Cazul Ponta - ofiter acoperit SIE: Patru motive pentru care e esential sa aflam adevarul

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 14 octombrie 2014, 13:44 Actualitate | Opinii


Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
De ce ne agitam atit de mult pe tema scandalului Victor Ponta - ofiter SIE? De unde vine interesul public si de ce e relevant subiectul acesta intr-o campanie electorala in care, teoretic, ar trebui sa discutam despre programele candidatilor? Raspunsul e simplu: pentru ca aceasta tema, a infiltrarii serviciilor secrete la virful deciziei politice, e la fel de importanta pe termen scurt pentru viitorul tau, si al meu, si al tuturor, ca si promisiunile candidatilor. Iata si explicatiile.

Lipsa egalitatii de sanse

Balansul servicii secrete - societate civila e unul esential pentru starea oricarei democratii. Am explicat asta intr-un editorial legat de decizia Curtii Constitutionale pe legea BigBrother. In esenta, orice serviciu secret isi ia exact atita putere si influenta cit ii permit structurile civile de control din sistemul de checks and balances.

De aceea exista prevederi legale clare, stipulate chiar si in Constitutie, ca un procuror nu poate fi ofiter acoperit, ca serviciile nu-si pot infiltra agentii in magistratura sau in politica.

Or, in cazul Ponta - inca o data, daca acuzatiile presedintelui Basescu sint adevarate - vedem cum un politician cu legaturi in lumea serviciilor secrete a avut o cariera fulgeratoare, fara ca vreodata sa se fi remarcat printr-o activitate peste medie. A devenit foarte tinar sef al Corpului de Control al premierului Adrian Nastase, apoi seful TSD, apoi parlamentar, apoi ministru in 2009, apoi seful PSD, apoi premier, apoi candidat la presedintia tarii. Fara ca in tot acest timp sa fi lasat in urma o activitate prodigioasa, initiative legislative care au rezistat timpului sau macar un proiect politic solid.

Ce a avut Ponta in plus fata de alti politicieni cu care a concurat in permanenta? Imi pun intrabarea daca nu a fost sprijinit discret de retele netransparente din serviciul secret al carui ofiter a fost. Retele care i-au pus la indemina instrumente si informatii de care contracandidatii sai nu au beneficiat. Ceea ce inseamna ca egalitatea de sanse nu a existat in cazul sau.

Daca vreti, e aceeasi discutie ca si in cazul firmelor controlate de serviciile secrete. Cum poate o firma obisnuita de IT sa concureze cu o firma sprijinita cu resurse, know-how si informatii din interiorul serviciilor? Cum poate o firma obisnuita de resurse umane, sa spunem, sa concureze cu o firma similara, dar sprijinita de servicii? La fel si in politica: cum poate un candidat obisnuit sa candideze cu un candidat care are in spate retele ale unui serviciu secret, retele care se pastreaza inevitabil si dupa iesirea formala dintr-un serviciu?

Vulnerabilitatile

Un politician de virf, care e deja premier si aspira cu mari sanse la postul de presedinte al tarii, pur si simplu nu poate functiona corect cu un astfel de trecut. Un ofiter acoperit poate face, prin natura functiei, lucruri la limita legii. Lucruri cunoscute de un cerc, mai larg sau mai restrins, de lucratori ai acelui serviciu. Poate fi santajat el de acesti colegi/superiori? Sigur ca da.

Mai rau e ca aceasta vulnerabilitate poate fi cunoscuta si exploatata de tari ne-aliate, tari din afara sistemului de aliante al Romaniei. Evident ca noi toti am ridicat din sprinceana cind am aflat ca Victor Ponta a sters datoria de aproape 600 de milioane de dolari a companiei din Kazahstan KazMunaiGaz, in schimbul a 200 milioane de dolari inca neincasati si a unui iluzoriu fond de investitii de un miliard de dolari. Cu totii ne-am intrebat de ce a facut asta. Puteti exclude complet posibilitatea ca Victor Ponta sa fi fost strins cu usa?

Imaginati-va cum arata un presedinte cu o asemenea tinichea legata de coada. Daca e adevarat ca Ponta a fost ofiter SIE in perioada 1997-2001, cind SIE era inca nereformat si avea tarele vechii Securitati, cum se raporteaza la presedintele Romaniei partenerii sai externi din UE si NATO? Si-a spionat in trecut Victor Ponta actualii parteneri in beneficiul unui serviciu de informatii complet netransparent? Ce credibilitatea va avea in discutiile din Consiliul European sau din Consiliul NATO?

Minciuna

Daca Victor Ponta a fost intr-adevar ofiter SIE in paralel cu functia de procuror, atunci candidatul PSD la cea mai inalta functie in stat si-a mintit electoratul, a mintit institutiile statului care ar fi trebuit sa-l controleze, si-a mintit partenerii externi prezentind doar un adevar partial despre el insusi din 1997 incoace.

Or, o cariera solida in politica nu se poate construi pe o minciuna originara atit de mare. Minciuna plagiatului, alte neadevaruri sau jumatati de adevar vehiculate de-a lungul timpului cu mare nonsalanta de Victor Ponta de-a lungul timpului erau suficiente pentru a atrage atentia asupra duplicitatii sale. Dar aceasta minciuna - repet, daca e adevarat ca a fost ofiter acoperit SIE - este mai mare decit orice a facut Victor Ponta pina acum si il descalifica total ca om politic.

Legalitatea

Daca dezvaluirile presedintelui sunt adevarate, se ridica apoi problema legalitatii. Daca intre 1997 si 2001 a functionat ca procuror si ofiter acoperit SIE in acelasi timp, inseamna ca a incalcat legea. Or, ce exemplu oferta un posibil presedinte. Ca incalcarea legii este metoda de promovare spre varful statului? Daca istoria presedintelui se dovedeste reala, Victor Ponta are nu doar o problema de moralitate, ci si una de incalcarea legii din pozitia de om care veghea, teoretic, la respectarea ei. Pe scurt, un afront adus ideii de lege si legalitate.


Aceste patru explicatii
arata de ce discutia despre cazul Victor Ponta - ofiter acoperit SIE e la fel de importanta ca discutia despre programele politice ale candidatilor. Ea este, de fapt, o discutie fundamentala despre starea democratiei din Romania. Cine va spune ca acest scandal e doar o manipulare electorala sau o fumigena electorala va minte. Sau va manipuleaza.

Ceea ce trebuie sa facem acum e sa cerem raspunsuri clare de la actorii implicati:
  • Victor Ponta - sa raspunda public la toate acuzatiile
  • Traian Basescu - sa spuna de ce a tinut aceasta informatie pina in campanie
  • SIE - sa explice de ce a tolerat un astfel de comportament (daca el e real)
  • Comisiile parlamentare de control - sa iasa public si sa-si explice esecul






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















36977 vizualizari

  • +29 (47 voturi)    
    tema in discutie (Marţi, 14 octombrie 2014, 13:58)

    kripton [utilizator]

    este irelevanta pt 1/2 din populatia romaniei,pt care cuvantul LEGALITATE nu are nici un inteles. aceasta jumatate voteaza cu acea minoritate pt care cuvantul LEGALITATE iarasi nu are nici un inteles.
    pt 1/2 ramasa tema este iar irelevanta deoarece altele sunt problemele care preseaza.
    asta desi tema in sine este CAPITALA.
    • +10 (10 voturi)    
      te contrazic, (Marţi, 14 octombrie 2014, 20:45)

      Thomas_chase_Jerald [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      tema e relevanta pentru toti.
      e relevanta si pentru nepasatori (desi traitori in tara asta) dar si pentru cei (mult prea) interesati;
      e relevanta si pentru oameni rationali dar si pentru cei care si-au pierdut de mult uzul ratiunii, acceptand sa fie manipulati de asa zisii "formatori de opinie profesionisti" raspanditi prin media autohtona;
      e relevanta si pentru sfertodocti dar si pentru initiati.
      Bref, e relevanta pentru (aproape) toata lumea, chiar si pentru "colegii" lui Bercea Mondial, ai lui Becali si Voiculescu. Singurii pe care i-as exclude din pomelnicul asta sunt bolnavii incurabili, care au zilele numarate. Pentru ei, admit, tema asta nu mai e relevanta.

      In ceea ce priveste solicitarile autorului, prinse in final de articol, indraznesc sa raspund eu inaintea celor chestionati:
      1. Ponta nu vaspunde NICIODATA direct (prin DA sau NU) la acuzatiile aduse ieri seara. Va incerca sa o dea dupa cires pentru stie ca orice varianta de raspuns clar ii va termina cariera politica, daca nu chiar mai rau.... Daca va confirma afirmatia Presedintelui inseamna ca va recunoaste ca a comis, cu buna stiinta, o ilegalitate timp de 4 ani. Nici nu poate minti pe fata pentru ca ii e teama ca scandalul sa nu escaladeze si cineva "sa dea cartile pe fata" cu orice risc. De fapt asta a si facut in singura interventie publica legata de chestiunea in discutie, a evitat sa raspunda direct la intrebare.
      2. Basescu poate sa spuna ca a lansat tema inainte de campanie, cand a invitat "un anume candidat" sa-si completeze CV-ul, dupa care i-a acordat respectivului un timp sa dea curs invitatiei.
      3. Nu cred ca vrei sa afli chiar tot ce face SIE! S-ar putea sa nu dormi bine noaptea. Aproape orice intelligence service "lucreaza" adesea dincolo de regulile prestabilite pentru ca altfel si-ar limita foarte mult eficienta. Publicul trebuie sa stie doar ca "serviciile" functioneaza in limitele legale; asa e bine si corect!
      4. Comisiile parlamentare de control? Ce-s alea? Hai sa fim seriosi!
      • +4 (4 voturi)    
        legalitatea (Miercuri, 15 octombrie 2014, 1:53)

        alexro [utilizator] i-a raspuns lui Thomas_chase_Jerald

        Apreciez articolul. Foarte oportun. Ma leg insa de o stare de fapt care e ilustrate chiar si de catre Cristian Pantazi in articol:

        "[...] inseamna ca a incalcat legea. Or, ce exemplu oferta un posibil presedinte. Ca incalcarea legii este metoda de promovare spre varful statului?"

        Inainte de toate, orice ilegalitate trebuie pedepsita (dupa ce e dovedita). Abia apoi vorbim despre modele si exemple. Haideti sa nu ne facem ca acesta e doar un scandal, si sa punem presiune pe justitie sa cerceteze si sa pedepseasca.

        Haideti sa renuntam la astfel de atitudini, similare de altfel cu celebrele si odioasele:

        - "pai si x-ulescu a furat inaintea mea" ... bun, intra si x-ulescu la mititica. Daca eu jefuiesc o banca azi, inseamna ca tu capeti automat dreptul sa o jefuiesti din nou a doua zi? Nu. Suntem amandoi judecati si pedepsiti, si abia apoi putem vorbi despre moralitatea problemei.

        - despre preotii catolici pedofili: "au comis un pacat major" ... stati putin, piua: mai intai de toate au comis o ilegalitate care trebuie dovedita si pedepsita conform legii, la inchisoare grea. Abia apoi vorbim despre pacate si alte sensuri religioase.

        Cu alte cuvinte, haideti sa incetam ignorarea, nuantarea si amestecarea aspectului legal/penal cu aspecte morale, educationale, sociale, etc.

        Avem o justitie, care a dovedit ca a inceput sa functioneze (si ar trebui sa fim recunoscatori), ca baga dupa gratii corupti cu frecventa din ce in ce mai mare. Trebuie si Ponta cercetat si apoi judecat la fel ca toti ceilalti. A fost ofiter acoperit sau nu? Cercetat si daca da, trimis in judecata si pedepsit conform legii.
        • +1 (1 vot)    
          sa nu o dam in penibilitati (Miercuri, 15 octombrie 2014, 13:12)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui alexro

          Viorel Ponta are un plagiat la activ, fapta penala.. Ministerul Educatiei nu ii retrage titlul, Ministerul Public nu il deranjeaza.
    • +5 (7 voturi)    
      O idee (Marţi, 14 octombrie 2014, 23:37)

      Davidias [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      O tema de dezbatut. Daca proiectul USL a fost al lui Voiculescu, proiectul Ponta al cui o fi ? Nu va mirati de cat de pisicut e Ponta cand il trage de urechi Gadea ? Sau cand il trage de urechi Dana Grecu ? Nu cumva chiar Voiculescu este cel care-i va ranji daca va iesi presedinte ?
    • +5 (5 voturi)    
      Avem dreptul să ne întrebăm (Miercuri, 15 octombrie 2014, 6:55)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      Oare câți ofițeri sub acoperire, agenți de influență încă avem în magistratură, parlament, guvern, presă, societatea civilă care nu pot fi desconspirați tocmai datorită unor astfel de legi strâmbe? Cine ar putea contracara eventuale abuzuri și diversiuni venite din zona serviciilor dacă societatea, care plătește aceste servicii pentru a lucra în serviciul său nu mai dispune de nicio pârghie de control asupra lor?

      Cine îmi poate garanta că virtualul ofițer acoperit W Ponta nu a fost racolat de către servicii străine în perioada misiunilor sale? Cine îmi poate garanta că W Ponta NU MAI ESTE ofițer acoperit sau, de ce nu, agent dublu creind astfel o imensă breșă de securitate în cazul în care ar ajunge președinte?!

      Cine îmi poate garanta că posibilul viitor președinte W Ponta nu va "defecta"?!
  • +25 (41 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 14 octombrie 2014, 14:05)

    Melchisedec [anonim]

    • +3 (5 voturi)    
      sursa (Marţi, 14 octombrie 2014, 21:45)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Melchisedec

      Prezinta-mi te rog sursele care spun ca MRU a fost ofiter acoperit SIE, eu nu am auzit asta pana acum si sunt curios.
  • +44 (56 voturi)    
    De fapt, cel mai important lucru este altul: (Marţi, 14 octombrie 2014, 14:12)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Intrebarea se pune ce cauta Ponta in USA, Marea Britanie, Italia si Grecia dupa ce a fost racolat? Nu cumva facea spionaj impotriva acestor tari care erau deja in NATO in timp ce noi am intrat de abia in 2004? O mare problema a lui Ponta va fi reactia externa. Niciun lider politic din strainatate nu-l va mai primi pe Ponta, avand aceasta suspiciune ca tara lui a fost spionata candva de acest individ...Parerea mea...
    Cat la intrebarea de ce Traian Basescu nu a facut-o publica pana acum, raspunsul e simplu. A intrebat la SIE de-abia in ultimele luni sau chiar ultima luna, apoi i-a dat perioada de gratie sa se devoaleze pana la inscrierea la BEC. Ce e asa de greu de inteles, domnule jurnalist? :)
    • +7 (7 voturi)    
      mai, oameni buni, (Marţi, 14 octombrie 2014, 21:51)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      aveti cu totii dreptate dar cum se face ca Melescanu, om aparent in toate integritatile, face o flotare logica impreuna cu serviciile si-l lasa pe Base in offside? De ce , ma nene , sa aiba PM puterea de a da o hotarare de guvern SECRETA si sa reinstaureze dictatura securista de dinainte de 89? Spuneti-mi si mie de ce? Pentru ca Boc a vrut ca Romania sa devina o tara competitiva ? ce atat de umilitor in a munci pe rupte si a fi mandru de rezultatele muncii tale? E de ajuns sa fii doar Roman si mandria vine automat?
      • +6 (6 voturi)    
        Melescanu face o flotare cu constitutia (Miercuri, 15 octombrie 2014, 0:14)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

        Ca om pus in slujba presedintelui, nu poti spui ca un guvern nu are fosti ofiteri sub acoperire atunci cand esti intrebat de presedinte, si apoi sa dai inapoi sa spui in public ca nu poti nici infirma si nici confirma aparteneta la serviciul secret a primului ministru. Melescanu a marturisit ca nu a fost nici in slujba presedintelui, si nu e nici in slujba tarii.
        • +1 (1 vot)    
          Despre flotari (Miercuri, 15 octombrie 2014, 10:01)

          derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

          "Flotari logice" face in primul rand legislatia noastra:

          Acum o luna serviciile (inclusiv SIE) au dat comunicate oficiale si s-au prezentat la comisia din parlament spunand cu subiect si predicat ca nu avem ofiteri acoperiti ACTIVI afalti in situatii de incompatibilitate - IN PREZENT; cand sunt numiti membri ai guvernului, magistrati etc. serviciile au obligatia sa certifice ca nu sunt ofiteri acoperiti ACTIVI.

          Acum vine SIE si spune ca nu poate da nicio informatie cu privire la ofiterii acoperiti REZERVISTI, ca eventualele incompatibilitati TRECUTE nu pot fi practic verificate, fiind secretizate cf.v unui HG din 2013 pe care ei insisi l-au initiat.

          Ce fel de legislatie e asta? Ce ratiune are sa-ti protejezi rezervistii mai mult decat ofiterii activi?

          Si pana unde poate merge aceasta protectie? Ce sens are o reglementare care spune ca ofiterii acoperiti nu pot face politica si nu pot fi membrii de partid daca nu ai niciun instrument legal sa verifici? Ce sens mai are articolul privind incompatibilitatile din statutul magistratilor daca-ti lipsesc instrumentele legale de control?
  • -16 (26 voturi)    
    eh (Marţi, 14 octombrie 2014, 14:13)

    Mazeta [utilizator]

    Că Ponta era ofițer acoperit știau cel puțin SIE, Băsescu, Udrea, Vocea Rusiei și dumitrica. Deci, e la mintea cocoșului că știau și aliații noștri din NATO, nu?
    • -6 (14 voturi)    
      hahaha (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:20)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...pardon, si la Dorel veneau unul de la transmisiuni militare cu plicu' asa ca multe informatii stau cum legate la mufa...
    • +8 (16 voturi)    
      La mintea... (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:39)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...cocosului tau. Singura parte care are minte, in cazul tau.
    • +9 (11 voturi)    
      Nu prea mai ai replica (Marţi, 14 octombrie 2014, 18:41)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Idolul tau incepe sa se prabuseasca. Si asta nu e inca nimic. Stai sa vezi cand incep sa apara dovezile si apoi sa curga intrebarile jenante si incuietoare din emisiunile "one on one" dintre candidati.
    • +1 (1 vot)    
      exact, asa am auzit si eu (Miercuri, 15 octombrie 2014, 10:35)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca e consemn la Deveselu: cand vine ala negriciosu' cu fesul pe ochi si grenada-n gura pe la gard, sa nu-l deranjeze nimeni ca e premierul Romaniei.

      oricum, sunt linistit ca ti-ai mai revenit :))
  • -24 (38 voturi)    
    sensibilitate mare (Marţi, 14 octombrie 2014, 14:19)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Haida-de! Dupa 11 ani condusi de un kaghebist si 10 condusi de un securist de-al lui Nea Nicu, acum facem soc anafilactic si edem Quincke daca un candidat la presedintie a fost (sau nu) ofiter acoperit (chestie care in perioda incriminata era legal). Oare ce sa se fi intimplat cu noi in acesti 25 de ani de brusc sintem asa de interesati de asemenea delicatesuri etice si nu de crapelnita, cardul si drincuiala de toate zilele?
    • +13 (17 voturi)    
      Asa ti-au spus aia de la latrine? (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:39)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Ca in perioada respectiva era legal?
      • -8 (14 voturi)    
        la antene bag seam te uiti mata (Marţi, 14 octombrie 2014, 17:22)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Nu draguta, citeste legile..si nu te mai uita in gura mincinosului Baseshausen...
        • +4 (8 voturi)    
          Eu le-am citit.. (Marţi, 14 octombrie 2014, 17:49)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

          Tu le-ai citit, sau peiei rahatul de la latrine asa pe nemestecate?

          Constitutia din 1991:

          "Articolul 131: Statutul de procuror

          Procurorii își desfașoară activitatea potrivit principiului legalității, al imparțialității și al controlului ierarhic, sub autoritatea ministrului justiției.
          Funcția de procuror este incomparabilă cu orice altă funcție publică sau privată, cu excepția funcțiilor didactice din învățământul superior."
          • +5 (7 voturi)    
            Lasa/l! (Marţi, 14 octombrie 2014, 18:47)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Ei asa sunt!
            Multi, prosti si reticenti!
            SSSSSStttt, sa nu/i traduci; crede ca il injuri!
    • +5 (9 voturi)    
      Nu (Marţi, 14 octombrie 2014, 16:01)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Nu era legal. Dar ma rog, merge si-asa, cat timp Romania nu e un stat de drept.
  • +32 (38 voturi)    
    ar mai fi un motiv: (Marţi, 14 octombrie 2014, 14:25)

    __alex__ [utilizator]

    ce serviciu secret e ala care racoleaza un pueril iresponsabil ca ponta? Nu le face o testare psihologica?

    Daca se dovedeste adevarat, o sa rida toate serviciile secrete de SIE ca angajeaza gogomani si tembeli.
    • +5 (11 voturi)    
      il mai dau o sansa lui POnta... (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:31)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Poate s-a defectat si de aceea a clacat...

      Poate ca prostul satului a fost util si Basescu l-a folosit din plin pana la un punct, dar Primul Mincinos se dorea si mai si...

      Cu aceasta ocazie ies mai multi din joc si nu ma incearca nici un regret!

      Mai putini si mai curati!
    • +7 (13 voturi)    
      sau (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:36)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Sau poate or sa se minuneze ca un serviciu secret a reusit sa faca dintr-un 'pueril iresponsabil' un prim ministru si, probabil, viitor presedinte?
      • +13 (15 voturi)    
        Probabil ca o sa se minuneze... (Marţi, 14 octombrie 2014, 16:44)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ..ca serviciile secrete au reusit sa demonstreze cati dobitoci pot sa fie in tara asta, astfel incat un idiot mincinos, un zero barat, sa aiba sustinere atat de mare. Eu cred ca acesta a fost scopul experimentului.
      • +5 (5 voturi)    
        poate (Marţi, 14 octombrie 2014, 17:57)

        Manes [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        dar eu sper sa fie ca si Geoana un presedinte acoperit....
  • +23 (27 voturi)    
    Legalitatea e cea mai importanta (Marţi, 14 octombrie 2014, 14:34)

    MirelaDediu [anonim]

    Cred ca prima pozitie ar fi trebuit sa fie legalitatea.
    Nu mi se pare ca suntem intr-o situatie de neclaritate sau de limita.
    Celelalte problem sunt povesti care merita si ele discutate.
    Cred ca s-a facut prea putin tam-tam pe tema incalcarii Constitutiei si asupra modului in care o ordonanta de urgenta impiedica verificarea aplicarii unei prevederi din Constitutie.
    Eu ma asteptam ca astazi sa urle toata presa independenta, "sa curga rauri de sange", presiuni pentru raspunsuri, Ponta si SIE pusi la colt, un procuror general strans cu usa si pus in situatia de a raspunde sau de a fugi din sala. Tot ce am citit au fost comentarii de tipul care va fi impactul, cum va vota lumea, ce vor spune ancelariile din tarile aliate...Noroc ca suntem in campanie electorala si avem reactii de la candidati.
    Si o intrebare: stiti ce inseamna ofiter in rezerva? Care sunt implicatiile pe viata pentru "detinatorul" unei astfel de titulaturi?
    • -1 (13 voturi)    
      completare (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:27)

      MirelaDediu [anonim] i-a raspuns lui MirelaDediu

      La intrebarea "de ce spune Basescu asa tarziu" se pot gasi raspunsuri.
      Ce mi se pare grav (si a fost doar usor taxat pe tema aceasta) este ca a amestecat grosolan o dezvaluire care este ca importanta dincolo de o campanie electorala cu apararea candidatului simpatizat si atacarea celorlalti candidati in grup scazand impactul dezvaluirii.
    • +4 (12 voturi)    
      gluma (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:31)

      MirelaDediu [anonim] i-a raspuns lui MirelaDediu

      Ponta nu a detinut in paralel cu pozitia de magistrat nici o functie publica sau privata. A fost o functie secreta :)
  • +18 (22 voturi)    
    Mi se par corecte și justificate formulările (Marţi, 14 octombrie 2014, 14:45)

    iradu [utilizator]

    Păcat că nu o să le citească și "cei mai mari" analiști politici: CTP și Cristoiu. Poate ar mai înțelege și ei câte ceva.
  • +23 (25 voturi)    
    foarte grav ce se intampla (Marţi, 14 octombrie 2014, 14:45)

    Adrian_. [utilizator]

    Parerea mea este ca SIE nu avea nevoie de Ponta (era si ilegal), ci Ponta avea nevoie de SIE si astfel s-a aranjat la nivel inalt recrutarea lui.

    Poate Ponta trebuia sa devina seful SIE cat timp Nastase era presedinte.

    Ponta nu inspira capacitatea de a asimila / analiza / filtra informatii. E unul care ranjeste mult si degeaba, priceput doar la trocuri si intelegeri, chiar si ilegale, cu obiectivul de a-si consolida pozitia in partid / scena politica.

    Locul sau este alaturi de juma din PSD in inchisoare.
  • +14 (16 voturi)    
    WcP agentul OO. a fost racolat si de altii ? (Marţi, 14 octombrie 2014, 14:55)

    Plagarus [utilizator]

    La cat de multinational prin radacini, se declara "doctorul " neortodox Viorel, ar fi putut fi racolat si de alti rasariteni !
  • +21 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:01)

    [anonim]

    • -9 (9 voturi)    
      va lasati prostiti, bine va face (Marţi, 14 octombrie 2014, 17:26)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui

      Basescu al vostru invoca art 31 din Constitutia actuala...ia-n uitativa in aia dinainte de 2003, desteptilor!
    • +8 (8 voturi)    
      WcP incompatibil cu vechime ! (Marţi, 14 octombrie 2014, 18:15)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui

      Ponta, în anii ’90 a fost, conform datelor de la Registrul Comerțului, fondator, o perioadă asociat și administrator al firmei SIECO SRL din București, companie abonată la contracte pe bani publici.
      Deși începând cu 1995 Victor Ponta nu mai este prezent în societate în calitate de acționar, acesta rămâne însă administrator al SC SIECO SRL, până în 2002, conform informațiilor parvenite de la Registrul Comerțului.
      Ulterior, în data de 26.04.2002, aflăm că are loc: retragere din functie PONTA VICTOR VIOREL administrator, Nascut(a) in BUCURESTI la data 20.09.1972.
      Constatăm că acesta a ocupat concomitent mai multe funcții în statul român, în paralel cu cea de administrator al unei companii private.

      Legea nr. 92/1992, Art. 112. – Magistraţilor le este interzisă exercitarea, direct sau prin persoane interpuse, a activităţilor de comerţ, participarea la conducerea unor societăţi comerciale sau civile. De asemenea, le este interzisă participarea la administrarea unor asemenea societăţi, articol care ulterior a suferit mici transformări: – Judecătorilor şi procurorilor le este interzisă exercitarea, direct sau prin persoane interpuse, a activităţilor de comerţ, precum şi participarea la conducerea unor societăţi comerciale sau civile ori a regiilor autonome. De asemenea, le este interzisă participarea la administrarea unor asemenea societăţii sau regii autonome.

      Firma fondată de premier, abonată de succes la instituții de renume ale statului, anterior ieșirii lui Ponta din firmă
      Portofoliul de comenzi al firmei l'u Viorel : Fondul Proprietatii de Stat Focșani, Fondul Proprietatii de Stat Stavropoleos, Fondul Proprietatii de Stat Vulcan, Fondul Proprietatii de Stat Industriilor, Fondul Proprietatii de Stat Grivitei, BANCOREX Drobeta Turnu Severin, R.E.N.E.L. Turnu Severin etc.( daniel befu) : https://www.facebook.com/daniel.befu/photos
      • +3 (3 voturi)    
        corect (Marţi, 14 octombrie 2014, 21:01)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        Dintotdeauna m-a mirat cat de paralel este Ponta cu legea, cum nu are nici cea mai mica afinitate, nici cel mai mic respect. Pai, cum sa le aiba, cand el a incalcat legea continuu si vazut ca-i merge, si inca bine de tot?! De ce a tropait mai tare peste toate legile, inclusiv cele ale bunului simt, cu atat a crescut mai mare. Pana acum.
  • +16 (18 voturi)    
    Ponta a fost bagat in SIE pentru regimul Nastase.. (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:07)

    RytMx [utilizator]

    ...care din cauza implicarii Vestului nu s-a mai materializat. Basescu a fost pus presedinte, Ponta scos din SIE si bagat pe linie politica. Intrebarea (cu raspuns evident) e cine trage sforile, daca Ponta e contracandidatul lui Basescu, care a fost (pro)pus de Vest.
  • +10 (14 voturi)    
    un mincinos,un plagiator (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:24)

    clevetitor [utilizator]

    Din cate se observa,Ponta ne priveste cumva de sus si ne ia ca atare
  • +12 (18 voturi)    
    excelent articol! (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:28)

    ..13 [utilizator]

    Multumesc pentru punctele de vedere exprimate!

    Va sustin pozitiile exprimate!
  • +14 (16 voturi)    
    adevarata problema (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:56)

    ernst [utilizator]

    problema reala e cine a fost iresponsabilul care l-a angajat la SIE pe ponta, in 1997-2001. a lasat sistemul penetrat de agenti incompetenti, a lasat tara pe mana unor papa-lapte, a unot mikey-mousi grotesti. ar trebui gasit, dezbracat vorba lui' basescu si trimis la munca de jos.
  • +12 (14 voturi)    
    Legalitate (Marţi, 14 octombrie 2014, 17:16)

    geo16 [utilizator]

    Dintre toate temele cred ca doar legalitatea intra in discutie, restul sunt chestii subiective sau povesti de adormit copiii. Daca Ponta a fost procuror si ofiter acoperit in acelasi timp si asta este ilegal atunci automat ar trebui discutata chestia in justitie si candidatura anulata. Evident si cei care au incalcat legea impreuna cu el (nu s-a facut singur ofiter) ar trebui pedepsiti.
  • -1 (9 voturi)    
    Presa ignora problemele reale (Marţi, 14 octombrie 2014, 18:07)

    George C. [utilizator]

    Nu va mai uitati la Antena 3 si la B1 si nu va mai luati dupa prostiile scrise in presa si debitate de iresponsabili ca Ponta si Basescu. Campania asta e un circ total si toata mascarada mediatica alunga problema reala: oamenii mor de foame, libertatea ne este furata, iar controlul creste asupra noastra. In tot timpul asta, nu neuitam cum oameni mai putin norocosi traiesc in saracie sau se zbat intre viata si moarte. Cand vad ce distanta este intre oameni simpli amarati si lepre ca Voiculescu, Videanu etc. mi se face greata. Dar lumea e interesata de mizerii politicianiste
  • +8 (8 voturi)    
    REANALIZAREA (Marţi, 14 octombrie 2014, 18:11)

    liviusmaximus [utilizator]

    citez dintr-un articol de pe bbc: "When he first came to power, Ponta drew a severe rebuke from the European Union over his efforts to impeach Basescu in a national referendum, raising concerns over rule of law."
    Incepe REANALIZAREA situatiilor internationale in care a fost prezent PONTA, asa cum mentiona Melescanu ?
  • +10 (12 voturi)    
    Eroare (Marţi, 14 octombrie 2014, 18:37)

    JoeLemonade [utilizator]

    Mi se pare foarte eronata constructia Victor Ponta = ofiter acoperit. Nu e definitia corecta. Mai aproape de adevar sunt: papagal, sifonar, ciripitor, ciocăr, clănțău, bingănitor, ginitor, jeg în gât, turnesol, țiflă.

    Conform http://dexonline.ro/definitie/informator/524405
    • +4 (4 voturi)    
      deci... (Marţi, 14 octombrie 2014, 22:21)

      da_nutts [utilizator] i-a raspuns lui JoeLemonade

      toate epitetele de mai sus sunt intrunite de Limba (rol genial facut de Jean Constantin ) in seria ,,Comisarul Moldovan'' de Sergiu Nicolaesscu .Mai tineti minte replical ,,Dom' comisar nu ma lasati singur in cimitir ,ca bate vantu' si mie....frica !!! :))) numai ca ala avea onoarea de hot ,pontaliciu nici p'asta nu o are
  • +3 (3 voturi)    
    parerea mea e ca ... (Marţi, 14 octombrie 2014, 20:57)

    da_nutts [utilizator]

    povestirea a fost urmatoarea :luni dimineata ,dupa ce duminica seara rulase la tv un film cu james bond ,victoras s-a dus la nenea de s.i.e. si cu zambetul tamp ,care il caracterizeaza ,a dat ochii peste cap si a zis :,,bre vreau si eu sa fiu spion ,ca aia are gagici bune ,masini bengoase si se plimba prin lume moka" ,nenea de la sie l-a intrebat :,,ma Limba ,ma, ia zi tu lu nenea unde prestezi ?" ,,pai la nea adelu ,corp de control ,mai fac o cafeluta ,un spert ,o spaguta ,stii si mata" zise victoras , ,, ma,daca vrei afara te trimite nenea ,ca cu fatza asta ,nu te crede nici dracu ca esti spion " Apropo : cel mai bun spion israelian in palestina ,a fost un cersetor
  • -2 (2 voturi)    
    O mica intrebare (Marţi, 14 octombrie 2014, 21:08)

    Cetateanu [utilizator]

    Singura mea intrebare, pentru desteptii de pretuindeni, in frunte cu popey istericul, este: CE SA FACA SIE CU UN OFITER ACOPERIT IN PROCURATURA? Agenturile straine au activitat prin tribunale? A daca era SRI, 2 si-un -sfert, sau care mama secretului mai e, poate...
  • +2 (2 voturi)    
    Intoarcerea baietilor cu ochii albastrii (Marţi, 14 octombrie 2014, 21:36)

    Ronin [utilizator]

    Usor, usor, securistii astia vor pune iar mana pe putere ceea ce inseamna ca noi restu`, adormitii in Domnul, am pus-o!!!!!
  • +7 (7 voturi)    
    functionari publici (Marţi, 14 octombrie 2014, 22:13)

    VladBerliba [anonim]

    Deci avem printre noi cateva zeci, sute, mii de ofiteri acoperiti care sunt platiti din banii nostri si care nu stim ce fac si multi dintre noi nici nu vor avea vreodata sansa sa afle.

    Nu suna prea bine ...
  • +8 (8 voturi)    
    ce fac ofiterii acoperiti (Marţi, 14 octombrie 2014, 22:34)

    VladBerliba [anonim]

    Putem sa ne imaginam ce activitati au ofiterii acoperiti ... Aduna informatii pozand a functionari obisnuiti. In pozitii cheie din societate ... poate chiar langa tine :) zambind gales e un mic ofiter acoperit care scrie sarguincios rapoarte despre ce aude si vede :)

    Lupul isi schimba parul dar naravul ba!
  • +6 (6 voturi)    
    parerea mea (Marţi, 14 octombrie 2014, 22:39)

    Vlad-I [utilizator]

    Yo zic ca a spionat in china, pt. ca cu figura lui Ponta se poate infiltra usor printre minerii chinezi.
  • +5 (5 voturi)    
    Intrebari (Marţi, 14 octombrie 2014, 23:47)

    Teris [utilizator]

    Sunt serviciile secrete cea mai putere dintre puteri?!
    Cui servesc, daca tainele lor raman taine si-n fata celui mai votat/important etc om in stat?
    Cat de vulnerabil e sistemul politic, presupus democratic, sub actiunea firelor, mai subtiri sau mai groase, trase sub acoprire?!
  • +5 (5 voturi)    
    Am doar 2 nedumeriri (Marţi, 14 octombrie 2014, 23:56)

    trilulilu [utilizator]

    1. Ce a facut Ponta este sau nu caz penal?

    Daca da, de ce nu se demareaza procedura penala?

    iar potrivit legislatiei actuale:

    2. O persoana care este cercetata penal are sau nu are dreptul sa candideze la presedintie?

    La cati penali avem, din 13-16 candidati, sau cati or fi, ar mai ramane doar cativa :-)
    Apoi sa vezi distractie, ca ne mai ramane la capat sa alegem intre gheorghe Funariot (din CJ) si kelemen Hunoriot (din Ungaria)

    :-))
    • +5 (5 voturi)    
      Putin (Miercuri, 15 octombrie 2014, 5:51)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui trilulilu

      Eu am mai multe nelamuriri!
      Pe langa ilegalitatea , incompatibilitatea dintre procuror si agent acoperit mai am o serie de nelamuriri :
      1. Se fac sau se pot face recrutari de ofiteri acoperiti din randul oamenilor din justitie , parlament , guvern , presa fara ca acest lucru sa fie o ilegalitate?
      2 . Ponta va conduce tara asta dupa cum ii dicteaza altii , inclusiv baronii [ a se vedea declaratia lui tata socru:" Ponta nu a vrut sa candideze dar a fost fortat de baroni"]
  • +5 (5 voturi)    
    desfiintare (Miercuri, 15 octombrie 2014, 7:04)

    VladBerliba [anonim]

    Trebuie desfiintate toate functiile acoperite precum si interzicerea oricaror urmariri a populatiei in afara anchetelor judiciare pentru ca toti cetatenii sa se bucure de libertate. Societatea civila sa spuna NU structurilo care invadeaza viata privata a oamenilor si se sustrag controlului creand un stat in stat abuzand puterea.

    Traian Basescu spune bine ce spune. A tras un semnal de alarma si e foarte bine ca a facut-o.
  • +4 (4 voturi)    
    Ponta - Pinochio nu va (Miercuri, 15 octombrie 2014, 8:20)

    Audit [utilizator]

    recunoaste niciodata! Uitati-va cu cata nesimtire foloseste sintagma "copy-paste". De acum in colo o va asocia cu "agentul 007 copy paste" pentru a-si arata indiferenta, nesimtirea, a bagateliza doua lucruri extrem de grave.
    Mi-e sila. Circula pe mail un link "si ei voteaza" in care erau intervievati oameni care nu stiau cum se numeste tara in care traiesc! Si ne mai miram ca Ponta e preferat in sondaje. Jalnic popor.
  • +1 (5 voturi)    
    bate saua ca sa inteleaga iapa (Miercuri, 15 octombrie 2014, 9:10)

    vodatepes [utilizator]

    SIE- serviciul roman de informatii externe care are ofiteri in fiecare ambasada a Romaniei si care se ocupa de culegerea de informatii. Dar sa nu uitam ca in aceste ambasade sunt si locul unde romani din afara tari voteaza iar rezultatele votary se transmit in tara prin canalul de transmisi care este monitorizat de SIE. Presiunea mediatica ce se pune pe SIE e votarea romanilor din afara tari.Se pune presiune pe SIE ca sa favorizeze un candidat simplu. Melescanu a plecat de la SIE pentru ca a fost numit de Base care acum putea face presiune pe Melescanu ca SIE sa joace un rol in alegerile organizate la ambasade. Pacat ca noi pierdem ca tara pentru un fund a unei brunete vopsite in blond.