​Op-ed

Microintreprindere sau PFA: ce va fi mai avantajos in 2016 pentru un intreprinzator?

de Cristian Rapcencu     Consultant fiscal
Joi, 22 octombrie 2015, 17:52 Actualitate | Opinii


Cristian Rapcencu
Foto: Hotnews
In acest articol incercam sa prezentam avantajele si dezavantajele unei microintreprinderi in relatia cu o PFA. Avand in vedere faptul ca incepand cu 1 ianuarie 2016, PFA-urile vor datora obligatoriu si CAS (10,5% sau 26,3%, conform optiunii acestora) calculat la venitul net obtinut, pe langa CASS de 5,5% si impozit pe venit de 16%, se pune problema daca suspendarea sau incetarea activitatii pe PFA si infiintarea unei microintreprinderi reprezinta o solutie de luat in seama. Ramane sa decideti ce sistem este mai avantajos. Functionand ca PFA, puteti utiliza banii obtinuti si in cursul anului, iar contributiile sociale suportate (la pensii si sanatate) va asigura statutul de persoana asigurata. Bineinteles ca decizia trebuie luata in baza mai multor factori care tin de fiecare speta in parte, mai jos fiind prezentate cateva dintre cele mai semnificative criterii de apreciere. Insa, trebuie sa acordati atentie si marjei de profit existenta, modul in care o societate sau un PFA sunt analizate in momentul in care se doreste obtinerea unui credit, modul in care partenerii comerciali (clienti, furnizori) sunt influentati de forma de organizare aleasa etc.

A)    Microintreprinderea

Pana la sfarsitul anului 2015, microintreprinderile datoreaza un impozit de 3% din veniturile obtinute, fara alte conditii sau criterii de indeplinit.
Incepand cu 1 ianuarie 2016, vor exista 2 cote de impozitare:
-    cota de impozitare standard de 3%; si
-    cota de impozitare de 1% pentru primele 24 de luni de la data infiintarii pentru firmele nou-înfiinţate, care:
-    au cel puţin un salariat cu norma intreaga (angajarea trebuie efectuata în termen de 60 de zile inclusiv de la data infiintarii);
-    sunt constituite pe o durată mai mare de 48 de luni; si
-    acţionarii/asociaţii lor nu au deţinut titluri de participare la alte persoane juridice.

ATENTIE! Toate entitatile care au fost infiintate anterior anului 2016 vor aplica in continuare cota de impozitare de 3%, indiferent de numarul salariatilor, cota de impozitare redusa de 1% fiind destinata entitatilor care se infiinteaza dupa 1 ianuarie 2016.
O alta conditie importanta este ca asociatii sa nu fi detinut titluri in alte entitati. Astfel, de aceasta cota redusa nu pot beneficia toate microintreprinderile.

Ar mai trebui sa precizam ca, pe perioada anului, asociatii NU au voie sa utilizeze banii societatii in scopuri personale. Dupa aprobarea situatiilor financiare, acestia pot repartiza profitul la dividende, suportand un impozit suplimentar de 16% din suma repartizata.
Urmeaza ca de la 1 ianuarie 2017 impozitul pe dividende sa scada de la 16% la 5% si tot de la aceasta data pentru veniturile din dividende sa se datoreze contributia la sanatate de 5,5%, chiar daca beneficiarul este salariat sau obtine si alte venituri. Exista declaratii politice conform carora s-ar intentiona reducerea impozitului pe dividende si aplicarea CASS chiar din 2016, dar deocamdata sunt in stadiul de declaratii.

B)    PFA

Incepand cu 1 ianuarie 2016, PFA-urile datoreaza obligatoriu si CAS de 10,5% sau 26,3% din venitul net obtinut (venituri – cheltuieli), chiar daca obtin venituri din salarii sau nu. In prezent, obligatorii sunt impozitul pe venit de 16% si contributia la sanatate de 5,5%.

Exemplu Micro vs PFA:
In cursul anului, o entitate obtine venituri de 100.000 lei si cheltuieli de 20.000 lei (nu exista angajati).

a) Microinteprinderea
Societatea suporta un impozit pe venit de 3.000 lei (100.000 lei x 3%), iar profitul net va fi de 77.000 lei (100.000 lei – 23.000 lei). Pentru a utiliza banii in scop personal, asociatul va mai suporta un impozit pe dividende de 12.320 lei (77.000 lei x 16%). Suma neta de care va putea dispune asociatul firmei va fi de 64.680 lei (77.000 lei – 12.320 lei).
Procent net (castig/venit) = 65%

Daca impozitul pe dividende ar fi de 5% si s-ar datora si CASS de 5,5%, situatia s-ar prezenta astfel:
-    Impozit pe dividende  - 3.850 lei (77.000 lei x 5%);
-    CASS - 4.235 lei (77.000 lei x 5,5%)
In acest caz, suma neta la dispozitia asociatului ar fi de 68.915 lei (77.000 lei – 3.850 lei – 4.235 lei).
Procent net (castig/venit) = 69%

b) PFA
Venitul net obtinut este de 80.000 lei. Astfel, persoana fizica va datora CAS de 8.400 lei (80.000 lei x 10,5%) si CASS de 4.400 lei (80.000 lei x 5,5%), rezultand contributii totale de 12.800 lei. Astfel, venitul net impozabil este de 67.200 lei (80.000 lei – 12.800 lei), iar impozitul pe venit de 10.752 lei (67.200 lei x 16%). Persoana fizica va ramane in final cu 56.448 lei (67.200 lei – 10.752 lei).
Procent net (castig/venit) = 56%

Daca persoana a optat pentru o contributie la pensii de 10,5%, atunci nu va beneficia de intreg stagiu de cotizare in momentul stabilirii punctajului pentru pensie. Daca ar fi optat pentru contributia integrala de 26,3%, atunci situatia ar fi fost:
-    CAS - 21.040 lei (80.000 lei x 26,3%);
-    CASS - 4.400 lei (80.000 lei x 5,5%);
Contributiile totale sunt in acest caz de 25.440 lei. Astfel, venitul net impozabil este de 54.560 lei (80.000 lei – 25.440 lei), iar impozitul pe venit de 8.730 lei (54.560 lei x 16%). Persoana fizica va ramane in final cu 45.830 lei (54.560 lei – 8.730 lei).
Procent net (castig/venit) = 46%

Exista insa o serie de limite in cazul microintreprinderilor de care trebuie sa tineti cont inainte de a lua decizia de inchidere a PFA-ului:
-    daca prin activitatea desfasurata de dvs realizati venituri mai mari de 65.000 euro, plafonul in lei fiind stabilit utilizand cursul de schimb de la sfarsitul anului precedent, atunci NU puteti fi microintreprindere (firmele care depasesc acest plafon datoreaza un impozit de 16% din profitul obtinut, neexistand diferente majore intre o astfel de firma si un PFA, din punct de vedere al regimului de impozitare);
-    trebuie sa tineti cont de obiectul de activitate desfasurat, deoarece nu puteti fi microintreprindere daca ponderea veniturilor din consultanta sau management depaseste 20% din totalul veniturilor;
-    asa cum am mai precizat, in cazul unei persoane juridice resursele financiare nu pot fi utilizate in cursul anului, ci doar dupa aprobarea situatiilor financiare si suportarea impozitului pe dividende.

N.red: Cristian Rapcencu estelector universitar la Departamentul de Contabilitate si Audit din cadrul ASE Bucuresti. De asemenea, este expert contabil autorizat CECCAR si expert contabil judiciar. De asemenea, este consultant fiscal activ, membru CCF. Cristi are titlul de doctor, absolvind Scoala Doctorala, specializarea Contabilitate. El a publicat o serie semnificativa de studii, proiecte si articole si a participat la numeroase sesiuni de comunicari stiintifice nationale si internationale axate pe domeniul Contabilitate.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














172663 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    ... (Joi, 22 octombrie 2015, 18:21)

    Sarmis [utilizator]

    Stimate d-le Consultant Fiscal,

    Mai avantajos este sa ne inchidem firmele si PFA-urile din Romania si sa le deschidem in alta tara.

    Impozitele pe care le prezentati sunt doar pe hartie pentru ca birocratia si spaga le dubleaza.
    • +4 (6 voturi)    
      si mai avantajos e (Vineri, 23 octombrie 2015, 10:30)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      sa lucrezi la negru... din pacate statul roman asta merita... am vrut anul acesta sa imi deschid un PFA pentru un venit de vreo 10.000 euro pe an... dupa schimbarea codului fiscal am renuntat.

      retorica cu nu esti asigurat, nu o sa incasezi pensie nu functioneaza... pt ca sunt si angajat cu o contributie destul de semnificativa...
  • +10 (10 voturi)    
    Cruce (Joi, 22 octombrie 2015, 18:34)

    alinm [anonim]

    E evidenta intentia guvernului de a pune cruce PFA - urilor/ Intrpr. Individuale.
    Au asteptat sa se infiinteze mii de PFA uri si II-uri pentru accesarea fondurilor europene, entitati ce nu se pot desfiinta in perioada de monitorizare a proiectelor si la momentul potrivit au crescut impozitul cu 50% (de la 21,5% la 32%), de la o luna la alta.
    Scaderea TVA-ului si cresterea pensiilor / salariilor bugetarilor trebuie platita de cineva.
  • +1 (1 vot)    
    Nu stiu, (Joi, 22 octombrie 2015, 18:40)

    RedGuard [utilizator]

    eu mereu am plătit pensia aproximativ 31% din ce sumă scriam pe ceva foaie de hârtie. Ca PFA.
    • +2 (2 voturi)    
      Clarificare (Joi, 22 octombrie 2015, 22:52)

      tavyy [anonim] i-a raspuns lui RedGuard

      Acest consultant fiscal a lasat lumea in ceata cu explicatiile lui.
      Pana acum cei care aveau numai PFA (adica nu aveau si carte de munca) plateau CAS+CASS+IMPOZIT adica 32.5% din venit sau ceva de genul. Cei care aveau PFA + carte de munca nu plateau CAS (adica plateau numai impozit si sanatate CASS). Se pare ca de la 1 ian 2016 toti cei care au PFA nemaicontand daca ai carte de munca sau nu vor plati acelasi impozit (cum de altfel este in toate tarile).
      • +1 (1 vot)    
        si logica CASS care e? (Vineri, 23 octombrie 2015, 10:32)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

        daca eu platesc deja sanatatea pe cartea de munca? platesc CASS si pe un apartament inchiriat si pe PFA?

        primesc la spital 3 paturi ? sau unul de 3 ori mai bun?!
        • 0 (2 voturi)    
          nu este asa (Vineri, 23 octombrie 2015, 12:12)

          florin [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

          platesti proportional cu venitul. In acest fel daca tu ai contribuit cu 1000 lei la sanatate poate beneficia de servicii medicale si unul care a avut un venit f mic si a contribuit doar cu 10 lei, dar tot la fel si tu, daca (nu iti doresc) ajungi sa ai o problema care necesita fonduri mult mai mari decat cele cu care ai cotizat vei beneficia de servicii datorita celor care platesc mai mult ca tine (sau mai putin dar nu se imbolnavesc)
          • -1 (1 vot)    
            exact ! (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 23:08)

            CRMS [utilizator] i-a raspuns lui florin

            Comunismul n-a murit doar si-a schimbat numele in Romania se se cheama acuma economie de piata !
            • -1 (1 vot)    
              variante (Marţi, 27 octombrie 2015, 17:21)

              Victor - Liberal [anonim] i-a raspuns lui CRMS

              Probabil nu ai citit ce scrie Florin mai sus. Tarile cu cel mai inalt nivel de trai (sistemul Nordic) au pus la punct un sistem mult mai apasator de taxe si impozite. Acest lucru impiedica sa apara acele discrepante maximale intre 1% si restul. Pare ca functioneaza. In US persoanele cu venituri mari (pentru ca isi permit si consultanta pentru asa ceva) platesc impozite mai mici decat contribuabili care au venituri de sute de ori mai mici. Cum ti se pare mai corect?
              • +1 (1 vot)    
                altă civilizaţie (Vineri, 8 ianuarie 2016, 20:54)

                sebastian [anonim] i-a raspuns lui Victor - Liberal

                În ţările scandinave banii din taxe şi impozite se întorc în cele din urmă la cetăţeni, prin investiţii în infrastructură, programe sociale şi aşa mai departe. Aşa, într-adevăr, simţi că are rost să contribui.
                La noi însă banii din buget ajung în proporţie alarmantă în buzunarele boschetarilor din palatul poporului, a familiilor lor scârboase şi a căpuşelor din sistem. Aşa mai că-ţi vine să te spânzuri.
      • +1 (1 vot)    
        nu tocmai (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 9:31)

        giovanni [anonim] i-a raspuns lui tavyy

        firmele in partida simpla nu se impoziteaza/taxeaza sub pragul de 10-12000 eu depinde de activitate,ptr infiintare nu sant atatea reguli ca la noi etc,daca 50 % inchid pfa si devin asistati sociali,ca eu asta voi face , ce masuri de rezerva vor avea capetele patrate ,cine munceste sa faca juma-juma cu anaf cand platesti atatea taxe ,accize si impozite pe de alta parte,asta insemna muca cu profit minus,unde mai pui ca investesti cu TVA si nu l mai recuperezi,cei care au gandit acest cod fiscal sunt mai prosti decat mine ,masurile astea vor trage inapoi dezv individului ca de de a tarii nu se poate vorbii ,acesti bani nu se regasesc in nici o investitie ,modernizare s au altceva .Pai sa muncesc eu si altii ca mine ,sa pape unii care au saracit tara nu cred ca va merge,cie i de acod ,e problema lui,eu unul nu sant ,voi gasii solutii ,oricum profitul este minuscul.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inteleg nimic (Joi, 22 octombrie 2015, 20:38)

    Marius [anonim]

    Bun, sa presupunem ca eu castig 1.200.000 de Euro pe Internet/an. Banii vin direct in contul meu bancar si nu am o forma de organizare sunt persoana fizica. Sunt bani legali, castigati online din reclame avand continut in limba Engleza pe diverse site-uri personale in domenii diferite. Eu declar la ANAF ca persoana fizica toata suma 1.200.000 de Euro. ANAF-ul ma obliga sa platesc 16% impozit+ CASS de 5,5% + inca 10.5% adica statul imi ia 32% din 1.200.000 de Euro rezulta 384.000 de Euro, bani pt care nu face absolut nimic - sunt doar taxe. Vreti sa spuneti ca statul ma obliga sa imi fac MicroIntreprindere sau PFA si ma limiteaza ca sa fac acesti bani prin faptul ca nu pot sa ii directionez cum vreau eu, REPET ca sa fac acesti bani? Pai eu fac banii astia pt ca am libertate de decizie la 3 noaptea si decid sa investesc 50.000 de Euro ACUM in secunda asta nu peste o saptamana. Deci sa inteleg ca cei ca mine care declara acesti bani si statul imi ia impozit anual o sa ma forteze sa imi fac PFA sau Microintreprindere? Nici o problema, daca brusc numai este legal dupa cum spunea cineva am decat doua solutii: una este sa inchid tot business-ul (pierd si eu dar pierde si statul) sau dupa cum spunea cineva...plec in alta tara. Va multumesc pt. raspuns!
    • 0 (0 voturi)    
      Pleci in alta tara (Vineri, 23 octombrie 2015, 0:46)

      tavyy [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Daca pleci in alta tara tot cam la fel platesti pe persoana fizica. Poate daca pleci in UK ai sa platesti usor mai putin. In celelate tari din UE este impozit progresiv si global impozitul este de 30% in cel mai bun caz (ti-o spun din experienta mea). Iti mai ramane Bulgaria ca optiune cu un impozit de 11%.

      Succes!
      • -1 (1 vot)    
        corect (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 9:39)

        giovanni [anonim] i-a raspuns lui tavyy

        un raspuns corect,ca oricum bulgarii vor asimila sudul romaniei in viitor dupa cum merg lucrurile,si inscriem si masinile acolo si amd,tra la la,tra la la !
    • +1 (1 vot)    
      Sugestie (Vineri, 23 octombrie 2015, 10:06)

      Spiky [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Poti sa ii declari ca obtinuti din inchiriere spatiu web ptr reclama. Atunci vei plati doar 16% impozit pe venit +5,5% CASS.
      Cota de 16% este teoretic universala, iar CASS este obligatoriu pentru toate persoanele rezidente fiscal in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      un amanunt f. important pt. tine (Vineri, 23 octombrie 2015, 12:28)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      este ca CASS si CAS sunt limitate superior la contributia echivalenta a 5 salarii medii pe economie, astfel ca la venituri de 1.2 mln € aceste contributii vor fi practic zero, de unde putem reitera concluzia ca din doua lucruri strambe nu poate iesi unul drept, mai ales in romania cu actuala populatie de votaci.
    • +1 (1 vot)    
      LLC (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 23:19)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Fa-ti nene un LLC in Delaware si spune ca vrei sa platesti impozit acolo. Este 30% maxim (daca faci banii cu entitati din SUA) si-l platesti fara dureri de cap, fara stat la cozi.
      Totul cu deschiderea LLC-ului o faci pe net, mai putin deschiderea contului la banca care necesita o excursie acolo. Iti recomand Wells Fargo din Las Vegas (nu conteaza unde-i inregistrat LLC-ul si unde-i sucursala Bancii unde-ti faci cont).
  • 0 (0 voturi)    
    O intrebare (Joi, 22 octombrie 2015, 22:11)

    John [anonim]

    Aceste calcule pentru PFA par a fi facutepentru PFA-urile incadrate la norma reala.Pentu PFA-urile cu norma de venit cum este?Raman in vigoare normele de venit?
    • 0 (0 voturi)    
      Da ramane (Vineri, 23 octombrie 2015, 0:48)

      tavyy [anonim] i-a raspuns lui John

      Ramane in vigoare insa daca ai norma + carte de munca vei plati si CAS de acum. Adica cu alte cuvinte vei plati cam 32.5% din norma (cel putin asa am inteles eu)
      • 0 (0 voturi)    
        partea proasta e (Vineri, 23 octombrie 2015, 10:35)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

        ca exista o suma minima lunara parca pentru CAS si CASS... sau ma insel ?
  • +2 (2 voturi)    
    Opinie (Joi, 22 octombrie 2015, 22:28)

    Adrian Popescu [anonim]

    Actualul cod fiscal este o mizerie . Este nefiresc faptul ca o microintreprindere nu isi poate deduce cheltuielile de functionare din baza impozabila . Acest lucru duce la o supraimpozitare . Ceea ce creeaza un mediu de afaceri impropriu in aceasta tara in schimbul unor sume mai mari colectate la begetele publice ; bugete pe care le capuseaza clasa politica . Orice intreprinzator urmareste beneficiul in derularea afacerii si este imoral ca legiuitorul sa nu ii permita sa scada inainte de impozitare ) din beneficiul obtinut cheltuielile elementare de functionare . Asta ma face sa cred ca legiuitorul ( obtuz in gindire ) nu ii permite intreprinzatorului sa functioneze . Unii mici intreprinzatori se incapatineaza sa functioneze totusi , aducind bani de acasa ( adica facind sacrificii personale ) . Asta pentru ca guvernatorul Bancii Nationale sa se intrebe ,, de ce exista firme cu pierderi permanente ,,. Pentru ca acele pierderi sint generate de o legislatie fiscala cretina care impovareaza mediul de afaceri in schimbul starii de rigiiala a bugeteleor publice care se umfla prin supraimpozitare si dubla sau tripla impozitare . Un aparat birocratic de stat supradimensionat si cu lefuri foarte mari va fi totdeauna avid dupa bani . Iar acesti bani vor veni din taxare si impoziare cu orice pret asupra orice . Un guvernant care face asa ceva este un nemernic .
    • +2 (2 voturi)    
      IMPOZITARE CRASA (Vineri, 23 octombrie 2015, 8:37)

      Dr Olga [anonim] i-a raspuns lui Adrian Popescu

      Adrian Popescu are perfecta dreptate. Si in USA se deduc cheltuielile de functionare; orice tara e mai buna decat RO, excluzind Suedia, unde taxele sunt %40, si tot poti sa ti deduci cheltuielile necesitate pentru buna functionare a business ului. Mare nemernicie.
      Asta inseamna bineinteles mai multi Romani care pleaca in strainatate, ca nemernicii sa isi faca de lucru.
  • +1 (3 voturi)    
    Am avut PFA in IT... (Joi, 22 octombrie 2015, 23:44)

    Paul [anonim]

    Am avut PFA ca si programator (lucrand pentru mai multi clienti).
    Am inchis PFA-ul datorita cresterii impozitelor.
    Am emigrat.
    • +1 (3 voturi)    
      Unde? (Vineri, 23 octombrie 2015, 0:50)

      tavyy [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Ca-s curios. Eu caut de-mi sar ochii o tara cu taxe mici si in afara de UK, Elvetia nu prea am gasit.
      • -1 (1 vot)    
        Omul are vise... (Vineri, 23 octombrie 2015, 9:51)

        v_sile [anonim] i-a raspuns lui tavyy

        El e lucrator intr-un call-center, frecat la cap de sefi si de clienti, si tu il trezesti la realitate cu intrebarile tale impertinente.

        Pana la urma, ca PFA in IT iti poti deduce:
        - cheltuieli cu intretinerea casei (proportional cu suprafata ocupata in casa)
        - cheltuieli cu masina si deplasarile, daca iti faci un contract de comodat pe masina
        - cheltuielile cu tot ce inseamna unelte de lucru: calculator, software, licente, imprimanta. Nu te poate lua nimeni la rost ca ai luat si tablete copiilor sau laptop nevestei din banii aia. Ai nevoie sa iti testezi aplicatia pe telefon si tableta :)

        Din ce ramane, dai statului cam 30% si restul e al tau. Si poti scoate si utiliza banii cand si cum ai tu chef pe parcursul anului

        Eu inteleg ca mai sunt unii care viseaza la un paradis tropical in care sa castige de patru ori salariul mediu pe economie si sa plateasca taxe statului de doar 10%.

        Dar alea sunt doar niste vise.
        • +2 (2 voturi)    
          ... (Vineri, 23 octombrie 2015, 10:51)

          Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

          Singurul care ai vise esti tu.
          Asteapta sa-ti vina un control fiscal si atunci o sa aflii pe pielea ta ce poti deduce.
        • 0 (0 voturi)    
          n am inteles (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 9:57)

          giovanni [anonim] i-a raspuns lui v_sile

          Cu scuzele de rigoare,cat sa cheltui cu masina,casa /sediu si celelalte marruntisuri daca nu deduci toate cheltuielile ,toate investitiile ptr procesul de productie ca eu inteleg ca nu se aplica la net dupa toate deducerile ,ori am citit printre randuri?Si pana acum sanatatea se aplica la sal mediu daca nu aveai profit,a fost un an prost cu 300 lei profit si taxele s au aplicat la 700 lei.
          Si daca vorbim de pfa,uri cu proiecte din cate stiu,nu se impoziteaza sumele alocate proiectului nici la pensii nici la sanatate si nici cu 16 %,gresesc eu cumva,ma puteti lamurii mai bine, pana nu inchid ?
  • 0 (0 voturi)    
    Moartea PFA-ului in IT (Vineri, 23 octombrie 2015, 8:12)

    JohnnyBoy [utilizator]

    Salut,

    Problema cea mai mare a PFA-ului in IT este riscul reconsiderarii activitatii ca activitate dependenta, lucru despre care nu se mentioneaza nimic in articol. Despre tarifele din afara, puteti sa va faceti o idee concreta aici:

    http://www.zf.ro/opinii/ionut-scripcaru-consultant-it-cum-e-mai-bine-pentru-un-it-ist-sa-lucreze-in-romania-sau-in-strainatate-14665535
  • -1 (1 vot)    
    Emigrare tara impozite ok (Vineri, 23 octombrie 2015, 8:43)

    Marius [anonim]

    @Paul - si eu ca si tavyy sunt curios unde ai emigrat? Desii eu am o presimtire ca doar ai inchis PFA si ai renuntat la ideea asta. Poate acum lucrezi pt o corporatie.

    @tavyy - mutumesc de sugestie insa daca ai sa cauti o sa vezi ca nu iti da nimeni cetatenie in mai putin de sa zicem 5 ani de zile. Ori in lege scrie ca tu chiar daca vrei sa pleci din tara definitiv esti obigat ca timp de urmatorii 3 ani sa continui sa platesti taxe in Romania. Nu stiu unde am citit chestia asta dar scrie negru pe alb - o aberatie de altfel.

    Si eu o caut o tara cu taxe care sa imi permita sa pot continua ceea ce eu fac insa in afara de cateva paradise fiscale nu am vazut nimic. UK au taxare progresiva, mi se pare mare iar Elvetia? Nu stiu cat de mici sunt taxele dar tocmai ce am venit de acolo, am fost si in Liechtenstein. Sa traiesti in Elvetia costa enorm, undeva la 3000 de Euro/persoana incluzand chiria, mancare, taxe si alte bazaconii. Mi s-a parut ca se bate cu Norvegia la cat de scumpa e viata.

    Ma gandeam la British Virgin Islands dar la fel, nu te primesc aia, e foarte foarte greu daca nu imposibil sa obtii cetatenie.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Vineri, 23 octombrie 2015, 9:25)

    ailioiu [utilizator]

    La PFA, cheltuielile ar trebui să fie mai mici. Cel puțin costurile cu contabilul pot fi eliminate (minim 3000 pe an). Dar diferența nu e semnificativă.
  • 0 (0 voturi)    
    CAS (Vineri, 23 octombrie 2015, 10:19)

    alip [utilizator]

    Din cate vad ca scrieti, singura noutate pe care o sesizati este ca vor plati CAS si cei care plateau deja, desi erau angajati. Insa, in plus, spuneti ca acest CAS se raporteaza la veniturile PFA-ului. Si asta e o alta mare si grava noutate, daca nu am inteles eu gresit din articol, pentru ca inainte plateai pensie obligatoriu 220 si ceva de lei minim, dar puteai plati si mai mult daca voiai, caci nu se raportau la venitul real, ci la salariul mediu pe economie (parca vreo 35% din el). Am inteles bine? In acest caz, asta inseamna o crestere semnificativa a contributiei la pensie.
  • 0 (0 voturi)    
    PFA cu norma de venit (Vineri, 23 octombrie 2015, 10:39)

    CDR [anonim]

    Cum ramane cu cei cu norma de venit? In ce masura vor fi ei afectati in 2016? Mai renteaza sa ai PFA cu norma de venit si in acelasi timp sa ai un job full time?
  • 0 (0 voturi)    
    modalitate de calcul (Vineri, 23 octombrie 2015, 10:49)

    mitica [anonim]

    Calculele sunt (cel putin par) corecte pana la ultimul pas. Si acolo sunt corecte insa nu prea sunt relevante. Ce vreau sa spun este ca mi s-ar parea mai relevant sa se prezinte procentul calculat ca ce iti ramane dupa ce iti platesti taxele din profit si nu din venit, in exemplul prezentat din 80.000 si nu din 100.000. Statul nu are nici o vina pentru cei 20.000 pe care ii ai tu cheltuieli. In felul asta procentele se modifica astfel: 80.85 sau 86.14 pentru micro si 70.56 sau 57.28 pentru PFA.
    As zice ca inca nu e chiar asa de rau comparativ cu ce e prin tarile civilizate. Diferenta e ca acolo statul chiar face ceva pentru tine din banii pe care ti-i ia.
    Fiecare isi face calculele si alege...
  • +2 (2 voturi)    
    CAS (Vineri, 23 octombrie 2015, 12:07)

    Traducator [anonim]

    Da, pentru PFA singura diferenta este CAS-ul. Pana acum se putea plati o suma minima (35% din salariul mediu), care insemna aprox. 230 de lei. Acum se va plati 10,5 % din net. Daca ai un venit din PFA de aprox. 2000 de lei pe luna nu e nicio diferenta. In schimb daca suma e mai mare, spre ex. 6000 pe luna, autnci in loc de 230 de lei se va plati o contributie la pensii de 630 de lei (630x12 = 7560). Diferenta e semnificativa. Ceea ce e si mai rau este ca nu ti se considera decat 1/3 din stagiu de cotizare, ceea ce inseamna ca un PFA care nu e si angajat se poate pensiona pe la... 110 ani :(
    • 0 (0 voturi)    
      Venituri zero (Vineri, 23 octombrie 2015, 16:11)

      Venituri zero [anonim] i-a raspuns lui Traducator

      Ce se intampla daca nu ai venituri intr-un anumit an sau ai venituru foarte mici, cat se va plati CAS-ul, daca va fi 10,5% din net, exista prevazuta o suma minima?
  • 0 (0 voturi)    
    CAS anual sau lunar? (Vineri, 23 octombrie 2015, 12:33)

    Marius [anonim]

    Adica, indiferent daca esti persoana fizica, PFA sau ce esti tu statul iti va cere 10,5% CAS (pensii) pentru orice suma de venit? Adica la 100.000 de Euro declarati pe un an de zile statul iti ia 10.500 Euro din ei dupa ce ii declari dar la pensie iti trece doar o treime adica 33.33% respectiv 3500 de Euro? Interesant, insa este constitutional sau poti sa ii dai in judecata peste 20 de ani si sa ceri despagubiri+dobanda la banii astia?
  • 0 (0 voturi)    
    Calcul Microintreprindere (Vineri, 23 octombrie 2015, 13:18)

    Brainer [utilizator]

    Poate Cineva explica urmatorul paragraf? Cum ajunge de la 100.000 la 77.000?

    a) Microinteprinderea
    Societatea suporta un impozit pe venit de 3.000 lei (100.000 lei x 3%), iar profitul net va fi de 77.000 lei (100.000 lei – 23.000 lei). Pentru a utiliza banii in scop personal, asociatul va mai suporta un impozit pe dividende de 12.320 lei (77.000 lei x 16%). Suma neta de care va putea dispune asociatul firmei va fi de 64.680 lei (77.000 lei – 12.320 lei).
    Procent net (castig/venit) = 65%
    • 0 (0 voturi)    
      asa deci (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 10:16)

      giovanni [anonim] i-a raspuns lui Brainer

      asa deci,12.320+23000,de ce nu spune de la inceput 16+3%=19% impozit,ptr ca se te bage in ceata,un nou intr zator stie s au i se spune imp de 16 % daca se cosulta la anaf ,secretosii pamantului,majoritatea nu platesc o consultanta profesionista la inceput s au daca se cauta sunt,mai sunt si gratuiite,normal ar fii ca toate modificarile astea sa fie aduse la cunostiinta tuturor contrib lor,si firmelor ,electronic acolo unde se poate si in scris acelora care nu detin e mail
      • 0 (0 voturi)    
        nu asa se aduna procentele (Vineri, 29 ianuarie 2016, 19:23)

        CiprianHanga [anonim] i-a raspuns lui giovanni

        procentul de 16% nu se poate pur si simplu aduna cu procentul de 3% pentru ca 3% se aplica la toata suma (venitul) iar cei 16% se aplica doar la ce ramane dupa ce ai scazut cei 3% si cheltuielile (aici 20.000 + 3.000), adica doar la profit.

        daca era cum spui tu, totalul nu ar fi fost 12.320+20.000+3.000=35.320, ci 19.000+20.000=39.000.
        deci diferenta este destul de mare.
    • 0 (0 voturi)    
      venit net (Miercuri, 28 octombrie 2015, 20:04)

      dana [anonim] i-a raspuns lui Brainer

      la inceput scrie ca ai venit de 100.000 lei si cheltuieli de 20.000 lei, deci venitul net va fi 100.000 - 20.000 - 100.000x3%(adica 3.000 lei) = 77.000 lei.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Vineri, 23 octombrie 2015, 21:30)

    ailioiu [utilizator]

    tocmai s-a modificat schimbarea
    http://codfiscal.net/43980/guvern-masuri-fiscale-aprobate
  • 0 (0 voturi)    
    cine nu plateste CAS (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 9:10)

    Cristina [anonim]

    Rămâne valabil faptul că la venituri mai mici de 12 salarii minime pe economie nu ești obligat să plătești CAS? sau se introduce 10% din venitul net, în orice condiții?
    • 0 (0 voturi)    
      cas (Miercuri, 28 octombrie 2015, 20:12)

      dana [anonim] i-a raspuns lui Cristina

      Ce am inteles eu este ca va fi obligatoriu la tot venitul net, indiferent daca ai mai putin de cele 12 salarii pe an. Deci daca ai un venit de 5000 lei, ai cheltuieli de 1000 lei tu vei plati la stat (in avans conform declaratiei estimative) 5000 - 1000 = 4000, din cei 4000 scazi 32%, adica 1280 lei si iti raman 2780 lei, sau din cei 4000 scazi 48% daca vrei pensie integrala si iti raman 2080 lei. Deci tu alergi dupa lucrari si incasezi 5000 lei si ramai la final cu 2000 lei. Frumos.
  • 0 (0 voturi)    
    pfa (Marţi, 27 octombrie 2015, 23:28)

    Spinu Nicolae [anonim]

    Buna seara!
    In cazul in care Persoana fizica autorizata este pensionar,mai plateste CAS (10,5)?
    Multumesc!
  • +1 (1 vot)    
    Salarii micro (Marţi, 10 noiembrie 2015, 15:41)

    Gherghe Mihai [anonim]

    Calculele sunt cat se poate de corecte. Un singur lucru as sugera domnului Rapcencu: in varianta microintreprinderii detinatorul acesteia nu are nici un fel de contributie la CAS. Ar mai fi inca doua variante de discutat:
    a)-varianta unui salariu lunar pentru detinator micro
    b)-varianta unei plati lunare voluntare la CAS (daca exista asa ceva in noul cod fiscal inca)
    In felul acesta putem pune cat de cat in balanta cele 2 variante.
    In rest este cat se poate de clar ca varianta microintreprinderii este de preferat pentru cei ce nu se gandesc la viitoarea mizerabila pensie de stat .
    PS-Sunt intru totul de acord ca guvernul doreste sa puna cruce PFA, la fel cum sunt de acord ca este de studiat daca nu cumva este mai avantajos domiciliul fiscal in alta tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Microintreprindere cu cota de imp. 1%? (Duminică, 13 decembrie 2015, 21:18)

    MariaDesign [utilizator]

    Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns
    Daca am avut SRL eu fiind Administrator si Asociat unic si l-am inchis in septembrie 2015 dupa 6ani de suspendare repetata activitate...as putea deschide Microintreprindedere in ianuarie 2016 si sa beneficiez de 24luni cu cota de impozitare 1%? Intentionez sa am un angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata. Vechiul SRL a fost pe 0 fara credite.datorii sau alte fonduri nerambursabile, fara vre-un ajutor financiar nerambursabil.
    Astept cu interes raspunsul dumneavoastra
    Multumesc anticipat
  • 0 (0 voturi)    
    intr. familiala (Marţi, 29 decembrie 2015, 15:36)

    barac [anonim]

    eu am un if. sunt pensionat e boala. eu platesc cas?
  • 0 (0 voturi)    
    Cum pot interpreta obiectul de activitate? (Joi, 7 ianuarie 2016, 17:25)

    Dan [anonim]

    Actualmente, prin P.F.A. ofer servicii de consultanta in vanzari, in sensul in care identific clienti pentru producatori si obtin comenzi de la acestia.
    Poate fi activitatea asta incadrata ca si "intermediere in vanzari"? Pentru ca daca da, inchid P.F.A.-ul...
    Oricum nu este corect ca o persoana care munceste mai mult sa plateasca impozite mai mari decat cel care se multumeste cu opt ore de munca si apoi se uita la tv... sau chiar decat tiganetul care nu munceste, nu plateste dar nu poate fi discriminat atunci cand se foloseste de utilitatile sociale...
  • 0 (0 voturi)    
    cas - pfa (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:23)

    elena [anonim]

    cabinet med ind ca forma de organizare pfa, persoana este deja pensionara si vin cu intrebarea daca mai depun declaratia 600 si daca este obligatoriu sa plateasca cas?
    va multumesc
  • -1 (1 vot)    
    nemultumire (Duminică, 17 ianuarie 2016, 23:15)

    Paiusan Viorel [anonim]

    Este foarte descurajator ca in aceasta tara s-a muncesti cinstit.Daca statul nu poate recupera bani furati de la acesti hoti care sunt prin puscarii s-au care au iesit din puscarii motivand varii motive si bine mersi o duc bine,atunci p-tru asi mentine aceasta organigrama si organizare proasta, vine si ma apasa pe mine un oarecare intreprinzator privat cu tot felul de biruri pana ma sufoca si renunt la activitate.Da,ei fac legi si reguli si prostii trebuie s-a le respeste.Dati promisiuni si pomeni alora care n-au nimic de-a face cu munca.Da,fara a se considera o instigare,noi toti astia care sustinem statul din munca noastra ar trebui s-a ne facem vocea auzita,dar nu cumva sa-i suparam pe acesti zei,ca multi dintre noi avem afaceri cu ei.
  • 0 (0 voturi)    
    microintreprindere (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 23:12)

    Arhivar [anonim]

    "Ar mai trebui sa precizam ca, pe perioada anului, asociatii NU au voie sa utilizeze banii societatii in scopuri personale. "
    Sa inteleg de aici ca daca nu exista asociati , titularul firmei ( microintreprindere) are voie sa foloseasca fondurile in scop personal ?
    Formularile sunt atat de confuze , incat este imposibil sa nu dea nastere discutiilor si mai ales temerilor in a alege forma de organizare a unei activitati private .
  • 0 (0 voturi)    
    calcul gresit? (Joi, 21 ianuarie 2016, 12:22)

    gab [anonim]

    "ocietatea suporta un impozit pe venit de 3.000 lei (100.000 lei x 3%), iar profitul net va fi de 77.000 lei (100.000 lei – 23.000 lei)"

    de unde 23000? mie imi da 100 000 - 3000 = 97000
    • 0 (0 voturi)    
      s-a mentionat la inceput in articol (Vineri, 29 ianuarie 2016, 22:24)

      CiprianHanga [anonim] i-a raspuns lui gab

      20.000 cheltuielile + 3.000 impozitul de 3% = 23.000 din venitul total si rezulta profitul de 77.000 (dupa care acesta la randul lui suporta restul impozitelor de care s-a vorbit).
  • 0 (0 voturi)    
    microintreprindere (Luni, 29 februarie 2016, 9:38)

    manea cristian [anonim]

    Buna ziua,
    vreau sa deschid o microintreprindere si are ca domeniul comert cu amanuntul.
    Intrebarea mea este pot sa merg pe impozitul pe profrit de 16% la suta inca de la deschiderea firmei,ca din ce am inteles eu daca mergi pe impozit pe venit 3% la asfel de activitate nu prea este convenabil.
    va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    Info va rog (Joi, 3 martie 2016, 18:44)

    Ionut [anonim]

    Salut, Ma puteti lamuri in legatura cu urmatoarele? Doresc sa imi deschid firma in martie si nu stiu exact ce sa aleg

    1. infiintare firma (srl-d, microintreprindere, etc) fara angajati dar cu posibilitatea de a angaja pe viitor 1 angajat cu 4ore sau 2 angajati cu fractie (eu si inca o persoana).
    2. la cat s-ar ridica cheltuielile catre stat pentru acesti angajati daca ei ar fi angajati cu cate 4ore fiecare, sau pentru un singur angajat cu 4ore.
    3. Fara angajati, la cat s-ar ridica cheltuielile catre stat/an
    4. Eu as fi administrator (posibil sa lucrez si in alta parte cu 8ore si in acest caz pe viitor poate o sa am doar un angajat cu 4ore).
    5. La srl-d am citit precum ca in urmatorii ani as trebui sa investex minim 30%din profit, lucru ce nu ar fi ok pentru mine deoarece nu cred ca as putea deconta foarte mult si as avea profitul destul de mare.
    6. Pentru decontare intra si contributiile la stat sau numai ce cumpar eu pe firma, ex: abonament telefon, internet, curent, apa, impozit, hartie xerox?
    7. Conform noilor legi, daca locuiesc intr-un ap cu 3camere as plati foarte mult impozitul?

    Activitate: creare intretinere si promovare site-uri web, realizare teme site si punerea in vanzare a acestora; in viitor posibilitatea de a deschide un magazin online cu vanzarea de produse.

    Estimare din creare intretinere si promovare site-uri web : 4-5000 euro/an

    Firma neplatitoare de TVA
    Sediu: in apartamentul parintilor si sa pot declara o camera sau o parte dintr-o camera
    Decontarile vor fi foarte putine, nu prea o sa am ce deconta.

    Multumesc