Ghilotina sau sufocare lenta? ​​Cum joaca Tudose cu Dragnea

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 10 ianuarie 2018, 19:19 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
La trei zile de la declansarea jihadului in PSD, Liviu Dragnea a dat toate semnele ca nu va renunta usor la lupta. A pus-o pe Carmen Dan sa se tina cu dintii de scaun in ciuda faptului ca politistii de rand au ajuns sa-i ceara demisia si sa faca bascalie de ministrul de interne, fapt fara precedent in istoria politiei romane. A declansat apoi un atac mediatic violent prin Antena 3 si alti amici din presa la premierul Tudose, acuzat ca este nici mai mult, nici mai putin decat “prietenul pedofililor”.
  • UPDATE 21:30  Premierul Tudose a facut primul gest de autoritate miercuri seara la Antena 3, locul unde a fost aparata isteric Carmen Dan, anuntand ca este dispusa sa demisioneze dar ca nu ar fi lasata, aluzie clara la Drangea. Atac frontal, in forta, va urma probabil o relplica din partea liderului PSD.
In fine, a plecat in Moldova intr-un tur de forta petru a-si negocia sustinerea cu liderii de filiale sau mai bine zis intr-o ultima incercare de a-i convinge ca Tudose trebuie dat jos de la Guvern. Pe langa toate astea, Paul Stanescu, ministrul dezvoltarii, pe care fostul premier Victor Ponta il numeste “numarul 2 in cartelul Teldrum”, merge si el prin tara fluturand pe sub nasul baronilor miliardele din Programul National de Dezvoltare Rurala.

La o scurta recapitulare rezulta ca liderul PSD va lupta pana la capat, fara rest. Este ultima lui sansa. In fata acestei realitati, premierul Tudose are, la randul sau, doua variante. Prima ar fi sa urmeze mai departe procesul de sufocare lenta a marelul sau rival. Politica pasilor mici, sahul (ca tot e pasionat) cu mutari indelung calculate si joc prudent comporta un singur mare risc. Pana sa ajunga la mutarea decisiva, s-ar putea ca adversarul sa-i captureze  el toate piesele importante de pe tabla. Pana la Comitetul Executiv de la Iasi mai sunt trei saptamani. Pana atunci, Dragnea s-ar putea sa iasa din corzi, cum s-a intamplat si in vara, se repliaza si il pulverizeaza.

A doua varianta este ghilotina. Asta inseamna demiterea din scurt a ministrilor lui Dragnea, incepand cu ministrul Carmen Dan. PSD nu este un partid de la care sa cersesti puterea. In general, puterea nu ti-o face nimeni cadou. Puterea se ia si se exercita in forta intr-un partid ca PSD. Baronii locali, pesedistii se predau instant masculului alfa, daca acesta ii convinge ca are forta sa-i conduca. Cat timp Dragnea le demonstreaza ca inca are putere si capacitate de joc, multi vor ezita. In fata unei mutari de forta, se predau toti neconditionat. Cu ezitari si lasand timp adversarului, Tudose risca sa aiba soarta lui Grindeanu.

Daca, printr-o miscare de tip blitzkrieg, premierul Tudose ia puterea din mainile lui Dragnea, adica ministerul de interne si ministerul dezvoltarii (pusculita baronilor), a doua zi are tot partidul la picioare. Se predau instant toti baronii neconditionat, unii de frica, altii din oportunism, cei mai multi din instinctul de a-si urma seful.

Pentru asta, trebuie sa demita cel putin doi ministri,  sa-si instaleze in aceeasi zi oamenii lui, fara prea multe discutii inutile. Din momentul in care oamenii lui depun juramantul la Cotroceni, Tudose  devine seful de facto al partidului. Dupa asta, urmeaza restructurarea, cu ocazia asta se mai potoleste si Tariceanu. Doar printr-o miscare de forta va convinge partidul ca are un nou lider incepand de maine si ca epoca Dragnea s-a incheiat. Altfel, daca il prinde inceputul sesiunii parlamentare cu Dragnea lider atotputernic la PSD si cu oamenii lui mentinuti in Guvern, premierul zboara. Meciul trebuie incheiat pana atunci.

Depinde insa numai de Tudose ce vrea sa joace cu Dragnea. Risca in continuare ruleta ruseasca, sufocarea lenta? Daca are cu adevarat curaj si stofa de lider, puna mana pe ghilotina.


Citeste mai multe despre   




















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

14324 vizualizari

  • -42 (50 voturi)    
    Ghilotina (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 19:25)

    feisbuk [utilizator]

    A mai facut unul Grindeanu acelasi lucru. 'memba him?
    • +28 (32 voturi)    
      dap (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 19:41)

      Dan Tapalaga [hotnews.ro] i-a raspuns lui feisbuk

      cu o diferenta. tudose nu poate fi demis in urmatoarele trei saptamani. parlamentul e in vacanta pana in februarie. deci are la dispozitie intervalul asta de timp sa faca pe zmeul.
    • +16 (20 voturi)    
      2Doze are Titaniu in Ficat (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 20:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

      Si pregateste meniul Hamster poshat al dente...
    • +19 (21 voturi)    
      Grindeanu a fost prost... (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 21:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

      pe langa asta acum sunt situatii TOTAL diferite
      si oricum, si atunci, daca nu era votu la vedere, sa voteze toti de frica ... pica de atunci dracnea

      + ca o alta remaniere al propriului guvern ii da lui Iohannis mult mai multe posibile manevre...
      • +10 (12 voturi)    
        Grindeanu este sef la ANCOM.. (Joi, 11 ianuarie 2018, 8:44)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Asta spune multe. Cum a ajuns indezirabilul Grindeanu sef intr-o pozitie in care este platit mai bine decat primul ministru?

        PSD va joaca pe degete. De facto sunt la putere de 6 ani, dar tot teatrul asta televizat creeaza aparente inselatoare.
  • +10 (12 voturi)    
    Eu cred ca ... (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 19:48)

    blackarrow [utilizator]

    Tudose are doar spirit de fronda , nu are anvergura unui lider , altfel pana acum dadea de pamant cu Carmen Dan (eu asa vedeam miscarea logica si necesara, cat s-o mai tii in carca pe plangacioasa aia incompetenta ? ).
    Deci cred ca pica varianta ghilotinei , posibil deci ca dragnea -mult mai perfid, ca de-aia e mascul alfa harsait in lupte grele (altfel, adica luat la bani marunti si el un incompetent sadea )-sa-l sufoce el pe Tudose si maine -poimaine sa scape si de el, poate mai subtil decat de grindeanu .
  • +28 (34 voturi)    
    Bun Dan Tapalaga ! Am inteles cu totii (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 20:03)

    Susufler0 [utilizator]

    ca trebuie mers iarasi pe chestia cu "sustinem raul cel mai mic."
    Ne-o spui pret de vreo 5-6 articole !

    Sa zicem ca Tudose taie nodul gordian ! O demite pe Carmen Dan, il demite pe Stanescu si pune in locul lor oameni de incredere, pune oamenii lui.

    Apoi baronii incep sa ceara bani si functii pt oamenii lor : in guvern, in Autoritati, in diverse institutii. Ii cer sa ii scape de justitie pt ca au dosare. Ii cer fel si fel de alte avantaje, mai mult sau mai putin importante, mai mult sau mai putin justificate.

    Ce o sa faca Tudose ? Le da bani ? Le pune oamenii ministri si secretari de stat si sefi de institutii ? Ii scapa de justitie ? (Nu poate face asta decat intr-un singur fel; mergand pe drumul deschis de Dragnea, respectiv modificand grosolan codul penal si codul de procedura penala in favoarea infractorilor si in defavoarea partilor vatamate !

    Evident ca va face toate astea si in acel moment ne vei chema sa iesim in strada impotriva lui !

    Ce vreau sa spun cu asta ? Optiunea pt raul cel mai mic are sens intrucatva atunci cand, de exemplu ai posibilitatea sa alegi un fruct din mai multe cosuri pline in care putreziciunea nu a atins toate fructele.

    Cand sansa inseamna sa cauti intr-un singur cos in care viermele a patruns si s-a raspandit in toate fructele...

    Acesta este PSD : un cos cu fructe viermanoase, din care nu ai ce alege !

    PS. Trebuie sa arunci tot !
    • +10 (14 voturi)    
      Skyfall 007 - scena cu Bond 007 si (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 22:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Renegatul din MI6, o poveste cu bunica ce locuia intr o insula si a scapat de sobolani ( din o stranie coincidenta cu Povestea Noastra, sobolanii P$D - ciuma roshie) ademenind populatia de ciumati intr un butting, butoiul suprapopulat de sobolani...a devenit loc de autodevorare...au ramas doi...asa o fi si la Noi?
      • +12 (12 voturi)    
        Daca ma uit la PNL unde presedintii (Joi, 11 ianuarie 2018, 0:36)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        (domni si doamne deopotriva) nu au fost atinsi de turbare dupa ce au parasit postul, as fi inclinat sa-ti dau dreptate !

        PS. Astfel, mi-i pot inchipui fara probleme pe Stanescu si pe Ciolacu, de exemplu, devorandu-se, sa zicem peste vreo 5-6 ani pe cadavrul (politic) (al) lui Tudose !
        • +7 (11 voturi)    
          Penele este Franciza P$D (Joi, 11 ianuarie 2018, 1:04)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Ce se intampla la penele este conectat in P$D; Exact, cafteala dintre Shobolanii mentionatzi este Inevitabila, eu mi Ash dori sub 2 ani sa se produca....ce ne faces, ce o sa facem cu Kim Jong On Vrancea? Il va reforma Vrancea la tacere?
          • +6 (8 voturi)    
            Despre PNL (Joi, 11 ianuarie 2018, 10:47)

            midufi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            nici nu mai merita sa vorbesti.
            Personal, cred ca va disparea din politica, exact ca si PNTCD,
            PNL care a facut muuult mai multe porcarii decat PNTCD, si-a cam pierdut votantii, parerea mea.
    • +7 (13 voturi)    
      Toate la timpul... (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 22:55)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      lor...

      PS. Cosul poate ne-o mai fi de folos, eu zic sa-l pastram,
    • +12 (18 voturi)    
      Miza partidei (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 23:40)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Dincolo si mai importanta decat frictiunile interne din PSD este soarta legilor Justitiei. Daca acestea intra in vigoare, chiar si pentru putin timp, pot cauza daune imense societatii.

      Am scris "pentru putin timp" pentru ca ele nu au cum sa se permanentizeze - nu in conditiile unei reactii negative hotarate din partea populatiei asa cum am vazut anul trecut.Culmea e ca pe termen lung nu ar fi utile nici macar PSD-ului, intrucat efectele lor negative inevitabile ar convinge treptat electoratul stangist ca a ales gresit. La urmatoarele alegeri, ar urma o prabusire masiva a partidului.

      Exista posibilitatea ca o schimbare a distributiei puterii in esaloanele superioare ale PSD (cu sau fara Dragnea) sa duca la o abordare noua in privinta legilor Justitiei, care sa opreasca raul inainte de a produce efectele grave.
      -------

      Wishful thinking? Vom vedea ....
      • +11 (17 voturi)    
        In PSD nu ajungi la putere din intamplare (Joi, 11 ianuarie 2018, 1:02)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        cam cum au ajuns Antonescu si Iohannis in PNL ci cu ajutorul unor grupuri puternice din teritoriu pe care apoi trebuie sa le multumesti, cum aratam mai sus !

        Oamenii valorosi si corecti sunt atat de putini in partid si se imputineaza in continuu incat mi-e greu sa cred ca in viitorul apropiat s-ar putea crea o masa critica doritoare sa modernizeze partidul.

        Rau este insa ca penuria asta de profesionalism si moralitate se constata (cu exceptia USR) in toate celelalte partide din Romania.

        PS. Prin urmare cred ca in buna masura speranta de a determina schimbarea ramane in persoana Presedintelui, in societatea civila si in USR !
        • +4 (8 voturi)    
          Eu cred ca cei din PNL (Joi, 11 ianuarie 2018, 4:47)

          Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Citesc articolele lui Dan Tapalaga...Tot asa,e posibil ca Dan Tapalaga sa citeasca postarile tale.Asta inseamna ca ai o belea pe cap...Fa ce-oi sti si convinge-i (cu doua mante) pe tinerii din PNL sa se impuna,sa bata palma cu colegii lor din USR.Asta este singurul as din maneca Presedintelui.
          • +3 (7 voturi)    
            Exista Tinerii din penele? (Joi, 11 ianuarie 2018, 7:23)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

            Buruienile Batrane gen gorghiu,perdoiu,etc pot sufoca in gesturi de Anaconda...nu vorbiti de penele “decat “ in registrul penele este Franciza P$D
          • +6 (8 voturi)    
            "Cu doua mante" !!! Ho-ho... (Joi, 11 ianuarie 2018, 9:21)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

            Pai asta inseamna sa fii "meserias", nu gluma !

            Grandgousier, de un an incoace umplu forumurile HN cu disperarea mea ca opozitia trebuie sa se uneasca, sa faca o alianta politica impotriva PSD-ALDE, un fel de nou DA, cu care sa se opuna, sa incerce sa opreasca "incalzirea globala" accentuata, ca sa nu spun de-a dreptul, parjolirea Romaniei demarata de Dragnea si de Tariceanu.

            Iar aceasta alianta a opozitiei trebuie realizata nu in anul electoral, nici in cel preelectoral, ci de-acum, imediat.

            Colaborarea celor doua partide la nivel de CCR, unde impreuna au obtinut doua, trei victorii, imi dadea sperante... mici dar ele existau.

            Pt ca acum sa aflam cu totii ca PNL nu a vrut sa dea 4 semnaturi USR, patru - atat ii mai trebuiau pt ca acesta sa poata depune sesizare la CCR impotriva legilor justitiei.

            PS. Eu stiu ce si-or mai dori si tinerii din PNL (cu una. doua exceptii, gen Caţu) crescuti la umbra falnicilor copaci, Orban, Athanasiu, Petrache ?
            • +1 (7 voturi)    
              Orban nu se dezminte, PNL nu semneaza (Joi, 11 ianuarie 2018, 11:50)

              URD [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              o analiza in detaliu a aberatiilor propuse la modificarea legilor justitiei pentru a fi trimisa la CCR. Ei, formal, si-au facut, datoria au trimis, iar curtea sa poata lua hotararea care o vor, fara a da o ampla motivare la detalii. Le "pica pixul" daca mai semneaza o data. Rusine partid "in opozitie".
            • +1 (1 vot)    
              Uita-te si tu in ce situatie ne aflam... (Joi, 11 ianuarie 2018, 23:16)

              Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Sahistii ar spune ca suntem in zugzwang...Prietenii tai de la biliard sunt de parere ca traim pe pielea noastra un snooker cu trei mante(na,te-am batut)...Cand am zis ca am scapat,vine fiara aia dezlantuita(un domn) si zice ca suntem in plin Boa constrictor...Cand ,de fapt,noi ne aflam in "Vrajitorul din Oz"....E suficient sa ciocnim de doua ori din calcaie(pac-pac)...Si totul se rezolva!...:Cei care au votat cu USR-ul,sa "invadeze" PNL-ul.Din 700.000...Macar 200.000,daca ar intra maine in PNL...Am strange buboiul,ca intr-o menghina.
      • +8 (10 voturi)    
        Just, (Joi, 11 ianuarie 2018, 8:42)

        indrea [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        asta-i marea problemă acum! Răul cu mustaţă trebuie trimis acolo unde-i e locul. Urgent. E ca atunci când ţi-a luat casa foc: nu te uiţi la CV-ul pompierului.

        În rest, vorba aia, "Roma nu s-a construit într-o zi", pot fi luate toate pe rând la îndreptat, că lumea s-a mai deşteptat. Totul e să nu ne culcăm pe-o ureche iar, după ce stingem pălălaia.
    • +5 (5 voturi)    
      Pe scurt (Joi, 11 ianuarie 2018, 7:01)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Rotatia Judetelor. Pleaca Teleorman, Giurgiu si Cta, intra Vrancea, Iasi si alti pofticiosi :)
  • +17 (19 voturi)    
    Tudose, varianta mai buna? (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 20:10)

    Appollodor [utilizator]

    Articolul pare sa sugereze, ba chiar sa incurejeze o miscare de forta a lui Tudose pentru preluarea partidului.

    Evident, varianta Dragnea s-a dovedit deja dezastroasa pentru Romania, intrebarea este, oare varianta Tudose chiar ne poate oferi speranta, sau vom avea acelasi tip de guvernare, dar cu o figura noua?
    • +4 (8 voturi)    
      As good as it gets (Joi, 11 ianuarie 2018, 7:07)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui Appollodor

      La-m avut pe Ponta si am zis ca mai rau nu se poate. A venit Fragnea si l-a impins pe Grindeanu, om spalat din TM.
      A venit 2Doze acum la inaintare.

      Dar sunt aceeasi sobolani la butoane -baronii aia - multi de 15-20 ani jupani pe mosiile lor.

      Sunt aceleasi generatii si categorii sociale care permit unui partid de infractori sa castige puterea si sa arunce in haos o tara.

      Este in gena noastra.

      Asa ca mie mi se rupe ce se intampla. Ca pleaca Stanescu si vine Oprisan. Ca pleaca Badalau si vine grupul de la Clug. Ca vine ala de la Iasi si pleaca Stroe acasa.
    • +8 (10 voturi)    
      cel mai probabil... (Joi, 11 ianuarie 2018, 9:32)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Appollodor

      Tudose, este o varianta mai putin proasta decat dracnea...

      nu ne imbatam cu apa rece sa credem ca o sa se schimbe psd sub domnia altuia... dar o sa fie mai putin nociv fara de dracnea.,..
  • +14 (20 voturi)    
    Uite ce discutam in 2017, (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 20:33)

    BobMuller [utilizator]

    care comunist va triumfa, in timp ce spitalele sunt tot alea, scolile sunt mai putine si lumea fuge din tara cu zecile de mii pe an.

    Fericire maxima.
  • +12 (14 voturi)    
    La statura lui ,... (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 21:21)

    scaraotchi [utilizator]

    eu zic ca e suficienta sufocarea lenta... Pe parcurs va cere singur varianta mai ...rapida...
  • +1 (7 voturi)    
    Parerea mea (Joi, 11 ianuarie 2018, 8:01)

    DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator]

    E ca se pregateste o remaniere sau o demitere totala. A poporului.
  • +6 (12 voturi)    
    România europeană vs România feudală (Joi, 11 ianuarie 2018, 8:24)

    c.radu [utilizator]

    Ăsta este clivajul din societatea noastră. În timp ce o parte dintre noi vor să reușească prin forțe proprii, altă parte a rămas dependentă de un tătuc, de o rețea prin canalele căreia curg banii publici și tot ce trebuie să faci ca să ai și tu parte de ceva este să te conectezi.
    Schimbarea lui Dragnea este necesară, dar nu și suficientă și sunt convins că D.T. știe bine asta. Problema e cu această rețea a baronilor locali sau a ciocoilor, cum scria cineva, a tuturor directorilor și directorașilor care în momentul de față administrează banii după bunul lor plac. Aștept de la Cioloș și de la partidul pe care sper că îl va înființa, un program de reformare totală a administrației. E clar că mentalitățile nu pot fi schimbate și că singurul mod în care cei prin mâinile cărora trec banii de la buget vor fi determinați să nu mai fure este să fie împiedicați în acest sens. Șefii consiliilor județene sunt cei care trebuie primii lipsiți de puterea de a da dependență firmelor și tuturor oamenilor din județe. Sunt sigur că se poate găsi o altă modalitate de circulație a banilor, măcar mult mai transparentă dacă nu o schimbare totală a sistemului. Dacă oamenii vor începe să fie răsplătiți pentru munca lor și nu pentru apartenența sau votarea potentaților zilei, va avea de câștigat și mentalitatea noastră ca popor.
  • +3 (5 voturi)    
    pentru ghilotina (Joi, 11 ianuarie 2018, 11:33)

    suck&swallow [utilizator]

    ai nevoie de sange in instalatie, de fibra falusiana si cojones de gigantopithecus alfa.
  • -2 (2 voturi)    
    conteaza? (Joi, 11 ianuarie 2018, 12:33)

    revo [utilizator]

    Ghilotina, sufocare, ce conteaza pentru noi atata timp cat Tudose, acest nou Luceafar al Mafiei politicii romanesti, scoate condamnatii din puscarii si-i infige direct in inima bugetului tarii?!

    Cred ca ati aflat care sunt criteriile de selectie pentru posturile din Cabinetul premierului cu fruntea botita - de la 3 ani in sus condamnare cu executare + "opera stiintifica" de rigoare! Evident, se accepta si cei care au cel putin un doctorat plagiat dovedit!