Dueliști spate în spate

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 23:58 Actualitate | Opinii


Dani Rockhoff
Foto: HotNews.ro
Un extraordinar serial danez cu temă politică, difuzat acum câțiva ani, debutează cu confruntarea live a candidaților la funcția de premier. O funcție decizională de vârf, într-o monarhie. „Borgen – intrigi periculoase” nu a fost tradus și difuzat în România. Păcat! Este o lecție de calitate, cu privire la confruntările care apar în democrație. Candidații stau față în față, iar presa îi provoacă, așa cum e și firesc, ca a patra putere în stat. Electoratul este chemat să îi judece, în urma unui duel frontal.

România se află înaintea unui al doilea scrutin al alegerilor prezidențiale. Iar președintele țării este cel mai puternic om în stat. S-au înscris mulți candidați în primul tur și au fost cernuți în urma votului dat de alegători. Au rămas în cursă primii doi clasați. Insist să spun că acest articol nu are legătură cu numele și cu orientarea politică a vreunuia dintre actualii candidați.

Are însă legătură cu realitățile pe care le-am trăit în străinătate, precum și cu informațiile din mass-media privitoare la alegerile din Europa. Ca să nu mai menționăm, în special, cruntele dezbateri și dueluri dintre candidații la președinția americană, unde săbiile dueliștilor aflați față în față, în mod repetat pe parcursul campaniei electorale, străpung „până la sânge”.

În România, „ghinion”! În afara campaniilor făcute în social media, sau „la picior” prin țară și în diaspora, expunerea de program al fiecărui candidat s-a făcut, îndeobște, în fața unui moderator TV și a unor invitați în platou. Confruntarea a fost mai mult virtuală, ca între două echipe de fotbal care joacă același meci, însă pe terenuri de joc diferite.

Publicul din fața ecranelor de televizor a avut ocazia să-și formeze o părere „la rece”, dar nu și „la fierbintele” confruntării de idei ale actorilor principali. Mi s-a părut o formă deviantă de democrație, a cărei esență este confruntarea, iar nu vreun absolutism.

În confruntarea din „Borgen”, candidații stau în picioare, fiecare la pupitrul său. Este un semn de respect față de electorat, pe care îl servesc, ca aleși și plătiți ai acestuia. Duelul nu se face din fotoliu, ci dintr-o poziție dinamică.

Candidații își pledează cauza în timpi consacrați și egali. Unii își dau aramă pe față, prin aroganță sau neștiință. Alții se folosesc de tertipuri politice și de atacul sub centură. Mai sunt și câțiva care ies la iveală cu nebănuite calități umane, care în general punctează la alegători.

Este un duel față în față, care la finalul campaniei electorale poate înclina sorții câștigului, în favoarea unuia sau altuia. Uneia sau alteia, am putea adăuga, deoarece în lumea politică de azi se afirmă din ce în ce mai multe femei.

În România, s-a intrat pe linia dreaptă a ultimei săptămâni dinaintea turului doi al alegerilor prezidențiale 2019. Au rămas în cursă doi finaliști. Doi finaliști pe care se pare nu-i vom vedea față în față.

Motivele invocate nu stau în picioare. Fiecare dintre aceștia reprezintă opțiunea exprimată la votul din turul întâi a unor milioane de români. Iar viitorul președinte ales va trebui să-i reprezinte și pe cei care nu l-au votat, deoarece sunt parte din poporul său.

Privind la ce se întâmplă în finalul acestor alegeri prezidențiale, am senzația că democrația nu este atât de consolidată în România precum s-ar dori. Mi se pare că asistăm la „un dialog al surzilor”, sau chiar la o lipsă crasă de dialog. Ar avea atâta nevoie de el poporul român, pentru a crede că votul lui nu va fi dat în zadar.

Însă când dueliștii stau spate în spate, săbiile lor scoase din teacă taie doar aerul, într-un vârtej grotesc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3307 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    Ar fi interesant (Duminică, 17 noiembrie 2019, 1:33)

    Kepler [utilizator]

    de stiut unde s-au derulat astfel de confruntari intre candidati pt prima data. Cred ca in Statele Unite unde sint doua partide mari. Sint doar un fel de dezbateri, dar nu mi se par absolut necesare, dar se pot introduce intr-un protocol al perioadei electorale.
  • +10 (14 voturi)    
    Libertatea la opinie este garantata! (Duminică, 17 noiembrie 2019, 6:56)

    nlln [utilizator]

    Acest lucru nu inseamna ca esti obligat sa dezbati doar subiecte pe care la stapanesti foarte bine.

    America este exemplul prezent ca suprem argument in favoarea unei dezbateri.

    DAR: daca tot stati cu ochii pe America de ce nu ati iesit sa combateti atitudinea Guvernului Romaniei cand si-a atacat proprii cetateni in 10 august ( este acelasi PSD si actualul candidat este fostul sef de guvern) invocand ca in America acest lucru este inadmisibil?

    Unde erati cand Romania era in strada in 2017 impotriva casapirii justitiei? De ce nu ati protestat invocand ca in America asa ceva nu este posibil?

    Este posibil in America ca Seful Senatului sa se sustraga urmaririi, acuzat fiind de ceva? Are imunitate impotriva justitiei ?

    Este posibil in America ca Presedintele Camerei Deputatilor sa isi foloseasca functia pentru distrugerea justitiei in dorinta de a scapa de condamnare?

    Vorbim de acelasi PSD, aceeasi Dancila.

    Aceste lucruri nu sunt posibile in America dupa cum sigur nu sunt posibile in nici o alta tara care se vrea cat de cat democratica.

    Da, dezbaterile sunt un lucru foarte bun si necesar.
    Numai ca trebuie sa ai cu cine dezbate.

    Cu Dancila nu se poate dezbate nimic.
    Pe Dancila a ajuns-o din urma trecutul.
    Un trecut care a calcat in picioare drepturi si libertati , un trecut in care s-a lasat folosita in scopuri antidemocratice.
    Acum sa dezbata Dancila cu partidul care o sustine.
    " Ghinion"
    • 0 (0 voturi)    
      Nu am voie decat (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:25)

      mazzola [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      un singut plus !
  • +3 (7 voturi)    
    " Binele nu este de ajuns" (Duminică, 17 noiembrie 2019, 7:07)

    nlln [utilizator]

    Dintr-o carte, va apartine?" Dupa mai bine de douazeci de ani traiti si munciti in strainatate, tot capsunar ma simt. Un om plecat provizoriu din tara, osciland intre doua lumi. Un om in cautarea mai-binelui, caci binele nu-i e de ajuns. Povestirile din cartea de fata nu sunt inspirate din realitate, ci sunt chiar realitate. Cu nume schimbate si cateva mici adaptari cerute de forma literara, ce se intampla in carte s-a intamplat de-adevarat. Realitatea bate filmul, se zice. Si chiar asa e. Viata, asa cum e ea, nu are nevoie de multe artificii stilistice pentru a se lasa citita si a ne da de gandit. Traim intr-o lume bizara, in care politicoasa minciuna tine loc de drapel. Am vrut ca, macar in scris, modul in care am privit si am simtit eu lumea sa capteze farama mea de adevar."

    Asemeni d-voastra suntem in cautarea "mai binelui".
    Asemeni d-voastra avem impresia ca "politicoasa minciuna tine loc de drapel".
    Asemeni d-voastra , noi cei care spunem ca aceasta dezbatere nu poate avea loc, luptam ca lumea sa "capteze farama "noastra "de adevar".

    Nu am citit cartea.Nici nu o voi citi.
    • +1 (3 voturi)    
      recomandari (Duminică, 17 noiembrie 2019, 11:34)

      rockdani [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Daca nu "Capsunarii", atunci poate recentele mele carti "Dezmostenitii" si "Interzis". :)

      http://www.giftbooks.ro/noutati
  • +1 (7 voturi)    
    in Ro nu exista conditiile pentru democratiei. (Duminică, 17 noiembrie 2019, 8:18)

    demaGOGU [utilizator]

    ...in clar, o masa critica de cetateni liberi, constienti de interesele lor, activi si implicati vis-a-vis de cei capabili sa reprezinte aceste interese in jocul politic dintre grupuri sociale.

    nu poti grefa relatii democratice pe o realitate socio-economica quasi-feudala.
  • +4 (8 voturi)    
    99% din toate dezbaterile electorale (Duminică, 17 noiembrie 2019, 10:22)

    omul.rau [utilizator]

    din toata lumea sunt niste spectacole de prost gust

    se vaneaza "perlele" candidatilor, se apreciaza atacurile si intrebarile incomode, se evidentiaza cancanul... totul in numele "rating"-ului

    in cel mai bun caz ele ne arata cine e mai "bun de gura", cine "pare" mai convingator, cine a "venit pregatit"

    optiunea de vot trebuie insa sa fie in functie de ce A FACUT acel om in viata lui PANA la alegeri
  • +5 (9 voturi)    
    Cine cu cine să se dueleze în România. (Duminică, 17 noiembrie 2019, 10:30)

    asavreau [utilizator]

    Viorica care spune că este alături de fiecare român,tratează românii cu curul.De 10 august și-a luat concediu fix 4 zile,când,dacă mergea în piață,discuta cu protestatarii,încerca un dialog,poate nu se întâmplau grozăviile.A plecat sfidător și împreună cu Liviu,Carmen,Olguța,Gabi au asmuțit jandarmii pe bieții oameni.Ca să aibă motiv au introdus câți-va turbulenți care sau bătut între ei.femei cu caracter de scorpii care au tupeu și pretenții să fie tratate ca doamne!Doamne ferește.Klaus la cât a tras cu neconflictuala Viorica,poate acum să-i întoarcă //politețurile//.De români,nu mai spun,PSD a rupt România în două.Suntem la punctul să ne batem între4 noi din cauza minciunilor și nesimțiirii politicienilor PSD.
  • -1 (5 voturi)    
    Democratia a aparut ca urmare a dezbaterilor (Duminică, 17 noiembrie 2019, 10:57)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Din Agora.
    A invoca democratia pt a refuza dezbaterea, este o mare ipocrizie a celor doi candidati.
  • +3 (7 voturi)    
    Absolut !!!! (Duminică, 17 noiembrie 2019, 10:59)

    paulbutoi [utilizator]

    Oleaca de circ ar consolida definitiv democratia in Romania !
    Iar daca iese si un pic de sange de la " sabiile scoase din teaca " …
    Plus ca femeia cantidat este grav discriminata pe baza de gen - a avut doar 2 ani la dispozitie ca sa-si etaleze impresionanta statura politica , in timp ce barbatul a avut 5 ani …
    O " confruntare fata in fata , cu sabiile scoase din teaca " ( " esenta democratiei " ) i-ar permite - in sfarsit - femeii cantidat sa-si afirme indiscutabila valoare ...