OPINIE

Ne revoltăm că s-au îngrămădit muncitorii români pe aeroportul din Cluj. Dar despre ce se întâmplă pe aeroportul din Eindhoven ce spuneți?

de Gabriel Bejan     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 12:43 Actualitate | Opinii


Aeroportul Eindhoven
Foto: Frank van Poppel pentru ed.nl
​Românii care s-au îngrămădit pe aeroportul din Cluj să plece să culeagă sparanghel în Germania ar fi niște „sclavi” care ne lasă baltă în carantina noastră, iar autoritățile române care nu i-au organizat astfel încât să respecte distanța socială sunt, desigur, incompetente. Ce spuneți însă de imaginile astea de pe aeroportul din Eindhoven?

În ultimele zile, poporul care stă în casă s-a revoltat de imaginile de pe aeroportul din Cluj-Napoca, unde câteva mii de români, fără să respecte minime măsuri de precauție dictate de pandemia de coronavirus, s-au îngrămădit să plece la muncă sezonieră în Germania. Mai exact să culeagă sparanghel și căpșuni pentru fermierii germani.

La începutul lui aprilie, Germania a anunțat că relaxează condițiile pentru intrarea în țară a muncitorilor sezonieri care lucrează în agricultură. Decizia a fost luată la presiunea fermierilor germani care au avertizat că, dacă nu lasă muncitorii străini să vină în țară, nu vor avea cu cine să-și facă treaba, pe piață va fi o cantitate mai mică de fructe și legume și, în consecință, prețurile vor exploda.

Argumentele au fost suficiente pentru autoritățile germane care au deschis imediat granițele pentru muncitorii din estul Europei.

Mii de români s-au urcat în avioanele charter puse la dispoziție și au plecat în Germania. Chiar dacă în Germania sunt în acest moment peste 120 de mii de persoane infectate, în timp ce în România sunt câteva mii. De unde concluzia firească, frica de foame în România bate frica de coronavirus în Germania.

Dincolo de motivele cât se poate de întemeiate ale românilor de a pleca să muncească în Germania, o altă discuție a fost cea referitoare la modul de organizare a acestor plecări. Autoritățile din România au deschis chiar un dosar penal de „zădărnicire a combaterii bolilor” pentru ceea ce s-a întâmplat joi pe Aeroportul din Cluj.

În același timp, în România a izbucnit și un scandal politic: Consiliul Județean Cluj și conducerea aeroportului, în care vina organizării a fost pasată de la unii la alții. Tipic românesc, nimic de comentat aici.

Ce nu pare însă că se întreabă multă lume în aceste zile în România este: bun, noi încercăm să respectăm regulile, dar ce se întâmplă dincolo de granițele țării?

Și mi-a atras atenția o dezbatere din presa olandeză referitoare tot la respectarea sau mai bine zis la nerespectarea regulilor de distanțare socială în ceea ce privește muncitorii sezonieri. Într-un ziar olandez am descoperit o fotografie cu muncitori din est, înțeleg că sunt români și maghiari, care se îngrămădesc în microbuze după ce au coborât din avioane, pe aeroportul din Eindhoven.

Articolul se cheamă: „Întrebări din partea unui parlamentar în legătură cu zborurile pentru sparanghel de pe aeroportul din Eindhoven: Se pare că ochii ar fi închiși”, iar în articol este citat un parlamentar olandez, Jasper van Dijk, care spune exact așa:

„Weekend-ul trecut am primit fotografii și videoclipuri care arată cum sunt aduși lucrătorii migranți în autoutilitare (...) Cea mai importantă măsură, și anume păstrarea unei distanțe de un metru și jumătate, este aparent neglijată în jurul aeroportului Eindhoven", concluzionează Van Dijk. „Se pare ca s-au închis ochii la aceste măsuri din motive economice”.

Și am văzut și o discuție pe Twitter:


Deci, cu alte cuvinte, când vine vorba de salvarea economiei, prin Europa se mai închid ochii la măsurile de siguranță anti-COVID-19.

Înțeleg că există totuși niște ghiduri/ recomandări de la Comisia Europeană pentru modul în care acești muncitori se mișcă dintr-o parte din alta. În ce măsură se respectă aceste recomandări, e de ajuns să răsfoim presa europeană ca să ne dăm seama.

Nu am văzut încă nicio poziție a Comisarului European pentru locuri de muncă, luxemburghezul Nicolas Schmit, referitoare la nerespectarea acestor măsuri de siguranță pe unele aeroporturi.

„Se închid ochii”, așa cum se întreabă și parlamentarul olandez, din motive economice? Probabil că da. Întrebarea e cine pierde și cine câștigă din această atitudine? Depinde de ce parte a cursei aeriene te afli. Iar din România acum se pleacă, nu se vine. Deci răspunsul puteți să-l deduceți singuri.

.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















51162 vizualizari

  • +25 (37 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 12:51)

    cartograful [utilizator]

    mda...cam totul incepe sa semene cu o parodie...sa vedem cum se va sfarsi.
    • 0 (2 voturi)    
      mda, (Duminică, 12 aprilie 2020, 9:31)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      mirarea autorului e ...autentica.
      daca tot intreaba ce zicem, io zic ca nici aia din Eindhoven sau din olanda, belgia, germania, n'au zis nimic despre aeroportul din cluj....
      • +1 (5 voturi)    
        distanțarea - la noi e obligatorie.... (Duminică, 12 aprilie 2020, 10:07)

        Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        ...la ei e cu ordin de recomandare. E alta politica la nivel national. La noi ar fi buna daca ar functiona.

        Deci gata HN cu titlurile feisbuciste, că, cădeți in incidenta legii pt creeare de panică.

        Si oricum pe "olandeji" si pe "nemțălăi" ii dor in cot de români. Mă gândesc că nu le-au făcut asigurari medicale ca lumea, iar daca patesc ceva , nu se vor grabi sa-i intubeze.

        Pt că ne plecau medicii au decis le să mărească salariile, dar cu căpșunarii? ....asta este. Oamenii care au plecat acum, nu au incotro, și ar fi plecat mai mulți dacă ar stii cum sa o facă.

        Daca mor căpșunarii noștrii, 10-15%, sunt victime colaterale, nu-s nemțălăi, nici olendeji. Vor fii păreri de rău oficiale, o despăgubire familiei, pe ici pe colo, dar economia le va dudui din nou. Dar, noi, vom rămâne.....săraci și cinstiți
    • -1 (1 vot)    
      Romanul tot roman (Duminică, 12 aprilie 2020, 14:14)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      " Da capra vecinului? " Nu scapam prea curand de prostia asta..
      • +1 (1 vot)    
        Cand (Duminică, 12 aprilie 2020, 15:50)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        toti ''desteptii'' iti spun non stop ca..''ca la noi, la nimeni'' ca.. ''la noi e cel mai rau din lume'', etc - cu o placere deosebita, atunci, cred ca e absolut omenesc sa le dai peste nas cu o stire din asta, sa nu aiba iluzii ca altii, departe, sunt ''superiori''! prostia e cel mai democratic raspandita, nu iarta pe nimeni!.
  • +22 (52 voturi)    
    Dar ne miram... (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 12:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    si cum au reusit zeci de indivizi sa iasa dintr-o localitate in carantina din Suceava si sa ajunga pe aeroport la Cluj, trecând pe lângă purtătorii de pulane ale tovarasului activist de partid Vela si al chestorului-doctor Despotescu. Doar ne inchipuim cum, cunoscând haosul si coruptia din MAI si incompetenta conducerii „liberale” care pare ca nu e capabila de mai nimic (exceptand ordonantele militare date „noaptea ca hotii”).
    • +2 (24 voturi)    
      Suceava e liberala! (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 14:56)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      deci, i-a ~liberat~!
  • +10 (22 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 13:01)

    cartograful [utilizator]

    btw, urmariti cam cum fuctioneaza "carantina" si in Italia, Venetia mai exact:
    https://www.youtube.com/watch?v=ph1vpnYIxJk
    • +13 (25 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 14:30)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      minusuri pt. ca arat realitatea sau de ce? Sunt camere live din Venetia. Sunt camere live si din Amsterdam sau New York sau din Spania. E clar ca in Italia (si in alte locuri) carantina functioneaza doar partial, asta e si motivul pt. care o taraie cu un nr. relativ stabilizat (cu usoare fluctuatii) de imbolnaviri si decese, undeva la 4000 de diagnisticati si 500-600 decese pe zi. Tot la fel de clar e ca trebuie abordate alte variante, cel mai probabil carantina tintita pe grupurile de risc. Carantina totala e utopia idiotului aluia de la OMS care crede doar in modelul chinezesc. Si just FYI, China e la inceputul unei recaderi. Deci au rezolvat o laie cu heirupismele lor maoiste. Cata plimbi avioane si autobuze cu oameni de colo colo, aia nu e carantina, e bataie de joc. Cum a fost de la bun inceput cand nu s-au facut centre de triere pentru persoanele intrate in tzara. Prilej cel mult de dat in stamba pt. baronii locali si pt. cate un garcea idiot.
      • +3 (15 voturi)    
        Adevarul (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 16:54)

        Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        Adevarul nu e pe placul unor "tovarasi" comentatori pe HN, cel mai probabil armata de trolli platiti de rusi, plus eternii asistati cu cas la gura care-s eroi in spatele tastaturii. De la mine ai un plus.
      • +1 (1 vot)    
        Nu chiar idiot Tedros (Duminică, 12 aprilie 2020, 3:19)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        https://www.roughestimate.org/roughestimate/the-crimes-of-tedros-adhanom
        • 0 (0 voturi)    
          Nu idiot (Duminică, 12 aprilie 2020, 12:11)

          Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

          Doar un mare criminal....
  • +8 (28 voturi)    
    distanta de 1,5 m? Bejane, rad si curcile de tine! (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 13:17)

    Cactus Jack [utilizator]

    ..distanta 1,5 m.in aeroport este obligatoriu, in parcari obligatoriu, nu si in avion, nu si in autobuse, microbuse. Ca in Germania este un nr mai mare de infectii, decat in Romania. In Tara nr populatiei este de vreo 18 Mio, in Germania ca 85 Mio. In Romania. Testurile in tara sunt rara avis, in Germania creste pe zi ce trece.
    Bejane, ce ar fi sa te ocupi de agricultura, de o analiza serioasa si reala nu esti in stare.
  • +13 (27 voturi)    
    Paturi de spital (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 13:19)

    Calauza [utilizator]

    Una peste alta e bine că Germania se oferă să preia o parte din potențialii bolnavi din România, aud că au printre cele mai multe paturi de spital din Europa, deci își permit să aducă și muncitori din România la muncile sezoniere.

    E păcat doar că organizarea pe aeroporturi lasă de dorit.
    • -5 (29 voturi)    
      Preiau o laie (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 13:44)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui Calauza

      astia in 2-3 saptamani se intorc in tara bolnavi nu-i trateaza nimeni in germania.
  • -11 (47 voturi)    
    Astia-s carne de tun (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 13:33)

    mihaipricop [utilizator]

    nu intereseaza pe nimeni unii se vor imbolnavi atata timp cat franz si iohan au destul sparanghel.
  • +3 (17 voturi)    
    O sa ne puna banii pe piept (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 14:25)

    AdrianIulian [utilizator]

    Mda. Nu invatam. Niciodata. Pana nu se intampla ceva cu adevarat tragic. Si atunci cine raspunde? Ca politicianul zice - ups, am gresit, imi dau demisia (in vest, la noi nu face nici asta). Dar mortul nu il mai intorci de la groapa.
  • +20 (32 voturi)    
    carne de tun? (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 14:34)

    di livio [utilizator]

    au contracte, 1.500 euroi pă lună, asigurare medicală dă jermania...noi, care lucram pe salarii de 1.500 lei sîntem carne de tun, amu nu le mai avem nici pă alea...și ne mai bat și milițienii pe stradă...dacă se întîmpla așa ceva în Germania, ministru de interne era Vella ciao...la noi dă ordonanțe militare să interzică exportu de pufuleți fără să discute cu producătorii dacă au contracte de export, n-au, nu interesează...sigur că nu Vela îi de vină, el excută ce-i spun alții
    • +1 (3 voturi)    
      Sezonieri (Duminică, 12 aprilie 2020, 2:08)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Sa sti ca in mod normal in Romania in sezon sau la sere nu exista salariu mai mic de 150 lei pe zi in mana de om iar daca trage ore suplimentare omul respectiv ajunge la 1500 euro lejer. Oamenii acestia pleaca pe 1500 euro acum ca nu au alternativa din moment ce Romania este inchisa de Partidul Comunist, marfurile serelor nu sunt primite in Supermarketurile din Romania, raman ca alternativa doar pietele, iar exporturi fac doar shmecherii cu relatii la guvern, politie etc. Asa se va intampla in orice domeniu de productie, forta de munca va fi speculata pe bani putini si oamenii vor pleca toti de nevoie prin Europa. Comunistii astia de la putere au facut ceea ce Ceausescu nici nu visa in cele mai bune vise ale lui. Tine-ti minte trebusoara asta ca nu-i de gluma.
      • +1 (1 vot)    
        aveai un minus (Duminică, 12 aprilie 2020, 12:30)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui Criogenia

        îți dădui un plus...România este închisă de politruci...se tem că oamenii văd că și-au bătut joc de sănătate...toate partidele, inclusiv ciolacii...numa în România milițienească îs mai multe amenzi decît teste făcute...chiar că nu-i de glumă...da mai vin ele alegeri, mai devreme sau mai tîrziu...ăștia care amu ne dau amenzi și ne bat pe stradă, se vor ruga de noi să-i votăm...să-i ținem minte și să-i amendăm
        • 0 (0 voturi)    
          Ai un plus (Duminică, 12 aprilie 2020, 20:50)

          Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui di livio

          Ok
  • -3 (21 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 15:22)

    randon [utilizator]

    eu inteleg sa ai nevoie de muncitori in agricultura, dar chiar atat de multi sunt implicati in culesul sparanghelului? mii de roamni culeg sparanghel in germania si olanda? dar cat dracu de sparanghel au plantat aia? cine naiba mananca atat sparanghel?
    • +15 (15 voturi)    
      @randon (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 17:15)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui randon

      E cult pt sparanghel in Germania. 5€/kg :))
    • 0 (0 voturi)    
      și tu (Duminică, 12 aprilie 2020, 9:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui randon

      te pricepi la alde alea agricole, la fel ca daea.
  • +10 (14 voturi)    
    Adică? (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 15:37)

    asavreau [utilizator]

    Ce,numai ăla are voie să fie prost?Vreau și eu să fiu prost!Care o fi legătura cu ce se întâmplă în Germania și ce se întâmplă în România nu înțeleg.Poate nemții se spală mai bine,dezinfectează mai eficient.
  • +7 (11 voturi)    
    pai daca nu va mai fi mancare (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 17:20)

    John_Re [utilizator]

    ce vor face cca 350 milioane de europeni.

    incepe ww3?
  • +2 (20 voturi)    
    Interesul (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 18:04)

    Moroshanu [utilizator]

    Voi credeti ca pe Franz sau pe Johann il intereseaza sanatatea cuiva? Sigurul lucru care il intereseaza este sa isi culeaga sparanghelul, capsunii sau salata, sa nu ii ramana pe camp... Restul nu conteaza nimic... Care distanta minima de siguranta a fost in autocarele care i-au adus la aeroport, in avioanele charter sau in microbuzele care i-au luat de la aeroport in Germania sau Olanda??? Voi credeti ca pe cineva intereseaza asta???? Banul intereseaza si-atat, nimic altceva. Ii intereseaza pe nemti sau olandezi ca o sa intre covid-ul in muncitorii sezonieri di estul Europei, ca o sa moara cativa??? Important e sa nu putrezeasca sparanghelul pe camp. Nimic mai mult.
  • +1 (17 voturi)    
    triunghiulara olandeza... (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 18:47)

    demaGOGU [utilizator]

    (i) furnituri din Europa catre Africa
    (ii) sclavi din Africa ptr America de Sud
    (iii) materii prime/epices din Am de Sud catre Europa

    schimbati ce e de schimbat, nu foarte multe!, si obtineti economia politica a "uniunii" europene de astazi.

    sigur, se poate contra-argumenta ca nu ne-au obligat sa intram in albie (unde stim in meniul cui intri)
  • +7 (21 voturi)    
    Ne revoltăm că s-au îngrămădit muncitorii români p (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 18:49)

    marius90 [utilizator]

    Marea intrebare care trebuie pusa ,este....
    Peste doua luni cand vor reveni ,cine le va plati carantina ?
    Tot prosti astia care lucreaza pe minimul pe economie in timp ce astia isi vor da tot aere de cetateni europeni.Restul...e cancan.
    • +7 (15 voturi)    
      intrebarea trebuie pusa altfel (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 19:59)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui marius90

      fara baniii lor de unde crezi ca te mai plateste cineva pe tine chiar si cu salariul minim pe economie.

      in '90 salariul era atat de mare ca puteai sa iti cumperi doua perechi de blue jeans sau un costum de haine.

      restul e cancan si foamete.
      • +2 (2 voturi)    
        Inflația din anii '90. (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 23:56)

        patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        În anii '90 din salariu abia îți luai o hârtie igienică.
        Banii pentru o Dacie nouă - se aștepta la rând câte doi ani pentru mașina aia penibilă, și tot nu o primeai dacă nu mituiai - n-au fost suficienți pentru un cuptor de bucătărie, la atât se redusese valoarea lor în vremurile vesele ale lui nea Nelu.
        • 0 (0 voturi)    
          Ne revoltăm că s-au îngrămădit muncitorii români p (Duminică, 12 aprilie 2020, 10:40)

          marius90 [utilizator] i-a raspuns lui patrick_higher

          Cu asta iti sperii copii.
          Garantat te si cred.
      • 0 (0 voturi)    
        Ne revoltăm că s-au îngrămădit muncitorii români p (Duminică, 12 aprilie 2020, 10:39)

        marius90 [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        Cum am spus...Aroganta tipica .
        Ei aduc doar valoare adaugata patronilor de magazine ,si acesti bani in doua luni sunt inapoi in germania.
        Cat despre ce mai ia statul.....ceva impozit pe minimul pe economie platit angajatului de la magazin ,in rest au tot felul de tertipuri si deduceri .
        Restul ....e cancan
  • +8 (16 voturi)    
    Daca si peste doua luni (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 19:59)

    dt1961 [utilizator]

    va fi carantina in Romania va fi vai si amar de nenorocitii care vor fi nevoiti sa suporte asta.
    Aici in Rheinland-Pfalz si Nordrhein-Westfalen (Germania) sunt peste 40000 de romani care lucreaza in agricultura si desi sunt multe cazuri de infectati cu cov19 si chiar si decese in randul populatiei germane, nu am citit despre nici un roman decedat ba nici macar infectat. Acuma nu pot garanta ca nu exista 100% dar nici nu pot scrie ca e dezastru cu romanii din Germania si se vor intoarce si ii vor infecta pe cei din tara. Aici exista niste ordine in legatura cu deplasarea cetatenilor dar, in localitate la cumparaturi, la plimbare etc, nu este nici o restrictie cu exceptia deplasarii in grupuri mai mari de 2 persoane. Oamenii pastreaza o distanta apreciabila intre ei (din bun simt) fara sa fie bruscati si terorizati de nimeni. Mai mult, nici cu masti pe fata nu prea vezi multi cetateni.
    In rest oamenii isi vad de activitatile zilnice si nici nu ii auzi sa fie atat de panicati de aceasta pandemie.
    Fara suparare dar, voi cei care scrieti pe forumuri zilnic in Romania, (o mare parte bineanteles) cred ca sunteti foarte frustrati cea ce va impiedica sa ganditi un pic si la faptul ca lumea va trebui sa mearga inainte si asta nu prea se poate face cu populatia inchisa in locuinte prea mult timp.
    • -1 (5 voturi)    
      da (Duminică, 12 aprilie 2020, 1:19)

      gnd [utilizator] i-a raspuns lui dt1961

      Confirm, din afara ce se intampla acum in Romania pare o psihoza nationala. Absolut toata lumea este mega panicata, canalele media si autoritatile arunca benzina pe foc cu declaratii si titluri de genul "sintem in razboi" la stiri nu exista absolut nici un alt subiect.....nu e ok sa bagi o tara intreaga in asa nebunie fara sa te gandesti la consecinte.
      Nu se intreaba nimeni ce se intampla daca incep sa se rupa lanturile logistice si de productie si incepe sa dispara mancarea din magazine ? Aia ar fi de 10 ori mai grav decat virusul asta. Oamenii trebuie sa gaseasca metode de a relua activitatile si sa se inceteze cu psihoza asta.....
    • 0 (4 voturi)    
      In Romania (Duminică, 12 aprilie 2020, 1:53)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui dt1961

      Partidul Comunist a decis ca oamenii sa stea in case ca sa se ocupe ei de afaceri in liniste iar oamenii docili si inca nostalgici nu au curaj sa se opuna. Tepes trebuie resuscitat si adus sa faca ordine in comunistii astia din conducere. In USA, care are 360-400 milioane de locuitori cu tot cu cei ilegali, numai daca incerci sa faci treaba comunista cu hartia semnata si verificata de 4 clase in colt de strada, nici nu apuci sa termini fraza ca ai furca bagata in spate si un topor in cap asta daca scapi de glont. Partidul Comunist National Roman trebuie sa inteleaga sa se ocupe de sistemul de sanatate sa-l doteze cu materiale si oameni corespunzatori si sa lase oamenii sa munceasca nu sa distruga afaceri romanesti in special si vietile oamenilor in general.
  • +5 (9 voturi)    
    slow clap (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 20:00)

    tudor74 [utilizator]

    Mai tineti bancul ala cu Ceausescu si ambasadorul SUA care asteptau pe peron sosirea primului metrou? Cand trec 30 min si metroul tot nu soseste, ambasadorul intreaba "Mai dureaza mult?" si Ceausescu raspunde "Ei da, de parca voi nu ii linsati pe negrii!"

    Cam asta face articolul asta, whatabout-ism demn de Putin si Trump!
  • +7 (7 voturi)    
    ”Se inchide (sic!!!) ochii” (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 20:09)

    Maniu [utilizator]

    mai frate, nu mai respectam nici acordul gramatical.
  • +7 (15 voturi)    
    FOARTE BINE (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 21:09)

    George21 [utilizator]

    Sa plece oamenii la munca.Castiga si ei bani sa isi poata intretine familiile si pe de alta parte ei PRODUC HRANA pentru Germania,da asta este daca in Romania nu se poate macar in Germania.Nu mai dati cu ciocul ca vai de mine,ca vine coronavirusul.Economia nu se va relansa prin datul cu gura.
  • +13 (15 voturi)    
    Articol (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 21:41)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Autorul a preuluat o informatie fara sa o inteleaga. Putea sa se uite la poze si vedea ca imaginile sunt in afara aeroportului, chiar in afara spatiului de parcare. Sunt de pe o strada din apropierea aeroportului.

    Intr-adevar, sunt probleme de organizare, insa nu in aeroport, care este organizat excelent, ci legate de modul in care sunt transportati muncitorii sezonieri la ferme. Intre timp politia olandeza a amendat mai multe firme care organizau transporturile (400 euro/persoana).

    Dar probabil ca pica bine sa iti arati mania proletara

    Critica este justificata, adresantul insa gresit.
  • +3 (19 voturi)    
    haha (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 21:42)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Hai mă jurnaliştilor,nu mai îngropati ştirea,spuneţi clar că s-a dat ordin pe colonie să fie trimişi muncitori afară,şi ai noştrii cu Neamţu în frunte au batut din călcâie un "Da,să trăiţ"
  • +1 (3 voturi)    
    Saraca tara bogata! (Duminică, 12 aprilie 2020, 1:40)

    Criogenia [utilizator]

    Rezultatul a 30de ani de conducători care și-au bătut joc de tara aceasta! Oamenii au ajuns la concluzia că saracia e mai rea decît moartea! Nu-i mai sperie nici un virus mortal. Și -au părăsit familiile, copiii, au pierdut demnitatea, pentru că niște ratați, hoți, mincinoși, au dat cu țara de gard! Păcat, mare păcat!
  • +1 (3 voturi)    
    Plimbari (Duminică, 12 aprilie 2020, 10:27)

    zaw [utilizator]

    Cand ii plimbi prin toata Europa normal ca tot anul cei peste 65 ani sa stea in casa.Halal conducere UE.