Crimele de la metrou, la indigo. Despre responsabilitate in presa

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 15 decembrie 2017, 13:09 Actualitate | Opinii


Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Azi dimineata s-au inregistrat doua noi incidente la metrou, similare cu crima de miercuri. Era o chestiune de timp pina la aparitia lor, dat fiind comportamentul iresponsabil al unei parti insemnate a presei. Decizia televiziunilor si site-urilor care au difuzat imaginile cu crima isi arata acum roadele. Crimele la indigo (copycat crimes) sint o realitate peste tot in lume: violenta hraneste violenta. De data asta nu e vina statului, ci vina unor privati care vor avea pe constiinta viitoarele victime.

Zeci de studii din toata lumea arata cum mass-media are un rol major in aparitia efectului crimelor la indigo. Persoanele instabile psihic, cu inclinatii spre violenta sau avide dupa publicitate cauta permanent solutii pentru a-si satisface nevoile. O crima sau o sinucidere tratate iresponsabil de media devin sursa de inspiratie perfecta pentru aceste persoane.

Tocmai de aceea exista cursuri speciale pentru ziaristi si conducatorii de redactii. Tratamentul crimelor si sinuciderilor ar trebui sa fie unul aparte in presa. Abundenta de detalii creeaza mereu premisele copierii modului de operare. De aceea e extrem de periculos, de exemplu, sa dezvalui numele substantei ingerate de un sinucigas: se vor gasi instantaneu cetateni cu tendinte suicidare care vor incerca exact aceeasi metoda.

Clipurile sau fotografiile care prezinta astfel de acte sint si mai contra-indicate in literatura de specialitate, data fiind puterea uriasa a imaginii. Orice difuzare de imagini cu momentele cumplite din timpul producerii unei crime vor da instantaneu idei altor personaje cu inclinatii violente sau cu probleme psihice majore.

Or, multe dintre televiziunile romanesti au facut exact acest lucru. Nu doar ca au difuzat imaginile oribile cu crima de la metrou, dar le-au difuzat in bucla, iar si iar, pana la sufocare. Citeste aici o monitorizarea realizata de Paginademedia.ro. Am vazut si maxima ipocrizie din partea unor televiziune: au afisat pe ecran mesajul "Atentie, imagini violente!". Ca si cum asta ar impiedica pe cineva sa schimbe canalul.

Ipocrizia a fost dubla: aceleasi televiziuni invitau la piosenie si retinere cu ocazia ceremoniilor prilejuite de moartea regelui Mihai. La citeva minute distanta, tot ele difuzau neincetat si comentau cu nesat si prefacuta ingrijorare imaginile macabre din metrou. Nu le interesa interesul public, ci exploatarea emotiilor umane si obtinerea de audienta, care duce la incasari marite. O fi meritat ca, pentru citeva mii de euro in plus din reclame, sa hraneasca imaginatia a sute ori mii de persoane instabile psihic?

Mai mult: au invocat interesul public pentru a difuza imaginile. Profund incorect. Interesul public (cel care ar trebui urmarit de presa) nu e totuna cu interesul publicului. Interesul public in acest caz era clar: trebuia chestionata lentoarea cu care s-a miscat politia de la prima sesizare si pina la prinderea prezumtivei asasine. In loc de asta, cele mai multe televiziuni au cautionat explicatiile lesinate si evazive ale ministrului de Interne, Carmen Dan, si ale sefilor politiei. Daca vrei sa servesti interesul public, asigura-te, ca ziarist, ca autoritatile isi fac treaba pentru care sint platite din taxele si impozitele mele.

Daca voia sa serveasca interesul public, presa avea o alegere simpla: sa difuzeze fotografia presupusei asasine si sa indemne publicul la ajutor pentru depistarea ei. Difuzarea imaginilor macabre de la producerea crimei nu a servit interesul public, ci interesul publicului pentru morbid (perfect de inteles din punct de vedere uman, dar care nu are legatura cu interesul public).

Deseori am avut discutii in redactie pe aceasta tema. Frustrarea unui editor e maxima in aceste momente: vede ca celelalte televiziuni/site-uri difuzeaza aceleasi imagini si cistiga instantaneu audienta. Dar nedifuzarea imaginilor e decizia corecta din punct de vedere profesional. Si e corecta din punct de vedere moral: sa stii ca difuzarea imaginilor va duce negresit la aparitia altor tentative similare de crima/sinucidere e o povara uriasa.

Azi e momentul sa repunem in discutie o institutie complet nefunctionala a statului roman: CNA.
Arbitrul pietei audio-vizuale e mai corupt decit piata insasi. CNA s-a transformat intr-o sinecura pentru clientela partidelor si a baronilor. Avem acum dovada clara: coruperea unei institutii - cheie in democratie duce nu doar la pierderi financiare, ci la tragedii personale. CNA trebuia sa intervina instantaneu, la prima difuzare a imaginilor infame, si sa le opreasca sub amenintarea unor sanctiuni financiare majore. Nu a facut-o, iar televiziunile s-au purtat asa cums e comporta de ani buni. Ca hotii intr-un sat fara ciini.

Cum sa le explicam persoanelor amenintate cu moartea azi-dimineata in metroul bucurestean ca aceste agresiuni nu ar fi existat, probabil, daca CNA isi facea treaba? Ca agresiunile ar fi fost mult mai putin probabile daca televiziunile nu le ofereau sursa perfecta de inspiratie?

Cred ca disfunctionalitatea CNA a devenit o amenintare pentru societate. Daca mai exista o farima de umanitate in aceasta clasa politica, e timpul schimbarii actualului consiliu al CNA si popularea lui cu oameni carora le pasa macar de viata cetatenilor romani.

PS: Jos palaria in fata putinelor televiziuni si site-uri care au dat dovada de responsabilitate si nu au difuzat imaginile din metrou.

Scurta bibliografie:



















21202 vizualizari

  • +21 (29 voturi)    
    perfect corect (Vineri, 15 decembrie 2017, 13:21)

    Adrian_1234 [utilizator]

    in plus as avea dubii si despre oamenii care se uita la videoclipurile astea ...
    • +16 (18 voturi)    
      CNA si majoritatea telesepctatorilor sunt in urma (Vineri, 15 decembrie 2017, 14:13)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      CNA e prinicipalul vinovat pentru ca nu-si indeplineste principalul rol pentru care exista, ca mediul audio-vizual sa aiba un efect pozitiv nu distructiv in societate.
      De asta in loc de informare avem dezinformare, in loc de cunostiinte televiziunile ofera scandal si manipulare.

      Dar si majoritatea telespectatorilor romani prefera scandalul si prosteala in locul informatiilor obiective si utile. Digi 24 care e printre singurele posturi ok din Romania, desi in crestere are audienta sub cea a unor canale tv ale unor infractori.
      • +2 (6 voturi)    
        digi24 (Vineri, 15 decembrie 2017, 17:46)

        Crocobaurul [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        Chiar si pe Digi24 s-au difuzat, in bucla, imaginile inregistrate la metrou.
      • +7 (9 voturi)    
        singurul canal cica de stiri (Vineri, 15 decembrie 2017, 21:21)

        pepper89 [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        care continua si in seara asta cu crima si atacurile, ghiciti cine e? latrin a.
        "serie de atacuri criminale, ce urmeaza?
        Atacuri in autobuz"
        Deci ei vin si cu ideile practic pt nebuni.
        In rest, toate posturile de stiri sunt concentrate pe doliul pt Regele Mihai. Se vede cine e disperat dupa reclame, audienta, si incita nebunii in continuare.
        Zici latrina 3 si tragi apa.
      • +1 (1 vot)    
        Sigla CNA (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 12:04)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        Ce Ne Ametiti !
    • +9 (11 voturi)    
      corect (Vineri, 15 decembrie 2017, 14:44)

      paniri [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      pe langa lipsa de cenzura de la nivelul televiziunilor etc si al CNA, exista propria cenzura. Toti ar trebui sa ne gandim inainte daca e ok ceea ce facem, daca ne hraneste sau nu ceea ce vom vedea, ca atunci cand alegi calitatea emisiunilor pe care le urmaresti.
      • +2 (8 voturi)    
        propria cenzură (Vineri, 15 decembrie 2017, 15:34)

        samuraijack [utilizator] i-a raspuns lui paniri

        Și spune-mi cum funcționează propria cenzură la persoane cu probleme psihice? De aceea e nevoie de instituții care reprezintă societatea și să își facă treaba.
        • +4 (4 voturi)    
          nu contest (Vineri, 15 decembrie 2017, 17:03)

          paniri [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

          nu contest ce spui in niciun fel. dar cred ca esti de acord cu mine ca marea masa a celor care au privit hipnotizati dezbateri intregi si reluari ale acelor inregistrari nu sufera toti de boli mintale, ci mai degraba de defecte de caracter (? sau un alt termen de acelasi sens). eu m-am referit la acest aspect - lucrul cu propriul caracter.
        • 0 (6 voturi)    
          corect (Vineri, 15 decembrie 2017, 17:51)

          Crocobaurul [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

          Corect! Nu se poate vorbi de autocenzura in cazul persoanelor instabile psihic. De aceea e chiar ilara acea atentionare caracteristica TV-ului din ziua de azi: "urmatoarele imagini va pot afecta emotional".

          Persoanele stabile psihic, cred eu, sunt foarte putin influentabile (se pot induce eventual niste stari temporare). Pentru cei mai instabili, oare ce valoare are acel avertisment? Vor inchide ochii de buna voie? Vor scimba canalul? Tampenii...
      • +1 (3 voturi)    
        hmm (Vineri, 15 decembrie 2017, 17:48)

        Crocobaurul [utilizator] i-a raspuns lui paniri

        Filmuletele s-au transmis la stiri (maxima audienta) pe toate canalele de stiri sau generaliste, mai mult sau mai putin populare. Ce selectie sa mai facem?
        • +1 (1 vot)    
          zau ca nu mai suntem pe vremea lui Ceasca (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 13:02)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Crocobaurul

          Sa nu imi spui ca nu ai discovery sau alt canal realizat de alte televiziuni, posturi decat cele romanesti?

          si chiar si asa intervine propria cenzura si spui STOP - te duci si faci altceva ca de exemplu te speli pe cap, pe dinti, canti, citesti, te plimbi - something else...

          Nu cred ca mai suntem in vremurile in care sa nu ai alta alternativa. Cam despre asta este vorba - cred io
    • +2 (4 voturi)    
      Te uiti (Vineri, 15 decembrie 2017, 16:17)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      pentru ca vrei sa stii de cine sa te feresti si cum sa reactionezi. E instinctul de conservare...
      • +2 (6 voturi)    
        Te uiti daca ai o problema la bila (Vineri, 15 decembrie 2017, 21:51)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

        un interes bolnav.
      • +1 (1 vot)    
        instinctul de conservare... (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 13:14)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

        Este un punct important ridicat.

        A. Nu stiu daca sarmana victima a avut toate simturile si puterile la ea - cred ca avea alternative - daca nu reusea sa scape de puterea agresoarei care sa ma iertati este un tar de femeie atunci trebuia sa se gandeasca rapid cum sa scape altefel decat agatandu-se de margine ca sa fie agresata din nou -

        B. Lectii:
        1. din fata nebunilor safugi ca este mai sanatos
        2. te gandesti rapid ce altceva poti sa faci ca sa iti scapi viata - te puteai face mic, te puteai gandi sa fugi din calea trenului pana unde incepea din nou tunelul p[entru ca stiai ca trenul era pregatit sa opresca in statie.


        C. Mass-media putea sa insiste pe masurile de prevenire in astfel de situatii si pe variantele pe care le ai la dispozitie pentru a scapa de agresor si sa iti pastrazi si viata...Nu prea a operat asa mass-media si aici nu iau in calcul numai televiziunile - deja tv a ramas numai pentru cei mai in varsta....

        D. Mass-media putea si trebuie sa puna presiune pe stat pentru a asigura o comunicare a cazurilor rapida si pentru a preveni populatia - sa previi inciddente similare si sa informezi cum sa te protejezi in astfel de situatii
        Nu s-a intamplat asa - poate nu stiu io...

        Dupa parerea mea timpii de reactie ale celor care trebuiau sa se sesize asupra acestor cazuri au fost prea mari...O parere!
    • +1 (3 voturi)    
      Da, asta ar trebui sa interzica prin lege (Vineri, 15 decembrie 2017, 21:50)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      dar nu au creier nenorocitii din parlament: aratarea crimelor la televizor sau pe internet. Ce om intreg la minte suporta sa vada asa ceva???
    • +2 (2 voturi)    
      Din păcate... (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 8:00)

      indrea [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      mulţi dintre noi habar n-au că poveştile horror ajung să se instaleze înăuntrul nostru, dacă le dăm voie. Dacă mâncăm prost, ne îmbolnăvim într-un fel sau altul. ("Gunoi introduci, gunoi obţii"- funcţionează la fel şi la nivel mental, psihic.) Suntem ceea ce absorbim din afara noastră(aer, hrană, informaţii etc).

      Cred că ar fi corect ca profesioniştii mass-media să trateze cu mult tact întâmplările cumplite: să le aducă în atenţia publicului, dar fără a insista; când este posibil, e omeneşte să se prezinte şi soluţii de salvare, pentru că mulţi nici nu se gândesc la ele.
      • 0 (0 voturi)    
        plus... (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 13:15)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui indrea

        soluţii de salvare

        pentru că mulţi nici nu se gândesc la ele.
  • +33 (33 voturi)    
    lol (Vineri, 15 decembrie 2017, 13:23)

    adrian_rolland [utilizator]

    CNA ? Mai exista mizeria respectiva ?
    • +12 (12 voturi)    
      cna (Vineri, 15 decembrie 2017, 14:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      amendeaza doar daca critici prea mult pesedeu... in rest inchide ochii la orice... mai ales cand fac prostii a3 si rom tv
  • +7 (9 voturi)    
    trebuia spus. (Vineri, 15 decembrie 2017, 13:31)

    g01an [utilizator]

    este nevoie de mai multa responsabilitate. am vazut imaginile chiar la digi24 in timpul comunicatului de presa al reprezentantului politiei capitalei. nu mi-a picat tocmai bine. politia ar fi trebuit sa stie mai bine de atat, putea sa informeze asupra incidentului fara sa elibereze strict acele detalii - pentru ca si politia si celelalte institutii abilitate (din MAI sau MJ), nu doar presa, trebuie sa stie aceste riscuri si sa se comporte responsabil. evident, pot arata jurnalistilor acele imagini direct, fara sa le dea filmele sau imaginile pentru a le difuza mai departe - pentru a asigura informarea corecta si completa, fara a perpetua actul de violenta in spatiul public.

    din pacate avem mult prea multe probleme institutionale si sistemice pentru a putea aborda si rezolva aceste probleme acum. nu ai cu cine, din punctul meu de vedere. este doar o chestiune deontologica pe care fiecare va trebui sa o aplice in dreptul sau.
  • +8 (10 voturi)    
    CNA este o rusine! (Vineri, 15 decembrie 2017, 14:19)

    valll [utilizator]

    Cand vom avea o democratie adevarata, institutii cu indivizi precum cei de la CNA, CCR si nu vor rezista,
    Cum functioneaza ele acum, este jignitor pentru inteligenta romanilor.
    De fapt, peste tot, numirile unor indivizi dispusi sa-si vanda constiintele s-au intensificat.
    Ma intrebam cand va fi rasplatit fostul avocat al poporului dupa prestatiile de la Rtv..
  • -6 (14 voturi)    
    Sa-si vada fiecare barna din ochi... (Vineri, 15 decembrie 2017, 14:31)

    Metec [utilizator]

    Articolul incepe asa: "Azi dimineata s-au inregistrat doua noi incidente la metrou, similare cu crima de miercuri. "
    Intrebare 1: a existat o agresiune?
    Intrebare 2: daca a existat, s-a soldat cu vreo victima?
    Intrebarea 3: daca nu a existat si nu sunt victime, in ce consta similaritatea cu crima de miercuri?

    Domnule jurnalist, mai bine ati merge dvs. la acele cursuri pe care le prescrieti altora.
    • 0 (8 voturi)    
      Mai invata limba romana (Vineri, 15 decembrie 2017, 19:22)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Vezi ca similar nu inseamna identic. Similar poate fi faptul ca persoanele vizate erau tot femei, sau ca agresorii erau femei, sau cu probleme psihice. Intelegi? Daca nu, roaga pe cineva sa-ti explice.
      • +1 (1 vot)    
        :))) hai, ca esti simpatic...! (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 9:12)

        Metec [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Devotamentul tau pentru sefu' e admirabil si induiosator. Ia de-aici, cu lamaie:
        SIMILÁR, similari, -e, adj. De aceeași natură, de același fel; asemănător, analog. – Din fr. similaire.

        Ti se pare ca amenintarea seamana cu fapta in sine?
        Daca eu iti spun acum ca te voi omori cu un cutit, asta inseamna similaritate cu o injunghiere reala?
        • 0 (0 voturi)    
          Ha! Ha! Ha! (Luni, 18 decembrie 2017, 14:40)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Metec

          Nu stiu la care sef te referi, dar nici unul din sefii mei nu are legatura cu asta, mai mult habar nu au limba romana ca macar sa poata avea o idee despre asta. Si vezi ca inclusiv comform definitiei tale, similar nu inseamna identic.. Si DA, daca spui ca omori cu un cutit POATE fi o similaritate cu un caz real (deci nu neaparat, dar POATE, ca sa fie clar)!
  • +3 (5 voturi)    
    Metrorex (Vineri, 15 decembrie 2017, 14:43)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    a dat filmarile gratis?
  • +9 (11 voturi)    
    Tara capturata de interlopi (Vineri, 15 decembrie 2017, 15:01)

    Trojan.H [utilizator]

    Tot asa va fi, zi de zi, ceas de ceas, pina cind Mamaliga va pricepe ce si cum. Intr-o tara capturata de interlopi, asa zisa Politie, asa zisa Jandarmerie, asa zisa Armata, asa zisele Servicii, asa zisele institutii pentru protectia cetatenilor sunt niste chestii care exista numai si numai pentru protectia interlopilor si pentru umflarea propriei burti, evident.
    • +1 (3 voturi)    
      de acord (Vineri, 15 decembrie 2017, 21:15)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      asta e doar inceputul...o sa fie si mai naspa. or sa intre tiganii peste voi si daca ii filmati, prindeti o sa fiti buni de plata daca nu chiar inchisi ...totul e pe inverse....si asta daca mai scapati cu viata. nimeni nu va protejeaza in statul condus de psd si udmr, ei doar isi vad de ale lor. s-a nascut o noua securitatea in forma agravata contrara statului de drept. SRI ar trebui desfiintat si f multi inchisi ptr tradare. altii ar trebui sa plateasca ca au acceptat pozitii ptr care nu erau calificati, de au abuzat ei si cei care i-au angajat. SRI la ora asta e raul cel mai mare din Romania. e clar ca ei au alte ordine si alti stapini.rusine
      • 0 (0 voturi)    
        SRI-ul (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 11:25)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

        este platit sa stie tot ce se intampla in aceasta tara si sa ia masuri pentru a opri raul. Orice lucru rau se intampla, atrage responsabilitatea SRI-ului (si alte institutii cu rol asemanator). Daca au stiut, dar nu au impiedicat infaptuirea raului, ii face complici; daca nu au stiut, acest lucru demonstreaza ca sunt incapabili, inutili si trebuie desfiintati sa nu mai risipim banii. SRI-ul si toti cei cu rol asemanator, sunt vinovati, cel putin din punct de vedere moral, de tot raul din Romania!
        • 0 (0 voturi)    
          cine le stie pe toate??? zau... (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 13:35)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui unins

          Poate ca sunt lucruri care se intampla in alte parti dar la noi ba...Si utie dintr-o data apar si la noi...

          Cred ca s-a dorit crearea unei stari de panica - sa fie distrasa atentia catre alte orizonturi...

          da - o gresela ca emisiunile au fost acaparate de aceste stiri - poate ca erau altele care trebuiau sa fie in primetime dar...

          Cum poate o institutie a statului sa le stie pe toate cand multe evolueaza rapid si in directii neasteptate, necunoscute???

          Cred ca este important sa iti pastrazi mintea, ochii si urechile deschise ca sa cuprinzi noul si sa actionezi/reactionezi

          sa incercam cu un oracol ceva sa ne previna asupra urmatoarelor cazuri???
  • +1 (3 voturi)    
    Tara captiva (Vineri, 15 decembrie 2017, 18:46)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Daca aveam oameni cu caracter si coloana vertebrala nu ar fi fost nevoie sa ii pazim astazi in anul 2017 pe cei care fac umbra pamantului doar pentru a servi infractori. Daca membrii CCR, Av. Poporului, CNA... si-ar fi facut datoria in iarna nu se ajungea aici. De aceea e nevoie de un reset total care nu a avut loc dupa '89.
  • +1 (7 voturi)    
    "Tacerea naste monstri" (Vineri, 15 decembrie 2017, 18:46)

    unins [utilizator]

    Este posibil sa inspire cativa psihopati, dar haideti sa privim si jumatatea plina a paharului: mii de oameni informati, poate mai dur, sunt avertizati sa fie mai vigilenti si sa se gandeasca la masuri preventive. Daca iti pasa, faci ceva!
    • -1 (5 voturi)    
      Confuzi tacerea cu difuzarea unei atrocitati (Vineri, 15 decembrie 2017, 21:52)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui unins

      la care au acces, la ora de varf, si persoane psihic vulnerabile si impresionabile precum copiii!
      • +2 (2 voturi)    
        Tu esti (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 11:08)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        dintre cei care cer sa trecem sub tacere si holocaustul nazist "ca este atrocitate"!?!?!? Sau nu stii ce atrocitati se comiteua in lagarele naziste? Ce s-a intamplat la metrou este rezultatul nepasarii noastre - si a ta - a tututror. Sunt sigur ca ai auzit "Coruptia ucide" si tot sigur sunt ca habar nu ai ce inseamna! Daca intelegeai, nu ai fi cerut sa se cenzureze realitatea atroce in care traim. Poate crezi ca nestiind, simti mai putina vinovatie, dar asta nu reprezinta decat nepasare.
  • 0 (2 voturi)    
    Eu as merge mai departe, (Vineri, 15 decembrie 2017, 22:48)

    A_n_c_a [utilizator]

    pe langa demisiile ministrului de interne si a sefului CNA (daca exista asa ceva), as”repopula” spitalele de boli neuro-psihice (dintre putinele neinchise) cu oamenii care au devieri de comportament grave si sunt in evidenta medicilor de familie.

    Vedem zilnic pe strazi, in mijloacele de transport in comun sau in locurile publice, oameni care par a nu avea discernamant in ceea ce fac si spun, unii chiar violenti, vorbind singuri... toti acestia au fost parasiti de sistemul sanitar romanesc si lasati de izbeliste liberi, fara ca, in eventualitatea unui incident major, sa putem arata spre medicul care i-a facut ultima externare sau spre familie.
    Acesti oameni cu probleme de natura comportamentala, sunt greu de tratat in ”libertate” si sunt usor de influentat de orice stimul extern. Si ei sunt cetateni ai acestei tari si de cele mai multe ori, nu sunt vinovati pt starea in care se afla, dar nici cei care pastoresc sistemul sanitar nu fac nimic pt ei.
    Dar noi, noi ceilalti, cu ce am gresit sa stam pe un scaun langa ”dereglati” care pot avea orice arma alba asupra lor pt a-si duce la bun sfarsit un joc imaginar ?!
    • 0 (2 voturi)    
      vai, vai, vai... (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 13:20)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui A_n_c_a

      Sunt multi care gandesc ca Dvs.

      Nu stiti - poate si Dvs. aveti un deranj???
      Important este ca dupa ce constati ca un personaj are un deranjament sa ii recomanzi 0 cale de tratare, sa il ajuti sa depaseasca problemele, daca poti, si numai daca nu dau rezultate tratamentele sa ii separi...

      Am auzit atat de multe in aceste cateva zile ca ma ingrozesc de cati monstri a nascut societatea - din comoditate si/sau nepasare.

      vai,vai, vai!
      Nu este de mirare ca suntem in acest punct.
  • +3 (3 voturi)    
    mai (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 0:09)

    martel55 [utilizator]

    lasati mania corectituidnii politice, ca ati ajuns sa pretindeti sa nu se mai arate/vorbeasca despre nici un lcuru care nu e aprobat de adeptii acestei cenzuri...asta e realitatea dura, ea exista, nu putem sa o ignoram ca asa viseaza unii
  • +2 (2 voturi)    
    deci (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 0:35)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cenzura de tip leninist e absolut necesara, pulimea e proasta, stim noi leninistii mai bine ce trebuie facut. Atit noi,cit si oprescu nas in gura, de exemplu. Am vazut filmul asta de citeva ori.
  • +3 (3 voturi)    
    schimbare (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 7:03)

    Remarque [utilizator]

    Ce s-a intamplat la metrou este rezultatul unei societati profund defecte. Este rezultatul coruptiei, saraciei, nepasarii in care ne zbatem zi de zi. Este rezultatul, daca vreti, al sistemului care intretine aceasta stare de fapt. Aceasta femeie a fost in libertate din cauza sistemului si tot din cauza lui a facut ce a facut.

    Problema este la nivelul constiintei fiecaruia. Pana nu se va schimba ceva la nivel profund, mental,, vom continua sa fim victime ale societatii in care traim. Faptul ca trecem pe rosu, ca nu strangem dupa cainele nostru, ca nu schimbam nimic in educatie de atatia ani, ca toleram un sistem medical daunator si capusat, ca nu luam atitudine in comunitatea noastra pentru ca consideram ca avem intotdeauna motive mai bune sa nu o facem, toate acestea ne fac sclavii sistemului prezent.
    Pana nu vom schimba aceasta paradigma mai intai la nivel individual, vom ramane in aceasta bucla, unde singura forma de protest este reactiva, tardiva, dupa ce deja raul s-a intamplat.
    • -1 (1 vot)    
      unii nu pot schimba singura bucla si... (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 13:27)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      Au nevoie de ajutorul familiei, al prietenilor, al societatii

      Doamna aceea cu probleme a fost angajata - angajatorul a sesizat ca are probleme dar a actionat minimal - a dat-o afara.

      Ma gandesc ca putea sa ii schimbe lmunca asa incat sa nu o tina in contact cu publicul si care sa nu o solicite atat de mult cu un salariu corespunzator, banui ca minumul pe economie - parerea mea - si sa ii faca recomandarea de a merge musai la un tratament. Nu stiu daca se facea bine, nu stiu daca putea sa munceasca dar asa, singura, uite ce a facut. POate a fost dirijata, poate, deci cineva s-a folosit de ea.. poate...si atunci este si mai grav...

      Indiferenta naste si ajuta monstrii!
  • +2 (2 voturi)    
    Culegem ce am semanat (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 13:19)

    Dedalus [utilizator]

    Ma amuza oripilarea romanilor in fata rezultatelor educatiei imbecile, ce promoveaza non-valoarea , violenta, oribilul.

    Dupa decenii de prabusire a educatiei, cu voia noastra si din dorinta noastra, dorim sa dam legi care sa ne transforme din inculti in iepurasi ascultatori.

    Culegem ce am semanat si inca impactul distructiv al non-educatiei din Romania nu este epuizat.

    Din ce in ce mai multe personae nu mai stiu nici macar sa vorbeasa (de scris. stim cum stam official), din ce in ce mai multi copii se salbaticesc, devenind niste fiare mincinoase, inculte, lacome si mincinoase.

    Aceste mici fiare se transforma in mari fiare si dau cu nesat la TV imagini cu crime, sunt convins ca unii chiar si-ar fi dorit sa fie acolo, sa vada single cu ochii lor. Si televiziunile dau asemenea imagini, sub dispozitiile unor fiare pentru ca alte milioane de fiare inculte si lacom sa vada "circul".

    Mai sunt 3 ani pana la viitoarele alegeri. Daca nici acum partidele politice nu vor intelege ca educatia este nu unul dintre obiectivele politicii, ci primul, putem foare bine sa ne pregatim incuieturi la usi si bate la indemana, pentru cand vecinii si colegii nostril vor veni sa ne sparga casa si sa ne fure mancarea.

    Culegem ce semanam. Nu inteleg de ce ne mai si miram. De mirare ar fi fost sa fie altfel.

    De ce dau televiziunile asemenea imagini ? Pentru ca romanilor le plac. Le place sangele, violenta, le place sa isi vada semenii sfasiati in bucati. Asa au fost educati si continua sa fie educati asa.