Trei subiecte mari cu sonorul mic

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 14 iulie 2014, 18:03 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Vara, concedii, plaja. Nu pierdeti timpul cu dezbateri TV isterice, lungi, cu subiecte unice, avand  unele si aceleasi personaje insipide in studio. Nu aflati mai nimic nou, in plus va stricati ziua. Mai bine butonati net-ul, ciuliti urechea la ce nu se discuta si urmariti cu atentie ce nu se vede. Exact acestea sunt marile teme. Am gasit saptamana trecuta cinci subiecte omorate, va supun atentiei azi cel putin trei. Sa dam, asadar, muzica mai tare :)

1. Cel mai netratat subiect, desi de departe o mare afacere, este ancheta in dosarul Microsoft. In afara de EVZ, care aduce informatii noi, prea putini isi bat capul. Ancheta in dosarul Microsoft se afla inca in faza incipienta, dar numerosi politicieni si oameni de afaceri importanti au probabil insomnii de cateva zile. In discretie totala, au trecut deja pe la DNA seful SGG, Ioan Moraru, fostul ministru Bejenariu, avocatul Bostina. Daca ancheta nu moare pe drum, s-ar pregati cateva duzini de fosti ministri, premieri si niste nume surpriza din lumea afacerilor sa ofere explicatii.

DNA a anuntat, joi, 10 iulie, ca a inceput urmarirea penala impotriva in rem, impotriva unor fapte de trafic de influenta, dare si luare de mita. Inca n-a fost nimeni pus sub acuzare, dar din toate informatiile disponibile pana la aceasta ora rezulta o mare afacere de coruptie. Microsoft este suspectat ca a incheiat contracte cadru mari cu o serie ministere, pe vremea lui Nastase sau dupa.

Procurorii cred ca mai multi de ministri au luat mita prin intermediul unor oameni de afaceri (ar fi in vizor o retea celebra pe vremea lui Nastase) de la compania americana pentru a accepta preturi mari si mai multe licente decat era nevoie. Pe scurt, un mare business de cateva sute de milioane de dolari rezolvat cu niste spagi grase.

Din ce s-a socotit pana azi, s-au dat vreo 60 de milioane, bani platiti prin intermediul unor oameni de afaceri romani dupa ce mita s-a plimbat o tura prin Viena. Aici trebuie spus ca ancheta pare mult mai vasta, inceputa cel mai probabil de americani si extinsa in Europa. In 2013, in presa americana au aparut informatii ca autoritatile suspecteaza Microsoft ca a platit mita in tari ca Rusia, China, Romania sau Italia pentru a-si vinde produsele. Vedeti seria de articole HN
De departe, cel mai simpatic aspect este ca sesizarea Corpului de Control se intoarce impotriva PSD. Victor Ponta visa, probabil, sa infunde niste fosti ministri pedelisti, solicitand DNA cu insistenta sa ancheteze niste anexe la un contract. Din prostie sau nestiinta, procurorul din el a uitat ca nu te poti opri la anexa si va trebui sa iei la puricat contractul mare.

Intre timp, cercetarile s-au extins, au venit informatii de afara, s-a aflat despre conturile unor oameni de afaceri blocate prin Viena si, puse cap la cap, a rezultat acest mega-dosar. De urmarit cu maxima atentie si interes evolutia lui, s-ar putea sa vedem numele unor vestiti oameni de afaceri sau mari consultanti varate in povestea asta.

2. Victor Ponta, huiduit la arenele BNR. Sa ne imaginam ca premierul Emil Boc sau presedintele Traian Basescu erau huiduiti copios duminica asa cum a fost Ponta la finala turneului de tenis de la Bucuresti castigata de Simona Halep. Nu aveam noi parte azi de dezbateri 48 de ore dupa eveniment, de lungi analize si verdicte de genul "se revolta tara"? Ponta e scutit. Noroc cu pasiunea lui CTP pentru tenis. Doar CTP mai pune serios discutie corul de huiduieli, comparandu-l cu evenimente similare avandu-i protagonisti pe Nastase sau Geoana: "(...) Performanţa d-lui Ponta e superioară. El a fost huiduit şi fluierat aproape un minut în vreme ce stătea cuminte în lojă, doar la rostirea omagială a numelui său de către dl. Cosac, care acum probabil că îşi dă cu racheta în fluierul piciorului. Echivalentul în tenis al meciului politic pierdut de premier ar fi cam o „lăptăreasă” dublă, 0-6, 0-6. Au fost 5000 de spectatori, un eşantion deloc neglijabil pentru un sondaj, în majoritate tineri, care l-au respins aproape la unison pe cel ce se autoanunţă drept „cel mai tânăr preşedinte”.

Incidentul are, cred, o semnificatie mult mai profunda. Sfatuit de noii sai consilieri americani (a semnat intre timp contractul), liderul PSD cauta sa castige cat mai multe voturi de dreapta. Asa cum arata sondajele, cu un PSD cantonat in 40%, Ponta nu va trece de turul doi daca nu dislolca voturi de la adversarii. Prin urmare, face tot ce poate. Asa se explica anuntul reducerii CAS cu 5% (a scris bine Ioana Lupea pe tema asta in Adevarul), retragerea Codului Fiscal pentru a nu bulversa mediul de afaceri. Tot asa se explica vizita la EVZ unde a anuntat victorios ca Laura Codruta Kovesi este propunera lui la sefia  DNA si ca Basescu nu a sustinut-o (mesaj tot pentru publicul de dreapta, eu sunt marele sustinator al luptei anticoruptie) etc, etc.

Si tot din dorinta de  a seduce electorat de dreapta defileaza cu Tariceanu, il pune pe Catarama sa candideze, in fine, cauta sa ciuguleasca prin toate mijloacele voturi. Schema asta cu marirea bazinului electoral i-a soptit-o de ceva timp Johnatan Powell, fostul director de cabinet a lui Tony Blair. De atunci, Ponta tot incearca sa mute partidul mai spre dreapta, dar fara prea mult succes. Publicul asta ceva mai educat il fluiera, pe ceilalti ii cumpara sau pacaleste mai usor. Dovada ca la TV nu veti auzi mare lucru despre toate astea, ceea ce inca il ajuta sa se mentina la un scor bun in sondaje (Vezi INSCOP -ul comandat de Adevarul, CSOP-ul realizat la comanda PDL)

3. Marele compromis facut vineri de Victor Ponta pentru a mentine UDMR la guvernare. A nu se intelege gresit: nu mentinerea UDMR e un compromis. Altceva este. Premierul si-a ridicat singur stacheta anuntand ca nu negociaza  interesele statului roman, deci compromisul major s-a facut in raport cu propriile standarde. Cum explica acum Victor Ponta ca a negociat fix ceea ce spunea ca nu e de negociat? De ce a mai lansat ministerul de externe o actiune impotriva partenerilor de guvenare maghiari daca tot n-o mai sustine azi? Cat de stupid trebuie sa-i crezi pe toti anuntand ca pasezi problema Parlamentului, cand aici vorbim de un litigiu la Curtea de Justitie a Uniunii Europene? Guvernul tine partea Comisiei Europene, UDMR e de partea initiatorilor Minority Safe Pack si asta e tot. Nu pot armoniza pozitia Guvernului cu cea a maghiarilor in Parlament, ce legatura are una cu alta? Totul e o aberatie cumplita, o farsa romano maghiara dupa cum am scris vineri, dar subiectul a trecut prea usor iar Ponta a scapat cam prea ieftin din asta.

Vorbim despre o o criza artificiala, generata si exacerbata atat de maghiari cat si de guvernul Ponta. Trebuie spus limpede: s-a ajuns la una din cele mai caraghioase si penibile solutii pentru ambele parti, curat Caragiale. Daca Traian Basescu sau orice guvern de dreapta ar fi anuntat public ca renunta sa mai sustine o actiune pe care tot ei ar fi prezentat-o "de interes national" in raport cu minoritatea maghiara, astazi aveau proces de tradare  intentat de PSD, Vadim Tudor, Dan Diaconescu si Antena 3 la un loc. Merita atrasa atentia asupra usurintei cu care PSD se joaca cu teme nationaliste sau le ingroapa, dupa cum ii convine, fara sa fie taxat asa cum se cuvine pentru iresponsabilitate politica.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20490 vizualizari

  • -31 (41 voturi)    
    conquista (Luni, 14 iulie 2014, 18:51)

    Mazeta [utilizator]

    Asta cu Microsoft este tare. Guvernul american își sprijină companiile să colonizeze noi teritorii și să mituiască băștinașii cu mărgele colorate, apoi tot el le jumulește de câteva miliarde din profit. Conchistadorii se cuvine să facă daruri bogate slăvitului rege.
    • +30 (30 voturi)    
      Problema este coruptia de la noi, (Luni, 14 iulie 2014, 19:38)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dar vad ca propagandistii PSD o deviaza catre americani!
      Tu ce parere ai?
    • +24 (24 voturi)    
      Te inșeli, monșer. (Luni, 14 iulie 2014, 20:04)

      tarantella [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Legile americane sunt foarte dure cu mituitorii, indiferent de destinatarul mitei. Asta o știu de când eram copil și urmăream serialul Dallas, au fost câteva episoade la rand cu J.R. transpirând din greu la ancheta pentru ca mituise niște oficiali străini pentru niște contracte avantajoase.
      Ma mir ca cineva atât de competent ca tine încă n-a aflat.
      • -14 (16 voturi)    
        foarte interesant (Luni, 14 iulie 2014, 20:31)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui tarantella

        Și ce a făcut până la urmă J.R. Ewing, a intrat la pușcărie? Am toată încrederea în serialul Dallas.
      • +2 (2 voturi)    
        Batman (Marţi, 15 iulie 2014, 10:07)

        nu-conteaza [utilizator] i-a raspuns lui tarantella

        citeste "Confesiunile unui asasin economic", o sa vezi acolo cam care e treaba cu mita americanilor.
    • +20 (20 voturi)    
      Altul e sondajul adevarat! (Luni, 14 iulie 2014, 20:04)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tot INSCOP a facut un sondaj privind parerea populatiei fata de cazul Mircea Basescu si daca ar trebui sa-si dea demisia. 51% au spus ca Traian Basescu nu trebuie sa-si dea demisia, doar 36% ca ar trebui sa demisioneze. Conform INSCOP, cei 36% sunt nucleul dur al PSD-USL. Atat are Ponta, doar 36% din populatie nu-l vrea in puscarie in timp ce mai mult de jumatate, 51%, il vor langa Adrian Nastase si mai mult decat probabil langa Dan Voiculescu. Ponta a pierdut deja alegerile si o data cu ele si libertatea!...
    • +23 (23 voturi)    
      haha (Luni, 14 iulie 2014, 20:07)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      toti astia din business vor ca guvernul sa dispara din economie si tu vii cu guvernul USA ajuta microsoft...realitatea pesedista este una paralela :))
    • +17 (17 voturi)    
      rusnacule, tot iti casuneaza pe americani, (Luni, 14 iulie 2014, 20:20)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      in rest toate sunt bune
  • +15 (23 voturi)    
    mda, (Luni, 14 iulie 2014, 19:00)

    victor L [utilizator]

    prea ocupati cu Răul Suprem (Elena Udrea si Basescu, cei care distrug dreapta), smecherii isi fac mendrele, deodata se mai trezesc unii: mey, ceva nu e in regula! uitati-va la cel mai cinstit guvern ce face.
    Sa nu fie prea tirziu.
    Si nu doar televiziile tac, ci si liberali&portocalii dorm in pantofi.
    MRU ce face? se lupta cu Elena, ca stie din Istorie: din cauza de Elena a fost distrusa Troia si nu vrea sa se mai repete.
  • -18 (26 voturi)    
    pai ce va mirati?? (Luni, 14 iulie 2014, 19:00)

    xanti [utilizator]

    Voi ziaristii cand simtiti ca puterea se schimba o carmiti si voi, si asta nu de acum ci de 25 de ani.
    Vad ca-l criticati pe Basescu din ce in ce mai des.
    Vad ca urmariti serios evolutia lui Ponta pentru castigarea presedentiei lucru care imi da de gandit ca si ceva ziaristi au trecut in barca viitoarei puteri.
    Intai tefelirea lui Basescu ,acum informatia cu consilierii americani ai lui Ponta care l-au sfatuit vezi Doamne ca are nevoie de electorat de dreapta,trebuie mancata o paine si dupa alegeri nu-i asa ?
    A mai fost unul Turcescu care inainte de alegerile in care a castigat Basescu a carmit-o brusc la dreapta de la realitatea dupa ce-i ridica osanale lui Nastase.
  • +23 (23 voturi)    
    Felicitari! (Luni, 14 iulie 2014, 19:02)

    informel [utilizator]

    Excelent comentariu. Temele importante se ascund adesea in spatele celor mediatizate.

    Apropo de IT, si Oracle a crescut in Romania tot pe baza de mita si spaga.
    • +3 (3 voturi)    
      Toate afacerile mari... (Marţi, 15 iulie 2014, 9:18)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui informel

      ... s-au facut cu mita si spaga, exact ca in "statele" africane gen Camerun.
  • +21 (21 voturi)    
    vai de .....l României! (Luni, 14 iulie 2014, 19:05)

    corvus coraX [utilizator]

    Cu asemenea bandiți, cu o asemenea presă, cu asemenea popor orbit...
  • +7 (9 voturi)    
    Oare a fost prostie sau nestiinta? (Luni, 14 iulie 2014, 19:28)

    cetateanul roman [utilizator]

    Ati scris: "De departe, cel mai simpatic aspect este ca sesizarea Corpului de Control se intoarce impotriva PSD. Victor Ponta visa, probabil, sa infunde niste fosti ministri pedelisti, solicitand DNA cu insistenta sa ancheteze niste anexe la un contract. Din prostie sau nestiinta, procurorul din el a uitat ca nu te poti opri la anexa si va trebui sa iei la puricat contractul mare. " Chiar credeti ca este vorba de prostie sau nestiinta? Eu nu cred. Cred ca vrea sa dea impresia ca s-a ajuns la aceasta situatie fara ca el sa vrea. Mai cred ca prin partidul domnului Prim Ministru cumva se stia de asa ceva.
  • +13 (13 voturi)    
    . (Luni, 14 iulie 2014, 19:58)

    tirolez [utilizator]

    O idee foarte buna aceste articole. De multe ori cred ca sunt lansate diverse "fumigene" intentionat. Din pacate pica putin in gol pentru ca nu pare nimeni dispus sa le preia, nici asa mura-n-gura.
  • +20 (20 voturi)    
    Basescu huiduit (Luni, 14 iulie 2014, 20:03)

    barba-neagra [utilizator]

    nu conteaza unde si cum...
    Ma intreb cat de imbecili pot fi milioane de romani care casca gura si isi belesc ochii zi de zi, seara de seara, la show-urile anti-Basescu (Udrea a cazut in desuetudine, nu mai merita atentie) promovate pe banda rulanta de Antena 3 si Romania TV. Deschizi la orice ora canalul si citesti pe bada de jos: Basescu...
    Si apropos de Ghita: omul are spatele tare, DNA nu se atinge de contractele sale, mai e si mamica cu firma dansei de avocatura care ajuta.
    Cred ca daca zeci de parlamentari si sefi de consilii judetene PSD s-ar insira in zeghe, infratiti intre ei prin bile cu lanturi (circa 27 pana acum), tot n-ar avea loc la TV de Nana, Mircica si Capatana. Asta e...
    • +6 (6 voturi)    
      Basescu huiduit (Marţi, 15 iulie 2014, 6:49)

      gabilaur1288206346928 [utilizator] i-a raspuns lui barba-neagra

      "Milioane de romani imbecili". . .
      Un adevar dureros... Si eu personal cunosc atat de multi. Dar din nefericire astia gireaza hotii si incompetentii de sus. Dar SCHIMBAREA nu e departe. Pentru ca va fi una. 5000 la arenele BNR, acest articol vizualizat de 10000 care in mod cert nu sunt imbecili si multi altii care vad, asculta, nu comenteaza, dar gandesc la fel. Regretul va fi timpul pierdut mai ales de cei tineri.
  • +8 (8 voturi)    
    Blestemul lui Bombo-i Viorel-gaura neagra a RO (Luni, 14 iulie 2014, 22:13)

    Plagarus [utilizator]

    Cum de a promovat Adelu, care numai prost nu era, un om total neimplinit profesional si intelectul precum " doctorul " WP ?
  • +10 (10 voturi)    
    Daca posturile TV ingnora huiduirea lui Ponta (Luni, 14 iulie 2014, 22:24)

    Maniu [utilizator]

    ar trebui un video sa-l distribuim pe facebook, sa contarcaram cat putem sprijinul pe care, cum bine zice Dan Tapalaga, il primeste din indolenta Ponta.
    • +6 (6 voturi)    
      Super idee... (Marţi, 15 iulie 2014, 9:20)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      ... + un hacker bun la inima care sa-l posteze direct de pagina plagiatorului nemernic.
    • +2 (2 voturi)    
      video (Marţi, 15 iulie 2014, 20:03)

      zetzar [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      https://www.youtube.com/watch?v=ouYBwgcwgoQ
      • +1 (1 vot)    
        Multam fain! (Marţi, 15 iulie 2014, 21:20)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui zetzar

        l-am distribuit!