De dragoste si ura cu Eugen

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Marţi, 15 octombrie 2013, 7:58 Actualitate | Opinii


Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
Sambata seara am primit un telefon de la un prieten. „Tu ai auzit ce a spus Nicolaescu la Digi?” ma intreaba omul, medic tanar intr-un spital din Banat. „A inceput sa cante alta melodie. Nu mai inteleg nimic”. Sar speriat la computer sa il ascult pe-al nostru ministru al Sanatatii.

Valsul devenise cazacioc, sala de concerte se facuse club house, Parazitii incepusera sa rimeze pe „O mio babbino caro”. Eugen era insa neschimbat: canta aria reformei la fel de convins, la fel de rabdator. De parca nimic-nimic nu se schimbase.

 
Intai al lui octombrie 2013 putea fi cea mai importanta zi din ultimul deceniu pentru sanatatea romanilor. A fost ziua in care un ministru al Sanatatii, facand parte dintr-o coalitie cu 70% sustinere in Parlament, urma sa anunte cea mai importanta masura de reforma a carierei sale. Era ziua in care putea intr-adevar (si nu sunt cuvinte mari) sa faca istorie.
 
Cea mai importanta propozitie pronuntata in acea zi de ministrul Eugen Nicolaescu, aflat in fata a zeci de jurnalisti, a fost „pachetul de baza este gratuit pentru toti cetatenii, asigurati si neasigurati”. In sala de conferinte s-a iscat o usoara rumoare: acesta urma sa fie principiul esential al noului sistem de sanatate romanesc.

Apoi, ministrul a enumerat, in fata zecilor de microfoane si camere, ce va contine acest pachet de baza: „urgentele, partea de preventie, medicina de familie, medicina comunitara, ambulatoriul de specialitate si servicii de spitalizare” (discursul inca poate fi citit pe site-ul Ministerului Sanatatii). Era limpede: Romania urma sa incerce sa-si reaseze sanatatea pe un model britanic.

In zilele urmatoare au inceput discutiile. In mintea tuturor ramasese lipit principiul esential al acestei reforme, fundatia ei: gratuitatea pachetului de baza pentru toti, platitori sau nu. Generozitate in teorie, dar inadaptare la realitatea unei tari ai carei politicieni refuza sa finanteze suficient sanatatea – spre exemplu, majoritatea serviciilor medicale sunt decontate sub pretul lor real de catre Casa Nationala de Asigurari de Sanatate.

Mai multe voci din sistemul medical au reactionat critic la enuntarea acestui principiu de baza al reformei anuntate de Eugen Nicolaescu: colegi de coalitie precum dr. Florian Popa, conducatori de organizatii profesionale, precum prof. Ecaterina Ionescu, directori ai unor spitale importante precum dr. Monica Pop sau Dan Capatana, expertul in politici de sanatate al SAR, dr. Sorin Paveliu, reprezentanti ai pacientilor, in persoana lui Vasile Barbu.

Un cor la care s-au adaugat alte critici, si mai nuantate, venite din partea unor reprezentanti ai sindicatelor medicilor precum chirurgul Florin Chirculescu sau dr. Dan Peretianu.
 
Era de asteptat ca, in fata tuturor acestor intrebari justificate, ministrul Eugen Nicolaescu va aduce raspunsuri argumentate sau ne va spune care vor fi noile surse de finantare a sistemului. De ce era de asteptat? Pentru ca acelasi ministru al Sanatatii ne povestise cat de minutios a fost pregatita aceasta reforma: „pachetul de servicii medicale de baza este elaborat dupa luni de zile de munca de catre expertii Ministerului impreuna cu cei mai importanti medici din aceasta tara”.

In schimb, intr-o sambata seara, si apoi duminica in alte doua emisiuni televizate, ministrul Eugen ne-a spus ca, de fapt, noi am inteles gresit. Ne-a spus ca pachetul de baza pentru cei neasigurati este mai mic decat cel pentru asigurati. Ne-a spus ca, in fapt, vor exista doua pachete diferite de servicii medicale (exact cum exista de facto si in prezent). Ne-a spus ca valsul pe care-l cantase cu doar doua saptamani in urma fusese preludiul unui cazacioc.

Aceste explicatii „nu si-ar fi avut locul daca toti comentatorii si jurnalistii ar fi inteles pe deplin principiile de baza si logica alcatuirii pachetului de servicii medicale de baza” a simtit nevoia sa adauge ministrul Sanatatii intr-un comunicat oficial. Cum am cazut noi toti in greseala: deopotriva jurnalisti, comentatori, profesori, medici, pacienti, experti din societatea civila. Cu totii ne credeam la Festivalul Enescu, cand colo dansam intr-un club pe ritmuri hip-hop.

Halucinatie in masa! Singurul lucid in sala si in tara: ministrul Eugen.

Ce se ascunde de fapt in spatele acestei uluitoare schimbari? De ce in doar doua saptamani ministrul Eugen a renuntat la fundatia unei reforme pregatite in „luni de zile de munca”? Drept raspuns primim doar invinovatiri infantile - n-am zis asta, de fapt tu n-ai auzit bine.

Povestea Romaniei, tara reformelor eterne in care timpul se consuma cu explicarea inexplicabilului,  continua. O poveste de dragoste si ura... Cu Eugen, in acest episod.

Un post-scriptum de la Andrei Plesu: „Vreau sa vad, la varf, oameni intregi, maturi, ingrijorati de soarta concetatenilor lor, angajati intr-o competenta si coerenta cautare de solutii si nu in caftul de duzina al orgoliilor lor infierbantate”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8928 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Contabilul impertinent Eugenica! (Marţi, 15 octombrie 2013, 8:47)

    hotnewsfil [utilizator]

    Nicolaescu Eugen sta cocotat, de USL, pe gardul virtual, ce imprejmueste domeniul profesionistilor medicinii. Eugenica, intrusul in curtea medicinii, face pe zbirul, da cu bata in personalul medical, el, zbirul de doi bani, neintelegand nimic din tainele acestei meserii.
    Cat de impertinent poate fi acest intrus, ca sa exprime opinii privind buna organizare si functionare a domeniului medical.
    El, complet strain in medicina, sta pe gardul domeniului, nu stie, nu simte ce se petrece acolo, el nefiind trecut prin scolile extrem de dificile, care formeaza doctori si netraind tainele vietii de medic.
    Un parvenit obraznic. Asta e Eugenica.
    Avand complexe de inferioritate imense, fata de profesionistii medicinii, devine isteric chiar si numai cand adulmeca vreo intrebare simpla, in legatura cu ce si de ce vrea sa faca el, din postul de ‘ha, ha!, Ministru SanatatIi’..
  • +13 (17 voturi)    
    Ura! Ura! (Marţi, 15 octombrie 2013, 8:49)

    Wasile [utilizator]

    Vreau să strig ura! Ura! D-nule Nicolaescu, ura noastră este în suflet (știți bancul, nu?)

    Hai mă lași cu reformele ăstora? Caragiale murea de râs acum: schimbăm tot, dar puțin, prin punctele esențiale. Modificăm schimbarea. Alterăm diferențele. Tratăm discriminatoriu la fel. Hahaha!

    Gașcă de incapabili. Nu este rea voință, m-am convins eu după multă vreme. Este prostie. Simplă prostie. Nu-i mai acuzați vă rog pe politicieni de "jocuri murdare" sau alte asemenea mașinațiuni.
  • +1 (7 voturi)    
    ...de dragoste? (Marţi, 15 octombrie 2013, 8:59)

    cliffhanger [anonim]

    Cu Eugen, ma tem ca nu se poate de dragoste, omul este numai ura, din cap pana in picioare. Si nu de azi, de ieri, ci de cand il stim. Iar incompetenta se apara adesea prin ura fata de ceilalti, QED.
    ... si, a propos, cred ca aria se intituleaza "O mio babbino caro", nu "bambino caro"... daca nu ati ascultat Puccini, ci doar Parazitii, uitati-va pe Google!
  • +14 (20 voturi)    
    Cat ii mai suportam???? (Marţi, 15 octombrie 2013, 9:11)

    pavel [anonim]

    pe acesti habarnisti imbecili care nu sunt in stare sa duca un stol de gaste la garla daramite sa conduca ministere, departamente,si chear tara??? Cine i-a votat sa suporte consecintele. Dar cu ce suntem vinovati noi, ceilalti, care nu i-am votat ca sa-i suportam si pe deasupra sa ne si conduca????!!!!!!
  • +9 (15 voturi)    
    pentru Vlad Mixich (Marţi, 15 octombrie 2013, 9:26)

    adrian88000 [utilizator]

    Ar fi bine sa afli si sa ne spui si noua cate ceva despre expertii din minister. Si acei "cei mai importanti medici din acesta tara". Cei care au lucrat luni de zile la aceasta reforma. Cine sunt ? Ce fel de medici si de experti sunt ? Niste ratati cumva ?
    • +7 (11 voturi)    
      iti zic eu unu' doi... (Marţi, 15 octombrie 2013, 10:09)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Monica Pop - prorector probleme sociale si oftalmolog si comentator de cancan-uri pe la toate emisiunile de rahat care care o platesc.

      Serban Bradisteanu - cardiolog cocalar, salvatorul puscariabililor din PSD.

      .
      .
      .
  • +14 (20 voturi)    
    Te felicit (Marţi, 15 octombrie 2013, 9:27)

    uitaroh [anonim]

    Off, Doamne! Vlad, cum mai rezisti?!
    Nu simti cateodata ca-ti fuge pamantul de sub picioare, ca te ia cu ameteli cand vezi ce aberatii se intampla zi de zi!?
    Cum rezisti? Intreb asta pentru ca stiu ce inseamna pentru un om implicat - asa cum te vad eu pe tine - sa incerce sa treaca totul prin filtrul ratiunii, prin filtrul bunului simt, al normalului?
    Oricum, te felicit pentru ca iti pastrezi logica, profesionalismul. Sincer esti un erou de presa.
    • +3 (7 voturi)    
      Buna ziua , Vlad , (Marţi, 15 octombrie 2013, 11:26)

      rockerul [utilizator] i-a raspuns lui uitaroh

      ca deobicei , un comentariu excelent !!!! Sigur , tu esti de vina ca n-ai inteles ce zice si face dl Eugen , contabilul papagal sau ...invers !!! Prieteni , de mult timp am " simtit " ca PNL este mai comunist chiar fata de PSD ! Dragii mei , ma gandesc sa nu-mi mai platesc " sanatatea " , caci oricum voi avea acces gratuit la servicii .... Sunt si eu medic si stiu cat costa medicina , este imposibil sa fie gratuita , mai ales intr-o tara cu sistem sanitar devalizat , ca in biata Romanie .Cand tara , Doamne ajuta , va ajunge vreodata bogata , in bunastare , atunci vei putea facilita gratuitati de servicii medicale pt oamenii saraci . Pana atunci , oamenii trebuie sa-si plateasca contributiile la sanatate , altfel se va intra in colaps . DEMISIA , dle Eugen !!!! Toate cele bune
  • +10 (14 voturi)    
    Fuga dupa finantare (Marţi, 15 octombrie 2013, 9:30)

    nano2k [utilizator]

    Din pacate se spune mereu si mereu aceeasi fata adevarata de altfel a adevarului: salariile mici. Total de acord ca medicii sunt foarte foarte prost platiti.

    Dar din pacate singura solutie propusa mereu si mereu este cresterea finantarii. Poate fi o solutie, dar de ce nu se vorbeste niciodata despre furturile enorme din acest sistem de sanatate? Cum e posibil ca pacientul sa isi cumpere singur medicamente/seringi/fase samd iar spitalele sa le deconteze totusi? Si asta nu e decat un exemplu de microfurt, insa pe intelesul tuturor.

    Banii astia si asa putini cati sunt, ar ajunge pentru cresteri semnificative de salarii si dotari mult mai bune decat sunt acum daca sacul nu ar fi spart.

    Mi-as dori dezbateri si articole rotunde, complete, cu privire la situatia sanatatii, nu pot crede ca un sector vital isi va rezolva toate problemele numai prin marirea cotei din PIB alocata lui.

    PS: legat de ministrul Nicolaescu... no comment, in afara de gargara nimic, asemeni intregului guvern Plagiator care din pacate in aceste vremuri ne conduce.
  • +2 (4 voturi)    
    Nici nu m-am uitat la TV (Marţi, 15 octombrie 2013, 9:51)

    Serban. B [anonim]

    Am incercat, m-am zbatut, mi-am muncit creierii... cu acest ministru. Saptamana trecuta vine pe FaceBook un mesaj: ministrul Nicolaescu vine la Digi24. Am si comentat... bine ca ne-ati avertizat sa nu ne uitam. Si asa am si facut... nici nu mai vreau sa-l vad. nu ma mai intereseaza.
  • +2 (6 voturi)    
    metoda Ponta (Marţi, 15 octombrie 2013, 10:07)

    mircearh [utilizator]

    Nicolaescu face ce face si Ponta, ridica din umeri, ranjeste tamp si spune reporterilor " nu ati inteles voi bine " .
    Numai genii neintelese in USL , unul si unul.
  • +7 (9 voturi)    
    e simplu (Marţi, 15 octombrie 2013, 10:54)

    Gobelin [utilizator]

    si-a dat seama si Nicolaescu, ca simplu contabil care este, pe persoana fizica, ca daca oferi gratis pachetul de baza complet NEASIGURATILOR, cei care lucra la negru NU VOR MAI PLATI la CAS nici macar minimul acela pe care-l plateau ca sa beneficieze de servicii medicale.
    si spuneti-mi va rog si mie, care era marea refoarma, ca si cei care platesc 1000 euro pe an contributii si cei care nu platesc deloc sa beneficieze de aceleasi servicii medicale?
    asta e marea reforma? pai asa era si pe vremea lui Ceasca, nu?
    pana nu vad impartite TOATE serviciile medicale in pachete pe care sa le poti "cumpara" in functie de contributie, a ma scuti pe mine cu "reforma" din sanatate.
    nu e nici o reforma, e acelasi sistem cu fraieri care platesc servicii medicale pentru tigani si smecheri,
    care nu plateste dom'ne ca n-are p-orma cu ce-si mai incalzi turnurile de la castel.
    scuzati ca m-am cacofonat pe mine.
  • +2 (4 voturi)    
    atata schimba schimbarea pana ajung inapoi (Marţi, 15 octombrie 2013, 13:07)

    rz_ [utilizator]

    Shimba, apoi schimba schimbarea si iar schimba schimbarea schimbarii pana ajung inapoi de unde au plecat. Atentie, inainte de a pune in practica oricare din acele schimbari. Deci cel mai bine e cum e acum, numai sa trecem in lege ceea ce in fapt exista deja:)
  • 0 (0 voturi)    
    ogreanu1968@hotmail.com (Marţi, 15 octombrie 2013, 16:54)

    nelul [anonim]

    este foarte usor de facut reforma insa acesti politruci nu pot renunta la masina de vot foarte importanta pentru ei asa ca.........
  • 0 (0 voturi)    
    Prea elegant, prea ca la oras. (Marţi, 15 octombrie 2013, 17:35)

    cvm [anonim]

    Scrii cu prea multe randuri de manusi despre acest contabil mediocru, fost implicat in comert cu arme, fost implicat in mandatul precedent in afaceri dubioase cu directori de spitale, fost, fost, fost.
    Articolele al caror subiect este acest specimen local de asa zis politician ar trebui sa inceapa si sa se incheie cu citate din codurile de procedura civila si penala.
  • 0 (0 voturi)    
    Statul sa ofere gratuit doar serviciile de urgenta (Miercuri, 16 octombrie 2013, 10:45)

    hic sunt leones [utilizator]

    Restul e treaba fiecaruia.

    In felul acesta chiar si cainele lui Fenechiu - pe fostul sau nume Ponta - ar fi potrivit ca ministru al sanatatii.