Opinie

Gura de oxigen de care PNL avea nevoie. Câteva observații despre susținerea lui Nicușor Dan la Primăria Capitalei

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Joi, 27 februarie 2020, 13:47 Actualitate | Opinii


Clarice Dinu
Foto: Facebook
Grăbiți să sărbătorească o victorie pe care au așteptat-o prea mult timp, liberalii s-au trezit, după doar trei luni de guvernare sufocați de PSD. Marile promisiuni făcute de PNL au rămas doar vorbe pierdute în entuziasmul momentelor electorale ale anului trecut.

Anticipatele, alegerea primarilor în două tururi, desființarea Secției Speciale, ordonanțele care să dea startul unor reforme substanțiale în domenii vitale ale societății - dacă este să ne referim la cele mai importante teme de atac ale PNL din ultimul an - au fost blocate fără drept de apel până acum de o majoritate parlamentară care corespunde realității anului 2016, nu 2020.

Victoriile de la europarlamentare și prezidențiale, dar și din parlament, prin adoptarea moțiunii de cenzură împotriva guvernului PSD, s-au dovedit a fi de etapă. Războiul cu PSD era departe de a fi câștigat. Trezirea la realitate s-a produs în momentul în care PNL a trebuit să livreze. Sistemul a recționat puternic și eficient, iar rezultatul este un blocaj total.

Guvernul Orban care a acționat ca un kamikaze pentru a pune în practică planul anticipatelor nu numai că nu a reușit să facă pasul decisiv spre acestea, dar a lăsat impresia că PSD chiar nu poate fi învins. Or, acesta ar fi cel mai mare eșec al PNL, dar și al președintelui Klaus Iohannis, care din fruntea armatei liberale și-a stabilit drept obiectiv „depesedizarea României”.

În acest context, decizia anunțată de PNL de a-l susține pe Nicușor Dan la Primăria Capitalei este o gură de oxigen pentru liberali și președinte. Un candidat comun al opoziției – deja lucrurile par clare în această privință când vine vorba de USR și PMP – poate fi o lovitură fatală pentru PSD. Înfrângerea Gabrielei Firea la București va fi dovada că PSD poate fi învins. Iar, dacă modelul de la Primăria Capitalei se va replica și la primăriile de sector, atunci poate fi consemnată, cu adevărat, o înfrângere a PSD.

Mutarea asumată public de Ludovic Orban l-a revalidat pe acesta ca om politic. Pe fondul declarațiilor din ultima vreme, mulți s-ar fi așteptat, poate, la o intrare a sa în luptă. Bătălia ar fi fost pierdută însă din start, în condițiile alegerilor într-un singur tur și a mai multor candidați ai opoziției. Ludovic Orban a jucat public cartea sacrificiului pentru binele public, ceea ce-l califică în percepția publică pentru categoria oamenilor politici responsabili.

Este clar că președintele Klaus Iohannis nu este străin de această mutare. Dacă în urmă cu ceva vreme spunea că ar fi normal ca PNL să aibă propriul candidat la Primăria Capitalei, zilele trecute declara că decizia o ia partidul. O victorie a PNL va fi însă și o victorie a sa.

Mutarea cu Nicușor Dan este una bună strategic. Mai sunt și altele însă de făcut. Rămâne de văzut în ce măsură planul anticipatelor se va concretiza, situația fiind acum sensibil mai complicată decât în urmă cu patru luni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16854 vizualizari

  • +24 (38 voturi)    
    /// (Joi, 27 februarie 2020, 13:56)

    GemstonePig [utilizator]

    Dupa alegerile din 2020 cand or fi ele, psd trebuie destructurat distrus calcat in picioare si aruncat la cosul de gunoi al istoriei. PNL trebuie sa incurajeze formarea /aparitia unui partid social democrat modern similar celor din vest, unul condus de cineva gen Bogdan Aurescu , Cristi Diaconescu sau ceva gen Ana Birchal
    • +12 (14 voturi)    
      nu este responsabilitatea liberalilor (Joi, 27 februarie 2020, 17:26)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Evident ca este nevoie de un AUTENTIC partid social-democrat, dar nu liberalii trebuie sa faca asta, ci ELECTORATUL!

      Suntem in economia de piata, exista electorat de stanga si de dreapata.

      DACA electoratul de stanga ar fi dorit un partid condus de cineva gen Cristi Diaconescu, Ana Birchal sau chiar Bombo sau Prostanacul, i-ar fi votat!

      Dar nu dumnealor au preferat pe Dracnea si Veorica, radulescu-Mitraliera, COdrin si Nicolicea!

      Asta se cere, asta li s-a oferit!
    • -3 (11 voturi)    
      Ana Birchall !??? (Joi, 27 februarie 2020, 20:02)

      Doru1963 [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Domana ex ministru al justitiei ???
  • +22 (30 voturi)    
    dar (Joi, 27 februarie 2020, 14:26)

    codrean [utilizator]

    o eventuala (probabila) victorie a lui Nicusor Dan nu va putea fi asumata exclusiv de catre PNL, asa cum "trambitele" Ludovic Orban si Rares Bogdan se pregatesc; ar fi victoria competentei, tenacitatii, obstinatiei chiar a unui om si a bucurestenilor care-l sustin si-l urmeaza de atatia ani!
    • +7 (7 voturi)    
      Ar fi victoria unitatii si responsabilitatii (Vineri, 28 februarie 2020, 8:24)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Nicusor Dan avea nevoie de un "sponsor" politic, fara de care ar fi ramas vesnic pe locul 2-3, cu toata admiratia noastra.
      Orban a facut o miscare caracteristica politicianismului de stil vechi, dar benigna in cazul de fata: inghite cate broaste raioase poate, doar ca sa invinga adversarul cel mai puternic.
      Asa face si la Iasi si probabil va face in alte localitati si sectoare.
      De fapt asa a facut si in Parlament de a ajuns sa-si exaspereze pana si fani, dar a reusit ceea ce nu credeam, sa doboare un guvern PSD majoritar.
      Dar probabil ca e singura metoda care poate functiona acum.
      Ca partid, PSD are in orice loc mai multe voturi decat oricare alt partid luat separat, fara diverse combinatii si coalitii de conjunctura.
      Cand PSD va pierde puterea de facto, (adica accesul la resurse...) pentru suficient de mult timp si va pierde, in felul asta, si sustinatorii, se va putea reforma clasa politica in mod radical.
      Apoi putem sa-i aratam obrazul si lui Orban dac-o mai rezista in politica pana atunci: ce faceti, domnu' Orban, racolati traseisti? Pai e frumos?!!
  • +20 (22 voturi)    
    Pentru ca (Joi, 27 februarie 2020, 14:43)

    varavara [utilizator]

    strategia alegerilor din Bucuresti sa fie completa ar trebui ca acelasi lucru, adica un candidat comun PNL-USR+ sa fie si la cele 6 sectoare din Bucuresti.
    Abia atunci infrangerea psd va fi adevarata si completa in capitala.
    • +8 (16 voturi)    
      CORECT (Joi, 27 februarie 2020, 15:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui varavara

      acest Model TREBUIE aplicat in Toate Orasele / Comunele / Satele !

      #P$D12%Alegerile2020
  • -19 (29 voturi)    
    Mda... (Joi, 27 februarie 2020, 15:46)

    abisala [utilizator]

    PNL-ul tocmai a omorat USR-ul si PLUS-ul la Bucuresti, Nu inteleg de ce se bucura useristii..., tocmai au inghitit hapul cu otrava.
    • -14 (28 voturi)    
      PLUS este capusha ce trebuie strivita (Joi, 27 februarie 2020, 16:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      USR are "origini" sanatoase, PLUS nu prea !
    • -5 (7 voturi)    
      .. (Joi, 27 februarie 2020, 19:00)

      albastru de Romania [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      prin abastractizare as zice ca + = psd

      unul e partidul hotilor altul e un partid care vine cu mutarea in plic de la macron si care nu are nici o treaba nici cu nevoile poporului roman si se lipeste ca un scuipat purulent de USR,

      sictir to both of them
  • -13 (19 voturi)    
    Haha (Joi, 27 februarie 2020, 19:45)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Să vezi răzbunarea pensionarilor,o să aveţi iar PSD la conducere :) S-a lămurit lumea cu PNL-ul,zic lumea reală,nu haştagienii de pe feisbuc :)
  • 0 (4 voturi)    
    La Iași pe cine susține PNL? (Joi, 27 februarie 2020, 21:21)

    muvis [utilizator]

    De Iași ce se mai aude? Că văd cum curg în presă osanale la adresa PNL. Cică ar fi chiar oameni politici, nu politicieni. Oh, Doamne! Cum or fi devenit așa de la o zi la alta?
  • +2 (4 voturi)    
    o opinie contrara (Joi, 27 februarie 2020, 22:35)

    rofed [utilizator]

    "Grăbiți să sărbătorească o victorie pe care au așteptat-o prea mult timp, liberalii s-au trezit, după doar trei luni de guvernare sufocați de PSD".
    E greu de crezut ca un om cu bun simt, in special politic, cu veleitati de formator de opinie, a crezut vreo clipa ca forta parlamentara pnl rezultata la alegerile din 2016, coroborata cu strategia politica total gresita a usr prin refuzul de a intra la guvernare, ar fi putut scapa de sufocarea fortei parlamentare psd + alde rezultata la alegerile din 2016.
    Si-atunci de unde rezulta graba de a sarbatori, domnisoara?
    Cititorii trebuie oare sa inteleaga ca de fapt victoria liberalilor la adoptarea moțiunii de cenzură împotriva guvernului PSD, insemna ca liberalii dormeau si s-au trezit sufocati de psd dupa doar 3 luni?
    E profesionist sa ne jucam cu mintile si sentimentele simpatizantilor pnl?
    Sau diabolic?
    “Marile promisiuni făcute de PNL au rămas doar vorbe pierdute în entuziasmul momentelor electorale ale anului trecut.
    Anticipatele, alegerea primarilor în două tururi, desființarea Secției Speciale, ordonanțele care să dea startul unor reforme substanțiale în domenii vitale ale societății - dacă este să ne referim la cele mai importante teme de atac ale PNL din ultimul an - au fost blocate fără drept de apel până acum de o majoritate parlamentară care corespunde realității anului 2016, nu 2020.”
    Politica este o meserie ca oricare alta. Electoratul onest si cat de cat educat politic stie cat de mult o promisiune electorala poate sau nu sa fie indeplinita. De condamnat sunt doar acele promisiuni lipsite de reala buna intentie a celui care o face. Asadar, poate fi acuzat pnl de rea intentie, de promisiuni mincinoase sau de incompetenta politica? Sondajele de opinie preelectorale infirma total acest lucru, nu-I asa domnisoara?
    Ce trebuie transmis cititorului este faptul ca intentia de vot in 2020 favorabila net pnl este nula in lupta cu configuratia parlamentara aleasa in 2016.
    in rest, de acord cu opinia domnisoarei.
  • -7 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 28 februarie 2020, 0:17)

    [anonim]

    • +7 (7 voturi)    
      Pandele (Vineri, 28 februarie 2020, 7:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu fi trist !

      Iti vine gospodina mai des acasa !
  • -2 (6 voturi)    
    Hello Clarice! (Vineri, 28 februarie 2020, 2:17)

    yol [utilizator]

    Fara mutarea asta pnl-ul ajungea in fata electoratului doar cu realizarea demiterii liftierei, ai dreptate.
    Cat despre pasiunea ta pt Iohannis, e posibil sa te orbeasca. Nu-ti poti dori depesedizare cu psd-isti racolati.
    De exemplu, cand Emanoil Savin a aterizat in pnl, tot despre depesedizare era vorba??