In sfarsit, presedinte

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 9 iunie 2014, 11:21 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Elena Udrea s-a inscaunat lider al Partidului Miscarea Populara in aceeasi sala din Palatul Parlamentului unde i s-a daruit sefia filialei PDL Bucuresti dar spre deosebire de acum patru ani, cand a iesi invingatoare dintr-o cursa in care a alergat singura, acum a avut parte de o competitie interna. Neclar cat de regizata sau autentica a fost candidatura lui Daniel Funeriu sau cat de spontane gesturile celorlalti de a abandona  in favoarea unui sau altuia. Cert este ca nimeni nu se astepta sambata ca Udrea sa piarda sau sa castige la limita. I-am comunicat dlui Funeriu, inainte de vot, ca adversarul sau va lua cam 80%. Udrea avea nevoie ca de aer de o legitimare interna fara echivoc dupa scorul slab al PMP la europarlamentare.

Desi unii sperau cu cateva zile de Congres ca nu va candida, adevarul este ca nu prea avea de ales. A nu revendica sefia partidului ar fi insemnat recunoasterea unui al doilea mare esec dupa dezastrul lasat in urma la PDL Bucuresti. A admite asa ceva echivala cu sfarsitul carierei. Or, dna Udrea se vede abia la inceputul drumului spre varful puterii, necum la capat iar Traian Basescu o considera un mare politician, de viitor. In consecinta, esecul a fost prezentat drept o mare victorie iar partidul i-a recunoscut meritele alegand-o presedinte.

Este uluitor, totusi, sa vezi atatia oameni adunati la un loc pentru a se minti in grup.
N-ar fi chiar prima data in istoria politica a Romaniei cand oamenii isi aleg lideri in care nu cred. Veti spune, poate, ca din mia de oameni adunati sambata la Congresul PMP, cei 742 care au votat cu Udrea o admira sincer si chiar cred in destinul ei politic. Or fi cativa, dar cati oare? Apoi, pentru o intreaga garnitura de intelectuali, ca Baconschi, Papahagi, Funeriu, Preda si altii a accepta sa joace in farsa alegerii Elenei Udrea la sefia PMP este doar inca un moment penibil din lunga serie inceputa in urma cu patru ani, o ultima proba de mancurtizare. Nu vi se pare cam mult totusi ca din mare reformist sa ajungi azi condus de Elena Udrea, simbolul mediocritatii si parvenitismului in politica?

Am asistat in 2010 la prima instalare artificiala a Elenei Udrea drept lider, se intampla cum spuneam tot in sala Cuza din Parlament. Au lipsit doar tamaierile uleioase, excesul de superlative, corul lingusitorilor de partid. Acum patru ani cu totii s-au intrecut in a o ridica in slavi, numind-o motorul unei generatii, soarele partidului sau o veritabila Kill Bill a politicii romanesti. Azi, s-a multumit cu cateva buchete de flori oferite de sustinatorii ei sau ce-or fi ei.

Un detaliu semnificativ de atmosfera s-a pastrat  insa neschimbat: raceala salii. Am notat-o si atunci, am remarcat-o si acum. Cum se explica, asadar, apatia unor oameni mistuiti, teoretic, de aceleasi pasiuni politice? De ce lipseste freamatul specific unor astfel de evenimente? Atunci cand publicul stie ca asista la o farsa, ca participa la o butaforie, orice urma de entuziasm dispare, sala se transforma intr-o adunarea amorfa.

Marii lideri starnesc efuziuni, emotie, ridica salile in picioare chiar si in cazul congreselor cu rezultat previzibil. Discursurile lor seduc prin retorica, substanta si joc actoricesc, contin fraze memorabile si au rolul de a mobiliza partidul, de a inspira incredere activistilor in capacitatea liderului de a-i conduce. Lider facut, nu nascut, Elena Udrea n-a reusit nimic din toate acestea. La fel ca acum patru ani, sala a ascultat-o disciplinata, a aplaudat masinal dar fara urma de pasiune sau convingerea ca are in fata un conducator de partid. Daniel Funeriu a reusit sa trezeasca ceva interes cu un discurs bun, Papahagi si-a jucat fara complexe rolul de nebun al regelui, Udrea in schimb a adormit sala cu un sir de platitudini si alea prost recitate. Doar Gelu Visan a vorbit mai prost decat ea. 

Elenei Udrea ii lipseste talentul politic, charisma si viziunea, calitati indispensabile unui lider pentru a transmite credinta in ceva, disponibilitatea de a muri pentru o o idee si puterea de a inspira.
Secretul succesului sau se reduce la un singur nume: Traian Basescu.  A urmarit cu tenacitate cateva idei fixe de-a lungul carierei sale: in politica, totul poate fi cumparat, aranjat si negociat pe sub masa. Nu exista putere si opozitie, ci un mare club de afaceri. Nu conteaza sa castigi voturi, ci sa te cateri pe umerii celor care o pot face pentru tine. Nu are importanta ce crede publicul despre tine ci ce spun televiziunile ca esti. Din aceasta perspectiva, Udrea nu e nici mai buna, nici mai rea decat marea majoritate a politicienilor romani, ba chiar un cap peste ei.

Alegerea sa in fruntea PMP va izola partidul si pe Traian Basescu pe scena politica, dar s-ar putea ca acest lucru sa nu mai conteze prea mult in economia jocului politic din decembrie. Cu sau fara Udrea la PMP, cu dreapta divizata sau unita, cu presedintele Basescu izolat sau nu, toate detaliile acestea devin irelevante daca actualul sef al SRI, George Maior, isi va anunta intr-un tarziu candidatura.

De notat, in fine, ca alegerea Elenei Udrea la sefia PMP are si partile ei bune. De acum incolo nu se va mai putea fofila de raspundere, cu argumentul ridicol ca-i un simplu membru de partid. Asumandu-si conducerea pe fata, va a fi responsabila pentru tot ce i se va intampla partidului, bun sau rau. Apoi, se pare ca se multumeste deocamdata cu atat, din moment ce n-a mai emis alte pretentii. Si asta e bine. Imediat dupa alegerea in fruntea PMP l-a anuntat pe Cristian Diaconescu candidatul PMP la prezidentiale, completand astfel galeria candidatilor cu inca un nume dispus, la o adica, sa excecute ordinul de a juca in caz de nevoie pentru unul ca Maior.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24818 vizualizari

  • +29 (65 voturi)    
    Pe mine m-a convins Elena Udrea sa votez PNL-PDL (Luni, 9 iunie 2014, 11:32)

    abel [utilizator]

    Imi pare rau ca o sa dispara PMP.
    • +20 (38 voturi)    
      udrea (Luni, 9 iunie 2014, 12:31)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui abel

      este dottore in fusta, iar dottore este udrea in pantaloni.

      se tachineaza pentru ca se recunosc unul intr'altul.

      udrea la pmp va fi ca blaga la pdl.
      isi va trage pe langa ea pe alde visan, niscai tineri nestiutori, yes men si adoratori. :))
      are scoala politica romaneasca, bazata pe influente, nepotisme, spaga, aranjamente, culise, etc.

      dar, pe cinstite, este raul necesar sa dezvolte baza partidului.
      intelighenia pmp este greaoie in asi face loc la plebe. nu rezoneaza la vocabular, la idei.
      si cei ce voteaza sunt vii, numarul lor conteaza.

      numai la pesede mai voteaza si mortii.:)
      • +15 (33 voturi)    
        baieti, la P(o)MP(a) la Udrea (Luni, 9 iunie 2014, 14:20)

        tofu [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        E ahtiata dupa putere, pacat de cei cativa de buna credinta de pe aolo, o sa-i ingroape.
        • +15 (23 voturi)    
          adio Udrea, adio Basescu (Luni, 9 iunie 2014, 17:03)

          endymion1 [utilizator] i-a raspuns lui tofu

          Cei doi au demonstrat inca o data ca nu invata nimic din greselile pe care le fac, ca merg orbeste inainte, manati de un ego mai puternic decat simtul realitatii. Sunt convins ca dupa alegerile prezidentiale, amandoi vor deveni irelevanti pentru politica romaneasca.
          • -6 (12 voturi)    
            Să dea Dumnezeu (Marţi, 10 iunie 2014, 1:55)

            Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

            Sper să și înfunde amândoi pușcăria mai ales că băsescu își va pierde și superimunitatea.

            Dar nu cred că se va întâmpla asta deoarece marinarul a avut grijă să-și plaseze lacheii în punctele cheie din justiție.
      • +5 (9 voturi)    
        Dar ce folos ca dezvolta o baza, (Luni, 9 iunie 2014, 20:08)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        daca baza asta e o pleava ?
        Se tot vorbeste despre partide de parca ar fi un scop in sine. PNL se uneste cu PDL ca sa castige. PMP poate sa creasca mai mult cu Elena Udrea.
        Si ce ? Ce folos ca se unesc PNL si PDL daca si acum, cu putin inainte de prezidentiale, tot voteaza impreuna cu PSD cand e vorba de aparat penali ? Adica, daca nici acum nu se feresc, va dati seama ce va fi dupa alegeri, cand jocurile sunt facute pe urmatorii 4 ani ?
        Ce folos ca Udrea o sa creasca baza PMP, daca ea isi aduce penali pe langa ea, impreuna vor alege penali in esalonul inferior (ca doar nu vor aduce oameni cinstiti care sa le creeze probleme), care la randul lor vor aduce penali in esalonul inferior si tot asa ?
        Nu am preferinte intre penali. Ca or fi PSD-isti, PNL-isti, PDL-isti sau PMP-isti, nu ma intereseaza sa-i vad alesi, ma intereseaza sa-i vad la puscarie.
        Nu am pe cine vota, asta-i. Daca reuseste Cernea sa candideze, il votez pe el. Sa vorbeasca toata ziua de delfini si drepturile minoritatilor de orice fel, sunt idei secundare, dar eu sunt de acord cu ele. Decat unii care VOR sa faca rau cat mai multor oameni, mai bine unul care vrea sa faca bine macar catorva.
        Gasiti-va pe cineva care va place si votati cu aia, nu va uitati ca au sau nu sanse; astia din partidele "cu sanse" chiar sunt o pleava, toti.
        • +1 (1 vot)    
          da, dar, voturili vorbeste :) (Marţi, 10 iunie 2014, 12:54)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

          cu udrea, pmp ramane un frate mai mic al pnl si pdl.
          cum zice si romanu', lupul isi schimba parul...si cam atat.:)

          sperantza, de doi lei, ramane la funerriu, dicaconescu, papahagiul si ceilalti ce au fondat miscarea...
          daca ei se vor lasa sub papucul, cu toc( !), al cucoanei, va fi cum am zis, un pdl mai mic.

          daca vor face campanie pt. c. dicaconescu, este iar un lucru bun, il scot pe scena, il propun ca un om politic de vaza, pt. viitor.

          problema politrucienilor de mana dreapta, este cea a orgoliilor.
          toti vor sa fie figura centrala.
          sa presupunem ca iohanis ajunge presh, predoiu p.m., n'ar arata rau.
          ar mai trebui ca ceilalti sa accept cooperarea in fruntea unor compartimente importante.
          ex. c. diaconescu la externe, mru la interne, macovei la justitie, blaga sef la camera, antonescu la senat, etc.
          si toti sa traga la acelasi jug, pe cinstite, pt. tzarisoara.
          daca ar putea face asta, ar fi ceva.
          mai ar fi loc si pt. neamtu, si pt pavelescu, etc.
          numai ca ar trebui sa ia fiecare un compartiment si sa'l puna pe roate, sa lujcreze programe, nu certuri sau afaceri.
      • +10 (12 voturi)    
        Comment sters de user (Luni, 9 iunie 2014, 21:27)

        Reticentul [anonim] i-a raspuns lui nash pandelica

      • +3 (5 voturi)    
        o nouă categorie de suporteri politici (Marţi, 10 iunie 2014, 9:26)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Băsudriști....
      • +2 (2 voturi)    
        Marin Anton (Marţi, 10 iunie 2014, 9:30)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Om de bază. Beton la breton trage!
    • -19 (45 voturi)    
      PMP nu poate sa dispara! (Luni, 9 iunie 2014, 13:18)

      Marian777 [utilizator] i-a raspuns lui abel

      Un partid care bate doua partide dintre care unul istoric in Bucuresti la pachet dupa numai un an de existenta, nu poate merge decat in sus. Bucurestiul e un semnal clar, PMP batand in urban alianta PNL-PDL, care sunt doua partide rurale. luand acum doar din aceasta parte, urbanul devenind un fief al PMP.
      • +6 (26 voturi)    
        somnoroase pasarele (Luni, 9 iunie 2014, 14:11)

        tofu [utilizator] i-a raspuns lui Marian777

        Va ascundeti prin ramurele, Noapte buna!
        Cu o sacosa de faina si un PET de ulei va rupe PSD-ul! Naivitatea = prostie.
      • +14 (16 voturi)    
        asta doar din cauza (Luni, 9 iunie 2014, 18:59)

        auch [utilizator] i-a raspuns lui Marian777

        ca s-a desfasurat congresul PMP, cu alegerile lui cu tot, dupa europarlamentare. daca erau in ordine inversa, nu mai treceau pragul, asta e singurul lucru bine jucat la pmp.
      • +11 (11 voturi)    
        din toata propaganda asta de dupa europarlamentare (Luni, 9 iunie 2014, 20:52)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Marian777

        cu un singur lucru aveti dreptate: 6% a fost un scor exceptional cu care niciodata, niciodata n-o sa va mai intalniti;

        cu Elena Udrea sef de partid si cu fostul ministru de justitie al lui Adrian Nastase candidat la prezidentiale 2% mi se pare o tinta f. ambitioasa.
        • +8 (8 voturi)    
          Posibil sa treaca pragul, totus, (Luni, 9 iunie 2014, 23:31)

          XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

          poate cu greu, dar... e posbil. Ceea ce mi se pare ca e singurul scop al acestui partid si motivul infiintarii, de altfel. Nu reforma, politica nationala etc. Nu, doar sa treaca pragul, ca sa aiba blonda si alti cativa colegi de smenareala ocazia sa mai faca niste afaceri, sa se mai simta importanti.
      • +7 (7 voturi)    
        Oare asta conteaza? (Luni, 9 iunie 2014, 22:08)

        anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Marian777

        Poate ca nu dispare, dar devine nerelevant. Va fi un partid cu un varf la fel de gaunos ca celelalte, si cu un blocaj de crestere care-l va tine la 5-10% in cel mai bun caz.
      • +3 (3 voturi)    
        esti (Marţi, 10 iunie 2014, 10:24)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Marian777

        naiv?
    • +16 (24 voturi)    
      Corect! (Luni, 9 iunie 2014, 14:08)

      tofu [utilizator] i-a raspuns lui abel

      Astept de la 'telectuali o scrisoare deschisa lui Basescu.
      Pe bune, cred ca e mai important ce se intampla acum decat ca s-a luat nu stiu care de Patapievici si au sarit toti in sus. Acu' e pe viata si pe moarte cu PSD-ul.
      A bon entendeur, salut.
      • +8 (10 voturi)    
        tac, nu vor să se ia de Udrea (Luni, 9 iunie 2014, 17:46)

        basilicus [utilizator] i-a raspuns lui tofu

        deh, curajoși nevoie mare!!!
    • -9 (15 voturi)    
      Adica partide structurate de 24 de ani prabusite (Luni, 9 iunie 2014, 17:02)

      LiviuIordache [utilizator] i-a raspuns lui abel

      Pe distinsul domn Tapalaga il inteleg, nu vede decit Macovei, iar aceasta inseamna 'scor slab' pentru adversari, 'catastrofa de la Bucuresti' (de apocalipsa lui Blaga tot la Bucuresti, cind a pierdut capitala dupa 3 mandate pd nimic?) si alte improvizatii retorice, fara cap si fara coada. Numai ca logica nu prea merge: cu un partid vechi de 4 luni de aproape 7 la suta e slab(nu ni s-au mai spus si voturile din diaspora, iar orice regula de 3 simpla arata ca nu a fost o prezenta de 32 la suta, ci de 30, pentru ca 32 la suta date de BEC pina la rezultatele finale s-au luat in calcul 17 milioane de alegatori, dupa care s-a sarit la cit era, 18,2 milioane). In schimb, un partid de 24 de ani, cu 100 de fosti ministri, mii de primari si consilieri locali, sute de deputati, imbuibat pina spre disparitie dupa puterea data de "capcaun" ia 12 la suta este, iata viitorul! Se leaga? Pai nu prea. Ca sa nu mai vorbim ca aruncarea, de frica lui Basescu, in bratele PNL, total compromis dupa nenorocirea adusa Romaniei - impunerea, prin constitutie, ca premier a lui Ponta, presedintele neavind alternativa -, care duce cu gindul la "spune-mi la cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti! Din voci lucide nu au ramas decit grohuri...
  • -6 (46 voturi)    
    mai țapalagă, ia zi mata... (Luni, 9 iunie 2014, 11:40)

    timp tamp [utilizator]

    sunt de acord că udrea trebuia să stea un timp pe tușă.
    raționamentul tău însă e lipsit de logică și s bazează pe o mare minciună.
    ascunzi ce scoruri au obținut pdl-ul lui blaga și pnl-ul lui crinuț în bucurești și cât a scos udrea.
    dacă nu știi, sau mai degrabă minți cu cifre intrate în cărțile de istorie, ia notițe:
    pdl 9,80%
    pnl 10,04%
    și ..... pmp 11,35%
    nu cred că ignoranța sau amnezia e calitata unui jurnalist corect! nici misogismul.
    • +13 (23 voturi)    
      nu merge (Luni, 9 iunie 2014, 11:53)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      cand amesteci afacerile cu politicul. Udrea ar fi avut mai mult de castigat daca ar fi comunicat membrilor cat de important este pt sanatatea partidului sa aleaga un lider care are capacitatea,talentul si puterea de a conduce un partid .
      • -1 (29 voturi)    
        Rabdare! :) (Luni, 9 iunie 2014, 13:15)

        Marian777 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        O bila alba a congresului PMP a fost anuntarea candidaturii lui Cristian Diaconescu pentru a aduce electoratul lui Traian Basescu la vot si disponibilitatea de a sustine in turul doi cel mai bun candidat al dreptei. Fara cramponari sau resentimente...De bun augur...
        In rest, s-a mers pe ideea continuitatii echipei actuale de la varful partidului pentru a consolida scorul obtinut la primele alegeri.Daca e bine sau nu electoral, viitorul ne va spune...Oricum, dupa parerea mea, potentialul maxim al PMP va fi atins doar cand Traian Basescu va fi cu adevarat la butoane...
        • 0 (18 voturi)    
          Corect, Marian! (Luni, 9 iunie 2014, 18:46)

          Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Marian777

          Important e ca la conducerea PMP sa fi fost ales cineva care sa-i cedeze locul in noiembrie lui Basescu!
          Pe dl. Tapalaga chiar ca nu-l inteleg, dece se preface ca nu intelege tactica alegerii temporare a d-nei Udrea.
          • -3 (13 voturi)    
            e ros de obsesia asta Tapalaga (Luni, 9 iunie 2014, 20:45)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

            ca sa mai vrea sa inteleaga ceva
          • +1 (13 voturi)    
            incremenire in proiect (Luni, 9 iunie 2014, 22:12)

            anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

            Si credeti ca aceasta este solutia de viitor? Nu era mai buna o locomotiva tanara care sa incheie cu succes ce a inceput Basescu si eventual sa aiba si idei noi?
            • -3 (5 voturi)    
              @ anonim3 (Luni, 9 iunie 2014, 23:58)

              Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

              Bineinteles ca ar fi ma buna o locomotiva tanara, eventual si cu idei noi, dar unde e acea locomotiva? Numiti-o! Si care sa adune cel putin acelasi numar de voturi cat poate aduna Basescu in noiembrie pentru candidatul pe care il va sustine, adica in jur de 25%.
            • +3 (3 voturi)    
              da, (Marţi, 10 iunie 2014, 10:28)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

              dar nu udrea.
    • +6 (12 voturi)    
      sa le dam la vot in _ot = mazeta (Luni, 9 iunie 2014, 14:12)

      tofu [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      hai ba, ce naiba, ne credeti prosti pe toti? Dispareti pe de scena politica just like that, puff...
    • -14 (22 voturi)    
      Sa analizam pana la capat (Luni, 9 iunie 2014, 14:43)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      Nu pot decat sa remarc faptul ca inca o data mi se da dreptate indirect, evident, prin acest editorial scris de dl Tapalaga, cu multa furie si frustrare. Prin negarea meritelor Elenei Udrea arata de fapt ca nu este asa si ca, o recunoaste ca a fi cel mai redutabil politician dupa Basescu, evident.
      Udrea a invins datorita fortei ei, competenti, consecventei si onestitatii. A scos PMP-ul din anonimat, a batut toate partidele in Diaspora, in Republica Moldova, in Bucuresti a batut PNL si PDL, in Constanta, Timisoara, Neamt, Galatati, Braila etc. Si voi spuneti ca Udrea nu are merite? D-le Tapalaga, treziti-va, Udrea inca nu va uimit definitiv, veti vedea ce surpize o sa va ofere! :)
      Mai am o nedumerire, vad ca tot vorbiti de "reformistii" astia! Imi spuneti si mie ce-au "reformat" de cand sunt in politica? Ce realiazari concrete au? Cu ce se justifica in politica, cat electorat au, cate voturi au adus PMP-ului? Ca nici in PDL n-au facut mare branza! Astpet si eu lamuriri!!! Poltica este pe voturi, Udrea are electorat si este cea mai carismatica, indragita, iubita, respectata. Lumea o inconjoara cum nu s-a mai vazut decat la Basescu. Asta-i adevarul distinse domn. Noi il vedem clar, nu suntem de manipulat deoarece suntem informati si imposibil de mintit. Reformistii din grupul Macovei au pierdut ca si in PDL cu acelasi nr de voturi, 209. Asta spune multe, nu? Nu au electorat, nu au merite, a fi profesor nu inseamna ca esti si geniul absolut si ca meriti sa fii lider de la Dumnezeu!!!! Asta-i adevarul, unul care se poate proba!!!!
      • -13 (15 voturi)    
        Corect spus (Luni, 9 iunie 2014, 15:36)

        Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        Bravo, foarte bine spus.
        Inversunarea lui Tapalaga impotriva ei ma face zi de zi sa nu-l mai citesc, desi in rest pare lucid si scrie bine.
        Nu stiu care sunt motivele lui sa o urasca atat, banuiesc ca au ceva leg cu EVZ si ceva bani dati de Elena pe-acolo, dar nu sunt sigur.
        S-au or fi fost colegi de liceu si are el o ranchiuna mai veche ... nu stiu ce sa zic.
        • -5 (5 voturi)    
          "sau" in loc de "s-au" (Luni, 9 iunie 2014, 15:42)

          Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui Gipsi

          Moderatori, va rog mult sa-mi corectati greseala.
        • +3 (7 voturi)    
          e oculta bolsevico-iudeeo-masonica (Luni, 9 iunie 2014, 21:30)

          derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Gipsi

          care va urmareste si va persecuta;

          oricum, barbatii sunt misogini, femeile sunt invidioase, lumea e rea si electoratul de dreapta e tampit ca nu vede calitatile evidente ale marelui om politic Elena Udrea; care este - vorba lui Vanghelie ca tot au ei niste prieteni comuni.
      • +7 (9 voturi)    
        va dati seama (Luni, 9 iunie 2014, 19:09)

        auch [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        cum pot unii sa inteleaga "da" atunci cand interlocutorul (sau electoratul violat) spune foarte raspicat "nu"?
        "Prin negarea meritelor Elenei Udrea arata de fapt ca nu este asa si ca, o recunoaste ca a fi cel mai redutabil politician dupa Basescu, evident."
        asta e chiar antologica :)))))
        bine, pentru partidul "altfel", e foarte tare si asta:
        "Reformistii din grupul Macovei au pierdut ca si in PDL cu acelasi nr de voturi, 209."
        sa ne traiesti, Cristiann80, sa mai produci si altele asemenatoare, te vom pastra in memoria colectiva :)
    • +6 (8 voturi)    
      Udrea nu era inca presedintele PMP (Luni, 9 iunie 2014, 21:09)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      cand ati luat 11% in Bucuresti.

      Aveam cu ani in urma un iluzionist la circ care spunea ca toata arta e "iuteala mea de mana si neatentia dumneavoastra" - pe principiul asta ati luat 11% in Bucuresti, n-ati apucat sa prabusiti mai mult cota de incredere in presedintele Basescu intr-o luna de zile.

      Mai vorbim data viitoare.
  • +27 (33 voturi)    
    dar (Luni, 9 iunie 2014, 11:40)

    Snitzelvienez [utilizator]

    explicatia e una singura: deoarece Romania este o tara analfabeta nu se cunosc beneficiile meritocratiei de aceea partidele din Romania prin membrii sai se organizeaza intr-un anumit scop , iar acel scop este crima organizata sau adeziunea la un grup care iti poate facilita putere,bani si influenta , oricare dintre ei neavand legatura cu cetatenii de rand
    • -16 (24 voturi)    
      absolut corect (Luni, 9 iunie 2014, 11:44)

      tofu [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Plus ca Papahagi et Co. nu stiu sa faca nimica, cine i-ar angaja? Le tremura chilotei ca ar putea iesi din politica...
      • +20 (24 voturi)    
        papahagi 'n co. (Luni, 9 iunie 2014, 12:25)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui tofu

        asta e grija mata, ca moare papahagiul de foame ?
        astia sunt profesori pe la diferite univerisatati, scriu carti, nu le plangem noi de mila.

        e o fericire pentru politica sa aiba oameni ca ei, active.
        pe partea ailalta, e un cacademician chel care face pereche cu dragoteasca la un otv de partid...socialist.

        ce spunea camaradul, de mai sus, e correct.
        la noi romanii de rand nu inteleg si nu apreciaza intelighentia.
        la noi. politica se face cu punga si paraiu'.
        etalonul se numeste...ron, sau, si mai bine, ioroi.

        sper ca, intr'o buna zi, macar ca pensionari, sa se mute cat mai multi occidental la noi.
        si sa circule romanii, spre vest, cat mai mult.
        numai asa se schimba mentalitatea.
        noi, intre noi, ramanem balcanici, turciti, fanarioti.
  • -12 (34 voturi)    
    Mda! (Luni, 9 iunie 2014, 11:45)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    D-le Tapalagă.
    Am cateva întrebări pentru d-stră și nu numai:

    1. Ce credeți că i se poate imputa concret, cu argumente și dovezi lui Elena Udrea?

    2. De ce credeți că PMP este o varianta mai rea pentru români decât PSD-UNPR-PC-PDL-PNL.

    3. De credeți că Elena Udrea ar fi mai nocivă pentru România decât alți lideri politici actuali precum Ponta, Blaga, Antonescu sau chiar Iohanis?

    4. De unde știți care va fi totuși opțiunea românilor când vor ieșii, în număr mare de data asta la prezidențiale?

    Și închei cu o mică previziune: Cristian Diaconescu va fi viitorul Președinte chiar dacă va candida acest Maior, care mie personal (și sunt absolut sigur și marii majorități a celor care sigur vor veni în toamnă la vot) nu-mi spune nimic. Iohanis, de asemenea,
    nu va avea nici o șansă.

    Iar PMP, în aceste condiții, în 2014 va da Primul Ministru al României.

    Oare, cine va fi acela?
    • +31 (43 voturi)    
      uite (Luni, 9 iunie 2014, 12:05)

      sindbad [anonim] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

      te servesc eu:

      1. intr-un bucuresti aproape distrus de oprescu, Udrea mi l-a propus pe prigoana la primarie intr-un blat oribil cu oprescu, care in camapanie cred ca nu a fost deranjat de o singura replica de la PDL. in acaelasi timp, PDL a atacat cantidatul independent de pe locul 3, pesemne ca nu cumva sa iasa prigoana pe locul 3 si sa devina totul prea ridicol.

      1 prim: in loc sa accepte sa fie remaniata din guvernul Boc impreuna cu alti ministri, a impus caderea guvernului (ori eu ori toti). Evenimentul a condus in final la iesirea PDL de la guvernare.
      • +11 (19 voturi)    
        in afara de asta (Luni, 9 iunie 2014, 14:51)

        sindbad [anonim] i-a raspuns lui sindbad

        ce e foarte enervant in mediocritatea tacticilor ei e armata asta de postaci care o tot voteaza, posteaza, likeaza pe net intr o veselie.

        va fi ingnorata cu atat mai mult.

        iar iepurele asta impuscat din prima zi in picior de candidat la presedintie e un alt sacrificat pe altarul trocului politic.

        vrea sa negocieze ceva cu ponta sau ceilalti in numele a 5 -8 % cat o strange traseisul asta "decent". l am urmarit aseara in primele iesir la tv dupa desemnare. mult mai agitat de obicei si cu niste note false cand se duce spre acut
    • +16 (28 voturi)    
      Elena Udrea - un dezastru in politica (Luni, 9 iunie 2014, 13:43)

      Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

      Elena Udrea a dovedid inca o data ca este un dezastru in politica:
      A pierdut lamentabil cu cartea castigatoare in mana:
      O clasa politica cinstita si onesta este visul tuturor romanilor, si a celor din clasa de mijloc, dar si a celor din clasa de jos.
      Si a celor de stanga, si a celor de dreapta.
      Si a celor care au votat, si mai ales a celor care au refuzat SCARBITI sa mai voteze.
    • +4 (6 voturi)    
      Haide de ! (Luni, 9 iunie 2014, 21:06)

      VioricaStefancu [anonim] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

      E dama bine,da bine la popor , cum se spune,dar pentru ca exista si un dar, madam Udrea a iesit presedintele PMP-ului ca asa a vrut si cerut Traian Basescu...hai oameni buni chiar nu intelegeti !?
  • +15 (33 voturi)    
    Maior candidat? (Luni, 9 iunie 2014, 11:47)

    transalpinarum [utilizator]

    din partea cui? a PMP? who cares? PMP-ul viseaza sa ajunga un partid indispendabil in viitoare negocieri, gen UDMR, problema lor este ca cei 6% sunt muuult mai volatili decat cei 6% ai UDMR. Atata vreme cat Lenutza e in frunte, PMP joaca pe mana moarta. Si daca Basescu ar incerca un tandem gen X presendinte, Basescu PM, ar fi de rasul targului. Acest model Putin l-ar ingropa complet. Cat despre C. Diaconescu, imi aduce aminte cu amuzament de candidatura lui Croitoru si altii la functia de PM, mici pioni fara relevanta bagati la inaintare de Basescu... jenant.
    • +9 (9 voturi)    
      nu din partea PMP (Luni, 9 iunie 2014, 19:18)

      auch [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      ci din partea PSD, pentru a bate definitiv palma pe pactul de coabitare.
      ar fi splendid, nu? stiti ce alti presedinti prin lumea au mai venit pe functie "iviti" din servicii? bush sr. si putin.
      viitorul suna bine?
    • +6 (8 voturi)    
      Maior candidat din partea PSD, evident. (Luni, 9 iunie 2014, 21:36)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      ce-o fi asa de complicat?
  • +20 (24 voturi)    
    Nu inteleg care-i faza cu Maior (Luni, 9 iunie 2014, 11:49)

    MihaiNicolescu [anonim]

    Eu sunt convins ca n-o sa ia voturi Maior (daca-s pe bune alegerile si nu se fura ca-n codru), are o limba de lemn ceva de speriat!
  • +25 (41 voturi)    
    lenuta (Luni, 9 iunie 2014, 11:56)

    mopsu [utilizator]

    Mare mirare ca oameni sanatosi o sustin pe lenuta,uitand-o pe cealalta sau celelalte(eba).Ne obliga spre votul Iohannis.
    • +2 (26 voturi)    
      Voteaza-l tu! Noi nu votam pucisti! (Luni, 9 iunie 2014, 13:20)

      Marian777 [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      Intre Ponta si Johannis, nicio diferenta, sunt aceeasi pucisti.
      • +4 (4 voturi)    
        provocator? (Luni, 9 iunie 2014, 22:17)

        anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Marian777

        Sa vedem in turul II....
  • +7 (11 voturi)    
    dasubscriu (Luni, 9 iunie 2014, 12:20)

    senectuscelmic [utilizator]

    Dincolo de lovitura de imagine, era previzibila inlocuirea piesei de baza (sic!) de la varful formatiunii politice. In ciuda scorului neasteptat de mare, inregistrat de o formatiune politica relativ tanara, surprinde faptul ca se perpetueaza aceleasi greseli care au marcat viata politica romaneasca, cel putin in ultimii 20 ani: instalarea in pozitii-cheie a unor persoane (sau personaje?) cu probleme serioase de imagine, care tind sa polarizeze atentia potentialului electorat catre persoana-lider si mai putin catre doctrina, platforma partidului si scopurile de perspectiva, pe un orizont de timp imediat si mijlociu.
  • +17 (17 voturi)    
    Ratare (Luni, 9 iunie 2014, 12:22)

    Sani [utilizator]

    Inca o ratare dintr-un lung sir pentru Romania.

    Poate voi alege PMP datorita lui Funeriu & Papahagi....
    ..insa Dna Udrea are o anumita faima care va impiedica partidul sa creasca indeajuns de mult pentru a deveni o amenintare la adresa PSD.

    Chiar nu ma intereseaza DE CE are Dna Udrea aceasta faima. O ARE SI ATAT!
    Ca urmare, un LOW PROFILE pentru urmatorul an ar fi fost de dorit.
    Acum PMP este un partid la fel ca altele, limitat ca putere de convingere.
  • +5 (11 voturi)    
    Speculatii (Luni, 9 iunie 2014, 12:25)

    Michelangelo [utilizator]

    Domnule Tapalaga, e o idee aberanta cea a candidaturii lui Maior. Nu are nicio sansa, cu toate serviciile lui. In rest, cred ca aveti dreptate.
  • +19 (25 voturi)    
    Udrea (Luni, 9 iunie 2014, 12:30)

    Dicu [utilizator]

    Insistenta d-nei Udrea de a se tot baga si miopia lui Basescu cand o sustine, duce PMP-ul la groapa. La europarlamentare am votat cu MRU -vot pierdut. Acum nu mai pot vota decat cu PNL-PDL desi nu ma conving nici astia.
    • -2 (20 voturi)    
      Aiurea! Tu esti postac penalist! (Luni, 9 iunie 2014, 14:52)

      Marian777 [utilizator] i-a raspuns lui Dicu

      Mai e unul care a scris acelasi lucru tot pe acest forum. Mai rasfirati tovarasi ca ne prindem...Votati-l voi pe Johannis, noi nu votam cei care au dat cu statul de drept de pamant si gireaza oameni ca Rusanu, Uioreanu, Fenechiu, Chitoiu, Sapunaru, Ghise sau Calimente. Partidul asta trebuie sa intre in istorie fiind un partid istoric...
      • +17 (19 voturi)    
        Frate, si ce ne ofera Udrea? (Luni, 9 iunie 2014, 17:14)

        v_sile [utilizator] i-a raspuns lui Marian777

        Pe Cristian Petrescu? Cauta pe net sa vezi cine e si ce a facut.

        Pe Gelu Visan?

        Pe Marin Anton? Pai asta a iesit din partid si a facut guv Ungureanu sa cada, in vara lui 2012 era membru PNL, iar in 2013 a votat toate legile din martea neagra din decembrie 2013. Acum e nici mai mult, nici mai putin, decat vicepresedinte pe problem de politic publice.

        Basescu s-a prostit la batranete. El a oferit mult eletoratului de dreapta, de asta a si primit sustinere. I-a oferit pe Macovei, pe Morar, a oferit condamnarea comunismului in parlament., l-a oferit pe Patapievici in fruntea ICR, inlcusiv din intelectualii de mai sus: a fortat numirea lui Funeriu la MEN, in locul sindicalistului trist Croitoru, astazi la PSD.

        Cred ca intelegea de ce multi acceptau si Udrea si Blaga si Ioan Oltean din partea lui Basescu. Pentru ca primeau si altceva in compensatie.

        Acum Basescu nu mai ofera decat Udrea si Visan, Petrescu si Anton.

        Si vrea sa ne arate ca e diferit de Chitoiu, Rusanu si Fenechiu. Pai cum? Pe astia nu I-au arestat inca? Cam asta e singura diferenta.
        • +4 (8 voturi)    
          doar un breton blond... (Luni, 9 iunie 2014, 20:10)

          basilicus [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

          dar se pare că asta place multora, y compris intelecualilor lui Băsescu!
      • +8 (8 voturi)    
        dar Diaconescu de la PSD? (Luni, 9 iunie 2014, 20:00)

        basilicus [utilizator] i-a raspuns lui Marian777

        nu te deranjează? dar foștii PDLiști reciclați la PMP drept ”altfel de politicieni”?
      • +9 (11 voturi)    
        Pinalti, Florin Popescu... (Luni, 9 iunie 2014, 21:43)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Marian777

        un partid "altfel", un partid atat de tanar - numai 4 luni si deja doi baronei dau extemporal la DNA...
  • +25 (31 voturi)    
    Demisia (Luni, 9 iunie 2014, 12:32)

    Marius Muntean [utilizator]

    Cu ocazia castigarii functiei de presedinte al PMP de catre Elena Udrea, eu Marius Muntean in calitate de membru PMP UK ii cer Elenei Udrea sa se AUTO-DEMITA din partid pe motiv de insubordonare. Insubordonare fata de idealul partidului de a promova o clasa politica curata.

    http://www.miscarea-populara.co.uk/index.php?page=forum&art=12

    Grupul de interese de tip mafiot condus de Elena Udrea a preluat democratic conducerea in PMP.
  • -8 (20 voturi)    
    eu nu inteleg (Luni, 9 iunie 2014, 12:36)

    Gipsi [utilizator]

    Ce tot are Tapalaga cu Lenuta.
    Asa nu mai doarme noaptea de grija ei...
    • -5 (15 voturi)    
      iti zic io (Luni, 9 iunie 2014, 14:13)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Gipsi

      Macoveanca moare de ciudă că Lenuța e mai frumoasă și mai focoasă - mă rog, după gusturile lui Băse.
      • 0 (8 voturi)    
        Crezi ca e doar gustul lui Base? (Luni, 9 iunie 2014, 16:30)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        O preferi pe Macoveanca?
      • +8 (8 voturi)    
        ti-am dat plus cu mana mea :) (Luni, 9 iunie 2014, 22:00)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ca de cand ne-am pricopsit cu postacii udristi pe HN mai ca incepusem sa-ti simt lipsa.

        altfel, PSD e bine? sampanie frapata? dansul pinguinului?

        Dancu si Bogdan Chiriac au acoperit ebluisati toate televiziunile in timpul congresului PMP, mai aveau putin si infiintau un grup de majorete s-o sustina pe Udrea direct in congres.
    • +8 (10 voturi)    
      Pai n-are nimic cu Nutzi (Luni, 9 iunie 2014, 16:48)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui Gipsi

      /// Are cu tot ceea ce reprezinta Nutzi.
  • -7 (13 voturi)    
    Corabia PMP (Luni, 9 iunie 2014, 12:39)

    IordachescuNicolaie [anonim]

    Basescu si-a construit o corabie,cu numele de Miscarea Populara.A gasit si echipaj,unii din oamenii lui de incredere si altii adunati cu tigaia in cap la usa ,,cafenelei literare".Ia pus sa-si aleaga un capitan,cu care sa cucereasca marile si zarile.E adevarat ca,pe apele involburate ale politici,trebuie un carmaci bun si tocmai de aceea este mai indicata Elena Udrea.Conditia,este sa tina legatura cu Basescu permanent,sa o poata dirija el.Teoretic.In realitate,legaturile se mai pierd in ceata,furtuna,si planurile pot fi date peste cap.Corabia se poate scufunda sau,esua in cel mai bun caz,iar capitanul trebuie sa plateasca cu sinuciderea,chiar si politica.Elena Udrea e singura capabila de sepukku,crede Basescu.Nimeni altcineva din partid,nu are curaj de harakiri.Ba mai pot face si revolta pe punte.Acest Jack Sparow al politicii noastre,a reusit de le-a inoculat povestea oamenilor lui cu,,comoara ascunsa"si spera din tot sufletul sa creada si romanii,ca locului e la carma si nu la ferma.Deja vad,in echipa lui,oameni care au avut nevoie de dusul alegerilor,sa inteleaga ca ,,Gurul"lor nu vrea decat echipaj de sacrificiu.Ma astept sa mai vad si Spirala lui Basescu la Nana.
  • -1 (13 voturi)    
    Maior?!? (Luni, 9 iunie 2014, 12:57)

    demaGOGU [utilizator]

    nu-l voteaza nici dreak, iar americanii nu vor risca sa-si impuna un candidat cu forta cand il pot papusha discret pe cel dorit de popor (Ponta, for better or worse)
  • +12 (18 voturi)    
    Pentru a o scoate (Luni, 9 iunie 2014, 13:32)

    Ion.C [utilizator]

    cât de cât basma curată pe E.Udrea, politichia românească ce se vrea (neapărat) de dreapta, face încă un pas penibil spre ridicol : personajul feminin în cauză - preşedinte de partid şi nu orişicare partid ci, nici mai mult nici mai puţin, unul ce se vrea reformator al societăţii româneşti ! Le dau dreptate lui "sindbad" şi "transalpinarium" şi citez din Shakespeare " alţi actori, aceeaşi mască" . Păcat că se merge în continuare pe un joc de glezne vetust şi, până la urmă ineficient ! Băsescu greşeşte susţinând în continuare printr-un sentimentalism desuet un personaj ca E.Udrea. Păcat şi de PMP...Pornise destul de frumos.
  • +3 (17 voturi)    
    Ha, ha (Luni, 9 iunie 2014, 13:50)

    inganduratul [utilizator]

    Articol slab spre penibil. Se cunoaste din avion partipriul d-lui Talalaga spre PDL, mai exact spre M. Macovei. Cred ca mai interesant ar fi fost o expunere despre alianta asta intre PDL si PNL. DE exemplu cum stau pucistii din 2012 la masa cu cei care tot in 2012 au aparat statul de drept. In ceea ce pribeste pe Nutica i-as recomanda autorului articolului sa-si lipeasca post-ituri peste tot, la serviciu si acasa, pe care sa scrie doar atat:
    "Udrea nu candideaza la prezidentiale".
    Poate, poate... va pricepe si d-l Tapalaga acest adevar. Dintr-un punct de vedere are si autorul dreptate. Pai unde s-a mai vazut un Congres pentru alegera presedintelui unui partid fara festivism si ascunderea urnelor?
    Si unde s-a mai pomenit ca un candidat sa fie ales de participanti cu peste 70% din voturi? Apropo, cate voturi sau cate procente a strans echipa d-nei Macovei la alegerea presedintelui PDL din primavara anului trecut?
    Oricum, personal sunt dezamagit ca d-l Tapalaga n-a reusit in acest articol sa apese mai hotarat pedala de acceleratie si sa puncteze hotarator si pe ideia nocivitatii rolului lui Basescu in gluma asta de partid care a strans cele mai multe voturi, din partea sustinatorilor dreptei in Bucuresti si in cele mai importante centre urbane din tara.
    P.S. Vreau sa retineti d-le Tapalaga ca pentru mine d-na Macovei ramane ce-a mai onorabila persoana din noua coalitie a dreptei. Asta apropo de partipriurile unora ce scriu articole la HotNews in calitate de propagatori ai principiilor de ...dreapta. Si care nu incearca sa faca nici un fel de jocuri ...pe sub masa, scriind cum scriu... din cand in cand...
  • -6 (24 voturi)    
    jenant (Luni, 9 iunie 2014, 14:03)

    MarioaraBadauta [anonim]

    Niciodata n-ati venit cu argumente .Cu ce-a gresit Udrea?A furat ceva si noi nu stim ,aveti ceva compromitator la adresa ei ,aratati -ne probele.Daca aveti ceva impotriva E Udrea puteti sa n-o votati, dar daca sinteti de buna credinta nu puteti s-o murdariti fara motiv numai pt ca e frumoasa ,desteapta si bataioasa.Vi se pare ca cei de la Antene nu critica destul mai ii ajutati si dv?N-am vazut s-o criticati pe Corina Cretu care s-a facut de ris cu americanu ,pe Adina Valean sau Daciana pe motiv de nepotism ,pe MMacovei ca n-a avut curajul sa candideze separat sau sa plece din partid atunci cind cei care au sustinut-o au parasit partidul.Dv aveti ce aveti cu un personaj care niciodata nu a fost vulgara ,nu a practicat atacul la persoana ,nu si-a iesit din fire indiferent ce s-a spus despre ea.Va deranjeaza ca produce stiri ,produce emotie,trece sticla,e bine primita in tara ,a fost un excelent ministru.Nu e suficient sa fii intelectual si sa stai pe blog si cu asta basta.De fapt tinta e Basescu.Si cu dv care il loviti si fara dv Basescu e tot Basescu.Acum doi ani loveati in Boc acum in Udrea.Ati primit ce-ati meritat:un plagiator la pachet cu un partid de penali.Apropo;Blaga vi se pare un invingator si daca da de ce v-a fost rusine sa spuneti ca votati cu el ?
    • +7 (19 voturi)    
      Esti cumva o admiratoare? (Luni, 9 iunie 2014, 14:18)

      transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui MarioaraBadauta

      ...a Lenutzei? "Cu ce-a gresit Udrea?A furat ceva si noi nu stim " Oare unde ai fost in ultimii 10 ani? Sigur ai urmarit ce a facut Leana? Avem totusi o sansa sa scapam de ea, poate intra la bulau pentru Gala Bute, n-ar fi rau...
  • -1 (17 voturi)    
    Gresit. Binentel. (Luni, 9 iunie 2014, 14:26)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Presedintele pmp ales sambata este bas. Ce udrea ce elena? Ea e doar o papusa in mainile lui bas. bas care se crede mare carmaci. Adica papusar. Dar de fapt e la fel de jalnic ca si fostii lui sefi si colegi de partid ceasca si ilici.
  • -5 (15 voturi)    
    Ce a spus Traian Basescu ca apreciaza la Udrea? (Luni, 9 iunie 2014, 14:36)

    Primula [utilizator]

    Loialitatea. Asa a spus, ca ea a fost persoana care intotdeauna a dat dovada de loialitate. Ea a fost si este purtatoarea de mesaj a Presedintelui. Papahagi este inteligent, are toate calitatile, mai putin una: este vanitos si prin asta nesigur, alunecos. Funeriu nu are suficienta forta de convingere, desi nu e lipsit de calitati. Cine va fi mereu in spatele Elenei Udrea? Presedintele Traian Basescu. Daca pe el l-ati acceptat si l-ati votat, daca ati apreciat ce a facut el pentru tara, ce aveti acum cu Elena Udrea? Unii sunteti prea misogini pentru a accepta o femeie in politica, altii/ altele sunteti deranjati/deranjate de frumusetea si averea ei - chestie de invidie, desigur! La urma urmei cred ca ati fi ales PMP pentru principii si nu pentru cine este la conducerea partidului. Cristian Diaconescu vi se pare nepotrivit pentru functia de presedinte? Traian Basescu nu ar fi oare un bun prim ministru? Bine, nu ii intreb pe cei care, pierzand cativa lei la salariu sau pensie in 2009 (toti am pierdut!) au dovedit lipsa de responsabilitate si de patriotism la urma urmei aducand din nou PSD-ul la putere! Bine ca are acum Ponta o tara salvata cu sacrificii, un buget sufficient de solid incat sa-si cumpere cu doi pumni de malai functia cea mai mare in stat. Votati-l pe el, vi se va spune mereu cat de multe a facut pentru voi, totul e sa o simtiti si in farfurie!
  • -5 (9 voturi)    
    nu prea as vota nici pucisti, nici comunisti (Luni, 9 iunie 2014, 17:07)

    klee [utilizator]

    Care e ideea, sa ne lasam dusi de nas si sa votam cu Blaga si pucistii, sau cu USD , ca sa nu votam cu Udrea? Nu va tine aceasta propaganda !
  • 0 (8 voturi)    
    @metatron (Luni, 9 iunie 2014, 17:20)

    pablo [utilizator]

    Ce meta-amfetamine consumi, tati, de ai astfel de halucinații?! Dacă mi-aș trage în venă ce bagi tu răspunsul la ultima ta întrebare, cea apoteotică, ar fi - cum altfel?! - Elena Udrea. :) RU SATISFIED?! ;) Desigur, noul președinte al României, Excelența Sa, Domnul Cristian Diaconescu ar numi un nou premier după ce cade guvernul Ponta în urma unei moțiuni de cenzură inițiate de Elena Udrea & co. (cei 15 sau 20 de parlamentari ai PMP). Adevărul e că dacă Elena Udrea ar reuși să le sucească capul la aproape 300 de parlamentari pentru a-i face să vină spre PMP, sau măcar să-l susțină, votând moțiunea de cenzură, atunci chiar ar merita să fie PM. :) RU SATISFIED?! ;) Ei, acuma du-te, culcă-te și visează cu PM .... :) )))
  • -4 (4 voturi)    
    OARE PE CINE (Luni, 9 iunie 2014, 19:52)

    ialcin-iuni4 [utilizator]

    d-le tapalaga
    inteleg de la dvs ca udrea nu este buna sa conduca pmp.ce sa faca electoratul de dreapta?
    sa voteze cu pnl,care l-a instalat pe ponta in fotoliul de premier,care a fost asociat cu voiculescu,care sustine penali gen vosganian, dobre,fenechiu et comp?
    sa voteze pdl un partid expirat cu o condure de tip comunistoid ,oameni care nu isi asuma esecul.
    fc si-a aratat putinta.2, % e prea putin.
    ce mai ramine?
    spuneti ca trebuia ales funeriu sau poate va doreati papahagi.ei sunt intelectuali si atit,doar niste trofee in vitrina.nu sunt politicieni.un om politic aduce voturi cistiga batalii.
    abia astept sa vad cum macovei de mina cu norica nicolai si renate weber vor face politia in pe.pacat de votul pe care i l-am dat
  • +5 (5 voturi)    
    ce-i tine? (Luni, 9 iunie 2014, 19:54)

    catelu [utilizator]

    PMP-ul repeta reteta Romaniei, la scara mai mica: o societate oarecum ok, condusa de niste lichele de 2 bani. Asta a fost strategia comunista de subminare a societatii, prin omorarea elitelor si promovarea imbecililor obedienti.
    Dar pentru aia a fost nevoie de transformarea intregii tari intr-o imensa puscarie, pe cand acum nu inteleg, ce-i mai retine pe Papahagi, Baconschi, Funeriu sau Preda in PMP?
  • 0 (8 voturi)    
    Propunere (Luni, 9 iunie 2014, 20:24)

    solar [utilizator]

    Dom Tapalaga,
    vrei sa ne dovedesti ca esti un adevarat ziarist sau un adevarat activist politic ?
    Daca DA, atunci am/ avem rugamintea sa ai curajul initierii unei scrisori deschise catre Basescu in numele tuturor celor care credeti ca ELENA UDREA trebuie scoasa din politica. Fireste, "demascandu-i" racilele, defectele,posetele, tocurile inalte,blugii, coafura , greselile etc etc.Inclusiv "biletelul roz" pe care distinsul manechin al fostei CASE DE MODA VENUS nu a ajuns sa-l mai inghita in fata intregii natiuni masate in fata TV si... la o ora de varf. Este o convingere deja bine conturata a discursului dumitale scris , argumentat ,rostit si difuzat insistent si persistent de cativa ani buni.Rezultatul? Vei fi considerat in caz de creare a unui curent majoritar al opiniei publice ,de o mare de suflete, un foarte bun activist si militant politic pentru... adevar .
    Mai mult. Poti initia pe Facebook,Twiter etc o lista de subscriere adresata tuturor anti-fanilor ELENEI UDREA , cu scopul denuntarii rolului nociv al acesteia in viata politica a tarii.
    Si intr-un caz si intr-altul ne dovedesti exact ce esti si ce rol iti adjudeci in politica dupa marimea talentelor ce le posezi. Daca nu vrei TOTUSI sa escaladezi atfel de performante, am /avem rugamintea catre dumitale sa iti revizuiesti profesinist tot ce ai dobandit pentru practicarea meseriei, aducand la zi , fundamentat teoretic , dar in special practic ,demersul ei formativ.
    • +4 (4 voturi)    
      ziariștii scriu articole! (Luni, 9 iunie 2014, 21:21)

      basilicus [utilizator] i-a raspuns lui solar

      oamenii politici acționaeză!!!

      Oare de ce nu zic nimic intelectualii? Un Pleșu....ceva....?
  • +8 (12 voturi)    
    Esență de articol (Luni, 9 iunie 2014, 20:43)

    CititorulComentator [utilizator]

    "Este uluitor, totusi, sa vezi atatia oameni adunati la un loc pentru a se minti in grup." referitor la PMP.

    Numai cei din PMP nu văd asta :) Cred că ar trebui inițiat un studiu de caz de catre Asociația Psihologilor din România.
  • -5 (7 voturi)    
    Am votat PMP (Luni, 9 iunie 2014, 22:23)

    tudorl [utilizator]

    Articol slab,fara argumente Daca facem o paralela intre PMP si noua formatiune politica PNL + PDL,multi alegatori vor prefera PMP. Nu pot sa inteleg cum PDL-ul fuzioneaza cu PNL,partid care a dat ,alaturi de PSD,lovitura dupa lovitura justitiei,statului de drept,imaginii externe a Romaniei,democratiei,lovituri ce s-au concretizat in caderea guvernelor Boc si Ungureanu. PNL-ul a tradat in 2006,a scos PDL-ul de la guvernare ,in timpul lui Tariceanu si a guvernat cu sprijinul mascat al PSD pana la urmatoarele alegeri,a facut apoi, tot cu PSD,faimoasa Alianta USL ,o adevarata catastrofa pentru Romania,iar acum,ca o fetiscana neprihanita fuzioneaza urgent cu partidul condus de tatuca Blaga.Chiar nu va intereseaza ce crede electoratul?Domnul Blaga poate ca ar fi mai bine sa demisioneze ,poate asa ,electoratul(mai sofisticat)al dreptei va mai vota PDL-ul.Cat despre PNL,pacatele raman,chiar daca se spovedesc si schimba duhovnicul
  • -2 (4 voturi)    
    nu va cred, Tapalaga... (Luni, 9 iunie 2014, 22:50)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Eu cred ca nenumitul avea nevoie ca de aer, apa si pamint la un loc ca Whoodrea sa iasa presedintele pimpului... Parasutista de partid se va aneantiza in secunda doi dupa disparitia lui nomen...
  • 0 (8 voturi)    
    Presedinte (Luni, 9 iunie 2014, 23:15)

    obs. [utilizator]

    E o iluzie ca un partid elititist poate atrage procente mari din electorat. Toata constructia pmp poarta expertiza Traian Basescu. Cred nimeni nu se poate indoii de viziunea politica a lui TB. Un partid are nevoie de un lider puternic, are nevoie de resurse financiare si de media. PMP poate creste peste scorul de 6% doar luand voturi de la psd nu de la perfectionistii de pe retelele de socializare on line. De persoane onorabile precum Funeriu, Papagagi, Baconski este nevoie pentru o viitoare guvernare. Basescu fara puterea conferita de functia de presedinte si fara a face partea din conducerea pmp pentru a mai putea avea autoritate in partid avea nevoie de o persoana fidela, cum Boc a refuzat a ramas varianta E.U.
  • +5 (5 voturi)    
    pmp (Luni, 9 iunie 2014, 23:55)

    Manes [utilizator]

    pupat piatza independetzei si ramanetzi sanatosi cu Mamitza cu tot ca a murit francul.....
  • 0 (0 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 10 iunie 2014, 1:17)

    prostu satului [anonim]

  • -2 (2 voturi)    
    PMP (Marţi, 10 iunie 2014, 12:03)

    Japoniz [utilizator]

    PMP şi găbiţa de la Intercontinental sunt MÂNA MOARTĂ A PSD.
    Ghilimel n-o să aibă probleme la prezidenţiale. Găbiţa veghează!!!