Efectele si misterele afacerii Circinus

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 12 februarie 2018, 17:30 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Acordul semnat in secret la 1 februarie intre Romarm si Circinus, companie detinuta de lobbyistul Elliot Broidy, in vederea realizarii unui sistem C4ISR, un program al ministerului apararii in valoare de aproape 200 de milioane de dolari, risca sa afecteze pe termen lung imaginea Statelor Unite in Romania. Nu cunoastem inca detaliile acordului, nici una din parti n-a comunicat minime informatii, desi vorbim de un interes public major. Chiar si in absenta lor, afacerea Broidy contine deja toate ingredientele pentru a alimenta discursul antiamerican pe o perioada mai lunga de timp, asa cum s-a intamplat de exemplu dupa cazul Bechtel.

De ce acordul secret semnat intre Romarm si Circinus arata suspect
  • Desi vorbim de un acord important in vederea realizarii unui obiectiv militar major al Romaniei (despre sistemul C4ISR gasiti mai multe aici intr-o nota de fundamentare), n-au existat comunicate de presa, informari publice sau o minima comunicare. La eveniment au participat totusi ministrul Economiei, Danut Andrusca, ministrul Apararii, Mihai Fifor si ambasadorul Statelor Unite la Bucuresti, Hans Klemm. Un singur ziar – Adevarul – a avut acces la informatii, dar articolul a fost retras ulterior de pe site. Or, alte contracte militare importante – sistemul de rachete Patriot, transportoarele blindate Piranha – s-au incheiat cu prezenta presei.
  • Omul de afaceri american care detine din 2015 compania Circinus a fost implicat in 2009 intr-un rasunator caz de coruptie in Statele Unite. Elliot Broidy a demisionat in 2009 din functia de  preşedinte al fondului de investiţii Markstone Capital, după ce a recunoscut că a dat mită 1 milion de dolari către oficiali ai statului New York şi către manageri ai fondurilor private de pensii. Broidy si-a recunoscut faptele si a platit 18 milioane de dolari pentru a scapa de inchisoare. (Vezi aici relatarea intregii afaceri)
  • Acelasi Broidy a semnat, in calitate de lobbyist cu mare trecere la Casa Alba, invitatia in baza careia Liviu Dragnea, condamdnat deja intr-un dosar penal si acuzat comiterea unor fapte grave in altul, a reusit sa participe la ceremonia de investitura a presedintelui Donald Trump in ianuarie 2017.  Nu cumva Dragnea, despre care am scris in nenumarate randuri cum a incercat sa joace cartea contractelor militare in beneficiul propriu, s-a revansat fata de serviciile facute de Broidy? Nu cumva acordul dintre Circinus si Romarm reprezinta plata in avans a unor viitoare noi servicii? Daca acordul, date fiind lipsa totala de transparenta si istoria personajelor implicate, cimenteaza de fapt un deal intre americani si Dragnea?
  • Broidy este conectat cu oameni de afaceri romani cu o proasta reputatie, cercetati in dosare penale si cu interese in zona contractelor militare. Relevant in acest sens este episodul relatat de presa in septembrie 2017, cand  ministrul Apararii, Mihai Fifor, s-ar fi intalnit in timpul vizitei in Statele Unite cu Elliot Broidy si Cristian Burci in cadrul unui pranz informal. Burci este patronul ziarului Adevarul, singura publicatie care a avut acces la informatiile despre acordul dintre Romarm si Circinus, dar a retras a doua zi articolul de pe site. Vezi aici explicatiile redactorului sef, Dan Marinescu.
Toate aceste detalii vor fi puternic exploatate de adversarii Romaniei si ai Statelor Unite, deoarece intra in conflict cu unul din componentele parteneriatului strategic dintre cele doua tari, si anume sustinerea statului de drept si a valorilor democratice.

Statele Unite au sustinut puternic lupta anticoruptie si justitia independenta, promovand cu succes si credibilitate valori ca integritate, transparenta si corectitudine in utilizarea fondurilor publice. Asa au castigat respectul opiniei publice romanesti.

Or, Statele Unite se proiecteaza deja in ochii opiniei publice (romanesti si nu numai) ca o tara dispusa sa tranzactioneze orice, sacrificand toate valorilor sustinute pana acum. Esecul va fi cu atat mai mare cu cat ambitia declarata a Statelor Unite (vezi declaratiile Victoriei Nuland) este sa sprijine democratiile din Europa de Est amenintate de coruptie, nu sa le infunde si mai rau in mlastina.
  • Victoria Nuland, in 2015: „Corupţia‬ rămâne un impediment major în calea progresului din această regiune. Este cancerul care slăbeşte democraţiile, creşte şomajul şi tulburările civile. Mai mult decât atât, deschide vulnerabilităţi pe care autocraţii, statele petrolifere şi extremiştii violenţi le exploatează. Toţi cei care caută să provoace probleme aici găsesc o poartă deschisă atunci când banii murdari pot cumpăra politicieni corupţi şi subminează guvernarea democratică şi statul de drept”.
Dar epoca Nuland pare sa fi apus, mai ales dupa ce un alt depozitar al informatiei relevante despre evolutia regiunii a plecat recent din Departamentul de Stat. Este vorba de Hoyt Yee, fost deputy Assistant Secretary of State for Europe and Eurasia. Este adevarat pe de alta parte ca in locul Victoriei Nuland s-a instalat un alt bun cunoscator al regiunii, Wess Mitchell, dar rolul diplomatilor pare sa fi fost preluat de lobbyisti, care impun o abordare pur tranzactionala in locul vechii viziuni bazate pe principii si valori.

Noua politica externa “tranzactionala” ar putea aduce beneficii certe pe termen scurt si pierdererea certa a avantajului strategic american pe termen lung.

Cum vor mai putea Statele Unite sa-si pastreze rolul de “erou civilizator” si ascendentul real pe care modelul democratiei americane il are in fata unor tari profund corupte si nedemocratice ca Rusia lui Putin, cea mai mare amenintare la adresa unei tari ca Romania?

Publicul romanesc a devenit hiper - sensibil la tema coruptiei. De un an protesteaza in strada impotriva ei. Ar fi o mare dezamagire chiar si pentru oamenii obisnuiti, cu efecte devastatoare pentru imaginea Statelor Unite, daca unul dintre ultimii aliati ai luptei anticoruptie din Romania ar pactiza in cele din urma cu adversarii ei.

Cel mai mare risc este ca publicul sa puna semnul egal, dupa cazul Circinus, intre coruptia din Romania si coruptia din Statele Unite. Cu ce difera unul ca Elliot Broidy de unul ca Sebastian Ghita, de exemplu? De ce coruptii lor sunt buni sa incheie contracte strategice cu statul roman, dar ai nostri nu? De ce Statele Unite pot amesteca interesele lobbyistilor cu  politica si afaceri grele, pe cand altor state li se cer criterii inalte de integritate in viata publica? Asta vor intreba, de aici incolo, pe buna dreptate atat cetatenii obisnuiti, de buna credinta, dar mai ales adversarii Americii. Cum va raspunde Departamentul de Stat acestor provocari?

Aici trebuie facuta o precizare importanta. Pana azi, n-am sesizat ca Departamentul de Stat sa-si fi schimbat pozitia fata de Romania, sa acorde o sustinere mai slaba luptei impotriva coruptiei sau sa cedeze santajului cu contractele militare (vezi episodul Patriot). Noua filozofie tranzactionala a administratiei Trump nu se reflecta inca in abordarea diplomatica. Dimpotriva, americanii s-au pozitionat mai departe corect si au transmis aceleasi mesaje de sustinere a luptei impotriva coruptiei si a valorilor statului de drept. Cu cata credibilitate o vor face, insa, de aici incolo, dupa afacerea Broidy?

Atentie mare, aici nu contesta nimeni faptul ca un mare contract militar a ajuns la o companie americana. Din moment ce SUA sunt cel mai mare investitor in securitatea Romaniei, nimeni de buna credinta nu le chestioneaza dreptul de a revendica prioritate pe piata contractelor militare, care nu se supune procedurilor de achizitii publice obisnuite. Toate lumea intelege asta.  

Cand insa apar insa asemenea contracte lipsite de o minima transparenta, negociate de personaje corupte, publicul are tot dreptul sa le trateze cu maxima suspiciune. S-a platit pretul corect? Ce costuri ascunse contine acest tip de intelegeri pe sub masa? Au pus si americanii batista pe tambal? Toate acestea devin intrebari legitime care erodeaza masiv increderea in parteneriatul strategic romano-american.

Imaginea Statelor Unite risca sa fie puternic afectata, dupa cum si alte mari contracte incheiate de Romania in conditii de netransparenta totala au devenit reprere de rele practici guvernamentale, daca nu cumva embleme ale coruptiei la nivel inalt: EADS (securizarea frontierelor), BAE Systems (fregate).  

Chiar daca azi subiectul nu face mari valuri in presa romanesca, sa  nu-si faca nimeni iluzii ca nu va fi utilizat mereu, la fel ca EADS sau BAE Systems, ca exemplu de afacere cel putin suspecta pentru a pune la indoiala corectitudinea parteneriatului romano-american.


Citeste mai multe despre   



















8234 vizualizari

  • -10 (36 voturi)    
    peste poate, (Luni, 12 februarie 2018, 18:10)

    victor L [utilizator]

    "afacerea Broidy contine deja toate ingredientele pentru a alimenta discursul antiamerican".
    Pai, pe HotNews se publica toate birfele la adresa lui Trump, de parca Trump ar presedintele Federatiei Ruse. Asta nu e un discurs antiamerican?
    Stati blind, nu mai incitati spiritele. Daca e vorba de ilegalitati, DNA-ul si alte institutii exista.
    Sa ne apere americanii chiar pe gratis? de cind pretentia de buricul Pamintului?
    • +2 (2 voturi)    
      Cred ca daca articolul a aparut (Marţi, 13 februarie 2018, 19:17)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      in Adevarul(fost si viitor Scanteia) este posibil sa fie
      mana fostului deontolog de la acest ziar,numitul
      Bogdan Chireac,detinator,prin intermediari a firmei
      CSR cu interese in domeniu(M.AP.N.,STS,SRI,MAI
      si alte institutii).
  • -4 (38 voturi)    
    excelent (Luni, 12 februarie 2018, 18:10)

    Mazeta [utilizator]

    În mijlocul furtunii DNA, cu proba false și mafioți adevărați, cu isterii entuziaste si paralizii de frică, Tapalaga vorbeste imperturbabil despre... Cincinus. Efectele si misterele Cincinus!
    • +2 (24 voturi)    
      Pentru ca nu e decat o furtuna (Luni, 12 februarie 2018, 19:36)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      intr-un pahar cu apa, o incercare disperata a talharilor de a scapa de bratul lung al legii, o punere in scena ieftina, regizata de niste baieti care probabil s-au inspirat din filme turnate pe malul Bosforului. Deh, daca "sultanul" o cere, nu se comenteaza, se executa...!
      In alta ordine de idei, afacerea Circinus pare o chestiune periculoasa pentru Romanica, dar nu va faceti prea multe probleme, curand copoiul Bob va ajunge la vizuina si veti vedea cum se va intoarce roata ...

      Cu adevarat o problema va fi dupa ce se intoarce roata, cum vom reusi noi sa fierbem atatia pacatosi...?!
      • +8 (16 voturi)    
        Așa e, e doar o punere în scenă (Luni, 12 februarie 2018, 20:05)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        Așa cum a fost și scena cu Mircea Băsescu, fratele președintelui în exercițiu, luând bani de la țigani. Mircea Băsescu a făcut pușcărie în urma unei „scenete”. Așa cum a fost și sceneta cu Coldea, pe baza căreia acesta a fost executat. Așa cum a fost și sceneta anterioară cu Negulescu, pe baza căreia acesta a fost executat. Scenete, pixeli albaștri, nimic adevărat.
        • +3 (3 voturi)    
          voi (Marţi, 13 februarie 2018, 12:02)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          pesedaci credeti ca sunteti multi aveti si credibilitate?
          Fara dovezi?
          Penibili ati ajuns.
    • +3 (3 voturi)    
      sa inteleg (Marţi, 13 februarie 2018, 12:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca sunteti detinatorul adevarului sau, cel putin, a dovezilor ca DNA face dosare cu probe false.
      Nu-mi pot inchipui o entitate atat de impartiala ca domnia voastra, ca vorbeste fara acoperire.
      Sau un postac rusofil (cel putin) ca tovarasia ta, trebuie crezut pe cuvant?
  • -1 (19 voturi)    
    Ha,ha,ha! (Luni, 12 februarie 2018, 19:14)

    miculescu-rucar [utilizator]

    Agitatie si propaganda! IEFTINA!
    Manipulare de doi bani!
    • +3 (13 voturi)    
      Ieftina...?! Ai vazut in ce hal sa scumpit (Luni, 12 februarie 2018, 19:42)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      cascavalul Rucar la Mega-Img...? "Indrazneste sa crezi ! " Iar eu nu mai dau 2 bani pe pielea voastra, atunci cand se va "prinde" alegatorul- va fi gaurita si deci fara valoare,... pentru fabricantii de abajururi...!
      • +2 (8 voturi)    
        Corectare: "s-a scumpit" (Luni, 12 februarie 2018, 21:43)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        ....
      • -3 (11 voturi)    
        Miculescu traieste cu Pufoaika (Luni, 12 februarie 2018, 21:45)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        Mancarea este..orgoliu..mandrie..argou ardelean poate cenzura..
      • 0 (8 voturi)    
        Corectare, va rog: (Luni, 12 februarie 2018, 22:49)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        "s-a scumpit"
      • -5 (7 voturi)    
        tu esti (Marţi, 13 februarie 2018, 10:47)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        intreg la minte?
        poti sa dai un link spre un document medical care sa confirme sanatatea ta la mansarda?
        Hn chiar asa ignoranti sunteti de nu stiti cine au fost fabricantii de abajururi din piele umana?
        Cum publicati comentariul sceleratului asta?
        • +1 (3 voturi)    
          Nu te agita asa stimabile, pentru ca (Marţi, 13 februarie 2018, 14:55)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          strici reteta si nu mai iese branza buna, iese in "burduf de ...caine''. Na faceam referire la fabricantii ...pamanteni, sau ai probleme cu imaginatia? Ce-ti inchipui ca facem cu atata "materie "prima" rezultata dupa procesul de fierbere...!?
  • +4 (12 voturi)    
    un Bechtel mai mic, (Luni, 12 februarie 2018, 19:18)

    __alex__ [utilizator]

    cu formula cunoscuta: firme israelo-americane care pleaca cu banii si contracte care dispar.
  • +5 (11 voturi)    
    Lipsa de transparenta (Luni, 12 februarie 2018, 20:08)

    motanul_gri [utilizator]

    ... la semnarea contractului mi se pare greu de inteles. Ea se datoreaza partii romane, nu celei americane.
    • +1 (3 voturi)    
      ca si (Marţi, 13 februarie 2018, 12:05)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      Bombonel in cazul Bechtel, nu ai cum sa pitesti parandaratul daca semnezi cu surle si trambite contracte de acest gen. Asa ca au facut-o pe sest.
    • +1 (3 voturi)    
      multumesc Presedintelui roman (Marţi, 13 februarie 2018, 12:56)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      care urmareste atent ceea ce se intampla...

      Transparenta era in mana sa dar poate are si domnia sa oarece interese - parerea mea!

      Fara foc nu iese fumul pe conducte!
  • -1 (15 voturi)    
    ha-ha (Luni, 12 februarie 2018, 21:13)

    wintershadow [utilizator]

    Ati descoperit si voi America.....

    Va dati fete mari, parca nu stiti ca orice contract de asemenea proportii se semneaza NUMAI prin trafic de influenta (la ei se numeste lobby, cosmetizat) si comisioane babane sau alte "servicii" intoarse.

    Sau inca credeti ca Romania este monumentul coruptiei mondiale, restul sunt ingerasi?
  • +1 (9 voturi)    
    Tara arde (Marţi, 13 februarie 2018, 7:03)

    nu-conteaza [utilizator]

    si Tapalaga descopera asasinatul economic.
  • -1 (13 voturi)    
    SUA si democratia de Dambovita (Marţi, 13 februarie 2018, 7:06)

    ww [utilizator]

    SUA s-a folosit de episodul cu "lupta anticoruptie" doar pentru a indeparta din scena rechini autohtoni (Vantu, Voiculescu, Nastase etc) foarte puternici si care ar fi putut sa-i incurce planurile. Acestia au fost inlocuiti cu slugi vulnerabile si flamande din esalonul doi, carora li se flutura puscaria pe sub nas daca "nu sunt cuminti". Dupa curatarea scenei de elemente neascultatoare si mai ales dupa ce serviciul creat cu sprijinul logistic al SUA (DNA) a inceput sa ancheteze afaceri dubioase care duceau tocmai inspre SUA si Israel, acesta a fost tras pe linie moarta.
    Cat sunt de curioase SUA de bunastarea cetatenilor si de drepturile omului in statele satelit, ne putem convinge privind la lumea araba si la America de Sud.
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Marţi, 13 februarie 2018, 12:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ww

      si au incheiat contractul cu "mierluselul" dragnea.
      Esti naiv? Ca sa ma exprim delicat.
  • -1 (3 voturi)    
    acord (Marţi, 13 februarie 2018, 8:46)

    codrean [utilizator]

    "Nu cunoastem detaliile acordului..." dar comentam !?
    Intrebarea trebuia sa fie : are Romania nevoie de sculele astea ? Daca raspunsul e DA, restul e nesemnificativ. Cu exceptia pretului, desigur. Sa facem afaceri doar cu "baieti buni"? Si unde, pana cand si cum sa-i gasim pe astia ?
  • +2 (4 voturi)    
    situatia in zona e prea calda (Marţi, 13 februarie 2018, 9:17)

    pb80tm [utilizator]

    sa zicem ca defcon pe zona asta e mai ridicat decat pe europa. si daca exista un guvern corupt la bucuresti de ce nu ar implementa us un mijloc armat in zona rapid si fara mari discutii sociale? de aia exista firme gen circinus in us. ca politica us sa fie implementata si pe cai neortodoxe. daca afacerea are toate elementele netransparentei si coruptiei asta nu inseamna ca sistemele militare implementate nu sunt eficiente militar. scopul este existenta unor sisteme militare. daca analizati tactic investitiile militare in ro se observa caracterul complementar cu alte sisteme din alte tari sau bakup in caz de miscari conflictuale. jocul militar nu coincide cu cel politic sau social. americani sunt pragmatici si nu raman cu pantaloni in vine in zona indiferent ca e dragnea sau johanis la butoane. comenta un usrist despre oportunitatea achizitionarii transportoarelor de armata romana. el n-a participat la tacticile nato sau us. us implementeaza in ro acele sisteme care sunt cel mai eficiente pe frontul de est. circinus face ce i se aproba in dod nu implementeaza de capul lor nimic. ro are sansa unei aparari colaterale. ca dam bani multi si e coruptie, asta e vina noastra ca votam politicieni de rahat. us isi urmareste scopurile cu si fara dragnea, iliescu sau johanis. oricum e evidenta pana de idei pe problemele reale ale ro. bugetul aparari e batut in cuie si se consuma pe sisteme americane. corupt sau nu semnalul e ca inca suntem in sfera de influenta care trebuie. daca din buget dadeam bani ca turci pe sisteme chinezesti sau ruse era grav, foarte grav. asta e semnal ca psd asculta de stapanii din us, chiar prin interpusi.
  • +7 (7 voturi)    
    De parca Romania are monopol pe coruptie (Marţi, 13 februarie 2018, 9:45)

    BobMuller [utilizator]

    Mai sunt si altii prin tari straine care fac trafic de orice, oricand.

    Asta nu inseamna ca abandonam lupta anticoruptie, doar pentru ca Dragnea a facut o intelegere dubioasa cu un tovaras al lui de peste hotare.

    SUA e o tara imensa cu tot felul de oameni, buni si rai, pana acum ne-au sustinut ca aliati, iar Dragnea nu poate sterge toata istoria aceasta cu buretele. Scutul antiracheta e marca SUA, nu alta tara.
    • +2 (2 voturi)    
      Da - mai sunt si altii care fac... (Marţi, 13 februarie 2018, 13:06)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      Trafic de influenta - cica Lobby...

      Ceea ce este clar este ca imprejurarile in care s-a semnat acest contract nu miros placut.

      s-a vazut si din dosarul Microsoft ca daca exista corupti acestia vor pleca mai devreme sau mai tarziu - indiferent de locul in care se intampla paranghelia.

      Fiecare caz are istoria sa.
      Nu are rost sa amestecam povestile.

      Intamplarile si desfasurarea evenimentelor este complet diferita in scut si acest caz- poate ca si din cauza jupanilor de la conducere si a consilierilor lor - si aici fac referire numai la partea romana - despre americani sa vorbeasca americanii.

      Nu neg necesitatea acestui contract - dar este importanta maniera in care se face si de aici mai departe dansul care insoteste maniera. pute!
  • 0 (4 voturi)    
    Si, uite asa, ajungem sa intrebam: (Marţi, 13 februarie 2018, 10:47)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    - Chiar si tu, SUA?
    • -1 (3 voturi)    
      doar nu e imperiul ingerilor! (Marţi, 13 februarie 2018, 11:35)

      kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      aia e metafora propagandistica.
    • +3 (3 voturi)    
      Da, dar... (Marţi, 13 februarie 2018, 13:12)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Morala 1:
      Acolo, in SUA, chiar ajungi rapid la destinatia racoroasa, indiferent cine esti.

      Morala 2:
      Anti-coruptia nu este pentru plangaciosi -
      trebuie sa fii mereu pe faza oriunde ai fi..

      Morala 3:
      exista coruptie peste tot - numai ca ponderea intre alb si negru difera de la o tara la alta...

      Morala 4:
      The rule of Law functioneaza la altii.
      La noi se discuta de sisteme paralele...
  • -1 (1 vot)    
    ghinion! (Marţi, 13 februarie 2018, 11:19)

    laurentiucat [utilizator]

    :))))))))))
  • +2 (4 voturi)    
    Stimate Domnule Dan Tapalaga, (Marţi, 13 februarie 2018, 19:07)

    Rescator [utilizator]

    Cred ca inainte de a lansa acuzatii ar trebui sa va
    documentati temeinic asupra acestor Sisteme C4ISR,
    atat din punct de vedere operational,cat si tehnic.
    Astfel:
    -cine din NATO realizeaza asemenea sisteme?
    --care sunt performantele la zi ale sistemelor ameri-
    cane si ale celor europene?
    - in ce mod si la cel nivel asigura compatibilitatea si
    interoperabilitatea cu sisteme similar din NATO?
    -Cum sta(si chiar sta) Armata Romana la acest
    capitol,esential in razboiul de azi si din viitor?
    -ce echipamente radio si de alta natura existente
    deja in dotarea Armatei pot fi integrate?
    -se mai pot pune inca vreo mie de intrebari,intre
    care si cele privind pastrarea secretului asupra
    unor asemenea sisteme sensibile.
    O discutie cu specialistii din Directia Comunicatii si
    Informatica a Statului Major al Apararii nu ar strica.
    In acest moment pare a fi debutul unui razboi comercial,declansat de concurenta,folosit si in scop
    politic.Acest tip de razboi a debutat inca din 1990,
    pentru toate programele de inzestrare.Daddy si gasca
    lui nu au ce cauta in acest domeniu.
    Nota:sunt un vechi soldat care a avut o tangenta destul
    de consistenta cu domeniul,cu multi ani in urma.
    Toate bune!
    • +3 (3 voturi)    
      Zilele acestea sunt 13 Hours LIVE (Marţi, 13 februarie 2018, 22:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Trebuie sa tinem Aproape! Ambasada URSS si cuibul serpariilor P$D sa fie primary T !