Liniste! A inceput coabitarea in trei

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 15 mai 2013, 19:50 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Presedintele Traian Basescu a acceptat toate cele sase nume propuse pentru functia de procuror-sef, desi cel putin cateva trebuiau respinse de orice sef de stat cat de cat responsabil. Presedintele se bazeaza pe avizul pozitiv acordat de forul suprem al magistratilor, insa el putea fi ignorat in fata unor evidente pe care noua majoritate toxica din CSM a refuzat sa le vada. Ca Tiberiu Nitu nu are ce cauta intr-o functie atat de importanta precum cea de Procuror General, dovedindu-si cu fiecare  interviu incompetenta si precaritatea intelectuala, nu cred ca mai trebuie dovedit stiintific. Orice a vazut  interviul cu Nitu s-a speriat putin la gandul ca acest om va ajunge in CSAT, va dispune de un vot in CSM, va decide soarta mandatelor de interceptare solicitate de SRI despre care afla primul.

Ne-am procopsit apoi cu procurori sefi care merg la fitnes si la coafor cu politicieni. Unii au contrasemnat deciziile unor politicieni in calitate de secretar de stat pe vremea guvernului Boc, deci reprezinta o buna garantie ca nu se vor ancheta vreodata singuri. Avem apoi un procuror sef langa care se comit acte de coruptie si vreo doi avand legaturi primejdioase in servicii.

Cam astia sunt viitorii procurori sefi, toti cu butoane de manevra si unul dereglat rau, deci numai bun in ochii coabitacilor. Am explicat in ziua avizarii lor de catre CSM de ce numirea unor nume ca Nitu, Bica sau Hosu ar echivala cu un act de restauratie in justitie. Acestia, impreuna cu ministrul justitiei,  Robert Cazanciuc, ruda cu premierul Ponta, au fost oamenii de baza ai echipei Botos-Sampetru, care a condus parchetul general pe vremea lui Adrian Nastase.

Degeaba s-au tot chiunit unii si altii sa-l convinga pe Traian Basescu de faptul ca unii procurori n-au ce cauta in functii. Surd si orb la orice argumente, i-a pus pe toti fara obiectii.

Traian Basescu a spus, miercuri seara, ca le-a cerut noilor procurori sefi sa se ocupe in mod prioritar de crima organizata iar ce s-a facut pana acum in lupta anticoruptie reprezinta standardul minim. I-a asumat integral, deci va trebui sa raspunda pentru fiecare. A inteles cineva de ce nu l-a respins pe Nitu? Singura explicatie: ca a mai fost propus, inclusiv de guverne de dreapta. Asa, si? Nu e clar ce l-a convins ca Tiberiu Nitu face fata functiei. Pe 12 martie, acelasi Traian Basescu ridica foarte sus stacheta criteriilor:

Cum poți să caracterizezi mai bine un procuror decât uitându-te ce rechizitorii a făcut, care au fost finalizate cu condamnări în instanță, câte rateuri a avut? Că așa, să vii cu un băiat frumos care miroase a știu eu ce, a Dior e ușor. Și spui: uite ce frumos! Vreau să văd ce dosare ai, ce experiență profesională ai”. (Sursa: Digi 24)

Care sunt, deci, rechizitoriile facute de Nitu? Ce fapte de vitejie a comis ca procuror? Iar pe baiatul frumos care miroase a Dior tocmai la instalat azi fara sa-i mai puta atat.

Ridicoli sunt si trompetii din presa care sustin ca tot ce li se reproseaza acestor procurori este ca nu vorbesc bine. Fals. Li se imputa fie lipsa de rezultate, fie prietesugurile politice sau legaturile mult prea stranse cu serviciile. Insa avem o presa la fel de libera ca pe vremea lui Adrian Nastase, cand trompetii erau liberi sa spuna ce doresc in interiorul discursului oficial sau sa-i atace pe cei cativa critici ai puterii.

Dar marea noutate a acestor numiri este ca un cuvant de spus in trocul politic Ponta-Basescu pe numirea procurorilor sefi l-a avut un al treilea personaj tot politic. Cu aceste numiri, unele nu doar rusionase ci si periculoase, presedintele Traian Basescu a predat justitia politicienilor. A devenit perfect inutil in functia de sef de stat,  captivul unor interese mici. Acest act de abdicare va avea consecinte dezastruoase asupra mersului anchetelor in Romania. CSM-ul este ingenuncheat, parchetele date pe mana politicienilor, mai urmeaza Inalta Curte si restauratia este integrala.

Mandatul Liviei Stanciu la Inalta Curte expira in toamna acestui an. Odata inlocuita conducerea, exista riscul ca si institutia cheie unde se ia decizia finala in marile dosare sa cada iarasi sub influenta unor forte exterioare justitiei. Cand va fi desavarsita lucrarea, capetele sistemului – adica Parchetele si Inalta Curte - se vor intoarce cuminti sub bocancul puterii. Politicienilor, oamenilor de afaceri influenti, baronilor mari si mici nu li se inampla nimic fara aprobare de sus.

Dupa episodul trist al numirii procurorilor sefi, regimul politic din Romania se dovedeste iarasi original. Actul de coabitare in doi semnat in toamna trecuta intre presedinte si premier a omis o persoana despre care aflam ca si ea coabiteaza bine-merci, convietuieste in buna intelegere cu puterea USL si are, iata, capacitatea de a-i influenta deciziile importante. Avem asadar o coabitare in trei. Pentru acest al treilea personal, care-l va ingropa politic pe Traian Basescu, oamenii presedintelui lucreaza intesi sa-i puna la dispozitie un partidulet, sa-i satisfaca ambitia de putere. Marea nedumerire este cum a ajuns Victor Ponta din mare inamic coabitac cu al treilea personaj?

Voi repeta cu riscul de a plictisi: Occidentul a comis o eroare cand a girat in mod explicit sau prin tacere tranzactionarea politica a jusitiei. Evident ca darmarea unui edificiu construit greu in ultimii opt ani nu face victime vizibile de azi pe maine. Insa consecintele dezastruoase se vor vedea destul de curand, cand Romania se va intoarce la retelele de tip Voicu, la micile oligarhii politico-financiare care nu se vor mai teme iarasi de nimic pentru a-si intinde tentaculele asupra puterii.

Episodul numirii procurorilor a fost precedat de una din cele mai ample operatiuni de lobby intern si extern. In acest fel, puterea de la Bucuresti s-a asigurat ca nu va mai iesi iuresul de anul trecut. Subiect sensibil, trocul politic cu justitia risca sa declanseze tambalau in tara si afara. Gratie lobby-ului, a fost liniste deplina. Cu exceptia a doi-trei ziaristi si unul-doi experti din societatea civila, toti ceilalti s-au aliniat, au adoptat discursul oficial. Trompetii din presa au cantat in perfecta armonie cu politicienii aria interesului national sau au justificat capitularea presedintelui cu argumentul insipid ca in fata majoritatii de 70% nu se putea face nimic.

Ambasadele SUA si Marii Britanii au salutat deblocarea justitiei, de parca in ultimul an au inghetat brusc toate anchetele din Romania iar judecatorii au incetat sa mai lucreze. Au  legitimat astfel targuiala politica, altfel de blamat in orice stat civilizat. Vor regreta curand aceasta eroare. Bruxellesul, atat de vocal vara trecuta, a asistat aproape mut la anihilarea procurorilor, spre bucuria nedisimulata a marilor penali. Doar la inceputul targuileii Basescu-Udrea-Ponta, Comisia Europeana a mormait, prin vocea unui purtator de cuvant, ceva nemultumiri ca a fost abandonata procedura de selectie, a plans metaforic dupa "laptele varsat" dar a ridicat resemnat din umeri privind cu optimism  spre viitor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















12601 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    Bine zis! (Miercuri, 15 mai 2013, 20:09)

    corvus coraX [utilizator]

    Ooo, ce ne va sta în gât această armonie...
  • -22 (32 voturi)    
    EU NU VREAU SA DAU DECLARATII... (Miercuri, 15 mai 2013, 20:49)

    dincannes [utilizator]

    ... pe stradà, jurind pe biblia de pe capota masinii.
    Cite alte multe abuzuri, or fi fàcut procurorii regretati acum de Dan Tàpàlagà, dacà au fàcut asa un abuz la referendum?
    • +11 (17 voturi)    
      De ce va este teama? (Miercuri, 15 mai 2013, 23:34)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      De declaratia in sine, de Biblie, sau de trafic?
      Inteleg ultima varianta, siguranta e normal sa aiba prioritate
      • -15 (21 voturi)    
        De ce? De abuzul (Miercuri, 15 mai 2013, 23:57)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        institutiilor Statului asupra cetatenilor lispsiti de mijlocele de a se apara.

        Unde sunt milioanele de voturi furate promise de Matelot? Iti raspund eu: nicaieri! Nu au existat niciodata!

        Actiunile gen Gestapo ale Parchetului comandate de liderul suprem au fost facute in scop de IMAGINE! Si se pare ca s-au gasit destui naivi care sa puna botu, scuzati-mi franceza.
        • +15 (19 voturi)    
          ? (Joi, 16 mai 2013, 6:37)

          cotora [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          voturi furate ?, asta vara se zice ca au fost 7,4 milionae voturi ptr demiterea marinarului, iar in decembrie 2012, cand au votat 70% cu usl au fost 4,5 milioane voturi, unde sunt 3 milioane voturi ?
        • +11 (13 voturi)    
          si unde sunt plangerile (Joi, 16 mai 2013, 9:10)

          quetzal [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          Unde sunt plangerile pentru "abuzuri" promise de voiculescu? cate s-au inregistrat pana acum? zero!
          E ridicol ca tocmai latrinistii sa vorbeasca despre "pus botul":))
        • 0 (2 voturi)    
          Cereti si vi se va da (Joi, 16 mai 2013, 21:14)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          Vreti sa vedeti milioanele de voturi furate?
          Insistati pentru continuarea cu seriozitate a cercetarii, nu pentru blocarea ei.
          Vreti ca cercetarile sa fie stopate? Asa spuneti, vorbind insa in nume propriu si acceptand ca cele doua nu merg impreuna.

          Vorbim aici de imagine, de ipocrizie, de pus botu'? Haideti sa exterminam toate aste boli, dar in cazul asta sa renuntam la a ne contrazice singuri.

          Si vorbind de pus botul, cum se cheama ca au reactionat cei care au luat de buna legenda taranilor hartuiti de procurori? E curios cum plangerile nu vin din partea lor, ci din partea celor care se simt vizati de ancheta.
          In schimb, confirmarea milionului (milioanelor) de voturi furate am auzit-o in premiera de la un primar USL.

          Exista o asemanare foarte evidenta cu anii '50: si atunci, ca si acum, proaspata putere a declansat o vanatoare impotriva celor pe care i-a scos tapi ispasitori pentru criza economica: chiaburi, samsari, speculanti.
          Sunt insa niste diferente: atunci oamenii erau mai creduli. Acum sunt doar dezinformati si disperati.
        • 0 (0 voturi)    
          patetic (Vineri, 4 octombrie 2013, 1:54)

          mircearh [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          Faptul ca repetati aceleasi sloganuri ultra-patetice create in laboratoarele A3 nu va face nici o cinste.
          Cred ca uitati ca forumuri precum HN nu sunt total populate de casnice amatoare de barfa si dramoleta , ci de oameni cerebrali .
    • +8 (12 voturi)    
      ? (Joi, 16 mai 2013, 6:34)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      este o procedura normala, jurand pe biblie de pe capota masinii, ce ai fi vrut ,sa bage pe toti in duba sa-i duca la bucuresti ?
      • -3 (3 voturi)    
        Alarma falsa!!! (Joi, 16 mai 2013, 16:23)

        Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui cotora

        Un articol frustrant, cumva? Nu vad nimic in neregula, daca toate vor functiona in limita legii si cei alesi o vor respecta, este d ebun augur pentru noi toti! De ce oare o anumita parte a presei nu este multumita de coabitare? Nu le mai iese banul? Alt motiv nu as vedea si, de cand presa nu pune pe primul loc functionarea corecta a institutiilor statului implicit justitia si pun intereseul personal pe linia intai? Intrebari juste care au luat nastere dupa ce am citit acest articol de fond!
      • -2 (4 voturi)    
        ACTIUNEA A FOST COMANDATA (Joi, 16 mai 2013, 18:43)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui cotora

        Domnule "cotora", asta a fost grav, cà s-a primit ordin de sus si procurorii independenti au ràspuns la un ordin politic.
        • +1 (1 vot)    
          ? (Vineri, 17 mai 2013, 4:35)

          cotora [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          stimabile nu cofunda ordinul cu procedura, ce ai scris tu in primul mesaj, ce am raspuns eu ?, deci juratul pe biblie, pe capota masinii este o procedura normala, poti verifica pe avocat net
  • +8 (20 voturi)    
    Rabdare (Miercuri, 15 mai 2013, 20:52)

    Daniels22026 [utilizator]

    Emiteti judecati legitime domnule Dan. Multi ne temem ca justitia independenta este in pericol. Dar va atrag atentia ca n-avem inca semnale ca justitia a si cedat in fata presiunilor politice. Raul de care ne este teama, inca nu s-a intimplat.

    Cei care vor incerca interventii in justitie risca enorm. Procurorii, magistratii care accepta compromisuri, risca si mai mult. Iar toate astea nu depind de presedinte. Asa este construit sistemul acum. Vom vedea cit rezista.

    Cit despre compromisul de azi al presedintelui, sa ne amintim de alte compromisuri cu adevarat jenante. Amintesc doar numirea lui Ponta ca premier, dupa reprezentarea ilegala a Romaniei, dupa lovitura de constitutie, dupa ce l-a descries ca pe un pisic, etc.

    Acum, daca presedintele a acceptat sa-si continue mandatul in conditiile date, daca accepta compromisuri cu final periculos, asta e. Avem tot timpul sa-i reprosam viitoarele nereusite. Deocamdata presedintele imi da senzatia ca ne intrece pe toti in perseverenta. Ma uimeste, desi n-am certitudinea ca va reusi ceea ce si-a propus.
    • +7 (7 voturi)    
      si totusi, (Joi, 16 mai 2013, 10:51)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      cine este acest al treilea coabitant

      "care-l va ingropa politic pe Traian Basescu, oamenii presedintelui lucreaza intesi sa-i puna la dispozitie un partidulet, sa-i satisfaca ambitia de putere" ?

      cumva elena udrea?
  • -24 (40 voturi)    
    ha ha ha ha (Miercuri, 15 mai 2013, 21:22)

    antitot [utilizator]

    V-a tras-o cu Nitu,il mai sprijiniti??????
    Chioru nu da doi bani pe cititorii hotnews si ce mult ma bucur.
    • +20 (28 voturi)    
      Corectie (Miercuri, 15 mai 2013, 22:50)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Cititorii HotNews nu se remarca prin milogeala. N-ai sa ne vezi in strada, jeluindu-ne pentru "doi bani". Statul doar administreaza, nu produce economic nimic, asa ca cei "doi bani" de la stat, provin de fapt tot de la cetateni.

      Ironia ta de "doi bani" ascunde specificul uslamist de raportare la politicieni si la stat. Ceea ce iti inchipui tu ca ar trebui sa asteptam de la politicieni, este exact ceea ce lumea civilizata respinge. Buna guvernare nu inseamna ajutoare de stat. Doar in spirit uslamist exista aceasta confuzie.
    • +9 (9 voturi)    
      asa ti-a spus tie tatucul voiculescu (Joi, 16 mai 2013, 9:20)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      cu limbajul asta de mahala?
      ceea ce nu inteleg slugile ramase in evul mediu este ca in lumea civilizata se sustin ideologii, masuri si principii si mai putin persoane. Spre deosebire de tine, unii nu au un "tatuc" pe caresa-l apere chiar daca le-ar omori familia (doar pentru ca asa le-a spus lor la latrine) ci sustin un om sau altul atata timp cat acesta le apara ideile.
    • +5 (9 voturi)    
      Te-ai cautat la mansarda? (Joi, 16 mai 2013, 9:36)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Daca nu, vezi ca se agraveaza.
      Cu fiecare comentariu.
  • +6 (14 voturi)    
    Proletari din toate tarile, uniti-va! (Miercuri, 15 mai 2013, 21:32)

    area51rmc [utilizator]

    "Comunistii refuza sa-si ascunda conceptiile si intentiile. Ei declara fatis ca scopurile lor pot fi atinse numai prin doborarea violenta a intregii alcatuiri sociale de pana acum. Sa tremure clasele stapanitoare in fata revolutiei comuniste. Proletarii n'au de pierdut in aceasta revolutie decat lanturile. Ei au o lume de castigat."

    Azi, cativa cetateni romani, care isi inchipuie ca generatia lor nu e vinovata de ceea ce au facut parintii si bunicii lor, PE CARE I-AU MOSTENIT CONFORM LEGII (vezi regulile din codul civil Cuza referitoare la mostenirea legala si testamentara), deci sunt persoanele carora li s-au transmis averi furate de parintii si bunicii lor, au gandit ca legea de calcare in picioare a dreptului de proprietate este bunicica ca e oarecum precisa pe subiect si poate fi imbunatagatita...

    DRAGI TOVARASI PURTATORI AI IDEALURILOR MARXIST-LENINISTE PE CARE NU VRETI SA LE INTINATI, va intreb:

    1) CHIAR VA IMAGINATI CA REGIMURILE CRIMINALE - COMUNIST SI NAZIST - NU AR PUTEA SA REVINA VREODATA LA PUTERE IN ACEASTA TARA?

    2) V-ATI GANDIT CA ACELE REGIMURI S-AR PUTEA SA SE GANDEASCA CA SUNTETI "EXPLOATATORI" SI SA VA BELEASCA PE VOI (daca veti fi in viata) SAU PE URMASII VOSTRI SI VA/LE IA AVERILE CA SA SCAPE CLASA MUNCITOARE DE CAPITALISTI?

    Sa va zic ceva: CRIMELE IMPOTRIVA UMANITATII SUNT IMPRESCRIPTIBILE SI INDIFERENT CINE VA FI MILENII SEF IN ROMANIA VA FI RESPONSABIL DE ASA FAPTE.

    In rest, dragi concetateni, am sentimentul ca insii pe care VOI II ALEGETI (e votul, adica e vointa voastra libera, sincera si neviciata) tocmai v-au amanetat viitorul pentru cateva milenii de acum inainte.
  • +9 (27 voturi)    
    Basescu ma ia de prost (Miercuri, 15 mai 2013, 21:39)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Pai el imi spune de avize, scor 2:1, nu imi spune de penibilul de la interviuri? Basescu a picat testul de rezistenta totala. Ramane un fel de Emil Constantinescu pentru mine.
  • -7 (19 voturi)    
    Deci e timpul pentru o re-evaluarea a valorilor! (Miercuri, 15 mai 2013, 21:41)

    dookuhaka [utilizator]

    Domnule Tapalaga, e timpul sa ne re-evaluam valorile morale dupa care ne ghidam: cinste, onoare??? Sunt cuvinte mari si gaunoase in care cu totii am crezut: dvs., Morar, Macovei. Presul din fruntea statului s-a transformat intr-o simpla carpa cu care Ponta sterge pe jos. Nu credeti ca este cazul sa ne aliniem si noi noului trend?
    • +5 (15 voturi)    
      Ramine de vazut (Miercuri, 15 mai 2013, 23:04)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui dookuhaka

      Cit timp crezi in valori, lupta pentru ele! Nu-ti plac compromisurile presedintelui? Intelege ca nimanui nu-i plac, nici macar lui. Dar lectia pe care ne-o ofera presedintele este cea a luptei.

      Putem cadea in deznadejde, dar inseamna ca sintem aproximativ la fel de viteji ca uslamistii. Au toata puterea executiva si legislativa, centrala si locala. Dar inca se pling ca-s neputinciosi.

      Cred ca ar trebui sa mai urmarim actiunea prezidentiala. Ramine de vazut daca Basescu reuseste sa protejeze justitia de politicieni sau nu. Pot aparea surprize de unde nu ne asteptam. Meciul independentei justitiei inca se joaca.
      • +7 (7 voturi)    
        declaratiile lui base, (Joi, 16 mai 2013, 11:09)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        dau impresia ca acesta nu mai lupta decat pentru drepturile pe care i le permite incheierea mandatului de presedinte la expirarea acestuia si nu inaite (demisie, suspendare, demitere).
        treaba cu partidul popular (eu unul n-am mai auzit ca un partid popular, adica al poporului, sa fie de dreapta) e o mare fasaiala, atata vreme cat clasa politica actuala, indiferent de partid, e facuta din acelasi tip de gargaragii.
    • +4 (8 voturi)    
      Doar o instanta superioara (sic)... (Miercuri, 15 mai 2013, 23:40)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui dookuhaka

      ...le poate reevalua.
      Cel mult putem evalua cat am investit pentru apararea acestor valori, si cat de capabili suntem in a continua misiunea.
  • +9 (13 voturi)    
    Competenta profesionala, independenta justitiei? (Miercuri, 15 mai 2013, 21:56)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    In afara de d-na Kovesi si dl. Olaru, restul sunt cel mult mediocri, ori, nu poti pune in asemenea functii oameni care nu au avut nici rezultate notabile ca procuror, nici nu au dovedit remarcabile capacitati manageriale, nici nu au profilul moral si psihologic necesar si nici nu sunt departe de orice banuiala ca ar avea legaturi cu mediul politic. Iar aceasta validare a lor, printr-un troc nenorocit si nu printr-o procedura transparenta si o selectie de dosare, nu denota decat directia in care politicul vrea sa conduca justitia, spre o subtila subordonare, fara a tine seama de dorinta cetatenilor acestei tari de a avea o justitie independenta. Nu mai spun ca persoanele in cauza nu pot avea niciodata respectul si recunoasterea procurorilor competenti, integri si dedicati profesiei, ceea ce poate aduce grave prejudicii bunei functionari a sistemului de justitie...
  • -6 (20 voturi)    
    ups! (Miercuri, 15 mai 2013, 22:19)

    laurentiucat [utilizator]

    adica base nu mai apara poporul?
    vai! o sa vina vantu si voiculescu sa ia sarea si posta...
    apropo...stie careva de pe aci, cand tre sa ne urcam in trenul spre moscova?
    • +8 (12 voturi)    
      Nu e nevoie sa ne urcam (Miercuri, 15 mai 2013, 23:40)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

      Vine muntele la Mahomed
      • +4 (4 voturi)    
        Epic! (Joi, 16 mai 2013, 9:38)

        HN_reader [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        Epic raspunsul tau! L-as completa totusi. Moscova e aici deja. PSD-istii (vezi cazul lui Geoana) nu mai tre' sa zboare pe sustache la Moscova. Armata rosie e deja aici, doar ca de data asta se numeste PSD.
    • +4 (4 voturi)    
      deja (Joi, 16 mai 2013, 11:26)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

      esti in trenul spre moscova.
      nu ti-ai dat seama?
  • 0 (16 voturi)    
    Opinia seaca nu prea tine pe la noi (Miercuri, 15 mai 2013, 23:00)

    un dac [utilizator]

    Domnule Tapalaga, din precedentul editorial transpira suspiciunea ca Basescu va semna aceste numiri. Ati fi avut timp sa pregatiti un material mai serios despre Nitu, despre motivele pentru care Basescu a acceptat aceste nume, despre motivele pentru care Basescu a introdus in discutie Revolutia etc.
    Opinia seaca nu prea tine pe la noi! Oamenii au fost foarte indoctrinati pro sau anti Basescu, nici nu judeca cu capul lor, dar nici nu au nevoie de alte pareri. Daca chiar vreti sa spuneti ceva, spuneti ceva. Doar asa puteti schimba macar putin lucrurile. Altfel e apa de ploaie. Sau jurnalism la norma.
  • +9 (21 voturi)    
    Dezamagire (Miercuri, 15 mai 2013, 23:15)

    justiarul [utilizator]

    Domnule Tapalaga,am cautat sa ma informez astazi
    interesata si eu ca multi altii de avizul presedintelui
    privind numirile procurorilor.
    Mare mi-a fost dezamagirea,l-am admirat pe domnul presedinte cata vreme a tinut spatele progreselor din justitie.
    Cat de mult as dori sa stie ca pentru cei care l-am sustinut,a cazut in mocirla.neagra ,alaturi de alti politicieni.
    Va felicit domnule Tapalaga,pentru onestitatea cu care abordati fiecare articol ,as fi bucuroasa sa stiu ca sunteti un formator de cat mai multe opinii.
    Dumnezeu sa ne de-a cat mai multi jurnalisti ca d-voastra.
    Camelia
  • +9 (11 voturi)    
    Orice pasarea pe limba ei piere. (Joi, 16 mai 2013, 1:21)

    yellowdog [utilizator]

    Un "dar" de la Basescu eu l-as privi cu mare suspiciune...
  • -7 (13 voturi)    
    ptr pedelei (Joi, 16 mai 2013, 6:13)

    laurentiucat [utilizator]

    basescu nu a facut niciodata altceva , decat ce a facut si acum.
    si-a vazut de biele propriu de moment si atat.
    in rest, nu i-a pasat de tara, de populatie, ca dovada si rezultatele dupa aproape doua mandate.

    • +5 (5 voturi)    
      E ok.. (Joi, 16 mai 2013, 8:18)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

      Ca le-a pasat celorlalti politicieni de popor.. USL-ul acum la putere o dovedeste din plin, in fiecare zi.
      • -5 (5 voturi)    
        nix (Joi, 16 mai 2013, 10:22)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        barem la astia semai vede cate ceva si nu e atata aroganta.
        • 0 (0 voturi)    
          aha . (Vineri, 4 octombrie 2013, 2:02)

          mircearh [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

          Eu cred diametral opus .
          Nu "semai" vede nici o urma de intentie de a guverna ceva spre binele romanilor. A privi la personaje precum Ponta, Nicolaescu sau Vosganian cum fac valuri fara sa realizeze nimic echivalea pentru mine cu a privi varul cum se usuca pe pereti. Nici nu vor nici nu pot sa faca nimic pt neamul asta, doar pentru buzunarul lor.
          Cat despre aroganta, aroganta ne da USL in fiecare zi. Aroganta in cazul asta este construita pe bazele unei majoritati parlamentare obeze si inerte pe de o parte si gesticulari penibilie ostile lui Basescu de cate ori se incearca o opozitie.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu-i nimic ... (Joi, 16 mai 2013, 9:45)

      HN_reader [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

      ... lasa ca-i pasa lu' Ponta si USLasilor. A "rezolvat" tot ce mergea in tara asta. Acum va asterne si "linistea lu' Nastase" si veti fi fericiti. O sa priviti funduri goale si chiloti la Capatos sau "Abces Din-rect" si veti aplauda ca niste babuini in timp ce ei vor culege "roadele" prostiei voastre ! Traiasca Uniunea Sovietica a Lichelelor!
  • +6 (6 voturi)    
    Romani, dormiti linistit! Politicienii vegheaza! (Joi, 16 mai 2013, 8:16)

    CetateanLogat [utilizator]

    Va fi din nou LINISTEA pe care si-o dorea candva Ion Iliescu.
  • -3 (7 voturi)    
    dezamagire (Joi, 16 mai 2013, 10:49)

    dumo [utilizator]

    Sa inteleg, domnule Tapalaga, ca idolul d-voastra va dezamageste?
    • +3 (9 voturi)    
      daca atat ati inteles e cam putin (Joi, 16 mai 2013, 11:26)

      Dan Tapalaga [utilizator] i-a raspuns lui dumo

      nu va mai pierdeti vremea pe aici
  • +4 (8 voturi)    
    scarba e motivul (Joi, 16 mai 2013, 11:30)

    Crup [utilizator]

    Uitati un lucru esential, dl. Tapalaga. Iar acel lucru este poporul roman.
    Sa nu uitam ca acest popor, roman, a votat masiv, isteric si extrem de hotarat pe unul ca jiji becali (cate procese penale are, ca am uitat?), a votat fara ezitare pe unul ca voiculescu (dupa dovezile scraboase de fuga de justitie) si exemplele pot continua mult si bine. Domnule Tapalaga, acest popor roman a votat-o pe Monica Iacob Ridzi, simbolul coruptiei PDL-iste de la Antene. PDL-ul s-a debarasat de ea, a mers la PPDD si poporul roman a votat-o!! Nu conta ca poate a fost corupta, conta ca nu e la PDL acum! E in parlament acum!
    Si sa va mai reamintesc ceva. Cu ceva vreme inainte de ultimile alegerile locale, primarul din Jilava a fost arestat. Acuzatia? Furt din banii publici. Adica i-a furat (la propriu, prin bugetul locl sustinut de localnici) pe alegatori. Cand au fost alegerile, acest "tribun" local, acest (potential) hot era in inchisoare. Si romanii din Jilava l-au ales din nou primar pe puscarias!
    N-ai cum sa nu-ti fie scarba, scarba deplina de acest popor degradat! N-ai cum, indiferent cat de joase ar fi standardele! Si atunci, la ce bun sa se mai lupte Basescu pentru justitie? Pentru un popor de kkt, care scuipa in fata justitia si care adora (!) pe cei care ii fura?
  • +8 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 16 mai 2013, 12:10)

    Erasm [anonim]

  • -4 (6 voturi)    
    Damage control (Joi, 16 mai 2013, 12:35)

    Trojan.H [utilizator]

    Anul trecut a fost o lovitura de stat. Cei care s-au opus, au fost in numar de 200 si au putut fi vazuti in piata Victoriei. In decembrie, alegatorii care au venit la vot, dar si cei care n-au venit, au fost de acord cu lovitura de stat. Autorii loviturii de stat, asa cum se intimpla peste tot si dintotdeauna, au acum libertatea sa faca ABSOLUT ce vor ei, fara sa li se poate opune nici mama Europei, nici tatal Presedentiei.
    Restul e trancaneala.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu există iubire între state. Doar INTERESE. (Joi, 16 mai 2013, 12:50)

    Radu I [utilizator]

    „Ambasadele SUA si Marii Britanii au salutat deblocarea justitiei, de parca in ultimul an au inghetat brusc toate anchetele din Romania iar judecatorii au incetat sa mai lucreze. Au legitimat astfel targuiala politica, altfel de blamat in orice stat civilizat. Vor regreta curand aceasta eroare.”

    Pe cât pariem că nu vor regreta? SUA și Occidentul au nevoie de OBEDIENȚĂ, domnule Tapalagă! Iar România prin „aleșii” ei, corupți până în măduva oaselor (pe care-i doare-n bască de binele țării...), este terenul cel mai fertil pentru a-și „dezvolta” interesele. Care interese? O spune chiar dom' prezident, cât se poate de clar:

    „Ce v-a determinat sa-l lasati pe premier sa mearga la Bruxelles?”
    „Cred ca poate sa sustina punctul de vedere al Romaniei. Daca vorbim de energie, avand in vedere ca a fost de acord si el cu explorarea si exploatarea gazelor de sist, cred ca acest punct de vedere ar trebui sustinut si la Bruxelles”.
    Urmează Roșia Montană, fraților! Anunțul va fi făcut (ce coincidență!) în perioada 22-23 mai... Stați pe-aproape...
  • +2 (4 voturi)    
    speante desarte (Joi, 16 mai 2013, 15:12)

    sorin3 [utilizator]

    Domnule Tapalaga, dumneavoastra credeti ca o alianta care are 80% in parlamentul Romanesc poate fi oprita de la a controla justitia?
    Basescu nu a vrut niciodata sa faca dreptate. A sprijinit independenta procurorilor si reforma in justitie atit timp cit l-a ajutat sa obtin sprijin politic(intern si extern). Daca ar fi sustinut-o din credinta launtrica in morala si interesul national, ar fi luptat pina la capat, cu riscul unei noi suspendari.
    Basescu nu se compromite acum, s-a compromis cind si-a trimis fiica in PE si cind a sustinut-o pe Udrea cu riscul aruncarii statului cu 10 ani in urma.
  • -1 (1 vot)    
    asa a dorit poporul.... (Vineri, 4 octombrie 2013, 0:10)

    DanCapy [anonim]

    d le Tpalaga ,atunci cand 70% din alegatori isi doresc
    astfel de politicieni care sa atace statul de drept si sa protejeze coruptii ce poate face presedintele decat sa vorbeasca fara alte parghii de a schimba situatia . cu sau fara acordul presedintelui, ponta sustinut de parlamentul usl poate face orice in romanica de acum inainte ...cu 70 % ....voi, ziaristii , nu presedintelui trebuie sa i reprosati astfel de derapaje ci poporului roman idiot care prin votul lui a trimis tara in haznaua comunista din nou...