Cat de mare este compromisul cu PSD? Cum a ajuns PNL in opozitie cu presedintele Iohannis

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2015, 17:19 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
La prima vedere, ceva nu arata deloc in regula. Dacian Ciolos a facut concesii mari si evidente PSD, pe cand liberalii au propus un singur nume, tanarul de la sanatate, si acela total neinspirat, asa ca au ramas pe dinafara. Nu era mai normal sa fie invers? Premierul propus de Iohannis, sustinut de liberali, sa caute intai de toate sprijin la PNL, abia apoi sa se gandeasca in ce fel impaca PSD-ul lui Liviu Drangea. Cum de pesedistii au reusit sa-si pastreze doua portofolii importante: dezvoltarea si administratia, adica banii pentru baroni si garantia stabilitatii pe functie?

Marea concesie se numeste Vasile Dancu in functia de vicepremier, avand pe mana doua ministere care il fac de astazi seful de facto al partidului. Baronii vor merge cu mana intinsa la el, nu la Dragnea. Functionarimea PSD depinde de bunavointa lui, nu de ce zic sefii de la partid.

Chiar daca acum nu si-l asuma in mod oficial si spune ca PSD n-a facut nici o propunere lui Dacian Ciolos, ne amitim totusi ce declara Liviu Dragnea pe 1 octombrie despre omul care il consiliaza de cel putin un an: "Social democratia are nevoie de Vasile Dancu".

Este suficient ce s-a intamplat pana acum ca sa intelegem ca Vasile Dancu se pregateste, foarte probabil, sa preia sefia PSD, in caz ca Liviu Dragnea primeste o condamnare definitiva in dosarul referendumului. Pozitia, influenta, portanta data sociologului de la Cluj in acest moment indica faptul ca Vasile Dancu se pregateste sa joace un rol politic, oricat de tehnocrat se straduieste sa para azi.

Cine este Vasile Dancu? Hotnews.ro a incercat sa-i faca un mic portret, dar cred ca nici pesedistii n-ar sti sa raspunda foarte exact la aceasta intrebare. Cariera sa penduleaza intre politica si sociologie, viata civila si serviciile de informatii, fiind intre altele profesor la Academia Nationala de Informatii a SRI.

Pe langa prezenta lui Dancu, mai putem identifica cel putin trei ministere unde gasim oameni agreati de PSD. Nu este cam mult, pentru un partid care a pierdut totusi guvernarea si pretinde a fi deja in opozitie? Nu stiu cum a ajuns Dacian Ciolos la aceasta formula de sustinere politica in Parlament si de ce a contat mai mult pe pesedisti decat pe liberali.

Dar aud tot mai insistent ca relatiile dintre liberali si presedintele Klaus Iohannis s-au racit teribil. PNL -istii se simt tot mai izolati de Cotroceni, iar frustrarile lor au rabufnit in Parlament, cand au votat cot la cot cu pesedistii cresterea salariilor in tot sectorul bugetar cu 10%. Potrivit unor surse, votul a starnit nemultumiri majore la Cotroceni. Astfel, motivele de iritare ale presedintelui Iohannis in raport cu fostul sau partid s-au inmultit.

Adaugati la toate acestea relatiile proaste dintre Klaus Iohannis si Catalin Predoiu (eternul premier din umbra). Cel mai bun indiciu al acestor neintelegeri este un interviu publicat luni, chiar in ziua audierilor din Parlament. Fostul ministru al justitiei critica fara retinere echipa Ciolos si o ataca pe Cristina Guseth propusa la justitie. Asa ceva nu se face din partea unui partid care pretinde ca sustine proiectele presedintelui si din partea unui premier care inca asteapta sa fie desemnat intr-o buna zi. A fost inca un atac neprincipial si un semn ca PNL a intrat in opozitie cu presedintele Iohannis.    

S-ar putea ca retinerea tandemului Iohannis - Ciolos in a conta pe liberali sa aiba si alte explicatii. Partidul n-a schitat nici cel mai mic gest de reforma interna. Gorghiu, Blaga, Petrache si Atanasiu coduc un partid care trece tot mai des pe la DNA in loc sa se improspateze.

Acestea sunt conditiile in care premierul desemnat Dacian Ciolos a trebuit sa incropeasca o echipa capabila sa impace atat asteptarile uriase ale strazii, exasperata de politruci, cat si conditia minimala de a trece prin Parlament unde il asteapta tocmai politicienii. Fara o majoritate asigurata de partide, guvernul cade in cateva luni - revedeti filmul MRU.  

Guvernul Ciolos nu putea evita un compromis politic. L-a facut si vom afla ceva mai incolo cat de mare este. Vom vedea daca baronii PSD se vor indestula din fondurile europene in mod privilegiat, ce reforme va putea face guvernul in administratie si, mai ales, cum se va comporta partidul in parlament. Va relua PSD ofensiva impotriva justitiei? In mare, pare cel mai bun guvern pe care-l putea face in conditiile date, asa cum a explicat pe larg Cristian Pantazi.

Si o intrebare cheie: compromisul de azi a avut in vedere ca se apropie numirile pentru cele trei posturi de judecator de la Curtea Constitutionala ale caror mandate expira in iunie anul viitor? Presedintia, Camera Deputatilor si Senatul vor desemna trei noi judecatori la CC. Procedurile de numire incep undeva in aprilie - mai. Daca PSD va juca un rol tot mai important in sustinerea guvernului Ciolos din pozitii de partid de opozitie si va reusi sa-si impuna doi oameni la Curte, decizia intr-una din institutiile vitale intr-o democratie pica in mana unui singur partid. Acest partid - PSD - a dovedit deja in 2012 cat de toxic se poate manifesta cu institutile care asigura echilibrul puterilor in stat.

Din acest motiv, faptul ca presedintele si premierul au jucat doar pe mana PSD, intorcand complet spatele liberalilor reprezinta o mare eroare. Trebuiau cointeresate in actul guvernarii ambele partide. Asa nereformat cum arata - nu mai rau decat partidul condus in prezent de un lider condamnat in prima instanta pentru furt electoral - PNL nu va putea fi preluat prea usor de "tehnocratii lui Ciolos", nici actuala garnitura de lideri nu se poate inlocui de azi pe maine.

Iar pana atunci, guvernarea Ciolos va fi sabotata in mod previzibil de toti - partide plus televiziunile arondate - chiar daca PSD si-a impus oameni in guvern in pozitii cheie, spera sa-si pastreze functiile din administratie, dar pretinde a fi in opozitie. Acolo se afla deja PNL si Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















22084 vizualizari

  • +1 (21 voturi)    
    ? (Luni, 16 noiembrie 2015, 17:32)

    numaiamnume [utilizator]

    Parca ieri laudati cu totii guvernul propus. In fine, eroare articolului tau este chiar la inceput. Iohannis nu este presedintele PNL, este presedintele Romaniei. Premierul propus se zice a fi tehnocrat, deci nu are nici o obligatie fata de un anumit partid (PNL), ci trebuie sa convinga prin propunerile facute o majoritate din parlament.

    Daca punem procedura pe foaie, fara sa specificam nume de partide, ceea ce spui tu nu are nici o baza constitutionala.
    • +9 (17 voturi)    
      Ai dreptate (Luni, 16 noiembrie 2015, 18:07)

      Mustata lui Dragnea [anonim] i-a raspuns lui numaiamnume

      Iohannis nu e presedinte PNL , nici PSD , e presedintele României . Nu văd care e problema cu Dâncu . Sunt anti-psd-ist convins , dar Dâncu e din altă lume , departe de Ponta , Dragnea si alti politruci din psd , chiar si din PNL . Ciolos a trebuit să faca compromisuri , nu prea a avut de ales , a avut putin timp la dispozitie să isi faca o echipă , sunt convins că a apelat la cu totul alti oameni , mult mai valorosi dar care nu au dorit să se implice si a ales de nevoie .
      Se pleaca si de la o premisă gresită , că PNL ar fi altceva decât PSD . Total gresit , si nu cred că e nevoie de argumente .
      • 0 (0 voturi)    
        intradevar, dancu e din alta lume (Marţi, 17 noiembrie 2015, 21:13)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Mustata lui Dragnea

        din lumea celor abonati la bani publici, dar nu pt. autostrazi , ci pt. sondaje.
    • +4 (6 voturi)    
      Un punct de vedere (Luni, 16 noiembrie 2015, 18:15)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      Dl Tapalaga are un punt de vedere care pare corect insa parerea mea este ca suntem in situatia asta (unde trebuie sa facem compromis cu PSD) chiar din motivul ca la noi tot timpul se fac compromisuri...la noi niciodata nu se incepe ceva care sa si fie dus la sfarsit.

      Am sustinut de la inceput ca nu trebuiau facute nici un fel de compromis nici unui partid, da...cu riscul unei crize continue pana la urmatoarele alegeri.

      Motivul: Romania oricum nu progreseaza deloc facut astfel de trocuri tot timpul.

      Daca se forta pe adevarata reforma a partidelor acum in an de alegeri acestea nu prea mai avea ce face.

      Asa...o luam din nou de la capat cu alesul raului cel mai mic :(
  • +12 (16 voturi)    
    Cine crede,oricat de putin ,ca pnl.... (Luni, 16 noiembrie 2015, 17:32)

    gigiN [utilizator]

    ...ar fi altfel decat psd,se inseala amarnic.Este evident ca Dacian Ciolos trebuia sa faca compromisuri pentru ca guvernul sau sa fie votat,dar cred ca a cam exagerat fata de psd.S mnai cred ca a gresit nesustinand-o total pe Laura Stefan la justitie,unde el crede ca este mai potrivita o..inginera !!
    • +8 (16 voturi)    
      reglam asa ceva in strada pana la 1.12.15 (Luni, 16 noiembrie 2015, 18:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      marea Unire din Strada va celebra :
      1 parlament de 100 de Parlamentari nu 600 de penali
      2 proclamatia de la Timisoara in constitutie
      3 P$D in ilegalitate
      • -8 (16 voturi)    
        Si? (Luni, 16 noiembrie 2015, 19:05)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Pufoaika? Unde e pufoaika?

        PS Nu am inteles niciodata daca pufoaika asta ebun articol vestimentar sau o bautura cu multe grade?
        • +2 (6 voturi)    
          E ceva care iti parleste neuronii (Luni, 16 noiembrie 2015, 20:06)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          si la 40 de ani esti deja Batranul Satului.
  • +2 (4 voturi)    
    Normal (Luni, 16 noiembrie 2015, 17:41)

    Vasile Ion [anonim]

    "normal" nu nu suporta grade de comparatie
  • +3 (11 voturi)    
    Nedumeriri . (Luni, 16 noiembrie 2015, 17:41)

    Marx [anonim]

    Pai , cum sa fie invers ? Ciolos stie ca nu cu strada va putea sa guverneze . Pana una , alta , PSD este majoritar in parlament si sta pe primul loc la sondaje . Asta pentru ca prin masurile din noul cod , si-a atras si sprijinul unei parti din mediul privat , lucru care aproape era de necrezut altadata .
  • +8 (10 voturi)    
    CARE GRIJA (Luni, 16 noiembrie 2015, 18:00)

    MAX [anonim]

    Care este principala problema? ca se vor indestula doar baronii psd sau ca johanis nu i-a alungat pe baronii psd ca sa se indestuleze si baronii nostrii.De asta v-ati luptat sa cada guvernul, ca inlocuiti hotii nostri cu hotii vostrii.Asta a vrut strada? Eu nu cred asta.
    Cit despre securistul Dincu ce naiba va divulgati "colega". Pai daca voi intre voi va mincati noi ceilalti civilii ce naiba sa facem.
  • +5 (5 voturi)    
    guvern de tehnocrati? (Luni, 16 noiembrie 2015, 18:06)

    max [anonim]

    Personal,sunt contrariat de numirea care a facot-o pnl-ul la sanatate si cum nimeni nu la intrebat pe buricul busoi care a facut de cacao pnl-ul ,iar referitor la numirea lui dincu poate se-ncearca reforme in administratie pe mina lui dincu
  • +10 (10 voturi)    
    ar fi fost peste poate (Luni, 16 noiembrie 2015, 18:20)

    victor L [utilizator]

    sa nu apara si Basescu in articol; macar sa il incheie :P
    Eu ma asteptam de la un ziarist ca dvoastra, la mai multe informatii, nu la intrebari si nelamuriri; astea le am si eu, cititorul.
    Si hop, dl Ciolos si-a negat si o bucatica din programul de guvernare:
    "17:36 Ciolos: Propunerea privind comasarea alegerilor va fi scoasa din programul de guvernare".
    Dar ce-o fi fost in mintea lui cind a bagat-o acolo, caci era neconstitutionala.
    Este si asta o tactica: pun pe tapet si prostii, ca la "protestele societatii civile" sa le scot si sa ma prefac ca le ascult doleantele.
    Miscarea strazii a fost deja umilita. Cum nici despre dosarul voturilor in diaspora, dupa un an, nu se stie mai nimic.
    • -1 (1 vot)    
      „Ar fi fost peste poate” (Luni, 16 noiembrie 2015, 21:45)

      Radu I [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      ... să nu sară umbra lui Băsescu (alias victor L), în apărarea lui Băsescu. Despre care, domnul Tapalagă amintește, doar în treacăt, că e în opoziție...
      Câtă abnegație, cât exces de zel, victor L! :)
  • +8 (8 voturi)    
    Teatru, ieftin...pt plebei (Luni, 16 noiembrie 2015, 18:26)

    Dalinar [utilizator]

    Conducatorii is de fapt in umbra si nu au culoare politica, ei is stapanii actualilor politicieni si-i manevreaza cum vor ei.
    ps: vezi cazul Duicu, al' de palea Pisicul cu jucarica'n cap, mereu. Voi credeti ca ala e singurul? E o armata intreaga. Cum va imaginati ca a fost posibil ca Romania sa fie in urma Poloniei, Cehiei, Slovaciei, Ungariei??? Atat de in urma!!!!!!
    • +6 (6 voturi)    
      corect, asta-i marea "Famiglie" ,cica politica (Luni, 16 noiembrie 2015, 19:03)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui Dalinar

      ei chiar ne cred prosti. Fiecare si-a vopsit gardu in alta culoare la deruta, in schimb sint mina in mina la ciordeli si contracte din banii statului.
      Iar noul pm e o gluma proasta, ce devine pe zi ce trece tot mai proasta.
      Noi votam 300 ei se fac 600 si apoi 540 . Asta-i bascalie.

      Cred ca singura solutie este din nou in strada, cu schimbarea legilor in plina strada, altfel sa plece toti naibi in ......cucustan.
  • +4 (4 voturi)    
    cum a ajuns penele la putere ! (Luni, 16 noiembrie 2015, 18:37)

    nash pandelica [utilizator]

    guvernful meu, are un prim menistru penelist, un vice pesedist si unul tzaranist. iaca ca usl'amul creste.
    deci, atat penele, prin seful guvernului, cat si pesede prin adjunct, sunt bine reprezentati la putere.
    iar programul de guvernare, este bujetul pesede, ce va fi amendat, schimbat, de penele, dar va ramane la fel, cum zicea conu iancu.
    deci, in final, guvernul meu va administra tzarisoara pe baza programului comun, adica bujetul aprobat cu aplauze, asa cum a fost aprobata.
    cu totii la putere, cu totii in opozitie, mai uniti ca niciodata ! usl for ever !
    • +5 (5 voturi)    
      indreptare (Luni, 16 noiembrie 2015, 19:29)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      ...adica bujetul aplaudat cu aplauze, cum a fost aprobata si marirea simbriilor la bujetari...

      scuze, nu terminasem acea fraza.
      deci, pupat peatza 'dependentii !
      e bine, cand se sfarseste cu bine.
      pardon, cand incepe cu aplauze...
      ce material de lucru ar fi avut nenea iancu, de traia azi..
  • +4 (4 voturi)    
    Poate îi remaniază (Luni, 16 noiembrie 2015, 18:48)

    mr_mojo [utilizator]

    Trece de votul Palamentului și apoi îi remaniază. In caz de moțiune de cenzură problema se va pune altfel pentru că va fi privită ca un atac asupra întregului guvern și sprijinul popular va fi determinant.
  • +6 (8 voturi)    
    Din punctul meu (Luni, 16 noiembrie 2015, 19:39)

    Taras Bulba [utilizator]

    Din punctul meu de vedere, toti sunt in opozitie. PSD & PNL & PDL & UDMR & restul politrucilor vs NOI, STRADA, care nu ii mai inghitim.

    Mr. Tapalaga, ma doare la basca de reforma PNL, PSD sau a altora. Astia nu se pot reforma. Astia trebuie sa dispara!
    • +3 (3 voturi)    
      Ți-am dat plus (Luni, 16 noiembrie 2015, 20:27)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Dar mă doare ideea că denumirea „PNL” trebuie să dispară (măcar pentru o generație) din viața politică românească. Principiile liberale nu au nimic de-a face cu acest partid de oportuniști, practic politica promovată de ei necesită redefinirea termenului „liberal”. Ce facem, schimbăm istoria unei lumi pentru derapajele unei generații dintr-o țară imatură politic?
  • 0 (2 voturi)    
    Da, sunt compromisuri, dar tot e bine (Luni, 16 noiembrie 2015, 19:56)

    emil bobu [utilizator]

    Am recastigat premierul si alte mai multe functii de la politruci.

    Daca vrem ca acest Guvern sa reziste mai mult de 5 minute, trebuie facute anumite concesii mafiei P$D-PNL-UNPR-ALDE-PMP. Asta a refuzat MRU sa faca si ati vazut ce s-a intamplat.

    Nu fiti tristi, tot e un castig, e un pas in directia buna, iar nici DNA-ul nu doarme...
  • +1 (1 vot)    
    pai cum adica? (Luni, 16 noiembrie 2015, 20:19)

    Codruta N [utilizator]

    Deci un tip este sau nu condamnat dupa cum este sau nu sef de partid?
    Tzzz... tzzz.... tzzz... pai NU se poate!! UNDE e "independenta justitiei"? :P
  • -1 (1 vot)    
    Indemnuri . (Luni, 16 noiembrie 2015, 21:18)

    Marx [anonim]

    Ar trebui ca guvernul care va fi ales , sa dea macar o masa pentru cei din Strada . Asa , ca la romani . Cel putin , sa guste si oamenii o bere si un mic pentru ca cu asta vor ramane .
  • 0 (0 voturi)    
    Deductia (Luni, 16 noiembrie 2015, 21:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cu impostoarea carierista Gorghiu, omul portocaliu de sorginte fesenista Blaga si papagalul Predoiu, PNL va iesi din opozitie si va intra in vesnicie ! Invesnicia amintirilor. Un partid condamnat sa dispara.
  • +3 (3 voturi)    
    COMPROMISURI POLITICE SI INCROPELI ! (Luni, 16 noiembrie 2015, 21:51)

    Susufler0 [utilizator]

    De ce te miri DT ? Ce-ai fi vrut sa iasa din negocieri purtate intre Klaus Iohannis, PSD - Dragnea si PNL - Gorghiu, in care singurul om politic cu experienta si calare pe cai mari este Dragnea ? A vrut Iohannis un guvern al lui, ok a zis Dragnea, dar uite care sunt conditiile : 1,2,3. Va convine, bine ! Nu va convine, mergem in alegeri. Acum sa ne inchipuim ca aceleasi cuvinte spuse de Dragnea, le spune Presedintele. Nu, nu. Nu, Iohannis, ci Basescu. Vreau sa spun,imaginand scena aceasta in 3, ca toate datele erau in favoarea lui Iohannis. El trebuia sa joace tare. El trebuia sa ameninte cu alegerile anticipate, sa manevreze partidele (UNPR-ul lui Oprea era gata "fezandat" in acest sens). UE, il sprijinea, SUA il sprijinea, STRADA il sprijinea, chiar si fantoma asta a PNL-ului l-ar fi sprijinit. Si in loc de asta...lipsa de decizie, lipsa de curaj, lipsa de experienta politica, dorinta unor weekend-uri de bugetar, in familie. Toate si inca multe altele au condus la acceptarea unor compromisuri, excelente pt. PSD si groaznice pt Ciolos si pt Presedinte obligati sa recurga la incropeli pt a putea prezenta in Parlament lista unui Guvern complet.
    Ma prefac ca mi-ai pus mie intrebarea din titlu si iti raspund : Compromisul este de neacceptat, pt ca Guvernul ar ajunge sa fie un fel de administrator de SA, angajat si platit de AGA, realizand din Obiectul de Activitate doar ce ii da voie sa faca AGA. Am recurs la comparatia cu societatea comerciala pt ca o parte din ministrii guvernului ce se incropeste acum vin din mediul privat si inteleg astfel mai bine situatia in care se afla. PS. Incep sa cred ca e bine ca Iohannis sa intre intr-o opozitie cordiala cu PNL si sa incerce o apropiere ( nu stiu cum insa ) cu M 10, cu Societatea civila institutionalizata. L-o lasa sa faca asta Dom MahalacheDoarmeprofund ?
    • +1 (3 voturi)    
      La masa negocierilor era si Vuvuzoaica Firea (Luni, 16 noiembrie 2015, 22:39)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Jenant sa stai la masa cu o asemenea *******....dupa ce-a facut aia in campania electorala.
      • +1 (1 vot)    
        iohannis a aratat psd cat poate duce (Luni, 16 noiembrie 2015, 23:55)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Dragnea l-a testat cu ocazia negocierilor pe Iohannis si a aflat cu acest prilej ca Iohannis e un tip rezistent, de vreme ce Presedintele, afland componenta delegatiei PSD, nu a transmis ca Vuvuzoaica nu e bine venita la Cotroceni.
  • +5 (5 voturi)    
    No relaxati-va! (Luni, 16 noiembrie 2015, 23:14)

    Cetateanu [utilizator]

    Fapt divers: un tribunal da o decizie definitiva in care domnu Kalus, pierde una din casutele achizitionate cu greu din meditatiile sale de profesor. Manariile care au purtat pe drumuri niste oameni 16 ani au fost eliminate. Ce zice domnu presu in direct? cu o privire diavoleasca de senior arogant (sau dinu paturica) caruia i s-au incalcat drepturile de ai napastui pe altii: Decizia ma nemultumeste (de fapt ar fi trebuit sa fie vorba de manaria altora - el putea sa fie nemultumit ca a pierdut o afacere in care oricum si-a scos banii investiti). M-am consultat cu avocatii, voi ataca decizia ( definitiva si irevocabila).
    • +3 (3 voturi)    
      Să recapitulăm! (Luni, 16 noiembrie 2015, 23:58)

      Radu I [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      Carevasăzică, domnu' Klaus căruia, în Campania electorală îi scăpase porumbelul din gură („da, sunt un politruc care vrea să ajungă Președintele României”) se consideră mai presus de lege, nu?
      Drept pentru care va ataca o decizie definitivă și irevocabilă) a Curții de Apel Brașov!
      Dar nu ne spune nimic domnu' Klaus despre filiația fictivă, despre retrocedarea frauduloasă. despre fals și uz de fals, prin care a obținut casa și purcoiul de bani din închiriere.
      Norocul nostru (și ghinionul d-voastră!) e că unii dintre noi știm să citim, domnule Președinte! Aici: http://www.riseproject.ro/articol/mostenirea-din-spatele-averii-imobiliare-a-lui-klaus-iohannis/
  • 0 (0 voturi)    
    Arghezi despre pipi boului (Marţi, 17 noiembrie 2015, 0:56)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Cand unul dintre politrucii comunisti importanti ii cerea lui Arghezi sa scrie mai apasat in spiritul regimului, acesta i-a zis asa:
    - Nu-i cere boului sa se pise mai mult decat poate!
    Asa ca: sa fim multumiti ca am scapat de Ponta-Tonta.
  • +1 (1 vot)    
    De ce nu se "reformeaza" partidele? (Marţi, 17 noiembrie 2015, 5:41)

    Dorin [anonim]

    Cine crede ca partidele conduse astazi de actualii "sefi" vor fi votati in 2016 se inseala. Tinerii din tara si din diaspora nu mai pot fi fraieriti. Cum sa-i votezi pe Dragnea, Gorghiu, Blaga, Atanasiu, Basescu, etc. ?
    De ce nu vor sa plece? Fiindca au nevoie vitala de imunitate parlamentara ("plinul" si l-au facut).

    D-na Guseth nu trebuia schimbata. Poate putea sa schimbe si justitia. Pe "juristi" cine-I "primeneste" ?
    Legile nu ar trebui facute de juristi, ci de specialisti pe domenii. Juristii au facut intentionat Legile in "gri" si nu in "alb" si "negru" pentru a putea fi interpretabile. Uneori nici CCR nu le intelege...

    Pe cand vom avea si noi o " Scoala superioara de administratie" ca in Franta care sa pregateasca tinerii in MESERIA de politician ?
  • 0 (0 voturi)    
    De ce asa comentariu? (Marţi, 17 noiembrie 2015, 11:08)

    victor [anonim]

    Nu era mai normal pentru ca PSD e partidul care si-a asumat si a respectat programul de guvernare pentru care oamenii au votat in alegeri..un Guvern nu se valideaza decat prin vot iar ultimul govern validat democratic a fost USL..din pacate PNL a disparut din acuatie devenind noul PDL iar PSD a continuat cu Tariceanu ceea ce si-a asumat la alegeri. Asa ca e perfect normal sa se consulte prima data cu puterea si mai apoi cu PDL-istii din opozitie..care dupa cum spui si tu au venit cu o propunere total neinspirata. S-au fortat mult si singurul nume pe care l-au putut scoate a fost tanarul neexperimentat si chilotzat de la Sanatate. Asa ca de ce sa le dea sansa sa vina si cu alte propuneri de genul? Lasa..mai bine nu..
  • 0 (0 voturi)    
    cum si de ce (Marţi, 17 noiembrie 2015, 18:37)

    revo [anonim]

    v-a raspuns d-na politician de la ALDE: decat sa votam Guvernul Ciolos, mai bine votam suspendarea lui Iohannis!
    Mesaj simplu, direct, clar si eficient: bagati-va mintile in cap pt. ca altfel avem ac de cojocul vostru. Tu, Iohannis, treci din nou la culcare. Tu, Ciolos, sa nu uiti ca esti un baietica de la tara, cu mandat clar - figuratie un an de zile, si sa nu indraznesti sa ne deranjezi cu ceva, ca ajungi mintenas la cultivat ceapa in satul natal.