Mi-am pierdut rucsacul în autobuzul 137 și mai târziu am primit un telefon: „Ne vedem în Militari”. O întâmplare despre ce înveți și poate să ajute

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 24 aprilie 2019, 19:39 Actualitate | Opinii


Autobuz
Foto: Wikipedia
Știi cum este să cobori în grabă cu copilul din autobuz, să urci repede în altul pentru câteva stații, iar la coborâre să-ți dai seama că ți-ai uitat rucsacul cu laptop-ul și un telefon de serviciu în primul autobuz pe care l-ai luat? Sper să nu știi! Nu doresc nimănui să treacă prin așa ceva. Eram deja resemnat, când m-a sunat soția să-mi spună că a fost apelată de cineva care mi-a găsit rucsacul. Incredibil, mi-am zis, dar cum a făcut rost de numărul soției?

Am trecut ieri printr-o experiență aproape ireală. După o zi de muncă, mi-am luat fetița și ne întorceam acasă. Ne-am urcat în autobuzul 137. Traficul era congestionat, autobuzul plin de oameni. I-am găsit un loc celei mici și, ca să nu încurc lumea, mi-am dat jos rucsacul din spate și l-am așezat în spațiul dintre două scane.

Aproape de stația Panduri am zis să coborâm repede să luăm autobuzul 268 care ne lăsa chiar în cartier. Ne-am grăbit să coborâm, ne-am urcat repede în celălalt autobuz și după câteva stații eram în cartier. După câțiva pași, mi-am dat seama de prostia pe care am făcut-o.

Îmi uitasem rucsacul în autobuz. Am profitat că traficul era congestionat și am alergat amândoi să prindem din urmă autobuzul 268, unde am presupus că l-am uitat.

L-am ajuns din urmă.
Șoferul a înțeles că e posibil să-mi fi uitat rucsacul în autobuz și mi-a deschis prima ușă. M-am uitat unde credeam că l-am uitat, dar nimic.

Am coborât din autobuz. Intrasem în agonie. În acel laptop aveam o grămadă de informații esențiale, amintiri și acces instant către o grămadă de aplicații, inclusiv către cele folosite la job. Am început să dau telefoane. Către soție, apoi la serviciu pentru a-mi schimba datele de acces. Am încercat
chiar fără succes să contectez și oficiali ai RATB.

Totul era inutil. Mă resemnasem deja, când m-a sunat soția să-mi spună că tocmai ce a contactat-o cineva care mi-a găsit rucsacul.

După ce mi-a dat numărul de telefon, am stabilit cu doamna de la telefon că mă așteaptă în jumătate de oră
la un centru comercial din Militari. Urma să plece din București. Indiciu - o mașină cu număr de Giurgiu.

Am sunat sunat repede un prieten să mă ducă cu mașina. '
Știi vorba aia: Prost să fii, noroc să ai? Ți se potrivește de minune! Cum frate să-ți pierzi rucsacul cu laptop și telefon, în București, și la câteva zeci de minute distanță să te sune cineva că ți-a găsit rucsacul?, mi-a spus în mașină prietenul.

În 20 de minute eram în parcarea hipermarketului din Militari și făceam cunoștință cu cei care mi-au găsit rucsacul: la volanul mașinii era tatăl, în dreapta - soția, cu care vorbisem la telefon, și în spate fata lor - o adolescentă, care s-a dat jos din mașină și mi-a înmânat rucsacul.

Le-am mulțumit mult și am încercat să le ofer o sumă de bani ca răsplată, dar am fost refuzat categoric. "Fiți amabili, vă rog!", am întrebat eu. "De curiozitate, cum ați aflat numărul soției mele, că nu aveam acte și niciun indiciu în rucsac."

Tatăl a arătat zâmbind către adolescentă: "Fata noastră se pricepe la lucruri dintr-astea!"

M-am uitat mirat spre ea. Cum nu găsise niciun indiciu al cui ar fi rucsacul și-a încercat norocul tastând adresa unui magazin online așa ajunsese la soția mea."Îmi cer scuze că v-am răscolit puțin prin laptop și lucrurile din rucsac."

"Nu-i nimic!", am răspuns. Le-am mulțumit din nou pentru tot și ne-am despărțit. Pe drum mă tot întrebam, cum Dumnezeu a intrat pe contul făcut de soția mea pe magazinul online. Nici nu știam că are așa ceva, dar nici nu-mi păsa. Important era că totul se rezolvase.

Astăzi,
mult mai liniștit, am vrut însă să aflu cum a reușit. Am deschis browserul Mozilla Firefox și m-am uitat în istoria acțiunilor. Nicio accesare recentă a magazinului online.

Am deschis apoi browserul Google Chrome. Nici aici nu era nimic în istoria acțiunilor. Apoi mi-a trecut prin minte să tastez numele magazinului online în adresa browser-ului și imediat s-a afișat un link mai vechi care ducea către contul soției.


M-am minunat din nou. Cine s-ar fi gândit să tasteze în browser adresa unui magazin online în speranța că
îl va găsi pe cel care și-a pierdut laptopul? Eu unul, nu. Și totuși, o adolescentă a reușit să facă asta, contra cronometru - din mașină, printre cumpărăturile făcute de familie, în câteva zeci de minute.

Jos pălăria pentru astfel de tineri, care știu să-și folosească în bine competențele digitale!

Există încă speranță!







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















193258 vizualizari

  • +35 (45 voturi)    
    ha ha (Miercuri, 24 aprilie 2019, 19:49)

    brabus [utilizator]

    cine are laptop cu informatii importante dar nu are parola de acces ?!? :)))
    • +34 (42 voturi)    
      ha ha ha (Miercuri, 24 aprilie 2019, 20:09)

      gic [utilizator] i-a raspuns lui brabus

      cel care uita un rucsac + laptop cu informatii importante in autobuz
      • -8 (22 voturi)    
        Pentru "miștocari" ca tine & Co (Miercuri, 24 aprilie 2019, 20:38)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui gic

        Când o sa mai faceți "mișto" de unii care-și uita lucrurile gândiți-va la faptul ca Jimmy Carter, fostul președinte al US, a rătăcit codurile de acces la armele nucleare.

        Ca și cum nu ar fi suficient, și Bill Clinton a pierdut aceste coduri și a ascuns acest lucru timp de câteva luni de zile.

        Si astea sunt doar câteva informații publice, nu mai spun de faptul ca în ultimile luni de președenție ale lui Richard Nixon, când acest individ era beat a vrut sa lanseze un atac nuclear impotriva Coreei de Nord.

        https://timeline.com/jimmy-carter-once-sent-launch-codes-to-the-cleaner-and-other-scary-tales-of-the-nuclear-football-add77568346e

        https://abcnews.go.com/WN/president-bill-clinton-lost-nuclear-codes-office-book/story?id=11930878

        https://www.businessinsider.com/drunk-richard-nixon-nuke-north-korea-2017-1
    • +11 (13 voturi)    
      cred ca s-a invatat minte.. (Miercuri, 24 aprilie 2019, 20:42)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui brabus

      de maine isi pune numele, adresa si numarul de card pe spatele laptopului. si parola.. 12345.
    • +3 (5 voturi)    
      nu ai parola la laptop ... (Miercuri, 24 aprilie 2019, 22:21)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui brabus

      nu ai parola la laptop ... e vai de tine !
      • +8 (10 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 aprilie 2019, 6:28)

        [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      • +3 (3 voturi)    
        Daca tu nu ai .... (Joi, 25 aprilie 2019, 14:49)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        parola de administrator, atunci cand iti deschizi laptop-ul....nu inseamna “ca nu exista parola pe laptop”!
        Chiar ai vorbit serios?!
  • +11 (15 voturi)    
    of, copiii astia ! (Miercuri, 24 aprilie 2019, 20:32)

    Canadian13 [utilizator]

    in definitiv, problema nu este la ei, ci la noi.
    Avem tendinta sa credem ca suntem mai destepti decat tanara generatie numai pentru ca avem mai multa experienta. Problema este ca sunt domenii in care ei ne depasesc clar ( vezi faza cu browserul de Internet). de fapt este o falsa problema, sunt studii care spun ca desi avem mai multe cunostiinte decat orice alta generatie din istorie, suntem cu mult mai putin creativi si generam din ce in ce mai putina valoare decat orice alta generatie.

    Nu există nici o îndoială că copiii devin mai ''inteligenți'' pe masura ce technologia avanseaza.
    Peste tot in lume, rezultatele examenelor se amelioreaza progresiv iar lumea in general are acces mai usor si mai rapid la informatie. Dar
    oare asta inseamna neaparat ca iau decizii mai bune si mai informate ?

    https://www.psychologytoday.com/ca/blog/mr-personality/201305/is-technology-making-us-stupid-and-smarter


    PS & oarecum offtopic : subscriu la antecomentatori : pune-ti repede un password sanatos pe laptop, caci inteligenta poate sa meraga si in partea cealalta :P
    https://www.newscientist.com/article/dn24324-five-ways-to-rob-a-bank-using-the-internet/
    • +6 (6 voturi)    
      dap (Miercuri, 24 aprilie 2019, 22:10)

      varsator [utilizator] i-a raspuns lui Canadian13

      parola si sticker cu numar de telefon
  • +9 (9 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 24 aprilie 2019, 20:37)

    Fapte [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Nu e niciuna (Joi, 25 aprilie 2019, 20:12)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      Este o diferenta intre accesare si login. Daca "intri" pe link, nu apare ca "ultima activitate/accesare" niciodata, nicaieri, pe niciun site.
      Asta ar insemna, de exemplu intr-un magazin, ca de fiecare data cand dai back pe pagina principala (inclusiv dupa finalizarea unei comenzi) sa iti apara ca "ultima accesare" in log, ceea ce ar fi complet stupid si inutil.

      Astfel de log-uri se refera in 99% din cazuri la login. Daca pe device era deja login datorita cookies, a fost simplu sa intre. Ia-o logic, cum ar fi gasit telefonul din profilul magazinului online fara parola? Este evident ca prin cookies.
  • +11 (11 voturi)    
    Invata de la ei! (Miercuri, 24 aprilie 2019, 21:04)

    denvarel [utilizator]

    1 Informatiile importante cum sunt cele din care iti castigi existenta trebuie sa fie:
    a) criptate
    b) asigurate prin backup (in cloud e ieftin/gratis si facil)

    2 Laptopul de serviciu trebuie sa fie, fara exceptie, protejat la pierdere printr-un program de tracking, cum este Prey de exemplu. Asta daca nu este un laptop din gama profesionala care are tracking gestionat de BIOS.

    Plateste o parte din aceste servicii si nu te ve trezi in situatia in care ai fost. Numai cand pierzi ceva iti dai seama cat valoreaza?
  • +16 (16 voturi)    
    Morala articolului (Miercuri, 24 aprilie 2019, 22:17)

    R.Stoian [utilizator]

    Nu va parolati laptop-ul! Nu stiti niciodata cand il uitati in STB si il gaseste un mic Gary McKinnon.
  • +9 (11 voturi)    
    prost sa fii, noroc sa ai? (Miercuri, 24 aprilie 2019, 22:27)

    Xorciser [utilizator]

    Ma deranjeaza replica asta, mi-am pierdut de 4 ori portofelul in Bucuresti (de doua ori aveam toate actele in portofel- pasaport, buletin, permis de conducere, talon auto- carduri etc) si l-am recuperat de fiecare data... inseamna asta ca sunt eu prost (sa fii distrat sau neatent nu cred ca inseamna sa fii prost) sau ca in Bucuresti sunt multi oameni cinstiti si onesti care nu si-ar insusi bunul altuia?

    PS: si eu am gasit destule bunuri in Bucuresti si le-am inapoiat proprietarilor. Printre altele, o legitimatie si insigna de politist (prin 1997-1998), un ceas din aur, telefoane mobile, un portofel cu banii furati dar cu actele si cardurile ramase in el...
    • +10 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 aprilie 2019, 6:30)

      [anonim] i-a raspuns lui Xorciser

      • +4 (4 voturi)    
        Iar mie, ochelarii de citit (Joi, 25 aprilie 2019, 8:20)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui

        ...Furati in troleu prin '88.
        Cred ca intre timp i-a fost afectata vederea si simtea nevoia, (altceva nu a luat din geanta de umar)
      • +15 (15 voturi)    
        sunt o multime de oameni corecti (Joi, 25 aprilie 2019, 10:18)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui

        si cinstiti in Romania, chiar si in Bucuresti. Chiar si printre rromi sunt oameni cinstiti.
        Problema este ca televiziunile si massmedia nu prezinta faptele bune, pe motiv ca nu fac rating. Se prezinta numai scandalurile, hotia, furtul, crima si bataia.
        E o abordare gresita, oamenii vor crede ca asta e normalitatea si se vor deda si ei la scandal, furt, bataie si scandal. Agresiunea televiziunilor ar trebui oprita intr-un fel sau altul, chiar si prin lege.
        • +1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Vineri, 26 aprilie 2019, 11:53)

          [anonim] i-a raspuns lui bancher

    • +3 (3 voturi)    
      necompensari personale (Joi, 25 aprilie 2019, 12:17)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      ... si eu i-am inapoiat detinatoarei o pereche de catuse. Fiind o politista cam grasuta, le scapase din buzunarul pantalonului, pe strada, in timp ce alerga dupa cineva... s-a intimplat real pe Calea Mosilor.

      Pe partea cealalta, acum 10 ani mi-am uitat Canonul cumparat la Viena de putin timp in... taxi Leone. L-am detectat ulterior pe taximetrist, i-am oferit bani dar nu a recunoscut ca a gasit aparatul de fotografiat.
      Nu exista o contabilitate corecta a faptelor bune si rele, nici a norocului si ghinionului.
  • +11 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 aprilie 2019, 22:39)

    [anonim]

  • +9 (15 voturi)    
    ba (Miercuri, 24 aprilie 2019, 22:56)

    liviu_ [utilizator]

    pana mea eu lucrez in IT si nu mi-ar fi trecut prin minte sa incerc chestia aia...
    in fine... e bine de stiut ca printre dragnea si hotii lui de la conducerea tarii care vor sa legalizeze furtul, mai exista totusi si oameni cinstiti... este o urma de speranta in tara asta plina de coruptie...
    ce sa zic, inca odata felicitari familiei care a returnat rucsacul. BRAVO!
    • +3 (3 voturi)    
      Da la Gmail v-ati fi gindit? (Joi, 25 aprilie 2019, 4:02)

      Marinake [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Sau poate Outlook ?
      • +2 (4 voturi)    
        sure (Joi, 25 aprilie 2019, 8:43)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Marinake

        pana mea , istoria browserului, contu de outlook (pp ca are windows) ...
        dar omu asta zice ca nu erau informatiile acolo (ceea ce e putin ciudat dar na, omu stie mai multe de ce-i in PCul lui , decat mine)
    • +1 (7 voturi)    
      It-istule ! (Joi, 25 aprilie 2019, 8:23)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      papleaca esti ,papleaca o sa ramai ! cum sa nu te gandesti la asta ?imi dau seama cat te pricepi la calculatoare !
    • -2 (6 voturi)    
      asa aitist bun (Joi, 25 aprilie 2019, 14:38)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      si deja scutit de impozit pe leafa?
  • +13 (13 voturi)    
    ei, da (Miercuri, 24 aprilie 2019, 23:04)

    behemot [utilizator]

    S-a dus direct la saved passwords in browser si a vazut user+parola salvate plus URL pt fiecare. Ca doar nu a luat la rand aiurea magazinele online.
  • +5 (5 voturi)    
    Mai dragilor (Joi, 25 aprilie 2019, 7:17)

    KArpi [utilizator]

    Chiar daca prae cusuta cu ata alba partea cu parola, este doar un articol cu un mesaj pozitiv, uite ca se intample si lucruri NORMALE de altfel in minunata noastra tarisoara... zambiti un pic, luati o gura de optimism si la treaba cu noi... suntem frustrati rau de tot!
  • +2 (4 voturi)    
    morala (Joi, 25 aprilie 2019, 7:44)

    toxx [utilizator]

    use fhe f*king cloud !
  • +3 (3 voturi)    
    cateva observatii (Joi, 25 aprilie 2019, 7:50)

    toxx [utilizator]

    1. pustoaica a deschis laptopul fara probleme (no password)
    2. a intrat pe Chrome cel mai probabil care era setat sa nu stearga cookie-urile la "program quit".
    3. fara browsing history nu ti se autocompleteaza adresele.
    4. pana si la magazinul online era logat + "remember me" ? . Inseamna ca a avut mare noroc, de obicei setarea aia nu tine mai multe de 24 de ore.
    5. inseamna ca si adresa de gmail era logata in Chrome.

    Un cumul de factori care a facut posibila "recuperarea". Orice om normal la cap are parola chiar si pe windows... Mai ales pt un laptop de servici, unde e obligatoriu sa-i dai Win+L cand pleci de langa el (nu neaparat ca se uita careva in datele tale, dar cand ai colegi mai glumeti care trimit mailuri de pe outlook-ul tau catre manageri :)) )
    • +1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Joi, 25 aprilie 2019, 14:31)

      Fapte [anonim] i-a raspuns lui toxx

    • +1 (1 vot)    
      funny emails (Joi, 25 aprilie 2019, 19:50)

      Gelum [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      Tin minte cand lucram la o firma mai mare de IT, cine isi uita calculatorul deblocat, se facea gluma cu trimiterea unui anunt ca in bucatarie a adus prajituri pentru toata lumea.

      Cand omul se intorcea de unde fusese ( probabil la baie ), biroul era gol toata lumea in bucatarie, cautand prajituri :).
  • -2 (6 voturi)    
    biankpopescu@yahoo.fr (Joi, 25 aprilie 2019, 9:07)

    Ingrid Ingrid Vlasov [anonim]

    Povesti si bla bla-uri!
  • +2 (2 voturi)    
    Emergency information (Joi, 25 aprilie 2019, 10:58)

    MihaiUrsu [utilizator]

    Unele telefoane au o secțiune "Emergency information" care poate fi accesata fara a debloca telefonul. E recomandabil sa setezi un contact pentru cazuri de urgenta: https://support.google.com/nexus/answer/7055029?hl=ro
  • +5 (5 voturi)    
    Eu folosesc o solutie mult mai simpla (Joi, 25 aprilie 2019, 11:12)

    Intermezzo [utilizator]

    Si pe rucsac, si pe borseta am o eticheta de bagaj in care se afla o carte de vizita de-a mea cu telefon si email. Dar ca sa nu am niciun fel de deziluzii, nici in rucsac si nici in borseta nu car vreodata echipamente IT. Doar sticle cu whisky, ca sa previn vreo sete napraznica si o oala cu sarmale, ca sa previn vreo foame la fel de napraznica .
  • +4 (4 voturi)    
    asemenea (Joi, 25 aprilie 2019, 14:46)

    Ilidia [utilizator]

    Am patit si eu ceva asemanator. Dar in borseta pierduta aveam cateva carti de vizita. Asa ca am fost contactat f. repede...
    • 0 (0 voturi)    
      Mi-ai copiat mie ideea (Joi, 25 aprilie 2019, 17:47)

      Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Dar oala cu sarmale precis n-ai avut. Recunoaste cinstit.
  • 0 (0 voturi)    
    Excelent articolul (Vineri, 26 aprilie 2019, 17:54)

    Observatory [utilizator]

    cu povestea pierderii laptop-ului....
    Nimic extraordinar de a caută și returna absolut tot ce este de valoare proprietarului ,
    Trăiesc intr-o țara cinstita și sunt in general fericit, dar nimic și nicăieri nu poate fi perfect , doar procentajul este diferit...

    Însușirea ilegală a ceva ce nu-ți aparține ar trebui Obligatoriu învățat la Grădinițe !!!!
    Dar responsabilitatea o au 100% părinții !

    Suntem pe drumul cel bun !
    Bravo România !