Ministrii lui Ciolos: cum arata noul guvern tehnocrat. Scapam de frica Ordonantelor de Urgenta pentru penali, dar intram in zona confruntarii dure cu Parlamentul si partidele

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:53 Actualitate | Opinii


Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Componenta guvernului Ciolos ne garanteaza ca nu ne vom mai teme de celebrele Ordonante de Urgenta care distrug reformele facute, pun in pericol statul de drept si incearca sa creeze portite de scapare pentru penalii. Cei mai multi dintre ministri sint oameni pusi exact in posturile pentru care au competenta, au o agenda reformista si o experienta relevanta pentru ministerele lor. Prezenta lui Vasile Dancu, omul de incredere al lui Liviu Dragnea, arata ca premierul desemnat Ciolos a facut compromisul politic necesar pentru a-si asigura minimul dialog cu PSD, partidul care detine inca o majoritate functionala in Parlament. 

  • UPDATE O exceptie notabila si de rau-augur pentru nota generala de profesionalism a fost propunerea Baciu de la Sanatate. Chiar si fara aparitia pozelor in lenjerie intima, nominalizarea unui tanar cu minima experienta a parut sfidatoare pentru sistemul de sanatate. Un semn de intrebare si pentru sistemul obligatoriu de verificare (vetting) in astfel de cazuri.
Raspunde guvernul Ciolos la nevoile Strazii?

Eu cred ca da. Dupa tragedia din clubul Colectiv, Strada a cerut ca lupta anti-coruptie sa continue, administratia si politica sa fie reformate, iar noul guvern sa fie unul care sa garanteze ca Romania va merge inainte.

Citeva observatii punctuale despre noul Guvern:

- Are oamenii potriviti in posturile potrivite in cele mai multe din cazuri. La Finante e Anca Paliu, cu experienta relevanta in domeniu. La Justitie e Cristina Guseth, care in ultimii 10 ani a fost, impreuna cu citiva colegi din societatea civila, unul dintre oamenii care au spriijinit statul de drept si lupta anticoruptie. La Economie e Cosmin Borc, un manager respectat in mediul privat. La Sanatate e tinarul chirurg Andrei Baciu, la Educatie Adrian Curaj - un manager cu viziune si experienta in domeniu, la fel la Mediu, Munca ori Fondurile Europene

- Multi ministri care au crescut profesional la Bruxelles (fie la Comisia Europeana, fie la reprezentanta Romaniei pe linga UE), cu tot ce inseamna asta: internalizarea unor valori europene, standarde de profesionalism bine stabilite, agenda reformista, legaturi la nivel european. Iata citeva exemple: Anca Paliu (Finante), Mihnea Motoc (Aparare), Lazar Comanescu (Externe), Achim Irimescu (Agricultura), Victor Grigorescu (Energie), Aura Raducu (Fonduri Europene), Cristiana Pasca Palmen (Mediu), Ioan Dragos Tudorache (seful cancelariei).

- prezenta lui Vasile Dincu intr-un post extrem de vizibil (vicepremier) si cu un buget urias (ministerul Dezvoltarii si Administratiei) este un compromis evident cu PSD. Cit de nociv e compromisul? Vom vedea ce agenda promoveaza Dancu, omul care are o influenta majora asupra lui Liviu Dragnea. Dar e clar ca, fara un asemenea compromis politic, activitatea guvernului Ciolos ar fi fost de la inceput sabotata de PSD, partidul care controleaza inca Parlamentul. Stim ca atit PSD, cit si PNL sint gata sa puna piedici dure activitatii guvernului, dar un astfel de compromis "ii cumpara" timp lui Ciolos si mai diminueaza ostilitatea evidenta a unui PSD distrus de pierderea guvernului

- in noul guvern apare si Lazar Comanescu, venit direct din postul de consilier al presedintelui Iohannis. Asta inseamna ca din punct de vedere politic ne apropiem de ceea ce Klaus Iohannis desemna prin sintagma "guvernul meu". Din punct de vedere al functionalitatii, prezenta lui Comanescu garanteaza un dialog continuu intre Palate si un punct de vedere comun pe politica externa, adica exact ceea ce Victor Ponta incepuse sa fractureze in ultimele luni din mandatul sau de premier

- nu toate numele de ministri reprezinta virfurile din domeniu, evident ca existau solutii mai bune. Dar trebuie sa fim realisti: unii din cei carora li s-a propus initial sa fie ministri au ezitat din cauza nesigurantei (guvernul Ciolos poate supravieui 2 luni sau maximum un an) si a salariilor mici (OUG care prevede cresterea salariilor pentru demnitari e pe muchie de cutit in Parlament).

- impactul asupra viitorilor sefi DNA si Parchetul General va fi masiv. Noul ministru al Justitiei, Cristina Guseth, va trebui sa faca propunerile in primavara viitoare, cind expira mandatul Laurei Codruta Kovesi (DNA) si al lui Tiberiu Nitu (Parchetul General). Guseth are o agenda reformista si nu cred ca va fi cazul unui nou tirg politic cu presedintele Iohannis, cum a fost cazul in 2013

- componenta Guvernului pare sa garanteze onestitatea ministrilor, lipsa unei agende ascunse.
Nu vad in cabinetul Ciolos oameni despre care sa banuim apriori ca vin sa darime reformele facute sau sa-si bage mina in bugetele ministerelor sau ale companiilor din subordine. Sa nu uitam ca in guvernele anterioare am avut ministri precum Dan Sova, Relu Fenechiu, Elena Udrea, Gabriel Oprea. E mare diferenta.

- Echilibrele macro-economice nu par puse in pericol de personaje extravagante sau populiste. Anca Paliu, ministrul Finantelor, are o experienta mare la FMI si Comisia Europeana, ceea ce garanteaza o grija evidenta fata de buget. Aici, pericolul mare vine din Parlament, unde anul electoral va aduce nenumarate incercari de pomeni electorale

- nu e un guvern 100% tehnocrat asa cum anuntase presedintele Iohannis, din cauza stridentei numite Vasile Dancu, care e inca vazut ca om de partid si ca fost sef la propagandei in guvernul Adrian Nastase. Dar este, cum am explicat mai sus, compromisul necesar pentru a putea tine guvernul cit mai mult in functie

La ce sa ne asteptam deci?

Din punct de vedere politic,
vom vedea un armistitiu fragil cu Parlamentul pina la primele incercari de reforma in administratie. Din acel moment se va dezlantui o lupta crincena, in care atit PSD, dar si factiunea nereformata din PNL vor incerca sa neutralizeze Executivul din punct de vedere politic.

In zona economica, vom vedea o lupta dura din primele zile. Ministrii care vor vrea sa reformeze companiile de stat si sa curete achizitiile publice vor avea de infruntat clientela politica mufata la banii publici.

Pe scurt, va veni o perioada agitata, asa cum e normal cind se infrunta refomistii cu anti-reformistii. Evident ca, intr-un mandat de maximum un an, guvernul Ciolos nu va putea face toate reformele cerute de Strada. Dar le poate securiza pe cele facute fie si partial si va putea incepe procese de schimbare. Buna credinta nu cred ca poate fi pusa la indoiala, dar capacitatea reala de a face, da. Parlamentul si partidele nereformate sint frinele in calea schimbarii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


32882 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    ! (Duminică, 15 noiembrie 2015, 17:27)

    CTGOnline [utilizator]

    Guvernul asta arata clar ca responsabilitatea "strazii" nu s-a terminat aici. La fiecar derapaj al Parlamentului trebuie iesi din nou in strada si atentionat/sanctionat. Altfel nu are nicio sansa si e pacat.
  • +8 (10 voturi)    
    aer curat (Duminică, 15 noiembrie 2015, 17:53)

    athos64 [utilizator]

    Cred ca Dl Ciolos a facut o treaba a naibii de buna cu nominalizarile pentru noul Guvern, cel putin in marea lor majoritate.

    Toata lumea stie ca in Romania exista totusi si o sursa de experti pe diferite domenii, cu experienta manageriala extinsa, viziune si leadership. Si totusi, pana in prezent in majoritatea cazurilor functiile de conducere in ministere au revenit unor tipi care au stralucit doar prin arivism, clientelism, diplome obscure ori doctorate dubioase. Rezultatul, il traim.

    Fara o piedica politica importanta si cu sprijinul activ al populatiei interesate de o guvernare competenta si curata, un grup de profesionisti poate face diferenta intr-un interval rezonabil de timp. Intrebarea este, le vor avea?
    • +1 (1 vot)    
      dar cam statut (Luni, 16 noiembrie 2015, 10:14)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui athos64

      E un guvern de incropeala si trocuri politice, cu cateva exceptii. atat (Finante, Mediu, Economie).

      la prima vedere vem asa:
      - grupul transpartinic al lui Lazar Comanescu din care face parte si fostul sau subaltern Victor Grigorescu (propus la Energie) si adus in minister de fostul misnistru din guv PSD si fost coleg Nicolescu. Apropo, a confunda delegatia Romaniei la UE (compusa pe criterii romanesti) si experienta ca angajat al Comiesiei Europene e cam slabut pt dl Pantazi.

      - grupul Dragnea (interesul este personal al lui Dragnea nu neaparat al PSD) compus din Dancu si Toba la interne (acest domn aterizat direct din dos penal al lui Duicu si adus din sistem, principiul european era ca in fruntea structurilor militarizate sa fie civili, insa nu se aplica la trocuri politice acest principiu).

      - mana cui trebuie, adica Cristina Guseth, o doamna inginer numita ministru la Justitie. Propriul sau ONG o descrie "Cristina Guseth este specializată în relații media, management de criză și PR marketing. "

      Si cate alte legaturi cu partide/grupuri de interese or mai fi ...
  • +1 (9 voturi)    
    Ministrul energiei (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:00)

    Heruvim [utilizator]

    Electrica (ca orice alt mare distribuitor din RO) este o gasca semi-mafiota de baieti a caror singur scop este sa franeze dezvoltarea energetica (energie electrica) a Romaniei si sa pastreze "vechile obiceiuri".

    Fostul ministru a reusit sa distruga tot programul de energie regenerabila a Romaniei - cu toate ca s-a demonstrat ca a produs SCADEREA pretului energiei electrice si a redus consumul de gaze si carbune.

    Agenda Bruxelles-ului este mai progresiva.
    • +2 (6 voturi)    
      Completare (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:23)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Programul a fost distus ca sa faca loc la BIOMASA - se pregatesc sa dea subventii speciale pentru biomasa.

      Pentru ca vantul si soarele sunt GRATUITE. Nu se face spaga din astea.

      In schimb din TAIEREA PADURILOR si arderea (efectiva) a acestora pentru energie electrica se fac bani...

      Ca sa aliniem si noi cu UE nu? Sa nu mai avem paduri.
    • 0 (6 voturi)    
      Energia eoliana e ineficienta (Duminică, 15 noiembrie 2015, 19:05)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

      Sa nu uitam asta. Era o afacere pentru cateva firme. Primeau subventii masive de la guvern sau de la noi toti in mod indirect prin facturi. E bine ca s-au redus acele subventii. Scaderea pretului s-a datorat scaderii masive a cererii pe piata datorata inchiderii a multor intreprinderi mari consumatoare (vezi Alro, Mital, combinate chimice) ceea ce a facut ca Romania sa produca energie in exces fata de cererea pe piata astfel incat Hidroelectrica si NuclearElectrica sa asigure singure o mare parte din consum. Desigur asta a facut ca producatorii de carbune sa devina nerentabili.
      • +3 (3 voturi)    
        gresesti.. (Luni, 16 noiembrie 2015, 9:02)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        privind aceasta problema doar din perspectiva financiara, poti spune ca e mai ieftin sa ardem lemn pentru caldura si curent electric.... pana il ardem pe tot, dar ce conteaza? ca doar este ieftin!..

        energia eoliana necesita tehnologii avansate, dar poate rezista in timp. are dezavantaje evidente in ecosistemele locale (pentru pasari), dar se pot gestiona.
        chiar si energia solara, cu investitia ei initiala uriasa, este o optiune mult mai inteligenta decat rentabilizarea producatorilor de carbune.
    • +2 (2 voturi)    
      penalii energeticieni... (Luni, 16 noiembrie 2015, 0:15)

      TRABI [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Corect , Electrica , Transelectrica , termocentralele , sunt pline de grupari-capusa , compuse din membri de partid puturosi care fac mana la jocul de sustragere de capital -numiti ( fara concurs ) cu salarii peste 10000 lei/luna . Asa au fost si in societatile cu capital de stat care au fost falimentate din cauza furtului .
      Asteptam anchetele prin care se vor verifica unde s-au dus banii si care a fost schema de falimentare .
      Acum vad ca toate aratarile politice se pricep la energetica . Sunt foarte mandri si tipa in gura mare ca au introdus " cogenerare " ( adica motoare termice si turbine cu gaz ) - habar nu au ca productia de energie electrica si termica in cogenerare a fost de baza inaintea " boilor" .
  • +5 (11 voturi)    
    O idee (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:08)

    Gigi_H [anonim]

    Doresc succes noului cabinet format acum. Va trece si de parlament, poate cu ceva tensiuni, ca să-și arate si parlamentul puterea.

    Propun ca toate sedințele și discutiile ministerelor să fie înregistrate. In felul acesta nu v-a mai avea nimeni obiectiuni privind traficul de influență sau corupția.
    • +4 (4 voturi)    
      idee buna (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:31)

      sec_o [utilizator] i-a raspuns lui Gigi_H

      ca bine zici sa fie inregistrate si publice. Ce-as da sa o vad si pe asta...
  • +2 (4 voturi)    
    Curatenie generala (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Noul guvern nu are nici o sansa daca in punctele cheie din minister ramin aceiasi mafioti
  • 0 (6 voturi)    
    Mersi pentru articol (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:41)

    sec_o [utilizator]

    Mersi Cristi pentru sinteza si pareri. Cum nu urmaresc activitatea politica in detaliu, prefer sa citesc cam ce ai scris tu. Lipsesc doar diacriticele - tinand cont ca e un text scris pe indelete si nu un comentariu in fuga. Ar facilita cititul pentru cei care citesc romaneste dar nu sunt nativi sau traducerea unui paragraf pentru cei ce nu stiu bine romaneste. Zic asta din perspectiva unui roman care vede in fiecare vara copii romani veniti pe la bunici ce vorbesc pe jumatate romaneste si nici atat. In cativa ani vor fi cititori hotnews ca sa vada ce se mai intampla in tara. Recunosc ca nici eu nu am tastatura romaneasca dar macar am scuza ca nu sunt scriitor/jurnalist de cariera.
    • +2 (4 voturi)    
      Pai de-asta am am ajuns aici... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:21)

      mcv [utilizator] i-a raspuns lui sec_o

      Dl. Pantazi nu-ti furnizeaza stiri, ci PARERI. E un om care scrie "la ziar", si are pareri. Dar sunt ale lui. Nu trebuie sa fie si ale tale. Iar daca tu iti "formezi parerea", preluand-o pe a altuia, inseamna ca n-ai nicio parere. Pricepi pericolul? Nu confunda stirea cu parerea.
      Uite, ai un exemplu chiar acum: Din Guvernul de sfinti tehnocrati descris de dl. Pantazi, a PICAT deja unu', la cateva ore de la momentul prea-laudarii lui. Si pentru a te convinge in plus ca nu-i bine sa preieie parerile altora, iti mai zic una: cel care-l va inlocui pe deja demisul sfant tehnocrat de la sanatate, va fi musai "tehnocrat" de pe filiera PNL, caci demisul e de la ei. Observi ce Guvern tehnocrat o sa avem?
  • +2 (8 voturi)    
    comentariu (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:46)

    CRMS [utilizator]

    Ciolos o fi un bun tehnocrat dar ca sa reuseasca sa ne scape de aceste partide politice total compromise conduse de penali, ar trebui sa fie un Machiavelli.
    Numai strada poate sa mature clica asta care s-a asezat in fruntea bucatelor de 25 de ani si se cred "uber alles".
    • -2 (4 voturi)    
      teapa (Duminică, 15 noiembrie 2015, 22:21)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      Dimpotriva, anul de gratie Ciolannis (remarcabila creatie!) va fi perfect pentru partide. Fara sa fie presate de goana dupa putere, se pot reinnoi, improspata cu cadre tinere (chiar cu fessebuci-sti), isi pot pregati electoratul pentru alegerile din 2016. O mai tineti minte pe tehnocrata harvardiana Petrescu de la finante, domnisoara Orniss? Cam asa va fi cu toti din cabinetul Ciolos...
  • 0 (12 voturi)    
    un moment (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:54)

    PaoloCorbera1 [anonim]

    de ce vorbiți la persoana întâi plural? Care ”noi”? Am hotărât noi în vreun fel acest guvern? Veniți-vă în fire. Tehnocrația nu e democrație!
    • +1 (3 voturi)    
      criptofascism (Luni, 16 noiembrie 2015, 8:20)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui PaoloCorbera1

      Exact!

      Comunistii si fascistii foloseau acest principiu al tehnocratiei.

      Unit cu vocile impotriva Parlamentului, si cu prevalenta ordonantelor de urgenta fata de legi, suntem de fapt o republica sociala crypto-fascista.
  • +1 (7 voturi)    
    felicitari! (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:58)

    justitiarul [anonim]

    Scrieti din ce in ce mai bine ! clar la obiect ,bine sructurat .
    Ar fi interesant daca ati aborda si exemple cu politizarea excesiva a invatamantului.
    Am dori functii pe competente ,nu politic sa fie numit un director !
  • +1 (1 vot)    
    o tara fara oameni (Luni, 16 noiembrie 2015, 6:42)

    Dedalus [utilizator]

    Nu conteaza oamenii in acest Guvern, ci doar principiul.

    Poti gasi 11 oameni buni de ministri, dar pur si simplu nu ai de unde gasi 10.000 de oameni buni de functionari.

    Valabil si pentru medici, profesori, chelenri, instalatori...
  • 0 (0 voturi)    
    FRATILOR isi BAT JOC DE NOI!!! (Luni, 16 noiembrie 2015, 21:19)

    ALI89 [utilizator]

    Am umblat pe strazi ca vrem o schimbare, si ce schimbare vedeti voi mai exact , va spun eu NIMIC, atat ca nu mai conduce Ponta dar cu ce folos daca PSD si alti au ramas.Nu stiu sincer ce sa zic dar credeam ca vrem sa dispara coruptia dar in schimb ce face Iohanis?
    Tot oameni care au fost inainte au ramas sa conduca din umbra,Dragnea spunea ca nu sustine guvernul si acum ca au ajuns la intelegeri uite cum sta PSD-ul in dreapta la Ciolos.
    Nu stiu voi dar eu unu ies oricand inapoi in strada pana face o schimbare care sa fie spre binele oamenilor nu lor in parlament.Se pare ca incet incet se da si Iohanis dupa ei din pacate
  • 0 (0 voturi)    
    rusine (Marţi, 17 noiembrie 2015, 0:01)

    nufar [utilizator]

    ,,Tehnocrata " de la justitie este lamentabila. Rusine domnule presedinte pentru lucrul prost facut ! Rusine comisiei care si-a dat avizul pentru aceasta doamna ! Felicitari pentru doamna care si-a dat demisia !