Ce va alege Viorica Dăncilă

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 5 aprilie 2019, 0:17 Actualitate | Opinii


Claudia Pirvoiu
Foto: Hotnews
​Pericolul adoptării ordonanțelor de urgență privind modificarea Codurilor penale nu a trecut. Dimpotrivă, urmează o săptămână în care presiunile asupra Guvernului vor fi mai puternice ca oricând. Cum va juca Viorica Dăncilă? Marea teamă la nivelul Comisiei Europene este că va ceda, în cele din urmă, și va semna ceea ce îi cere insistent șeful de partid, indiferent de consecințe. La nivelul Comisiei deja se fac planuri despre cum ar putea fi activat Articolul 7 din Tratatul UE, ceea ce înseamnă că încrederea în discernământul Guvernul este mult redusă.

Ar fi extrem de rușinos pentru România ca în plină președinție a Consiliului UE să se ajungă la această situație. Nici pentru Comisia Europeană nu ar fi o situație prea plăcută, fiindcă ar fi un semnal clar că aplicarea Mecanismului de Cooperare și Verificare în cazul României a eșuat lamentabil.

Nu degeaba a ieșit miercuri Frans Timmermans, prim-vicepreședintel Comisiei Europene, cu mesaje care să oprească, pe ultima sută de metri, orice încercare a Guvernului de a adopta ordonanțele care ar dinamita justiția românească. Timmermans avea o înțelegere cu Viorica Dăncilă, iar aceasta nu a respectat-o, ceea ce l-a pus pe oficialul european în gardă, spun surse de la Bruxelles. Conveniseră să discute telefonic, însă această convorbire nu a mai avut loc, iar pe fondul întețirii informațiilor că urmează să fie adoptate ordonanțelor, pentru oficialul european a fost un semnal de alarmă.

"I-am arătat foarte clar (n.red. Vioricăi Dăncilă) că a vorbi de dragul vorbei nu e suficient, că avem nevoie de acțiuni urgente care trebuie să apară cât mai curând", a spus Timmermans, miercuri, cu câteva ore înainte să aibă loc ședința de Guvern. Altfel spus, nu mai poate conta pe ceea ce îi transmite premierul.

Timmermans credea, până de curând, că o atitudine oarecum prietenoasă față de Dăncilă ar putea să-i ofere mai multă încredere în propriile forțe, în calitatea sa de premier. Un oficial vest-european nu poate concepe că premierul unei țări nu poate lua decizii independent de voința unui șef de partid. De aceea, Timmermans a încercat să se apropie de Dăncilă, a avut numeroase discuții și întâlniri cu ea, din ianuarie și până acum, s-a afișat cu ea și i-a dat multă importanță. A urcat-o pe un podium, cu scopul de a-i arăta puterea funcției pe care o deține și că va avea întotdeauna sprijin european dacă va renunța la rolul de marionetă.

Trebuie menționat, pe de altă parte, că Frans Timmermans este candidatul socialiștilor europeni pentru șefia Comisiei și are nevoie mare de voturile PSD. Astfel, este și el într-o poziție ingrată. Vrea voturi de la un partid controversat, care pune piedică statului de drept în țara pe care o conduce. Pentru Timmermans, Dragnea nu este un partener de dialog și așa a ajuns în situația de a încerca să o atragă de partea valorilor europene pe Viorica Dăncilă.

De aceea, atitudinea arțăgoasă a Vioricăi Dăncilă dinaintea ședinței de Guvern a fost primită cu multă dezamăgire la nivelul oficialului european, potrivit surselor de la Bruxelles. "Declarația prim-vicepreședintelui Frans Timmermans de azi a produs neclarități și nu i-am înțeles rostul, pentru că nu este pliată pe realitatea existentă", a spus Dăncilă citind de pe o foaie. Tocmai, exista un rost, iar Dăncilă știa foarte bine acest lucru.

Mesajele lui Timmermans, care a cerut să Guvernului să nu ia măsuri care să afecteze sistemul judiciar, au fost urmate de atacuri de la București la adresa oficialilor de la Bruxelles. Secretarul general al Guvernului, Toni Greblă, a spus că afirmațiile prim-vicepreședintelui Comisiei Europene Frans Timmermans reprezintă "încă o dovadă a dublului standard pe care îl practică organismele europene" și cere Consiliului Superior al Magistraturii să reacționeze. Apoi, ministrul justiției Tudorel Toader a cerut Comisiei Europene „să ne respectăm competențele, demnitatea și specificul național”. A existat și un atac puternic al trollilor PSD pe pagina de Facebook a lui Timmermans, cu jigniri greu de reprodus, la un mesaj postat în memoria unui fost diplomat, iubitor al florilor din parcul Keukenhof (Olanda).

Pentru Dăncilă este situație extrem de greu de gestionat. Ce să respecte mai întâi? Valorile europene despre care îi vorbește Timmermans, întâmplător membru important al familiei politice din care facea și ea parte, sau ordinele venite de la șeful său direct? Ce să aibă în vedere cu prioritate? Că ar putea să compromită atât propria imagine la nivel european, cât și președinția României la Consiliul UE, care se încheie oricum la finalul lunii iunie, sau interesele pe termen lung ale șefului, dar și ale partidului? Cu siguranță, interesele naționale legate de protejarea justiției nu intră la socoteală. Însă, sigur își pune problema viitorului său în fruntea Guvernului. Deja a început să se simtă bine în pielea de premier și nu își dorește să renunțe la ea prea curând.

Dăncilă nu mai are prea mult timp la dispoziție să ia o decizie, oricât ar vrea ea să tărăgăneze. Liviu Dragnea are termen pe 15 aprilie în dosarul angajarărilor fictive, iar pentru el ordonanțele privind modificarea Codurilor penale sunt esențiale.

Și Comisia Europeană știe că următoarele zile sunt decisive. Tocmai de aceea, este analizată posibilitatea de activare a "armei nucleare", adică a articolului 7. Chiar Timmermans a spus că "dacă există vreun motiv să reacționăm imediat, o să o facem în câteva zile". Adică, dacă vor fi adoptate ordonanțele, vor începe imediat procedurile. Cum? Nu este exlus ca MCV să fie suspendat și declarat un mecanism eșuat, ca apoi să treacă la procedurile de declanșare a articolului 7, pe motiv că au fost încălcate grav valorile UE, spun sursele de la Bruxelles. Sunt proceduri greoaie, care presupun mai întâi un dialog structurat și abia după câteva luni activarea articolului 7. Cea mai mare problemă a României prin declanșarea articolului ar fi deterioarea cumplită a imaginii. Ultima etapă a procedurilor, greu de ajuns la ea, fiindcă ar fi nevoie de vot în uninimitate în Consiliu, ar fi suspendarea dreptului de vot al României.

Ce va alege Viorica Dăncilă în privința justiției în România doar ea știe. Un viitor sănătos al României în UE sau interesele personale ale șefului său?


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















13700 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    La Videle NU s a vazut 1907 (Vineri, 5 aprilie 2019, 0:21)

    un domn [utilizator]

    Viorica vrea sa vada LIVE
    • -12 (16 voturi)    
      Stai pe noada ta (Vineri, 5 aprilie 2019, 12:06)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Stai pe noada ta. Tot asa va gonflati si inainte de 10 august si apoi nu stiati cum sa chitaiti mai tare, desi jandarmii romani actionau - perfect legal - numai la 10% din ceea ce fac acum cei din Franta. Nu mai incita la violenta, ca te ajunge din urma. Uite cum l-a ajuns, dupa 33 de ani, pe nen-to Loazar. Sau sa-i spun ... Visinevschi Loazar?
      • +5 (7 voturi)    
        Ivane, du-te la ai tai, in Siberia (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:25)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Lasa obrazniciile pe site-ul asta.
        Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +18 (22 voturi)    
    Activare a "armei nucleare", (Vineri, 5 aprilie 2019, 0:32)

    Isobar [utilizator]

    nu trebuie asteptata din afara ci trebuie sa fie facuta prin perseverenta romanilor de a manifesta masiv contra incercarilor disperate de albire a cazierului
    celui care doreste sa devina V.Orban al Romaniei.
    • -7 (9 voturi)    
      Nu va activa nimeni “articolul 7” (Vineri, 5 aprilie 2019, 13:47)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Isobar

      Cateva opinii :

      Sa ne intelegem: nu va activa nimeni “articolul 7” din Tratat.
      Amenintarea este goala; nu se poate pune in practica :
      - nici tehnic (trebuie unanimitatea statelor membre, mai putin a statului « «reclamat),
      - nici calendarul nu permite (Parlamentul European mai are vreo doua luni de functionare, cu alte prioritati pe agenda)
      - nici politic (Germania, spre exemplu, nu are nevoie de alte iesiri din Uniune; UE reprezinta bazinul de export GRATUIT al Ge, bazin fara de care economia Ge se sufoca, cu consecinte majore asupra actualului nivel de trai al nemtilor)

      In plus fata de cele de mai sus, trebuie observat ca – in chiar acest moment – marele Articol 7 NU functioneaza pentru Polonia si probabil ca – daca (articolul contra Poloniei) persista si nu moare de nebagare in seama – vor mai trece ani pana sa fie activ, efectiv.

      Asa ca autoritatile romane NU au de ce sa se ingrijoreze.

      Pe de alta parte, exista totusi o legatura clara intre toti cei care – acum – conduc/sustin campania impotriva Romaniei. Nu e teoria conspiratiei, sunt fapte reale, ca miliardarul american Soros a avut nu mai putin de 15 intalniri oficiale cu membri de varf ai Comisiei Europene in perioada , incluzand cateva intalniri cu Timmermans si 3 intalniri cu Jurova. (sursa : calendarul oficial al CE si Parlamentul European). Staff-ul de varf al lui Soros (Fundatia Open Society) a avut alte 49 de intalniri cu diversi Comisari Europeni sau alti membri de varf europeni. Nu exista nicio alta entitate privata sau persoana privata din Europa care sa fi primit atata atentie la nivel inalt in Europa precum acest miliardar american si institutiile sale.

      Cele de mai sus sunt fapte, sunt verificabile (am dat sursele). Cum as putea eu sa interpretez aceste lucruri din perspectiva romaneasca si mai ales cum as putea sa interpretez coincidenta ca cei mai vocali impotriva Romaniei sunt tocmai acesti oficiali de rang inalt din UE care au legaturi cu miliardarul american George Soros?
  • +35 (39 voturi)    
    :) (Vineri, 5 aprilie 2019, 0:33)

    uzu [utilizator]

    "Cum va juca Viorica Dăncilă" ?
    pe bune, in ce lume traiti ?
    cand a jucat viorica ceva ? la nunta la Olguta poate ...
    in rest este la fel de bleaga ca o oaie.
  • +16 (18 voturi)    
    Trompeta lui Dragneev (Vineri, 5 aprilie 2019, 7:27)

    ABBV [utilizator]

    Va face ce i spune stapanul...normal ca nu se poate conta pe ceea ce spune.
    Dar una din fetele urate ale problemei este ca politicieni au devenit lasi, slabi si delasatori! Si aici ma refer la toata clasa europeana. Este inadmisibil sa stai cu telecomanda in mana si unul ca Dragneev sa joace tontoroiul cum vrea el. Ce cautati la conducere domnilor daca va e frica sa luati DECIZII!?
  • +17 (19 voturi)    
    Dancila nu alege NIMIC (Vineri, 5 aprilie 2019, 9:42)

    lasa [utilizator]

    I se dicteaza, pe foi.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect. (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 11:33)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      Intrebarea e:
      Ce va citi veorica ?!?!?
  • +10 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 5 aprilie 2019, 9:43)

    [anonim]

  • -4 (8 voturi)    
    dar (Vineri, 5 aprilie 2019, 9:46)

    codrean [utilizator]

    cam "ambigua" poziia Comisiei. Cu ce i-o fi presand-santajat PSDDragnea ?
  • +8 (10 voturi)    
    Veorica... (Vineri, 5 aprilie 2019, 9:59)

    ElDiablo [utilizator]

    ...nu poate alege, pentru că nu are discernământ. Ea e doar o păpușă mânuită de un ventriloc.
  • -1 (11 voturi)    
    ce va alege? (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:09)

    vodatepes [utilizator]

    Va alege sa mearga cu SUA pentru ca la ora actuala este singurul stat care ne asigura protectie in fata Rusei. UE e la nivel de bla bla. Uite cat bla bla ne arata UE in procesul de numire a procurorului european. Bla Bla cu embargoul impotriva Rusei iar Germania face gazoduc cu Rusia. Deci va alege SUA pe care cei din munti in ani 50 I-au asteptat.
    • +1 (1 vot)    
      US tocmai ce i-a dat placuta sverige (Vineri, 5 aprilie 2019, 20:52)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Adica m...PSD ca sa fiu mai explicit.
      Daca tu crezi ca aia din US nu stiu ce dobitoci sunt la guvernare in Ro si ce porcarii fac te inseli.
  • +10 (12 voturi)    
    probabil (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:12)

    andrei1232000 [utilizator]

    ca Veorica va alege puscaria. Este ilegal sa semnezi OUG pentru modificarea unei legi aflate in dezbatere in Parlament. si alaturi de ea va veni Dorel de la justitie. Iar cei care i-au impins de la spate nu vor pati nimic.
  • +9 (11 voturi)    
    intrebari fara raspuns (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:13)

    Point [utilizator]

    pai cand a ales?fomeia e fericita ca apare la tv si o stie o tara intreaga.mandrie mai mare nu exista pt ea.
    a dat dovada de gandire proprie pana acum?nu,si nici nu va da, pur si simplu nu are.
    pericolul nu este ea sau dragnea ci cine se afla in spate.nu suntem singurii care lupta in razboiul asta cu omuletii verzi.bulgarii au probleme cam la fel.unde seful anticoruptie are probleme de acelasi gen.pe motiv de ''malversatii'.
    lumea a inceput sa se intrebe daca nu cumva e o metoda generala care se aplica in estul iuropii si a inceput sa se uite crucis la servicii,care dorm samagonizate.doh!
    zavodul legat cu funia scurta.
  • +11 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:42)

    [anonim]

  • -2 (12 voturi)    
    Tot aud de activarea celebrului articol 7, (Vineri, 5 aprilie 2019, 12:21)

    xrogo [utilizator]

    dar acesta nu se poate face efectiv cu taierea unor drepturi fara unanimitatea Consiliului UE, asa ca amenintarea este mai mult teoretica si are rolul de-a arata pisisca celor incomozi!
  • +2 (2 voturi)    
    ha! (Vineri, 5 aprilie 2019, 18:52)

    revo [utilizator]

    "Liviu Dragnea are termen pe 15 aprilie în dosarul angajarărilor fictive". Pe bune? Care an? Care cincinal? In ce secol? Pe 14 aprilie, Dragnea se va interna din nou. Vom fi demult oale si ulcele cand se va ajunge la pronuntare in cazul lui Dragnea, daca nu cumva se rezolva prin OUG, in urmatoarele zile.