Dumnezeu cu forta

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 5 martie 2015, 14:41 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Orice dezbatere despre religia in scoli imparte lumea in doua tabere aflate pe pozitii ireconciliabile. Adeptii religiei in scoli se bat sangeros pentru adevarul lor, adversarii la fel. Am ajuns sa dezbatem, din pacate, o falsa problema: daca suntem de acord cu predarea religiei in scoli. Azi se discuta despre religie in alb si negru: pro sau contra. Or, nu aceasta este marea dilema, altfel interesanta. Ne scapa, din pacate, detaliile esentiale. Noi avem de rezolvat cu totul alta problema: cum facem ca religia sa nu fie varata pe gat  astfel incat parintii sa nu aiba de ales. Or, aceasta chestiune delicata n-a fost inca rezolvata.

Una din metodele "soft" prin care parintii erau constransi sa-si tina copilul la ora de religie era solicitarea in scris daca dorea sa-l retraga. Curtea Constitutionala a decis in noiembrie 2014 ca nu poti obliga un parinte sa exprime in scris refuzul de a-si inscrie copilul la ora de religie.

Asa am ajuns sa discutam iarasi despre religia in scoli desi, repet, nu aceasta este tema. Intre timp s-au mai intamplat cateva lucruri: Ministerul Educatiei a stabilit ca parintii care doresc sa-si inscrie copilul la ora de religie o pot face pana vineri, 6 martie, in Parlament au inceput dezbaterile pe modificarea legii invatamanului pentru a fi pusa in acord cu decizia curtii, iar BOR a declansat o campanie agresiva de sustinere a religiei in scoli.

Decizia Curtii nu a scos religia insa din trunchiul comun, adica ea ramane disciplina obligatorie pentru scoala, nu si pentru elevi. Astfel, ne intoarcem la adevarata deszbatere. Ce trebuie facut mai departe ca ora de religie sa nu devina obligatorie de facto si pentru elevi, chiar daca de iure este facultativa? Cu asta ar trebui sa ne batem noi capul.

O metoda de a tine copiii captivi la ora de religie a fost plasarea ei intre alte discipline, fara a oferi alternative reale. Ministerul Educatiei ar putea stabili intr-un ordin ca ora de religie se preda fie la inceputul, fie la sfarsitul programului. Nu-mi dau seama daca asta poate fi pus si in lege, dar orice reglementare care vine in beneficiul elevilor mi se pare binevenita.

Cat timp jumatate din elevi sunt deja inscrisi la ora de religie, asta inseamna ca exista un numar semnificativ de parinti care cred ca este un lucru bun pentru copiii lor. Optiunea lor trebuie respectata. La randul lor, si ei vor trebui sa respecte dorinta celorlalti de a nu fi constransi sub nici o forma sa-si trimita copilul sa invete ceva in care ei nu cred. Credinta in ceva, religia pe care o urmezi raman cele mai intime optiuni din viata unui om.

Ministrul educatiei, Sorin Cimpeanu, a explicat pana acum ca nu poate plasa orele de religie doar la inceputul sau la sfarsitul programului din cauza ca profesorii nu si-ar face norma (ar face maxim zece ore pe saptamana in loc de 18 cat zice legea). Nimic nu impiedica insa scolile sa umple restul de opt ore cu alte activitati, deoarece un absolvent de teologie si litere ar putea  preda fara probleme si alte materii.

Subliniez: acest text nu este pro sau contra religiei in scoli, ci pledeaza impotriva indoctrinarii fortate. Sustin ca avem nevoie de o libertate de alegere reala, nu anihilata printr-o serie de constrangeri bine ticluite. Diavolul, cum stim, se ascunde in detalii.

Acum, ce cred despre religia in scoli, daca tot am luat-o de la capat. In opinia mea, nu are ce sa caute acolo. Mi se pare prematur sa plimbi un copil de 6 ani prin Rai si Iad, cand nici Pamantul nu-l cunoaste inca. Apoi, nu vad cum credinta s-ar putea preda. Istoria religiilor, da. Credinta sau necredinta, nu.

De ce v-ati indoctrina copilul cu precepte si dogme pe care oricum mintea lui cruda nu le intelege? Daca discutam despre credinta in ceva sau religia pe care care o urmeaza un om, nu ar trebui sa reprezinte, oare, o optiune personala, nu decizia altora? N-ar trebui sa facem astfel de optiuni in cunostinta de cauza, nu la varste cand nu mergi inca nici la toaleta singur? Discernamantul in a face alegeri esentiale se naste tarziu, dupa adolescenta. Copilul tau va ajunge cumva la El sau nu-L va descoperi niciodata.

Nu va cere nimeni sa va dezbracati sufletul in public, sa aratati cat este de gol sau plin de credinta in Dumnezeu. Va propun doar sa meditati putin. Cum credeti ca ar fi mai bine pentru un copil, in ce matrice culturala doriti sa-l cresteti?

Sa invete sa puna totul sub semnul intrebari, sa chestioneze autoritatea sau sa inghita pe nemestecate cuvintele profesorului, pildele predicatorului, sa invete adica supunerea? Pe ce cale il invatam sa mearga: cu capul plecat sau infruntad mereu viata? Cum il crestem: sa creada neconditionat sau sa se indoiasca, uneori inclusiv de el insusi?

Raspundeti-va sincer la cateva intrebari. Nu va sperie gandul ca ar putea ajunge un mic habotinc cu ochi inocenti, viitorul fanatic religios de maine cu ochii injectati de ura? Nu contest ca sunt destui preoti cu har, capabili sa le arate calea dreapta fara excese, dar trebuie sa admiteti ca sunt la fel de multi  fanatici pe mana carora m-as speria sa ajunga mintea maleabila a unui copil.

De ce i-ati limita curiozitatea, placerea de a chestiona totul in jur, lumea, oamenii, viata? De ce i-ati rapi clipa miraculoasa cand intregul univers i se releva incet cu toate luminile si umbrele lui? De ce nu i-ati cultiva curiozitatea, spiritul critic, in limitele morale pe care le poate intelege, in categorii simple de bine si de rau?

De ce nu i-ati respecta si lui libertatea de a decide singur, cand va veni timpul, in ce sa creada si ce nu? Prin campania publicitara agresiva declansata in ultimele zile, nu vad prea multa intelepciune la BOR in a trata cu delicatete un subiect sensibil – problema predarii religiei in scoli - ci o corporatie pusa pe recrutat din fasa viitorii cotizanti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21295 vizualizari

  • +59 (67 voturi)    
    Ganditi-va bine! (Joi, 5 martie 2015, 14:56)

    emil bobu [utilizator]

    E vorba de viitorul mafiei BOR!

    Daca nu va cresteti copiii sa creada in Dumnezeu, de unde mai scot preohotii bani? Numai de la stat, adica tot de la voi!
    • +49 (57 voturi)    
      hai că sunteți răi :) (Joi, 5 martie 2015, 15:07)

      deveselu [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Nu vă gândiți deloc la popime, vreți să rămână fără cotizanți și să ajungă să își amaneteze aurul de pe ei sau în cel mai rău caz să se ducă la muncă ca omul normal pentru supraviețuire
      • -33 (55 voturi)    
        Credinta in Dumnezeu e sfanta! (Joi, 5 martie 2015, 15:33)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui deveselu

        E singurul lucru cu adevarat curat pe aceasta lume. Ma refer la dragostea intima a celor care il iubesc pe Dumnezeu si pun in aplicare perceptele biblice. Faptul ca unii se folosesc de religie si nu sunt asa cum ar trebui, este alta poveste. Dar avand in vedere ca religia te responsabilizeaza si iti furnizeaza o conduita pe baza de corectitudine si dragoste pentru aproapele tau, cred ca e mai mult decat necesara. Doar ganditi-va ce ar fi lumea fara credinta in Dumnezeu? Parerea mea...
        • +28 (38 voturi)    
          Ce ar fi lumea fara credinta in Dumnezeu? (Joi, 5 martie 2015, 16:00)

          _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Ar fi o lume rationala, cu picioarele pe pamant.

          Nu trebuie sa crezi in ceva inexistent pentru a merge pe o cale corecta si dreapta in viata.

          Singura parte buna din "Dumnezeu" o reprezinta setul de valori bune, etice.

          Poti dobandi si sustine acele valori, fara a crede neaparat intr-un zeu.
          • -27 (31 voturi)    
            nu ai cum (Joi, 5 martie 2015, 16:25)

            relu bar [anonim] i-a raspuns lui _CK_

            Orice morala umanista e moarta, pentru ca macar frica de Dumnezeu te tine sa nu omori un om. Morala umanista fara de pedeapsa e o utopie. Realitatea ne serveste asta in fiecare zi.
            • +17 (23 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Joi, 5 martie 2015, 16:40)

              [anonim] i-a raspuns lui relu bar

              • -2 (14 voturi)    
                care tari occidentale (Joi, 5 martie 2015, 18:30)

                geometrix [anonim] i-a raspuns lui

                alea musulmane, unde in cativa ani toti vor avea turbane pe cap si burqa pe fata si vor merge la moschee?
                • 0 (0 voturi)    
                  ce conteaza cum se imbraca? (Vineri, 6 martie 2015, 22:11)

                  kax [utilizator] i-a raspuns lui geometrix

                  Conteaza cum se imbraca si ce religie frecventeaza? Nu inteleg de ce e relevant asta.
              • +2 (10 voturi)    
                Foarte serios (Joi, 5 martie 2015, 19:59)

                Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui

                Ia vezi ca tarile alea nordice cam toate au o cruce pe steag si sunt crestine de prin anul 1000.
                • -1 (1 vot)    
                  Tarile nordice ... (Vineri, 6 martie 2015, 16:25)

                  Castravecior Fasolache [anonim] i-a raspuns lui Skipper1

                  Tarile alea nordice au ramas cu crucea doar pe steag. De pe la 1000. Nimic in comun cu crestinismul. Cu islamul insa, da. Mai usor cu teoria.

                  Europa fara crestinism nu exista. Odata cu disparitia crestinismului care sta la baza civilizatiei europene, dispare si ceea ce intelegem astazi prin Europa.

                  Ce ramane in schimb? Nimic mai simplu: neomarxism. Si ... totalitarism distopic.
                  • 0 (0 voturi)    
                    nu cred ce spui (Vineri, 6 martie 2015, 22:14)

                    kax [utilizator] i-a raspuns lui Castravecior Fasolache

                    Cand spui ca o fie totalitarism distopic. Si ca europa fara crestinism nu exista. Pe ce te bazezi?
              • +1 (1 vot)    
                poveste nordica (Vineri, 6 martie 2015, 16:57)

                alex [anonim] i-a raspuns lui

                francisc ia si da matale o vizita prin europa nordica...dac tu crezi ca fara Dumnezeu le merge bine oamenilor te inseli.. au casa maisini si vacantze. si atat, ba nu. si tristete o gramada si care 25 de masti sa se ascunda...zic asta pentru ca locuiesc aici de ceva vreme...
            • +13 (17 voturi)    
              Ce? (Joi, 5 martie 2015, 17:04)

              _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui relu bar

              Ce ai fumat acolo, ca nu pricep ce spui.

              Dar ca si raspuns: pentru mine nu exista acest zeu. Asa ca nu "frica de Dumnezeu" ma opreste din a omori oameni. Ci e vorba alte valori morale si rationale. Iar despre "frica", mai degraba mi-ar fi frica de lege decat de Dumnezeu.
              • -2 (4 voturi)    
                da cine te-a invatat sa fii moral? (Vineri, 6 martie 2015, 13:27)

                Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

                Stephen Hawking?
                • 0 (0 voturi)    
                  gicutza, iti cer parerea (Vineri, 6 martie 2015, 22:21)

                  kax [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

                  Ce parere ai despre treaba asta cu voturile la comentarii?
                  Cum explici ca astia care cred in zei de salvare personala, ca si tine, in articolele recente au primit multe minusuri?
                  Intrebare cinstita. Astept raspuns cinstit
            • +8 (14 voturi)    
              te contrazici (Joi, 5 martie 2015, 17:35)

              vacantzioner [utilizator] i-a raspuns lui relu bar

              Una din marile catastrofe a fost confiscarea moralei de catre religie.
              Dar si religia promoveaza pedeapsa/recompensa pentru faptele rele/bune. Te duci in iad sau in rai. Asta nu e acelasi tip de conditionare?
              • +7 (13 voturi)    
                ei na (Joi, 5 martie 2015, 19:28)

                zyk [utilizator] i-a raspuns lui vacantzioner

                daca te caiesti bine dupa ce ai omorat, furat, violat poti sa ai iertare si sa ajungi in Rai poate chiar si un sfant in calendarul ortodox. Ai exemple in cartea cartilor.
              • -4 (10 voturi)    
                Te faci de ras (Joi, 5 martie 2015, 20:03)

                Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui vacantzioner

                Aia nu e pedeapsa/recompensa, ci e o avertizare cu privire la consecinte.

                Daca esti curios sa citesti prin Biblie o sa vezi ca nu merge asa, sa te porti frumos numai de frica. Dumnezeu nu e prost, cum cred unii. Vrea sa te schimbi, nu sa te prefaci.
                • +2 (4 voturi)    
                  exact (Joi, 5 martie 2015, 22:17)

                  kax [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

                  Haideti sa ne schimbam.
                  E timpul pentru ceva nou, proaspat, inteligent.
            • +2 (4 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Joi, 5 martie 2015, 23:06)

              [anonim] i-a raspuns lui relu bar

            • +2 (6 voturi)    
              nu inteleg (Vineri, 6 martie 2015, 1:39)

              kax [utilizator] i-a raspuns lui relu bar

              Frica de Dumnezeu te tine sa nu omori un om?
              Exista unii Dumnezei care indeamna la omor.
              Dumnezeule mare, ce vorbesti omule?
            • 0 (0 voturi)    
              Frica de Dumnezeu ?! (Vineri, 6 martie 2015, 12:52)

              noman [utilizator] i-a raspuns lui relu bar

              Nu e o contradictie in termeni ? Sa-ti fie frica de Dumnezeu ? Poate frica de Dracu ! Daca e necesara frica, atunci cea mai eficienta (si chiar mai umana) este frica de pedeapsa cu moartea
              • +1 (1 vot)    
                Nu e nici o contradictie (Vineri, 6 martie 2015, 19:13)

                Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui noman

                Daca faci rau, e normal sa-ti fie frica. Si sanatos. Cand nu-ti mai e frica sa faci rau, esti pierdut. Daca nu faci rau, n-are de ce sa-ti fie frica, pentru ca ai garantia ca Dumnezeu e drept. Cu oamenii n-ai nici o garantie, chiar daca faci binele.
                • -1 (1 vot)    
                  la mine ai garantia (Vineri, 6 martie 2015, 22:24)

                  kax [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

                  Daca mie imi faci bine, bine o sa gasesti de la mine. Iti garantez. Si sunt multi ca mine.
                  • 0 (0 voturi)    
                    E usor sa vorbesti teoretic (Marţi, 10 martie 2015, 14:39)

                    Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui kax

                    Numai ca "binele" poate avea definitii diferite, la persoane diferite.
                    Si oamenii se si omorara pentru asta. Nu prea auzi de criminali care admit ca sunt rai.
          • -2 (6 voturi)    
            Sigur ca da.... (Joi, 5 martie 2015, 20:01)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

            Problema apare cand se intalnesc 2 din astia care zic ca "pot" sa fie morali, dar fiecare are alta idee despre morala. De-asta sunt pline puscariile. Asa ca nu mai vorbi de picioare pe pamant, ca nu e cazul la tine.
          • -1 (7 voturi)    
            A crede intr-un set de valori etice.. (Joi, 5 martie 2015, 22:52)

            blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

            e insuflat tot de la D-zeu, desi unii nu vor sa creada asta .Nu-i problema, D-zeu va iubeste chiar daca dv nu-l iubiti .
          • -3 (5 voturi)    
            Lumea fara Dumnezeu (Joi, 5 martie 2015, 23:07)

            alf [anonim] i-a raspuns lui _CK_

            Eu am prins ceva ani intr-o lume fara credinta in Dumnezeu. Altii au trait mai mult in aceasta lume... N-as mai vrea sa traiesc in ea!!!
            Uita-te putin prin istorie si vezi care sunt cei mai mari criminali! Astia nu prea aveau credinta in Dumnezeu...
            In legatura cu setul de valori bune, etice, ele nu provin din alta parte decat de la Dumnezeu. Daca nu crezi, fa o incursiune prin istoria religiilor. Sau a ratiunii! O sa fii uimit de cat de buna e ratiunea!
            Multumeste lui Dumnezeu :) ca traiesti intr-o lume construita pe valorile date de El si nu una condusa de valorile lui Darwin! Sau ale Revolutiei franceze!
            • +1 (3 voturi)    
              lume veche (Vineri, 6 martie 2015, 1:47)

              kax [utilizator] i-a raspuns lui alf

              Nu traim intr-o lume construita pe valorile lui Dumnezeu. Lumea noastra a fost construita mult inaintea aparitiei religiei crestine.
            • 0 (2 voturi)    
              Religia la biserica (Vineri, 6 martie 2015, 12:09)

              Vot [anonim] i-a raspuns lui alf

              Daca te referi la perioada comunista cand spui "Lume fara Dumnezeu", vreau sa-ti spun ca si in aceea perioada nimeni nu a oprit pe nimeni sa practice credinta in familie sau sa mearga la biserica. Mi-au insuflat credinta binucii, parintii. Nu cred careligia trebuie sa fie predata in scoala ci la biserica sau in familie. Adica PUNCT!
        • +7 (13 voturi)    
          mare diferenta intre a vrea binele si a-l face (Joi, 5 martie 2015, 16:03)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          cred ca vremurile cand puteai face ce te taie capul in numele binelui absolut ( asa cum il vedeai tu ) au apus in lume. nu peste tot, dar cei care s-au crezut mai destepti decat ceilalti si au facut de capul lor crezand ca fac bine lumii s-au dovedit de fapt cei mai sangerosi, crunti si inflexibil oameni de pe pamant. fara execptie.

          mai exista azi forme de dictatura care includ din pacate si zona religioasa.

          eu vreau o biserica libera si o religie din care oamenii sa ia singuri doar ce cred ca le lipseste, nicidecum o religie bagata pe gat tocmai de oameni care se cred mai destepti decat ceilalti, decat copiii nostri.
        • -5 (11 voturi)    
          Cum adica?! (Joi, 5 martie 2015, 16:35)

          alizee [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          "Ma refer la dragostea intima a celor care il iubesc pe Dumnezeu..." Adica? Poti detalia?!
          Dragostea intima? La ce va referiti?!
        • +8 (10 voturi)    
          credinta (Joi, 5 martie 2015, 17:42)

          -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          sa inteleg ca singurul lucru care te opreste pe tine din furat sau ucis e frica de pedeapsa unii dzeu?
          • -8 (12 voturi)    
            pai da (Joi, 5 martie 2015, 18:07)

            Nelu X [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

            in general asta il mai opreste pe om. De asta regimurile totalitare intai elimina credinta in Dumnezeu, ca altfel nu ar avea cozi de topor in genocidurile lor. Asa, fara Dumnezeu, ce mare lucru sa faci un holocaust spre exemplu? Ca ce patesti? Ia uitati-va la Visinescu, spre exemplu? Are pensie mai mare ca 95% din pensionarii tarii.
          • -1 (11 voturi)    
            Foarte tare (Joi, 5 martie 2015, 20:15)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui -Myth-

            Ziceti ca ascultarea de frica e ceva foarte nasol, ca voi sunteti superiori, ca voi sunteti morali, dar nu de frica. Morali dupa care standard moral? Dupa al vostru? Adica voi faceti, nu de frica, ce vreti voi? Ce credeti voi ca e moral? Cat de tare e asta? Intr-adevar niste oameni superiori.

            Orice hot si criminal poate sa se declare moral si nevinovat dupa standardul lui propriu. E nevoie de un standard obiectiv si absolut dupa care sa judeci. Altfel cum ma convingi tu, pe mine si pe altii, ca varianta ta de morala e aia buna?

            Cine te opreste sa asculti de buna voie? Daca nu incalci nici o lege, de ce sa-ti fie frica?
            • -1 (1 vot)    
              morala nu are legatura cu religia (Vineri, 6 martie 2015, 22:37)

              kax [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

              Eu personal ma ghidez dupa regula aia care zice sa nu faci altuia ce tie nu-ti place. Oamenii m-au invatat asa.
              Fi constient ca inca exista multi zei pe pamantul asta cu moralele lor absolute.
              Morala zeului tau nu e absoluta.
              • 0 (0 voturi)    
                Arunci cu vorbe aiurea (Marţi, 10 martie 2015, 14:43)

                Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui kax

                Si de ce crezi tu ca trebuie sa ascult eu de regula asta?

                Daca o spune un sado-masochist, sau un homosexual, de exemplu, regula ta nu face doi bani.
        • +10 (18 voturi)    
          Asta e convingerea ta! (Joi, 5 martie 2015, 18:46)

          Cetateanul Roman [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Si la ce D-zeu te referi? Fiindca exista mai multe credinta/biserici si toate sustin ca detin adevarul absolut si doar credinta lor e adevarata! Si nici unul dintre credinciosii ce apartin de acele biserici/credinte nu au nici o problema cu asta si ii vad pe ceilalti drept dusmani de moarte. E greu sa convingi un credincios ca se poate trai in afara credintei : e ca si cum ai incerca sa inveti un daltonist ce e rosu sau ce e verde! Pur si simplu nu are referential ca sa inteleaga despre ce e vorba.
          Omul este usor de pacalit si persoanele ce au probleme de adaptare in societate sau dificultati in a-si asuma decizii sau consecintele lor au nevoie de credinta - le da incredere in ei, le justifica actiunile. Sint si smecheri care vad ce bine se traieste pe spatele fraierilor si intra in sistem (popi). Apoi, credinta e una ( e ceva intim, nu trebuie demonstrata), religia alta (e credinta oficializata, presupune norme, tabuuri, ritualuri), biserica e alta (e forma organizata ce administreaza si realizeaza venituri din religie). In numele religiei si pentru a creste veniturile diverselor biserici au fost in istorie numeroase razboaie religioase si dupa cum vedeti chiar si azi religia impinge la crime (isis). Si crestina- tatea a avut portia ei de crime pe motiv de religie: inchiziita si auto-da-fe-urile, pogromul asupra catharilor la Carcassone, Noaptea St. Bartholomeu, Cruciadele, colonizarea lumii noi, etc. Si asta fiindca toti cei ce nu se inchina asa cum dorea o anume biserica unui anume dumnezeu puteau si trebuiau ucisi daca nu se reusea convertirea lor. La fel ca isis azi. Credinta puternica a tinut Europa in Evul Mediu pina aproape de 1700 - lumea insa se trezea, aparuse curentul Renascentist (1500...). Odata eliberata constiinta au inceput marile descoperiri in stiinta, au aparut bisericile reformate (si alte razboaie..). Personal ma tem de oamenii care isi afirma crezul asa de sus si tare. Consider ca au puterea de discernamint scazuta.
          • +5 (9 voturi)    
            bravo! (Joi, 5 martie 2015, 19:50)

            daniela [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul Roman

            ca profesor de istorie, imi scot palaria, la propriu, in fata dumneavoastra.
          • 0 (2 voturi)    
            Fa-ti un blog ! (Vineri, 6 martie 2015, 16:14)

            noman [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul Roman

            "E usor a scrie versuri. Când nimic nu ai a spune, Insirând cuvinte goale. Ce din coada au sa sune"
          • 0 (2 voturi)    
            Asta e parerea ta ignoranta (Vineri, 6 martie 2015, 19:21)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul Roman

            "E greu sa convingi un credincios ca se poate trai in afara credintei "

            De ce ar face asta?

            "Pur si simplu nu are referential ca sa inteleaga despre ce e vorba. "

            Asa, si tu ce "referential" ai?

            "Omul este usor de pacalit si persoanele ce au probleme de adaptare in societate sau dificultati in a-si asuma decizii sau consecintele lor au nevoie de credinta - le da incredere in ei, le justifica actiunile"

            Serios? De-asta civilizatia asta occidentala, ridicata prin crestinism, conduce lumea? De-asta mai toti fondatorii stiintei moderne au fost crestini?


            "Sint si smecheri care vad ce bine se traieste pe spatele fraierilor si intra in sistem (popi). "

            Da, sunt si dinastia. Dar nu inteleg de ce voi insistati sa va uitati NUMAI la astia. Poate pentru ca numai la nivelul asta puteti gandi si discuta?
            • 0 (2 voturi)    
              E greu sa fi pus in fata propriei ignorante... (Vineri, 6 martie 2015, 22:39)

              Cetaateanul Roman [anonim] i-a raspuns lui Skipper1

              E limpede ca nu poti sa accepti ca practic traiesti in minciuna abil tesuta de o organizatie care traieste ff bine din asta. Si in comunism existau (si exista inca!) persoane care credeau ca aia era lumina lumii. Si care acum au trecut brusc la ortodoxie. Turma.
              Si te inseli grav: civiliatia occidentala a fost ridicata de Renastere! de reactia impotriva oprimarii bisericii! Azi biserica ti se pare cool fiindca a fost trecuta prin procese de secularizare. - in plin Ev Mediu era la fel de periculoasa precum gestapo. Orice "erezie" era platita foarte scump.
              Pentru a adormi instinctele turmei (de credinciosi) biserica se fooloseste de sihastri, de cite un preot care crede sincer (dar asta nu inseamna ca nu se insala amarnic!) ca detine adevarul suprem si care fiind in afara "secolului" nu e minjit ca sleahta ce se ascunde in spatele lui si traieste "in ev".
              Trezeste-te. Iti va fi mult mai bine. Vei observa ca ai valoare tu ca persoana. Si ca oti a reusesti si fara n-spe posturi si gramezi de icoane. Apropo, daca tot esti credincios, unde anume in Biblie se spune de icoane? Unde scrie sa te rogi la tot felul de sfinti? Gindeste singur, nu ii lasa pe ei sa hotarasca pt tine.
              • -1 (1 vot)    
                Sigur ca e greu, altfel ti-ai vedea prostia (Marţi, 10 martie 2015, 15:05)

                Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Cetaateanul Roman

                Unde anume am spus eu ca sunt ortodox, ca ma inchin la icoane, la sfinti, sau la popi? Nu te simti putin ridicol sa-mi spui mie sa "gandesc singur", cand tu nu gandesti de loc si debitezi obisnuitele clisee?

                "Biserica", "religia" -generalizezi aiurea. Daca aia e singura "religie" pe care o cunosti, numai tu si ignoranta ta e de vina. Pune mana si citeste niste carti de istorie, poate mai inveti cate ceva.

                Toate tarile occidentale prospere SUNT PROTESTANTE, nu renascentiste.

                Pentru cine lucrau renascentistii? Pentru oamenii bogati si pentru biserica.

                Apoi invata sa dialoghezi. Si sa raspunzi la niste intrebari simple. Poate vei invata sa gandesti si sa iesi din indoctrinarea in care te scalzi. Trezeste-te. Iti va fi mult mai bine.
                • 0 (0 voturi)    
                  atentie: (Joi, 12 martie 2015, 22:14)

                  CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

                  Reforma si toate religiile protestante sint rezultatul Renasterii! In momentul cind omul a inceput sa gindeasca a spert cusca in care traia. Prosperitatea a venit tocmai din faptul ca au inceput sa gindeasca. Traditionalistii..... cam trag targa pe uscat..
                  Cind citessti istorie nu o citi interpretind-o in sensul celor dorite de tine.
                  PS: renunta la lozinci te rog
          • 0 (2 voturi)    
            ai omis multe repere istorice... (Duminică, 8 martie 2015, 9:56)

            akillies [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul Roman

            ..sa faci un sumar al acestora ca sa ataci credinta unui om intr-o Fiinta Suprema imi spune ca tu ai renuntat sa mai cauti raspunsuri..
            Ce se intampla cu civilizatia Azteca, daca nu apareau spaniolii acolo? E normal sa folosesti Indienii nord-americani (aztecii erau in america centrala) in razboaiele tale politice si apoi sa ii intariti unii mipotriva altora? Asta a fost o strategie politica, sau militara daca vrei, nicidecum religioasa...Deci s-a facut in lipsa oricarei constiinte crestine si rezultatul a fost devastator..In acele timpuri, in Euroa se incepea industrializarea,.. dar se pastrau inca vechile metehne sclavagiste si colonialismul era la maturitate.. Tot ceea ce pui tu in carca Bisericii Catolice, sau a Religiei Crestine, are la origini niste imrejurai politice greu de inteles si acceptat pana ce si in acele timpuri, nu numai azi, , dar uite ca vorbim despre ele sute de ani mai tarziu.. ca sa atacam o Religie sau alta..
            Vorbim despre toate religiile? sau ne raportam doar la una? Scoatem paiele din ochii Bisericii Catolice, sau ne uitam putin la BOR ? Discutam despre beneficiile apartanentei la un cult religios sau altul..?citim despre greselile unora si ne simtim mai superiori ca nu am omorat indieni, vrajitoare, genii(si asta numai cand ne convine) ? Dam vina pe Biserica pentru Evul Mediu in continuare? Datorita Bisericii s-au pastrat cunostintele Antichitatii...si au fost formate mintile renasterii.... Primele scoli au fost formate in cadrul manastirilor si bisericilor...Ar fi supravietuit ceva in fata valurilor de migratii care au precedat evul-mediu?!!? sau ne facem ca ploua si ca toti am fost civilizati de niste barbari foarte "priceputi" in ale razboiului ( daca asa se poate numi lipsa de adaptare a vechilor structuri statale din Europa primilor 1000 de ani dupa Christos) ?
            In Evul Mediu au aparut multi fanatici (asa cum apar si acum), dar din pacate cu multa putere...
            Sa stii atata Istorie si sa tragi concluziile gresite... e trist.
        • +7 (13 voturi)    
          (continuare...) (Joi, 5 martie 2015, 19:01)

          Cetateanul Roman [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Ma uimesc mai ales cei care au trecut printr-o facultate de formatie stiintifica si sint foarte religiosi. La fel de mult cum ma surprindeau comunistii religiosi! Ma intrebam mereu (si eram copil) daca ei nu vad contradictia in termeni. DAca nu li se pare ca unde mint si se mint pe ei insusi. Cum poti sa impaci Evolutia cu Creatia? Pe Darwin cu orice alt dumnezeu? Fatarnicie? Conteaza doar propriul interes si asta justifica minciuna? Inteleg si recunosc dreptul unei persoane de a fi religioasa. Nu inteleg insa sa imi impuna si mie asta! Nu inteleg cum de nu refuza binefacerile lumii moderne daca e atit de religioasa! E adevarat, exista si extremisti ce refua dreptul copiilor la asistenta medicala! Si asta in principal pt mintuirea lor, a lor nu a copiilor! Chiar acum cunosc un caz in care o fata e insarcinata (casatorita!), tin de una din sectele crestine, si cu toate ca are o sarcina ce evident ii pune viata in pericol i se refuza de catre familie asistenta medicala. Si ea refuza fiindca a fost crescuta asa. Cu siguranta nu supravietuieste si probabil nici copilul.
          Unii dintre cei ce isi trimit copii la orele de religie o fac gindindu-se de asemenea la propria mintuire!
          De 1000 de ani europenii lupta sa iasa de sub influenta bisericii (de orice fel). Si noi acum sa acceptam indobitocirea fortata?
          Stiu ca biserica vine cu "argumente" - cele mai multe false. De altfel biserica are comportament sociopat in raportul cu credinciosii. Puteti recunoaste din cele 10 simptome ale sociopatului printre apucaturile bisericii
          http://www.naturalnews.com/036112_sociopaths_cults_influence.html
          • -4 (6 voturi)    
            omul inca aduce jertfe zeilor. (Joi, 5 martie 2015, 22:37)

            kax [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul Roman

            Ai dreptate. Omul inca aduce jertfe zeilor, si tot din randul copiilor. In urma cu 100 de generatii, gaseai oameni care credeau ca sacrificarea primului copil imbunatateste vremea.
            Jertfirea pe altarul credintei cunoaste in zilele noastre forma asta de limitare a informatiei in randul copiilor, tot o frana in calea progresului.
            • 0 (2 voturi)    
              Sacrificii (Vineri, 6 martie 2015, 5:28)

              Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui kax

              Astia sunt aia care scapa cu viata din pantecele mamelor lor. Restul sunt sacrificati pe altarul zeului Choice
              • 0 (0 voturi)    
                Ce zeu e? (Vineri, 6 martie 2015, 9:35)

                kax [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                Ce fel de zeu e Choice?
                • -1 (5 voturi)    
                  E zeul (Vineri, 6 martie 2015, 11:15)

                  Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui kax

                  Liberei Alegeri. Omul de multe ori crede cu adevarat ca orice ar face, e egal. Si asta din cauza stiintei materiale actuale. Chestia e ca morala nici macar nu exista in stiinta. Deloc. Stiinta materiala nu poate gasi absolut nici o explicatie si nici o motivatie pentru existenta moralei si eticii. Stiinta materiala judeca lucrurile "obiectiv". Gandurile omului nu sunt altceva decat curenti neuronali, emotiile sunt ghidate exclusiv de chimicalele din creier si din sange. Materia care a evoluat de la sine si s-a auto-organizat de la sine nu are nevoie de morala, absolut deloc. Si totusi, avem un suflet? Cand mori, organismul isi da finalul shutdown si gata? Cum ramane cu atatea fenomene neexplicate? Cum de se intampla ca atunci cand in organismul omului ranit de moarte se declanseaza o secretie de substante asemenatoare morfinei, substanta care protejeaza organismul de stresul extrem al momentului? Ce rost ar avea mecansimul asta de protectie, cand oricum, dupa ce omul moare, el dispare si nu mai exista? Oare nu este o Inteligenta suprema undeva, care se gandeste la noi? Oare nu exista o parte a noastra care totusi, supravietuieste mortii, asa cum in sute de religii se spune, si nu numai, ci si in tratatele de stiinta spirituala si in documentarele realizate de Ghost Hunters (care cu instrumente de masura si metode cu sceptic/stiintifice incearca sa descopere raspunsul la intrebarea "exista viata dincolo de mormant")? Iti dai seama ce impact ar avea o certitudine STIINTIFICA ce s-ar enunta: "DA, CONTINUAM SA EXISTAM IN ALT MOD SI DUPA MOARTE"?
                  • +1 (1 vot)    
                    Ghost hunters e spectacol de TV. (Vineri, 6 martie 2015, 12:13)

                    kax [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

                    De acord, daca viata ar continua si dupa moarte, si stiinta ar veni cu dovezi, ar fi excelent. Inseamna ca am mai aflat ceva, si vedem ce e de facut.
                    Nimeni nu stie de unde vine morala, si etica. Samanta divina, sau ADN. Stiinta nu poate explica de unde vine morala, dar totusi zice, uitati-va si in regnul animal, ca si animalele par sa exercite morala.
                    Te credeam serios gicutza, nu poti sa imi dai exemplu Ghost Hunters.
                    • +1 (1 vot)    
                      in felul meu, asa (Vineri, 6 martie 2015, 13:25)

                      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui kax

                      ma cred si io serios... :-)

                      Ai un plus de la mine.
          • -2 (4 voturi)    
            nu intelegi nimic.... (Vineri, 6 martie 2015, 0:21)

            oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul Roman

            stiinta si credinta se impletesc excelent, daca stii sa interpretezi inteligent scriptura.......un ex;timpii liturgici nu au nimic comun cu timpii inv. de om (calendaristici ) deci teoria ev. speciilor nu contravine scripturii si..... multe altele, numai ca pt. asta trebuie sa ai neuronii acasa, la atei acestea lipsesc cu desavarsire...........
          • 0 (0 voturi)    
            Evolutia vs Creatia (Vineri, 6 martie 2015, 16:07)

            noman [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul Roman

            "Papa Francisc a participat la o dezbatere asupra controverselor legate de originea vieții umane, afirmând că teoria Big Bang nu este în contradicție cu intervenția unui Creator divin, ba chiar o face necesară."
            • 0 (2 voturi)    
              Da, am auzit de asta (Vineri, 6 martie 2015, 22:43)

              CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui noman

              Dar tot ceea ce reuseste sa demonstreze e ca papa nu cunoaste fizica!
              Daca stia fizica nu mai avea nevoie de D-zeu.
              Regatul domnului incepe acolo unde se opresc cunostintele oamenilor, pentru unii este extrem de vast........
        • +3 (13 voturi)    
          Sfinta pe dracu (Joi, 5 martie 2015, 19:32)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Toti dementii de la anul zero incoace isi declara propria vointa sfinta. Si daca nu era asa ceva, acum eram pe Marte si mai departe. Da, acolo, in locurile alea despre care altii ca voi ziceau ca nu exista si ardeau savanti pe rug.
          • -1 (1 vot)    
            si marmotele.. (Duminică, 8 martie 2015, 11:25)

            akillies [utilizator] i-a raspuns lui ac

            ..inveleau ciocolata in staniol!

            Pe baza a ceea ce spui tu..eu pot sune ca daca era numai Bserica, pana acum ajungeam in alte galaxii...
        • +3 (3 voturi)    
          explica (Joi, 5 martie 2015, 23:58)

          tiger1 [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          te rog cum responsabilizeaza si furnizeaza religia o conduita pe baza de corectitudine si dragoste pentru aproapele tau preotilor care: nu dau chitanta pentru serviciile facute ( desi ei sunt si platiti de stat pentru asta ), nu-ti inmormanteaza ruda pana nu platesti toate taxele si slujba in avans, fac politica fatisa in biserica, umbla in masini de zeci de mii de euro ( unele blindate, de parca le-ar fi teama de fulgerul divin ), care la ''ora de religie'' pun note de patru copiilor pe care ar trebui sa-i indrume, si atatea altele?Explica daca poti!
          • 0 (0 voturi)    
            deci (Vineri, 6 martie 2015, 9:11)

            Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui tiger1

            poate ca unii preoti fac treburile astea, da, corect. Da' iar confundam biserica cu credinta si religia?
      • -24 (26 voturi)    
        domnule Tapalaga (Joi, 5 martie 2015, 16:51)

        haralambie [anonim] i-a raspuns lui deveselu

        exista 2 armate pe lumea asta: a lui Dumnezeu, si a lu dracu. Dumneata din care faci parte? Spune clar, nu ne lua pe ocolite.
        • +15 (19 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 5 martie 2015, 16:41)

          [anonim] i-a raspuns lui haralambie

        • +12 (14 voturi)    
          nu stiu Tapalaga in ce armata e, (Joi, 5 martie 2015, 17:57)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui haralambie

          dar tu nu esti din armata lui Dumnezeu.
          Oamenii lui Dumnezeu nu dau cu piatra.
          • -9 (11 voturi)    
            nu stiu la ce piatra va referiti (Joi, 5 martie 2015, 18:09)

            haralambie [anonim] i-a raspuns lui clint

            am adresat o intrebare. imi pare sincer rau ca pt dvs a fost ca o piatra..
            • +9 (9 voturi)    
              piatra (Joi, 5 martie 2015, 19:28)

              clint [utilizator] i-a raspuns lui haralambie

              unei intrebari si a unei presupuneri tendentioase.

              daca nu exista doua armate bine delimitata ? daca vrand sa luptam pentru Dumnezeu ii facem jocurile mecuratului ? Din prostie, ignoranta si trufie ?

              as vrea sa vad mai multe intrebari de genul asta la cei care il flutura pe Dumnezeu la tot pasul, dar din pacata nu prea ai parte de asa ceva.
              • -1 (1 vot)    
                moralistu' (Vineri, 6 martie 2015, 0:53)

                Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui clint

                Uite unde statea el :-)
    • +24 (30 voturi)    
      sa nu facem confuzie...... (Joi, 5 martie 2015, 15:28)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      ......intre credinta in Dumnezeu si religie, oricare ar fi ea.

      Credinta este in intimitatea invidului si este conforma cu ceea ce ne-a transmis Dumnezeu prin Isus (Sa nu te rogi in piata publica sa te vada lumea cat de "credincios" esti tu, caci aceasta iti va fi rasplata ci roaga-te singur, in camaruta ta si trage si usa dupa tine, sa nu te vada nimeni iar Dumnezeu din ascuns, te va auzi}.

      Religia este exact opusul credintei, este "in piata publica", face spectacol si isi indeamna adeptii spre idolatrie, datini, inchinare la morti.....etc si totul pe bani.

      Lupta pentru smintirea copiilor este acerba dar va fi pedepsita conform scripturii.
      • +4 (4 voturi)    
        In mare parte va aprob , dar..... (Joi, 5 martie 2015, 18:03)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui novator

        as comenta ca religia nu e "opusul credintei " (ii dati un sens negativ, ) ci de fapt e o notiune mai cuprinzatoare ,e un set de credinte si practicile asociate lor , deci nu numai practicile exterioare . V-am dat plus .
        • +7 (7 voturi)    
          din pacate...... (Joi, 5 martie 2015, 18:24)

          novator [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

          ......religia a ajuns chiar opusul credintei.
          Cand cei care se pretind a fi slujitorii lui Dumnezeu sunt cei care ii incalca flagrant poruncile, luand in ratacirea lor si pe cei care vin la ei pentru a invata, nu poti sa nu observi sensul real negativ al lucrarii lor si daca musulmanii sunt rataciti prin rastalmacirea Coran-ului si pusi sa ucida si sa se ucida intre ei, crestinii sunt rataciti in mod perfid si pusi sa se roage la idoli, morti.....etc, ceea ce este interzis cu desavarsire de prima si a doua porunca.

          In Apocalipsa dupa Ioan, Isus insusi ii atentioneaza asupra faptelor lor si le cere sa revina la adevarata credinta dar degeaba au ei ochi, urechi si cap pentru ca nu vad, nu aud si nu inteleg.
          • -1 (3 voturi)    
            Interesant... (Joi, 5 martie 2015, 22:57)

            blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui novator

            dati-mi un exemplu ,cine obliga crestinii sa se roage la idoli sau morti, si la cine ?
            • +1 (1 vot)    
              deocamdata nimeni nu ii obliga..... (Vineri, 6 martie 2015, 12:17)

              novator [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

              .....pe crestin sa se inchine la idoli dar, dupa cum vedeti, se pun bazele acestei obligativitati prin asazisele ore de religie din scoli.
              Din Apocalipsa dupa Ioan, stim ca va veni vremea cand antehristul, cel cu chip de miel dar cu fapte de fiara, ii va face fiare chip iar acesta va grai si i se va da puterea sa ii ucida pe cei care nu i se inchina.

              Abia atunci "cine isi va pierde viata, si-o va castiga iar cine isi va salva viata, si-o va pierde".
              Cine are minte, va intelege !
              • -1 (3 voturi)    
                Ora (Vineri, 6 martie 2015, 14:37)

                Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui novator

                Tocmai s-au pus bazele pentru eliminarea orelor de religie din scoli. Sunteti multumit?
          • -1 (5 voturi)    
            Nu intelegeti nimic (Vineri, 6 martie 2015, 5:33)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui novator

            Aia nu sunt idoli, sunt sfinti, chipul lui Dumnezeu. Aia nu sunt morti, sunt vii, mai vii decat viii de pe pamant, ca sunt in preajma lui Dumnezeu.
            • -2 (2 voturi)    
              imi place (Vineri, 6 martie 2015, 11:19)

              Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

              cum gandesti. Putina lume mai are astazi curiozitatea macar de a citi literatura spirituala. Dar poate ca asa trebuie sa fie, trebuie ca omenirea sa treaca prin intunecatul si adancul hau al materialismului fara de speranta. Sunt sigur ca va veni (poate chiar foarte curand) o vreme in care omul se va schimba, si plin de umilinta se va intoarce din nou inspre Creator.
            • +3 (3 voturi)    
              Chipul lui Dumnezeu ?! (Vineri, 6 martie 2015, 12:10)

              novator [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

              Stiu ca Dumnezeu ne-a creeat dupa chipul si asemanarea lui dar tot El ne-a interzis cu desavarsire, prin primele doua porunci, sa nu ne rugam altcuiva decat Lui si sa nu ne facem chip sau alta asemanare SI SA NU NE RUGAM LOR !

              Asa ca, cine incalca aceste porunci, sedusi de fel si fel de legende, pe raspunderea lor o fac.
              • -1 (1 vot)    
                Latria si doulia (Vineri, 6 martie 2015, 14:36)

                Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui novator

                In primele doua porunci nu e vorba de rugaciuni, ci de inchinare; pentru a fi mai precisi in termeni biblici, Latria. Va asigur ca in bisericile ortodoxe nu se practica latria decat la adresa lui Dumnezeu.
                • 0 (0 voturi)    
                  corect..... (Vineri, 6 martie 2015, 15:38)

                  novator [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                  ..aveti dreptate. Este vorba despre inchinare dar in bisericile ortodoxe se spune " Isus Hristos, Domnul Dumnezeul noustru" ceea ce incalca flagrant prima porunca si asta ca sa nu mai amintim de inchinarile la icoane (idoli) sau "sfintele moaste".
                  • 0 (0 voturi)    
                    Isus.. (Duminică, 8 martie 2015, 11:46)

                    akillies [utilizator] i-a raspuns lui novator

                    ..este Domnul Dumnezeul nostru..din acest motiv iti spui Crestin.

                    Nu e Blasfemie, Isus e parte din SfantaTreime (Dumnezeire), era cunoscut ca Fiul Omului sau Mesia in scrierile sfinte ale evreilor...

                    Chiar El spune de cateva ori ca El si Tatal una sunt..
                • 0 (0 voturi)    
                  faptele.. (Duminică, 8 martie 2015, 11:35)

                  akillies [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                  ..contrazic vorbele!
              • 0 (0 voturi)    
                De acord + interdictie.. (Duminică, 8 martie 2015, 11:34)

                akillies [utilizator] i-a raspuns lui novator

                ..de a crea reprezentari ale lucrurilor care sunt in ceruri, pe pamant sau in apele marii..si apoi sa ne inchinam acelei reprezentari...

                Si singura inchinare este cea pe care o faci tu in camaruta ta, in liniste si doar in prezenta lui Dumnezeu... Ca o meditatie daca vreti.
            • 0 (0 voturi)    
              Si in acest context.. (Duminică, 8 martie 2015, 11:29)

              akillies [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

              ..sa reinviem politeismul nu?
              Sa incercam altceva: de ce pe unele biserici sunt pictati ctitorii lor, ca si cum ar fi sfinti...desi acestia e posibil sa nu aiba nicio legatura cu lucrurile sfinte... Nu ti se pare o bataie de joc...?
              Nu mia fiti asa de speriati, exista coruptie la orice nivel, incluusiv in Biserica (De orice cult ar apartine acea biserica).
      • -5 (7 voturi)    
        partial adevarat (Joi, 5 martie 2015, 18:28)

        bella [anonim] i-a raspuns lui novator

        asa s-a nascut protestantismul, prin desprinderea din context si interpretarea dupa mintea fiecaruia. De aia sunt si cateva mii de secte protestante, pentru ca fiecare intelege ce vrea din Biblie. De fapt nu ce vrea, ci ce ii spune dracu sa inteleaga.

        Asa a spus Cristos, e adevarat, dar nu spui ca mergea in fiecare Shabat la templu? Ca i-a spus lui Petru ca 'pe aceata piatra voi zidi Biserica Mea, si portile iadului nu o vor birui' ? Ca a creat Biserica la cincizecime, prin coborarea Duhului Sfant peste apostoli, care au mers prin lume, au propovaduit si au creat biserici si au hirotonisit episcopi?
        • +9 (9 voturi)    
          adevarat...... (Joi, 5 martie 2015, 19:19)

          novator [utilizator] i-a raspuns lui bella

          .....Isus Hristos (unsul lui Dumnezeu, in greaca) sau Mesia (in original), mergea la templu dar ca sa invete si nu sa se inchine la icoane (nici nu existau), la morti si nici nu cerea bani.

          Biserica Lui, cea de care pomenesti, nu are nimic in comun cu bisericile de astazi iar ceea ce au facut apostolii, nu are nimic in comun cu ce fac preotii din bisericile actuale.

          A spus Dumnezeu, in poruncile sale, sa ne rugam si altcuiva in afara de el ?
          Isus Mesia, s-a rugat mamei lui, Fecioara Maria sau vre-unui sfant ? S-a rugat El cumva la statui, la morti sau la icoane ? Ne-a indemnat El sa calcam poruncile lui Dumnezeu Tatal ?

          Chiar nu vedem diferenta intre ce ni se cere si ce ne ofera biserica actuala ?
          Ai cui slujitori sunt cei care, imbracati in aur, ne indeamna sa incalcam poruncile lui Dumnezeu ?
          • -3 (3 voturi)    
            Isus (Vineri, 6 martie 2015, 5:42)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui novator

            Isus nu cerea bani? Dar din ce traia?
            Icoanele nu existau? Dar ingerii de pe catapeteasma templului ce erau si de pe chivot ce erau?
            Biserica ta intemeiata de Luter si urmasii lui n-are nimic cu biserica intemeiata de Hristos.
            Da, Isus s-a rugat pentru altii, dandu-ne exemplu, si ne-a spus sa ne rugam unii pentru altii. Daca iti cer sa te rogi pentru mine, o vei face?
            • +3 (3 voturi)    
              Total gresit ! (Vineri, 6 martie 2015, 7:31)

              novator [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

              Nu sunt luteran, nici catolic, nici ortodox....etc ci doar un crestin care refuza sa mai fie inregimentat si manipulat de catre unii sau altii.
              Biblia este cat se poate de limpede pentru cine vrea sa inteleaga.

              Nu stiu daca pe catapeteasma facuta de Fecioara Maria si care s-a despicat in ziua rastignirii, au fot pictati (brodati) ingeri si ma indoiesc de asa ceva iar la heruvimii de pe Chivotul Legamantului nu se ruga si nu se inchina nimeni.

              Daca ma rog sau nu, pentru semenii mei, o stie doar Dumnezeu iar intrebarea ta este o ispitire la care nu raspund.
              • -3 (3 voturi)    
                Rugaciuni (Vineri, 6 martie 2015, 14:30)

                Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui novator

                Daca nu sunteti ortodox sau catolic sunteti protestant. Nici ortodocsii nu se roaga la statui sau icoane, ci se roaga in fata lor pentru a le cere mijlocirea, pentru ca au citit in Biblie ca rugaciunea unui om drept cantareste mult.
                • +2 (2 voturi)    
                  ma iertati...... (Vineri, 6 martie 2015, 15:47)

                  novator [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                  ......dar a cere "mijlocirea", spre Dumnezeu, unor lemne vopsite, mi se pare de-a dreptul o sfidare, mai cu seama ca ni s-a spus clar ca Dumnezeu ne asculta direct "din ascuns".

                  In ceea ce priveste protestantismul, daca a studia de unul singur Biblia si a-i cere lui Dumnezeu sa te lumineze sa intelegi inseamna protestantism, inseamna ca sunt protestant fara sa stiu.
      • -1 (11 voturi)    
        curiozitate de inginer (Joi, 5 martie 2015, 18:50)

        adi [anonim] i-a raspuns lui novator

        eu ma tot intreb daca toti oamenii astia care se roaga isi dau seama cam ce asteptari au ei de la Dumnezeu. Iti dai seama ce bandwidth trebuie sa ai sa asculti in acelasi timp cateva miliarde de oameni vorbind cu tine?(ignoram pe moment celelalte planete locuite din Univers). Tot asa, ce putere de calcul trebuie sa ai sa procesezi toate cererile astea, sa dai accept si reject?
        In plus, considerati si faptul ca Dumnezeu se presupune ca te asculta si cand esti idle, si daca ai gandit ceva 'rau', bang!
        • 0 (10 voturi)    
          aceiasi curiozitate am avut-o si eu...... (Joi, 5 martie 2015, 19:48)

          novator [utilizator] i-a raspuns lui adi

          .....pe vremea cand eram ateu.(sincer).
          Din fericire pentru mine, am trecut (fara sa cred ca poate exista asa ceva) prin cea mai mare experienta a vietii mele si nu este vorba despre vindecari miraculoase sau alte chestiuni din acestea.

          Ca inginer, sunt convins ca ati citit o multime de carti. Mai cititi una - Biblia - si nu ca pe ceva deosebit ci ca pe o carte oarecare.
          Veti avea o surpriza !
          • 0 (0 voturi)    
            ce surpriza? (Vineri, 6 martie 2015, 1:54)

            kax [utilizator] i-a raspuns lui novator

            La ce surpriza te referi?
            Eu am fost crestin, acum nu mai sunt crestin.
            • +1 (1 vot)    
              se pare ca..... (Vineri, 6 martie 2015, 7:41)

              novator [utilizator] i-a raspuns lui kax

              .....drumurile noastre au fost in sens opus.
              Eu ateu ajuns la credinta, tu crestin, ajuns ateu sau poate trecut la alta credinta (ca nu specifici).

              Una din marile surprize pe care o minte analitica (de inginer) o poate descoperi, este ca Adam si Eva nu au fost primii oameni pe care Dumnezeu i-a creeat iar aceasta rastoarna total teoria evolutionista care, oricat s-au straduit adeptii sai, nu au putut sa gaseasca legatura intre primate si om.

              Daca vei citi (reciti) Biblia, fa-o fara prejudecati, analitic, asa cum ii sta bine unui inginer (fara nicio ironie).
              • 0 (0 voturi)    
                Daca nu crezi in Isus nu inseamna ca nu esti credu (Vineri, 6 martie 2015, 14:47)

                kax [utilizator] i-a raspuns lui novator

                Sa nu intelegi gresit ca daca oamenii nu cred ca Isus este fiul lui Dumnezeu (doar 1 din 4 cred in el) inseamna ca nu au credinta.
                Si eu am credinta. Mi se pare ca nu pot functiona fara credinta.
                Nu inteleg ce zici legat de chestia ca Adam si Eva nu au fost primi oameni pe care D-zeu i-a creat. Si nu inteleg cum loveste in teroria evolutionista.
                Imi lipseste elementul logic aici. Fa-mi te rog legaturile.
                • 0 (0 voturi)    
                  nu contest dreptul fiecaruia..... (Vineri, 6 martie 2015, 16:09)

                  novator [utilizator] i-a raspuns lui kax

                  .....in a crede sau a nu crede in Isus . In fond, fiecare va raspunde direct si personal la judecata.

                  Daca vei citi despre oamenii creeati de Dumnezeu ziua a sasea si cum i-a binecuvantat Dumnezeu si apoi vei citi despre crearea lui Adam, scopul pentru care a fost creeat si mai apoi ce le-a spus Dumnezeu (ca un blestem), cand i-a izgonit din Eden, vei intelege despre ce vorbesc si ca o completare, citeste si pasajul despre trimiterea lui Cain in pribegie, dupa uciderea fratelui sau si cu acesta a avut un fiu (cu cine ?), caruia i-a construit un...ORAS ori, inainte de toate, oras inseamna populatie numeroasa si asta in timp ce pe pamant ar fi fost doar Adam, Eva si Cain.

                  Cain si-a luat femeie dintre oamenii creeati in ziua a sasea caci de aceea noi suntem "neamuri" cu izraelienii (descendenti din Adam si Eva) si cu ea a avut fii si fice si tot cu ei a construit orase.

                  Teoria evolutionista sustine ca, intr-un final, omul se trage din maimuta dar in loc sa fie plin de dovezi in acest sens, nu s-a gasit nimic pana acum si este normal asa pentru ca acele dovezi nu exista.
                  Oamenii din ziua a sasea se mai gasesc prin junglele africane, Amazonia, Australia si alte locuri mai putin accesibile.

                  Nu este locul pentru o astfel de dezbatere dar citind Biblia la modul analitic, veti intelege.
                  • 0 (0 voturi)    
                    puteam fi nemuritori cu totii. (Vineri, 6 martie 2015, 16:59)

                    kax [utilizator] i-a raspuns lui novator

                    Eu am citit ca Adam si Eva au fost alungati din Rai pentru ca au gustat din fructul cunoasterii.
                    Interesant este ca au fost avertizati sa nu se atinga de acel fruct, cand acolo mai era si fructul vietii vesnice. :)
                    Puteam fi nemuritori cu totii acum, asa suntem doar cunoscatori
        • +2 (2 voturi)    
          pai (Vineri, 6 martie 2015, 0:57)

          Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui adi

          lasa bandwidth-ul. In lumea Divina lucrurile functioneaza cu totul altfel. Dumnezeu e in fiecare dintre noi DEJA. In toate locurile simultan.
          • +1 (3 voturi)    
            asa este..... (Vineri, 6 martie 2015, 10:37)

            novator [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

            ......iar "banutul" primit de slujitorii Lui este in fapt Duhul Sfant primit odata cu acceptarea constienta a Botezului si pe care avem datoria sa il inmultim caci de aceea ni s-a spus ca "...cine are, i se va mai da iar cine nu are si ce are i se va lua".

            Totul sta scris in Biblie. Trebuie doar sa cautam si vom gasi, sa intrebam si ni se va raspunde, sa batem si ni se va deschide !
            • +1 (1 vot)    
              fii pregatit (Vineri, 6 martie 2015, 11:26)

              Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui novator

              caci ziua este aproape. Da, trebuie sa ne pregatim dinainte, si parca nici sute de ani nu sunt suficienti pentru a deveni mai buni. Si a face cu adevarat ceva cu talantii care ne-au fost dati. Brrr. Eu ma cutremur de fiecare data cand ma gandesc la lucrurile astea atat de INALTE.
              • +1 (1 vot)    
                Asa ne-a spus si Isus..... (Vineri, 6 martie 2015, 12:25)

                novator [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

                .....despre zilele cele din urma dar dupa semnele care ni se arata, acum este doar inceputul durerilor.
                De aceea si lupta crancena pentru smintirea celor mici, atacati prin toate mijloacele incepand cu Mass Media si terminand cu scoala si bisericile.
                • 0 (0 voturi)    
                  fii atent aici la ideea asta (Vineri, 6 martie 2015, 13:22)

                  Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui novator

                  Scria undeva ca cei care vor incerca sa-i sminteasca pe cei nevinovati o vor sfarsi urat de tot. Eu in locul celor care vor sa interzica religia in scoli, m-as gandi de mii de ori inainte de a scoate o vorba sau de a scrie un cuvant pe tema asta. Bineinteles, asta e valabil si pentru cei ce promoveaza religia in mod deformat, incitand la fanatism.
                  • +1 (1 vot)    
                    nu religia...... (Vineri, 6 martie 2015, 16:12)

                    novator [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

                    ....trebuie predata in scoli ci BIBLIA.
                    Abia atunci se va putea ajunge la credinta in Dumnezeu.
        • 0 (0 voturi)    
          curios ?! (Vineri, 6 martie 2015, 16:37)

          noman [utilizator] i-a raspuns lui adi

          Nivelul comentariului da impresia ca nu esti nici inginer, nici curios. Sau vrei sa ne pacalesti ?
        • 0 (0 voturi)    
          daca accepti.. (Duminică, 8 martie 2015, 11:54)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui adi

          ..creationismul, accepti ca tot Universul (pe care tu nu il cunosti in totalitate) este opera lui Dumnezeu. de la microuniversurile dintr-un atom pana la macrouniversul cunoscut...
          Pai tu te mai intrebi daca are posibilitati infinte cand accepti ca tot infinitul din jurul tau este opera lui?
          Eu cred ca ai o probleme de rationament logic in expunerea de mai sus, nicidecum una de credinta...

          Tot inginer sunt si eu..
    • -16 (30 voturi)    
      stai linistit... (Joi, 5 martie 2015, 15:41)

      kalughin [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      daca nu scot popii bani, sigur industria pornografica o va face de aici inainte....

      http://www.hotnews.ro/stiri-magazin-19555613-danemarca-putea-introduce-studiul-filmelor-porno-scolile-publice.htm
      • +14 (16 voturi)    
        of topic insidios viclean popesc. (Joi, 5 martie 2015, 16:04)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui kalughin

        popa esti?ce are una cu alta?Si apropo mai tii minte popa ala care a sfintit un bordel?da aia care i-au sfintit coroana lui Cioaba prin mare slujba imparateasca?Asta nu este murdarirea religiei?Pe bani sfintesc popi orice.Si cainele ti-l slujeste de boli.
        • -1 (1 vot)    
          cainele (Vineri, 6 martie 2015, 1:04)

          Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

          are si el suflet, si cainii sunt cateodata mai simtitori si mai "omenosi" decat omul. Si cainele face parte din Creatie. Asa ca, de ce nu, preotul poate binecuvanta toata Creatia lui Dumnezeu. E logic, si nicidecum interzis. Nu confunda: pe lumea asta sunt si popi, dar si preoti cu Har, si desigur Sfinti; mintea nu poate uneori intelege. Numai sufletul curat ii poate percepe. De aceea copiii sunt de multe ori mai aproape de Lumina.
      • 0 (2 voturi)    
        Obiectivul (Vineri, 6 martie 2015, 5:11)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui kalughin

        Asta nu-i nimica. Maine o sa-l dea in Judecata pe Hristos (din nou).

        https://www.youtube.com/watch?v=0kHTubtcnyI
    • -17 (21 voturi)    
      mai mai ce de grija pentru copiii astia (Joi, 5 martie 2015, 16:13)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui emil bobu

      in presa ultimelor zile. N-am vazut sa scrieti prea mult despre conditiile din scoli, ca majoritatea au bude in fundul curtii. In ultimele zile insa o pleiada de articole impotriva orei de religie, desi autorii se scuza ca de fapt nu sunt impotriva, sau chipurile privesc dintr-o perspectiva 'crestina'. Domnilor, ne luati de prosti?

      Pareti atat de incrancenat pe subiect, domnule Tapalaga incat aveti foarte multe greseli de typo. Asta spune multe. Sa fie oare pentru ca aseara ministrul educatiei a anuntat ca se depusesera deja peste 1.7 mil de cereri dintr-un total de 2.3 milioane de elevi eligibili?

      V-a taiat un pic Dumnezeu codita si cornitele, si vad ca deja turbati de furie. Ati pus o tara intreaga pe jar pentru nimic. Ati blocat scoala, economia, ati pus parintii pe drumuri prin procese birocratice inutile pentru a ajunge in final de unde am plecat.

      Tot aseara, la TVR, un parlamentar din comisia de invatamant a explicat clar ca scolile stiu exact ce au de facut cu cei care nu vor religie, ca aceeasi situatie e de cand lumea si la alte materii (ca de ex sport, unde multi sunt scutiti) si n-a mai facut nimeni scandal. Asa ca nu mai incercati sa faceti pe impartialul, orice om cu capul pe umeri stie unde bateti toti 'impartialii' din presa.

      Gasesc motiv unii ca domnule cica manipuleaza spoturile TV. Domnilor, de ce nu spumegati la toate reclamele care ne mint cum ca ne-ar vinde produse sanatoase, de calitate.. bla bla, cand ei ne vand niste rebuturi obosite?
      • +14 (18 voturi)    
        Daca nu s-ar da bani de la stat Bisericii (Joi, 5 martie 2015, 16:37)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        ar fi bani disponibili pentru scoli, spitale etc.

        Dar mafia P$D are nevoie de mafia BOR ca sa prosteasca populatia astfel incat sa voteze cu P$D.

        Si de aici apare un cerc vicios. Un mafiot il apara pe altul contra-cost.
        • -4 (14 voturi)    
          Uite de ce Evanghelia e vesnic actuala: (Joi, 5 martie 2015, 16:46)

          melania [anonim] i-a raspuns lui emil bobu

          "Iar Iuda Iscarioteanul, unul dintre ucenicii Lui, care avea să-L vândă, a zis:
          Pentru ce nu s-a vândut mirul acesta cu trei sute de dinari şi să-i fi dat săracilor ?
          Dar el a zis aceasta, nu pentru că îi era grijă de săraci, ci pentru că era fur şi, având punga, lua din ce se punea în ea."

          Asa sunteti si voi, vreti sa nu mai aiba bisericile nimic ca sa furati voi mai mult.
          • +4 (8 voturi)    
            de ce sa fure bisericile, si sa nu profitam noi ? (Joi, 5 martie 2015, 18:04)

            akanom [utilizator] i-a raspuns lui melania

            Exact asta e, am vrea ca BOR sa nu mai primeasca pomeni din banul public, si sa profit eu prin scoli, spitale si strazi, de banul ala public.

            Da, vreau sa dispara clerocratia care ingenuncheaza Romania, si vreau ca BOR sa traiasca din contributiile benevole ale credinciosilor lor, si sa plateasca taxe si impozite pe profit.

            Daca te preocupa atat de mult biserica, de ce nu te duci sa-i dai banii tai, si vrei sa dau eu din banii mei ?
            • -3 (5 voturi)    
              nu, n-ai inteles (Joi, 5 martie 2015, 18:33)

              melania [anonim] i-a raspuns lui akanom

              nu o sa ai nicio scoala si niciun spital. Asta e doar propaganda ca sa fure banii de la biserica, altfel n-ar avea sustinere. Da domne, facem scoli, spitale, o sa curga lapte si miere. Dupa ce se fura banii, ne intrebam toti: dar unde e laptele si mierea?
              • +2 (2 voturi)    
                da de ce sa se duca la biserica ? (Joi, 5 martie 2015, 20:30)

                akanom [utilizator] i-a raspuns lui melania

                Justitia incepe sa-si faca simtita prezenta, si sunt sperante ca banii furati sa fie recuperati, si sa se diminueze furturile pe viitor.

                Compara asta cu banii dati BOR-ului, care sunt scufundati in nenumarate biserici si mertane, bani care nu or sa fie recuperati niciodata.

                Cam cu ce drept vrea BORul banii statului ? Sau daca dam bani la biserici, sa dam la toate egal, si-mi fac si eu biserica mea, sa-mi dea si mie statul pomana.
                • +1 (3 voturi)    
                  Banii (Vineri, 6 martie 2015, 5:06)

                  Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui akanom

                  Domnule, statul n-are bani. Banii sunt ai nostri, ai poporului. Si fara religie si biserica nu prea mai avem popor.
              • -1 (3 voturi)    
                Ipocrizia e mare! (Joi, 5 martie 2015, 22:13)

                Tudor [anonim] i-a raspuns lui melania

                Dar de ce sa aibe biserica bani??? Imi dai citate din biblie, dar atata nu stii ca banul nu are ce cauta in credinta?! La ce le trebuie averi? Ce-a spus Isus?
                Sa-mi traznesc una, da sunteti culmea! Respect credinta/religia oricui, da nu ma obliga pe mine sa fac ce faci tu! cu atat mai mult cu cat doar va contraziceti. Am facut si eu religie in scoala. In proportie de 60% a fost doar un chin si o porcarie! Mi-ar fi prins bine sa invat alte lucruri mult mai bune. Nu-mi spune mie ca tampenia cu religia e rezolvata in scoli, ca nu esti nici pe aproape. Am fost educat cu biserica de acasa(asa cum ar fi normal), am fost la toate bisericile posibile...pot spune linistit ca pe langa studiat(inclusiv biblia), ujn singur lucru ma mai facut sa imi dau seama ca e o porcarie...ora de religie!
                • 0 (0 voturi)    
                  tu din ce traiesti (Vineri, 6 martie 2015, 13:07)

                  Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Tudor

                  omule? Tie nu-ti trebuie bani ca sa supravietuiesti? Oamenii Bisericii sunt si ei oameni, si au si ei nevoie de bani. Nu asa multi cum au unii dintre ei, dar tot au nevoie de bani. Si generalizezi inacceptabil: esti de parere ca orele de religie la care ai asistat sunt o porcarie => toate orele de religie din toate scolile sunt o porcarie.
          • +1 (3 voturi)    
            Sa fur eu? (Joi, 5 martie 2015, 23:03)

            emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui melania

            Cum sa fur? Eu am slujba mea, ce sa fur?

            Eu sunt om cinstit, nu stiu ce visezi tu ca fur.

            Pur si simplu, daca nu mai dai banii pe tampenii gen BOR, ai bani de alte lucruri.
    • -1 (1 vot)    
      uitati care este una dintre teme (Joi, 5 martie 2015, 17:12)

      laip13 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      https://www.youtube.com/watch?v=ryrssUswmxI
    • -1 (7 voturi)    
      completari pt domnul Tapalaga (Joi, 5 martie 2015, 18:29)

      ddddd [anonim] i-a raspuns lui emil bobu

      Dumnezeu vrea sa-L cunosti si nu sa-I fi un supus lipsit de minte.
      Dumnezeu vrea sa-L alegi in cunstinta de cauza.
      Dumnezeu este cel mai bun prieten pe care tu poti sa-L ai. El nu te pedepseste pentru prostiile pe care le faci ci tu te pedepsesti.
      Dumnezeu iti respecta decizia ta de a veni la El sau de a alege alta cale si nu te pedepseste pentru asta, atunci de ce oamenii care pretind ca-L urmeaza se pun mai sus decat legea Lui Dumnezeu si te obliga sa faci ceea ce Dumnezeu nu?
      Dumnezeu te invata sa fi tolrent, sa iubesti etc si nu sa urasti,Dumnezeu te invata sa respecti pe cel de langa tine.
      Exista mai multe feluri de a-L cunoaste pe Dumnezeu si de asemnea de a cunoaste Opera sa:
      - stiinta
      -religia
      - etc.
      Toate aceste cai sunt complicate (si nu se exclud una pe alta) si greu de inteles si trebuie parcurse cu grija si la varsta fiecaruia cand poate sa inteleaga aceste concepte lucruri etc.
      Prin faptul ca pui informatie in mintea cuiva fara ca acesta sa o inteleaga, nu faci decat sa il transformi cumva intr-un mediu de stocare, si mediul de stocare este uman si imperfect si ca atare o sa deterioreze informatia si intelesul acesteia in timp. Consecinta este ca generatiile urmatoare vor primi o informatie incorecta si poate nu cea pe care Dumnezeu a trimiso pe paman.

      Ganditi-va la asta cu grija, noi suntem parte din creatia Divina fie ca vrem sau nu si trebuie sa respectam voia lui Dumnezeu si asta include si respectarea liberului arbitru asa cum vrea El.
      • -1 (9 voturi)    
        liberul arbitru e pt omul matur (Joi, 5 martie 2015, 18:51)

        zenoveva [anonim] i-a raspuns lui ddddd

        copiii trebuiesc educati. Chiar daca par ca nu inteleg. De aia ii ducem la scoala sa inteleaga. De ce nu-i dati copilului liberul arbitru si in legatura cu mersul la scoala? Poate el vrea sa mearga la mall.

        De credeti ca s-a pornit lupta asta crancena pt sufletele copiilor? Pentru ca ei sunt cei mai puri, si ei primesc in modul cel mai curat credinta, si o inteleg cel mai bine. Mult mai bine ca omul matur, deja corupt moral in buna masura.

        De aia se spune sa se decida mai tarziu la maturitate ce credinta urmeaza. Pai ce sa aleaga mai tarziu, cand el nu stie de la scoala decat povestea ca se trage din maimuta?

        Asa ca lasati-ne cu atitudinea asta de lup ingaduitor si moralist.
        • 0 (2 voturi)    
          Confuzii, confuzii (Joi, 5 martie 2015, 20:58)

          Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui zenoveva

          Una este Spiritul Critic și alta Liberul Arbitru !
          Una este Credința și alta Înțelegerea !

          Maturitate înseamnă spirit critic nu liber arbitru. Abia după ce ai filtrat prin spiritul critic devii liber să aplici un arbitraj și să faci o alegere.

          Dacă ai ales să Crezi nu înseamnă că ai Înțeles. Iar dacă ai Înțeles atunci nu mai trebuie să Crezi pentru că Știi.

          Iar atunci când Știi că Doamne-Doamne are grijă de tine ce rost mai are să lupți pentru ceva ?
        • -1 (1 vot)    
          exact liberul arbitru e pt omul matur :) (Vineri, 6 martie 2015, 9:35)

          ddddd [anonim] i-a raspuns lui zenoveva

          Exact asta am spus si eu liberul arbitru este pt omul matur, pt cine e in stare sa inteleaga si e constient de ceea ce face.
          Pana in momentul cand esti constient de ceea ce faci, inveti, din toate (cand am zis din toate am zis din toate potrivite pt varsta ta). Fara sa te oblige cineva sa alegi ceva.
          Apoi dupa ce ai inteles cum trebuie toate aspectele sau cat mai multe, doar atunci iti faci alegerea ...fara ca cineva sa te judece pentru ce ai ales.
      • 0 (0 voturi)    
        Ce? (Joi, 5 martie 2015, 23:07)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui ddddd

        'si asta include si respectarea liberului arbitru asa cum vrea El. '

        Adica... unde mai e liberul arbitru?

        Asta asa, pur teoretic...
    • 0 (8 voturi)    
      mai nea tapalaga..... (Joi, 5 martie 2015, 18:59)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      mai lasa subiectul asta cu religia......sunt altele mult mai importante, razboiul bate la "portile " Romaniei si tu o tii langa cu tema asta.....fiecare isi creste/ educa copilul cum vrea, cand o da de belele isi aduce aminte si de Dumnezeu.
      • -1 (7 voturi)    
        eu am dat de belele (Joi, 5 martie 2015, 22:46)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        Eu am dat de belele si m-am lasat de Dumnezeu. Nu facea nimic. Am ales sa fac eu.
  • +28 (36 voturi)    
    Cu sau fara religie in scoala?! (Joi, 5 martie 2015, 14:56)

    lili [anonim]

    "Această întrebare năştea controverse şi în urmă cu mai bine de 100 de ani. Unii gânditori criticau în termeni foarte duri transformarea religiei în materie şcolară şi cereau înlocuirea acesteia cu ore de „morală pozitivă“.
    Unii universitari şi filosofi români considerau, în urmă cu un secol, că locul religiei nu este în şcoală. Şi atunci opiniile erau, ca şi acum, împărţite. Discuţia de azi legată de ora de religie în programa şcolară nu e una nouă, ci durează de mai bine de un secol. Filosoful Vasile Conta, savantul Victor Babeş, medicii ieşeni Panait Zosin şi Constantin Thiron sunt doar câţiva dintre gânditorii şi oamenii de ştiinţă ai veacurilor trecute care s-au opus vehement prezenţei religiei în şcoală şi au mărturisit aceasta public, inclusiv prin intermediul revistei bilunare „Raţiunea“, care a apărut la Bucureşti între 1911 şi 1914. Unii dintre aceştia au cerut interzicerea totală a învăţământului religios în şcoală, au criticat donaţiile către Biserica Ortodoxă Română (BOR) spunând că sunt o „adevărată epidemie“ şi îşi exprimau dezamăgirea că oamenii nu se mobilizau la fel când era vorba de şcoală – fapt extrem de actual, deşi de la acel moment a trecut mai bine de un secol.
    Nimic nou sub soare nici după un secol
    Un liber cugetător al secolului al XX-lea, medicul ieşean Constantin Thiron (1853-1924), vorbea în termeni foarte duri despre religia ca disciplină şcolară în revista „Raţiunea“. Acesta considera donaţiile pe care le făceau credincioşii bisericilor „o calamitate, o adevărată epidemie“ şi regreta că românii nu se mobilizau la fel şi când era vorba de şcoală.

    „Oameni buni! Avem nevoie de şcoli, de lumină, de cultură, nu de popi, de întuneric şi de ignoranţă, de exploatarea prostii omeneşti de către om.
    Dacă încercaţi vreodată sentimentul larg al expansiunii omeneşti, daţi atunci pentru şcoli, căci şcoala va fi evanghelia viitorului!“, scria Thiron într-un articol din „Raţiunea“, publicat în aprilie-mai 1912 şi intitulat "Donatii catre biserica"
    • +1 (1 vot)    
      Agnosticism (Vineri, 6 martie 2015, 9:37)

      Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui lili

      19 ianuarie 1936

      Dragă Dr. Einstein,

      La şcoala duminicală s-a pus întrebarea: "Spun oamenii de ştiinţă rugăciuni?". Totul a pornit întrebând dacă putem crede în acelaşi timp în ştiinţă şi în religie. Noi scriem oamenilor de ştiinţă şi altor personalităţi pentru a încerca să obţinem răspuns la întrebările noastre.

      Ne-am simţi foarte onoraţi dacă aţi răspunde la întrebarea noastră: Se roagă oamenii de ştiinţă şi pentru ce se roagă ei?

      Suntem în clasa a şasea, la clasa doamnei Ellis.

      Cu respect, a dumneavoastră

      Phyllis"

      Fizicianul a replicat, cinci zile mai târziu, împărtăşind elevei concepţiile sale despre credinţă şi ştiinţă:

      "24 ianuarie 1936

      Dragă Phyllis,

      Voi încerca să răspund întrebării tale cât mai simplu cu putinţă.

      Oamenii de ştiinţă cred că orice întâmplare, inclusiv în relaţiile dintre oameni, este datorată legilor naturii. De aceea un om de ştiinţă nu poate fi înclinat să creadă că evoluţia lucrurilor poate fi influenţată de rugăciune, cu alte cuvinte, de o manifestare supranaturală.

      Totuşi, trebuie să admitem: cunoştinţele noastre asupra acestor forţe sunt imperfecte, astfel că în final, convingerea că există un spirit suprem are la bază un fel de credinţă. O astfel de convingere rămâne larg răspândită în ciuda realizărilor actuale în domeniul ştiinţei.

      De asemenea, oricine se implică serios pe calea ştiinţei, este convins că există un spirit care se manifestă în legile universului, fiind mult superior omului. În acest fel, calea ştiinţei conduce la un sentiment religios aparte, care este destul de diferit de cel simţit de o persoană mai naivă.



      Salutări cordiale,

      al tău Albert Einstein".
    • -1 (1 vot)    
      da (Vineri, 6 martie 2015, 13:17)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui lili

      mare branza. Omu' tau era ateu si materialist convins, ce-ai fi vrut sa debiteze si el?
    • +1 (1 vot)    
      Unde ar fi educatia fara biserica? (Vineri, 6 martie 2015, 13:22)

      Horatiu [anonim] i-a raspuns lui lili

      Educatia s-a nascut in mijlocul bisericii. Cel putin asa s-a intamplat la noi si in cea mai mare parte a lumii. Primele carti scrise au fost cartile de cult si dupa ele invatau copiii de tarani sa buchiseasca. Constantin Thiron, Victor Babes si Vasile Conta, oricat de valorosi profesional au fost, uita ca, fara biserica, parintii lor tarani, i-ar fi dat la coasa nu la scoala.

      Romanii au un bun-simt innascut si stiu sa diferentieze binele de rau. Taranul roman zicea ca: "fara carte poate trai omul, dar fara Dumnezeu, ba!"
    • +1 (1 vot)    
      E adevarat, dar... (Vineri, 6 martie 2015, 19:05)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui lili

      ...problema e ca generalizezi si ca tu cunosti doar o religie cu "popi, intuneric si ignoranta" - iar asta este tot ignoranta.
  • -6 (16 voturi)    
    Mai ceva ca la fotbal (Joi, 5 martie 2015, 15:01)

    LeeView [utilizator]

    Toata lumea se pricepe. Chiar si Hitler isi da cu parerea

    http://meemsy.com/v/29556

    Oricum, e tare parodia. Sa vedem daca devine virala sau nu.
    • +6 (10 voturi)    
      E fumata (Joi, 5 martie 2015, 15:30)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui LeeView

      E de la reclama cu Dacia. Si da ne pricepem cu totii pentru ca suntem direct afectati. sau ar trebui sa decida pentru noi nefiresc de preafericitul.
  • +17 (31 voturi)    
    Parerea mea (Joi, 5 martie 2015, 15:03)

    eu [anonim]

    Religia, predata de preot, nu ar trebui acceptata. Ar trebui gasita o alta forma de a prezenta copilului aceasta lume, o prezentare facuta din exterior, nu din interior. Ar trebui sa i se vorbeasca despre religie, nu sa fie pus sa o practice. Si asta nu poate fi facuta daca cel ce preda e preot!

    Copilul trebuie expus conceptului, insa el trebuie sa decida daca isi spune rugaciunea sau nu, si in nici un caz nu trebuie sa faca asta in clasa! Daca ora de religie contine rugaciuni si alte practici religioase, atunci nu mai vorbim despre o materie predata ci despre indoctrinare.

    Religia, asa cum este ea predata acum este o metoda de cultivare a discriminarii. Copii de alte religie decat cea predata vor fi discriminati, exclusi, poate si mai rau, batjocoriti de majoritate.
    • +1 (3 voturi)    
      Pardon (Vineri, 6 martie 2015, 5:01)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Ba, pentru a pricepe ceva dintr-o eligie ea trebuie predata exact de un practicant al ei.
  • +9 (21 voturi)    
    Eu nu am vrut sa-l dau dar nu exista alternativa (Joi, 5 martie 2015, 15:06)

    Bogdan P [anonim]

    Eu nu am vrut sa-l dau dar nu exista alternativa deoarece la intrebarea "Si copilul meu ce o sa faca in acea ora?" ni s-a spus ca nu se stie, ca nu sunt sali, ca probabil va sta in aceeasi sala.

    Din punctul meu de vedere Ministerul doar "mimeaza" alegerea pentru ca nu prea ai de ales. Sunt de acord cu ore de etica, de istorie a religiilor dau nu de religie.
    • +15 (15 voturi)    
      Acel NU SE STIE (Joi, 5 martie 2015, 15:27)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan P

      face parte din sugestia puternica de a inscrie copiii. Sincer, nu stiu cati din parintii care au optat pentru inscriere au facut-o dintr-un elan pozitiv pentru prezenta acestei materii in formarea copilului lor. Foarte multi copii doresc sa ia in continuare un 10 in plus fara efort si foarte multi parinti nu au vrut sa isi asume riscul lui NU SE STIE. Daca nu vreti sa inscrieti copilul veti afla ce va face in ora goala pentru ca in curand SE VA STI. Ministerul e obligat sa dea un raspuns valabil la intrebarea ce vor face copiii neinscrisi.
      • +1 (3 voturi)    
        Obiectivul (Vineri, 6 martie 2015, 4:58)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui codo

        Deci vedeti, chestia cu cererile a fost doar o tehnica in strategia de a elimina complet ora de religie din scolile publice. Exact cum vrea domnul Tapalaga si Emil Moise.
    • +19 (21 voturi)    
      ... (Joi, 5 martie 2015, 15:40)

      Bursucul zburăreț, prins în zbor zâmbind mistreț [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan P

      Nu ai vrut să îl dai, dar l-ai dat. Nu ești de acord, dar îl lași să fie îndoctrinat. Când o să crească, o să fie o oaie ca și tine.
      • +4 (4 voturi)    
        Sau iepure (Joi, 5 martie 2015, 16:03)

        CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Bursucul zburăreț, prins în zbor zâmbind mistreț

        :)
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Joi, 5 martie 2015, 16:37)

        CinevaAltcineva [utilizator] i-a raspuns lui Bursucul zburăreț, prins în zbor zâmbind mistreț

        Cred ca aceasta controversa a dus la nasterea multor exagerari imense. Sunt complet impotriva campaniei BOR. Mi se pare o jignire imensa adusa oricarei valori, nu numai celor religioase. Nu sunt o sustinatoare a orei de religie in scoala, dar de aici pana la a concluziona ca o ora de religie te transforma in oaie, e cale foarte lunga.
        Daca pe dumneavoastra va transforma, asta e cu totul altceva.
        • 0 (2 voturi)    
          Totalitarismul (Vineri, 6 martie 2015, 4:55)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui CinevaAltcineva

          A, deci dupa ce ii puneti pe cei care vor sa faca religie sa faca cereri, nu vreti nici sa lasati biserica sa ii informeze macar ca trebuie sa faca cerere. Asta e totalitarismul ateu in actiune.
          • +1 (1 vot)    
            O doza elementara de bun-simt=totalitarism?! (Vineri, 6 martie 2015, 9:42)

            CinevaAltcineva [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            Este dreptul BOR sa-si faca o campanie de informare si de atragere a adeptilor. Ce mi se pare jignitor la adresa valorilor mele este faptul ca l-au ales pe Connect-R pentru asta. Si multi alti reprezentanti "alesi pe sprancene".
            • +1 (1 vot)    
              Jigniri (Vineri, 6 martie 2015, 14:24)

              Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui CinevaAltcineva

              Pai nu e de mirare ca e jignitor la adresa valorilor tale. La fel spuneau si fariseii cand Isus manca cu vamesii si desfranatele.
              Si la adresa valorilor mele e jignitor imperialismul cultural pe care ni-l impune occidentul.
              https://www.youtube.com/watch?v=QHGpviF582M&t=77m28s
      • +1 (1 vot)    
        E mult mai rau sa ajunga bou (Vineri, 6 martie 2015, 18:59)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Bursucul zburăreț, prins în zbor zâmbind mistreț

        Imi place de astia care au impresia ca ei nu sunt indoctrinati, ei sunt "liberi" si foarte originali.
    • +5 (5 voturi)    
      mintiti domnule (Joi, 5 martie 2015, 16:15)

      jojo [anonim] i-a raspuns lui Bogdan P

      multi copii nu fac sport, sunt scutiti, si s-au gasit solutii. Nu mai faceti pe persecutatii, ca va rad si curcile.
  • -18 (38 voturi)    
    Manipulativ si fals, d-le Tapalaga (Joi, 5 martie 2015, 15:09)

    adi [anonim]

    5 lucruri unde manipulati sau nu aveti dreptate:

    1. Pretindeti ca nu scrieti un text pro sau contra religiei in scoli, dar il scrieti. CONTRA religiei in scoli. Asumati-va optiunea, nu mimati impartialitatea.

    2. Ziceti "de ce nu i-ati respecta si copilului libertatea de a decide singur?" Manipulativ. In primul rand esti responsabil pentru el, ii predai niste valori si apoi are instrumentele de a decide singur. Nimeni nu-i ia libertatea de a decide singur cand va fi mare. A, poate nu va place sa fie format intr-un anumit fel. Atunci spuneti direct, nu imi vorbiti de libertate.

    3. Spuneti ca "orice recomandare care vine in beneficiul elevilor trebuie respectata". E OK, doar ca va referiti la elevii ai caror parinti decid ca ei sa NU frecventeze Religia. Pentru ceilalti, majoritari conf. Min. Educatiei, e irelevant daca Religia e prima, a doua, a treia sau ultima ora. O noua dovada ca textul nu e neutru.

    4. Chestiunea cu Istoria Religiilor in loc de Religie. M-as fi asteptat sa nu inghititi pe nemestecate treaba asta, fiindca stiu ca atunci cand va propuneti sunteti atent la subiect si context. Istoria (pur si simplu Istoria) se face pentru prima oara la clasa a IV. Iar ca sa pricepi Istoria Religiilor eu unul zic ca trebuie sa fii macar in clasa a VII. Ce facem deci cu copiii din I - VI? Le predam Istoria Religiilor cand ei nu inteleg nici macar Istoria simpla?

    5. Calificati campania BOR ca fiind agresiva. Daca tot vorbim de neutralitate, un cuvant mai netru ar fi "puternica". Desi, ca sa fim sinceri, campania a ajuns la cunostinta publicului larg dupa ce a devenit vizibila in media mainstream, care e indiferenta religios sau uneori ostila. Deci ati avut (Gandul, Hotnews, posturile TV de stiri) o contributie esentiala in aceasta "agresivitate"

    Una peste alta, un text clar partinitor (cu termeni precum captiv, recrutat din fasa viitori cotizanti).

    De la un parinte care a semnat pentru "indoctrinare fortata"
    • +3 (7 voturi)    
      Un popa lacom (Joi, 5 martie 2015, 16:07)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui adi

      care umbla dupa bani acest adi asazis parinte. E parinte da parintepopa nu parinte de copil.
      • -1 (11 voturi)    
        astea sunte replicile 'inteligentilor' atei (Joi, 5 martie 2015, 17:00)

        Mihai Mancea [anonim] i-a raspuns lui Frank777

        Argumentele lor 'last resort' sunt atacurile la persoana. Pentru ca pur si simplu nu au ce raspunde la niste argumente care demonteaza toate elucubratiile pe care se bazeaza ratiunile lor.
        Li se darama totul ca un castel de nisip, si innebunesc de furie ca si-au pierdut vremea de pomana.
        • +1 (5 voturi)    
          Taci popo (Joi, 5 martie 2015, 17:36)

          Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Mancea

          Sa nu mai intinzi mana dupa bani in biserica.
    • +5 (9 voturi)    
      Esti constient ca exista mii de religii in lume? (Joi, 5 martie 2015, 16:08)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui adi

      adi,
      Imi imaginez ca doresti numai binele copilului tau, si ca vrei ca el sa beneficieze de ce este mai bun.
      Esti constient ca crestinismul, iudaisumul islamismul, taoismul, hinduismul, nu pot fi adevarate toate. Realizezi ca Alah este unicul si singurul zeu. Dumnezeul lui Avram este singurul zeu. Isus este fiul lui Dumnezeu. Isus este doar un profet, si nu a inviat din morti, etc...
      Imi poti explica cum alegi care este cea mai buna religie pentru copilul tau sa o adopte?

      Nota: fii pe faza ca ca islamismul este la moda in zilele noastre. Acapareaza tot mai multi adepti din Europa si America. Tot mai multi se inroleaza in ideologia statului Islamic. Poate copilul tau o sa te mustre cand va fi mare ca nu l-ai dat la ore de Islam.
      • -5 (7 voturi)    
        pe scurt (Joi, 5 martie 2015, 16:31)

        adi [anonim] i-a raspuns lui kax

        Copilul e crestin-ortodox, deci face ore de Religie in acest sens. A face ore de Religie este si un act de cultura, nu doar de credinta. Este ;matricea culturala: in care s-a nascut.

        Mi se pare inutil sa discutam aici despre extremismul islamic. Spun doar un lucru: orice loc gol se umple. Daca Europa isi pierde sau isi neaga radacinile crestine, lasa loc liber pentru altceva.
        • +4 (6 voturi)    
          Copilul nu este crestin ortodox (Joi, 5 martie 2015, 17:33)

          kax [utilizator] i-a raspuns lui adi

          Copii in ziua de azi au libertate de miscare, cel putin in Europa.
          Daca te referi la statele inchise exemplu Coreea de nord, sau alte state islamice, da, acel copil nu are nici o scapare, devine intradevar ceea ce decide parintele/statul lui.
          Atata timp cat traim intr-o europa libera si emancipata, imi vine greu sa consider ca un copil se naste crestin ortodox, sau iudeu, sau islamist.
      • -5 (7 voturi)    
        asa e (Joi, 5 martie 2015, 16:36)

        maricela [anonim] i-a raspuns lui kax

        ai dreptate in intrebarile tale, framantarile astea sunt un bun inceput. Sapa mai departe, si vei ajunge la cea adevarata.

        PS. Iti dau un hint. Cea ai carei adepti adevarati sunt periodic prigoniti fara sa fi facut vreun rau nimanui, sub diverse pretexte meschine.
        • 0 (2 voturi)    
          Eu vreau pt copilul meu o religie mai buna. (Joi, 5 martie 2015, 17:36)

          kax [utilizator] i-a raspuns lui maricela

          Intradevar, asa s-a nascut si crestinismul, din sute de ani de prigoana in imperiul Roman. O religie nascuta din prigoana.
        • -1 (1 vot)    
          adica Islamul, nu ? (Joi, 5 martie 2015, 18:32)

          akanom [utilizator] i-a raspuns lui maricela

          Saracii musulmani, sunt atacati cu rachete trase din avione de catre crestinii americani, sau de catre evrei, si multi mor fara sa fi facut nimic rau niciodata. Deci Islamul este adevarata religie...


          Sau poate Judaismul, dupa ce milioane de inocenti au fost arsi in cuptoarele nazistilor, o religie prigonita vreme de 2000 de ani prin toata Europa, cu singura vina de a crede in altceva decat convenea majoritatii crestine.

          Care sunt aia cu adevarat prigoniti ?
          • +1 (1 vot)    
            daca n-ar fi de plans, ar fi de ras (Joi, 5 martie 2015, 18:55)

            manole [anonim] i-a raspuns lui akanom

            "cu singura vina de a crede in altceva decat convenea majoritatii crestine."

            Tot crestinii astia au facut si holocaustul, mama lor de nemernici... Pai n-ati vazut la discovery? Hitler mergea in fiecare duminica la biserica, si, cand mergea pe la lagar scotea cate o icoana cu Maica Domnului si o pupa inainte de a intra pe poarta.

            Si saracii musulmani care fac parade cu prizonierii inchisi in custi metalice, si care publica clipuri in care decapiteaza oameni, cat de mult mai sufera ei din cauza 'crestinilor' americani care-i bombardeaza.
            • +1 (3 voturi)    
              Romania mea de maine merita ce-i mai bun (Joi, 5 martie 2015, 20:05)

              kax [utilizator] i-a raspuns lui manole

              Este clar ca evreii au fost prigoniti in toata Europa crestina. Ai zice ca motivele ar fi fost unele politice, dar ce-i facea aparte era si religia lor. Nu doar Hitler a omorat la ei, intradevar, cum zice akanom, crestinii au omorat la evrei timp de sute de ani prin Europa, pe tot felul de argumente de natura metafizica.
              Este important ca istoria sa fie asumata, altfel nu putem construi nimic, totul se darama.
              Romania merita sa-i fie prezentata diversitatea din lume, frumusetea ei, uratenia ei, istoria impartiala.
              Romania mea de maine merita ce-i mai bun.
              • 0 (0 voturi)    
                Evrei (Vineri, 6 martie 2015, 4:06)

                Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui kax

                Este adevarat ca crestinii au omorat evrei (dar las' ca s-au omorat si intre ei), dar nu au facut-o institutional ca Hitler. Pana si mult hulitii regi catolici spanioli i-au lasat sa plece, pe cand Hitler i-a adunat pe cati a putut pune mana.
                • 0 (0 voturi)    
                  Asuma-ti istoria, leac universal (Vineri, 6 martie 2015, 14:52)

                  kax [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                  Zici ca daca s-au omorat intre ei ii ok, hai sa mai omoare si crestinii la ei, nu? Ca doar ei sunt obijnuiti cu omorurile.
                  Nu inteleg rationamentul.
                  Asuma-ti istoria Setalcott.
      • -1 (3 voturi)    
        Criteriu (Vineri, 6 martie 2015, 4:11)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui kax

        "Imi poti explica cum alegi care este cea mai buna religie pentru copilul tau sa o adopte?"

        O umila parere: alegeti-o pe cea adevarata.
    • +2 (2 voturi)    
      Cele doua (Joi, 5 martie 2015, 16:43)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui adi

      intrebari de la finele punctului 4. au un raspuns extrem de simplu: Istoria Religiilor va fi predata
      incepind cu clasa a VII-a.
      Parca erati impotriva textelor manipulatorii !?
    • +2 (4 voturi)    
      Nimic deosebit, doar exersarea unui drept! (Joi, 5 martie 2015, 17:08)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui adi

      <<De la un parinte care a semnat pentru "indoctrinare fortata">> Stimate domnule Adi, facand ceea ce ati afirmat in finalul postarii Dvs., nu ati facut altceva decat sa puneti in aplicare una din libertatile statuate si garantate de CONSTITUTIE: - libertatea de constiinta, credinta si optiune! Ati putut face asta pentru ca Ministerul Educatiei si scolile din subordine au avut, au si vor avea in curriculum lor educational obiectul RELIGIE! Pentru Minister si scolile subordonate, obiectul de studiu RELIGIE este obligatoriu(in sensul existentei si mentinerii in oferta educationala)! Pentru utilizatorii si beneficiarii sistemului de invatamant, obiectul RELIGIE este optional! In felul acesta este respectata si garantata pentru toti libertatea de constiinta, credinta si optiune, pe care Dvs. ati exercitat-o fara nici o ingradire! Nu mai suntem in acel regim in care niste "tovarasi" isi arogau dreptul sa ne impuna cu forta in ce&cine sa credem si sa urmam, obligatoriu, cursurile de "materialism stiintific si ateism"! Bucurati-va ca sunteti un om liber intr-o tara libera si democratica, dar trebuie sa intelegeti si sa acceptati ca libertatea Dvs., incepe si se termina acolo unde incepe si se termina libertatea celorlalti concetateni traitori in aceasta tara! Si nu uitati ca maririi revolutiei romane au murit pentru LIBERTATE! PAX VOBISCUM! AMIN!
  • -6 (24 voturi)    
    dezamagit, unfollow (Joi, 5 martie 2015, 15:11)

    gic [anonim]

    in ultima vreme pare ca ai mai multe raspunsuri decat intrebari, mr Tapalaga.

    "Nu va sperie gandul ca ar putea ajunge un mic habotinc cu ochi inocenti, viitorul fanatic religios de maine cu ochii injectati de ura?"

    nici nu pot comenta asa ceva, pot doar sa reactionez pe Facebook, asta a pus capac. Dupa ce ai facut circ ca presedintele a cules rosii in pantaloni albi si multe altele, fraza de mai sus nu ar trebui sa ma mai mire.

    Daca spuneai ca educatia religioasa este facuta de nepregatiti sau este de slab nivel, era altceva.

    Esti probabil mai castigat cu "ateii tai milianti", vorba lui Plesu. Nu mi-as dori sa te am prin preajma.
    • -1 (7 voturi)    
      Poate se referea la orele de Islam (Joi, 5 martie 2015, 16:11)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui gic

      Poate domnul Tapalaga se referea la orele de Islam din scoala. Nu crezi? Sau, exista diferenta intre Islam si Crestinism? Si daca da, cum decizi ce religie e buna pentru copilul tau?
      • 0 (6 voturi)    
        :)) (Joi, 5 martie 2015, 18:04)

        gic [utilizator] i-a raspuns lui kax

        poate se referea, insa stim cu totii ca nu se referea la Islam, singura religie care nu poate convietui in pace cu alte religii (vezi crestinism, mozaism, hinduism etc).

        Insa de data asta nu are curajul sa zica fatis ca este ateu convins si are o problema si mai mare cu BOR.

        Majoritatea avem ceva cu BOR, si pe buna dreptate.

        Incrancenarea asta impotriva religiei vine din partea semidoctilor si a mediocrilor, care confunda crestinismul cu BOR.

        Intr-o tara fara elite, e normal cumva ca mediocrii sa creada ca au toate raspunsurile.

        Eu am intalnit 2 specii de atei militanti:
        1. cei fara bun simt, agresivi (in general), chit ca sunt scoliti sau nu,
        2. cei care au ramas in urma iremediabil cu cititul, au auzit ei ceva despre monoteism si nu e de bine, plus ca popii sunt cum sunt.

        Dupa ce voi primi minusurile de rigoare, daca va veti uita in jur s-ar putea sa recunoasteti unele personaje descrise mai sus.

        din fericire nu toti ateii sunt asa, sunt destui cu care se poate discuta fara incrancenare; insa majoritatea lor pare sa fie agresiva, ca domnul Tapalaga.
        • -2 (2 voturi)    
          800 de ani de prosperitate in Andaluzia (Joi, 5 martie 2015, 20:29)

          kax [utilizator] i-a raspuns lui gic

          Imi place comentariul tau pentru ca articulezi frumos ideile. Dar nu-s adevarate.
          Adevarul e ca musulmanii, evreii si crestinii au prosperat impreuna 800 de ani in Andaluzia. Si adevarul e ca crestinii au imputit treaba aia.
          • +1 (1 vot)    
            80k km2 ? (Vineri, 6 martie 2015, 0:18)

            gic [utilizator] i-a raspuns lui kax

            80k km2 ? serios acum, cam cate exemple ti-as putea da eu contra? nu e locul.

            aci se incaiera lumea pentru altceva:)
            • 0 (2 voturi)    
              iarasi istoria este deformata (Vineri, 6 martie 2015, 0:58)

              kax [utilizator] i-a raspuns lui gic

              Incercam sa atrag atentia asupra faptului ca ca ceea ce spui tu despre islam ca este singura religie care nu poate convietui in pace cu alte religii, este fals.
              Nu inteleg de ce faci propaganda unei istorii false. Esti rau intentionat, sau nu stii istorie?
              Nu poti sa imi dai contra exemple la adevarul istoric. Andaluzia este dovada.
              • 0 (0 voturi)    
                adevarul se intinde pe 1400 ani, nu 800 in Andaluz (Vineri, 6 martie 2015, 11:35)

                gic [utilizator] i-a raspuns lui kax

                nu stiu ce istorie ai studiat tu si cata, stiu cata am studiat eu.

                Eu stiu ca oamenii invata din istorie ca nu se invata nimic din ea, chit ca se repeta.

                Vedem cu totii unde este Islamul la 1400 de ani de maturitate!!!

                Nu intamplator am facut trimiterile la raporturile cu evreii, indienii si crestinii in general. Mai nou vom vedea ce bine se inteleg si cu "necredinciosii" din China. Sa mai vorbesc de Asia Mica, sa mai vorbesc de Egipt si Africa???

                Poate le explici grecilor ce tolerant este Islamul. Eu zic sa nu o faci.

                https://www.youtube.com/watch?v=t_Qpy0mXg8Y

                uite o scurta sinteza a ceea ce inseamna convituirea cu Islamul si multe DATE ISTORICE.
                Majoritatea datelor de acolo nu ai cum sa le contesti, daca tot zici ca ai studiat istorie.

                Si tu imi povestesti de Andaluzia...
                • 0 (2 voturi)    
                  Nu inteleg ce zici (Vineri, 6 martie 2015, 14:37)

                  kax [utilizator] i-a raspuns lui gic

                  Andaluzia este un adevar, si nu poate fi contestat.
                  Am rezistat vreo 10 minute pana a inceput sa imi zica predicatorul ala american despre cum islamul ucidea crestini. Propaganda de prost gust.
                  Vrei sa zici ca este vina religiei aici?
                  Nu inteleg de ce prigonesti asa tare Islamul, din pozitia ta de crestin.
                  Eu zic ca si musulmanii sunt oameni care cred in Dumnezeu. Si daca stau sa ma gandesc este acelasi Dumnezeu cu cel al crestinilor.
                  Tu zici ca musulmanii sunt oameni fara Dumnezeu? Se zice clar ca Allah este singurul zeu.
                  Chiar nu inteleg ce zici.
      • 0 (0 voturi)    
        Obsesie (Sâmbătă, 7 martie 2015, 10:00)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui kax

        "Si daca da, cum decizi ce religie e buna pentru copilul tau? "

        Ok, am inteles ca tu nu stii. Lasa-i pe cei care stiu, sau cred ca stiu, in pace.
  • -4 (18 voturi)    
    membri BOR (Joi, 5 martie 2015, 15:17)

    tpop [anonim]

    Interesant este faptul ca majoritatea celor ce sunt impotriva scoaterii religiei din scoli, si-au botezat copii de mici (6 saptamani), astfel, acesti copii devenind membri ai BOR. Oare atunci nu erau umanisti?
    • +3 (9 voturi)    
      ai dreptate. (Joi, 5 martie 2015, 16:19)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui tpop

      Su eu am facut la fel cu copilul meu. Exact cum zici :)
      Ai dreptate.
      Urmatorul meu copil, nu o sa il mai botez metafizic. Imi multumesc ca m-am lasat de hocus pocus.
  • -10 (24 voturi)    
    totusi... (Joi, 5 martie 2015, 15:20)

    kalughin [utilizator]

    d-le, de ce nu poate un copil sa-si exercite libertatea si setea de cunoastere in cadrul orei de religie...de ce ora de religie l-ar constrange si i-ar ingradi personalitatea, l-ar face "sa mearga cu capul plecat in viata"..iar orice alta materie din trunchiul comun nu poate avea aceste grave conscinte?
    de ce religia, credinta reprezinta "indoctrinare".. iar educatia materialista, etee, tezista, fundamentarile labile, trunchiate sau fanteziste ale diverselor teorii sau reprezentari umane asupra vietii, universului etc, subiectivismul dascalilor oricarei discipline, schematismul, prozelitizmul ateu, "educatia sexuala", obsesia manualelor digitale, paranoia farmacocentrica etc nu sunt sau nu pot fi catalogate ca atare?....de ce o credinta care afirma aprori categoric libertatea totala acordata de Cretor fiintei create este vatamatoare pentru dezvoltarea copilului, iar dogmele materialiste si ateiste sunt panacee ale unei (iluzorii) libertati nealterate....?
    si de ce ma rog campania Bisericii (si a organizatiilor de parinti) este agresiva...? iar campania massmediei secularistumaniste este "soft"... mizerii mai mari spuse la adresa credintei si a credinciosilor decat in aceasta presa "libera" n-am auzit inca....nici de la marturisitorii crestini martirizati in temnitele comuniste..
    si ce inseamna"a-i respecta libertatea" unui copil? a-l lasa la mana si in voia manipularilor umanistilor atei ce acapareaza pas cu pas agenda si spatiul public?
    si apoi, la urma, "in ce matrice culturala trebuie crescut" un copil daca nu in aia in care ne-am format si am dainuit de 2000 de ani....? adica exact matricea pe care s-a edificat si fundamentat civilizatia actuala .. s-au sunteti din categoria celor care sustin ca civilizatia moderna incepe cu marx...iar 18 secole de crestinism anterioare au insemnat pentru lume "obscurantism si ignoranta" medievala?
    bazele invatamantului si matricea culturii si civilizatiei occidentale, incliusiv de rit oriental, sunt si vor ramane crestine...
    • -4 (12 voturi)    
      ... Stimate Domn.... (Joi, 5 martie 2015, 15:50)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui kalughin

      Textul D-stra este fara cusur. Ma tem insa ca nu poate fi inteles de o multime de persoane a caror emancipare nu sare de tastatura PC-ului.
    • +3 (9 voturi)    
      pentru ca (Joi, 5 martie 2015, 16:03)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui kalughin

      dumneavoastra faceti confuzie intre "religie" si "crestin-ortodoxism", intre "copil" si "bun aflat in proprietatea parintelui" sau intre "teoriile stiintifice bazate pe informatii clare, verificate pentru a fi validate" si "teoriile religioase, bazate pe niste impresii fara fundament faptic?"

      Nu exista "religie= ortodoxism". Exista RELIGII, fiecare cu particularitatile ei. Un profesor de RELIGII ar trebui sa fie o persoana obiectiva, cu studii in domeniu, capabila sa prezinte pe larg macar cele mai raspandite dintre ele, fara a inclina balanta in favoarea uneia sau alteia, tocmai pentru a asigura copiilor posibilitatea alegerii. Un preot ortodox subordonat BOR nu are ce cauta la catedra ca profesor de RELIGII.

      Dar ce pot astepta de la un BOR care incearca sa se opuna avortului argumentand ca embrionul sau fetusul trebuie considerate persoane, in timp ce acelasi BOR ii considera pe minori obiecte a caror minte o pot vopsi parintii asa cum vor?

      Sau ce pot asteptari pot eu avea de la un stat si de la cetatenii lui majori care impun paradoxal chiar prin COnstitutie statutul de obiecte al minorilor?

      ARTICOLUL 29 - (1) Libertatea gândirii şi a opiniilor, precum şi libertatea credinţelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credinţă religioasă, contrare convingerilor sale. - unde NIMENI = nici o persoana, nici un cetatean
      (6) Părinţii sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educaţia copiilor minori a căror răspundere le revine. - copii minori nu sunt persoane, cetateni.
      • 0 (2 voturi)    
        Logica (Vineri, 6 martie 2015, 3:56)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

        Pur si simplu ma ingrozesc cand citesc ce srieti.

        "BOR care incearca sa se opuna avortului argumentand ca embrionul sau fetusul trebuie considerate persoan"
        "copii minori nu sunt persoane, cetateni. "
        Deci embrionul, nefiind persoana, poate fi omorat. Copiii minori, nefiind persoane...
        • 0 (2 voturi)    
          nu te ingrozi. (Vineri, 6 martie 2015, 11:37)

          Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          Este efectul acelui materialism evil de care scriam si un pic mai sus. Din punctul lor de vedere, fintele vii sunt bucati de pamant care s-au auto-organizat. TERIBILE VREMURI TRAIM.
    • +1 (9 voturi)    
      Istoria pe care am citit-o eu zice altceva. (Joi, 5 martie 2015, 16:30)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui kalughin

      Istoria pe care am citit-o eu zice altceva.
      Zice ca leaganul civilizatiei actuale s-a nascut mult inainte ca Dumnezeu sa i se arate lui Avram. Mai zice ca grecii au descoperit democratia, ....
      mai spune ca crestinismul este printre acele religii "norocoase" care a prins la lume, in partea asta de lume.
      Istoria umanitatii este muuuuuult mai vasta si mai ampla decat istoria crestinismului.
      • +1 (1 vot)    
        Mai ai mult de citit (Sâmbătă, 7 martie 2015, 10:10)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui kax

        Ia uita-te putin unde e Grecia si unde e Israel-ul, ca nivel de dezvoltare si inteligenta.

        Crestinismul a schimbat toata lumea, desigur nu in aceeasi masura. Chiar si caledarul s-a schimbat. Asta nu-ti spune nimic?

        Crestinismul nu a "aparut" odata cu Isus Cristos pe pamant. E o continuare naturala a iudaismului.

        "crestinismul este printre acele religii "norocoase" care a prins la lume, in partea asta de lume"

        Oare de ce "a prins"? A inceput sa fie la moda sa fi rastignit pe cruce? Sa fi persecutat? Mai ales cand "conducatorul" a fost omorat, deci aparent a esuat? Gandeste-te la asta.
    • +2 (8 voturi)    
      aiurea (Joi, 5 martie 2015, 17:00)

      a [anonim] i-a raspuns lui kalughin

      bazele invatamantului si matricea civilizatiei occidentale

      sunt tocmai ruperea de bazele crestine religioase.

      si daca erau , erau crestine catolice si protestante

      in nici un caz ortodoxe. otrodoxia este o proto religie inapoiata si retrograda. cultura ortodoxiei este feudala si contraproductiva pentru copii, viitorii cetateni ai erei digitale.
      • 0 (4 voturi)    
        stim povestea cu progresul.. (Joi, 5 martie 2015, 17:24)

        titi [anonim] i-a raspuns lui a

        omul nou.. samd
        • +1 (7 voturi)    
          tu stii povestea (Joi, 5 martie 2015, 18:14)

          a [anonim] i-a raspuns lui titi

          cu ala micu nascut in iesle pe care ti au spus_o parintii cand erai mic

          si vrei sa o creada si cei de acum pentru ca tie ti s_a parut interesanta;

          fara sa le spui ca de fapt povestea mai fusese spusa in alte variante si de greci si de romani si este

          doar o poveste. de adormit copii si linistit adulti nevrozati de greutatile existentei;
          • -1 (7 voturi)    
            Ala mic nascut in iezle (Joi, 5 martie 2015, 18:40)

            titi [anonim] i-a raspuns lui a

            a devenit reper in toata lumea civilizata pentru impartirea timpului in doua mari ere: "Inainte de Ala mic nascut in iezle", si "Dupa Ala mic nascult in iezle".

            Cum nu crezi, nu mai bine iti inventezi tu propriul calendar? Sa fii si tu prin 1400 ca musulmanii?
            • -1 (5 voturi)    
              iarasi intoleranta religiasa (Joi, 5 martie 2015, 23:13)

              kax [utilizator] i-a raspuns lui titi

              Iarasi vad intoleranta religioasa. Iarasi vad crestin care nu e crestin.
              Dubaiul nu imparte timpul asa, Tokio, Shanghai la fel. Mi se pare ca vreo 5 miliarde de oameni imaprt timpul altfel.
              Tu numesti Tokio necivilizat?
              Despre ce vorbesti ca nu inteleg.
              Tu intelegi ca doar 1 din 4 e cu Isus in lumea asta?
              • +1 (1 vot)    
                Toleranta seculara (Vineri, 6 martie 2015, 3:48)

                Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui kax

                Deci care e conluzia? Implementam calendarul revolutiei franceze?

                http://en.wikipedia.org/wiki/French_Republican_Calendar

                Poate mai asezonam si cu ceva teroare in randul calugarilor vechi calendaristi
                • 0 (2 voturi)    
                  Da, implementam calendaru (Vineri, 6 martie 2015, 9:31)

                  kax [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                  Da, implementam calendarul cu inaintea lui Isus si dupa Isus.
                  Asta este perfect etic moral si normal pentru toata lumea din lumea asta. Pentru toti cei 5 miliarde de non crestini.

                  P.s.: Sfat pentru conversatiile cu mine: exprimati ideile cu cuvinte, aici pe comentarii, nu ma trimite sa ma documentez, ca nu am timp sa citesc.
                  • +1 (1 vot)    
                    Calendar (Vineri, 6 martie 2015, 14:17)

                    Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui kax

                    Pai tocmi asta e problema cu majoritatea celor care isi dau cu parerea despre religie, incepand cu dl. Tapalaga si terminand cu dvs., habar n-au despre ce vorbesc si nici nu-i intereseaza sa se documenteze despre subiect.
                    De fapt nu-mi dau seama daca comentariul dvs e serios sau sarcastic. Daca e serios, propunerea chiar s-a implementat in timpul Mari terori din timpul revolutiei franceze. N-a iesit bine. Daca e sarcastic, conform principiilor dvs de non-discriminare, propunerea este discriminatorie (lasand la o parte faptul ca multe state neoccidentale au adoptat calendarul gegorian de bna voie si nesilte de nimen).
                    • 0 (2 voturi)    
                      Crestinii trebuie sa fie mai cumpatati (Vineri, 6 martie 2015, 15:35)

                      kax [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                      A fost sarcastic, pentru ca imi pare de prost gust sa fluturi pe Isus peste tot in lume. Nu este frumos si etic pentru alte culturi si religii, cum nici ti nu-ti place sa-l fluture cineva pe Mahomed pe la nasul tau.
                      Daca tu si alti cativa credeti in Isus, adica un om din patru in lumea asta, foarte bine, credeti, dar nu impuneti masurare timpului, ca nu e elegant.
                      In toata lumea, cu exceptia unor state crestine, timpul se imparte Dupa era noastra si inaintea erei noastre. nu dupa Cristos si inainte de Cristos.
                      Daca calendarul Gregorian s-a nascut sub influenta cresinta, si a fost bun, aplicabil in toata lumea, si lumea l-a adoptat, nu inseamna ca trebuie sa il bagati pe Isus pe gat la toata lumea.
                      • +1 (1 vot)    
                        Vai, vai. (Vineri, 6 martie 2015, 17:27)

                        Setalcott [anonim] i-a raspuns lui kax

                        Complet irelevant cum ii zice. Tot anul 2015 este.
                        • 0 (0 voturi)    
                          sa fie ingaduinta si modestie (Vineri, 6 martie 2015, 22:54)

                          kax [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                          Da, 2015. Sa fie ingaduinta si modestie.
                      • +1 (1 vot)    
                        Deh, daca nu citesti... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 10:21)

                        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui kax

                        "Inaintea erei noastre" sau "inainte de Hristos" au exact aceeasi semnificatie si se refera la calendarul gregorian. S-a introdus mai tarziu "era" in loc de "Hristos" odata cu venirea comunismului, pentru ca tovarasii erau deranjati de tot ce avea legatura cu alta religie.


                        "Crestinii trebuie sa fie mai cumpatati"

                        Ateiii nu trebuie sa fie cumpatati?

                        Ateii sunt totdeauna curati ca lacrima, pentru ca de fapt ei exista doar in teorie. Normal, cand nu faci nimic sau n-ai facut nimic, nu e nimic de criticat.
  • +8 (16 voturi)    
    imi place (Joi, 5 martie 2015, 15:21)

    Europiu [utilizator]

    Imi place articolul intrucat cred ca, intr-adevar, asta este problema: trebuie asigurata libertatea de a alege. Si, evident, sa invatam sa respectam alegerilor altora, atata timp cat ele nu impieteaza asupra ale lor noastre.

    "Sa invete sa puna totul sub semnul intrebarii" (misprint corrected) spune dl Tapalaga si sunt de acord. Am facut scoala pe timpul lui Ceasca si as putea sa spun (la fel ca toti cei de-o varsta cu mine) mii de istorioare cum astfel de atitudini erau masiv descurajate - cu efecte nu tocmai benefice.

    Ma rezum doar la o anecdota din acele vremuri: un coleg a luat patru la romana (si parintii au fost chemati la scoala) pentru ca, referindu-se la pasajul (Eminescu, Scrisoarea a III-a) "eu imi apar saracia si nevoile" i-a zis profesoarei "Asta-i o prostie!".
  • +5 (13 voturi)    
    nu religiei in scoli. (Joi, 5 martie 2015, 15:28)

    clint [utilizator]

    ca sa fiu bine inteles, consider ca religia a avut un rol benefic la un moment dat pentru omenire.

    oamenii "mai slabi de inger" imita. azi imita mai mult vedete de doi bani, fotbalisti si alte manifestari ale mitocaniei care vin cu o forta mare la tot pasul, insa asta nu inseamna ca trebuie sa ne intoarcem la Evul Mediu cand modelele imitate veneau de la biserica dar si din familie si comunitate, ambele religioase.

    solutia pentru a scapa de imitatie este cultivarea unei gandiri critice specifica tutror civilizatiilor care, cultivand acest tip de gandire critica, au inregistrat un boom pe toate planurile. deci NU intoarcerea la dogma si inlocuirea unei forme de imitatie cu alta la fel de periculoasa pentru timpurile astea.

    deci nu, nu cred ca religia este un model de urmat in scoli unde gandirea independenta trebuie sa fie principala preocupare a profesorilor si elevilor. despre divinitate, aici e alta poveste si nu are legatura cu religia, cu atat mai putin religia din scoli.

    vorba filosofului, doua tipuri de persoane sunt cele mai odioase, cele care nu Il cauta pe Dumnezeu si cei care cred ca L-au gasit.
    evident, biserica si mesajul ei este plin de certitudini este de pe pozitia celor care L-au gasit pe Dumnezeu. de fapt ideea este ca in raport cu religia trebuie o anumita moderatie, si mai multa dilema, altfel devenim talibani.

    permanenta cautare a divinitatii este o chestie prea intima care nu poate avea nimic in comun cu mesajele unor popi ramasi in alte timpuri care vor doar mase de indivizi supusi, pupatori de icoane, care se roaga la D-zeu ca sa ii treaca strada, fara gandire critica, incapabili de cautari de genul asta.
    • 0 (2 voturi)    
      Filozofi (Vineri, 6 martie 2015, 3:38)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Fiecare cu filozofii lui. Pascal a zis

      There are three kinds of people in the world; those who have sought God and found Him and now serve Him, those who are seeking Him but have not yet found Him, and those who neither seek Him nor find Him. The first are reasonable and happy, the second reasonable and unhappy, and the third unreasonable and unhappy.

      Horia Roman Patapievici a zis: “Afirmatia ca religia este doar de ordin privat si nu de ordin public este o pura aberatie”

      https://www.youtube.com/watch?v=4JL5cI1xM10&t=58m33s
      • +1 (1 vot)    
        parerile sunt discutabile (Vineri, 6 martie 2015, 10:50)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        ce a zis Pascal mi se pare OK. remarca te rog diferenta intra "l-au gasit pe Dumnezeu" de la Pascal si "cred ca l-au gasit pe Dumnezeu". este cheia problemei iar in istorie, cei din a 2-a categorie au lasat doar sange si suferinta. si inca mai exista pe glob multi d-astia.

        si la HTR lucrurile sunt discutabile. ce inseamna "public" ? dupa mine, practicarea religiei in spatiul public al bisericii este normala. inocularea religiei in ORICE spatiu public si orice institutie publica , ca scoala, care are alte scopuri cred eu, este prea mult, pentru ca scopul scolii si al practicarii religiei sunt diferite.

        scoala trebuie sa promoveze gandirea libera si INDEPENDENTA si deductie logica bazata pe FACTS pe cand religia promoveaza DEPENDENTA de Dumnezeu si o gandire bazata pe CREZ.

        azi suntem tributarii unei gandiri ancestrale mai degraba bazata pe crezuri si d-aia suntem manipulati atat de biserica cat si de alte forte oculte asa ca poate ar fi mai bine sa incercam, in perioada urmatoare sa dam si gandirii bazate pe facts mai multa importanta.

        ok, stiinta nu raspunde la toate intrebarile existentiale, dar cand esti bolnav te duci la doctor ( si popii se duc ), in general nu te faci bine doar cu rugaciuni. asta trebuie sa intelegem noi si sa avem o separatie clara in minte, sa stim exact pentru ce e buna credinta si pentru ce e buna stiinta.

        religia ( care nu-i totuna cu credinta ) nu pare sa fie inca pregatita sa accepte stiinta si gandirea bazata pe facts si ia in deradere realizarile stiintei desi le foloseste cu cinism.


        indivizii au nevoie de ambele pentru ca nici una, nici alta nu raspund 100% la intrebarile existentei si cele doua se pot imbina armonios daca nu incurcam borcanele si amestecam lucruri care ar trebui sa fie separate.

        cum spuneam, sunt adeptul religiei cu masura. cunoastem un lucru atunci cand ii intelegem limitele. religia ( repet nu credinta ) este ceva acaparant care vrea sa transforme radical indivizii tragandu-i intr-o singura directie.
  • -4 (12 voturi)    
    cateva puncte de vedere (Joi, 5 martie 2015, 15:30)

    Dan [anonim]

    1. Conceptul intimitatii credintei religioase este unul occidental nascut intr-un mediu diferit de cel al nostru. Experienta poporului nostru vis-a-vis de credinta religioasa este diferita de cea occidentala. Biserica noastra traditionala a fost ferita de derapajele vestice, vezi inchizitia, vezi poziţii anti-ştiinţă, vezi cler provenit din rândul elitelor conducatoare sau financiare, etc. Traditional Biserica noastra a avut clerul din randul oamenilor de rand iar evolutia sa a fost una a unei institutii populare, apropiate de popor fara, repet, derapajele amintite mai sus. Alungarea bisericii din spaţiul public în mediul occidental a fost o reactie la erorile ritului vestic intamplate in acest mediu. Mentalul popular românesc nu are în constiinta sa cauze care sa justifice o asemenea exilare.
    2. Toata lumea rade şi acuza aglomeratiile de la moaste, de la aghiazma si de la orice sarbatoare religioasa mai importanta. Acestea au loc datorita lipsei unei culturi religioase. Este normal ca fiecare cult sa fie preocupat de cresterea gradului de cultura a membrilor cultului sau.
    3. Pragmatic vorbind statul trebuie sa gestioneze si sa controleze, in folosul sau, modul cum se face o asemenea cultura, tinand cont de numarul mare al membrilor acestor "grupuri religioase" (peste 95% din populatie s-a declarat apartinand unui cult). Nu credeti oare ca statul trebuie sa se implice intr-un fel in asemenea "grupuri" tinand cont si de faptul ca toate declara ca au la baza ideologii morale in folosul omului? Oare statul nu ar trebui sa foloseasca puterea lor de persuasiune pentru a imbunatati starea morala a membrilor sai? Statul suntem noi. Oare nu ar trebui ca noi sa folosim si acest mijloc (cultele religioase) pentru a imbunatati starea morala a acestei natiuni? .... sau nu ne intereseaza acest lucru .....! Faptul ca acest lucru nu a fost bine facut nici de catre stat nici de catre culte este o alta poveste. Dar aceasta depinde si de implicarea noastra.....
    • +3 (3 voturi)    
      Informatia este totul. (Joi, 5 martie 2015, 16:35)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      "Mentalul popular românesc nu are în constiinta sa cauze care sa justifice o asemenea exilare."

      Deja are, internetul are grija de asta. Informatia este totul.
    • 0 (0 voturi)    
      Religia privata (Vineri, 6 martie 2015, 3:42)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Conceptul intimitatii religioase nu este unul crestin, ci unul gnostic, care a redevenit la moda pe masura ce crestinii occidentali ai secolului 20 au apostaziat si s-au intors la vechile erezii. Autorul catolic american Ross Douthat a scris o carte despre asta - Bad Religion - How we Became a Nation of Heretics

      https://www.youtube.com/watch?v=71udA4T4u2A
  • -5 (23 voturi)    
    Paranoia (Joi, 5 martie 2015, 15:31)

    Skipper1 [utilizator]

    Religia n-a fost niciodata obligatorie la scoala.

    Cei 0,2% de atei plus cei fara afiliere religioasa (dupa recensamant) plus altii, au considerat ca e prea greu pentru ei (desi se considera mai inteligenti) sa faca o simpla cerere ca sa nu faca religie. Au considerat normal ca sa fie obligati ceilalti (81% dupa recensamant) sa faca cerere ca vor sa faca religie. S-a schimbat legea. Nici acum nu e bine. Ei tot se simt "presati" sa faca religie.

    Nu sunt ortodox, dar e iritanta prostia si isteria asta. Urlati intr-una "nu vrem religie cu forta", desi niciodata, nimeni nu v-a fortat. Intotdeauna a existat optiunea de a nu face religie.


    "De ce v-ati indoctrina copilul cu precepte si dogme pe care oricum mintea lui cruda nu le intelege?"

    Ce intelege copilul cand merge la scoala? Mai nimic. De-asta merge la scoala, ca sa invete si sa inteleaga.


    "De ce i-ati limita curiozitatea, placerea de a chestiona totul in jur, lumea, oamenii, viata? De ce i-ati rapi clipa miraculoasa cand intregul univers i se releva incet cu toate luminile si umbrele lui?"

    Pai atunci sa nu mai mearga deloc la scoala, sa-l lasam sa "cerceteze universul" cum vrea el si sa faca "propriile alegeri".

    "N-ar trebui sa facem astfel de optiuni in cunostinta de cauza, nu la varste cand nu mergi inca nici la toaleta singur? "

    Optiunile le fac parintii, va invata lucruri potrivite varstei si intelegerii, iar cand va ajunge la varsta potrivita va alege singur.


    "Nu va sperie gandul ca ar putea ajunge un mic habotinc cu ochi inocenti, viitorul fanatic religios de maine cu ochii injectati de ura?

    Adevarul e ca pe strada si prin metrou vezi numai adolescenti habotnici, care discuta subiecte religioase, nu imoralitati din filme, despre masini, telefoane sau fete. Citesc din Biblii si tin matanii in mana, nu telefoane si tablete cu facebook si filme. Vorbesc foarte religios, nu injura si nu fac glume deocheate. Mananca numai prescuri, nu fumeaza, nu beau. Nu e greu sa traiti cu schizofrenia asta?
    • +8 (10 voturi)    
      SPAM (Joi, 5 martie 2015, 16:05)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

      Pai e ca la spam, sa-ti trimit mailuri aiurea si tu trebuie sa te dezabonezi, nu ti se pare normal sa te abonezi la ce te intereseaza si apoi sa pimesti informatiile cerute?
    • +2 (4 voturi)    
      genial! (Joi, 5 martie 2015, 16:23)

      bamse [anonim] i-a raspuns lui Skipper1

      nu prea mai ai ce sa adaugi.
    • 0 (2 voturi)    
      un comentariu exceptional! (Vineri, 6 martie 2015, 11:41)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

      un spirit treaz si de laudat.
  • -1 (17 voturi)    
    Sunt un om credincios care nu apreciaza biserica (Joi, 5 martie 2015, 15:42)

    mihaela001 [utilizator]

    Daca este optionala, fiecare are dreptul sa aleaga. Deci nimeni nu e fortat sa-si "indoctrineze copilul".

    Mie mi-a fost predata religia de catre un om bun si bland, care m-a invatat sa am demnitate, sa merg pe un drum corect, sa am respect pentru altii, pe scurt, sa fiu un om bun si demn. Datorita lui si bunicilor mei care erau credinciosi fara a fi habotnici, am ales sa-mi vad de scoala si de familie atunci cand altii in jurul meu se drogau si beau in nestire si am ajuns omul de astazi, cu o cariera frumoasa si cu o familie pe masura.

    Credinta m-a ajutat sa nu deviez atunci cand am fost pe muchia prapastiei si aveam de ales intre a ma pierde si a da piept cu viata.

    Nu-mi place biserica asa cum este ea astazi. Nu-mi plac preotii, bisericile multe si inutile, luxul si mafia formate in jurul BOR. Dar asta nu are a face cu religia si cu Dumnezeu asa cum ar trebui ele sa fie cu adevarat. Dumnezeul din noi insine si din tot ce e frumos in lume.

    Nu-mi voi forta copilul sa fie credincios daca el va alege altfel, sa ne intelegem. Nu sunt bigota. Insa campania asta de ura si de denigrare la adresa celor ce decid altfel nu o inteleg. Credeti ca o lume fara credinta va fi mai buna?
    • +4 (6 voturi)    
      credinta (Joi, 5 martie 2015, 16:44)

      anca [anonim] i-a raspuns lui mihaela001

      Si eu cred in Dumnezeu...dar...dupa parerea mea credinta nu inseamna ore in sir petrecute in biserica ascultand ce spune preotul care indeamna la cumpatare dar el tocmai a coborat dintr-un BMW serie noua. Credinta inseamna sa fii bun si iertator, sa fii intelept, sa te porti frumos cu cei din jur, sa ajuti atunci cand poti sau, daca nu poti sa ajuti macar sa nu faci rau. Din pacate (stiu de la copiii mei) la orele de religie se spun multe lucruri care nu au nimic de-a face cu credinta. Uneori copiii sunt amenintati cu tot felul de pedepse divine. La un moment dat copiii ieseau infricosati de la ora de religie. Eu am facut scoala pe vremea comunistilor, deci nu am avut ore de religie, dar parintii si bunicii m-au invatat ce este credinta, m-au invatat rugaciuni si nu m-au amenintat cu pedepse groaznice daca folosesc metode contraceptive, de exemplu.
      • -3 (5 voturi)    
        hai sa va traduc eu (Joi, 5 martie 2015, 17:08)

        Tiberiu Manea [anonim] i-a raspuns lui anca

        si eu sunt credincios, cred in Dumnezeu, dar nu cred ca trebuie sa faci ce spune el. Astea sunt inventii. Eu cred ca daca mergi in club, bei o sticla de vodka sau whiskey cu prietenii nu faci nimic rau. Ce daca pleci cu o fata/baiat pe care abia l-ai cunoscut acasa, nu e nimic rau in asta, toata lumea face asa, iar cei care nu fac sunt niste extremisti neonazisti. De ce sa mergi duminica la biserica sa auzi niste cantari plictisitoare si sa te asfixiezi cu mirosul ala insuportabil de tamaie, cand poti sa mergi la shopping, e mai liber dimineata, ca majoritatea dorm dupa o seara lunga in oras. Eu zic ca Dumnezeu nu se supara daca mai tragem si-un pic pe nas, ce mare scofala, am facut rau cuiva? Ce daca folosim contraceptive? Biserica e apoi vinovata pentru cazurile de cancer la san, ca din cauza lor nu avem spitale.
        • +5 (5 voturi)    
          nu intelegi (Joi, 5 martie 2015, 17:51)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui Tiberiu Manea

          ce nu pare sa intelegeti voi este ca cei care se opun bisericii in scoli nu inseamna ca sunt adeptii dezmatului si desfraului sau neaparat necredinciosi.

          este un tip de gandire radicala a voastra, dar nu ma mira, bisericosii tind sa fie radicali iar religia in scoli este doar o forma de radicalism.

          religia trebuie practicata de fiecare cum poate si cum vrea, dar nu in scoala, la biserica ar fi excelent.

          nu va mai victimizati atat, daca nu din demnitate, macar din respect pentru primii crestini care au fost prigoniti cu adevarat si care si-au dus crucea cu demnitate. daca ai fi mers la biserica sau scoala sigur auzeai ce au patimit ei si daca aveai si bun simt, nu puteai sa faci ceea ce faci.

          acum, de bine, de rau, biserica si religiozitatea sunt in floare. puteti sa mergeti la biserica, puteti sa va rugati acasa asa ca de ce nu ii lasati si pe altii sa creada si sa aleaga pentru copiii lor asa cum le dicteaza constiinta ?

          lasati-i pe "dezmatati" ca nu e treaba voastra. ar trebui sa fie un exemplu pe care voi sa il dati copiilor: uite ce rau au ajuns astia care fac doar ce ii taie capul si ce bine o duc eu care merg la biserica in fiecare duminica.

          dar oare puteti sa faceti asta, esti impacat cu tine, macar dpdv moral ?
          • 0 (4 voturi)    
            cine pe cine nu lasa in pace? (Joi, 5 martie 2015, 18:22)

            marcel [anonim] i-a raspuns lui clint

            Cine a pornit aceasta 'cruciada' impotriva crestinismului azi? Nu voi, care ati vrut chipurile sa nu mai faceti hartia aia de renuntare la religie? Ati obtinut ce-ati vrut, dar se pare de fapt n-ati obtinut nimic. Majoritatea a ales sa faca cererea, si asta v-a innebunit.

            Eu nu ma victimizez, ai dreptate crestinii de acum nu sunt nici pe departe ca si mucenicii cu adevarat prigoniti in trecut (chiar in trecutul apropiat, in vremurile atee-comuniste). In ultimii 25 de ani credinta a fost la liber. Dar intotdeauna dupa o perioada de credinta la liber vine o perioada crunta de prigoana. Isteria pe care o provocati voi cu ora de religie este doar inceputul noii prigoane (din cate se pare va fi si ultima.. cunoscatorii stiu de ce). Pentru ca niciodata nu va multumiti cu ce predicati initial ("am vrut sa nu mai facem cererea"), in final vreti eliminarea fizica a tuturor crestinilor, pas cu pas, intr-un proces cvasistatic, sa nu ne ascundem dupa degete.

            Totusi, fiecare e dator sa lupte pentru credinta lui. La crestini lupta e duhovniceasca, la toti ceilalti e fizica.
            • +3 (3 voturi)    
              putina flexibilitate va rugam, nimic mai mult (Joi, 5 martie 2015, 19:24)

              clint [utilizator] i-a raspuns lui marcel

              "in final vreti eliminarea fizica a tuturor crestinilor"...

              pai eu sunt crestin, merg la biserica si chiar cred in Dumnezeu . de ce te crezi tu mai crestin ca mine ? din trufie. n-ai inteles nimic din religie, imi pare rau sa ti-o spun.

              un caz clasic de exaltat religios care vede comploturi si vrajitoare si se crede si buricul credintei. nu am nimic de comentat ca n-ai cum intelege.

              daca era sa intelegi, ai fi inteles pana acum ca problemele actuale ale crestinatatii ale caror efecte le vezi insa nu poti intelege cauzele pt ca esti indoctrinat, sunt datorate chiar crestinilor si in special inflexibilitatii bisericii care, daca o tine tot asa, adica din gafa in gafa si razboi prostesc cu stiinta care nu se opune divinitatii si care i-a demontat in ultimele sute de ani toate prostiile, va ajunge sa fie de rasul copiilor de gradinita.

              ok, ne supunem dictaturii majoritatii, religie in scoli. dar nu inseamna ca problema nu e mult mai profunda si nu merita dezbatuta cu moderatie si coerenta, nu ca in evul mediu, vazand diavoli si vrajitoare la tot pasul.
            • 0 (2 voturi)    
              lupta se face prin cuvinte (Joi, 5 martie 2015, 20:51)

              kax [utilizator] i-a raspuns lui marcel

              Si eu am fost crestin. Acum nu mai sunt. M-am uitat in jurul meu, si am vazut niste lucruri, si am decis sa-mi interoghez credinta. Si nu a trecut testul.
              Lupta non crestinilor din Romania cu crestinii, se face modern, prin idei. Nu fizic.
              • -1 (1 vot)    
                da (Vineri, 6 martie 2015, 0:58)

                baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui kax

                acum esti adeptul bisericii ateiste militante si al pseudoreligiei criminale numita politica corecta, de fapt vechiul comunism al ticalosilor marx, lenin si restul, in care ''proletarii'' au fost inlocuiti de tot felul de ''minoritati''. Eventual si iubitor de musulmani imbecili, ca e persecutatii de crestinii cei rai, saracii de ei
                • +1 (1 vot)    
                  Imi pare ca nu ai dat replica la comentariu (Vineri, 6 martie 2015, 15:41)

                  kax [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

                  bec, limbajul tau ma deranjeaza.
                  Zici despre musulmani imbecili, zici despre politica criminala, zici despre ticalosi.... nu inteleg ce vorbesti.
                  Esti crestin? Crez ca Isus te va mantui?
              • -2 (2 voturi)    
                Sta scris (Vineri, 6 martie 2015, 11:43)

                Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui kax

                nu-ti pune credinta la incercare.
                • +1 (1 vot)    
                  de ce? (Vineri, 6 martie 2015, 15:45)

                  kax [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

                  Serios, de ce sa nu imi pun credinta la incercare.
                  Uite, pana recent, credeam ca daca o pisica neagra imi taie calea, ceva rau mi se va intimpla. Credeam asta.
                  Acum nu mai cred asta, ca am constatat ca pisica neagra nu are nici o treaba cu mine si cu ce fac eu, ea isi vede de treaba ei, si trece drumul cand considera ea ca e convenabil.
      • 0 (0 voturi)    
        Credinta (Vineri, 6 martie 2015, 2:10)

        AT [anonim] i-a raspuns lui anca

        Toate lucrurile alea frumoase despre care spuneti ca sunt credinta le poate face si un ateu. Deci la ce va foloseste credinta? Despre metodele contraceptive nu v-a povestit bunica pentru ca pe vremea ei nu existau.
    • +1 (3 voturi)    
      eu cred ca lumea va fi mai buna (Joi, 5 martie 2015, 20:43)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui mihaela001

      Eu cred ca nici nu stim ce este credinta. Nu stim de unde vine ea, si de ce ne face sa fim ceea ce suntem.
      Fara credinta nu cred ca vom putea fi niciodata. Trebuie doar sa interogam credinta aia, si sa o supunem continuu testelor. Daca se dovedeste ca nu indeplineste anumite criterii, o schimbam. Oricum, in orice am crede, eu cred ca lumea va fi mai buna.

      P.s. vezi ce mult am folosit cuvantul "cred" :)
      • +1 (1 vot)    
        Creidinta (Vineri, 6 martie 2015, 2:07)

        AT [anonim] i-a raspuns lui kax

        Pai daca nu se mai preda nici la scoala, cum o a stim ce e credinta? "Cred intr-unul Dumnezeu, Tatal atottinatorul..."
      • 0 (0 voturi)    
        io (Vineri, 6 martie 2015, 11:45)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui kax

        nu mai stiu sincer ce sa cred despre tine. Esti cumva pe un inceput de drum bun, bun din punctul meu de vedere. Simti, iti pasa, gandesti, e foarte ok, zic eu.
        • +1 (1 vot)    
          Este motorul actiunilor noastre (Vineri, 6 martie 2015, 16:03)

          kax [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

          Vezi, si nu-s crestin. :)
          Credinta nu inseamna sa crezi in existenta unui zeu care te va mantui. Eu cred ca inseamna mult mai mult. Este motorul actiunilor noastre.
          Unii sunt mai ancorati intr-o anumita credinta, altii mai putin ancorati. si tot asa...
  • +7 (7 voturi)    
    Religia (Joi, 5 martie 2015, 15:45)

    andrei [anonim]

    Problema cea mare, pe care se fac toti ca nu o vad, este calitatea "profesorilor" care predau aceasta disciplina. De-a lungul timpului, fiul meu, liceean deja, a avut profesori care nu se ridicau nici macar la nivelul lui cultural. Acesti profesori nu vor putea preda niciodata altceva decat dogme si ritualuri incremenite in Evul Mediu. Iar manualele sunt pe masura.... Dupa 8 ani de studiu al Religiei fiul meu refuza sa mearga la biserica desi in sinea lui crede ca exista cineva, acolo sus, care il iubeste. Oare de ce?
    • -4 (6 voturi)    
      poate pentru ca are un parinte ca tine (Joi, 5 martie 2015, 16:41)

      frey [anonim] i-a raspuns lui andrei

      care nu frecventeaza biserica, care nu-i ofera exemple de moralitate. Copiii fac cam ce vad la parinti.
      • +2 (4 voturi)    
        adevarat ortodox (Joi, 5 martie 2015, 16:54)

        mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui frey

        io zic sa-i bagi o acatista (sau un acatist?).
      • 0 (0 voturi)    
        Incuiat (Vineri, 6 martie 2015, 15:06)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui frey

        De la mine a invatat sa fie bun, generos, sa-i ajute pe ceilalti ori de cate ori poate, sa faca intotdeauna ceea ce este corect, sa incerce sa gaseasca frumusetea interioara a fiecarei fiinte umane, sa fie empatic. De la orele de Religie nu a invatat ABSOLUT nimic. Cum iti permiti tu sa-mi spui ca nu-i ofer exemple de moralitate? De unde stii tu ce educatie i-am oferit eu copilului meu? Dupa tine, daca nu mergi la Biserica inseamna ca esti lipsit de repere morale. Nu vezi cat de intolerant/a si habotnic/a esti? Asta inseamna sa fi crestin (ortodox)? Sa mergi la Biserica, sa te pretinzi credincios si sa scuipi ura si venin?
  • +8 (14 voturi)    
    Cum decizi ce religie e buna pentru copilul tau? (Joi, 5 martie 2015, 15:53)

    kax [utilizator]

    Daca te-ai uita un pic in jurul tau vei vedea ca toate enumerarile tale, acelea care sunt vârâte pe gât oamenilor, sunt unice si universal acceptate.
    Impozitele, vaccinurile, educatia atee, politica politic-corecta, gazele de sist si teroria evolutionista sunt la fel in toata lumea. Nu exista fizica australiana, nu exista chimie braziliana, matematica indiana, etc.... Exista matematica universala.
    In schimb, religiile sunt diferite.
    Prin ce rationament ignori invataturile Islamice, care spun foarte clar ca Dumnezeu este Allah si este singurul. (1,6 miliarde de oameni cred in acest adevar). Cum ii spui copilului tau ca Dumnezeul lui Avram nu a avut un fiu, asa cum sustine religia iudeica, iar ca Isus a fost doar un profet? Cum ii explici copilului tau ca defapt pe pamantul asta exista/au existat mii de religii, si ca doar una din ele este cea adevarata?
    Cum alegi ce religie sa adopte copilul tau?
    • -7 (11 voturi)    
      Problema e pusa gresit (Joi, 5 martie 2015, 16:14)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui kax

      Există o singură religie adevarată , restul sunt erezii. Pune mâna pe carte. Mai lasă știrile și moda.
      • -4 (8 voturi)    
        el nu e cu stirile si moda (Joi, 5 martie 2015, 16:33)

        fane [anonim] i-a raspuns lui Un cititor

        kax stie foarte bine ce face, participa la toate discutiile pe teme religioase din internet, si are o agenda foarte bine trasata, chiar daca nu de catre o persoana anume, concreta. E un tip mistic si anticristic.
        Dar speram ca pana la final se va mantui si el, cu ajutorul Domnului, macar in ultima clipa ca talharul de pe cruce.
        • +4 (8 voturi)    
          In 2015 in Europa, nu se mai merge pe apa. (Joi, 5 martie 2015, 17:59)

          kax [utilizator] i-a raspuns lui fane

          Iti dai si tu fane cu parerea despre agenda mea.
          Din punctul meu de vedere, crezurile tale sunt niste bazaconii. Nu te cunosc, nu stiu ce varsta ai, nu stiu in ce conditii ai crescut si trait, dar imi imaginez ca poti mai mult decat sa aduci ofrande unuia care cica a mers pe apa, a inviat oameni din morti, a vindecat miraculos, a fost nascut din fecioara.
          In 2015 in Europa, daca te duci la cineva si ii spui ca ai mers pe apa, rade de tine.
          • -2 (4 voturi)    
            mai sunt unii si azi (Joi, 5 martie 2015, 18:11)

            cecilia [anonim] i-a raspuns lui kax

            uita-te pe discovery.. vestitorii celuilalt
            • -1 (3 voturi)    
              despre ce e vorba? (Joi, 5 martie 2015, 19:06)

              kax [utilizator] i-a raspuns lui cecilia

              Nu ma uit, zi-mi despre ce e vorba.
              Vorbesti de Sathya Sai Baba?
          • -1 (5 voturi)    
            prost nu esti... (Joi, 5 martie 2015, 19:36)

            Blackhawk [utilizator] i-a raspuns lui kax

            ... esti doar teribil de incult. Incearca sa citesti si altceva decit Hotnews si Antena 3.

            De asta se numeste CREDINTA. Crezi in ce vrei tu mon cher. Eu (de exemplu) cred ca Europa ride puternic de cei ca tine. Cred ca de aceea nici nu-i considera pe romani cu adevarat europeni.

            Nici o problema, pe tine te intelegem: crezi in Udrea si Basescu. Traiesti intr-o tara libera.
      • +2 (6 voturi)    
        Care este religia adevarata? (Joi, 5 martie 2015, 17:49)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Imi zici si mie care este religia adevarata? Daca poti cu argumente te rog.

        Ha ha, iti sugerez si eu tie sa lasi moda si stirile, Daca nu stiai, iti zic eu: Cea mai la moda religie mare dupa Islam este cerstinismul. Te-ai gandit sa te apuci de ceva adevarat/vechi/traditional si nu ce e la moda?
        • +1 (1 vot)    
          Intelepciune instant (Sâmbătă, 7 martie 2015, 9:55)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui kax

          Te astepti sa-ti spuna cineva pe internet treaba asta? E o problema existentiala, de viata si de moarte, pune mana si citeste, STUDIAZA, gandeste-te, mediteaza si cauta singur raspunsul. Lucrurile astea nu se invata asa, superficial, cum citesti o reteta din cartea de bucate. Si daca tot sunteti asa impotriva "indoctrinarii", inainte sa te apuci de lucrurile de mai sus, arunca televizorul.
      • 0 (2 voturi)    
        :)))) (Joi, 5 martie 2015, 17:50)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Pai asta zic si musulmanii hard core. Nu mai bine va inchideti voi astia care ati pus coada la pruna si va lamuriti problemele 1 la 1?

        Am eu o banuiala ca lumea va fi mult mai calma si mai bogata dupa, atat spiritual cat si material.
      • +2 (4 voturi)    
        adevarata religie (Joi, 5 martie 2015, 18:14)

        akanom [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Sunt de acord ca o singura religie e adevarata. Intrebarea e - care e religia adevarata ?

        Islamul, care are doctrine foarte stricte ?

        Catolicismul, care are cel mai mare numar de credinciosi din lume ?

        Protestantismul, care are cei mai bogati credinciosi din lume ?

        Buddismul, care are cei mai sereni credinciosi din lume ?

        In comparatie cu restul, ortodoxismul de rit romanesc nici nu exista pe harta lumii.

        Sunt de acord sa se predea religia in scoli, dar sa fie predate toate in mod egal. Cate un preot al fiecarei religii sa aiba timp egal sa-si prezinte oferta. Si sa fie lasat copilul sa aleaga daca ii place vreuna.

        Cu ce drept vari tu o religie anume pe gatul copiilor ? Daca ai ales religia proasta, si ii condamni si pe ei la pierzanie ?
        • -3 (7 voturi)    
          eu propun altceva (Joi, 5 martie 2015, 18:37)

          trepsa [anonim] i-a raspuns lui akanom

          sa-l intreb pe copil la 7 ani, ce anume sa invete la scoala: vrea matematica, vrea romana, vrea geografie? De ce sa ne bagam asa cu bocancii in viata lui? Sau poate ca nu vrea sa mearga deloc la scoala.. E drept asa, sa-l brutalizam?

          Poate se sperie ca ii spune cineva de iad sau de drac la scoala. Nu mai conteaza ca il vede pe drac live la tv in aproape fiecare film. Daca-l vede nu se sperie, ci doar daca aude de el.
        • +1 (1 vot)    
          Religia (Vineri, 6 martie 2015, 4:42)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui akanom

          Daca crestinismul e adevarat, nu trebuie sa iti faci griji, Biblia zice: "Fiul nu va purta nedreptatea tatălui"
      • 0 (0 voturi)    
        islamul, nu? (Joi, 5 martie 2015, 20:51)

        boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        :-)
    • 0 (0 voturi)    
      teroria (Vineri, 6 martie 2015, 9:18)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui kax

      evolutionista. Da, poate ca este sii o teorie, dar si oarecum teroare... :-)
      • 0 (0 voturi)    
        Nu inteleg ce zici (Vineri, 6 martie 2015, 14:49)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

        Nu inteleg ce vrei sa zici.
        Poti fi mai explicit te rog?
  • +6 (10 voturi)    
    noul tip de "destept" (Joi, 5 martie 2015, 15:56)

    clint [utilizator]

    nationalisto-mistico-ecologist, legionarul de tip nou.

    Cum sa iti explic pe scurt ?, eu cred ca intolerantii sunt tocmai cei mai religiosi dintre noi, lasati liberi in forma lor extrema se vor comporta ca talibanoi, insa nu conteaza ce religie practica, si la noi sunteti destui, slava domnului insa ca prostia voastra nu a ajuns institutionalizata la nivelul statului ca in statele islamice, insa vad ca luptati din greu pentru asta.

    Daca tu confunzi intoleranta cu gandirea critica, ramai in bezna mintii, ca nu meriti altceva si bate-te cu Darwin si vaccinurile ca atata poti.

    Intoleranta e sa iei de la gura copiilor pentru catedrale. Trufia si lipsa de cainta nu e la aia care isi pun probleme existentiale in fiecare zi, ci la voi, cei care credeti numai voi stiti cum e cu Dumnezeu. ca asa v-a spus popa.

    Eu nu vad nici o intoleranta fata de voi, sunt bisericile pline, manifestati-va cum vreti, pupati icoane cate vreti, insa nu ne obligati si pe noi sa va inghitim prostia prin scoli.

    Eu vreau sa invete copiii despre lucruri evidente cum este evolutia si faptul ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui, nu cum credeti voi, din ignoranta si ura fata de oameni si progres ca alte motive n-ati avea, nici Biblia nu sunteti in stare sa o intelegeti, de-aia vedeti numai vrajitoare la tot pasul.
    • -3 (5 voturi)    
      Hey Clint! (Joi, 5 martie 2015, 19:41)

      Blackhawk [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Cu cine te certi?

      Stii cine a fost cel mai mare anti-religios dintre toti oamenii de stat? HITLER! Dupa ce curata planeta de evrei si tigani se pregatea sa demoleze toate bisericile.

      Lasa bre oamenii sa creada in ce vor! Unde vezi bre vrajitoare? Eu de exemplu cred ca esti ... facut gramada...
      • 0 (4 voturi)    
        eu il las sa creada (Joi, 5 martie 2015, 20:43)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

        dar la ei acasa si la biserica, nu la scoala.
        nimic mai mult, nimic mai putin.

        in rest, nu ma intereseaza ce crezi. ai avut o sansa sa taci, dar nu te-ai putut abtine nici tu sa dai cu piatra.
  • +7 (11 voturi)    
    Eu sunt . . . (Joi, 5 martie 2015, 16:00)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . crestin ortodox, botezat cununat si probabil ca voi fi si inmormantat dupa canoanele acestei ramuri ale religiri, dar parerea mea ferma este ca religia nu are ce cauta in scoli in nici o forma. Pentru ca scoala este reprezentanta materialismului si nu a spiritualitatii. Domeniul spiritului este biseria si cum la biserica nu se preda matematica si legile lui Darwin, nici in scoala nu are ce cauta religia.Faptul ca legea este ambigua da posibilitate ca preotilor, la indicatia mai marilor lor, sa santajeje parintii cu neefectuare unora din tainele aratate la inceput daca nu semneaza petitia prin care cer ca odraslele lor sa studieze religia in scoala.Legea trebuie sa interzica direct si fara menajamente, in spiritual statului laic in care traim, religia in scoli si atunci preotii vor trebui sa isi vada de ale lor doar in biserici. Prin actiunea lor agresiva de a vari cu sila religia in scoli, probabil ca mai marii bisericii ortodoxe nici nu banuiesc cat de mare este raul ce si-l fac.
    • -4 (6 voturi)    
      imi plac textele care incep cu (Joi, 5 martie 2015, 17:14)

      bobo [anonim] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      "eu sunt ortodox.. bla bla.. dar.. "
      • +2 (2 voturi)    
        Pai . . . (Joi, 5 martie 2015, 19:36)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui bobo

        . . . sunt ortodoxfara doar si poate, dar nu sunt habotnic!
    • +1 (3 voturi)    
      religiozitate <> spiritualitate (Joi, 5 martie 2015, 19:28)

      alex73 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Oamenii religiosi sunt cei carora le este frica sa ajunga in iad.
      Oamenii spirituali sunt cei care au fost deja acolo.
    • 0 (0 voturi)    
      Crestin ortodox (Vineri, 6 martie 2015, 2:04)

      AT [anonim] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Pai scoala a devenit reprezentanta materialismului si nu a spiritualitatii cu sprijinul celor ca dumneavoastra, pe langa comunisti, care au introdus ideea.
      • +1 (1 vot)    
        Comunistii ii spuneau . . . (Vineri, 6 martie 2015, 9:56)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui AT

        . . . materialism dialectic. Eu ma refer la studiul materiei si a formelor ei nu la partea politica a materialismului. Pace frate!
        • 0 (0 voturi)    
          Materialism (Vineri, 6 martie 2015, 14:09)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          Pai cand tot ce studiezi este materia, nu tot materalsm se cheama?
  • +4 (10 voturi)    
    Sunt curios... (Joi, 5 martie 2015, 16:02)

    liberalconvins [utilizator]

    Da, sunt curios daca cei care doresc cu tot dinadinsul sa trimita copii la ora de religie,
    1. Merg la biserica in fiecare saptamana si ofera un exemplu de viata familiei, copiilor, vecinilor si colegilor de serviciu.
    2. Daca isi iau timp saptamanal sa asculte de la copiii lor ce anume le-a predat parintele la ora de religie. Importanta nu este doar clasa de religie, ci si continutul ei si gradul de satifacere al copilului.
    3. Deoarece biserica in general si in special BOR este o institutie arhaica, neactualizata, cum va raportati la realitatea secolului XXI? Considerati ora de religie un rau necesar sau indispensabila pentru viata viitoare?
    4. Va trimiteti copilul la ora de religie pentru a invata sa fie moral (sa nu minta, sa nu fure, sa nu insele, sa nu injure) sau pentru a nu infunda iadul dca cumva nu respecta sfintele moaste?
    5. V-ati permis cumva sa va cumparati si sa folositi un Iphone 6 sau un smart phone si in acelasi timp sa va expuneti copilul la o filosofie neactualizata de cateva secole?
    6. Va intereseaza ca sa perpetuati ortodoxia sau va mustra constiinta ca aveti o responsabilitate morala? In materie de formare nimic, nici chiar scoala nu poate inlocui rolul familiei. Responsabilitatea pe cre o aveti ca parinti nu poate fi transferata nici bisericii si nici altei entitati.
    • -1 (1 vot)    
      Si eu (Vineri, 6 martie 2015, 2:01)

      AT [anonim] i-a raspuns lui liberalconvins

      Sunt curios, toti crestinii astia declarati care sunt impotriva orei de religie in scoli,
      1. Merg la biserica in fiecare saptamana si ofera un exemplu de viata familiei, copiilor, vecinilor si colegilor de serviciu, astfel incat sa poata spune ca intr-adevar, nu au nevoie de ora de religie de la scoala.
      2. Daca isi iau timp saptamanal sa le spuna copiilor lor ce le-ar fi predat parintele la ora de religie.
      3. Daca considera biserica in general si in special BOR o institutie arhaica, neactualizata, si daca da, de ce se mai declara ortodocsi? Considerati ora de religie predata in familie un rau necesar sau indispensabila pentru viata viitoare?
      4. Ii preda copilului in sanul familiei ora de religie pentru a invata sa fie moral (sa nu minta, sa nu fure, sa nu insele, sa nu injure) sau pentru a nu infunda iadul dca cumva nu respecta sfintele moaste?
      5. De ce nu si-au actualizat cunostintele cu filozofia si teologia ultimelor secole?
      6. Ce eforturi au depus pentru a perpetua ortodoxia?
  • 0 (14 voturi)    
    Un articol de exceptie. Felicitari! (Joi, 5 martie 2015, 16:05)

    CetateanLogat [utilizator]

    Ce bine ar fi daca am avea cateva zeci de ziaristi ca dl. Tapalaga! Sansele Romaniei de a merge pe drumul corect ar creste substantial.
  • 0 (8 voturi)    
    Problema falsa (Joi, 5 martie 2015, 16:05)

    EXEs [utilizator]

    Dle Tapalaga, problema expusa de dumneavoastra este una complet falsa, pentru ca porneste de la premisa gresita ca toti oamenii sunt inteligenti. Preotii si sustinatorii lor nu insista degeaba cu fortarea ca materie obligatorie a religiei. Exista doua categorii de oameni, unii mai inteligenti grupati de obicei in zona de centru-dreapta si unii mai prosti de obicei in partea stanga. Indivizii mai inteligenti sunt in stare sa treaca prin filtrul ratiunii gradul de adevar din propaganda si sloganurile preotilor. Indivizii mai prosti sunt extrem de influentabili si pe ei se duce de fapt aceasta lupta. In functie de directia in care bate vantul indoctrinarii acestia vor fi mai comunisti, sau mai religiosi, sau mai pro-rusi, sau mai antisemiti, sau mai antimusulmani, sau mai antiamericani, sau mai anticelevamaifatamincinosilorcareconduclumeaasta.
    Solutia mea e simpla. Trebuie sa avem credinta ca daca noi suntem suficient de inteligenti sa vedem propaganda, atunci si sange din sangele nostru va fi in stare sa faca la fel.
    • -3 (3 voturi)    
      Doar partial adevarat (Joi, 5 martie 2015, 19:49)

      alex73 [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      Prin definitie IQ=100 este media intelectului. Exista si o butada ce spune "ganditi-va cad de proasta e lumea daca jumatate sunt sub medie".

      Corelarea intelectului cu optiunea politica stanga-dreapta este insa o ipoteza usor falsificabila. In primul rand simplificarea optiunii in functie de modul in care s-au asezat deputatii Frantei in bancile Adunarii Constituante din timpul revolutiei este in sine doar (inca) o metoda de adormire a maselor (studiati politicalcompass.org).

      Reformulez asertiunea dvs: orice ideologie (inclusiv religioasa) este o forma de comanda si control. Ea serveste controlorilor pentru controlul controlatilor.
      Depinde in mare masura de genele noastre daca facem parte din pulime sau nu.

      Ati atins (neintentionat) un cartof fierbinte; am motive sa cred (nu argumentez) ca religiozitatea este determinata genetic, implantata la momentul "creatiei" si diseminata in grade diferite in populatiile umane. Orice dezvoltare a ipotezei aluneca intr-o teorie a "conspiratiei" ce nu poate fo dezvoltata in aceasta ferestruica de comentarii. Suficient sa spun ca nu ne cunoastem istoria ca specie.

      Intr-o cheie actuala, oare Coldea o fi religios practicant? :)
      • 0 (0 voturi)    
        faptele sunt relative, ideile sunt absolute (Vineri, 6 martie 2015, 11:51)

        EXEs [utilizator] i-a raspuns lui alex73

        IQ-ul nu mai este de mult un parametru absolut pentru definirea gradului de inteligenta al indivizilor. In principal e legat de faptul ca orice test ajunge sa fie trisat voluntar sau involuntar din cauza adaptabilitatii speciei. Din pacate dupa parerea mea gradul de prostie este mult peste cei 50% si este legat de cresterea nivelului de trai la nivel global care a dus la o scadere a selectiei naturale (ex. dispare pericolul de a fi mancati de animale de prada, specimenele grase si lenese nu mai sunt mancate si isi perpetueaza genele).
        Referitor la relatia stanga-dreapta, diferenta fundamentala este in timp ce stanga promoveaza centralizarea ca solutie de rezolvare universala a tuturor problemelor de catre o instanta superioara, dreapta promoveaza descentralizare ca metoda de rezolvare individuala a fiecarei probleme de catre indivizi apropiati problemei si nu de catre instanta superioara.
        OK (acum am observat), eroarea este ca eu nu ma refer la sistemul politic, care in mod evident este unul mincinos (stanga din Germania, UK sau orice tara nordica e mult mai la dreapta decat orice partid asazis de dreapta dintr-o tara latina), ci ma refer la esenta morala a fiecarui individ care determina apartenenta la unul din cele doua categorii morale (nu politice). Exista o categorie de oameni care oricat i-ai influenta vor continua sa se lupte cu valurile pentru a-si croii propriul drum, si a doua categorie de oameni care se vor lasa permanent dusi de val si vor face cum le dicteaza tatuca. Cum spuneam principiile morale sunt absolute, dar realitatea politica este relativa.
  • +3 (5 voturi)    
    Ce va crede copilul cu mintea lui? (Joi, 5 martie 2015, 16:06)

    Kentt [utilizator]

    Ora 8. Ora de religie. Vine popa şi zice: Dumnezeu a făcut lumea în 7 zilel şi pe femeie a făcut-o din coasta bărbatului.

    Ora 9. Ora de biologie. Vine profesorul şi zice: Lumea a fost făcută în miliarde de ani iar femeia, ca şi bărbatul, se trage din maimuţă.

    Pe cine crede copilul la ora 10? Ce crede despre popă? Dar despre profesor? Dar despre amândoi? Dar despre şcoală?
    • -1 (5 voturi)    
      eu i-as spune (Joi, 5 martie 2015, 17:15)

      kiki [anonim] i-a raspuns lui Kentt

      ca doar el se trage din maimuta, si nu ar trebui sa se supere, pentru ca asta sustine.
    • +1 (5 voturi)    
      Ora 9 (Joi, 5 martie 2015, 17:39)

      kolo1 [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

      Oare teoria evoluției se mai predă în școală? Mă tem că copilul rămâne doar cu ce află la ora 8. :(
      • 0 (0 voturi)    
        Da' (Vineri, 6 martie 2015, 12:30)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui kolo1

        gandeste-te acum cu toata puterea ta, incercand sa te pui pentru o secunda in locul copilului nevinovat din fatza ta: ce ar crede copilul despre lumea asta daca ar "sti" ca se trage din maimutza? Va crede ca este un animal, mai omule, cu toate consecintele otravitoare care decurg dintr-un asemenea gand.
    • 0 (0 voturi)    
      Solutia (Vineri, 6 martie 2015, 1:52)

      AT [anonim] i-a raspuns lui Kentt

      Pai nu asta e ideea voastra, sa se predea istoria religiilor sa lasam copilul sa aleaga? Hai sa aplicam principiul pana la capat.
  • +6 (12 voturi)    
    Asta nu-i nimic (Joi, 5 martie 2015, 16:07)

    un parinte [anonim]

    Eu am o fetita de 4 ani, care este la gradinita de stat si inca de la grupa mica, cand avea 3 ani, m-am trezit ca umbla un popa prin gradinita, sa "impartaseasca" copiii. Cu acordul evident al conducerii, si nu m-a intrebat nimeni nimic. Pai ce intelege un copil la varsta asta despre religie? Ca sa nu mai vorbim despre aspectul care pe mine m-a deranjat foarte tare, al impartasaniei cu aceeasi lingura plimbata din gura in gura a sute de persoane...risc evident de o multitudine de boli, mai ales la o varsta la care sistemul imunitar este destul de precar. Vrei religie du-te la biserica ca nu te opreste nimeni, dar nu incerca sa imi indoctrinezi mie copilul.
    • 0 (4 voturi)    
      eeeewwww :) (Joi, 5 martie 2015, 16:28)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui un parinte

      Grija mare ca unii popi plimba si altceva :)
      • +2 (4 voturi)    
        chiar nu insinuam nimic (Joi, 5 martie 2015, 16:59)

        acelasi parinte [anonim] i-a raspuns lui CititorulComentator

        Biserica Ortodoxa Romana, care este cumplit de arhaica asa face impartasania, cu o lingurita plimbata din gura in gura. O fi igienic? Popii spun ca nu este nicio rpoblema ca este sfintita, eu insa am mari dubii la asta.
        • -2 (2 voturi)    
          stiai ca (Vineri, 6 martie 2015, 11:50)

          Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui acelasi parinte

          ionii de argint au actiune antibacteriana? Din cate stiu, lingurita trebuie sa fie de argint.
          • 0 (0 voturi)    
            un minus (Vineri, 6 martie 2015, 13:01)

            Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

            gratuit. M-ai vazut aparand Biserica, gata, m-am ales cu un minus. Dar nici stiinta nu te satisface. Afirmatia mea de mai sus e pur stiintifica si verificata stiintific. Atunci, daca nici in religie, nici in stiinta nu crezi, in ce crezi totusi?
      • -2 (2 voturi)    
        mare grija cu ce plimba popii (Joi, 5 martie 2015, 17:17)

        lorena [anonim] i-a raspuns lui CititorulComentator

        dar la cei catolici si protestanti, cum tot vad prin presa.
  • +3 (9 voturi)    
    Dorinte, scopuri si rezultate! (Joi, 5 martie 2015, 16:09)

    GRANDFATHER [anonim]

    Ierarhii BOR sunt disperati de potentiala pierdere de pupatori de moaste si platitori de acatiste! Miile de preoti sunt ingroziti ca va veni si ziua cand vor trebui sa traiasca doar din indemnizatia pe care le-o acorda statul, iar veniturile pentru diferitele "servicii religioase" vor trebui declarate si impozitate! Populatia imbatraneste, iar generatiile tinere trec din ce in ce mai rar pe la biserica! Dupa caderea regimului comunist, incercarea BOR de "recuperare" a enoriasilor "pervertiti" de cei 45 de ani de educatie ateist-stiintifica a avut ca efect si aducerea preotilor in scoli! Aceasta "tactica" persuasiva utilizata de BOR(si nu numai!) se dovedeste astazi falimentara, scopurile urmarite fiind ratate, iar efectele asupra "grupului tinta" fiind pervese!
    Dar poate cel mai neasteptat efect al acestei "cruciade" a fost(este!), din pacate, DESACRALIZAREA PREOTULUI! Nevoit sa-si paraseasca altarul si anvonul bisericii in favoarea catedrei scolare, preotul "si-a tocit" harul si sacralitatea in contactul nemijlocit cu tanara generatie posesoare de computere, tablete si telefoane inteligente, mai dispusa sa navigheze prin cyberspatiu decat sa asculte, sa inteleaga si sa aplice pildele si invataturile biblice! PREOTUL a devenit "profu' de religie", care da 10 pe linie(excelent pentru media generala!), pentru ca nici un principiu docimologic nu poate cuantifica si nota nivelul de CREDINTA! Cu presupusul sau "har" si cu minime cunostinte de didactica si pedagogie, preotul-profesor se afla astazi in situatia ingrata in care obiectul pe care il preda este optional pentru potentialii utilizatori! Ierarhii tuturor cultelor din Romania trebuie sa-i mantuiasca pe preotii, pastorii, predicatorii, rabinii si imamii lor, permitandu-le sa se intoarca in bisericile, sinagogile si geamiile lor! Astfel vor redeveni ce-au fost si chiar mai mult de-atat! Amin!
    • -2 (6 voturi)    
      mi se pare ca altii sunt disperati (Joi, 5 martie 2015, 16:42)

      bobo [anonim] i-a raspuns lui GRANDFATHER

      cand vad ca majoritatea completeaza cererile alea aberante intr-o tara cu 95% crestini, si fac spume pe toate canalele mediatice.
      • +2 (4 voturi)    
        .... (Joi, 5 martie 2015, 17:12)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui bobo

        Eu si ceilalti parinti am completat cererea pentru ca au dorit copiii, le place mult de doamna de religie. Nu mai spun ca era in mijlocul programului(una dintre metodele soft de constrangere). Cel putin pana la toamna ramane asa. Daca o va lua pe campii cu predatul, cum am auzit despre altii(rastigniri, taierea capului sf. Ioan), voi face cerere de retragere. Pana acum toata lumea e multumita, mi-e greu sa cred ca va ajunge cineva fanatic religios cu ochii injectati de ura (cum spune dnul Tapalaga) doar pentru ca a frecventat ora de religie.
  • +2 (8 voturi)    
    Stimați atei (Joi, 5 martie 2015, 16:17)

    Un cititor [utilizator]

    ce rău v-a facut Iisus Hristos?
    • +5 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 5 martie 2015, 16:49)

      [anonim] i-a raspuns lui Un cititor

    • +1 (9 voturi)    
      Iisus nimic (Joi, 5 martie 2015, 16:56)

      un parinte [anonim] i-a raspuns lui Un cititor

      Eu nu sunt ateu, dar nici vreun mare mergator pe la biserici. Iisus nu a facut nimic, insa o mana de indivizi cu barbi nu au niciun drept sa-l treaca in proprietatea lor exclusiva si nici sa ceara taxe pentru asta. Vrei religie du-te la biserica nu o baga pe gatul copilului meu.
      • -1 (1 vot)    
        "nu a facut nimic"? (Vineri, 6 martie 2015, 11:52)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui un parinte

        Cum adica: "nu a facut nimc". Nimic rau, vrei sa zici, nu?
        • 0 (0 voturi)    
          alt minus (Vineri, 6 martie 2015, 13:02)

          Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

          gratuit. Fara explicatii, fara discutii, fara justificare.
    • -1 (7 voturi)    
      Stimate credincios (Joi, 5 martie 2015, 17:17)

      _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Ce legatura are intrebarea ta, cu subiectul discutiei si cu restul comentariilor?

      Acum ca tot ai adus vorba de Iisus. Ce a fost Iisus? Raspuns: Un om normal, ca mine sau ca tine, ca Eminescu sau ca Becali. Sau cate un pic din fiecare. Un om, un simplu om. Asta a fost. Dar voi, credinciosii, i-ati facut prea mult marketing in ultimii 2015 ani si l-ati "preaslavit".

      La fel ca Iisus, au fost miliarde de oameni inaintea lui, sunt miliarde de oameni acum si vor fi miliarde de oameni peste ani si ani. Cui ii pasa de Iisus? Inteleg ca fiecare om are rolul si locul lui in istorie, iar anumiti oameni poate ca trebuie studiati si intelesi. Dar tot niste oameni raman.
      • 0 (6 voturi)    
        un simplu om (Joi, 5 martie 2015, 18:03)

        marcel [anonim] i-a raspuns lui _CK_

        Cand vei ajunge tu sa imparti timpul intre "inainte de _CK_" si "dupa _CK_", si vei avea adeptii lui Cristos, atunci poti sa emiti asemenea ipoteze.

        Fiindca Iisus a spus ca cei ce cred ca El este fiul lui Dumnezeu, aceia se vor mantui, miza mare a luptatorilor impotriva Lui este sa faca lumea sa creada ca a fost doar un om.
        • -1 (1 vot)    
          corect (Vineri, 6 martie 2015, 12:08)

          Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui marcel

          .
      • -2 (2 voturi)    
        Isus (Vineri, 6 martie 2015, 1:47)

        AT [anonim] i-a raspuns lui _CK_

        De unde stii ce a fost Isus? Adevarul este ca tot ce stii despre Isus stii de la biserica, dar iti alegi partile care iti plac si le respingi pe cele care nu iti plac. Acesta este rodul scolii fara religie.
  • -3 (7 voturi)    
    o lume (Joi, 5 martie 2015, 16:32)

    paolo [anonim]

    O lume fara Dumnezeu e cea a prabusirii si apoi a neantului . Credinta a ridicat tot ce-a fost ( si inca mai este ) trainic si adevarat in lumea aceasta . Exemple sunt nenumarate in storia omenirii , cei cu putina iubire de carte le-au descoperit deja .
    Dumnezeu se afla in fiecare din noi , nu trebuie decat sa-L cautam ...
  • -1 (7 voturi)    
    F bine scris articolul (Joi, 5 martie 2015, 16:38)

    MenInWhite [anonim]

    Pacat ca nu e pentru cine trebuie, prea putini parinti il vor citi, iar preotii au pozitii de subordonare stricta.

    Eu nu mi-as da copilul la ora de religie sub nici o forma !
    Poate doar dupa varsta de 14 ani. Pana atunci, i-as spune eu cate ceva, i-as raspunde la intrebari, fara minciuna, fara ipocrizie, fara manual, doar cu exemple din natura si viata. Mai tarziu, va gasi singur raspunsuri.
    • -1 (1 vot)    
      dupa 14 ani (Vineri, 6 martie 2015, 11:54)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui MenInWhite

      exista riscul sa te trezesti cu o fiara care credeai ca e copilu tau. Dupa 14 ani, e mult prea tarziu sa-i insufli morala, poate chiar si religioasa, ca te vad mai impotriva religiei. Eu spun ca risti enorm asteptand asa mult, da e treaba ta.
  • +1 (7 voturi)    
    De la nimic fara Dumnezeu la nimic cu Dumnezeu ! (Joi, 5 martie 2015, 16:57)

    cristi8691 [utilizator]

    Societatea occidentala distruge tot ceace inseamna traditie,familie, religie si in primul rand crestinism .Sub masca unor concepte ( multiculturalism,corectitudine politica,lupta impotriva discriminarii, feminism , ecologism) este dusa batalia finala asupra crestinismului o lupta suicidara care in final va distruge aceasta civilizatie ,Nici nu mai stiu daca se mai poate vorbi de crestinism in Occident , acest Occident ateu mancat din interior de Islam care a gasit un teren fertil pe acest teren pe care Dumnezeu a fost izgonit .
    La noi este doar inceputul , Anii de comunism isi spun cuvantul iar celor care vorbesc de manipulare prin religie le reamintesc ca secolul XX ( si urmasul sau XXI ) este secolul propagandei dusa la perfectiune,
    Ce va urma , efectiv nu stiu ........ doar ca imi este frica sa nu fim prinsi intre o Rusie isterica si Eurabia !

    PS- nu sunt agent de influenta al Rusiei
    • -1 (5 voturi)    
      din pacate (Joi, 5 martie 2015, 17:20)

      Rares Iordan [anonim] i-a raspuns lui cristi8691

      aceasta apostazie si degradare morala planetara va fi rezolvata extrem de sangeros, printr-un al treilea razboi mondial. Trebuie sa fii orb sa nu vezi ce se intampla in jurul nostru.
  • -1 (5 voturi)    
    Trebuie sa primeze interesul copilului (Joi, 5 martie 2015, 17:05)

    Michael [anonim]

    Asa cum se pune problema in acest moment primeaza interesul bisericii, nu al copilului. In primul rand, trebuie sa ne intrebam daca ora de religie, practicata an de an, este intradevar atat de utila incat sa incarce programa scolara a elevilor. Poate o ora de religie, pe durata unui an scolar sau a maximum doi ani de scoala ar inlatura riscul incarcarii programei scolare.
    Al doilea aspect este cel al continutului manualelor de religie. Cei care au avut ocazia sa puna mana pe un asemenea manual au observat ca nu face decat sa practice catehismul ortodox, de multe ori peste nivelul de intelegere al scolarului.
    Eu nu resping in totalitate ideea de religie in scoala. Dar mi se pare exagerat ca aceasta materie sa se regaseasca in programa scolara an de an. Si ea ar trebui sa contribuie nu la indoctrinarea sau fanatizarea unor copii, ci la educatia lor in plan moral si comportamental. De aceea, sunt scarbit de faptul ca intelectuali cu pretentii, dar fara copii de varsta scolara, au ajuns sa sprijine campania ora de religie in scoli, fara sa cunoasca adevaratele probleme legate de acest subiect.
    • -1 (5 voturi)    
      pai (Joi, 5 martie 2015, 17:27)

      french fries [anonim] i-a raspuns lui Michael

      pe aceeasi logica ar trebui sa ne intrebam daca ora de economie, istorie, geografie, biologie sunt utile, pentru ca majoritatea absolventilor nu stiu mai nimic, si pleaca ospatari pe vapor.
      • +2 (4 voturi)    
        profesorii au salarii de mizerie (Joi, 5 martie 2015, 21:32)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui french fries

        Cu siguranta si din cauza ca romanii nu investesc suficient in educatia copiilor lor.
  • -2 (8 voturi)    
    Tendentios si manipulator (Joi, 5 martie 2015, 17:07)

    Ion [anonim]

    Din pacate sunt foarte multe comentarii facute de babuini, saracii, vor libertate de gandire in conditiile in care sunt prizonierii propriei lor prostii !
    • -1 (1 vot)    
      :-)))) (Vineri, 6 martie 2015, 11:57)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      saracii babuini, da :-))))). Noi i-am ierta repede de apelativul "babuini" daca s-ar trezi un pic si si-ar da seama de realitatea ce ar trebui sa fie vizibila oricui, realitatea ca nu ne tragem din maimutza...
  • 0 (6 voturi)    
    Excelent articol (Joi, 5 martie 2015, 17:28)

    alex [anonim]

    Domnule Tapalaga,

    Nu sunt un fan al dumneavoastra, desi cateodata rezonez cu ideile pe care le enuntati. Altadata, mai putin.

    De data asta, insa, meritati felicitari fara rezerve. Articolul e exceptional, descrie perfect care e problema reala si o face intr-un mod foarte clar si cu foarte mult bun simt.

    Presiunile asupra celor care nu vor sa isi inscrie copiii la ora de indoctrinare religioasa continua si acum. Se face o presiune directa, in unele scoli, din partea profesorilor sau directiunii, dar in general, mai periculoasa, e presiunea indirecta, facuta de parintii speriati care isi inscriu copii din frici de diferite naturi. Se tem, nedefinit, de pedeapsa divina (teama complet nejustificata, asa cum e clar pentru cei care stiu ce inseamna credinta), se tem de persecutia profesorilor (reala in unele cazuri izolate), se tem de calculul mediei (care ii va dezavantaja pe copiii care nu primesc acel 10 religios pe gratis), se tem de neintegrarea sociala a copiilor lor care vor fi stigmatizati de "religiosii" agresivi si autosuficienti care ii inconjoara majoritar (acolo unde mica societate e inca suficient de primitiva, de exemplu in sate sau zonele care in mod traditional genereaza mai multi pupatori de moaste).

    Problema nu a fost, asa cum bine spuneti, deloc transata si sistemul se lupta sa ii discrimineze in continuare pe cei care isi apara libertatea spirituala. Ideile cu inscrierea in avans, pe 4 ani, la religie sau cele care vor ca "neinscrisii" sa faca obligatoriu alte ore, unde nota 10 se ia mai greu, in locul acestui optional fac foarte mult rau si sunt nocive pentru sanatatea societatii pe care o construim.

    Inca o data, felicitari pentru text.
    • 0 (2 voturi)    
      nu crezi ca oamenii (Vineri, 6 martie 2015, 11:59)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui alex

      credinciosi militeaza si ei FIX pentru libertate spirituala? Si vorba aia, nu vad cum te poate cineva forta sa faci religie, asta cu fortatu e o porcarie, nu forteaza nimeni pe nimeni. Ba da! Stai asa! 5% din populatie care este atee forteaza 95% dintre oameni, care sunt credinciosi, sa completeze inutil cereri.
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Joi, 5 martie 2015, 17:37)

    vitan.sandu [utilizator]

    Nu cu forta, si nu oricum. Dumneyeu este in sufletul omului, sau nu este. Asa ca, mai bine taci.
  • +1 (7 voturi)    
    Extremism (Joi, 5 martie 2015, 18:14)

    sebastian [anonim]

    Inteleg si respect libertatea de gandire, implicit optiunea fiecaruia de a se exprima asupra acestui subiect. Ce imi este mie greu sa pricep, este aceasta pornire tumultoasa impotriva orei de religie, de parca participarea la orele de religie arechivala contactului cu un purtator al virusului Ebola. Cred ca este o invocare falsa si exagerata a unui "pachet" negativ pe care il livreaza ora de religie.
    Ora de religie poate sa aduca un echilibru in presiunea extraordinara pe care vulgaritatea, violenta si lipsa de moralitate, le pun asupra copiilor. Este sansa de a primi informatii pe care sa le "valorifice" la maturitate, sa fie samanta de bine pentru mai tarziu. Cu certitudine trebuiesc aduse corectii asupra metodelor si mijloacelor utilizate la ora de religie, sa fie eliminate elementele habotnice si extremiste, dar in nici un caz sa nu o ostracizam.
    Libertatea de a nu participa este un drept de necontestat dar asta nu echivaleaza cu dreptul de a limita optiunile altora, de a induce ideea ca cei care doresc participarea la ora de religie sunt retrograzi, limitati sau habotnici.
    • +3 (5 voturi)    
      Din pacate... (Joi, 5 martie 2015, 22:45)

      Blackhawk [utilizator] i-a raspuns lui sebastian

      ...cei care citesc si incearca sa inteleaga ceva din viata sint denumiti in RO retrograzi, limitati si habotnici.

      Dupa principiul contestatarilor orei de religie, islamicii nu ar trebui sa frecventeze cursurile de fizica fiindca Einstein a fost evreu. Mai mult decit atit, propun ca toate stiintele exacte sa fie interzise fiindca pot indemna la propagarea armamentului. Dar si medicina, fiindca incurageaza propagarea virusilor mortali.

      Este clar ca daca un copil va face cursul de religie, va ajunge un fanatic religios cu ochii injectati de ura.

      Si mai ales, copii, sa nu cititi nimic fiindca aveti mintea maleabila. Mai bine sa nu invatati sa cititi deloc, fiindca in felul acesta puteti devenii stilpii societatii fara a fii intoxicati si manipulati de nimeni. Mai bine luati exemplu de la Bica, Cocos, Udrea & comp. si alti ilustrii demnitari, oameni politici si de afaceri. Ei nu au citit, nu cred in nimic si uitati ce bine au ajuns.
      • 0 (2 voturi)    
        dar (Vineri, 6 martie 2015, 1:06)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

        de ce sa nu ia exemplu de la ilici, mosul rosu asasin de copii, sau de la bombonel, hrebenciuc, ponta, dragnea, ghita, si sa nu-l uit pe mult indragitul de catre matale voiculescu zis varanul, care cred ca era cel mai credincios dintre toti. Toti au ajuns bine, unii chiar foarte bine.
  • +1 (3 voturi)    
    Copiii unde apar in discutie? (Joi, 5 martie 2015, 18:17)

    RaduMiron [utilizator]

    Se tot vorbeste zilele astea despre dreptul parintilor de a decide traseul religios al copiilor lor. E un pas in directia buna, dar nu ar trebui neglijat nici dreptul copiilor/adolescentilor la auto-determinare religioasa. Dupa parerea mea, oricine are buletin e in stare sa decida daca vrea sau nu sa invete religie. Bineinteles, elevului trebuie sa i se prezinte un curs alternativ. Altfel, orice elev ar alege varianta in care se bucura de o ora libera.
    • +2 (2 voturi)    
      pai... (Joi, 5 martie 2015, 22:29)

      y_daddy [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

      buletinul la ce te ajuta sa alegi daca vrei sau nu sa faci religie? Daca e in scoala sa fie obligatorie, daca nu sa fie scoasa. E o cacialma, nimeni nu stie cum e acum
  • 0 (6 voturi)    
    BORitii = Mafioti (Joi, 5 martie 2015, 18:54)

    BOR=MAFIE [anonim]

    nu imi vine sa cred ce se intimpla intr-o tara zisa europeana in mileniul trei.
    asta se 'datoreaza' derbedeilor din parlament.
    • +1 (1 vot)    
      se datoreaza romanilor (Vineri, 6 martie 2015, 1:14)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui BOR=MAFIE

      Nu cred ca suntem atat de prosti sa ne alegem conducatorii care nu ne reprezinta
      • -1 (1 vot)    
        ba da (Vineri, 6 martie 2015, 12:01)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui kax

        suntem. Uita-te in jurul tau.
        • 0 (0 voturi)    
          Eu cred ca conducatorii sunt oglinda societatii. (Vineri, 6 martie 2015, 16:06)

          kax [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

          Eu cred ca conducatorii sunt oglinda societatii.
          Ei sunt pusi acolo de romani, cel putin dupa 1989.
    • 0 (2 voturi)    
      Ce se intampla (Vineri, 6 martie 2015, 1:41)

      AT [anonim] i-a raspuns lui BOR=MAFIE

      Nici mie. CCR tocmai a impus birocratizarea excesiva a unui act de la sine inteles: ca intr-o tara crestina copiii trebuie educati in spiritul civilizatiei crestine.
  • +3 (5 voturi)    
    Crestin de nota 10 (Joi, 5 martie 2015, 19:39)

    zyk [utilizator]

    OK sa zicem ca un copil are numai 10 la religie si el la sfarsitul clasei a XII-a este ateu, dar a invatat bine. E mai crestin fata de un copil cu nota 5 si care se duce saptamanal la biserica si face toate ritualurile crestin-ortodoxe?
    De cand se masoara in calificative credinta?
    Daca familia a botezat un copil crestin ortodox, tot familia trebuie si sa-l educe in acest spirit, nu statul. Statul nu obliga botezul copilului la un anumit cult religios.
    Maine, poimaine ne trezim ca pe langa cererea tip, diploma de studii,copia de buletin, cazier si ultima factura de la intretinere ne mai trebuie si o copie de la biserica pentru a ne elibera nu stiu ce act.
    • +1 (1 vot)    
      Nota (Vineri, 6 martie 2015, 1:36)

      AT [anonim] i-a raspuns lui zyk

      Nota la orice materie se da pe cunostinte, nu pe credinta. Nici religia nu ar trebui sa fie diferita..
  • +1 (7 voturi)    
    Religia susținuta de stat = Dictatura!!! (Joi, 5 martie 2015, 20:15)

    Alui [anonim]

    Când statul vrea sa "te convingă" sa urmezi o anumită ideologie/credința religioasă, fie prin pedeapsa(închisoare, lagăr de concentrare, moarte, stigmatizare, segregare, etc), fie prin recompense(acces exclusiv la funcții, creșterea mediei generale, etc), atunci acel stat face o discriminare clară între cetățenii săi, iar asta e clar dictatura. Si asta se poate întâmpla si subtil, nu pe fata. In Olanda de exemplu in toate actele oficiale nu se menționează prenumele întreg al unei persoane, doar prima inițială. Asta vine de la faptul ca in trecut, apartenența religioasă a cuiva se putea identifica după nume. Asta a dus ca funcționarii statului sa-i favorizeze pe cei de aceasi religie cu ei, fie ca era vorba de protestanți sau catolici. Credeți ca in România copiii care nu vor urma orele de religie nu vor avea de suferit din partea profesorilor religioși? De acea zic ca cel mai bine ar fi ca religia sa fie scoasă complet din scoli, iar vine vrea religie sa meargă la biserica. De ce nu face BOR scoli duminicale ca americanii? Pentru ca sunt niște mafioți imputiti si fără scrupule! Vor sa profite cât mai mult de cârdășia cu statul/politicieni la fel de mafioți ca BOR. Oare când o sa fie arestați si popi pentru poate de mita? Ca doar iau la greu!
    • +1 (5 voturi)    
      Stii ce cred sincer? (Joi, 5 martie 2015, 21:08)

      Blackhawk [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Ma intreb daca citesti ce ineptii debitezi. Probabil ca BOR este corupta si imputita cum zici tu. Insa asta n-are nici o legatura nici cu religia, spiritualitatea si nici macar cu credinta.

      Da-mi si mie un exemplu de om persecutat in Romania fiindca este ateu.

      In schimb, sint multe exemplele de cei persecutati pentru credinta lor.

      Ai citit vreo lucrare a lui Hitler mon cher? Probabil ca nu... insa de gindit, gindesti exact ca el.
      Eu propun ca si matematica sau fizica sa fie scoase din scoli, fiindca copiii ar putea fi persecutati de ignoranti ca tine lipsiti de logica. Oare cind DNA-ul o sa aresteze oameni in RO pentru prostie si incultura???
      • +1 (5 voturi)    
        "Religia e singura știința adevărata!" (Joi, 5 martie 2015, 21:56)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui Blackhawk

        Uitai sa menținez si "perla" asta. Așa ca hai sa scoatem fizica si matematica din programa e următorul pas logic.
        Rolul DNA-ului e sa aresteze popii dacă sunt corupți, nu inculți, ca oricum sunt, ambele.
  • +4 (4 voturi)    
    Credinta si religie (Joi, 5 martie 2015, 20:43)

    Ioana [anonim]

    In discutiile pe tema religiei in scoli se face, de cele mai multe ori, confuzie intre credinta si religie, intre biserica in sens biblic (alcatuita din comunitatea celor de-o credinta si al carei cap este Hristos) si biserica in sens institutional, se ofera citate din Biblie pentru invocarea unor realitati care nu au nicio legatura cu intelesul adanc al acestora. Sfintii Parinti spun ca drumul cel mai lung e de la minte la inima. Iar Hristos a spus "Lasati copiii sa vina la mine". "Lasati-i", nu "aduceti-i la mine". Mantuitorul nu s-a luat de piept cu niciun om pentru a-i impune credinta in el. Copiii, daca sunt crescuti intr-un mediu natural si sanatos, Ii vor auzi subtil chemarea, indifferent de varsta la care se va intampla asta. Fericitul Augustin, autorul Confesiunilor, a auzit aceasta chemare la varsta adulta, nu atunci cand a vrut mama sa, Sfanta Monica. Asa ca normal ar fi sa lasam copiii, dupa cum ne-a cerut chiar Hristos, sa vina la el, nu sa-i aducem cu forta la ora de religie. Mai e nevoie sa precizez ca impartasesc credinta crestin-ortodoxa?
    • 0 (0 voturi)    
      Doi sfinti (Vineri, 6 martie 2015, 1:34)

      AT [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      Atunci spuneti-mi ce exemplu doriti sa urmati, exemplul Sfintei Monica, care a facut tot ce a putut pentru a-l aduce pe Augustin pe calea cea buna, sau exemplul tanarului rebel Augustin?
  • +4 (8 voturi)    
    Am o intrebare... (Joi, 5 martie 2015, 21:19)

    Blackhawk [utilizator]

    Din Tapalaga: "...Raspundeti-va sincer la cateva intrebari. Nu va sperie gandul ca ar putea ajunge un mic habotinc cu ochi inocenti, viitorul fanatic religios de maine cu ochii injectati de ura...?"

    In RO sint fanatici religiosi cu ochii injectati de ura? Vroiam sa merg la vara in vacanta insa mi s-a facut frica de fanatici religiosi cu ochii injectati de ura.

    Banuiesc ca daca o sa intru intr-o biserica din RO, marea majoritate a celor de acolo sint fanatici religiosi cu ochii injectati de ura!

    Am o propunere: sa interzicem fizica (mai ales cea atomica) fiindca copiii nostri ar putea ajunge niste fanatici care sa arunce in aer planeta cu o bomba atomica!

    Pfuuuu....
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo Ioana (Joi, 5 martie 2015, 22:18)

    Narcis [anonim]

    Eu am facut scoala cu tablourile lui Ceausescu pe peretii salii de clasa si cu cravata de pionier la gat, insa daca bunica m-a luat la o Liturghie, la o noapte de Inviere sau la o duminica petrecuta la o manastire, acum cand am 40 de ani nu ma gandesc la realizarile epocii de aur ci sa mai ajung la o Sf. Liturghie.

    Saditi in sufletele copiilor vostri dragostea de Dumnezeu, insa cu duhul blandetii iar peste ani veti avea ce culege.

    Nu va temeti, vor scoate religia de peste tot insa nu si pe Hristos din aceasta lume.
  • +3 (3 voturi)    
    ma deranjeaza (Joi, 5 martie 2015, 22:24)

    y_daddy [utilizator]

    ca va dati cu parerea despre orice subiect, si o faceti cu un aer de atotcunoscator. Cred ca ar trebui sa existe domenii care, chiar daca sunt subiecte arzatoare ale zilei si sunt, in consecinta, paine pentru ziaristi, ar trebui sa le lasati altora.

    In ce priveste copiii nu am de gand sa ii las sa aleaga cand ajung mari fara sa le spun nimic acum. Va fi prea tarziu pentru ca le spune anturajul si profesorii si "jurnalistii' altceva.

    Cred ca Biserica are datoria morala sa isi invete copiii si familia, desigur. Sunt de acord ca in scoala sa se faca istoria religiilor eventual. La fel,. as sugera profesorilor sa se abtina in a face afirmatii cu caracter de axioma cu privire la geneza umana si evolutia omului. Punct.
  • +2 (4 voturi)    
    Dan Tapalaga uraste credinta. (Vineri, 6 martie 2015, 2:55)

    krampus [utilizator]

    "Nu va sperie gandul ca ar putea ajunge un mic habotinc cu ochi inocenti, viitorul fanatic religios de maine cu ochii injectati de ura?" Dan Tapalaga crede ca asa sunt credinciosii ?! Monstrii, fanatici, ucigasi maniaci ?! Se pare ca da si asta este problema sa: faptul ca uraste credinta si credinciosii il face sa proiecteze asupra lor toata uriciunea lui interioara. Este trist.
  • +1 (5 voturi)    
    Uite cum sta problema (Vineri, 6 martie 2015, 3:30)

    KostasP [utilizator]

    Nea tapalaga, doftor in toate si nimic: religia este necesara in scoli, indiferent de ceea ce crezi tu sau unii parinti ateisti. Ei pot foarte bine sa nu isi inscrie progeniturile la ora de religie si cu asta "problema" a luat sfarsit.
    • -1 (3 voturi)    
      De fapt (Vineri, 6 martie 2015, 13:14)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Problema celor care nu-si dau copiii la orele de Religie ABIA INCEPE.
  • -1 (3 voturi)    
    Scoala este laica de doua secole! (Vineri, 6 martie 2015, 8:20)

    albescu [anonim]

    Daca am introduce religia in scoala am da istoria inapoi cu doua secole. A introduce astazi religia in scoala e un act care ar intra in contradictie cu Constitutia Romaniei si in general cu normele de civilizatie moderne. Sa ma explic!
    Conform Constitutiei avem garantata egalitatea in drepturi si libertatea de credinta. Teoretic, daca s-ar accepta introducerea unei ore de religie in scoala atunci scoala ar trebuie sa asigure ore de religie pentru orice confesiune legal acceptata in Romania. Altfel s-ar incalca egalitatea in drepturi si deci Constitutia. Tehnic, cred ca ar fi imposbil ca scoala sa asigure in acelasi timp ore de religie pentru cultul ortodox, greco catolic, catolic, si in acelasi timp pentru multimea de culte protestante (luteran, calvin, anglican, atc) sau puzderia de culte neoprotestante (adventist, baptist, mormon, etc) Scoala ar trebui sa faca scoala iar religia ar trebui lasata pe seama bisericilor. Avem in Romania o scoala la sase biserici, vrem sa transformam scoala in a saptea biserica??? Mi se pare exagerat si mult prea primitiv!
  • +3 (5 voturi)    
    tapalaga abereaza (Vineri, 6 martie 2015, 8:31)

    idealogul [utilizator]

    "cum facem ca religia sa nu fie varata pe gat astfel incat parintii sa nu aiba de ales" - Domnule Tapalaga de pe ce planeta ati scris aceat articol. Religia nu a fost niciodata bagata cu forta pe gat. Pana de curand puteai scapa de ea cu o simpla cerere iar acum scapi de ea stand pe canapea si ne facand nimic.
    Cum adica nu au de ales!??
    Dupa aberatia asta pot sa spun ca orice farama de respect fata de dvs. a disparut. Stiu ca va doare in cod de asta asa cum va doare si de adevar.
  • +2 (2 voturi)    
    comentariu (Vineri, 6 martie 2015, 9:19)

    nae [anonim]

    Şcoala trebuie să creeze condiţii ca toţi elevii minori ai căror părinţi au optat pentru ora de religie,şi toţi elevii majori care au optat pentru această oră,să o urmeze,indiferent de numărul lor(chiar şi dacă există un singur înscris).Pentru cei care nu urmează această oră se pot găsi alternative.De exemplu,pentru elevii din clasele mari care sunt atei sau agnostici se poate introduce un opţional de filozofie,sau unul de darwinism,sau poate unul de religie predată în mod neconfesional,şi chiar istoria religiilor.Pentru elevii credincioşi care sunt înscrisi la ora de religie,materia trebuie să fie confesională,iar abordarea să se facă dintr-un unghi conservator.
  • -1 (3 voturi)    
    religia in scoli (Vineri, 6 martie 2015, 9:47)

    vasile [anonim]

    Religia sa se faca in cadrul bisericilor. Acolo sa trimita parintii pentru religie. Stie cineva cati copii merg duminica la biserica?
    De ce sa platim niste preoti sau sotii de preoti sa predea religie? Unde s-au pregatiti ca pedagog acesti "profesori" pentru a avea calitatea de educator?
    Si ma intreb de ce nu ar invata macar istoria religiilor, de ce doar ortodoxism?
    Ceea ce se intampla acum seamana a prozelitism, care este interzis si un atantat la libera alegere.
    Si paoi mai intervine si exemplul preotilor, sunt implicati in afaceri cat mai banoase si evazioniste. Daca tot se invoca retrocedarea averilor, de ce se uita ca prin Reforma lui Cuza, biserica a fost iertata de impozite. Acum prin anulare acestei reforme de ce nu se revine la impozitarea si fiscalizarea acestei activitati, de ce tot cintribuabilul sa suporte cheeeltuielile pentru biserici preponderent ortodoxe? De ce nu sunt sustinute toate cultele recunoscute in Romania?
  • 0 (2 voturi)    
    banii (Vineri, 6 martie 2015, 9:48)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ce de postari!

    Este chiar o falsa problema.
    Se urmaresc doar banii.
    Biserica are asa multi preoti/absoventi de teologie ca nu are unde sa-i mai palseze .

    Stiti cum se intra la teologie? Dar cum se castiga o parohie?

    Ne lasati?
  • +1 (7 voturi)    
    Dumnezeu e singura speranta a omenirii sa le fie b (Vineri, 6 martie 2015, 10:08)

    RRP [anonim]

    De ce oameni buni credeti ca va face rau credinta?
    Lasati popii deoparte. Nici eu nu-i inghit.
    Perceptele crestine sunt bune pentru suflet. Sufletul trebuie si el cultivat.
    Poate cineva sa dovedeasca faptul ca sufletul vine din alta parte decat de la Dumnezeu?
    Stiu, o sa faceti o polemica de toata frumusetea >>> :)
    Oricum Dumnezeu sa fie cu voi oameni buni !
    • -2 (2 voturi)    
      foarte frumos (Vineri, 6 martie 2015, 12:03)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui RRP

      .
    • +1 (1 vot)    
      pentru ca (Vineri, 6 martie 2015, 12:26)

      mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui RRP

      nu prea e vorba de credinta pe aici... e vorba aproape exclusiv de bor, popi.
      Cum incearca impunerea dogmei ortodoxe in scoli. Nu are nimeni nimic impotriva credintei, doar a modului cum popii incearca indoctrinarea copiilor de 6+ ani (si chiar mai mici) prin simple smecherii - acceptarea religiei in scoala by default, clipurile jenante cu pseudovedete (daca te uiti cum le-au ales, pe categorii de populatie - ca la carte), by-passul ministerului educatiei la manualele de religie, presarea copiilor/parintilor de a-si inscrie copii la ora de rel. (cu amenintari de iad, etc), modul cum se se preda catehismul ortodox samd. Cam asta ar fi.
  • +1 (3 voturi)    
    Dupa 233 (Vineri, 6 martie 2015, 11:57)

    Maxim [anonim]

    Dupa 233 de comentarii, indraznesc sa scriu si eu unul.
    Am observat ca in general subiectele pe teme religioase sunt bogat comentate (vezi si subiectul D-lui Mixich).

    Se pare ca este o lupta a constiintei in fiecare dintre noi. Con-stiinta inseamna a sti impreuna cu Cineva, adica cu Dumnezeu. Sau mai concret - este glasul lui Dumnezeu in noi.

    Cei care prin negarea lui Dumnezeu incearca sa-si impace constiinta pacatoasa (pacatoasa fiind a tuturor, si a mea si a ta), crezand ca sufletul vine de nicaeri si dispare odata cu mormantul, scapa (parelnic) de apasarea pacatului si se considera "fericiti" (pana la primul esec mai mare sau o boala serioasa).

    Ce se fac insa cu proprii copii (pe care unii i-au botezat spre a-i pune sub protectia lui Dumnezeu), iar acum nu mai vor sa-i invete (sau sa-i lase sa invete) despre Dragostea jertfelnica a lui Dumnezeu si a noastra unii fata de altii.

    Am constatat din mai multe postari ca lupta interioara din inima unor asa zisi atei (atei nu exista - ei cred macar in ei insisi, autoindumnezeindu-se), ca sunt munciti de povara viitorului destin sufletesc al propriilor copii, de care vor fi raspunzatori, dar nu au puterea (sau indraznirea - nu indrazneala, care e altceva), sau nu-i lasa mandria sa recunoasca pe Unul Dumnezeu atotputernic, astfel se tem (subconstient si nerecunoscand daca totusi constientizeaza) ca vor avea parte de intrebarile sau reprosurile copiilor lor cand vor ajunge maturi si cand le va lipsi Harul spre a iesi din necazuri sau depresii (fereasca Domnul).

    Credinta nu contrazice stiinta, si mai nou nici invers. Sunt doar abordari diferite. Siinta si-a impus niste limite rationale din care la nivel mediu nu poate iesi, iar credinta transcende realitatea lumii si are un alt sediu in cadrul persoanei, si anume INIMA.

    Iertati-ma pentru lungimea mesajului si mai ales pentru parerile oarecum contradictorii cu ale unor comentatori. As vrea sa cred ca suntem cu totii un singur Adam in miliarde de ipostasuri (persoane).
  • +2 (4 voturi)    
    Filosofum non facit barba! (Vineri, 6 martie 2015, 12:28)

    Horatiu [anonim]

    Domnule Tapalaga,

    De cand a fi un bun crestin inseamna sa inghiti pe nemestecate cuvintele profesorului? L-ati citit pe Petre Tutea?

    De cand a fi crestin inseamna a pleca capul? De Stefan cel Mare, Constantin Brancoveanu sau alti sfinti care si-au dat viata pentru ca noi sa fim azi romani ati auzit?

    De cand un crestin adevarat are curiozitatea si placerea de a chestiona lumea din jur limitate? Ati auzit de Nicolae Paulescu?

    Inainte de a va acorda singur titlul de formator de opinie in domeniul religiei si al credintei, poate ar fi bine sa va intrebati daca sunteti in masura sa faceti aceste judecati de valoare. Asa ar face un om adevarat. Cu atat mai mult un jurnalist respectabil care simte o responsabilitate pentru cuvintele pe care le scrie.

    Un proverb romanesc zice " Daca taceam, filozof ramaneam".

    Succes
    • 0 (0 voturi)    
      wow (Vineri, 6 martie 2015, 13:13)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Horatiu

      perfect, si la obiect!
  • +1 (1 vot)    
    religia in scoli (Vineri, 6 martie 2015, 12:51)

    mihai [anonim]

    Romania este o tara care-l exclude pe Domnul Dumnezeu si va ajunge curand o "tara fara Dumnezeu".Nu vreti sa fie copilul educat in frica de Dumnezeu,nu vreti sa invete ca Domnul Dumnezeu a facut cerurile si pamantul si nu vreti sa auda marea porunca a Domnului Isus:"pocaiti-va ca vine Imparatia cerurilor", in schimb mergeti la slujbe de paste si de craciun,va cununati religios,,va botezati copii,faceti cruci mari pe burta,pupati moaste,dati navala la manastiri,platiti slijbe,aprindeti lumanari,dati de pomana,faceti parastase etc... vreti libertatea constiintei dar va inchinati ignorantei si superstitiei pana la pamant, ciudata natie......
  • 0 (0 voturi)    
    Despre copii (Vineri, 6 martie 2015, 14:40)

    victor [anonim]

    Un copil este copil ba pana la 14 ani, ba pana la 18. Dar tot copil este si parintii sunt cei care hotarasc pentru copilul lor - nu scoala, sau biserica, sau si mai rau, Statul.
    Lasati copiii sa priceapa ceva din cele 10 porunci, apoi cand va fi mare, peste 18 ani, va decide singur ce va face cu religia sa, o schimba, o da pe apa sambetei, in fine o calca in picioare si devine libercugetator, sau devine calugar, calugarita.
    Da, religia trebuie sa faca din copiii unei natiuni, un viitor cetatean cu un Dumnezeu, altfel vor iesi numai indivizi fara nici un dumnezeu, miste neica nimeni, batuti de soarta, fara istorie, fara viitor, pe scurt, fara dumnezeu.