Marul otravit din PMP. Cum se indreapta Traian Basescu spre irelevanta

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 27 mai 2014, 12:39 Actualitate | Opinii


Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Prezenta Elenei Udrea in fruntea partidului prezidential PMP a impins partidul spre 6%, un scor rusinos, sub cel al candidatului independent Mircea Diaconu. Si asta in ciuda sustinerii mult mai mari pe care Traian Basescu o are in rindul electoratului de dreapta. Udrea, cu prietenii ei penali (Florin Popescu, Marin Anton, Pinalti), cu amicitiile si afacerile transpartinice (Ponta, Ghita, Chitoiu, Vanghelie, Gabriel Oprea), cu ura neimpacata la adresa oricarui potential adversar pe dreapta (Monica Macovei, Daniel Funeriu), reprezinta tot ce respinge electoratul de dreapta. Daca se cramponeaza de Elena Udrea si-i face cadou partidul, Traian Basescu se indreapta spre irelevanta totala in discutiile despre prezidentiale.

Tot comportamentul din ultima perioada al Elenei Udrea arata un calcul rece. S-a ferit sa ocupe o functie de conducere in PMP pentru a nu putea fi trasa la raspundere in cazul unui rezultat prost la europarlamentare. In acelasi timp, a confiscat mediatic imaginea PMP (afisul cu iz bollywood-ian, saltul cu parasuta, prezenta sufocanta in ziarele si televiziunile prietene - deloc putine), pentru a-si aroga meritele in cazul unor rezultate bune.

A incercat chiar o lovitura de un cinism absolut. A impins-o din rasputeri pe EBA sa fie pe un loc fruntas pe lista PMP pentru europarlamentare. Calculul era acesta: daca rezultatul era bun - atunci isi asuma si ea o parte din merite ca sustinator fruntas al lui EBA; daca rezultatul era prost - de vina ar fi fost nepotismul. In cele din urma, Elena Basescu a renuntat la candidatura.

In toata campania, si Traian Basescu, si sustinatorii ei au prezentat-o pe Elena Udrea drept omul curajos, care isi asuma totul. O vedem acum pe Udrea cum refuza sa-si asume esecul. Cind Robert Turcescu a intrebat-o aseara la B1 daca va face totusi pasul inapoi in urma esecului din alegeri, Udrea a spus ca e un simplu membru, fara functie de conducere, si nu are ce pas inapoi sa faca.

Mai mult: a croit lista pentru europarlamentare dupa pofta ei, punind pe locuri eligibile personaje fie obediente, fie loializate prin aranjamente financiare vechi. A atras linga PMP, partidul care se dorea "curat", personaje horror, "perfecte" pentru un electorat care a sprijinit mereu reformele: primari cu probleme penale precum Gabriel Boriga (Targoviste) si Gheorghe Stefan (Piatra Neamt) sau Florin Popescu, baronul de Dambovita.

Din citeva miscari a ingropat speranta ca PMP ar putea fi un partid altfel.

Toate cele de mai sus le-a facut dupa ce a capusat partidul cu oamenii ei. Putini i-au tinut piept, si aceia au fost marginalizati. Traian Basescu? A patronat transformarea PMP in Partidul Elena Udrea. A dat chiar semnale ca ea va fi candidata la presedintie a partidului. I-a dat aripi unui politician care, pentru electoratul reformist, reprezinta insusi anti-reforma: coruptie, lipsa de valori, capacitate infinita de compromis toxic.

Asta e explicatia simpla a scorului de 6%. Restul sint povesti. Realitatea e una singura: partidul care ar fi trebuit sa reprezinte pilonul dreptei a fost batut de actorul incompatibil Mircea Diaconu.

Sa revenim la prezent. Din PMP sau din Fundatia PMP au aparut primele voci critice in public. Sebastian Lazaroiu, Daniel Funeriu, chiar si Teodor Baconschi. Toti vocalizeaza (inca voalat, cu precautii) ceea ce noi, ziaristii, spunem de citeva luni: Elena Udrea va ingropa PMP si va reprezenta groparul politic al lui Traian Basescu.

Se apropie discutiile decisive pentru prezidentiale. PNL isi va rezolva in citeva saptamini situatia interna, la PDL Vasile Blaga nu are pozitia amenintata. Cele doua partide vor negocia o apropiere - au anuntat-o public.

Pericolul real pentru Traian Basescu e sa ramina in afara jocului
. Cu Elena Udrea conducator de facto al PMP si cu bolovanul rezultatului de 6% in circa, Traian Basescu se va trezi exclus de la masa negocierilor pentru stabilirea unei eventuale constructii politice care sa se bata cu PSD pentru presedintia Romaniei.

Solutia e una singura. Sa inteleaga faptul ca Elena Udrea e pur si simplu detestata de public. Sa inteleaga realitatea ca nimic nu poate bucura PSD mai mult decit candidatura ei la prezidentiale (ce exponent mai bun pentru regimul Basescu decit Elena Udrea?). Sa inteleaga ca, prin modul in care maculeaza tot ce e curat, Elena Udrea il va duce in zona irelevantei politice.

Nu mai e mult timp. In citeva saptamini, PDL si PNL vor lua o decizie finala. Pina atunci, PMP trebuie curatat de marul otravit, care strica si ce mai e bun in jurul sau. Sansa e apropiatul congres din luna iunie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


27864 vizualizari

  • +45 (63 voturi)    
    Nu se curăță nimic (Marţi, 27 mai 2014, 12:47)

    CititorulComentator [utilizator]

    Treaba asta cu Udrea nu e nouă, dacă sunt capabili să defileze în continuare sfidând toate semnalele de la public, e clar. Nici nu se discută! Păcat de oamenii capabili de prin partid, aceștia fiind in planurile secundare, exact pe dos.

    Faza cu Mircea "Draconu" le-a dovedit clar că sunt varză.
    • -27 (65 voturi)    
      Gresiti in analize!!! Cititi ce va spun macar! (Marţi, 27 mai 2014, 13:23)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Ati cazut in plasa cu Diaconu, aceasta nulitate si acest caracter mizerabil Un oportunist, un imbogatit, un avid de functii si bani. Cine l-a facut europarlamentar? Antena 3 si Romania tv. Voturile sunt de la haznelisti si pesedisti. A fost o strategie, una care n-a ajutat PSD-ul, luandu-si teapa.
      PSD in realitate nu are mai mult de 25%. Ati vazut ca povestea celor 7,5 mil de asistati a cazut din start. Mortii, nebunii si nenascutii lui Dragnea n-au prea votat, noroc cu votul la liber pe listele suplimentare, numai asa au reusit sa stranga nici 1,8 milioane de voturi. Asta-i adevarul.
      De asta spun ca in comparatie cu PSD, PNL, PDL care au pierdut rusinos, PMP A FACUT O FIGURA BUNA, NUMAI DUPA TREI LUNI!! Asa trebuie analizat. In trei luni 6,21%, fara sa poata fura, fara structuri, fara bani multi. Treziti-va naibba si vedeti starea de fapte cum trebuie.
      • +3 (65 voturi)    
        Wow!! (Marţi, 27 mai 2014, 13:32)

        CrisanAngela [anonim] i-a raspuns lui Cristiann80

        un fan infocat al Elenei!! Pe mine ma amuza chestia cu "partidul nou"! Ce partid nou nene, facut si tinut in spate de Basescu si slugile lui! Asta ti se pare tie un partid nou? Fara bani?? Poate iese imaculata Udrea si ne zice de unde milioanele de euro pt propaganda electorala?? Astia sunt tot cei vechi, dar sub sigla altui partid. Nici dracul nu i-a votat pe astia, s-au votat ei intre ei!
        • +9 (33 voturi)    
          DA (Marţi, 27 mai 2014, 14:52)

          sabo [utilizator] i-a raspuns lui CrisanAngela

          Si mai mulyt de atata..
          sa va spun ca de acum acest procent mic va deveni si mai mic! asa cred ca mai mult de 6 gaya nu mai pupa! si acesti 6 se vor reorienta catre altii!
          • +2 (26 voturi)    
            "cum se indreapta basescu spre irelevanta" (Marţi, 27 mai 2014, 17:51)

            Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui sabo

            cu viteza
            • -7 (15 voturi)    
              Dl Pantazi nu o inghite pe Udrea (Marţi, 27 mai 2014, 23:38)

              Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

              si probabil asa printre picaturi nu-l suporta nici pe Base
              Ce sa-i faci, asta e cand lucrezi cu emotia in loc de ratiune :) ies "analize" slabe ca articolul asta.
              • +2 (4 voturi)    
                nu neaparat (Miercuri, 28 mai 2014, 9:19)

                mircearh [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

                Deci tu nu accepti efectiv ca exista posibiltiatea ca cineva sa aiba o aversiune fata de Udrea, si cu atat mai putin una explicabila cu argumente.
              • -2 (4 voturi)    
                Acest "Fantazie" contemporan, (Miercuri, 28 mai 2014, 9:43)

                Ponta [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

                zici ca-si hraneste articolele din cartile cu RAHAN sau PIF.
                SUPCESE nebanuite domnule!!
          • -1 (3 voturi)    
            Angelico, (Miercuri, 28 mai 2014, 9:42)

            Ponta [utilizator] i-a raspuns lui sabo

            Citind comentariul tau imi dau seama ce canal TV vizionezi pana balesti.
            Comentariul lui Cristiann80 este chiar foarte pertinent vis a vis de PSD si Diaconu numai ca in furia voastra oarba (asa se intampla cand te hraneste altcineva atat politic cat si intelectual chiar) va este greu sa deosebiti albul de negru.
            Despre sabo, ce pot sa spun - ii urez insanatosire grabnica.
        • +11 (25 voturi)    
          Iohannis (Marţi, 27 mai 2014, 18:38)

          Vuck [utilizator] i-a raspuns lui CrisanAngela

          Eu l-am tot votat pe Basescu dar acuma daca tre' sa aleg intre Udrea si Iohannis o sa votez Iohannis
          • +7 (19 voturi)    
            Asta e diferenta, dar ei sunt mai multi (Marţi, 27 mai 2014, 20:11)

            math [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

            Adica orice vine propus de Ponta/Gadea e bun de votat. Vanghelie, Mazare, Oprisan, orice analfabet, orice mafiot.

            Aici la Basescu e mai greu. Cine l-a votat pe Basescu nu va vota orice traznaie sustinuta de el.

            Poate din acest motiv "stanga" sustinuta cu dintii de "sistemul romanesc, balcanic, de stat" este favorita pentru urmatorii 50 de ani. Nu o luati in gluma, toti l-am injurat pe Brucan cu cei 20 de ani de la "revolutie". Au trecut aproape 25 ! So what ? Iliescu e la pensie, Nastase la puscarie dar Ponta si Dragnea sunt la datorie.
        • +2 (4 voturi)    
          HA, ha ,ha ! (Miercuri, 28 mai 2014, 4:32)

          valjean [utilizator] i-a raspuns lui CrisanAngela

          Pai inseamna ca sint foarte multi daca au 6% din nr. de votanti !!!
        • +3 (7 voturi)    
          PMP se schimba (Miercuri, 28 mai 2014, 10:08)

          Bwana [utilizator] i-a raspuns lui CrisanAngela

          PMP va deveni din Partidul Miscarea Polpula in Pleaca Mai Parasutist-o!
      • +7 (15 voturi)    
        PMP are 15 parlamentari și vreo 4 primari (Marţi, 27 mai 2014, 18:41)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        de orașe mari! Dacă asta nu e structură....

        Cu reclamă la B1, EVZ, hotnews și alții.

        Cu bannere uriașe chiar și în sate - în Miroslava, lângă Iași, av ea 3 de-a curmezișul străzii, exact cât USD!

        Cu susținerea totală a președintelui țării, care a susținut-o public și oficial, care a bătut țara participând la toate ”întâlnirile” PMP și FPMP

        În rest....
      • -3 (9 voturi)    
        Apreciez pozitia exprimata (Marţi, 27 mai 2014, 22:34)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        dar nu si cuvintele "Treziti-va naibba". Nu-si au rostul.
        • 0 (4 voturi)    
          Ba da. (Miercuri, 28 mai 2014, 9:47)

          Ponta [utilizator] i-a raspuns lui ty

          Mai mult decat a fost vreodata!
          Daca nici acum nu realizam ca devenim o populatie de cacao prin optiuni si atitudine in loc de o natiune cu drepturile ce i se cuvin, atunci chiar nu mai are sens sa existam.
          Vom fi hartia igienica a diversilor.
      • +2 (4 voturi)    
        si udrea ce e? (Miercuri, 28 mai 2014, 8:10)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        tot o oportunista, o avida de functii si putere.
        base nu vrea sa inteleaga? mira-m-as. mai curand cred ca-i e "indatorat".
        daca-si aducea aminte ca si adam a fost izgonit din rai din cauza evei, ar fi lasat-o sa piara pe propria-i ciripeala.
        asa..... o sa-si ingroape bruma de perspective politice pe care le mai are, dupa terminarea mandatului de presedinte.
      • +1 (1 vot)    
        n-a fost clar? (Miercuri, 28 mai 2014, 8:35)

        Fu Thien Zbang [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        se vorbea de scorul lui MD nu de CUM l-a obtinut!alfel,aveti rezon!MD a fost victimizat intens iar fraierimea a pus botul!
    • -6 (40 voturi)    
      Am si eu cateva nedumeriri! (Marţi, 27 mai 2014, 13:26)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Daca cunoaste domnul Cristian Pantazi vreun politician care si-a asumat sa reformeze clasa politica si statul, basca sa treaca tara prin criza cu taieri de salarii si impozitarea pensiilor intr-o cotidiana defaimare mediatica si dupa toate astea sa duca in doar 4 luni un partid la peste 6%, sa ni-l spuna si noua. Daca mai adaugam ca acest partid cu bune si rele a batut partidul favorit al doamnului Pantazi (PDL) in toate orasele mari mai putin Clujul si in diaspora, avem tabloul complet al "infrangerii" lui Traian Basescu. Daca nu era Monica Macovei si ruralul unde nu s-a facut tranzitia de la PMP la PDL din lipsa de structuri locale, PDL era istorie astazi...
      Eu inteleg ca domnia sa o sprijina pe doamna Macovei pe care o respect cel putin tot atat de mult dar domnia sa va pleca la Bruxelles iar PDL-ul ramane cu Blaga si Predoiu, pe care probabil ca ii va pune in geam la urmatoarele alegeri pe post de Monica Macovei...
      Tare expresia Blaga nu are pozitia periclitata.
      In timp ce domnul Daniel P. Funeriu declanseaza o dezbatere binevenita privind rezultatele obtinute de PMP, nu l-am auzit pe Blaga sau Predoiu de asa ceva, desi scorul este inferior cu 4% fata de ultimele alegeri si cu 8% mai jos decat tinta propusa de 20%...Asta in opozitie! Nu-l vad pe domnul Pantazi intrebandu-l pe Blaga de sanatate dar in schimb e preocupat ca deobicei de Elena Udrea....
      Jurnalisti de "dreapta", intre blog si politica este aceeasi diferenta ca intre cei care stau in tribune si sparg seminte intre doua articolase si cei care isi rup picioarele pe teren!...Get a life!...
      • +8 (34 voturi)    
        e usor de inteles (Marţi, 27 mai 2014, 13:50)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        dezamagirea autorului, privind pmp, nu ma duce la concluzia ca ar face'o din inamicitie pentru miscare si prea mare amicitie cu blaga.
        dezamagirile mai mari, vin de la cei de la care astepti mai mult, mai bine...

        io nu cred ca un om de dreapta tre' sa fie cu arme si bagaje in caruta unui partid de dreapta si sa intoarca spatele, sau, si mai nasol, sa militeze impotriva altuia.
        e timpul sa se renunte la ranchiuni si conflicte cu character personal, sa se vada esentialul.

        pe mine nu ma deranjeaza ca kkrau are un iz de usl, ca are hainele patate, atata timp cat a trecut de partea dreapta a drumului.
        si cred ca de data asta, s'a lecuit de circulatia pe stanga. :)

        iar, in ce priveste udrea, ea este cea care, de pe pozitia de tzatza, l'a atacat pe blaga, creind bresa in pdl.
        base ar trebui sa stie zicerea aia cu tradarea, cat de machiavelic, sau de politician pragmatic ar fi.

        cine a tradat odata, mai tradeaza.
        si nu ma refer numai la udrea, ci la toata gashca venita odata cu ea, din pdl.
        mai ales cei ca baronul puilor.
        • +3 (41 voturi)    
          Cat de bolsevic poti fi! (Marţi, 27 mai 2014, 14:20)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Nu te deranjeaza Cacarau si PNL, care tradeaza din istorie, dar te deranjeaza Udrea si PMP. Tovarase, ce garantii ne dai ca PNL, un partid de stanga dealtfel, nu va trada la prima ocazie? A tradat in 2007, a tradat in 2009, tocmai a tradat acum. Esti jalnic, dar te inteleg. Faci si tu un ban...:)
          • +7 (25 voturi)    
            bani buni (Marţi, 27 mai 2014, 14:34)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            se fac in anturajul dnei udrea...
            si nu e de lauda..

            cat de tradarile penelistilor, numai cine nu risca nu castiga.

            deci, mai draga, ca sa nu fi bolsevic, tre' sa
            aplauzi pe unii, sa injuri pe altii...asta numesti politica, aaaa ?! :))
            • 0 (10 voturi)    
              fiarba vinu-n cupe, spumege pocalul! (Marţi, 27 mai 2014, 17:26)

              nellino [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

              nea Dragomir care se saluta cu alde Tapalaga prin Hornbach (de ce nu s-au vazut in Dedeman, ca sa ajute si intreprinzatorii romani?) este usor piscat de acest esec al partidului udrei.
              drept urmare vede bolsevici peste tot.

              Udrea a fost ministreasa in acelasi guvern cu Plagiatorul aproape un an de zile. DE CE???
          • +4 (12 voturi)    
            realitate (Marţi, 27 mai 2014, 20:31)

            Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            poti sa spui orice. Asa e, pnl a facut compromisuri ingrozitoare. Dar politica nu se face cu dorinte. Daca Elena Udrea nu face un pas in spate, Ponta e presedinte. Si acum, sincer, decat Ponta, nu e mai bun Predoiu? Chiar trebuie sa condamnam o tara intreaga pentru ca presedintele, care are merite foarte mari, nu poate sa treaca peste o obsesie?
      • -7 (27 voturi)    
        Domnule Pantazi, a zis cineva ca Udrea candideaza? (Marţi, 27 mai 2014, 14:47)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Mi se pare naivitate sa faci asemenea asertiuni fara argumente si dovezi. Am mai auzit aceasta gogorita si la Antena 3...Culmea!...:)
        • +14 (18 voturi)    
          nu a zis explicit (Marţi, 27 mai 2014, 16:44)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          dar, de cand a intrat in pmp, a confiscat totul.
          cand zici pmp, zici udrea, si vicevarza.
          mai vorbeste altcineva in numele pmp ?
          bietul basarabean a ramas ...peisaj.

          n'am nimic impotriva pmp, nu ma intelege gresit. nu sunt pmp-ist, nici pdl-ist nici labaral.
          din 90, io votez ochiul.
          la bine si la rau.
          cred ca pntcd sprijina o constructie anti pesede, chiar avand piloni principali pnl si pdl, caci ei au si structure cu care se pot bate, va fi ok cu mine, ba, chiar, votand pntcd, votez impotriva pesede.

          daca ar fi sa votez pentru presedinte, dintre oferta actuala si base, l'as vota tot pe base.
          poate numai daca ar candida impotriva lui boc sau cristi diaconescu, m'as mai gandi.:)

          si, oricat s'ar da udrea in vant dupa un loc central, in dreapta, nu'i va iesi.

          in cazul in care pnl si pdl fac o alianta, cu un candidat comun, care intra in turul doi, ce vor face pmp-istii, vor vota cu tonta sau gioana sau oricare ar fi el ?!
          sau vor vota iohanis, predoiu, kkrau, sau oricare ar fi el ?

          hai, acum da un raspuns cinstit !
      • +6 (10 voturi)    
        . (Marţi, 27 mai 2014, 19:26)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        macar sunteti de acord ca PMP lua mai mult daca nu defila atat cu Udrea(care nici macar nu candida!)?
        Udrea e OK in mocirla in care ne zbatem toti, dar nu e categoria A, nu va ajunge niciodata presedinte sau lider.
    • -10 (30 voturi)    
      Ipocrizia dreptei! (Marţi, 27 mai 2014, 14:53)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Toti astia care se cred mai "cu doua perechi" nu pot vota dreapta din cauza Udrei.
      Daca esti de dreapta, votezi dreapta indiferent ca nu-ti place personajul Antonescu, femeia Udrea sau buldogul Blaga.
      Dar cand vad toata liota de sclifositi care se cred de dreapta dar care totodata se pisa pe ea, pt ca nu le place de Udrea, imi vine sa le zic...votati PSD bai saltimbancilor, nu mai faceti pe deontologii neamului!
      • -3 (15 voturi)    
        hai ca te asteptam (Marţi, 27 mai 2014, 15:18)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        ca ma uit la astia care il iubesc atata pe Base si l-ar vota dar scuipa pe omul lui de incredere... ma intreb daca aia era nevasta lui, oare trebuia sa divorteze din cauza lui /// tapalaga sau pantazi?
        • +4 (14 voturi)    
          hahaha ! (Marţi, 27 mai 2014, 16:49)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          deci, mai draga, daca tapalaga sau pantazi o critica pe dna udrea, il urasc pe base, sau, ma rog vor sa'l desparta pe base de sugubeatza dna nuti, aaaaa ?

          tare de tot ! :))
          • -3 (9 voturi)    
            TOT nu pricepi, nene (Marţi, 27 mai 2014, 18:01)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            sunt prea marunti sa se ridice peste asta si sa vada adevaratele probleme, iar omul marunt e ros de frustrari si marunt crapa
      • 0 (10 voturi)    
        maskirovka! (Marţi, 27 mai 2014, 18:24)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        corect ce spui. Avem pe aici "puristi" care stramba din nas la orice e pe drepata, dar se feresc sa zbiere "Traiasca Ponta".
        Pe zona NON-PONTA este X si Y si Z. Cand niciunul nu e acceptat de "puristi" rezulta "Traiasca Ponta si viitorul luminos garantat de PSD".
        Probabil ca este justificat [nu neaparat si adevar curat] ce se spune si despre Partidul A si despre B si despre C. Important este ca si A si B si C sa fie alaturi la prezidentiale. Dupa? mai vedem
        Este marginalizarea lui Basescu [cum vad la comentariile de mai sus] solutia sau problema?
        O intelegere PNL - PDL cu eliminarea lui Basescu este viabila la URNE?
        Eliminarea lui Basescu din viata politica [ca sa dispara groaza pungasilor politici] este esenta a 80% din comentariile la acest articol.
        • -3 (7 voturi)    
          O adunatura! (Marţi, 27 mai 2014, 18:51)

          Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          Parca vad ca imediat o sa aparaTapalaga sa explice ca dreapta a pierdut din cauza tocurilor si posetelor pe care le are Udrea in dotare!
          De-aia o duce Romania rau, pt ca deontologii astia care nu.-si mai incap in piele sunt de fapt pe nicaieri. Niste specimene avide de putere, de bani si de click-uri pe internet. in rest nu fac nimic pt Romania.
          Adica ei nu voteaza cu dreapta ca e Udrea pe acolo, dar in schimb ii lauda pe Plagiator si pe infractorul Dragnea. Aia nu.i deranjeaza deloc.
          Sa va fie de bine tuturor, si abia astept sa-l vad pe Tapalaga alaturi de Gadea prezentand "starea natiunii"
          Recunosc ca, dpdv material, nu ma afecteaza prea mult situatia economica din Romania pt ca am plecat de-acolo din '86.
          Dar, totusi!
      • +3 (7 voturi)    
        Hmmm (Marţi, 27 mai 2014, 19:47)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Daca tu intelegi ca a vota dreapta inseamna sa votezi si un sobolan pentru ca se autonumeste....de drepata, atunci este grav.
        Ce sustii denota o obtuzitate mare in gandire....
        • 0 (0 voturi)    
          tati, (Miercuri, 28 mai 2014, 9:56)

          Ponta [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

          uite ca a aparut sobolanul.....
          Te rugam frumos urmeaza-ti tratamentul prescris si lasa-ne cu pildele tale din lumea Trandafirilor.
          Dai cu rosu in continuare caci nu poti mai mult.
          • 0 (0 voturi)    
            Hmmm (Miercuri, 28 mai 2014, 11:41)

            MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

            Postac fara argumente.....scrii doar ca sa fii pontat:))
            Acuzatia cu ''tratamentul'' te descalifica....daca mai era cazul.
            :''Ultimul argument al unui postac fara argumente este jignirea/ injuratura''.
    • -2 (6 voturi)    
      cifrele! iar! (Marţi, 27 mai 2014, 18:15)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      discutam de procentaje?
      in definitiv PSD a luat doua milioane de voturi [unde sunt cele 7,4 sau cele 4,2?]
      Jumatate [dixit Dancu IRES] din voturile PSD sunt de la persoane de 65 ani si peste. Adica din 5,6 mil. pensionari numai un milion cred in PSD?
      Din 2 mil voturi scadem 600 000 ale membrilor PSD. Ce ramane?
      Iar Diaconu a avut in viata lui mai multi spectatori decat cele 400 000 voturi luate.
      Iar din 32 mandate in P.E., a luat PSD 15. Restul de 17 unde s-au dus? la populari!
    • +1 (1 vot)    
      Cit de prost poate fi Marele " B "? (Miercuri, 28 mai 2014, 4:30)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Trebuie sa inteleaga pina la urma ca Voiculescu si antenele lui plus majoritatea mass-mediei care le-au tinut isonul , au distrus, in timp, imaginea Elenei Udrea ! O fi el macho o fi el marele invingator in bataliile electorale dar sa nu uite pilda cu Samson si Dalida !
    • +1 (1 vot)    
      Marinarul, invins de distrugatorul "Blonda"! (Miercuri, 28 mai 2014, 6:04)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Traian Basescu a dat dovada de mult curaj, de pragmatism politic, castigand o serie de alegeri, uneori incredibil (din cauxa unor conditii deosebit de dificile, aparent defavorabile lui).
      Calitatile lui, care i-au facut posibile succesele surprinzatoare, s-au estompat odata cu cresterea influentei Elenei Udrea. Parca l-a fermecat. S-a afisat peste tot cu ea, i-a aparat inaltimea tocurilor, i-a sarit in aparare cand 'blonda de la Cotroceni' a facut greseli enorme (propunerea candidaturii 'gunoierului sef', la alegerile pentru primaria capitalei si a primarului sect.4 ca sef de campanie in acele alegeri, etc.).
      Presedintele i-a trecut cu vederea aceste gafe enorme, in loc sa o retraga din prim-planul PDL.
      Dimpotriva, fascinat de farmecele dragalasei blonde, presedintele a incerct sa o puna in fruntea PDL. Nereusind, presedintele nu a tras invataminte, nu a avut puterea, s-ar putea spune moralitatea sa nu mai insiste sub vraja "Elena".
      Suparat, condamnabil, pe PDL, fiindca nu a ales-o pe Elena in locul lui Vasile Blaga, fascinatul a facut spectacolul jalnic, cu lacrimi in ochi, "Adio PDL". O gresala enorma!
      Pe Vasile Blaga l-a jignit sistematic, l-a numit 'caporalul', l-a tratat ca pe un subaltern oarecare, cu apelativul 'mai Vasile'.
      Vasile si PDL-ul i-au materializat succesul in bataliile politice, nu "Blonda'"!
      A pus-o in fruntea PMP, neintelegand dispretul pe care il trezea oamenilor cu bun simt, prin simpla ei aparitie.
      Elena, un avocat mediocru, de nivelul unui orasel de provincie, buna de gura, i-a pacalit si pe multi barbati din presa. Ea a practicat smecheria de a se prezenta permanent 'omul lui Traian Basescu'.
      Simpatizantii presedintelui au inceput sa ii alature imaginea politica celei a lui T.B.
      Daca T.B. nu are puterea sa se debaraseze imediat de blonda, sa isi recunoasca gresala de a si-o alatura drept 'femeia din spate', daca nu isi va cere iertare PDL si lui Vasile Blaga, va pierde enorm din credibilitate, va aduce deservicii 'dreptei politice'.
    • +1 (1 vot)    
      Blonda Elena, sau primarii? (Miercuri, 28 mai 2014, 6:39)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Primarii sunt cei mai valorosi, mai eficienti 'agenti electorali', nu blondele! Ei asigura succesul in alegeri, ei aduc oamenii la vot si ii "invata" cu cine trebue sa voteze.
      Acest adevar il cunoaste perfect Vasile Blaga.
      Numai activitatea de furnica, onesta, ca cea a lui Vasile Blaga, poate asigura castigarea unor alegeri.
      Numai Vasile Blaga il poate anihila pe Hrebenciuc.
      Marea lovitura, vitala politic, a fost data de PSD, cu ajutorul UDMR si al lui Gabriel Oprea (pe care, si dupa tradare, T.B. l-a considerat "un om serios" - ii pusese pe umar cateva stele de general!), prin asa numita 'lovitura de stat', din 2012.
      Aceasta lovitura i-a asigurat PSD-lui succesele enorme ulterioare, fiindca si-a numit imediat noii primari, in locul celor pusi de PDL. Le-a dat bani.
      Prin primarii sai si prin cei ce reprezinta, inca, PNL,mentinuti in functie de PSD, partidul-stat va avea succes la alegerile din toamna.
      Oricate intelegeri ar conveni sefii partidelor de dreapta, fara suficienti primari nu pot castiga alegerile.
      De aceea, PNL trebue sa gaseasca solutia pentru a nu fi parasit de primari, sa si-i tina aproape, in contact direct (nu de la Bucuesri!), om cu om.
      Fiecare primar al PNL este extrem de valoros.
      Cel putin jumatate din populatia Romaniei este atat de saraca incat nu are disponibilitatea sa asculta despre masurile "de dreapta', chiar o infurie "balivernele" (asa le considera!) teoriile de dreapta. Ea merge pe mana primarilor manevrati de PSD.
      Proportia numarului primarilor este cel mai credibil sondaj electoral. Aceasta este situatia in Romania-de-azi.
      Peste decenii, poate ca acest criteriu isi va pierde din valabilitate.
  • -28 (58 voturi)    
    Dezinformare crasa! Un 3 luni, Udrea a facut minun (Marţi, 27 mai 2014, 12:51)

    Cristiann80 [utilizator]

    In numai trei luni de zile PMP a reusit sa aiba 2 europarlamentari, si sa atinga 6,21%. Repet: numai dupa TREI luni. PSD dupa 25 de ani a scos acel 37% in realitate nu au nici 25%. Nu i-au votat nici 1,3 milioane de asistati! Unde sunt cei 7,4 milioane? PNL si PDL au pierdut rusinos dupa tot 24 respectiv 20 de ani de existenta in politica. Asa ca cine este cel mai castigat? Asa se pune problema. Liderii dreptei au fost umiliti; Antonescu Blaga, MRU nu reprezinta nimic pentru electorat, iata dovada. Nu au fost votati desi au structuri in toata tara. MRU aluat ZERO. Asa ca Udrea are mare dreptate, dupa ce ca pierd rusinos tot ei tin nasul pe sus. Asta-i prostie crasa dragii mei. Au fost umiliti si se dau mari si tari, desi electoratul a decis, nu-i vor. PMP este solutia, asta e clar. Iata rezultatele finale:PMP conduce in Bucuresti si Diaspora. A batut si PSD-ul!!! Avem sanse dragii mei. Udrea a reusit!!!!!Este inceputul si numai in trei luni oameni buni!
    • +18 (36 voturi)    
      oare... (Marţi, 27 mai 2014, 13:05)

      cinev@ [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      partidul are 3 luni, dar fundatia nu...politicieni de acolo nu au 3 luni...pana la urma nu e decat o alta marie dar aceasie palarie.. si problema nu e ca au castigat 6%, ci ca au pierdut 94%...
      • +24 (32 voturi)    
        Basescu a facut minuni, nu Udrea (Marţi, 27 mai 2014, 14:02)

        nbo [utilizator] i-a raspuns lui cinev@

        PMP-ul a urcat datorita lui Basescu, si a ramas acolo unde e datorita lui Udrea.
        • -9 (25 voturi)    
          atsa pentru ca exista obsedati (Marţi, 27 mai 2014, 14:30)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui nbo

          frustrati ca o femeie a fost promovata in politica de Base si nu sunt in stare sa mai vada nimic altceva... in timpul asta un Mazare ne "face" pe toti si nenea Pantazi tace malc, ca astia ca el (alde Tapalaga, Pora etc.) sunt tari in gura si principii numai cu "ai lor" - desi cu asa prieteni la ce-ti mai trebuie dusmani?
          • +10 (20 voturi)    
            Frustratii sunt in alta parte. (Marţi, 27 mai 2014, 15:27)

            abisala [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            Prietenii sunt aia care-ti spun cinstit unde gresesti atunci cand faci prostii. Sunt aia care nu-ti impacheteaza un esec in poleiala de victorie. Personal cunosc 2 basisti convinsi care, de la faza cu parasuta + declaratia lu' Base ca Udrea e candidatul lui la prezidentiale, s-au reprofilat. Unul a votat PDL, si altul FC. Acu' daca o pui pe Monica Macovei in fata Elenei Udrea si pui 1 basist convins sa faca o alegere, ala o va alege 99% pe Monica. De ce? Poate presedintele nu gandeste cu creierul, dar basistul da :).
            • -2 (6 voturi)    
              pentru presedentie (Marţi, 27 mai 2014, 22:57)

              briciu [utilizator] i-a raspuns lui abisala

              eu cred ca Monica Macovei ar fi cel mai bun candidat al dreptei numai ca multi PNListi nu o vor pt ca ea nu ar face nici un compromis !!
              • 0 (2 voturi)    
                a facut unul clar (Miercuri, 28 mai 2014, 0:03)

                zaboo [utilizator] i-a raspuns lui briciu

                cu Blaga
          • +12 (22 voturi)    
            misoginismul romanilor e de vina? (Marţi, 27 mai 2014, 15:53)

            mrness [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            Atunci cum iti explici ca Monica Macovei ar fi in stare sa stringa 10% fara sa-si tipareasca nici un afis si, in genere, fara sa cheltuiasca un leu in campania electorala?
            • +12 (18 voturi)    
              Da, romanii e (sic!) vinovati! (Marţi, 27 mai 2014, 16:18)

              don giovanni [utilizator] i-a raspuns lui mrness

              Poporul asta misogin nu o merita pe Nutzy. Nutzy terbe sa isi cate alt popor, asta e!
            • -1 (15 voturi)    
              sigur! (Marţi, 27 mai 2014, 16:56)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui mrness

              Monica independenta a venit in politica, independenta a ramas, in campania PD, PDL alianta DA nu s-a cheltuit niciun ban si nimic pentru ea... ea s-a nascut ca politician din spuma marii si a alora de la gura celor obsedati de Nuti
          • +2 (10 voturi)    
            Monica Macovei (Marţi, 27 mai 2014, 20:35)

            spectator47 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            este mai reprezentativa pentru dreapta de xxx 1000 ori decat elena udrea care nu este decat un mare FAS,o pitipoanca care nu poate insela doar fraierii asa ca ii doresc un loc pe "centura politicii" ////!!
            as folosi un limbaj mai "colorat" dar ..........
            • 0 (2 voturi)    
              dar... (Miercuri, 28 mai 2014, 0:04)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui spectator47

              lasa! pacat ca NU ai inteles ca nu compar pe Macovei cu Udrea
    • +23 (45 voturi)    
      Ciudat (Marţi, 27 mai 2014, 13:06)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Am mai citit un comentariu aproape identic pe site-ul unui ziar... Miroase rău a postăceală de damage-control post-electoral.

      Din păcate, articolul d-lui Pantazi este foarte corect. Şi o spun ca potenţial votant PMP care a ales să-şi acorde votul Monicăi Macovei pentru că Funeriu era mult prea jos pe lista PMP şi Elena Udrea mult prea vizibilă în campanie.
      • +10 (22 voturi)    
        E Udrea... (Marţi, 27 mai 2014, 14:21)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        ..trebuie sa se lupte si ea cum poate sa-si apere imaginea (imaginea aia din capsorul ei, ca cea reala nu o mai poate imbunatati). Asa ca si-a facut si ea niste conturi pe care sa le poata folosi la postari.
      • 0 (16 voturi)    
        E Udrea... (Marţi, 27 mai 2014, 14:21)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        ..trebuie sa se lupte si ea cum poate sa-si apere imaginea (imaginea aia din capsorul ei, ca cea reala nu o mai poate imbunatati). Asa ca si-a facut si ea niste conturi pe care sa le poata folosi la postari.
    • +42 (48 voturi)    
      Eu am alta parere (Marţi, 27 mai 2014, 13:14)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Din punctul meu de vedere PMP avea din start 10%, procentele lui Basescu. Mie mi-e clar ca partidul a scazut. Daca doamna Udrea ramanea si la figurat doar un simplu membru de partid, daca reuseau s-o atraga si pe Macovei si s-o puna cap de lista la europarlamentare, alaturi de alti oameni capabili si mai ales curati, cred ca se apropiau de scorul PNL foarte usor.
      Tura asta am votat cu PDL doar pentru Macovei. Inca imi amintesc de "performanta" doameni Udrea de la alegerile locale cu Prigoana candidat. Pur si simplu nu are instinctul necesar.
      • +23 (31 voturi)    
        Subscriu! (Marţi, 27 mai 2014, 14:21)

        Bwana [utilizator] i-a raspuns lui omezu

        Cunosc multi care au acelasi rationament si la fel am mers pe mana d-nei Macovei. In plus mi-am facut socoteala ca asa se poate forta mana PMP la o compactizare a dreptei nu din postura de locomotiva.
        Din pacate Elena Udrea a lasat sechele in constiinta oamenilor cu atitudinile si actiunile sfidatoare din trecut. Nu mai zic de level-ul intelectual si moral care nu-i permite sa acceada printre modele.
        Pentru mine ca "basist" este de neinteles atitudinea lui Traian Basescu vis a vis de proiectul PMP. Cred ca s-a plictisit...
        • +5 (9 voturi)    
          MM si real-politik (Marţi, 27 mai 2014, 18:30)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui Bwana

          Jos palaria in fata MM! Etica, profesionalismul etc.
          Dar real-politik este ALTCEVA [nici W.Churchill nu era comunist dar s-a aliat cu Stalin contra lui Hitler, iar Helmuth Kohl a dat bani URSS ca sa faca reunificarea Germaniei].
          Poate fi MM presedinte sau premier? Are capacitatea de a face necesarele compromisuri ? Habar n-am, dar nici tu nici altii!
          Este acelasi PDL care azi beneficiaza de imaginea lui MM, partidul care a votat doar 2% motiunea reformista a lui MM?
          • +1 (1 vot)    
            Lipsa clara de lideri adevarati (Miercuri, 28 mai 2014, 10:03)

            Bwana [utilizator] i-a raspuns lui cinic

            Nu cred ca MM e buna de presedinte. Dar pentru ce este aleasa sa faca este ok. Problema este ca avem nevoie de un caracter puternic care sa stie sa faca lucruri care sunt necesare chiar daca la momentul respectiv nu le intelegi. Dar e trist ca nu prea apar astfel de oameni. Cine stie poate da doamne-doamne si apare unul pe sub usa si ne impresioneaza. Alftel, oricum ar fi unul propus imediat il ia lumea in tarbaca...ba are pantalonii scurti...ba parul lung la subrat...Am spus ca e trist ca votezi PDL ptr ca e MM pe lista.Bine ca era la pozitia 2 ca daca gandeam toti la fel si era mai pe la sfarsitul listei...iesea PDL ca PCR...cu 99.9%.! Glumesc?!
      • +16 (24 voturi)    
        Si nici nu realizeaza.. (Marţi, 27 mai 2014, 14:22)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui omezu

        .ca 10 ani de-acum incolo ea nu poate aduce mai multe voturi. Sa candideze la prezidentiale si atunci sa vada cat valoreaza, caci si astea 6% le-a luat de fapt Basescu, nu ea.
      • +8 (12 voturi)    
        Ca sa nu mai vorbim (Marţi, 27 mai 2014, 16:36)

        manusha [utilizator] i-a raspuns lui omezu

        de Piedone ales de ea sa fie sef de campanie electorala ( la locale cred ) si care a plecat dupa o saptamana spre tinuturi mai calde -psd sau pc !
    • +7 (27 voturi)    
      Ai dreptate, dar ... (Marţi, 27 mai 2014, 13:15)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      ... dar d-na Udrea va fi atacata permanent, zi de zi, de catre marii profesionisti ai manipularii de la A3 (si cand spun mari profesionisti nu sunt ironic!); si, dupa cum se stie inca de la Goebels, o minciuna repetata de o mie de ori sfarseste prin a deveni adevar. D-na Udrea ar trebui sa faca pasul inapoi cel putin pana la alegerile din toamna. Spre binele celor care o sustin!
      • -10 (26 voturi)    
        asta vrea si ponta (Marţi, 27 mai 2014, 13:33)

        terka [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        sa scape de udrea, care dincolo de orice i s-ar pune in carca, este un om inteligent si capabil.

        si nu uitati, alternativa este ...ponta si diaconu.
        • +10 (22 voturi)    
          Lasa asta (Marţi, 27 mai 2014, 13:49)

          omezu [utilizator] i-a raspuns lui terka

          Asa cum nu mai merge cu placa obsesiva "Jos Basescu", nu mai tine nici cu Ponta e mafiot. Stim deja ca e mafiot. Noi, cei neasistati social, platitori de taxe si impozite vrem o alternativa credibila si capabila. Nu doar pe cineva mai putin toxic decat Ponta. Faza cu raul cel mai mic nu mai mobilizeaza aproape pe nimeni!
          • +11 (21 voturi)    
            Depinde si de raul ala mai mic.. (Marţi, 27 mai 2014, 14:23)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui omezu

            .ori Udrea e un rau enervant, tipator.
        • +14 (24 voturi)    
          Frate, stii tu ca asta vrea Ponta? (Marţi, 27 mai 2014, 14:38)

          v_sile [utilizator] i-a raspuns lui terka

          Ma faci sa rad. Udrea ca adversar principal e cel mai misto lucru care I s-ar intampla vreodata lui Ponta.

          70% din populatie are o parere proasta sau foarte proasta despre Udrea.

          Toate sondajele arata ca Iohannis sau MRU ies mai aproape de Pont, trec de 40%.

          In schimb Udrea e sub 30%. Castoga Ponta cu 70% alegerile in toamna daca o are pe Udrea in turul 2.

          Si mai lasati maevrele astea de partid: "nu avem ca alternativa decat pe Udrea sau pe Ponta." Nu, zau, si marmot invelea ciocolata.

          Basescule, e cam ultimul moment de trezire.
      • +9 (15 voturi)    
        Hmmm... (Marţi, 27 mai 2014, 15:29)

        abisala [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        Doamna Udrea ar trebui sa urmeze exemplul Monei Musca. In momentul asta stricaciunile sunt mai mari decat beneficiile.
        • +5 (9 voturi)    
          rau de tot! (Marţi, 27 mai 2014, 18:33)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui abisala

          Exemplu rau de tot! Mona Musca era foarte buna! Niste ticalosi combinati cu niste "puristi" au scos-o din politica. Ne e mai bine azi cu Adina Valean, Norica, Pocora [ma refer doar la PNL de unde a fost eliminata Mona Musca]??????
    • +20 (32 voturi)    
      Mazete (Marţi, 27 mai 2014, 13:15)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Se pare că și PMP are Mazete :) lol
    • +5 (21 voturi)    
      vezi ce minuni a facut... (Marţi, 27 mai 2014, 13:15)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      dupa numarul de minusuri pe care le incasezi. Doar asa, sa iesi din cochilie si sa vezi cum gindeste majoritatea lumii... :) Iti spune unul din diaspora.
    • +28 (40 voturi)    
      Cam exaltat, nu crezi? (Marţi, 27 mai 2014, 13:16)

      Null [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Dai dovada de o exaltare un pic cam ciudata, chiar si pentru un membru PMP! Scorul asta ti se pare un succes?!

      Lasand la o parte aberatiile de genul "Udrea a reusit!"... Eu iti pot spune asta. Sunt membru al clasei de mijloc romanesti (asa amarata cum e ea), cu educatie superioara, venituri sensibil peste medie (si nu de la stat) si cu convingeri de dreapta clare. Si-ti spun clar ca eu nu voi vota niciodata (asa cum nu am facut nici acum) un partid care o contine pe aceasta "doamna". Orice altceva e apa de ploaie...

      Si rezultatele spun ca parerea mea e impartita de vasta majoritate a electoratului tinta al PMP.
      • -4 (6 voturi)    
        si diaspora? (Marţi, 27 mai 2014, 18:34)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui Null

        parca e exact pe dos!
        In diaspora palavrele de la A3 nu prind.
        In diaspora oamenii muncesc nu trandavesc.
        • +2 (6 voturi)    
          Legatura? (Marţi, 27 mai 2014, 20:20)

          Null [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          Ce legatura are ce ai zis tu cu ce am zis eu?

          Ca idee, eu am TV, dar in afara de cate un Discovery/Nat Geo ocazional il folosesc doar pt vazut filme de pe PC. Deci nu inteleg relevanta A3 sau care or mai fi...

          Se munceste si bine si mult si legal si in Romania, doar ca cei care fac asta nu prea ies in evidenta. Ce legatura are asta cu procentul "castigat" de PMP/Udrea?
          • 0 (0 voturi)    
            nu vezi? (Miercuri, 28 mai 2014, 12:24)

            cinic [utilizator] i-a raspuns lui Null

            asta este. Daca 3,5-4 mil de romani din UE ar fi votat cum era?
            In diaspora PMP cam 28% , PSD nici 12%.
            In RO, cu totul muncesc 3,5 mil. la privat.
    • +21 (31 voturi)    
      Mestere, unde te crezi? (Marţi, 27 mai 2014, 13:19)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Cu argumente de propaganda uselista poti incerca la antena3. Publicul de dreapta are nevoie de argumente mai solide decit minunile facute de elena udrea in 3 luni.

      Publicul de dreapta nu mai inghite personaje gen Elena Udrea. Continuind cu Elena Udrea, PMP se va trezi fara Funeriu, Fara Lazaroiu, fara Baconschi. Si va ajunge sub 3%. In momentul in care PDL se aliaza cu PNL, deja apare o forta care se poate opune PSD. 37% versus 28%. La care se vor adauga si votantii FC, care nu vor mai fi dispusi sa voteze cu un cal mort. Si scorul devine 37:31%. Din acest moment, Basescu va fi scos total din joc, devenind irelevant cu cei 6%. Si Ponta va avea mari probleme sa mai convinga pe cineva cu sloganul "Jos Basescu" cind alianta care i se va opune va fi si ea disociata de Basescu.
      • -2 (6 voturi)    
        nu asta e scopul? (Marţi, 27 mai 2014, 18:37)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        risca careva din combinatia PNL PDL o prezenta semnificativa alui Basescu?
        se va putea face vreun mis-mas cu bani publici daca Basescu e activ?
        Deci atac la Basescu, nu direct ca sa nu se prinda votantii, ci atac la PMP , atac la... atac la..
        • 0 (0 voturi)    
          Basescu nu mai e garantul anticoruptiei (Miercuri, 28 mai 2014, 10:08)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          In ultimul an Basescu a facut prea multe compromisuri in privinta justitiei.
          Acceptarea lui Nitu ca procuror general a fost prima mare dezamagire. Atacurile la adresa Monicai Macovei, a doua. Pin la urma macovei e simbolul curatarii justitiei. Sustinerea asta prosteasca pentru Elena Udrea si proptirea ei ca lider informal PMP, cu tot baronetul adus de madama, a pus capac. Cum se lupta acum Basescu cu coruptia cind are in partidul propriu un parlamentar pentru care s-a votat interdictia de arestare preventiva? Ce fel de partid antic-ruptie e ala in care exista un asemenea caz? Cum nu obstructioneaza PMP justitia cind acorda propriului parlamentar avantaje fata de restul lumii?

          Din pacate, din dinsperarea de a ramane in prim-plan, Basescu face din ce in ce mai multe gesturi care-l discrediteaza. Iar alianta PDL/PNL, asha urit mirositoare cum e, va zdrobi partidul lui Basescu si il va face irelevant.
          • 0 (0 voturi)    
            informatule! (Miercuri, 28 mai 2014, 12:26)

            cinic [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            de la A3, asa-i? care e parlamentarul PMP care e "SUSPECTAT" de coruptie?
            Iar daca alianta PNL-PDL inlocuieste coruptii PSD cu coruptii LOR ce gheseft am facut?
            • 0 (0 voturi)    
              Argumentul antena3 nu merge chiar la orice (Joi, 29 mai 2014, 13:27)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cinic

              Intimplator, avind abonament TV satelit RCS nici macar nu prind vro antena la TV. Si chiar daca as prinde, tot n-ash rezista mai mult de 2 minute.

              De informat m-am informat de pe hotnews. Ete aici parlamentarul cu pricina:
              http://anticoruptie.hotnews.ro/stiri-anticoruptie-17366691-parlamentul-decide-daca-florin-popescu-baronul-dambovita-arestat-preventiv-solicit-nu-considerati-pericol-public.htm

              Problema lui Basescu e ca daca te bati cu caramida-n piept ca te-ai rupt de PDL nu pentru ca n-a cistigat Udrea presidentia, ci pentru sunt niste corupti, si chiar si Monica Macovei sau Predoiu n-au mare merit pentru lupta cu coruptia, cum spuneam cind te bati cu caramida-n piept ca tu esti simbolul anti-coruptiei in Romania, nu se cade sa ai un parlamentar care se ascunde de arestul preventiv la umbra imunitatii parlamentare.

              In rest, PNL (mai ales) si PDL (mai putin) au si ei baronii lor, unii chiar zielele astea chemati pe la DNA. Dar nu se compara cu fostul USL, actualmente PSD, care dorea incalecarea justitiei. Pin la urma faptul ca macovei si Predoiu au ales PDL in loc de PMP ar trebui sa-ti puna si tie niste semne de intrebare.
    • +14 (26 voturi)    
      te imbeti cu apa rece (Marţi, 27 mai 2014, 13:22)

      o_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Adevarul e cel din articol, iar daca nu-l vezi tu, Basescu, Udrea si cei din PMP ...asta e. Doamna Udrea poate sa mai sara de 100 de ori cu parasuta si tot aceeasi imagine o va avea. N-a avut PDL-ul, a primit alt partid PMP-ul, pentru ca in afara de Basescu , ea a fost principalul vector de imagine, chiar daca nu a candidat. Partidul a luat un scor dezastruos...ce trebuie sa se mai intample ca sa realizeze ca nu va fi votata niciodata? Tu poti sa crezi ce vrei, poti sa crezi in dumneaei, dar adevarul nu se va schimba.
    • +10 (30 voturi)    
      ori esti Elena Udrea ori ai credite la ea (Marţi, 27 mai 2014, 13:25)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      nu am mai vazut niciodata pe cineva care sa sustina cu atata patos imbecil ideea ca asfaltul este alb ca zapada...
      • +9 (21 voturi)    
        Aici te contrazic: (Marţi, 27 mai 2014, 14:27)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        asfaltul este alb ca zapada iarna, cand autoritatile sunt luate pe nepregatite de ninsori. In fiecare iarna, indiferent de cine se afla la conducerea primariei, judetului, guvernului etc.

        Probabil ca pe aceasta logica mizeaza si Udrea: ea este buna, desteapta, dar votantii au fost luati pe nepregatite de maiestria si succesul ei, neintelegand-o. Este prea profunda pentru niste mocofani de votanti.
    • +17 (25 voturi)    
      pmp ar fi solutia (Marţi, 27 mai 2014, 13:25)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      cu conditia sa se scuture de ciulini.

      pasul in fata, al lui cristi diaconescu, ar putea fi un semn ca base vrea sa intareasca partidul, ca i'a simtit partea slaba.

      doamna nutzi e buna de gura, dar, este a doua campanie pe care o conduce, si da kix.
      dupa primaria capitalei, unde s'a incapatzanat sa faca o campanie galagioasa pentru un perdant ca tomberon prigorie, ar fi trebuit sa inteleaga ca electoratul din marile orase, electoratul de dreapta, nu este manelist.
      iesirile doamnei udrea sunt asemanatoare cu cele ale stangii. iar, de pe stanga, nu se poate colecta nimic, totul este in plasa pesedizda.

      miscarea a fost inceputa bine, cu oameni cu vorba asezata, inteligenti, incepuse sa se faca cunoscuta, se vorbea de ea.

      odata cu venirea lui udrea, intradevar, insotita de o gasca de palavramentari pedelisti, desi a adus un castig in parlament, miscarea a parut ca a coborat stacheta.

      madam udrea trebuia sa ramana cu grupul, un fel de sefa de grup parlamentar, si sa continue lupta in parlament, unde este nevoie de galagie, de oameni buni de gura. erau destule de facut acolo.

      e cazul ca pmp sa treaca urgent la un congress si sa se organizeze la varf, cu oameni de calitate, credibili, greu de atacat.
      si au de unde, au dovedit inca de la start.

      fara udrea la varf, fara impingerea ei in fatza, pmp s'ar putea intelege, colabora si folosi structurile pdl din teritoriu si in parlament.

      concentrarea pe stanga.
      o alianta de principiu, pe puncte commune cu peneleul este absolut necesara.
      base a propus pmp pentru alegerile parlamentare viitoare. totusi, ce se va intampla la toamna este hotarator.
      in 2016 ar putea fi prea tarziu...

      un presedinte panelist este raul cel mai mic, mai ales daca se numeste iohanis.
      ar redeschide lupta, cu sanse mari de izbanda, in 2016.
      • +7 (13 voturi)    
        Nu e o propunere rea pt PMP (Marţi, 27 mai 2014, 14:41)

        v_sile [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Udrea ar trebui sa ramana in linia a 2-a. Forever. Si sa faca ce stie ea mai bine acolo.

        In fond, a auzit cineva cum ca Hrebenciuc ar vrea vreodata sa candideze la sefia PSD si la prezidentiale? Aia de la PSD par mai intregi la minte.
      • +2 (10 voturi)    
        Din pacate (Marţi, 27 mai 2014, 16:59)

        Kappa [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        /// piratul nu i-a rezistat.
        L-a captat pe orbita si acolo ramine.
        Este de altfel o intreaga literatura scrisa de oameni superiori despre asta, ghinionul nostru e ca avem situatia asta sub ochii nostri de 10 ani sau mai bine.
        In rest incopetenta, potlogarii transpartinice, ilegalitati clare, hai domne', ce sinteti asa de rai? Las'sa aiba si Dnei,de-o ciocalata, de-un covrig pt.aia micii, cid i-o avea.
    • +10 (20 voturi)    
      Prietene, lasa textele de partid (Marţi, 27 mai 2014, 14:35)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      PMP a facut 6% IN CIUDA faptului ca Udrea e acolo, nu DATORITA ei.

      Basescu are in acest moment credibilitate mare si foarte mare cam pe la 20%. Cat au PDL+PMP+FC impreuna la recentele alegeri? Bingo! 20%!

      Basescu trebuie sa inteleaga ca nu are puterea sa Ii traga dupa el pe cei 20%, daca defileaza cu Udrea, EBA sau yesmeni de genul Tomac sau Cristi Preda. Nu e mare smecherie de priceput

      Doar 1 din 3 sustinatori l-au ascultat si au votat cum a cerut. Daca insista cu Udrea, o sa ajunga la 1 din 5, apoi 1 din 10. Apoi o sa dispara, pierzand sansa de a mai face ceva util cu restul ramas de credibilitate si cu capacitatea de a impune agenda publica de la tribuna prezidentiala.

      Mai are 6 luni. Ar face bine sa nu isi bata joc de ele, e pacat de imaginea finala a mandatelor.

      Pe scurt: BAsescu TREBUIE SA PREDEA MANDATUL pe partea dreapta. Si nu celui mai loial, ci celui mai puternic.
      • -10 (18 voturi)    
        eventual sa o impuste de fiica lui (Marţi, 27 mai 2014, 15:21)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

        ca sa dormiti voi si principiile voastre jegoase bine
        • +2 (6 voturi)    
          pe care dintre ele? (Marţi, 27 mai 2014, 19:15)

          king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          Glumesc, dar tu cred că ești serios când vorbești despre ”principii jegoase”! La fel ca și madama în cauză!
          • +2 (2 voturi)    
            sunt la fel de jegoase (Miercuri, 28 mai 2014, 0:05)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

            ca si caracterele de la care provin; cineva care si-ar trada tovarasul de drum numai pentru ca vrea galeria nu are ce sa imi spuna onest
    • +3 (5 voturi)    
      36% e mai mare decât 6%! (Marţi, 27 mai 2014, 18:44)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      chiar și 7% al lui Diaconu e mai mare decât 6% al PMP....
    • +4 (6 voturi)    
      Hmmm (Marţi, 27 mai 2014, 19:50)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Nu te mai agitat atat postacule udrist....sa nu-ti plesneasca o vena in cap.:)))
      Tu si in gunoi vezi...frumusete ca si in esece...succesuri:))
  • +12 (30 voturi)    
    mda (Marţi, 27 mai 2014, 12:51)

    Adrian1 [utilizator]

    mda, cand ziceam acum ceva timp ca Udrea va fi o piatra de moara pentru PMP am fost etichetat drept postac uslamist (probabil de catre postacii lui Udrea). Dar asta e, unde nu-i cap, vai de...6,21%
    • +3 (9 voturi)    
      generalizezi (Marţi, 27 mai 2014, 13:15)

      vh [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      Generalizezi, cred ca marea parte a fost de acord cu tine, daca cineva te-a etichetat cumva gresit, au fost o parte din cei 6%, exista si ei... da asta nu-i motiv de "v-am spus io"!
  • -20 (30 voturi)    
    head-on (Marţi, 27 mai 2014, 12:53)

    demaGOGU [utilizator]

    cel mai mare adversar al dreptei in alegerile prezidentiale este chiar...Zeus

    cine dintre Funeriu, Baconshi, et. co. va indrazni sa comita...paricidul?
    • -3 (25 voturi)    
      eros kai thanatos (Marţi, 27 mai 2014, 13:08)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Cufundați în calcule meschine, electorale, uităm deseori că politicienii sunt în primul rând oameni. Traian Băsescu nu mai are nevoie de bani și de funcții, a obținut deja totul. El o susține pe Elena din simplă și pură dragoste. De aceea, pe TB nu îl pot învinge Macovei, Funeriu & co, ci doar Elena Udrea, frângându-i inima.
      • +6 (14 voturi)    
        lol (Marţi, 27 mai 2014, 13:41)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        inima?!
    • +1 (17 voturi)    
      Pai asta e bine (Marţi, 27 mai 2014, 13:23)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      PDL+PNL+FC (votantii FC nu vor mai fi dispusi sa-si iroseasca votul), fac 31%. Contra 37% comunistii. Ambele blocuri disociate de Basescu, care in disperare de cauza va ataca tot mai mult alianta PDL+PNL. Care probabil se va disocia total de el. Ponta va trebui sa inventeze altceva decit "Jos Basescu", si va avea probleme serioase s-o faca. Si uite asha, Basescu, in disperarea lui de a o impinge pe Udrea la prezidentiale, va ajuta de fapt PDL si PNL sa invinga comunistii.
  • +12 (24 voturi)    
    simplu si la obiect (Marţi, 27 mai 2014, 12:57)

    andrei1245 [utilizator]

    fac parte din cei care ar fi votat pmp daca nu ar fi fost udrea.

    daca basescu crede ca acceptam orice pentru ca e

    garantat Basescu

    se inseala.

    noi nu suntem alegatori ca ai lui Vanghelie.
    • -4 (12 voturi)    
      sunteti mai rau (Marţi, 27 mai 2014, 15:23)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      din aia care, cand nu le mai convine, baga cutitul pe la spate - cam cum a facut Tariceanu cand s-a vazut PM
  • +4 (14 voturi)    
    PMP nu are nici o sansa (Marţi, 27 mai 2014, 12:57)

    transalpinarum [utilizator]

    Basescu nu v-a lasa din mana PMP si nici pe Udrea. Ma mir ca EBA a luat decizia intzeleapta de a sta pe margine, daca EBA ar fi candidat, sigur PMP lua sub 6%!! Problema e ca pentru o stea ca Udrea, nu sunt solutii, unde ati vrea voi sa dispara? Poate o solutie ar fi sa devina si ea mamica, sa aibe altre preocupari, dar nu pare a fi cazul. Sigur PNL si PDL se vor intelege, cel mai probabil vor forma o alianta si vor da un candidat ptr prezidentziale. In momentul ala PMP o sa fie total in offside.

    Si la remarca: "Elena Udrea va ingropa PMP si va reprezenta groparul politic al lui Traian Basescu." Daca EU o sa fie on-top TB, e de bine.
  • -12 (26 voturi)    
    Jalnic carmaciul, jalnici sustinatorii carmaciului (Marţi, 27 mai 2014, 12:58)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Oricat incercati nu o sa reusiti. De unde scoateti ca bas are mai mult de 6%? Chiar si atat e mult pt un jalnic nomenclaturist care a continuat munca lui ceasca si ilici: distrugerea opozitiei si saracirea tarii. O acuzati pe udrea dar voi ziaristii faceti exact la fel, fugiti de orice raspundere dar vreti sa va asumati merite inexistente. Cea mai amuzanta e afirmatie e aia cu "pmp ar putea fi un partid altfel". E identica cu aia in care un activist politic, nomeclaturist de frunte in partidul comunist spune ca e apolitic!
  • +11 (29 voturi)    
    ca de obicei impecabil domnule Pantazi.. (Marţi, 27 mai 2014, 13:01)

    corvus coraX [utilizator]

    Fiecare om are cel puțin o mare slăbiciune în viață. Traian Băsescu și-a dovedit limitele în cel mai prost moment posibil. Să ne bucurăm totuși că nu a candidat și EBA altfel PMP lua mai puțin decât PRM... O alegere mai potrivită pentru a submina un proiect început promițător nici nu se putea. Fără a face nici un apropo injurios, Udrea pentru PMP este o fundătură...
  • -2 (16 voturi)    
    hn (Marţi, 27 mai 2014, 13:02)

    ylav [utilizator]

    hotnews, trup si suflet alaturri de monica macoveei si blaga nu vad dezastrul din pdl ,,,,,deh
  • +3 (17 voturi)    
    PMP, un partid cu ocolisuri (Marţi, 27 mai 2014, 13:03)

    jackalphonse [utilizator]

    analiza dumneavoasta este pertinenta.
    totusi, omiteti sa puneti punctul pe i. ce este de fapt PMP? un partid care nu are nicio treaba cu "poporul", desi se autointituleaza miscare "populara". PMP nu este un partid care sa fi candidat democratic si care sa obtina un scor minim de 5% la voturi. a fost mentinut strategic la nivel de fundatie pana a trecut furtuna alegerilor si s-a facut partid, autodeclarandu-se "popular". prin urmare, PMP este un partid oarecum obscur (nu in sens peiorativ!) care a intrat in politica romamaneasca prin usa din spate; cunoscut doar datorita publicitatii intensive facute de creatorul sau, T. Basescu. eu zic ca 6% este un scor foarte bun pentru un partid care nici macar nu este cunoscut prea bine. daca Udrea si alti toxici ar fi fost ejectati din acest partid, in mod sigur ar fi obtinut un 8%, nu mai mult (dar ar fi fost imens pentru un astfel de partid).
  • -1 (21 voturi)    
    aberatii (Marţi, 27 mai 2014, 13:03)

    MihaiStanciu [anonim]

    Traian Basescu va ramane in afara jocului pentruca Blaga si Antonescu vor refuza orice negociere cu el,cu Udrea sau fara Udrea.Dl.Pantazi ar trebui sa stie asta si sa realizeze ca Udrea va fi folosita ca pretext pentru eliminarea Presedintelui din ecuatie.Dl.Pantazi ar mai trebui sa stie ca fara TB ,care are o sustinere,in procente,mai mare decat PNL,PDL,Antonescu,Blaga,victoria lui PONTA in Noembrie e asigurata,iarasi cu Udrea sau fara Udrea.
    A vorbi despre "irelevanta"(!!!) lui TB in politica romaneasca este,bland spus,o aberatie,de unde si titlul comentariului meu.Si inca ceva,pentru informarea dlui Pantazi :unirea dreptei va esua DIN CAUZA LUI BLAGA.Care ar fi trebuit sa demisioneza pentru scorul obtinut Duminica( trebuia sa fie 20%,dupa angajamentul luat de acelas Blaga)
    • +4 (16 voturi)    
      Logică întortocheată (Marţi, 27 mai 2014, 13:49)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui MihaiStanciu

      Adică Traian Băsescu mai bine se cramponează și moare cu Nuțy de gât decât să o trimită acolo unde îi este locul, să-l scoată pe Diaconescu în față care cel puțin ca imagine este pozitivă, să facă un pas major către PNL, PSD, FC?! Se cam vede câte voturi a primit Traian Băsescu, cam tot atâtea cât PMP-ul și este trist că omul nu realizează ce catastrofă este Elena Udrea ca om politic. Dacă într-adevăr dorește o grabnică unificare a dreptei care matematic are șanse reale să aibă un viitor președinte (indiferent cine va fi acela, important este ca să nu ajungă Ponta) mai ales că bazinul de votanți ai PSD s-a epuizat. Acesta este cel real cel care a votat acum la europarlamentare. O coaliție cu adevărat robustă, cu oameni onești în față va atrage cu siguranță o mare parte dintre absenți..
      • -2 (16 voturi)    
        basescu nu este capabil sa unifice (Marţi, 27 mai 2014, 14:19)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        pentru ca nu este capabil sa lase o figura importanta si competenta sa conduca. el se vrea in capul listelor la toate triburile dreptei, zise si partide. in acest fel, hoarda pesedista va merge nestingherita cu proprii analfabeti.
        basescu nu isi doreste decat figuri obediente, manipulabile, prin care tot el sa conduca. cine ar accepta asa ceva? blaga nu este de mare valoare in politica, e drept. dar nici boc, cu mana intinsa spre basescu nu cred ca ar avea succes. votantii au inceput sa taxeze aceasta relatie sclav-stapan si bine fac!
  • -5 (21 voturi)    
    sa o scoti pe Udrea acarul Paun e o analiza de doi (Marţi, 27 mai 2014, 13:05)

    alex1234 [utilizator]

    sa o scoti pe Udrea acarul Paun e o analiza de doi bani

    PDL-ul are structuri si in ultimul catun al tarii si a scos doar 12 la suta....in acele catunuri NIMENI n-a auzit de PMP

    Udrea va place sau nu reprezinta la 4-lea Partid al TARII la ora asta (UDMR-ul nu e partid)
    PSD, PNL, PDL si Udrea Clar?

    Si eu nu sunt DELOC fan Udrea...dar sa o injuri zi de zi pentru motive false e prea mult...
    • +3 (15 voturi)    
      E acum al 4-lea partid. (Marţi, 27 mai 2014, 14:34)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      ....la "cald", dar "maine" sunt zero. Si da, Udrea a scazut partidul. Este o realitate.
    • +1 (13 voturi)    
      bine, ma alex... (Marţi, 27 mai 2014, 14:45)

      danright [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      ... ca o lingi tu pentru motive adevarate.
      In afara de lamentari si "ponta (cu p mic) e corupt" tu ce idee de seama ai putut nota dinspre madam woodrea?
      Care ar fi un motiv "adevarat" pentru care merita injurata? Sau preferi sa bagi capul in nisip ca strutul, sa zici ca albul e negru, ca cele 6% obtinute la vot sunt o megaperformanta cand si-a propus 10?
      Da, partidul asta era in grafic si ar fi obtinut 10% fara woodrea.
      Preferata ta face exact acelasi lucru pe care il faci si tu acum, baga capul in nisip dand dovada de autism total. Celor care i s-au opus pana mai ieri le sugera ca-s misogini, badarani sau muieri invidioase. Ca ea o fi vreo adiere de primavara, saraca.
      Trebuie sa inteleaga toti cei care vor voturi de la clasa medie, de la oameni ceva mai informati, cu preferinte spre dreapta: aici nu merge cu cioara vopsita. "Ponta e un prost" e doar un adevar cunoscut de noi toti, nu o idee care sa merite votul meu. Si mai ales nu atunci cand e spus de una care a facut averi din afaceri cu statul, buna prietena cu mari corupti si hoti.
      Arata ce a facut, concret cea pe care o sustii, arata ce idei progresiste proprii are, si putem sta de vorba.
      Cu lozinci plagiate de la ponta si puse invers nu ne convinge.
      • -2 (2 voturi)    
        Udrea e vax albina..dar manipularea e clara (Miercuri, 28 mai 2014, 0:03)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui danright

        1.
        Udrea e vax albina
        Eu nu-i inchin ode lui Udrea

        N-am votat niciodata nici cu Ponta nici cu Basescu

        si v-am spus la toti aici sa cautati pe cineva care nu a mai guvernat...

        Dar una-i una si manipularea contra lui Udrea ii alta

        2. ADICA sa spui ca infrangerea Dreptei se datoreaza lui UDREA si mai ales sa urle toti in cor acest lucru MI SE PARE O MANARIE CONTRA LUI BASESCU

        Basescu care dupa parerea mea e un lobbist nenorocit ca Ponta (vezi sisturile si cianurarile) daca te intereseaza ce cred despre Basescu si sluga lui Udrea...

        Dar asta nu inseamna SA NU OBSERV manipularea ordinara care se face acum la adresa lui si lui Udrea scotandu-i tapi ispasitori de INFRANGEREA DREPTEI

        Pai de ce n-a luat cianuristul si chevronistul MRU 30% daca e asa nepatat si de dreapta
        ca nu-l tinea Udrea de mana NU?

        Sau de ce n-a luat Monica Macovei care nu e nici cianurista si nici chevronista 30%?

        Sau de ce n-au luat Blaga si Antonescu IMPREUNa 30% care amandoi sunt ANTI-BASISTI.

        Intelegi manipularea cu TAPUL ISPASITOR, Udrea? Mai clar nu-ti pot explica!

        Ma da voi de ce ce va lasati prostiti de orice manipulare.?

        Udrea a scos un rezultat foarte BUN.
        Nu e Dan Diaconescu ca sa scoata 14% intr-un an dara a scos in 4-5 luni 6%..
        • 0 (0 voturi)    
          hai sa ramanem concentrati pe subiect. (Miercuri, 28 mai 2014, 7:28)

          danright [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          1. Aici nu se vorbea de dreapta ci de PMP.
          2. PMP avea 4-5% inainte de venirea lu'madam woodrea, si a crescut.. aproape nimic in campania electorala desfasurata.
          3. Daca PMP se adresa electoratului prin vocea altor membri PMP (Funeriu, Papahagi, Baconschi, sau chiar Preda) obtinea un scor mult mai bun.
          4. 6,2% e un scor PROST. Nu mai pomeni de 3 luni, 6 luni, etc. pentru ca:

          - marea majoritate a oamenilor politici din PMP care au participat la campanie erau conscuti de multa vreme, si oricum singura voce care s-a auzit era woodrea.

          - campania electorala s-a dat in ultima luna, nici PNL nici PDL nu au inceput campania cu 1 an inainte, si nici la ei n-au fost oameni noi scosi in fata ca sa trebuiasca prezentati publicului.

          - voturile pe care miza PMP erau cele de la oras, unde oamenii sunt mai bine informati si vocea celor care transmit ceva in campania electorala se aude mai repede. Nu le-a luat si nu le va lua niciodata, nici daca face campanie 4 ani.
    • +3 (13 voturi)    
      Ei, na, nu esti fan :). (Marţi, 27 mai 2014, 15:41)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Udrea e un partid? No shit... stiam de ce nu votez PMP-ul :))).
  • +4 (20 voturi)    
    de acord (Marţi, 27 mai 2014, 13:09)

    outside_the_wall [utilizator]

    Bun articol. Dreapta trebuie complet darimata si recladita in jurul lui Macovei si Funeriu, probabil si MRU, Iohannis, Preda. etc., dar sustinuta (cu mai multa cumpatare) de Basescu. Si de ce nu, Diaconu, fiindca au nevoie de voturi pnetru a trece de 50%. Trebuie sa faca o alianta, nu niste firmituri de partide "de dreapta" care se screm sa ia 10%. FARA morti politic: Udrea, Blaga, Pinalti, Antonescu, Tariceanu, legionarul habotnic Neamtu, irelevantul Papahaghi sau alti nationalisti patriotarzi. Actuala "dreapta" e o mare dezamagire si un esec penibil in fata neo-comunistilor. Sper sa se trezeasca pina la alegeri.
  • +1 (15 voturi)    
    Erata (Marţi, 27 mai 2014, 13:11)

    nellino [utilizator]

    "A impins-o din rasputeri pe Elena Udrea sa fie pe un loc fruntas pe lista PMP pentru europarlamentare."
    Elena Basescu a fost cea impinsa...

    De inteles atunci cand ai atatea Lenute tupeiste!
    Le mai si incurci!
  • -4 (20 voturi)    
    Coruptie (Marţi, 27 mai 2014, 13:23)

    Gipsi [utilizator]

    Cand puneti in aceeasi propozitie cuvintele "Udrea" si "coruptie" puteti sa dati si ceva detalii?
    Eu unul m-am saturat sa aud despre muierea asta cum ca ar fi corupta... si nici o dovada. Arata a corupta sau cum... se plimba cu corupti?
    Singurele mentiuni au fost despre "oamenii ei" care voiau sa para mai multi prin repetitie dar de fapt sunt doar 3.. mai dubiosi, pe care i-ati mentionat de 2 ori, cu zel, in articol.
    Si eu sunt de parere ca ea a ridicat partidul si nu l-a tras in jos, scorul este foarte bun pentru un pardid despre care 70% din romani nici nu stiu ca exista.
    • +2 (4 voturi)    
      gala Bute (Marţi, 27 mai 2014, 17:40)

      mrness [utilizator] i-a raspuns lui Gipsi

      Minunat exemplu de coruptie, Obreja stie de ce. ;)
    • 0 (0 voturi)    
      mai tii minte... (Miercuri, 28 mai 2014, 7:30)

      danright [utilizator] i-a raspuns lui Gipsi

      .. cat a costat "frunza" carpathian garden?
      Aproape 1 milion de EURO.
      Stii cine i-a luat si mai ales pentru ce?
  • -6 (22 voturi)    
    udrea e problema? (Marţi, 27 mai 2014, 13:27)

    terka [utilizator]

    nu uitati ca alternativa la udrea estre...... ponta & co
    • +8 (12 voturi)    
      gresesti, amice (Marţi, 27 mai 2014, 15:32)

      danright [utilizator] i-a raspuns lui terka

      Alternativa la woodrea "e... multi": Funeriu, Macovei, Diaconescu, Boc, Baconschi, Papahagi, MRU...
  • +16 (30 voturi)    
    fiecare pasarica pe limba ei piere (Marţi, 27 mai 2014, 13:27)

    Generalul1 [utilizator]

    Foarte buna analiza, Udrea a fost cartea necastigatoare din mana lui Basescu, caracterul ei penibil fiind evident si in emisiunea lui Turcescu, cand si-a revarsat frustrarile asupra invitatilor, facand o paralele intre acestia si Latrina 3, pentru simplul fapt ca i-au semnalat unele adevaruri si nu i-au lins fundul... marului. Catastrofa de la alegeri i se datoreaza in proportie covarsitoare, insa ma mira naivitatea presedintelui, care atata vreme a stiut sa manevreze abil prin mocirla politicii romanesti...
  • -6 (22 voturi)    
    Iarasi fara argumente (Marţi, 27 mai 2014, 13:35)

    D@ny [utilizator]

    Domnule Pantazi,

    Imi pare rau ca trebuie sa va spun, in articolul dvs se reflecta o ura tipic adolescentina.

    Ori sunteti neplimbat ori sunteti pur si simplu misogin.

    Va invit sa mergeti prin tara sa vedeti ce anume a realizat ministerul turismului in perioada doamnei Udrea. Intrebati macar localnicii. Duceti-va la Sf Gheorge in delta sa vedeti ce debarcader modern le-a facut celor de acolo. Mai duceti-va pe Transbucegi, sau la Piatra Neamt, sau la Arieseni in Bihor. Sunt nenumarate exemple.

    Astept de la dvs un articol in care sa aduceti cateva argumente concrete pentru care aceasta femeie a demonstrat "coruptie, lipsa de valori, capacitate infinita de compromis toxic".

    Judecati dupa fapte domnule Pantazi, nu dupa injurii repetate de altii.
    • -3 (17 voturi)    
      hai lasa-ne (Marţi, 27 mai 2014, 13:59)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui D@ny

      cu nutzi nevasta lu cocos imbogatiti cu firma de parcare dali care a tras linii albe pe strada si a luat bani de la noi pentru asta.

      si vb ca un ignorant A3 cu chestii de genu ca a facut ea debarcader

      de parca a venit cu bani de acasa si si-a suflecat blugii de firma si a facut ea debarcader.
    • -2 (2 voturi)    
      Adolescentina ? Eu zic ca o ura proletara (Miercuri, 28 mai 2014, 0:06)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui D@ny

      Adolescentina ? Eu zic ca o ura proletara

      A gasit TAPUL ISPASITOR si il infiereaza comunist...
  • +3 (17 voturi)    
    Excelenta analiza (Marţi, 27 mai 2014, 13:48)

    Bubico [utilizator]

    Daca cineva gloseaza materialele de presa pentru presedinte, acesta sigur n-ar trebui sa lipseasca. Daca are ochi, sa vada, daca are urechi, sa auda.
    Daca nu cumva deja e tarziu!
    • +5 (17 voturi)    
      Ochi (Marţi, 27 mai 2014, 14:03)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Bubico

      Dacă până acum nu au reușit să ia în serios electoratul, nu o vor face nici de acum înainte.

      Li s-a atras atenția cu privire la Elena Udrea de când era la PDL și ei ce au făcut, au luat-o și au făcut-o cap de afiș la PMP.

      Să fim serioși.
  • +7 (11 voturi)    
    Discutii contrafactuale (Marţi, 27 mai 2014, 13:51)

    Otto.Brekner [utilizator]

    Ce s-ar fi intamplat daca E. Udrea n-ar fi fost in PMP, iar argumentul e ca partidul n-ar fi crescut atat: de unde stim ca n-ar fi crescut mai mult?

    Si apoi, pozitia lui T. Basescu vizavi de situatia asta: daca ar fi prost, ar avea o scuza. Insa nu-l poti gasi vinovat de prostie pe Basescu, ceea ce inseamna ca motivatia lui e in alta parte in sustinerea E. Udrea ca lider al PMP. E orbit de soarta, cum descria M. Kogalniceanu decizia lui Grigore Ghica de a intra la capugiul trimis sa-l mazileasca.

    Chiar e singura in care poate avea incredere? Ce s-a intamplat cu Marian Preda, care aducea un aer proaspat in politica romaneasca?
    • +2 (10 voturi)    
      au afaceri impreuna. este vorba de profit (Marţi, 27 mai 2014, 14:55)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Otto.Brekner

      nu este orbit de soarta, insa udrea este ceea ce isi doreste base. poate fi obedienta si sunt mosieri cu tarlale comune. ce te astepti de la politicienii romani? motivele sunt mai simple si nu tin de electorat sau strategii.
  • +4 (16 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 27 mai 2014, 14:01)

    prostu satului [anonim]

    • +1 (9 voturi)    
      Perfect de acord (Marţi, 27 mai 2014, 15:26)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui prostu satului

      In plus, sint de acord si cu celalalti cum ca Elena Udrea poate fi un factor de limitare al scorului electoral dar nu acum, ba chiar din contra acum l-a pus pe harta, toata lumea a auzit de PMP, ca e "partidului lui Basescu" in care "e si Elena Udrea". Am votat PMP pentru ca am crezut ca are shanse, nu am votat Forta Civica pentru ca nu am crezut ca au. De ce? Pentru ca lumea nu il stie ca "partidul lui Basescu" in care "e si Elena Udrea"... Si probabil ca mine altii care nu au vrut sa li se piarda votul. Imaginea conteaza, nu zic ca e totul, dar la munca dragi candidati de dreapta, e mult, foarte mult de munca si nu, nu Elena Udrea va opreste, ci din contra va arata ce trebuie sa depasiti ca imagine.
    • +3 (7 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 27 mai 2014, 15:45)

      prostu satului [anonim] i-a raspuns lui prostu satului

  • +4 (16 voturi)    
    exact (Marţi, 27 mai 2014, 14:08)

    puiu70 [utilizator]

    Aveti perfecta dreptate cu intreg articolul. Daca basescu nu pricepe aceste adevaruri atunci, in ciuda realizarilor lui (justitie, orientare pro-vest), este sortit disparitiei. Si odata cu el C. Preda, Baconschi, Papahagi etc.
  • -3 (15 voturi)    
    raul absolut (Marţi, 27 mai 2014, 14:27)

    amuzata [utilizator]

    s-a gasit.elena udrea...
  • +4 (14 voturi)    
    politic (Marţi, 27 mai 2014, 14:31)

    savatuf [utilizator]

    Elena Udrea dama buna chiar prea buna in ochii lui Base.Daca ne uitam in urma la cite capanii a cistigat starleta in toate ipostazele umilitoare la care s-a supus ,concluzia este clara nu pariezi pe un cal perdant ori cit l-ai impopotona. Supun atentiei o ipoteza: privind dorinta expresa a lui Base de a o promva pe dinsa impotriva vointei ei. Ai refuzat Ritzi te cheama.
    Chiar nimeni nu realizeaza - Udrea presedinte- fara a fi misogin, mi se pare de un ridicol inimaginabil sa promvezi asemenea modele de viata, familie, afaceri,etc.
    • -4 (22 voturi)    
      Udrea nu place (Marţi, 27 mai 2014, 15:09)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui savatuf

      pt. ca e frumoasa, desteapta, nesupusa, pt. ca l-a dat in vileag pe tariceanu care cersea clementa lui Base pe motiv de fraude; nu place mujicilor care nu suporta eleganta occidentului, ci putoarea manelelor si a 'cocurilor' cuminti de partid.Nu e placuta pt. ca pare europeana, nu bolsevica a la ana puker sau leanta. Are un pic de tupeu , altfel ar manca-o borfasii din parlament, dar are si-un pic de tzatzism care o dezavantajeaza.Nu uit poza cu bogdan chireac aflat in curtea ambasadei SUA si cu mana pe posteriorul Elenei, cu ochi lacomi.Pre multi i-a refuzat si de-aia ei turbeaza.
      daciana n-are figura, nici corina cretu, nici valean, dar 'ele e comuniste d-a noastre'!!!
      • -4 (8 voturi)    
        bine zis (Marţi, 27 mai 2014, 18:42)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        Pantazi ia notite, nene! trage la xerox si pentru Tapalaga
      • +3 (5 voturi)    
        așa este! de aia l-a ales pe Prigoană! (Marţi, 27 mai 2014, 19:24)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        de baronul cu puii, nu mai zic.
      • +1 (7 voturi)    
        Udrea e o tzatzica cumplit de lacoma (Marţi, 27 mai 2014, 22:25)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        "ranchiuni" neica "ranchiuni" . Agramarea nu place, nu occidentul!
  • -1 (13 voturi)    
    Sa mor daca inteleg... (Marţi, 27 mai 2014, 14:51)

    Dan D. [utilizator]

    Eu nu inteleg sa mor - sa presupunem prin absurd ca Facebook e un barometru (bun, prost, alta discutie). In timp ce toti jurnalistii urla de ceva vreme Udrea e de vina, Udrea trebuie sa plece, ca a facut, ca nu a facut, cum mama dracu femeia are 182K like-uri si Victor Ponta 379K - aceleasi comentarii siropoase si la unul si la celelalt arata ca sint oameni normali care ii sustin. De acord, 2x mai mult, dar nicaieri atit de dezastruos pe cit lasa media impresia ca ar "uri"-o electoratul.

    Si doi, impresia mea din discutii cu cei care o privesc de sus pe Udrea oricum nu ar fi votat PMP si in multe cazuri nicidecum candidati de dreapta, deci nu inteleg toata nebunia asta cu Udrea.

    Si trei, Udrea nu a fost pe lista - eu de exemplu am votat PMP pentru Funeriu, il urmaresc, imi place si il sustin. Cit de timpi t trebuie sa fii sa dai de pamint cu o intreaga lista de candidati cu unul sau mai multi cu care ai fi votat, doar pentru ca au fost propusi de partidul in care e Elena Udrea, care de altfel inca o data nu participa pe liste?!

    Mi-e teama ca totusi partea importanta a problemei e in alta parte, si aia e lipsa de energia, lispa de contact cu alegatorii, mai putine ideologii si mai mult contact, sa ii cunosti si sa te cunoasca, si nu doar la alegeri. Altfel, mi-e teama ca un comentariu al unei doamne pe Facebook insumeaza foarte bine: "Pentru stinga orice prost e indeajuns de bun, pentru dreapta nici un destept nu e prea bun".
    • +7 (11 voturi)    
      tizule... (Marţi, 27 mai 2014, 16:38)

      danright [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

      gresesti la primele 2 puncte ale "discursului".
      1. Facebook e nul ca valoare de barometru, cum nici un sondaj facut pe vreun site nu e catusi de putin relevant. Facuse si Hotnews un sondaj cu intentia de vot pt europarlamentare si PMP avea vreo 35-40%.
      2. Nu stiu ce intelegi prin "cei care o privesc de sus pe Udrea". Daca te referi la cei care o injura, o critica sau o desfiinteaza (politic vorbind), sunt destui cei care daca nu era ea lipita de PMP ar fi votat acest partid. Eu ma numar printre ei, si prin comment-urile de aici ai sa gasesti multi altii.

      In alta ordine de idei, un vot acordat PMP insemna un vot de incredere acordat madamei. Nu uita ca aveau programat un congres pt alegerea conducerii partidului DUPA europarlamentare. Daca PMP avea 12% acum, te intreb eu cine era ales presedintele PMP?
      Mai mult, la targuiala pentru unificarea dreptei cine crezi ca avea gura mai mare?

      In incheiere, ceea ce spui citand postul cuiva de pe FB: "Pentru stinga orice prost e indeajuns de bun, pentru dreapta nici un destept nu e prea bun" este foarte adevarat, dar cu o conditie: rolul desteptului de dreapta sa fie jucat de Funeriu, MRU, Papahagi, etc. oricine in afara de madam woodrea. Pentru ca ea nu e nici desteapta, nici buna. A demonstrat cu varf si indesat in 2 campanii pe care le-a condus de facto: asta de acum si cea de la alegerile locale.
      Adevaratul votant de dreapta nu crede in manelele cantate de madam woodrea. Daca imaginea partidului astuia ar fi fost Funeriu, te asigur ca scorul obtinut era mult mai bun.
      • -2 (8 voturi)    
        Scuza-ma... (Marţi, 27 mai 2014, 17:39)

        Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui danright

        Scuza-ma, dar nu pot sa urmaresc firul tau de gindire, cum poate fi interpretat automat un vot pentru PMP ca un vot pentru Elena Udrea? Se cheama cumva Partidul Elena Udrea, cum ar fi putut ea sa spuna, hei fara mine nu am fi cistigat - ea nefiind pe lista sa poata spuna, da uite eu am dus lista in spate.

        "Adevaratul" votant de dreapta tocmai a aruncat copilul cu apa din copaie pentru ca nu l-au tinut de mina cald si nu i-au cintat intelectualii cintece de sirena. Uite ce rezultate remarcabile au avut Forta Civica, fara Udrea si cu oameni solizi.

        Ce vreau sa spun inca o data, ca nu e vorba despre Udrea si nu o fac ca sa o apar - din contra, o fac ca sa se ne concentram pe pe problema reala, care nu e ca e prea multa Udrea, ci prea putine voci care sa se ridice la nivelul lui Udrea ca ea sa fie invizibila intr-o mare de persoane vizibile public si cunoscute.

        Scopul nu e sa o dai la o parte pe Udrea pentru ca face prea multa umbra astora din spate ei ci sa-i incurajezi sa iasa singuri in fata daca sint in stare, altfel inseamna ca poate nu au fost niciodata...
        • 0 (2 voturi)    
          omule, (Marţi, 27 mai 2014, 23:47)

          danright [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

          ... daca n-ai putut urmari firul gandirii, nu-i de mirare. Eu am zis "un vot acordat PMP insemna un VOT DE INCREDERE acordat madamei", tu ai inteles "un vot pentru PMP ca un vot pentru Elena Udrea". Probabil ai citit printre randuri, sau nu esti bine informat.
          Toate partidele din afara USD (aici numesc PDL, PMP, PNL, FC, PNTCD, NR) au declarat ca se vor pune la sfat pentru unificarea dreptei DUPA europarlamentare. De ce? Ca sa vada fiecare dintre ei ce "muschi" are.
          In plus, PMP, care avea planificat un congres pentru desemnarea conducerii INAINTE de europarlamentare, l-a amanat pentru dupa. Au gasit si o justificare, ca nu-i normal sa schimbi conducerea inainte de o runda de alegeri.
          De cand a intrat in PMP, woodrea a acaparat efectiv partidul, schimbandu-i complet fata. S-a zbatut sa fie cat mai vizibila, si a reusit intr-atat, incat a ajuns sa se identifice cu imaginea partidului.
          In eventualitatea unui rezultat foarte bun la alegerile astea, la congresul partidului, ghici ciuperca cine ar fi devenit presedintele PMP?
          Si daca ar fi scos 11-12% cat se laudau ca vor avea, de unde veneau voturile alea? De la PDL si PNL, astfel ca ar fi fost o oarecare egalitate intre ele.
          In aceste conditii, la marea targuiala de unificare a dreptei, cine ar fi avut trompeta mai rasunatoare? Crin? (un om de 2 lei si el, nu-i vorba). Blaga? (alt politician ratat). MRU? Sa fim seriosi. Nu, cea mai sonora trompeta o avea madam woodrea., si ar fi avut argumente logice: am dus partidul de la 5% la 11%, este exclusiv meritul meu. Puteai sa zici ca nu-i adevarat?
          Ei, uite d-aia un vot pentru PMP insemna un vot DE INCREDERE pentru madam woodrea.
          Seara buna!
      • -4 (4 voturi)    
        Hmm... (Marţi, 27 mai 2014, 21:18)

        solar [utilizator] i-a raspuns lui danright

        "Adevaratul electorat de dreapta..." exista asa ceva in Romania , nene? Chiar crezi ce debitezi? Electoratul de dreapta inca nu exista in tara asta, omule!! Electoratul asa zis de dreapta e electoratul lui CRIN Antonescu- politicianul venal inhaitat cu ex-securist comunistii subtiri ai vechilor structuri comuniste. Buni de gura si haisictiristi de marca , stiu ce e haita si legile ei nescrise.ATAT!!! Dezisi de comunism? ILUZIE!! HIMERA!! Oameni pe care-i intereseaza puterea aducatoare de profit si privilegii, oameni cu spoiala de cultura fara consistenta. Gesticulatie nu gand autentic cultural !! Mimare , nu spirit plin si deplin. Sunt oamenii demascati de existenta "biletelului roz" pe care nu l-au crezut ca poate fi scos chiar si din sutien. Scos ... dar neconsumat ca desert la masa adevarului cu cartile pe masa!! CUM S-A SUSTINUT SUS SI TARE !!Iata pepiniera coruptiei care a nascut monstrii democratiei prefacute , si pe care nu-i pridideste justitia prin tribunale. ACEST MOTIV GREGAR si fertilizat cu o diligenta diabolica a barfei.H
        • 0 (2 voturi)    
          nu, domnule... (Marţi, 27 mai 2014, 23:32)

          danright [utilizator] i-a raspuns lui solar

          ... in Romania nu exista electorat de dreapta. Exista numai fantome, nu?
          Spune-i cum vrei, daca te jenezi cu denumirea "electorat de dreapta". Spune-i "patura celor care muncesc la privat", "trupa de tampiti cu scoala si care in naivitatea lor cred ca se poate face ceva bun in Romania". Denumirile astea ti se par mai potrivite?
          Cei pe care i-am avut in vedere mai sus sunt cei care vor educatie facuta pe bune in scoli, care vor impozite mici, facilitati pentru cei cu idei si initiativa, justitie mai hotarata si legi mai aspre, etc.
          In acceptiunea larga, asta inseamna "dreapta" daca e sa ne raportam la esichierul politic.
          Iar grupurile anterior mentionate nu pot fi duse de nas cu lozinci woodr-iste de 2 lei, si nici indemnati sa voteze pentru ca "daca nu m-aleg eu, woodrea, atunci vine ponta", sau "jos ponta ca sa ma sui eu, si p-orma om mai vedea".
    • +4 (6 voturi)    
      . (Marţi, 27 mai 2014, 17:00)

      gic [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

      din pacate Funeriu nu a fost printre primii pe lista, din cauza asta nici nu am votat PMP
      • -3 (7 voturi)    
        ... (Marţi, 27 mai 2014, 17:12)

        Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui gic

        Lasa-ma sa te inteleg mai bine, vroiai sa-l votezi pe Funeriu, dar nefiind printre primele locuri pe lista, ai decis sa nu votezi PMP "pentru ca" Udrea, cind logic ar fi fost sa votezi PMP tocmai ca Funeriu sa intre in PE - in concluzie Funeriu nu a intrat in PE, fiindca l-ai sustinut...
        • +5 (9 voturi)    
          Funeriu nu a intrat in PE (Marţi, 27 mai 2014, 18:25)

          abisala [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

          pentru ca dna Udrea si-a pus protejatul pe locul 4. O gramada de oameni nu au mai votat PMP pentru ca lista nu a fost ok. Era culmea sa votez ca sa iasa protejatul doamnei Udrea, si Funeriu sa nu ajunga oricum in parlament...Oare cat de prosti om fi considerati?
          • -3 (5 voturi)    
            ... (Marţi, 27 mai 2014, 19:21)

            Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui abisala

            Perfect, hai sa zicem ca nu iti place Cristian Petrescu ca ar fi "protejatul Elenei Udrea" si sa consideram ca Funeriu era pe 4, dar cu Baconschi care era pe 3 ce-ai avut?
            • +2 (4 voturi)    
              Ca sa fiu sincera... (Marţi, 27 mai 2014, 19:33)

              abisala [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

              problema principala a fost la Cristi Preda care a tot invitat-o pe eba sa fie pe liste. Dar pentru Funeriu mi-as fi invins sila. Combinatia Preda+Petrescu a pus insa capac. La asta s-a adaugat si realismul faptului ca oricum nu puteau lua 12-14 procente ca sa trimita 5 oameni in PE. La asta s-a mai adaugat si faptul ca Base a vazut-o pe Udrea prezidentiabila....So, logica, matematica si bunul simt au invins de data asta.
          • 0 (4 voturi)    
            Exact (Marţi, 27 mai 2014, 22:27)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui abisala

            daca Funeriu era primul pe lista votam PMP.
        • -2 (4 voturi)    
          Bravo DANE!! (Marţi, 27 mai 2014, 22:18)

          solar [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

          Ai pus punctul pe I !! Asta e adevarul: cine voia sa iasa Funeriu europarlamentar vota PMP si nu pleca urechea la idiotenia nationala dar pesedista ,in acord cu turmele de cultivatori de flori din Piata Universitatii?
          Auziti? Auziti bine?...Noi muncim, nu gandim , moarte lui Coposu,moarte intelectualilor
  • +7 (15 voturi)    
    ...mesaj... (Marţi, 27 mai 2014, 14:54)

    ALTAN [utilizator]

    ...D-le Presedinte Basescu.Cu siguranta stiti zicerea romineasca,cum ca ''daca doi iti spun ca esti beat,chiar daca nu ai baut nimic,e bine sa te duci sa te culci''...daca vreti din tot sufletul sa cistige dreapta,spre binele natiei, atinci e de dorit sa luati aminte la semnalele din tara ,care va cer sa nu o mai promovati pe D-na Udrea ca si lider...doamna o fi avind alte calitati,precum loialitatea,dar nu e de ajuns...este lipsita de charisma si nu are rezultate remarcabile, precum D-na Macovei,in zona profesiei...Eugen Tomac este de o onestitate ce rar poate fi vazuta la vre-un politician...lasti sa iasa pe ecran-Eugen Tomac,Daniel Funeriu,D-l Papahagii,D-l Baconschi...sunt oameni te f f buna calitate...
  • +3 (13 voturi)    
    Cred ca dna Udrea are cam mult timp liber... (Marţi, 27 mai 2014, 15:43)

    abisala [utilizator]

    si sta pe hotnews, deghizata in postac cu nick de barbat :)).
    • +4 (6 voturi)    
      ce ar avea de făcut? (Marţi, 27 mai 2014, 19:26)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      că e doar un simplu membru PMP!
  • 0 (14 voturi)    
    de ce abia acum criticile? (Marţi, 27 mai 2014, 16:22)

    Wladislav [utilizator]

    Momentul cel mai nefast pentru miscarea, nu partidul PMP, a fost realmente impunerea dnei Udrea drept purtator de cuvant (ca simplu membru), dupa care la scurt timp, lidera absoluta. Nu-mi fac iluzii, imi dau seama ca Presedintele a pus-o acolo, dar de ce?
    As zice, in primul rand, pentru ca PMP nu avea nicio structura clasica de partid in teritoriu si era nevoie de o persoana hei-rupista, curajoasa, cu gura mare, care sa ajute, sa forteze o coalizare de membri cat mai rapida.
    In al doilea rand PMP nu avea si inca nu are o portavoce credibila, cu limbarnita, care sa atraga microfoane si camere tv asemeni unui magnet.
    In al treilea rand PMP nu este un mar copt, asta o arata si semnul lor :) dar Presedintele a dorit ca PMP sa intre in lupta. A fost corecta decizia?
    Dna Undrea a facut ceea ce a stiut sa faca ea. Dar in lipsa de fonduri, sustinere civica, prin focalizarea intregii actiuni doar pe imaginea ei, PMP a capotat.
    • +4 (6 voturi)    
      nu e Băse portavocea? (Marţi, 27 mai 2014, 19:29)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Wladislav

      nu are PMP parlamentari și primari, chiar de orașe relativ mari?

      nu e Udrea deputat de Roman?


      există un magnet de camere Tv mai mare decât Băsescu? Când deschide președintele gura sau merge la Carrefour, toate canalele Tv preiau în direct. Cine ar fi mai bun?

      lipsă de fonduri? Dar bani de bannere, afișe și publicitate în massmedia de aunde au avut. Din salariul lui Băs?
  • +3 (9 voturi)    
    udrea demisa (Marţi, 27 mai 2014, 17:05)

    mitomanul [utilizator]

    udrea trebuie sa plece, sau sa faca un pas inapoi, Dl. Basescu faceti ceva, noi vrem sa va fim alaturi, dar nu cu udrea! Udrea strica tot si nu are carisma!
  • -6 (8 voturi)    
    De ce trebuie sa fiu dezamagit... (Marţi, 27 mai 2014, 17:45)

    solar [utilizator]

    sa pun semnu lintrebarii , sa nu pun acest semn postarii mele pe hotnews? ei bine, am sa-l pun!! de ce ma dezamagesti domnule pantazi? de ce trebuie sa ma dezamageasca atat de crunt presa romaneasca a momentului?
  • -3 (9 voturi)    
    Cata pasiune dezlantuita ! (Marţi, 27 mai 2014, 17:49)

    b74cbd [utilizator]

    E mare fierbere in natie !
    Eu nu ma dumiresc daca aceste critici sunt pentru a schimba sau pentru a distruge.
    Zilele trecute Basescu a fost scuipat; vi se pare ca e cel mai scuipabil ? Sau macar ca e scuipabil ?
    In corectitudinea noastra exemplara discutam atat de mult, atat de des si atat de aprins de bubele lui Basescu, dar atat de putin si de rar de meritele lui, incat nu ma mir ca a fost primul politician roman scuipat.
    Da, probabil ca Udrea nu e o solutie buna, dar merita sa fie linsata in stil A3 aici, pe HotNews ? Merita si ea sa fie scuipata in public ? Nu ma refer la articol, care e exagerat, dar decent, ci ma refer la comentarii.
    OK, E. U. nu e omul potrivit pt ce ne trebuie acum, atunci hai sa-l cautam. Hai sa initiem o dezbatere: care e omul potrivit pentru a prelua stafeta la Cotroceni. Hai sa ne folosim energiile pentru a construi, nu pentru a distruge.
    In alta ordine de idei, 6,21% nu e asa putin pentru un partid fara structuri in teritoriu si mai ales fara notorietate. Stiu ce spun. Si cred ca orice comentator politic ar trebui sa stie cat de importanta este structura teritoriala, oamenii din teren si, desigur, notorietatea. Vezi situatia lui Mircea Diaconu. Notorietatea proprie + sprijinul local neoficial + promovarea TV = 6,9%. Parca nici nu mai e asa grozav rezultatul lui Diaconu !
    • +5 (9 voturi)    
      E o mare problema. (Marţi, 27 mai 2014, 18:23)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui b74cbd

      Oricat de mult si-ar folosi multi energia de a construi, apare cate cineva (acum o doamna) care vrea cireasa de pe tort fara sa-si asume nimic. Doamna respectiva l-a pus pe Prigoana candidat la Bucuresti. Asta dupa ce a vrut sa-l puna pe Piedone. Piedone. Orice om normal ar fi fost pus la colt imediat de catre toata lumea, dar nu, doamna vrea tratament special. Vrea sa mai incerce o data. Vrea sa negocieze prezidentiabilul desi nu e sef de partid. Vrea sa fie prezidentiabilul desi a dat-o in bara de atatea ori. Si mai are pretentia sa fie votata de catre poporul prost de dreapta care nu intelege ca ea e garantata Base. O fi garantata Base, da' la un moment dat ma intreb care e diferenta dintre ea si Ponta. Pentru ca, acum nu se prea vede nici o diferenta (asta apropo si de avizul de azi din parlament unde au facut toti zid in jurul deputatului acela PMP). Cel putin la Ponta stiu la ce sa ma astept...
      • 0 (0 voturi)    
        o propunere ? (Miercuri, 28 mai 2014, 9:06)

        b74cbd [utilizator] i-a raspuns lui abisala

        tocmai spuneam ca ar trebui sa incepem sa construim ceva, nu sa continuam sa tocam la Udrea. Deci, o propunere, un nume ?
        Sau ne va prinde noiembrie injurand-o pe Udrea ?
        Acum, nu stiu cine a facut zid in jurul deputatului __PMP in parlament: majoritatea PMP-ista din Camera, aia din Senat sau aia din Comisie ?
  • -3 (11 voturi)    
    Pmp (Marţi, 27 mai 2014, 17:59)

    obs. [utilizator]

    Este total incorect sa compari voturile unei persoane cu cele ale unui partid. Mascarici care sa adune voturile antisistem au fost la toate alegerile: vadim, dan diaconescu, becali..Antenele se chinuie de 15 ani sa ridice un partid si nu au reusit sa-l scoata din marja de eroare. In schimb au reusit sa faca un senator (anghel), un europarlamentar(diaconu).
    Cine crede ca un partid nou creat poate depasi usor un prag de 10% nu este realist, Pmp cu personalitatile bine cunoscute in prim plan din pacate nu trecea de 2%. E usor de gasit vinovati, e greu de adunat 4 procente pentru un partid. Daca un partid cu structuri in fiecare comuna, cu primari in municipii capitale de judet obtine 12% si nu e chiar rau de ce ar fi catastrofal un 6% pentru pmp.Eu am incredere in viziunile politice ale lui Traian Basescu care nu a ratat nici o batalie politica. Tot ce ar putea ridica un partid, o alianta la cote inalte ar o guvernare psd inca vreo 6 ani. Altfel trebuie sa ne multumim pe dreapta cu cifre mici 8-10-15 procente la partide, 30 % la aliante. Vremea liderilor de tip locomotiva a trecut. Lupta cu securitatea , cu baronii, cu mogulii nu mai aduce voturi. Un partid fara sustinere financiara nu se vede.
  • +6 (10 voturi)    
    Udrea e corupta,se stie ! (Marţi, 27 mai 2014, 18:46)

    zeus333 [utilizator]

    Bravo Cristian,te felicit pt articol !
  • +3 (7 voturi)    
    Mai fac un singur comentariu, si gata. (Marţi, 27 mai 2014, 19:06)

    abisala [utilizator]

    Si-asa se consuma prea multa energie pe aceasta tema, iar castigul nostru ca societate e minim. Daca in intelepciunea lor, liderii dreptei vor alege candidat unic pe Antonescu, cerandu-mi sa uit episodul vara 2012, (plus multe alte episoade) eu nu ma duc la vot. Sa se spele pe cap cu ce aleg ei, din punctul meu de vedere ca societate, vom ajunge in papucii ucrainienilor. Sunt cateva gasti corupte care se bat intre ele, si oricum ai alege, tot prost alegi.
    • 0 (4 voturi)    
      Vot (Marţi, 27 mai 2014, 19:27)

      obs. [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      Corect
    • +1 (1 vot)    
      Nici eu nu votez Antonescu (Miercuri, 28 mai 2014, 9:07)

      b74cbd [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      PNL este un partid infiltrat, e PSD, iar in Antonescu si echipa sa nu putem avea incredere
  • +7 (9 voturi)    
    incapabila de decenta de a se retrage, dna.E.Udrea (Marţi, 27 mai 2014, 19:08)

    VirginiaBatog [anonim]

    E memorabila parerea domnului Dan Amedeo Lazarescu despre Elena Udrea: "Ar trebui sa aiba decentza sa se retraga din politica!"...
    • +4 (6 voturi)    
      Foarte bine zis (Marţi, 27 mai 2014, 21:05)

      spectator47 [utilizator] i-a raspuns lui VirginiaBatog

      dar cand se suie scroafa in copac este fff greu de dat JOS........
  • 0 (8 voturi)    
    Nu e nevoie (Marţi, 27 mai 2014, 20:09)

    Bogdan77 [utilizator]

    Sa se curete nimic. De ce e neaparat nevoie de PMP si Udrea/Basescu? PDL si PNL se pot intelege pt un candidat comun care va prinde turul 2. Iar in turul 2 procentele PMP merg automat la acesta fara ca nimeni sa mai intrebe nimic pe Udrea si fara sa-i mai ofere nimic, dupa cum merita.

    Iar Base cred c-ar trebui sa se apuce sa-si creasca nepotica. A fost bun dar a expirat.///
  • +3 (9 voturi)    
    Absolut de acord (Marţi, 27 mai 2014, 20:18)

    CatiC [utilizator]

    ...cu dv., d-le Pantazi ! Ma bucur sa vad ca multi altii sunt de acord cu acest punct de vedere. Trebuie sa spun ca eu si familia mea am fost intotdeauna sustinatori ai d-lui Basescu, dar nu suntem orbiti. Este intr-adevar un animal politic versat, in general cu instincte bune, caruia trebuie sa-i fim recunoscatori pt. tenacitatea cu care a urmarit temele anticoruptie. Nu s-ar fi facut asemenea progres fara sustinerea lui. Totusi, facand asta a ramas un om politic (adica dispus la compromis) spre deosebire de d-na Macovei care e total inflexibila cand e vorba de domnia legii. Revenind la problema PMP, un partid nu poate fi jucaria cuiva, o simpla unealta pe care o folosesti cum iti convine, si sper cei care i s-au alaturat nu vor accepta sa faca sluj in continuare. Trebuie sa vad ca Funeriu, Baconschi, si altii au suficienta coloana vertebrala ca sa-si afirme propria viziune. Daca nu se poate in PMP, atunci in noua formatiune care pare sa se creeze pe dreapta. La aceste alegeri, noi toti am votat pt. FC, pt. ca nu puteam sa votam pt. un PMP unde d-na Udrea se insinuase cu atata tupeu, luandu-i fata bietului Tomac. Ni s-a parut absolut gretos. Ca sa nu mai vorbim ca felul in care intelege ea sa se prezinte pe scena politica face un urias deserviciu oricarei femei care ar vrea sa faca o cariera serioasa in politica.
    In alta ordine de idei, faptul ca MRU a avut discutii cu PNL e o mutare surpriza pe care o apreciez (desi nu sunt o simpatizanta PNL), iar daca si PDL se aliaza cu PNL, rezulta ca PMP si dl. Basescu pot ramane izolati pe dreapta. Nu mi-e greu sa-mi imaginez ca in asemenea situatie, cei mai merituosi de la PMP vor trece in noua structura, intregind astfel constructia dreptei. Moment in care dl. Basescu va ramane intr-adevar izolat. Acesta este momentul in care dl. Basescu ar trebui sa arate ca interesul tarii e pt. el mai presus de propriile sale interese sau preferinte si sa sustina noua structura, inclusiv ce candidat vor considera ei ca poate castiga.
  • +4 (6 voturi)    
    Udrea mamica (Marţi, 27 mai 2014, 21:16)

    cainedebalta [utilizator]

    Fosta sotie de "baiat destept", fost consilier al presedintelui si fost ministru al dezvoltarii. Toate aceste functii le-a avut, arzand(sarind) multe etape in viata. Este timpul sa devina mamica cu toate ca au trecut multe etape din timpul de mama.
  • 0 (6 voturi)    
    Doamna lector dr. zice "ranchiuni" (Marţi, 27 mai 2014, 22:24)

    Maniu [utilizator]

    cind pluralul e ranchiune. O sa ma timpesc si eu ascultind atitea tzoape cu vizibilitate invers proportionala cu cultura.
  • +2 (6 voturi)    
    Ca bine ai zis-o de data asta mai Cristi (Marţi, 27 mai 2014, 23:36)

    dnicu [utilizator]

    Oricat ai fi impotriva PSD-ul ... sincer parca nu poti vota cu Udrea.
  • +2 (4 voturi)    
    Din gura calului... (Miercuri, 28 mai 2014, 3:11)

    Dan D. [utilizator]

    Papahagi @ Facebook, acum 5 ore

    "E detestabila devarsarea de ura la adresa Elenei Udrea. Nu am sustinut-o in PDL, am avut opinii divergente in PMP, iar daca va fi cazul o voi concura.

    Sa fim insa onesti: Elena Udrea a adus notorietate PMP, a muncit mult pentru acest partid si a lucrat cum s-a priceput pentru imaginea lui. Cu siguranta a adus multa atentie si voturi; cu siguranta, a si pierdut voturi.

    Ma voi duela cu ea in viziune, optiuni, stil etc., dar nu voi ezita niciodata sa-i recunosc calitatile si sa apar demnitatea sa, ca femeie si ca om, in fata detractorilor violenti si vulgari."
    • +1 (1 vot)    
      care sunt acele calități? (Miercuri, 28 mai 2014, 9:18)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

      Dl. Papahagi ar tebui să se refere punctual la ele, că doar e cadru didactic și știe ce înseamnă generalizările!
  • +1 (1 vot)    
    sa nu ne pripim (Miercuri, 28 mai 2014, 6:55)

    tontu [utilizator]

    Lenuta si Traienel nu vor fi niste simpli pioni la aegerile din toamna. Daca vor ramane in afara celor doua mari tabere ce se vor confrunta ei vor "arbitra" alegerile.
  • -1 (3 voturi)    
    Udrea vs Blaga si Antonescu (Miercuri, 28 mai 2014, 8:52)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    cu ce este Udrea nefrecventabila cand va uitati la Blaga si Antonescu.


    Ati gasit tapul ispasitor al euroalegerilor la care nu au participat 66% din romani.

    Ma gandeam ca o sa va revolte Ponta, miscarile lui Antonescu, pasivitatea lui Blaga.

    Dar, nu! V-ati obisnuit cu ei. Va sunt comozi.
  • +3 (3 voturi)    
    Greseala (Miercuri, 28 mai 2014, 9:42)

    skanda7 [utilizator]

    Da, Udrea n-avea ce cauta in PMP. A decredibilizat partidul si l-a condamnat la un etern 6-7%