Mesajul presedintelui Iohannis catre pesedisti

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 16 februarie 2018, 17:30 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
A fost, poate, cea mai slaba conferinta de presa de cand e presedinte, dar a avut in mod clar de transmis un mesaj interesant catre pesedisti. Klaus Iohannis pare sa fi dorit joi seara sa le comunice nu atat ca o va pastra pe Laura Codruta Kovesi de la sefia DNA, desi i-a facut placere sa repete asta, ci o veste infinit mai proasta. Mesajul de la Cotroceni a fost ca Liviu Dragnea a ajuns, cumva, la mana presedintelui. Restul sunt detalii fara relevanta.

Liderii PSD au aflat de la presedintele Iohannis ca seful lor a dat o tura pe la Cotroceni. Daca Dragnea iesea victorios de la Cotroceni, se repezea in primul microfon sau cel putin informa partidul. Cum nimic din toate astea nu s-a intamplat, nimeni nu crede ca s-a dus acolo sa discute cu Viorica Dancila despre programul de guvernare. Ce cred ei ca a vrut sa le comunice seful statului?  

“Ne-a spus ca l-a prins pe Dragnea in lat si ca-i da funie numai cat vrea el, ca Tudorel nu va cere revocarea lui Kovesi de la DNA si ca are situatia sub control”, a fost unul din raspunsurile unui experimentat lider pesedist cand l-am intrebat ce a inteles din conferinta lui Iohannis de joi seara. Asa isi explica de ce ministrul justitiei a amanat din nou o decizie, desi PSD l-a somat “sa faca ceva”, dovedind inca o data mari talente de povestitor, poate cel mai inzestrat de la Creanga incoace. 

Pe scurt, in partid s-a adancit neincrederea in liderul lor, suspectat oricum de blat cu “statul paralel” din cauza  numeroaselor probleme in justitie. Pesedistii il banuiesc pe Dragnea ca vrea sa-si negocieze salvarea doar pentru el, sacrificand la o adica totul: revocarea lui Kovesi, legile justitiei, modificarile la Codul Penal, adica singurele puncte cu adevarat importante pentru pesedisti din adevaratul program de guvernare.

Greu de spus daca presedintele blufeaza, daca nu cumva se afla in cea mai proasta situatie din cariera lui la Cotroceni si daca riscul ca Dragnea sa preia cotrolul asupra ultimelor institutii cheie din stat nu este de fapt mai mare ca niciodata. In definitiv, liderul PSD a lansat amenintari directe la serviciile secrete, la SPP si DNA iar impotriva lui Kovesi s-a declansat unul din cele mai dure atacuri mediatice din ultima vreme avand ca scop in mod evident pregatirea terenului pentru inlocuirea ei din functie.

Cert este ca Dragnea s-a dus la Cotroceni sa negocieze si e greu de crezut ca presedintele Iohannis i-a promis ceva. Nimic din comportamentul sau de pana acum n-a aratat un presedinte jucator, gata sa tranzactioneze ceva in mod ilegitim. In schimb, liderul PSD s-a folosit de toate dezvaluirile lui Cosma, de tot circul facut de RTV si Antena 3 intr-o noua incercare evidenta de a-si scapa lui pielea. Cand au inteles asta, toti arhanghelii apocalipsei de la televiziunile mogulilor au trantit cu basca de pamant iar Mircea Badea s-a declarat aproape invins.

"Mi se pare cinstit să vă spun. Vă mulțumesc mult pentru cei 14 ani. Vom vedea ce va urma. Nu cred că va urma ce ați văzut deja. Nu mai are niciun rost", a declarat Mircea Badea, în emisiunea sa de joi, citat de Digi24.

Cum va juca mai departe Liviu Dragnea si cum vor evolua ostilitatile pe campul de batalie cu  Kovesi, DNA, SPP, SRI, legile justitiei si Codul Penal? Greu de spus si riscant de facut noi predictii. Dragnea a aratat pana acum de cel putin doua ori ca este capabil sa supravietuiasca in cele mai dificile momente, chiar si cand jocul parea inchis.

Se va revalida probabil la Congresul extraordinar convocat la inceputul lunii martie, va incerca sa-si reduca la tacere toti rivalii din partid si vom vedea in ce masura va putea evita o condamnare in prima instanta in dosarul angajarilor fictive care se apropie de final iar din urma par sa-l ajunga multe altele. Din toate aceste motive, Dragnea este acum foarte periculos, in caz ca “statul paralel” nu i-a sucit din nou mana la spate, dupa cum se tem mai toti ai lui din PSD. Daca l-au prins intr-adevar in lesa iar lungimea funiei o stabilesc altii, atunci liderului PSD nu-i mai ramane decat sa latre cat mai zgomotos de ochii lumii in speranta ca intr-o buna zi va rupe lantul si va putea din nou sa muste.


Citeste mai multe despre   
















23757 vizualizari

  • +50 (64 voturi)    
    O Singura Solutie ! (Vineri, 16 februarie 2018, 17:42)

    un domn [utilizator]

    Dizolvarea P$D ! Pashnic ar fi Ideal !
    Proclamatia de la Timisoara in Constitutie !
    • +40 (54 voturi)    
      pana PSD nu e desfiintat (Vineri, 16 februarie 2018, 18:19)

      gic [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      si monstrul pe nume Iliescu nu dispare, nu avem nicio sansa, vom fi ultimii in Europa

      parca e un blestem care nu se mai termina
      • +13 (13 voturi)    
        De ce-i doriti disparitia batranului (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 14:00)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui gic

        KGB-ist, nu va ganditi ca suntem si "cativa" care-i dorim toata sanatatea din lume, pentru a putea suporta cat mai mult timp posibil, regimul de detentie, ingaduit a fi efectuat oriunde doreste dansul: Periprava, Sighet, Rm Sarat, Pitesti, sau chiar in renumita U.M. din Targoviste....?!
        • +7 (7 voturi)    
          A aparut o modificare de ultim (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 14:12)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          moment: UM din Targiviste nu mai e disponibila , decat daca-i dorim sa crape facand cumparaturi, asa cum ma ameninta pe mine cateodata dracoaica sefa.

          "Loa..the" comunista Marinescu, tocmai besteleste autoritatile locale din Targoviste pentru decizia neinspirata de a face un mall pe locul UM respective...
    • +12 (22 voturi)    
      Nu Dracnea e inamicul public nr. 1, (Vineri, 16 februarie 2018, 22:47)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ci Haita A3, ei au o putere nemasurata asupra a peste jumatate din populatie (am zis populatie, nu popor).
      Fara sprijinul Haitei Dracnea nu ar avea nicio putere.
      Haita A3 conduce in fapt Romania. Pana nu vom fi toti de acord cu asta, nimeni nu va mai intelege ce se intampla in Romania.
      • +9 (17 voturi)    
        Pe siteul CNA este sectiunea Sesizari (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 10:11)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        Aplica tu, prietenii tau,familia ta solicitarea de a scoate Latrina 3 din must carry, referinte sunt adresarea licentioasa a Pastorului in sensul fetid, gasesti referinta de ora si si.Trebuie colmatata sectiunea de sesizari la CNA pana le retrag Licenta de Functionare
    • +1 (1 vot)    
      pana atunci sa vedem cum... (Duminică, 18 februarie 2018, 14:31)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Functioneaza mass-media.

      daca sunt difuzate miniciuni pe postuirle acestora ar trebui sa dispara acele posturi.

      CNA nu exista - aici ar trebui mai atent lucrat.

      marea majoritate a votantilor P$D vor doar daramarea LCK pentru simplul motiv ca exista si face fata postului...
  • +37 (49 voturi)    
    Mesajul nostru si al Europei: (Vineri, 16 februarie 2018, 17:45)

    Habermas [utilizator]

    Nu conteaza in ce situatie se afla Iohannis ca om politic. Daca nu isi face datoria ca Presedinte al Romaniei sa apere Romania si Europa de penali, zboara si el impreuna cu Dragnea si penalii.

    PS. Dupa cate vad, isi face bine datoria. Si in plus, fara sa se agite. Penalii sa se streseze, n-au decat. Dar parac si de stresul lor m-am saturat. Trebuie terminat balciul.
    • +12 (26 voturi)    
      cred că (Vineri, 16 februarie 2018, 18:21)

      vax-albina [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Iohannis e prea diplomat ca să-l înjure pe dragnea. Dar divulgarea vizitei despre care Dragnea&VV nu au spus nimic e un semnal că nu vrea blaturi. Le-a luat-o înainte.
      Cred că acea conferință a avut câteva idei
      1. implicarea guvernului în centenar
      2. subminarea lui dragnea, posesorul tuturor banilor, aparent
      3. susținerea lui Kovesi
      4,. aprecierea pentru non penali, orice ar însemna asta.
  • -14 (38 voturi)    
    Cum le spui dumneata, mai rar... (Vineri, 16 februarie 2018, 17:51)

    DanTeo [utilizator]

    Adicatelea, nu e ce vedeti voi, e ce va spun eu.
  • -21 (37 voturi)    
    Mircea Badea citat de.... (Vineri, 16 februarie 2018, 17:59)

    kingdavid hotel [utilizator]

    asta e "sursa"?!!
  • -13 (49 voturi)    
    eu unul as pune la indoiala inteligenta pres-ului (Vineri, 16 februarie 2018, 18:04)

    Coco Whistle [utilizator]

    mai ales dupa ultima aparitie televizata. oamenii astia se cred dumnezei, ei nu inteleg ca sint reprezentanti ai populatiei, in slujba acesteia. daca nu sint buni administrator trebuie sa plece. punct. ar trebui sa plingem in fiecare zi ptr potentialul pierdut de aceasta tara, material, financiar si resurse umane. e de nedescris unde ne-au adus acesti vagabonzi politici. unde e pirghia care corecteaza derapajele si cum scapam de aceasta mediocritate? nu e normal, sa se duca maricica la ea acasa se se privatizeze si sa munceasca de dimineata pina seara nu sa se lafaie toti la punguta cu 2 bani care nu e a lor.
    • +14 (24 voturi)    
      da' de Dracnea ce zici? >: (Vineri, 16 februarie 2018, 19:12)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      O fi EL acela "bun"! >:
    • +7 (9 voturi)    
      Cred că dumneata nu înțelegi un lucru simplu (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 12:11)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Președintele nu are nici o putere - rolul lui este de mediator și verificator. Nu poate respinge legi - le retrimite la parlament pentru încă o examinare. Nu administrează nimic. El reprezintă statul român în relațiile internaționale (de aia s-a sictirit Ponta că pleca Băse și el nu).
      Administratorul propriu-zis al țării nu este președintele, ci prim-ministrul. Din păcate, în Constituție nu este clar definităț separarea puterilor în stat - ar trebui ca prim ministrul, odată numit, să aibă puteri depline, nu să fe la mâna majorității parlamentare, care ar dori să guverneze în locul lui.
      De aia în România este totul brambura, pentru că Parlamentul se crede Marea Adunare Națională a lui Ceaușescu, și cum ăcesta a fost împușcat, ei doresc să guverneze. De aia nu fac nici o treabă - legile date sunt varză, părtinitoare, în interesul lor propriu de penali, de guvernat nu pot în mod direct, dar o fac printr-un mod alandala. Nu ar trebui ca guvernul să poată fi schimbat fără motive temeinice - suntem la al treilea guvern al unui partid care este practic incapabil să guverneze.
  • +10 (16 voturi)    
    ''PROGRAMUL promisiunilor... (Vineri, 16 februarie 2018, 18:06)

    astronaut [utilizator]

    facute ''stafului psd-ist si alde-ist'' si nu numai ,in legatura cu''dosarele'', reprezinta miza cea mare si daca transpare vreo ''slabiciune''din partea lui daddy , va ''exploda ''tot esafodajul cladit inclusiv coalitia toxica !
  • +28 (34 voturi)    
    !!! (Vineri, 16 februarie 2018, 18:15)

    nlln [utilizator]

    Nu a fost o conferinta de presa slaba.

    O conferinta de presa nu este un monolog.

    Se pun intrebari.
    Se raspunde la intrebarile puse.
    Daca intrebarile sunt puse de niste idioti ce poti face?
    Doar sa raspunzi. Aceasta este singura alternativa .
    Asa ziaristi..... asa conferinta.

    La fel la DNA.Jalnici ziaristii.

    Diferenta a fost ca d-na Kovesi a fost direct atacata deci motivata sa raspunda altfel.

    Din pacate nu este vorba de ziaristii pe care ii ascultam prin diferite conferinte.Este vorba ,de asemeni, de ziaristii carora le citim articolele.
    Frecvent te intrebi ce i-au invatat in timpul scolii.
    Multi am impresia ca s-au scolit pe la " scoala vietii" nimic mai mult.

    Nu mi-a placut nici interviul CTP la Digi 24 aseara.
    Incearca, cred , sa para impartial .Ceea ce nu este.

    Conferinta de presa a avut un rost.
    Nu sa declare ca nu este de acord cu demiterea.Acest lucru este stiut.
    A avut rostul de a-si arata sprijinul celor care inca mai cred ca in Romania nu este totul pierdut.

    Prin pozitia pe care o are se alatura tuturor celor care inca nu si-au pierdut speranta.
    Oamenilor normali, cinstiti .
    Sigur mai exista in Romania si astfel de oameni.
    Lor cine le vorbeste?
    • +1 (17 voturi)    
      Fiecare din cele doua conferinte de presa, (Vineri, 16 februarie 2018, 20:59)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      si a Codrutei si a Presedintelui au avut cu adevarat doar cate un hop de trecut, doar ca in vreme ce hopul lui LCK l-a constituit un jurnalist inteligent si cu adevarat profesionist, care cunoaste meserie de la A la Z si care a pus o intrebare grea, o intrebare cu miez, la care sefa DNA dupa un inceput nesigur a dat un raspuns aproape convingator (dar nu neaparat 100% corect), hopul presedintelui l-a constituit o intrebare incuietoare dar pusa atat de prost, atat de fara har si de catre o persoana atat de antipatica, incat non raspunsul lui Iohannis, fuga lui atat de poticnita, de stangace de capcana in care era impins sa intre nu a mai fost observata de aproape nimeni.

      PS. Intre a tacea despre anticoruptie si a vorbi prost si neinspirat pe marginea acestui subiect, intotdeauna trebuie ales al doilea aspect !

      PPS. DT, nu-i frumos sa gandim asa cum vom arata mai jos dar in fond suntem pe un forum unde pot fi imaginate multe, multe situatii printre care si aceasta, ca la Cotroceni de fapt s-a convenit cat de lungi sa fie funiile in care fiecare l-a legat pe celalalt !!!
    • +8 (12 voturi)    
      Destinatari (Vineri, 16 februarie 2018, 22:35)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Oamenii care au rezonat la mesajul presedintelui sunt intr-adevar cetatenii normali, cinstiti. Pentru ei declaratiile sunt o raza de speranta.

      Exista si o categorie speciala de romani care se simt incurajati de luarea de pozitie ferma a dlui Iohannis: angajatii onesti si profesionisti din unele institutii cheie ale statului de drept - magistratura, politie, servicii. Acesti oameni au rezistat pana acum tuturor presiunilor.
      Garantia sustinerii din partea presedintelui constituie o motivatie puternica de a-si continua mai departe munca dificila in mod corect.
    • +1 (5 voturi)    
      Vă dau dreptate (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 12:03)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      în totalitate... Majoritatea jurnaliștilor prezenți la cele două conferințe de presă au fost jalnici de-a dreptul...Parcă veniseră toți pregătiți cu o singură întrebare pe care o adresau în forme din ce în ce mai lipsite de inspirație, ca să nu zic de școală, pur și simplu... Iar CTP se comportă ca și cum s-ar afla pe o culme a discernământului politic, social și cultural și de pe culmea asta dă sentințe pe care Prelipceanu le ascultă docil fără să-l contrazică măcar o dată... Opiniile lui corecte au început de multă vreme să fie înecate în judecăți viscerale lipsite de bun simț...
      Da, aveți dreptate, ieșirea la rampă a președintelui a avut un mare rost... Societatea o cerea... În afară de asta eu nu știu de ce sunt unii vexați îngrozitor de faptul că domnul Iohannis ar comite acțiuni prin care să-și țină aproape susținătorii... Există o variantă mai bună pentru președinție?
  • -13 (25 voturi)    
    mesajul presedintelui deranjat (Vineri, 16 februarie 2018, 18:52)

    mnicku [utilizator]

    de faptul ca a trebuit sa-si strice vacanta, deh dupa atita somn si relash.

    "... de acei penali " , pai spune d-le care sint acei penali, Si ce daca te intreaba reporterii de 1000 de ori ? le spui de 1001 ori care sunt penalii , tariceanu, dragnea, stanescu, ...samd .

    care-i problema d-nu kiwi ? sau ai cuvintele pe inventar? ai o jena ?
    si mie mi-e jena ca te-am votat
    • +17 (23 voturi)    
      Au fost doua conferinte? (Vineri, 16 februarie 2018, 19:52)

      nlln [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      In cea urmarita de mine nu a fost intrebat CINE sunt penalii.
      A fost intrebat ce intelege sau cum defineste" niste penali".
      A avut de ales ...
      Atat a dus-o capul pe ziarista sau pe seful ei.
      Nu avea ce sa raspunda si bine a facut ca nu a raspuns.
      Sunt anumiti oameni ( ziarista respectiva, seful ei, televiziunea/ ziarul unde lucreaza) care nu merita nici macar un raspuns.

      Nu are cuvinte pe inventar, nu are jena.
      Are demnitate.
      Nu vad de ce te jenezi ca l-ai votat.
      • +18 (24 voturi)    
        Sorina Matei merita un scuipat (Vineri, 16 februarie 2018, 20:44)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui nlln

        Cat de tare se lupta acum vreo 3-4 ani cu infractorii siu hotii alaturi de Turcescu. Chiar credeam ca-i adevarat, dar acum mi-am dat seama ca asa erau atunci instructiunile. Acum s-a schimbat politica stapanului, latra si ea in alta parte. Jurnalista lui peste !!!
        • +4 (8 voturi)    
          E pretioasa saliva (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 11:40)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

          Mai bine Mihai Gadea sa execute un french kiss
      • -4 (8 voturi)    
        Nu inteleg de ce s-a ferit sa raspunda (Vineri, 16 februarie 2018, 21:20)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui nlln

        Eu as fi spus clar: Penali sunt cei cercetati penal, trimisi in judecata penala si cei condamnati penal. In functie de rezultatul cercetarii sau/si al judecatii pot deveni condamnati penal (si asta indiferent daca pedeapsa e cu executare sau suspendare) sau nevinovati. Ce e rau in asta?
        Ca cel mai mare si mai tare partid (dupa cum se declara si chiar dupa statistici) nu are intre atatia membri pe nimeni mai capabil si mai inteligent decat pe acesti penali pe care ii promoveaza si numeste, e alta poveste, cam curioasa si ciudata...
        • +6 (10 voturi)    
          Pt ca i-ar fi servit pe loc cliseul (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 2:53)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          cu prezumtia de nevinovatie iar Iohannis nu cred ca ar fi stiut sa-i raspunda ca in politica pana la stabilirea vinovatiei sau nevinovatiei penale functioneaza pt cel acuzat, daramite pt cel cercetat penal, PREZUMTIA DE IMORALITATE. Adica este imoral ca, acuzat fiind de savarsirea unei fapte penale, sa nu te retragi din postul, din demnitatea publica pe care o ocupi pana la clarificarea situatiei !
          • 0 (0 voturi)    
            Ce legatura are prezumtia de nevinovatie (Marţi, 20 februarie 2018, 15:04)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            cu termenul "penali"? Daca ar fi spus condamnati penal da, dar asa? Eu prin penali, si probabil si multi altii, ii intelegem si pe cei cercetati penal. Asta nu inseamna ca i-am si declarat vinovati si condamnati inainte de proces.
      • -4 (12 voturi)    
        jena lui e sa-si pastreze scaunul (Vineri, 16 februarie 2018, 22:36)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui nlln

        in orice tara normala un penal cu ajunge locul 2 intr-un stat , in corice tara normala un penal nu conduce un parlament .... Este un fricos si ii e frica de suspendare.

        Au facut ce-au vrut psd-istii din toamna pina acum cu legile si el ....... absent cu desavirsire . Este pur si incredibil cita indolenta poate sa aiba.
        Scuza lui penibila e ca nu are parghii sa faca ceva, le are dar sa se dea jos din pat in primul rind si sa-si intre in atributii.

        Un om cu demnitate nu da mina cu un penal, dar omul asta cu demnitate cum zici tu reprezinta un simbol , ar trebui sa fie Presedintele Romaniei, si nici intr-un caz omul plecat in vacante fara numar si care-i absent cu lunile de la job pt ca se odihneste.

        Garantul cui este el? ce garanteaza ?
        R: garanteaza ca psd poate face ce vrea cu tara asta
        Palaria pe care o poarta este mult prea mare pt el.
      • +9 (11 voturi)    
        În afară de asta (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 12:11)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui nlln

        Sorina Matei, această țoapă antenistă, a afirmat de nenumărate ori că și condamnații definitiv beneficiază de prezumția de nevinovăție... Eu, ca simplu cetățean fără studii juridice, cred că prezumția asta o ai PÂNĂ la condamnarea definitivă... Dacă ai fost condamnat DEFINITIV , înseamnă că ești VINOVAT...
  • +12 (18 voturi)    
    Parerea mea: l-au agatat cu Dragnea Jr. (Vineri, 16 februarie 2018, 19:00)

    CezarN [utilizator]

    Ca orice mafiot lacom si neincrezator, nu se multumeste sa fure doar el (ex. Adrian Nastase), ci isi pune si copiii sa fure, sa minta, sa santajeze, sa insele.(ex. Hrebenciuc, Cocos, Voiculescu).

    Ei bine, eu cred ca cu fiul(poate fiica) lui l-au agatat. Ca dureaza un an sau doi, probabil ca odrasla lui Dragnea poate infunda inchisoarea multi ani. Si atunci, Daddy devine mai maleabil.
    • +10 (16 voturi)    
      O ipoteza buna (Vineri, 16 februarie 2018, 19:42)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      E agatat juniorul si e gata de puscarie.
      Dragnea ori se sacrifica ori il sacrifica.
  • +5 (13 voturi)    
    Ar fi prea frumos.... (Vineri, 16 februarie 2018, 19:04)

    Nonidem [utilizator]

    Ar fi prea frumos sa fie adevarat!Nu vad cu ce l-ar putea "ajuta" Presedintele in efortul lui Dragnea de a scapa de Justitie!Sunt convins ca este capabil sa dea foc la Tara pentru acest scop.Sa facem o paralela: ce are Dragnea in mana?Parlamentul, Guvernul,TV oficine eficiente de propaganda, supuse si puternice,mai toti primarii, mai toti secretarii de stat,mai toate institutiile aceluiasi stat! Ba a mai mituit si paturi largi din populatie, CCR si acum sepregateste saexpedieze pe mai toti judecatorii cu experienta la pensie!Ce are in schimb Presedintele?Doar ce-i va permite Dragnea!Cum poate, in aceste conditii, sa-l inlantuie?Presedintele are-doar societatea civila, si aceea faramitata si obosita!Parafrazand, de la "Gott mit uns" in cel mai bun caz,sa speram ca "Volk mit Klaus"!
  • -2 (10 voturi)    
    Ar fi prea frumos.... (Vineri, 16 februarie 2018, 19:04)

    Nonidem [utilizator]

    Ar fi prea frumos sa fie adevarat!Nu vad cu ce l-ar putea "ajuta" Presedintele in efortul lui Dragnea de a scapa de Justitie!Sunt convins ca este capabil sa dea foc la Tara pentru acest scop.Sa facem o paralela: ce are Dragnea in mana?Parlamentul, Guvernul,TV oficine eficiente de propaganda, supuse si puternice,mai toti primarii, mai toti secretarii de stat,mai toate institutiile aceluiasi stat! Ba a mai mituit si paturi largi din populatie, CCR si acum sepregateste saexpedieze pe mai toti judecatorii cu experienta la pensie!Ce are in schimb Presedintele?Doar ce-i va permite Dragnea!Cum poate, in aceste conditii, sa-l inlantuie?Presedintele are-doar societatea civila, si aceea faramitata si obosita!Parafrazand, de la "Gott mit uns" in cel mai bun caz,sa speram ca "Volk mit Klaus"!
  • -2 (10 voturi)    
    Ar fi prea frumos.... (Vineri, 16 februarie 2018, 19:12)

    Nonidem [utilizator]

    Ar fi prea frumos sa fie adevarat!Nu vad cu ce l-ar putea "ajuta" Presedintele in efortul lui Dragnea de a scapa de Justitie!Sunt convins ca este capabil sa dea foc la Tara pentru acest scop.Sa facem o paralela: ce are Dragnea in mana?Parlamentul, Guvernul,TV oficine eficiente de propaganda, supuse si puternice,mai toti primarii, mai toti secretarii de stat,mai toate institutiile aceluiasi stat! Ba a mai mituit si paturi largi din populatie, CCR si acum sepregateste saexpedieze pe mai toti judecatorii cu experienta la pensie!Ce are in schimb Presedintele?Doar ce-i va permite Dragnea!Cum poate, in aceste conditii, sa-l inlantuie?Presedintele are-doar societatea civila, si aceea faramitata si obosita!Parafrazand, de la "Gott mit uns" in cel mai bun caz,sa speram ca "Volk mit Klaus"!
  • +14 (22 voturi)    
    calitate (Vineri, 16 februarie 2018, 19:21)

    Filbert [utilizator]

    Iohannis i-a pus, din 20 de vorbe, cu botul pe labe pe toti furiosii aia iesiti cu furci si topoare, iar asta inseamna ca a fost cea mai slaba conferinta de presa? Care o fi fost cea mai buna, atunci?!
  • -8 (18 voturi)    
    detalii fara relevanta (Vineri, 16 februarie 2018, 21:05)

    savatuf [utilizator]

    Domnule Tapalaga , ca unul care am cunoscut la prima mana pe vremea comunismului ce inseamna puterea partidului si a securitatii stau si ma intreb daca mai e cineva zdravan la cap in tara asta . Ce am auzit pe inregistrarile de la dna ploiesti m-a facut sa retraiesc niste amintiri de care nu credeam ca o sa mai am parte vre o data. Trecand peste coruptia evidenta a unor indivizi care oricum intr un fel sau altul ajung sa fie liberi, ce ne facem noi astia fraierii care daca avem ghinionul sa fim cercetati de acestii domni numiti procurori dna- infundam puscaria garantat si asta dupa un indelung sir de umilinte si privatiuni. Nu mai reiau exemplele cu oameni nenorociti de acesti indivizi sunt deja cunoscute. Ce ma preocupa e ca lumea lauda acest tip de justitie , ori eu am inebunit , ori lumea nu sesizeaza grozaviile care se petrec . Toata lumea o lauda pe doamna kovesi, care trebuie sa recunosc a dat dovada de eficienta, dar faptul ca se bazeaza pe acest tip de procurori ( considerati elita)ca nu pot sa le spun oameni, ma pune serios pe ganduri . Daca dragnea si acoliti mint precum respira, nu pot sa nu remarc cu amaraciune ca si kovesi a mintit cu o seninatate dezarmanta legat de raportul csm-ij. Domnule Tapalaga in lupta asta oarba si lipsita onoare va rog sa va ganditi si la noi astia care putem devenii victime colaterale sau - detalii fara relevanta- . Pentru cei care dati minusuri nu va fortati ca oricum mesajul nu va este adresat.
    • +8 (10 voturi)    
      Ai de ales (Vineri, 16 februarie 2018, 22:28)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui savatuf

      Ori DNA, ori PSD (de fapt PCR).

      Romanii au tot ales PSD si uite cum a ajuns tara.

      Saracie lucie in multe judete dar crestere economica 7%, 1 mld euro pus la dispozitie de UE din care au fost absorbiti 0 euro, educatia praf si controlata politic, spitalele de stat in care te duci cu o infectie si pleci cu alta, IMM-uri care se inchid din cauza taxelor si coruptiei, firme de stat care varsa banii de investitii in dividende.

      Viitorul e sumbru din cauza PSDului.

      Tu chiar vrei sa-mi spui ca esti impotriva DNA? Uita-te in jur! Tara e ciuruita!

      Hai spune-mi ca-ti place sa traiesti in saracie cu PSD la putere.
    • +8 (10 voturi)    
      Victime colaterale (Vineri, 16 februarie 2018, 23:19)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui savatuf

      Dar despre bolnavii care se sting pe paturile din spitale din cauza infectiilor nosocomiale ce parere aveti?
      Acesti oameni, deloc putini, sunt adevaratele victime colaterale. Victime ale coruptiei sau indolentei unor cadre medicale, care la randul lor sunt o metastaza, o manifestare particulara a coruptiei endemice care sufoca intreaga societate...

      Aceasta tara are nevoie de mai multa intrasigenta in aplicarea legii, nicidecum de mai putina!
      • -2 (2 voturi)    
        citesti si nu intelegi (Duminică, 18 februarie 2018, 20:14)

        savatuf [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        Care este contradictia - eu ma refeream tot la oamenii simpli fara functii si fara bani care pot ajunge sa fie anchetati de procurori gen portocala. Iar daca vrei intransigenta in aplicarea legii, intreaba dna ce s a mai intamplat cu dosarul hexifarma daca tot te omoara grija de nosocomiale. Ia sa vad iese cineva in strada pt mortii aia de la colectiv acum ca dna a ingropat dosarele ...dar cum sa ne luam noi de campioana anticoruptiei. Si daca mai provocat ce zici de politistul mort in dosarul lui oprea, sau implinit deja doi ani si nu se mai aude nimic, ce mesaj o avea dna catre parintii decedatului...
    • +2 (6 voturi)    
      Am o rugaminte,domnule "dinamovist" (Vineri, 16 februarie 2018, 23:36)

      Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui savatuf

      Intrati pe Wikipedia(de ex.) si uitati-va in ochii lui Eliot Ness.O sa vedeti ce inseamna..."linia frontului".Desi,Codruta noastra pare a avea ochi de caprioara,eu sesizez aceeasi determinare.Lupta intra in faza finala,vom folosi toate armele si vom suporta toate consecintele!
      • +5 (5 voturi)    
        Felicitari "Grande", (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 20:42)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

        comparatia e de-a dreptul...geniala...!

        Stiu, stiu, dar ma voi achita pana la urma, ai sa vezi...!
    • +2 (4 voturi)    
      Totusi , in Ro , (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 11:05)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui savatuf

      sentintele le dau - inca - judecatorii , nu ?
      Dupa mine , asta inseamna ca procurorii pot sa faca linistiti cele mai aberante dosare .
      Atata vreme cat judecatorii isi fac cu adevarat treaba , nu se intampla nimic rau - dosarul este respins la Camera preliminara ( s-a intamplat in cateva cazuri , inclusiv la Nutzy U. ) sau inculpatul este achitat la final ( A . Nastase "Matusa Tamara " , Dan Radu Rusanu , recent ,... ) .
      Cu toate acestea , discutia in Ro se face despre prestatia procurorilor .
      Despre prestatia judecatorilor - adica a celor care hotarasc , in Realitate , validitatea dosarelor / acuzatiilor si soarta inculpatilor - nu se spune nimic .
      Bizar , nu ?
      Care s-ar putea oare explica logic o abordare de acest tip ?
      Sa fie oare asta o dovada - evidenta - a lipsei de buna credinta din partea celor care sustin aceasta abordare in spatiul public ?
      ( Sa mai insemne oare si ca distinsii luptatori pentru dreptate stiu ca - in acest moment - nu mai pot sa controleze suficient de eficient [ sigur ] judecatorii ? )
  • +11 (19 voturi)    
    Scopul acestei conferinte nu a fost acela (Vineri, 16 februarie 2018, 21:19)

    Susufler0 [utilizator]

    de a o apara pe Codruta !

    In fond, mai bine decat s-a aparat ea cu o zi mai inainte transmitandu-le politicienilor corupti ca nu au motive sa spere ca DNA o sa-i lase in pace, nu o putea face nimeni !

    Scopul a fost acela de a le spune tuturor, dar in special poporului si activului de partid pesedist, ca Presedintele Romaniei l-a chemat la Cotroceni pe presedintele PSD, teoretic cel mai puternic om din Romania, atata vreme cat conduce prin intermediul docilei sale prim ministre Executivul Romaniei iar in Parlament este seful majoritatii parlamentare si acesta a venit si... a pastrat tacerea cu privire la vizita facuta.

    PS. Restul nici nu mai conteaza !

    PPS. Liber la scenarii, pt ca astea sapa la temelia increderii intre indivizi !
    • +4 (6 voturi)    
      Exista Inceput si exista Sfarsit (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 11:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Sfarsitul este Realitatea pentru P$D, implicit pentru Lord of Draqnea
      • +7 (7 voturi)    
        Doar ca nu mai vine dracului odata ! (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 14:53)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Bunica-meu i-a asteptat pe americani sa vina pana s-a stins !
        Ai mei, dupa bucuria caderii lui Ceausescu imediat au dat in depresia regimului Iliescu de erau sa-si ia lumea in cap dar aveau doi copii si asta i-a oprit s-o faca !

        De aproape un an de zile eu ma tot gandesc si ma tot razgandesc in legatura cu plecarea (mai curand nu o sa plec dar cine stie ?).

        E crunt ca dupa 1989, din Romania in constructie s-a plecat nu doar din cauza unor motive obiective (economice) ci si din cauze de ordin subiectiv, ce tin de incalcarea unor drepturi fundamentale politice, ideologice, a incalcarii unor drepturi ce tin de constiinta !

        Asa ca mi-as dori din suflet sa-i pot spune copilului meu ca dupa generatia pierduta a stabunicului lui, dupa generatia pierduta a bunicului lui, dupa generatia aproape pierduta a tatalui sau, generatia sa va fi o generatie invingatoare, o generatie a invingatorilor pe toate planurile, va fi o generatie a optimismului si a realizarilor nu numai economice, materiale ci si spirituale !

        PS. Mi-as dori... !
        • +5 (5 voturi)    
          Sa nu-mi spui ca incepi si tu cu (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 20:48)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          plecatul, ca-mi trag palme, sa stii...! Parca la un moment dat spuneai ca pe tine nu te va afecta asa de tare, ca reusesti cumva sa te detasezi...!

          PS. Nu e panica ,man ! Stii bine ca am capacitatea de a vedea in viitor si nu e cazul sa te ingrijorezi, vom invinge, ai sa vezi...!
          • +4 (4 voturi)    
            Scara, in primul rand o constatare (Duminică, 18 februarie 2018, 0:02)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

            ca sa ne mai descretim fruntile : Doar ce apuca omul sa evoce numele tau, (indiferent in ce context) ca tu si apari ! :)) Parca ai avea alerta ! ;)

            * * *
            Asa-i, spuneam ca spre deosebire de altii reusesc sa ma detasez ! Si chiar o fac ! Doar ca uneori am si eu momentele mele de disperare, cand ii vad pe nemernicii astia cum incearca sa ne fure vietile, viitorul si atunci ma iau ganduri de duca, imi vine sa pun distanta cat mai mare intre mine si ei.

            Cum spuneam mai sus, sansele cele mai mari sunt insa sa raman. Imi dau seama insa de ce multi din generatia mea au plecat iar altii ne indeamna sa plecam, si imi dau seama de ce pt copiii nostri viitorul sigur va insemna lumea larga !

            PS. Indiferent ca "vom invinge" pana la urma !
            • +2 (2 voturi)    
              Ai dreptate in tot ce spui (Duminică, 18 februarie 2018, 10:32)

              scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              dar tot tu erai acela care-i besteleai pe altii care-i tot trageau cu... plecatul, pentru ca nu face bine la...tonus...! Dar nu e problema te inteleg, cu totii ne gandim ca macar copiii nostri sa prinda o viata mai buna pe alte meleaguri,....chiar de vom invinge pana la urma....! E mult prea riscant sa ramana aici, unde, de unde-de neunde, oricand poata sa rasara inca un ingalat in sosete flausate care sa incerce sa ne-o traga din nou....!

              PS Capul sus si baga carbuni ...!
          • +4 (4 voturi)    
            Mai intai macinam Mazeta (Duminică, 18 februarie 2018, 0:17)

            Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

            Pana la nivel de praf,pulbere fina...dupa care ne imbracam si plecam.Adu-i aminte Susuflerului,ca pana trece puntea...are un frate de nadejde!
            • +1 (1 vot)    
              Doriti sa nu mai scap de (Duminică, 18 februarie 2018, 10:25)

              scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

              datorii fata de Dvs pana la sfarsitul zilelor...?
        • +5 (5 voturi)    
          Am avut bunici chiaburi (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 23:21)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Au pierdut zona arabila aferenta Muresului, paduri, ceva ochiuri de apa...in 1997 am ajuns in Bucuresti...senzatia este similara cu un coborat din tren in viteza (ardelenii incentive,glumele specifice le am prins in timp...) de anul trecut cand am petrecut ore in Strada am Inceput sa Sper, implicit sa vad Sfarsitul P$D, evident nu e usor...dar Am Inceput Sa Sper! Atat Mi A Ramas!
          • +4 (4 voturi)    
            E OK, atunci ! (Duminică, 18 februarie 2018, 3:19)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            De ce sa se bucure "imbujoratii", "rosiorii", vazand ca am indoieli ?

            PS Gata, ne intoarcem la lupta si dam de pamant cu ei !
  • +6 (12 voturi)    
    Obiectiv de tara (Vineri, 16 februarie 2018, 21:49)

    0rms [utilizator]

    Dupa urmatoarele alegeri , PSD trecut in ilegalitate si toti membrii sai lustrati cel putin 10 ani. ACest lucru trebuie luat la cunostinta de catre toate fortele politice reformatoarte, ca fiind unul dintre cele mai importante criterii pt a primi votul cetatenilor reformisti la urmatoarele alegeri.
    • 0 (10 voturi)    
      Perfect (Vineri, 16 februarie 2018, 22:50)

      CalinMircea [utilizator] i-a raspuns lui 0rms

      Și uite-așa PSD-ul va crește în simpatie, principalul motiv fiind speranța că ne va scăpa de ticăloși cu asemenea gândiri "democratice".
  • -4 (10 voturi)    
    Rusine (Vineri, 16 februarie 2018, 23:40)

    tudurache [utilizator]

    E clar Dragnea face blat cu Kovesi. Argumentul ca isi doreste salvarea si de asta accepta blatul mi se pare stupid.Pur si simlu toti trei,Iohanis,Kovesi,Dragnea sunt si au fost niste penali dar partea prosta e ca sunt si niste lasi.Au clacat in fata amerlocilor fara pic de impotrivire.Sunt convins ca nici in Gabon nu exista juecator care sa dea 80 de mandate de ascultare ,intr-un dosar internationa,doar pt localnici si nu pt capii retelei (vezi Microsoft). Rusine predentitelui Iohanis,rusine Kovesi,rusine justitiei romane,rusine Dragnea si PSD,si desigur o mare rusine pt America.
    Sa va fie rusine hotilor!
  • +4 (8 voturi)    
    Poker Face (Vineri, 16 februarie 2018, 23:51)

    revolution2017 [utilizator]

    Eu am vazut un Presedinte putin iritat de o noua incercare de a ingenunchia DNA. Un presedinte care nu a iesit in apararea
    d-nei Kovesi, ci mai degraba a iesit sa transmita un mesaj cat se poate de clar si raspicat politicienilor care mai incearca sa atace
    DNA. DNA-ul este parte a mecanismelor anticoruptie stabilite in parteneriatele strategice, iar d-na Kovesi va ramane in
    continuare la DNA cel putin pana la sfarsitul mandatului.
    Presedintele cred ca a realizat ca la momentul numirii d-nei Dancila, Dragnea a jucat la cacealma, iar ieri la intalnirea de la Cotroceni
    s-au lamurit aceste lucruri. Lui Dragnea ii este acum teama de cartile pe care Johannis le are.
    Lui Dragnea ii este insa teama si de proteste, si de miscarile din partid, si de urmatoarele sentinte judecatoresti. Prea multe
    de negociat pentru un singur om disperat !
  • -3 (5 voturi)    
    foarte bine... (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 4:29)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    poate astfel o sa incep sa ma uit iar pe situl Antenei 3, dupa o pauza de vreo 6 ani.
  • +1 (3 voturi)    
    ROMANII ISI MERITA SOARTA ! (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 10:33)

    rocambole [utilizator]

    SPUNETI DL TAPALAGA ,,cum vor evolua ostilitatile pe campul de batalie cu Kovesi, DNA, SPP, SRI, legile justitiei si Codul Penal? Greu de spus si riscant de facut noi predictii.”
    Greu de spus si riscant de facut noi predictii DEOARECE NIMENI DINTRE CEI CARE AR PUTEA CONTRIBUI LA SCHIMBAREA IN BINE A LUCRURILOR IN ROMANIA ( PARTIDE, PRESA, ETC. ) NU DORESC SA O FACA !
    SOLUTIA: A SE VEDEA SINGURA SOLUTIE, MODIFICAREA CONSTITUTIEI ! https://www.facebook.com/groups/modificareaconstitutiei/
  • +3 (5 voturi)    
    Un articol mult mai slab... (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 12:46)

    Cataleya [utilizator]

    ...decat conferinta lui Johannis.

    Dl Tapalaga o tine de vreo cateva luni cu ideea ca Dragnea incearca sa-si negocieze libertatea, de fiecare data cand se prezinta la Cotroceni.

    Cum isi imagineaza dl Tapalaga acest troc?

    Hai sa presupunem ca Dragnea ar avea ce sa ofere, adica ar putea promite ca o va lasa mai moale cu comisiile, va da putin inapoi cu anumite legi din justitie, va renunta sa numeasca pe X si Y in anumite functi..samd.
    Dar cum ar putea Johannis sa-l scape de "urgia justitiei"?
    Isi imagineaza Tapalaga ca, la un moment dat, daca cei doi vor cadea de acord, Presedintele Johannis va pune mana pe telefon si le va ordona SIE, SRI, SPP, DNA, ICCJ sau direct judecatorilor de caz sa-l achite pe Dragnea si pe intreaga lui familie de borfasi?

    Mie mi se pare de-a dreptul absurd acest scenariu, mai ales ca dl Tapalaga, prin insinuarile sale, se pare ca chiar crede in existenta a doua state paralele.
    Un stat in care Dragnea taie si spanzura si alt stat in care Johannis are aceeasi putere pe care o are Dragnea.
    Pana acum, dl Tapalaga nu ne-a lamurit absolut deloc cam ce-ar putea sa-i ofere Johannis lui Dragnea si nici prin ce metode ar putea sa-l scape pe sultanul de Telorman de ghiarele justitiei.

    Sper ca acest comentariu sa nu mai fie cenzurat.
    • -5 (7 voturi)    
      Exact (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 15:40)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Exact asta voiam sa spun si eu. Ca desi dl Tapalaga declarativ nu accepta, respinge, ia in deradere etc. conceptul de "stat paralel", construieste in permanenta fantasmagorii care nu fac decat sa intareasca si sa confirme opiniile legate de existeta acestei structuri obscure ce isi doreste sa conduca tara in permanenta si indiferent de rezultatele alegerilor democratice. Pai ori Justitia e independenta iar Iohannis nu are ce oferi, ori nu e iar trocul e posibil (poate nu probabil dar posibil). Sau e Dragnea prost si, desi a castigat alegerile, joaca pe degete cel mai mare partid din Romania si schimba guvernele ca pe sosete, totusi nu a inteles ca Iohannis nu il poate ajuta. Grea dilema.

      Oricum eu cred ca dl Tapalaga a avut impresia ca scrie acest articol pt PSD-isti. Fara domnia sa, acestia nu ar fi inteles meaajul "subliminal" al lui Iohannis. Te doare capul, nu alta.
  • +5 (5 voturi)    
    Stimate dle Tapalaga, conferinta de (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 13:54)

    scaraotchi [utilizator]

    presa a parut "slaba'', pentru ca sunt atat de multe lucruri "de protejat" zilele acestea si nu pot fi "date pe gura", incat ma mir ca a putut sa spuna si "noapte buna", fara ca cineva sa nu se gandeasca ca ar fi vorba de "noaptea cutitelor lungi", in diferite institutii.............................!

    Pentru siguranta am sters "locatiile" unde s-ar fi putut desfasura... actiunea...
  • -9 (9 voturi)    
    Cum fara relevanta este si articolul tau! (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 18:08)

    Maia1 [utilizator]

    Cum fara relevanta este si articolul tau!
    Se lovesc toti,unul pe altul doar din interese de grup sau interese personale. Nu este mai bun unul ca altul!
    Doar ca postaci sunt mai multi in favoarea unei tabere in functie de ce interese servesc!
    • +6 (6 voturi)    
      Sarut-mana (Duminică, 18 februarie 2018, 10:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Maia1

      Tabara Mea este Puternic Animata de Eradicarea Bolshevismului Transpartinic si Talhar din viatapolitica a Romaniei. Mentionez ca Shorosh Inca NU a Platit ceea ce P$Dishtii spun ( poate ei au primit promisiuni neonorate financiar din partea URSS, negationistul Principal si principial al lui Shorosh)