Partid iubit, sint fericit! Ia-mi 2% din salariu si plateste-ti copiii, sotiile, amantele si nasii merituosi

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Joi, 19 octombrie 2017, 12:46 Actualitate | Opinii


Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Am avut cu copilul meu o "discutie foarte, foarte serioasa" (asa cum ii place dlui Dragnea). I-am spus ca e absolut necesar sa scadem cu 2% fondul de inghetata si carioci, pentru ca trebuie sa fim solidari cu domnii Dragnea, Stanescu, Daea, Pandele, Laufer, Tudorel Toader, Tutuianu, Iordache, cu doamnele Olguta Vasilescu, Shhaideh, Firea, Emilia Arcan. E absolut normal sa platesc la Stat o taxa de solidaritate de 2% din venitul meu. La Statul Lor. Ca sa-si plateasca sotii, sotiile, amantele, copiii, nasii, finii, cumnatii si prietenii plantati pe salarii uriase.

Sincer, imi pare rau ca nu am propus eu pina acum taxa de solidaritate de 2% din veniturile mele pentru a ajuta statul, asa cum ne-a anuntat aseara dl Ionut Misa. Am avut atitea ocazii in care mi-a fost mila de oamenii chinuiti care compun Statul lor. Cine sa le asigure lor confortul necesar, cine sa le aline durerile de cap pricinuite de programul infernal de la Stat, cine sa le plateasca salariile oricum mizerabile care abia daca le acopera un Vuitton pe luna?

Am trecut nepasator pe linga suferinta dsoarei Daea, fiica dlui ministru Petre Daea, care a ramas fara bani de mers la mare, la Vama Veche, si a fost nevoita sa faca o cheta printre colegii de la Stat. Avea nevoie de cei 2% din veniturile mele ca sa-si satisfaca o nevoie reala, dat fiind stresul ei zilnic ingrozitor la Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale? Avea!

M-a lasat rece - nesimtitor, as putea zice - suferinta dlui Valentin Dragnea, fiul dlui Dragnea. Chinuit de procurori cu afacerile cu porci, cu balti, nu i-ar sta bine dlui Valentin Dragnea cu o limuzina BMW de lux, de vreo 100.000 de euro (cash)? Ca sa-si aline suferintele. I-ar sta bine!

Familia (traditionala) Pandele - Firea e si ea in nevoie mare. Am trecut cu zero empatie, nenorocitul de mine! pe linga nevoia lor de bani ca sa-si plateasca toti prietenii, cumetrii, finii, nasii si apropiati proptiti in zecile de firme infiintate de Primarie. Firme de badigarzi, de IT, de constructii, de canalizare, de curatat toalete - munci grele, care cer manageri priceputi, silitori. Pe ei de unde sa-i platim, daca nu din cei 2%? Solidaritate, da!

Domnul Stanescu, Paul Stanescu, are si el familie mare. Cu cerinte complexe. Cu ce bani sa-si plateasca fratele facut parlamentar, sotia facuta consilier la Ministerul Educatiei? Dar bunii lui prieteni, proptiti in tot felul de afaceri cu statul lor?

La dna Lia Olguta Vasilescu a fost si mai sfisietoare nevoia. A trebuit sa le gaseasca de lucru si fostului sot, si actualului prieten. Mare provocare, si eu am stat degeaba. Un adevarat sociopat, lipsit de sentimente. Iata, aduc prinosul meu de 2% si familiei sale.

Am mai trecut prin asta. Dl Victor Ponta introducea in 2013 supra-acciza pe carburanti, ca sa aiba tara autostrazi. Patru ani mai tirziu, zero autostrazi, gratie ineptilor ministri pe care i-a girat la Transporturi, in frunte cu Dan Sova, dar eu am fost fericit sa ii las sa incerce pe banii mei. Dl Mihai Tudose a reintrodus supra-acciza scoasa acum un an, promitindu-mi ca banii pe care eu ii platesc in plus se vor vedea in noi autostrazi, magistrale si viaducte. Sint incredintat ca asa va fi!

Imi vine sa chiui de bucurie si pentru noua supra-taxa de 2% din veniturile mele. Va jur! Mi-a spus azi-dimineata dl Ionut Misa, cam enervat de ziaristii impertinenti din jurul sau, ca banii vor acoperi nevoile sociale: sanatate, salarii, pensii etc. Sint absolut convins ca asa va fi. Salariile dnei Alina Laufer (sotia dlui ministru Ilan Laufer, proaspat angajata de dna Firea la sefia unei firme a primariei Bucuresti), dsoarei Delia Iordache (fiica lui Florin Iordache, angajata la BNR), dsoarei Ruxandra Tutuianu (fiica lui Adrian Tutuianu, angajata la stat si ea) - toate trebuie platite.

Sanatatea lor trebuie ingrijita, fireste. Concedii, team-buildinguri, cursuri de perfectionare la munte si la mare, sa nu se streseze copiii.

Imi fac mea culpa pentru ca nu am inteles mai devreme nevoile lor legitime. E Statul Lor, pina la urma. E firesc sa ii servim, sa ii ajutam, sa ii pretuim. Ma bucur ca, in cele din urma, vor lua inca o taxa din salariul meu. Si al tau.

Supra-taxarea salariilor pentru hranirea clientelei voastre se intimpla exact in momentul in care cind va laudati ca duduie economia, dar guvernul nu e in stare sa gaseasca bani pentru legea pensiilor. V-ati batut joc de parintii si bunicii nostri (si ai vostri, desigur, ca si ei asteapta marirea pensiilor), i-ati mintit jumatate de an ca le veti mari pensiile, si acum le spuneti ca nu aveti bani. V-ati dat seama ca aveti bani doar pentru clientela voastra, dar nu aveti bani sa va multumiti si votantii, si acum ii stoarceti de oriunde puteti. Momentul adevarului pentru guvernarea PSD-ALDE a sosit, mai tirziu decit mai asteptam.


















24944 vizualizari

  • -79 (85 voturi)    
    suma taxelor va fi mai mica! (Joi, 19 octombrie 2017, 12:48)

    premierul grivco [utilizator]

    dar asa merita daca sunt varza!
    sa le dea propaganda peste ochi cu fakenews!
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +51 (51 voturi)    
    Taxe crescute (Joi, 19 octombrie 2017, 12:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Hoți și mincinoși.Hoți și mincinoși.Hoți și mincinoși.Hoți și mincinoși.Hoți și mincinoși.
  • +71 (71 voturi)    
    si uite asa (Joi, 19 octombrie 2017, 12:53)

    Bittick [utilizator]

    Revine in actualitate o zicala de pe vremea lui Ceausescu: "Vom construi o lume noua. Noua, nu voua..."
  • -66 (68 voturi)    
    2% split (Joi, 19 octombrie 2017, 12:55)

    salvenilus [utilizator]

    Nu e cazul sa faci pe generosul. Aia 2% sunt banii statului, nu ai tai. Si se vor retine intr-un cont separat.
      #showComment#showComment#showComment
  • +58 (64 voturi)    
    e putin 2% (Joi, 19 octombrie 2017, 13:08)

    CRMS [utilizator]

    Ar trebui sa-i arda pe romani mai mult la buzunar. Data viitoare poate ies la vot.
      #showComment
  • +62 (62 voturi)    
    FRATILOR! (Joi, 19 octombrie 2017, 13:08)

    LLLL [utilizator]

    Asta este o lupta reala intre PSD si noi, cei care muncim, suntem impozitiati si nu beneficiem nici de ajutor social si nici de contractele cu statul. PSD ii mituieste pe bugetari si pe asistatii sociali ca sa ii voteze, iar ei sunt mai prezenti la vot decat noi (cei scarbiti de politica si de politicieni). Cei saraci nu au ce pierde din dezechilibrele economiei, pt ca ei oricum erau saraci. PSD la butoane poate sa fure in continuare cu tot DNA-ul pe cap, pt ca oricum fura mult mai multi decat poate DNA sa ancheteze. Si asa se scrie o fila urata din istoria Romaniei. Singura scapare in acest moment pare sa fie (daca nu ne trezim repede sa facem Revolutie) doar fuga din tara...
      #showComment
  • +47 (47 voturi)    
    Tactica PSD (Joi, 19 octombrie 2017, 13:14)

    SebastianD [utilizator]

    Dupa venirea la guvernare: furat, pradat si plecat anticipat. Toate inainte de urmatoarele alegeri ca sa aibe pe cine sa dea vina.

    E cam greu sa te bati cu strategia asta pt ca ai 2 optiuni (mai realiste):
    1) Ii lasi pana la capatul celor 4 ani la guvernare, dar pana atunci deja au golit visteriam convertit toate structurile si nu mai conteaza ce voteaza lumea, doar ce se numara. (Dragnea are doctorat in organizat alegeri)
    2) Dai jos anticipat, pui pe cineva competent sa repare, PSD vine dupa 1 an si zice ca ei au dat tuturor si ca ceilalti au stricat. Boborul da din cap si ii voteaza din nou. Pentru inca 4 ani.

    Sondaj: care varianta ii mai buna?

    PS: Bonus, versiunea 3, intr-o lume paralela:
    2 mil. din diaspora vin in vizita weekendul alegerilor si voteaza in tara (unde majoritatea au inca buletin si sunt oficial inscrisi la sectile de vot).
      #showComment#showComment
  • +42 (42 voturi)    
    cand ii scoatem (Joi, 19 octombrie 2017, 13:21)

    peperoni [utilizator]

    pe astia in suturi in tomberoane, ca deja isi bat prea tare joc??...si ar trebui sa ne ajute si votantii lor, ca se aplica pt toata lumea toate taxele astea...niste lepre jegoase furacioase ca parazitii pe spatele oamenilor muncitori; au zis de Ciolos ca e guvernul zero, ei sunt guvernele minus infinit, mai prosti ca astia nu am vazut de 27 de ani
  • -31 (39 voturi)    
    Altceva (Joi, 19 octombrie 2017, 13:31)

    Schei [utilizator]

    Care e alternativa? Ii dam jos. Pe cine votam in locul lor? Am votat USR. Unde sunt? La viitoarele alegeri nu mai intra in parlament. Raman tot hotii. Cei care aveti solutii auziti? Strigati in gura mare solutiile voastre. Poate va vom auzi.
      #showComment#showComment
  • +26 (28 voturi)    
    1984 (Joi, 19 octombrie 2017, 13:31)

    talos [utilizator]

    Multumim Ministerului Belsugului ca a crescut ratia de ciocolata de la 40 la 20 de grame! Sa iesim in strada si sa-i multumim lui Big Brother!
    Romania, o cacotopie caragialeasca in devenire.
  • +24 (24 voturi)    
    o sa-i alunge lumea cu furcile! (Joi, 19 octombrie 2017, 13:45)

    Francisc 1 [utilizator]

    ca nu-i mai satura dracu'!
  • -33 (39 voturi)    
    dle Phantazi (Joi, 19 octombrie 2017, 13:46)

    getmyextip [utilizator]

    Dle Pantazi, as vrea sa va aduc la cunostinta un aspect care ma deranjeaza la articolele scrise de dvs. De aceea am hotarat dupa mult timp in care am incercat sa ignor, sa dau un comentariu adresat dvs.

    Acum vreo 25 de ani cand eram undeva in clasa a 2-a la scoala primara, invatatoarea ne-a invatat ca î nu se mai foloseste in interiorul cuvintelor si a fost inlocuit cu â. Se mai foloseste doar la începutul sau sfârsitul cuvântului.
    De asemenea, forma "sînt" nu mai este corecta si a fost înlocuita cu "sunt".

    Totusi sunteti jurnalist si chiar unul care se respecta, as fi bucuros sa vad ca scrieti totusi corect in limba romana...
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • +11 (11 voturi)    
    mda (Joi, 19 octombrie 2017, 13:49)

    skeptica [utilizator]

    Luati Ayn Rand pe paine. Programul de guvernare allui Liviu e inspirat din Revolta lui Atlas.
  • -45 (49 voturi)    
    Am avut cu copii mei o discutie foarte (Joi, 19 octombrie 2017, 13:54)

    xrogo [utilizator]

    serioasa si i-am intrebat daca le convine mocirla din Romania, dupa vorbele maestrului Pantazi, iar ei m-au intrebat cine-i acest Pantazi si cu ce se mananca si asta m-a blocat, adica nu stiu ei de vocea Romanei care s-a auzit pana in SUA?
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +9 (9 voturi)    
    De legea de fixare a redeventei offshore de ce nu (Joi, 19 octombrie 2017, 14:48)

    cetatean2016 [utilizator]

    Se fixeaxa redeventa la petrol pentru vescnicie cu posibile efecte devastatoare pentru tara si nu ziceti NIMIC .
  • +20 (20 voturi)    
    procentul (Joi, 19 octombrie 2017, 14:52)

    danton68 [utilizator]

    Propun 10% .... sa nu dea cu virgula.
      #showComment
  • +2 (2 voturi)    
    Amatorism (Joi, 19 octombrie 2017, 19:13)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Nici macar Ministrul Finantelor nu poate da o explicatie clara asupre acestei noi taxe si probabil in urmatoarele zile vor face pasul inapoi (la fel ca si in cazul TVA split) si vor incerca sa acopere gaurile bugetare din alta parte. Noroc cu editoarele de text care dau posibilitatea ca programul de guvernare P$D sa fie editat in fiecare zi.
  • -11 (11 voturi)    
    E foarte greu cu cifrele astea, inainte (Joi, 19 octombrie 2017, 20:45)

    xrogo [utilizator]

    contributii angajat plus angajator era de 39,5%, acum s-au redus la 35% mutate toate la angajat, deci o reducere de 4,5%.
    Acum Guvernul vine cu taxa de solidaritate de 2% aplicata la fondul se salarii, deci totusi ramane o reducere de 2% aplicata pe munca!
    Daca mentionam si reducerea impozitarii veniturilor cu 6% de la 16% la 10% asta e inca o masura salutara!
      #showComment#showComment
  • -10 (12 voturi)    
    "Familia (traditionala) Pandele - Firea" (Joi, 19 octombrie 2017, 21:00)

    AndJorj [utilizator]

    Ce legatura are cu subiectul aceasta denigrare a familiei traditionale?
    Acum o sa mentionati la orice talhar ca provenea dintr-o familie traditionala, pt ca era casatorit cu o femeie, deci ce rea e familia traditionala?
      #showComment