- UPDATE: Nici o surpriza demisia lui Dan Voiculescu din Senat, a pregatit terenul duminica seara. Marea intrebarea e daca manevra intoarcerii doarului la Tribunal se va dovedi la fel de eficienta ca in vara
Numai cine nu vrea nu observa cu ochiul liber ca primul-ministru sustine tot mai multe proiecte lansate in trecut de Traian Basescu, economice si politice, si se delimiteaza tot mai des de liberali. Dan Turturica de la Romania Libera a rezumat si explicat destul de clar seria piruetelor executate de Ponta.
Ceea ce-l ingrijoreaza pe Voiculescu&Antonescu este posibilitata ca Victor Ponta sa se puna de acord cu Traian Basescu si in privinta functionarii justitiei pe baza angajamentelor din MCV. Toate incercarile majore ale PNL de a afecta intr-un fel sau altul mersul justitiei nu au gasit inca prea mare trecere la PSD. Desigur, s-ar putea sa fie si acesta un joc duplicitar din partea PSD, pus in scena cu scopul de a castiga increderea pierduta a Bruxelles-ului.
Ultima proba de "fraternizare" a venit vineri seara, cand Victor Ponta a calificat drept interesanta propunerea presedintelui Traian Basescu, potrivit careia CSM ar trebui sa propuna viitorii sefi la Pachetul General si DNA, nu ministerul justitiei, ca solutie pentru iesirea din blocaj.
Or, ceasul ticaie pentru Dan Voiculescu. Nu are nici timp nici chef sa afle daca Victor Ponta executa un dublu discurs atat de sofisticat incat nici macar el, maestrul duplicitatii, nu-l poate intelege. Are, in schimb, destule motive de panica. Procesul sau avanseaza, urmatorul termen, pus initial in 25 aprilie a fost mutat pe 31 ianuarie.
Apoi, mai e ceva: dizidentii din PNL sunt tot mai activi, existand deja informatii ca sunt in buna intelegere cu PSD (Nu mai am indoieli ca fostul premier, Calin Popescu Tariceanu, se coordoneaza cu acutalul premier, Victor Ponta). Asta indica faptul ca PSD nu va renunta la candidat in 2014, ca viitorul lui Crin Antonescu e cam nesigur. Si atunci, cum sa nu fie panicat Voiculescu?
In ciuda zambetului sau aparent relaxat, ultima iesire tradeaza disperare crescanda. A tras imprastiat in Traian Basescu, in UE, in fortele din exterior, in justitie si o rafala in orb impotriva tradatorilor din jur gata sa "fraternizeze". Acum doua saptamani s-a deplasat in persoana la sedinta USL, scrie tot mai des pe blog, Antena 3 ataca turbat justitia, "fraternizeaza" cu toti penalii condamnati "fara probe" de "justitia lui Basescu", in frunte cu Adrian Nastase.
Semnificativ mi s-a parut si regretul nedisimulat de a-l fi ajutat pe Traian Basescu in 2005 sa formeze un guvern stabil care a permis intrarea Romaniei in UE. Si nu se dovedeste azi ca are dreptate? Fara vigilenta Bruxelles-ului, cu o justitie lasata la mana politicienilor, fostii jupani ai Romaniei - Adrian Nastase sau Sorin Ovidiu Vantu - n-ar fi ajuns la inchisoare, nici Voiculescu la portile ei. Regretul sau explica mai bine atitudinile violent anti-europene si anti-occidentale propagate de Antena 3 si PNL.
Am mai spus-o cu alt prilej: euro-scepticismul romanesc este de esenta penala, nu are fundament de ordin economic sau ideologic. A fost inventat pentru a servi intereselor marilor penali.
Idealurile revolutiei borfasilor declansate in vara lui 2012 se rezuma la trei cuvinte cheie, scandate astazi obsesiv de Voiculescu si oamenii sai: suspendare (statului de drept), fraternitate (intre penali), libertate (sa scoatem oamenii din puscarii). Dublul discurs obliga la precizari.
Liberalii desi sunt mai tineri, se vor duce pe copca datorita acestui scelerat, care se da democrat dar este dictator; care se da drept, dar este mai stramb decat un cocosat; care se da cult, dar e mai prost ca noaptea; care se da patriot, dar este plecat cu sorcova la est; ....
Uitati/va la moaca lui si va veti da seama ca are probleme medicale. Grave!
Doarme intr/una, sforaie cand e treaz, ...
Cat despre conservatori, astia sunt doar unul; varanul. El este... unicul. Restul sunt doar niste lingai imaturi, ilogici si cu deficiente majore de gandire, strategie si tactica!
Ultima dintre ele, facuta chiar de DV:
"S-a greşit foarte mult în sensul că toate mecanismele create de TB au fost create ca să controleze ţara şi a înţeles că ţara poate fi controlată până la o anumită măsură din interior, dar poate fi controlată şi din exterior: lucrurile astea fac parte dintr-o gândire de la A la Z, De câte ori gândfeşti, normal ai succes."
sursa http://www.realitatea.net/dan-voiculescu-sustin-o-a-treia-suspendare-a-lui-traian-basescu_1099665.html?utm_source=Cub-Homepage&utm_medium=Clicks&utm_campaign=trkweb
Declaratii mai vechi:
Ponta:
"Rep: Deci nu se cheama negociere ce ati facut ci colaborare institutionala.
V.P: Va garantez acuma, fara a face nici un fel de confidenta, ca nu este o idee buna sa negociezi cu domnul Basescu, ca pierzi la negocieri. Eu colaborez." sursa http://www.hotnews.ro/stiri-politic-14081952-victor-ponta-mai-discutat-presedintele-ideea-comasarii-alegerilor-nu-este-idee-buna-negociezi-domnul-basescu-pierzi.htm
Sau Adina Valean, sotia fostului presedinte interimar:
"”Preşedintele Băsescu este un om politic curajos şi, în orice caz, de o calitate mult superioară PDL, aş spune chiar în antiteză cu cea a colaboratorilor lui din PDL." sursa http://adevarul.ro/news/eveniment/sotia-crin-antonescu-presedintele-basescu-om-politic-curajos-1_50ae8e237c42d5a6639ddca6/index.html
Antonescu vorbeste mult prea mult pentru a-l urmari cu atentie, insa cumva si el recunoaste ca nu poate.
Este interesant cum oamenii astia scapa, sau poate o spun intentionat, astfel de declaratii, pentru ca imediat sa se bata cu pumnii in piept (mai putin Ponta in ultima vreme) ca ei fac si dreg.
Desi Ponta ramane cu istoria lui plina de minciuni, ultimele evolutii ii sperie pe colegii lui. Din nou, TB a negociat foarte bine. Sa speram ca Ponta nu minte si ca din nou negocierea este castigatoare.
Gabriel
Acum este "in corzi" si nu stie cum si daca va mai putea evita KO. Probabil de aici si "fentele" din parlament cu demisia si apoi cu juramantul.
Oricum, meciul inca nu s-a incheiat si s-ar putea sa apara surprize.
Va fi interesant.
Și reciproca aia cu eurofilii care-s automat băieți buni, neah, nu-i automat valabilă.
Asteptam noi surprize :)
Gabriel
De ce nu s-a dus sa candideze la Vascautii din Deal ? Antonescu de ce s-a dus in Teleorman ?
Atata vreme cat nu va exista o procedura de votare care sa nu permita frauda vom avea mereu in Parlament varani politici.
desi tinta predilecta a activistilor basisti ramane pnl-ul, tot acest imens aparat de propaganda portocaliu n-a reusit nici macar sa clinteasca pnl-ul
din contra, la ultimele alegeri, acestia au scos cel mai bun scor din ISTORIA lor. daca cineva e intr-atat de naiv incat sa creada ca echipa care i-a dus la o guvernare absoluta va fi vreodata data jos in urmatorii 4 ani, poate candida pentru postul de consilier la cotroceni (acolo, alaturi de alti vizionari precum lazaroiu, avramescu, chifu etc)
obisnuiti-va cu ideea, PNL va ramane bine instalat la guvernare inca cel putin un ciclu electoral
Care propagandă?
Eh, chiar crezi că judecătorii ăia cu buzunarele largi au astfel de probleme morale?
"raportul MCV va fi devastator la adresa Romaniei"
Iarăși, crezi că pe vreun jmenar d-ăla îl interesează?
"domnii magistrati in viitor sa-si ridice salariile de la Trustul Intact!!!"
Parcă îi și aud :'cât, când, de unde, de la casierie?"