Iadul lui Liviu Dragnea

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Duminică, 10 iunie 2018, 16:26 Actualitate | Opinii


Clarice Dinu
Foto: Facebook
Singurul moment de bucurie pentru pesediștii care au ocupat sâmbătă pentru câteva ore centrul Bucureștiului a fost cel al victoriei Simonei Halep. Liviu Dragnea a reușit să adune în Piață aproape 200.000 de mii de oameni, însă niciun moment să stârnească entuziasmul participanților care cu minute bune înainte ca șeful PSD să-și termine discursul evacuau în viteză piața, abandonând la fața locului recuzita. 

Pe Liviu Dragnea l-a interesat poza. M-am nimerit lângă Andreea Cosma, doamna de la Ploiești, care își pusese pe piept două abțibilduri cu Portocală. „Cam câți or fi?”, m-a întrebat. „Vreo 150-180 de mii”, i-am răspuns. „Și la ordonanță?”. „Cam la fel”, zic. „Dar e marfă”, o drege. Dialogul se sfârșește brusc pentru că la vreo cinci metri de noi un bărbat în vârstă cade din picioare epuizat de căldură și de oboseală. „Haide, bă, că a murit unul”, strigă cineva din mulțime. Din fericire, omul nu a murit, au venit medicii și l-au luat. Oamenii asistă la scenă aproape fără reacție.  

Mergând prin mulțime am senzația că m-am întors câteva zeci de ani în timp când toată lumea era scoasă în stradă ca să se vadă la telejurnal cât de iubit e conducătorul. Cu scârbă, de teamă, oamenii se conformau. Se mai pierdeau pe drum, rămâneau la umbră sub vreun copac sau defilau, înjurau și vorbeau de-ale lor. Aceste imagini nu se dădeau la televizor. Acum se dau. Atmosfera de ieri nu a fost cu mult diferită. Oamenii veniți cu partidul abia așteptau să plece acasă. România lor era una traumatizată și traumatizantă, deopotrivă. Zâmbetele le piereau de pe față când un organizator începea să le dea indicații. Inexplicabil pentru unii care s-au grăbit să-i acuze și să-i ridiculizeze, acești oameni transpirau frică prin toți porii. Nu contest că unii au venit din convigere, cei mai mulți însă au făcut-o că așa a dat ordin primarul, iar ce zice primarul, în România de dincolo de bula de Facebook, e de viață și de moarte pentru cei mulți rămași în satele și comunele părăsite de mult de tinerii plecați să-și caute rostul în străinătate.  

Or, discursurile tuturor care au urcat ieri pe scenă au fost nu despre guvernare, nu despre viața mai bună a oamenilor, ci despre frică. Rând pe rând, liderii Coaliției aflate la putere au vorbit despre iminența dezastrului pus la cale de o forță ocultă, ca într-un film de propagandă nord-coreean. 

În anul Centenarului Marii Uniri, Liviu Dragnea și-a făcut România sa paralelă, în care oricine spune altceva decât Partidul nu va scăpa. Liviu Dragnea a vorbit despre dușmanii poporului - din celelalte partide, din presă, din ONG-uri și chiar dintre pesediștii veniți la miting - despre catastrofă, despre iad, despre somnul cel de moarte. A vorbit în fața unei mulțimi de multe ori fără reacție, iar atunci când a avut-o nu a fost, mai mult ca sigur, deloc pe sufletul vorbitorului, nevoit să asculte câteva secunde scandarea „Justiție, nu corupție”, preluată din alt repertoriu.  

Ca să-i vezi cu adevărat pe oamenii care au venit ieri în Piața Victoriei, nu sunt suficiente pozele cu gunoiul sau cu gurile știrbe. Simbolic, altceva a spus totul. La momentul luminițelor, pentru care pesediștii s-au pregătit intens, România lui Dragnea a rămas în beznă. Asta-i iadul până cineva va aprinde lumina și pentru ei. Cine? Abia asta ar trebui să dea de gândit tuturor.



















13259 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Duminică, 10 iunie 2018, 16:40)

    XLXL [utilizator]

    sfarsitul se apropie ... oportunistii nu mai pot fi stapaniti ... disputele sunt mari ... alegatorii tot mai greu de convins ... prieteniile nu mai tin ... a cam inceput sa se termine ...
    • +8 (8 voturi)    
      ... mda (Duminică, 10 iunie 2018, 18:13)

      Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui XLXL

      din pacate e prea tarziu pentru ei... zicea unu' pe strada .... " ...si totusi 100 ani nu e cam mult ?" ... eu n-am stiut ce sa-i raspund, insa tot mai multi se gandesc cum sa raspunda la aceasta dilema. Este interesant de luat in calcul acest curent.
  • +8 (10 voturi)    
    Spiru Haret (Duminică, 10 iunie 2018, 16:40)

    lider [utilizator]

    A "reusit" sa adune 1000 000 de personae..!
  • -29 (35 voturi)    
    Deci, doamna Dinu... (Duminică, 10 iunie 2018, 16:41)

    mircea_cjn [utilizator]

    ...până la urma , ăstia care au venit de frică (Romania adâncă și viteză) sunt niste victime?

    Dacă da, cui victime, doamnă Clarice Dinu?
    Aveți curajul să spuneți sau sunteți ca...participanții?
    De fapt, ați participat, din câte spuneți.
    • +18 (18 voturi)    
      Ale cui? (Duminică, 10 iunie 2018, 19:57)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Va spun eu: ale lor insile. Victime ale fricii, lasitatii (cum pana mea sa vina un golan la tine sa-ti porunceasca? ii zburam dintii asa, din principiu, sau poate nu toti au avut bunici ca ai mei care ii pocneau pe activisti cu lopata la colectivizare).
      Victime cu 200 de canale tv dar care se uita tot la taraf, care au internet si cablu, si se uita la a3, dacopati si pe site-uri de minciuni, care nu pot deosebi nimic, care inghit orice pe nemestecate etc etc etc

      Mai pe scurt, non-cetateni. Care, din pacate, au drept de vot, dar de fapt n-au nici un drept.

      Dusi ca oile cu microbuzul sa-l omagieze pe un golan care se crede cel mai tare. E ceva in neregula in sudul ala de ies numai exemplare din astea superodioase. Nu ca-n Iasi nu mi-e jena cu slugi gen TT, dar decit la Teleorman, Olt si alte alea ies exemplare bune de dus cu tab-ul la Pitesti. Si cu toate astea, ii urmati ca idiotii pentru ca nu stiti altceva mai bun.
    • +10 (10 voturi)    
      ti-a spus, (Duminică, 10 iunie 2018, 21:07)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      dar ori nu vrei sa vezi ori nu te duce intelectul.
      Iti recomand sa citesti ce a scris de cel putin 100 de ori..
  • -44 (54 voturi)    
    simbolism (Duminică, 10 iunie 2018, 16:46)

    Mazeta [utilizator]

    Un articol bazat pe impresii și senzații, cu stări sufletești confuze, aproape simbolistic. Senzația mea este că citesc un referat la limba română.
    • +46 (48 voturi)    
      Senzatia mea (Duminică, 10 iunie 2018, 17:04)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cand citesc comentariul tau, e ca imi vine sa vars. Simbolistic.
    • +13 (15 voturi)    
      Prin aburii bahici si mahoarca sovietica (Duminică, 10 iunie 2018, 17:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De la Popota lui Kuzmin ce se poate interpreta? O gramada de Simbolism in jurul careia roiesc mushte verzi mari cu un ton enervant sau usor sforaitor , evident sub privirea patriarhala a Mazetei
    • +17 (17 voturi)    
      Inca un referat de citit(scris 1 iunie ) (Duminică, 10 iunie 2018, 17:51)

      nlln [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      "De organizarea mitingului se va ocupa probabil familia Cosma ( tata, fiu , fiica, etc) , familia Dragnea, Tariceanu, plus toti ceilalti care au trecut pragul DNA, mai amintim totii condamnatii pt ceva( trafic de influenta, mita, minciuna).
      Sprijiniti de Ghita, Bica, Udrea, Mazare.
      Mobilizarea va fi exemplara, sigur, ca doar este in joc libertatea lor.
      Si pentru binele unui grup de hoti ce nu face un popor .
      Pentru binele unui grup de hoti, aflati la putere sau in cercurile puterii sa iasa poporul in strada.
      Nu au strazi, nu au scoli civilizate, exista copii care se culca flamanzi, batrani care nu au de nici unele.
      De spitale ce sa mai vorbim.
      Mizerie, caini vagabonzi, nesimtire si tupeu.
      Impotriva acestor lucruri nu are nimeni timp sa demonstreze.
      Nu, pentru ca aceste lucruri nu sunt pe agenda politicienilor.
      Pe agenda politicienilor a fost un singur lucru, sa isi scape pielea si secundar sa gaseasca bani , sa plateasca in stanga si dreapta .Sa inchizi gura " romanilor, care ne-au ales" costa.Eu fur un milion, din buget( cel mai profitabil) dar iti dau si tie 2 lei sa ma asigur ca taci.
      Nici nu inteleg de ce protesteaza .Oricum dosarele nu se mai judeca, mai nou se intorc pentru o noua instrumentare.
      Cati romani au fost condamnati nedrept?
      Sa iasa ei indivual si sa explice.
      Are cineva o evidenta? Nu cred.
      Treaba de politicieni...Cercetati, dar achitati in final. Nu le convine.
      Le-a stricat cariera politica.
      Care cariera politica?
      Nu exista in Romania actuala un singur politician de cariera sau cu cariera.
      Se vede cu ochiul liber.
      Nu avem / avut decat oportunisti, nerealizati din toate domeniile care au gasit in politica un loc de iesit in fata/ castig, pt ei sau rudele lor.
      Incompetenta, lipsa de respect, tupeu.
      Fara exceptie.
      Fara uzuala... imi pare rau ,sigur exista si oameni de calitate dar ...
      Nu, nu exista alti oameni in politica decat cei pe care ii vedem.
      Daca existau si altii ii vedeam, ii auzeam."
    • +13 (15 voturi)    
      ... serios (Duminică, 10 iunie 2018, 18:15)

      Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... cunosti limba romana ? ... cred ca tre sa citesti mai multe referate.
      • +9 (11 voturi)    
        Dupa ce Arboram Steagul NATO la (Duminică, 10 iunie 2018, 22:12)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Matusalem

        Kremlin, voi Propovadui Limba Vorbita Romana Acolo, iar pe @alikimikul@ sa scrie si sa Propovaduiasca Limba Romana. Eu Nu Voi Avea Liniste pana nu deratizez Mazete cu dtt sau decis
    • +10 (10 voturi)    
      Draga, (Duminică, 10 iunie 2018, 19:37)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      multa vreme am crezut ca esti doar un provocator...
      Ultimile tale comentarii m-au facut sa ma razgandesc;tu chiar asa gandesti.
    • +11 (11 voturi)    
      tu ca rusnac (Duminică, 10 iunie 2018, 21:09)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ar fi trebuit sa stii ca daca te referi la senzatii si stari sufletesti, te referi la poporul din care din pacate faci parte, poporul rus.
      D-na Dinu ti-a descris senzatiile si starile sufletesti ale poporului pesedac adus cu sila, ca pe vremea lui ceausescu. Tie ti-o fi dor de brejnev sau gorbaciov.
  • +32 (32 voturi)    
    Corect! Buna perspectiva! (Duminică, 10 iunie 2018, 17:02)

    grunespferd [utilizator]

    Romanii astia, saracii si stirbii, care depind de bunavointa vreunui nenorocit de primar din cibe stie ce catun la fel ca un bolnav care respira si se hraneste doar prin aparate, astia sunt romanii care le-au dat PSD-istilor putere la ultimele alegeri. Cata vreme opozitia reala nu intelege ca si ei au nevoie sa fie, vorba lui Tariceanu, “auziti”, politica din Romania va avea mereu o problema de adaptare la realitate.
    • +8 (8 voturi)    
      Da, o opozitie inteligenta ar tb sa faca un partid (Duminică, 10 iunie 2018, 19:14)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

      de stinga. Cei care stiu cine a fost Titel Petrescu stiu ca stinga nu inseamna nici PCR nici PSD, partidul taranoilor imbuibati care cind au ajuns imparat intai pe ta-su l-au spanzurat.
      • +5 (5 voturi)    
        multumesc! (Luni, 11 iunie 2018, 10:05)

        un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Iata si o voce singulara, ce explica bine lucruile.

        Da, eu m-am saturat de cat ori, cand spun "sunt social-democrat", mi se raspune "ah, esti cu Ilcii!" respectiv "esti sd-al lui Daddy!"

        Nu eu sunt cu partidul lui Titel Petrescu si Sergiu Cunescu, chiar daca muuulti de la noi s-au dus dupa ciolan, la Partidul lui Ilici!

        Care numai "de stanga" sau "social-democrati " nu sunt, este un paradox, urmasii comunistilor au cel mai mare numar de baroni si de milionari din tara!
  • -10 (12 voturi)    
    La ce te-ai dus acolo? (Duminică, 10 iunie 2018, 17:26)

    Captain Obvious [utilizator]

    Oportunismul nu ne lasă..eu nu as fi rezistat acolo
    • +7 (7 voturi)    
      Faptul ca AComunicat cu Juninca Lu Cosma (Duminică, 10 iunie 2018, 22:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      E un Privilegiu, nu neaparat de Laudat INSA e necesar ca Romanii sa Stie ce Otrepe Au Votat treizecideani
  • +11 (11 voturi)    
    Atita stiu (Duminică, 10 iunie 2018, 17:41)

    vasile-roaita [utilizator]

    Atita stiu atita fac. Oamenii aia erau si atunci in 90 cind IMGB facea ordine si la mineriada cind ii aplaudau pe mineri cind snopeau in bataie cite un student mai pletos imbracat in blugi. Astia au votat de cind se stiu cu FSN si pe urma cu PSD. Sint aia care ziceau; Cum sa votez eu maica cu bosorogii aia de Ratiu si Coposu, aia care n-au mincat salam cu soia si vor sa ne vinda tara. Na! Concluzia; Nu s-a schimbat cu nimic mentalitatea romanului de rind. Si zici sa te mai intorci inapoi in tara. Cum sa te mai intorci in aceste conditii?
  • +13 (15 voturi)    
    Mentalitate (Duminică, 10 iunie 2018, 17:52)

    Ion08 [utilizator]

    Nu frica i-a facut pe romanii ale caror 'tineri sunt plecati in strainatate pentru a-si face un rost' (alungati chiar de origanizatorii mitingului ! ) ci lipsa unui concept strain pentru romani: demnitatea.
  • -16 (18 voturi)    
    bun articol (Duminică, 10 iunie 2018, 18:00)

    meditatorul [utilizator]

    dar mai are soros bani?
    • +12 (12 voturi)    
      nu mai are (Duminică, 10 iunie 2018, 21:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

      pentru ca i-a "luat" dragnea. Iti poate confirma OLAF.
  • +7 (7 voturi)    
    Centenarul României încremenite în uitare (Duminică, 10 iunie 2018, 19:31)

    contributor.bis [utilizator]

    "Nu contest că unii au venit din convingere"…
    "Convingerea" poate veni şi din frică. Angoasele existenţiale, bine întreţinute de… "partid," prin primarii săi discretionari şi intuşabili, duc la lehamitea actuală.
    Ne trebuie EDUCAŢIE ! Lipsa de educaţie este identică atât pentru "cei mulţi" cât si pentru ariviştii, cinici si imorali, ce nu gândesc decât la ziua "personală" de mâine. Educaţia nu înseamna a avea o diploma, mai ales una de "băgator de seamă". Educaţia înseamnă libertate de spirit, curaj şi posibilitatea de a integra logica realităţii.

    "Pălmaşii" (cu sau fără diplomă) lipsiţi de educaţie devin groparii, voluntari sau ignoranţi, ai democraţiei, demagogic "proclamată" de la tribuna albului murdar.

    Paradoxal, "poporul" are dreptate să se revolte contra "justiţiei" atunci când îşi realizează neputinţa în faţa celor "care pot". Truismul istoriei celui "ce ia" 5 ani pentru o mică potlogărie în timp ce hoţii în costum "Boss" scapă de închisoare (sau o fac acasă, în papuci), acel truism, deci, devine evidenţa unui stat al "dreptului" pesedist.
  • +13 (13 voturi)    
    Dar Luminitele? (Duminică, 10 iunie 2018, 21:03)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Au fost?
    Nadejdea e tot in lumanari.
    S-a stins lumina dupa ora 22.00
    S-a terminat si Telejurnalu' asta.
  • +4 (4 voturi)    
    Bun venit Clarice (Luni, 11 iunie 2018, 9:15)

    Ydre [utilizator]

    Ma tot uitam, de ceva timp, si nu-mi mai aminteam de unde o stiu pe fata asta frumoasa (probabil femeie in toata firea acum), pe Clarice Dinu. Apoi mi-am amintit, era editorialist la Gândul, am comentat la câteva dintre articolele ei.
    Bine ai venit pe Hotnews!

    PS. Desi articolul e slăbuț, poza ta face ca pagina sa arate mai bine.