Cele mai relevante vesti proaste

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 18 februarie 2013, 15:19 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
"Vestea buna este ca nu plecam nicaieri. Vestea proasta e ca nu plecam nicaieri. Prin urmare, nu aveti de ce sa va faceti griji", declara, pe 2 februarie, vicepresedintele Statelor Unite, Joe Biden, in cadrul unei conferinte pe teme de securitate desfasurate in Germania, la Munchen. Fiind in Europa, Biden a tinut sa-si intareasca spusele: "Colaborarea noastra in proiectul scutului antiracheta protejeaza ambele populatii - iar acordurile noastre cu Romania, Spania, Turcia furnizeaza probele concrete ale acestei cooperari. Cooperarea intensificata in domeniul antiterorismului ne ajuta sa mentinem 800 de milioane de cetateni intr-o stare de siguranta mai mare decat o aveau in trecutul recent".

N-a trecut o saptamana de la proiectarea acestei viziuni optimiste ca AFP a publicat o serie de informatii despre pretinse rapoarte secrete intocmite de Departamentul Apararii care pun in discutie chiar scutul antiracheta, utilitatea si costurile planului. Vestea proasta este ca aceste rapoarte ar arata, intre altele, ca Romania nu este o locatie suficient de buna pentru un interceptor care sa protejeze Statele Unite.

Este unul din cele mai clare semnale primite de Romania de la Washington ca, dupa evenimentele din vara lui 2012, nu mai este perceputa ca fiind partenerul sigur si previzibil de dinainte. Si n-a fost singura veste proasta de mare relevanta din ultima vreme. Ultimul raport realizat de Comisia Europena in cadrul Mecanismului de Cooperare si Verificare (MCV) este, fara indoiala, inca o nota proasta acordata Romaniei la capitolul democratie/stat de drept.

Pe fundalul acestui peisaj cu vesti proaste se consuma un razboi avand ca tinta serviciile secrete. Sorin Rosca Stanescu (deputat PNL) l-a acuzat pe Sebastian Ghita (deputat PSD si membru in Comisia de Control SRI) ca ar fi ofiter sub acoperire. Ghita a replicat, acuzandu-l pe SRS ca ar fi omul Moscovei. "Rusia nu a plecat niciodata de aici. E ascunsa in conturile si interesele acestor fosile comunistoide (...) Curand banii si conturile lor din Cipru vor fi publicate de autoritati europene de lupta anti-evaziune si anti-frauda", a replicat Ghita referindu-se la Rosca Stanescu, Dan Voiculescu si Ioan Niculae.

De cateva saptamani, trustul condus de Dan Voiculescu si-a intensificat atacurile la SRI si SIE, in paralel cu promovarea discursului anti-occidental si nationalist agresiv deja binecunoscut. Or, a arunca acuzatii grave (politie politica), a intretine in spatiul public in mod constant suspiciunea in ce priveste legalitatea actiunilor acestor servicii din calcule pur politice sau personale, a forta decapitarea lor cu orice pret determina partenerii externi sa se gandeasca daca, pe termen lung, instalarea unor elemente ale scutului anti-racheta ar fi o idee la fel de buna.

Adaugati la toate acestea imaginea unui premier instabil, idecis intre varianta izolarii tarii si calea occidentala, care a adus in pragul exasperarii marile cancelarii occidentale cu dublul sau discurs.

Or, toate aceste trepidatii ingrijoratoare de sistem nu au cum sa nu lase urme adanci, sa erodeze increderea castigata cu greu in plan extern de Romania. Asta este, de fapt, cea mai proasta veste, confirmata de insusi presedintele Traian Basescu acum patru zile.

"Avem probleme de credibilitate majore, deci sunt la limita la care nu mai avem dreptul la paşi greşiţi şi trebuie să intrăm într-un proces de recuperare (...) Eu sper să se întâmple în perioda următoare. Vom avea un test în 2014, când după alegerile pentru Parlamentul European se formează o nouă Comisie Europeană", a declarat, joi seara, Traian Basescu la B1TV. In varianta mai putin diplomatica, consilierii prezidentiali Sebastian Lazaroiu si Cristian Diaconescu au rezumat situatia ceva mai abrupt: proiectul euroatlantic al Romaniei este in pericol.

Si vestile bune? Chiar lipseste orice veste buna din acest peisaj cam sumbru, dominat de vesti proaste? Singurul motiv de optimism ar fi speranta ca nu e totul pierdut. Premierul Victor Ponta mai are putin, foarte putin timp la dispozitie sa se decida. Intre timp, investitorii mari de afara isi trimit in Romania oameni pentru a evalua daca merita sa-si mai faca socoteli pe termen lung intr-o tara din care altii prospecteaza deja variante de exit. De asta poate ca merita subliniat: indecizia sa prelungita risca sa ne costa bani, bani grei pe noi toti. Asta e ceva mai mult decat o amarata de cariera politica.

P.S. Vestea buna este ca  Romania, printr-un miracol, inca se poate imprumuta la costuri mici :)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10406 vizualizari

  • -34 (54 voturi)    
    inca una, stimabililor (Luni, 18 februarie 2013, 15:22)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Mai e o veste rea: unii sint lasati sa scrie liber! Chiar daca ei sint de fapt legati!
    • +30 (40 voturi)    
      Da domnule! (Luni, 18 februarie 2013, 16:10)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Exact ca pe timpul dictaturii lui Basescu. In sfarsit, ai inceput sa le vezi.
    • +3 (17 voturi)    
      Oricine traieste intr-un grup, societate (Luni, 18 februarie 2013, 16:38)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      e legat de aceasta. Dar cine e in stare sa creeze o retea sociala, fie ea si de comentatori ca a lui Tapalaga, e intradevar liber sa faca ce vrea cu reteaua creata de el.
    • +13 (23 voturi)    
      Te referi la Bombonel, nu? (Luni, 18 februarie 2013, 16:47)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Ar trebui o cenzura MARE!
      La voi la comunisti, ce sens are libertatea de exprimare, nu?
      • -7 (15 voturi)    
        intreaba-i pe aia mai mari in rang (grad) (Luni, 18 februarie 2013, 18:25)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Buna intrebare, doar ca nu-mi amintesc care erau indicatiile de la noi din PCR...dar poti sa-l intrebi pe Basescu si, daca nu ti-e urit pin' la Jilava, pe Nastase... doar ambii au fost secretari de OB (organizatie de baza, if you know what I mean)....
    • +18 (28 voturi)    
      Alta si mai rea (Luni, 18 februarie 2013, 17:18)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      E plina România de indivizi ca tine, bolsevici, iubitori ai ideii de a baga pumnul in gura celui care are obraznicia sa aiba alte opinii decat ale voastre.

      Asta este de fapt boala de care sufera România.
      • -11 (19 voturi)    
        capisci? (Luni, 18 februarie 2013, 18:26)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Nu prea intelegeti subtilitatile...pentru cei cu neuronii incleiati, legati = prinsi pe statul de plata...
        • +7 (11 voturi)    
          Ei hai (Marţi, 19 februarie 2013, 8:49)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

          Toti suntem legati, unii de un stapan, altii de niste idei. Tu si cei de teapa ta in schimb cunoasteti numai legatura de stapan.
          Acum capisci?
  • +17 (25 voturi)    
    e mai sigur pentru americani (Luni, 18 februarie 2013, 15:47)

    ampersand [utilizator]

    Pai noi le-am declarat razboi in '41, SUA e inamicul nostru milenar.
    • +5 (13 voturi)    
      ȘI AL RUȘILOR ! (Luni, 18 februarie 2013, 16:09)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Și al rușilor.
  • +36 (44 voturi)    
    Ce-i de facut? (Luni, 18 februarie 2013, 15:54)

    Morris [utilizator]

    Atata vreme cat parlamentarii si membrii Guvernului se gandesc doar la averile lor nu avem ce face.
    ... alta era situatia daca astia nu aveau 70%
    Ne meritam soarta, au votat toti retardatii cu USL!
    • -9 (17 voturi)    
      Pai invatati.... (Luni, 18 februarie 2013, 17:01)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Morris

      Limba maghiara si dialectul secuiesc.
      Si puteti emigra impreuna.
      Nu plingem dupa 3% secui si 3% altii...
  • -23 (39 voturi)    
    it's black, it's white (Luni, 18 februarie 2013, 16:03)

    Mazeta [utilizator]

    Vestea proastă este că marii investitori americani (precum Bechtel și Ford) pleacă din România. Pardon, asta era vestea buna.
    • +16 (20 voturi)    
      vestea buna (Luni, 18 februarie 2013, 17:04)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      era daca Bechtel termina autostrada si uzina Ford producea la capacitate maxima si stoc 0.
    • +14 (22 voturi)    
      Deh, mazeta... (Luni, 18 februarie 2013, 17:16)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ce sa ceri de unde nu-i?
    • +10 (16 voturi)    
      Ce bucurie (Luni, 18 februarie 2013, 17:22)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Las' ca vine Lada.
  • -10 (20 voturi)    
    :)) (Luni, 18 februarie 2013, 16:46)

    catalin_mattei [utilizator]

    nu are legatura ce doreste SUA cu ce s-a intamplat in Romania... SUA nu a zis nu cand interesele i-o cer nici pt tari cu democratie suferinda ca cele din Golf.. din pacate vad cu uimire ca si la hotnews interesele sunt mai puternice decat realitatile incepand sa devina o imagine in oglinda a Antenelor: atacam orice si cu orice pseudoargumente doar de dragul atacului
  • -11 (19 voturi)    
    CIND VA ZIMBI DOMNUL TAPALAGA? (Luni, 18 februarie 2013, 17:04)

    dincannes [utilizator]

    Din nou pesimistul de serviciu.
    • -2 (4 voturi)    
      nu poate sa zambeze... :) (Luni, 18 februarie 2013, 23:49)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      ''joaca'' rolul distrusului :)))
      trist... (si distrus :))) Blaga stie de ce ...
      :)))))))))
  • +14 (20 voturi)    
    un lucru este clar (Luni, 18 februarie 2013, 18:08)

    corvus coraX [utilizator]

    schizofrenia bate România, o ţară care habar nu are ce ar vrea defapt. Oamenii ar vrea să nu muncească dar să trăiască precum cei din vest. Baronii ar vrea să o mai fure încă odată dar nu mai prea au ce. Opoziţia la mafia ce guvernează se numeşte Domnudan şi aici ar avea Eugene Ionesco ceva de spus dacă ar mai trăi.
  • -10 (16 voturi)    
    plagiat cu voie de la stapinire? (Luni, 18 februarie 2013, 18:29)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    "De cateva saptamani, trustul condus de Dan Voiculescu si-a intensificat atacurile la SRI si SIE, in paralel cu promovarea discursului anti-occidental si nationalist agresiv deja binecunoscut. " Am incheiat citatul, uite-l, nu e plagiatul.... in sensul ca, doua puncte, stilistica nu e a jurnalistului, ci a politrucului, pardon, dar asta intelege oricine citeste...
    • +7 (11 voturi)    
      nu semnam. o dam anonima (Luni, 18 februarie 2013, 20:51)

      anton48 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Cel ce semneaza "anonim" este un neant, un nimeni.Neavand curajul sa se numeasca poate arunca in eter tot felul de elucubratii. Asa i-a invatat gadea sa actioneze: sa traga sub scoperirea anonimatului chiar daca se deconspira si -si pune si prenumele de anti basescu. Nebunii astia , in frunte cu obsedatul ghise nu au mama, nu au tata dar au un tel, evaporarea lui basescu. Cam putin!
  • +3 (7 voturi)    
    Pacat, (Marţi, 19 februarie 2013, 10:13)

    Kappa [utilizator]

    Singura data cind am luat-o si noi spre Vest cu-adevarat, a fost cu "dictatorul" asta de Basescu. Acum iar o luam langa cu rushii. Si nu sint vinovati doar cei x% din 40%, bolovani, care i-au votat pe ashtia. Sint vinovati mai ales restul, aia care-au facut-o pe dezamagitii si-au stat acasa la bere shi la semintze.
  • +2 (4 voturi)    
    ? (Marţi, 19 februarie 2013, 11:03)

    cotora [utilizator]

    dupa discursurile antioccidentale si faptele antidemocratice, ma mir ca usl nu organizeaza referendum de iesire din UE si ruperea strategiei cu SUA !