Poate un condamnat penal sa fie premier?

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 28 aprilie 2017, 15:42 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
La aceasta intrebare se chinuie sa raspunda Curtea Constitutionala de patru luni. Judecatorii au amanat, joi, o decizie a patra oara. Avocatul Poporului a contestat pe la inceputul lunii ianuarie legea care ii interzice unui condamnat penal sa fie premier cu argumente care ar putea fi respinse de pe scaun, cum ar zice magistratii. Liviu Avram a explicat bine la vremea respectiva de ce, vezi aici argumentele. Intrebarea acum este de ce dureaza atat? Presedintele Curtii, Valer Dorneanu, a oferit un prim set de explicatii prin martie, cand a afirmat ca "e cea mai grea solutie pe care am avut-o de dat pana acum".
  • "S-a amanat pentru 4 aprilie pentru ca nu am reusit sa ajungem la o solutie. E nevoie de mai mult studiu. S-au avansat pana acum mai multe solutii, care niciuna dintre ele nu intrunea o majoritate decizionala. Acum, ne-am cam apropiat de doua variante. E cea mai grea solutie pe care am avut-o de dat pana acum, pentru ca problemele sunt mai ales de apreciere politica"
  • "Noi nu ne ghidam neaparat dupa presiunea mediatica, nici dupa cea politica, pentru ca aceea exista tot timpul. De fapt, ambele exista. Vrem intai sa fim impacati cu constiinta noastra si cu convingerea ca solutia pe care o dam corespunde interpretarii exacte a Constitutiei si sensului Legiuitorului, in masura in care el este in concordanta cu principiile constitutionale" (Valer Dorneanu, declaratie facuta pe 21 martie, sursa Digi 24)
Nu prea vad, sincer, de ce-ar fi atat de greu de decis. Nu, un condamnat penal nu poate ocupa o functie numita in stat. Nu, un infractor nu poate fi functionar, judecator sau premier. Statul nu-si poate arunca singur institutiile in aer, prin relativizare morala si dispret fata de lege pana la urma.

Putem face putin si pe avocatul diavolului.

Cum sa interzici cuiva care a comis o fapta penala din culpa, sa zicem rezultatul unui accident de masina, sa mai ocupe functii in stat? Nu e cam mult? Nu se incalca niste drepturi constitutionale? Nimic nu-l impiedica pe legiuitor sa limiteze interdictia la faptele comisie cu intentie. In fine,  judecatorii Curtii au destule solutii la indemana pentru a pastra interdictia si pentru a introduce in acelasi timp nuantarile necesare, daca simt nevoia sa o faca. Greu de crezut ca solutia tehnica e problema.

Asa cum spune Dorneanu, problemele sunt "de apreciere politica". Ce ar putea inseamna asta? Ce dileme i-ar framanta, adica, pe judecatorii Curtii? Ii deschidem unuia infractor ca Dragnea, cu inca un dosar pe rol, drumul catre functia de premier sau nu? Facem praf toata Romania sau ii mai dam o sansa?

Ne revansam cu o decizie favorabila in schimbul imunitatii sporite primite cadou de la Camera Deputatilor? Cum rezolvam sesizarea pe abuz in serviciu a Bombonicai, de care ar beneficia si fostul sot, acuzat de complicitate la abuz? O respingem pe prima si o admitem pe a doua? Daca le admitem pe ambele arata ca naiba, o sa zica lumea ca suntem Curtea familiei Dragnea.

Greu de solutionat, intr-adevar.

Din cate aud, 4 judecatori l-ar lasa pe Dragnea sa ajunga premier, 4 se opun iar al noualea e nehotarat. Stiu ca asta nu e un argument juridic, dar poate-l ajuta sa se decida: nici macar Grindeanu si alti ministri din guvern nu-l mai lasa pe liderul PSD sa se joace de-a premierul. A dovedit ca e mult prea periculos si iresponsabil sa conduca o tara chiar facand abstractie de condamare si de dosarul in curs. Cazierul nu reprezinta decat o garantie suplimentara ca infractorii conduc tara, cand ajung la putere, tot cu mentalite de infractor: prin mituirea populatiei, santajarea partenerilor externi cu blocarea contractelor militare etc.

Curtea Constitutionala a dat exact masura nivelului scazut la care a ajuns o institutie cheie din Romania prin incapacitata ei de a transa o problema de principiu intr-un caz unde n-ar fi mare lucru de dezbatut. Amanarile succesive nu fac decat sa alimenteze suspiciunea ca se negociaza mai degraba o solutie pur politica. Nu mai crede nimeni ca judecatorii dezbat acolo probleme legate de filozofia dreptului constitutional.  

Ar mai fi un argument, tot nejuridic, in favoarea blocarii domnului Dragnea catre functia de premier: nimic nu-l impiedica sa fie presedinte. Presedintele PSD, presedintele Camerei Deputatilor, presedintele comisiei de ancheta a alegerilor din 2009 si, de ce nu, presedintele Romaniei in 2019, asa cum il vede Olguta Vasilescu. Aici legea nu-i mai interzice nimic si e cat se poate de constitutional. In cazul asta nu statul, ci oamenii aleg, nefiind functie numita cum este cea de premier, daca vor sa fie condusi sau nu de infractori. Chiar nu le putem lua acest drept.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24316 vizualizari

  • +38 (42 voturi)    
    "Acum, ne-am cam apropiat de două variante." (Vineri, 28 aprilie 2017, 15:52)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    DA sau DA .

    1. vâra stapanu ' la disperare o noua OUG cu gratierea penalilor , deci n-o sa mai fie penal .

    2. curtea europeana a drepturillor dracilor vii ii da castig de cauza in dosarul marii ciordeli pe fata a voturilor , il depenalizeaza , asa ca in dosarul actual ii putem da orice condamnare , ca oricum nu conteaza , se gratiaza automat , doar n-o sa ii dam mai mult de 3 ani cu suspendare , ca n-a furat mai mult de 200.000.00 de lei , ce naibilea?!?!

    FMMIG LA TOTI DE HOTI !!!

    #rezist!
    • +22 (24 voturi)    
      Curtea Strazii VA DA Verdictul (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      daca sulfurosii de la cecere fac o gresala !
        #showComment()
    • +4 (6 voturi)    
      Matematica, bat-o vina! (Vineri, 28 aprilie 2017, 23:49)

      Arigo Sanchi [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Orice poezie, cantec, pictura sau LEGE poate fi transpusa intr-un limbaj matematic! Aberatia sesizata de Ciorba la CC nu poate fi transpusa nicicum, pt ca este un FALS! Sesizarea lui Ciorbache la CC s-a facut pe art 1 din Constitutie, mai precis pe jumatate din el, treaba cu echilibrul intre cele cele, HOPA, TREI PUTERI ale statului, legislativa, executiva si judecatoreasca!
      Deci avem un triunghi echilateral, cu laturi si unghiuri egale , in care Ciorba spune ca toate sunt egale, impreuna adunate dau 180 de grade, dar puterea judecatoreasca nu poate fi infaptuita de PENALI! Deci ei echilibreaza doar doua puteri, nu toate trei! Si cand te gandesti ca A3 sau Voiculescu recuzeaza toate completele de judecata pt ca arbitrii nu sunt suficient de "ingeri", la ce ne putem astepta cand toti judecatorii corupti si condamnati vor impartii legea in mod legal in Ro?
        #showComment()
    • +5 (5 voturi)    
      Radio Erevan raspunde (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 13:04)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Poate daca este membru PSD.
        #showComment()
    • +4 (4 voturi)    
      Intrebare! (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 23:11)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Cine sunt cei 4 care vor sa il vada pe Dragnea premier si cine este nehotaratul?
      Pivniceru si Morar in ce tabara/tabere sunt?
  • +52 (58 voturi)    
    S-a ajuns prea departe (Vineri, 28 aprilie 2017, 15:52)

    Dalinar [utilizator]

    4 pentru, 4 impotriva si unul nehotarat. Ii intreb pe cei 4 pentru, mai oameni buni, asa a creat un Grup Infractional Organizat sa fure VOTURI. Intelegeti ce spun? VOTURI. E frauda si una urata de tot, a furat optiunea de a alege unor oameni. Voi va mai puneti intrebarea daca asemenea Dihanie ar avea dreptul sa fie Premier??? Cum mah intr-o tara UE sa lasi un Parnau sa fie premier? Sunteti in Africa sau America Latina cumva???? V-ati dughinizat la cap???
    • -44 (54 voturi)    
      CCR va da raspunsul normal : DA, poate fi premier (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:15)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      CCR va da raspunsul normal : DA, poate fi premier

      Intr-o tara in care apar din ce in ce mai multe dovezi ca justitia a fost folosita ca politie politica, e chiar in consens cu normalitatea tarilor civilizate sa nu continui politia politica (Binom, protocoale secrete, etc)

      Hai sa analizam la rece: cazul Voiculescu - actualmente in parnaie....
      ....a fost judecat de o judecatoare EXCLUSA ulterior DIN MAGISTRATURA tocmai pentru SPAGA de la partea adversa in cazul judecat (chiar in cazul Voiculescu). Omul a ramas in puscarie....
      ....a fost instrumentat de catre un procuror (ma rog, comanda politica) exclus si el din corpul magistratilor pentru grave abuzuri. Omul Voiculescu a ramas in puscarie....

      Pai, daca ai un singur exemplu de genul asta (desi la nivelui tarii sunt mii de exemple stiute, din zeci de mii de cazuri intamplate)....iti mai pui problema daca "Poate un condamnat penal sa fie premier?" Cu o astfel de justitie?
        #showComment() #showComment() #showComment() #showComment() #showComment() #showComment() #showComment() #showComment()
    • -16 (16 voturi)    
      nu ,nu poate fi premier (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:53)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      In schimb poate fi presedinte la fel cu e KJ care a furat o casa.
  • +34 (38 voturi)    
    Nu! (Vineri, 28 aprilie 2017, 15:53)

    vio7 [utilizator]

    Nu poate dar este!Premier de facto,pentru ca ''ca si'' Grindeanu nu poate spune ca e ''ca si'' nimic. Poate nu premier insa poate conduce o comisie de anchetare a unei fraude electorale in conditiile in care el e CONDAMNAT pentru exact acelasi lucru.Suntem o natie de paradoxuri si traim in paradoxal...culmea fara sa ne mai miram de ele.
    • -27 (35 voturi)    
      Mai citeste.... (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:26)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui vio7

      Mai citeste....

      Dragnea chiar NU este condamnat pentru fraude electorale (desi sistemul s-a strauit intens in sensul asta!)

      Citeste hotararea si motivatia.

      PS: Este ca nu ai nici un interes sa citesti? Este ca si maine si poimaine ... pana in veacul vecilor, o s-o tii pe asta cu "fraudele electorale" ca Stan cu Fluierul? E greu sa castigi un coltisor de pizza, asa-i?
        #showComment() #showComment() #showComment() #showComment() #showComment() #showComment()
  • +35 (39 voturi)    
    care curte constitutionala? (Vineri, 28 aprilie 2017, 15:53)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Curtea constitutionala (CC) e un parlament in miniatura, ca si BNR , TVR si alte institutii ale sistemului, nu ale statului, caci statul suntem noi, cetatenii.
    Dorneanu e omul PSD ,doar cine nu se uita la TV la jurnale de stiri , nu stie asta.Un tip sters, transpirat, un aparatcik de duzina. Multi colegi seamna cu el de la CC sau parlament.

    Chiar e asa de greu de inteles ca trebuie sa iesim in strada din nou, in iarna n-a ajuns, ciuma rosie n-a disparut, se intinde? Dragnea premier, e o lovitura de gratie data Romaniei. Abia astept sa se intample asta , ca atunci vom iesi sigur in strada.
  • +23 (27 voturi)    
    Da,......., (Vineri, 28 aprilie 2017, 15:59)

    gigiN [utilizator]

    ...dar numai daca este pesedist precum "carmaciul" CCR,dorneanu.
  • +12 (16 voturi)    
    Romanul. (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:00)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Romanul isi taie craca de sub picioare.
    Romanul face haz de necaz.
    Romanul crede ca se face frate cu dracu' ca sa treaca puntea.
    Romanul crede ca nimeni nu taie capul [a]plecat.

    D'aia zice romanul sa-i dai mintea cea de pe urma!
    • +12 (18 voturi)    
      Si romanul se caina tot timpul (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:13)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      Ba ca a stat de straja la portile Europei si s-a luptat cu Imperii, de fapt a fost sluga de Imperii. Ba ca Soros, ba ca strainii, ba ca Diaspora, ba ca.........E ca gaina aia care cotcodaceste non stop si daca o alungi vine inapoi pe langa tine si incepe sa caraie, mai cu foc.
    • +5 (9 voturi)    
      :)))) (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:35)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      Sa-i dai mintea ramasa in URNA!:)))
    • +7 (9 voturi)    
      Romanul (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 9:17)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      zice : " Pestele de la cap se impute ".
      Si cu asta a transat sentinta , pe care Curtea Constitutionala nu este in stare sa o dea.
  • -15 (23 voturi)    
    condamnat (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:11)

    bobyff [utilizator]

    da se poate, daca asta sa votat la alegeri. Ca altfel procurorii o sa ajunga sa ne puna prim-ministrul Romaniei, si nu mai avem nevoie de alegeri.
    • +8 (12 voturi)    
      s-a votat de cei ca tine care nu stiu (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:49)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui bobyff

      cum se scrie corect 's-a'
    • +7 (11 voturi)    
      coshmarul numit LCK iti da frisoane ? (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui bobyff

      e bine, mai ia o aspirina sovietica, fa un dush de pufoiaka..si asteapta...boogie woman coming to get ya !
  • +9 (17 voturi)    
    varza (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:21)

    traiang [utilizator]

    Da chiar se face totul varza ca asa vrea ayatolahul Dragnea ? Daca Ministrul Toader respecta niste reguli de bun simt in a consulta toate forurile din justitie (avocati,magistrati etc) si nu este o muhaia ci profesor la drept tocmai ca nu poate sesiza unele particularitati din practica juridica Parlamentul face varza din toate codurile cu propuneri care mai de care mai tampite spre exemplu cu gratierea pentru pedepse pana la 3 ani ca si cum n-ar fi nimic cand se gasesc alte modalitati de a pastra spiritul legii dar si de a mai degaja inchisorile spre exemplu arestul la domiciliu cu zgarda electronica de rigoare Ajungem la alte aberatii ca astea incat poate sa conduca un penal de parca n-ar mai fi si alti oameni chiar de la ei capabili cel putin ca Dragnea dar curati juridic si culmea chiar sa fie si presedinte de tara Pai de cand au venit la guvenare au o singura preocupare cum sa mecelareasca justitia aproape ca numai poti sa respiri in tara ta !!!!!
  • +14 (18 voturi)    
    Daca nu stie carte, (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:32)

    Arigo Sanchi [utilizator]

    Dorneanu poate sa sune un prieten, sa ceara lamuriri comisiei de la Venetia, sa intrebe cum e cu armonizarea legislatiei nationale cu cea europeana, cum a procedat
    In cazul amorezilor lgbt. Art 109.Trimiterea în judecată a unui membru al Guvernului atrage suspendarea lui din funcţie. Constitutia poate fi chimbata numai prin referendum, nu cum vrea Lolek si Bolek, logica imi spune ca in cazul condamnarii acel membru nu poate reveni pe functie.
    Cred ca e imposibil ca membrii CC sa permita unui condamnat sa ocupe o functie in guvern,fara a incalca alte drepturi si libertati ale cetatenilor. Caz in care Constitutia o putem arunca la cos, CC desfiintata si forma de guvernare schimbata in dictatura pesedista. Sau Johannis si Csat ar putea declara starea de urgenta :)!
  • +19 (23 voturi)    
    o decizie simpla (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:43)

    bucurflorin [utilizator]

    daca I se va da dreptul oricarui infractor de a intra in govern, apoi orice alt infractor poate da in judecata politia romana, sri, armata sau pe oricine cere cazier judiciar curat la angajare si va castiga fara problem.

    practic, nici o institutie nu va avea drept sa mai solicite cazier
  • +16 (26 voturi)    
    Dan Tapalaga-repet-imi pare bine ca ma citesti ! ! (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:46)

    Susufler0 [utilizator]

    Sunt incantat pt ca inca de ieri, inaintea tuturor, comentand articolul "Zi decisiva pt Dragnea :..." am remarcat (negativ, bineinteles) remarca facuta de Valer Dorneanu referitoare la faptul ca solutia ce urmeaza sa o dea Curtea in sesizarea pro Dragnea a lui Ciorbea era socotita de seful CCR ca fiind cea mai grea de pana acum pt ca implica o apreciere politica.

    De asemeni, nefiind legat de responsabilitatea jurnalistului, mi-am permis sa sustin in mai multe randuri pe acest site, (mai exact, dupa fiecare amanare a judecatii in aceasta speta) ca hotararea nu se pronunta nu pt ca nu ar fi judecatorii lamuriti, ci pt ca unul, al noulea este indecis. Ieri am spus chiar mai mult intr-un comentariu la un articol ce avea ca subiect aceasta amanare a CCR si anume ca CCR are la ora actuala cele doua motivari deja scrise : una pt varianta admiterii sesizarii (motivare penibila si trasa de par, o comparam ca nasterea unui copil monstru) si o a doua, pt varianta respingerii sesizarii, motivare fireasca si spuneam eu, facuta inca de la momentul inregistrarii sesizarii lui Ciorbea.

    Ca sa fie aleasa ori una ori alta, trebuie doar sa se hotarasca (DIN PUNCT DE VEDERE POLITIC !) cel de-al noulea judecator, indecisul !

    PS. Este evident ca un penal nu poate nu prim ministru, dar nici macar secretar de stat, ori secretar al Guvernului !

    PPS. Nu vorbim de o somitate care a savarsit o infractiune din culpa simpla, ci de un Livache care a fost condamnat definitiv pt savarsirea CU INTENTIE a unei infractiuni.

    PPPS. CCR s-a umplut deja de rusine, amanand de 4 (patru) ori pana acum pronuntarea unei hotarari ce trebuia facuta "din prima"!
    • +10 (12 voturi)    
      o EXCEPTIE se poate admite : sa fie (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Sultan la P$D, acolo nu conteaza, acolo e o Virtute sa fi penal !
      p.s BoD de lala P$D are UNUL sa nu fie penal, sau in faza cercetarii ?
  • -19 (35 voturi)    
    Da... (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:48)

    mpx [utilizator]

    Cum si un presedinte a cumparat o casa pe baza unor acte false si a tras cu dintii de ea 17 ani...
    • +12 (16 voturi)    
      Well (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:24)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui mpx

      Acte false in viziunea Latrina si Irealitatea, nu imi aduc aminte ca Iohannis sa fie condamnat penal.

      In schimb imi aduc aminte ca Presedintele Camerei Deputatilor e un condamnat penal ... la fel si Presedintele Senatului, tot un condamnat penal.

      Marfa nu ! Care alta tara se poate lauda cu penali presedinti ai senatului si ai parlamentului (exceptie tarile din Africa) ? Stii tu, organismele alea doua care fac legi and shit !
        #showComment()
    • +9 (11 voturi)    
      ...Nu (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:32)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui mpx

      Presedintele e ales prin vot direct. La fel ca parlamentarii. Iar parlamentul e doldora de penali si condamnati. Pe cand membrii guvernului sunt numiti de institutii ale statului, si trebuie sa respecte alte criterii.
    • +8 (10 voturi)    
      Domne, (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:44)

      Cosanzeana9 [utilizator] i-a raspuns lui mpx

      mare e gradina Domnului si multi prosti (printre care si tu) mai sunt in ea!
        #showComment()
    • +4 (10 voturi)    
      mpx... (Vineri, 28 aprilie 2017, 18:00)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui mpx

      ... faci diferenta intre penal si civil?
      ... dar intre a fura o masina si a cumpara o masina nestiind ca este furata?
      Daca nu vezi nicio diferenta in comparatiile de mai sus, atunci meriti sa mergi la puscarie orice proces ai pierde la tribunal.
        #showComment() #showComment()
    • +14 (16 voturi)    
      Si eu as trage cu dintii de o casa (Vineri, 28 aprilie 2017, 18:54)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mpx

      pe care am cumparat-o legal. Am dat banii, multi, putini, sunt banii mei, munciti de mine. Iohannis n-a facut nici un fals, Iohannis nu avea cunostiinta de nici un fals. Bine ca acum au primit-o inapoi , aproape gratis, locatarii care locuiau in 89 in centrul Sibiului. Ia sa ghicim, ce meserii aveau locatarii: militieni, securisti, secretari de partid , activisti ?????? Dragnea a furat insa cu buna stiinta, Dragnea a cumparat cu buna stiinta un hotel de 10 etaje din leafa de bugetar, Dragnea a cumparat 200.000m2 de teren construit cu 200.000 E de la statul roman in deplina cunostiinta de cauza, Dragnea a dat in deplina cunostiinta de cauza subventii fermei de porci ai odraslei, etc. Dragnea da in deplina cunostiinta de cauza mita populimii ca sa se faca ca nu vede cand i se albeste in mod ilegal cazierul. Dragnea este un infractor condamnat definitiv. Locul lui Dragnea este decat in puscarie, omul asta numai minte, fura si ameninta. Asta este firea lui, pentru aceasta fire si moravuri societatea are un loc pregatit pentru Dragnea: puscaria.
        #showComment()
  • +12 (14 voturi)    
    Arturo Ui. (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:50)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Este de remarcat la liota asta de borfasi care ne conduc ca n-au nicio treaba cu comunismul-li se tot spune reziduuri, bolsevici,etc-Doamne fereste, la averile care le au asta le-ar mai lipsi.Dar utilizeaza absolut aceleasi metode:
    -nu accepta nicio concurenta-economica, politica, etc;
    -doresc sa acapareze orice forma de manifestare a Puterii:Parlament, Guvern,CCR,Consilii, Primarii, Institutii ale Statului, etc.Deja au facut-o!
    -vor o presa timorata si ascultatoare de ei,sub controlul lor;
    -mentin cu perseverenta o opozitie de forma, mimand democratia;
    -social, se bazeaza pe -citez din clasicul disparut-"stupid people".
    Sa luam cazul de fata: ce i-ar trebui marlanului de Teleorman? Are avere pe trei generatii,partid de buzunar- dar vrea mai mult: Tara sa fie absolut la cheremul individului!Se pare ca ascensiunea lui Arturo Ui nu mai poate fi oprita!
    • +1 (3 voturi)    
      Superb! Printre cele mai fine analize (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 18:45)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan1

      o pastrez in repertoriul meu de aur HN, pe care il voi publica. Am zis! (Howgh!).
  • +9 (11 voturi)    
    bunul simt (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:00)

    ZinaRebeleanu1 [anonim]

    daca ai bun simt nu-i greu sa decizi in acest caz
  • +9 (13 voturi)    
    Disidenti de carton (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:03)

    ww [utilizator]

    Dle Tapalaga, vad ca stiti sa va alegeti subiecte fierbinti, care prind bine, despre care să scrieti. Dar puneti oare bine intrebarile? De ce ne intrebam daca un penal poate sau nu să fie PM? De ce curg rauri de cerneala cu privire la pescuitul "oceanic" al aceluiasi penal? De ce ne intereseaza parerea acelui penal despre vaccinuri sau despre straini? Ar trebui să ne intrebăm cum a ajuns o tara intreaga să fie pro sau contra opiniilor exprimate de un astfel de individ si daca s-a facut totul pentru a nu ajunge in acest punct. Si aici trebuie să ne amintim, dle Tapalaga, ca atunci cand s-a pus problema continuarii protestelor in strada pana la anticipate, ati fost unul dintre cei care au strigat ca din gura de sarpe ca nu trebuie să se ajunga acolo.
    Asta nu inteleg formatorii de opinie ca dvs, o parte a societatii chiar vrea "o tara ca afara", si s-a saturat de aceleasi nesfarsite discursuri "critice" la adresa potentatilor zilei. Intr-o astfel de tara, dezbaterile publice trebuie să aiba cu totul alte subiecte decat ce a spus Dragnea ieri. Cu alte cuvinte can-can-ul trebuie lasat revistelor de specialitate.
    In ce va priveste, dle Tapalaga, as vrea mai degraba sa vad cum ne explicati de ex atitudinea idolului dvs Daniel Morar. De cand e membru CC si e varf de lance impotriva SRI si DNA nu am vazut niciun articol, in schimb scrieti cu zel despre Dragnea si Udrea. Cam acesta a fost intotdeauna rolul disidentilor de carton, sa dirijeze cu abilitate opinia publica de la problemele cu adevarat importante ale tarii.
    • +2 (4 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 10:45)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Iar in timpul campaniei electorale au tras toti in USR, ca e armata de stansura, ca nu are nicio ideologie, ca nu e nici de dreapta, nici de stanga etc.
      De parca ar fi existat cu adevarat dreapta si stanga in Romania!!

      In timpul protestelor, nu numai Tapalaga a jucat contra curentului, dar si Iohannis, cu "demiterea guvernului e prea mult", si Moise Guran, altul de la care asteptam o parere luminata, care zicea ca in niciun caz nu trebuie sa se ajunga la greva generala, ca pierde Romania miliarde de lei pe zi!

      Acum, Tapalaga se gandeste la viitorul lui, ca atunci se pune botnita Internetului, ca Mafia n-o sa lase libera aceasta arma.
      Lasa, don' Tapalaga, ca sunteti toti obisnuiti cu mancatul de rahat, o sa va dati repede pe brazda in Sultanatul PSD si-o sa aveti din ce trai, nu va faceti griji. Al mai al dracu' fanatic este necredinciosul convertit! Ia sa vezi ce usor o sa va fie.

      Despre CCR - eu nu numai despre Morar am dubii acum, dar si despre madam Stanciu. Cum a putut ca timp de doua luni de zile sa nu semneze motivarea in condamnarea lui Dragnea? Eu cred ca asa a ajuns la CCR - si-a negociat "iesirea la pensie" si postul de judecator CCR pe 9 ani cu crearea viciului de procedura care-l va albi la Luxemburg pe Dragnea. De altfel, in contestatie, si avocatii lui Dragnea au menajat-o pe Stanciu, nu au vrut sa faca referire in mod special la ea!
    • +1 (3 voturi)    
      Am dat plus dar tb jumatate, pt ca nu (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 19:17)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ww

      e disident de carton Dl. Tapalaga. Prima jumatate e de plus. A doua...numai cu ref. la Morar.
  • +10 (12 voturi)    
    curtea penalilor (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:09)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    ...care actioneaza impotriva interesului national si al romanilor si care face jocul penalilor trebuie desfiintata si atributiile preluate de ICCJ unde sunt magistrati independenti si inamovibili.Cat de greu pt. un om normal e sa iei o asemenea decizie????
  • +13 (13 voturi)    
    Daca un avocat condamnat penal... (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:11)

    tarantella [utilizator]

    ...nu mai are dreptul sa profeseze (cu toate ca avocatura e o profesie liberala ) e inimaginabil ca un prim-ministru (angajat al statului) sa aibe antecedente penale. Si nu, primul ministru nu este o functie aleasa, nu apare niciodata pe buletinele de vot. Este o functie desemnata sau numita. In plus, nu poti da acest drept doar primului ministru, sperand ca celelalte categorii profesionale cu aceleasi restrictii (politistii, de exemplu) nu vor profita de precedentul creat.

    PS - Gargara lui Dorneanu exrpima doar neputinta de a gasi o alta varianta la solutia evidenta. De altfel, o si spune: "probleme de apreciere politica", fara nici o legatura cu acea doamna legata la ochi si balanta in mana.
  • +11 (13 voturi)    
    Domnule Tapalaga,cred ca ar fi..... (Vineri, 28 aprilie 2017, 20:06)

    gigiN [utilizator]

    ...foarte interesant sa aflam numele celor 4+1 incoruptibili"care il vor pe escrocul dragnea premier.Se cunosc aceste nume ?
  • +9 (11 voturi)    
    Alta intrebare (Vineri, 28 aprilie 2017, 20:25)

    NituCt [utilizator]

    Poate cineva care sustine aceste animale sa fie considerat inteligent ?
    Trebuie sa schimbam atitudinea populatiei fata de asa zisi "parlamentari". Acestia sunt simpli manageri : nu regi, nu regine, nu boieri, etc. Ai furat din firma sau sunt pierderi din cauza incompetentei, TREBUIE SA PLATESTI.
  • +10 (12 voturi)    
    Nu-l mai peria pe Grindeanu! E o biata carpa! (Vineri, 28 aprilie 2017, 20:40)

    revo [utilizator]

    "...nici macar Grindeanu si alti ministri din guvern nu-l mai lasa pe liderul PSD sa se joace de-a premierul"?!
    Da, nu-l mai lasa "sa se joace" - il lasa sa guverneze de-a dreptul, asa cum a anuntat de la bun inceput.
    A indraznit Guvernatorul Deltei Dunarii sa comenteze ceva despre "Intaiul Pescar al Tarii", gata, l-a si dat afara! Bine ca nu se mai practica taiatul capului sau aruncarea in apa in sacul legat, ca bietul ex era acum hrana la pesti!

    Cat despre CCR: indecisul este cumva ungurul Varga de la UDMR? Inseamna ca se negociaza intens si in curand UDMR va primi un cadou generos de la Dragnea Sultan, mai ales ca de la preluarea puterii, Dragnea Sultan ii calca pe urme lui Orban Sultan, e amor mare si buna intelegere intre ei.
  • +7 (11 voturi)    
    da, (Vineri, 28 aprilie 2017, 23:17)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    un condamnat penal poate fi ales, pentru ca e baiat bun, a dat pensii si salarii la oameni, maica.
    • +1 (7 voturi)    
      POATE shef de Trib in Colhozul (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 9:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      unde te ai Nascut, da, acolo e o Virtute !
        #showComment()
  • +3 (5 voturi)    
    Bineinteles ca un penal poate fi premier! (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 8:57)

    emil bobu [utilizator]

    Asta e Romania! Unde va credeti?
  • +6 (8 voturi)    
    Guinness Book (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 9:51)

    brifcor [utilizator]

    România va aparea curând în cartea recordurilor ca prima tara din lume condusa exclusiv de borfasi.
    Acesta va fi dealtfel si singurul criteriu pentru a candida la vreo functie : nu ai dosar penal, n-ai dreptul sa candidezi ; ai furat prea putin, mai astepti, etc.
  • +7 (7 voturi)    
    Problema n°1 în România este legislatia (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 10:20)

    brifcor [utilizator]

    Cum e posibil ca un condamnat penal care a contribuit la alterarea rezultatului unui scrutin (referendum) sa mai aiba dreptul sa fie ales ?
    Doar ca legile sunt facute în parlamentul borfasilor...
    • +4 (6 voturi)    
      este posibil,mai ales daca este PSD-ist (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 12:28)

      Dumitru Palade [utilizator] i-a raspuns lui brifcor

      In tara asta totul se poate,dar sa nu fie om de conduita morala,calitate si sa nu fi luat cumva vreo diploma,doctorat pe ..bune,ca de astia,tara se dezice. Avem nevoie de talhari,excroci,prostituate(mai ales din cele care isi ingroapa cat mai multi barbati)hoti,tampiti,troli,etc pentru bunastarea mizeriei nationale.
      PSD a reusit sa-i adune pe toti si noi nu putem decat sa-i invidiem.
        #showComment()
  • +6 (6 voturi)    
    Buna intrebare? (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 11:47)

    BanateanulVesel [anonim]

    ...oare din Beciul Domnesc nu se poate guverna tara? Romania este doar tara tuturor posibilitatilor! :)
  • +7 (7 voturi)    
    traim in Romanistan si asta ne fura totul... (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 12:14)

    Dumitru Palade [utilizator]

    inclusiv dreptul la democratie. Traim in tara asta frumoasa cu un popor ,care in cea mai mare parte a lui este iresponsabil, inconstient,agramat,limitat in judecata,cu o aramata de bunicuti sovietici care d e27 de ani au grija sa arunce tara in haosul PSD-ist si totodata in comunismul utopic.
    Intro astfel de tara este firesc ca niste slugi pesediste din CCR sa duca munca de convingere cu niste adevarati judecatori(putini la numar) si sa constatam ca de 4 ori a fost nevoie de amanare si asta pentru ca un agramat si borfas dovedit sa poata sa ajunga Premier!!!
    Nu cred ca mai exista tara pe tot globul pamantesc cu o asemenea doza d eprostie si imbecilitate precum este tara noastra si natiunea noastra.
    Noua ne place sa pozam,sa ne falim,sa ne dam "loviti" si asta pentru ca de 200 de ani si mai bine traim in legile Fanar-ului de Istambul.
    Avem cea mai abjecta presa care ridica in slavi neputinciosul,limitatul,analfabetul in dauna adevaratelor valori si atunci ,oare,ce meritam? Am luat de la "democratia americana" tot ce este mai mizerabil,abscons,vulgar si am bagat in televiziunile patriei la greu. Avem bordelurile, in televiziuni,in Parlament,in Guvern,in institutiile publice,in banci, in loc sa le avem in zone rau-famate.
    Toata mizeria comunista pe care pana si Ceausescu o ascundea mai bine,o avem pe televiziuni ,unde prostia,proxenetimul,vulgaritatea,prostitutia se impletesc de minune si ne arata fata adevarata si hidoasa a acestui popor,iresponsabil si imbecilizat.
    Am ajuns sa realizam ce s-a chinuit din greu bolsevicul de Iliescu,accea a unei Romanii,pesedizata intr-un procent care nu mai lasa loc de interpretari asupra culturii,educatiei si bunului simt din aceasta tara.
    Asa ca.....de ce sa nu ne conduca un condamnat penal,un gunoi social, un reziduu al unei societati ce trebuia sa existe doar in jurul gropii de gunoi de la Glina ? Eu cred ca este firesc si poporul asta nu merita altceva!
  • +6 (6 voturi)    
    intro tara ca asta............................. (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 12:25)

    Dumitru Palade [utilizator]

    in care avem sportul pus pe butuci,invatamantul ca vai de mama lui,educatia care tinde spre ZERO absolut,economia care este praf si pulbere,un popor care de 27 de ani voteaza ca un iresponsabil nu merita sa avem decat un condamnat penal ca Premier,un altul ca Presedinte si primarii sa fie alesi de prin puscariile patriei.Fiscul sa fie condus de un condamnat la evaziune fiscala si tot asa.
    Nu meritam mai mult de atat.Pacat ca existam ca natiune,pentru ca alte popoare tanjesc s aaiba o tara frumoasa si traiesc ba in nisipurile africane,ba in pusta ungureasca,ba in podisuri in care nici iarba nu creste si au mai multa cultura ,educatie si bun simt.
    Noi , ii avem pe halep,hagi,fcsb,becali,dinamovistii, cordunenii,clanul sportivilor,clamparii si cu astia ne laudam cat e ziulica de mare pe televiziunile patriei si avem grija(jurnalistii de mahala) sa le inchinam ode,sa-i zeificam,chit ca sunt niste mediocrii si nu au vazut niciunul un loc intai sau medalii de aur, In timp ce niste "proscrisi " si "nulitati" precum Dragulescu Marian,Nadia Comaneci,fetele de la tenisul de masa,de pe la haltere,de la Judo ,Ponor, Lipa, Patzaichin,etc nu ii vedem decat odata in an si asta ,pomeniti in mare graba.De cei din urma nu avem nevoie pentru ca "ce daca au slabe de aur si titluri de campioni" noi vrem sa mancam multa samanta,sa urlam ca sceleratii pe niste stadioane goale,dar noi sau sa ridicam in slavi niscaiva cluburi Pesediste de prin handbal,nimic altceva.
  • +6 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 12:44)

    prostu satului [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      "Este evident ca CCR declara ..." (Duminică, 30 aprilie 2017, 21:48)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui prostu satului

      Confunzi bunul simt comun cu bunul simt juridic si din cauza asta ti se pare "evident" !

      Da-mi voie sa-ti spun ca bunul simt comun nu este totdeauna sinonim cu bunul simt juridic.

      PS. Mai multa prudenta !
  • +2 (6 voturi)    
    aceleasi plinsete, dar (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 13:28)

    victor L [utilizator]

    cu jurnalisti ca CTP si Tapalaga, par egzamplu, "stirbii" dlui Liiceanu vor cistiga bataiii dupa batalii.
    Noua ne ramine plinsetul eroic.
  • -3 (9 voturi)    
    Degeba va cainati si va dati cu parerea mai (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 14:46)

    xrogo [utilizator]

    ales contra lui Dragnea,se vede din avion ca aici e ceva in neregula,adica nu poti sa fii premier fiind condamnat penal dar poti sa fii orice altceva,parlamentar,presedinte,e clar neconstitutional acel articol!
    • +2 (6 voturi)    
      UNDE pe Terra in Societati Civilizate (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 15:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      functioneaza Modelul Tau ? (model de tip URSS)
    • +2 (6 voturi)    
      Pe pe parlamentarii penali (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 16:14)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      partidele ar putea sa ii elimine sau sa nu ii lase sa fie pe liste. Cat despre Presedinte, ai putea sa spui si tu adevarul, dosarele alea cu casele NU-S penale.
      ps: ti-o repet, apasa tasta PAUZA dupa virgula, e limba romana, nu mujica.
        #showComment()
    • +5 (5 voturi)    
      E o diferenta ! (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 18:01)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Intre a fi ales (" asa vrea poporul" ) si a fi numit ( asa nu permite Legea.)
      Diferenta intre numit si ales.
  • +2 (2 voturi)    
    sunt doua situatii posibile (Duminică, 30 aprilie 2017, 9:36)

    nedumeritul [utilizator]

    un condamnat penal poate fi condamnat vinovat fiind sau nevinovat. Sa le luam pe rand:
    1. daca a fost condamnat nevinovat fiind, de exemplu fiind tarat intr-o actiune fara sa-si dea seama nu poate fi premier pentru ca nu are inteligenta necesara functiei.
    2 daca a fost condamnat , vinovat fiind inseamna ca pentru el legea nu inseamna nimic, ori ca premier trebuie sa lupte cinstit pentru un stat in care legea sa fie respectata.
    Chiar si in exemplele de stil "Nicolicea" cu accident de circulatie in care nu a vrut sa faca accident daca analizam atent cazul vom constata ca persoana nu indeplineste nici una din conditiile de ma sus.Nu a respectat conditiile conducerii preventive deci nu a respectat legea daca a facut-o intentionat, sau nu a apreciat corect necesitatea conducerii preventive.
    Pentru siguranta societatii un astfel de om nu are ce cauta in functia de premier si nici de autoritate publica chiar daca are pregatire corespunzatoare, nu prezinta garantii morale necesare.