Aplaudacii doamnei Dăncilă. Câteva observații despre (re)educarea de la Lipova

de Andreea Ofițeru     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 mai 2019, 11:47 Actualitate | Opinii


Andreea Ofițeru
Foto: Hotnews
Protestul anti-PSD de la Lipova, județul Arad, la care au participat mai mulți elevi, mi-a adus aminte de o altă manifestare de anul trecut, din aprilie, de la Pitești, la care zeci de copii de școală primară și de grădiniță erau scoși de profesorii lor la defilare în cinstea politicienilor veniți de la București.

Poate vă aduceți aminte cum o fetiță de 3 ani se chinuia să facă tumbe în fața premierului Viorica Dăncilă, în aplauzele adulților care stăteau pe margine. Atunci elevii participau la “Parada Florilor”, coordonați de profesorii lor.

Niciunui profesor, inspector sau chiar premierului nu i s-a părut anormal ca un copil de 3 ani să se chinuie să facă acrobații.


Simfonia lalelor 2018

În oglindă, în județul Arad, câteva zeci de elevi de la un liceu din localitatea Lipova au ieșit vineri să o întâmpine pe Viorica Dăncilă cu pancarte pe care scria ”Demisia”, ''Ne-am săturat de corupţie şi prostie, vrem o altă Românie!'', ''Deşteaptă-te române şi ieşi la vot. 26 mai''. În următorul moment, profesorii care o însoțeau pe Viorica Dăncilă au fost foarte deranjați. Atât de deranjați, încât directorul liceului a mers la unul dintre elevi și l-a umilit public spunându-i că ar trebui să fie la ore, pentru că nu învață deloc bine și are trei corijențe. În plus, inspectorul general al județului, membru PSD și consilier municipal în Primăria Arad, s-a sesizat imediat și a spus că a cerut o notă de relaţie de la directorul unităţii de învăţământ.


Directorul și elevii de la protestul anti-PSD din fața Primăriei din Lipova

Dacă îi întrebi, cei mai mulți dintre inspectori spun că nu susțin niciun partid politic. Că școala nu ar trebui politizată și că ar trebui să fie făcută în interesul superior al copilului. La teorie școala românească a fost întotdeauna bună. Când vine vorba de practică însă, corijența bate la ușă.

În prezent, 29 de inspectori școlari generali și adjuncți sunt numiți prin delegare, fără concurs, direct de către ministrul Educației. Cei mai mulți dintre inspectori sunt afiliați PSD. Printre aceștia și Anca Stoenescu, inspectorul general de la Arad, care a fost numită prin delegare începând cu 8 ianuarie 2019.

După ieșirea publică de ieri cu privire la elevii care au ieșit la protest, Anca Stoenescu a postat pe contul ei de Facebook mai multe fotografii în care apare alături de premierul Dăncilă, fotografii însoțite de un mesaj politic: #Sunt mândra ca sunt românca! #Sunt mândra de echipa PSD! #Sunt mândra de realizările guvernului PSD! #Sunt mândra de România mea.


Postarea de pe Facebook a inspectorului general școlar Arad

Cum spuneam teoria și practica nu se întâlnesc în școala româneacă. Viziunea pentru viitoarea lege a educației, lansată luna trecută de ministrul Ecaterina Andronescu, ne vorbește despre cum va arăta școala, despre rolul educației, despre valori și principii fundamentale, despre beneficiarii serviciului public de educație, despre școala în sprijinul familiei și al comunității, despre profesorul care este garantul educației de calitate. Nimic despre depolitizarea școlii. Nimic despre numirea în funcții a directorilor și inspectorilor școlari afiliați partidelor. Nimic despre conduita unui profesor.

Potrivit acestei viziuni asupra educației, ”profesorul, în sensul larg de dascăl la orice nivel de învățare, este un profesionist în domeniul său, competent în materie de disciplină predată, de pedagogie și psihopedagogie. Cunoaște ultimele evoluții și descoperiri în disciplina predată și în domeniul pedagogiei, își actualizează constant competențele în aceste domenii, și își modifică practicile prin adoptarea celor mai relevante metode de facilitare a învățării”. După ce citești această definiție a profesorului te întrebi câți profesori din România s-ar potrivi cu această definiție.

Directorul care îl mustră pe elevul de la Lipova că nu învață bine ce anume a făcut ca acest elev să învețe mai bine? Dar inspectoarea care este mândră de PSD ce măsuri a luat pentru ca profesorii din școlile din Arad să fie mai bine pregătiți?

Profesorii au fost dintotdeuana o masă de manevră electorală. Înainte de alegeri, guvernanții își aduc aminte că trebuie să mărească salariile, că trebuie să plătească banii pentru procesele pierdute. Pentru câțiva lei în plus la salariu cei mai mulți dintre profesori aleg să închidă ochii sau să scrie mesaje pro-guvernare pe Facebook.

Doamnă ministru, ce spune viziunea despre educație despre politizarea de la Arad?

















20136 vizualizari

  • +8 (24 voturi)    
    Uite unde ar trebui dați afară 80% din angajați. (Sâmbătă, 11 mai 2019, 12:25)

    prec [utilizator]

    De la inspectoratele școlare. Din „servicii”, din administrațiile locale și centrale. AFARĂ CU ASISTAȚII!!!
    • +12 (26 voturi)    
      . (Sâmbătă, 11 mai 2019, 12:48)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Gresit. TOTAL gresit. Inspectoratele judetene scolare trebuie desfiintate indiferent cine vine la putere. Sunt absolut inutile.
  • +10 (30 voturi)    
    Ce treaba are una cu alta? (Sâmbătă, 11 mai 2019, 12:45)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    PSD are mereu dreptate, noi gresim. Punct.

    Logica, ratiunea si bunul simt nu au ce cauta in absolut nicio discutie ce implica dinozaurii astia securisti si comunisti. Ei nu stiu ce-i aia. Ei stiu sa ordone, sa ameninte si sa intimideze. Si cand nu se presteaza conform ordinelor, se da un exemplu printr-o pedeapsa mediatizata pe larg de televiziunile afiliate.

    Am vazut numeroase interviuri unde pesedistii sunt trasi la raspundere si raspund atat de vag si pe langa, incat pe moment ai impresia ca evita sa iti raspunda, pana mai scot cateva cuvinte si realziezi ca de fapt sunt slugi incompetente care habar nu au pe ce planeta se afla, doar sug bani de la stat si ca de fapt orice lege sau ordonanta a fost scrisa si data de altcineva, ei doar semnau, dar nu au habar ce scrie.

    Foarte multi ii "supra-estimau" pe Ciordache si Slugarel ca sunt buni (in sensul rau) legat de legi favorabile dadeau, dar acum realizez ca de fapt juristii si avocatii platiti din bani patati de sange (si metaforic, dar si aproape real, tinand cont de cati oameni mor prin spitale) care gandesc toate frumusetile alea de articole scoase din context si rastalmacite in favoarea lor. La concret, nici Ciordache si nici Bubosul nu aveau habar de nimic, decat poate putina "lege" invatata pe "jenuche" ca sa dea bine undeva.

    Ideea e simpla: acei copiii nu aveau de ce protesta. Ei trebuiau sa fie la ore ca sa ii imbecilizeze si sa fie transformati in zombie dependenti de stapanii iubiti.

    P.S. va mai aduceti aminte examenul pentru directorii de spitale organizat de guvernul Ciolos?

    https://www.vice.com/ro/article/gvvgkb/testul-pe-care-l-au-picat-directorii-de-scoli-din-romania

    Vedeti titlul:

    "Am dat unor elevi de 11 ani testul grilă pe care l-au picat directori de școli din România"

    Need I say more?

    Mai avem doua sanse sa reparam ceva: pe 26 mai si in 2020. Daca nici acum nu se trezeste poporul asta de somnambuli, articole ca cel de mai sus va ajunge pe blacklist-ul cenzurii comunitatii indoctrinate
    • -8 (24 voturi)    
      aplaudaci ,dar... (Sâmbătă, 11 mai 2019, 16:02)

      muscha [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      impreuna cu romanii adevarati sunt milioane ,d 'aia castiga intotdeauna PSD-ul ! poate sa-si ia adio celelalte grupuscule de la gandul ca vor ajunge vreodata la carma tarii ! s-a dus vremea cand base a pacalit oamenii si de pe urma lui avem statul paralel de acum ,dar mai e putin si...
    • -8 (22 voturi)    
      unde? (Sâmbătă, 11 mai 2019, 16:06)

      muscha [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      unde ai invatat limba asta amovibila ,sa-ti fie de bine si sa ai succes la fete !
  • -8 (26 voturi)    
    numai noi avem dreptate, (Sâmbătă, 11 mai 2019, 13:23)

    victor L [utilizator]

    ceilalti sint asistati social, pensionari, incaltati in slapi, cu studii precare; adica pleava societatii care nu poate intelege progresimea mioritica.
    Inafara de acuzatii la adresa votantilor pesde, ne dati ceva solutii?
    • -8 (16 voturi)    
      Unul a oferit o solutie (Sâmbătă, 11 mai 2019, 14:46)

      Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Solutia finala.
      • -5 (13 voturi)    
        Nu sună bine. (Sâmbătă, 11 mai 2019, 15:27)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

        „Arbeit macht frei”. Educați prin muncă. Ce propui tu este prea rapid și costisitor.
      • -6 (16 voturi)    
        mai bine ... (Sâmbătă, 11 mai 2019, 16:04)

        muscha [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

        o solutie de developare a statului paralel construit de base pentru sine a inceput sfarsitul !
      • -7 (15 voturi)    
        remulus si bromulus ! (Sâmbătă, 11 mai 2019, 16:10)

        muscha [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

        ai facut armata cu brom in ceai ?! apoi sa scrii fituici d'astea p'aci !
        • 0 (14 voturi)    
          Asistatue mic, nu ți-e bine? (Sâmbătă, 11 mai 2019, 19:16)

          prec [utilizator] i-a raspuns lui muscha

          Nu-ți place munca?
        • +3 (5 voturi)    
          Amice (Sâmbătă, 11 mai 2019, 20:09)

          Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui muscha

          Am aruncat si eu o piatra ca prostu' si voi 100 de destepti va chinuiti sa o scoateti ca sa vedeti ce e scris pe ea. Va spun eu: nimic logic. Nu am spus nici cine a spus nici cat de finala e solutia. Totul e in imaginatia voastra cum ca as fi spus eu ceva. Unul imi zice de ceai cu brom in armata, altul o da pe lagare de concentrare...
    • +8 (18 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 11 mai 2019, 15:08)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Scuze, dar voi nu puteti gandi singuri? Adevarul e ca asa v-ati obisnuit de pe vremea impuscatului: numai sa fiti slugi si sa faceti ce va zic altii. Cand e de gandit, ori o faceti cu pumnul ori cu injurii.
    • +4 (10 voturi)    
      sa ganditi (Sâmbătă, 11 mai 2019, 16:04)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Dar probabil o sa vi se para greu.
      deci solutia e sa stati acasa la alegeri.
  • -11 (17 voturi)    
    romania ... (Sâmbătă, 11 mai 2019, 16:08)

    muscha [utilizator]

    tigrul europei ,vezi ultimile estimari ale finantistilor mondiali ,asa ca ciocu mic , noi suntem la putere ! cand o-ti fi voi s'alege prafu si se v-a rasuci bratianu in mormant cu psd-isti pnl-isti si cu orban lider !
    • +3 (17 voturi)    
      Așa e tov. Mușkalov (Sâmbătă, 11 mai 2019, 18:48)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui muscha

      Să trăiască statistică, că ea vă umple burtica!
      Aveți creierii pe bigudiuri, spălați bine cu detergent Latrina 3, găunoșenii de genul Dacii au fost de fapt PeseDaci, PSD a fost cre(ș)tin înainte de Isus, etc și etc.
      La câți gărgăuni vă patinează pe creierii (că îl aveți neted,fără circumvoluțiuni) România voastră este sublimă, dar, vorba lui Caragiale, lipsește cu desăvârșire. Și voi trăiți în România fictivă inventată de hoții lui Dragnea, așa cum niște zombi drogați se mișcă prin lume, dar fără a avea vreun contact cu realitatea...De aia nici nu încerc să vă trezesc, că intrați în sevraj.....
  • +2 (12 voturi)    
    Bravo acelor elevi care peste ani (Sâmbătă, 11 mai 2019, 19:02)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    nu vor spune ca bunica, ca nu au avut de ales, uite ca poti alege sa fii demn, pt. ca pana la urma educatie inseamna si asta, sa stii sa-ti exprimi si sustine principiile ce tin de morala si bun simt, de cei sapte ani de acasa.
  • +2 (2 voturi)    
    Absenta (Duminică, 12 mai 2019, 9:58)

    Mircea11 [utilizator]

    Se face caz aiurea pe iesirea elevilor.
    Li se poate pune doar absenta. Punct.