Ministrul borfasilor in tara condusa oficial de infractori

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 22 februarie 2018, 20:37 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Cu o cerere de revocare scrisa parca la partid, in studiourile Romania TV, Antena 3 si de ziaristii Luju, cu teme preluate din agenda tuturor suspectilor si inculpatilor din tara sau fugiti peste granita, Tudorel Toader si-a castigat de azi titlul de ministrul borfasilor. In cele 80 de minute de rechizitoriu scremut, cu acuzatii aiuritoare de delict de opinie, defaimarea tarii si alte bazaconii supte din pix, Toader a aruncat Romania de pe harta UE. De azi suntem in mod oficial o tara problema la Bruxelles, care va avea de gestionat un stat controlat oficial de un grup infractional organizat denumit in mod abuziv partid.

Aici nu este nimic ideologic, ca in Ungaria sau Polonia. Avem de-a face pur si simplu cu insucrectia penalilor, cu un ultim asalt al crimei organizate asupra statului. Impactul extern va fi distrugator, deja presa occidentala statea cu ochii pe Romania, asociata tot mai des cu plutonul tarilor esuate la capitolul democratie si stat de drept.  Raul a fost deja facut, impactul extern va fi devastator. Nu mai vorbim de o simpla declaratie politica, avem de-a face cu o solicitare oficiala formulata de ministrul justitiei.

Iar toate acestea se intampla a doua zi dupa plecarea echipei GRECO (grupul de state impotriva coruptiei) din Bucuresti, unde s-a aflat in vizita ad-hoc, si la mai putin de doua saptamani inainte de sosirea echipei de evaluare din cadrul MCV!

Din pacate, atacul la DNA vine intr-un moment dificil, la capatul unui an de razboi de uzura care a sleit strada. Increderea opiniei publice in institutii s-a erodat la capatul unor lungi campanii de manipulari si minciuni bine regizate, astfel incat capacitatea de reactie a societatii este azi sub semnul intrebarii.

Totul depinde de acum incolo de presedintele Klaus Iohannis, care va primi cererea de revocare a sefei DNA, Laura Codruta Kovesi. Cu sau fara avizul CSM, presiunea asupra presedintelui de a o revoca pe Kovesi va fi uriasa. Foarte probabil, coalitia PSD – ALDE va ameninta din nou cu suspendarea in Parlament in caz ca presedintele Iohannis va refuza se semneze decretul de eliberare din functie a sefei DNA. Incepe o noua isterie nationala, vine inca un moment dificil.  Cu executia sefei DNA pusa in scena de Tudorel Toader la comanda mafiei, se intoarce poate ultima fila din scurta istorie pro-occidentala a Romaniei din vremea noastra. 

Ce va face Klaus Iohannis? Va ceda fara lupta ca in cazul Dancila sau va face tot ce tine de el, asa cum a promis la ultima interventie, pentru a salva ce se mai poate din justitie? Daca va ceda, celelalte institutii vor capitula rapid. Daca va lupta, castiga cel putin respectul publicului daca nu ceva mai mult. Dar trebuie sa fie constient ca de acum incolo Liviu Dragnea va merge pana la capat, ca nu se va opri aici pana cand nu-si va subordona tot statul. Abia acum a imbracat cu adevarat camasa mortii, cum ii place sa spuna.

Tudorel Toader nu s-a facut de ras in fata PSD si a lui Liviu Dragnea, dar a facut de ras o tara intreaga in fata lumii intregi. Acest sentiment de rusine nationala si de lipsa de perspectiva va goli in mod accelerat tara de ultimele ei resurse de onestitate, orice om sanatos la cap va refuza sa-si creasca copiii intr-un mediu infractional devenit politica de stat.

De azi, suntem o tara guvernata pe fata de mafie, de gangsteri politici care l-au transformat pe ministrul justitiei in avocatul lor. In mod oficial, ideologia la putere azi Romania nu este social-democratia, ci coruptia ridicata la rang de virtute si de regula sociala.


Citeste mai multe despre   


















19380 vizualizari

  • -113 (147 voturi)    
    Jobless scrie pe tine, Tapalaga! (Joi, 22 februarie 2018, 20:40)

    Attila the Hun [utilizator]

    O sa ajungi sa traiesti din mila publica.
    • -43 (59 voturi)    
      Tapalaga, esti liber sa pleci (Joi, 22 februarie 2018, 21:08)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

      Si sa-i iei pe cei „600.000” (cifră din pix, expresia ta...) cu tine. Nu avem nevoie de ei.
      • +23 (41 voturi)    
        Păi cum să aveți nevoie de ei, (Vineri, 23 februarie 2018, 1:19)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        dumneavoastră MUNCIȚI, NU GÂNDIȚI!
      • +12 (12 voturi)    
        Mai baieti, eu zic ca va pripiti...! (Vineri, 23 februarie 2018, 9:56)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Veti vedea ca, atunci cand prostimea pe care va sprijiniti va va duce cu "oistea-n gard", atunci veti avea nevoie si de oameni inteligenti si care NU "decat" citesc de pe o foaie, ceea ce le-a dictat Marele Conducator de Hoarda....!
        Si apropo de Sef de Hoarda, se stie cum proceda, atunci cand se plictiesea de cate o sluga mai inceata la minte, asa ca eu in locul vostru nu m-as grabi sa ma bucur, ci mai degraba mi-as trage un fular din tabla, pt ca face bine pe vreme rea....!
      • +4 (6 voturi)    
        Mai, Prostul Pamantului, (Vineri, 23 februarie 2018, 12:55)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        nici in gluma sa nu spui asta pt ca daca cumva s-ar intampla ceea ce iti doresti, primii la care ar renunta Dragnea ca sa faca economie la bani ati fi voi postacii pesedaci, nefolositori si neproducatori de papa precum si ceilalti un milion jumate de birocrati plimbatori de hartii prin institutii !

        PS. In fine, se intampla ceea ce nimeni nu credea ca se poate intampla ! Se aud vaiete puternice de durere dinspre subsolurile din Kiseleff nr 10, divizia "postaci" !

        PPS. Da, se tipa de durere din cauza prostiei ! :)
        • +3 (3 voturi)    
          Ti-am raspuns acolo unde ma (Vineri, 23 februarie 2018, 14:20)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          intrebai de ce am lipsit. Astept o mica confirmare cum ca ai citit mesajul...
          Zi buna!
          • +1 (1 vot)    
            Da (Vineri, 23 februarie 2018, 15:53)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

            si ti-am raspuns acolo !

            PS. Weekend placut !
            • +1 (1 vot)    
              Din pacate la mine nu apare (Vineri, 23 februarie 2018, 17:49)

              scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              publicat vreun raspuns la treaba cu ..."norii negri", probabil ca e din redactie, dar ne e bai, voi relua cu prima ocazie...

              PS. ..."Norii negri'' nu au legatura cu evenimentele in desfasurare..., sunt chestii mai vechi care au ...recidivat,...probabil...! Ma voi lamuri curand....

              PPS. Dar acum ma descurc, nu-i asa ...?Undeva la 70% din capacitate..? Hai, te rog ,...spune-mi ca asa e,....minte-ma..!

              W/end placut si tie, eu unul il voi petrece in strada...!
              • +1 (1 vot)    
                Speneam, draga Su, ca (Marţi, 27 februarie 2018, 18:01)

                scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

                e foarte posibil sa mai lipsesc iar cand nu voi lipsi, e posibil sa nu fiu 100% capabil sa comentez in stilul "consacrat", pentru ca probleme personale, dintre cele mai grave (norii negri) imi umbresc in mod regulat existenta...!

                Stiu ca e greu de conceput, dar da, exista situatii mai grave decat cele politice, cele prin care trecem cu totii zilele aste. Sunt situatiile "pe viata si pe moarte" si sa stii ca nu exagerez...!

                Sper sa te fi lamurit cat de cat, pentru ca e important pentru mine...!

                Astept un semn cum ca ai citit, aici sau in alta parte.., voi verifica aici maine dimineata...

                Seara buna!
      • +3 (3 voturi)    
        serios?! (Vineri, 23 februarie 2018, 15:51)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        pai in cazu asta te rog frumos sa-mi dai toate taxele si impozitele platite in ultimii 10 ani!

        de asemenea as dori sa ne dati si aia 6% din pib la care contribuie ITstii s.a.m.d.

        sau nu aveti nevoie de noi cand e sa respectati democratia, dar cand e sa ne jecmaniti de bani aveti nevoie?!
    • +60 (68 voturi)    
      bun simt (Joi, 22 februarie 2018, 21:11)

      Crainic [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

      Nu e frumos sa ameninti dle Attila.
      Omu are un punct de vedere, si l-a exprimat, iti place, nu-ti place esti pe Hotnews. Poti sa schimbi canalul daca vrei.
    • +51 (63 voturi)    
      Hai ca ai pontat si astazi (Joi, 22 februarie 2018, 21:30)

      This_User_Is_Real [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

      Sa mergi la nenea de la partid sa iti dea solda pentru munca prestata!
    • +22 (28 voturi)    
      Orban .... (Joi, 22 februarie 2018, 22:01)

      13adi [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

      tu esti, te pregatesti de campanie politica sau pentru gazele de la Marea Neagra !!!
      • -4 (4 voturi)    
        In privinta gazelor (Vineri, 23 februarie 2018, 12:24)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui 13adi

        de la Marea Neagra , este inadmisibil ca aceste nu sunt prelucrate in tara , respectiv sa fie procesate in ingasaminte , dar la fel de important ar fi sa ne interesam si de taierile de paduri , precum si exploatarea altor minereuri .
        Chiar nu realizam ca Romania a devenit o colonie .
        • +2 (2 voturi)    
          Slabut, (Vineri, 23 februarie 2018, 17:03)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui A310

          in plus ai vazut cum au postat colegii tai postacei, primii, imediat ce a aparut articolul.
          Tu ce faci, dormi ? Nu mai primesti nici sporul de 5 copeici.
          • -2 (2 voturi)    
            La un asemenea nivel de exprimare (Vineri, 23 februarie 2018, 17:41)

            A310 [utilizator] i-a raspuns lui midufi

            nu pot decat sa va compatimesc .
            Referitor la aspectul material (vezi copeici) , pe timpul cand eu primeam retributia in US Dollars marci RFG sau GBP , nu stiu pe unde erati dvs.
            • +2 (2 voturi)    
              Hopa, te-am dibuit, ai "zburat" (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 0:35)

              scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui A310

              prin tari straine atunci cand era interzis pentru publicul larg...! Pai nu puteai "iesi" fara sa semnezi de ...primire...iar intrebarea e: ai semnat..?!
    • +3 (5 voturi)    
      de ce nu iesi la lumina? (Vineri, 23 februarie 2018, 10:28)

      ion1 [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

      daca te prind ... te fac sa suferi cum nu iti poti imagina ...de fapt da-I dovada chiar de foarte putina imaginative
    • +1 (3 voturi)    
      Cum o sa-l cruti? (Vineri, 23 februarie 2018, 13:09)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

      Stramosii tai a spintecat femei si copii ai stramosilor lui.
    • +2 (2 voturi)    
      pot sa te intreb (Vineri, 23 februarie 2018, 15:51)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

      d c zici asta?!
      recunoasti ca esti un comunist notoriu si ca romania se indrepata spre dictatura?!

      nu dealta, da numai acolo puteai as ramai fara job pt ca-ti spuneai o parere!
  • -89 (109 voturi)    
    pleonasmul zilei (Joi, 22 februarie 2018, 20:42)

    Mazeta [utilizator]

    sefa DNA, Laura Codruta Kovesi
    • +35 (55 voturi)    
      From Russia with love.... (Joi, 22 februarie 2018, 22:03)

      13adi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mazeta is back in bussines !!!
    • +4 (4 voturi)    
      Si Mazeta, abil comentator (Vineri, 23 februarie 2018, 10:01)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...!
    • +2 (2 voturi)    
      altu (Vineri, 23 februarie 2018, 15:53)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      care vrea sa para inteligent si esueaza lamentabil
  • -90 (112 voturi)    
    Important (Joi, 22 februarie 2018, 20:44)

    cucuveauamov [utilizator]

    este ca lui Kovesi i s-a dat nota pe care o merita: 3. Nu va vine sa credeti ca cineva a avut si curaj sa o faca dintr-o functie publica. Va veti obisnui insa.
    • +47 (57 voturi)    
      stai bai talamba... (Joi, 22 februarie 2018, 21:29)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      nu trebuie sa ne obisnuim noi ci tu tre sa te obisnuiesti cu declaratia lui Iohannis care v-a dat-o repede peste bot. Presedintele a spus: sunt satisfacut de activitatea DNA iar raportul lui Tudorel e un amalgam total. Trebuie sa mai aprofundam. Genial KWI. Are votul meu iar in 2019 :)))))))))))
    • +26 (34 voturi)    
      De unde si pana unde ? (Joi, 22 februarie 2018, 22:07)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Nu vezi slugarnicia lui TT dusa dincolo de limitele ratiunii ?? aberatiile alea ? mai "desteptule" (astia pe voi se bazeaza , pe aia fara discernamant) asa stii tu, ca procurorii decid daca un om e arestat ? sau judecatorii , ai ? varsa lacrimi de crocodil TT de grija unora ...prostire pe fata .
    • +21 (23 voturi)    
      Mai mucavaua roz, deloc important, dar in trecut (Vineri, 23 februarie 2018, 0:13)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      au mai avut "curajul" si alti pesedisti aflati in functii publice sa dea note, lui Basescu de exemplu si s-au obisnuit in final sa "o ia in bot" !

      PS. Va veti obisnui din nou ! ;)
    • +2 (2 voturi)    
      repoeti obsesiv (Vineri, 23 februarie 2018, 15:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      faza cu "nota 3"
      cine ti-a recomandat?!
      e clar ca nu e din creierasu tau...
      mai ales ca am vazut-o si la alt postac...
  • +64 (74 voturi)    
    Dle Tapalaga, Romania suntem noi, (Joi, 22 februarie 2018, 20:48)

    A_n_c_a [utilizator]

    nu ei !
    Noi suntem milioane, ei sunt cateva sute, poate mii (de infractori)

    Noi vom iesi in strada si tot noi, vom iesi la vot, astfel nu vom mai permite repetarea evenimentelor din acest inceput de an.
    • -52 (70 voturi)    
      Treziți-vă! (Joi, 22 februarie 2018, 21:35)

      kasandra [utilizator] i-a raspuns lui A_n_c_a

      Dacă voi credeți că milioane de cetățeni vor fi de partea celei care ține spatele unor procurori abuzivi și cam nebuni, atunci nu sunteți întregi. Corupția trebuie să fie combătută, dar cu Legea, nu cu Fărădelegea. Sunteți puțini cei care confundați acestă cauză importantă cu un meci de fotbal pe maidan. Doamna Kovesi a avut șansa de a-și spăla obrazul și salva onoarea funcției atunci când a ținut conferința de presă. Dacă anunța o verificare strictă a faptelor procurorilor, alta era situația azi. Dar le-a ținut partea dincolo de orice rațiune, chiar dacă toată lumea a văzut zile în șir la ce mizerii și crime împotriva legii se dedau respectivii.
      • +23 (27 voturi)    
        Ia o pauza si renunta la a3+rtv (Joi, 22 februarie 2018, 22:46)

        A_n_c_a [utilizator] i-a raspuns lui kasandra

        .
      • +5 (7 voturi)    
        Iar legea... (Vineri, 23 februarie 2018, 8:47)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui kasandra

        ... o facem noi, in sarlament, asa cum ne aranjeaza pe noi mai bine... Pentru ca putem.
        Doar nu degeaba ne-am straduit aproape 30 de ani sa transformam Romania intr-o tara de decerebrati, spalati pe creier de antenele fara numar, fara numar, care sa depinda de noi si sa ne voteze mereu si mereu, in ciuda ticalosiilor - tot fara numar si ele - pe care le facem tot asa, mereu si mereu.
        E drept, n-am reusit intrutotul, mai sunt niste ciudati care o tin langa cu cinstea si dreptatea lor, da' avem ac si de cojocul alora - le sugeram, mai mult sau mai putin subtil (a se vedea cateva din mesajele de mai sus), sa se care din tara si sa ne lasa-n durerea noastra, ca mai e inca multe de furat...
      • +2 (2 voturi)    
        tovarase (Vineri, 23 februarie 2018, 15:54)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kasandra

        cum ramane cu nevinovat pana la proba contrarie?!

        ca psd si alde o dau cu propozitia asta de 1 an de zile... dar cand e sa o aplice ei, brusc o uita!
    • -36 (48 voturi)    
      DNA: NICI-UN DOSAR LA COMANDA! (Joi, 22 februarie 2018, 21:47)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui A_n_c_a

      Seamana cu o minciuna premiata cindva: anul acesta in SUA nu a batut vintul!
      • +21 (25 voturi)    
        Hai sa iti explic putin: (Joi, 22 februarie 2018, 22:52)

        A_n_c_a [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        -daca DNA ar ”face” un dosar ”la comanda” cum spui tu, acesta ajunge in fata unui judecator ( el n-are treaba cu DNA-ul)... acestuia ii revine dreptul de a condamna sau achita un inculpat.

        -DNA-ul nu condamna pe nimeni, el aduce in fata instantelor inclupati de fapte grave de coruptie, apoi instantele, prezidate de judecatori, hotarasc soarta inculpatilor.
        • +20 (24 voturi)    
          Da, nu vi se pare ciudat că mai nimeni (Vineri, 23 februarie 2018, 1:26)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui A_n_c_a

          nu pune acest punct pe i? Toată lumea vorbește de procurori ca și când ei ar lua deciziile și ar pronunța sentințe... Procurorii nu fac decât să adune și să prezinte probe... Judecătorii iau deciziile pe baza acestor probe... Dar parcă toată lumea a uitat de ei...
          • -6 (14 voturi)    
            Adica daca DNA "convinge" (Vineri, 23 februarie 2018, 7:19)

            xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

            denuntatori sa denunte fapte false, daca DNA fabrica probe, voi ii cereti judecatorului sa aiba un detector pentru a dedecta falsurile in declaratii si in probe?
            • +6 (6 voturi)    
              Inculpatul are la dispozitie (Vineri, 23 februarie 2018, 9:34)

              A_n_c_a [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

              ”inspectia judiciara”, o poate sesiza in cazul in care se considera o victima a procurorului... apoi, se verifica probele de aceasta inspectie si apoi ajung la judecator.
              Cei mai multi n-au sesizat IJ pt ca stiu ca acele probe, multe audio sunt cu girul companiilor de tel mobila, care garanteaza pt corectitudinea lor.
              • -4 (6 voturi)    
                Tâmpenii! (Vineri, 23 februarie 2018, 10:49)

                kasandra [utilizator] i-a raspuns lui A_n_c_a

                Inspecția Judiciară nu verifică probele propuse de procurori! Inspecția Judiciară inspectează doar conduita magistraților. Mai citește legea!
            • +3 (7 voturi)    
              te faci ca nu intelegi (Vineri, 23 februarie 2018, 10:45)

              Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

              1. Nici un om nu poate fi condamnat DOAR pe baza unui denunt.
              2. Acuzatul are avocat. Daca procurorii vin cu probe ''fabricate'' ,acestea sunt contestate si supuse unor analize tehnice de catre experti independenti..
              3. Judecatorul decide apoi,cu aceste analize si dovezi in fata.
              N-o fi sistemul perfect,dar fiecare are sansa si modalitatile sa se apere ..
              Daca ar fi doar dupa procurori si ei ar decide tot,atunci nimeni nu ar mai fi achitat.nimeni..
              Tocmai achitarile din instanta demonstreaza ca sistemul functioneaza..si nu procurorii conduc.
            • -4 (8 voturi)    
              SAU DIN CONTRA (Vineri, 23 februarie 2018, 11:17)

              dincannes [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

              Nu vrea sa compromita rau o persoana. De exemplu, nu s-a facut imediat perchezitie la Mircea Basescu si nu s-a recuperat astfel, decit o parte din mita.
              Cit de naivi sunt unii (A_n_c_a, de exemplu).
            • +1 (7 voturi)    
              Ciocu mic și joc de glezne, X-Krok! (Vineri, 23 februarie 2018, 12:47)

              Spiky [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

              Îți descriu eu cu exactitate cum decurge persecuția din partea procurorilor:
              I. Fraierii corupți cred și poate au spate tare și fură fără grijă, lăsând o droaie de probe.
              II. Sunt arestați și anchetați de procurori. În faza asta, unii dintre ei dau în gât pe principalii făptuitori.
              III. Principalii făptuitori lansează o campanie de presă pentru a defăima pe procurori, întrucât altă soluție nu au - ei nu au furat cu grijă și viclenie, au făcut-o pe față, pentru că .... PUTEAU! La prezentarea în fața judecătorului, se întorc către dătătorii în gât și îi amenință pe față: Te sparg!(cazul Vlad Cosma!!!)
              IV: Speriați, denunțătorii o întorc ca la Ploiești (din nou, cazul Cosma, o famiglie bine CossaNostrată), și bagă vrăjeala că procurorii i-au forțat, i-au învățat, gogoși și abureli.

              Deci, tavarișci gaspadin X-krok, ia o pauză de vrăjeală troleală și înghite-ți amarul....că DNA va continua să îi ”persecute” pe bieții baroni locali care nici nu fură de rup, nici nu acționează împotriva statului de drept...
          • -2 (6 voturi)    
            judecatorii sunt inamovibili (Vineri, 23 februarie 2018, 8:42)

            kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

            iar daca spui ceva inseamna ca atentezi la actul de justitie! Si ti se spune ca nu esti in URSS!
          • -3 (5 voturi)    
            procurori si judecatori (Vineri, 23 februarie 2018, 9:45)

            vasilica_costica [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

            procurorii procura dovezi si judecatorii judeca, daca sunt pe mina se obtine condamnarea, daca judecatorul sta strimb si judeca drept atunci nu se mai condamna si este stat de drept, vezi repartizarea dosarelor la complete, vezi "fapta nu exista", ce se vede nu se si aude, etc
        • -2 (6 voturi)    
          POLITETE (Vineri, 23 februarie 2018, 11:11)

          dincannes [utilizator] i-a raspuns lui A_n_c_a

          Ne cunoastem cumva, sa-mi spuneti "tu"?
          ( A, stiu, traduceti din engleza "you"!)
          • +2 (2 voturi)    
            Esti penibil (Vineri, 23 februarie 2018, 17:06)

            midufi [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

            Si nu, nici eu nu te cunosc, slava domnului
      • +4 (4 voturi)    
        este (Vineri, 23 februarie 2018, 15:55)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        vreun dosar pe tema asta?!
        este o hotarare judecatoreasca!?
        este vreun dosar facut de dna care a fost anulat pe motiv de probe false?!

        nu?! pai atunci plimba ursu mai...
        ca justitia merge pe dovezi nu pe acuze facute la o televiziune a unui condamnat penal!
    • +7 (11 voturi)    
      Vot? Care vot? (Vineri, 23 februarie 2018, 0:16)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui A_n_c_a

      Cam tirziu, a trecut vremea votului.
      • +3 (3 voturi)    
        Daca presedintele respinge revocarea (Vineri, 23 februarie 2018, 9:36)

        A_n_c_a [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        si PSD-ALDE il suspenda, ce crezi ca urmeaza ?

        Ori tu vrei sa-l avem pe Calin file din Senat la Cotroceni pe viata ?!
    • +2 (2 voturi)    
      milioane (Vineri, 23 februarie 2018, 9:24)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui A_n_c_a

      unde sunt milioanele astea de romani in ziua votului? intreb ca orice roman cu bun simt ce s-a saturat de nomenclaturistii astia .
      Mereu radem de sustinatorii psd ca abia strang 3 babe pentru un miting de sustinere iar noi cand iesim se vede de pe Luna... bun...pastrand proportiile, cum dracului se face ca in ziua votului toate milioanele alea de romani se evapora??????????????
      • +3 (3 voturi)    
        Milioanele astea acum, tac si fac. (Vineri, 23 februarie 2018, 9:40)

        A_n_c_a [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

        .
  • -23 (57 voturi)    
    titlu gresit... (Joi, 22 februarie 2018, 21:02)

    exilatul [utilizator]

    adevaratul titlu este : "ministrul infractorilor care sunt la putere in tara borfasilor"....asa ca hai sictir pt poporul de imbecili ( dar care isi zic "revolutionari" ) care are principala vina pt situatia din tara...
    • +27 (31 voturi)    
      imbecilul (Joi, 22 februarie 2018, 21:44)

      oameni [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      intotdeauna cred ca ceilalti sunt imbecili
  • +33 (43 voturi)    
    sa scremut sa scoata un asa zis raport (Joi, 22 februarie 2018, 21:16)

    mnicku [utilizator]

    care incalca si cele mai elementare legi
    " legea se aplica in litera si spiritul ei ..."

    ce spirit poate are o lege facuta de condamnati penal ?

    un om cinstit trebuie sa respecte o lege facuta de penali,,,,,,,,,,jalnic
  • +25 (31 voturi)    
    Daca Iohannis o revoca: ADIOS la prezidentiale! (Joi, 22 februarie 2018, 21:18)

    remus2009xxx [utilizator]

    poate sa zica ca concureaza din partea PSD
  • +25 (33 voturi)    
    Jos ciuma rosie (Joi, 22 februarie 2018, 21:18)

    vidra [utilizator]

    De-am putea imparti tara asta in 2: Romania oamenilor muncitori si cinstiti si Romanika coruptilor, a interlopilor, a asistatilor si spalatilor pe creier.
  • +29 (35 voturi)    
    oare vor castiga...? (Joi, 22 februarie 2018, 21:23)

    astronaut [utilizator]

    Ne transforma intr-un stat mafiot , oligarhic ? demnitarii de la primar pana la parlamentar nu vor putea fi ANCHETATI PENTRU FAPTE PENALE ? Procurorii vor fi obligati sa primeasca acceptul PARTIDULUI , pe cine si cand sa ancheteze ? Avem vreun ROL in treaba asta ?
  • +19 (37 voturi)    
    game over (Joi, 22 februarie 2018, 21:27)

    decretelu [utilizator]

    Asta e batalia finala a razboiului inceput in 2012. Au adus lucrurile unde vroiau. Romania a pierdut indiferent ce decizie va lua presedintele. Revocarea inseamna victorie. Refuzul revocarii inseamna Tariceanu interimar si deci tot o victorie. Sa nu uitati acest nume: Tudorel Toader. Multi, precum dna Ene, au spus ca are un prestigiu de aparat si nu va lua o decizie care sa-l compromita. Iata ca a facut-o. Sa nu uitati numele asta. Sa stiti pe cine veti blestema peste 20 de ani. Nu PSD, o haita de borfasi, ci Tudorel Toader.
    Au invins, din nou, borfasii! Ne meritam soarta! Tara i-a votat, iar ei, precum Hrusciov la ONU, dau cu pantofii in pupitru si striga "pentru ca putem!". Felicitari, Romania! O noua victorie impotriva noastra...
  • -19 (31 voturi)    
    cata putere are Dragnea asta!! (Joi, 22 februarie 2018, 21:32)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    el conduce tot, dirijeaza tot. Mai putin pe Klaus!
  • -44 (52 voturi)    
    DNA merge inainte, chiar fără infatuata LCK! (Joi, 22 februarie 2018, 21:49)

    Don Ciccio [utilizator]

    In sfârșit, se făcu și mult așteptata dreptate... Uff!
    • +4 (4 voturi)    
      nu te bucura bre, (Vineri, 23 februarie 2018, 9:41)

      mazzola [utilizator] i-a raspuns lui Don Ciccio

      caci KJ nu o va demite pe Codruta. Din contra, cred ca se va plinge pe la Bruxelles si se vor trezi tov. de la PSD cu niste comandouri pe aici. Evident astept cu interes sa vedem ce zice si d-l Klemm.
    • +1 (3 voturi)    
      mai... (Vineri, 23 februarie 2018, 15:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Don Ciccio

      voi sunteti in stare sa ganditi?! ca sa scrieti dupa dictare am inteles ca puteti!
  • +35 (43 voturi)    
    PSD are o singura directie (Joi, 22 februarie 2018, 21:52)

    neagoe [utilizator]

    Cu fiecare actiune se justifica interzicerea PSD in baza art. 40 alin. 2 din Constitutie.
  • +1 (13 voturi)    
    Dan Tapalaga iar vrei sa creezi dramatism acolo (Joi, 22 februarie 2018, 22:15)

    Susufler0 [utilizator]

    unde nu e !

    "Ce va face Klauss Iohannis ?"

    Pai Dane, a spus la nici 30 de minute dupa incheierea "rechizitoriului" prezentat presei si opiniei publice in postarea de pe facebook : NU O VA REVOCA !

    Ma rog, nu a spus-o expressis verbis, dar suficient de clar totusi cat sa nu existe emotie din acest punct de vedere !

    PS. Iar atitudinea lui aproape dusmanoasa fata de Kovesi a mai rezolvat o dilema : Sectia de procurori a CSM va da un aviz negativ propunerii sale de revocare !
    • -6 (10 voturi)    
      Stii bine ca avizul este consultativ, (Vineri, 23 februarie 2018, 7:23)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      de altfel tot negativ a fost si la prima numire a Codrutei, si n-a contat, deci Johann hotaraste, dar sa-i vedem si evaluare sa, tot asa, pe puncte!
      • +1 (5 voturi)    
        Aveti grija, ca NU totul in tara asta sa (Vineri, 23 februarie 2018, 10:53)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        ramana asa "decat" consultativ, altfel "jar" veti manca si voi, atunci cand se va descalta de espadrile si, peste jegul de-un deget, va incalta condurii auriti....!
      • 0 (2 voturi)    
        Stii ce e aia "impresie artistica" ? (Vineri, 23 februarie 2018, 15:33)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Se noteaza in patinajul artistic si impreuna cu "impresia tehnica" (se noteaza si asta) da punctajul final, nota finala.

        Deci avizul e pt impresia artistica !
  • +14 (18 voturi)    
    se spune ca femeile vorbesc mult, ei as (Joi, 22 februarie 2018, 22:17)

    mnicku [utilizator]

    specimenul debiteaza imbirligaturi pe care nici el nu le intelege

    locul acestui specimen asa zis "profesor" este la tomberon, individul trebuie sa dispara din viata publica...nici un adjectiv nu-l poate descrie.....

    compasiune pt studentii care trebuie sa invete cursurile lui
  • +14 (18 voturi)    
    Marea Scârbă (Joi, 22 februarie 2018, 23:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    TT nu e doar ministrul borfasilor ci si complice, adica el insusi un borfas ordinar. Pentru TRADAREA INTERESULUI NATIONAL numele lui Toader va ramâne pe veci in istorie ca a unui MARE TICALOS.
  • +12 (18 voturi)    
    Dirijorul afon (Joi, 22 februarie 2018, 23:41)

    CetateanLogat [utilizator]

    Scriam in 2017 un comentariu (la un articol de Dan Tapalaga) despre "magistratii afoni" - care nu ar fi trebuit sa ajunga niciodata magistrati (despre "magistratii din UNJR, promotorii unei dezgustatoare forme de protest: greva pentru bani facuta in numele unor principii inalte"). Cred ca ideile din acel comentariu sunt din nou (din pacate) de actualitate:

    Magistratii au primit "salarii speciale" pentru a rezista tentativelor de corupere exercitate de catre infractori. Din pacate, "coruptia" morala preexistenta intrarii in magistratura nu a fost luata in calcul. Din acesta cauza, nicio marire de salariu nu va functiona ca un filtru care sa garanteze calitatea corpului magistratilor.

    Un magistrat fara un puternic spirit justitiar (adica fara o moralitate exemplara) este similar cu un muzician fara ureche muzicala ("afon"). Tot asa cum la Conservator nu are ce sa caute cineva fara ureche muzicala, la Drept nu au ce sa caute indivizi cu o moralitate laxa. Nu este suficient sa "tocesti" principii de drept pentru a imparti dreptatea (mai ales atunci cand si legislatia este de proasta calitate - tot datorita "afonilor" in drept). Calitatea (moralitatea) majoritatii magistratilor nu poate sa fie mai buna decat calitatea (moralitatea) sistemului de invatamant care ii selecteaza si ii formeaza. In plus, in Romania mai exista si unii magistrati formati in perioada comunista care perpetueaza in sistem mentalitatile ("moralitatea") acelei periode. In aceste conditii, nu este de mirare ca pentru magistratii "afoni" "banii sunt tot ce conteaza". Afirmatiile acestora ca sustin "reformarea" justitiei cu scopul intaririi statului de drept suna fals.

    ***

    Dupa ce "dirijorul afon" al justitiei "si-a castigat titlul de ministru al borfasilor", ultima speranta este ca CSM nu va falsa si va interpreta corect partitura statului de drept, oferind astfel Presedintelui Iohannis cel mai puternic argument pentru a refuza demiterea doamnei Kovesi ("dirijorul" profesionist al DNA).
    • +2 (4 voturi)    
      Nu-mi place... (Vineri, 23 februarie 2018, 8:53)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui CetateanLogat

      ...sistemul asta de vot al comentariilor pe HN si ca atare de regula nu votez. De data asta insa mi-am calcat pe inima si v-am votat; n-am citit acel comentariu din 2017, dar consider ca aveti PERFECTA dreptate, iar comparatia cu muzicienii este excelenta.
      Asa este; sunt putine motive de speranta ca, intr-o tara in care impostura si hotia sunt metode promovare acceptate se va (mai) gasi vreun domeniu care sa scape de molima.
  • +11 (15 voturi)    
    Pesedistan (Joi, 22 februarie 2018, 23:45)

    motanul_gri [utilizator]

    Toader avea o singura varianta de actiune onorabila: demisia. Am crezut ca va apela la ea, dar se vadeste acum ca m-am inselat in legatura cu caracterul personajului.

    Iohannis nu o va revoca pe Kovesi. Situatia politica se va tensiona tot mai mult, va urma un lung razboi de uzura pana la urmatoarele alegeri. Presedintele nu va fi singur in aceasta lupta: va avea de partea sa societatea civila si cele cateva institutii inca neaservite pesedeului. Independenta acestora va trebui aparata cu dintii.

    Razboiul politic cauzat de ofensiva PSD/ALDE impotriva romanilor cinstiti va crea un climat de incertitudine in tara.
    Aceasta este realitatea, dar paradoxal nu ar trebui sa ne plangem de ea. Spun asta pentru ca alternativa ar fi chiar si mai grava: o societate anihilata de partidul-stat dupa modelul erdoganist, o liniste mocirloasa ca de balta statuta prin care colcaie lipitorile: borfasii care se adapa de la bugetul de stat, din impozitele platite de noi toti.
  • +10 (12 voturi)    
    Site-ul ministerului justitie e cazut (Joi, 22 februarie 2018, 23:48)

    Falx_D [utilizator]

    E o punere in scena pregatita de mult si bine concertata.
  • +13 (15 voturi)    
    Consecinta unui presedinte NEjucator. (Vineri, 23 februarie 2018, 0:32)

    Falx_D [utilizator]

    Spre deosebire de Basescu, Iohanis n-a inteles ca aici e vorba de o bataie pe viata si pe moarte. Daca nu-i opresti tu la timp cand ai posibilitatea, te omara ei pe tine
    • -1 (3 voturi)    
      Basescu (Vineri, 23 februarie 2018, 8:48)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui Falx_D

      Mai aveti tupeul sa pomeniti de basescu care e prezent mereu la tv ghita?
  • +10 (16 voturi)    
    Domnule Tapalagă, ne-au luat (Vineri, 23 februarie 2018, 1:17)

    Leul in iarna [utilizator]

    ultima speranță că mai facem parte din Europa, dintr-o lume civilizată... Nu ne-au făcut de râs, ci de plâns... Ne-au întors înapoi sub cizma rusească, blestemații! A curs sânge degeaba în decembrie 1989... Ticăloșii n-au lăsat nici o clipă țara din ghiare...
  • -3 (11 voturi)    
    Graba strica treaba (Vineri, 23 februarie 2018, 7:44)

    kpopper [utilizator]

    Ce cataclism s-a intamplat: ministrul justitiei prezinta un raport argumentat a carei conculzie este declansarea procedurilor de revocare a unui functionar de stat din cadrul ministerului public. Procedura de suspendare presupune AVIZUL CSM ( deocamdata numai consultativ ) si decizia presedintelui tarii care are toata libertatea de a ignora avizul CSM. Unde este atacul la statul de drept, unde este lovitura de stat, cum va intra romania pe mana borfasilor?
    • +6 (8 voturi)    
      situatia (Vineri, 23 februarie 2018, 10:27)

      ComentNews [utilizator] i-a raspuns lui kpopper

      deja s-a pus in miscare o procedura care ne expune masiv ca tara. asta e cataclismul. iar raportul si punctele prezentate ca "dovezi" si "argumente" sunt atat de vizibil partinitoare si preluate din clasicii tariceanu, dragnea si altii, incat este evident pentru toata lumea ca este o lupta a borfasilor cu statul de drept, nu cu statul paralel asa cum tot sustin, ei sunt statul paralel, statul parazit al Romaniei.
    • +1 (5 voturi)    
      postac sau prost ? (Vineri, 23 februarie 2018, 10:47)

      rocambole [utilizator] i-a raspuns lui kpopper

      Acuma dumneata sau esti ,,prost ” sau te faci.
      In proportie de 99% presedintele nu o va demite pe Kovesi. In proportie de 99%, daca nu o demite Iohanis, acesta va fi suspendar si o va demite Tariceanu.
      Iar pe urma politicienii si cei din familia lor vor avea liber la infractiuni !
    • 0 (2 voturi)    
      N-are rost! (Vineri, 23 februarie 2018, 19:21)

      newuluc [utilizator] i-a raspuns lui kpopper

      @kpopper - ori esti prost ori bine ca esti si te faci ca nu intelegi.
  • +1 (5 voturi)    
    Dragnea, (Vineri, 23 februarie 2018, 8:26)

    MateiCraciun [utilizator]

    You can run on for a long time,
    Run on for a long time,
    Run on for a long time,
    Sooner or later God'll cut you down!
  • +1 (5 voturi)    
    Carpa inculpatilor. (Vineri, 23 februarie 2018, 8:56)

    Sati [utilizator]

    Dorel Maleficul.
  • 0 (2 voturi)    
    plecare (Vineri, 23 februarie 2018, 10:03)

    vasilica_costica [utilizator]

    poti sa pleci pe usa din fatza sau pe usa din spate, in consecintza exista uriase diferente. lck o sa plece, o sa vina o doamna din videle, cu facultate la particular, poate blonda sau bruneta, care o sa faca ordine exemplara in dna, o curatenie luna, stalucitoare se va da cu mister musculo, si va mirosii frumos ca in oice birou de bugetar.
    lck va pleca, urmeaza scoaterea din magistratura, chemare ca martor intr-un dosar, continua cu schimbarea incadrarii in inculpat=penal respectiv penala, innaintarea dosarului la un complet de judecata dinainte stabilit, condamnarea si cazarea la tirgshor, colega cu terceanu, la eliberare chemare la antena 3 si povestit cum a fost paradita de un portocala sau banana sau cireasha sau persica, cum judecatorul a trimis-o la haules fara sa vada ca dovezile este contrafacute, printr-un martor cu identitate protejata iar inregistrarile au inadvertentze, ce mai bal mascat, regina a murit traiasca regina.
  • +3 (5 voturi)    
    Defaimarea - Urmatorul pericol legislativ (Vineri, 23 februarie 2018, 10:12)

    ComentNews [utilizator]

    Dupa cum s-a putut auzi tot mai des in ultima vreme, tema "defaimarii patriei" este una fierbite si ea este fluturata exclusiv din directia PSD-ALDE.

    A se vedea in acest sens legislatia din democratiile TURCIA, RUSIA, KAZAKHSTAN. Azerbaidjan si putem pricepe ce ne asteapta. o noua dictatura, o tara unde nu vei mai avea voie sa critici, unde libertatea de opinie nu exista. Sunt gata sa fac pariu ca va apare o lege in acest sens, menita sa puna botnita, sa inchida orice gura ce va indrazni sa critice PSD, pe Dragnea, Moliceanu etc.

    E groasa rau de tot. seamana tot mai mult a plan bine facut. traiasca Rusia si consultantii din Israel!
  • +2 (4 voturi)    
    infractori vor sfarsi prost oricum (Vineri, 23 februarie 2018, 10:26)

    ion1 [utilizator]

    aveti rabdare si inteligenta
    infractorii vor sfarsi prost oricum ...
    Attila ...de ce nu te arati ?! zi frate cine esti...ca te mananc cu fulgi cu tot ...
    sau esti la parnaie si tu .... si nu poti iesi in lume ...
  • +1 (3 voturi)    
    postaci (Vineri, 23 februarie 2018, 10:38)

    Jude [utilizator]

    Masina de dezinformare si postacii sunt pe baricade.
    La cate Mazete, Lovercraft, Huni sunt cu minusuri inteleg ca urmeaza razboiul informatic.
    Vuvuzelele astea vor incerca sa boicoteze orice incercare de chemare la miting pe facebook.
    Cum vor vedea ca cineva face un event il vor raporta pentru a i se bloca pagina.
    Bye bye Europe, Welcome Rusia .

    Uitati-va in oglinda si incercati sa va priviti atent. Va place ce vedeti ?
    Daca da inseamna ca sufletele sunt vandute deja...
  • +2 (4 voturi)    
    romanistan (Vineri, 23 februarie 2018, 12:29)

    cristi_an [utilizator]

    ramane in continuare un pasalac ruso-turc locuit de o populatie indobitocita, corupta

    De retinut aceasta fraza din articol:
    " ...... se intoarce poate ultima fila din scurta istorie pro-occidentala a Romaniei din vremea noastra. "

    "Voi ce intraţi, lăsaţi orice speranţă!"
  • -4 (6 voturi)    
    revocare (Vineri, 23 februarie 2018, 14:05)

    Patsan_Sach [utilizator]

    Daca Iohannis nu o revoca o sa pateasca ca Basescu dupa ce a plecat din functie - dosare penale pentru el si toata familia lui.
    Dupa aia iar o sa strigati ca DNA nu face politica ...
    • 0 (2 voturi)    
      Notati (Vineri, 23 februarie 2018, 19:26)

      newuluc [utilizator] i-a raspuns lui Patsan_Sach

      Cei care va ocupati de statistici. Asta-i alt postac al ciumei rosii
  • 0 (2 voturi)    
    Opinie (Vineri, 23 februarie 2018, 18:18)

    Prepax [utilizator]

    Este incredibil faptul ca intr-o era in care deschiderea multiculturala este cap de afis,o era in care internetul permite informatiei sa circule liber deja de peste trei decenii,sa constatam ca mai exista atatea persoane care isi doresc si se lasa spalate pe creier,cu o fervoare care aduce aminte de epoca stalinista.Raul pe care il fac toti acesti cetateni,de fapt niste ilustri analfabeti functionali din punct de vedere politic,se va regasi in timp,la generatiile viitoare,condamnate iremediabil sa traiasca in promiscuitate,minciuna,hotie si saracie.
    Sunt iesean,si ma dezic cu toata puterea de acest"Gargamel"malefic al politicii romanesti,asa zis ministru al justitiei,vandut fara cale de intoarcere unei structuri mafiote aflate in fruntea incercatei noastre tari. Indurerat,scarbit,furios si pregatit pentru a iesi inca odata in strada...
    • +1 (1 vot)    
      "Jos palaria", acesta e starea de spirit...! (Vineri, 23 februarie 2018, 23:45)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Prepax

      Stimate domn,
      Va felicit pentru comentariu si va invit sa fiti "pe faza" atunci cand sunt "postate" articolele ziaristilor...! Intr-un moment "potrivit", un astfel de comentariu e posibil sa "dea peste cap" contorizarea....!

      Noapte buna...!
      • +1 (1 vot)    
        Corectare: aceasta (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 11:44)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        ....
  • 0 (2 voturi)    
    Opinie (Vineri, 23 februarie 2018, 19:35)

    wintershadow [utilizator]

    Poate acum, in momente ca acesta, se vede ceva mai clar marele vid din spectrul politic autohton. Ce vreau sa spun: pana nu va aparea un partid, formatiune, miscare in stare sa coaguleze energiile pozitive din societate nu vom reusi sa iesim din acest impas in care suntem practic captivi in raboiul pentru controlul statului intre doua tabere care cu siguranta nu au ca prioritate binele nostru.
    Referindu-ne strict la evenimentele actuale, bineinteles ca sustinerea Codrutei Kovesi este solutia de moment, insa trebuie sa fim constienti ca in acest fel nu vom iesi niciodata la liman.