Ce a descoperit Antonescu la Gadea

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 4 martie 2014, 12:45 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
"Vindeti iefin, manipulati, prostiti lumea, sunteti propagandist pesedist, armata de propaganda, asemenea mizerii n-am vazut in 25 de ani, vorbiti mult si inexact, afirmati aceasta calomnie ingrozitoare, spuneti o porcarie, aveti una si buna: Jos Basescu, dvs pontati injuraturile si mataniile, nu aveti voie sa insirati pe aici bolile grave ale unor oameni, nu e frumos ce faceti" iar acestea fiind spuse Crin Antonescu l-a adus pe Mihai Gadea in pragul crizei de nervi. Nimeni nu putea explica mai bine ce face Antena 3 seara de seara decat un bun cunoscator al bucatariei interne, un initiat in ritualurile de mai sus de pe vremea cand era rasfatat in emisiuni.

A fost o pantalonada, am asistat la scene burlesti cu replici aiuritoare si de un bizar comic de situatie. Ce poate fi mai hilar decat scena cu un Antonescu clipind vesel catre un Gadea sufocat de furie: Sunteti propagandist pesedist. Gadea: Cum va permiteti? Antonescu: Uite-asa!

Ce poate fi mai grotesc decat un ziarist facut KO in propria emisiune aruncand prosopul, marturisind unui politician in direct ca "in mod real si uman am tinut si continui sa tin la dvs" sau precizand solemn ca i-a trimis mama un sms in timpul emisiunii sa-l intrebe "cum, de ce va certati".

Ce poate fi mai umilitor pentru reputatia unui calau de politicieni decat un Antonescu plictisit aruncandu-i peste umar unui Badea putin debusolat: Sa terminam emisiunea ca nu mai suport tristetea domnului Gadea.

A fost insa un duel fara castigatori. Antonescu i-a facut harcea parcea pe Gadea&co la ei acasa dar principialitatea lui de azi pune intr-o lumina si mai urata lispa de scrupule de ieri. Liderul PNL nu doar ca a participat cu elan, pe vremea cand era in USL, la totate ororile descrise mai sus, dar era perfect constient de mocirla in care se balaceste.

Liderul PNL tipa ca din gura de sarpe abia azi, cand Gadea si Badea au aplicat instrumentele de tortura mediatica pe pielea lui. Cand loveau in dusmanii comuni, linsajul, minciuna, manipularea, propaganda, mizeria, porcaria, calomnia, injuratura erau bune, le incuraja si le frecventa asiduu impreuna cu liberalii sai. Cand se intorc impotriva lui, le denunta cutremurat de scarba.

De ce nu le-a mers cu Antonescu? Acesti sangerosi "taietori de capete" s-au obisnuit cu executiile in lipsa, cu dueluri imaginare, cu monologul delirant in fata oglinzii. In rest, se ocupa cu menajul politicienilor, cu spalatura profi si cu servicii complete de satisfacere a clientului. Pusi sa ridice in slavi sau sa execute, sa inchine ode sau sa calomnieze, au uitat cum arata o confruntare adevarata, si-au pierdut capacitatea de a gandi autonom si liber.

Au renuntat demult sa mai dezbata jurnalistic, sa asculte si sa intrebe pe baza de argumente, de logica si de bun simt. Daca adversarul are ocazia sa se apere, sa-i demaste, cum a procedat Crin Antonescu luni seara, rezulta ceva fara cap si coada, o incaierare zgomotoasa intre specii din aceeasi haita, eliminari reciproce din univers, amenintari scolaresti cu suprimarea fizica.

Publicului i se ofera un altfel de show degradant si ocazia sa rada cu gura putin stramba. Rareori avem ocazia sa asistam la spectactacolul unic si irepetabil al nemerniciei duioase, al ticalosiei care, iata, uneori binedispune.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














51854 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    //// (Marţi, 4 martie 2014, 12:55)

    hmara [utilizator]

    Ce a citit?
    Disperare, nervi.

    Trebuia sa le citeasca mai demult.
    Halal.
    • +22 (56 voturi)    
      Pacat ca Antonescua tradat Drepata.Cum sa-l iertam (Marţi, 4 martie 2014, 13:30)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Pentru prima oara am stat la emisiunea lui Gadea cap coada. Parca presimteam ca n-o sa regret. A fost intr-adevar un regal. Gadea umilit la el in "parohie". Desi nu m-am mirat, stiam cu totii ca Antonescu este un bun orator, cu verb, cu replica la purtator, spontan, stapaneste limba romana cu desavarsire, arta oratoriala ii este manusa... am mai vazut in Gadea umilit, strivit ca un gandac, facut tandari, un Badea la fel. Am vazut doi bufoni slugarnici facuti la ora maxima de audienta, tavaliti de Antonescu cu atata usurinta cum rar am mai vazut.
      Ce pacat ca Antonescu se pricepe numai la asta!
      Ce pacat ca Antonescu a tradat dreapta aliindu-se cu baronii si penalii lui Ponta!
      Ce pacat ca Ponta nu este consecvent, serios cand vorbim de politica in sine!
      • +29 (39 voturi)    
        am rupt biroul cu capul! (Marţi, 4 martie 2014, 13:45)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        mai lipsea sa zici: "Ar fi formidabil daca Antonescu ar sterge tradarea dreptei recunoscand drept comandant suprem pe Ele...",

        Imi permit sa iti desfiintez putin noul idol:
        este un bun orator = stie sa insire cuvinte sforaitoare
        cu verb = stii pe cineva care comunica doar prin adjective?
        cu replica la purtator = "ba pe-a matii" nu este o replica
        stapaneste limba romana cu desavarsire = o calitate exceptionala atunci cand primeste misiuni FMI
        arta oratoriala ii vine ca o manusa = ca o manusa de box mai exact.
        • +23 (27 voturi)    
          Cacarau nu a avut un oponent la Antena 3! (Marţi, 4 martie 2014, 16:10)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          A avut o sluga! Azi, cand a vorbit in Parlament, Cacarau a fost inodor si incolor. Pentru ca singurul oponent era el insusi....A dat-o din nou cu Basescu, cu Iohannis, bla, bla, bla!
          Citesc din clasici aflati la Cotroceni:" Antonescu este lipsit de continut!" sau "Cum sa iau un copil cu mintea lui Crin la Cotroceni? Il las sa mai creasca!"
      • +7 (9 voturi)    
        L-a facut.... (Marţi, 4 martie 2014, 20:12)

        Ronin [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        ....ca la barbut. Gadea a fost jenant, barbugiu` a facut ce a vrut din el.
    • +36 (42 voturi)    
      cred ca acuzatiile lui Antonescu la adresa (Marţi, 4 martie 2014, 15:16)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      lui Gadea sunt printre singurele adevaruri spuse de el....mai bine mai tarziu decat niciodata.
      • +3 (3 voturi)    
        oricum, (Miercuri, 5 martie 2014, 10:28)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        asta nu inseamna ca si-a spalat pacatele.
        ce, acum vrea sa pozeze in alba ca zapada?
        nici dunarea nu-l spala.
  • +39 (45 voturi)    
    Da (Marţi, 4 martie 2014, 12:56)

    emil bobu [utilizator]

    S-ar putea scrie istorii intregi despre cum comunistii (astazi P$D-ul) au luptat impotriva gandirii independente. Uitati-va doar la cativa postaci de pe aici, care apar in haite cand li se da comanda de sus.
  • +38 (48 voturi)    
    gadea = latrina 3 (Marţi, 4 martie 2014, 13:13)

    nash pandelica [utilizator]

    a tot repetat, mai ales cand vorbea de sine insusi, latina 3 face si drege.
    este o recunoastere a celor zise de base, ca ei nu sunt jurnalisti, n'au opinii individuale si deontologism,
    ei sunt salariatii varanului,. o armata de tonomate.

    da, kkrau are vorbe destule in gusha, date afara in replici taioase.
    de la celebrul interviu cu mru n'a mai luat gadele asa o batuta.

    in rest, dl. tapalaga a prins bine intamplarea.

    as mai aduga si bagarea in seama a lui badea, si el pus in insectar de crineatza.

    si, inchei cu iesirea de mare maiestru: e cazul sa incheiem seara, caci dl gadea este plictisit deja.
    caci, gadele cazuse in melancolie blegoasa, nu intelegea, pur si simplu, unde o zbarcise.

    n'am vazut tot, dar nu mi'a parut rau ca m'am oprit la latrina, cu toata putoarea, caci spectacolul a meritat.
    • +22 (26 voturi)    
      masochism ? (Marţi, 4 martie 2014, 15:35)

      math [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Si eu recunosc ca citind despre emisiune m-am uitat cap-coada la reluare pana la ora 3am. Gadea nu a mai luat-o pe coaja pentu ca nu s-a luptat cu nimeni. El este obisnuit sa alerge singur, cu un cor de aplaudaci-raspandaci. Daca va amintiti scena cu proba de atletism din filmul Dictatorul, in care castiga 14 titluri olimpice la jocurile organizate de el insusi !? El dadea startul la cateva secunde dupa ce pleca, apoi ii impusca pe ceilalti si pe arbitrii...
      Starea de spirit dupa acea emisiune a fost perplexitatea. Oamenii astia de paie au mai spus cate ceva izvorat din putul gandirii. Nu numai propaganda si limba de lemn obisnuita.
      • +14 (18 voturi)    
        mda (Marţi, 4 martie 2014, 18:15)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui math

        nasol cand producatorul nu e inteles pe...tematica cu invitatul.
        cand tonta apare, orice surpriza dispare ! :)
        cand rolurile sunt bine impartite, replicile bine invatzate, atunci iese.
        cu oameni ca ciuvica, nistorescu, fostul menistru de la cultura, si inca vreo cativa ...permanenti, iemisiunili ies struna.

        sper ca varanu sa primesca si el ce merita, ca vad ca juzii lucreaza cu spor.
        atunci, o sa vedem unde'si gasesc astia de munca. poate la ghitza... dar sunt prea multi.
        cretzuleasca s'a aranjat din timp.
  • +30 (42 voturi)    
    Gadea (Marţi, 4 martie 2014, 13:15)

    sunrise111 [utilizator]

    Gadea este o rusine nationala, nu ar trebui sa intre in istoria jurnalismului dar din pacate o sa ramana sper ultimul ...ca un jurnalist care nu are legatura cu profesia sa (de jurnalist), nu are pareri proprii el doar executa niste ordine ca multi altii de fapt, Antena 3 nu ar trebui sa existe.
    Ar trebui sa ne interesam cum sa refuzam sa mai platim acest post, ar trebui sa renuntam toti la cablu daca nu se scoate din grila....
    • -14 (32 voturi)    
      ar fi mai simplu.... (Marţi, 4 martie 2014, 13:46)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui sunrise111

      ...daca nu v-ati uita la Antene. Chiar daca nu va plac, comentariile voastre, dovedesc ca sunteti telespectatori fideli. La ora actuala,cred ca fanii lui Basescu sunt cei care se mai uita la emisiunile lui Gadea, in afara de cei implicati direct in politica. Cel putin asta este concluzia pe care o trag, daca ma uit la cunoscutii mei.
      • +7 (15 voturi)    
        Inainte sa il injuri... (Marţi, 4 martie 2014, 15:38)

        math [utilizator] i-a raspuns lui minos

        .. este recomandat sa vezi ce face, ce spune si ce are in cap (dobitocul). Din acest motiv ma uit la toate posturile de "stiri" inclusiv latrinele PSD-ului.
        • +1 (1 vot)    
          Daca ai atata timp liber... (Miercuri, 5 martie 2014, 10:43)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui math

          ..si dispozitie sa gusti din "latrine" doar ca sa vezi, iar si iar, ce gust au - asta spune ceva despre tine si despre ceilalti ca tine.
      • +2 (6 voturi)    
        Stai linistit , nu ne uitam! (Marţi, 4 martie 2014, 23:09)

        gazania [utilizator] i-a raspuns lui minos

        TOT ce aflu despre Antene e din ziare, cred ca la fel procedeaza si altii.
  • +35 (45 voturi)    
    ziarist? (Marţi, 4 martie 2014, 13:16)

    dorurach [anonim]

    Doar o singura obiectie...spune-ti:"ce poate fi mai grotesc decat un ziarist facut KO".Cine este ziaristul?Gadea este ziarist?Ma faceti sa rad domnule Tapalaga!Ziaristi sunteti d-voastra,Turcescu,Turturica insa nu cred ca Gadea este sau a fost vreodata ziarist.Dansul este ceea cei arata numele,un gade,un taietor de capete la comanda securistului si infractorului Voiculescu.O unealta.Nimic alceva.
  • +36 (46 voturi)    
    da (Marţi, 4 martie 2014, 13:21)

    amanda13 [utilizator]

    Dupa ce am vazut titlu de pe Hotnews am cautat emisiunea live on-line (pentru prima data dupa ani de zile in care nu am vazut nicio emisiune a antenelor) si a fost intr-adevar un show desavarsit al ticalosiei si al lipsei de scrupul. Unul insa care iti lasa un gust amar din mai multe motive: 1) iti este cumva rusine de lipsa nefireasca de rusine a unora care isi permit asemenea gesturi la telaviziune (mai ales momentul cu Badea a fost monumental in acest sens) 2) iti dai seama ca Antonescu stie perfect ce se va revarsa asupra lui fiindca i-a placut asta atunci cand li se intampla altora 3) iti dai seama ca, desi la granita Romaniei aproape incepe razboiul, in tara lumea se holbeaza la niste papitoi 4) iti este rusine de tara ta - da asta este cuvantul - fiindca iti dai seama ce diferenta imensa este intre vest si o tara de telespectatori care permit asemenea derapaje fara sa protesteze. In Vest o emisiune de tipul "injuram aici" la o televiziune de stiri nu ar fi permisa niciodata si asta fiindca publicul ar dezavua-o 5) iti este rusine de tine fiindca esti constient de mizeria la care te uiti si fiindca iti dai seama ca iti provoaca o bucurie ciudata. Intr-un cuvant, o emisiune care ne pune pe toti intr-o lumina jenanta :(
    • +18 (28 voturi)    
      as fi curios (Marţi, 4 martie 2014, 13:29)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      daca cineva s'ar obosi sa faca un sondaj de opinie in randul obijnuitilor latrine 3, as fi curios cam ce'au inteles ei.
      eu cred ca 99% dintre acestia au fost chiar fericiti, cum l'a infundat gadea pe antonescu....
      ironiile lui antonescu au fost destul de greu de inteles pentru ascultatorii obijnuiti ai latrinelor.
      si ca, intr'adevar, kkarau e la brat cu base, impotriva boborului.
      • -14 (28 voturi)    
        obisnuitii antenelor sunt f putini (Marţi, 4 martie 2014, 14:03)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Voi cei care credeti ca cei 7,2 milioane au votat cu USL pt ca le place de ei. Nu intelegeti ca acela a fost un vot anti -Basescu si anti-PDL? Asa cum in 2004 cei care au votat cu Basescu au votat, de fapt, importiva lui Nastase.

        Obisnuitii telespectatori ai antenelor sunt membrii de partid, postacii din toate taberele si basistii. Este o concluzie clara pe care o trag din postarile de pe forumuri si din ce aflu de la cunoscutii mei. Nu cunosc nici un basist care sa nu se uite la constant la emisiunile lui Gadea si cunosc destui. Ironic, dar chiar dusmanii fac audienta emisiunii acestui pseudo-jurnalist.
        • +10 (20 voturi)    
          Cui ii pasa de concluziile tale? (Marţi, 4 martie 2014, 14:57)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui minos

          Sau crezi ca ai scris o noua Biblie si concluziile tale sunt litera de lege?

          "Nu cunosc nici un basist care sa nu se uite la constant la emisiunile lui Gadea si cunosc destui" Asa, deci daca tu nu "cunosti", nu exista, nu?

          Te bagi in seama pe-aici ca musca in.. hai sa zicem asa, pentru tine, lapte maroniu.
            #showComment#showComment
        • -1 (3 voturi)    
          chiar crezi... (Miercuri, 5 martie 2014, 0:11)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui minos

          ... ca inteligentii astia vor fi de acord cu ce ai spus? Sau ca au inteles toti? Cred ca-ti dai seama ca se recunosc in partea a doua a comentariului tau.
  • +28 (36 voturi)    
    Aceeasi greatza (Marţi, 4 martie 2014, 13:23)

    Daniels22026 [utilizator]

    Antonescu nu se va intoarce niciodata la moralitate. Doar simuleaza moralitatea, insa nu crede in ea.

    Antonescu poate sa-si ceara scuze in genunchi. Stiu ca e in stare. Dar nu l-as putea vota niciodata de bunavoie. Nu voi mai avea niciodata incredere in el. Nici un minim de incredere. Sa fie sanatos, dar pentru mine aceasta persoana nu mai este frecventabila. Orice ar spune si orice ar face.

    Omul asta e in stare oricind sa se balaceasca in orice mocirla. Pentru putere, Antonescu accepta orice compromis, fara scrupule. Asa cum bine observa Dan Tapalaga. Astazi Antonescu are nevoie de votul meu, doar pentru ca nu poate obtine voturi mai multe de la milioanele de uslamisti. Mi-e greatza.
  • +18 (26 voturi)    
    Ingrozitor (Marţi, 4 martie 2014, 13:31)

    MarcelP [utilizator]

    Iti vine sa razi, dar totusi, e groaznic ce se intampla. Ca in 2014 mai avem asemenea "presa" e un lucru ingrozitor. Ca astfel de oameni fac si desfac agende de politicieni - inimaginabil intr-o tara civilizata. Stiu ca Romania nu e civilizata. Totusi, nu pot intelege cum se uita atatia in continuare la A3. Asta nu o sa pot intelege niciodata.
  • +14 (18 voturi)    
    Exorcizare ratata! (Marţi, 4 martie 2014, 13:41)

    GRANDFATHER [anonim]

    Domnule Mihai Gadea, in emisiunea Dvs. de aseara ati fost patetic, penibil si lamentabil de " plangacios"! Un esec total! In mod normal ar trebui sa va dati demisia! Ati incercat o actiune de "exorcizare" si nu va iesit! "Diavolul" a fost acolo, va dominat total si va "invins"! Pentru ca nu ati reusit sa va depasiti propriile Dvs, angoase, arogante, si ambitii! V-ati straduit intr-un mod penbil sa-l "inghesuiti" pe "diavol" in propriile Dvs. "canoane" si nu ati reusit! V-ati comportat ca un inchizitor al Papei Grigore al-XI-lea sau ca un anchetator&acuzator din perioada terorii staliniste, ati vrut sa fiti un "Torquemada"si/sau "Andrei Jdanov", dar nu ati reusit sa fiti decat un "Gadea" angoasat si - in anumite momente - usor isteric! Imi este clar ca aveti o imagine&parere hiperbolizata despre Dvs. si ca de la inaltimea biroului/functiei din "Turnul Intact" nu mai percepeti in mod corect realitatea! Usor ametit de succesul "de piata" al postului pe care il conduceti si cu perceptia "alterata" de graficele de "rating"(audienta) si "market share"(cota de piata), ati inceput sa nu mai percepeti corect realitatea din strada/societate si sa credeti din ce in ce mai tare in rolul "mesianic" al Dvs. si al "firmei" pe care o conduceti! Coborati cat mai repede la firul ierbii pentru a va regasi linistea sufleteasca! Aveti mare nevoie de asta! Va doresc numai bine si s-auzim numai de bine! (PS1 - Despre prestatia domnului Mircea Badea de pe "pasa" cu "Sinteza Zilei" si "In Gura Presei", nu pot sa spun decat ca domnia sa a fost egal cu sine insusi, adica a fost ceva intre un actor de stand up comedy si bufonul regelui! PS2 - Este degradant sa-i puneti pe agajatii(subalternii) Dvs. in situatia penibila sa "explice" publicului privitor, cat de inteligent si eclatant ati fost in emisiunea de aseara si cat de perfid a fost "deavolul" cu care v-ati confruntat! Chiar si Dvs. domnule Mihai Gadea puteti avea o zi mai proasta, puteti avea un esec! Asa merg lucrurile!
    • +18 (22 voturi)    
      . (Marţi, 4 martie 2014, 14:19)

      boierash [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

      privitorii obisnuiti ai lui mihai gadea si-au putut da seama aseara ca omul nu se descurca atunci cand se incalca obiectul de activitate al postului. S-a mai intamplat atunci cand l-a avut invitat pe MRU. Practic, a fost un format de emisiune ne-uzuala pt antena 3. In orice alta ocazie in studio-ul acela oamenii isi dau dreptate unul altuia, fac concurs de balacarit presedintele. Acum, a venit un fost camarad de pe frontul balacarelii presedintelui cu creierul putin aeresit care a uitat sa-si dea dreptate cu gazda. Nu-i venea sa creada lui gadea ca Antonescu ar avea deja alta grija decat injuratul lui Basescu. Practic, Gadea e un ziarist extrem de limitat; are un bagaj de max 1000 cuvinte in vocabular. Dar reuseste sa potoleasca foamea romanului; emisiunea lui tine de foame al dracului de bine. Stomacul e locul in care atat foamea cat si sentimente precum ura isi au originea. Iar gadea comuta doar in stomacul romanului intre 2 glande. El crede insa ca face istorie la televizor si ca e unic. Practic nu poate face fata unei dezbateri. Aseara a fost o dezbatere usurica, fara teme economice, sociale, etc. La oricare din astea Antonescu era nul iar gadea simplu chibit. A fost totusi o dezbatere in care Antonescu a aratat ca e un mai bun palavragiu decat gadea si, ce-i drept, e un tip care poate sa faca un misto agreabil, ca in studentie. Pt doar astea 2 calitati antonescu vrea sa fie presedinte, iar gadea l-ar vota inca.
  • -16 (28 voturi)    
    Deci recunoasteti lasitatea lui bas, dl tapalaga (Marţi, 4 martie 2014, 13:54)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Cand spuneti ca astia sunt obisnuiti cu executiile in lipsa e fiindca n-au avut ocazia sa execute in prezenta omului in cauza adica nea bas. Care desi a fost invitat de nenumarate ori, din teama si lasitate nu a venit niciodata la a3, preferand sa mearga acolo unde putea sa dea el intrebarile in plic in avans. Probabil ca pe aceia ii considerati mai jurnalisti decat cei de la a3, dl tapalaga. Macar diferenta asta ar trebui sa o recunoasteti intre un om care are curajul sa raspunda la orice intrebare si un las care se ascunde prin cotloane mizerabile.
    • +8 (20 voturi)    
      Da, exact asta a "recunoscut" domnul Tapalaga. (Marţi, 4 martie 2014, 15:02)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      Cat de perspicace esti acolo in turnul ala de stupiditate.
  • -16 (24 voturi)    
    Incremeniti in proiect (Marţi, 4 martie 2014, 14:04)

    builder2000 [utilizator]

    Tapalaga rade de Gadea fara sa realizeze ca precum anti-basismul este depasit la fel este si basismul. La fel ca si Gadea dupa emisiunea de ieri nu reuseste sa-si revina dupa infrangerea cumplita din 2012 ramanand aparent tarat pe viata de aceasta. Basismul n-a invins dragul meu ci a fost distrus in 2012, asta este si motivul pentru care USL-ul astazi nu mai exista.
    • +22 (26 voturi)    
      Tu esti incremenit in proiect. (Marţi, 4 martie 2014, 14:28)

      mictatorul [utilizator] i-a raspuns lui builder2000

      Folosirea termenului de "basist" iti tradeaza limitele. Te asigur ca nimeni nu l-a iubit pe Basescu pentru altceva decat cele sustinute : stat de drept, independenta justitiei, reforma. Mai putin pentru cele facute, unde a fost submediocru. Basescu insa a fost singurul de pe scena politica care a sustinut, macar declarativ. o reforma de fond a statului, dupa 20 de ani de asa-zise reforme.
      In partea cealalta, nici o zvacnire, din contra, numai tendinte retrograde, de legalizare a baronilor si repudiere a occidentului.
      Voi sunteti incremeniti intr-o gandire in termeni partizani. Credeti ca oamenii sunt "cu X" sau "cu Y" orbeste, asa cum sunteti voi; Nici vorba. Cunosc o gramada de "basisti" cum spuneti voi care nu l-ar fi votat nicidata pe Basescu in fata altuia mai rasarit. Din pacate nu a existat unul mai rasarit pana acum.
      Propaganda antenelor v-a luat mintile. Astazi, cand Basescu nici nu mai poate candida, cand PDL i-a intors spatele, cand are un partid minuscul in sondaje, sa folosesti termenul de "basist" pentru orice e non-uslam iti arata in mod clar limitele mentale.
    • +6 (10 voturi)    
      Tu esti incremenit in proiect. (Marţi, 4 martie 2014, 14:28)

      mictatorul [utilizator] i-a raspuns lui builder2000

      Folosirea termenului de "basist" iti tradeaza limitele. Te asigur ca nimeni nu l-a iubit pe Basescu pentru altceva decat cele sustinute : stat de drept, independenta justitiei, reforma. Mai putin pentru cele facute, unde a fost submediocru. Basescu insa a fost singurul de pe scena politica care a sustinut, macar declarativ. o reforma de fond a statului, dupa 20 de ani de asa-zise reforme.
      In partea cealalta, nici o zvacnire, din contra, numai tendinte retrograde, de legalizare a baronilor si repudiere a occidentului.
      Voi sunteti incremeniti intr-o gandire in termeni partizani. Credeti ca oamenii sunt "cu X" sau "cu Y" orbeste, asa cum sunteti voi; Nici vorba. Cunosc o gramada de "basisti" cum spuneti voi care nu l-ar fi votat nicidata pe Basescu in fata altuia mai rasarit. Din pacate nu a existat unul mai rasarit pana acum.
      Propaganda antenelor v-a luat mintile. ///
    • +6 (12 voturi)    
      Cum???? (Marţi, 4 martie 2014, 15:00)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui builder2000

      N-a zi sefu' vostru de trib ca obiectivul este distrugerea regimului Basescu?

      Sa intelegem atunci ca ori Poanta minte cu nerusinare (ceea ce ar fi incredibil), ori ca tu esti prost si nu stii nici macar obiectivele noii aliante guvernamentale?
  • +14 (22 voturi)    
    Antonescu l-a facut (Marţi, 4 martie 2014, 14:17)

    mictatorul [utilizator]

    in sange pe Gadea. Pacat insa ca devoratorii Antenelor sunt prea spalati pe creier ca sa perceapa asta; ei gandesc mereu exact pe dos.
    Pacat ca si Antonescu inca mai miroase a mocirla USL cum au observat si Tapalaga.
  • +7 (13 voturi)    
    mda (Marţi, 4 martie 2014, 14:21)

    Luke [utilizator]

    sublim ca o lupta de cocosi...oricat "spectacol" ar face ramn doua oratanii patetice care care au impartit cuminti cusca unul langa altul pana a venit momentul sa fie aruncati in ring fata in fata.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu prea te pricepi (Miercuri, 5 martie 2014, 9:06)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui Luke

      la "oratanii". Nu exista sa stea cuminti in cusca si in ring sa se bata.
      Doar oamenii pot realiza asta: sa mimeze prietenia pana la momentul in care devine avantajos atacul.

      In atletism unii stau in trena liderului si ataca la un moment dat. Greu este sa alega momentul optim, nici prea devreme (cu riscul sa nu ii tina puterile), dar nici prea tarziu (cand nu mai pot recupera).
      O fi discutat Ponta ceva cu Gabi Szabo (tehnica ei era parca de a porni tare si a conduce toata cursa)?
  • -21 (25 voturi)    
    Antonescu (Marţi, 4 martie 2014, 15:14)

    pecereu [utilizator]

    Este disperat ca i-au inchis antena3 usile.
    Tipa ca un apucat si se face de ras.
    Bravo Gadea pe ei pe mama lor de basisti.
    • +10 (16 voturi)    
      Ai vazut (Marţi, 4 martie 2014, 15:48)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      cumva alta Sinteza Zilei?
      Pentru emisiunea asta Gadea ar putea incasa o amenda babana de la CNA. Chiar si numai pentru enumerarea bolilor sotului lu' madam Campeanu.
  • +2 (6 voturi)    
    Link (Marţi, 4 martie 2014, 21:27)

    Pop Radu [utilizator]

    Va rog postati un link cu emisiunea respectiva. Pare interesanta, din principiu nu ma uit la a3 dar asa ceva merita vazut.
    • 0 (2 voturi)    
      Din pacate... (Miercuri, 5 martie 2014, 8:32)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Pop Radu

      In mod normal, toate inregistrarile emisiunilor "Sinteza Zilei" pot fi urmarite pe link-uri de pe site-ul A3.
      Din pacate pentru curiosi, emisiunea la care facem referire este trunchiata si remontata; pasajele in care Antonescu il face "terci" pe Gadea au fost eliminate!

      Asta dovedeste clar ca Gadea este perfect constient de faptul ca a fost pur si simplu umilit si executat public de catre Antonescu, cu propriile lui arme!
  • +1 (5 voturi)    
    mda (Marţi, 4 martie 2014, 22:41)

    Mowgli [utilizator]

    Legat de acest articol, pentru toata lumea am o intrebare:
    Cu cine veti vota pentru presedentie, cu Antonescu sau cu Ponta? (in turul 2)

    ...si o parere: cred ca dl. Tapalaga este incremenit in proiect exact, dar exact ca si dl. Gadea si ca raspunsul la chestiunea cu prinipialitatea si lipsa de scrupule il gaseste chiar in inregistrarea emisiunii de la Antena 3 desi acesta pana la urma nu conteaza.
    Emisiunea lui Gadea a fost intradevar eveniment asa cum au subtitrat cei de la Antena 3, cred ca a fost mai spumoasa si decat cea cu Ungureanu, dar oricata satifactie va fi dat unora si dezamagire altora miza ei nu este cea aparenta. Antonescu nu a mers acolo ca sa isi verse supararea pe ei sau sa scoata adevarul adevarat la lumina. Antonescu nu i-a desfiintat nici pentru ca nu avea alta alternativa, era posibil si sa ii imbuneze intr-un mod care i-ar fi putut castiga sau limita pierderea de electorat pentru alegerile din toamna, dar cred ca Antonescu a simtit, si a simtit bine, declinul puterii Antenei 3 orientandu-se corespunzator. Daca declinul va fi unul catastrofal pana inainte de alegeri ramane inca un pariu, dar Antena 3 pana la sfarsitul lui 2015 nu va mai fi un factor determinant pentru optiunea politica a romanilor.
    Lasand in urma Antena 3, ramane serioasa problema alegerii presedintelui fiindca nu cred ca poate sa apara o alternativa serioasa pana in toamna, alta decat Ponta sau Antonescu si se pune serios, pentru cei care doresc serios si obiectiv sa aleaga intre ei. In continuare nu cred ca doctrina politica a celor doi trebuie considerata sau ca este determinanta. Singura evaluare care are sens este cat (la suta) din lucrurile sau pozitiile adoptate, de interes pentru Romania, facute de Ponta au fost benefice tarii si cat la suta dintre cele ale lui Antonescu. Cum altfel se poate alege intre un mielusel previzibil dar atras in atmosfera penala autohtona sau un imprevizibil cu un foarte serios potential de distrugere. Viitorul e mai incert ca niciodata.
  • -1 (5 voturi)    
    Obsesiile unui jurnalist!! (Marţi, 4 martie 2014, 22:43)

    cim [utilizator]

    Basescu e devina..
  • +1 (5 voturi)    
    Aveti perfecta dreptate! (Marţi, 4 martie 2014, 23:05)

    gazania [utilizator]

    Acelasi lucru am scris si eu in alta parte dar nu cu talentul dvs si in cuvinte mai putine.Mi-a lasat un gust amar totul.
  • +1 (1 vot)    
    calcand pe cadavre (Miercuri, 5 martie 2014, 8:10)

    wladislaw [utilizator]

    Asa isi face campanie electorala dl Antonescu. Ar putea sa cumpere o piata intreaga de usturoi ca tot nu i-ar mirosi gura, sau, cel putin, nu ar recunoaste acest lucru.
    Dar... realitatea este ca dl Antonescu a crescut deja in sondaje in mediul rural si, poate, in mediul academic debusolat in a da un verdict: plagiator vs repetent magna cum laude. In fond asta e masa critica a USL.