Zece metode de a submina DNA

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 13 martie 2015, 12:18 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
In Romania se amplifica un discurs tot mai sofisticat indreptat impotriva procurorilor, impotriva justitiei. Pe masura ce anchetele urca mai sus, tipatul devine mai strident. Politicienii anchetati si mogulii care le fac jocurile stiu ca nu pot lovi frontal o institutie care se bucura de multa simpatie publica. Din acest motiv, inventeaza false probleme, dramatizeaza, exagereaza, maniupuleaza, recurg, in fine, la un intreg arsenal retoric pentru a convinge cumva publicul ca sunt nevinovati si ca DNA s-a transformat intr-un monstru. Din zumzetul general se desprind cateva linii clare de atac.

1. Solidarizarea la varf. Politicienii si-au revenit din socul alegerilor din 16 noiembrie. Nu se jeneaza sa-si manifeste solidaritatea cu marii cercetati penal ca in vremurile bune, cand credeau ca pot calca justitia in picioare. Premierul Victor Ponta merge la Inalta Curte sa-l apere pe Liviu Drangea in dosarul Referendumul si se incrunta la procurori, Traian Basescu loveste cu tot ce-i pica la mana in Laura Codruta Kovesi pentru a o victimiza pe Elena Udrea.  

2. Blocarea a anchetei. Parlamentarii au prins si ei curaj. Nu mai tremura de frica opiniei publice, s-au intors la vechile obiceiuri. Au blocat ancheta in cazul Laszlo Borbely, respingand a doua oara cererea procurorilor de a aviza inceperea urmaririi penale, dupa ce au facut-o si in cazul Vosganian. Parlamentul judeca iarasi dosare pe fond, transformandu-se in instanta paralela si nu isi motiveaza deciziile de respingere a avizului, asadar nu stim ce criterii au stat la baza acestora.

3. Campanie externa anti-DNA. Prin actiuni de lobby, marii cercetati penal si-au cumparat spatii publicitare in afara tarii pentru a proiecta imaginea unui regim de teroare ale carui victime sunt. Romania ar fi ajuns republica procurorilor, un stat nedemocratic si anti-liberal. Nu e clar ce urmaresc  marii cercetati penal prin astfel de campanii, cata vreme Romania are o consolidata reputatie de stat profund corupt. A sustine azi ca Romania a ajuns un stat nedemocratic doar pentru ca elita ei corupta ajunge in sfarsit sa dea explicatii in justitie nu convinge publicul occidental.

4. Acuzatii de partizanat. Politicienii incearca sa submineze increderea publicului in DNA acuzand procurorii ca se ocupa doar de oamenii de afaceri romani, dar nu se ating de straini sau ca fac jocuri politice protejand anumiti politicieni pentru a-i ajuta sa schimbe majoritatea in Parlament. Nici una din aceste acuzatii nu se sustine cu fapte si probe, ci pe apetenta publicului pentru scenarii conspirationiste.

5. Subminarea institutionala.
Deciziile definitive de condamnare care prevad confiscari de bunuri nu sunt puse in executare de catre fisc. ANAF a confiscat doar zece la suta din prejudicii. Partea cea mai importanta, confiscarea bunurilor provenite din infractiuni menita sa le descurajeze, se loveste de lipsa de vointa politica. ANAF-ul este in subordinea guvernului, politicienii nu au nici un interes sa faca functional un mecanism care maine i-ar putea lasa fara averile dobandite prin furt.

6. S-a ajuns prea departe. Este teoria cea mai stupida, in dezacord cu asteptarile publicului si realitatea. Sustinatorii ei sustin ca business-ul s-a blocat, ca tara a paralizat, ca nimeni nu mai misca un deget de frica porcurorilor. Ce-o sa se aleaga de politica romaneasca, cine o sa mai administreze tara? Teoria blocajului vine la pachet cu o mica diversiune. Hai sa discutam si despre alte teme importante, prea mult DNA. Or, cand coruptia generalizata sta la baza raului si altereaza dezvoltarea in orice domeniu - economie, santate, educatie -  a muta  reflectorul de pe tema inseamna a face jocul marilor penali. In realitate, abia acum business-ul curat, investitorii onesti au motive sa spere ca nu vor mai fi scosi din piata, ca statul nu va mai dirija toate resursele publice catre clientela politica.

7. Demonizarea procurorilor.
Pe asta ati vazut-o recent in actiune in cazurile Ridzi sau Udrea. DNA-ul este inuman, gata sa ucida, sa umileasca, sa tortureze, baga oameni inocenti la inchisoare. N-ar fi prea multe de spus in afara de observatia ca demonizarea DNA sperie tot penalii, nu publicul. Marii barbati ai tarii lesina inainte sau dupa vestea ca merg in arest.

8. Teoria Denuntatorului. Pana acum cativa ani eram tara dosarelor "facute doar pe interceptari", acum suntem tara "dosarelor facute doar pe denunturi". Ambele teorii au la baza un fals. Nici un dosar nu s-a bazat doar pe interceptari sau pe denunturi, acestea sunt doar o proba alturi de altele. Ideea ca "denuntatorii spun orice ca sa-si scape pielea" este iarasi un fals grosolan. Nici un judecator nu se bazeaza pe o simpla marturie cand dispune arestari fara alte capete de proba: conturi, inscrisuri, alte marturii etc.

9. Aruncarea in derizoriu. La fel ca in cazul "termopanelor" lui Nastase, unele anchete sunt reduse la detalii derizorii (caprele lui Grebla) pentru a sugera lipsa de consistenta a dosarului. Tehnica veche, dar ineficienta.

10. Atacurile frontale la Kovesi. Sefa DNA a devenit tinta atacurilor pe Dosarul Mineriadei, inchis pe buna dreptate in urma cu sase dupa din cauza unei anchete dezastruos realizate. Acest dosar a fost acum redeschis printr-o decizie a Inaltei Curti.

Nu-si face nimeni iluzii ca vor asista pasivi la propria disparitie. Dupa cum vedem, propaganda anti-DNA si anti-justitie a luat avant. La cum evolueaza lucrurile, este de asteptat sa actioneze concertat impotriva institutiile nu doar prin declaratii ci si prin tentative de modificare a legilor pentru a slabi institutiile. Singura garantie ca anchetele vor continua sunt opinia publica, partenerii externi si situatia din regiune.

Nu va ramane piatra pe piatra. Aceasta clasa politica trebuie sa dispara, nu mai putem conta pe cei care de acum incolo vor fi ocupati sa-si apere averea, libertatea, banii furati, prietenii, protejatii sau complicii. Ei nu mai pot lucra pentru noi. Ori pleaca si lasa institutiile in pace, ori risca sa se trezeasca cu proteste masive de strada, care vor deveni singura solutie pentru populatie.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














34047 vizualizari

  • +16 (54 voturi)    
    ... (Vineri, 13 martie 2015, 12:28)

    Cosmin [anonim]

    Trebuie subliniat un lucru: metodele sunt același, doar că acum au fost adoptate inclusiv de mare parte dintre acei politicieni care susțineau DNA cu foarte puțin timp în urmă. Și mă refer, din păcate, la tabăra lui Băsescu.

    Mă-ntreb câți dintre noi, cei am fost de-a lungul timpului denumiți ”băsiști spurcați” (în cazul fericit), se mai situează astăzi în tabăra lui Băsescu și câți am devenit ”DNA-iști spurcați”...
    • +28 (42 voturi)    
      ... (Vineri, 13 martie 2015, 12:54)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

      sau poate ca am devenit macoveisti ... Ramine de vazut.
      • +16 (24 voturi)    
        Intrebare retorica! (Vineri, 13 martie 2015, 17:53)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        "De ce s-a asteptat ca CEDO sa ceara redeschiderea dosarului cand Codruta Kovesi o putea face acum 6 ani pe baza unei anchete corecte? "...
        Domnule jurnalist, ICCJ nu a redeschis dosarul din proprie vointa, ci la cererea expresa a CEDO. De ce dezinformatii?
        • -12 (18 voturi)    
          "Dezinformati" asa se scrie (Vineri, 13 martie 2015, 19:38)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          impotriva agramatismului din tara!
          • +16 (22 voturi)    
            Atat de limitat esti? (Vineri, 13 martie 2015, 20:54)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

            Faci ca oricare roman care in lipsa de alte argumente prefera sa vaneze greseli gramaticale. Eu cand typez, nu ma uit la tastatura si o fac rapid fara sa mai citesc neaparat inca odata comentariul, caci am si alte treburi. In USA, oamenii nu stiu sa spell-uiasca bine in engleza dar asta nu-i opreste sa fie numarul unu in lume. Asta e diferenta intre un sistem comunist si unul care n-a cunoscut acest flagel. Daca am mai gresit pe aici pe colo, scuza-ma! Doar am vrut sa te fac sa intelegi cum sta treaba...Sper c-ai inteles, desi ma indoiesc...
            • -1 (7 voturi)    
              un prost (Sâmbătă, 14 martie 2015, 8:44)

              gogu [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              ma esti prost rau ! ce exemplu dai ???? cu analfabetii din sua !?? ramai intre prosti !
              • 0 (0 voturi)    
                trolling (Duminică, 15 martie 2015, 12:46)

                Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui gogu

                http://www.washingtonsblog.com/2012/08/the-15-rules-of-internet-disinformation.html
            • +2 (4 voturi)    
              Daca n=are importanta (Sâmbătă, 14 martie 2015, 21:26)

              Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              ce-mi raspunzi juma' de pagina? Valabil si pentru ailalti care se simt cu musca pe caciula. Ti-am atacat ceva din ce-ai spus? Ti-am contraargumentat ceva?
          • +10 (12 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Vineri, 13 martie 2015, 21:51)

            [anonim] i-a raspuns lui Maniu

          • +5 (7 voturi)    
            hai sa comentam,vorbe (Sâmbătă, 14 martie 2015, 12:03)

            tepes [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

            Maniule nu cumva ai gresi site-ul? noi aici vorbim politica,tu ne iei cu gramatica si agramarea,pai ce facem aici.Despre subiect nema problema.
      • +15 (17 voturi)    
        Puieriada Ilici Iliescu (Vineri, 13 martie 2015, 22:46)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Sau poate nea' Ilici tine conferinte despre "omul de stanga" unde?! La Facultatea de Istorie pastorita de Adrian Cioroianu, pupil de casa cu morga penelista, in timp ce procurorii obligati de CEDO tocmai ce au redeschis dosarele mineriadelor.

        Cum este posibil sa-l aduci pe Ilici in conferinta, cand stii ca sub ferestrele Facultatii de Istorie s-au petrecut mineriadele?!...

        Asta se cheama sfidare pe fata. Mosul trebuie carpit urgent si redus la tacere macar, ca bun-simt n-are.
    • -6 (30 voturi)    
      pai... (Vineri, 13 martie 2015, 13:22)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

      base bifeaza mai mult de jumatate din metodele expuse. De... cine i-a pus sa se ia de udrea... cea mai onesta si garantata base versus iohannis si macovei? :D
      • -5 (31 voturi)    
        hehe (Vineri, 13 martie 2015, 13:26)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Da, Băsescu a intrat pe o linie de coliziune cu Coldea-Kovesi-DNA. În curând, HN va fi socotit site antibăsist.
        • +14 (48 voturi)    
          Cred ca gresiti! (Vineri, 13 martie 2015, 14:44)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Traian Basescu nu loveste in Kovesi, ci spune adevarul. Adevarul ca Kovesi a inchis dosarul Mineriadei si l-a facut scapat pe Ion Iliescu pe motive de vicii de procedura. Foarte bine, de ce nu l-a redeschis? A avut 5 ani la dispozitie...Traian Basescu nu o apara pe Elena Udrea, ci arata clar ca DNA-ul nu mai e tocmai nepolitizat, acum cand Hellvig a fost ales sef SRI iar de Ponta, Ghita, Blaga sau Berceanu nu se atinge nimeni.
          Subiectivismul nu are ce cauta in jurnalistica profesionista, daca mai exista asa ceva...
          • -12 (22 voturi)    
            Tare mi-e teamă (Vineri, 13 martie 2015, 17:58)

            Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            că Băsescu se apără pe el, nici principii, nici pe Udrea. Și în tot timpul ăsta eu chiar l-am votat... Așa se păcăleșt
            • +6 (20 voturi)    
              Eu nu cred ca tu l-ai votat! (Vineri, 13 martie 2015, 18:54)

              Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

              Nu poti acuza un om care are principii daca acestea nu mai stau in picioare si cand apar suspiciuni. Domnul jurnalist dezinformeaza cand spune ca ICCJ ar fi redeschis dosarul acum, lasand sa se inteleaga ca din proprie initiativa. E datorita CEDO, nu datorita Codrutei Kovesi care a l-a inchis si nu l-a mai redeschis timp de 5 ani. Sa pastram adevarul, nu sa-l mistificam de dragul picioarelor unei sotii de presedinte...
              • +1 (9 voturi)    
                La faza asta cu sotia presedintelui (Sâmbătă, 14 martie 2015, 12:26)

                Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

                Ati fost de-a dreptul marlan. Se vede treaba ca type-itul din USA nu tine locul anilor lipsa din cei sapte de-acasa.
                Altfel, am inteles ideea, e de altfel veche - se postuleaza ca orice spune Basescu e adevarat. DNA era bun pana nu stiu cand, acum e rau, principille existau pana-n noiembrie, acum lipsa, desi oamenii sunt aceiasi, Kovesi era si ea buna (desi nici pe vremea lui Base nu re-deschisese dosarul acela). acum e o criminala samd.
                • +2 (2 voturi)    
                  De ce esti nervos? (Sâmbătă, 14 martie 2015, 21:38)

                  Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

                  Te doare adevarul? Sau ca picioarele sunt mai importante decat adevarul? Traian Basescu a asteptat destul pana ce Codruta a inchis dosarul. Ce vroiai sa-i spuna, "Bravo doamna!" ? Nu tot ce spune Basescu o fi adevarat, dar pana acum a cam spus numai adevaruri si a demontat toate minciunile unora ca tine...
                  • +1 (1 vot)    
                    Sunt nervos... (Luni, 16 martie 2015, 0:18)

                    Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

                    .. pentru ca ma deranjeaza marlania, grosolania, badarania voioasa, lipsa de minim bun simt a unora ca dvs.
                    Zisa marlanie fiind de altfel cat se poate de evidenta, spre deosebire de presupusele minciuni - care minciuni? Ca sunteti mitocan? - spuse de mine.
                    Picioarele sotiei presedintelui au tot atata legatura cu subiectul articolului cata are si, sa spunem, pasiunea pentru echitatie a sotiei fostului presedinte cu acelasi subiect - adica nicio legatura. E pur si simplu o "cugetare" de tzoparlan, de neam prost care se crede spiritual.
                    Dar mitocanul roman fara frontiere, pe care-l intruchipati cu destula maiestrie, nu are nevoie de logica; el e fericit cand poate sa traga o flegma pe podeaua proaspat maturata si spalata, sa-si scrie numele cu briceagul in scoarta unui copac, sau sa fluiere si sa faca glume deocheate la adresa unei doamne.
                    Si da, aici aveti dreptate - toate cele de mai sus ma dor. Am tot sperat, vreme de 25 de ani, ca o sa importam din occident, inclusiv din SUA, si ceva educatie, bun simt si civilitate. Ma uit la dvs, si constat cu tristete ca, in loc de asta, le exportam noi lor mitocanii nostri.
              • +2 (4 voturi)    
                În primul rând (Sâmbătă, 14 martie 2015, 18:39)

                Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

                o minima politețe v-ar face să vă adresați cu pronumele DUMNEAVOASTRĂ așa cum o fac eu și mulți alții care postează pe acest site.
                În al doilea rând nu mă prea interesează dacă mă credeți sau nu. E problema dumneavoastră. Eu n-am făcut altceva decât să-mi spun o părere fără să mă adresez cuiva anume.
                ÎÎn al treilea rând se vede că suferiți rău alături de domnul Băsescu. Îmi pare rău că v-am produs o neplăcere.
          • +6 (12 voturi)    
            ceva e neclar cu dosarul mineriadei.... (Vineri, 13 martie 2015, 21:00)

            lili [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Ce spune Ion Cristoiu:
            "Luni seara, la emisiunea lui Robert Turcescu de la Nașul Tv, lansasem ipoteza că Codruța Kovesi l-a salvat pe Ion Iliescu de la urmărire penală în Dosarul Mineriadei, la sugestia lui T Băsescu, care ar fi vrut ca un fost șef de stat să nu fie tîrît prin procese.
            Marți seara, înainte de a merge la emisiunea lui Rareș Bogdan, m-a sunat T Băsescu.
            A ținut să-mi spună că n-a știut de decizia Codruței Kovesi pînă la faimoasa întîlnire de la Cotroceni, din 2009, la solicitarea asociației 21 decembrie. Dacă aș fi știut – a ținut să adauge T Băsescu – poate că i-aș fi zis chestia cu foștii președinți.
            Pot să zic asta la Realitatea Tv? am întrebat, potrivit regulii de a cere mandat de la politician pentru a dezvălui o conversație privată.
            Da, a răspuns T Băsescu, chiar vă rog.
            După cum ziceam mai sus, n-am găsit vreme să spun asta la Realitatea Tv, pentru că n-a venit vorba de salvarea lui Ion Iliescu de către Codruța Kovesi.
            O fac acum.
            Întrebîndu-vă, firește:
            Dvs credeți că T Băsescu n-a știut de Rezoluția prin care Codruța Kovesi l-a salvat pe Ion Iliescu în 7 decembrie 2007?"
            http://www.evz.ro/traian-basescu-mi-a-spus-ca-el-n-a-stiut-rezolutia-prin-care-codruta-kovesi-l-a-salvat-pe-ion-iliescu-in-7-decembrie-2007.html
          • +3 (5 voturi)    
            bravo (Vineri, 13 martie 2015, 21:33)

            tenz [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            BRAVO!ai pus punctul pe i!
          • -2 (6 voturi)    
            Pai si Base a avut acelasi timp (Sâmbătă, 14 martie 2015, 12:33)

            XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            sa urle ca s-a inchis dosarul lui Iliescu. Tot 5 ani au trecut si pentru el, iar o parte dintre acesti ani si i-a petrecut laudand DNA, cu tot cu dosar inchis, si indemnandu-ne sa aparam progresele din justitie de Ponta si sleahta lui, sustinandu-l, fireste, pe el si corupta lui preferata.
            Dar, ca sa vezi, taman cand se leaga DNA de protejata blonda l-a apucat tipatul pe tema dosarului :D
            Eu nu cred ca Base e pur si simplu vrajit de blonda. Cred ca a fost omul lui de casa, cred ca e bagata in majoritatea porcariilor in care a fost si el bagat si ca, pur si simplu, se teme. Sper sa-i vad pe amandoi la puscarie, impreuna cu Ponta si cu sleahta lui.
            Si mai cred ca singurul rol al lui Base in intarirea DNA-ului a fost ca, pentru a lua puterea de la Nastase, stia ca are nevoie de un suport puternic popular, asa ca a mizat pe lupta impotriva coruptiei si a luat niste oameni gen Macovei care chiar vroiau sa faca ceva in privinta asta. Si ca s-a bazat ca va putea controla lucrurile, iar acum isi da seama ca a pierdut complet controlul.
            Iar oamenii respectivi au stiut ca nu pot incepe lovind chiar in cei care, deocamdata, ii lasa sa-si faca treaba. Si cum corupti erau destui ... au inceput cu altii, lasandu-le lui Base si gastii lui un fals sentiment de siguranta.
            Cel mai probabil, ceva asemanator s-a intamplat si cu dosarul lui Iliescu - daca l-ar fi redeschis pe loc, poate ar fi fost spulberati. Asa ca au preferat sa erodeze esafodajul corupt incet incet, pana se va putea ajunge din nou si la Iliescu. E vorba de pragmatism, nu politizare.
            Prefer niste eroi intelepti care stiu sa aiba rabdare, unor eroi lipsiti de minte, care strica tot pentru ca se arunca la prea mult, prea repede.
          • +1 (5 voturi)    
            Domnule "impotriva... (Sâmbătă, 14 martie 2015, 15:28)

            MyGame [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Domnule "Impotriva prostiei din tara", cand insistati doar pe punctul care va avantajeaza, fara sa comentati subiectul propus de jurnalist, va confundati cu un manipulator. Va propun sa va schimbati numele in "pentru manipularea prostiei din tara".
    • +50 (52 voturi)    
      ... (Vineri, 13 martie 2015, 14:30)

      borat [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

      Basistii au ramas basisti. Mare parte dintre basisti n-au vreo afinitate bizara pentru Basescu (care de curand s-a pozitionat in scandalul Udrea intr-un mod discutabil), si nu exprima vreun cult al personalitatii, ci vor un stat de drept puternic si un anume mod de a face politica. Traian Basescu a fost (printre altele) un paratraznet in fata unui suvoi de flegme uselisto-varanoide, in spatele caruia au avut loc sa creasca DNA-ul de azi, si (indraznesc sa spun) inca firavul pol de opinie Macovei, dar nu a pus pixul in mana procurorilor, si nici nu a adus oile in curtea lui Grebla. Daca, printr-o ironie a sortii, Traian Basescu intra la puscarie acuzat chiar de procurorii pe care i-a aparat, e doar o confirmare ca basismul functioneaza.
      • -20 (38 voturi)    
        blasfemie (Vineri, 13 martie 2015, 15:04)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui borat

        Să zici că ești băsist și să admiți că Băsescu a fost un corupt este ca și cum te-ai declara creștin și ai crede că Hristos a fost un păcătos.
        • +17 (27 voturi)    
          Blasfemie este prezenta ta pe acest forum! (Vineri, 13 martie 2015, 15:17)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          In afara faptului ca tot ce spui n-are nicio legatura cu adevarul si ca esti platit ca postac pesedist, mai si depasesti limitele bunului simt care iti lipseste cu desavarsire...
        • +19 (21 voturi)    
          Traian Basescu: (Vineri, 13 martie 2015, 19:30)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          "Dacă vreodată voi ajunge în faţa dvs. în instanţa în care lucraţi, o să vă rog să vă aduceţi aminte că nimeni nu este mai presus de lege"
          4 februarie 2014 la Palatul Cotroceni, o întâlnire cu noii absolvenţi ai Institutului Naţional al Magistraturii.
          "Aveţi o meserie grea şi extraordinar de importantă. Noi, toţi, ceilalţi la un loc, nu putem face pentru ţară cât puteţi face dvs., dacă vă menţineţi spiritul cu care astăzi păşiţi în magistratură. Şi eu vă mai spun un lucru pe care l-am mai spus şi altor promoţii: dacă priviţi la Constituţie şi la legile care guvernează Justiţia, veţi constata că independenţa este o opţiune personală. Constituţia României şi legile care guvernează Justiţia vă garantează legal independenţa, dar, în realitate, veţi avea atâta independenţă câtă vă asumaţi fiecare", a mai spus Băsescu.
          • -3 (5 voturi)    
            fara resentimente (Sâmbătă, 14 martie 2015, 12:19)

            tepes [utilizator] i-a raspuns lui ty

            Frumos discurs domnule ty,numai ca cine a spus aceste cuvinte de toata lauda-de altfel este politician,si ei dupa cum stim nu se tin de cuvint,dimpotriva.Sa nu confundam autorul discursului cu continutul acestuia,cum este bine sa facem ce zice popa nu ce face popa,cred ca m-am facut inteles.In concluzi domnule ty consider ca nici un politician din Romania nu merita respectul romanilor,mai mult sau mai putin fiecare din ei au un anumit-grad de vinovatie.
            • +1 (1 vot)    
              Orice politicean din tara noastra merita respectat (Sâmbătă, 14 martie 2015, 18:34)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui tepes

              pentru lucrurile bune pe care le-a facut. Basescu trebuie respectat pentru acest discurs ca si pentru actiunile lui in sprijinul statului de drept alaturi de alti oameni: Macovei, Morar, Kovesi, judecatorii CCR (vezi si vara lui 2012), etc
              Inclusiv Tepes este respectat azi pentru siritul lui de dreptate in folosul celor multi. A fost tradat de cei putini si bogati.
              Cuza este apreciat pentru reformele facute, inclusiv in justitie, in sprijinul celor multi. Cei putini si bogati l-au exilat. A murit prin strainatati.
  • +20 (36 voturi)    
    mda (Vineri, 13 martie 2015, 12:32)

    giigi [utilizator]

    "Atacurile frontale la Kovesi. Sefa DNA a devenit tinta atacurile pe Dosarul Mineriadei, inchis pe buna dreptate in urma cu sase dupa din cauza unei anchete dezastruos realizate."

    am cativa prieteni care si-au "furat-o" rau la mineriada.
    incerc sa-mi imaginezi cum ar fi sa stea nea dan cu ei la masa la o bere si sa declame textul asta, si cat de repede s-ar trezi cu masa rasturnata si berea-n cap.

    din cate am inteles, dosarul mineriadei a fost redeschis la cererea expresa a CEDO.
    daca era dupa justitia noastra..

    si daca e atat de nesimnificativ, de ce a aparut informatia asta atat de tarziu si de ce a aparut doar in cate bloguri "fringe"?
    de ce beneficiaza kovesi (si altii din institutii) de protectia asta media?
    • +1 (29 voturi)    
      aha (Vineri, 13 martie 2015, 12:45)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui giigi

      si cu ce e vinovat tapalaga, ca sa i se rastoarne berea in cap, doar ca enunta un adevar? ce, din cauza lui s-a realizat prost ancheta?
      kov esi beneficiaza de protectia media pe buna dreptate, pana acum. ce va fi, vom vedea. dar nu e vina lui kovesi ca s-a realizat o ancheta prost.

      e un sistem cu multe rotite, si conteaza mai toate, nu doar alea din varf.
      • +17 (21 voturi)    
        vina (Vineri, 13 martie 2015, 15:36)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        Pentru ca il enunta intr-un context in care o apara cu toate armele pe Kovesi. Oamenii care fac lucruri demne de lauda pot gresi, inclusiv Kovesi, totul e sa recunoasca, atlfel infiintam o noua religie : Kovesisismul si sunt deja prea multe!
  • +22 (26 voturi)    
    "Aceasta clasa politica trebuie sa dispara" (Vineri, 13 martie 2015, 12:32)

    Daniels22026 [utilizator]

    E bine fratilor, e foarte bine! Credea oare cineva ca mafiotii vor ceda toti lupta fara sa se agite?! Era perfect previzibil sa se comporte asa cum ii vedem ca se comporta. Dar tot mai multi se resemneaza. Pentru tot mai multi, e clar ca lupta mafiotilor e pierduta.

    DNA-ul tace si face dosare la foc automat. A devenit deja rutina. Ce vremuri!
    • -3 (11 voturi)    
      Schimbati sistemul juridic din Oomania (Vineri, 13 martie 2015, 14:22)

      LAUR [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Eu personal ,cred ca le avea.Atat ca au asteptat sa le dea drumu catre instante.Nu pot sa cred ca asa dintr-o data au aflat datele complete la atitea dosare.
      • +15 (21 voturi)    
        Dintr-o data?! (Vineri, 13 martie 2015, 15:12)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui LAUR

        Nu poti sa dai drumul la o mie de dosare noi intr-o luna, chiar daca ai adunat informatii pentru 10 mii de dosare. Este necesara planificarea acestor dosare, ca sa faci fata volumului de munca. Dar mai este nevoie si de tactica si de strategie pentru a izbi coruptia in plin.

        Deci nu te mai gindi la datele despre coruptie. Astea exista deja si se completeaza permanent.
  • +10 (14 voturi)    
    Schimbati sistemul juridic din Romania (Vineri, 13 martie 2015, 12:38)

    mnicku [anonim]

    acelasi lucru il tot repet , poate se va intelege sau nici acum nu este clar d-le Tapalaga. Daca se vroia sa se rezolve dosarul Revolutiei si al mineriadelor se rezolva dar NU SE VREA, ghiciti de cine ? cine sta comod in spatele scenei .......?

    Zece metode le-ati spus dvs dar sint convins ca mai sint si altele , inca nedescoperite dar care functioneaza. Nu puteti scrie dvs cit pot fura ei.

    Cu acest sistem juridic cirpit zilnic de 25 de ani nu avem nici o sansa sa ne dezvoltam ca si natiune. Din contra ne afundam zilnic in mocirla. Boala lunga e moarte curata.
    Ne place sau nu asta e adevarul.
    Coruptie, furturi din banul public, legi facute la cafele de infractori, incalcari flagrante ale drepturilor cetatenesti si trec zeci de ani pina cind se incepe vre-un dosar.
    • +1 (1 vot)    
      Tare, schimbati sistemul.. (Sâmbătă, 14 martie 2015, 14:51)

      MyGame [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      "Schibati sistemul"! V-am citit comentariul am crezut ca veniti si cu solutii! Dezamagire! Lozinci!
  • +29 (39 voturi)    
    DNA - Un monstru! (Vineri, 13 martie 2015, 12:40)

    condro [utilizator]

    Si eu am acasa un monstru care imi apara casa cand sunt plecat. Si ma bucur ca-l am, ma scuteste de multe posibile probleme.
    Daca DNA este un monstru care vegheaza la respectarea legii, atunci intrebarea este "de unde mai luam unul?"
    "S-a ajuns prea departe?" - Pai da! Si coruptia s-a intins prea departe!

    Vreau sa-mi spuna cineva unde pot dona catre DNA 10% din salariu. Jur c-o fac daca pot sa-mi deduc asta din impozite.
    La fel o fac daca asta imi garanteaza ca nu mi se mai fura 64% din venituri (atat imi ia statul astazi - cam 40% total impozit pe salariu si 24% TVA din ce imi ramane in buzunar si decid sa cheltuiesc).
    Ca paranteza, pana si iobagii faceau 50/50 cu mosierii in feudalism. Acum dam 64%. Democratic! :)

    In final: Eu Iubesc DNA-ul si le urez mult succes in continuare!
    • -8 (22 voturi)    
      Chestia cu donatia (Vineri, 13 martie 2015, 12:36)

      marcelpanciu [utilizator] i-a raspuns lui condro

      "Vreau sa-mi spuna cineva unde pot dona catre DNA 10% din salariu. Jur c-o fac daca pot sa-mi deduc asta din impozite." - Pai, daca iti deduci suma din impozite nu prea se mai cheama donatie, nu-i asa, Einstein?
      • +11 (13 voturi)    
        Corect Stephen (vezi Einstein vs Stephen Hawking) (Vineri, 13 martie 2015, 13:19)

        condro [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

        Ce spui tu e perfect viabil. Exprimarea mea a fost eronata. Ideia insa primeaza.
        Remediez: "Daca suma donata se scade din totalul sumelor impozitate."
        Cheers!
        • +6 (8 voturi)    
          Stephen e urit (Vineri, 13 martie 2015, 15:08)

          marcelpanciu [utilizator] i-a raspuns lui condro

          Apreciez clarificarea. Totusi, ca principiu, eu n-as fi de acord cu finantarea institutiilor publice din fonduri private. Intii, ca asta afecteaza integritatea institutiei respective (sa presupunem ca salariul tau e urias, iar cei 10 la suta donati din el ar reprezenta un procent important din bugetul DNA - in cazul asta, DNA n-ar fi deloc interesata sa te ancheteze daca ai fi acuzat de fapte de coruptie, ba chiar ar fi direct interesata sa te protejeze si sa te ajute sa prosperi pentru ca asta i-ar maximiza indirect veniturile). In al doilea rind, pentru ca tu platesti deja impozite, iar in schimbul lor statul se obliga sa-ti livreze niste institutii care functioneaza (inclusiv prin nivel de finantare corespunzator). Daca DNA ar avea nevoie de bani in plus ca sa functioneze, inseamna ca statul nu-si face corect treaba, si asta nu se remediaza scotind tu si mai multi bani din buzunar.
          • +3 (5 voturi)    
            finantarea institutiilor publice (Vineri, 13 martie 2015, 17:07)

            condro [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

            Marcel, ai dreptate in principiu. Probabil de aceea nu exista aceasta posibilitate. In general insa, avem exemple (destule) in care bugetele alocate sunt disproportionate. Probabil sub umbrela anonimatului oameni ca mine si ca tine, ar putea compensa lipsa anumitor bugete.
            Bineinteles aceasta practica poate fi una periculoasa in teorie dar tot in teorie popularitatea pe care o anumita institutie o are in fata poporului se poate traduce prin surplus de fonduri asa cum nepopularitatea in fata clasei politice se poate traduce in fonduri insuficiente de la bugetul de stat.
            Poate ca ideia nu e perfecta dar ar putea fi analizata si pusa in practica NUMAI pentru un anumit tip de institutii (justitie, politie, etc), numai cu un set de regluri si pastrand anonimatul celor care doneaza.
            De principiu insa ai dreptate in tot ceea ce scrii.
    • +18 (20 voturi)    
      Pentru ca tu sa iei in mana 1000 RON (Vineri, 13 martie 2015, 15:26)

      iocan [anonim] i-a raspuns lui condro

      Angajatorul plateste 1700 RON dupa care 320 se duc la Stat de la angajator si 380 Ron de la angajat.
      La orice cumperi Platesti TVA 24% (mai putin pita),
      Daca Cumperi carburanti sau tigari sau alcool platesti si accize (medie 10%)
      Daca platesti chiria 16% i se ia proprietarului ca taxa pe profit.
      Daca platesti factur trebuie sa compensezi si inflatia (toate sunt in EURO) inca vreo 5% pe an.
      Deci sa nu uitam Taxa pe casa sau teren sau masina si implicit Asigurari obligatorii si Rogvineta.
      Deci la 24% putem pune usor inca 6% in medie dupa pondere si ajungem de fapt la o taxa medie pe orice cumperi de 30% care din cei 1000 RON inseamna 300.
      Si in final din 1700 RON platiti de angajator la tine vin 1000 RON - 300 RON Taxe pe plati = 700 RON

      DECI STATUL IA 1000 RON SI TU 700 RON!!!
    • -5 (9 voturi)    
      Înainte de a veghea la respectarea legii, (Vineri, 13 martie 2015, 16:16)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui condro

      trebuie să existe legi corecte.

      Politicienii și electoratul trăiesc de vreo 25 de ani în plină nevroză. Primii votează legi care de care mai restrictive, convinși că lor nu li se aplică, iar electoratul le pretinde să voteze legi și mai restrictive, pedepse și mai ”usturătoare”, convins că politicienii pot trăi și cu aer, dar nu voe, de-aia sunt corupți.

      Dacă DNA-ul și Parchetele și-ar face treaba în proporție de 100%, toți politicienii de la nivel național, județean sau municipal ar trebui arestați și condamnați. Ceea ce e aberant, dar așa arată legislația românească și așa arată condițiile lor de lucru: au venir să se ocupe cu șmenuri, de asta i-a trimis partidul acolo.

      Campania actuală a DNA nu poate fi decât arbitrară: o arestăm pe Udrea că și-a pierdut ”susținerea” (ăsta e termenul cu subînțeles folosit prin instituțiile publice) și îi lăsăm în pace pe cei care stau bine la capitolul ”susținere”. Legislația actuală oferă justificare pentru orice și pentru oricine.
  • +29 (31 voturi)    
    Dar Iohannis ce pazeste? (Vineri, 13 martie 2015, 12:43)

    dadan [utilizator]

    Garantul libertatii si independentei justitiei ales cu o majoritate covarsitoare ce pazeste? Tace si ce face? Ar trebui sa participe la fiecare vot din parlament si chiar sa deschide dezbaterea si votul parlamentarilor cu un discurs european si ferm ... sa-si tranteasca paltonul de la pupitrul parlamentului daca asa stie sa-si impuna autoritatea ...dar sa faca ceva ca mizeriile de parlamentari s-au repliat si ataca din nou....
  • +13 (21 voturi)    
    ... (Vineri, 13 martie 2015, 12:43)

    Mircionius [anonim]

    "Dosarul Mineriadei, inchis pe buna dreptate " ... very funny
    • +3 (11 voturi)    
      n-ai inteles (Vineri, 13 martie 2015, 13:56)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mircionius

      Sau / si, de fapt, Tapalaga nu s-a exprimat bine: ancheta a fost prost realizata astfel incat, conform anchetei (proaste!!) dosarul a fost inchis.
      Nu ca ar fi corect sa se inchida subiectul sau sa se deschida o ancheta "pe bune" ;)
      • +14 (14 voturi)    
        procurori (Vineri, 13 martie 2015, 15:24)

        nick [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Daca ancheta a fost prost realizata, procurorii ar trebui sa ingroase randurile somerilor, iar daca au anchetat cu rea credinta sa li se asigure un loc in puscarie langa cei din dosar.
  • +3 (23 voturi)    
    Ma intreb (Vineri, 13 martie 2015, 12:43)

    marcelpanciu [utilizator]

    Parerile mele referitoare la DNA sint impartite, de aceea privesc cu neincredere genul asta de articole fundamentaliste. Hai sa admitem ca toate cele zece argumente prezentate mai sus sint doar "metode de a submina DNA" si n-ar avea nici un temei real. Atunci, e DNA-ul perfect? Exista macar vreun punct in care sa fie criticabil? Exista pentru dl. Tapalaga vreun argument valid impotriva DNA sau sint toate metode de subminare?
    • +1 (1 vot)    
      Extremele atrag extreme ... (Sâmbătă, 14 martie 2015, 13:42)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

      In unele cazuri, sa adopti linia de mijloc nu e de ajuns.
      Cu DNA-ul, un lucru este clar: niste corupti sunt arestati, si ei urla ca din gura de sarpe, fiecare acuza DNA de niste lucruri grave: fie ca e condus de Basescu, fie ca e condus de servicii, de agenturili straine, etc. Sunt niste acuzatii extreme, si, din pacate, asta atrage si un anume extremism in apararea sa.
      Sa critici acum DNA-ul, nu inseamna decat sa dai de inteles ca toata lumea crede ca ceva e in neregula cu acea institutie, care, totusi, e SINGURA care arunca niste mari corupti in inchisoare. Nu avem voie sa ajungem in situatia in care NIMENI nu apara DNA-ul, TOTI sa il critice, si doar gravitatea acuzatiilor sa difere..
      Cred ca ceea ce face acum DNA va putea fi evaluat corect doar peste destul de multi ani. Pentru ca, pur si simplu, nu avem niste informatii - nu poti sa stii ce vorbeste Kovesi cu nu stiu cine, exact ce fac si procurorii din subordinea ei ... Peste niste ani, vom putea evalua ce se intampla acum prin prisma rezultatelor.
      Pana atunci ... trebuie sa existe si o parte a presei care sa srijine DNA-ul cu aceeasi putere cu care e criticat - jumatatile de masura nu ar functiona acum.
      Ca la un razboi - in timp ce unii arunca bombe peste tine, pur si simplu nu mai e loc sa spui ca dusmanii sunt si ei oameni cu familie, hai sa nu tragem in ei, ca poate totusi revin la ganduri bune. Asta se face INAINTE sa inceapa un razboi. Dupa ce DEJA a inceput ... mai porti discutii, dar treci si la arme. Nu cum se face acum cu teroristii islamici nascuti in vest, care se duc si taie capete si mai stiu eu ce fac prin Sirira, si dupa aia sunt primiti din nou in Occident, ca ... deh, sa-i intelegem si pe ei, a fost si vina societatii, nu s-au simtit perfect integrati etc. SI pe urma pun bombe si pe-aici.
    • 0 (0 voturi)    
      Matale (Sâmbătă, 14 martie 2015, 22:08)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

      cauţi "nod în papură" sau ce? Vezi că-ţi bate DNA-ul la uşă ! "Parerile mele referitoare la DNA sint impartite, de aceea privesc cu neincredere genul asta de articole fundamentaliste." Din puţul gândirii ! Exact despre ce vorbeşte nenea gazetaru' în articol: metode de a submina DNA ! Bâşti în Rusia !
      • 0 (0 voturi)    
        Amuzanta reactie (Marţi, 31 martie 2015, 23:06)

        marcelpanciu [utilizator] i-a raspuns lui AlisCuPar

        Amuzant, d-le AlisCuPar, raspunsul dumitale imi aminteste de pensionarii din '90 pentru care o simpla rezerva la adresa idolului lor Iliescu echivala cu o declaratie de razboi, asa incit incepeau sa faca spume la gura si sa arunce cu invective. E interesant sa regasesc peste ani aceeasi mentalitate fanatico-ignoranta in tabara adversa.
  • +6 (16 voturi)    
    Protocol intern SRI : (Vineri, 13 martie 2015, 12:43)

    Sergiu Kamalowski [anonim]

    Protocol intern SRI:

    ""In timpuri grele in care Natiunea este slabita din interior ,SRI-DNA-ANI au o functie cruciala si ramane THE LAST LINE OF DEFENSE pentru cei care nu se mai poate apara .

    Prea mult timp sa acceptat Jaful Poporului Roman prin tradatori de Patrie care au vandut si au furat Neamul Romanesc .

    Din acest context - SRI a caroia Siguranta Nationala este MISIUNE-combaterea Coruptiei si recuperarea banilor furat ramane primul pilon de atac in suportarea unui Stat de Drept functional care asigura la randul lui stabilitatea si prosperitatea Romaniei .

    Institutile de PROPAGANDA a structurilor mafiote de rang inalt ,care influenteaza prin desinformare si descreditare Siguranta Nationala trebuie vazute si tratate ca inamici a socetatii civile . Clasa politica corupta care sa folosesc de asemenea structuri pentru asi acoperi crimele nu au decat sa pice in fata Legii.

    Fratilor , Diferenta intre Securitatea Comunista si SRI este simpla : Securitatea a slujit Regimul Politic profund corupt si amoral -SRI slujeste Poporul Roman in Interesul Poporului Roman . Cine nu a intales asta nu are ce mai cauta in SRI !!! ""
    --
    In acest sens va dorim deosebit de mult succes cu o conducere inteleapta si la randul ei puternica in fata provocarilor complexe . Fiti uniti !
  • +8 (16 voturi)    
    Protocol intern SRI: (Vineri, 13 martie 2015, 12:50)

    Sergiu Kamalowski [anonim]

    Protocol intern SRI :

    ""S-U-P-R-A-C-O-R-U-P-T-I-A in Romania este cultivata si sustinuta de Moscova !

    SUPRACORUPTIA din Romania pune in pericol Siguranta Nationala si Teritoriala !

    Comandantul trupelor americane din Europa, generalul Ben Hodges, afirma ca Rusia incearca sa detina controlul asupra gurilor Dunarii, ceea ce i-ar oferi o pozitie de forta asupra economiilor sud-est europene.

    Fara un raspuns dur si categoric a Servicilor Romane alaturia de DNA-ANI-DIICOT in fata provocarilor declansiate de SUPRACORUPTIE -care petrunde ca un cancer toate Institutile cheie a Statului Roman -riscam soarta Ucrainei.

    Sa fie clar :Cine NU sustine si apara Statul de Drept este un Tradator de Patrie care joaca in interesul dusmanilor Poporului Roman ! ""
  • 0 (16 voturi)    
    iar articol pe langa (Vineri, 13 martie 2015, 12:52)

    gigi1 [utilizator]

    Justitia trebuie aparata dar si criticata cand nu isi face treaba altfel ii se urca la cap.

    Cand se inchid dosare grele fara justificare, cand se dau pedepse prea usoare si fara sa se recupereze prejudiciul astfel ca e mai profitabil sa dai un tun si sa stai un an la racoare atunci cred ca avem tot dreptul sa spunem ca justitia inca nu este atat de eficienta pe cat ar trebui, asta nu inseamna atac inseamna critica constructiva si prin ea speram ca justitia sa devina mai buna.
    • 0 (0 voturi)    
      gigi1 (Sâmbătă, 14 martie 2015, 22:21)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      0, tu critici justiţia ?! Şi de ce, mă rog ?! Că-şi face datoria mai bine ca niciodată ?! Ţi-ai luat solda de ruşi, ce mai aştepţi: du-te în ţara unde visul moare dimineaţa (Rusia) !
  • +1 (13 voturi)    
    . (Vineri, 13 martie 2015, 13:00)

    Marius Muntean [utilizator]

    DNA-ul de sub Kovesi nu mai e acelasi ca DNA-ul de sub Morar.
    Metoda 4 cred ca este cea mai puternica din simplul motiv ca acuzatiile de partizanat sunt adevarate, se vede de pe luna, cazuri tot mai flagrante de lovituri politice: Udrea, apoi dupa ce i-a denuntat pe Coldea si Ghita iar Udrea si apoi iar Udrea, dupa care i-a venit randul lui Vanghelie si Oanei Mizil deodata.
    Cand toti fura pe rupte nu e normal ca DNA-ul sa se ocupe intai de cele mai mari prejudicii? De ce nu se ocupa prima data de marile fapte de coruptie? De ce nu se mai zice nimic de frauda de la alegerile prezidentiale? Sau de ce nu-i ataca de exemplu pe baietii destepti din energie sau gaz, care capuseaza pretul gazului cu 20% prin firme de apartament DE ANI DE ZILE nestingheriti! Aaa, nu sunt denunturi ... bine. Ne credeti prosti, nici o noutate.
  • +25 (27 voturi)    
    pana cand... (Vineri, 13 martie 2015, 13:03)

    ionut [anonim]

    Stam si citim si ne asezam mai confortabil in fotoliu. Stam mahniti si scarbiti cand parlamentul refuza ridicarea imunitatii unui posibil infractor. Stam si aplaudam cand vedem vreo noua victorie a DNA-ului. Stam cu mana intinsa sa ni se dea o viata mai buna. Stam si postam comentarii pe Hotnews in loc sa ne strangem in fata parlamentului si sa obligam acesti mizerabili sa lucreze pentru noi nu pentru ei.
    Scriu de departe, dar promit ca daca va exista initiativa de a manifesta pentru eliminarea imunitatii coruptilor, sau pentru sustinerea Justitiei, imi voi lua bilet de avion si voi fi in primele randuri.
    Pana cand romanii nu vor invata sa ia atitudine de fiecare data cand se face vreo nedreptate, sau cand parlamentarii imbatati de putere uita ca ei sunt angajatii nostrii, nimic si nimeni altcineva nu va schimba ceva in tara.
    • 0 (8 voturi)    
      . (Vineri, 13 martie 2015, 13:19)

      Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui ionut

      Ionut, cu tot respectul demonstratiile din Hong Kong au durat peste 2 luni si au fost vre-o 75,000 de oameni in momentele de varf. Stii ce au obtinut de la guvernul Chinez? NIMIC.
      In afara de faptul ca pe astia ii doare-n c#r de demonstratiile noastre nu e o solutie practica sa stai cu ochii geana pe ei si de fiecare data cand incearca sa ne incalce drepturile sa iesim in strada.
      O problema se rezolva mult mai usor prin intelepciune decat prin forta. Trebuie cautate alte metode; eficiente.
      • 0 (0 voturi)    
        Acolo e vorba (Sâmbătă, 14 martie 2015, 22:33)

        AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui Marius Muntean

        de vChina (doar pentru cunoscători !). De-aia plăcea mongoloidul nostru pm pontalău stilul chinezesc !
    • +6 (6 voturi)    
      Excelent spus! (Vineri, 13 martie 2015, 20:21)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ionut

      merita distribuit pe FB!
  • +2 (8 voturi)    
    unde dai si unde capra! (Vineri, 13 martie 2015, 13:06)

    EllenaS [utilizator]

    "nimeni nu mai misca un deget de frica porcurorilor"
    E o greseala sau e cu intentie?
  • +7 (9 voturi)    
    Decuplarea politicii de la bani (Vineri, 13 martie 2015, 13:23)

    athos64 [utilizator]

    Atata vreme cat politicienii pot sifona bani, vor fi atrasi inspre politica oameni cu mentalitate de smenari si infractori.
    Pe langa toate celelalte rele asociate acestui fenomen, unul este acela ca nici finantarile legal desfasurate din fonduri publice nu mai merg normal; functionarii corecti sunt derutati si nu mai au libertatea de a trata cu seriozitate, dar si cu bunavointa si celeritate desfasurarea finantarilor publice, intrand intr-o stare de non-combat cu efect paralizant.

    Constatarea mea este mai veche: decuplati politica de la bani si in cativa ani DNA nu va mai ocupa prima pagina. Lasand lucrurile asa, infractorii care vor ocupa locurile de politicieni nu vor renunta la aceasta lupta.
  • +5 (11 voturi)    
    Kovesi vs Morar (Vineri, 13 martie 2015, 13:43)

    EXEs [utilizator]

    Dezordinea si erorile DNA vor submina activitatea acesteia. Am vazut cu cata nerusinare aparau parlamentarii dreptul lor de a "filtra" pe cine poate sau nu justitia sa cerceteze penal. In clipa in care Kovesi va incepe sa faca greseli toate aceste "filtre" vor deveni perfect motivate din punctul "lor" de vedere. Din cate stiu Kovesi a inceput sa fie acuzata din interiorul sistemului ca exagereaza cu incatusarile televizate, cu dosarele ultrapolitizate si extrem de subtiri in probe. Multe sunt bazate pe probe venite de la indivizi dubiosi cu credibilitate indoielnica. Incepe sa apara o diferenta foarte mare intre DNA-ul lui Morar extrem de serios si scrupulos cu probele, si cel al lui Kovesi extrem de superficial si mediatizat.
    Vina nu este a "lor" ca ataca si arunca cu mizerie ci a "noastra" care trebuie sa fim extrem de competenti.
    Basescu a fost sustinut de populatia inteligenta pana in clipa in care a inceput sa faca greseli, culminand cu sustinerea absoluta si absolut de neinteles a Elenei Udrea.
  • -1 (11 voturi)    
    excelent! (Vineri, 13 martie 2015, 13:59)

    Codruta N [utilizator]

    Observasem, de-a lungul timpului, toate metodele astea - dar nu le-am avut niciodata in minte atat de bine si concis sintetizate.
    V-ati gandit sa dati articolul si in presa straina? ;)
  • +16 (28 voturi)    
    Intrerbari pentru Tapalaga (Vineri, 13 martie 2015, 14:00)

    mihailstanciu [anonim]

    Perle din articol:
    1."Traian Basescu loveste cu tot ce-i pica la mana in Laura Codruta Kovesi pentru a o victimiza pe Elena Udrea".
    2."Dosarul mineriadei,inchis pe buna dreptate in urma cu 6 ani din cauza unei anchete dezastruos realizate"!
    Afirmatii in acelas timp ilogice,lipsite de adevar si manipulatorii:
    - cu ce "o loveste" T.B. pe Kovesi in afara de a se apara de inuendoul ca el este cel care a impiedicat rezolvarea dosarului mineriadei?Filmul postat arata de fapt ca Kovesi dadea "inocent" vina pe greaua mostenire(ca nu s-a facut nimic 16 ani).Motiv pentru domnia sa sa faca acelas lucru?
    -cu ce o victimizeaza adevarul despre Kovesi pe Elena Udrea?
    -cand o ancheta se dovedeste a fi prost facuta inchizi dosarul?Nu schimbi procurorul?Din nou,cea care a luat aceasta antologica hotarare este dna Kovesi.T.B. nu spune decat ca in privinta acestui dosar Kovesi nu a fost cu nimic mai buna decat Amariei si Nitu.Argumente impotriva?
    • +6 (14 voturi)    
      corect! (Vineri, 13 martie 2015, 17:45)

      costa [anonim] i-a raspuns lui mihailstanciu

      Sunt intru totul de accord cu cele scrise. De altfel Tapalaga deja si-a schimbat discursul, din motive de dinsul stiute. HN se pare ca se distanteaza de a fost. Regrete, in definitive sunt si alte locuri de unde sa ne informam.Exact din acest motiv am urit A3 sau RTV, pentru idei fixe si evident manipulatorii.
  • -2 (10 voturi)    
    Corupții au o reacție anemică (Vineri, 13 martie 2015, 14:35)

    Con_stan_tin [utilizator]

    la torpilarea la care sunt supuși de DNA.
    • 0 (0 voturi)    
      Dă-le (Sâmbătă, 14 martie 2015, 23:00)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      sfaturi ! Da' chiar aşa de anemici... În loc să iasă cu kalaşnikoavele în srtadă să tragă în toţi cei care îi incomodează în "ducera românilor spre fericirea de care ei, în ignoranţa lor, habar n-au", ei stau şi dau cu subsemnatul la DNA ! În ce ţară trăim ! Suntem sau nu suntem sub bocancul rusesc ?! Constantin, spre dezamăgirea ta, nu suntem ! Go to Russia !
  • +6 (10 voturi)    
    asa-i cum zici (Vineri, 13 martie 2015, 15:06)

    bl [utilizator]

    Asa-i cum zici Dan Tapalaga, "Somnul ratiunii naste monstrii" (F.Goya), trebui sa fim foarte atenti in aceasta perioada la tot ceea ce se intampla, si sa sustinem DNA pana la capat!
    • +7 (17 voturi)    
      Cultura (Vineri, 13 martie 2015, 15:36)

      florin [anonim] i-a raspuns lui bl

      Super tare : Somnul ratiuni naste monstrii !!!
      Priviti si minunativa... .
      Stimate tovarase, ratiune in aceasta cauza inseamna actiunile DNA-ului de combatere a coruptiei, somn inseamna linistea de care dai dovada crezand ca DNA-ul este un institutie care nu poate da gres in anumite privinte. Acum te las pe tine sa gasesti care este monstru la care faci referire......
      Nu sunt religios, dar am inceput sa gasesc foarte atractiva zica :" Ferice cei rai de musca".
      Apropo domnulu Tapalaga, sa spunem ca suntem intr-un univers fantezist (nu utopic ca asta inseamna ideal si pentru mine ideal inseamna alceva), se gasesc niste indivizi care spun ca ati luat bani si in baza acestor declarati sunteti arestat preventiv cum reactionati ? Sunt deacord cu dv. asupra faptului ca orice denunt trebuie insotit de probe, dar nu pot sa remar ca in cazul Udrea in presa apar doar referiri la denunturi si nu si probe conexe. Va reamintesc faptul ca cererile de incuvintare s-au desfasurat in sedinta publica si orice jurnalist a putut asista la aceastea, deci putea sa afle care sunt aceste dovezi conexe. Din pacate se pare ca nu mai exista jurnalisti adevarati... Atentie dl. Tapalaga, daca sustineti ca aceste dovezi conexe nu au fost prezentate judecatorilor, cred ca nu va dati seama de enormitatea pe care o sustineti.
      • +2 (6 voturi)    
        un domn PSD-ist? (Vineri, 13 martie 2015, 17:17)

        bl [utilizator] i-a raspuns lui florin

        Domnule PSD-ist, sunteti cumva speriat? Aveti un dosar, sau cine va plateste are unul?
        • +4 (6 voturi)    
          raspuns (Vineri, 13 martie 2015, 23:53)

          florin [anonim] i-a raspuns lui bl

          Doar atata poți ?
          Doar la atata te poți rezuma ?
          Argumente ceva ?
          Dl. Tăpălagă va rugam sa informați cititori dumneavoastră in legătură cu dovezile conexe. In numele nostru va rugam sa solicitați încheierile de dezinvestire a judecătorului de camera preliminara in cadru dosarului Udrea. In urma cu ceva timp obțineați aceste acte (ședințele sunt publice ) iar de data asta le veți publica integral si nu doar pe bucăți..... Eu nu sunt telepat ca alti cititori ai dv. Si sunt curios care sunt dovezile conexe.
      • +1 (3 voturi)    
        "Minunati-va!" (Vineri, 13 martie 2015, 20:24)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui florin

        "incuviintare". Ca sa nu ne tampim in masa.
        • +2 (4 voturi)    
          scuze (Vineri, 13 martie 2015, 23:55)

          florin [anonim] i-a raspuns lui Maniu

          Unde ai dreptate...nu este loc de comentariu
      • 0 (4 voturi)    
        postaci (Sâmbătă, 14 martie 2015, 10:37)

        Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui florin

        mihailstanciu si florin sunt unul si acelasi postac din echipa udrea, aceleasi comentarii apar si pe ev.zilei cu al sau jalnic cristoiu-aparatorul infractorilor...Trebuia sa semneze kafka - echipa de comunicare e. udrea...
  • -1 (7 voturi)    
    DNA - INSTRUMENT ? (Vineri, 13 martie 2015, 17:18)

    Ezechiel [anonim]

    Un credul ar accepta că organele statului încearcă să elimine putregaiul şi corupţia. De fapt DNA-ul a purces la schimbarea majorităţii, despre care se vorbeşte în aceste zile chiar şi în presa poloneză.
    Povestea cu Udrea este un teatru ! Halal democratie . Ne mai miram ca increderea populatiei in sua a scazut .
  • +6 (18 voturi)    
    Dictatura sau Democratie! (Vineri, 13 martie 2015, 17:27)

    MirceaIo [utilizator]

    Cand anchetezi selectiv, aplici masuri inegale NU esti justitie. Esti politie politica. Am apreciat foarte mult DNA dar nu sunt de acord ca persoane precum: Ghita, Coldea, Oprisan, Tariceanu, Varujan, TENDER sa aiba imunitate. TOTI suntem egali in fata legii. Dureros ar fi daca DNA raspunde la ordinele SRI. Atunci e fff periculos pentru ca in Romania este DICTATURA. Dictatura Coldea. Noi am luptat in 89 pentru Democratie. Dl Tapalaga sunteti sau nu colaborator SRI ? Normal ar fi sa NU fiti. Dacasunteti atunici despre ce vorbim!? Scrieti la ordin!
  • -6 (12 voturi)    
    Basescu se joaca cu focul! (Vineri, 13 martie 2015, 17:40)

    ..13 [utilizator]

    Daca nu este atent o sa fie ars rau de tot!

    Numai de bine sa auzim!
  • -5 (7 voturi)    
    de acord cu presiunile insistente asupra DNA (Vineri, 13 martie 2015, 20:50)

    lili [anonim]

    Dar aexista cateva intrebari si pentru procurori:
    1. De ce NU au fost la fel de puternici si cand a fost vorba despre dosarul revolutiei sau cel al mineriadelor?!
    2. Auzim de fapte petrecute cu 10 ani in urma, cum de procurorii astia le ancheteaza abia acum, de ce NU s-a atins nimeni de Vanghelie atatia ani, era evidenta averea uriasa facuta din salariul de primar(??!!) !!!
    Sa nu-mi raspunda careva ca sunt dosare grele, compleze, care au necesitat timp, cat 10 ani, ca NU cred.
    Vad insa o selectivitate evidenta a DNA, adica NU s-au atins de E Udrea ani de zile desi presa vuia de afacerile lui Cocos si ale E Udrea, desi Declaratiile ei de avere nu justificau deloc averea uriasa!
    La fel, in cazul Marian Vanghelie auzim ACUM ca MV nu poate justifica milioane de Euro!
    Pai, pana cum Declaratiile lui de avere NU au fost verificate de ANI?!
    La fel, Alina Bica a fost numita sefa DIICOT in 2013 desi era urmaritta de DNA inca din 2011!
    Selectivitatea DNA si a Parchetului general este evidenta si asta nu-i de bine.
    Este totusi bine ca i-a luat macar acum, desi in 25 de ani politicienii astia au furat si au facut averi uriase, ei si acolitii lor, iar majoritatea romanilor au trait si traiesc in saracie.
    Cine raspunde, a cui este RESPONSABILITATEA ca ani de zile nimeni NU s-a atins de acesti hoti, de ce abia acum, intr-o avalansa de neimaginat pana acum 3 luni?!
    Poate raspunde dna Kovesi la intrebarea: De ce abia ACUM?!
    • +5 (7 voturi)    
      Draga d-na Lili, R: subordonare ierarhica (Vineri, 13 martie 2015, 21:53)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui lili

      nu-ti da seful voie sa anchetezi, NU anchetezi. Ati inteles de ce e important sa fie acolo un om care sa nu fie obedient politic?
  • +4 (6 voturi)    
    Era inevitabil . . . (Vineri, 13 martie 2015, 21:47)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . sa bagi si punctual 10. Altminteri nu avea nici sare nici piper articolul tau!
  • 0 (6 voturi)    
    procurorii (Vineri, 13 martie 2015, 23:54)

    batranul [utilizator]

    D-le Tapalaga, aveti dreptate partial in ce priveste DNA
    dar sa nu vezi ca tortura pshica a inlocuit pe cea fizica si ca <sri-ul conduce, inclusiv alegerea presedintelui mi se pare foarte curios. Consider ca trebuie sa urmati exemplu lui Tuecescu si sa va debarasati de ranita pe care o purtati. Din pozitiile avute in emisiuni si din cele scrise rezulta clar ca aceste le faceti la ordin precum si alti formatori de opinii exemplu Cumpanasul, Tolontan etc. Pe motivul ca trebuie eradicata coruptia sa eludezi drepturile elementare ale omului si sa aplici metoda ca inculpatul sa aduca probe ca nu este vinovat si nu procurorii sa adune probe de vinovatie precum si cele in favoarea inculpatului, nu este corect.
  • +6 (8 voturi)    
    PNL diaspora (Sâmbătă, 14 martie 2015, 0:23)

    Radu [anonim]

    Ar mai trebui adaugat ceva: mafia politica se externalizeaza in spatiul european. Un anume Ionescu a aterizat la Bruxelles unde se incropea o organizatie PLN diaspora. Ei bine, activistul Ionescu dupa ce a vorbit 2 ore sa ne explice ca daca se doresc functii trebuie cotizat cu bani cash caci partidul are nevoie de bani. Ca orice actvist ne-a procopsit cu un fel de Udrea, pe nume Diana Ionescu ca sef de filiala, punct. Altul, tot PNL-ist a fost numit co-presedinte ca fiind de la PDL. Numai ca acesta Diana zice ca ea a dat 150.000 euro la partid si trebuie sa-si recupereze banii. Asa ca poate aude si Iohannis cum activistii PNL il vor ingropa si pe el prin astfel de prezente.Oamenii au venit, au ascultat si s-au ingrozit.
  • +4 (4 voturi)    
    Vorbe (Sâmbătă, 14 martie 2015, 1:35)

    Adina [anonim]

    Astea sunt vorbe, trebuie date răspunsuri concrete la întrebări concrete, nu sărit de fund în sus ca orice comentariu este un atac. Passons. Doamna Carmen tot perfecta, tot perfecta?
  • -2 (2 voturi)    
    subminarea capitalismului (Sâmbătă, 14 martie 2015, 8:34)

    tontu [utilizator]

    Oamenii de afacerii romanii sunt cheia de bolta a capitalismului romanesc. Fara oamenii care stiu sa faca bani capitalismul ramane doar o forma fara fond. Probabil ca o buna parte dintre ei sunt necinstiti, dar sunt necesari. Nu cred ca firmele mutinationale sunt cea mai buna solutie pentru Romania, in primul rand pentru ca migreaza pentru a-si maximiza profitul si genereaza la randul lor coruptie.
    Pe linga submiarea si decredibilizareacapitalismului autohton, DNA decredibilizeaza marea majoritate a institutiilor statului dand o lovitura puternica si cu repercusiuni de durata sistemului democratic capitalist. In aceste conditii simplului cetatean ii raman putine posibilitati de rectie:
    - sa fure si el ca oricum toti fura;
    - sa nu-si platesca taxele si impozitele;
    - sa nu mearga la vot;
    - sa emigreze;
    O "curatire" a societatii e fara indoiala necesara, dar ea trebuie facuta cu discernamant, pentru ca s-ar putea sa ne trezim ca o data cu apa murdara din copaie am aruncat si "copilulul"...
  • -2 (2 voturi)    
    cine ce mai zice? (Sâmbătă, 14 martie 2015, 8:41)

    barbu007 [utilizator]

    S-a ajuns prea departe. Este teoria cea mai stupida, in dezacord cu asteptarile publicului si realitatea.= exact asta spune Emil Hurezeanu. și o tot repetă. același E.H., fost la Europa liberă, fost consilier PERSONAL al lui Adrian Năstase
  • 0 (4 voturi)    
    Foarte bun articolul! (Sâmbătă, 14 martie 2015, 10:09)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Bine punctat!! Am observat de ceva timp aceasta campanie anti DNA. Din pacate, in prima linie a acestui atac stau persoane in care am avut incredere si care au sustinut justitia, in speta Traian Basescu...L-am apreciat ca presedinte, justitia a facut un progres major pe timpul mandatelor sale dar acum ma dezamageste profund, de cand au luat-o pe udrea, s-a schimbat total, dovada ca sprijinul sau pentru justitie nu a fost sincer ci, probabil, dictat de case mai mari si sub imperiul demnitatii publice...
  • -1 (3 voturi)    
    Opinie (Sâmbătă, 14 martie 2015, 11:12)

    A310 [anonim]

    Eu consider ca toate persoanele care lucreaza in asa numitul sistem de justitie din Romania , ar trebui sa fie raspunzatori pentru faptele lor . Daca un politit , procuror sau judecator distruge viata unui om sau a mai multora , el sau ea , nu raspunde cu nimic , in cazul in care se dovedeste ca omul nu este vinovat . Nu mai vorbesc de cei da la DNA si ICCJ , ca sunt dumnezei pe pamant . Ca sa nu pomenesc de salariile si beneficiile NESIMTITE , de care beneficiaza .
  • +1 (3 voturi)    
    Punctul 5 (Sâmbătă, 14 martie 2015, 11:16)

    citotor9 [anonim]

    Nu exista posibilitatea ca sa fie denuntati cei de la ANAF pentru ca nu pun in aplicare deciziile instantelor?
    Poate un ONG sa cerceteze aspectul asta. Imi inchipui ca Judecatoria trimite undeva decizia si ea ajunge la o persoana anume din ANAF. Iar daca persoana respectiva da dovada de rea vointa cred ca poate fi pedepsita.
  • -1 (3 voturi)    
    RESPECT - DNA, SRI, DIICOT, JUSTITIE (Sâmbătă, 14 martie 2015, 11:19)

    gheorghe silvestrovici [anonim]

    APEL PENTRU REFORMA CLASEI POLITICE CORUPTE !
    NOI ii platim si NOI le dam puterea si EI isi bat joc de noi cu aroganta si nerusinare, incalcand legi peste legi. Politicienii oportuniști, profitori și corupți în buna parte își voteaza legi pentru hotie.
    10 DECEMBRIE 2013 - MARȚEA NEAGRĂ A DEMOCRATIEI ROMÂNEȘTI.
    54 DE POLITICIENI DE PRIM RANG AU FOST CONDAMNAȚI PENAL ÎN ULTIMII ANI ! POLITICIENII ROMÂNI SUNT RUȘINEA EUROPEI !
    Mult mai multi politicieni din ministere, consilii judetene si locale sunt in anchete de cercetare penala, in timp ce 40% din populatie traieste in conditii de risc de saracie.
    Conducerile judetelor si oraselor sunt organizate pe CLANURI DE INTERESE SI DE CORUPTIE.
    Guvernul ? Tot el face si legile ? Parlamentarii sunt 588 ?
    De 25 de ani toleram hoti care au distrus economia si au jefuit tara aducand-o in marasm moral!
    Acestia sunt politicienii care ne conduc?
    Cei care fug cat pot de justitie si cei care fac legi pentru POHTA ce-au pohtit ?
    "Clasa politica postdecembrista este cea mai incompetenta, cea mai lacoma si cea mai aroganta din istoria Romaniei"- acad.prof. Florin Constantiniu.
    Majoritatea politicienilor sunt produsul unui sistem profund corupt al democratiei originale care a promovat coruptia, clientelismul, nonvalorile, mitocania, populismul si infractionalitatea politica organizata in locul meritocratiei, al respectarii institutiilor statului de drept si al respectarii legilor.
    Minciuna , demagogia, inselatoriile si manipularile de tot felul fac casa buna cu hotia si lichelismul. AcestIa sunt politicienii !
    Pentru a reforma clasa politica, NOI NE-AM SCHIMBAT ? NOI nu suntem ca EI ? Altruism, cumpătare, onestitate, respect, devotament, angajament, responsabilitate. Fii TU schimbarea pe care doresti sa o vezi in lume !
    DACĂ NU ACUM, CÂND ? DACĂ NU NOI, CINE?
    O CLASĂ POLITICĂ CORUPTĂ TREBUIE REFORMATĂ SI SCHIMBATĂ PRIN ORICE MIJLOACE PASNICE !
    RESPECT - DNA, SRI, DIICOT, JUSTITIE !
  • -1 (1 vot)    
    Domnule Turturica, (Sâmbătă, 14 martie 2015, 11:20)

    Gladiatorul [utilizator]

    Patatii astia, nu vor reusi. Ca si acum un sfert de veac in Timisoara miroase a iarba si a primavara. Semnalul a fost deja dat. Dar de data aceasta nu trebuie sa ne mai lasam pacaliti de momelile, acum, celei de a treia generatii de lupi tineri si obraznici. Mai obraznici cu mult decat au fost bolsevicii lor bunici si parinti. Si simt ca vom avea un Paste cu adevarat Luminat. Asa sa ne ajute Dumnezeu. Caci NIHIL SINE DEO. Cu cele mai alese ganduri, G.
  • -2 (4 voturi)    
    pe ei pe mama lor (Sâmbătă, 14 martie 2015, 11:57)

    tepes [utilizator]

    Domnule Tapalaga,din comentariul dv. nu prea inteleg ce vreti.Ca justitia trebuiesa-si spuna cuvintul ca munca procurorilor trebuie aplaudata asa este ,numai ca riscam sa decapitam (paralizam) o intreaga tara..Va intreb domnule Tapalaga nu ar fi mai bine o dictatura militara de 3 ani de zile sa curatam tara de banditi si de misei doar asta sugerati nu? am zis n-am dat cu parul.
  • -1 (3 voturi)    
    Pentru dl. Tapalaga, personal (Sâmbătă, 14 martie 2015, 12:10)

    T. Bucur [anonim]

    Ziceti asa:
    "10. Atacurile frontale la Kovesi. Sefa DNA a devenit tinta atacurile pe Dosarul Mineriadei, inchis pe buna dreptate in urma cu sase (ani) dupa din cauza unei anchete dezastruos realizate. Acest dosar a fost acum redeschis printr-o decizie a Inaltei Curti".
    - Referirea e clara si directa la dl. Cristoiu. As aprecia mult o polemica directa cu dl. Cristoiu, mai ales acum, dupa ce dansul va ataca azi direct, nominal. Altfel, eu, unul, nu stiu care dintre dvs. are dreptate.
  • +1 (3 voturi)    
    punctul 6 (Sâmbătă, 14 martie 2015, 19:03)

    Tritonul [utilizator]

    Aia cu s-a ajuns prea departe chiar ca-i stupida. Avem monumente astronomice de coruptie, precum directoarea de la un anume APM, care inca nici nu au fost luate la intrebari macar. Individa cu pricina a fost pusa acolo pe vecie, ca sa asigure acorduri, autorizatii si avize pentru proiectele ilegale ale marilor mafioti. In timp ce la APM-urile normale directorii se schimba la un an, maxim doi, ea are deja vreo 15 ani la activ. Desi e un dusman furibund al mediului inconjurator si a ajuns, cu abuzurile ei, sa fie pomenita si de presedinte, niciun ministru al mediului nu indrazneste sa-i scuture tronul. Nici daca ar sustine-o Masoneria nu s-ar putea justifica asa perenitate a unui functionar incompetent si corupt.
  • -1 (3 voturi)    
    statistica de bun simt (Sâmbătă, 14 martie 2015, 20:47)

    statistica [anonim]

    Chiar daca "coruptia" este un adevar nefericit in Romania, editorul aplica in oglinda tehnicile de manipulare a adevarului (care ar fi folosite de dusmanii DNA-ului). Astfel " DNA-ul, printul pe cal alb (fara nici un viciu ascuns) este atacat parsiv de vrajitorele rele." Pentru binele democratiei, nimeni nu ar trebui sa afirme ca DNA-ul este perfect, dar nici sa fie atacat incorect. Totusi greselile DNA-ului ar trebui sanctionate, altfel in mod logic creste lipsa lui de credibilitate. Sa nu mai vorbim de legaturile suspecte ale oamenilor din DNA cu oameni din securitate ... lipsa de transparenta...etc.
    • 0 (2 voturi)    
      Domnule "statistica" (Sâmbătă, 14 martie 2015, 21:51)

      MyGame [utilizator] i-a raspuns lui statistica

      Va uitati la alt film! Transparenta? Pai v-au spus bugetul, numarul procurorilor, numarul dosare.... . Este legal si corect sa colaboreze cu structurile de securitate. Aaa, poate nu v-au informat personal. Faceti o cerere!
  • -1 (1 vot)    
    Motivul al 11-lea (Sâmbătă, 14 martie 2015, 22:47)

    Adam [anonim]

    La bilanțul DNA sa afirmat ca in 2014 un procuror a finalizat in medie peste 100 de dosare. Cam unul la trei zile. Sunt spusele lui Kovesi. Un dosar deseori înseamnă peste un metru cub de documente.
    Concluzia mea: dosarele DNA sunt lucrate în mare parte de SRI.
    Bănuiala mea: valul de arestări preventive ... pe banda rulantă - fără prea multe deliberări - mă duce cu gândul la ideea judecatorilor cu grade ... SRI.
    Știu că lumea e mulțumită de circul oferit, dar lucrurile nu sunt tocmai kosher ... și știu ce spun.
  • -1 (3 voturi)    
    MAI MAI (Duminică, 15 martie 2015, 6:49)

    io [anonim]

    ..DAR TINETI ARTICOLUL ASTA PANA SE INVERZESTE!!!!?
    MARE SCRIITOR TAPALAGA ASTA!
    DUPA NUME!..
    ....DEH!...NOII PROPAGANDISTI AI EPOCII CAPITALISTE!
  • +1 (1 vot)    
    Adevar grait-ai! (Duminică, 15 martie 2015, 10:23)

    iuliumaniu [anonim]

    mai e vehiculata si varianta in care "sa nu ne mai atacam noi aici in tara" ca sunt primejdii mari externe!
    Fals, acesti hoti ordinari ne-ar trada si ne-ar vinde pe 2 lei, ii intereseaza doar sa se apare intre ei.
  • +1 (1 vot)    
    trebuie inteles ceva... (Duminică, 15 martie 2015, 12:57)

    liviu_ [utilizator]

    DNA isi face treaba, dar daca noi o sa stam in continuare cu mainile in san degeaba... chiar daca dna castiga de data asta... atata timp cat poporu tace si permite parlamentarilor sa acuze , sa incalce legea, sa impiedice anchete etc... degeaba!
    pentru rosia montana au iesit oamenii in strada! pentru apararea dnaului si sanctionarea parlamentarilor (care cum spune si in articol si-au reveni dupa alegeri si prind curaj) când iesim in strada (da nu 15k fratilor... mult mai multi!)?!?!?!?!
    degeaba DNA isi face treaba daca noi nu le aratam parlamentarilor ca nu putem fi pacaliti!
  • -1 (1 vot)    
    10 porunci (Duminică, 15 martie 2015, 16:51)

    anti dictatura [anonim]

    10 porunci, 10 incriminari si inculpatii aratati cu degetul, in speta Basescu.
    «Traian Basescu loveste cu tot ce-i pica la mana in Laura Codruta Kovesi". Fals, Domnule Tapalaga, Basescu a scos la iveala inregistrarea cu dosarul mineriadelor, cand el insusi a fost atacat ca ar fi ingropat acest dosar cu buna stiinta. Ca orice om acuzat are si el dreptul, intr-o tara democrata, sa se aprere, nu-i asa ? In legatura cu Udrea, Basescu a exprimat numai o mica parte din sentimentele pe care le avem foarte multi, chiar si cei care n-am simpatizat-o , ca DNA-ul ( si specific ca Basescu n-a pronuntat niciodata numele lui Kovesi in cazul Udrea), a exagerat in privinta metodelor de lucru.
    Articolul d-voastra este o apologie adusa DNA-ului si un indemn la supunere totala. Ce democratie se poate cladi pe astfel de fundament? DNA-ul este bun, dar trebuie criticat in permanenta de catre societatea civila, in primul rand, numai asa va ajunge o veritabila institutie a statului de drept. DNA trebuie sa se ocupe de coruptie si nu de circuri mediatice si imixtiuni politice. Prin metodele utilizate in prezent, DNA risca sa se decredibilizeze singura: scurgeri de materiale din dosare in presa, apelul televiziunilor la usa DNA pt. filmarea catuselor, criterii dubioase de arestare a unora si eliberarea a altora, arestarea unor politicieni in momente cheie, bine alese. DNA a facut mult bine, dar si mult rau unor oameni nevinovati, care vor purta toata viata tinicheaua de coada „are dosar la DNA”, pt. ca cei ce ies de acolo au deja onoarea patata. Eu imi doresc ca Romania sa se curete de corupti aplicand justa justitie, ceea ce nu este cazul in momentul de fata.
    Domnule Tapalaga, v-am citit cateva articole si v-am vazut in cateva emisiuni; va dau un sfat pt. ca sunteti tanar....radicalizarea ne poate paste pe toti si echilibrul este greu de tinut daca nu incercam sa ne punem si in pielea celuilalt, chiar daca nu-l simpatizam.
    • -1 (1 vot)    
      Excelent comentariu ! (Duminică, 15 martie 2015, 18:16)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui anti dictatura

      Ati facut o foarte buna analiza a condamanarii neiubitorilor de DNA sau rezervatilor de catre /// DT. As mai adauga doar faptul ca /// nu este singurul care o zeifica pe Kovesi:CTP o vede ca pe zeita Thetis cu catusele in loc de palaosul dreptatii divine si cu legile DNA in loc de balanta echilibrului divin. Si inca ceva: cu siguranat ca in zilele urmatoare /// va veni si cu osanale la Iohannis, care desigur ca are un "foarte mare rol" in ...(va gasi DT ceva maret!)
    • +1 (1 vot)    
      Ai uitat sa te semnezi... (Duminică, 15 martie 2015, 22:14)

      Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui anti dictatura

      kafka : echipa de comunicare e. udrea...Despre voi vorbeste dl. Tapalaga...sunteti o echipa de multi postaci platiti care atacati non-stop DNA si aici pe Hotnews si pe Ev. Z, se vad cliseele de la o posta...Papagalilor, romanii s-au saturat de hoti...Succes DNA!
      • 0 (0 voturi)    
        m-am semnat (Luni, 16 martie 2015, 9:55)

        anti dictatura [anonim] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

        Gresiti profund, Domnule Marius. Nu fac parte din echipa de comunicare a Doamnei Udrea, din mai multe motive: ma intereseaza relatiile societale si nicidecum politica; nu am simpatie pt. omul politic Udrea, dar incep sa-i dau dreptate in unele aspecte si cel mai important este faptul ca nu traiesc in Romania de 25 de ani.
        D-voastra in schimb aveti exact profilui lui Tapalaga, "cine nu este cu noi, este impotriva noastra". Pacat, in Romania secolului XXI n-ar trebui sa mai existe o asemenea mentalitate. Dar va inteleg, democratia este tanara in Romania, putini romani au venit in contact cu adevaratele democratii occidentale si de aici si excesele de zel pe care le manifesta unii, printre care va numarati si d-voastra. Am o intrebare catre d-voastra: inainte de a ma categorisi ca facand parte di echipa Doamnei Udrea, v-ati gandit macar o clipa ca ati putea gresi ?
  • 0 (0 voturi)    
    si Iohannis ce face ? (Duminică, 15 martie 2015, 18:45)

    dezamagitul [anonim]

    Ce face presedintele concret ,in afara de excursiile externe si decorarea unor infractori sau dubiosi.
    Presedintele trebuie sa lupte pentru consolidarea democratiei .
  • 0 (0 voturi)    
    DNA trebuie sustinut (Marţi, 17 martie 2015, 11:44)

    Bob [anonim]

    Bravo !!!!!

    asa ne imaginam jurnalism adevarat.

    De data asta ai scris exact ce se intampla in romania.
  • 0 (0 voturi)    
    10. Atacurile frontale la Kovesi. (Miercuri, 18 martie 2015, 1:35)

    Akoo [utilizator]

    Aici, D-l Tapalagă abordează părtinitor un subiect de mare gravitate. Nu se întreabă dacă tov.Kovesi, după ce a închis dosarul Mineriadei, şi-a pus problema să-i sancţioneze pe cei care au făcut acele (cităm) "anchete dezastruoase". Ori poate i-a premiat, cumva? De asemenea, nu se întreabă dacă tov. Kovesi, după ce a închis dosarul prost făcut, s-a preocupat mai departe să se facă altul bun, care să poată fi judecat. Nu i-au ajuns cei 6 ani care au urmat? A aşteptat să vină alţii să o tragă de mânecă? "- Alo, tovărăşica, ai matale un dosar închis şi ascuns prin sertare în debara, ia redeschide-l mătăluţă un pic..." "- Da, să trăiţi!" şi minune! dosarul s-a redeschis. Uite că se poate, dacă-i ordin de sus.