Reacție rapidă

Să nu semnezi alături de Diavol nici pentru a recunoaște că Dumnezeu există. Câteva observații despre referendum, Biserică și politică 

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Duminică, 7 octombrie 2018, 21:01 Actualitate | Opinii


Clarice Dinu
Foto: Facebook
Nicolae Steinhardt explică iscusit, în Jurnalul Fericirii*, ce înseamnă să-i dai Cezarului cele care sunt ale Cezarului și lui Dumnezeu cele care sunt ale lui Dumnezeu. Steinhardt atrage atenția că una dintre condițiile obligativității contractului este identitatea părților.

E limpede ca lumina zilei că în această perioadă în care s-a vorbit mai mult decât niciodată în ultimii ani despre credință, nici partidele, nici Biserica n-au avut niciun Dumnezeu. De această dată, reacția românilor a fost cea corectă. Faptul că au boicotat masiv referendumul pentru familie nu înseamnă că sunt mai puțin credincioși. Dimpotrivă. 

Iată de ce:

În acest moment, PSD - Cezarul/Statul - este într-o relație nefirească cu cetățeanul, iar testul acestor două zile de referendum arată dimensiunea dezastrului. PSD este total rupt de realitatea socială a acestei țări, trăgând tot mai tenace, zi de zi, de doi ani încoace, nu pentru salvarea/prosperitatea ei, ci a liderului său suprem. Ca și cum nu ar fi fost suficient, acum i-a cerut și „adeziunea sufletească”. Pentru PSDragnea acest referendum nu a fost nici pe departe despre valori și morală, ci despre Liviu Dragnea, care iubește oamenii la fel cum un crocodil își iubește prada. Însă de această dată pentru Liviu Dragnea n-a mai tras nici activul, iar cei pe care a vrut să-i păcălească cu gay-ii care fură copii nu au căzut în plasă. Liviu Dragnea iese tot mai singur din această aventură, la fel cum a ieșit din secția de votare.  

La fel de ruptă de realitate s-a arătat și Biserica, prin capii ei. Într-o îndepărtare de popor, a intrat în jocul politicului, încercând să dea dovadă de putere și să obțină certificat de negociere. Pagubele sunt însă enorme, iar reconstrucția de durată. Mulți pe care-i cunosc sunt adepții căsătoriei dintre un bărbat și o femeie, însă nu s-au dus la vot. Pentru că BOR nu e Dumnezeu.  

Eșecul politicului și al Bisericii nu a fost cauzat de sorosisti, adepți ai ideologiei de gen sau sataniști, ci de inadecvarea la realitățile sociale ale lumii în care trăiesc. În sfera pericolului imediat a românilor intră problemele legate de locul de muncă, sănătate, educația copiilor, nicidecum homosexualii. Biserica e vocea poporului său, iar puterea sa stă în puterea poporului său. Altfel lupta e pierdută.  

*„Diavolul zice: 

- Să încheiem un pact. 

- Nu. 

- Atunci, hai să semnăm un document prin care recunoaştem şi tu şi eu că doi plus doi fac patru. 

- Nu. 

- De ce? Nu admiţi că doi şi cu doi fac patru? De ce n-ai subscrie un adevăr incontestabil? 

- Nu-mi pun semnătura alături de a ta, nici pentru a recunoaşte că există Dumnezeu” 

În realitate, eșecul acestui referendum este o șansă. O șansă de a ne reconstrui. 

PS La ora publicării acestui text urnele de vot abia s-au închis. Nici nu mai are importanță dacă, în final, acest referendum va fi validat la limită. Semnalul este clar.


Citeste mai multe despre   
















17104 vizualizari

  • +33 (41 voturi)    
    super...Multumim! (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:04)

    rov [utilizator]

    *****
    • +13 (15 voturi)    
      diavol si dumnezeu (Luni, 8 octombrie 2018, 10:17)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Exceptional, sintetizeaza exact situatia !
      • +7 (7 voturi)    
        Corect (Luni, 8 octombrie 2018, 14:05)

        CipCC [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

        Asa gandeam si eu...Indiferent ce-ar propune acest partid de hoti si infractori oamenii nu mai pun botul.

        Acest partid PSD ar trebui sa dispara din peisaj cat mai curand...Este un partid inapoiat si retrograd.
        • +1 (1 vot)    
          partid (Luni, 8 octombrie 2018, 20:09)

          Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

          N-a fost inca din nastere, indiferent cum se numea. Afost si este o banda de hoti, un "gang, cum spun americanii...
  • -49 (69 voturi)    
    Boicotantii cauta vinovati? (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:08)

    D-or [utilizator]

    Pai ei sunt aceia!
    • +28 (36 voturi)    
      ... (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:20)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Atat ai inteles din articol?
  • +29 (35 voturi)    
    Opa! a explodat mamaliga! (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:14)

    Bwana [utilizator]

    se pare ca lumea cand se satura de tzatza Leana...ea chiar se satura!
    Probabil ca daca clasa politica facea ceva cu primul referendum...ala consultativ...poate lucrurile erau altfel.
    O bila neagra si pentru BOR. Nu am nimic cu biserica, dar totusi ar trebui sa se apropie mai mult de oameni. In loc sa-si faca chip cioplit in dealul Spirii mai bine facea niste spitale pentru prematuri, pentru arsi sau toalete in scolile de paianta...si sigur astea nu trebuiau inaltate sa ne mantuie neamul pina la cer...s-ar fi vazut de hat departe...de pe Luna chiar...si noaptea...cu ochii mintii si ai sufletului.
    Pacat! Dar nu e timpul pierdut. Sau este? Ce zice singurul fericit...excesiv de fericit?
    • -10 (12 voturi)    
      biserica (Luni, 8 octombrie 2018, 13:32)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Bwana

      Biserica trebuie sa isi faca intai biserici pentru ca asta este rolul ei.

      In al doilea rand sunt numeroase spitale si asezaminte facute de biserica pe care nimeni dintre contestatari nu vor sa le vada.

      In al treilea rand cel mai tare contesta si acuza cei care nu calca in biserica decat cel mult la cununii si botezuri, fara sa ai habar de ce anume se spune si se face in biserica.

      Si sa ne fereasca Dumnezeu sa avem la fel de multe spitale pline cate biserici ar trebui sa fie!
  • -4 (32 voturi)    
    ce gluma!!!!!!!!! (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:27)

    exilatul [utilizator]

    """biserica....Într-o îndepărtare de popor...""""!!!!!!...ca sa vezi!!!!!!!....poate ne spune domnisoara asta cind a fost 'aproape" biserica de ...popor...." ...Mulți pe care-i cunosc sunt adepții căsătoriei dintre un bărbat și o femeie, însă nu s-au dus la vot"""....vai ce pacat!!!...nu s au dus din cauza lui ...psdragnea!!!!!....popor de..."credinciosi"!!!....nu va mai vedeti din "haznaua" in care traiti si va aia grija ca dispare "familia traditionala"...aveti mai multe biserici decit scoli si spitale , imbec-lilor !!...sunt scoli cu wc ul in curte si spitale unde se moare din cauza infectiilor si a lipsei de medicamente , dar popii vostrii se plimba cu limuzine de lux!!...
  • -31 (47 voturi)    
    referendum (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:28)

    Agapis [utilizator]

    Acest rezultat nu are nici o legatura cu politica!Ne arata
    doar ca (din pacate pentru acest popor care in statistici si sondaje,”din buze”,se declara crestin dar in realitate doar un mic procent este cu adevarat practicant si cunoscator al propriei religii)suntem pe calea apostaziei.
    A disparut sanatoasa frica de Dumnezeu si rusinea din societatea de azi si asta e un pas spre o nebunie sociala si o nebunie a moravurilor.Si nu-i mai ascultam cu adevarat nici pe povatuitorii de suflete.Daca ei ne-au sfatuit sa mergem la vot de ce nu ne-am dus?Pentru ca nu ne mai pasa de nimic,nici de Dumnezeu.Dar cand va
    veni certarea lui asupra noastra atunci degeaba vom striga:”Doamne,Doamne deschide-ne noua!”,raspunsul
    • +28 (38 voturi)    
      Really? (Luni, 8 octombrie 2018, 0:04)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Agapis

      "Si nu-i mai ascultam cu adevarat nici pe povatuitorii de suflete. Daca ei ne-au sfatuit sa mergem la vot de ce nu ne-am dus?"

      Care povatuitori de suflete? Aia care se dau cu borfasii? Aia sunt povatuitorii tai? Povatuitorii tai au luat atitudine la toate furturile si magariile comise de aliatii lor, borfasii? Iti raspund eu: NU! Doar au profitat impreuna cu borfasii. Daca se delimitau de borfasi, ar fi avut mai multa autoritate si mai multa credibilitate. Dar asa, iata rezultatul.

      Acest rezultat are legatura cu politica. Iarasi, daca PSD se abtinea de la a face propaganda pro referendum, altfel era perceput acest referendum.

      Dragostea de Dumnezeu nu a disparut. A nu se confunda boicotul cu "dragostea de pacat". Pacatul, dn punct de vedere biblic, este acelasi, fie ca este vorba de furt (da, furt, stii tu, furtul pe care-l practica borfasii aia cu care se afiseaza mai marii bisericii si pentru care biserica face mereu propaganda), fie ca este vorba de minciuna (da, minciuna, stii tu, aceea pe care o practicam si tu si eu si borfasii de la putere), fie ca este vorba de concubinaj (chiar, daca vrem sa traim in "frica lui Dumnezeu", de ce nu facem un referendum in care se scoate in afara legii traitul in concubinaj si, de asemenea, relatiile sexuale in afara casatoriei?).

      Vezi tu, ipocritule, nici tu nu trasiesti in/cu frica lui Dumnezeu, ci doar cu frica de homosexuali. Ceea ce nu e a celasi lucru. Hai pa!
      • +5 (9 voturi)    
        Borfasii sunt marii contribuitori la biserica (Luni, 8 octombrie 2018, 11:35)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Fara ei, biserica ar fi mult mai saraca; dar avand sufletul incarcat de pacate astia cotizeaza la greu, fiindca practic nu dau de la ei.
        Unul care trage din greu, ca sa-si faca un rost cinstit, nu se duce la biserica sa o incarce cu aur, ca sa-si plateasca un loc in rai CU BANI...
      • -10 (12 voturi)    
        Comentarii (Luni, 8 octombrie 2018, 13:34)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Cam de cate ori mergi la biserica si de cati preoti "borfasi" cunosti? In afara de propaganda de pe FB si HN?!

        Este incredibil cum se fac acuzatii de catre unii care nu au nici o legatura cu nimic....
        • +6 (6 voturi)    
          Ori esti.. or esti.. (Luni, 8 octombrie 2018, 15:07)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

          .Din 2 una.. Unde scrie in comentariul meu ca preotii sunt borfasi? Citeaza, te rog.

          De cate ori ma duc eu la biserica, este irelevant, ca de altfel si de cate ori merge cineva la biserica. Nu mersul al biserica te face crestin, daca vrei sa stii. Toti borfasii, in frunte cu dracnea, merg la biserica, dara asta nu-i face crestini, ci tot borfasi raman si tot cu furturi si minciuni se ocupa.

          Dar ca sa-ti raspund: eu am fost si merg la biserica de mai multe ori decat poti tu merge in viata asta a ta amarata.
    • +4 (8 voturi)    
      referendum (Luni, 8 octombrie 2018, 10:18)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui Agapis

      Unde ai vazut tu "povatuitori de suflete " ?
    • -6 (6 voturi)    
      Practicanți de care? (Luni, 8 octombrie 2018, 12:59)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Agapis

      Cred că destul de mulți care chiar "merg la biserică" - așa cum se numesc în popor acele clădiri ale BOR, în mod trist, în dezacord cu ceea ce Noul Testament numește biserica (eclezia) - nu au mers să voteze. De ce oare decât pentru că nu au dorit să fie alături de Dragnea, care voia capital politic din referendum.
      Deci nu atât de mulți din cei care cred în aceste ritualuri ale BOR - care nu sunt prezentate nicidecum de cei care au scris Noul Testament, oameni care și-au dat viața pentru credința lor - sunt atât de proști încât să ia de bun tot ce spune clerul, mai ales văzând că s-au alăturat hoților din PSD.
      Dacă mulți ar fi votat NU, atunci chiar ai fi putut spune că sunt niște blestemați, dar așa înseamnă că și-au dat seama că modificarea acestui articol din Constituție nu va face nicidecum să fie mai puțin păcat în România, ci doar îl va face pe Dragnea să se umfle de mândrie și să se mențină în continuare în fruntea țării.
      • -6 (8 voturi)    
        Trist (Luni, 8 octombrie 2018, 13:36)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Trist sa vezi politica inaintea moralei si valorilor unei societati....
  • +11 (15 voturi)    
    Biserica și politica, de ce se exclud reciproc? (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:32)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Pentru că nu au loc două săbii în aceiași teacă.
    • -2 (2 voturi)    
      Tocmai d-aia umbla unii cu doua sabii (Luni, 8 octombrie 2018, 10:04)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      sau cu sabia goala.
  • +15 (21 voturi)    
    BOR (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:34)

    vasile-roaita [utilizator]

    Nu mai are de mult de-a face cu Dumnezeu ci cu Bafhomet.
  • +17 (19 voturi)    
    fain articol (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:34)

    cristi_an [utilizator]

    !
  • 0 (16 voturi)    
    Ultimul să închidă ușa și să stingă lumina! (Duminică, 7 octombrie 2018, 22:00)

    FreakaThe-jmirghel [utilizator]

    Hai, să plecăm către alte zări, ''ici ișa'' s-a stricat treaba ireversibil!
    Nota ¸+10 pentru articol!
  • +18 (22 voturi)    
    Lista rusinii (Duminică, 7 octombrie 2018, 22:24)

    JHolden [utilizator]

    ar mai fi adaugat, pe langa scaparea infractorului Dragnea, scaparea inculpatilor/condamnatilor: Mazare, Udrea, Bica, Adamescu, Andronic, Ghita, Mitraliera (si el condamnat), etc. Se apropie latul !
  • +26 (28 voturi)    
    Magistral pus punctul pe i (Duminică, 7 octombrie 2018, 22:51)

    bilbofil [utilizator]

    Mi-aș dori doar ca cei care acum sînt dezamăgiți să facă efortul să înțeleagă capcana în care au căzut. Biserica nu poate fi a Statului, nici Statul nu este al Bisericii chiar dacă, în cea mai mare parte, enoriașii și cetățenii sînt unii și aceiași.
  • -14 (30 voturi)    
    referendum (Luni, 8 octombrie 2018, 0:25)

    Agapis [utilizator]

    Totusi ,daca poporul are credinta acest lucru trebuie sa se reflecte in legea fundamentala a tarii.Si apoi acest referendum nu a fost finantat si nici macar demarat de Bi
    serica.Pur si simplu a fost reactia unor cetateni care au fost socati de faptul ca au inceput si in orasele din Romania aceste marsuri exhibitioniste si agresive ale acestor comunitati LGBT! Si-au dat seama de tavalugul
    acesta care vine si peste noi.Cinstit vorbind,presa din Romania cu mici exceptii,a facut jocul acestor forte ale intunericului pe care unii le mai si numesc,culmea,”progresiste”?!Dar se pare ca abia acum
    se vad consecintele comunismului ateu,iar 30 de ani nu au fost suficienti pentru recuperarea credintei iar de-acum e prea tarziu...De-acum se mai salveaza cine poate...Oricum enoriasii si cetatenii fiind aceiasi,
    intr-o zi sunt credinciosi si in alta zi sunt necredinciosi? Sapte zile se simt femei si alte sapte
    se simt barbati,sau cum...
    • +11 (15 voturi)    
      Rolul statului și al Constituției (Luni, 8 octombrie 2018, 1:00)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Agapis

      Constituția este actul prin care cetățenii împuternicesc statul să acționeze în numele lor, în scopuri definite, cu mijloace definite. Statul este cel care exercită coerciția (simplist, forța) pe un teritoriu dat.

      Rolul fundamental al statului, pe care o Constituție în sensul modern al cuvîntului trebuie să îl detalieze este de a proteja de prejudicii existența, treburile și avutul locuitorilor săi împotriva amenințărilor externe ale invadatorilor și ale celor interne, ale răufăcătorilor. Statul trebuie să fie egal protector tuturor celor care nu aduc prejudicii în sensul de mai sus, indiferent cît de mari le sînt păcatele sau meritele în viața privată.

      De aceea taina cununiei este una, protejarea egală a dreptului la proprietate și un trai demn al membrilor oricărei familii sociale și biologice este alta. Sîntem credincioși și cetățeni în fiecare zi, dar așa cum nu ne încălțăm cu furculița și nu mîncăm cu lingura de pantofi, tot așa este recomandabil să ne folosim instituțiile societății noastre, în speță Biserica (sau alte culte, după caz) și Statul fiecare după menirea și competențele sale.
    • -3 (13 voturi)    
      Ți-ai dat cu firma-n cap (Luni, 8 octombrie 2018, 10:54)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Agapis

      Când ai scris ””forțe ale întunericului, marșuri exhibiționiste și agresive” te-ai descalificat. Dacă sursa valorii tale morale este DOAR biserica, nu valorezi nimic!
  • -3 (27 voturi)    
    Dezamagire (Luni, 8 octombrie 2018, 0:49)

    Setalcott [utilizator]

    Vinovatul pricipal pentru esecul referendumului e PSD. In primul rand, a organizat totul in graba. Trebuiau cel putin trei luni de dezbateri. Apoi, imaginea sa negativa a fost foarte usor transferata asupra referendumului insusi, cu tot cu suspiciunile speculate de boicotisti.
    La asta se adauga incredibila ostilitate a presei si intelighentiei, care continua, iata, si dupa ce a obtinut ce a vrut - o nota pregnanta a progresismului care nu ia prizonieri si nu e satisfacut niciodata.
    Eu zic, daca va pasa de democratie, sa nu va bucurati. Chiar daca toti boicotistii de acum se vor transforma in activisti pro vot, ma indoiesc ca vreun alt referendum va mai trece pragul de participare in viitorul apropiat.
    • +16 (30 voturi)    
      Well... (Luni, 8 octombrie 2018, 3:04)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      .indoielile tale.. te privesc si nu intereseaza pe nimeni.

      Hai sa facem un referendum prin care sa se stipuleze in Constitutie ca toate averile nejustificate sa fie confiscate.. Ai sa vezi ca un astfel de referendum va fi validat.

      Si da, ne bucuram. Si iti si spun de ce: pentru ca daca acest referendum era validat, ar fi fost folosit de borfasi pentru actiunile viitoare care-i privesc doar pe ei si ar fi venit cu justificari de genul "ati vazut, poporul ne iubeste!"

      "Atat PSD cat si mijloacele sale de propaganda nici macar nu au facut un secret din faptul ca acest referendum urma sa fie considerat unul anti#rezist, anti-UE, anti-Timmermans, unul de validare a rupturii dintre PSD si UE.

      Daca acum Codrin Stefanescu pretinde ca voturile exprimate sunt ale PSD, va dati seama ce s-ar fi intamplat daca referendumul era un succes? Ce facea Dragnea cu acest referendum pe care se pregatea sa-l confiste?

      ...................

      Cum mai zbiera Mircea Badea ca se duce la referendum ca sa ii trosneasca pe cei de la #rezist, cum e referendumul acesta anti-Timmermans!

      Cum ne explica Dcnews ca cei care n-au iesit la proteste vor conta la urne pentru ca ei sunt majoritatea tacuta."

      Uite, de-aia ne bucuram, ca nu le-au iesit borfasilor socotelile! In your face, dracnea!
    • 0 (10 voturi)    
      aste e si teama mea (Luni, 8 octombrie 2018, 10:16)

      Levellers [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Am mai degraba sentimentul ca RO a cazut intr-o capcana perfida.
  • -15 (27 voturi)    
    he, he (Luni, 8 octombrie 2018, 2:13)

    Vlad-I [utilizator]

    autoare zice "PSD este total rupt de realitatea socială a acestei țări" pai, USR-ul, scuipand neoprotestantii care votau traditional cu dreapta ce mai sunt ? parerea mea este sa-si faca partid, pt. ca cele clasice nu au nici o ideologie fixa.
    • +11 (27 voturi)    
      Cand i-a scuipat ... (Luni, 8 octombrie 2018, 5:41)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      ....USR-ul pe neoprotestanti?
  • -11 (31 voturi)    
    Referendumul asta (Luni, 8 octombrie 2018, 7:30)

    Incomod3 [utilizator]

    a fost o sansa, pe care (inca) poporul roman a ratat-o. Principalul vinovat e PSD-ul, care a organizat un referendum de forma, urmat de tot restul inconstientilor. Pentru toti idioti care topaie acum de bucurie, tare-as vrea sa fiu langa unul din astia cand copilul lui de scoala generala o sa vina acasa si o sa-i spuna ca vrea sa-si schimbe sexul... :) Si cand o sa vrea sa-i bage parinteste mintile in cap, o sa fie arestat, ca de..."gender freedom"... sau sa vad mutra uni porcoratrist din asta, care va fi concediat, in timp ce colegul lui gay, de doua ori mai incompetent va fi promovat fiindca sefilor le va fi frica de acuzatiile de discriminare... Se va intampla, nu va faceti iluzii... si nu veti avea dreptul sa va plangeti, v-ati facut-o cu mana voastra... Si v-ati facut-o inutil, numai si numai din prostie... cei mai vehementi boicotisti pe care i-am vazut, sunt doi fosti colegi de liceu, care timp de patru ani din "bai gaozare" nu l-au scos pe un coleg pe care-l banuiau ca-i homosexual.. si cam asa sunteti toti, ipocriti de doi bani... se va plati scump chestia asta...
    • +7 (15 voturi)    
      ! (Luni, 8 octombrie 2018, 9:11)

      jaoju [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      matale n-ai sansa la educatie ! din lipsa vointei, nu de altceva !
    • +3 (15 voturi)    
      lol (Luni, 8 octombrie 2018, 9:49)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      n-o sa vina nimeni prietene sa ii spuna copilului sa isi schimbe sexul. treaba asta incepe de la varste fragede, probabil ai sanse mai multe sa fii homosexual mai tarziu daca iti place de mic sa te rujezi sau sa imbraci haine de fete, sa te joci cu papusi in loc de masini, etc. dar nici aici nu e 100% valabil. mai probabil copilul tau o sa fie atras intr-un anturaj unde se vor consuma droguri, se va bea alcool, etc. acolo trebuie tu sa ti-l educi in spiritul valorilor morale, si a-i da definitia intre bine si rau, mizand pe lucruri obiective, nu pe mizerii preconcepute. Si mai invata-l sa nu faca sex anal cu nevasta-sa, cine stie ce placeri ii dezvolta dupa aia ?
      • 0 (12 voturi)    
        hmmm (Luni, 8 octombrie 2018, 11:47)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        as putea sa-ti dau niste link-uri utile.
        unde,doar asaaa din intamplare,niste copii de gradinita,sunt ''educati'' in tainele pidosniciei,de catre educatori platiti de stat.ironic,dar asta este
        sau parade gay la care sunt adusi si copii de manute.repet,de gradinita.
        sau si mai bine,povesti citite de niste tranny,copiilor de cresa,ca deh...saracii nu stiu sa citeasca.
        te las pe tine,draga cititor,sa cauti si sa vezi
        • -3 (7 voturi)    
          ! (Luni, 8 octombrie 2018, 12:58)

          jaoju [utilizator] i-a raspuns lui Point

          umbli cu cioara vopsita !
    • +1 (11 voturi)    
      Da .. (Luni, 8 octombrie 2018, 10:12)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      . nasol momentul: idiotii care topaie acum au copii care or sa vrea sa-si schimbe sexul. Ca daca se valida referendumul, copiii idiotilor (ca tot idioti raman, cu sau fara referendum), nu-si mai schimbau sexul. Doar lenjeria intima, dar si aia, nu foarte des.

      De nene, ce inseamna si referendumul asta. Totusi a fost si el bun la ceva: arata prostia unora. Apropo, tu ti-ai vazut-o?...

      P.S.: unde este colegu' simplex1? V-ati primit rublele pentru postari? ...
    • +4 (6 voturi)    
      Copilul trebuie educat (Luni, 8 octombrie 2018, 10:13)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      si va fi bine.
      Chestia asta cu gender e-o nebunie trecatoare.
      Vine si mai rau.
    • +6 (10 voturi)    
      Si mai e ceva . (Luni, 8 octombrie 2018, 10:25)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      .. ce poate tu intelegi bine: mai bine ne bucuram noi, idiotii, decat sa va bucurati voi si borfasii vostri pe care ii tot votati. E simplu.
  • +5 (7 voturi)    
    Corecta analiza (Luni, 8 octombrie 2018, 11:56)

    Oto [utilizator]

    Felicitari pentru analiza !
  • -8 (10 voturi)    
    Asa zisa analiza a dvs. (Luni, 8 octombrie 2018, 13:40)

    A310 [utilizator]

    nu este decat o mizerie , in care amestecati PSD-ul fara nici un probatoriu .
    Subiectul acestui referendum a fost despre faptul ca lesbiene , poponari si alte asemenea categorii de bipezi sa nu se casatoreasca si sa nu poata infiia copii .
    Tare v-as dori sa aveti copii care sa fie racolati de catre persoane cu asemenea comportament .
    • +4 (6 voturi)    
      Fara probatoriu? (Luni, 8 octombrie 2018, 15:13)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Borfasii tai si-au facut propaganda pe toate canalele posibile si imposibile. Au spus cum voteaza, cum se duc ei la referendum si, ca sa citez un alt borfas de-al tau, PSD s-a implicat in promovarea referendumului si in aducerea de votati la referendum:

      "Cătălin Rădulescu precizează că „preşedintele Liviu Dragnea şi-a dorit foarte mult şi a cerut foarte mult să se implice toate organizaţiile noastre PSD din toată ţara (...). Dacă oamenii din teritoriu n-au făcut ceea ce ar fi trebuit, trebuie făcută o analiză la nivel de partid şi cine n-a ştiut să-şi facă treaba trebuie să răspundă. Sunt convins că trebuia făcut altfel. Trebuia să se implice mult mai mult şi partidul şi Biserica. Nu mai spun că ceilalţi din Opoziţie chiar nu s-au implicat, ci din contră, au boicotat în mod permanent acest lucru”.

      Este destul probatoriul asta pentru tine, sustinator al borfasilor?

      Cat despre urarea ta, eu iti doersc sa ai copii care sa fie racolati de heterosexuali. E ok asa? Merge la sufletul tau?
      • -3 (5 voturi)    
        Copilul meu (Luni, 8 octombrie 2018, 15:50)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        este un om normal , cel putin pana acum .
        Eu ce am vazut de aici de unde sunt ,am constatat ca posturile tv faceau emisiuni din care reiiesea clar ca PSD-ul nu s-a implicat in acest referendum .
        Cei pe care dvs. ii catalogati drept borfasi , nu sunt ai mei .
        Ce sa va mai intreb , cam ce argumente aveti prin a ma cataloga drept sustinator al borfasilor .
        In rest nu va doresc decat ca copiii vostri sa aiba parte de experiente LGBT .
        • +2 (4 voturi)    
          Sunt borfasii tai ... (Luni, 8 octombrie 2018, 19:45)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

          ... pe care-i aperi peste tot, inclusiv in prmul tau comentariu la acest articol. T se dau evidente s o ti pe-a ta, ca e la tine nu se vede.

          Hai sa-ti mai dau exemple:

          1- Primarului Sectorului 1, Dan Tudorache. Primaria a impanzit sectorul cu bannere cu mesajul "Din respect pentru bunicii nostri. Din grija pentru copiii nostri. Da, la referendum. Dan Tudorache, primarul Sectorului 1".

          Imaginea cu banner-ul:

          http://www.ziare.com/referendum-constitutie-familie/stiri-referendum-constitutie-familie/primarul-tudorache-sustine-referendumul-de-pe-bannere-care-au-impanzit-sectorul-1-1532447

          2 -Este si cazul presedintelui CJ Iasi, Maricel Popa, care si-a pus ie, bundita traditionala, s-a asezat intre icoane si s-a inregistrat citind de pe prompter un apel inflacarat catre ieseni, cerandu-le sa voteze "Da" la referendum.

          3 - Secretatul general al PSD, Marian Neacsu:""Toate discutiile pe care le-am avut cu liderii din teritoriu au fost circumscrise faptului ca maine si poimaine (miercuri si joi - n.r.) ne vom intalni cu fiecare dintre ei pentru a discuta, in masura in care votul de astazi la Senat iese asa cum ne asteptam sa iasa, organizarea campaniei in vederea sustinerii referendumului", a declarat Marian Neacsu, marti, la Parlament."

          4 - Nu va fi un vot pentru sau impotriva cuiva, pentru sau impotriva unor categorii de persoane. Va fi un vot despre cum ne dorim sa arate societatea in care traim. Eu voi vota fara ezitare pentru familie, in sensul ei traditional, pentru ca, in opinia mea, valorile traditionale reprezinta radacinile unei natiuni", a afirmat liderul PSD, Liviu Dragnea, intr-o postare marti pe Facebook.

          https://www.hotnews.ro/stiri-politic-22739932-ncil-spune-nu-auzit-psd-implicat-campania-pentru-referendum-mesajele-distribuite-facebook-organiza-iile-partidului-contrazic.htm

          Desigur, de la tine nu se ved decat minciunile tale.

          Eu stiu ca ai un copil normal. Eu doar ti-am urat ca el/ea, ca si copil, sa fie racolat de un heterosexual. Atat.
        • +2 (4 voturi)    
          Ia si de-aici . (Luni, 8 octombrie 2018, 19:50)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

          ...
          Paginademedia.ro semnala că PSD sponsorizează difuzarea unor spoturi publicare la Antena 3, România TV și B1 TV, prin care îndeamnă oamenii să voteze "DA" la referendum.

          În cursul zilei de joi, Ionuț Codreanu, ActiveWatch, semnala un spot publicitar la Antena 3 care spune că, dacă nu vei vota "DA" la referendum, este posibil ca în viitor să se căsătorească un bărbat cu un ficus, o femeie cu o imprimantă sau cu un palmier.

          Consilierul general al PNL Ciprian Ciucu a postat pe contul său de Facebook o fotografie în care apar mai multe microbuze, iar în geamul acestora este scris mesajul: "Sector 4. Rerefendum național 6 și 7 octombrie 2018 pentru revizuirea Constituției României".

          Primarul din comuna Dragodna, județul Dâmbovița, alături de baronul PSD Adrian Țuțuianu și alți deputați social-democrați, au semnat o scrisoare prin care le spun oamenilor că "a venit timpul să spună DA" la referendum.

          Aparator de borfasi!
          • 0 (4 voturi)    
            Atata puteti (Luni, 8 octombrie 2018, 20:08)

            A310 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            atata faceti .
            Nivelul meu nu imi permite a va raspune in maniera dvs , nu imi permit sa folosesc acelasi limbaj suburban , asa cum ati merita de fapt .
            • -1 (1 vot)    
              Nivelul tau .. (Luni, 8 octombrie 2018, 20:40)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

              ..l-am vazut cu totii: aparator de borfasi si mincinos. In fata realitatii, numai cu diversiuni vii. Ataci pe altii cu minciuni ("mizerie"), spunand ca "de la mine nu s-a vazut". Stiu, daca nu ai vazut un strut, inseamna ca el nu exista. Asta e nivelul tau.

              Ce merit eu.. e una, ce meriti tu.. e alta si tu nu meriti nimic, Esti doar o mizerie intre alte mizerii. Faci "rari" legate de copiii altora si te simti la un nivel superior. Cum am spus, o mizerie.

              Stai intr-o tara care nu are trecuta in constituie notiunea de familie (asa cum duci tu grija acestui referendum; de fapt duci grija borfasilor tai) si totusi, nu te aud plangandu-te si nici nu esti speriat ca poate copilul tau o sa aiba de suferit, ca nu aveti asa ceva in Constitutie. O alta mizerie!

              Esti o mizerie pe toata linia.
              • +1 (1 vot)    
                Nu stau in (Marţi, 9 octombrie 2018, 0:21)

                A310 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                tara la care te referi .
                In afara de cuvantul " borfasi" mai sti ceva . Copilul meu nu o sa aiba de suferit deoarece pana acum este sanatos la cap .
                Daca ceva este mizerie pentru tine , asta nu inseamna ca pentru altii nu este ceva bun . Nu te considera depozitarul adevarului suprem .
                Ceea ce este bine pentru tine , nu este oblibatoriu sa fie bine si pentru mine .
                • -1 (1 vot)    
                  Da .. (Marţi, 9 octombrie 2018, 6:22)

                  Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

                  . este "sanatos la cap" si pentru asta nu-i trebuie un articol special in Constituie: va fi sau nu sanatos la cap, indiferent de cum arata Constitutia.

                  Esti hilar: stai intr-o tara in care nu este specificat in Constitutie articolul pentru care s-a facut referendum in Romania. Si tu: "nu stau in tara la care te referi".

                  "Mizerie", a tipat tu.. aruncand niste minciuni, Dupa care spui: ce este mizerie pentru tine, nu inseamna ca pentru altii nu este ceva bun. Cu siguranta: la tine mizeria este echivalentul minciunii, al dezinformarii (asta ai sugerat in comentariul tau) . Si da, pentru mine minciuna nu este buna, dar este buna pentru tine si pentru borfasii tai. Numai asa puteti supravietui.
          • 0 (2 voturi)    
            postac (Luni, 8 octombrie 2018, 20:21)

            Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            La ce te poti astepta de la un postac care are "decat" 310 neuroni ?
      • 0 (0 voturi)    
        gura pacatosului (Luni, 8 octombrie 2018, 20:19)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        "Gura pacatosului adevar graieste". Cat despre CR, asta e prost gramada chiar daca a facut fac. de medicina...
    • 0 (0 voturi)    
      subiectul acestui referendum a fost (Luni, 8 octombrie 2018, 20:10)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Puterea personala a lui Dragnea.
      Puterea de impune ce tema publica ca vrea, cand vrea. Puterea de a schimba legile si chiar Constitutia dupa cum vrea. Puterea de a fura voturi.
      Daca va imaginati vreo secunda ca a fost despre LGBT sau non-LGBT inseamana ca deja ati vazut unicornii si ati vorbit cu ei.
      • 0 (0 voturi)    
        Nici o (Luni, 8 octombrie 2018, 20:52)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        secunda nu m-am gandit ca la acest referendum ar fi fost vorba despre LGBT , a fost vorba despre a se preciza in constiutie , ca o casatorie sa fie posibila numai intre un barbat si o femeie .
  • +1 (3 voturi)    
    ce concluzii putem trage dupa referendum (Luni, 8 octombrie 2018, 14:51)

    Razvan_M [utilizator]

    La primul referendum pentru modificarea Constitutiei, pe o tema foarte importanta pentru societate, interesul de a discuta pro-contra a fost intre 4 si 5 milioane de romani cu drept de vot, iar sub 4 s-au prezentat la vot si au votat. Ar fi bine sa mai vedem si numarul de voturi DA sau NU. Ma indoiesc ca numarul cetatenilor care au boicotat activ din diverse motive (ideologice, politice, religioase) este chiar atat de mare precum ne imaginam noi cei din bula celor care citesc hotnews si participa la discutii pe fb.

    Cea mai evidenta concluzie este ca romanii, in majoritatea lor, au multe nemultumiri si considera ca acestea nu le vor fi rezolvate in vreun fel. Prin urmare, ei refuza sa participe la luarea oricarei decizii care este dorita de *altii*. Pentru a-si justifica refuzul, consumul de energie, si implicit de bani echivalent timp consumat, este extrem de mare.
    • 0 (2 voturi)    
      rezultate partiale la ora 12:00 (Luni, 8 octombrie 2018, 15:39)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Iar aici putem vedea rezultatele:

      http://referendum2018.bec.ro/rezultate/

      Sunt sigur ca vom afla in curand care-i opinia majoritatii care a lipsit sau boicotat.
  • 0 (0 voturi)    
    definitie biserica incorecta (Luni, 8 octombrie 2018, 16:45)

    marx7 [utilizator]

    Biserica nu e poporul, sau vocea poporului cum ati redat in articol:
    "Biserica e vocea poporului său, iar puterea sa stă în puterea poporului său."
    Biserica e Iisus Hristos in primul rand si lumina sa reflectata in sufletele oamenilor (pentru cei care primesc lumina). Nimic mai mult.
    Restul e caterinca sau iluzie (drum gresit).