Stafiile si eternii lui Vantu, Voiculescu si Patriciu

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 13 februarie 2008, 12:39 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Umbrele lor alearga prin desertul opozitiei si intuneca zilnic sticla televizorului. Sunt mortii vii ai politicii romanesti. Daca nu ii vezi la Realitatea TV, ii gasesti la Antena 3 si invers.  Macabra lor animatie arata impotenta elitelor politice, incapacitatea lor de a furniza idei noi si de a se regenera. O sterilitate intretinuta si finantata de doi-trei oameni: Vantu, Voiculescu, Patriciu. Cu ei, progresul este utopie iar baltirea, stare de fapt.

Televiziunea “oligarhului de bine” si antenele “oligarhului de rau” au ajuns sa functioneze dupa principiul vaselor comunicante. Fac schimb de fluide, cum ar veni de zoaie, de icnete si de adjective. Din cauza lor, mortii politicii romanesti nu mor iar cei vii nu traiesc.

Poate va intrebati si voi ce cauta Lavinia Sandru, Cozmin Gusa, Sergiu Andon, Ioan Ghise, Ghita Funar, Petre Roman, Aurelian Pavelescu, George Pruteanu, Adrian Nastase, Serban Nicolae sau Adrian Paunescu toata ziua buna ziua la televiziunea lui Vantu? Cam aceleasi fantome plus altele mai sinistre isi lungesc gaturile pe sticla lui Voiculescu. Au ajuns un fel de guma de mestecat a televiziunilor care, de la atata clefait, nu mai au nici gust nici miros.

Starea de fantoma a sus-numitilor li se trage de la alegatori. Nu i-ar vota nici vecinii. Partidele lor, cu exceptia PSD, sunt pure fictiuni. Si atunci, pe cine reprezinta ei? In numele cui vorbesc? Ce au sa ne spuna? Stiti deja raspunsul, i-ati auzit de mii de ori: fie il injura pe Basescu, fie pe Tariceanu. Cumplita saracie de idei, mare plictiseala! Sa latri zilnic, cu emfaza, aceleasi tampenii, sa pui in circulatie una maxim doua idei fixe este ca si cum ai vizita in fiecare zi gradina zoologica si te-ai distra cu aceleasi maimute si papagali.

Nu se pot numi nici putere nici opozitie, sunt eternii oameni disponibili, previzibili si perfect utilizabili. Nu au nici viziune, nici proiect, nici putere ci imprumuta cu dobanda puterea si viziunile altora. Ei garanteaza functionarea unei puteri maleabile si fragile, prezente sau viitoare. Cu ei, totul se aranjeaza, se negociaza si se executa. Sub domnia lor, administratia se populeaza rapid cu incompetenta si coruptie.

O putere diluata si captiva, ca Guvernul Tariceanu, este mereu gata de orice compromis ca sa-si asigure supravietuirea. Si liberalii isi impart puterea intre fantome si eterni, il muta pe Melescanu de la Aparere la Justitie si tot ce pot gasi prin partid este un Radu Stroe prafuit si cleios, personaje fara apetenta reformatoare dar foarte supuse. Guvernarile instabile le ofera  marilor papusari ocazia sa se joace de-a Dumnezeu. Politicienii traiesc si mor dupa vointa lor. Apar sau nu apar pe sticla, captata sau nu o functie, intra si ies din criptele partidului dupa voia Atotputernicilor cu conditia sa nu le ia vreodata, cum ar zice Tiriac, numele in desert.

Ne hranim dintr-o mamaliga de idei putine amestecate la nesfarist. Aceasta bolboroseala cumplita ne taraste pe un sol sterp, ne provoaca o lehamite periculoasa si o placuta stare de lene intelectuala. Cum am putea scapa noi din cosmar? Am putea: iesind din toropeala  si contemplatie; gandind autonom si critic. Am putea: cautand oameni noi, vii si liberi; evadand de pe orbita universului previzibil. In fond exista viata si dincolo de televizor. Am putea: aruncand un ochi afara, aplecand urechea la idei proaspete si oneste,  ignorandu-i pur si simplu pe toti ceilalti.

La Voiculescu si Patriciu balta s-a statut de tot. La Vantu bolboroseste vioi. Realitatea lui a devenit suprarealista: recupereaza personaje din lada de gunoi a istoriei, le urca in carca unor personaje stimabile ca intr-un Babilon politico-jurnalistic. La el, moliile si fluturii se zbat sub acelasi bec.

Aceasta joaca morbida si cinica seamana teribil cu pasiunea anatomistului german Gunther von Hagens, devenit celebru pentru colectia sa de cadavre conservate si expuse public in pozitii care-i infatiseaza in activitati cotidiene: joaca sah, alearga sau merg pe bicicleta. Hagens s-a decis in cele din urma sa-si scoata la vanzare colectia de cadavre conservate, mortii sai aparent vii de pe urma carora spera sa castige ceva bani. 

















5671 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    analiza excelenta (Miercuri, 13 februarie 2008, 12:59)

    Camil [anonim]

    unul dintre cele mai bune articole despre realitatea politica imbacsita si incoerenta pe care ne-o propun televiziunile. eu unul am incetat sa ma mai uit la talk-show-urile politice de pe realitatea tv cam de cand razvan dumitrescu a descoperit farmecul lui andon, ghise si serban nicolae si a uitat de publicul lui.
    • -1 (1 vot)    
      jenant de genial! (Joi, 14 februarie 2008, 8:09)

      flo [anonim] i-a raspuns lui Camil

      genial! genial! - striga comentatorii!
      doar pt ca e o "injuratura" pe gustul lor?
      si, ce cauta patriciu in enumerarea din titlu? care-i televiziunea lui?
      ori, trebuia pus acolo doar pe ca e dusmanul poporului? ori, ca a lucrat dl tapalaga la un ziar al dumnealui si a fost dat afara?
  • +6 (6 voturi)    
    Ai uitat un personaj (Miercuri, 13 februarie 2008, 13:11)

    Dan [anonim]

    Da pe "vesnicul" Bolcas Lucian de la PRM cum de l-ai uitat ? vai vai vai !
    • 0 (0 voturi)    
      O analiza ultra dar cu mici omisiuni (Miercuri, 13 februarie 2008, 17:41)

      ion roata [anonim] i-a raspuns lui Dan

      n articol excelent dar asa cum a aratat si Dan ati uitat trista figura a lui Bolcas de la PRM dar unde nu-i cap ce-ti mai trbuie minte.O persoana sinistra si ingamfata de prostie.Dar alaturi de el l-am mai putea pune si alt PRMist abonat permanent la televiziunile respective respectiv eminentul mincinos si carcotas Funar.Ma intreb:cat va mai dura ca acestia sa mai vomite pe ecranele televizoarelor.N-e am saturat si scarbit de atata voma pe ecranul televizorului.
      Dar nu numai ei sunt vinovati ,ci si ametitii care-i invita ca sa faca reting la aiureli cu cai verzi pe pereti
  • +5 (5 voturi)    
    Modificari (Miercuri, 13 februarie 2008, 13:14)

    StefanD [anonim]

    I-ai uitat pe lucian bolcas, olguta vasilescu, petre roman, emilconstantinescu, codrinstefanescu, inca unul de la pc. Pruteanu apare ceva mai rar (mie asa mi se pare)
    • 0 (0 voturi)    
      Mai sunt vreo doi (Miercuri, 13 februarie 2008, 16:03)

      cristina [anonim] i-a raspuns lui StefanD

      l-ai omis pe aurelian pavelescu de la pnt, care cred ca doarme pe canapea in studio, ca e vesnic prezent pe la realitatea si pretiosul gusa.
  • +2 (2 voturi)    
    ce e tragic este ca "tot ei" vor fi LA PUTERE (Miercuri, 13 februarie 2008, 13:16)

    A. [anonim]

    si cand vor fi in Opozitie, adica daca (ipotetic) PDL plus un PNL reformat ar castiga alegerile
    sa atunci sa vezi ploaie de catastrofe iminente, la fiecare 5 minute, stare de continua "instabilitate" sau avalanse de executii de presa (remember incercarea de a o disloca pe Monica Macovei de la Justitie printr-un scandal regizat piesa cu piesa de media lui Voiculescu).
  • +5 (5 voturi)    
    Textul lui Dan Tapalaga (Miercuri, 13 februarie 2008, 13:16)

    Ion Zubascu [anonim]

    Unul dintre cele mai puternice pamflete, aparute in presa noastra postdecembrista, scris in linii tari, inatacabile. Diagnosticul a fost pus, urmeaza reteta, prescrierea medicamentelor si vindecarea. Acest text il recomanda pe Dan Tapalaga ca pe un jurnalist de cursa lunga, de urmarit in viitor, pana la capat. Ion Zubascu
    • -2 (2 voturi)    
      zubascu (Miercuri, 13 februarie 2008, 13:46)

      vela [anonim] i-a raspuns lui Ion Zubascu

      Marele Zubascu dat afara de la Romania libera, pentru ca a fost prins furand sticlele de bautura ale fostului redactor sef Bogdan Ficeac.
      L-au inregistrat cameele de filmat din holul ziarului. Acum isi da cu parerea. Misto !
      • +1 (1 vot)    
        analiza e excelenta.. sa fie vreun semn?! (Miercuri, 13 februarie 2008, 14:01)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui vela

        Problema este cat vor mai fi "lasati" cei trei cu piciorul pe frana? Ceva cred ca se poate face.
        (Pentru vela) - care este problema lu' matale? Nu vezi ca discutam despre altceva?... Lasa sticlele de bautura.. Spune-ne de milardele furate de cei trei daca esti baiat destept.
        • -1 (1 vot)    
          pentru Danut (Joi, 14 februarie 2008, 11:29)

          vela pentru dan [anonim] i-a raspuns lui Dan

          Astfel de comentarii spun multe despre lingaii ce se dau drept ziaristi. Cand vrei sa lingi la Basescu, dar vrei sa nu se stie o faci indirect. Lingi la unul care-l linge pe Base de ani de zile. Scapi cu fata curata.
        • +2 (2 voturi)    
          cel putin genial (Joi, 14 februarie 2008, 11:41)

          lalalla [anonim] i-a raspuns lui Dan

          foarte misto, genial!ll. felicitari.... asta merita citit macar o data pe zi :)
    • 0 (0 voturi)    
      textul lui dan tapalaga (Duminică, 22 iunie 2008, 20:11)

      sg [anonim] i-a raspuns lui Ion Zubascu

      o analiza gindita si facuta excelent.bravo..... de mii de ori.nu renuntza si da-i bice incontinuare.nu lasa pe romani sa doarma.trezeste-i....ca e timpul sa deschida ochii.
  • +1 (1 vot)    
    Stafiile si eternii lui Vantu, Voiculescu si Patri (Miercuri, 13 februarie 2008, 13:30)

    dan [anonim]

    Exceptionala analiza.
    Simteam lucrurile in acelasi mod cu autorul,
    dar nu puteam sintetiza asa clar.
    Nu uitati de Cozmin Guse.
    Felicitari.
  • +1 (1 vot)    
    Genial (Miercuri, 13 februarie 2008, 13:32)

    rulzmaker [anonim]

    Genial articol... adevarul gol golut... nu mai scapam de astia nici cu aruncatorul de flacari
  • -1 (1 vot)    
    What's the point? (Miercuri, 13 februarie 2008, 13:34)

    Critical_Thinker [anonim]

    Pai nu terminasi articolul. Care sunt aia care au idei proaspete, in care oamenii cred si pe care ar trebui sa-i invite "Realitatea" si "Antena3" (desi corect e sa vorbesti de oameni, nu de post, pt ca postul e o fictiune formata din niste "chestii concrete", numite moderatori)? Politica in Romania este ca politica de aproape pretutindeni, plina de oportunisti, insi pusi pe imbogatire si tampiti care vorbesc mult, dar care si-au pierdut simtul realitatii. Articolul asta il poti publica in orice tare din Europa, daca stergi numele proprii. E banal, nu are nimic nou. Presa din Romania este atat de trista pentru toti jurnalistii vor sa-si spuna ei parerea. Cei mai multi sunt atat de slabi la a manui condeiul, ca de cum apare unul care e in stare sa foloseasca mai multe cuvinte decat un fotbalist mediocru, ajunge sa creada ca e un fel de Mesia al presei. In Romania avem numai jurnalisti fara expertiza, "analisti militari" care nu stiu ce aia armata, analisti de politica externa care se bazeaza in discursul lor pe bunul lor simt, iar nu pe vreo pregatire serioasa in domeniu, etc. Hai sa fim seriosi, insi care sa palavrageasca cu o mima serioasa sunt in fiecare bodega. In Romania ar fi mai degraba de jurnalisti care sa fie in stare sa produca stiri, dacat analistii rasuflati de care zilnic ne lovim in media.
  • +3 (3 voturi)    
    Zoaia televiziunilor (Miercuri, 13 februarie 2008, 13:36)

    mona [anonim]

    Felicitari! Un editorial de exceptie!

    Adevarul e ca televiziunile parca vor sa scoata ce e mai rau din invitati, parca instiga. In ultima vreme se observa cum RESTAURATIA prinde putere cu ajutorul massmediei. In loc sa vad oameni tineri, realizati in diferite domenii, vad fosile comuniste care nu vor sa lase puterea odata. Asta sufoca Romania. 20 de ani nu sint de ajuns.
  • +2 (2 voturi)    
    excelenta analiza (Miercuri, 13 februarie 2008, 13:38)

    mircea [anonim]

    nu exista oare o cale de a scapa de ei? deocamdata singura, in cazul meu, este scoaterea televiziunilor respective din lista de canale. exista o setare in meniul oricarui televizor, skip channel.
    dar trebuie sa fii destul de tare, pentru ca circul promovat de ei este destul de tentant. am pierdut multe ore din viata urmarindu-i. acum mi s-a luat. pentru mine ei nu mai exista. dati pe animal planet.
  • 0 (0 voturi)    
    buna dimineata! (Miercuri, 13 februarie 2008, 13:50)

    Bobu [anonim]

    Se poate si mai rau ... si o sa fie si mai rau :
    http://youtube.com/watch?v=gHJHGOE8MIs&feature=related
  • -3 (3 voturi)    
    Nu e deloc asa, domnule ! (Miercuri, 13 februarie 2008, 13:55)

    lucius [anonim]

    Dl Tapalaga face varza. Singurele organizatii de presa care nu stau drepti la ora actuala cind latra Basexu dupa trei pahare de Metaxa sunt cea a lui Vadim (RM) si cea a lui Voiculescu (Antenele). Nu ca i-as iubi pe acestia. Dl. Tapalaga face varza in ceea ce priveste orientarile teveurilor. Varza egal deruta, reteta Base.
  • +1 (1 vot)    
    excelent (Miercuri, 13 februarie 2008, 14:12)

    edif [anonim]

    fara cuvinte
  • -3 (3 voturi)    
    Cine conduce TVuri in Lume (Miercuri, 13 februarie 2008, 14:19)

    lucius [anonim]

    Personal admir pe G. Pruteanu, pe care l ati amintit, unicul intelectual cu singe in instalatie, cum ziceau dacii, care se infrunta in direct cu cocalarii manelisti si gelati si le zice pe viu ca produsul lor este un jeg pe cultura din RO. Nu mai e senator din 2004 nu are milioane de euro sa si faca TV si ii trebuie... o tribuna. Logic. Si se duce la un TV, care o fi. O tribuna de unde sa poata vorbi. Si ce spune acolo nu e "balta statuta". Domnule si hai sa fim seriosi, cine sunt multimiliardarii din Vest care au TVuri si imperii media? Nu tot gangsteri? Un Murdoch, un Turner, un Spelling... Ce, au vindut inghetata de au miliarde?
    • 0 (0 voturi)    
      Murdoch, Turner, Spelling - gangsteri? (Miercuri, 13 februarie 2008, 14:37)

      merlucius [anonim] i-a raspuns lui lucius

      Ar fi interesant sa ne prezentati si ceva detalii in sensul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    la obiect (Miercuri, 13 februarie 2008, 14:47)

    Valentinz [hotnews.ro]

    Foarte bine punctat.
  • 0 (0 voturi)    
    greata la ore fixe cu r.dumitrescu (Miercuri, 13 februarie 2008, 14:47)

    lilian [anonim]

    cind le zaresc mutrele infecte la realitatea tv., pe care obisnuiam sa o urmaresc , schimb canalul, orice altceva dar nu mutrele si balele lor,ce sa mai speri de la niste disperati si expirati ? mai bine sinceritatea si consecventa lui radu moraru si a unor ziaristi ca dl tapalaga
    • 0 (0 voturi)    
      Moraru manelist sincer (Miercuri, 13 februarie 2008, 15:20)

      lucius [anonim] i-a raspuns lui lilian

      Care sinceritate la Nas nene? E poate manelist sincer si a dovedit o de n ori cind a venit Pruteanu in studiou cu 2-3 cocalari manelisti si Nasul nu l lasa pe Pruteanu sa vbeasca sa le zica de manele ca s jegul culturii romanesti, ci tot le sufla in pinze la spoitingiri.
  • -2 (2 voturi)    
    du-te pe la PSIHIATRU (Miercuri, 13 februarie 2008, 14:50)

    LINISTE, CA VREAU SA FUR [anonim]

    Esti dus cu capul mai, d-le Tapalaga. De cand te-ai nascut! De ce n-o spui p-aia dreapta: sa-i impuscam pe stadion pe toti, numai domn Profesor sa fie sanatos, ca ne "rezolva" el pe toti!
    • 0 (0 voturi)    
      tipic securistic (Miercuri, 13 februarie 2008, 17:02)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui LINISTE, CA VREAU SA FUR

      daca n-ai aflat inca... in Romania nu mai este dictatura. este o democratie manipulata de catre papusarii de serviciu. iar referitor la psihiatri, asta era metoda cea mai buna a securistilor, care-i "vindecau" pe disidenti de chinurile si suferintele pe care le aveau, cand realizau ce se intampla in jurul lor.
      lasa-te de mizerii si gaseste-ti libertatea
      (nu la vre-un stapan)
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns lui Merlucius (Miercuri, 13 februarie 2008, 14:51)

    lucius [anonim]

    Raspund cu ceva real, plin de subintelesuri si care nu e nicio gluma. Miliardarul D. Trump, cind il intervieveaza cineva, zice asa la inceput: "Puteti sa ma intrebati orice numai sa nu ma intrebati cum am facut primul milion de dolari".
    • 0 (0 voturi)    
      Pai asta parc-a fost Rockefeller? (Miercuri, 13 februarie 2008, 15:05)

      merlucius [anonim] i-a raspuns lui lucius

      Cu primul milion de dolari...

      Eu unul nu i-as intreba nimic pe nici unii daca i-as vedea facand si ceva bun pentru cei care-i voteaza, vizioneaza etc.

      Dar in conditiile in care ei nu vor sa fie intrebati si sa discute despre nimic, doar sa-si recite ei textele, eu cred ca astia-a mult mai gangsteri decat magnatii media mentionati.
  • +2 (2 voturi)    
    articol excelent dle Tapalaga (Miercuri, 13 februarie 2008, 14:55)

    eva [anonim]

    bravo, excelent articol dle Tapalaga.
    Dar nu se poate sa il uitati pe eternul senator psd Serban Nicolae, omniprezentul invitat al realitatiitv; sau pe senatorul prm Bolcas; sau pe omniprezentul senator pc Andon; sau pe omniprezentul analist Boda; sau pe omniprezentul traseist politic Pavelescu; toate aceste nulitati sunt prezente zilnice care ne plictisesc cu ineptiile si rautatile lor;
    Pacat ca nu ne putem alege singuri invitatii
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bun articol (Miercuri, 13 februarie 2008, 14:58)

    katy [anonim]

    dl Tapalaga este unul din putinii ziaristi pertinenti si cu bun simt de aceea l-am citit cu placere peste tot pe unde a fost.
  • +1 (1 vot)    
    analiza (Miercuri, 13 februarie 2008, 15:13)

    ioan avram [anonim]

    1. Doua echipe de ziaristi buni (cu rezultat :reviste sau ziare de tinuta si priza la public!)s-au lansat dupa '89. (las deoparte "Romania Libera" a anilor '90...) : EXPRES-ul din '90-'91 si EVz-2004.Intimplator sau nu au fost coordonate de Dl. C.Nistorescu. Dl. Dan Tapalaga a facut parte din echipa EVz-2004(echipa imprastiata in patru zari!) si am remarcat de atunci analizele ca o lama de cutit.... ce spinteca burta unui peste bolnav....
    2. Mai exista oare cineva capabil in Romania(jurnalistic, managerial, financiar ) sa faca sa apara un ziar neinregimentat in trusturile media de azi? Nu ma refer la zona on-line ... Intrebarea este doar utopie ?
    3. Articol excelent ,din seria foarte buna a "analizelor " semnate de Dl. D. Tapalaga
    • 0 (0 voturi)    
      FB (Miercuri, 13 februarie 2008, 15:45)

      Ion Codreanu [anonim] i-a raspuns lui ioan avram

      De acord cu tot ce a scris Tapalaga.Numai ca a uitat pe ziaristii de doi bani care-si dau cu parerea ,gen CTP ,Hurezeanu,Pora,Turcescu ,Moraru.Acestia ,ori ling pe Basescu ori pe Tariceanu ori invita pe Becali,,ori ii invita pe sus amintitii.Si atunci ? Cine-i de vina ? Tot mogulii?
  • +1 (1 vot)    
    Excelent! (Miercuri, 13 februarie 2008, 15:26)

    Monix [anonim]

    Excelenta analiza, domnule Tapalaga! Dar, oameni buni, ce sa facem? Cum sa facem? Eu am senzatia ca traim intr-o mlastina in care ne scufundam incet, incet... Ce sa facem sa scapam de acesti nebuni care ne conduc?
  • 0 (0 voturi)    
    este cumplit de adevarat (Miercuri, 13 februarie 2008, 15:54)

    ZANA [anonim]

    Asa punere la punct a situatiei n-a facut-o pana acum nici un comentator politic, (cum ar fi zis bunica) "firascos". Ne intoxica toti "abonatii " aparitiilor pe sticla. Moderatorii pe post de "dirijori", raspund comenzilor celor ce-i platesc si romanasii mei trebuie sa inghita tot ce si cum dirijeaza "turcestii", "firicele" si alte unelte. Ce-i drept, nu proaste, dar total cumparate si aservite. Si unde vin aceste apariti,i cu aplomb, tupeu si pretentii de corectitudine si impartialitate, ca-ti vine sa-i iei la palme si sa spargi sticla. Cu o obraznicie si un tupeu iesit din comun, mai nou, se parinda pe sticla oportunistul, lingaul lui Ceausescu, Adrian Paunescu. Cum are acest excroc ordinar tupeul sa mai faca morala, cand propria-i nevasta omoara trei oameni si nu face nici o zi de detentie !?. ORIBIL ORIBIL ORIBIL. Traim intr-o lume in care excrocii conduc, ne dau lectii de moralitate si se mai si dau "curati ca lacrima" !. Unde vom ajunge !?. Ce se intampla cu tara mea !?.
  • 0 (0 voturi)    
    subscriu, o analiza excelenta.... (Miercuri, 13 februarie 2008, 16:09)

    judex [anonim]

    Bravo, Domnule Tapalaga, o analiza realista, curajoasa si...tragica. Ati dat raspunsuri exacte la toate intrebarile noastre. Astia sunt clientii manipulatorilor de la Realitatea, in frunte cu Razvan Dumitrescu, Stelian Tanase si mascariciul Dinescu. Personal, mi-e si scarba sa mai trec pe realitatea TV. In acelasi timp am vazut, spre consternarea mea, multi intelectuali cumparand Jurnalul national. probabil pentru ca este celmai ieftin ziar.
  • +2 (2 voturi)    
    Asa-i, dle Taplaga, astia sunt zombi-prezentzi. (Miercuri, 13 februarie 2008, 16:41)

    Bascaliosul [utilizator]

    Aplicarea principiului vaselor comunicante, invocat in articol, ne arata singurul PROGRES realizat de clasa politica romanesca : transformarea ...progresiva a omniprezentzilor in zombiprezentzi, totzi intr-o suma constanta.

    La fel ca in principiul pendulului lui Maxwell , unde suma energiilor, cinetica si potentziala, este aceeasi, doar se transforma dintr-o forma sau alta. Zombiprezentii se grabesc sa se inghesuie continuu sa-si arate doar teoretica energie potentiala, fara nicio sansa de concretizare a miscarii. Dinamica lor e din ce in ce mai ...stationara.

    Lista ar fi fost grav afectata fara JIMBATUL Serban Nicolae, un adevarat portret robot al zombiprezentului. Un producator si un regizor inspirati, ar putea face o avere daca ar realiza cu el un film horror chiar si fara sunet. Daca il mai lasa sa vorbeasca, sa se pronuntze cu nivelul lui juridic de toata bascalia, iese o combinatzie mai reusita intr-o comedie ...de groaza. Si-asa nu-i mai ajung dimensiunile micilor ecrane.

    Chiar daca nu intra acum in suma constanta a activistilor comuniCari, modelul futurist George Pruteanu, este un zombiprezent demn de toata sperietura, pentru ca el ne poate ingrozi cel mai edificator cand vedem ce ne mai poate asteapta.
    Viitorul suna ...groaznic cu recuperarea unor astfel de relicve, un zombi-dovedit-oportunist-traseist, la fel de pendular ca oricare nominalizat in articol. E un zombiprezent infestat cu puschea pe limba; e de groaza si dupa cum mizeaza, cu arogantza lui, pe amnezia electoratului.

    Despre oricare din ei se pot retine imaginile cand au gandit si spus lucruri trasnite. Ce nu poti spune de Ghise, de exemplu ? Cand presedintele a refuzat s-o numeasca la justitie pe Zombirica Nicolai, Ghise facea ca totzi dracii , ca acesta e un atac politic, de parca suspendarea a fost doar un atac de groaza al zombiprezentzilor.

    Deviza pendulatului zombiprezent :
    Mi se falfaie si vreau s-o arat pe micul ecran, daca nu-i zapacesc, macar ii sperii.
    • +1 (1 vot)    
      corect, bascaliosule... (Miercuri, 13 februarie 2008, 18:03)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Bascaliosul

      Daca, prin absurd, Serban Nicolae ar trebui sa-si castige painea din meserie intr-o tara europeana civilizata, ar muri de foame. E un d......c.
  • 0 (0 voturi)    
    Ghise (Miercuri, 13 februarie 2008, 16:48)

    victor [anonim]

    De acord cu Tapalaga, cu exceptia includerii lui Ghise in ciorba cu nulitati politicianiste gen Gusa, Ponta, Nastase, Bolcas, Andon, etc. Cate ceva despre acest om, Dane.

    1. Printre primii care a recunoscut pactul cu diavolul. A semnat in tinerete un acord de colaborare cu securitatea, angajandu-se sa furnizeze informatii despre studentii arabi care ar putea face rele prin Romanica. In primul mandat de primar al Brasovului (1996-2000), a refuzat sa cedeze santajului securistilor, care urmareau castige licitatii pe baza de trese, si i s-a facut public dosarul, pentru a-l termina politic. Nu a turnat pe nimeni, nici macar arabeti.

    2. A fost printre foarte putinii opozanti antipesedisti din perioada guvernarii Nastase. Alaturi de Basescu a infiintat Asociatia Primarilor din Marile Orase, pentru a crea rezistenta la tavalugul comunist al lui Cozmanca de supunere a autoritatilor locale. A sesizat de nenumarate ori institutiile europene privind abuzurile din administratie ale pesedistilor. A rezistat presiunilor mafiote pesediste (procese, linsaj mediatic) de a ceda licitatii. A pierdut alegerile in urma unei aliante locale PSD-PD, in cardasie inclusiv cu colegi din PNL, satui ca "nebunul" nu-i lasa sa manevreze banii publici in interese proprii.

    3. Si-a incheiat cele doua mandate de primar cu o casa cumparata prin ANL. Si atat. Prin comparatie, actualul primar al Brasovului, semianalfabetul Scripcaru, vicepresedinte PD, are dupa trei ani si ceva de mandat o avere estimata la 6 milioane de euro.

    4. Si inca ceva, Dane. In 1990, Ghise era dat afara din functia de director al liceului de informatica din Brasov pentru ca facea parte din Alianta Civica. Dat afara de catre fesenisti, din randul carora urma sa se afirme un mare anticomunist si luptator pentru dreptate, devenit astazi presedinte.
    • 0 (0 voturi)    
      Din pacate Ghise a intrat in ciorba de nulitati (Miercuri, 13 februarie 2008, 17:07)

      Un tanar de stanga [anonim] i-a raspuns lui victor

      Nu stiam cele spuse de tine si nu ma indoiesc ca sunt adevarate.
      Dar Ghise de astazi (dupa ce a fost reprimit in PNL) este la nivel de Bolcas, Andon, Guse. Probabil este pretul pe care l-a platit pentru a ramine in carti. I-au aratat pisica si el a cedat din coloana vertebrala.
      Urita transformare !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      FALS.... (Miercuri, 13 februarie 2008, 18:01)

      judex [anonim] i-a raspuns lui victor

      Mona Musca a facut mai mult pentru democratizarea si civilizarea Romaniei si, la fel, a actionat pentru protectia si siguranta Romaniei. In schimb, ea a facut politie politica, iar Ghise a spalat si parfumat si poate latra in voie. Apropo, numai prostii debiteaza...si este si foarte obositor.
  • 0 (0 voturi)    
    Adaposturi (Miercuri, 13 februarie 2008, 17:18)

    hotnewsfil [utilizator]

    Am cautat explicatia pentru atacurile, din partea cvasitotalitatii ziarelor si televiziunilor, la care este supus Traian Basescu si, totodata, sa descopar care ar fi solutia pentru imblinzirea tirului. .
    Solutia este simpla : Basescu sa-si faca,peste noapte, o avere de multe sute de milioane de euro, din care sa-si realizeze un trust imens de media, nu pentru atacarea adversarilor politici, ci ca "Adapost " potential in care s-ar putea refugia jurnalistii "excomunicati" de unul din cele trei mari trusturi de presa existente, amintite de Dan Tapalaga...
    Ziaristii, numerosi in prezent, trebue sa manince si ei o paine. E greu sa te abtii sa pui mana pe bata si sa-l croiest pe Basescu, daca esti rasplatit cu citeva mii de euro pe luna, de unul dintre moguli, atita timp cit Basescu e un sarintoc care n-are nici macar un amarit de trust de presa (Adapost-media).
  • +2 (2 voturi)    
    da (Miercuri, 13 februarie 2008, 18:19)

    Florin [anonim]

    Excelent articol. Imi place in mod special libertatea (deloc nonsalanta, gratuita sau grosolana) de a da si numele acestor morti vii. Lucru de care multi se feresc ca dracu de tamaie.
  • -3 (3 voturi)    
    Jumatate de pahar (Miercuri, 13 februarie 2008, 19:58)

    oschy [anonim]

    Pe baiatul asta il deranjeaza prezenta la A3 si Realitatea a celor enumerati dar nu il deranjeaza prezenta excesiva si la ore de mare audienta a ziaristilor obedienti taberei basesciene si amicilor acestora:
    A.Pora, Fati,Voinescu,alinuta avramescu,Morar,Turcescu,Cretulescu,Sincai,Prelipcean,Gamalet,Hurezeanu,Tanase,Buscu, T.Ungureanu si faptul ca doar Antenele il critica pe Base restul posturilor ling-ling.
    Pe marele trompete PD-L nu le enumera: Boc si de la Cluj si de la Bucuresti,E.Udrea,R.Turcan,C.Preda, C.Radulescu secu Boureanu,Videanu,Blaga,Anca Constantinescu si marele om de stat Basescu pt care daca are biletele sau mape profesionale de aratat se intrerupe meciul de la CM, Concertul de Anul Nou de la Viena si concursul Eurovizion
    • +1 (1 vot)    
      Mici corectii (Miercuri, 13 februarie 2008, 20:40)

      Ionescu Ioan [anonim] i-a raspuns lui oschy

      Desi am pareri diferite de ale dumneavoastra, imi place ca, atit fondul cit si forma comentariului dvs.au o linie civilizata, cu o singura exceptie : mi-ar fi placut sa nu apara "Pe baiatul asta" il deranjeaza...(forma peiorativa, lipsita de respect), ci " Pe autor il deranjeaza"....
      In rest, ar fi bine ca toti cei ce fac comentarii sa fie la fel de decenti ca dvs.
      Cu respect,
      Ionescu I.
  • +1 (1 vot)    
    omul limba (Miercuri, 13 februarie 2008, 23:17)

    hmc [anonim]

    sa nu-l cinstim si pe omul limba cristoiu?
    ma bucur dupa fiecare emisiune in care scapa fara infarct, sperand sa se intample la urmatoarea. e cam acelasi sentiment ca la 6 din 49, cand castigul se reporteaza. si apoi mai e un oaresce dement, omul laptop, al carui nume nu am reusit sa-l retin, probabil ca in virtutea abonamentului pe care il are la antena3, nici nu se mai difuzeaza, e oarecum celebru...asa cum ati spus e suficient sa privesti o data ca sa stii ce vei vedea peste doua luni...
  • +1 (1 vot)    
    radiografie este reusita, dar boala are o cauza (Miercuri, 13 februarie 2008, 23:21)

    CD [anonim]

    felicitari pentru articol.
    Asa cum ai reusit sa prezinti radiografia ar tebui sa aratam cititorilor si motivul.
    Rationamentul este simplu, si daca va vine a crede este aritmetica simpla a alegerilor, pe care spre uimirea mea am invatat-o de la un parlamentar.
    Astfel, cu cat aceste personaje sunt mai des pe sticla, cu atat lehamitea majoritatii privitorilor este mai mare. Rezultatul vizat este unul simplu.
    Prezenta scazuta la alegeri. Efectul cu atat mai simplu. Toate partidele reprezentate in parlament vor fi si in legislatura viitoare, pentru ca si uninominal daca ar fi, lahamitea, sila si lipsa de speranta au inceput sa-si faca efectul. Din pacate, noi romanii nu vom fi in stare sa iesim la vot asa cum ne-am dori cei ce citim aceste articole.
    Asta nu inseamna ca trebuie sa cedam, dar avem de facut eforturi mult peste puterile noastre.
    As dori sa ma insel in privinta aritmeticii, dar tare mi-e teama ca asa vor fi rezultatele. Cele bune
  • 0 (0 voturi)    
    mogulii (Joi, 14 februarie 2008, 1:09)

    Mircea [anonim]

    De remarcat eleganta cu care Dl. Tapalaga a evitat gretoasa transformare a Dlui.Nistorescu.
  • +1 (1 vot)    
    perfect articulat (Joi, 14 februarie 2008, 4:30)

    Dl. i (Mr.i) [utilizator]

    perfect articulat! câte nu ar fi de spus... dar mai bine sa parcurgem prima etapa: câte nu sunt de factut ... A C U M!
  • +1 (1 vot)    
    Un articol. (Joi, 14 februarie 2008, 7:53)

    Gogu Ion [anonim]

    Un articol cum ar trebui sa fie multe, daca nu majoritatea in media romaneasca. Bravo.
  • +1 (1 vot)    
    articol excelent. Multumiri (Joi, 14 februarie 2008, 9:20)

    Fil [anonim]

    Domnule Tapalaga,
    Va urmaresc articolele cu placere si interes. Ma regasesc in analizelr dumneavoastra si aceasta confirmare face bine in vârtejul derutelor provocate de media. Continuati pê calea pe care v-ati angajat.
    As adauga analizei dumneavoastra un singur element. Constat, ca si dumneavoastra, ca toate media, reunite, actioneaza finalmente spre manipularea electoratului, evident ! Dar eu mai citesc printre randuri si o tendinta tenace de descurajare a românului de rand : "ca la noi, la nimeni" - e ideea de baza, alaturi de "raul e la noi" iar binele "in tarile civilizate" etc., etc.... E un fel de voluptate in a ingrosa catastrofa nationala si a demonstra ca aceasta nu poate fi depasita. Concluzia e clara : nu mai e nici o seperanta, nu se mai poate face nimic decat, o eventuala emigrare. E criminal ceea ce fac cu acest popor !
    Eu traiesc de ani multi in occident si pot spune ca in repetate randuri am auzit straini exprimand ideea ca nu au vazut un popor care sa se auto-deteste si sa se auto-denigreze mai mult ca românii. In opinia mea, vina cea mare o are PRESA.
    Respectul pe care ceilalti ti-l acorda incepe de la respectul pentru sine insuti.
    • 0 (0 voturi)    
      da (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 11:46)

      dani [anonim] i-a raspuns lui Fil

      presa se face vinovata de un soi de genocid moral al romanilor. Murdareste tot, spulbera orice incredere si speranta. Cinste ziaristilor care rezista valului ucigas !
  • +1 (1 vot)    
    O tara de imbecili? (Joi, 14 februarie 2008, 11:36)

    Dan [anonim]

    De mai multe luni am renuntat la privitul TV.
    Citisem un excelent articol:
    ..."nu pierdeti nimic daca nu va utiati la 'dezbateri' - talk show-uri etc. - In eventualitatea in care veti relua vizionarile dupa cateva luni sau ani, veti regasi aceiasi comentatori, politicieni, moderatori, rumegand toti aceleasi cuvinte..."
    Si am facut intocmai, am redeschis TV dupa vre-un an si ceva.
    Si ce credeti, oameni buni?
    Cristoiu, 'Omul Laptop', Guse, Voiculescu & Co, CTP... toti erau in exact aceleasi posturi in care-i lasasem. Nici o schimbare!

    Am avut o revelatie:
    Astia traiesc de pe urma noastra, a prostilor care-i privesc si apoi ii comenteaza a doua (a treia, a patra...) zi...
    Ignoratii, mutati postul, nu mai scrieti despre ei. Iar la vot dati-le un sut in fund (politrucilor).
    Pe 'comentatorii' de servici nu-i mai bagati in seama! Linistea ii scoate din minti!
    Bravo autorului acestui articol excelent!
  • +2 (2 voturi)    
    De ce a plecat Taplaga de la Romania libera? (Joi, 14 februarie 2008, 11:42)

    Ion Zubascu [anonim]

    Il rog pe cel care a semnat Vela sa-si dezvaluie identitatea, asa cum fac si eu, pentru a ne putea intalni fata in fata, cu dovezile la vedere . Am demisionat definitiv din presa de scarba ca ziarul cel mai antisecurist din Romaia a incaput pe mana celor impotriva carora a scris, din 1989 incoace. De ce a plecat Dan Tapalaga de la acest ziar , zeci de alti jurnalisti de valoare, pe parcursul anului 2007, si insusi directorul sau editorial? Cine l-a tras definitiv pe dl Bacanu pe linie moarta? Stie curajosul domn Vela ce se intampla cu adevarat la acest ziar si de ce au parasit atatia oameni aceasta corabie, inclusiv ziaristul Dan Tapalaga, semnatarul pamfletului de exceptie, in subsolul valorii caruia dl Vela pare un biet gandac de bloc amortit de propriile-i miasme ?
    • 0 (0 voturi)    
      PACAT (Joi, 14 februarie 2008, 17:43)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zubascu

      Pacat Domnule Zubascu!! Va citeam cu placere articolele, acum trebuie sa ma multumesc cu cele ale lui Dan Ciachir (sper ca ati intreles ca glumesc sinistru) dar, articolele dumneavoastra au fost unele dintre putinele reparatorii pentru greco-catolici....

      Ceea ce este trist ca, pe langa faptul ca securistii (vechi si mai noi) au inteles ca cei care stapanesc informatia vor conduce Romania, au functionat si orgoliile unor ziaristi exceptionali.

      Ce sa mai spunem noi, cititorii?!! Si eu am abandonat televiziunea aproape definitiv (filme bune sau concerte am, har Domnului, garla), dar nu sunt masochist sa accept la infinit aceasta josnicie mass-media cvasi-generalizata... Adeseori, ultima speranta a romanilor cinstiti a fost presa, acum descopera umiti ca nici in presa nu mai pot sa aiba incredere....

      E trist totusi ca ati renuntat! Luati exemplul Domnului Tapalaga (presa pe internet devine tot mai citita iar Internetul nu ni-l pot fura!!!). Un post de radio pe Internet nu costa multi bani, iar un ziar,... priviti HotNews... Deci, se poate!!! Oricum a fost o bucurie (trista) sa va regasesc pe internet
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo! (Joi, 14 februarie 2008, 14:28)

    Sorin [anonim]

    Fain articol, insa din gashca pomenita de autor lipseste si Raluca Turcan, o nechemata in stare sa isi dea cu parerea pe orice tema, in loc sa isi creasca odrasla. Deseara face chef mare intr/un club din Sibiu, ca doar n/o sa isi vada de copil, mama ei de politica!
    • 0 (0 voturi)    
      he-he! (Joi, 14 februarie 2008, 14:51)

      flo [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      glumiti, domnule! turcan e pro-basescu, deci nu avea ce sa caute in articol. aici nu se admit astfel de pareri!
    • 0 (0 voturi)    
      Neamurile lui Dabija (Joi, 14 februarie 2008, 17:18)

      Kiope [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Care e legatura intre ce face Raluca Turcan acasa si articolul asta? Te supara viata personala a altora? Deja stii prea multe amanunte despre chestii care nu te privesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns lui Corvus: sa-i multumim lui Tapalaga (Vineri, 15 februarie 2008, 9:59)

    Ion zubascu [anonim]

    Toti cei care am scris in subsolul acestui articol iesit din comun, prin valoarea sa publicistica, trebuie sa-i multumim ziaristului de exceptie Dan Tapalaga ca ne-a dat prilejul sa ne amintim cine suntem noi insine cu adevarat, buni sau rai. Nu am renuntat la lupta: am intrat in greva foamei si am fost la Strasbourg alaturi de revolutionari, in delegatia care a deschis la CEDO doua actiuni judiciare impotriva dusmanilor statului de drept. Lupta fiecaruia dintre noi continua. In deplina solidaritate cu ziaristi de valoarea lui Dan Tapalaga. Ii multumesc inca o data pentru pamfletul sau, o sinteza amara si lucida, un diagnostic de la care poate incepe vindecarea, sau macar speranta in vindecare, un text scris cu talent si bun simt, pentru istoria presei de maine. Cu toata recunostinta, Ion Zubascu.
    • 0 (0 voturi)    
      postarile dumneavoastra, (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 8:34)

      Fil [anonim] i-a raspuns lui Ion zubascu

      domnule Zubascu, m-au luminat in ceea ce priveste actuala Romanie libera. Da, o citeam pe internet (traiesc departe de tara) si in ultimul timp, ceva m-a facut sa n-o mai deschid. Nu mi-am pus nici o problema, dar inconstient am reactionat la CEVA, ceva ce-si gaseste explicatia in randurile dumneavoastra. Pacat, mare pacat ! Problema majora e ca in Romania, cei care lupta, lupta singuri.... pe asta se bazeaza si cei care abuzeaza in toate domeniile. Cinste celor care se opun ! Cinste celor care rezista, ca domnul Tapalaga ! Cata nevoie are Romania de oameni de calitate !
  • 0 (0 voturi)    
    nici eu nu gandeam mai bine ! (Joi, 1 iulie 2010, 19:47)

    george [anonim]

    Ce m-am saturat si eu de indivizi de genul asta. M-am plictisit de ei si nu ma mai intereseaza ce spun. Oricum, nu stiu daca se mai face ca nu ma mai uit la stiri-pentru -prosti si tocsouri, dar tare era emisiunea lui gadea unde erau invitati ceilalti realizatori de emisiuni. Cat de boring poate fi asta !!!!