Cum se opereaza complicatiile din lumea medicala

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Vineri, 19 septembrie 2014, 9:31 Actualitate | Opinii


Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
Două sunt scenele pe care evoluează astăzi orice medic român. Cea mai importantă este scena cabinetului său, acolo unde rigoarea actului medical ar trebui dublată de politeţea lui. Această politeţe are solara calitate de a-i încălzi chiar şi pe cei care nu sunt expuşi direct razelor sale.

Atunci când oamenii îşi povestesc interacţiunile neplăcute cu personalul medical nu există contraargument mai puternic decât amintirea acelui medic care şi-a tratat pacientul cu blândeţe. Orice medic care îşi exercită astfel profesia face, indirect, un bine tuturor colegilor săi. Pentru că blândeţea lui se răsfrânge şi asupra lor.

Cea mai vizibilă scenă pe care evoluează un medic român este cea din afara cabinetului său, cea publică. Acest loc este ocupat în special de vârfurile breslei, indiferent că această altitudine se datorează competenţelor medicale sau celor politice. Medicii care evoluează pe aceasta scenă au cea mai mare capacitate de influenţare a felului în care este percepută medicina.

Aici este locul unde se operează complicaţii mult mai dificile, prin imaterialitatea lor, decât o hernie strangulată. Iar complicaţiile pentru breasla medicală din România nu au dispărut peste vară.

Vor mai apărea şi în această toamnă cazuri de corupţie manifestată în sistemul medical. Chiar în aceste zile se umflă o situaţie care amplifică spectrul negativ ce înconjoară astăzi breasla medicală românească. Ministerul Educaţiei şi Ministerul Sănătăţii au solicitat, pe baza unei hotărâri judecătoreşti definitive, demiterea lui Vasile Astarastoae, rectorul Universităţii de Medicină şi Farmacie din Iaşi şi, în acelaşi timp, preşedintelui Colegiului Medicilor din România.

Nu vreau aici să discut cazul particular (pentru că asta s-a făcut deja), ci felul în care el se răsfrânge asupra colegilor lui Vasile Astarastoae şi a imaginii breslei medicale în ansamblu.

Între ministere şi cele două instituţii medicale se joacă un ping-pong al adreselor şi comunicatelor, fiecare pline de referiri la litere ascunse în măruntaiele unor legi. Demiterea se joacă în mediul unei legislaţii interpretabile, la care se adaugă întârzierea Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie de a publica motivarea deciziei sale.

Este scenariul tipic dâmboviţean, când lipsei de rigoare i se adaugă viclenia feluriţilor copii de casă. Fapt este că solicitarea ministerelor a fost refuzată atât de UMF Iaşi, cât şi de Colegiul Medicilor.

În lumea anglo-saxonă există soluţii croite special pentru evitarea unor astfel de blocaje: suspendarea din funcţie până la rezolvarea situaţiei. Deoarece acolo, prestigiul breslei primează întotdeauna în faţa individului. Iar onoarea unei instituţii trebuie ocrotită cu mare grijă de orice posibilă pată.

Soluţia este câştigătoare indiferent de deznodământ: dacă persoana respectivă se dovedeşte a fi vinovată, instituţia a fost protejată dintr-un început. Dacă nevinovăţia este stabilită, atunci atât persoana cât şi instituţia vor ieşi mai drepte şi mai respectate din întregul marasm.

Nu şi la noi. Aici se mărşăluieşte cu echivocul în vârf de băţ. Colegiul Medicilor a solicitat de curând autorităţilor „apărarea independenţei medicilor, amnistie fiscală pentru cabinetele medicale şi centrele de permanenţă şi 6% din PIB pentru sănătate”. Mandatat să negocieze aceste solicitări este chiar Vasile Astarastoae, omul a cărui demisie este solicitată acum chiar de instituţiile cu care ar trebui să negocieze.

Sunt rari medicii care reuşesc să evolueze strălucit pe ambele scene despre care am vorbit. Pe prima este nevoie de isteţime şi iscusinţă. Pe a doua de înţelepciune şi caracter.

Celebrul endocrinolog Grigore T. Popa, profesorul ieşean care nu s-a lăsat sedus de putere, se numără printre cei care au reuşit. Secretul lui? „Dacă aş fi consimţit să fac tranzacţii, să calc peste conştiinţa mea, azi aş fi huzurit pe orice bancă înaltă pe care aş fi voit să mă cocoţ. În schimb aş fi avut un suflet prostituat şi o conştiinţă morală tulbure.” Universitatea de Medicină şi Farmacie din Iaşi îi poartă astăzi numele.

Degeaba?






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6442 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    se pare (Vineri, 19 septembrie 2014, 9:43)

    victor L [utilizator]

    ca degeaba.
    Ca multe nu ar fi de spus; Ţepeş, Doamne, unde esti?!
  • +12 (12 voturi)    
    din pacate... (Vineri, 19 septembrie 2014, 9:44)

    lili [anonim]

    Azi in Romania oamenii s-au modelat incet-incet dupa societate, dupa varfurile societatii care dau o astfel de imagine, NU societatea s-a modelat dupa oameni.
    O societate fara repere morale, o societate care are o singura referinta: banul.
    Restul sunt consecinte.
    Altfel nu pot intelege cum e posibil ca mari valori din domeniul medicinii(si care nu o duc deloc rau dpdv financiar) sa intinda mana si sa ia plicul de la amaratul si nenorocitul de soarta dintr-un satuc sarac din judetul Vaslui.
    Am vazut asta ani de zile la Fundeni.
    Cum altfel as putea explica asta ?!
    • +1 (1 vot)    
      Pentru Lili (Vineri, 19 septembrie 2014, 23:09)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Nu sunt repere morale ? Ba da , dar sunt ignorate. Adevaratul reper moral este Isus. Daca acei medici de la Fundeni l-art fi avut pe Isus drept reper moral ar fi avut mila, compasiune si nu ar fi jupuit un biet om bolnav si sarac din judetul Vaslui.
      Pentru cei care imi vor raspunde:
      Atentie ! Nu am vorbit despre preoti .despre religia ortodoxa , despre cultele protestante , sau despre catolici.
      Am vorbit doar despre Isus. Daca nu stiti unde sa-l gasiti , cautati-l in Biblie.
        #showComment()
    • +1 (1 vot)    
      dr. Pesamosca (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 8:58)

      Leo [anonim] i-a raspuns lui lili

      Si eu cred, ca si @adrian88000, ca am avut si avem inca repere morale. Ba chiar in medicina, nu trebuie ca medicii sa caute mai departe de nasul lor. Dar e mai simplu si la indemana medicului banal, obisnuit sa nu faca eforturi in viata, sa urmeze un individ ca Astarastoae- mediocru, fara morala, fara coloana vertebrala, fara dorinta de a realiza ceva in viata in afara de a strange bani, gata la orice matrapazlac pt aceasta, decat un medic ca Pesamosca, numit si doctorul fara arginti. Sa urmezi exemplul acestui medic presupune inteligenta, daruire, pretuirea unei meserii nobile si mai ales pretuirea oamenilor si nu a banului ca prim, ultim si unic motiv in viata.

      www.gandul.info/stiri/alexandru-pesamosca-unul-dintre-cei-mai-mari-medici-ai-romaniei-a-murit-8681272
        #showComment()
  • +6 (10 voturi)    
    Domnule Mixich, scrieti degeaba!! (Vineri, 19 septembrie 2014, 11:01)

    HotDog [utilizator]

    Ptr medicii din Ro care conduc cel putin un salon, salariul este doar un bonus!! Spaga este cel mai bun,mai sigur si mai vechi venit - este neimpozabila, nedeclarabila, semnificativa (chiar mai mare decat salarul unui medic din occident)!
    De ce ar dori vreun medic care are cat de cat un cuvant de spus in sistem, schimbarea??
    Presedintele Colegiului nu este nici mai rau nici mai bun decat ceilalti medici!!

    Demiterea nu are a face cu colegii d-lui incompatibil!!
    Arata insa clar, ca in Ro guvernul/ministerul/justitia nu au nicio putere !! Ele nu reprezinta NIMIC ptr cetateanul roman care se .... pe ce spune justitia, ministru sau presa!!
    • +1 (3 voturi)    
      Domnule Mixich scrieti degeaba ? (Vineri, 19 septembrie 2014, 12:12)

      Augustin [anonim] i-a raspuns lui HotDog

      Speram la un moment dat ca s-a gasit cineva in presa care sa vrea sa schimbe ceva in bine in sistemul sanitar. Nu de alta dar fara educatie si sanatate suntem un popor inrobit.

      Va urmaresc domnule Vlad de foarte mult timp. Cand scriati despre lipsa medicamentelor pentru bolnavii de cancer credeam cu adevarat ca de bolnavi va pasa. Apoi insa iata ca cel mai bogat Sibian, Ilie Vonica, implicat in multe domenii, de la imobiliare la turism, de la auto la farmaco, se sinucide fiindca nevasta lui fura medicamentele bolnavilor de cancer. Cum e eliminata gruparea lui, bolnavii nu mai exista in mass media. Nu era oare el tinta domnule Vlad?

      Cand scriati de operatiile estetice in spitale de stat, de concurenta neloiala pe piata privata nu banuiam ca vine o ancheta si se inlocuiesc niste capete. Acuma ca s-au inlocuit nu mai e nici o problema. Ca sa va citez: "Înseamnă că şi acest ministru al Sănătăţii pune haita intereselor deasupra binelui public şi întreţine un sistem cu reguli neclare care-i avantajează pe şmenari, îi face mai bogaţi dar, în acelaşi timp, şantajibili atunci când interesele politice o cer. " Tradare tradare dar nu fara noi.

      Azi tinta e Astarastoae. La fel de legitim atacul. Dar solutiile? Inlocuirea unora cu altora. Si macar de ar fi mai putin rapace astia ce vor sa ii inlocuiasca. Macar daca s-ar propune vreo depolitizare vreo combatere a concurentei neloiale, vreun concurs mai corect. De asta Boc a fost atat de urat. Fiindca a vrut sa faca niste reguli care sa se aplice la toti. Niste salarii care respecta niste reguli, o ierarhie cat de cat de bun simt macar la stat. Poate a luat si fizic bataie.

      Domnule Vlad, orice jurnalist ar fi mai mult decat indreptatit sa spuna: „Dacă aş fi consimţit să fac tranzacţii, să calc peste conştiinţa mea, azi aş fi huzurit pe orice bancă înaltă pe care aş fi voit să mă cocoţ. În schimb aş fi avut un suflet prostituat şi o conştiinţă morală tulbure.” Astazi scrieti. Dar va intorc intrebarea:

      Degeaba?
        #showComment()
  • +1 (1 vot)    
    Despre sanatate (Vineri, 19 septembrie 2014, 18:30)

    Anonim [anonim]

    Presa trebuie sa scrie despre lucrurile grave care se pertec in sistemul de sanatate.Unde mita si spaga fac casa buna,altfel mori cu zile.Trebuie sa fie un semnal de alarma tras pentru noi toti.Iar medici nostri si asistenti pleaca pe capete in afara. Pentru ca nu vor sa fie partasi si ei la dezastrul spre care ne indepram voit.Treziti-va.