SURSE Mai multi procurori DNA au constituit Grupul de Initiativa pentru o Justitie Independenta si au initiat demersuri pentru infiintarea unui asociatii profesionale

de D.T.     HotNews.ro
Miercuri, 10 aprilie 2013, 21:08 Actualitate | Opinii


Mai multi procurori DNA au format un asa numit Grup de Initiativa pentru o Justitie Independenta si au initiat demersuri pentru a infiinta o asociatie profesionala, au declarat pentru HotNews.ro surse judiciare. Scopul principal al asociatiei il constitutie apararea independentei si impartialitatii magistratilor impotriva oricarei imixtiuni exercitate de exponentii celorlalte puteri, precum si pentru a promova interesele profesionale ale membrilor, se arata intr-un document intern al grupului.

Iniţiativa constituirii asociaţiei profesionale apare în contextul în care, sunt puse sub semnul întrebării chiar respectarea principiilor constituţionale, mai precis a celui statuat în art.1 alin.4 din Constituţie, unde se prevede explicit că: Statul se organizează potrivit principiului separaţiei şi echilibrului puterilor - legislativă, executivă şi judecătorească - în cadrul democraţiei constituţionale.
 
Modalitatea de numire a procurorilor şefi, doar de decidenţii puterii executive, fără stabilirea şi respectarea unor minime criterii de transparenţă, exigenţă şi experienţă profesională, invocând tocmai „aplicarea strictă a legii”, lasă Consiliului Superior al Magistraturii – garantul independenţei justiţiei şi singurul răspunzător pentru cariera magistraţilor, doar un rol consultativ, de decor, şi pune în discuţie tocmai aplicabilitatea principiului separaţiei şi echilibrului puterilor în stat”, se arata intr-un document de lucru al Grupului de Initiativa pentru o Justitie Independenta.

Grupul s-a format la scurt timp dupa ce 97 de procurori din totalul de 124 care lucreaza in cadrul Directiei au semnat initiativa de sustinere a pozitiei CSM- Sectia pentru procurori, in privinta procedurii de selectie si numire a procurorilor in functiile de conducere la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie (PICCJ), Directia Nationala Anticoruptie (DNA) si Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4735 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    chestiune de ordin practic (Miercuri, 10 aprilie 2013, 21:21)

    ..13 [utilizator]

    Asociatia profesionala a procurorilor ar putea sa propuna o initiativa legislativa de modificare a legii pentru a introduce mecanismul de selectie deja practicat de MM...

    Asociatia STAT de DREPT ar putea sa faca demersurile necesare pentru a sustine si promova o astfel de intitiativa legislativa...
    • -4 (6 voturi)    
      Furt de Putere prin Asociere! (Joi, 11 aprilie 2013, 9:09)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Un fenomen social foarte periculos este constituit de manipularea maselor dupa ce acestea sunt pescuite in asociatii :

      De ex:

      Asociatia Profesionala A Magistratilor
      - Creata de tehnocratul Pizdiceru a fost folista politic in multe situatii!

      Acum daca gupul de procurori DNA spune despre Kovesi ca este influenta politica, pentru ca este chipurile acceptata mai mult de Basescu, cum facem?
  • +8 (14 voturi)    
    foarte interesant (Miercuri, 10 aprilie 2013, 21:41)

    corvus coraX [utilizator]

    Știrea, dacă este reală (și sper să fie reală) va da apă la moară guru-lui jurnalisticii românești, domnul Cristoiu. Gestul procurorilor chiar numai ca simbolistică, mi se pare vital în acest moment când însăși UE afirmă răspicat că nu au fost respectate procedurile solicitate în MCV...
  • +14 (18 voturi)    
    AM MAI SCRIS (Miercuri, 10 aprilie 2013, 21:43)

    dincannes [utilizator]

    Ministrii formeazà o echipà, aleasà politic si condusà, verificatà (schimbatà la nevoie) de Primul Ministru.
    Ministerul Public este si el o echipà, dar fàrà culoare politicà. Nu are ce càuta acolo Guvernul.
    Degeaba propune PM sefii Parchetelor, dacà apoi, timp de 3 ani, nu mai are voie sà controleze sau sà intervinà acolo. Responsabilitatea lui se opreste in secunda doi.
    Cred cà normal ar fi, ca CSM-ul sà facà propunerile pentru Parchete, si apoi sà urmàreascà activitatea acestora, sà ràspundà astfel, de numirile fàcute.
    • +3 (7 voturi)    
      domle (Joi, 11 aprilie 2013, 0:55)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      confunzi secundele.
      in secuda -2, guru varanu a decis, vom lua justitia !
      meciul se joaca, casele de pariuri sunt deschise
    • +4 (4 voturi)    
      intradevar..... (Joi, 11 aprilie 2013, 7:18)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      ....CSM-ul ar trebui sa propuna sefii parchetelor iar procedura de selectie sa fie publica si dupa criterii de competenta pe care doar cei ce profeseaza in acel domeniu sunt capabili sa le evalueze.

      Initiativa procuririlor era imperios necesara si este un beneficiu pentru intreaga societate caci primul pas spre echitate sociala este impartialitatea justitiei.
      Este adevarat, mai sunt foarte multe de facut dar bine ca procesul a inceput.

      Felicitari tuturor celor care au avut initiativa si curajul de a demara aceasta actiune.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu exista control (Joi, 11 aprilie 2013, 17:54)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        intre cele trei puterile statului, parlament, guvern, justitie, daca fiecare isi numeste sefii. E bine ca o putere sa numeasca o parte din sefii altei puteri. Problema actuala a justitiei este ca e cea mai slaba dintre cele trei puteri ea neavand dreptul sa numeasca sefi fie la guvern fie in parlament, pe cand foarte multi sefi de la justitie sunt numiti fie de parlament fie de guvern.
        Spre exemplu ministrul justitiei din guvern ar fi bine sa fie numit, selectat, de oamenii din justitie. De asemenea sunt sefi de comisii parlamentare care conduc zone juridice, si acestia pot fi numiti de cei din justitie.
  • -8 (14 voturi)    
    era si normal (Miercuri, 10 aprilie 2013, 22:01)

    antitot [utilizator]

    Trebuia sa apara de mult pentru a se desprinde de politica de la Cotroceni.
    Nu moare Voiculescu cand vor cainii
    • +10 (14 voturi)    
      @antitotal (Miercuri, 10 aprilie 2013, 22:43)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Te faci ca nu intelegi Anti Totalule! Procurorii aia sint exact aia care vor sa-l vada pe Voiculescu la puscarie. Deci nu stiu cine sint caii si cainii in fabula ta dar tu sigur latri la usa gresita.
    • +10 (14 voturi)    
      Nu cred ca nici un caine nu doreste... (Miercuri, 10 aprilie 2013, 22:45)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      ..moartea lui Voiculescu. Important e sa ajunga acolo unde merita, in parnaie si sa i se confiste tot ce a furat. Ca moare sau nu, doar familiei lui ii pasa.
  • +6 (12 voturi)    
    WOW! (Miercuri, 10 aprilie 2013, 22:07)

    father nicky [utilizator]

    Asa cum comentam si la comunicatul domnului Marc Gray, cred ca domnul prim-ministru Victor Ponta pierde din ce in ce mai mult din "aura" de "micul Tituleascu" si seamana din ce in ce mai mult cu "micul Emil din Rachitele"! Asta dovedeste, inca o data, ca vechiul proverb, actualizat, "Spune-mi cu cine faci "pact"(binom), ca sa-ti spun cine esti, dottore!" este valabil! Din pacate!
    • +5 (11 voturi)    
      foarte interesant (Miercuri, 10 aprilie 2013, 22:41)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

      este faptul că nimeni nu se leagă și de Băsescu care a suținut fățiș același demers...
      • +2 (4 voturi)    
        de ce s-ar lega? (Joi, 11 aprilie 2013, 0:06)

        was [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        Se subintelege, pentru ca deja stim: Pentru tot ce misca-n Tara asta, raul, ramul ....-Basescu e de vina!
        • 0 (0 voturi)    
          Are dreptate (Joi, 11 aprilie 2013, 12:14)

          strongbox [utilizator] i-a raspuns lui was

          Aici @corvus are dreptate, desi l-am sustinut pe Basescu atunci cand vorbea de o justitie independenta, se pare ca acum nu mai e asa de vehement. El spunea ca trebuie procedura de selectie transparenta, acum nu mai vrea.

          Este important sa nu sustinem persoanele, ci proiectele lor, ideile lor.
      • -6 (10 voturi)    
        te miri? (Joi, 11 aprilie 2013, 0:09)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        asta e forumul basistilor, doar nu vrei sa-si injure finantatorul:)))
        • +3 (5 voturi)    
          pai (Joi, 11 aprilie 2013, 3:01)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          ce cauti ma, aici, du-te pe forumul de la antena 1234, acolo te pupa badea si gidea pe frunte si oriunde, ca asa vrea '' finantatorul'' adica varanul.
      • -3 (11 voturi)    
        pe HN nu este interesant (Joi, 11 aprilie 2013, 0:15)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        in alte ziare se leaga si de basescu. aici nu se poate. nu sunt directive
      • +2 (2 voturi)    
        pai hai sa ne intelegem (Joi, 11 aprilie 2013, 9:01)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        demersul de care vorbesti trebuie schimbat printr-o lege sau hotarare de guvern. nu poate s-o faca basescu. asta o face guvernul, mai exact ministerul justitiei. acum sef la guvern sau la ministerul justitiei este o singura persoana, si aia nu este basescu.
        basescu nu respecta decat legea in vigoare. in scrisoarea din octombrie catre pivniceru a cerut o alta modalitate de desemnare dar sa fie asumata clar de minister. nu s-a vrut. s-a incercat o struto-camila de concurs, dar cu legea actuala inca in vigoare.
        cei care pot si ar trebui sa modifice acest demers se gasesc la guvern si sunt unu: ponta :) asta ca sa intelegi de ce lumea da in ponta si nu in basescu.
        dar parca comisia europeana acum cateva luni nu era buna. acum ca prin declaratia asta critica si guvernul si presedentia este bine? repede va mai schimbati opiniile :)
  • +7 (9 voturi)    
    e bun un grup de inițiativă pentru dosarele (Joi, 11 aprilie 2013, 1:05)

    visio [utilizator]

    corupților; mai bine spus, pentru finalizarea acestor dosare...oricum, justiția a făcut progrese minore față de necesitățile ”pieței”; mai bune decât sitemul sanitar, unde șpaga este cuvântul de ordine....
  • -2 (2 voturi)    
    in primul rand . . . . (Joi, 11 aprilie 2013, 7:25)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . ar trebui sa va aparati de voi insiva, de coruptia care macina justitia din Romania. Daca asociatia voastra va reusi acest lucru, brava ei. Dar ma indoiesc, atat timp cat aproape zilnic vad judecatori, procurori si avocati incatusati. E un inceput bun dar mai e mult pana la Tipperary.
    • 0 (0 voturi)    
      Retractez! (Joi, 11 aprilie 2013, 15:53)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Nu exista coruptie in justitie asa cum am declarant in necunostinta de cauza mai sus si pentru care pe drept cuvant am primit numai minusuri. Iertare, iertare de o mie de ori iertare!
  • -2 (4 voturi)    
    Miscarea Populara - filiala DNA (Joi, 11 aprilie 2013, 9:10)

    NERO-Voiculescu [utilizator]

    Carevasazica. Au si presedinte onorific ? Ghici cine ? Palarie'ntrun picior ...
  • +1 (1 vot)    
    Sustin DNA (Joi, 11 aprilie 2013, 12:22)

    strongbox [utilizator]

    Cu cat vad mai multe dosare de coruptie facute de DNA cu atat ii sustin mai mult! Se pare ca dupa mandatele lui Morar, DNA si-a dat seama ca este o institutie ff importanta si apreciata/sustinuta de oameni, dea aceea vor sa nu fie supusi politic, BRAVO LOR!!!

    Spunea cineva mai demult ca ar fi o idee buna un tricou cu "Sustin DNA", chiar intentionez sa-mi fac unul! Daca nu ii sustinem pe cei care pot sa faca in sfarsit "curatenie" in Romania, atunci pe cine ar trebui sa sustinem???
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari pentru initiativa! (Joi, 11 aprilie 2013, 20:40)

    CetateanLogat [utilizator]

    Felicitari procurorilor DNA!