Mandria de a fi nimic

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 24 octombrie 2014, 14:54 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
In seara cand Gabriel Liiceanu a publicat textul "Fie-va mila de noi, domnule Ponta!" nu m-am putut abtine, desi era tarziu, sa nu-i transmit cumva admiratia. Reusise sa descrie cu precizie modul de functionare al unui politician croit dintr-un material prost. Observatiile sale au ajuns virale pe net, iar textul a batut orice recorduri de audienta, pe buna dreptate. Au ramas putini oameni liberi dispusi sa-si bata capul cu vidul istoric numit Ponta. Multora li se pare ca totul e in zadar. S-au resemnat deja la gandul ca nu se mai poate face nimic si ca totul e pierdut. Iar cei mai multi n-au nici curajul, nici libertatea sa mai spuna exact ce gandesc sau se refugiaza intr-un pagubos dispret suveran.

Din toate aceste motive textul lui Gabriel Liiceanu a facut cariera si va ramane antologic. Este un portret magistral realizat unui gol maret, instalat accidental in varful ierarhiei. Putine se mai pot adauga la el. Ceva, ceva mai trebuie - asa am simtit la sfarsitul lecturii - spus apasat.  Ponta se remarca prin limbaj arogant si agresiv, prin tupeu fara limite si minciuna impotriva evidentelor,  exact asa cum spune Liiceanu, numai ca personajul sau nu are chip.

I-am spus si atunci, seara, ca oricat am incerca sa-i zugravim portretul nu-i vom putea surprinde fata. Victor Ponta nu arata nicicum, neavand resturi de personalitate pe interiorul carcasei. S-a spus pe buna dreptate ca sunt doi, trei, cinci Ponta, ca uneori manifesta o dubla, tripla sau multipla personalitate. Din pacate, Ponta nu exista ca alcatuire de sine statatoare. Ii lipseste orice urma de amprenta personala, nu vom gasi la el mandria a se afirma intr-un fel anume. Este pirueta aeriana perfecta, vidul cu ambalaj inselator, nimicul impachetat in ceva.

Tot spunandu-i asta, Gabriel Liiceanu si-a amintit un film cu Woody Allen jucand rolul unui personaj care imprumuta instant fata interlocutorului, reusind sa copieze la detaliu figura celui aflat in fata sa.   Acesta este chiar eroul povestii noastre. Cameleonul cu o mie de fete, imitatorul innascut Victor Ponta era sortit din nastere sa plagieze macar o data in viata. Cineva care traieste mereu dedublat si respira prin gura altora va ajunge in final sa le fure totul.  

Pana si in viata profesionala Ponta a reusit performanta de a nu se ocupa vreodata cu ceva precis. A fost procuror, dar n-a vazut nimeni vreun dosar serios facut de mana lui. A renuntat de tanar la magistratura, cu mult inainte de a ajunge priceput la legi si coduri penale, pentru a imbratisa o meserie fara o calificare precisa, anume cea de politician. Daca a fost o vreme ofiter acoperit, cu atat mai mare ambiguitatea profesiei sale, cu atat mai dubioasa aria competentelor.

Oricat am cauta nu gasim niciodata nimic clar despre viata si opera lui Victor Ponta. Oricine incearca sa inteleaga ceva din orientarea sa politica ameteste de la atatea topaieli si zig-zaguri ideologice. Pretinde ca a manifestat in Piata Universitatii impotriva lui Ion Iliescu si a votat in '96 cu Emil Constantinescu, dar il identificam, iata, cam tot pe atunci, sub aripa maestrului sau, Adrian Nastase, flirtand cu PSD. Dar si cand ajunge aici o coteste ideologic din tot soiul de calcule, oricum atasamentul fata de valori nu e chiar punctul sau forte.

Marturiseste ca in 2009, cand era purtatorul de cuvant al lui Mircea Geoana, nu a votat cu el in turul I, ci l-a preferat pe Crin Antonescu de la PNL. Odata ajuns premier, instabilitatea sa deja cronica se manifesta la nivel planetar, osciland intre Statele Unite si China. Ne amintim ca in tinerete l-a frecventat putin pe Che Guevarra din aceeasi nevoie urgenta de a se catara pe umerii cuiva pentru a fi remarcat in peisaj. Iata-l ceva mai tarziu cazand in admiratie in fata lui Tony Blair, un stangist pus pe afaceri fara nici o legatura cu idealismul revolutionar comunist.

In absenta unui contur clar, Ponta se lipeste de Halep, de imaginea oricarui mare sportiv, vedeta sau politician pentru a fi vizibil intre semenii lui. Fara sprijinul televiziunilor, stie ca faptura sa perfect translucida, inconsistenta ca aerul pe care-l respira, va trece neobservata.

Ca orice om care nu-si apartine, ascensiunea sa politica se intampla complet in afara vointei sale. Si-a dorit nespus sa ramana premier, dar s-a vazut in cele din urma silit sa candideze la prezidentiale. Cum nu dispune de el insusi, a acceptat sa joace si acest rol.

Gabriel Liiceanu a intuit absenta unui individ bine conturat sub cel cunoscut sub numele de Victor Ponta cand a incercat sa-i inteleaga placerea nefireasca de a minti continuu: "Comportamentul dvs nu poate depasi nivelul punctului, nu poate deveni liniar, ca sa nu mai vorbim ca nu poate alcatui harta cu contururi ferme care e necesara pentru nasterea unui caracter. Fiind facut din milioanele de puncte dipersate ale minciunilor dvs, asadar neputand oferi garantia unei coerente morale, dvs nu aveti, obiectiv vorbind, caracter. E, si acesta, un viciu de constructie, o malformatie, un handicap din nastere."

Exact. Dar ideea merita dezvoltata. Caracterul dlui Ponta lipseste deoarece n-a gasit o personalitate anume in care sa se aseze. Ponta nu minte, ci se intampla ca numeroasele personalitati pe care se vede nevoit sa le imprumute sa gandeasca diferit pe acelasi subiect. In Ponta convietuisc in buna intelegere avocatul borfasilor si aparatorul dreptatii, azi poate fi una, maine poate fi opusul ei.

Ponta spune oricui ce doreste sa auda. Pentru cineva fara repere in viata, fara nord si sud, insensibil la notiunile de bine si rau, cuvintele nu au nici un sens si nu costa nimic. Cand spune o minciuna, cand jigneste sau insulta, Ponta nu e nici imoral, nici amoral. Facultatea de a vorbi nu o utilizeaza pentru a comunica neaparat ceva cu cap si coada, ci pentru a-i asigura pe ceilalti ca exista si pentru ca se teme ca tacand prea mult o sa dispara ca un balon de sapun.

Neantului zgomotos Ponta nu-i ramane decat mandria de a fi roman. Atat se poate spune cat de cat sigur despre el, in rest nu avem nici o certitudine, nu putem pune o persoana clar identificata in dreptul numelui Victor Ponta. Nu cred ca exista vreuna.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















42479 vizualizari

  • +44 (88 voturi)    
    Tarziu, domule tapalaga! (Vineri, 24 octombrie 2014, 13:57)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Deja raul este facut!
    Si ati participat si dumneavoastra la e, chiulindl!
    Latrinele au sapat mereu!
    Dumneavoastra v/ati dat... deontolog!
    Cine castiga?
    Leprele!
    Pe cine vor conduce?
    Pe... deontologi!
    • +19 (37 voturi)    
      deontologii spalati la creier (Vineri, 24 octombrie 2014, 14:17)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      cu material fetid marca Latrina 3
      • +35 (47 voturi)    
        Astazi, o doamna in varsta ... (Vineri, 24 octombrie 2014, 15:42)

        Herodot [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ... mi-a spus de ce voteaza cu Ponta: fiindca Iohannis ne-a vandut copiii iar Monica Macovei este ... (tineti-va bine!) ... Hitler in persoana... Efectul latrinelor ... :(
        • +28 (40 voturi)    
          Ponta e o mizerie umana! (Vineri, 24 octombrie 2014, 17:42)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

          Nu sunt mandru ca Ponta e roman!...
          • +1 (13 voturi)    
            Romanii ... (Vineri, 24 octombrie 2014, 17:50)

            Herodot [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            ... n-au ochii oblici (Basescu dixit)
            • +2 (6 voturi)    
              Ati pus umarul la aceasta mizerie! (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 8:51)

              Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

              Domnule Tapalaga, ati pus umarul la situatia actuala preluand din fotoliul confortabil sloganull voiculescian "Toti sunt la fel!", de parca noi suntem la fel. In timp ce dvs. va trambitati frustrarile pe bloguri si site-uri, eu merg sa conving oamenii ca Ponta este cel mai mare pericol pentru a pastra justitia reformata de singurul politician adevarat din tara asta, Traian Basescu. Politica presupune compromisuri, intelegere si pragmatism, in niciun caz bate in cap si azvarlirea cu noroi fara noima doar din dragoste de candidata...
          • -9 (25 voturi)    
            Mindria de a fi "nimic" sinonim cu "roman"? (Vineri, 24 octombrie 2014, 18:30)

            Argon [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Titlul articolului "Mandria de a fi nimic" este cel putin neinspirat atita timp cit oricine citindu-l se gindeste automat la "Mindria de a fi roman". Evident, autorul pune semnul egal intre romani si nimic.

            Canadienii au o lozinca "Proud Canadian" (Canadian mindru) desi statisticile arata ca Tara Artarului este o adunatura de emigranti recenti care numai canadieni nu se pot numi.

            Cresterea populatiei Canadiene (bazata exclusiv pe emigratie)
            An --- Nr. Locuitori --- Crestere
            1996 --- 28,846,761 --- +5.7%
            2001 --- 30,007,094 --- +4.0%
            2006 --- 31,612,897 --- +5.4%
            2011 --- 33,476,688 --- +5.9%
            Sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Population_of_Canada

            Inchipuiti-va ce ar fi insemnat daca, pe baza emigratiei, numarul de locuitori ai Romaniei sporea de la 22 mil. in 1996 la 25.53 mil. in 2011 adica cu 3.53 mil. in 15 ani. Atunci titlul pus de Tapalaga "Mindria de a fi nimic" incepea sa se justifice dar asa nu pot sa il iau decit drept un simplu atac gratuit la adresa noastra.
            • -3 (17 voturi)    
              Prin titlu autorul isi face autocritica (Vineri, 24 octombrie 2014, 20:45)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui Argon

              Nu am nici un motiv sa citesc articolul.
              • +12 (22 voturi)    
                In primul rand.. (Vineri, 24 octombrie 2014, 22:12)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui ty

                Cine a trecut de clasa a 7-a, realizeaza ca articolul nu pune egal intre mandria de a fi roman si nimic.

                Numai un idiot se simte "atacat" de articolul de fata.

                In al doilea rand, nu prea inteleg treaba asta cu "madria de a fi roman". Ati facut voi ceva ca sa fiti romani? NU! V-ati nascut romani. E ca si cum ai spune: madria de a avea 5 degete la o mana. Care este realizarea, care este aportul personal la aceasta "madrie"?

                Aia cu "Proud Canadian" isi are rostul, tocmai pentru ca este vorba de imigranti: acesti oameni au facut ceva, au emigrat, s-au (sau nu s-au) adaptat/integrat la o alta societate, alta limba etc.. Acesti imigranti au facut un efort, au muncit pentru cetatenia aia canadiana. Voi ce-ati facut ma pentru cetatenia romana? Injurati pe forumuri si sunteti mandri ca sunteti romani? Niste nesimtit!
                • +1 (5 voturi)    
                  Proud Canadian nu se ref. la emigranti (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 4:58)

                  dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                  Termenul de "Proud Canadian" pune fraudulos semnul de egalitate intre Canadieni si oameni care au venit din Anglia cu multa vreme in urma.

                  Desi majoritatea actuala a locuitorilor nu sunt nascuti in Canada sau au ambii parinti nascuti in alte state, neavind nimic in comun cu Anglia, nici macar stramosi indepartati, totusi propaganda lui "Proud Canadian" ii vede pe toti ca fiind mindri urmasi ai englezilor si nu se refera in nici un fel la faptul ca emigrantii, din toata lumea, au depus eforturi sa vina in Tara Artarului, au obtinut cetatenia si au de ce sa fie mindri. Nu, toti locuitorii, mai putin cei din Quebec unde "Proud Canadian" este ca si interzis, sunt vazuti drept urmasi ai englezilor mindri.
                • +1 (3 voturi)    
                  Pacat de incercarea ta de analiza (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 19:46)

                  ty [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                  cand iti etalezi vasta cultura si buna crestere prin cuvinte ca: "idiot", "Niste nesimtit!"
          • +2 (6 voturi)    
            interesant (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 9:37)

            tepes [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            dar cine te-o intrebat.
        • 0 (4 voturi)    
          concret nu gargara si jigniri (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 9:35)

          tepes [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

          Bine, bine dar cum ramine totusi treaba cu copii dar cu tancurile pe strazi sau cu arestarea curtii constitutionale?astept lamuriri sa putem merge mai departe.
      • -1 (5 voturi)    
        asa este normal (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 9:30)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        octombrie cred ca ai venit din latrina mars inapoi ca puti
    • +5 (47 voturi)    
      Nu numai tarziu! (Vineri, 24 octombrie 2014, 14:41)

      n italy [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Dl Tapalaga chiar a participat efectiv de vreun an la demolarea unei mari parti a opozitiei cea formata di ``basisti-nucleul dur cu ideea de a o salta pe d-na Macovei in orice mod.Rezultatul: MM are cca 6% iar opozitia pe ansamblu ei e mai slaba poate chiar cu procentele cu care ar fi putut castiga..asta a realizat dl Tapalaga!
    • +18 (36 voturi)    
      Dle Tapalaga, care este scopul acestui articol ? (Vineri, 24 octombrie 2014, 15:43)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Ce incercati sa ne transmiteti de fapt ?
      Incercati sa creionati ACUM portretul lui Ponta ?
      Inutil. Si foarte tarziu.
      "Basistii" - care apropos - sunt super divizati (aveti oare vreo legatura cu acest lucru ? ) - stiu de mult timp cate parale face Ponta , prim-mitomanul tarii
      "Pontistilor" oricum nu li se vor putea smulge ochelarii de cal
      A, daca va ganditi ca va adresati "indecisilor" - aici chiar nu va inteleg : pana mai ieri (daca nu ma insel, chiar la propriu ieri) aveati articole in care-i bagati pe toti politicienii in aceeasi oala .. adica puneati un mare si NEDREPT semn de egalitate intre BASE si BOMBO .. Deci exact pe cei indecisi i-ati indepartat si mai tare ...
      Azi v-ati razgandit ?
      • +11 (19 voturi)    
        "Fie-va mila de noi dle Ponta" (Vineri, 24 octombrie 2014, 17:43)

        GrecuAurel [anonim] i-a raspuns lui Luke1

        Nu!, dl Tapalaga nu incearca sa transmita ceva neaparat,ce, doar a pus o tusa la portretul si caracterul mitomanului complectand creatia dlui Liiceanu, daca ati lecturat cumva articolul de exceptie de altfel al distinsului philozof.
        • +6 (12 voturi)    
          Noi aici pe HN suntem in concurs (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 6:04)

          derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui GrecuAurel

          cu publicul A3, am uitat sa va spunem.

          Alora daca le spui "Buna dimineata" iti raspund "Jos Basescu!"

          Tapalaga poate sa scrie si despre viata pe Marte, nucleul dur raspunde "L-ai tradat pe Basescu!"

          Hai cu minusurile!
        • -1 (9 voturi)    
          Distinsul filozof? (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 8:47)

          Tristul [utilizator] i-a raspuns lui GrecuAurel

          Este cumva domnul Liiceanu creatorul unui sistem filozofic si a fost omis din dictionarele de specialitate? Sau este un simplu compilator (compilateur), care isi foloseste cu iscusinta talentul de afacerist in autodenumita elita intelectuala dimboviteana? Desigur nu este domnul Ponta individul alpha al natiei. Si tot atat de sigur ca nu este doar produsul avortat al acesteia, asa cum se straduie si jurnalistul sa-l confirme pe distins. Din pacate ne lipsesc analistii echilibrati, lipsiti de umori si interese.
      • +2 (4 voturi)    
        N-ai ce sa-i faci... (Duminică, 26 octombrie 2014, 10:47)

        ViorelDacin [anonim] i-a raspuns lui Luke1

        In zadar ne certama intre noi, nu-i domnul Tapalaga de vina ca exista 6 mil de asistati social. Acestia sunt marea masa de votanti USD+ fostii securisti+ nomenclatura comunista. Cu acestia iti strici gura de pomana : una stiu si din ea nu ies. Daca am avea votanti cu adevarat simt civic, doamna Macovei ar fi cel putin finalista in actualele alegeri prezidentiale. Asa ca, sa ne bucuram daca va iesi raul cel mai mic, adica Iohannis.
    • -2 (2 voturi)    
      Wrong! (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 23:06)

      AVP [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Asa cum tocmai ii spusei altui vehement contestatar pontist de pe f-b, d-aia ati ajuns aici, baieti: fiindca voi însiva fuduli - iar eu nu zic ca prosti, doamne fereste, ci doar atat : aroganti ca niste fanti pempanti - mereu l-ati subapreciat pe Victor Ponta, ignorand pana si "amanuntul" saritor in ochi ca un tip care la 37 de anisori ajunsese seful unui partid de harsiti cadristi in ale politichiei, iar la 39 de ani era deja cel mai tanar prim-ministru din istoria Romaniei, pentru ca acum, la 42 de anisori s-ajunga, probabil, si cel mai tanar presedinte, nu poate fi prost decat in mintea cuiva care gandeste cu-o ratiune din pacate prea fierbinte... ups. Cu alte cuvinte, gandeste nu ca un observator impartial si suveran, ci ca un cvasipartizan (asta ca sa nu zic taliban). Asta e situatia, a nu se supala.
      • +1 (1 vot)    
        Serios? (Duminică, 26 octombrie 2014, 22:17)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui AVP

        ...fudului, prosti, aroganti, talibani....
        Nu spui dar zici, nu injuri, dar jignesti....
        Daca ar fi sa ma cobor la nivelul tau (si nu sunt fudul, doar obiectiv) mi/ar lua prea multa vreme.
        Eu iti spun atat: ramai cu prostul tau, tu si inca cativa din astia "destepti", "curati" si "cinstiti" veti plange rau de tot.
        Va va fi greu sa traii, daca nu sunteti tinuti in carca de cei mentionati de tine (fudului, prosti, aroganti, talibani). Sunteti tari in a le spune altora cum sa va dea voua milogilor, puturosilor, vazatorilor de latrine. Sin cand cineva nu face ca voi... apelezi la limbajul binecunoscut voua, ilustrat din plin de idolul vostru.
        E bine ca el este magarul intre voi, oile!
  • +36 (48 voturi)    
    22 decembrie 2014 (Vineri, 24 octombrie 2014, 13:58)

    un domn [utilizator]

    daca ajunge dottore chirias la Cotroceni..sa depunem Coroane la gardul d ela cotroceni pe care sa scrie DEMOCRATIA RIP !
  • -56 (78 voturi)    
    vedeti comentariile oamenilor (Vineri, 24 octombrie 2014, 14:01)

    jackalphonse [utilizator]

    sa vedeti cam cum este vazut Liiceanu. observatiile sale nu au ajuns virale, ba chiar este blamat ca este un intelectual basist care a avut multiple avantaje materiale si profesionale cantand ode basiste.
    m am uitat pe forumul ala si e destul de diferit de ce spuneti dvs vis a vis de apreciere.
    • +43 (63 voturi)    
      mai bine basist (Vineri, 24 octombrie 2014, 14:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      de cat kkt de pontist ca tine
    • +28 (40 voturi)    
      Asa ai vazut tu acolo? (Vineri, 24 octombrie 2014, 15:20)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Mai uita-te o data, poate vezi realitatea de data aceasta.
    • +13 (25 voturi)    
      ne-am uitat (Vineri, 24 octombrie 2014, 15:31)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      tu probabil ai fost din inertie tot pe a3.ro si nici nu ti-ai dat seama.
    • +32 (44 voturi)    
      Totusi.. (Vineri, 24 octombrie 2014, 15:34)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Ca sa stim si noi cum arata, da-ne si noua niste exemple de "ode basiste" facute de domnul Liiceanu.

      Mercic!
    • +15 (31 voturi)    
      Poate că ar fi fost bine (Vineri, 24 octombrie 2014, 15:50)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ca în loc să vă uitați pe forumul ăla, cum ziceți, să fi citit măcar o carte de-a domnului Liiceanu. Vă garantez că v-ați mai fi destupat la minte.
  • +16 (26 voturi)    
    Deontologia postacilor (Vineri, 24 octombrie 2014, 14:51)

    corvus coraX [utilizator]

    Din comentarii reiese clar că cea mai grea viață o au jurnaliștii independenți. Ei sunt vinovați că ne conduc niște gunoaie alese de o populație de obnubilați...
    • 0 (4 voturi)    
      exact la asta ma gandeam (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 6:19)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      citind comentariile :)

      pe Tapalaga 10 ani l-au injurat antenistii ca-i pupincurist basist, acum il umplu de flegme basistii "hard core" ca nu face un laudatio din fiecare articol;

      sa fii "un om care-si apartine" nu pare treaba cea mai simpla in meseria asta :)
  • +27 (39 voturi)    
    oameni buni (Vineri, 24 octombrie 2014, 14:59)

    Bittick [utilizator]

    Asta ne strica pe noi: analizam, despicam firul in 4, producem perle de gandire filozofica... Acum ne trebuie ACTIUNE ! Trebuie urgent sa iesim la vot si sa-i blocam calea acestui personaj! Textul d-lui Liiceanu este perfect si sublim pentru cei care stiu deja care este situatia si inteleg ce se intampla in tara asta. Pe ceilalti, mandri ca-s romani si devoratori de antene, ii lasa pur si simplu reci... ori cam de la aia vine beleaua cand se pune problema votului pt ca ei ies si voteaza in timp ce noi facem analize si ne gratulam reciproc ca ce frumos ne-a iesit... Asa ca ACTIUNE!
    • -2 (6 voturi)    
      ce fel de imparteala faci omule (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 10:06)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Mai Pittik mic, cine esti tu sa-i imparti pe romani in noi si e,i cine te crez,i vreun conducator de osti?un instigator?sau ce.
  • +2 (20 voturi)    
    .... dupa atitea " calitatzi " enumerate ale ... (Vineri, 24 octombrie 2014, 15:04)

    Observatore [utilizator]

    .. " pontificatului " titlul articolului d-lui Liiceanu este foarte neinspirat ; ce l-a facut sa creada ca vre-o data
    subiectul analizei o sa aibe mila ?
    • +11 (19 voturi)    
      confuzie (Vineri, 24 octombrie 2014, 14:58)

      n italy [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

      Cine a crezut [si au fost destui in comentariile la articol] ca dl Liiceanu se adreseaza fiintei in carne si oase [de fapt mai mult grasime] care raspunde la numele de Ponta s-a inselat .S-a adresat unei nebuloase[galactice?] care bantuie pe plaiurile mioritice si a batut o sa sa priceapa o iapa [troiana?]Nuse iau cuvintele mot-a-mot ci se citeste printre randuri o idee de ce ar fi putut sa se intample intr-o iluzorie minune ca aceea de pe Drumul Damascului .Dar si daca ar pleca viitorul ``El insusi``pe acel drum nu ar vedea Lumina ci mai curand ar da de Scaraoschi...
    • 0 (2 voturi)    
      frica de scadenta (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 10:09)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

      simplu,omul a furat la greu si cere clementa anticipata.
  • +17 (39 voturi)    
    La spartul targului (Vineri, 24 octombrie 2014, 15:23)

    Marius Ogrean [utilizator]

    Acum la spartul targului mai scrieti si dumneavoastra de Ponta.
    Articolul asta imi lasa impresia ca ati simtit nevoia sa scrieti ca sa aratati ca si dumneavoastra ganditi la fel, ca Ponta e rau, etc. Din ce ati scris pana acum, ati aratat ca va intereseaza mai mult sa il atacati pe Basescu.

    Nu ati adus nimic in plus la articolul dlui Liiceanu. Chiar daca spuneti "Exact. Dar ideea merita dezvoltata.", nu ati venit cu o nota originala.
  • +5 (17 voturi)    
    frumos (Vineri, 24 octombrie 2014, 15:40)

    georgeb [utilizator]

    Nu sunt de acord decat partial cu colegii de forum.

    Articolul este unul foarte bun dpdv estetic si dpdv al continutului de idei, articolul domnului Liiceanu este clar ca a aprins ceva in Dan Tapalaga si se vede ca este un articol scris cu pasiune. Dezvoltarile si sublinierile sunt utile

    Dan Tapalaga a avut in general critici intemeiate la adresa lui Traian Basescu. Si cum nimeni nu poate fi de acord cu intregul set de idei al niciunui interlocutor, evident nici eu nu pot fi de acord cu toate criticile aduse. Dar obiectiv multe dintre ele se verifica. Oportunitatea lor este de discutat, dar cu exceptia articolului scris dupa desconspirarea lui Ponta, Dan Tapalaga a fost mereu nuantat in criticile sale amintind ca nu se pun in discutie meritele si realizarile anterioare ale lui Basescu. Critica sa este instigare la perfectionare, atentionare a pericolului la care Basescu se expune, ne expune. Si in definitiv s-ar putea ca noi toti sa gresim nebanuit, si Udrea sa fie cu adevarat solutia salvatoare. Ma intreb insa cum se face ca, om rational si calculat crezandu-ma, Traian Basescu nu a reusit inca sa ma convinga (si presedintele este un artist al comunicarii politice IMO)

    In fine, discursul lui Victor Ponta este nisipos. M-am confruntat de foarte multe si eu insumi cu dificultati insurmontabile in a descrie personalitatea lui Ponta. Pentru un scriitor de profesie banuiesc ca este la fel de exasperant. Dan Tapalaga a scris mult despre Vicotr Ponta, si nu acum, la spartul targului cum zic unii, ci in decursul ultimilor 4 ani. Daca in campania asta a scris mai mult despre Basescu si Udrea decat despre Ponta cred ca poate fi usor inteles acest lucru. Nu musai scuzat, dar inteles. Eu unul nu-l pot banui pe Dan Tapalaga, in ciuda multor divergente de opinie, de rea credinta.
    • +2 (6 voturi)    
      foarte corect, (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 8:34)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

      am o singura observatie:

      pe HN Tapalaga se adreseaza nehotaratilor intr-o masura destul de mica; cred ca majoritatea cititorilor HN apartin unei nise de dreapta pt. care optiunea anti-Ponta e implicita, putea sa nu fi scris DT despre el niciun cuvant;

      judecand dupa comentarii, nisa HN nu pare prea nehotarata, pare in schimb f. radicalizata: factiunile pro-Udrea (Basescu), pro-Johannis si pro-Macovei par sa se deteste intre ele mai mult decat il detesta pe Ponta;

      daca asta se intampla si in viata reala cu electoratul de dreapta, la alegerile astea avem o mare problema; adica inca o problema in afara celei clasice cu electoratul de dreapta care e apatic si nu iese la vot; o parte din fostul "nucleu dur" al dreptei nu va iesi la vot in turul 2: cea mai mare parte a factiunii pro-Udrea (Basescu a anuntat deja boicot pt. turul 2) si o buna parte a "anticoruptilor" pro-Macovei;

      si nu, nu sunt vreun simpatizant al lui Johannis dar cred ca e important sa iesim la vot in turul 2;

      sunt convins ca asta crede si Tapalaga care in ultima vreme da doar mesaje "unificatoare" anti-Ponta, niciun cuvant despre Basescu, Udrea, Johannis, Macovei - f. buna strategie dar se pare ca nu prea are cu cine :)
  • +7 (11 voturi)    
    adagio (Vineri, 24 octombrie 2014, 15:47)

    georgeb [utilizator]

    Am uitat un paragraf important. Mi se pare ca multi dintre ziaristii si scriitorii foarte buni se afla in pericolul de a se pierde in sofisme (frumoase si adevarate, dar in final inutile). Din punctul asta de vedere Bittick a pus degetul pe rana.

    Cate perechi de ochi vor citi aceste texte, si cate vor fi suficient de marcate incat sa renunte la eterna scarba de politica si sa isi "miste fundul" pana la sectia de votare? Recomand cu mare caldura articolul lui Valentin Iclozan de aici http://goo.gl/0fsTKs si imi permit sa reproduc urmatorul pasaj ce mi s-a parut relevant:

    "[..] există o intensă dorinţă nemărturisită în rândul partidelor mari ca oamenii neînregimentaţi politic – nehotărâţii, apaticii, majoritatea tăcută, folosiţi dumneavoastră ce etichetă vreţi – să NU iasă, de fapt, la vot. De ce? Pentru că sunt impredictibili, mai ales cei care obişnuiesc să-şi definească eventuala opţiune gândind, şi nu reacţionând pavlovian la solganuri sau la găleţi cu mită electorală.

    "Pentru marii jucători politici, un vot venind preponderent sau exclusiv dinspre activul de partid este întotdeauna preferabil unui vot larg, popular."
  • +17 (31 voturi)    
    E simplu (Vineri, 24 octombrie 2014, 16:02)

    KostasP [utilizator]

    Oamenii vor avea ceea ce voteaza. Daca voteaza vvp vor avea in continuare niste pungasi de ultima spetza la carma tarii. Si atunci sa le fie de bine.
  • +16 (24 voturi)    
    Atenţie! (Vineri, 24 octombrie 2014, 16:13)

    Geos Costan [utilizator]

    Din ce aţi scris, reiese că Ponta suferă de complexul multiplelor personalităţi şi este şi un psihopat, dacă nu chiar sociopat. Că e retardat, deja lucrurile sunt clare, dovada fiind "umorul" său în contextele serioase, ca să nu mai zic de gafele cu bărcuţa printre suferinzi. Problema nu mai este că el e bolnav psihic, chiar un pericol public, ci faptul că votul nu ajunge să scăpăm de el. Asemenea cazuri de oameni trebuie înlăturaţi din orice funcţie publică şi diagnosticaţi profesionist de psihiatri. Până atunci, cred că protestele, petiţiile şi ONG-urile ar trebui să-şi facă treaba... adică să ne facem treaba...
    • +4 (10 voturi)    
      Asta mă gândeam și eu (Vineri, 24 octombrie 2014, 17:45)

      Ionut P. [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

      Că avem un caz clar de sociopat, de tulburare n-polară.
      Observând astfel de simptome clare, oare nu e de latitudinea vreunei instituții să solicite o analiza psiho-atrică?
      Nu ar trebuie să există o astfel de "exigență" (normalitate) în fișa postului de președinte? (în deplinătatea facultăților mentale?)
  • +12 (22 voturi)    
    Ponta = public enemy (Vineri, 24 octombrie 2014, 16:34)

    Parzivall [utilizator]

    Daca poporul nu s-a lamurit ca e dezastru, dupa astia 2 1/2 ani de guvernare (care guvernare ca asta-i retard?) si o sa-l voteze, mai ales pe alea 18kile de alimente...atunci poate sa se si marcheze cu fierul inrosit SCLAV.
    Punct.
  • +14 (18 voturi)    
    Nu risipiti margaritare... (Vineri, 24 octombrie 2014, 16:49)

    Tanagra [utilizator]

    M-a surprins titlul articolului D-lui Liiceanu, ca si risipa de elocinta folosita de autor in a ne convinge asupra crezului sau - altfel extrem de onorabil. Iar D-nul Tapalaga ii preia entuziasmul. Zbucium zadarnic, indraznesc sa spun. Cel catre care se indreapta nobilul mesaj nu poate receptiona nimic, el fiind configurat - genetic, dar si prin instruire speciala - sa nu empatizeze, sa nu simta remuscari, sa-i fie straine onoarea, mila si afectiunea . Suna a gol, cum bine s-a remarcat . Doctorul Tudose putea face o analiza mai exacta. Apoi, credeti ca splendida depesa va avea un raspuns cum s-ar cadea, dupa toate uzantele? Nici vorba, o va rupe, candva, in fata noastra, asa cum a facut in 2012, in fata parlamentului, cu o scrisoare a presedintelui Basescu, gest nedescifrat de noi, atunci, ca fiind unul de putere ascunsa, de preambul la caderea Guvernului MRU.
    • +10 (16 voturi)    
      ?! (Vineri, 24 octombrie 2014, 17:02)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Tanagra

      Unde vezi tu risipă?! Nu sunt un fan Liiceanu, poate că articolul-scrisoare a fost prea stufos dar, analizat la rece, nimic nu este în plus acolo. Nici măcar Ponta care este un 0 barat... Pe de altă parte, a te adresa unei nulități pare un efort inutil dar scrisoarea ne era adresată nouă care mai avem obiceiul să gândim...
      • +4 (8 voturi)    
        un margaritar nu e risipit pentru ca e prea mare (Vineri, 24 octombrie 2014, 16:17)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        ci pentru ca e aruncat in troaca porcilor.

        Risipa, de care ma ingrijorez si eu, este data de faptul ca oricat de frumoase si corecte ar fi toate observatiile articolelor, se aude ceva din melodia orchestrei care canta valsuri in timpul scufundarii titanicului. Nu se neaga stralucirea margaritarului, ci doar locul (momentul) in care el este amplasat.
        • +1 (7 voturi)    
          Un margaritar are valoarea persoanei (Vineri, 24 octombrie 2014, 17:38)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

          care-l poarta.
        • +1 (3 voturi)    
          frumoasa analogie (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 8:51)

          derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

          citind articolul si eu am avut impresia ca d-nul Liiceanu e un fel de Wallace Hartley, "canta" sa calmeze pasagerii in timp ce nava se scufunda :)

          "Many brave things were done that night, but none were more brave than those done by men playing minute after minute as the ship settled quietly lower and lower in the sea. The music they played served alike as their own immortal requiem and their right to be recalled on the scrolls of undying fame"

          http://en.wikipedia.org/wiki/Musicians_of_the_RMS_Titanic
  • 0 (10 voturi)    
    vinovatii (Vineri, 24 octombrie 2014, 17:12)

    verid [utilizator]

    Cei care sunt raspunzatori de ce se intampla ,sunt cei din conducerea PDL autoimpusa prin frauda la ultimele alegeri interne.Ce pot sa mai faca deontologii cand un grup de arivisti care toata viata n-au stiut sa faca nimic,au distrus singurul partid credibil din Romania?Partid care a fost luat de pe jos de Basescu si ridicat la aproape 40%.Cred ca fara fosta conducere a PDL,fostii membri at trebui sa mobilizeze pe cei care nu sunt nici analfabeti nici cersetori"sociali" sa mearga la vot.
  • +5 (11 voturi)    
    Speranta (Vineri, 24 octombrie 2014, 18:06)

    delacerbi [utilizator]

    Sper enorm sa nu ajunga acest personaj presedintele Romaniei, este speranta mea de a-mi pastra cetatenia romana alaturi de cea germana, din pacate cred ca va trebui sa renunt, m-am mandrit tot timpul cu romanii(o parte dintre ei !!) dar de cand "domnul" Ponta
    cu sloganul: "sunt mandru ca sunt roman" m-a apucat asa o greata si o senzatie de (fugi cat mai departe de acesti indivizi si nu te uita in urma) si am ajuns la decizia sa vand tot ce mai am prin tara (dealtfel cateva nimicuri care aveau pt mine mai mult o valoare sufleteasca ) si sa uit pt totdeauna de acest coltisor de rai "Romania" care este pe cale sa ajunga cu voia majoritatii pe mana unui "NEBUN"
  • +3 (9 voturi)    
    offf de acord dar... (Vineri, 24 octombrie 2014, 18:20)

    Marmotan [utilizator]

    ... serios acum, numai de texte despre "vidul fara chip" si "neantul zgomotos" nu duceam lipsa.
    Cuvintele astea si literatura asta scrobita e inteleasa de un procent mult prea mic de oameni si e scrisa de amorul condeiului.

    Putem sa ne adresam mai clar si mai transant sa inteleaga si restul de 80% al poporului care va vota cu Vidul si Neantul ca gresesc daca il aleg pe el? In fine nu ii poti convinge din cateva vorbe dar... mai la obiect, mai la obiect.
    • -2 (4 voturi)    
      Putem sa ne adresam cu bancnote 50 de lei (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 8:55)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Marmotan

      e singurul argument la care "80% al poporului care va vota cu Vidul si Neantul" reactioneaza.
  • +5 (15 voturi)    
    Să fie foarte clar (Vineri, 24 octombrie 2014, 18:36)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Dacă Victor Ponta va fi Presedintele României, cu efectele dezastruase de rigoare, mass-media, în marea ei majoritate are o contribuție însemnată.

    La fel ca și împiedicați aștia din PNL-PDL. Și ast nu o să uităm. Pentru dezastru în care România cu siguranță va ajunge cei vinovați vor da socoteală într-un fel sau altul.

    Nu este posibil să vezi clar faptul că Johanis nu are nici o șansă în turul doi (datorită marilor semne de întrebare care apasă asupra sa și, de ce să n-o spunem clar, datorită înțelegerii subterane dintre PSD și ACL) și să nu faci aproape nimic în direcția asta.

    Nu este posibil să ai un candidat, declarat clar ca adversar înverșunat al corupților și susținător tot la fel de clar al Justiției, în persoana d-nei Monica Macovei, și să nu o susții mai de loc.

    Dacă V.V.Ponta va fi președinte ne merităm soarta ca popor.

    Unii, masochiști aș spune, vor să vină Ponta, să se prăbușească țara și pe urmă să o salveze ei, „marii români.”

    Le atragem atenția că nu le va merge această strategie care arată clar cât de mult își iubesc țara.

    Românii au o șansă uriașă ACUM să curețe clasa politică votând Monica Macovei.

    Dacă o pierd va fi...dezastru.

    Pensionari, bugetarii și asistați sociali vor fi cei mai grav afectați și știți de ce?

    Se va pleca în masă din țară, cu toate urmările cde rigoare.
  • +1 (11 voturi)    
    Limbaj dublu (Vineri, 24 octombrie 2014, 19:52)

    Lupul Monarhist [utilizator]

    Foarte bună scrisoarea d-lui Liiceanu către premierul Ponta. Nici că se putea mai bine. Dacă plagiatorul se va fi supărat, o mângâiere pe creștet a Dacianei va fi rezolvat problema.

    Revenind la autorul scrisorii, sper ca distinsul domn să găsească timp pentru un mesaj public la fel de sincer adresat și președintelui Băsescu. Mă întreb unde a fost în timpul derapajelor jupânului de la Cotroceni? Desigur, era prea ocupat... asta nu l-a împiedicat să îl încoroneze pe marinar "Președintele Intelectualilor". Așa este când ești purtător de dublu standard.
    • -2 (4 voturi)    
      Liiceanu n-a fost purtator de "dublu standard" (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 9:05)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Lupul Monarhist

      a spus printre primii ca voteaza Macovei.

      daca Tapalaga a semnalat derapajele - subtil, direct, in toate felurile - numai ca nu s-a legat cu lanturi de gardul Cotroceniului, daca l-a implorat literalmente pe Basescu pana in ultima zi cand si-a exprimat sustinerea pt. Udrea, la ce i-a folosit?

      s-a umplut de flegme basiste peste alea de la antene care inca nu se uscasera.
  • +1 (9 voturi)    
    Fotbal (Vineri, 24 octombrie 2014, 20:10)

    Gigi Kent [utilizator]

    Dl Liiceanu centreaza, domnul Tapalaga se demarca pe partea dreapta (normal!), preia mingea, se apropie de poarta, se pregateste sa suteze ... cum? Echipa adversa a castigat cu 3-0 acum vreo 2 ore? Stadionul e gol si plin de confetti? Ingrijitorii fac curatenie dupa spectatori incet. Incet se stinge si nocturna...
  • 0 (6 voturi)    
    Dar dvs. domnule Tapalaga (Vineri, 24 octombrie 2014, 20:25)

    raspopitul [utilizator]

    va fost mila de noi?
  • -1 (5 voturi)    
    dar vad ca va fascineaza (Vineri, 24 octombrie 2014, 20:31)

    andrei1245 [utilizator]

    in certitudinile logicii si moralei va incurcati
    inercand a intelege ramaneti toti mirati

    frustrant personajul. trebuia si unul din asta sa reflecte
    degringolada evidenta a acestei asa zise natii care si a pierdut de tot busola
  • +2 (6 voturi)    
    Triseria Ponta (Vineri, 24 octombrie 2014, 22:42)

    n.dumiritu [utilizator]

    Domnule Tapalaga, ati surprins atit de exact una din laturile de capatii ale personajului Ponta: "Ponta spune oricui ce doreste sa auda. Pentru cineva fara repere in viata, fara nord si sud, insensibil la notiunile de bine si rau, cuvintele nu au nici un sens si nu costa nimic. Cand spune o minciuna, cand jigneste sau insulta, Ponta nu e nici imoral, nici amoral. Facultatea de a vorbi nu o utilizeaza pentru a comunica neaparat ceva cu cap si coada, ci pentru a-i asigura pe ceilalti ca exista si pentru ca se teme ca tacand prea mult o sa dispara ca un balon de sapun."

    Pe marginea acestei fotografii de profil, as adauga si eu citeva insemnari:

    1. singurul mod la indemina de a avea un ascendent in partid este de a-si construi o aparenta de ins cu replica acida, de eminenta vitriolanta pt.cei care ies din rind. Disciplina se mentine prin dojana cu biciul necrutator al limbii ascutite. Modelul sau mental este Adrian Nastase. Intre carnasierii care isi camufleaza coltii sub falci grele, la mare pret sint aluzia cu iz penal - pentru cunoscatori - si malitia de sforar. Astea pentru amatorii de razmerita din partid. Pentru cei care te contesta din multime, le rezervi condescendenta amuzata. Daca te irita prea tare citeunul, ce te costa sa faci o glumita numindu-l nazist, tu cocotat in jiltul puterii?
  • +3 (7 voturi)    
    Triseria Ponta 2 (Vineri, 24 octombrie 2014, 22:43)

    n.dumiritu [utilizator]

    2. Este totusi derutant uneori, pt.ca este sincer convins, pe moment, de noua postura sau noua achizitie. Se comporta asemeni scolarului care face o pasiune brusca pentru o activitate sau o stiinta. Scolarul isi bate la cap parintii sa-l lase sa faca acel curs, ii pune sa-i cumpere toate ustensilele si rechizitele necesare, se duce entuziast la primele ore, isi desfasoara si inspecteaza multumit tot arsenalul, se agita aratind un interes neobisnuit, il siciie pe profesor cu intrebari de detaliu - pe scurt, se arata un scolar uimitor de silitor si pasionat si devotat acelei activitati. Cum sa nu-l indragesti!? Cum sa nu-l promovezi!? Cum sa nu-l dai exemplu celorlalti!? Insa, dupa doar citeva sedinte, entuziasmul se risipeste, scolarul devine tot mai distrat, mai absent, mai preocupat sa gaseasca alte activitati, dimpreuna cu placerea de a le frecventa. Iar aceasta indiferenta, venita tot atit fulgerator pe cit venise si pasiunea dintii, nu apare pentru ca acea activitate ar fi dificila sau respingatoare, ci din plictis, din frivolitate si razgiiere, din nepasarea de a face sau intelege ceva temeinic. Ponta este COPILUL RAZGIIAT AL POLITICII ROMANESTI. Pentru ca parea un ucenic silitor, parintii sai i-au dat tot: sefia partidului, functia de prim-ministru, iar acum ii dau chiar functia de presedinte de tara. Comentatori (unii cu doxa) au fost vrajiti de elanul sportiv al ucenicului, de nerabdarea lui juvenila de a se dedica cu toata energia si bunavointa noilor posturi puse in fata lui. Toti, partid si comentatori, refuza sa vada ca ucenicului lor i se sleieste pasiunea cu repeziciune, ca promite cite in luna si in stele pt.a primi ce-si doreste, ca devine delasator prea repede, ca abandoneaza cu mare usurinta cele mai focoase promisiuni, ca uita nonsalant cele mai grele juraminte, ca de la un punct incolo isi pierde interesul si preocuparea si incepe sa le simuleze, fiind de fapt tot mai nepasator, tot mai egoist, inapoi in bratele propriei comoditati si frivolitati
  • +6 (10 voturi)    
    Triseria Ponta 3 (Vineri, 24 octombrie 2014, 22:46)

    n.dumiritu [utilizator]

    3. marea placere a lui Ponta este puterea strict pentru protocolul si ceremonialul aferente. Voiajul in toate capitalele lumii si umflarea pieptului ca reprezentant al poporului roman constituie unica latura de interes a puterii pt.Ponta. Iar pt.asta se pot face oricite promisiuni. Se poate chiar, profitind de limitele laxe ale jocului si de ingaduinta supusilor, ca sa te declari, cu modestie, un umil reprezentant al unui popor mindru.
  • +1 (3 voturi)    
    Sa intronam 'Casa Regala JUSTITIA'! (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 6:41)

    hotnewsfil [utilizator]

    Acum, tara are nevoie sa fie condusa de 'Casa Regala JUSTITIA', nu de hamesita 'casa regala Duda'!
    DEX : DINASTIE - succesiune de suverani care se afla, nelimitat in timp, la conducerea unei tari.
    DEX : DEX : 'DEMOCRAȚÍE s.f. Formă de organizare și conducere politică a societății, în care puterea supremă este exercitată de popor.'
    Sa intronam 'DINASTIA JUSTITIA', in Romania - singurul leac pentru salvarea tarii!
  • 0 (2 voturi)    
    prototip (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 7:12)

    tontu [utilizator]

    Portretul lui Ponta, cu usoare retusuri, poate fi aplicat pe fata oricarui politician roman si nu numai. Daca a ajuns in pozitia in care e si daca o buna parte dintre romanii si-l doresc presedinte inseamna ca tipul asa trebuie sa fie. Asta-i prototipul politicianului de succes.
    Asa functioneaza democratia, asta e capitalismul, iar intrebarea e daca asta e calea de urmat...
  • +1 (5 voturi)    
    Mare pacat! (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 7:19)

    hotnewsfil [utilizator]

    Romanii care au o orientare politica 'de dreapta' (convingeri, preferinte, aspiratii, sperante pentru un 'altfel' de viitor al tarii!) vor regreta amarnic ca Traian Basescu s-a despartit de Monica Macovei (si ea, de el, pentru motive temeinice - coabitarea cu Ponta, renuntarea lui la mecanismul protectiv de alegere a procurorilor!).
    Traian Basescu trebuia sa si-o aleaga, ca urmas, pe Monica Macovei ; sa o pregateasca temeinic pentru a-i succeda, sa ii transmita din experienta acumulata de el, pe parcursul intregii lui activitati politice, in toate domeniile importante (inclusiv in finante-economie - la nivelul de cunoastere necesar unui presedinte de tara).
    Monica Macovei este un om extrem de cinstit, corect, moral, tenace, riguros, un veritabil practicant-peren al 'lucrului bine facut' - nemteste.
    Este respectata in UE! A fost aleasa, de UE, in 2008, 'politiciana anului'.
    Monica Macovei, ca presedinte, ar conduce tara 'la brat' cu 'Casa Regala JUSTITIA'.
    Alianta 'Traian Basescu - Monica Macovei' ar fi castigat alegerile de peste o saptamana ; de fapt, ar fi castigat Romania, ar fi apucat, cu adevarat, pe un drum nou, ar fi renascut!
    A nu o alege acum pe Monica Macovei, cand tara este atat de degradata, de bolnava, este ca si cum o familie refuza sa apeleze la doctor atunci cand un membru al familiei ei este grav bolnav, ar asista cum acesta se stinge din viata!
    Niviunul dintrei ceilalti candidati la presedintie nu are credibilitatea faptica, ca are puterea demonstrata, de a scoate tara din mizeria atotcuprinzatoare in care se afla, nu sunt niste veritabile personalitati, care sa performeze decisiv in acet post suprem.
  • +4 (6 voturi)    
    Mare pacat! (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 8:48)

    hotnewsfil [utilizator]

    Romanii care au o orientare politica 'de dreapta' (convingeri, preferinte, aspiratii, sperante pentru un 'altfel' de viitor al tarii!) vor regreta amarnic ca Traian Basescu s-a despartit de Monica Macovei (si ea, de el, pentru motive temeinice - coabitarea cu Ponta, renuntarea lui la mecanismul protectiv de alegere a procurorilor!).
    Traian Basescu trebuia sa si-o aleaga, ca urmas, pe Monica Macovei ; sa o pregateasca temeinic pentru a-i succeda, sa ii transmita din experienta acumulata de el, pe parcursul intregii lui activitati politice, in toate domeniile importante (inclusiv in finante-economie - la nivelul de cunoastere necesar unui presedinte de tara).
    Monica Macovei este un om extrem de cinstit, corect, moral, tenace, riguros, un veritabil practicant-peren al 'lucrului bine facut' - nemteste.
    Este respectata in UE! A fost aleasa, de UE, in 2008, 'politiciana anului'.
    Monica Macovei, ca presedinte, ar conduce tara 'la brat' cu 'Casa Regala JUSTITIA'.
    Alianta 'Traian Basescu - Monica Macovei' ar fi castigat alegerile de peste o saptamana ; de fapt, ar fi castigat Romania, ar fi apucat, cu adevarat, pe un drum nou, ar fi renascut!
    A nu o alege acum pe Monica Macovei, cand tara este atat de degradata, de bolnava, este ca si cum o familie refuza sa apeleze la doctor atunci cand un membru al familiei ei este grav bolnav, ar asista cum acesta se stinge din viata!
  • -2 (6 voturi)    
    Dispreț (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 10:51)

    Omics [utilizator]

    Opera lui Liiceanu este foarte faină, am citit-o. A fost scrisă în comunism, a fost una din realizările epocii de aur.

    Liiceanu își pierde acuma vremea cu politiceni maneliști ca Ponta. Adică este și el manelist. Ca și Tapalagă de altfel.

    În democrație când un politician eșuează este îndepărtat de proprii colegi. Nu a fost cazul lui Băsescu, de unde și situația dreptei din România. Măcar ăia din stânga nu mint despre ei înșiși. Mai că recunosc că sunt hoți și maneliști (promovează non-valoarea).
  • -1 (1 vot)    
    părere (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 12:57)

    mmordean [utilizator]

    UNEORI SÎNT BULDOG.
    .
    „Fie-vă milă de noi, domnule Ponta! Nu faceţi să vină năpasta peste România, ajungând dvs preşedinte al ei!".
    .
    Dl Liiceanu face afirmația asta.
    Dînsul, pasămite, nu este politician. Deci, potrivit fișei postului care îi aduce un statut aparte în societatea romînească, nu ar trebui să se pronunțe nici pripit, nici precum un Cațavencu.
    Ori un condei de tabloid.
    .
    .
    Domnule Liiceanu,
    De pildă din 1989 încoace.
    Peste cîte momente zice-se insuportabile am trecut noi?
    Hai să ne amintim de un 29 ianuarie.
    De 20 mai.
    De 13 iunie, toate în 1990.
    .
    De pierderea alegerilor din 1992.
    Ori acelea din 2000.
    Pe parcurs, survenind dezamăgirea guvernării CDR.
    .
    Șamd.
    .
    A existat vreo năpastă?
    Se pare că nu, din moment ce ambii putem scrie - fără griji.
    .
    Înțeleg că nu puțini semeni au nevoie să vadă în jur sfîrșit de lume. Căci asta detensionează din cel pe care îl au deja în suflet.
    Dar , la inși cu pretenție de știință asupra Jurului, parcă nu se fac aferări precum a dumneavoastră.
  • -1 (1 vot)    
    Părere (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 13:49)

    mmordean [utilizator]

    .
    TOTUȘI.
    .
    Știți ce e aia lipsă de modestie?
    Hai să vă dau eu un sinistru exemplu!
    .
    La un 1982, un tînăr vorbește despre un original amic al său unui colonel octogenar. Ultimul, fie și la fără frecvență, își dă cu părerea: „Băiatul ăsta s-a născut cu cincizeci de ani ori prea tîrziu, ori prea devreme”.
    .
    .
    Acel june de atunci, sosește la 2014, vede articolul de aici al dlui Dan Tapalagă și spune: „Țțțț (în sens de negație, n. MO). Cred că că era vorba de o sută prea devreme... Ori oi fi greșit planeta?”.
    .
    Dl Dan Tapalagă, un condei fruntaș al media românești, cade pe spate la un recent articol al lui Gabriel Liiceanu.
    Nema nuanțe, nema simț critic la autorul materialului linkat aici. Liiceanu e alb omăt, Ponta ticălos de scaun electric.
    .
    .
    ”In seara cand Gabriel Liiceanu a publicat textul "Fie-va mila de noi, domnule Ponta!" nu m-am putut abtine, desi era tarziu, sa nu-i transmit cumva admiratia.
    Reusise sa descrie cu precizie modul de functionare al unui politician croit dintr-un material prost. Observatiile sale au ajuns virale pe net, iar textul a batut orice recorduri de audienta, pe buna dreptate.
    Au ramas putini oameni liberi dispusi sa-si bata capul cu vidul istoric numit Ponta. Multora li se pare ca totul e in zadar. S-au resemnat deja la gandul ca nu se mai poate face nimic si ca totul e pierdut. Iar cei mai multi n-au nici curajul, nici libertatea sa mai spuna exact ce gandesc sau se refugiaza intr-un pagubos dispret suveran.”
    .
    .
    Mi se sparie (sper că nu pentru multă vreme..) gîndul!
    Tapalagă e unul din condeiele totuși spălate și deloc împiedicate...
    Dacă și el este alb-negrist, iar în paralel vine cu glumițele clasice - v. PS -, înseamnă că eu barim am o problemă.
    De a avea cu cine să discut serios vreo cestiune.
    .
    .

    PS
    „Reusise sa descrie cu precizie modul de functionare...
    .
    ... al unui politician croit dintr-un material prost
    .
    ...Observatiile sale au ajuns virale pe net (nu că nu or fi ajuns, dar parcă nu se cade laudă între noi...)
    .
    Etc
  • +1 (1 vot)    
    ponta- lipsit de caracter (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 13:51)

    GheorgheSilvestrovici [anonim]

    LIPSA DE CARACTER la un conducator politic dominata de mitomanie, inselaciune perpetua, versatilitate patologica, tupeu si aroganta este catastrofala pentru tara! Alegerea lui VVP ca presedinte va fi o grozavie si un pericol pentru tara ! Prin faptul ca se incalca permanent drepturile fiecaruia dintre noi si nu sunt protejate si respectate virtutile morale, criza morala a societatii SE TRANSFORMA ACUM IN CRIZA POLITICA GRAVA ! Marasmul economic si jaful tarii a dus la saracirea a 40% dintre noi si la imbogatirea infractionala a multor demnitari romani. De 25 de ani toleram hoti care au distrus economia si au jefuit tara aducand-o in marasm moral! Minciuna si manipularile de tot felul au facut casa buna cu hotia si lichelismul. VVP si majoritatea politicienilor sunt produsii unui sistem profund corupt al democratiei originale romanesti care a promovat coruptia, clientelismul, nonvalorile, mitocania, populismul si infractionalitatea politica organizata in locul meritocratiei. Pentru a reforma clasa politica trebuie sa ne schimbam noi ! Pentru a schimba politicienii trebuie sa ne schimbam noi. NOI nu suntem ca EI ? Altruismul, cumpătarea, onestitatea, respectul, devotamentul, angajamentul și responsabilitatea le-ai dobândit prin educație, prin cultură și prin interacțiunea cu semenii tăi odată cu trecerea anilor.
    Smerenia, uniunea, iubirea, iertarea și stăpânirea de sine, pe care le trăiești profund, rostind vers dupa vers și simțind Tatăl Nostru, ar fi trebuit sa le aplici și în fiecare clipă a vieții tale în relație cu oamenii din jurul tău.
    Fiecare la locul lui de munca si in viata sociala sa se poarte, asa cum ar dori sa se poarte ceilalti cu el. Fii TU schimbarea pe care doresti sa o vezi in lume ! Daca nu, vor urma ACUM mari tulburari sociale care vor reforma clasa politica, sau SCHIMBAREA SE VA PRODUCE PESTE ANI, MULTI ANI !
    Domnule Dan Tapalaga va multumesc din inima pentru lupta buna ce luptati !
  • +2 (2 voturi)    
    Monica Macovei = Ponta la puscarie (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 14:11)

    PDT [utilizator]

    Votez Monica Macovei pentru ca numai asa o sa am speranta ferma ca Ponta si restul mafiotilor de langa el o sa ajunga la puscarie unde le este locul. Presedintele poate sa apere independenta justitiei (numeste seful DNA de ex). Si e clar ca Monica Macovei o sa lase DNA sa isi faca treaba. Pana nu se curata capusele si hotii care tin tara asta in saracie nu avem nici o sansa. Bani sunt dar se fura. Si ajung in buzunarul catorva mafoti (oligarhi). Si restul romanilor stau intr-o saracie lucie si eventual mai voteaza si PSD. Sper ca romanii sa se trezeasca la realitate.
  • +1 (1 vot)    
    nimic (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 16:49)

    VladBerliba [anonim]

    Nimicul are o proprietate foarte interesanta de a absorbi atentia celor din jur, energia pentru ca in final sa fie la fel de gol si vid in timp ce adversarii sunt epuizati.

    Nu toate societatile sunt patriarhale. Exista societati matriarhale al caror reprezentant de sex barbatesc este corespondentul feminin din societatile patriarhale.

    Societatile matriarhale nu au valori, valorile promovate de societatile patriarhale nu au corespondent in cele matriarhale. In genere astfel de societati traiesc intr-un concubinaj atata timp cat societatea patriarhala este infloritoare dupa care urmeaza alta si alta ...
  • 0 (2 voturi)    
    Tapalaga (Luni, 27 octombrie 2014, 2:42)

    Neadac [utilizator]

    Hm,nu comentez,nu contrazic,dar orbul gaini sigur aveti daca nu vedeti si pe Udrea,Basescu,etc la care li se potriveste perfect remarcila d-voastra.......faceti pe chioru!