Cumplitul lucru pe care il fac copiii nostri la scoala - compunerile

de R.M.     caia.ro
Marţi, 17 iunie 2014, 22:26 Actualitate | Opinii


Nu, nu e ca se imbrancesc. Nu, nu e ca vorbesc urat unii cu altii. Nu, nu e ca freaca iPhoanele ca un dervis margelele de rugaciune. Nu e nici ca invata dupa manuale tampe. Acel lucru absolut cumplit pe care il fac copiii nostri la scoala se numeste "compunere", scrie Ana-Maria Caia, pe blogul ei.

De-a lungul timpului m-au felicitat cate unii cu un "ce bine scrii!". Nu stiu daca scriu bine, dar scriu de cand eram prescolar si toata viata mea am scris asa cum mi-a venit sa scriu. Am fost o nulitate absoluta in termenii impusi de scoala romaneasca, la capitolul compuneri sau comentarii literare, ceea ce nu m-a impiedicat sa iau 10 pe la examene. Bine, m-a impiedicat sa impusc premiul I national pe la olimpiada, dar asta e o alta poveste.

Eu sunt convinsa ca omul se naste povestitor, ca stie sa istoriseasca celorlalti bucati din viata lui si a altora. Daca asculti niste taranci barfind, o sa vezi ca multe dintre ele au un fel sprintar si plin de umor de a povesti. Daca te duci intr-o carciuma infecta si tragi cu urechea la betivi, o sa culegi intamplari incredibile, adesea redate fermecator. Copiii nostri, toti, inainte de varsta la care trebuie sa scrie compuneri, ne-au spus vrute si nevrute, au inchipuit povesti fabuloase si au construit personaje fantastice. Si-apoi, in viata lor a aparut compunerea.

Manualele de romana ne ofera teme generoase de compuneri: inceputul primaverii, primavara, sfarsitul primaverii, plecarea primaverii, vestitorii primaverii, venirea verii, vara, caldura verii, vacanta de vara si tot asa, pe rand, cu toate anotimpurile, de zici ca astia mici trebuie sa mediteze incontinuu la ciclurile naturii in zonele temperate. Rar, ca o binecuvantare, subiectul poate fi vreo excursie cu clasa sau alta trebusoara care ar merita povestita.

Si-apoi incepe delirul. Copilul nu are voie sa faca ce stie el foarte bine, adica sa povesteasca, sa-si imagineze, sa fabuleze, sa spuna ce simte si ce crede. Nu, el trebuie sa foloseasca "expresii frumoase". Primavara nu poate fi un anotimp, ci trebuie sa fie fiica batranului an. Soarele nu poate fi un astru ceresc, ci este datatorul de viata. Razele nu pot fi orbitoare, stralucitoare sau ordinare, ele sunt ca spicele de grau si se scurg pe pamant. Iarba nu-i verde, ci o adunatura de firicele care cauta caldura soarelui taman cand vantul adie, ca doar n-o sa bata. Primavara nu infloresc copacii, ci o tanara fata are un alai de flori. Cucul nu face cu-cu, ci desavarseste simfonia naturii. Merele si perele nu se coc, ci umplu parguite cosul rodnic al fiicei celei de-a treia a anului. Iarna nu ninge, va asigur, ci norii cern fulgii zglobii de zapada.

Desigur, criminala compunere a claselor primare se metamorfozeaza in cretinul comentariu literar, in care Eminescu nu e un scriitor, ci Luceafarul poeziei, Sadoveanu nu e autorul Baltagului, ci Ceahlaul literaturii romanesti si ma opresc ca m-a luat greata scriind atatea idiotenii.

Si dupa ce ne chinuim cu odraslele noastre sa distrugem in ele orice urma de scris normal, dupa ce le indobitocim obligandu-le sa produca maldare de texte mizerabile cu "expresii frumoase", care n-au nici cap, nici coada, nici vreo samanta de poveste in ele, ne miram ca ei nu pot rezuma corect un text sau povesti o intamplare. Nu pot, ca au facut compuneri si comentarii care le-au distrus darul innascut al povestirii si i-au transformat in niste scriitori ridicoli.

Problema aia mare e ca dupa ce ai bagat "compunerea" in om, greu o mai scoti. Iata ce mi-a scris un baiat, de altfel in buna regula si normal, student in ultimul an, despre o destinatie turistica: "Daca va place schimbarea si in acelasi timp sunteti conservator, doriti schimbare, dar vi se pare peste mana dobandirea ei, X este locatia pentru dumneavoastra. Veti fi pierduti in aceasta capitala imensa, veti simti pulsul orasului modern prin petreceri, bauturi specifice, viata de noapte, muzica, dansuri, divertisment si in acelasi timp veti simti spiritualitatea chinezeasca prin festivalul ceaiurilor, sportul practicat, traditia de nezdruncinat si cele mai naucitoare peisaje, toate acestea impletindu-se intr-un mod aproape disonant. Vizitati orasul extremelor care se atrag, antagonismul este pur uman." Sunt 98% sigura ca fara lunga dictatura a compunerilor scolare in viata lui, n-ar fi ajuns la 22 de ani la un asemenea minunat rezultat.

Asa ca dragi parinti, va rog, cu riscul de a va izola copiii de turma, ucideti din compunerile lor fiicele batranului an, razele blande ale soarelui care se scurg pe pamant si-l readuc la viata, rodnicia toamnei si Ceahlaul literaturii. De fiecare data cand o asemenea gretosenie e scrisa pe un caiet scolar, un posibil scriitor moare. Ma jur.

Comenteaza pe www.caia.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















16589 vizualizari

  • -12 (14 voturi)    
    Stimata Doamna, (Marţi, 17 iunie 2014, 23:02)

    romania_curata [utilizator]

    In primul rand imi cer scuze ca intr-un comentariu anetrior nestiind ca sunteti o Doamna ma adresasem ca fiind barbat!
    Ca sa citez o apreciere a dvs., in proportie de 98% e la superlativ articolul si punctul dvs. de vedere.
    Nu stiu insa daca luata de val sau in mod intentionat ati infipt si dvs. o sulitza in coastele celor 2 simboluri NATIONALE, Eminescu si Sadoveanu.
    De ce iau atitudine fata de acest atac? Simplu; pentru ca o natiune fara simboluri, fara idoli e ca un copac fara radacini...se usuca iar vantul ii poarta definitiv frunzele in cele 4 zari.
    OARE de ce dvs. si alti vectori de opinie ca dvs nu-si propun ''construirea'' de simboluri si idoli nationali si preferati demitizarea si-a celor mult prea putin ramasi si din ce in ce mai necunoscuti generatiilor tinere???
    • +9 (11 voturi)    
      nu ati inteles nimic din ce s-a scris mai sus (Miercuri, 18 iunie 2014, 2:01)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      Nu a zis nimeni nimic despre Sadoveanu sau Eminescu.
      Ce a zis doamna e ca expresii ca "Ceahlaul literaturii romanesti" sunt expresii goale, invatate pe de rost si care se incearca a se socoti "poetice" cand de fapt sunt vorbe goale copiate si prezentate mai departe. Daca vreti o comparatie, e ca la discursul politicienilor, ceva ce arata frumos dar fara substanta si fara suflet.
      Ce vrea sa zica dansa e ca indobitocim copii sa repete la nesfarsit expresii "frumoasa" si le taiem creativitatea si expresivitatea individuala. Si e adevarat, asa ajungem toti sa zicem aceeasi fraza de doi lei fara sa spunem macar un cuvant care ne apartine.
      • -3 (3 voturi)    
        mai copilas, (Miercuri, 18 iunie 2014, 20:21)

        romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        canta la alta masa; stiu foarte bine limba romana, fusesem de acord cu doamna aproape in totalitate, insa cadeti din lac in putz, atat tu cat si doamna reporter, in dorinta de a elimina 100% din exprimari metafore, epitete, expresii frumoase. Asocierea lui Eminescu cu Luceafarul, a lui Sadoveanu cu un titan e perfect adevarata, frumoasa si impamantenita in constiinta tuturor generatiilor, sau cel putin pana la generatiile tinere carora nihilisti ca tine au grija sa nu le ramana in suflet nici un simbol, nici un idol. Punct.
        • 0 (0 voturi)    
          Doamna Caia (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 12:06)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

          nu zice nicăieri că vra să elimine ÎN GENERAL figurile de stil din povestire, ci pe cele care au devenit de o banalitate fioroasă și dăunătoare creativității copilului. Decât să-l înveți pe copil că Eminescu este neapărat LUCEAFĂRUL poeziei românești (cred că însuși poetul ar pune la zid această exprimare), mai bine ai citi împreună cu el câteva poezii și ai încerca să afli ce simte și ce gândește despre ele.
  • -10 (20 voturi)    
    Asa o fi (Marţi, 17 iunie 2014, 23:33)

    codo [utilizator]

    Dar cert e ca mama autoare nu e nici ea scriitoare. Mi s-a strans inima cand am vazut cumplitul titlu de articol. De genul zecilor de titluri capcana care duc la articole fara continut, scrise de amatori care vor sa bifeze putin trafic. Din fericire e doar o preluare de pe un blog.
  • +5 (5 voturi)    
    Haha! (Miercuri, 18 iunie 2014, 0:11)

    ApH [utilizator]

    Într-adevăr, una din idioțeniile școlii românești! Deși este trist, eu unul m-am distrat teribil răsfoindu-mi propriul caiet de compuneri... Dat fiind ca ni s-a spus că fiecare compunere trebuie musai sa se termine cu o încheiere, toate creațiile mele aveau același final tâmp: Ce frumos e primăvara! Ce distracție e în vacanța mare! Ce frumos e în vacanță! etc etc
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 iunie 2014, 1:34)

    dragos234 [utilizator]

    Am avut o colega de scoala care a rezolvat f simplu corvoada compunerilor. Si-a facut un carnetel de 'expresii frumoase' unde si-a notat aproape toata gama de expresii trebuincioase pt compunere. Nu sunt foarte multe.
    De cate ori avea nevoie, rasfoia carnetelul, turna cateva perle pe caiet si gata productia.
    • 0 (0 voturi)    
      Am impresia (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:20)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Ca pe colega dumitale o chema Ilf si Petrov.
  • +3 (5 voturi)    
    @romania curata (Miercuri, 18 iunie 2014, 7:32)

    pehash [utilizator]

    Poate ca v-ar prinde bine mai putine simboluri. Sa va mandriti cu propriile realizari, cu ce va inconjoara azi, nu cu o imagine falsa pe care v-au bagat-o in cap in scoala in scopuri propagandistice.
    Daca ii dai unui constructor caramizi, o sa faca doar case din caramida, daca ii dai placi de beton, va construi doar in unghiuri drepte... Daca il inveti cum se folosesc materialele de constructii are libertatea sa exploreze si sa vina cu ceva nou, poate chiar mai bun... Cam la fel e si cu micutii nostri scriitori, nu credeti?
    • -2 (2 voturi)    
      Domnul Ph, (Miercuri, 18 iunie 2014, 20:55)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      vorbesti in dodii si o sa-ti explic de ce, din respect;
      1. datorita anonimatului e imposibil a te pune in inferioritate cu a-ti arata/expune realizarile mele!!!
      2. DACA pentru tine Eminescu si Sadoveanu sunt imagini false...nu pot decat sa te compatimesc;
      3.Ai facut cateva comparatii total neinspirate; datorita lipsei acute de simboluri care o ai NU STII cate adevarate opere de arhitectura industriala au putut fi create in perioada intervelica din,,,CARAMIDA ( ca idee si expresie frumoasa :p cel mai bun ''material'' de constructie a unei prietenii e ''caramida''!!! );
      4. O sa te citez " ....Daca il inveti cum se folosesc materialele de constructii are libertatea sa exploreze si sa vina cu ceva nou, poate chiar mai bun... ''' >>> aici iti dai cu stangu'-n dreptu', intrucat parafrazandu-te ...daca il inveti pe copil cum se folosesc metaforele si expresiile frumoase are libertatea sa exploreze si sa vina cu ceva nou, poate chiar mai bun... asadar concluzia LOGICA e ca si tu si doamna reporterita POATE ati fost tocilari; daca e sa fiu si cu ph acid....fusesem indulgent cu a-i da nota 9,8.
      5. UITA-te la buna parte din articolele ... si-o sa vezi adevarate atentate la limba romana, plus lipsa talentului scriitoricesc!
      • 0 (0 voturi)    
        România curată, (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 12:15)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

        dacă vorbiți de atentatele altora la limba română, vă atrag atenția că ați comis și dumneavoastră unul foarte evident. De exemplu: DATORITĂ LIPSEI ACUTE DE SIMBOLURI CARE O AI.
    • 0 (0 voturi)    
      Sa intelegem (Miercuri, 18 iunie 2014, 22:01)

      Andreea2013 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      ca pentru dvs. Sadoveanu chiar este un simbol? NATIONAL, cum spuneati mai devreme? Sunt doar curioasa.
  • -5 (13 voturi)    
    slabut tare (Miercuri, 18 iunie 2014, 10:07)

    SergiuAnghel000 [utilizator]

    'am fost o nulitate absoluta in termenii impusi de scoala romaneasca'... 'dar am luat 10 la examene'.

    Daca ati luat 10 la examene inseamna ca v-ati integrat bine in sistem, sistem care si-a atins scopul. Daca esti nulitate absoluta, trebuie neaparat sa pici si examenele. Afirmatia dvs sfideaza logica.

    Mergand mai departe, eu propun nu numai sa nu se mai ceara compuneri, dar sa nu se mai studieze nici matematica, nici fizia, nimic, sa se dea cate o tableta cu facebook la fiecare elev... Ce nevoie avem de scoala?
    • -2 (8 voturi)    
      posibil sa aiba dreptate (Miercuri, 18 iunie 2014, 13:32)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui SergiuAnghel000

      posibil sa fi fost o nulitate absoluta si sa fi luat 10 la examene pe pile. e plina tara de cazuri de acest gen.
      • +1 (1 vot)    
        Respectarea regulilor duce la armonie! (Luni, 23 iunie 2014, 17:02)

        soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

        Daca nu-i prezinti elevului modele, reguli, eventual alfabetul, nu va sti ca orice sistem e guvernat de ele chiar si o compune.Libertatea de creatie nu presupune incalcarea regulilor , ci implinirea lor si depasirea mediocritatii prin talent bazat pe lectura sustinuta. Toate scrierile literare au o anumita structura de baza dupa care sunt recunoscute ca literare, altfel ar fi trecute la alte categorii. Imaginatia, creativitatea nu se dezvolta pe taram arid. Multi indivizi, care in scoala au fost 'nonconformisti' -sa fiu eufemistic- si care s-au dezvoltat mai tarziu ca slujitori ai cuvantului, au fost nevoiti sa recurga la o lectura serioasa pt. a-si evalua talentul si pt. aface din regulile altora sistem de referinta. Esti mai talentat decat altii in raport cu ce? Exista niste criterii si reguli dupa care evaluezi o scriere si astfel ajungem la banalele' introducere, cuprins si incheiere'. Postmodernismul le incalca, dar noi il evaluam in raport cu aceleasi criterii si reguli de baza.
      • 0 (0 voturi)    
        Se poate (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 12:19)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

        și invers. Să nu obții note maxime la școală și să fii un geniu. Cum este Caragiale, de exemplu.