Ce urmeaza dupa iesirea lui Tudose impotriva lui Dragnea

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 11 ianuarie 2018, 16:50 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Premierul Mihai Tudose a oficializat, miercuri seara, prin iesirea de la Antena 3 razboiul cu liderul PSD Liviu Dragnea. De acum, nu mai exista nici dubii, nici cale de intoarcere. Lupta pentru putere se duce la vedere. Premierul Tudose a lansat un atac la Carmen Dan si Liviu Dragnea care nu mai lasa loc unei eventuale impacari. Pe ministrul de interne l-a acuzat de minciuna iar pe liderul PSD l-a ridiculizat evocandu-l in cea mai umilitoare ipostaza, de biet servitor al sistemului.

Cu marturisirea ca relatia cu Dragnea este doar “institutionala”, premierul Tudose s-a prezentat pentru prima data ca sef de guvern autonom, fara butoane de comanda la seful partidului. A urmat o suita de gesturi de un populism desantat menite sa arate nu atat publicului, cat partidului, cine este noul jupan. A cerut decapitari in politie, a strigat moarte pedofililor, a sters pe jos cu urmasii Regelui si implicit cu Dragnea, l-a anuntat pe Gica Popescu consilier pentru organizarea meciurilor din Campionatul European de Fotbal 2020, a anuntat cu mandrie patriotica noi proiecte de rasunet, umflandu-se ca de obicei in penele nationalismului economic.

In fine, s-a laudat pentru a mia oara cu cresterea economica-record si, foarte important, a facut risipa de superlative cu toti ministrii pe care-i vrea de partea sa in lupta cu Dragnea. A pus cateva tinte in fruntea celor care urmeaza sa fie schimbati la restructurare. Printre ei, Laufer, trecut explicit pe lista neagra, unul dintre cei mai apropiati oameni ai liderului PSD.

Singurul episod care putea lipsi din regia iesirii de aseara a fost enervarea aparent spontana ca toti il fac securist si ca nu intelege de ce. Doar ca si-a facut un doctorat la SRI cu Coldea si Maior? A fost, cred, momentul cand toti pesedistii s-au tavalit pe jos de ras, dupa care s-au intrebat cum o fi totusi mai bine, cu un sef care taie porcii cu generalii sau cu unul care si-a dat doctoratul cu ei?

Dupa aceste mesaje de forta este de asteptat ca o buna parte din baronii PSD sa se predea noului stapan si sa-i prezinte omagiile lor. Cei mai multi au facut-o deja. Toata regia prestatiei de miercuri seara a fost gandita in cele mai mici detalii pentru a vinde publicului si partidului imaginea unui lider autoritar si popular in acelasi timp, cu o avalansa de poante si glumite in program. Inclusiv gesturile de a merge la Antena 3, marele inamic al premierului din ultimele zile, si de a-l lua martor in disputa cu ministrul de interne pe Bogdan Chireac, care l-a botezat “prietenul pedofililor”,  au avut ca scop eroizarea premierului.

Greu de spus daca publicul va cumpara acest produs politic cam artificial si uneori mult mai grobian decat media politicienilor romani, cu umor de autobaza si gandire economica cel putin dubioasa. Insa produsul este ambalat acum in uniforma de lider maxim pentru uzul aproape exclusiv al partidului. Sustinatorii lui Tudose se asteapta ca pesedistii de rand si mai ales baronii sa vada in el noul mascul alfa, nicidecum un cal troian strecurat din nou cu dibacie in mijlocul lor.

Carmen Dan ar fi trebuit, evident, sa-si inceapa dimineata cu o demisie, dar Liviu Dragnea incearca  sa amane cat poate momentul in care autoritatea sa in partid se va face tandari in speranta unui miracol. Daca nu va pleca singura de la ministerul de interne, cel mai probabil premierul Tudose va merge in cateva zile cu decretul de demitere la Cotroceni. In mod firesc, urmatorul de pe executiilor simbolice ar trebuie sa fie, in logica bataliei interne din PSD, omul cu banii pentru baroni. Ministrul Dezvoltarii, Paul Stanescu a plecat in Moldova dupa Liviu Dragnea si semneaza contractre. Inlocuirea lui va fi semnalul ca nu doar cutitul, ci si painea a trecut integral in mainile lui Mihai Tudose.  

Cand toate acestea se vor fi intamplat, sedinta Comitetului Executiv de la Iasi programata pentru 29 ianuarie devine o simpla formalitate. Dupa tipicul pesedist, baronii se vor rascula impotriva lui Dragnea si ii vor cere demisia, daca nu pleaca singur pana atunci. Intrebarea este ce se intampla dupa, cine va fi interimar. Foarte probabil ca nimeni si toti, pe rand. Propunerea unei conduceri colective a pregatit terenul ca baronii din nucleul dur de 5-6 sa se roteasca la conducerea PSD pana la organizarea viitorului Congres.

Daca s-ar fi pus de acum problema succesorului,  nu s-ar fi ajuns la nici o intelegere cu baronii. Prea multi viseaza sa se instaleze pe tronul eliberat de Dragnea. Dupa ce va fi dat jos de la sefia partidului, nu va trece mult  pana cand va fi inlaturat si din fruntea Camerei Deputatilor. In caz ca nu se intampla asta, Dragnea si Tariceanu vor continua sa-i faca premierului viata un iad, mai ales ca  au trecut in mainile lor Monitorul Oficial si vor putea controla momentul in care intra in vigoare anumite legi sau ordonante. Abia dupa toate astea incepe cu adevarat lupta pentru putere intre baroni si alti pretendenti la sefia PSD.

Poate ca unii s-au intrebat ce motiv ar fi avut Adrian Nastase sa se implice in razboiul dintre Dragnea si Tudose, ajutandu-l pe Badalau sa compuna scrisoarea in care a pus in discutie conducerea nedemocratica a PSD. Ce interes ar fi avut fostul premier sa-l atace pe Dragnea? Din cate aud, vrea sa-si impuna unul din fii, pe Mihnea Nastase, pe lista candidatilor la europarlamentare. Mezinul familei Nastase este deja angajat de unul din europarlamentarii proveniti din PSD pe post de asistent. Acesta ar fi obiectivul imediat dar n-ar fi de mirare ca pe termen lung fostul premier sa-si imagineze o revenire la varful politicii.

Adevarata lupta pentru putere in PSD va incepe mult dupa caderea lui Dragnea, nu imediat, in cateva luni iar Tudose, Firea si Oprisan nu par sa fie singurii aspiranti la tron. Miza bataliei este ceva mai mult decat sefia celui mai mare partid din Romania. Foarte proababil, viitorul presedinte al PSD va fi si viitorul candidat la presedintie in 2019.


Citeste mai multe despre   


















17128 vizualizari

  • -34 (42 voturi)    
    Un concert Tudor Chirila, desigur! (Joi, 11 ianuarie 2018, 16:57)

    asistat [utilizator]

    A-n piața!
    • +26 (32 voturi)    
      Pai va fi unul pe 20 , (Joi, 11 ianuarie 2018, 17:10)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      pe mai...multe voci. Repertoriul nu sunt sigur ca te va incanta...
    • +18 (22 voturi)    
      fratie, (Joi, 11 ianuarie 2018, 17:21)

      Non [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      dar tu esti mega praf... "A-n"?!
      • +6 (10 voturi)    
        Este "utimul racnet" in materie de (Joi, 11 ianuarie 2018, 19:57)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Non

        bascalie PSD-ista.

        Stimabile asistat, imi esti dator, dle...cand vine alocatia te rog sa sari cu banu'...
    • +11 (15 voturi)    
      Ca sa pot intelege mai bine mesaul tau (Joi, 11 ianuarie 2018, 17:52)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      te rog, pentru noi, astia mai prosti de pe HN, sa traduci "A-n".
      • +6 (12 voturi)    
        Glumă de autobază (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:28)

        Alexey1979 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

        Umor roșu.
        Vrea să spună, cu nume și pronume, că și în psd le are lumea cu gramatica.
        • +2 (4 voturi)    
          Poftim?! (Vineri, 12 ianuarie 2018, 10:33)

          un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui Alexey1979

          Acesta este un non-sens!
          "și în psd le are lumea cu gramatica. "

          Sunt convins ca si in pedesere sunt oameni capabili si integi, dar nu au sansa sa se afirme.
          Sunt convins ca si in pedesere sunt unii care AU macar 7 clase de scoala genereala, deci stiu gramatica.
          Dar nu au VOIE sa vorbeasca corect, speech-ul in pedesere trebui sa fie in conformitate cu asteptarile electoratului LOR: daca cineva vorbeste corect, nu face dezacorduri stidente, nu baga "decat", atunci risca sa fie considerat deviationist, un 'telectual!
          Ori se stie ca 'telectualii sunt vanduti lui Sorosh si Statului paralel ...
    • -1 (3 voturi)    
      Cu ce v-a cumparat, d-le Tapalaga? (Vineri, 12 ianuarie 2018, 11:10)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Va contrazic, d-le Tapalaga, in cel mai rau caz ma asteptam sa tratati lucrurile intr-un mod simplist, dar la ticalosia de a deveni avocatul lui Dragnea, sincer, nu ma asteptam! Cu ce v-a cumparat?
      Nu e o banala lupta pentru putere, s-ar parea o reactie normala, in fine, s-a produs! Ca limita de suportabilitate, chiar si pentru cei care au trait in PSD a fost depasita, ca a ramas o urma de simt al dreptatii in unii dintre ei si, iata, cineva s-a revoltat.
      Nu pare o lupta pentru putere, ci una pentru dreptate, corectitudine, normalitate si a ne indoi este tot ce doreste de la noi Dragnea. A vedea populism acolo unde nu e, a spune despre cel care vrea sa se elibereze ca o face pe jupanul, este un ajutor nedeghizat dat lui Dragnea.
      Prefer sa ma insel decat sa-i ajut pe mafioti exprimandu-mi neincrederea, cautand greseli, cusururi, celui care lupta impotriva lor. Intre complicitatea inconstienta (sau deghizata in vigilentza) si naivitate, prefer sa ma insel inca o data.
  • +14 (18 voturi)    
    Ce conteaza cine castiga? (Joi, 11 ianuarie 2018, 17:43)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Toti sunt niste lichele, hoti, sabotori ai economiei.

    Niste spagari, slugi si mincinosi.

    Romania in 2018: tot comunistii sunt la putere.
    • -13 (17 voturi)    
      Dekât domnu Ciolos poate (Joi, 11 ianuarie 2018, 18:43)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Sa mai fac el ceva treaba a-n țărișoară!
    • +3 (5 voturi)    
      Tudose... (Vineri, 12 ianuarie 2018, 9:04)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      e posibil sa nu fie atat de naspa cum e dracnea...
      adica e posibil sa nu fie chiar atat de rau cum e acum...

      ideal e sa scapam de tot de psd... dar sunt putin sceptic ca se va putea
      • +1 (3 voturi)    
        slabe sperante! (Vineri, 12 ianuarie 2018, 10:35)

        un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Ar fi o slab posibilitate, dar declarati dumnealui, ca nu are card si nici cont in banca, anuleaza complet aceasta iluzie ...
    • +1 (3 voturi)    
      Asistam neputinciosi (Vineri, 12 ianuarie 2018, 11:22)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      la vanzarea pe taraba a bugetului de stat pentru sustinarea lui Dragnea.
      Asistam la un comportament nerusinat al lui Dragnea.
      Este atat de disperat incat nu mai tine cont de aparentele de moralitate afisate alta data.
      Vinde tot ieftin ca este de furat.
      Banda de hoti este disperata.
  • +8 (14 voturi)    
    Operatia de urgenta suferita (Joi, 11 ianuarie 2018, 18:00)

    Bazil [utilizator]

    de Iordache, eminenta juridica a parlamenului, este singurul lucru real. Pentru vindecare deplina, ii doresc o convalescenta indelungata. Restul problemelor aparute in ultimele zile, fac parte din categoria "joc de glezne":
    1. Autonomia tinutului secuiesc, este conceputa in laboratoarele psd+alde+udmr, ca sa abata atentia de la siluirea justitiei. Ei se bazeaza pe sensibilitatea romanilor fata de acest subiect. Subiect 100% fals - dupa mine.
    2. Asazisul conflict Tudose - dragnea, este un blat pe fata, tot pentru a se abate atentia de la siluirea justitiei in folosul penalilor din parlament.
  • +7 (13 voturi)    
    dilema (Joi, 11 ianuarie 2018, 18:01)

    Solomon_Jeony [utilizator]

    Era de asteptat momentul. Datorita unui pedofil se joaca cu cartile pe fata cea mai tare partida politica de dupa revolutie.
    Merg pe mana lui Shar Pei Tudose ca ne scapa de dragnea si de legile alea bolnave.
    Trist sa ajung sa spun asta dar ...asta e.
    • +9 (11 voturi)    
      de legi nu ne scapa (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:04)

      pb80tm [utilizator] i-a raspuns lui Solomon_Jeony

      ne scapa de dragnea iar legile sunt bonus. dragnea a devenit pacaliciul. de 28 de ani nicio lege stramba nu a fost indreptata dupa schimbarea puterii. fiecare nou venit la putere a profitat de legile rele date de cei dinainte.
  • +12 (12 voturi)    
    DT, la ce fel de "public" te referi (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:32)

    Susufler0 [utilizator]

    cand spui ca nu stii cine il va putea cumpara pe grobianul Tudose, cu mutra lui de sef de autobaza si cu glumitele sale de camionagiu ?

    Tudose este un mutant politic creat in rastimpul celor 28 de ani de democratie romaneasca in interiorul "laboratoarelor politice "ale PSD !

    Deci are publicul sau !

    Nastase nu mai are propriul sau public, asa ca mi-e greu sa cred ca se gandeste la o revenire in politica. Cred ca pur si simplu, a coborat si el pretinsele sale standarde de calitate si vrea sa-i asigure un viitor lipsit de orice griji economice sau juridico-penale lui Mihnea, care nu are vana lui frate sau !

    PS. Intre ochelarii de politician serios ai lui Dragnea si ochelarii de prim ministru ai lui Tudose, intre dintii de grebla ai Presedintelui PSD si ridurile klingoniene ale pretendentului la sefia partidului, nu merita sa faci nicio alegere : duca-se !
  • +7 (7 voturi)    
    Ce urmeaza? (Joi, 11 ianuarie 2018, 23:36)

    motanul_gri [utilizator]

    Jocul din PSD nu mi se pare inca transat. Dragnea dispune de abilitatea politica de a intoarce soarta partidei.

    Sa ne amintim ce declara in urma cu cateva zile despre Tudose: "Este un tip care nu e foarte calm, sunt oameni care nu sunt foarte calmi. (...) Toţi trebuie să fim mai calmi, când eşti mai calm aduni mai multe în jurul tău, când eşti nervos, nu aduni." Cuvintele nu erau destinate urechilor lui Tudose, ci membrilor influenti din partid, carora incerca sa le sugereze ca el insusi este un om de echipa, care strange colaboratori in jurul sau.

    Nu intamplator acum se afla intr-un periplu prin judetele Moldovei: isi cauta aliati.

    Sunt curios care va fi reactia gruparii Tudose.
  • 0 (2 voturi)    
    Domnule Tapalagă (Vineri, 12 ianuarie 2018, 11:34)

    nick24 [utilizator]

    Poate scrieți un artocol despre blocarea posibilitătii de a manifesta, printr-o jmecherie a primăriei:

    https://youtu.be/_vHt_0L1dR4
  • 0 (0 voturi)    
    uite si raspunsul (Vineri, 12 ianuarie 2018, 13:07)

    revo [utilizator]

    3 capete de acuzare impotriva lui Kovesi!
    Si noile legi ale Mafiei nici n-au intrat in functiune! Poate ca nici n-o sa mai fie nevoie de ele, de vreme ce si-au pus executantii acolo unde trebuie! Ce a mai ramas in picioare? Deocamdata, presedentia - dar care va fi rezolvata curad cu o mica suspendare. Procuratura este si ea terminata, pt. ca se va relua tema de la Kovesi. Si uite asa, a fost nevoie doar de o bata la un car de oale.