De o suta de ori mai normal

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 12 ianuarie 2015, 19:20 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Ocupati cu presedintele Iohannis, am uitat putin de premierul Ponta. Dupa valul de furie populara care l-a aruncat cu nasul in praful sondajelor de opinie, liderul PSD a lasat usor urechile pe spate cat sa intre o vreme sub radar. Cand gloata s-a mai domolit si s-a lamurit cu cine are de-a face, lui Victor Ponta i-a revenit putin sangele in obraji si, odata cu el, obraznicia. Ce ispravi a mai facut insa premierul incat sa merite ceva atentie din partea publicului?

"Felicitări pentru schimbare. E de o sută de ori mai normal ca înainte", a exclamat liderul PSD in timp ce intra la consultarile cu noul presedinte fara teama ca-l va intampina ranjetul acela ingrozitor, hahaitul ruginit care nu anunta niciodata nimic bun.

Normalitatea lui inseamna sa mearga, de exemplu, la petreceri organizate de mari cercetati penal, la evenimente intime din familiile lor cum ar fi un botez si nimeni sa nu-i atraga atentia ca, in calitate de premier, ar trebui sa manifeste mai multa retinere daca tot pretinde ca a inteles mesajul cetatenilor. Victor Ponta s-a afisat in weekend la o paranghelie cu niste penali din partid, unii la un pas de trimiterea in judecata, altii deja condamnati in prima instanta la inchisoare.

Ponta si Draghici
Foto: Pro Arges
Asa arata normalitatea lui Iliescu si Nastase: o mare familie penala. Premierul Ponta o regreta azi in gura mare si spera sa o refaca impreuna cu noul presedinte. In discursul liderului PSD a aparut chiar frazeologia iliesciana: "Nevoia de consens". A lucra impreuna cu premierul pentru binele tarii este o obligatie, a fi complicele tacut al borfasilor inseamna sa-ti tradezi alegatorii.

In normalitatea lumii PSD, nu se scurg informatii din dosare, justitia nu trebuie sa fie o supraputere, cum tocmai a zis inclusiv noul presedinte, idei apreciate si intampinate cu speranta de puscariasi ca Relu Fenechiu. Pare cam nefiresc ca justitia sa tot ancheteze ministri, parlamentari si baroni locali. In ritmul asta, nu mai are cine sa conduca Romania in cativa ani.

Numai in sistemele politice periculos de normale puterile statului se pot amesteca si inlocui una pe alta incat sa nu mai stie nimeni cine ce are de facut iar responsabilitatea sa fie a tuturor si a nimanui.

Nu este normal ca presedintele sa atraga atentia sefului guvernului cand acesta legifereaza in interes strict personal, fapt inca nemaintalnit in ultimii 25 de ani. Nici presedintelui nu simte nevoia sa spuna ceva cand premierul comite abuzuri strigatoare la cer.

Un presedinte normal semneaza ca primarul orice lege, o promulga fara comentarii si nu tulbura ecosistemul. Ponta il sustine si lauda pe Iohannis deoarece, pana acum cel putin, s-a dovedit la fel de urechist si superficial ca el in exercitarea puterii si in abordarea unor probleme importante.

In aceasta lume linistita si calma, presedintele si premierul se intalnesc tete-a-tete fara ca publicul sa aiba habar de temele discutate de mai marii tarii. De cate ori si-a bagat nasul presa au iesit numai scandaluri, galagie, nenorociri.

Pana si tupeul caracteristic, glumitele de prost gust, au revenit pe buzele lui Victor Ponta. Intrebat de ziaristi despre ordonanta prin care legalizeaza renuntarea la plagiat, premierul a raspuns: "Dacă vreau să renunţ, de ce renunţ. Din punctul meu de vedere, discuţia a fost închisă. Orice vrei să faci nu este bine".

Numai scandalagii basisti, obisnuiti zece ani sa latre aiurea, nu-si mai gasesc azi locul in viata si le strica aromonia. La atat se reduce normalitatea promisa de Klaus Iohannis? Pentru Ponta, stim deja, este de o suta de ori mai normal ca inainte.

Liderul PSD se incolaceste ca o iedera pe noul presedinte, ii plagiaza comportamentul, ii copiaza retorica si atitudinea in speranta ca asa va reusi sa pacaleasca iarasi populatia si sa se mentina la putere.

Inca sunt dispus sa-l creditez pe noul presedinte ca fiind de buna credinta. Sa zicem ca accepta ca Ponta sa-l paraziteze din calcul pragmatic, urmarind strict rezultatul, eficienta. Acestea nu pot fi obtinute in prezent altfel decat prin compromis/coabitare cu Ponta si PSD. Costul politic al unor asemenea concesii s-ar putea sa fie mai mare decat isi imagineaza. In cateva luni s-ar putea trezi secatuit, stors de ultimul strop de energie politica.

Aapoi, mai am o temere majora, inca difuza, incerta. Daca ne uitam mai bine la echipa de conslilieri si la slaba pregatire a lui Klaus Iohannis pe teme importante, rezultatele puse pe masa de noul presedinte s-ar putea sa coincida in final cu dorintele lui Victor Ponta. Marele partid are experienta politica, expertiza juridica si capacitatea birocratica de a confisca si deturna orice proiect major in folosul sau.

Ar fi o cinica victorie a "normalitatii" PSD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















37259 vizualizari

  • -27 (49 voturi)    
    plevușca (Luni, 12 ianuarie 2015, 20:02)

    Mazeta [utilizator]

    Săracii guvizi. Au scăpat de undiță și au nimerit în năvod. Acum sfârâie în tigaie și își repetă întruna, încercând să se convingă unul pe altul: „Da, dar cu Ponta ar fi fost de o sută de ori mai rău”.
    • +22 (28 voturi)    
      asa s'a votat (Luni, 12 ianuarie 2015, 20:59)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      pt. raul cel mai mic.
      deci, se pare ca te'ai dat cu basistii :))
      • +34 (40 voturi)    
        S-a respectat înțelegerea USL, (Luni, 12 ianuarie 2015, 22:25)

        HaraldHarfagre [anonim] i-a raspuns lui nash pandelica

        premierul să fie de la PSD, iar președintele de la PNL. Ceea ce are acum România este exact guvernarea USL dorită în 2012. A bon entendeur, salut!
        • +1 (5 voturi)    
          pentru mine USL=PONTA+CRIN ANT (Marţi, 13 ianuarie 2015, 9:37)

          rakleta [utilizator] i-a raspuns lui HaraldHarfagre

          Asta asociez eu. Ramane sa zboare si ponta.
        • +4 (6 voturi)    
          nu numai ca s'a respectat (Marţi, 13 ianuarie 2015, 11:36)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui HaraldHarfagre

          dar, s'a si intarit, cu blaga & co.
          se poate vota orice, o constitutie dupa pohta si o reforma administrativa pe masura baronilor.
          posibil sa avem concordie nationala, daca dottore face un pas in laturi, asa cum s'a intamplat si cu kkarau.

          ultimul ragnet al zvonurilor, blaga sef la sri !
        • -3 (3 voturi)    
          nope >:) (Marţi, 13 ianuarie 2015, 11:57)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui HaraldHarfagre

          S-a respectat "visul lui Basescu" (exprimat la inceputul lui 2009, dupa alegerile parlamentare din 2008): PD + PSD impreuna la guvernare >:)

          CE inseamna acum PNL? O coaja goala sub care s-a dezvoltat un organism PD. Cam ca in Alien, in care extraterestrul se dezvolta sub pielea unui om, acaparandu-l cu totul ;)
    • +32 (32 voturi)    
      Cu famelia Viorelului la butoane suntem linistiti (Marţi, 13 ianuarie 2015, 4:38)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Daciana Sârbu-Ponta (soţie) - europarlamentar (PSD);
      Ilie Sârbu (socru) - senator (PSD);
      Rodica Cazanciuc (verişoară) - directoare la Tarom;
      Robert Cazanciuc (soţul verişoarei) – ministru al Justiţiei (PSD);
      Gabriel Oprea (naşul de la prima cununie şi naşul de botez al primului copil) - vicepremier (UNPR);
      George Maior (naşul de la cea de-a doua cununie şi naşul de botez al celui de-al doilea copil) - director SRI;
      Cornelia Naum (mama) - acţionara unor firme abonate la contractele cu statul;
      Alexandra Ponta-Herţanu (sora) - acţionara a unor firme abonate la contractele cu statul;
      Iulian Herţanu (cumnat) - acţionar şi administrator al unor firme care au obţinut contracte de zeci de milioane de euro pe bani publici, multe fără licitaţie;
      Ioana Pop (fină) - vicepreşedintele Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării;
      Claudiu Preoteasa (fin) - vice la Fondul de Mediu
      • -5 (9 voturi)    
        pe bune ? (Marţi, 13 ianuarie 2015, 11:17)

        huski [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        Erati la fel de revoltat pe vremea cand :
        EBA- europarlamentar
        Bercea Mondialu - finul lui base
        Udrea, Blejnar si altii si altii...?

        Daca Iohannis nu e un circar ca Basescu e prost,de ce nu il alegeti presedinte pe viata , sa stim o treaba, paine si circ for ever
      • +2 (2 voturi)    
        putem dormi linistiti? (Marţi, 13 ianuarie 2015, 11:57)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        Nu cred...
      • 0 (0 voturi)    
        Rude (Marţi, 13 ianuarie 2015, 18:02)

        tdr [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        Nu stiam . As vrea sa-mi spui daca Ponta i-a numit in posturile alea ? Ponta le-a dat contractele cu statul fara licitatii ?
        • 0 (0 voturi)    
          nuuu (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 10:28)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui tdr

          tata socru e capo di famiglia.
  • +23 (35 voturi)    
    ca bine v-ati gandit (Luni, 12 ianuarie 2015, 20:13)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    concentrati asupra d-lui presedinte, ati omis voit discutarea celui mai nastrusnic prim-ministru al scumpei noastre tari !
  • +40 (42 voturi)    
    Impertinentul si-a recapatat tonusul! (Luni, 12 ianuarie 2015, 20:31)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cateva zile dupa lovitura pe care a primit-o in moalele capului (in 16 Noembrie), impertinentu Viorel devenise pisicut bland, politicos.
    I-a trecut efectul loviturii. Azi era iar bascalios cu ziaristii, era nervos, respingea obraznic intrebarile neconvenabile lui.
  • -21 (39 voturi)    
    He he (Luni, 12 ianuarie 2015, 20:36)

    Gigi Kent [utilizator]

    Cred ca statea Dan Tapalaga asa si brusc a avut revelatia: "Charlie ca Charlie, terorismul ca terorismul, Iohannis asta care nu joaca cum vrem noi, ba da pe Ponta nu il mai injura nimeni?" Drept urmare ...
    • +3 (5 voturi)    
      baietii de la Mazetele de Perete (Marţi, 13 ianuarie 2015, 11:14)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      face bani numai daca manipuleaza !
      de aceea nenea propagandistii latra numai daca li se arunca un os !
    • -1 (1 vot)    
      pai si n-are dreptate? (Marţi, 13 ianuarie 2015, 11:58)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      >:)
  • +23 (47 voturi)    
    Nu poti crede! (Luni, 12 ianuarie 2015, 20:39)

    mcv [utilizator]

    Ma uit la tv si-i vad pe Sulfina Barbu de la mai - nou - PNL si pe Liviu Pop de la acelasi - PSD, si nu- mi vine sa cred ce bine se inteleg ei doi. Cat de armonios se completeaza reciproc si cum isi dau ei unul altuia dreptate! O aud pe Sulfina emitand destept "poate ca hotararea CSAT din 2013 o fi fost importanta", insa, ce s-a intamplat azi la Cotroceni, e istorie...
    Ma pisc, sa fiu sigura ca traiesc in realitate.
    Oare, de ce n-am stat eu cuminte in casa si mi-am scos familia-n strada la mitiguri?
    Pe Ponta nu-l comentez, ca nu mai suport aceasta injosire. Iar despre Iohannis, cred ca este gresit sa credem ca ceea ce vedem azi, este consecinta slabei lui pregatiri si a consilierilor nepotriviti. Nu. Dl. Iohannis este mult mai perspicace si mai siret decat s-ar putea crede. Dl. Iohannis este exact ceea ce vedem acum ca este. UN IMPOSTOR!
    • +23 (35 voturi)    
      Eu cred ! (Luni, 12 ianuarie 2015, 22:06)

      ionamaru [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      ...că ,,Marele pnl " , încet ,încet se apropie de ..marele usl ! cu indulgența (prevăzută ) a Dlui Presedinte . Asa că :
      . '' Dl. Iohannis este mult mai perspicace si mai siret decat s-ar putea crede. Dl. Iohannis este exact ceea ce vedem acum ca este. UN IMPOSTOR! " !
      Corect .
    • 0 (0 voturi)    
      ki (Marţi, 13 ianuarie 2015, 18:04)

      tdr [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      Corect , un impostor care vorbeste putin si gandeste tot atat !
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns (Marţi, 13 ianuarie 2015, 19:52)

      DoinaZaharia [anonim] i-a raspuns lui mcv

      Cred ca ne-am pacalit votand cum am votat, si sperand altceva. Deocamdata se pare ca ne-am inselat, dar sa mai asteptam vreo luna doua. Abia dupa aceea vom striga in gura mare!!!!
  • +26 (32 voturi)    
    multe semne de intrebare ! (Luni, 12 ianuarie 2015, 21:01)

    ivanescu [utilizator]

    sincer ,trebuie sa recunoatem ca ne-am saturat de glumele handicapatului care se afla in fruntea guvernului si recunosc cu tristete ca nici actualul presedinte ales nu a reusit sa faca " OM " din el .....probabil se complac ambii in aceasta situate.....ponta asta stie asta face,mai mult nu-l duce mintea !....ma intre ce ne faeam u el in fruntea tarii!
  • +27 (39 voturi)    
    felicitari (Luni, 12 ianuarie 2015, 21:16)

    crisp. [utilizator]

    Excelent,articol.Felicitari,Dan Tapalaga!
  • +36 (48 voturi)    
    primele .... (Luni, 12 ianuarie 2015, 21:21)

    cbogdan [utilizator]

    Primele suspine dupa vremea Presedintelui Basescu. Urmeaza hohotele de plans ........
  • +2 (18 voturi)    
    Plagiatul rupe statul... (Luni, 12 ianuarie 2015, 23:40)

    Lim Vasy [utilizator]

    Refaceti USL ! Traiasca USL !
  • +22 (38 voturi)    
    Plangeti deja dupa Basescu ? (Luni, 12 ianuarie 2015, 23:41)

    Lim Vasy [utilizator]

    Domnule Tapalaga, nu e cam devreme sa incepeti sa-l regretati pe Basescu ? Dupa ce ati pus mana pe lopata si l-ati ingropat cu zeci de articole nedrepte ?
  • -17 (23 voturi)    
    ? (Marţi, 13 ianuarie 2015, 0:32)

    Alo? [utilizator]

    Te-ai plictisit, ma?

    Sunteti in sevraj dupa Basescu? va trece.. stati linistiti la locurili voastre; voi nu mai contati!
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt intoleranți la hoție, (Marţi, 13 ianuarie 2015, 11:53)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Alo?

      ăsta-i defectul lor. Au eliminat câțiva hoți dar și hoții i-ai eliminat pe ei.
  • -5 (23 voturi)    
    Jurnalism vs activism politic (Marţi, 13 ianuarie 2015, 2:44)

    GRadu007 [utilizator]

    Zice ziaristul:
    "Inca sunt dispus sa-l creditez pe noul presedinte ca fiind de buna credinta."
    "Daca ne uitam mai bine la echipa de conslilieri si la slaba pregatire a lui Klaus Iohannis pe teme importante..."

    Observ de o vreme ca Dan Tapalaga a inceput sa priveasca muritorii de rind, cum ar fi Klaus Iohannis si alte vietuitoare la fel de neinsemnate, mai ales daca provin din burguri marunte de provincie, de undeva de foarte sus si cu un soi de flegmatica condescendenta de mare ayatollah de presa pentru care politica, lumea si universul intreg nu mai au secrete.

    Ma indoiesc ca dl Iohannis poate fi interesat de creditul otravit pe care un nene ziarist macovisto-ghedesist, deci adversar declarat, "inca ar fi dispus sa i-l acorde".

    Cit despre "slaba pregatire a lui Klaus Iohannis", eheee, asta mi-a amintit un titlu de film: Look Who's Talking!

    Nu stiu daca e megalomanie a la Ceausescu, Macovei, Liiceanu, Tismaneanu (si tot ghedeseu' ghem - elita adica), ori o incercare de hartuire psihologica presupus subtila in speranta ca, poate, face omul o depresie si demisioneaza.

    Oricum, asta nu e jurnalism, asta se numeste activism politic. Si e atit de strident incit DT va ramine mai curind decit Iohannis fara amici care sa-l crediteze la nevoie.

    Pe scurt, you are on the wrong path, Dan T.! And also on the wrong side of history...
    • -3 (7 voturi)    
      Exact cum spuneti. (Marţi, 13 ianuarie 2015, 8:44)

      acvila [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

      Felicitari pentru comentariu. Descrie si gandurile mele.
  • +20 (20 voturi)    
    "Doctor " NU, penal SIGUR ,WcP (Marţi, 13 ianuarie 2015, 4:13)

    Plagarus [utilizator]

    O firmă a familiei premierului, Hertanu Projects SRL, fondată în 2004 de același cumnat al actualului premier, Herțanu Iulian (95% din părțile sociale) și de mama lui Ponta, Cornelia Naum (5% din părțile sociale) și condusă o perioadă de sora sa, Alexandra Herțanu (conform profilului său public de pe o rețea de socializare), cu sediul social în apartamentul în care a crescut Victor Ponta, cel de lângă Gara de Nord, de pe bulevardul Dinicu Golescu, a fost parteneră de afaceri cu Rompetrol începând cu 2007. Rompetrol a antamat serviciile de publicitate ale Herțanu Projects SRL atât în perioada în care Dinu Patriciu era acționar majoritar al companiei, cât și ulterior, când Rompetrol a fost achiziționată de Kaz Munai Gaz. Ca dovadă, în Semestrul II din 2007, Herțanu Projects a încasat de la Rompetrol 31.733 lei, conform documentelor fiscale ale firmei (însă nu e unica încasare).
    "Ulterior, în ianuarie 2014, în ciuda avizului negativ dat de Curtea Constituţională a României şi de Preşedinţia României, Victor Ponta a şters printr-o semnătură, jumătate de miliard de dolari din datoria Rompetrol . El l-a pus negociator în relaţia cu Rompetrol pe subiectul ştergerii datoriilor pe Gabriel Dumitraşcu. Numele lui Dumitraşcu apare la începutul anilor 2000 în afacerea Roşia Montană, aflându-se la conducerea RMGC între 2001 şi 2005.", scrie România Curată

    Ponta, se intorce acasă după o noapte cu băieții într-un club din Dubai.
    Auzind zgomot, Daciana coboară și se duce să vadă ce se întâmplă. Când da nas în nas cu el, speriată, exclamă:
    – Dumnezeule!!!!!
    – Daciana, în casă poți să-mi spui și Victor.
    • -3 (13 voturi)    
      Ha,ha,ha, (Marţi, 13 ianuarie 2015, 7:49)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      vai ce-am mai ras,vad ca va cam deranjeaza mariajul Ponta Johan,ce sa-i faci ,mai sunt si mariaje fericite!!!
  • +12 (12 voturi)    
    De o mie de ori... (Marţi, 13 ianuarie 2015, 8:03)

    MichiuStefan [anonim]

    De o mie de ori ar fi normal sa nu-l mai vad impostorul asta periculos pentru natiune in arena publica!Simt o durere fizica vazandu-l, ascultandu-l la TV.Iar despre domnul Presedinte, inca mai astept si inca mai sper!
    • +1 (1 vot)    
      numai sperati ca nu aveti de ce! (Marţi, 13 ianuarie 2015, 11:52)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan

      De unde nu este nici Dzeu nu cere!
  • +2 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 13 ianuarie 2015, 8:34)

    [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    cu unii dintre consilieri (Marţi, 13 ianuarie 2015, 11:14)

    mopsu [utilizator]

    gen mahalache, nu prea vad ca dl klaus sa indrepte ceva rapid. Probabil o va face dupa ce se va trezi romanul care l-a votat si o sa inceapa sa strige AFARA...
    • +1 (3 voturi)    
      Regret ca trebuie sa va dezamagesc (Marţi, 13 ianuarie 2015, 14:12)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      Domnul Presedinte are o calitate: e perseverent. Daca a apucat sa spuna ca vrea Procurorul General in CSAT, au trebuit o saptamana sa caute sa il lamureasca de faptul ca nu se poate si el tot pe a lui o tinea.
      Nu cred ca se va trezi nici cand romanii vor incepe sa tipe.
  • +2 (6 voturi)    
    multumesc dlui Plesu ptr. sustinerea lui JK! (Marţi, 13 ianuarie 2015, 11:51)

    ..13 [utilizator]

    Un intelectual de calibru - dl. Plesu - a ajuns sa sufle in panzele unuia care nu prea stie ce face-JK.

    Evident ca fiecare are dreptul la o optiune, dar ma intreb care au fost faptele si imprejurarile care au contribuit la sustinerea lui JK? Nu inteleg si ma intreb de mult timp fara sa gasesc raspunsurile...

    Faptul ca JK a fost ales Presedinte nu imi lasa decat un gust amar pentru ca stiu ca exista o alta persoana, mult mai pregatita si mai capabila sa duca sarcina de Presedinte.

    Democratia nu admite oboseli si obositi - daca ai obosit ai dreptul de a tace, nu de a sustine un pucist.

    Astazi suportam din plin consecintele unei diviziuni in randul dreptei si a lipsei de combatanti care sa lupte pana la ultima lor suflare pentru ceea ce este bun si important.
  • -2 (6 voturi)    
    "familie" si "normalitate" (Marţi, 13 ianuarie 2015, 12:05)

    Codruta N [utilizator]

    Nu pot sa-l SUFAR pe Ponta (cu penalii lui cu tot) - dar cand a venit vorba despre "normalitate si petreceri de familie" primul lucru care mi-a venit in cap a fost Basescu cu impostorul Lambrino... si, MAI ales, cu Bercea Mondialu' :P

    NORMAL ca e normal (sic!) sa faci "petreceri private" cu penali samd. - e cineva in tzara asta care sa nu fi facut asa, in ultimii 15 ani? >:)
  • +2 (2 voturi)    
    Ma intreb cine-i bolnavul de orgoliu care-mi sterg (Marţi, 13 ianuarie 2015, 18:57)

    Excelsior [utilizator]