Jumatate din copiii romani NU se mai nasc pe cale naturala. De ce?

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Luni, 22 aprilie 2013, 12:00 Actualitate | Opinii


Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
Cresterea este uluitoare: frecventa cezarienelor in Romania aproape s-a dublat in ultimii cinci ani. Datele din 2012, obtinute de saptamanalul Viata Medicala, arata ca, practic, jumatate din copiii nostri nu se mai nasc astazi pe cale naturala.

In conditiile in care Organizatia Mondiala a Sanatatii recomanda o frecventa a cezarienelor de 10%, din totalul nasterilor contorizate in Romania, in 2012, 41.2% au fost prin cezariene. La acestea se adauga nasterile din clinicile private (necontorizate de autoritati), unde rata cezarienelor este de 60% din totalul nasterilor.


Doua intrebari majore rasar dupa o astfel de veste: de ce a aparut aceasta inflatie de cezariene si cum afecteaza ea sanatatea bebelusilor?  


Frica. Acesta este raspunsul la intrebarea „de ce?”. Surprinzator este faptul ca acest raspuns vine de la ambii protagonisti maturi implicati in procesul nasterii: mama si medicul. Pruncul nu are nicio posibilitate de a opta, astfel ca cel mai influent eveniment din destinul sau, nasterea, depinde de anxietatile celor doi oameni care-l primesc pe lume. 

Frica mamelor nu este doar rezultatul experientelor hedoniste ale unei generatii cu acces imediat la pilulele care reduc durerea. Ea s-a construit de-a lungul deceniilor in care prea multe gravide au fost tratate in spitalele publice romanesti ca vacile dintr-un septel.  

Oroarea povestilor despre nasterile din spitalele publice s-a transmis noii generatii de mame care, avand mai multe optiuni la indemana, a decis sa-si exercite dreptul de a 
41,2% din totalul nasterilor din 2012 din Romania au fost efectuate prin cezariana, conform inregistrarilor Scolii Nationale de Sanatate Publica. La acestea se adauga nasterile din clinicile private (necontorizate de autoritati) unde rata cezarienelor este de 60%. Organizatia Mondiala a Sanatatii recomanda o frecventa a cezarienelor de 10%.
 
 
alege ce e mai bine pentru sine. Caci, daca se desfasoara intr-un spital bine dotat, nasterea prin cezariana este astazi la fel de sigura ca cea pe cale vaginala. 

Dar cat de sanatoasa este cezariana pentru bebelus?

Ginecologul francez Michel Odent (a carui carte, "Cezariana", a fost tradusa si in romana) enumera mai multe diferente dintre un bebelus nascut prin cezariana fara travaliu si unul nascut pe cale vaginala. Cele mai multe sunt in defavoarea nou-nascutului prin cezariana. 

Pentru o parte dintre aceste diferente, precum riscul crescut al dificultatii la alaptare, nivelul de glucoza mai scazut sau riscul crescut de autism, cercetarile sunt inca insuficiente.  

Exista insa diferente consistent fundamentate prin studii: riscul de astm, de 3.23 ori mai mare la cei nascuti prin cezariana, raspunsuri imunitare diferite sau niveluri diferite ale unor hormoni. Ce se poate afirma cu certitudine este ca aceasta diferenta fiziologica intre cei doi bebelusi este influentata coplesitor de felul in care s-au nascut.  

Desigur ca aceasta explozie a cezarienelor se datoreaza si cresterii varstei medii la care nasc femeile de astazi. Dar, scrie Michel Odent, industrializarea nasterilor ar putea fi o alta cauza care le determina pe femei sa solicite cezariana. Odent sustine ca, pentru a avea o nastere usoara, femeia in travaliu trebuie sa se afle intr-un mediu sigur, intim si in care sa nu se simta observata. 

Salile de nastere moderne sunt opusul descrierii lui Odent, care nu se bazeaza doar pe argumente logice, ci si pe experienta sa practică consistentă.
"Asistam la o medicina obstetrica defensiva exagerata, care nu este nici in folosul pacientei, nici al medicului", declara profesorul Dimitrie Nanu, de la maternitatea Bucur din Bucuresti.
 
 

Concluzia ginecologului: mediul spitalicesc si starea de anxietate creata de multitudinea inutila a testelor prenatale inhiba nasterile naturale. De obicei, constata antropologii, femeile care au nascut acasa isi povestesc relaxat si cu detalii experienta, in timp ce cele care au nascut la spital refuza sa o faca.  

Romancele, spun ginecologii, exercita o adevarata presiune pentru a li se permite sa nasca prin cezariana. Traim intr-o epoca in care preceptele feminismului au inca un statut incontestabil si nici chiar profesorii universitari nu indraznesc sa se opuna unei astfel de cereri, atunci cand ea vine din partea unei viitoare mame.  

Presedintele Societatii de Obstetrica-Ginecologie din Romania, profesorul Florin Stamatian, afirma ca "prin cezariana la cerere democratia atinge o limita care nu mai e admisibila”. Dar, desi chiar presedintele lor spune ca nu este admisibila, ginecologii romani admit inflatia acestei practici. 

De ce? Tot din frica. Teama de acuzatiile care ar putea aduce procese de malpraxis este cea mai frecvent mentionata de ginecologii consultati de "Viata Medicala", care a publicat saptamana asta un dosar intreg dedicat inflatiei cezarienelor

Astfel de justificari indica o rasturnare a relatiei dintre ginecolog si gravida, care nu mai este una medic - pacient, ci prestator de servicii – client. 

Aceasta schimbare a paradigmei medicale din maternitati developeaza intreaga masinarie profitabila care exploateaza anxietatea parintilor aflati in fata nasterii copilului lor, in numele posibilelor riscuri si complicatii care insotesc nasterea. Dar cat de intelept este sa provoci jumatate din nasteri pentru a salva un copil dintr-o mie? 

Nu militez pentru nasterile naturale in defavoarea celor prin cezariana. Dar avem nevoie de o dezbatere serioasa, la nivel national, prin care sa se cantareasca beneficiile si dezavantajele inflatiei de cezariene.  

Nu pentru mama, nu pentru medic, ci pentru personajul principal al oricarei nasteri: copilul.


Citeste mai multe despre   
















34793 vizualizari

  • -11 (61 voturi)    
    cezariana (Luni, 22 aprilie 2013, 12:28)

    valahul [anonim]

    Nu e nevoie de nici o dezbatere publica. Lasati mamele si medicii sa hoatarasc nu va mai bagati voi peste tot.
    Nu va credeti voi mai destepti decit mame sau doctori.
    Mamele si doctorii stiu mai bine pentru copil decit Dvs.
    • +11 (49 voturi)    
      gresit... (Luni, 22 aprilie 2013, 12:35)

      george [anonim] i-a raspuns lui valahul

      Mamele nu stiu. Mamele cred ca stiu. Doar doctorii stiu.
      • +3 (45 voturi)    
        mamele sunt romance (Luni, 22 aprilie 2013, 12:55)

        Crup [utilizator] i-a raspuns lui george

        Mamele sunt romance. Asadar, daca citesc ele "pe net, maca-ti-as", sau daca aud asta din absolut orice sursa, oricat de dubioasa ar fi ea, dar in care ele au incredere (de obicei romanii au incredere in surse dubioase - televiziuni patronate de securisti care si-au turnat proria familie, politicieni talhari recunoscuti, etc.), atunci treaba e clara: cezariana, "sa moara ma-ta", ca e cool.
        • +7 (9 voturi)    
          Banii sunt motivul (Luni, 22 aprilie 2013, 19:05)

          Iorest [anonim] i-a raspuns lui Crup

          Am întâlnit situaţii în care medicul insistă să facă cezariană unei mame perfect sănătoase. Mama a refuzat însă, căci avea în plan să nască mai mult de doi copii. Aşadar, la cele spuse de autor se adaugă mica afacere făcută de medic în acest fel, căci prin cezariană câştigul financiar e mult mai mare decât prin naştere normală.
          • +4 (8 voturi)    
            Un medic castiga mult mai mult (Luni, 22 aprilie 2013, 20:46)

            John [anonim] i-a raspuns lui Iorest

            la o nastere normala decat la o cezariana.
            Cezariana e o operatie care implica mai multe costuri si riscuri.
            Majoritatea doctorilor ginecologi pe care ii stiu insista pe nastere normala.
            Poate in Bucuresti e altfel.
            Cunosc oameni care si-au pierdut copiii si sotiile pentru ca doctorul a refuzat sa faca cezariana chiar atunci cand se impunea.
            Ideea e ca mama sa poata alege in cunostinta de cauza si aici doctorul are un rol important.
            • +1 (1 vot)    
              Da, in Bucuresti e altfel (Luni, 22 aprilie 2013, 22:36)

              Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui John

              Da, cred ca in Bucuresti pare altfel. Si cotizezi la mai multe persoane implicate daca e cezariana. Si noua ni s-a sugerat cezariana prima data, am refuzat. Sotia a intrat in travaliu, copilul refuza sa coboare si atunci s-a operat de urgenta. Sapte ani mai tarziu, la al doilea copil ne-am fi dorit o nastere normala. Dna doctor a spus ca in Romania nu avem suficienta tehnica pentru a atenua riscul pe care l-ar presupune o rupere a precedentei operatii, desi dupa 7 ani era bine sudata. Asa ca avem a 2-a cezariana, ieri. Iar povestirile la prima mana si a doua mana cu nasteri naturale cu traume mari si recuperari indelungate, care marturisesc un interes medical slab pentru aceasta spune destul. Poate pentru ca la cezariana medicul este artistul, iar in nastere normala/naturala mama efectiv naste si atunci e ea un actor mai mare, iar contributia nu e la fel de calitativ oferita intrucat si recompensa e mai mica? Intrebari care merita puse. Si raspunse. Desi romaneste, pentru noi cresterea familiei a atins un prag maxim, imi doresc sa se poata asigura tehnologia/asistenta incat sa poti naste si dupa a 2 operatie si/sau sa poti naste natural dupa prima operatie.
              • -1 (1 vot)    
                in Bucuresti se naste tot prin cezariana (Marţi, 23 aprilie 2013, 16:59)

                bancher [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu

                toti ginecologii trag pe cezariana, si la 26 ani...castiga mai multi bani si pierd mai putin timp.
                Doctorul Peltecu de la Filantropia nu naste decat prin cezariana, si mai cere spaga 1000 EUR/cezariana. Nu vrei, te duci la alt spital de stat si nasti natural.
                Plus ca, fetelor, habar nu aveti ce prost va simtiti dupa operatia de cezariana, sunt fete care 2 zile nu au pus mana pe copii...asa de tare le durea..unele au vomitat de 16 ori in 2 zile...altele au mai si murit la cezariana.
                O femeie sanatoasa pana in 39 ani sa nasca natural, indiferent ce zic caricaturile de ginecologi, lacomi si prefacuti.
              • 0 (0 voturi)    
                cezariana (Marţi, 23 aprilie 2013, 17:34)

                Anonim [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu

                Eu eram programata la cezariana dar nititelul s-a grabit si s-a nascut normal. Sunt foarte fericita ca s-a intamplat asa si ii multumesc lui Dumnezeu!
                • 0 (0 voturi)    
                  Chiar imi pare bine pentru voi... (Miercuri, 24 aprilie 2013, 0:18)

                  Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

                  ...desi nu va cunosc.
                  Frumos ca copilul vostru s-a grabit. Altii (copiii) se hotarasc mai greu si trebuie ajutati...Multumiti Celui de Sus. Ma bucur pentur voi.

                  Inspirat de un alt comentariu (dna. care a nascut in Belgia), daca va fi sa fie vreodata al treilea prunc mergem mai spre vest pe harta, unde ...exista vointa (practica) si celelalte corolare vointei.
          • -5 (11 voturi)    
            nu stiu ce pierd, saracele (Marţi, 23 aprilie 2013, 1:17)

            paraipan [anonim] i-a raspuns lui Iorest

            femeile care nasc prin cezariana "la comanda" pierd exact acea perioada minunata, cand dupa durerile facerii isi pot tine copilul in brate...cand nimic nu mai doare, si fericirea te copleseste pur si simplu! Pe langa descarcarile hormonale exista si satisfactia "misiunii indeplinite" - aducerea pe lume a unei fiinte minunate!
            La cezariana habar nu ai pe ce lume esti, ce se intampla, si in plus lipsesti copilul de imbratisarea ta atunci cand vine pe lume...si asta doar dintr-o teama stupida alimentata de "medici" cupizi!
            • +1 (1 vot)    
              :) (Marţi, 23 aprilie 2013, 9:10)

              karula [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

              E ca-n bancul cu Bula care face o pisica fericita...
            • +2 (2 voturi)    
              broajbe, senor (Marţi, 23 aprilie 2013, 10:13)

              Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

              Desigur, dilata-ti pe viu canalele seminale si dupa aceea spune-ne citi hormoni ai descarcat si ce fericire incerci!
      • -10 (16 voturi)    
        cred ca cel mai bine stie copilul, (Luni, 22 aprilie 2013, 15:32)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui george

        apoi doctorul, apoi mama. sau invers ultimele 2, in functie de indivizi, pregatire etc.
        • +3 (5 voturi)    
          si cum anume... (Luni, 22 aprilie 2013, 17:11)

          Z0r0 [utilizator] i-a raspuns lui un dac

          ...stie copilul la nici 9 luni?
          • -2 (12 voturi)    
            stie (Luni, 22 aprilie 2013, 18:21)

            un dac [utilizator] i-a raspuns lui Z0r0

            asa cum te aude, cum iti recunoaste vocea, cum are amintiri, cum are capacitatea de a invata, stie si cand este pregatit sa iasa. Cezariana la cerere fara travaliu este de-a dreptul prosteasca.
            NU DISCUT AICI DESPRE INDICATIILE MEDICALE DE CEZARIANA.
      • +6 (6 voturi)    
        Asa o fi (Luni, 22 aprilie 2013, 15:36)

        The Special One [utilizator] i-a raspuns lui george

        Cumnatamea avea un doctor care nici macar nu s-a obosit sa ii spuna in cate sapt e, el inca ii vb de luni ca pe timpuri, plus a ratat testul din a 12 sapt, ca ala nu i-a zis nimic de el. Stiu ca exista controverse legate de asta dar macar explicat ce e test avantaje dezavantaje etc. I-am spus noi, a schimbat doctorul si totul a decurs apoi conform procedurilor pe care noi le stiam de la doctorii de aici din afara.

        Uneori nici doctorii nu stiu, asta e drama a multor mame din romania, din cauza ca unii doctori nu stiu exista o reticenta asupra intregii bresle.

        Legat de cezariana, e o problema si in afara, statistic daca ai asigurare privata ( adica iti alegi medicul care sa te asiste) sansele sa fii indrumata catre cezariana e mai mare, doctorul va face mai multi bani de la tine.
      • +2 (4 voturi)    
        mame/medici/romani (Luni, 22 aprilie 2013, 20:20)

        lambda [utilizator] i-a raspuns lui george

        Sotia mea a nascut natural 2 baieti si ma mandresc cu ea!
        2 dintre cumnate:
        - una in Romania, la privat, a ales sa nasca natural. In mijlocul travaliului, cand e durerea mai mare medicul i-a propus(a se citi a insistat) sa nasca prin cezariana... si asa a fost.
        - una in SUA, MN, a trebuit sa dea declaratie pe propria raspundere ca vrea sa nasca natural. Pentru cezariana nu era nevoie de declaratii.

        La romani, teoretic se formeaza o "comisie" de medici care cad de comun acord ca trebuie cezariana. In practica, au fiecare cercul lor de semnaturi si se ajuta reciproc sa ia un ban gramada. Preturi pe la Giulesti... cezariana 1500-1600 ron... Oricum, la o adica iti ia si mai putin, dar uita de tine imediat dupa nastere.
      • 0 (2 voturi)    
        mamele STIU! (Marţi, 23 aprilie 2013, 13:27)

        Laura [anonim] i-a raspuns lui george

        nasterea e ceva normal. corpul femeii e facut sa basca deci MAMELE STIU! doctorii sunt numai pentru complicatii. Primul meu copil s-a nacut in spital pentru ca aveam impresia ma simt in siguranta langa doctori. nici pe departe...al doilea copil l-am nascut acasa pe cale naturala fara anestezii (trebuia in cada insa nasterea a decurs prea repede si nu am avut timp sa umplu cada)
        nu subestima copul si puterea femeii!
    • +14 (34 voturi)    
      Dar (Luni, 22 aprilie 2013, 13:11)

      baibars [anonim] i-a raspuns lui valahul

      din pacate medicii si mamele stiu si ce e mai bine pentru ei. Ia vezi cat e spaga la cezariana (aranjament, consultatii suplimentare) si cat la nastere normala, cate zile te mai tin in spital si cat cotizezi zilnic... Recomandarea e fara exceptie:cezariana (sa le fie rusine). Tratatele medicale precizeaza clar cand se recomanda cezariana. Cat despre mame, cu ele e mai complicat pentru ca saracele fug toate de durere ca sa nu mai vorbim de starea lor psihica care in asemenea momente oricum e mai speciala. Si nu in ultimul rand fudulia care la romani e boala veche. Ce fel de "bastan" esti tu daca nu-ti face nevasta cezariana? "Nasterile normale e pentru fraieri mo!!" Dar pana la urma orice pasare pe limba ei piere...
    • +13 (19 voturi)    
      Mamele nu stiu iar doctorii se complac. (Luni, 22 aprilie 2013, 14:03)

      Andor [anonim] i-a raspuns lui valahul

      Sunt multi factori la mijloc. Povestea lui Stan patitul:
      1. Mamele se duc lunar (la recomandarea doctorilor) la teste si analize prenatale, efectuate (normal) la cabinete particulare.
      1.a) mama se gandeste la durere si complicatii postnatale (vezi numaru de decese post-nastere in Romania).
      1.b) Doctorul stie ca daca nu face cum vrea mama pierde o "clienta".
      1.c) Tatal nu stie cum sa amelioreze situatia delicata a mamei si cum sa faca sa-i creeze un climat de siguranta si confort psihic
      ....si singura solutie e Cezariana

      2. Un parinte bucuros ca totul se sfarseste cu bine (adica un copil intr-o bucata si mama in viata) va cotiza ceva.
      2.a) pai a operat-o, deci si-a dat silinta (tarife mai mari)
      2.b) pai a operat-o, deci mai multi beneficiari (asistenta, anestezist, medic)

      3. Vezi comentariile altora "numai sarantocii nasc natural".... si tatal cedeaza tot in numele "confortului psihic al mamei" ( a se citi "liniste in casa"). Presiunile din partea mamelor si respectiv parintii fetei.
    • +4 (6 voturi)    
      Cred ca (Luni, 22 aprilie 2013, 15:29)

      Adeodatus [utilizator] i-a raspuns lui valahul

      toti trebuie sa fie informati si educati. Acesta este un drept pentru toata lumea. Articolul este foarte bun si trage un semnal de alarma potrivit.
    • +3 (3 voturi)    
      In Germania (Luni, 22 aprilie 2013, 22:05)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui valahul

      Locuim in Germania si aici s-au nascut ambii copii.
      Sotia mea si-a dorit mult sa nasca natural, ceea ce s-a potrivit cu indicatiile medicilor. Cezariana se face doar in ultima instanta.

      La primul copil a avut travaliu de 16 ore si s-a decis sa faca cezariana desi avea diatatie de 7-8 cm.

      Al doilea copil s-a nascut la mai putin de 2 ani de primul prin nastere naturala (in acelasi spital). Treaba aia cu "si al doilea e musai prin cezariana" e o prostie, va spun din proprie experienta.
    • 0 (2 voturi)    
      fals (Marţi, 23 aprilie 2013, 16:54)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui valahul

      nu mamele vor sa nasca prin cezariana, si medicii le baga in cap asta....stiu ce am patit si eu..am vrut cu orice pret ca sotia sa nasca natural...la Regina Maria...dar nu s-a putut..toti medicii trag sa nasti prin cezariana, si te mint cu tot felul de prostii, numai sa faci cezariana: ba copilul are cordonul infasurat de gat (fals, poti naste natural si asa), ba e prost pus fatul si va trebui scos cu forcepsul, ba mama e suspecta de trombofilie si tr sa ia Clexane, ba dau mamei tot felul de medicamente si isi dau seama ca e riscant sa nasca natural daca au luat medicamentele, ....etc
      Totul numai sa nasti prin cezariana: costa mai mult si doctorul pierde mai putin timp...in 30 min te-a operat...nu mai sta nimeni 12 ore in travaliu.
      Eu stiu cazuri in care un doctor a operat in 3 ore vreo 13 fete...pai daca statea sa nasca natural pierdea vreo 2 zile
      Personal nu am nici un respect fata de tagma ginecologilor: doar te jupoaie de bani cu analize pt tot felul de boli inchipuite si riscuri inexistente, apoi tot prin cezariana nasti.
  • +7 (23 voturi)    
    Motiv (Luni, 22 aprilie 2013, 12:31)

    mithrill [utilizator]

    Unul dintre motivele principale este acela ca o cezariana costa 500 lei, iar o nastere normala... mai nimic. E motivul principal, pentru macar 30% din alea 50%. Stiu asta din lumea medicilor de la maternitate.
    • +23 (29 voturi)    
      si altul (Luni, 22 aprilie 2013, 12:50)

      dax [anonim] i-a raspuns lui mithrill

      Si sa nu uitam si timpul "pierdut" de medici.
      Cunosc caz de doctor care a recomandat de vreo 3 ori cezariana unei mame, pana aceasta a cedat si acceptat, pentru ca i se termina tura si avea program in oras dupa.
      La cezariana isi pot programa 5-6 pe zi lejer, cu 2 pe cale naturala cu travaliu prelungit au pierdut toata ziua.
      Asa ca presiunea nu e numai din partea parintilor cum se prezinta in articol, ci e in parte venita si dinspre doctori.
      • +16 (20 voturi)    
        Amandoi ati punctat motivele principale! (Luni, 22 aprilie 2013, 14:30)

        TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui dax

        Si mai e unul, aflat direct de la sursa! Credeti ca medicului ii convine sa-i sune telefonul pe la 2 noaptea ca o pacienta de-a lui a intrat in travaliu? Preferabil e sa vina dimineata la spital, sa-si bea cafeluta linistit si dupa aceea sa puna mana pe bisturiu!
        • +2 (6 voturi)    
          Uite de aia aici in CH (Luni, 22 aprilie 2013, 15:39)

          The Special One [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

          Nasti cu medicul din tura, medicul tau doar trimite dosarul la spitalul la care vrei sa nasti,

          Singura diferenta e daca ai asigurare privata, atunci ti se acopera si "alegerea doctorului" si sculatul lui la 2 noaptea. Dar paradoxul e ca desi platesti pt privat, doctorul va alege calea usoara, si iarasi statistic majoritatea nasterilor la privat sunt prin cezariana :-).
        • -1 (7 voturi)    
          Insa esentialul articolului... (Luni, 22 aprilie 2013, 16:50)

          IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

          trebuia sa fie altul - de ce nu se mai nasc atitia bebelusi!
          Precum in bancul - un card de spermatozoizi alergau spre linia de sosire. La un moment dat unul mai tinar il intreaba pe altul ce parea un pic mai batrin: -Mai avem mult pina la destinatie? Iar raspunsul vine prompt; -Da, abia am trecut de amigdale...
  • +15 (29 voturi)    
    din varii motive (Luni, 22 aprilie 2013, 12:40)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Marea majoritate a femeilor nu vor sa nasca natural din urmatoarele varii motive:
    1. pt ca e dureros, desi durerea operatiei se resimte zile si poate chiar ani de-a rindul dupa nastere
    2. pt ca e mai usor, desi o nastere prin cezariana da nastere altor probleme care nu fac viata mai usoara bebelusului - de exemplul absenta laptelui imediat dupa nastere intrucit organismul nu observa imediat nasterea
    3. pt ca nu se gindesc la copiii lor - nasterea naturala are un rol deosebit pentru sistemul respirator, de altfel si cel care se dezvolta ultimul la fat, in saptamina 40; o nastere prin cezariana, de obicei "prematura" adica inainte de data la care in fapt fatul dorea sa se nasca, poate duce la afectiuni respiratorii pentru intreaga viata
    4. pt ca medicilor le e mult mai comod - de ce sa nu cistige ei un ban cinstit prin cezariana? In mod normal nasterea ar trebui asistata doar de moasa si doar atunci cind intr-adevar exista probleme, se cere interventia medicului. La noi e cu tot invers, moasele aproape ca nu isi mai au rolul in spitalele de neonatologie

    Si as mai putea continua.
    • +6 (10 voturi)    
      nu stiu ce sa zic (Luni, 22 aprilie 2013, 17:28)

      ovi [anonim] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      Fiica mea a avut tripla circulara.
      A fost nevoie de intubare (si asta dupa o cezariana de 4 minute). Sunt ferm convins dupa ce am vazut-o cat de vanata si cat de tare a fost stransa de gat, ca in loc sa sarbatorim, mergeam la inmormantare daca insistam pt cale naturala. Va ganditi cum mai traiam cu constiinta mea stiind ca prin decizia noastra am fi putut sa o sugrumam efectiv pe micuta noastra?

      Si lapte a fost, trauma pentru fetita a fost mai mica...Nu mai traim in evul mediu sa nastem pe camp la stransul fanului...
      • +2 (8 voturi)    
        Ecografie (Luni, 22 aprilie 2013, 20:00)

        ivasile [utilizator] i-a raspuns lui ovi

        ...banuiesc ca nu s-a vazut asta la ecografie?
        Nu mai traim in epoca in care femeile nasc pe camp, nu-i asa? Avem ecografie 3d si nu vedem o circulara? Cum vine asta?
        • 0 (0 voturi)    
          nu, nu vede o circulara (Marţi, 23 aprilie 2013, 15:11)

          elena [anonim] i-a raspuns lui ivasile

          bebele meu a avit circulara de cordon iar eu placenta acreta, inserata in uter si a trebuit chiuretata, inlaturata chirurgical. si nu, nu mi-a zis nimeni, decat in momentul operatiei propriu zise. dupa eco facuta cu 15 minute inainte sa intru in sala
        • 0 (0 voturi)    
          ecografii :) (Marţi, 23 aprilie 2013, 15:38)

          ovi [anonim] i-a raspuns lui ivasile

          Si acum imi vine sa rad cate am fost sfatuiti sa facem (la cabinetul privat al medicului evident).
          Pana in luna 7 lunar cate una, si apoi la 2 saptamani. Si ce credeti ca ne-a spus: ca nu are circulara, ca este in pozitia optima (asta vineri sau sambata si luni a nascut)...
          Si inca ceva medicul nostru a insistat sa nastem la stat (unde trebuia sa-i dam lui direct spaga neimpozabila si asa cum spun multi aici natural). Intamplarea face ca un alt medic care a intrerupt tratamentul agresiv al sotiei pentru o infectie la un rinichi(care medic a fost primul care a vaut sarcina) i-a scris si recomandat ginecologului cezariana (in urma unui consult in luna 7-8), deoarece unul dintre rinichi era foarte apasat de copil si functiona tot mai rau.
          In plus sotia are peste 35 de ani si era la primul copil.
          Deci ecografii in total: 12, toate la cabinetul domnului doctor.
      • +1 (5 voturi)    
        Decizia (Luni, 22 aprilie 2013, 20:14)

        max# [utilizator] i-a raspuns lui ovi

        în cazul asta e a medicului, care trebuie să supravegheze situația și sa ia decizia corectă...asta nu înseamnă cezariană pentru toată lumea, indiferent de caz, doar pentru că a trecut evul mediu. Doar în România e moda asta cu cezariana "la cerere", în țările civilizate doar medicul decide și o face doar acolo unde situația o impune.
      • 0 (4 voturi)    
        nu toate nasterile sunt cazuri de cezariana! (Marţi, 23 aprilie 2013, 8:42)

        oana [anonim] i-a raspuns lui ovi

        pai aici e un caz de cezariana clar. nu a zis nimeni ca nu e nevoie de cezariana! dar daca tu ai avut cezariana, de ce sa fie asa si pentru inca 999 de femei care NU au nevoie? si ca sa vorbim si mai la subiect, si fi-miu s-a nascut (natural!) cu dubla circulara de cordon. si la internare, cu 10 ore inainte de nastere, n-a avut nimic. si medicul ce ar fi trebuit sa faca, sa imi faca mie cezariana? pentru ce?
        da, doare, dar diferenta e uriasa a doua zi. te dai jos din pat, alaptezi, te plimbi, in 3 zile ai plecat cu copilul acasa. la cezariana stai aproape o saptamana in spital (si ce placere e asta in romania!), perfuzii peste perfuzii, ca sa nu mai zic ca nu cred ca te lasa nimeni (la stat cel putin) cu copilul in camera, daca esti operata. iar acasa esti dependenta de ajutor cel putin o luna, nu poti sa te apleci, e, totusi, o operatie. iar la a doua sarcina pot exista complicatii, exista posibilitatea ca placenta sa se situeze exact pe cicatricea de la uter, si atunci stiu ca e problema. deci... pentru ce ne facem atatea probleme, singuri, daca nu e cazul?
    • +1 (3 voturi)    
      De acord! (Luni, 22 aprilie 2013, 17:30)

      Moasa [anonim] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      Foarte adevarata si la obiect postarea dvs. Sunt placut surprinsa ca, in sfarsit, cineva trage un semnal de alarma. In niciun tratat de obstetrica nu e mentionat ca si indicatie de cezariana, "cezariana la cerere". Oricum, oficial, fiecare caz de cezariana are o indicatie valabila.
  • -4 (22 voturi)    
    De ce dezbatere? (Luni, 22 aprilie 2013, 12:43)

    antrax [utilizator]

    Pana la urma este optiunea parintilor si a doctorului. Ce treaba are societatea aici? Poate doar sa interzica nasterea prin cezariana pt ca nu corespunde cu ce scrie in Biblia???

    Am avut o colega care nascuse in Anglia un copil, desi avea recomandare de la doctor sa nasca prin cezariana, doctorul de garda a refuzat, a chinuit-o prin travaliu, copilul a fost scos cu forcepsul pana la urma. Vorbim de 2007, secolul XXI.

    In Luxembourg se recomanda nasterea naturala acasa, cu moasa.

    Fiecare tara cu tipicul ei. Daca in Ro femeile au decis ca vor cezariene, doctorii vor face ce doresc pacientii.

    Cred ca mai este si ritmul alert al societatii de vina. La cezariana te programezi, stii ce si cand se va intampla, stii cand te intorci acasa, anunti la serviciu (sotul/partenerul) si aranjezi pt zilele lipsa. La nasterea naturala, trebuie sa astepti momentul initial, apoi fuga la spital , se creaza un pic de haos...
    • +3 (3 voturi)    
      Lux (Luni, 22 aprilie 2013, 16:25)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui antrax

      In Luxemburg nu se recomanda nasterea acasa cu moasa, practica aste e raspandita in Olanda.
      • +1 (3 voturi)    
        Ai zau? (Luni, 22 aprilie 2013, 20:56)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui codo

        Locuiesti in Luxembourg sa stii asa bine? Eu locuiesc aici si pe sotie au intrebat-o direct la vizita la ginecolog daca s-a gandit sa nasca natural acasa, asistata de moasa (nu doctor).
    • 0 (2 voturi)    
      pentru ca... (Luni, 22 aprilie 2013, 19:37)

      IoanaDC [utilizator] i-a raspuns lui antrax

      Pentru ca o nastere prin cezariana costa sistemul medical mult mai mult decat o nastere normala. Este vorba de o operatie care implica mai multe persoane, riscuri, deci resurse. Si asa bagam bani intr-un procedeu medical care nu se justifica decat pentru 10% din cele 40% care apeleaza la el. Pentru restul de 30% se arunca banii pe geam, in loc sa fie folositi in alte scopuri mai utile.

      Daca ar fi vorba de alegerea parintilor si a doctorilor doar, intr-o piata adevarata, ar fi simplu, dar nu e asa pentru ca actul medical in Romania este, in teorie, gratuit. Intr-un sistem privat, daca parintilor li s-ar spune ca au 200 de lei de platit pentru o nastere normala sau 2000 pentru o cezariana, poate ca s-ar gandi de doua ori.
      • +2 (4 voturi)    
        Nu vorbim aici de partea economica (Luni, 22 aprilie 2013, 21:00)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui IoanaDC

        Cel putin autorul articolului nu are o problema cu aspectul asta. Daca e s-o luam asa, sunt multi care vin la urgente sa se trateze de o durere de cap si se fac investigatii inutile, sa nu mai zic de aparatura de milioane care zace nefolosita pt ca nu exista buget pt consumabile, etc.

        La privat nasterea "normala" e peste 5.000RON, din ce stiu eu, iar cezariana vreo 8-10.000RON. Oricum se sta in spital cateva zile in ambele variante, numai la noi te expulzeaza acasa a doua zi!

        E drept, faptul ca-i "gratis" s-ar putea sa convinga pe multi sa aleaga cezariana, decat daca ar plati tot. Dar si spaga aferenta e mai mare decat la nasterea naturala, asa ca oricum multi fac constient aceasta alegere.
  • +16 (20 voturi)    
    cezariana (Luni, 22 aprilie 2013, 12:47)

    magda [anonim]

    Esti in urma cu preturile! O cezariana este cel putin 900lei si o nastere normala te duce la 300-500lei. Medicul decide daca sta 30 de minute in sala sau supravegheaza un travaliu de cateva ore... In conditiile in care este angajat si in alta parte ghici ce va alege? Copilul, sanatatea lui, nu intra in calculele medicului.
    • +4 (10 voturi)    
      complet de acord (Luni, 22 aprilie 2013, 13:18)

      nocomment [utilizator] i-a raspuns lui magda

      mai ales ca traim in viteze si trebuie sa planificam totul... inclusiv cand se va naste. normal ca e in beneficiul doctorului sa stie ca vine de la ora 8-la 11 si face 3-4 cezariene... si nu e sunat noaptea pentru urgente.
    • +2 (2 voturi)    
      pret... (Luni, 22 aprilie 2013, 22:05)

      karula [utilizator] i-a raspuns lui magda

      Cezariana e 400 EUR ...in Bucuresti ( ceruti clar)
  • +8 (16 voturi)    
    Educatia medicilor si a viitoarelor mame (Luni, 22 aprilie 2013, 12:49)

    Anonim [anonim]

    In mod normal, cezariana se practica in situatii limita, in care viata noului-nascut si/sau a mamei sunt in pericol. Din pacate, in Romania femeilor nu li se explica clar aceasta distinctie, iar raportul client-prestator de servicii nu poate fi rasturnat, mai ales cand nasterea are loc intr-o structura privaat. Medicii ar trebui sa fie primii educati in acest sens si primii care ar trebui sa refuze astfel de practici, atunci cand nu sunt necesare.
    • +8 (10 voturi)    
      Precizare (Luni, 22 aprilie 2013, 13:24)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Bineinteles, am uitat sa precizez ca asa ar trebui sa se intample intr-un sistem de sanatate NORMAL, ceea ce total imposibil in Romania in momentul de fata.

      Fara o politica de sanatate publica serioasa, lucrurile nu se vor ameliora iar natalitatea Romaniei va continua sa scada. Din pacate, viitorul tarii se afla in mainile oamenilor politici - baroni locali, abonati DNA, plagiatori-prim-ministri, "managarei privati" la institutii de stat, si lista poate continua.
    • +3 (5 voturi)    
      cum adica educati? (Luni, 22 aprilie 2013, 14:44)

      :))) [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Monser, cum adica ar trebui educati medicii??
      Pai astia ar trebui sa stie despre ce e vorba din timpul scolii, cum sa spui o asemenea tampenie?

      Medicii stiu foarte bine, sau ar trebui sa stie, inca de cand ies din facultate despre cezariana si o nastere naturala, diferentele dintre acestea si plusuri si minusuri...

      as zice mai degraba, ca si alti colegi de pe forum, ca problema in mare ar fi "cheful" doctorului, banii si alte motive de-a dreptul idioate, expuse deja mai sus, nicidecum sanatatea copilului, care este cea mai importanta.

      Sanatate
      • +2 (2 voturi)    
        Persist si semnez, EDUCATI ! (Luni, 22 aprilie 2013, 19:44)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui :)))

        Cheful, banii, confortul unui medic, tin de educatia sa profesionala. Deci, da, ar trebui reeducati din acest punct de vedere. Ar trebui sa li se impuna obiective de calitate in tratarea une sarcini, in ceea ce priveste copilul si mama. Insa asta intr-o lume ideala, intr-o tara care nu e Romania, unde e mult, mult de munca in domeniu sanatii.
  • +1 (3 voturi)    
    nastere naturala (Luni, 22 aprilie 2013, 12:49)

    albaiulia [anonim]

    Iata un reportaj despre nasterile naturale (acasa) versus nasterile in spitalele din Ungaria, intr-un material de acum cativa ani. In el sunt explicate unele dintre problemele care sunt relevante si pentru contextul romanesc: <http://www.aljazeera.com/programmes/birthrights/2011/02/201122214012285918.html>
  • +5 (5 voturi)    
    curiozitate... (Luni, 22 aprilie 2013, 12:50)

    ion [anonim]

    poate fi considerata cezariana o interventie medicala ne necesara?
    • +13 (13 voturi)    
      Nu, domnule (Luni, 22 aprilie 2013, 13:03)

      mithrill [utilizator] i-a raspuns lui ion

      In cele mai multe cazuri insa chiar nu este necesara. Exista sarcini dificile, exista sarcini cu accidente, exista... motive serioase pentru cezariana. Dar mai exista si extrem de multe cazuri de cezariana lipsita de motiv medical: pur si simplu asa considera medicul si mama ca e mai comod. Si mama plateste. Problema este atunci cand mama n-are bani si chiar are nevoie de operatie, cand este chinuita prin maternitate, uitata printr-un salon si intervine medicul in ultimul moment. Ori, uneori uita sa mai intervina si-i vedem pe la stiri. E trist, dar e adevarat.
      • +12 (14 voturi)    
        N-as recomanda cezariana (Luni, 22 aprilie 2013, 13:51)

        am trei cezariene [anonim] i-a raspuns lui mithrill

        Clar e o tampenie sa crezi ca la cezariana nu doare...doare si inca rau tare...prima sarcina am nascut-o cu cezariana, pentru ca nu am avut deloc dilatatie,....a doua a fost de nevoie fatul era mort, cu 2 zile inainte de nastere, a treia ...asta a fost nu s-a mai putut altfel...
        Cine crede ca o cezariana nu doare si fuge de nastere normala, am sa explic umpic...la a treia sarcina dupa 2 cezariene, urli cand copilul sta cu capul exact pe dunga de la cezariene...dupa operatie...stai in calmante...a doua zi te inveti sa mergi...fiecare pas doare...c-am o sapatamana doare...apoi,incepe dansul...cand e vreme mohorata te doare spatele( locul unde s-au facut anesteziile)...te doare capul...nu poti merge la sala decat dupa 3 luni cel putin...cand alaptezi ...in prima sapatamana nu ai ce...sau mai bine zis din ce...maninci activia si grisine, apoi o ciorba strecurata cu paine coapta...
        Nu stiu daca e o moda...e probabil stilul de viata cultivat..plus ca dupa o nastere prin cezariana...aproape nimeni nu te mai lasa sa mai nasti normal...natural...
        Clar ca e mai costisitoare...dar si nasterile naturale...recent am nascut...costa in jur de 200 euro, fara anestezist...la anestezist dai 200 lei...apoi asistentele care te spala si te 'invata ' sa mergi, apoi cu copilul: pediatru....ca sa nu mai vorbim ecografiile din timpul sarcini c-am 90 lei plus consultatia 60, plus cea 3D 280 lei...etc...
        Se pare ca in Romania cumperi un copil..si apoi vine partea frumoasa...astepti o banala alocatie 3 luni, iar cresterea copilului inca 3 luni...
        Fie ca se naste natural, fie ca e cu cezariana...acesti copiii vor avea probleme ca traiesc in Romania...sortiti de noi, dragilor sa traiasca ...to ca noi....
  • +10 (14 voturi)    
    Alaptarea (Luni, 22 aprilie 2013, 13:02)

    anjin-san [utilizator]

    S-ar putea scrie un articol de genul asta si despre alaptare. Mamele din Romania alapteaza in procent de 12% pana la 6 luni, in timp ce mamele din nordul Europei, 85%. De ce? Nu suntem diferiti fizic. Este un mecanism de mentalitate generala asemanator celui care determina un numar mare de cezariene.
    • +3 (15 voturi)    
      alaptare (Luni, 22 aprilie 2013, 13:53)

      si asta e o problema [anonim] i-a raspuns lui anjin-san

      ...unde in ce stat ati mai vazut toape cu platforme sa impinga la carut, cu unghii aplicate de 1 km...normal...ca nu alapteaza...doar n-or sa-si strice sanisoriii...cred ca e o problema de cultura....
      • +5 (5 voturi)    
        ?! (Luni, 22 aprilie 2013, 22:11)

        karula [utilizator] i-a raspuns lui si asta e o problema

        Daca avea negru sub unghii si pleca dimineata, la sapa , iar copilul era hranit cu lapte de vaca de catre sora mai mare ( de 6-7 ani) nu era tot problema de cultura?
  • +11 (41 voturi)    
    Mda, sursa = Viata medicala (Luni, 22 aprilie 2013, 13:03)

    suk-yi [utilizator]

    E absolut induiosator cind barbati militind cu mare aplomb in chestiuni cam pur feminine - cam la fel de ridicole ar fi si femeile bagindu-se in domeniul cancerului de prostata.
    Dle Mixich, cred ca sunteti foarte bine intentionat, dar nu prea aveti o treaba cu domeniul.
    Da - se fac cezariene pe banda - din principalul motiv ca un copil viu e infinit mai bun decit unul mort - a se vedea povestile de cosmar ale multor mame, dar si rata mortalitatii la nastere, cam mare si pt Africa, as zice eu.
    V-as mai invita prin maternitatile noastre, adevarate focare de stafilococ auriu si alte nenorociri, populate cu niste asistente tip Auschwitz, si cu gravide 2-3 in pat, minim una tiganca, si probabil ca incet-incet, veti deprinde si dvs punctul de vedere feminin - nu vreau cezariana, dar is nevoita sa o fac.
    Plus de asta, nu prea avem ce le face fiilor natiunii, cind aleg sa vina pe lume cu cordonul ombilical pe dupa git, sau in pintecele unor mame de peste 35 de ani, cu diverse alte suferinte cronice.
    Majoritatea femeilor si-ar dori nasterea naturala perfecta, dar astea sunt basme de adormit blogerii, in realitate traim intr-un sistem care iti permite o consultatie ginecologica compensata 1 data la 3 luni, si analize gratuite cu plafon inexistent. In fapt, cheltuielile sunt intre 8000-10000ron pt analize+nastere, si cine e intreg la cap nu risca nici banii, nici viata copilului pentru binele revistei Viata medicala.
    Nu in ultimul rind, daaaa, buna dimineata, ne indreptam catre o alta era, in care copiii nu doar ca nu se mai nasc natural, ci uneori nici nu se mai concep natural, multi dintre noi vor primi transplanturi, deci nu o sa murim cu propriile organe in noi, si cine stie, intr-o buna zi... ne vom downloada constiintele in vreun robot. Se cheama evolutie...si nu o poate opri nici macar Viata medicala.
    • -4 (22 voturi)    
      bine spus (Luni, 22 aprilie 2013, 13:39)

      vasilet [utilizator] i-a raspuns lui suk-yi

      Intru totul de acord cu ceea ce spuneti.
      Apreciez modul in care dl Mixich scrie dar nu e treaba noastra, a barbatilor, sau a societatii sa ne dam cu parerea pe acest subiect.
      • +1 (7 voturi)    
        Si barbatii vin pe lume... (Luni, 22 aprilie 2013, 16:14)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui vasilet

        ...prin aceleasi procedee, prin urmare sunt la fel de afectati. De asemenea, ca tati, impart viitoarele responsabilitati pentru cresterea nou-nascutului. La fel, responsabilitatea alegerii la nastere revine intr-o masura si tatalui, cata vreme medicul discuta cu ambii parinti. A-l exclude pe tata din ecuatie e cam riscant.
        A nega orice tangenta dintre domeniul nasterii si autorul articolului mi se pare iarasi hazardat, stiind ca acesta din urma este absolvent de Medicina.

        Da, s-au descoperit metode noi de a da nastere si de a concepe copii. Acestea sunt inca in faza de experiment si nu s-au incadrat inca perfect in societate. E prematur sa consideram ca procedeele clasice pot fi abandonate.
    • +11 (11 voturi)    
      nastere (Luni, 22 aprilie 2013, 13:46)

      diana [anonim] i-a raspuns lui suk-yi

      Sunt mamica unui copil de 1.8 ani, nascut pe cale naturala, in Bruxelles.
      Am optat corect , si sunt medic. Am "supravietuit" nasterii desi nu a fost f usor, dar nici imposibil. Daca ar fi sa repet experienta as face la fel. Momentu nasterii e unic, si e o "eliberare", travaliul e cel greu, dar cu putin ajutor din partea personalului, si a familiei, se poate naste civilizat si in siguranta, pentru mama si pentru bebelus.
      In Romania nu ajuta nici personalul medical, nici media. Sunt aproape sigura ca daca as fi nascut in Romania, ar fi fost cezariana. Ce medic mai naste natural? Nu esti suficient de Doamna.
      E presiunea celor din exterior, asa fac colegele tale, tie ti-e frica si pentru tine si pentru bebe, pare mai sigur prin cezariana, .... dar nu e asa, si motivele pot continua.
    • +4 (14 voturi)    
      generalizari (Luni, 22 aprilie 2013, 13:47)

      Dana [anonim] i-a raspuns lui suk-yi

      "Plus de asta, nu prea avem ce le face fiilor natiunii, cind aleg sa vina pe lume cu cordonul ombilical pe dupa git, sau in pintecele unor mame de peste 35 de ani, cu diverse alte suferinte cronice."

      Probabil de aia toti medicii - TOTI, fara exceptie - mi-au zis "faceti cezariana, nu-i asa?", "lasati ca va trimit eu la o doctorita draguta, va taie si in 2 ore ati terminat". In incapatanarea mea de "client", am refuzat ofertele si am nascut natural la 40 de ani si 2 luni un copil cu circulara simpla de cordon. Nasterea a fost OK (mai repede as mai naste odata decat sa ma duc la dentist), scor Apgar 10, feita (1 an si 10 luni) mai ia lapte de la mami si acum si a avut doua raceli mari si late in toata viata ei de pana acum (nu c-ar fi timpul pierdut, totusi).

      N-am sa inteleg niciodata de ce VARSTA e recomandare de cezariana, in conditiile in care nu e insotita de probleme medicale serioase. In ce ma priveste, daca ma luam dupa recomandarile medicilor ajungeam la cezariana absolut aiurea si gratuit. Si vorbesc de Bucuresti, sistem privat...multumiri medicului care, rara avis, e inca adept al nasterilor naturale si m-a ajutat si pe mine.
      • +2 (6 voturi)    
        Nu mai jigni lumea (Luni, 22 aprilie 2013, 15:36)

        lorelei34 [anonim] i-a raspuns lui Dana

        SA inteleg ca ai avut norocul sa nu ti se stranguleze copilul cu cordonul ombilical. Nu e cazul sa jignesti femeile care au trecut prin asa ceva si au vazut cum le este scos copilul vanat si fara sa scoata un sunet. Noroc cu incubatorul de dupa!!!
        • +2 (6 voturi)    
          imi pare rau... (Luni, 22 aprilie 2013, 15:51)

          Dana [anonim] i-a raspuns lui lorelei34

          nu doresc sa jignesc pe nimeni, dar o circulara simpla de cordon nu e indicatie de cezariana. Depinde extrem de mult de competenta medicului. Iar asta e o alta poveste...
          • +2 (2 voturi)    
            informatii suplimentare (Marţi, 23 aprilie 2013, 10:29)

            nanuc666 [utilizator] i-a raspuns lui Dana

            Draga, eu nu de-aia am nascut prin cezariana. Eram programata oricum, fiindca aveam inelul fibros exterior de la nivelul vertebral L4-L5 rupt ( mai pe romaneste hernie de disc). Si nu ma puteam "screme"... ca sa raman paralizata dupa aceea. Intamplarea a facut ca fatul s-a strangulat cu cordonul ombilical si a dat toata noaptea atat de tare, incat a "rupt apa". La 37,5 saptamani. Am ajuns la spital cu lichidul pierdut si dilatatie 0, fara contractii ( normal, ca nu era timpul sa nasc). A venit o vaca la mine ( ca nu stiu cum sa-i spun altfel) care era pe tura si cand si-a bagat o data pumnul am crezut ca dau cu ea de toti peretii. Noroc ca a aparut doctorul meu si a sters cu ea pe jos. Asa ca, si daca nu aveam hernie de disc... tot prin cezariana nasteam. Altfel murea copilul( ca fara lichid se moare, in caz ca nu stii).
    • +8 (12 voturi)    
      alaptarea (Luni, 22 aprilie 2013, 13:48)

      dana [anonim] i-a raspuns lui suk-yi

      In plus, cezariana nu inseamna ca nu-ti poti alapta copilul. SI nici durerile de dupa nu sunt atat de insuportabile. Depinde de organismul fiecaruia si de capacitatea de a-si reveni.
      Eu am facut cezariana si in seara respectiva mergeam prin salon, iar dupa 2 zile eram acasa. Cand am iesit din spital, am urcat 4 etaje pentru ca nu am lift si nu am murit. E o durere ca dupa o operatie. Nu pot sa spun ca m-a durut mai mult decat la apendicita, dar poate asa e corpul meu.
      Cat despre alaptat, am inceput sa alaptez imediat si am continuat pana copilul a implinit un an....
      • -1 (9 voturi)    
        acuma na... (Luni, 22 aprilie 2013, 15:20)

        brita [utilizator] i-a raspuns lui dana

        d-ta esti o minune a evolutiei....
        • 0 (0 voturi)    
          iertare... (Luni, 22 aprilie 2013, 22:46)

          brita [utilizator] i-a raspuns lui brita

          mesajul asta era destinat celeilalte Dana, cea cu propaganda pt nastere naturala fara optiuni...
    • +6 (10 voturi)    
      De acord.. (Luni, 22 aprilie 2013, 14:44)

      Cristina P [anonim] i-a raspuns lui suk-yi

      Recunosc, si la mine primul impuls a fost sa ma intreb de ce scrie Dl. Mixich despre un subiect atat de feminin. Dar stiu ca Dl. Mixich scrie bine si scrie documentat, asa ca am citit articolul pana la capat si as avea si eu cateva explicatii pentru "de ce cezariana":
      (i) pentru ca in maternitatile din Romania se intampla adesea mult prea multe orori (adesea tragice) pentru a te juca cu viata copilului tau nenascut;

      (ii) pentru ca in maternitatile din Romania se intampla de mult prea multe ori ca medicii si asistentele sa te trateze cu cel mai mare dispret si sa nu te ajute, pe tine, femeie in travaliu, pentru ca "aha, dar cand te-ai f&*%t ti-a placut, acum sufera" (sunt episoade adevarate, povestite mie de prietene apropiate) ca sa vrei sa suporti umilinta;

      (iii) pentru ca maternitatile din Romania sunt adesea focare de infectie din care atat mama cat si copilul ies cu tot soiul de infectii urate;

      (iv) pentru ca in Romania 95% din nasterile pe cale naturala sunt cu epiziotomie, indiferent daca dilatatia este suficienta, pentru ca e mult mai simplu sa tai, decat sa asisti mama si sa o ajuti sa nasca natural (si da, nu este nevoie intotdeauna sa tai);

      (v) pentru ca am cunoscute care au ramas cu dureri insuportabile dupa epiziotomie, cu infectii care au durat luni, timp in care nu au putut sta in fund de durere si orice drum la toaleta era un cosmar.

      Ar mai fi multe de spus in acest sens. Dar cel mai important mi se pare elementul liberei alegeri. O mama - cred eu - poate sa aleaga asupra corpului ei. Nu vad de ce trebuie sa avem atatea dezbateri asupra acestei alegeri. Din experienta proprie, am nascut prin cezariana, bebe dezvoltandu-se absolut normal. Argumente de genul "copiii nascuti prin cezariana sunt predispusi la obezitate" mi se pare niste absurditati medicale - in ce fel "stie" bebelusul, in cele 9 luni de zile in care se formeaza, ca se va naste prin cezariana versus nastere naturala?

      Ar mai fi multe de spus dar inchei aici.
    • -1 (5 voturi)    
      artr prost documentat (Luni, 22 aprilie 2013, 15:03)

      mona [anonim] i-a raspuns lui suk-yi

      ma intreb cum isi permite autorul, care nu este nici medic ginecolog, nici femeie care a nascut sa dea sfaturi/ si mai ales sa critice despre un subiect cu privire la care nu are nicio competenta. Ca sa nu mai spun ca la capitolul deontologie art nu respecta cerinte minime: ca de exemplu redarea parerilor unor medici sau ale unor femei care au nascut natural/prin cezariana. In plus, nu ati fost pt documentare in nicio maternitate de stat sau privita din Romania.
      V-as sugera sa rescrieti art sau sa-l completati pentru a va salva reputatia oarecum buna de care va bucurati in presa rom.
      • +4 (6 voturi)    
        Blestemul drobului de sare (Luni, 22 aprilie 2013, 16:29)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui mona

        Faptul ca sistemul medical de stat nu ofera conditii pentru nasterea naturala nu inseamna ca trebuie renuntat la aceasta. Din contra, as zice ca sistemul este cel care trebuie corectat.
        Faptul ca o persoana este femeie si are dreptul la opinii proprii nu impiedica exercitarea aceluiasi drept de catre restul lumii, inclusiv de catre barbatii nascuti de femei.
        Acestia din urma au dreptul sa apere pozitia sotiilor sau a altor rude, cat si sansele viitorilor copii. Nu va contrazic in ceea ce va priveste, dar ar fi de prefeat sa nu vorbiti in numele celor pe care nu-i (le) reprezentati.
        Cred ca dl. Mixich si-s propus mai degraba sa deschida subiectul, decat sa traga concluzii. De aceea nu vedem aici o ancheta. Poate va urma una si atunci putem vorbi de deontologie.
    • -2 (2 voturi)    
      pe bune eu nu stiu loc de 2-3 gravide in pat (Luni, 22 aprilie 2013, 15:21)

      rakleta [utilizator] i-a raspuns lui suk-yi

      unde ai vazut asta ?
    • +2 (6 voturi)    
      Probabil studiul e valabil pt Franta... (Luni, 22 aprilie 2013, 15:48)

      CetateanulRoman [anonim] i-a raspuns lui suk-yi

      dl doctor uita sa mentioneze toate accidentele la care sint expusi atit mama cit si fatul. Paote in Franta chestia decurge rapid, fara dureri si conform unui standard. E, romancutele sint mai altfel.... si ma bucur mult ca e asa!
      Si un travaliu lung si o nastere grea pe linga probelme fizice (luxatii, rupturi, hemoragii massive, risc de eclampsie, etc) apare riscul de depresie postpartum si refuzul unei noi sarcini. Toata vrajeala cu nasterea naturala, alaptatul, antibioticele sint inventate de firmele de asigurari private care doresc sa faca astfel economii. Poate ar trebui sa recomandam piatra incalzita sub sale si aruncarea fatului in zapada sa fie ferit de boli.
      Lasati femeile sa decida fara sa mai faceti presiuni morale, religioase sau economice. Sa decida fiecare dupa constitutia ei, ca mai ales aici exista diversitate....
      Mai mult cezariana in mod normal limiteaza sarcinile la 2 - ceea ce nu e rau de loc!
      Dom' doctor e mai degraba genul de "doctor la moda" o specie ce traieste bine. Probabil recomanda nasterea in apa ca e "mai naturala" fiindca si noi am fost cindva amoebe.
      Eventual sa stinga un chibrit in apa de deochi!
  • +3 (3 voturi)    
    Se întâmplă și la alții (Luni, 22 aprilie 2013, 13:30)

    Popescu [anonim]

    Chinezii au rate de naștere prin cezariană de peste 60% - http://www.who.int/bulletin/volumes/85/10/06-035808/en/
  • +7 (9 voturi)    
    Pentru ca la noi nasterea naturala e un risc (Luni, 22 aprilie 2013, 13:35)

    andrei [anonim]

    Un risc imens, dupa cum poate sa confirme oricine a facut un stagiu de neonatologie pe la noi prin spitale.
    Pentru ca medicii nu se deranjeaza sa vina de acasa sa stea 10-15 ore langa tine, pentru ca ajungi sa nasti cu vreun medic de garda care mai are vreo trei patru nasteri in acelasi timp si care o sa aiba grija in principal de proprii pacienti, pentru ca nu sta nimeni sa te monitorizeze pe tine si pe fat in timpul asta, pentru ca multi medici aproape ca nu au facut altceva decat cezariene (din motivele de mai sus), pentru ca nu sunt suficiente asistente pe tura ca sa stea langa fiecare gravida, pentru ca exista atat de multe complicatii posibile pentru care daca nu e un medic acolo in 2 minute mori ori tu ori copilul, pentur ca mamele nu mai nasc la 18-20 de ani ci la 28-30 de ani cand riscurile sunt cu totul altele, si asa mai departe.

    Daca nu ma credeti discutati cu cineva care lucreaza in sistem ca sa va explice cum sta treaba. Cam tot cercul meu de prieteni este format din medici si absolut toti, fara exceptie, au nascut prin cezariana, si toti au nascut in spitale de stat, nu in clinici private. Asta trebuie sa va spuna ceva.
    • -1 (1 vot)    
      da! sunt cadre medicale (Luni, 22 aprilie 2013, 15:56)

      nico [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Asta imi spune multe. Motivele pentru care se fac prea multe cezariene fara rost la noi in tara se regasesc in aceste comentarii. Stiu cazuri de medici care recomanda si sustin nasterea naturala, stiu cazuri de spitale in care peste 80% din nasteri se fac cezariene. Din pacate acest aspect este un alt simptom al sistemului medical bolnav. Tot din pacate, in acest moment, prioritatile "capilor" sunt in alte parte, nu la nasteri si maternitati. Viitorul o sa vina, prezentul e cel care conteaza(hai sa ii tinem pe astia care sunt in viata si apoi mai vedem ce om face!).
  • +8 (14 voturi)    
    cezariana (Luni, 22 aprilie 2013, 13:43)

    o romanca [utilizator]

    dle Mixich, de obicei articolele dvs. sunt documentate si echilibrate dar de data asta ati dat-o in bara.
    Romancele aleg cezariana din cauza doctorilor, in primul rand si a asistentelor.
    Iar povestile pe care le auzim nu sunt de acum o suta de ani, ale mamelor sau ale bunicelor noastre, ci sunt povestile traite de noi femeile din Romania moderna la prima sarcina, sau povestile colegelor nosatre de servici, ale surorilor noastre, ale femeilor de azi, nu sunt legende.
    Daca ti s-a rupt apa si mergi la maternitate, pana vine medicul tau, caruia i-ai dat plicuri 9 luni, nu se uita nimeni la tine, ca vezi doamne trebuie sa te vada cel pe care l-ai platit, nu o sa-si piarda timpul altii cu tine, stai in picioare pe un hol fiind in travaliu, in cel mai bun caz ti se da un scaun. Daca cumva dr tau chiar nu vine, atunci e vai de capul tau, nu poti decat sa te rogi de dr de garda care, intr-un puseu de maxima generozitate, poate se uita la tine. Daca nu, ai toate sansele sa nasti pe hol sau cu vreo asistenta. In conditiile astea, ce femeie normala la cap risca viata ei si a copilului ei?
    Daca trebuie sa nasti vara te gandesti ca pleaca dr in concediu si ramai pe mana nimanui. La fel de craciun, de paste.
    Si va mai spun ceva: nu am auzit de copii care sa aiba probleme de sanatate din cauza cezarienei, in schimb, sunt o multime de copii care au ramas cu handicap pe viata din cauza nasterii naturale, o manevra gresita sau o incapatanare absurda a medicului care, stie el, ca e mai bine cu nastere naturala.
    La o cezariana mama si copilul sunt sub control, la o nastere naturala, totul este loterie. Daca ar fi vorba de copilul dvs. dle Mixich, ce ati alege?
    Chiar si medicii spun, desigur intr-un cadru amical, nu in reviste sau la tv, ca cea mai sigura si pentru mama si pentru copil este cezariana.
  • +4 (4 voturi)    
    Pret (Luni, 22 aprilie 2013, 13:48)

    Ella [anonim]

    Nu stiu de unde ati luat preturile alea, pentru ca eu am nascut prin cezariana intr`un spital de stat si am platit 1500 de lei (atat mi s`a cerut).
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Marţi, 30 aprilie 2013, 15:25)

      anonimus [anonim] i-a raspuns lui Ella

      ati primit chitanta pentru cei 1500 lei ?
  • +4 (8 voturi)    
    nu neaparat (Luni, 22 aprilie 2013, 13:53)

    dj [utilizator]

    Din cauza travaliului prelungit primul meu copil a stat la terapie intensiva! Daca s-ar fi aprobat o cezariana nu ar fi avut probleme! Asa ca nu intotdeauna nasterea naturala este cea mai buna optiune!
    • 0 (2 voturi)    
      Asta spune si autorul articolului (Luni, 22 aprilie 2013, 16:37)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui dj

      Ca trebuie cantarite avantajele si dezavantajele. Decizia ar trebui luata in mod normal de comun acord intre medic si parinti. Faptul ca in cazul Dvs. a fost vorba de o "aprobare", arata ca relatia medic-pacient, de care vorbeste si dl. Mixich, sufera uneori grave distorsiuni
      • 0 (2 voturi)    
        nu (Luni, 22 aprilie 2013, 16:52)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        inseamna ca medicul avea si sefi care nu considerau ca e necesara cezariana. Rezultatul: un copil la terapie intensiva. Noroc ca a fost fara urmari.
        Si inca ceva: refacerea dupa nasterea naturala nu e asa usoara cum se crede, mi-e mi-au trebuit mai mult de 3 saptamani.
        • -1 (1 vot)    
          Multumesc pentru raspuns (Luni, 22 aprilie 2013, 18:02)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui dj

          Ma asteptam ca astfel sa stea lucrurile. Implicarea sefilor imi pare ciudata, responsabilitatea ar trebui sa fie a medicului. In cazul in care acesta e tanar si are nevoie de asistenta unuia mai experimentat, invocarea unei relatii ierarhice mi se pare abuziva.

          Dupa toate, sper ca efortul si suferintele au fost rasplatite. Acesta e de fapt singurul comentariu pe care ar fi trebuit sa-l fac, restul tin de o lupta in care adversarii n-au dreptul sa se ascunda in spatele copiilor
          • 0 (0 voturi)    
            nu chiar (Marţi, 23 aprilie 2013, 13:22)

            dj [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

            pentru ca daca ar fi sa iau decizia acum as opta clar pentru cezariana. Nu merita chinul, suferinta, nervii! Pur si simplu.
            Si as opta pentru un spital privat. Din pacate timpul nu poate fi dat inapoi...
  • +5 (9 voturi)    
    Alte lucruri de luat in considerare (Luni, 22 aprilie 2013, 14:03)

    --- [anonim]

    Observ ca majoritatea comentariilor sunt facute de catre barbati.
    Sunt medic si mama, nu am nascut in tara si totusi am optat pentru cezariana. Domnul doctor ginecolog Michel Odent, uita se mentioneze un lucru destul de important :greutatea bebelusului. In Franta, majoritatea copiiilor au la termen in jur de 3 kilograme. Este o mare diferenta intre un copilas de 3 si unul de 4 kilograme.
    Alaptarea nu are nici o legatura cu felul in care ai nascut, secretia lactata se declanseaza sub actiunea unui hormon, prolactina, secretata de catre organism in momentul in care placenta se desprinde de peretele uterin.
    Nu militez pentru nasterea prin operatie cezariana, dar daca copilul are mai mult de 3,6kg ar trebui ca mama sa aibe si aceasta optiune.
    • +2 (2 voturi)    
      in Romania (Luni, 22 aprilie 2013, 16:29)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui ---

      nu se considera ca nasterea unui copil de peste 3,6 kg necesita cezariana, stai linistita.
  • -2 (16 voturi)    
    :) (Luni, 22 aprilie 2013, 14:10)

    Fapte [utilizator]

    Si mai e un motiv: mamele nu vor sa-si strice "tenul" si nu sint nevoite sa ia o pauza prea mare, dupa nastere, de la placutele si atit de mediatizatele activitati sexuale.
    In aceste vremuri ale marketingului, ale competitivitatii si depasirii de sine nu-ti poti permite sa nu fii pe piata o perioada indelungata iar cind revii sa revii cu un produs inferior calitativ. Si sa te bazezi pe clientul tau fidel de acasa e riscant cind piata e inundata de produse ale concurentei, mai proaspete, fara obligatii si care iau pilule contraceptive.
  • 0 (10 voturi)    
    Iar pentru adeptii curentului naturist (Luni, 22 aprilie 2013, 14:25)

    andrei [anonim]

    - copiii nascuti prin cezariana NU sunt mai bolnaviciosi decat ceilalti, ca altfel nu ar mai naste nimeni prin cezariana decat in cazuri extreme!
    - poti sa alaptezi bine mersi din prima zi chiar daca nasti prin cezariana
    - copiii hraniti cu lapte matern pana la x ani nu sunt neaparat mai sanatosi decat aia hraniti doar cateva luni, sau chiar deloc
    - copiii nascuti dupa 36 de saptamani sunt considerati la termen si sunt perfect pregatiti pentru venirea pe lume
    - recuperarea dupa o cezariana e la fel de rapida ca dupa o operatie de apendicita, in nici un caz NU suferi ani de zile.
    - alea care in ziua de azi nasc singure acasa sunt usor nebune. A te juca statistic cu viata copilului tau, adica a iti asuma riscul de a fi in alea 10-15% cu probleme la nastere fara sa faci ceva pentru asta, nu pot sa inteleg!
    - si alea care nasc la clinici private sunt usor inconstiente, pentru ca la orice problema cat de cat mai serioasa te suie in ambulata si te trimit la urgenta la un spital de stat, unde tot pe coridoare ajungi sa stai.
    • +6 (6 voturi)    
      multumesc de empatie, dle doctor ! (Luni, 22 aprilie 2013, 15:15)

      Dana [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Eu sunt o "inconstienta" care a nascut la privat - din motive elementare: curatenie, supraveghere nou-nascut, tratamentul personalului. Prefer sa platesc totul cu factura si chitanta - ah, nu va convine, nu-i asa?! N-am chef de stafilococi si alti crocobauri luati "bonus" de prin spital, plus comportament de gardieni de Auschwitz la stat ! Nu c-ati fi primul caa de medic care incearca sa-si atraga musteriii la stat - deh, plicul direct in buzunar e mai convenabil decat plati facute legal...m-am izbit deja de meteahna asta la alte specializari medicale.

      In rest...generalitati. Se vede ca pentru dvs. pacientii sunt "statistica", nu cazuri particulare.
      • -1 (3 voturi)    
        Nu sunt medic, nu am nici o legatura cu sistemul (Luni, 22 aprilie 2013, 18:08)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Dana

        Doar intamplarea face sa am numai prieteni medici.

        Ati intrebat la clinica la care ati nascut, ce se intampla in caz de complicatii? Ca eu am intrebat la toate prin Bucuresti si toate mi-au spus acelasi lucru, ca daca sunt probleme cheama salvarea si trimit mama la spital la urgenta. Si mi-au mai spus si ca nu accepta nasteri sub 36 de saptamani, cu alte cuvinte inainte de termen, ceea ce putea fi cazul la noi.

        Clinicile private sunt doar niste hoteluri de lux in care nasti. Totul e bine si frumos doar daca nu exista probleme, ceea ce nu era cazul la noi. Iao o gramada de bani dar nu acopera practic nici un risc.

        De aceea sotia a ales sa nasca la un spital de stat, in ciuda faptului ca ne puteam permite luxul de a naste la orice clinica.
    • +8 (8 voturi)    
      Perfect adevarat (Luni, 22 aprilie 2013, 15:42)

      georgiana [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Tot ce ati scris este adevarat. In plus, cifele sunt cu dublu sens, nimeni nu vorbeste despre cifrele copiilor cu traume datorate nasterii naturale (forceps, vacuum, suferinta fetala, absenta oxigenului) si efectele pe termen lung (insuficiente, handicap). Nimeni nu vorbeste despre ratele divortului datorate unei nasteri traumatizante pentru mama, si deci copii ramasi fara o familie functionala. In schimb trambitam niste cifre ale oMS pe care de altfel le-au si retras multumindu-se sa spuna ca "de cezariana trebuie sa beneficieze fiecare femei care ar nevoie de ea", iar de aici au pornit discutiile despre "nevoie" si ca de exemplu, Marea Britanie a recunoscut motivul psihologic ca motiv de cezariana si a stabilit bune practici in materie, cum ar fi recunoasterea dreptului mamei de a cere cezariana si de aici un intreg efortul al doctorului/pshihologului etc. de a o incuraja spre nasterea naturala. Dar in final decizia apartine mamei si daca ea decide cezariana doctorul este obligat etic si profesional sa faca cezariana, iar daca el nu doreste din motivele sale etice are obligatia sa indrepte mama spre un medic care este de acord.
      Pe cand si in Romania un astfel de parcurs? Atunci cu siguranta ar scadea numarul cezarienelor... pentru medicii ar fi din cu totul alt film...
      • -1 (1 vot)    
        aveti dreptate pana la un punct! (Luni, 22 aprilie 2013, 21:41)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui georgiana

        OMS a scos acest procent, nu stim exact de ce.
        Este firesc sa existe motivul psihologic.
        DAR atentie: acesta este tot un motiv medical.
        Ce discutam noi aici este cezariana la cerere (mai ales cea dinaintea travaliului) vs cezariana ca necesitate. Prima varianta este cea care ne-a dus la halucinantul procent de aprox 50%.
        La noi sunt foarte multe cazuri (procentual) de inventii medicale care acopera o fita, o frica inventata, o moda sau pura comoditate.
        Despre traumele datorate nasterii naturale ASISTATE nu vreau sa ma pronunt, este prea jos nivelul discutiei. Mai informati-va!
    • +2 (2 voturi)    
      Va contrazic la ultimul punct... (Luni, 22 aprilie 2013, 17:14)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      ...pe baza experientei personale. Nu, nu am nascut eu, ci sotia. Medicii si personalul auxiliar de la Regina Maria au dovedit clasa si suflet, chiar cand au aparut complicatii.
      Discutia "nascuta" de dl. Nicolaescu acum cateva luni, despre public vs privat isi are rostul ei, dar a fost initiata de fapt de foamea de bani a unui executiv in criza de conceptie.
      In privinta nasterii in afara spitalului, ma indoiesc ca dl. Mixich a exclus prezenta medicului. Ceea ce inteleg din articol este efectul pozitiv al intimitatii si al conditiilor umane in care e bine sa aiba loc acest act deosebit, al nasterii.
    • 0 (0 voturi)    
      minciuni! (Luni, 22 aprilie 2013, 17:37)

      Aesculap [anonim] i-a raspuns lui andrei

      E penibil ceea ce sustii, cvhiar daca ai fi medic.
  • +3 (7 voturi)    
    natural recomand (Luni, 22 aprilie 2013, 14:40)

    alexandra [anonim]

    Eu sunt cazul invers am stat in UK pana la 35 de sapt si am nascut in Romania la Polizu natural. Exact in ziua cand ei au calculat ca voi naste atunci am nascut.Acolo te incurajeaza sa nasti natural si sa alaptezi inclusiv din motive de economie este mai bine sa alptezi pentru ca laptele praf este scump si la ei. La noi nu exista nici un fel de pregatire si instruire a mamelor cursuri gratuite in 2-3 ore se poate parcurge intreg procesul pe care mama il va trai dupa si inainte de nastere. De 40 de mii de ani nastem natural si supravietuim in ultimii 100 de ani s-au diversificat putin lucrurile. Aici este vorba de bani si eu le spun tuturor mamicilor sa nasca natural sa se informeze si sa aiba incredere in forta lor esti un alt om in acea perioada si instinctele ancestrale se vor face prezente si te vor ajuta. Trebuie sa crezi in tine oricine o poate face si acum exista epidurala sigura si fara durere.
  • +7 (7 voturi)    
    prela la mama ei : (Luni, 22 aprilie 2013, 14:53)

    rakleta [utilizator]

    << diferenta fiziologica intre cei doi bebelusi este influentata coplesitor de felul in care s-au nascut >>

    Cea mai mare prostie care o poate debita un om de stiinta/doctor.
    • +2 (2 voturi)    
      Poate ca nu numai (Luni, 22 aprilie 2013, 16:45)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui rakleta

      La fel, se pot considera drept "prostii" si exercitiile de gimnastica recomandate viitoarelor mame. La fel, se poate considera exagerat ca sportul influenteaza fizicul, ori ca incercarile grele intaresc psihicul, ori ca racirea rapida caleste otelul.
      Lucrurile ignorate in anumite cercuri nu isi inceteaza existenta.
      Este important ca subiectul sa fie tratat cu atentia cuvenita, asa cum, dealfel, propune si articolul
      • 0 (0 voturi)    
        nu are treaba cu ceea ce spus eu (Luni, 22 aprilie 2013, 17:07)

        rakleta [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        Vorbim de chestii diferite , compari mere cu masini.
        • 0 (0 voturi)    
          Aparent pot fi catalogate diferit (Luni, 22 aprilie 2013, 21:52)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui rakleta

          Principiile insa sunt similare.
          Procesele prin care trec organismele sensibile - si cred ca suntem de acord ca un nou nascut poate fi considerat sensibil - pot fi influentate de cel mai mic factor perturbator.
          Diferenta dintre o nastere naturala si una "asistata" este destul de mare. Ar fi absurd sa speculam ca influenta sa este minima.
          Dincolo de parerile profanilor, analiza specialistilor trebuie sa aiba ultimul cuvant. Dar a pune diagnosticul de "prostie" asupra unei ipoteze inca neindeajuns cercetate - aceasta imi pare in sine o prostie
          • 0 (0 voturi)    
            aparent pot , dar in realitate nu, sunt diferite (Marţi, 23 aprilie 2013, 8:31)

            rakleta [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

            Sunt satul de genul de "cercetatori britanici" la care diagnosticul de "prostie" are o incidenta destul de mare. Aparent pare ca nu, dar realitatea zice ca da. La prostie ma refer. Si cercetatori.
  • +2 (2 voturi)    
    Cezariana (Luni, 22 aprilie 2013, 15:03)

    Adina [anonim]

    (null)
  • +4 (8 voturi)    
    Experti in problema altora (Luni, 22 aprilie 2013, 15:17)

    Unu [anonim]

    Cam multi pe aici care se cred Dumnezeu si ar decide ei ce ar fi bine pt unu sau altu. Fica mea sa nascut cu, cordonu ombilical infasurat in juru gatului, daca intr-un final nu faceau cezariana probabil ca murea. Asa ca sa isi vada fiecare de oala lui, e dreptu fiecaruia sa decida pt el.
    • -2 (6 voturi)    
      Circulara nu reprezinta indicatie de cezariana (Luni, 22 aprilie 2013, 17:51)

      ivasile [utilizator] i-a raspuns lui Unu

      Circulara de cordon NU ESTE O INDICATIE DE CEZARIANA. Este un pretext invocat de doctor pentru o procedura mult mai comoda pentru el si care ii aduce mai multi bani - cezariana
    • +1 (5 voturi)    
      Marketing (Luni, 22 aprilie 2013, 18:06)

      Justin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui Unu

      Povestea asta cu cordonul ombilical infasurat in jurul gatului face parte din strategia de marketing a oricarui chirurg obstetrician. Si scopul e mereu acelasi - cresterea "profitului".
      • +1 (1 vot)    
        ciudat (Marţi, 23 aprilie 2013, 13:24)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui Justin Puscasu

        au fost nou nascuti care au murit din aceasta cauza.... probabil ai uitat sa le spui ca e doar "o poveste"...
  • +6 (8 voturi)    
    cifrele spun ce vrei tu sa spuna (Luni, 22 aprilie 2013, 15:26)

    alex bic [anonim]

    ar trebui studiata un pic si incidenta nasterilor naturale cu probleme comparativ cu cezarienele in romania...eu n-am auzit de mame sa moara pe masa de operatie la cezariana, dar la naturala am auzit (si nu ma refer la cazurile evidente de mal praxis). daca stii ca exista niste riscuri pentru bebe din cauza conditiei tale medicale ce faci? visezi cai verzi pe pereti ca o arzi "natural" in spitalele infecte din Ro sau ca o sa vina doctorul tau cand ti se rupe tie apa? sau mergi frumusel si-l scoti pe bebe la timp, dar intr-un mediu controlat? eu am facut cezariana luni dimineata, luni seara eram in picioare, marti bateam culoarele prin spital, miercuri dimineata urcam si coboram scari si dupa-amiaza eram acasa cu bebe. am ajuns la starea initiala intr-o saptamana (adica fara dureri si perfect mobila), nu intr-un an cum am vazut ca au mai zis unii altii. intre statisticieni umbla doua vorbe foarte interesante: "cifrele spun ce vrei tu sa spuna" si "exista trei tipuri de minciuni: minciunele, minciuni si statistica"
    • 0 (2 voturi)    
      Intr-adevar, statisticile pot fi interpretate (Luni, 22 aprilie 2013, 17:36)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui alex bic

      Ceea ce conteaza este buna intentie si determinarea in aflarea adevarului.
      Felicitari pentru reusita, si succes in continuare.
      Totusi, sa nu uitam ca scopul principal al nasterii nu este redarea namei in circuitul productiv.
      Procedurile corecte ar trebui sa garanteze asigurarea conditiilor optime pentru nastere, inclusiv prezenta medicului. Aici trebuie umblat, la asezarea actului medical pe o structura calitativa. Asta va permite si liberul arbitru, in cunostinta de cauza si responsabil.
      • +1 (1 vot)    
        aveti dreptate partial (Luni, 22 aprilie 2013, 19:15)

        alex bic [anonim] i-a raspuns lui Mihail_AD

        intr-adevar, e nevoie de un sistem care sa functioneze corect si sa aseze actul medical intr-un cadru corespunzator. insa "redarea mamei in circuitul productiv" este esentiala pentru ca mama are grija de bebel si il alapteaza. nu stiu la altii cum e, dar eu sunt singura acasa de la 8 la 19 cat e sotul la serviciu si daca n-as fi fost "optima" bebe ce facea? se hranea singur? isi schimba singur pampersii? astepta politicos masa pana ii treceau mamei durerile?
        • 0 (0 voturi)    
          Aici ajungem iar la analiza fiecarui caz in parte (Luni, 22 aprilie 2013, 22:05)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui alex bic

          Ar fi absurd sa judec situatia fiecarei familii in parte.

          Ceea ce am putut sa constat a fost ca nici dupa cezariana proaspata mama nu este neaparat refacuta pe deplin, la fel cum am vazut femei capabile sa isi continue viata imediat dupa nasterea naturala. In familia noastra, sfatul medicului - in care am deplina incredere - a fost ca urmatorul copil sa nu apara la mai putin de doi ani dupa cezariana.

          Mai consider ca, daca familia isi indeplineste rolul, sarcinile cotidiene ale parintilor nu ar trebui sa influenteze dezvoltarea copilului, si in nici un caz felul in care acesta vine pe lume.

          Cu siguranta autorul articolului nu a luat in calcul schimbarea scutecelor ca parametru in decizia medicului sau a mamei, preocupandu-se mai mult de efectul direct al nasterii asupra nou-nascutului, decat de urmarile indirecte.

          Sunt de acord ca, din pacate, de prea multe ori, limitele proprii sau ale societatii apasa si asupra celor inocenti, limitandu-le si lor optiunile. Cu atat mai dureros mi se pare cand limitarea libertatii intervine chiar la nastere.
  • +3 (5 voturi)    
    Sunt doua personaje principale: copilul SI mama! (Luni, 22 aprilie 2013, 15:43)

    anya [anonim]

    Articolul e interesant, dar concluzia jurnalistului mi se pare totusi cam aiurea, ca doar dumnealui nu e femeie, ca sa se gandeasca si la propriile dureri sau stare de sanatate in situatia nasterii.

    Citez: "Nu pentru mama, nu pentru medic, ci pentru personajul principal al oricarei nasteri: copilul."

    Si mama e personaj principal, si mama are dreptul sa se simta bine si sanatoasa dupa ce da nastere! Personajele principale sunt: mama SI copilul !

    Oricum, cantarind optiunile, si mie mi se pare mai OK (atat pentru mama, cat si pentru copil - pentru ca ambii conteaza!) nasterea naturala decat cea prin cezariana, dar decizia trebuie sa se ia deopotriva in functie de sanatatea mamei si de cea a copilului.

    De asemenea, cred ca lumea are dreptate cand spune ca medicii (cel putin, medicii romani si, mai ales, cei de la privat) cauta varianta cea mai comoda pentru ei insisi si incearca sa o inculce, din pacate, si mamelor care, mai de frica, mai pentru ca au incredere in medic, sfarsesc prin a accepta varianta, de fapt, cea mai dureroasa pe termen lung.
  • +2 (10 voturi)    
    Felicitari! (Luni, 22 aprilie 2013, 15:46)

    un dac [utilizator]

    Intr-adevar, o super dezbatere publica, absolut necesara. Dovada si parerile foarte impartite.
    Am citit toate comenatariile cu atentie, vreau sa punctez cateva lucruri.

    1. Cel mai important lucru in luarea deciziei (cel putin in RO) este lipsa informatiei...Romanii sunt foarte neinformati sau dezinformati.
    2. Copilul stie foarte bine cand trebuie sa iasa. Este pregatit pentru asta. Stie ce are de facut.
    3. Toate cazurile medicale sunt prevazute de OMS in procentul de 10%. Orice trece grav de acest procent este din cauze care nu au legatura cu medicina.
    4. Este absolut normal sa discute si barbatii despre asta. Tatii au drepturi egale cu mamele. Sunt parte integranta in procesul nasterii.
    5. Am tot citit despre mizeria din spitale, stafilococi, focare de infectie etc...pai sa recitim articolul, cezarienele depasesc media nationala la clinicile private. Deci este o chestiune de optiune in primul rand si apoi de nevoie. Ca teoretic in clinicile private nu exista focare de infectie si personal "scarbos" care sa nu te ajute in travaliu. Asa ca sa lasam scuzele si sa ne asumam ce ne dorim.
    6. Exista multe mituri care se propaga din lipsa unei minime culturi. 3,6 kilograme, 35 de ani, dupa cezariana trebuie tot cezariana etc. Aberatii, scuzati franchetea.
    7. Foarte important: cezariana este o operatie. De ce nu mergeti voi la doctor sa va opreze de apendicita la cerere?:-)
  • -6 (10 voturi)    
    Nu cred ca esti in masura sa comentezi! (Luni, 22 aprilie 2013, 16:16)

    ely [anonim]

    Nu cred ca esti in masura sa comentezi!Daca erai femeie te mai intelegeam..banuiesc ca ai scris acest articol din lipsa de inspiratie!
    • +4 (6 voturi)    
      semnat: FEMEIE (Luni, 22 aprilie 2013, 18:09)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui ely

      Esti paralela! (asta ca sa folosesc un termen care sa nu fie cenzurat de site)

      Un barbat nu are voie sa ISI PUNA PROBLEMA daca cezariana e buna sau nu?! Nu a zis nimeni (nici autorul articolului, nici altcineva) ca barbatul decide el de capul lui daca femeia sa faca cezariana sau nu... Dar isi pune problema... Impartaseste cunostintele sale si ridica probleme...

      Pe teoria asta a barbatului care nu are voie sa deschida gura, inteleg ca barbatii nu au dreptul sa vorbeasca nici despre pruncucidere (omorarea copilului de catre mama in perioada imediat urmatoare nasterii)? Ca si la pruncucidere avem ca principali actori mama si copilul! Barbatul nu se incadreaza... Iar argumentul ca in acest caz barbatul poate fi interesat deoarece pruncuciderea este de interes social, se aplica perfect si la un articol despre riscurile cezarienei.

      Revenind la articol, de ce sa ne intereseze principial pe toti daca cezariana s-ar dovedi ca duce la o natie de asmatici si bolnavi de diverse alte boli cand de fapt MAMA trebuie sa aleaga...

      Mai mult, MAMA se pare ca trebuie sa aleaga in necunostinta de cauza. Ca un barbat nu poate sa o puna in tema cu eventualele pericole ale cezarianei.

      Daca maine s-ar demonstra cat se poate de sigur ca TOTI oamenii nascuti prin cezariana mor cu 20 de ani mai devreme decat daca erau nascuti natura, are voie un barbat sa deschida subiectul!? Sau informatia ar trebui propagata doar prin intermediul medicului (eventual femeie care a nascut deja) cu care naste MAMA?!
  • +1 (9 voturi)    
    Din alte tari (Luni, 22 aprilie 2013, 16:42)

    calator [anonim]

    In Suedia era la moda nasterea prin cezariana, acum 10 ani: ba nu voiau dureri, ba depresie, ba sa nu isi strice corpul. Intr-o zi a aparut un studiu (comandat sau nu, adevarat sau nu) in care se argumenta ca un numar foarte mare de homosexuali si lesbiene au fost nascuti prin cezariana. La un an dupa studiul acesta, numarul cezarienelor a scazut cu 90%. Apropo, in Suedia nasterea este asistata de moase. Doctorul nu participa decat daca Doamne fereste, exista complicatii.
    • -1 (5 voturi)    
      dar ca travaliul (Luni, 22 aprilie 2013, 17:28)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui calator

      poate sa dureze zile intregi acolo stiai?
      Si da, stiu experienta unei prietene plecate de multi ani acolo...
      • 0 (8 voturi)    
        Si daca stiu, ce? (Luni, 22 aprilie 2013, 18:16)

        calator [anonim] i-a raspuns lui dj

        Zile intregi, nu. Dar cel mai lung de care am auzit a fost 21 de ore. Si mama si copilul sunt bine. Si mai stiu o idiotenie pe care prietena ta poate sa ti-o confirme. Acum trei ani era la moda injectia epidurala care chipurile mai alina durerile. Intreaba-ti prietena de ce au renunta la ea. Nu am nimic cu deciziile nimanui, dar cred ca natura isi are regulile ei care ar trebui urmate. 50% este un procent mult prea mare pentru Romania. Nu cred ca complicatiile in care este necesara cezariana depasesc 10%. Restul de 40 sunt doar decizii idioate sau lacome.
        • -1 (1 vot)    
          eu stiu de 3 zile (Marţi, 23 aprilie 2013, 13:26)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui calator

          caz concret! E drept, copil de 4,6 kg....
          Ca epidurala e o prostie, stiu si eu pe propria piele! La al doilea copil n-am mai apelat la ea.
  • +5 (7 voturi)    
    Cinism (Luni, 22 aprilie 2013, 16:43)

    ioana [anonim]

    Nu inteleg cum intr-un articol care militeaza pentru binele copilului nou nascut poate sa apara o asemenea fraza: "Dar cat de intelept este sa provoci jumatate din nasteri pentru a salva un copil dintr-o mie?"
    • -2 (2 voturi)    
      Exprimarea lasa de dorit, intr-adevar (Luni, 22 aprilie 2013, 17:24)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ioana

      Gasesc ca circumstanta atenuanta prezenta semnului de intrebare la sfarsit. Imi imaginez ca (si) in conceptia autorului, salvarea copilului nu este pusa la indoiala nici o clipa. Ne putem indoi doar de conditionarea dintre cele doua acte. Cred ca suntem de acord ca nici copiii mai slab pregatiti pentru socul venirii pe lume, nici cei suficient de puternici, nu au nici o vina
  • 0 (6 voturi)    
    Pun pariu... (Luni, 22 aprilie 2013, 17:26)

    Ana [anonim]

    Nici nu ma obosesc sa comentez continutul, ca m-as revolta inutil la unele pasaje, cum ar fi cel cu salvarea copilului.
    ...dar pot sa pun pariu ca nici pe nevasta-sa n-a convins-o sa nasca natural (atunci cand o fi cazul). Asta daca Mixich junior se va naste cumva in Romania. Ca unele sunt "doamne" si nasc prin cezariana, iar altele neveste de politicieni si ziaristi si nasc in strainatate :)

    Plina Romania de pareri ipocrite !
  • +2 (4 voturi)    
    poate de asta: (Luni, 22 aprilie 2013, 17:29)

    Iulia [anonim]

    http://www.rfi.ro/articol/emisiunile-rfi-ro/nasterea-maternitatile-romanesti-abuzuri-umilinta-situatii-degradante
    • +2 (2 voturi)    
      de citit ! (Luni, 22 aprilie 2013, 18:25)

      anya [anonim] i-a raspuns lui Iulia

      La linkul dat de tine, e un foarte interesant articol, complex si bine documentat.

      Multumesc, Iulia.

      Se recomanda atat mamelor, cat si tatilor.

      Ingrozitoare realitate!!!
    • -1 (3 voturi)    
      ... in clinicile particulare... (Luni, 22 aprilie 2013, 19:18)

      ivasile [utilizator] i-a raspuns lui Iulia

      procentul de cezariene este de peste 80%, asa ca argumentul nu sta in picioare
    • 0 (0 voturi)    
      trist, dar adevărat (Marţi, 23 aprilie 2013, 14:58)

      Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui Iulia

      Cred că aici e o mare parte din răspunsul căutat. Mulțumim pentru link!

      De asemenea, sînt triste și reacțiile feministe „ce își dă ăsta cu părerea?” Poate că „ăsta” e tocmai ăla care se documentează și știe că are dreptul să fie lîngă feministe la naștere și să le protejeze pe cît posibil de cele descrise în link în momentul în care ele nu vor mai ști ce se întîmplă din cauza durerii.
  • -1 (7 voturi)    
    dezbatere (Luni, 22 aprilie 2013, 17:30)

    Googol [utilizator]

    vlad mixich, nu e mai binevenită o dezbatere pe un subiect cu adevărat important? dezbaterea propusă de tine e un fel de „țara arde, babele se piaptănă”. o dezbatere serioasă ar fi despre soarta câinilor vagabonzi. cred că suntem singura țara din lume unde mor oameni mușcați de câini.
    • -2 (6 voturi)    
      Gresiti profund! (Luni, 22 aprilie 2013, 18:29)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui Googol

      Cu scuzele de rigoare.
      Ce poate fi mai important decat viitorul copiilor unei natiuni? Stiu ca suna pompos, dar inca avem tratamente traumatizante la nastere, inca avem epidurale fara sens, inca avem tone de lumina dupa nastere, desi bebele vine dintr-un mediu intunecat, inca smulgem copiii de la pieptul mamei ca "sa-i cantarim" si "sa-i curatam", inca taiem cordonul ombilical prea devreme, desi este prima lui legatura fizica cu mama in lumea noua in care intra etc.
      Da, este bine ca cineva pune punctul pe i. Prea multe cezariene la cerere, fara travaliu, prea putine mame care alapteaza la san. Cred ca e timpul sa ne mai si informam. Studii sunt destule.
  • -4 (8 voturi)    
    De ales! (Luni, 22 aprilie 2013, 17:32)

    Avicena [anonim]

    Stresul operator , stresul anaestezic , precum si riscul unor complicatii ce pot apare atunci cind, datorita unei incizii asa-zis estetice se fac tot felul de tractiuni asupra fatului, toti acesti factori pot avea urmari imediate sau tardive ce pot afecta copilul pe toata viata. Nu mai pomenesc de" handicapurile" biologice pe care le are un nou -nascut prin operatie cezariana, fata de cel nascut pe cai naturale care ,de la venirea lui pe lume se "imbogateste " cu microbii care au sa-l apere toata viata , ceea ce la cel nascut prin operatie cezariana , se subintelege nu exista. . In afara situatiilor patologice , care impun salvarea fie a ambelor vieti , fie doar a uneia , la noi , operatia cezariana a devenit un moft , o dovada de snobosm , de incultura si nu in ultimul rind un argument mercantil
  • -1 (7 voturi)    
    acum sa revin si la motive (Luni, 22 aprilie 2013, 17:43)

    un dac [utilizator]

    Cezariana este mai rentabila pentru doctori, atat la negru, cat si fiscalizat. La negru pentru ca poti face mai multe intr-o singura garda, la privat pentru ca tariful este mai mare. De unde si conflictul de interese in care se afla doctorul atunci cand iti propune.
    Cezariana este mai comoda pentru doctori, dar si pentru mame. Din pacate multa mame intra nepregatite psihic in miracolul numit copil.
    Tatal are inca un rol arhaic (in sensul negativ), nasterea e "treaba de femei".
    Desi avem de curand facultate de moase, exista foarte multi oameni care cred ca evolutia inseamna "doar" tehnica si aparatura. Le aduc aminte ca cezariana nu este atat de recenta precum cred ei.
    • +5 (9 voturi)    
      Motiv usor naiv (Luni, 22 aprilie 2013, 18:37)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui un dac

      Serios acum, alege cineva una sau alta doar ca e mai avantajos pentru medic? Mi se pare evident ca fiecare familie are o opinie formata si fiecare a nascut natural sau prin cezariana in functie de propriile convingeri.
      NU te poate obliga nimeni sa nasti intr-un fel sau altul, iar faptul ca exista posibilitatea de a alege mi se pare un factor de normalitate, nu unul retrograd.

      Acum 50 de ani copiii se nasteau natural dar acum 50 de ani mortalitatea infantila era semnificativ mai mare ca acum.
      Acum 50 de ani nu existau ecografe, nu existau analize de sange, nu existau controale periodice.
      Acum 50 de ani nu existau fertilizari in vitro.
      Acum 50 de ani nu existau incubatoare.
      Acum 50 de ani nu exista nici macar lapte praf.

      Toate inventiile astea "moderne", "fite" sau "unelte ale diavolului", (aranjate in functie de nivelul de inteligenta al interlocutorilor) salveaza astazi mai multi copii, este un fapt de necontestat, demonstrat statistic. Exemplele personale, de orice natura ar fi ele, sunt IRELEVANTE. Intr-o discutie ca asta numai statistica este relevanta, ori statistica zice ca eu am dreptate.

      Cine traieste cu nostalgia trecutului nu are decat sa se hraneasca vegan si sa nasca acasa in cada, multa sanatate lor si famiilor lor.
      Dar sa nu imi spuna mie cineva ca ai lor sunt mai frumosi si mai destepti si mai sanatosi ca ai mei, pentru ca asta e doar wishfull thinking cu o urma de rautate.
      • 0 (4 voturi)    
        Acum 50 de ani.. (Luni, 22 aprilie 2013, 20:17)

        luc [anonim] i-a raspuns lui andrei

        - Argumentul tau cu "Acum 50 de ani" este corect din punct de vedere logic, nu ? Care era rata mortalitatii la cezariana acum 50 de ani ?

        -"propriile convingeri" nu sunt un argument tocmai bun. Tocmai asta incearca autorul sa afirme, faptul ca aceste convingeri sunt deformate si nu sunt bazate pe informatie corecta.

        - Statistica nu iti da dreptate absolut deloc. Compara nasterea naturala cu cea prin cezariana din tarile civilizate, si ai sa vezi care sunt rezultatele.

        -se pare ca cei care comenteaza negativ la adresa articolului fac asta pentru a-si justifica propria alegere. Spun asta pentru ca "argumentele" folosite sunt o enciclopedie de erori de logica.
  • -1 (7 voturi)    
    Oare.... (Luni, 22 aprilie 2013, 18:49)

    Femeie [anonim]

    ...cand or incepe si la noi barbatii sa ezite inainte sa isi dea cu parerea de ce vor femeile sa faca cu propriile lor corpuri?
    • -1 (7 voturi)    
      feminism ieftin (Luni, 22 aprilie 2013, 19:36)

      ivasile [utilizator] i-a raspuns lui Femeie

      Tu chiar nu ai inteles ca nu alegi doar pentru tine? Tu poti sa-ti faci implanturi in buze, in sani si unde vrei, insa nu te juca cu viata unui pui de om ATUNCI CAND NU E CAZUL. Sau gaseste o modalitate sa-l intrebi pe bebelus cum vrea sa se nasca.
  • -1 (3 voturi)    
    /// (Luni, 22 aprilie 2013, 19:01)

    judit [anonim]

    Prea multă vorbăraie pe acest subiect. Medicii preferă o cezariană unei naşteri naturale, unui travaliu care poate dura muuuult de tot. Aşa ei îşi fac repede treaba, iar cezariana fiind făcută la cerere, primesc şi preţul tocmit. Atenţie însă, mamelor! În zilele imediat următoare naşterii copilului veţi fi foarte solicitate. O cezariană, cât de simplă ar fi ea, vă împiedică să vă dedicaţi în totalitate copilului. Să-l luaţi în braţe imediat ce a venit pe lume, să învăţaţi să-l alăptaţi, să-l spălaţi etc. Nu vă fie teamă de naşterea naturală! Nu e o traumă, deloc. Şi vă reveniţi în câteva ore. Sigur, medicii vă vor recomanda sau, cel puţin, vă vor zugrăvi avantajele unei cezariene. Nu există avantaje! Pe bune.
  • +1 (9 voturi)    
    experiente din postura de proaspat tatic... (Luni, 22 aprilie 2013, 19:13)

    ivasile [utilizator]

    Parerea mea (si fiecare are dreptul la opinie) este ca cezariana este o procedura de urgenta, la care ar trebui sa se apeleze DOAR IN CAZURI EXTREME. Corpul uman (si al mamei, si al copilului) trebuie sa urmeze niste pasi bine stabiliti, intipariti in codul nostru genetic, pentru ca totul sa fie in regula. Pur si simplu asa a fost proiectat sa functioneze, iar interventia brutala in cazuri ne-necesare nu poate face bine.
    Acum despre cauza procentului mare de cezariene:
    1. Pe primul loc sunt doctorii -din doua motive- primul -banii - Sistemul romanesc de sanatate functioneaza pe baza de spaga, iar la o cezariana spaga este mai mare.
    Celalalt motiv este comodidatea: niciunui doctor nu-i place sa fie trezit la doua noaptea pentru o nastere. Restul, cu teama de complicatii etc sunt pretexte. Daca intervin complicatii, exista cezariana de urgenta.
    Din cauza acestor motive, doctorii vor practica un "santaj" asupra mamelor. La noi nu a mers, insa la cateva colege ale sotiei care au nascut in acelasi timp, am auzit niste motive halucinante invocate de doctori: copilul este prea mare, are 3.2 Kg (s-a dovedit ca la nastere avea de fapt 2.9 kg), circulara de cordon, dioptrii... etc etc. daca nu sunt ferme pe pozitii si daca nu se informeaza, pana la urma femeile vor alege cezariana.
    2. Lipsa de informare a mamelor - le face pe acestea "victime sigure" pt. doctorii comozi si spagari.
    3. Frica de durere - este de fapt un fals motiv. Exista anestezia epidurala care face ca durerea sa dispara definitiv. Iar la cezariana poate nu simti durere CAND te opereaza, insa dupa aia..
    4. Snobismul. Fiind mai scumpa decat o nastere naturala,in mintea multor din femei, se intipareste faptul ca cezariana este ceva superior nasterii naturale (la urma urmei daca costa mai mult, atunci trebuie sa fie mai buna). Am auzit chiar si de atitudinea " ce draga, n-ai bani de o cezariana, nasti ca toate tarancile?. Aceste mame vor refuza si alaptatul, dintr-un motiv similar " ce, eu sint vaca sa alaptez?
    • +5 (5 voturi)    
      experientele sunt diferite (Luni, 22 aprilie 2013, 19:43)

      JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui ivasile

      Sotia mea a dorit sa nasca natural, la spital privat, experienta fiind urmatoarea:
      - nu a fost nici o presiune din partea medicului de a naste prin cezariana
      - dupa aproape 12 ore de contractii dilatatia era undeva la 2-3 cm.
      - epidurala nu prea a avut mare efect asupra ameliorarii durerii
      - luand in considerare evolutia lenta a dilatatiei deja incepeau sa apara riscuri. Medicul a spus ca dupa un anumit punct nu se mai poate trece pe cezariana, iar un travaliu indelungat ar putea priva fatul de oxigen.
      - s-a luata decizia de a face cezariana.
      - totul a fost gata in 30 min
      - a doua zi medicul si-a cerut mii de scuze pentru ca nu au reusit sa nasca natural, ca si cum s-ar fi simtit vinovat de situatia creata
      - recuperarea a fost usoara, iar laptele a venit cam in 1-2 zile.
      - dupa ce a trecut prin aceasta experienta, sotia mea a spus ca ar fi preferat sa aleaga de la inceput nasterea prin cezariana.
      Concluzia mea este ca fiecare are dreptul sa aleaga pentru el fara a fi judecat de cei din jur.
      • -2 (4 voturi)    
        Oxitocina (Luni, 22 aprilie 2013, 20:18)

        ivasile [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBoy

        Si sotia mea a avut dilatatie foarte lenta, si dupa o noapte intreaga de travaliu, dimineata am luat decizia injectarii de oxitocina, ceea ce a facut ca contractiile s a se indeseasca si sa devina mai puternice, dilatatia crescand de la 6 la 10 in cateva minute.
        Erati informat despre cum trebuie sa decurga o nastere, un travaliu, cum trebuie sa fie contractiile, stiati sa urmariti cardiotopograma, sa vedeti starea bebelusului, cand e cazul grabirii travaliului prin injectarea de oxitocina etc etc?
        Din pacate in cazul dvs presupun ca doctorul v-a fortat mana. Si la noi a incercat ,cand s-a rupt apa, lichidul era verzui, moment in care doctorul a spus ca daca era dupa el, facea cezariana de urgenta. Nu a fost dupa el bineinteles si totul a decurs bine. Urmaream cu totii acelasi aparat care monitoriza ritmul cardiac al bebelusului si vedeam ca belelul e OK asa ca nu a insistat.
        Despre refacere... despre ce vorbim? Sotia a fost in picioare imediat dupa nastere. Am primit musafiri pana seara tarziu.
        • +5 (5 voturi)    
          da (Luni, 22 aprilie 2013, 20:42)

          JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui ivasile

          sotia mea este medic si bineinteles ca s-au facut injectii cu oxitocina, contractiile erau foarte puternce insa dilataia nu se intampla. N-am intrat in detalii sa nu plictisesc audienta. Presupunerea dumneavostra este gresita, doctorul doar e facut o reevaluare a riscurilor, iar noi am ales varianta care implica riscurile cele mai mici pentru bebe. Si nu aveti cum sa spuneti ca riscul prezentat era inexistent. Avand in vedere ca sitiatia s-a terminat cu bine am facut alegerea corecta, lucru care nu poate sa-l sustina nimeni ca s-ar fi intamplat daca am fi continuat cu nasterea naturala. Sincer, noi ne-am informat foarte bine in alegerea unui medic in care sa avem incredere decat sa ne informam cum ar trebui sa decurga normal un travaliu. 12 ore nu e normal. Repet : fiecare nastere este diferita : cunosc cazuri in care s-a nascut natural fara probleme dar si cazuri de nastere naturala in care recuperarea a durat in jur de 2-3 saptamani. Trebuie sa acceptam, ca cel putin in anumite cazuri, concluzia trasa din experientele personale nu poate fi universal valabila. Putem face presupuneri dar nu putem avea certitudini.
          • -2 (6 voturi)    
            ok (Luni, 22 aprilie 2013, 22:06)

            ivasile [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBoy

            Daca urmareati postarea mea, am spus ca cezariana trebuie folosita doar in cazurile absolut necesare. Sotia dumneavastra a fost unul din aceste cazuri. Totusi este de apreciat faptul ca ati avut vointa si puterea de a opta pentru nasterea naturala.
            Totusi, un mic comentariu referitor la doctori. Am urmat niste cursuri de nastere(impreuna cu sotia) la o maternitate particulara. Cand a venit randul unui doctor ginecolog sa-si tina partea de discurs, am aflat ca el este 100% pentru nasterea cezariana,ca el nu si-ar lasa sotia sa nasca natural. Omul era tanar (nu cred ca avea 40 ani). Ei acum, sa presupunem ca n-as fi fost la acel curs, si prin urmare ca nu stiam ce "preferinte" profesionale are doctorul, si l-am fi ales sa fie doctorul nostru. Ce credeti ca ne recomanda acel doctor daca intervenea ceva ceva care nu era indicatie de cezariana, dar el stia ca noi habar n-avem acest lucru?
            Acum sa ma scuzati, dar la particulare cel putin s-a ajuns in asemenea hal incat mai mai ca-ti spuna " vai, aveti o unghie rupta, trebuie sa faceti neaparat cezariana" ...
    • +6 (6 voturi)    
      Prea multa moneda pe spaga... (Luni, 22 aprilie 2013, 19:55)

      georgiana [anonim] i-a raspuns lui ivasile

      si prea putina pe copil. Eu am cerut unui spital statisticile oficiale referitoare la nasterile naturale: copii cu suferinta fetala, urmatiti apoi ca grad de handicap da/nu, copii cu sold dislocat/umar dislocat, copii nascuti cu forceps/vacuum urmatiti apoi pentru efecte... nu au fost in stare sa imi dea nimic!!! pai si atunci? Apropo, anestezistul pentru epidurala... nu exista anestezist dedicat, vine anestezstul de serviciu al clinicii/spitalului... daca vine, cand are timp si nu are urgente!!! Discutia este mult mai delicata decat spaga, iar a da vina pe spaga este o modalitate facila de a privi situatia. Medicul are responsabilitatea lui, dar este alta decat aceea de a nu cere spaga, este aceea de a crea mediul in care o mama sa se simt in siguranta sa nasca natural. Asumarea raspunderii actului medical este prima pe lista...
  • +5 (9 voturi)    
    baliverne (Luni, 22 aprilie 2013, 20:34)

    ioana [anonim]

    Domnule Mixich,

    care este incidenta copiilor mutilati la nastere de medici si a celor morti la nastere sufocati cu cordonul ombilical? Care este incidenta copiilor cu sechele cerebrale de la un travaliu prelungit nejustificat?
    De aici vine frica. Un parinte prefera sa se confrunte cu un "risc crescut de autism" la copil, decat sa aduca pe lume un copil nenorocit de vreun medic dezinteresat.
    Lista riscurilor pentru mama, in caz de cezariana, este mai lunga decat lista riscurilor pentru fat. In cazul nasterii pe cale "naturala", lista riscurilor pentru copil este de asemenea considerabila.
    De aici vine incidenta.
    Nu intotdeauna ce este "natural" este si mai bun. Daca ar fi asa, nici plombe nu ne-am mai pune.

    Cu respect,
    Ioana
    • -2 (6 voturi)    
      tot baliverne (Luni, 22 aprilie 2013, 21:51)

      ivasile [utilizator] i-a raspuns lui ioana

      banii vorbesc... am intalnit in aceasta postare putin din "arsenalul" unui doctor dornic de $$. Probabil este deformatie profesionala
      Stimata Ioana, cum se face ca in tarile nordice incidenta cezarienei este de 14 %, banuiesc ca au inventat un medicament minune care elimina riscurile nasterii naturale, sau cum?
      Si pana la urma urmei, lumineaza-ne dumeata, care este incidenta "copiilor mutilati" la nastere?
  • +4 (6 voturi)    
    mai multa empatie... (Luni, 22 aprilie 2013, 20:47)

    mara [anonim]

    Este interesant cat de 'curajosi' sunt unii barbati cand vine vorba de durerea si chinul...femeii. Cunosc barbati in toata firea care lesina de frica la o preluare de proba de sange. As dori sa vad cum ar reactiona daca ar trebui sa nasca ei insisi si ce varianta de nastere ar alege.

    Este foarte usor sa judeci frica altuia daca tu insuti nu o vei experimenta niciodata in acelasi mod! Asa ca, femeie fiind, simt ca nu imi permit sa judec frica sau alegerea altei femei in aceasta privinta.

    Personal, as opta pentru nasterea naturala pentru ca mi se pare mai sanatoasa atat pentru copil, cat si pentru mama - aceasta in cazul in care conditiile din momentul nasterii o vor permite. (Exista cezariana de urgenta in caz de pericol.)

    Constat ca rareori se gaseste empatie si pentru mama, pentru trairile, emotiile si confortul ei psihic, atat din partea barbatilor lor, cat si din partea personalului medical. Probabil de aceea unele cititoare au zis ca acest subiect nu este treaba barbatilor (nu din rautate, ci vazand ca nu beneficiaza de empatie din partea acestora).

    Rolul barbatului este important atata timp cat acesta este empatic fata de mama copilului sau, o sustine moral si incearca sa o sprijine in a-si depasi temerile. Nasterea nu este o banalitate. Totul conteaza - contextul medical, sustinerea morala, reusita actului atat pentru mama, cat si pentru copil.
  • +2 (6 voturi)    
    ...nasterea (Luni, 22 aprilie 2013, 21:44)

    karula [anonim]

    Am 6 ani de cand am nascut. Pe bani multi si grei.
    Cu toate astea nu am uitat si retraiesc uneori sentimentele de vita abatorizata traite in spital dupa nastere...iar vizita zilnica la "igiena" este cosmarul noptilor mele...
    De ce sa nu nasti prin cezariaza? Riscurile ( inclusiv pt copil) sunt mai mici. Tu nu ramai cu sechele psihice ( poate doar fizice si "meteosesibile") ...copilu nu risca retard din cauza nasterii chinuitoare ( si cunosc cazuri...cine le cunoaste de aproape nu o sa nasca niciodata normal)...
    Ca se poate naste, uman, in lumea civilizata....acum 6 ani nu era cazul si la noi ( in spital de elita din Bucuresti)...Nici nu venea anestezistul pt epidurala la nastere normala...lua prea putin....
    • -4 (4 voturi)    
      faceti o mica confuzie (Luni, 22 aprilie 2013, 23:25)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui karula

      mizeria pe care o descrieti are legatura cu spitalele de stat, nu cu nasterea naturala. "Vita abatorizata" te simti indiferent de decizie daca nasti in majoritatea spitalelor de stat, din pacate.
      PS: daca rata de retard este atat de mare la nasterile naturale, milioane de ani de nasteri naturale inseamna ca au dus la o societate de retardati:-)
      Este foarte bine ca a aparut cezariana sa mai salveze ce se mai putea salva din societatea actuala. Poate nu intamplator noi, in Romania, o tara extrem de dezvoltata financiar si spiritual, avem o rata atat de mare de cezariene. Noul om se va naste in spatiul danubiano-pontic. Apoi vom exporta oameni sanatosi tarilor pline de copii nascuti cu retard pe cale naturala.
      PS: nu este nimic chinuitor in ceva programat genetic.
    • -1 (1 vot)    
      explicatie (Marţi, 23 aprilie 2013, 10:15)

      nanuc666 [utilizator] i-a raspuns lui karula

      Nu stiu cum sa-ti explic... dar de vizita zilnica la igiena ai parte si daca nasti prin cezariana ( normal, daca-i pasa doctorului de tine si nu te da afara la 2-3 zile dupa ce ai nascut).
  • +5 (5 voturi)    
    Hai sa comparam Romania cu tarile din Africa (Luni, 22 aprilie 2013, 23:26)

    andrei [anonim]

    Nu Suedia, nu Danemarca, nu Olanda, nu USA. Ca ei sunt la ani lumina fata de noi, iar la ei medicina se face altfel decat se face la noi.

    In tarile alea civilizate procentul cezarienelor este mic pentru ca statul asigura toate conditiile necesare nasterii unui copil sanatos.

    La noi procentul este foarte mare pentru ca mamele se asigura de toate conditiile necesare nasterii unui copil sanatos.

    Noi ne uitam la statisticile lor, dar statisticile lor sunt facute in spitalele lor. Hai sa vadem niste statistici similare facute in Romania, in minunatele noastre spitale. Probleme la nastere la copii nascuti natural versus cezariana. Oficial nu exista, evident, dar neoficial, se cam stie, si de aia jumatate din mame aleg cezariana ( nu ca e vreo fita, sau vor sa umple medicii de bani, sau vor sa lipseasca planificat de la serviciu, sau alte aberatii pe care le-am citit mai sus).
    Iar la clincile private, unde au in general acces cei din familii cu venituri peste medie si cu nivel de educatie mai ridicat, procentul este si mai covarsitor la cezariana. Inclin sa cred ca oamenii astia se informeaza inainte sa ia decizia asta.
  • 0 (2 voturi)    
    sugestie (Marţi, 23 aprilie 2013, 0:30)

    Tina [anonim]

    Domnule Mixich, autorul cărții pe care o citați, Michel Odent, a mai scris o carte revoluționară, tradusă și ea în română,„Funcţiile orgasmelor: Căi spre transcendenţă”, pentru toți cei interesați de adevărata natură a Ființei.
    Sper să o citiți și pe-asta și să ne spuneți tuturor cum trebuie să arate orgasmele „noastre”. În special ale femeilor, că înțeleg că de la ele pornesc toate relele.
  • +2 (4 voturi)    
    Femeile au dreptul sa aleaga (Marţi, 23 aprilie 2013, 1:40)

    Laura Sandu [anonim]

    Stimate Vlad Mixich,

    Femeile au dreptul să decidă ce se întâmplă cu corpurile lor.

    Este un adevăr scandalos. Dar de obicei aşa e adevărul, cel puţin la început, când e spus pentru prima dată simplu şi răspicat.

    Femeile au dreptul să avorteze. Femeile au dreptul să aleagă felul în care nasc.

    Nu e vorba de cifre aici, de statistici – dacă petreceţi mai mult timp cu subiectul naşterilor veţi vedea că studiile se bat de multe ori cap în cap. Poate că acei copii născuţi prin cezariană au probleme ca cele pe care le enumeraţi, dar ştiţi, dacă femeia nu e ok cu felul în care naşte, problemele care vor apărea vor fi legate de relaţia ei cu copilul. Iar asta e mai greu de tratat şi lasă răni mai adânci decât o problemă fizică.

    În textul dumneavoastră incriminaţi practic femeile care au ales să nască prin cezariană. Vorbiţi despre frică, umilindu-le în felul acesta. V-aţi dat seama de asta? Dacă nu, vă rog să recitiţi ce aţi scris, închipuindu-vă că sunteţi o femeie căreia i-a fost prea frică să treacă prin durerile naşterii şi care a ales cezariana. Vă puteţi pune în locul unei asemenea femei? Vă puteţi pune în locul unei femei, în general?

    „Pruncul” cum ziceţi, foarte bisericesc, nu are posibiliatea de a opta, bineînţeles. Pentru că el NU este o persoană până nu respiră autonom şi până nu se taie cordonul ombilical. Femeia în schimb, e o persoană în grija căreia va fi dat, pentru următorii 20 de ani, cu cea mai mare încredere şi uneori exclusiv, „pruncul”. Să înţelegem că la naştere nu putem avea încredere în ea, dar 20 de ani de la momentul naşterii, da? Credeţi-mă, domnule Mixich, femeile sunt deştepte. Şi foarte informate. Aveţi încredere.

    Să vorbim despre frică. Alt adevăr: „frica” e normală şi deloc ruşinoasă. Şi e mult mai veche decât pastilele şi tratamentul inadecvat din spitalele româneşti. Femeilor le-a fost frică dintotdeauna să nască şi e la fel de normal şi de neruşinos ca frica oamenilor, în general, de durere şi de moarte şi de nec
    • +2 (4 voturi)    
      femeile au dreptul sa aleaga (Marţi, 23 aprilie 2013, 3:35)

      LS [anonim] i-a raspuns lui Laura Sandu

      Domnule Mixich, părerea mea este că dacă nu aveţi grijă, discursul dumneavoastră va ajunge să semene periculos de mult cu discursul tip Puric şi Mihail Neamţu, de care presupun că nu vă place. Spuneţi la începutul textului „jumătate din copiii noştri nu se mai nasc astăzi pe cale naturală”. Noştri? Dar cine sunteţi voi? E vorba de copiii ţării, cumva? Dar copiii nu sunt niciodată ai unei „patrii”, decât în discursurile naţionaliste pe care apropo, se bazează şi interdicţia sau limitarea dreptului la avort. Chiar, ce părere aveţi despre avort? Şi acolo e vorba despre dreptul femeilor asupra propriului corp.

      Femeile chiar au dreptul să decidă ce se întâmplă cu corpul lor. Dacă să avorteze. Dacă să nască prin cezariană sau pe cale vaginală, cum spuneţi în articol.

      „Romancele, spun ginecologii, exercita o adevarata presiune pentru a li se permite sa nasca prin cezariana. Traim intr-o epoca in care preceptele feminismului au inca un statut incontestabil si nici chiar profesorii universitari nu indraznesc sa se opuna unei astfel de cereri, atunci cand ea vine din partea unei viitoare mame.  

      Presedintele Societatii de Obstetrica-Ginecologie din Romania, profesorul Florin Stamatian, afirma ca "prin cezariana la cerere democratia atinge o limita care nu mai e admisibila”. Dar, desi chiar presedintele lor spune ca nu este admisibila, ginecologii romani admit aceasta practica.”

      Trăim într-o epocă în care perceptele feminismului au încă un statut incontestabil, spuneţi. Să presupunem, corect, sper că unul dintre perceptele feminismului la care vă referiţi este „femeile au dreptul să decidă asupra propriului corp”. În lume, acest drept e încă extrem de disputat – de la state ca Irlanda, până la state din America de sud, avortul e încă interzis. În state ca România se încearcă îngreunarea procedurilor. Tot în state ca România, opinia publică e scandalizată de „frecvenţa avorturilor” dar şi de cea a cezarienelor.
    • -1 (3 voturi)    
      Femeile au dreptul sa aleaga (Marţi, 23 aprilie 2013, 3:44)

      LS [anonim] i-a raspuns lui Laura Sandu

      „Perceptele feminismului” nu au deloc un statut incontestabil.
      În plus, e amuzant că ziceţi „încă”. De parcă nu s-ar mai termina odată cu evul întunecat al feminismului, al feministelor, cărora le opuneţi tot felul de "autorităţi". Nici măcar profesorii universitari, spuneţi (şi aici ne imaginăm nişte domni sobri şi eleganţi, prin opoziţie cu imaginea gravidelor transpirate, cu priviri rătăcite de frică, pe care ne-o trezeşte articolul dumneavoastră) nu se pot opune acestor cereri.
      Adică nici ei, cu toată ştiinţa lor.
      Privilegiaţi o relaţie inegală între autoritate şi femei, în care acestea din urmă ar fi normal să asculte de vocea raţională a autorităţii.
      În plus, citatul pe care îl bolduiţi "prin cezariana la cerere democratia atinge o limita care nu mai e admisibilă” şi care îi aparţine profesorului preşedinte al societăţii etc. vine perfect în sprijinul relaţiei pe care o privilegiaţi şi pe care o consideraţi normală.
      Şi care nu e normală, pentru că femeile au dreptul să decidă asupra corpurilor lor. Au dreptul să avorteze. Au dreptul să nască prin cezariană la cerere. Pentru că este vorba despre corpurile lor. Şi ele au dreptul să decidă asupra lor. Nu uitaţi chestia asta. Folosiţi empatia mai mult decât cifrele. Şi nu empatizaţi doar cu bebeluşul. E adevărat, bebeluş aţi fost, femeie care va naşte nu veţi fi probabil niciodată. Dar încercaţi, totuşi. Şi despre asta e vorba în, apropo, „democraţie”. Riscuri există la toate tipurile de naştere. Aveţi încredere că femeile aleg ce consideră că e mai bine pentru ele şi pentru copiii lor. Femeile sunt la fel de informate şi de iubitoare de copii ca dumneavoastră. Şi la fel de grijulii. N-aveţi teamă.
    • +5 (7 voturi)    
      Cezariana (Marţi, 23 aprilie 2013, 9:59)

      Irina [anonim] i-a raspuns lui Laura Sandu

      Autorul a jignit dureros mamele, FRICA nu este principalul factor pentru numarul mare de cezariene, indiferent de ce statistica folositi (a propos - ati folosit o statistica facuta la cerere?) principalul factor sunt recomandarile medicale. Am nascut 2 copii, deci am stat ceva vreme in maternitate suficient cat sa vad ca majoritatea nasterilor se fac natural. Daca va referiti doar la clinicile private asta e cu totul alta poveste.
      Nu inteleg de unde pana unde aceasta vanatoare de vrajitoare - ce urmariti? in afara de polemica declarata, bineinteles -sa scoatem cezariana in afara legii? sa vina ca pe vremea lui Ceausescu Securitatea sa desigileze trusa de instrumente ? ei bine cam asa procedeaza Doctorul Stamatian - nu se face nici o nastere prin cezariana in clinica fara acordul sau.
      Nu vreau sa lungesc povestea mai mult - prima nastere a fost cezariana si a doua naturala, deci le-am trait pe amandoua am doar o sugestie pentru toti barbatii sfatosi, inclusiv autorul

      Ce-ar fi sa va imaginati durerea eliminarii unei pietre la rinichi pe cale naturala (de marimea unui bob de orez, pentru ca sunt eu de treaba ) - si in plus sa fiti si posesorii unui buchetel de hemoroizi cam pentru o luna. Asta asa ca va faceti o idee despre durerea in timpul nasterii si sechelele cu care ramaii dupa. Pentru ca toata lumea proslaveste naterea naturala dar nimeni nu iti spune (si eu am fost la cursurile de Lamaze ) ce se poate intampla dupa - ruptura de perineu, epiziotomie infectata, fisura, dezechilibru hormonal, prolaps genital. Si cum stai vreo luna sprijinita pe coate la masa pentru ca nu poti sta in sezut.
      La cezariana medicul are mai mult control asupra mamei si copilului pe cand la nasterea naturala - Dumnezeu cu mila - orice se poate intampla. Nu am cerut cezariana pentru prima nastere, dar comparand cele doua nasteri - risc, chin si refacerea de dupa sigur as alege cezariana. Si nu mi-e rusine sa zic ca mi-ar fi FRICA sa nu se intample ceva cu copilul!
      • 0 (4 voturi)    
        felictari pentru gindire (Marţi, 23 aprilie 2013, 10:31)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui Irina

        Aveti dreptate, doamna! Maninca si Vlad o piine...
    • -3 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 23 aprilie 2013, 10:07)

      o8561 [utilizator] i-a raspuns lui Laura Sandu

      Adica daca ar mai fi 3 zile pana se naste si dintr-o data nu il mai doriti, vreti sa imi spuneti ca vreti sa aveti dreptul sa ii curmati viata !?

      Daca e asa si un parinte dupa poate sa faca ce vrea cu copilul lui ca nu e autonom pana cand isi castiga existenta (sa-l bata, sa nu ii dea mancare, etc).

      Si mie mi-e frica de lei. Apoi ma duc ii omor pe toti si justificarea mea va fi ca ii era frica de ei!?
  • +5 (5 voturi)    
    Un tatic (Marţi, 23 aprilie 2013, 5:56)

    gigel [anonim]

    Studiile la care se refera autorul sunt putin gresite.
    Majoritatea acestor studii sunt facute in alte tari(probabil toate).
    In plus in strainatate se fac cezariene can exista riscuri mai mari deci e ceva deja in nerecula cu sarcina deci logica poate spine-daca o folositi- ca acei copii sunt deja predispusi ala diverse probleme din timpul sarcinii.
    Copii sunt predispusi la diverse probleme din diverse cauze- problemele parintiilor(gene proaste sau incomptibile), stresul mamei in timpul sarcinii, dieta mamei in timpul sarcinii.
    Am un baiat foarte sanatos la cele 7 luni ale lui, nascut prin cezariana, am platit cat pentru o masina second hand( la particular) si ni s-au oferit toate conditiile-suntem prea saraci sa ne zgarcim si dupa sa platim toata viata.
    Cati copii are Domnul Mixich ca nu gasesc detalii despre asta? Daca nu are atunci tot articolul are valoare 0 ca si cand Papa ar vorbi despre Sex.
  • 0 (8 voturi)    
    Prostii (Marţi, 23 aprilie 2013, 5:59)

    Gabriela [anonim]

    Un barbat nu are dreptul sa scrie un articol despre asa ceva. Cezariana are 0 riscuri pentru copil si asta e cel mai important.End of story.
    • +2 (2 voturi)    
      ! (Marţi, 23 aprilie 2013, 9:01)

      karula [utilizator] i-a raspuns lui Gabriela

      si doar o mama poate sa-si asume toate riscurile si consecintele !
  • +2 (2 voturi)    
    am citit comentariile de mai sus (Marţi, 23 aprilie 2013, 10:29)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    In dilema cvasisolomonica a salvarii mamei sau copilului, statistic se opteaza pentru salvarea mamei. Pina la urma asa e drept. Riscurile nasterii naturale pentru mama sint mai mari decit riscurile nasterii prin cezariana pentru copil. E clar? E logic? Cezariana e singura manevra medicala care a indepartat omul de natura?
  • -1 (1 vot)    
    depinde (Marţi, 23 aprilie 2013, 11:08)

    sabin [anonim]

    Subiectul articolului e bine venit. E cert ca sunt mult prea multe cezariene NENECESARE in Romania. Ca e mai scump pentru pacient si pentru stat (Olanda incurajeaza mamele sa nasca acasa, fiind mult mai ieftin). E mai traumatizant pentru mama si copil (traume care sunt vizibile chiar si dupa zeci de ani - vezi terapia prin respiratie Re-birthing). Chiar si o nastere naturala in spital are multe elemente de trauma, din cauza felului in care functioneaza sistemul.

    Alegerea modului in care se naste depinde de nivelul de constiinta al fiecarei mame / medic / parinte si de deschiderea catre cartile, filmele si informatiile disponibile pe internet. Cezarienele si spitalele sunt foarte bune pentru cei care au incredere ca asta e cea mai buna alegere pentru ei / ele. Fie bazata pe o nevoie medicala reala, fie pe imaginatie / frica / constrangeri.

    Pentru altii procesul nasterii e unul profund spiritual si intim, in care copilul isi alege parintii si ii indruma sa aleaga cel mai bun mod de a se naste pe lumea asta. Unde doula (http://www.feminitate.org/ de exemplu) si moasa pot inlocui medicul foarte bine, iar medicul devine 'actor' in procesul nasterii doar daca e nevoie de o interventie de urgenta. Nasterea naturala intelege ca natura are legi pe care nu le putem controla, ci le putem doar intelege si urma. Suferinta si frica apar atunci cand ignoram asta.

    In Romania exista din ce in ce mai multe mame care nasc acasa, cu experiente minunate si un sistem de sprijin informal care creste si capata experienta. Ma bucur ca pot contribui la asta, chiar si doar sprijinind ca "actor" secundar nasterea fiicei mele - povestita de sotia mea aici:

    http://blogsipace.wordpress.com/2012/10/03/nasterea-mira-col-de-acasa/

    Alegeri intelepte si nasteri minunate va dorim!
  • +2 (4 voturi)    
    pericol (Marţi, 23 aprilie 2013, 11:14)

    Oana [anonim]

    Am stat 16 ore in travaliu incercand sa nasc. La final, atunci cand pieptul ma durea mai tare decat orice contractie si cand respiratia mi se oprea din cauza durerii au luat decizia sa-mi faca cezariana de urgenta. Surpriza, copilul care teoretic era foarte mic a avut 4340. Dupa cezariana mi-au spus ca nu as fi putut sa-l nasc niciodata pentru ca efectiv nu-mi trecea de bazin si da, era sa ne prapadim amandoi. De ce atat de multe cezariane in Romania? Poate ar trebui sa va intrebati de ce la Marie Curie sunt internati atatia copii schiloditi de medici in urma nasterii naturale si dupa mai discutam. In Romania medicii care se mai pricep cat de cat la o nastere naturala sunt foarte putini si sansele sa te nimeresti cu ei...minime.
    Regret din suflet ca nu am optat pentru cezariana din prima.Toata sarcina am citit articole cum e al dumneavoastra si asta m-a influentat sa iau o decizie care mi-a pus copilul in pericol pentru ca in ciuda banilor dati doctorita care mi-a urmarit sarcina era o nepriceputa care a considerat ca daca nu am luat peste 20 kg atunci copilul este foarte mic, pot naste fara probleme.
    In Romania daca vrei sa fi sigur ca ajungi sa ai copilul intreg la piept optezi pentru cezariana. Fara nici cea mai mica urma de dubiu. Pentru ca daca esti cu adevarat parinte risti orice altceva dar nu viata puiului tau.
    • +1 (5 voturi)    
      AGAIN ! (Marţi, 23 aprilie 2013, 12:52)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Oana

      Fiecare poate veni cu povestea ei/lui particulara. Inca o data, cezariana e pentru cazur limita - nimeni nu contesta asta. Am inteles !

      Ceea ce articolul explica e ca cezariana e un recurs chiar si atunci cand NU E NEVOIE, un recurs automat, programat, care inmulteste actele si cheltuielile medicale.

      Nu inteleg de ce unii, pentru ca au avut absolut nevoie de cezariana, se simt atacati de acest articol. Nu ei sunt vizati, ci practica abuziva a acestei metode, din puct de vedere cultural, social etc.
  • 0 (4 voturi)    
    Un barbat isi da cu parearea ... (Marţi, 23 aprilie 2013, 13:12)

    Cineva [anonim]

    Bine tu Vlad Mixich care ai nascut cel putin un copil si stii cum este sa fi insarcinat... cand o sa sa ramai insarcinat si o sa poti alege cum vrei sa nasti, atunci parerea ta o sa conteze... pana atunci STFU si lasa aricolele astea pe seama celor care stiu despre ce se vorberste. O fi usor sa iei date de pe niste site-uri si sa le pui intr-un articol fara ca macar sa incerci sa faci jurnalism si chiar sa iei niste interviuri.
    http://www.youtube.com/watch?v=6AdFdmE9A84
    • 0 (0 voturi)    
      ce copilărie... (Miercuri, 24 aprilie 2013, 23:38)

      Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui Cineva

      E ca și cînd aș spune că medicul meu ginecolog habar n-are ce spune fiindcă nu are aparatul feminin. Ca și cînd un medic poate prescrie tratament doar dacă a suferit de boala respectivă. V-ați gîndit mult înainte să scrieți, nu?
  • +1 (1 vot)    
    Stamatian - mamica moarta la Cluj (Marţi, 23 aprilie 2013, 15:36)

    Irina [anonim]

    Dle Mixich - va scriu azi a doua oara - TOCMAI A MURIT O MAMA DE 30 DE ANI LA CLINICA CONDUSA DE STAMATIAN !!!! CU NASTERE NATURALA!!!

    http://www.stiridecluj.ro/social/scandal-la-ginecologie-1-o-femeie-de-30-de-ani-a-murit-la-scurt-timp-de-la-nastere-un-medic-este-acuzat-de-familie

    va rog sa vedeti acolo ce comentarii sunt despre modul in care Stamatian NU aproba cezariene, implicit medicii nu apeleaza la aprobare decat daca au un dosar foarte solid. In acest caz mama si medicul sunt ambii victime - doctorul Cruciat este un medic foarte bun.

    Domnule Mixich - bata-n balta rau de tot! Alta data poate va abtineti de la polemici si va veti verifica credibilitatea surselor.


    Ce are de spus Stamatian acum? Tot asa tine cu dintii de statisticile lui?

    Pai nu e normal sa ne fie FRICA de nasterea naturala? Astept raspuns Dle Mixich! Daca aveti curaj....bineinteles!
  • 0 (2 voturi)    
    Dragi oameni buni... (Marţi, 23 aprilie 2013, 15:41)

    un dac [utilizator]

    Nu are nimeni nimic cu cezariana ca act medical, fie din necesitatea nasterii sanatoase, de protectie a bebelusului sau a mamei, fie dintr-o frica resimtita de mama (cum bine dadea un comentator exemplul Marii Britanii).

    Ce este gresit este cezariana la cerere (fara motiv, de moft), dar mai ales cezariana la rece.
    • +2 (2 voturi)    
      eu am alta parere (Marţi, 23 aprilie 2013, 18:17)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui un dac

      Atata timp cat nasterea naturala presupune anumite riscuri, este decizia fiecarei femei daca vrea sa si le asume sau nu. Sincer, in acele momente nu intereseaza pe nimeni trendul international, iar daca Doamne fereste se intampla ceva, tot familia sufera consecintele, nu teoreticieni ca tine care isi dau cu parerea pe forumuri fara sa aiba nimic de pierdut. Eu pledez pentru libertatea de a alege, chiar daca alegerea poate parea nejustificata pentru unii. Ficare trebuie sa fie liber sa decida asupra gradului de risc la care vrea sa se expuna, mai ales atunci cand consecintele poat fi fatale. Ce e asa de greu de inteles ?
      • -1 (3 voturi)    
        draga Ionut (Miercuri, 24 aprilie 2013, 0:32)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

        nu am nicio problema cu alegerea fiecaruia, daca este facuta cu discernamant.
        Consider doar ca cezariana la rece este o prostie si nu are nicio justificare medicala. Ce e asa greu de inteles?
        Copilul se dezvolta intr-un ritm decis genetic de milioane de ani si isi incepe drumul catre "afara" prin contractii. Dupa aceste contractii, e treaba fiecaruia daca naste cu moasa, acasa, in cada, cu chirurg, la privat sau la stat. DUPA CONTRACTII.
        PS: Moralitatea medicilor romani este definitiv compromisa, iar nivelul de scolarizare din Romania este precar (sunt state unde copiii studiaza educatia sexuala la scoala, nu religie), prin urmare cum iti explici ca noi suntem fruntasi la cezariene? Intreb si eu, ca simplu "teoretician".
        • +1 (1 vot)    
          draga dac (Miercuri, 24 aprilie 2013, 11:00)

          JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui un dac

          Tu nu ai voie sa iti dai cu parerea asupra alegerii unei persoane care nu prea te afecteaza direct pe tine. Tot o dai inainte cu "fruntasi la cezariene", sincer nu ma intereseaza. Daca din 1000 de cezariene fara discernamant este salvata viata unei mame sau a unui copil, atunci pentru mine sunt justificate. Pentru tine si autor, nu. Asta este partea unei noi nu ne intelegem.
          • 0 (0 voturi)    
            nu stiu la altii cum e (Miercuri, 24 aprilie 2013, 17:17)

            un dac [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBoy

            dar la noi in familie lucrurile astea se discuta...in familie. pentru ca ma privesc si pe mine direct.
            daca elimini discernamantul, pastrand logica ta, inseamna ca cel mai sigur ar fi sa avem procent de 100% cezariene, corect?
            Care nici asta nu m-ar deranja, daca ar fi cezariene la cald.
            Oricum, dezbaterea asta era cu final asteptat, rezultatele se vad pe strazi, la televizor, la examenele de bac, la meciuri, in piata etc. D-asta o tot tin eu cu fruntasii! Suntem fruntasi, ce sa mai! Sa ne fie de bine. Oricum, respect parerea oricarui om informat. Din pacate sunt putini.
  • 0 (2 voturi)    
    Parerea unei mame! (Marţi, 23 aprilie 2013, 19:53)

    Mara [anonim]

    Am nascut natural in Romania, cu toate fricile, dezavantajele și problemele de rigoare, prin 2006. Am iesit din spital cu hemoglobina 6, deci la un pas de moarte. Si tot natural am nascut si in 2012, in Germania (ca asa s-a intamplat), un baietel de 4200g (scor Apgar 10), fara epidurala si ruptura de perineu. Daca as mai naste o data, tot la fel as face-o, daca situatia medicala nu ar impune o operatie! M-am documentat enorm, am vorbit cu medici renumiti, raman la parerea ca lucrurile trebuie sa se intample ”natural”, ”normal”, daca mama si copilul sunt sanatosi . Despre EXPERIENTA nasterii am scris aici: http://only4ladies.wordpress.com/2013/04/21/timpul-s-a-oprit-in-loc-iar-dumnezeu-mi-a-suflat-in-ceafa/
  • 0 (2 voturi)    
    Pe ce planeta, dle Mixich... (Marţi, 23 aprilie 2013, 21:42)

    Ana [anonim]

    ..."Traim intr-o epoca in care preceptele feminismului au inca un statut incontestabil"?
  • +1 (1 vot)    
    avem dreptul de a alege (Miercuri, 24 aprilie 2013, 13:08)

    A [anonim]

    Consoc femei medici care aleg cezariana. Care ar fi explicatia?
    Eu am nascut prin cezariana si nu am regretat o clipa.
    M-am documentat temeininc, m-am consulat cu medicul meu care sustinea nasterea naturala si am decis.
    Cred ca in tarile din vest se recomanda mult nasterea naturala datorita costurilor scazute.
    La fel de bine se poate sustine ca e mai usoara nasterea pe camp pt ca asa se facea inainte.
  • 0 (2 voturi)    
    deplorabil (Miercuri, 24 aprilie 2013, 15:29)

    adeh [utilizator]

    nu stiu daca autorul articolului este medic, asa cum se specifica in cateva comentarii, dar ar putea fi o explicatie a modului detasat si misogin in care priveste femeia. probabil este chiar ginceolog.
    pana la urma femeia trece prin experienta care poate costa mai mult de o viata.
    si sa nu uitam ca faimosii medici care isi dau cu parerea, azi, ca este mult mai bine pt copil sa se nasca pe cale naturala, pot maine sa spuna exact invers. doar se intampla frecvent sa isi schimbe parerea.
    in occident se militeaza pentru nasterile acasa numai din cauza reducerilor de costuri! nu din alt motiv. si au fost cazuri in care mama a murit deoarece moasa nu a stiut ce sa faca.
    dar, dupa ce autorul ne va transmite in direct senzatiile minunate si relaxante pe care le va trai in momentul fericit al nasterii acasa, poate il vom asculta
  • 0 (0 voturi)    
    Moda (Joi, 25 aprilie 2013, 12:35)

    Iudith [anonim]

    A cam devenit o moda sa nasti rapid si usor. Adevarul este ca nici durerile nasterii nu sunt placute, sigur ca multe femei incearca sa le evite