Transplant de cristaline la ochii orbi ai Justitiei

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Joi, 10 ianuarie 2008, 17:35 Actualitate | Opinii


Justitia ar trebui sa fie oarba, o stim cu totii. Zilele acestea insa, oarba Justitie din Romania a primit un cadou neasteptat: doua cristaline noi-noute. Norica Nicolai la minister, Lidia Barbulescu la CSM. Cu ajutorul lor, s-a rezolvat handicapul ereditar al uneia dintre puterile statului. Doua persoane care, pana la proba contrarie, au prezumtia de nevinovatie din partea noastra, a tuturor. Nu-i asa?

Nu-i asa ca va simtiti mult mai aparati de Justitie dupa acest dublu transplant? Recunoasteti cu mina pe inima ca acesta e cadoul pe care-l asteptati de sarbatori. In locul unei Justitii oarbe la rang, demnitati, functii sau bani, avem acum una ai carei ochi vad foarte clar acest peisaj.

Daca cele doua cristaline noi-noute va aduc aminte de Big Brother, e doar o coincidenta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2463 vizualizari

  • -5 (5 voturi)    
    Mecla (Joi, 10 ianuarie 2008, 18:03)

    Weather [anonim]

    Mai frate,mai nou toti ciudatii isi trag moaca de ginditor cu destu la timpla si emit niste aberatii de-ti sta mintea in loc....
    • -5 (5 voturi)    
      Unde ma fata de intelectual (Joi, 10 ianuarie 2008, 18:19)

      jean de la craiova [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Ca omul si-a pus o poza ..de zici ca e la jilava in cladire..
  • +6 (6 voturi)    
    Viitor (Joi, 10 ianuarie 2008, 18:39)

    lucstem [anonim]

    Imi pare bine ca exista si tineri care vad corect realitatea dezastroasa de la noi,in ce priveste justitia.Mai sunt,totusi,sperante sa traiasca,peste ceva timp,intro societate romaneasca normala.Doar spunandu-si parerile conforme cu realitatea ,vor reusi asta.Bravo!
  • +7 (7 voturi)    
    pentru jean si weather (Joi, 10 ianuarie 2008, 18:50)

    x [anonim]

    Conteaza fata acestui jurnalist sau sinteza pe care o face ?
    Doua controversate la justitie, una dintre ele are si un filmulet.
    HALAL POLITICIENI , LA TEMNITA CU EI !!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Metaforic de adevarat (Joi, 10 ianuarie 2008, 19:21)

    florin [anonim]

    Interesanta metafora, dar cred ca urechile cui trebuie sa auda sint surde
    • +4 (4 voturi)    
      Mda... (Joi, 10 ianuarie 2008, 19:59)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui florin

      Urechile romanilor ar trebui sa auda, a fiecarui roman in parte. Dar ai dreptate ca sunt surde au dovedit-o 18 ani de alegeri democratice...
  • +6 (6 voturi)    
    Curat Bigbrother (Joi, 10 ianuarie 2008, 19:24)

    mihaela [anonim]

    Chiar imi da frisoane nummirea lor in punctele-cheie din justitie. Kiar nu se gaseau 2 oameni mai buni? Povestea cu Bigbrother care te vegheaza si-i vegheaza mai ales pe "oamenii buni" nu pare asa de fantasmagorica in acest moment. Adica exact cind avem nevoie de cit mai mult echilibru in administratia publica
    • +2 (2 voturi)    
      eu cred ca se gaseau, dar NU S-A VRUT (Vineri, 11 ianuarie 2008, 7:30)

      XYX [anonim] i-a raspuns lui mihaela

      dupa parerea mea nu s-au dorit persoane capabile si neutre din punct de vedere politic. Cum ar fi putut ele continua "opera" ex-ministrului Chiuariu ? Cum ar fi slujit ele interesele celor care le-au numit ? (ochilor prin care au misiunea sa vada si sa judece )

      Felicitari autorului articolului !
  • +3 (3 voturi)    
    mase needucate (Vineri, 11 ianuarie 2008, 1:48)

    ruxi [anonim]

    D-le pantaz, cateodata am impresia ca meritam ce avem. norica si madam barbulescu mi se par reprezentative pentru casta judecatoreasca si Guvern. Intradevar, d-l patriciu are acum doua pupile mari. Si damele astea doua nu ii reprezinta numai pe cei mai sus amintiti ci si pe idioti mai mici, cum sunt primii doi comentatori. Eu de regula nu fac comentarii, dintr-un fel de jena. dar nu-mi mai e jena cand vad atatia oligofreni ajunsi cu mana la tastatura. Mase needucate su minte ingusta. Eu nu stiu ce cauta unii oameni pe siteuri de informare. Adica daca vrei stiri si comentarii intri aici, daca il cauti pe jean de la craiova, mergi la discoteca ta de la tara din colentina, drumul taberei si balta alba.
  • 0 (0 voturi)    
    Matriarhat cu traficante (Vineri, 11 ianuarie 2008, 7:18)

    moshu49 [utilizator]

    Dar sã fim seriosi cã nici n-au pe cine pune, în conditiile legii, deoarece toti, dar absolut toti, sunt corupti (adicã: exercitarea abuziva a puterii publice incredintate, pentru obtinerea de beneficii/stimulente personale sau de grup) iar unii chiar penali. La cât s-a scris si la cum aratã constant sondajele de opinie, prezumtia este de vinovãtie.
    Ex: Pandrea a încercat, în ultimul moment al domniei si cu televiziunile în direct, sã mãsluiascã votul pt tova Barbulescu!
    Numai o "revolutie" a tinerilor (nu copii ori nepoti de magistrati rosii!) din justitie rezolva problema. Pe cale naturalã nu merge cã ãstia nici morti nu ies la pensie.
    Oricum, mai avem 2 din cei 20 de ani brucanieni!
  • 0 (0 voturi)    
    justitia (Vineri, 11 ianuarie 2008, 8:45)

    cititor [anonim]

    In Romania justitia este legata la ochi cu o carpa transarena sa vada bine cum sa judece si chiar daca ar fi oarba tot ar auzi bine ce i se sopteste. Mai e mult pana departe.
  • 0 (0 voturi)    
    Chibitz (Vineri, 11 ianuarie 2008, 9:18)

    anca [anonim]

    Pai in loc sa stam si sa ne plangem de mila (si sa scriem comentarii dulci-amare), hai sa facem ceva! Orice...De la fluturasi impartiti pe strada la mitinguri de protest...Exista precedente cand societatea civila a reusit chestii aproape imposibile, atat la noi cat si in alte tari (vezi Rosia Montana).
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar meritam??? (Vineri, 11 ianuarie 2008, 13:20)

    mia [anonim]

    Nush daca chiar meritam. Mergem si votam niste liste si ne trezim cu toti idiotii ce si cumpara pe bani grei locurile eligibile. Votam prin referendum impotriva deciziei parlamentarilor- mare parte corupti - si ne trezim cu purtatorul lor de cuvant numit Ministru al Justitiei. E cam unde dai si unde crapa, dupa parerea mea si vina pentru asta este ca legea fundamentala a statului permite
  • 0 (0 voturi)    
    Prezumptie? (Vineri, 11 ianuarie 2008, 13:42)

    gaga [anonim]

    Inca un ratacit in media.
    Prezumptia de nevinovatie se atribuie(acorda) unui acuzat pana la emiterea unei hotarari judecatoresti!
    Poate vroia sa scrie ca le acordam incredere....sau sunt cumva cercetate pentru fapte penale si nu stim?
    • 0 (0 voturi)    
      Metafora (Vineri, 11 ianuarie 2008, 17:46)

      Tynghi [anonim] i-a raspuns lui gaga

      Notiunea de metafora iti spune ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    Noi noute????? (Luni, 14 ianuarie 2008, 9:11)

    gigiel [anonim]

    doua cristaline noi-noute
    aidi bre...un pic de gramatica, ce draq!!!
    Se spune NOU NOUTE!!!
    Chiar asha?!?!?!!
    Avem pretentii!