Pregatiti-va de dezmat. Pe banii vostri

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 23 ianuarie 2018, 16:28 Actualitate | Opinii


Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Replicile judetene ale Vioricai Dancila vor fi baza unui guvern negociat la singe de Liviu Dragnea cu baronii locali. Oamenii liderilor locali, personaje fara anvergura si personalitate, vor popula un executiv ce va drena banii de la investitiile mari spre baronate. Adaugati si lipsa filtrelor in calea politicilor fiscale periculoase promovate de Liviu Dragnea - Darius Valcov - Lia Olguta Vasilescu si cam asta e reteta anului.

Formarea guvernului Dancila intirzie tocmai pentru ca lui Liviu Dragnea ii e greu sa multumeasca toti baronii care l-au sprijinit in batalia cu Tudose si carora le-a promis ministere, agentii sau companii banoase.

Primul palier al problemelor economice e reprezentat de echilibrul investitii necesare vs. investitii inutile.
Bugetul anului 2018, votat deja in Parlament, arata o lipsa totala de preocupare a coalitiei PSD-ALDE pentru marile lucrari de investitii. Iata aici o analiza facuta de colegul meu, Victor Cozmei. Adaugati presiunile crescute din partea baronilor, dupa ce puterea lor a crescut semnificativ in urma duelului Dragnea - Tudose, si veti intelege ca 2018 va fi inca un an pierdut pentru investitiile cu adevarat necesare.

In locul autostrazilor, fara de care economia se sufoca, vom vedea iar mici investitii locale, carpeli facute pe semnatura baronilor, supraevaluate si cu plus-valoare minima in economie: drumeaguri locale, sali de sport in sate depopulate, scoli renovate, dar fara copii si profesori etc.

Lipsa de apetenta a PSD pentru lucrarile de infrastructura e dovedita si de o analiza a ZF care arata ca bugetul pentru infrastructura rutiera a scazut constant din 2013, cu un minim al ultimilor zece ani sub guvernele Grindeanu si Tudose (nici guvernul Ciolos nu a facut exceptie de la regula in 2016, cu un bilant mediocru la investitii). Cauza e tot una politica: baronii si clientela PSD sint mai importanti decit interesul public.

Imaginati-va ca bugetul Romaniei functioneaza pe principiul vaselor comunicante: cu cit cresc sumele date netransparent la clientela, cu atit scad fondurile pentru proiectele reale.

Al doilea palier de ingrijorare e cel al politicii fiscale.
Programul electoral si programele de guvernare Grindeanu si Tudose sunt un cocktail Molotov al finantelor. Urmarile unora dintre aberatiile fiscale deja adoptate se vad chiar in aceste zile. Culmea, fostii premieri Sorin Grindeanu si Mihai Tudose au rezistat la presiunile dinspre Kiseleff si au aminat citeva dintre masurile la care Liviu Dragnea tine enorm: impozitarea firmelor pe cifra de afaceri, introducerea impozitului pe gospodarie, taxa de solidaritate pentru cei cu venituri mari, noua lege a pensiilor.

Cu soldatul credincios Viorica Dancila la guvern (un simplu administrator al programului de guvernare, cum duios i-a trasat sarcini Calin Popescu Tariceanu), exista riscul major sa dispara orice filtru in calea derapajelor fiscale. Daca la Ministerul Finantelor ramine Ionut Misa, singurul om din tara care reuseste sa nu vada evaziunea generalizata din zona Constanta, atunci lucrurile sint clare. In ultimele zile a aparut informatia ca PSD l-ar lua in calcul pe Enache Jiru pentru postul de ministru, dar e putin probabil ca un profesionist cu o reputatie relativ curata sa accepte un raport de subordonare fata de Darius Valcov si Liviu Dragnea.

Comportamentul recent al PSD si calitatea profesionala a premierului si actualului ministru al Finantelor garanteaza un singur lucru: instabilitatea fiscalitatii. Epopeea Declaratiei 600 din aceste momente e dovada vie a politicii fiscale a PSD-ALDE: zero transparenta, zero studii de impact, zero atentie la reactiile pietei.

Atentie si la proiectul legii pensiilor. La fel ca si legea salarizarii unitare, vom avea un monstru legislativ creat din incompetenta, ambit si autosuficienta. Primele informatii pe surse arata ca viitoare lege a pensiilor, asteptata la jumatatea acestui an, va avea un impact bugetar de peste 20 de miliarde de lei pana la finalul mandatului acestui Parlament. Or, legea pensiilor e vitala pentru PSD in perspectiva anului 2019, dublu electoral (europarlamentare si prezidentiale).

De unde vor veni banii pentru baroni, pentru pensii si pentru acoperirea gaurilor lasate de masurile fiscale made in PSD?

Banii vor fi luati de la antreprenori. De la romanii productivi. Cei pe care actuala conducere a PSD ii detesta instinctiv, cei pe care ii vede ca o piedica naturala. Declaratia 600, care e o consecinta a "revolutiei fiscale", e o proba clara. O alta proba e inflatia, care sterge practic micile mariri salariale aparute in 2017. Tractata de cresterea consumului si de majorarea pretului carburantilor, inflatia devine o problema tot mai mare.

Nu e o intimplare ca atit de multi romani din clasa de mijloc vad emigrarea ca unica solutie. Daca in anii 2000 am vazut o emigrare masiva a romanilor din clasa muncitoare si zona rurala, victime ale dezindustrializarii, acum avem tot mai multe dovezi empirice ca se manifesta o emigrare masiva in zona clasei de mijloc: antreprenori, angajati in corporatii, liber profesionisti. Ei sint loviti constant de citiva ani acolo unde-i doare mai tare: libertatea economica le e redusa, iar nevoia de o justitie libera si puternica e subminata constant de PSD.

Economia e in deruta. Cu exceptia marilor companii, care au capacitatea logistica de a gestiona modificarile majore de legislatie si din fiscalitate, restul actorilor economici sint bulversati. In februarie, odata cu primul salariu pe 2018, haosul se va extinde si in citeva institutii bugetare, unde surprizele vor fi neplacute. In acest context, decizii importante pentru viata fiecarei firme sau fiecarei PFA sint aminate pina la stabilizarea situatiei.

Cresterea economica-record, atit de clamata de PSD, are costuri mari. Bazata pe cresterea consumului (si a importurilor) si pe politic fiscale pro-ciclice, aceasta crestere are un grad mare de periculozitate. Odata supraincalzita, economia va ateriza extrem de dur in eventualitatea unei crize. Am mai trait o data aceasta experienta dureroasa, se vede treaba ca e nevoie sa o retraim.

Nu m-as mira sa vad ca tot mai multi mici antreprenori se vor refugia in evaziune. Insecuritatea politicilor, cresterea fiscalitatii si discriminarea pozitiva a "contribuabililor de partid" va cintari mult in acest an.

Asa arata perspectiva lui 2018. Vorba unui diplomat care se uita alarmat la modul in care sansele trec rapid pe linga noi: "Saraca Ro 100, au uitat toti de ea".



















13285 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    Hai domnu' Pantazi... (Marţi, 23 ianuarie 2018, 16:48)

    vio7 [utilizator]

    Ai incercat sa ne ridici moralul,pe sistem''curaj gaina ca maine te tai''.Deja simtim Alizeu' cum bate prin portofel:)
    • +8 (10 voturi)    
      Orez, peste si legume (Marţi, 23 ianuarie 2018, 19:30)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui vio7

      Las porcul si vita pentru ani mai buni (si guvernari bune).

      Intrebarea fundamentala: Cum scapam de baroni avand in vedere ca oamenii din regiunile sarace sunt lipsiti de speranta?

      Guvernul il mai dam jos, pe deputati ii rade DNA, dar baronii? Ah, Watson, baronii...
  • -6 (18 voturi)    
    Nu prea pricep... (Marţi, 23 ianuarie 2018, 17:00)

    aladdin [utilizator]

    ...analogia cu principiul vaselor comunicante.
    • +15 (17 voturi)    
      Pai (Marţi, 23 ianuarie 2018, 17:36)

      mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Cu o cantitate fixa de lichid, nu poti umple mai multe vase al caror volum adunat depaseste cu mult cantitatea de lichid.
      Cam asa e si cu finantele romaniei.
      • +2 (4 voturi)    
        Asta nu-i principiul (Marţi, 23 ianuarie 2018, 18:39)

        tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui mikeyu

        vaselor comunicante. Acolo daca pui intr-un vas "comunicant" o cantitate de lichid, creste nivelul in toate, pâna la egalizare. Deci, de fapt, ar fi chiar pe dos :)
      • 0 (4 voturi)    
        Hmm (Marţi, 23 ianuarie 2018, 20:01)

        aladdin [utilizator] i-a raspuns lui mikeyu

        Tu stii care este principiul vaselor comunicante, numit si principiul lui Pascal? De asta nu pricep analogia, pentru ca eu il cunosc.
        • +8 (10 voturi)    
          Vasele (Marţi, 23 ianuarie 2018, 23:39)

          vagabond [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

          Ideea e ca daca ai o cantitate fixa de lichid (bugetul) si sa zicem 3 vase comunicante (autostrazi, spitale si scoli) in care torni.

          Daca adaugi alte vase comunicante(baronii locali) la sistemul inital de 3 vase, nivelul va scadea in toate vasele. :)

          Cel putin asa inteleg eu.
          • +2 (4 voturi)    
            Bravo (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 6:36)

            aladdin [utilizator] i-a raspuns lui vagabond

            Asta era interpretarea pe care o cautam. Doar asa are sens, multumesc. Chiar daca e un pic fortat, merge.
            • +1 (3 voturi)    
              Gresit (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 11:45)

              MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

              [Imaginati-va ca bugetul Romaniei functioneaza pe principiul vaselor comunicante: cu cit cresc sumele date netransparent la clientela, cu atit scad fondurile pentru proiectele reale.]

              Principiul vaselor comunicante ilustreaza, de cele mai multe ori, ideea de echilibru al unei resurse care are utilizari multiple (ai buget 100 de bani si ai 3 directii mari de cheltuieli? chirie, mancare, distractie? cu cat primesti mai multi bani la salariu, iti poti permite sa maresti cheltuielile pe toate cele 3 directii), precum si relatia cauza-efect din sisteme complexe (o aplicatie a acestui principiu fiind presa hidraulica: apesi pedala de frana, pistonul apasa pe butucul rotii, cu o forta proportional mai mare decat cea cu care ai apasat -> din cauza raportului dintre suprafetele pistoanelor implicate in angrenaj).

              Ce spune autorul e cam asa: avem minim 2 vase, unite de-o conducta. Sunt pline cu aer - aerul reprezentand banii pentru proiectele reale. Apa reprezinta banii pentru clientela politica - asadar, banii delapidati. Cu cat torni mai multa apa intr-unul din case, volumul de aer din ambele vase scade - aici, ca apare un echilibru intre nivelurile apei din cele 2 vase este mai putin relevant decat modificarea volumica a aerului din vase.

              Cred ca paralela cu principiul vaselor comunicante tine de o idee pe care autorul nu a fructificat-o. Explicatia se bazeaza pe proportie inversa - imaginea urmarita de autor poate fi ilustrata cu un singur vas, cu apa si aer, ilustrand suficient relatia de inversa proportionalitate intre banii pentru proiecte reale si banii delapidati.
              • +1 (1 vot)    
                mie mi-e destul de clar (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:21)

                vagabond [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

                [Imaginati-va ca bugetul Romaniei functioneaza pe principiul vaselor comunicante: cu cit cresc sumele date netransparent la clientela, cu atit scad fondurile pentru proiectele reale.]

                Eu ma gandeam ca "sumele date netransparent" la clientela reprezinta baronii mufati la vasele comunicante.

                Cam asa:
                http://tinypic.com/r/2lxvuv6/9
  • +23 (25 voturi)    
    Ceea ce spuneam inainte de celebrul Cex (Marţi, 23 ianuarie 2018, 17:10)

    Susufler0 [utilizator]

    anti Tudose se confirma !

    Klingonianul nu avea nicio sansa sa-l invinga pe Livache ! Ca sa o aiba ar fi trebuit ca in judetul in care Dragnea promite Baronului local un ministru, sa vina el si sa promita doi !

    Acolo unde Dragnea dadea asigurari ca va numi doi ministri, el sa dea asigurari ca va numi patru ! Si tot asa !

    Si cand colo Tudose, in loc sa faca toate astea a inceput din contra sa vorbeasca de restructurarea guvernului, de disparitia unor ministere ca urmare a comasarii sau prin transformarea acestora in Agentii !

    Din momentul in care a pronuntat cuvantul "restructurare" am fost convins ca nu are absolut nicio sansa in fata lui Dinti de Grebla !

    Prin urmare, tot ceea ce Cristian Pantazi spune ca o sa ne astepte de acum incolo sunt convins ca se va intampla !

    PS. Cu asupra de masura !
    • +7 (9 voturi)    
      M-am simtit cu mult mai in siguranta cand (Marţi, 23 ianuarie 2018, 19:25)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Basecu si Boc au taiat salariile bugetarilor, au marit TVA, a impozitat unele pensii, cand patronii au facut reduceri de personal, decat cu astia si "revolutiile" lor.


      Ţară de secături, ţară minoră,
      căzută ruşinos la examenul
      de capacitate în faţa Europei.

      Aici ne-au adus politicienii ordinari,
      hoţii improvizaţi astăzi în moralişti,
      miniştrii care s-au vândut o viaţă întreagă,
      deputaţii contrabandişti.

      Nu ne prăbuşim
      nici de numărul duşmanului,
      nici de armamentul lui,
      boala o avem în suflet,
      e o epidemie înfricoşătoare
      de meningită morală”. - Octavian Goga, 1916
  • +23 (25 voturi)    
    Ba, pregatiti-va sa-i radeti pe mafioti (Marţi, 23 ianuarie 2018, 17:10)

    Habermas [utilizator]

    Adica de ce sa ne pregatim noi sa ne beleasca? N-am inteles!
    • +2 (4 voturi)    
      si cum ii radem? (Marţi, 23 ianuarie 2018, 18:33)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Din 2012 pina azi i-a tinut UEul. Azi? Deja nu le mai pasa. Iar pina in 2020 e atit de mult timp... Dekja mi-e frica de faptul ca fiecare zi in care ezit sa iau decizia e o zi pierduta.
    • +4 (6 voturi)    
      cum? (Marţi, 23 ianuarie 2018, 21:43)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Eu nu stiu decat o singura metoda, dar din pacate nu mai este acceptata de lumea civilizata de astazi.
  • +16 (18 voturi)    
    Sa ne pregatim ? Ce sa ne mai pregatim (Marţi, 23 ianuarie 2018, 17:18)

    scaraotchi [utilizator]

    ca oricum ne pregatim in zadar, "ursul de la borcanu' cu miere" e greu de indepartat.

    Un lucru insa sa nu uite mandrii psdraci,- cand se va "intoarce roata'', ce au vazut pana acum in materie de lupta anticoruptie a fost ''pistol cu apa''.

    Mi-e foarte teama (si NU imi doresc) de vremuri in care se va aplica ''judecata sumara", ca deh - ''orice actiune are si o reactiune", cum bine spunea un celebru lord englez...!
  • +11 (15 voturi)    
    balamuc e mai aproape de realitate, d-le Pantazi (Marţi, 23 ianuarie 2018, 17:49)

    padrepadrone [utilizator]

    Iar la mijloc nu sunt numai banii nostri, ci tot ce tine de libertatea de dezvoltare, analiza si implementare.
    Practic economia duduie doar pe hartie, in realitate gafaie asteptand obstescul sfarsit dupa modelul recent cunoscut; dar nu mai intereseaza pe nimeni, toti sunt atenti si dedicati doar pe securitatea personala.
    Asa e RO cam de cand o cunosatem personal, nimic nou in afara de optimismul necesar supravietuirii: maine sigur va fi o zi mai pesedizata decat prezentul, asa ca..
  • +5 (7 voturi)    
    "baroni locali" (Marţi, 23 ianuarie 2018, 18:12)

    takada [utilizator]

    Toata presa face greseala de a ridica in slavi niste corupti.

    Cine-s "baronii locali"?
    Presedintii penali de Consilii judetene.
    Consilii judetene care trebuiau demult desfiintate,dar Ilici iliescu pentru a mentiene controlul in judete a mentinut birocratia si coruptia vremii(fosti comunisti).Acum astia de rit nou dau clasa fostilor comunisti.

    Desfiintarea CJ-urilor ar ridica Romania din mocirla si ar scadea coruptia in judete.
    Prefectul si primarul,ei trebuie sa ramana in sefi,nu parvenitii denumiti "baroni locali",pt care statul plateste bani grei.
  • -7 (9 voturi)    
    pe banii nostri (Marţi, 23 ianuarie 2018, 19:19)

    victor L [utilizator]

    sub obladuirea presedintelui Iohannis.
  • +6 (8 voturi)    
    Oranduirea sociala capata noi valente (Marţi, 23 ianuarie 2018, 19:39)

    Wanheda [utilizator]

    Statul Boieresc Roman devine din ce in ce mai performant.
  • +6 (8 voturi)    
    prabusire (Marţi, 23 ianuarie 2018, 21:42)

    revo [utilizator]

    "Hei Boss. Ai văzut vreodată o prăbuşire mai măreaţă?"

    In '89, Romania a facut-o lata! A fost singura tara in care shimbarea s-a facut cu violenta, eram pe primele pagini in toata lumea, miscarea a fost intampinata cu urale si felicitari din toate colturile planetei. Si s-a ales praful de tot ce se realizase in conditiile alea de lagar.

    Dupa 28 de ani, Romania o face din nou lata, este singura tara fosta comunista care reuseste sa distruga tot ce a realizat in aproape 3 decenii de libertate, sa se prabuseasca singura, singurica, in singuratate, nebagata in seama de nimeni si necontand pentru nimeni, desi face parte din UE, banii curg garla, know how-ul este la discretie, suntem in NATO, avem ca partener strategic SUA, suntem in Comisia de la Venetia, avem oameni plasati in organizatii care conduc lumea din umbra. Meritul este al exclusiv al nostru.

    Ce imi pare rau este faptul ca eu nu o sa mai apuc si dezmembrarea acestei Zone Crepusculare, din care multi oameni nu mai pot scapa, din cauza varstei. Pentru ca ziua aceea va veni, vestul dezvoltat si o parte din centrul tarii se vor desprinde, intr-o forma sau alta.

    In rest, generatia mea s-a nascut, a crescut si a muncit in saracie si teroare, am trecut prin perioada de foamete si frig comunista, o sa mai trecem inca o data si o sa inchidem ochii fara sa stim de ce ne-am nascut si pentru ce ne-am chinuit, la ce a folosit viata noastra pe aceasta planeta, ce ar fi trebuit sa invatam noi din aceasta experienta fara rost.
    • +3 (5 voturi)    
      Bineinteles ca mi-am dat jos palaria (Marţi, 23 ianuarie 2018, 23:50)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui revo

      la un asemenea comentariu, in ciuda faptului ca la ora asta trebuia sa-mi dau jos mai intai nadragii...!

      Pregatisem chiar si un comentariu in aceeasi nota , dar am renuntat . Era riscul prea mare sa-mi vad suspendate aproape toate cele "666" de IP -uri...!
      Ce nu fac eu, dragilor (nu, dracilor) pentru a ramane alaturi de voi...!?

      Felicitari, dle! si, noapte buna!
    • +3 (5 voturi)    
      pacat... (Marţi, 23 ianuarie 2018, 23:56)

      287 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      ...ca nu pot sa iti dau decat un vot. comentariul asta o sa mi-l pun pe desktop, este o chintesenta a ce traim, o analiza scurta si obiectiva a ce am ajuns.
      multumesc.
    • +1 (3 voturi)    
      As fi vrut sa va pot contrazice, domnule, (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 7:24)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      cu disperare as fi vrut sa pot face lucrul acesta si sa va spun ca nu aveti dreptate !

      Din pacate pt amandoi insa nu pot s-o fac !

      Pe de alta parte nu pot nici sa va mint si sa ma mint totodata si pe mine spunandu-va ca si dvs si eu,(mai putin in varsta ca dvs) vom apuca clipa in care tara asta va scapa de blestemul care parca o insoteste de aproape 30 de ani si care glasuieste ca, in loc ca oamenii care s-au nascut pe aceste meleaguri, lucrand impreuna cu modestie, pricepere si devotament sa o transforme din Cenusareasa Europei in "Regina mandra-n Europa", dimpotriva ei or sa o distruga de la est la vest si de la nord la sud datorita, lacomiei, nepriceperii si nimicniciei lor si-ntr-un final or sa o lase prada unuia sau altuia, care va fi mai pe-aproape atunci !

      PS. Poate copii mei, poate nepotii dvs...
    • +1 (3 voturi)    
      PPS. (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 7:41)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Cand s-a prabusit funicularul si astfel s-a dus pe apa sambetei afacerea cu carbuni, nu s-a sfarsit o lume, nici macar lumea lui Zorba, cu atat mai putin a boss-ului sau, un tanar intelectual dornic sa incerce o alta viata, decat cea pe care o dusese pana in momentul in care s-a intalnit cu batranul miner !

      PS Din nefericire acum se prabuseste funicularul numit Romania si nu stiu cine va avea chef sa dantuiasca pe ruinele ei.
  • +5 (7 voturi)    
    eu sunt curios... (Marţi, 23 ianuarie 2018, 23:04)

    liviu_ [utilizator]

    ce o sa faca psd...
    clar vor lua de la firme... dar nu mai e mult pana cand firmele or sa spuna "stop" o sa-si ia jucariile si o sa se care in alta tara! ce o sa faca atunci psd?!

    inflatie 400%?! ca alta sansa nu va mai exista...
    in fine om vedea... nu am nici un chef sa emigrez dar sunt cu ochii cat cepele... pentru ca la un moment dat nu cred ca o sa mai avem de ales...

    o sa fie interesanta miscarea psd... eu vad semnale ca psd efectiv incepe sa nu mai dea nici la bugetari (vezi fiasco cu legea salarizarii unitare).... se va axa exclusiv pe asistati social si pensionari....

    intrebarea e cat o sa mai suportam... pt ca la cum merg lucrurile sunt toate sansele ca in 2019 psd sa caute elicoptere si tanchete
    • 0 (4 voturi)    
      Nu mai e mult pana la alegeri (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 9:22)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      In 2019 sunt europarlamentare si prezidentiale.
      • +1 (1 vot)    
        Titanic vals (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 12:21)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        da, dar acele alegeri, spre deosebire de cele organizate de Ciolos, se vor desfasura sub atenta conducere a condamnatului penal pentru frauda electorala, Dragnea! Care, pana atunci, nu va mai avea nicio jena legislativa sa candideze. Sau poate ca nu va candida, dar va gasi cu siguranta o blonda buna, dispusa sa "administreze" presedentia in numele lui.
        Se va aplica formula din Titanic vals: votezi pe cine vrei, iese cine trebuie, ca asa e in "democratia" originala!
  • +4 (6 voturi)    
    revolutia reloaded (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 3:09)

    Ingwar [utilizator]

    ma tem ca pina ce pe fiecare stilp nu va fi un psd'ist mafia nu va intelege, nu va da inapoi
  • +1 (3 voturi)    
    nefasta triada (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 11:41)

    terenche [utilizator]

    Ma uit si ma tot uit la numele din nefasta triada: dragnea+valcov+ olguta care nasc zilnic cele mai aberante schimbari in legile finantelor. si nu incetez sa ma minunez de aceasta bizara asociere. Bizara la prima vedere, pentru ca dragnea nu putea sa se alature decat unui valcov, care isi ascunde tablourile in cimitir ca ultimul borfas, si unei olgute, o tzatza cu gura mare de care insusi vadim se saturase de a aruncat-o din prm ca nu o mai suporta.Acestia sunt cei care trimit la ghisee mii de oameni sa stea la coada degeaba, acestia sunt cei care decid ce sa facem cu banii nostri si ai copiilor nostri, acestia sunt cei care ne rad in fata si ne fac prosti ca nu intelegem adancul gandirii lor. Ma uit la ei si ma gandesc in ce hal am ajuns si nu ma mai mir de ce ne pleaca milioane de oameni apti de munca sa traiasca intr-o lume normala.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 13:25)

    MaliaCoon88 [utilizator]

    > mici investitii locale ...sali de sport in sate depopulate, scoli renovate, dar fara copii si profesori

    Mai nou se vor inchide dupa ce au fost renovate.