Free Gica? Nu, free politica

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 7 martie 2014, 17:07 Actualitate | Opinii


Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Citiva politicieni de frunte s-au napustit pe subiectul gratierii lui Gica Popescu, sperind probabil sa mai cistige citeva puncte electorale pe un subiect ce parea facil. Politicienii s-au suit pe valul mediatic stirnit de citiva ziaristi si, previzibil, fostii colegi ai lui Gica Popescu. Socoteala de-acasa insa nu se potriveste cu cea din tirg. Populismul se dovedeste inca o data falimentar, caci realitatea ii contrazice pe acesti politicieni degraba varsatori de lacrimi pentru cauza marelui fotbalist.

Sint citeva motive care fac demersul acestor politicieni complet inutil si periculos.

Primul si cel mai important motiv e ca Gica Popescu a fost gasit vinovat pentru infractiuni grave - spalare de bani, evaziune fiscala - si trebuie sa plateasca la fel ca orice alt vinovat. El nu si-a recunoscut nici un moment vinovatia, nu s-a cait pentru greseala facuta. Ce il face mai special decit alti romani aflati in aceeasi situatie? Gratierea individuala pentru Gica Popescu ar relativiza complet rolul justitiei intr-o societate normala si ar impune criterii cu totul irelevante intr-o astfel de situatie.

Al doilea semnal al inadecvarii politicienilor la realitate e legat de istoria personala a lui Gica Popescu. Superficiali si grabiti in a se agata de numele lui Gica Popescu, politicieni precum Crin Antonescu, Victor Ponta ori Valeriu Zgonea au crezut ca renumele de ex-capitan al Barcelonei si al Nationalei e tot ceea ce il defineste pe seriosul si cerebralul fotbalist.

Nu e asa. Revenirea sa in tara dupa ce a incheiat conturile cu fotbalul din strainatate i-a retezat aura de mare campion si i-a ciobit serios imaginea aproape perfecta.

Primul moment critic a fost transferul la Dinamo, in 2002.
Era inimaginabil acest transfer pentru un adevarat simbol fotbalistic al luptei contra echipelor Armatei si Securitatii (Steaua si Dinamo), dizidentul din vremea comunismului care a infruntat presiunea generalilor si a fugit din Ghencea pentru a juca fotbal acasa, la Craiova. Multi oameni s-au intrebat atunci cum a putut abdica un tip presupus cerebral si corect de la principiile care l-au facut iubit si respectat pe vremea comunismului? La fel de multi au banuit ca a facut-o pentru un cistig substantial pe termen scurt, fara a intelege prejudiciul pe termen lung.

A venit apoi colaborarea institutionalizata cu impresarii Giovani si Victor Becali
. Popescu, cunoscut deja drept apropiat al temutilor impresari, a devenit omul lor. Speranta unui Gica Popescu integru, posibil viitor lider al fotbalului romanesc, s-a facut tandari. A devenit una cu tumorile fotbalului romanesc, ceea ce Hagi (care e ruda cu fratii Becali), Raducioiu, Ilie Dumitrescu ori alti mari fotbalisti nu au acceptat.

Asa a aparut si dosarul Transferurilor
, cu nenumaratele aminari si intoarceri de situatie - inca o pata neagra pe blazonul fostului capitan.

Intre timp au aparut si detaliile colaborarii sale cu Securitatea, intre 1986-1989. Fostul capitan al Craiovei isi turnase antrenorul si colegii. Legatura sa cu Dinamo de mai tirziu fusese cimentata inca din tinerete.

Nu in ultimul rind, imaginea de simbol al fotbalului a fost facuta tandari de esecurile pe linie in afaceri. Aproape toate business-urile sale au fost falimentare, a ramas dator la multi furnizori. Nu e un lucru de blamat, oricui i se poate intimpla; dar la Gica Popescu a fost semnificativ faptul ca a imprumutat constient capitalul sau de imagine tuturor acestor afaceri indoielnice (imobiliare, comert etc), beneficiind astfel de un tratament evident favorabil din partea tuturor partenerilor.

Pe scurt, fotbalistul exceptional Gica Popescu si-a epuizat rapid capitalul de incredere in anii de dupa retragerea din teren. Iar cititorii HotNews.ro (dar si de pe alte platforme online) stiu asta si au sanctionat drastic pozitionarile populiste ale unor politicieni care, inca o data, sint rupti de realitate. Ei, acesti politicieni, trebuie sa scape odata de acest populism desantat care risca sa bulverse reguli si proceduri normale. Ei trebuie eliberati din inchisoarea in care singuri s-au virit.

De data asta, din afacerea gratierii lui Gica Popescu ar pierde toata lumea, inclusiv cei care viseaza la un castig.pe termen scurt. Ar fi un gest toxic, un gest de inadecvare la realitate, ar fi o viciere a actului de justitie care tocmai si-a cistigat un respect binemeritat in rindul microbistilor prin trimiterea la inchisoare a celor 8 din Dosarul Transferurilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11380 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    Pai asta arata doar ca au facut foarte bine (Vineri, 7 martie 2014, 17:12)

    LiviuX [utilizator]

    cerand gratierea, prin prisma lor. Nu ai facut decat sa dovedesti asta. Ca doar "cine se seamana se aduna", si "corb la corb nu-si scoate ochii"!
  • +26 (26 voturi)    
    Gica Popescu (Vineri, 7 martie 2014, 17:23)

    RichardJ [utilizator]

    Faptul ca s-a intors in tara la Dinamo (dupa ce a avut negocieri si cu Craiova !!) pentru cativa euro in plus poate sa ne spuna multe despre caracterul lui. Tin minte ca a jucat 4,5 meciuri pe care le-a facut praf si s-a retras in "glorie".

    Lacomia, domnilor, mi se pare definitorie in cazul acesta.
    • +3 (15 voturi)    
      Tii mite doar ce vrei tu (Vineri, 7 martie 2014, 17:50)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui RichardJ

      1. Faptul ca a jucat la Dinamo sau oriunde altundeva e irelevant complet pentru problemele sale juridice.
      2. Dupa ce a jucat la dinamo si a fost facut cu ou si cu otet in cel mai pur stil romanesc, s-a transferat la Hanover, in prima liga germana, unde a in mod sigur a cistigat mult peste ce-i dadea Dinami si a fost si apreciat. Ceea ce zice multe despre capacitatea romanului de a evalua si de a avea asteptari proportionale cu ceea ce ofera. Asta mai ales in fotbal, da' boala e cumva generala
      • +21 (21 voturi)    
        Asa de mult a fost apreciat (Vineri, 7 martie 2014, 18:30)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        ca presa sportive din Germania spunea ca Gica POPESCU seamana cu un politai in intersectie; da din maini si nu face nimic!
        Toata stima pentru Gica POPESCU jucatorul (desi dupa cum se vede si/a turnat apropiatii), dar mare scarba pentru omul Gica POPESCU.
        Merita mai mult bulau!
      • +7 (9 voturi)    
        Posibil (Vineri, 7 martie 2014, 19:05)

        RichardJ [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Salut Bogdan,

        1. Ai dreptate. E irelevant faptul ca a jucat la Dinamo sau la orice alta echipa dpdv juridic. Ce e relevant pentru mine e faptul ca a jucat la Dinamo si nu la Craiova ( pentru ca era platit mai prost, dar extrem de iubit ). Nu zic ca pentru asta merita sa fie condamnat, dar merita sa nu fie gratiat. Ce om cu caracter deosebit e el ca merite gratierea ?

        2. Referitor la capacitatea suporterului roman e usor de spus - asa jucator, asa suporteri. Hagi de ce nu a iesit sifonat dupa conflictul cu celalalt Becali ?
  • +29 (29 voturi)    
    corect articol, (Vineri, 7 martie 2014, 17:31)

    victor L [utilizator]

    un NU gratierii.
    Cit despre cei 3 politicieni (de fapt sint 4, caci plagiatorul iarasi s-a dedublat. In prim ministru si cetatean :P ), niste jagardele.
  • +23 (23 voturi)    
    gica la inchisoare (Vineri, 7 martie 2014, 17:33)

    abrahamlincoln [utilizator]

    sa stea frumos in inchisoare , legea e lege pentru toti cetatenii tarii! ai gresit, platesti. punct.
  • +20 (20 voturi)    
    Pomana politica (Vineri, 7 martie 2014, 18:06)

    bigbrother [utilizator]

    Ciolanul electoral le-a luat ochii la toti si vor face pe dracu in patru sa il inhate. Giga Popescu e doar un motiv pe o lista, un mod de a ajunge la ciolan, nu ii intereseaza de fapt omul cat votantii pe care ii poate aduce. Dar suna bine sa se erijeze in aparatorul celor slabi.

    Politica este perceptie. Daca inca mai exista oameni care cred ca politicienii sunt altruisti, ca actiunile lor sunt dezinteresate..trezirea!

    Acum se poarta gratierile in cautare de capital electoral. Maine, se vor scoate de la naftalina batranii, copiii, cazurile sociale cu probleme si orice va stoarce o lacrima din ochii votantilor.

    S-a ajuns la situatia in care clasa politica asociaza ideea de patriot cu cea de hot. Adica nu conteaza daca a furat, patriotul trebuie sa fii gratiat. Daca mai inalta o biserica, are puncte suplimentare. Ajuta cativa oameni, deja e in topuri si justita este basista, niste nenorociti care nu stiu de mila oamenilor.

    Ma "bucur" totusi ca o fac acum, isi dau arama pe fata iar noi avem sansa sa ne dam seama cine merita sau nu votul nostru.
  • +11 (11 voturi)    
    Pretext pt. gratiere si amnistie ! (Vineri, 7 martie 2014, 18:23)

    Andra99 [utilizator]

    Aceasta tevatura populista pe spinarea lui Gica Popescu a fost lansata in spatiul public pentru a da o nota de legitimitate legii amnistiei si gratierii. Asa cum si in Germania sportivi celebri au platit pentru infractiunile comise, asa si Gica Popescu trebuie sa dea socoteala. Banii nu acum trebuia sa-i plateasca statului roman, ci atunci cand era cazul. De asemenea, el nu si-a recunoscut vina si nici nu a aratat cainta pentru faptele comise.
  • +12 (12 voturi)    
    interviu Gica Popescu ! (Vineri, 7 martie 2014, 18:36)

    liviusmaximus [utilizator]

    extras din Rise Pj: "Frații Becali sunt cei care v-au atras în Dosarul Transferurilor ?
    Nu vreau să vorbesc despre acest lucru. N-am vorbit niciodată, de când a început acest dosar. Nu voi vorbi nici acum și nu voi vorbi nici după aceea, după ce va fi terminat. Nu m-a atras nimeni în acest doar. Fiecare e responsabil de ceea ce face, de propriile acțiuni. Eu sunt responsabil de tot ce am făcut, inclusiv de acest lucru."
    • +2 (4 voturi)    
      da Cica (Vineri, 7 martie 2014, 19:15)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

      si nu uita ..am mai scris....poate cineva iti spune ....ai pacate fata de Craiova!...trebuie a le stergi
      Mari pacate! Craiova inseamna zecii de mii de oameni, pe stadioane si la Tv si suflete pierdute ,pe care trebuie sa le scpti din iad! RETINE! care au gajat cu sufletul lor!..pentru o dorinta imateriala ..a fi sportiv si corect! si nu ai pricept aceasta iubire publica! Asta e maxim si ..trebuie rascumparat!
      • 0 (0 voturi)    
        pai tocmai (Luni, 10 martie 2014, 10:42)

        hatru [utilizator] i-a raspuns lui sabo

        Pentru ce-a facut in teren a fost platit cu varf si indesat. Pentru driblinguril la Codul Penal sa plateasca.
  • +8 (8 voturi)    
    petitie contre gratierii (Vineri, 7 martie 2014, 20:38)

    sose [utilizator]

    daca sunteti pentru un NU gratierii, puteti semna petitia:

    http://www.petitieonline.com/stop_graierii_lui_popescu
  • 0 (2 voturi)    
    totusi (Sâmbătă, 8 martie 2014, 3:40)

    anonim3 [utilizator]

    Eu cred ca ar fi bine sa fie gratiat, dar nu inainte de a petrece cateva luni in inchisoare, si doar daca-si recunoaste vinovatia si repara prejudiciul creat banului public. Cei care doresc sa-l vada liber, sa faca mai bine cheta pentru aceasta reparatie.
    In ceea ce-i priveste pe ceilalti condamnati din acest lot, astept o aplicare a confiscarii extinse.
  • +4 (4 voturi)    
    Complet incorect sa fie gratiat! (Sâmbătă, 8 martie 2014, 6:46)

    alcetatii [utilizator]

    ..Am auzit zilele astea doua discutii interesante legate de condamnarea lui Gica:
    1. "Daca Gica a fost bagat in puscarie pentru ca a furat, de ce Serban Huidu a fost achitat, desi a omorat oameni?" Raspunsul e simplu: Huidu a omorat fara intentie (dar, ce-i drept, dintr-o prostie imensa si periculoasa, pe care o vedem la tot pasul pe drumurile din RO!), pe cand Gica a furat premeditat, in completa cunostinta de cauza! Cand incalci cu buna stiinta o lege, care e argumentul pentru o eventuala gratiere?
    2. "Condamnarea celor 8 din Dosarul Transferurilor are o valoare net mai mare pentru romanul simplu decat orice condamnare cu executare a unui politician. In cazul acestora din urma, se poate comenta ca decizia a fost partinitoare: <E PSD-ist, inseamna ca l-au bagat la zdup procurorii / judecatorii lui Base!> Sau invers: <E de la PDL, deci Ponta si ai lui l-au infundat!>. In cazul celor 8, astfel de comentarii nu mai au sens, desi sunt convins ca alde Becali si Copos au tras cat au putut de sfori ca sa scape de condamnarea cu executare.
    Explicatia pentru "omenia" pe care politicienii nostri o arata acum pentru Gica este simpla: o eventuala gratiere ar fi un precedent extrem de convenabil pentru orice politician care va ajunge intr-o situatie similara: "Pe Gica l-ati gratiat, asa ca puteti sa ma gratiati si pe mine!"
    PS. Chiar si fara gratieri, sunt convins ca, in cel mai scurt timp, toti cei 8 or sa acuze "probleme de sanatate", "tratament inuman in penitenciar", "necesitatea iminenta a unei interventii chirurgicale" s.a.m.d....
  • +3 (3 voturi)    
    A platit impozit pe ce-a furat (Sâmbătă, 8 martie 2014, 15:18)

    Ager Press [utilizator]

    Se vehiculeaza intens un argument in favoarea clementei: "Spre deosebire de ceilalţi condamnaţi din „Dosarul Transferurilor”, Gică Popescu a dovedit bună-credinţă, grăbindu-se să plătească statului impozite de 400.000 de euro în momentul în care a fost avertizat public că se află în culpă" (Cartianu, Adevarul; dar si Oanta, ProTV, etc). Abureala este monumentala: FURI 1.500.000 de euro, apoi mergi GRABIT la ANAF si PLATESTI IMPOZIT pe venit, iar din acel moment restul de 1.100.000 sunt banii tai CASTIGATI CINSTIT. Curat vorba romaneasca: "s-a intalnit hotul cu prostul!".
    • -1 (1 vot)    
      a platit impozit pe ce nu a declarat (Luni, 10 martie 2014, 10:58)

      ChooseFiveninefour [anonim] i-a raspuns lui Ager Press

      pai clubul care a fost pagubit nu s-a constituit parte civila ...deci nu e nici un furt
  • -1 (1 vot)