Interventia din Justitie: situatia imposibila a lui Basescu, Ponta se pozitioneaza ca masculul-alfa in politica interna, posibile evolutii in relatiile externe

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 4 octombrie 2013, 8:01 Actualitate | Opinii


Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Interventia brutala in Justitie soldata cu inlaturarea procurorului Lucian Papici dintr-un post-cheie la DNA a dezvaluit strategia premierului Victor Ponta de confirmare a statutului de mascul-alfa pe scena politica si a relevat slabiciunea tot mai accentuata a unui presedinte Basescu ramas fara instrumente politice. Basescu a amenintat, intr-o iesire intempestiva, cu ruperea pactului de coabitare cu Ponta, punind pe jar comunitatea diplomatica. Realitatea dovedeste insa ca un astfel de pas e imposibil. Ponta, in schimb, calca tot mai apasat pe urmele lui Adrian Nastase, si sacrifica chiar si aparentele de dragul puterii absolute.

Traian Basescu a anuntat joi dimineata ca analizeaza pactul de coabitare cu Victor Ponta "in aceasta dupa-amiaza" si inclina spre denuntarea pactului din cauza ca "independenta justitiei s-a prabusit". Seara nu a adus insa asteptatul anunt de la Cotroceni.

O analiza succinta a implicatiilor denuntarii pactului arata de ce ar fi imposibil pentru presedinte sa-l rupa:

  • raportul MCV. Ultimul raport pe Justitie al Comisiei Europene face referire la acest Acord institutional de colaborare presedinte - premier drept unul dintre pilonii politici ai tarii. Denuntarea de catre presedinte a pactului ar insemna asumarea unui viitor raport potential dezastruos
  • costurile pentru Romania ale instabilitatii. Ruperea pactului si intoarcerea la situatia aproape imposibila din vara anului 2012 ar fi insemnat reinstaurarea instabilitatii, cu costuri politice si economice. Costurile politice constau in neincrederea partenerilor occidentali in functionarea statului, punerea sub semnul intrebarii a unor proiecte majore (scutul antiracheta, accesul in Schengen, accesul unor romani in posturi-cheie din viitoarea administratie europeana). Costurile economice potentiale sint si ele insemnate: neincrederea pietelor in stabilitatea politica duce la costuri mai mari de creditare, scade capacitatea politica de negociere cu UE a conditiilor pentru atragerea fondurilor nerambursabile pentru viitorul buget european, 2014-2020.
  • problema de imagine. Uriasa masinarie de propaganda prin media controlata de Victor Ponta si folosita cu maximum de eficienta de Anca Alexandrescu ar fi transformat rapid denuntarea pactului de catre presedinte in victimizarea premierului Ponta si prezentarea presedintelui ca "agresor". Adica exact ceea ce campaniile de imagine ale premierului fac de mai bine de un an: Ponta e omul dialogului si promotorul constructiei, Basescu e omul conflictului si agentul distrugerii

In consecinta, e greu de crezut ca presedintele Basescu isi va duce amenintarea pina la capat. Ramine in urma pentru el un cost evident de imagine: politicianul ferm de altadata s-a transformat intr-unul ezitant, care actioneaza sub impulsul de moment (adica ce-i reproseaza Ion Iliescu mult mai tinarului Victor Ponta). Acest cost se va multiplica insa in timp si va submina incercarea lui Basescu de a redeveni liderul dreptei, care sa poata unifica factiunile existente.

Pe buna dreptate, liderii acestor factiuni se intreaba cum de a ajuns Traian Basescu sa comita astfel de erori: a fost deficit de analiza? a fost tradat de instinctul sau politic sau de cei care ar fi trebuit sa-i puna la dispozitie instrumentele de lucru? Un lucru e sigur: trocul politic pe care l-a facut cu Ponta pentru numirea actualilor sefi la Parchetul General si DNA isi arata acum potentialul distructiv. La acel moment din aprilie 2013, Basescu nu doar ca a abdicat de la valorile pe care singur le promovase; s-a legat singur de miini si s-a pus intr-o situatie imposibila.

Ce se va intimpla insa cu Victor Ponta?
Deocamdata, el a transmis un semnal esential in vederea anului electoral 2014. Prin interventia brutala in activitatea DNA si subordonarea aproape fatisa a Procurorului General, Ponta a demonstrat ca ca puterea sa a ajuns la apogeu, ca poate face orice, ca poate forta limitele statului de drept fara a se teme de consecinte (cel putin nu imediate). Pe scurt, ca e omul momentului in politica din Romania. Semnalul va fi receptat instantaneu in institutiile cheie ale statului, atente ca un seismograf la variatiile de putere. Si PSD a inteles semnalul, iar baronii locali si liderii de la centru au perceput transformarea lui Ponta din liderul zimbitor care incearca sa-i duca pe toti de nas si sa-i impace pe toti intr-un lider care nu ezita sa fac orice pentru pastrarea si sporirea puterii acumulate.

Vor exista consecinte politice pentru Ponta dupa interventia sa brutala in Justitie? Pina acum Ponta nu a primit nici o replica publica din partea partenerilor externi. Nu stim insa ce reactii au existat pe canalele diplomatice, dar pare ca premierul actioneaza ca si cum nu ar mai avea nimic de pierdut. El stie ca raportul MCV are mari sanse sa fie unul negativ pentru Romania, stie ca intrarea in Schengen a fost deja compromisa. Ce mai are de pierdut pe plan extern, astfel incit cistigul intern sa fie umbrit?

Exista citeva aspecte care trebuie urmarite in acest sens:

  • la ce nivel politic va fi primit in vizita din SUA in octombrie (un articol publicat de site-ul pesurse.ro sugereaza ca Ponta a inceput sa-si construiasca discursul public in eventualitatea ratarii unei intilniri cu vicepresedintele Joe Biden sau presedintele Obama)
  • cit de dur va fi raportul MCV legat de imixtiunea sa in justitie
  • cum va fi privita Romania in negocierile politice care au loc in UE cu privire la instituirea noului mecanism al Comisiei Europene de aparare a statului de drept (va fi el legat de MCV, asa cum sugera comisarul european Viviane Reding?)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9722 vizualizari

  • +45 (47 voturi)    
    Poporul din strada sa apere justitia! (Vineri, 4 octombrie 2013, 8:06)

    hotnewsfil [utilizator]

    Din nefericire pentru acesta tara, o gasca de sub conducerea comunistului Ilici a inhatat puterea, a luat sub control un popor imbecilizat, speriat de felul strict, discretionar, necrutator, in care a fost tinut in haturi inainte de '89.
    Poporul, lipsit de initiativa si de curaj, l-a votat pe Iliescu, cu obstinatie, i-a permis astfel sa anihileze orice incercare majora de asezare a tarii pe drumul autentic democratic, l-au ajutat sa ii anihileze pe Ratiu si pe Coposu, si-a oferit voluntar grumazul sa ii fie pus jugul, s-a incolonat flancat de cei care l-au avut "in paza' si inainte de '89, au dat tara pe mana unor vandali cruzi.
    Poporul este inca, in majoritate, rezervat, temator, indiferent, se lasa in voia haitei iliesciene, traieste de pe o zi pe alta. Asteapta sa fie salvat din afara, vrea sa-i fie adusa 'o tara ca afara', de catre 'cineva de afara', are initiative extrem de timide, punctuale, anihilate rapid de haita ajunsa la putere.
    Mercenari din randurile poporului, ajuta haita, asa cum, in inchisoarea de la Pitesti, victimele reeducau crud victime.
    Prea putini au "cutezanta" sa isi exprime deschis nemultumirile, le este teama de represalii, au ajuns sa vorbeasca numai 'in doi' despre imbecilitatea si hotia celor care ii tin sub un control perfid-"democratic", ca pe vremea cand isi spuneau in soapta ce ascultasera la Romania Libera.
    Partidele sunt niste mase amorfe pacalite si dirijate de gasti de hraparati pusi pe inavutire rapida, prin furt, care duc o lupta acerba intre ele, sa puna mana pe fraele tarii, pe avutia acesteia.
    Gastile stiu ca numai justitia ii poate impiedeca sa jefuiasca tara, de aceea se straduesc, toate, sa o anihileze, pe un fond de clamare a democratiei si al luptei pentru drepturile omului.
    Societatea civila ar trebui sa intreprinda actiuni majore, sa cheme populatia in strada, pentru apararea justitiei, sa se mobilizeze folosind mijloace moderne de socializare, asa cum fac in cazul mult mai putin important, al Rosia Montana'.
    • +17 (19 voturi)    
      Rosia Montana (Vineri, 4 octombrie 2013, 8:57)

      LaurentiuR [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Protestele de la Rosia Montana nu mai sunt demult numai despre proiectul de acolo. "Ii vrem ingenunchiati in fata justititiei", "Nu corporatia face legislatia" despre asta e vorba, despre apararea justitiei si a statului de drept. Uite afisul marsului de saptamina trecuta.
      https://www.facebook.com/photo.php?fbid=591174737591224&set=pb.581156275259737.-2207520000.1380865935.&type=3&theater
      • +3 (15 voturi)    
        Concluzie (Vineri, 4 octombrie 2013, 10:02)

        LaurentiuR [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuR

        Concluzia mi s-a parut evidenta, dar o zic totusi. Pt cei nemultumiti de atacul asupra justitiei exista punctul de plecare deja, manifestatiile Rosia Montana. Cu o suta de mii de oameni in Bucuresti, s-ar rezolva si asta.
        • -8 (20 voturi)    
          De unde o suta de mii ? (Vineri, 4 octombrie 2013, 11:03)

          saltimaca [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuR

          N-au iesit in strada decat in '89 peste 100.000 de oameni.
          Tu crezi ca o sa iasa vreodata cineva in strada sa-l sustina pe un presedinte care:
          - intervine sunandu-l pe procurorul general sa-i ceara socoteala;
          - isi face partid in timp ce este inca presedinte;
          - spune despre oameni nevinovati ca sunt infractori, antepronuntandu-se si avand propriile pareri.

          Trebuie sa fii un mare tolomac sa crezi ca mai iese cineva sa-l sustina pe acest personaj.
          • +1 (13 voturi)    
            Geez (Vineri, 4 octombrie 2013, 11:42)

            LaurentiuR [utilizator] i-a raspuns lui saltimaca

            Cine vorbeste de Basescu?
            • +7 (7 voturi)    
              Ponta, masculul-alfa? (Vineri, 4 octombrie 2013, 14:44)

              Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuR

              Mai Pantazi, tu, ca si Tapalaga, prin fatalismul si negativismul vostru caracteristic romanilor, nu sunteti deloc un catalizator al celor care vor o alta Romanie, ci mai degraba niste frane care indeamna oamenii sa nu faca nimic, pentru ca nu pot schimba lucrurile.
              Fara Traian Basescu astazi Pantazi si Tapalaga scriau fituici pe caldaram, ei ramanand si singurii cititori. Traian Basescu, cu bune si cu rele, este singurul lider care a facut ceva cu adevarat bun pentru tara asta. Cand n-o mai fi presedinte, o sa plangeti dupa el!
              Din tribune e usor de chibitat, in teren e mai greu, te poti accidenta...
              Nu vreau sa aud doar ce-mi place. Dar nu-mi plac fatalistii, negativistii si chibitii...
    • -15 (27 voturi)    
      Alooo ! (Vineri, 4 octombrie 2013, 10:08)

      lumigim [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Presedintele tarii l-a sunat pe prim procurorul tarii cerandu-i sa nu il revoce pe Papici.
      Deci mai scriu o data:
      Presedintele Basescu spune cu gura lui ca l-a sunat pe Procurorul General sa-l ameninte ca nu e bine ce-a facut ca l-a schimbat pe Papici si a insistat sa nu-l schimbe pe Papici.
      Deci mai scriu inca o data:
      Presedintele Romaniei intervine telefonic pentru a incerca sa mentina in functie un procuror si sa ceara socoteala primului procuror al Romaniei pentru aceasta decizie.

      Voi intelegeti ce scriu eu aici ?!
      Daca nu intelegeti si ii tineti partea in continuare, inseamna ca aveti ochelari de cal.
      • +10 (20 voturi)    
        asta este rolul presedintelui (Vineri, 4 octombrie 2013, 10:42)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui lumigim

        al tau care este ? sa manipulezi? presedintele , pe baza informatiilor primite, l-a sunat pe procurorul general rugandu-l nu sa nu-l demita pe papici, ci sa aiba grija sa respecte regulamentul institutiei, si anume, ca numirile se fac la propunerile sefului dna...
        asta este rolul presedintelor, sa vegheze la buna functionare a institutiilor statului...
        cine a gresit, basescu ca l-a tras de maneca ca trebuie sa respecte legea sau ala care nu a respectat legea?
        sau ponta care a recunoscut ca l-a schimbat ca era basist, macovist, etc...cat de grava ti se pare interventia prim-ministrului? sau faci parte dintre cei care cred ca decizia a fost a lui nitu, care de abia il reconfirmase pe post?
      • -13 (23 voturi)    
        Hai cu suspendarea ! (Vineri, 4 octombrie 2013, 10:49)

        martotel [utilizator] i-a raspuns lui lumigim

        Cred ca tuturor le este clar ca presedintele Basescu iarasi a intervenit si a influentat actul de justitie, acest lucru fiindu-i interzis.
        Imixtiunea aceasta ii va atrage suspendarea.
        Cetateni, sa iesim in strada acum pentru demisia presedintelui !
        • +2 (2 voturi)    
          Nu zau (Vineri, 4 octombrie 2013, 15:07)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui martotel

          Poti si sa spui in ce fel a influentat actul de justitie? Sau nu ti s-a spus si asta inca de la antene? Pai sa iti spun eu (desi ma indoiesc ca te intereseaza ceva care te-ar pune probabil pe ganduri, cand de fapt treaba ta nu e sa gandesti): nu se poate spune ca a influentat justitia in vreun fel atata vreme cat el nu a schimbat ceva sau nu a cerut schimbarea a ceva.
          Pe cand iubitul tau Ponta a cerut schimbarea cuiva devenit incomod! Ar trebui sa poti socoti si singur...
      • +12 (24 voturi)    
        Cred ca matale nu intelegi. (Vineri, 4 octombrie 2013, 11:24)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui lumigim

        Vezi ce le-a solicitat Presedintele: sa respecte procedura, nu sa pastreze pe cineva in functie.
      • -5 (15 voturi)    
        Sa fie cu citat ca e mai bine (Vineri, 4 octombrie 2013, 11:37)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui lumigim

        Realizator: Exista si probe mai clare ca a fost o influenta politica?
        Traian Basescu: Da, discutia pe care am avut-o cu Procurorul General ieri inainte de a trimite pe fax sau poate aproape simultan revocarea lui Papici.
        Realizator: El v-a sunat sa va informeze?
        Traian Basescu: Nu, eu l-am sunat sa-i spun ca nu e bine domnule Procuror General!
      • +3 (3 voturi)    
        bine, am auzit ! (Vineri, 4 octombrie 2013, 13:02)

        the [utilizator] i-a raspuns lui lumigim

        du-te si te culcà, poate-l visezi pe viitorul presedinte dormind in caleascà ...
      • +2 (2 voturi)    
        ??? (Vineri, 4 octombrie 2013, 15:03)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui lumigim

        Tu citesti ce scrii? "Il sune sa-l ameninte ca nu e bine ce-a facut"???
        Aici e vorba de a mentine o stare de fapt functionala, pe cand demiterea procurorului respectiv se doreste pentru a proteja niste corupti! Ce nu intelegi?
      • 0 (0 voturi)    
        Tu intelegi ceva de aici? (Vineri, 4 octombrie 2013, 22:06)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui lumigim

        Ambasada SUA isi exprima "admiratia si aprecierea pentru activitatea excelenta" a lui Papici si a Marianei Alexandru. Ponta zice ca sunt basisti.
    • -9 (19 voturi)    
      Cu bocancii in justitie (Vineri, 4 octombrie 2013, 10:54)

      saltimaca [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Sunandu-l pe prim procurorul tarii, Basescu a intrat efectiv cu bocancii in justitie.
      Stilul sau caracteristic va mobiliza cetatenii sa iasa in strada pentru a sustine demisia acestui presedinte care-si permite sa intervina pentru a cere socoteala.
      E fix ca-n episodul cu "nu e bine domnule chestor".
      Ne credeti prosti , domnule presedinte ?!
    • +5 (7 voturi)    
      Presedintele Basescu invins de sistem (Vineri, 4 octombrie 2013, 13:47)

      trigger [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Premierul Ponta nu are decat de castigat, indiferent de ce va face sau va spune presedintele Basescu.
      Pe zi ce trece promisiunile facute de premier , atat la prima cat si la a doua inscaunare se duc pe apa sambetei.
      Esecul aderarii la Shengen vine sa puna capacul programului de gurvernare a celui mai "cinstit si capabil" guvern pe care l-a avut Romania de dupa '89.
      Dar cum ne-a aratat de atatea ori, domnul premier stie sa se foloseasca de orice prilej pentru a arata ca esecul este numai si numai din cauze ce nu tin de guvernare ci doar de actiunile rauvoitoare ale presedintelui Basescu, a lui Macovei, Boc, Morar, Udrea, horoscop, pisica neagra...
      Cu alte cuvinte, ratarea aderarii la Shengen va fi pusa de catre USL pe seama imaginii proaste a Romaniei , imagine care tocmai a avut de suferit, iar USL-ul va invoca imediat motivul ca fiind cel al actiunilor "basiste", minciunilor "basiste", bocancilor "basisti"in justitie...
      Masa de votanti ai PSD-ului nu are nevoie de Shengen.
      Sunt probabil foarte multi romani care critica politica guvernului USL .
      Dar ce folos? Romanul de rand, prin sistemul de invatamant, sistemul sanitar, coruptie, justitie, este mentinut intr-o stare de totala ignoranta fata de ceea ce se intampla in politica romaneasca si isi duce viata pe principiul "Las' ca-i bine. Se poate si mai rau!"
      Sistemul nu poate fi infrant pentru ca este creat de romani, este sustinut de romani.
      • +2 (2 voturi)    
        minusul pentru "shengen" mi-l dau eu (Vineri, 4 octombrie 2013, 13:56)

        trigger [utilizator] i-a raspuns lui trigger

        :)
        • +1 (1 vot)    
          Basescu inca nu-i invins (Vineri, 4 octombrie 2013, 16:38)

          uluit [utilizator] i-a raspuns lui trigger

          Referitor la "Shengen", credeam ca te referi la "Shenzhen" din China. :)

          Analiza ta este pertinenta, insa ma vad nevoit sa-ti aduc o corectie la ultima fraza:
          Sistemul nu a fost creat de romani, este impus romanilor prin cozile de topor sustinute de anumite cercuri de interese.
          Fariseismul si obedienta doctrinara a lasat urme adanci in mentalul colectiv. Din aceasta cauza, romanii se simt mai confortabil cu starea de fapt a lucrurilor, decat sa faca o schimbare reala in viata lor.
  • +21 (27 voturi)    
    Sa iesim in strada pt. a apara Justitia ! (Vineri, 4 octombrie 2013, 8:37)

    Fisherman [utilizator]

    Nu mai trebuie tolerata prezenta in fruntea Guvernului acest individ care iata ca a devenit foarte periculos !
    Nu pot sa cred ca Ponta actioneaza de capul lui.
    Exista un grup care are un plan de distrugere a credibilitatii Romaniei in fata aliatilor Axei Bucuresti - Bruxelles - Washington.
    Actiunea lui Ponta este anticonstitutionala: a fost incalcat Art. 1 Alin 4 - Separatia Puterilor in Stat intr-un context care reprezinta un Act de Inalta Tradare avand in vedere ca destinul european al Romaniei depinde in mare masura de respectarea principiilor democratice de catre toate institutiile statului.
    Numai cetatenii constienti pot face Opozitie Reala in aceasta situatie in care insusi Presedintele este captiv Actului de Coabitare.
    • +13 (21 voturi)    
      organizare protest (Vineri, 4 octombrie 2013, 10:35)

      Lorelei 123 [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

      As vrea sa ne unim si sa iesim in strada. Putem organiza tot pe Facebook, mi se pare cel mai bun canal de comunicare la ora actuala pentru mobilizarea participarii la proteste.
      • -10 (22 voturi)    
        Mega-idee (Vineri, 4 octombrie 2013, 11:34)

        lalaverim [utilizator] i-a raspuns lui Lorelei 123

        Cea mai tare idee are Iuliana123 , sa iesim in strada sa-l sustinem pe presedintele care sunandu-l pe procurorul general si cerandu-i sa nu-l schimbe pe Papici a incercat sa influenteze clar justitia !
        E o idee excelenta si toti o sa iesim sa-l sustinem pe Basescu , presedintele care mictioneaza pe Constitutia Romaniei.
        Acum le spun tuturor prietenilor mei, chiar acum !
        ....
        Iuliana, tu iti dai seama ce spui ?!
        • +7 (9 voturi)    
          inca unul din postaci lu voiculescu (Vineri, 4 octombrie 2013, 12:44)

          da_nutts [utilizator] i-a raspuns lui lalaverim

          bai nene ,dragnea iese cu 180% la referendum in judet (au venit turisti in olt :))) ),iar acu cand sa il judecam vine pontanel si zice procurorul e basist iar nitu il revoca din functie.pai daca mai gandesc multi ca tine ,normal ca ne fura astia de tot .acu cand incepuse sa functioneze un pic justitia ,vine ponta si il ia in brate pe dragnea,pe vosganian si p toti corupti din partide iar unii dobitoci d p aici il arata p basescu cu degetu
    • +1 (1 vot)    
      De acord (Vineri, 4 octombrie 2013, 15:13)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

      cu tine, insa crezi ca vei putea face acest popor sa priceapa asta atata vreme cat pentru ei Europa e ceva daunator? Pentru cei mai multi romani (7,4 milioane ii reprezinta) europa e doar baba cloanta care incearca sa profite de pe urma noastra! Cata vreme exista aceasta masa inerta cu credinta asta (da, e aproape religioasa) nu exista sansa sa se uite romanul nostru la reactia europei si sa se gandeasca: "bah, Ghio, probabil ca ce fac astia ai nostri nu e bine."
  • +17 (17 voturi)    
    va fii ma.scula alfa (Vineri, 4 octombrie 2013, 8:41)

    rov [utilizator]

    oole sunt la nastase de mult, tare de mult, iar biberonul i-l vor taia cat de curand mafiotii de securisti impreuna, desigur, cu suzeta lui mica.
  • +16 (18 voturi)    
    Parsivii hrebenciuci sunt necrutatori cu presedint (Vineri, 4 octombrie 2013, 9:20)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ponta 'a ajuns la apogeu', este si se poarta discretionar, dispretuitor, infatuat, arogant, ca un atotputernic "mascul -alfa", ii trateaza cu sictir pe presedinte si pe cei din minuscula opozitie
    Felix, fiara Felix, batranii hrebenciuci din PSD sunt duri, lovec necrutator, nu pun mare pret pe prestigiul tarii, in UE.
    Ei si-au clarificat pozitia, in repetate randuri : 'nu ne voteaza UE, ne voteaza populatia Romaniei, romanilor trebue sa ii dovedim ca suntem a-tot-puternici, ca il avem pe Basescu la degetul mic, opozitia fiind egala cu zero, pentru noi'.
    Tratand aceasta problema, a pozitiei 'oportune' a presedintelui, cu naivitatea : 'costurile pentru Romania ale instabilitatii' este un mod feciorelnic de a se trata cu niste mafioti extrem de puternici.
    Daca presedintele trateaza cu mafiotii de pe aceasta pozitie feciorelnica pierde definitiv din increderea pe care o mai are in el, o parte din populatie - 'nucleul dur'.
    Ca sa recastige oamenii, presedintele Traian Basescu are o singura solutie : 'sa se poarte cum ii este felul, sa fie 'presedinte jucator'.
    Altfel, ajunge un fel de 'Moliceanu', un 'Razgandici', bun sa ingrijeasca panselute in gradina Cotroceni.
    Ar fi considerat incapabil sa construiasca ' o dreapta' puternica, n-ar mai convinge alegatorii sa voteze 'dreapta', ar deveni o forma fara fond, 'un dragalas simpatic, inofensiv, tratat cu sictir de Felix, de Ponta si de hrebenciuci.
    Cand consilirii lui Hrusciov ii vorbeau despre puterea Papei, acesta le replica astfel : 'Care putere?, cate tancuri are Papa?'
    Tancurile USL-lui sunt voturile celor 74%.
    In aceasta situatie actuala ingrata, presedintelui ii ramane o singura solutie care sa ii creasca credibilitatea in fata populatie votante si a celei 'inca-nevotante' : 'sa denunte tratatul incheiat cu plagiatorul parsiv, parsivul parsivilor'.
  • +17 (19 voturi)    
    el nu mai are nimic de pierdut.... (Vineri, 4 octombrie 2013, 9:37)

    nedumeritu [utilizator]

    dar nici noi. Un prim lucru , pe care-l putem face, este initierea unei liste , cu semnaturi, care sa ceara demisia primului ministru. NU ca l-ar durea foarte tare de parerea noastra dar macar va constitui un semnal privind popularitatea sa si sansele sale la viitoarele alegeri. Sa vada cat de mult este " apreciat " .....
  • -19 (19 voturi)    
    dosare politice (Vineri, 4 octombrie 2013, 9:41)

    republicanu [utilizator]

    Dle red.sef procurorul LPapici a facut dosare politi8ce ! Un exemplu este acela pe care l-am aratat subalternului dv.! In rechizitotiu in dosarul prof.dr.SBradisteanu,dlPapici scrie la un moment dat...dr.Georgescu,fost secretar de partid la Spitalul Floreasca etc Pai daca asta nu-i dosar politic...
    • +11 (13 voturi)    
      si pentru ca.... (Vineri, 4 octombrie 2013, 9:52)

      nedumeritu [utilizator] i-a raspuns lui republicanu

      stia ca georgescu a fost secretar de partid, ai tras concluzia ca dosarul bradisteanu este politic....nu pentru coruptie ordinara. te felicit pentru perspicacitate !
      • -3 (3 voturi)    
        asa ceva... (Vineri, 4 octombrie 2013, 13:06)

        republicanu [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritu

        Misule asa ceva nu se face ! n/avea nici o legatura dar,pt ca sa fie rechizitoriu rotund,maestrul a bagat/o si pe asta! Smecheria e veche dar a prins.o!
        • -1 (1 vot)    
          Aiurea! (Vineri, 4 octombrie 2013, 15:16)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui republicanu

          Si care e legatura dintre secretariatu' de partid de pe vremea lui Ceausescu si rechizitoriul de acum? Inseamna ca nu folosesti expresia "dosar politic" in sensul in care o foloseste restul poporului! E vorba de un dosar facut pentru cei care deranjeaza ACUM pe cineva!
          Helooo!!!
    • +9 (11 voturi)    
      politic/penal? (Vineri, 4 octombrie 2013, 11:18)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui republicanu

      cand Stan Papusa voteaza multiplu e politic sau penal?
      Cand il instiga careva sa faca asta e politic sau penal?
      Primarul care inscrie morti pe lista e politic sau penal?
      Seful sectiei de votare care permite mortilor sa voteze e politic sau penal?
      Daca toate sunt politice, devine inutil sa votezi, dar tu -in adorarea lui Ponta- nu intelegi nici asta.
      • -1 (3 voturi)    
        Stai linistit! (Vineri, 4 octombrie 2013, 13:10)

        republicanu [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        Stai linistit ! cred ca de cand se fac alegeri pe pamantul tarii mele dragi s/au facut asemenea lucruri! Ba cu mult mai ...cinice! Si apoi daca ma ataci iti spun si de cum au facut cei dinainte pt a ajunge seful,sef!
    • +1 (1 vot)    
      republicanu (Vineri, 4 octombrie 2013, 13:05)

      the [utilizator] i-a raspuns lui republicanu

      matale esti conu Leonida, din republica de la Ploiesti ?
      • +1 (1 vot)    
        pt the.. (Vineri, 4 octombrie 2013, 15:43)

        republicanu [utilizator] i-a raspuns lui the

        Daca ma intrebi iti raspund ! Dar numai matale ! Da sant rewpublican din tata in fiu!
  • -6 (10 voturi)    
    articol naiv (Vineri, 4 octombrie 2013, 9:49)

    demaGOGU [utilizator]

    Basescu insusi instrumenteaza transferul de putere catre Ponta care a fost preluat de papusharii din servicii & business
  • +9 (9 voturi)    
    sunt personaje (Vineri, 4 octombrie 2013, 10:06)

    __alex__ [utilizator]

    la care oricum te uiti, vezi doar adolescentul onanist ce se viseaza mascul alfa.
  • +11 (11 voturi)    
    Pe vremea lui nastase (Vineri, 4 octombrie 2013, 10:28)

    El Ciupacabra [utilizator]

    ziaristii care afirmau adevarul erau batuti cu ranga in scara blocului, pontanochio e copilul lui de suflet, ce sa asteptam de la el? Problema nu e el, problema este ca poporul roman a decazut atat de mult incat un asemenea individ a devenit reprezentativ pentru o tara.. in Justitie sunt inca oameni care nu au depus armele si nu o vor face usor, ma intreb insa, fara un sprijin al societatii civile, cat vor rezista?
  • +12 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 4 octombrie 2013, 10:32)

    [anonim]

  • +2 (4 voturi)    
    Catelandru Alfa ? (Vineri, 4 octombrie 2013, 10:37)

    valjean [utilizator]

    Cine a ajuns sa conduca romania ?! " http://adevaratulponta.blogspot.ro/ "
  • +5 (7 voturi)    
    domnule pantazi... (Vineri, 4 octombrie 2013, 10:51)

    lucyan [utilizator]

    s-ar putea ca basescu sa nu denunte acest protocol, adica sa puna interesele tarii mai sus decat interesul personal, numai ca intr-o tara ca romania nu prea se merita acest lucru, nu cred ca poporul va aprecia acest lucru, ca nu stie, ca este prea spalat pe creier...
    in alta ordine de idei, basescu poate denunta oricand acest lucru si ar face mult mai bine tarii, nu poti trai in minciuna mereu, sa vada si partenerii externi ce guvern avem, ce inseamna usl, sa vada si investitorii cum arata omul care nu vrea sa sperie investitorii ( aici ponta arae dreptate, pe investitori nu-i mai putem atrage decat oferindule avantaje impotriva constitutiei, la ce imagine are romania in momentul de fata din cauza lor)...
    - raport mcv dezastruos- care-i problema? va fi un raport mincinos sau trebuie sa traim in minciuna si coruptie vesnic?aici nu este vorba de schimbarea unui procuror ca nu-si face treaba, aici este vorba de schimbarea unui procuror basist care si-a facut prea bine treaba- basescu a castigat alegerile cu sloganul ca va lupta impotriva coruptiei
    -costurile romaniei, la asta ar trebui sa se gandeasca usl-ul, respectiv ponta
    -imaginea- nu va mai candida iar daca reactia ue va fi pe masura, ponta va avea mai mult de suferit si de pierdut
  • -3 (7 voturi)    
    Centimetru patrat (Vineri, 4 octombrie 2013, 10:56)

    Trojan.H [utilizator]

    Acest articol este un bun exemplu despre cum se pot inghesui o multime de prostii pe un centimetru patrat.
    Pff...
  • +9 (13 voturi)    
    Sa aparam justitia! (Vineri, 4 octombrie 2013, 11:14)

    triciupa [utilizator]

    Basta, nu mai e nimic de asteptat, nu are rost sa ne mai pierdem timpul lamentandu-ne pe forumuri.
    Sa ne aparam justitia in strada! Justitia e zidul cetatii, e cea care separa civilizatia de jungla, e un bun al nostru, nu al politicienilor. Nu-mi pasa ce a spus Basescu, prostescu sau alt escu! Nu ne mai reprezinta nimeni, suntem singuri in fata unei hoarde barbare, e datoria noastra sa ne aparam civilizatia, sa refuzam o societate in care infractorii fac legea.
    Vrem o justitie puternica si independenta? O justitie care sa apere cetatenii, nu politicienii? Atunci trebuie s-o aparam noi pentru ca nu a mai ramas nimeni pe metereze.
    De data asta trebuie sa fim multi cu adevarat, multi si hotarati. Pana acum politicienii au auzit doar cantecul strazii. A venit clipa sa auda tunetul ei.
  • +2 (4 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 4 octombrie 2013, 11:43)

    Mowgli [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    Domnule Jurnalist, (Vineri, 4 octombrie 2013, 16:52)

    Ponta [utilizator]

    Ponta nu este si nici nu are vreo sansa sa devina masculul alfa. Cel mult va fi o potaie batrana care sta subt masa din bucatarie, isi face toaleta in anumite parti ale corpului si se intreaba din cand in cand:
    - Oare eu acuma ce fac? O dau sau o iau?
  • 0 (0 voturi)    
    Doar (Duminică, 6 octombrie 2013, 10:48)

    VioricaAlexandru [anonim]

    Nu ne eset nici bine nici rau daca ziceti ca Basesca a facut sau nu a facut una sau alta.

    Singur a facut ce a putut face. Acum nu mai este cazul.

    Asa ca voi, jurnalisti , si noi STRADA, avem de demonstrat ca ne pasa de justitie.

    Voi , jurnalistii , ati dat-o in bara. Nu vedeti dincolo de personalitati care "vand".