Ce zice FMI de finantarea gaurii negre "biserica", de la buget?

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 23 ianuarie 2013, 18:15 Actualitate | Opinii


Biserica Ortodoxa Romana nu vrea concurenta pe piata lumanarilor si a locurilor de veci, dar vrea bani de la buget pentru salarii si catedrale. Oare FMI stie?, se intreaba Dollo, pe blogul ei.

Aflam zilnic de la politicieni ca FMI (si UE) ne obliga sa fim competitivi, sa inchidem gaurile negre ale economiei, sa restructuram bugetul, sanatatea, educatia, sa privatizam marile monopoluri astfel incat intreaga noastra  economie sa se aseze pe piloni sanatosi, capitalisti, numiti cerere si oferta.

Biserica Ortodoxa Romana s-a transformat demult intr-un monopol economic ghidat dupa cele mai naturale reguli de piata. Totusi, statul roman continua sa o subventioneze masiv, de la buget, de parca ar fi o regie pe pierderi. Ma gandesc ca tot avem petitia pe care v-am rugat s-o semnati acum o luna, catre primarii vostri - si pe care pana acum au semnat-o numai 2.200 de oameni - n-ar strica sa o trimitem si la FMI, ca poate ii impune Guvernului sa nu mai acorde ajutoare de stat unei corporatii care e deja privatizata, e condusa de un manager priceput, si a avut in 2011 si un profit mai mare decat McDonalds sau baietii destepti din energie.

Avem asadar o companie privata cu peste 18.000 de filiale in toata tara, cu tot atatia angajati titlulari plus alte cateva zeci de mii pe langa (personal neclerical, preot "mana a doua" sau asa zisi profesori de religie). Pentru salarizarea acestor angajati ai unor companii private statul a alocat de la bugetul general, numai in 2012, o subventie de 246.680.000 lei (peste 57 de milione de euro), conform informatiilor afisate pe site-ul Secretariatului de stat pentru culte. Iar CEO-ul BOR, preafericitul Daniel, are un salariu egal cu al primului ministru, platit tot de la buget, adica 8.214 lei net lunar.

Sume considerabile aloca si bugetele locale pentru salarizarea personalului neclerical - adica tarcovnici si lumanarese - iar parlamentarii se pregatesc si anul acesta sa depuna sute de amendamente pentru dirijarea banilor de la buget catre sustinerea lacaselor de cult din "parohiile" care i-au ales (in 2012 au depus peste 1600 de amendamente la buget pentru finantarea bisericilor). Anual, statul laic roman pompeaza cateva sute de milioane de euro numai pentru sustinerea cultelor religioase, din care partea leului (peste 80%) revine BOR.

La randul ei, BOR isi consolideaza pozitia de monopol economic privat:
  • le interzice ortodocsilor sa se incinereze, desi este o practica civilizata, mai ieftina, si e treaba omului cum alege sa scape din aceasta lume - ultimul scandal a fost refuzul de a-i citi o rugaciune la sicriu lui Sergiu Nicolaescu, pentru ca a vrut sa fie incinerat;
  • nu numai ca incinerarea e lucrarea diavolului, dar acum si ingropatul intr-un cimitir privat este la fel de interzis si diavolesc - dupa cum zice ProTV, citand o dispozitie data se Sfantul Sinod - BOR face presiuni asupra primariilor sa retraga certificatele de urbanism acordate investitorilor care construiesc cimitire private, in conditiile in care in cimitirele locale din marile orase abia mai sunt locuri in picioare;
  • BOR are monopol si pe lumanari si pe obiectele de cult, de parca biserica ar fi inventat ceara, dar nu taie chitante, nu ofera bon fiscal si este scutita de impozitare pentru afacerile pe care le deruleaza;
  • BOR le cere tuturor primarilor din marile orase sa contribuie anul asta cu cate un milion de euro de la bugetele locale ca sa sprijine constructia Catedralei Neamului.
Deci biserica face presiuni asupra politicienilor ca sa o subventioneze de la bugetul de stat, asupra primarilor ca sa contribuie la constructii de noi biserici si catedrale, asupra enoriasilor sa nu se incinereze, sa nu se ingroape la privat unde e mai ieftin, sa nu cumpere lumanari de la supermarket, unde e mai ieftin, sa nu produca nimeni lumanari si icoane, ca nu sunt "sfinte", sa nu deschida nimeni cimitire private, ca nu ajungi in Rai daca te ingropi acolo.

In timpul asta noi toti, din impozitele noastre, contribuim cu sute de milioane de euro anual la veniturile, salariile, constructiile religioase, dar nu avem libertatea nici de a refuza sa platim aceste sume, nici de a beneficia de serviciile alea religioase acolo unde vrea osul nostru sa fie ars sau ingropat. Desigur ca se poate spune ca daca nu esti credincios, nu e musai sa te supui regulilor impuse de biserica. Foarte adevarat. Precum si ca numarul de atei declarat la recensamant este prea mic pentru a fi luat in seama. OK, minoritatea se supune majoritatii. Totusi, nu vi se pare ca de banii pe care-i primesc lunar de la stat preotii refuza sa presteze chiar si un serviciu minimal obligatoriu: acela de a ingropa oamenii fara sa mai puna tot felul de conditii si piedici?

Ori biserica n-ar trebui sa fie finantata din bugetul tuturor (credinciosi, necredinciosi), ori n-ar trebui sa puna bete in roate afacerilor la fel de private ca si ea, nascute din necesitatea evidenta ca oamenii trebuie sa fie dusi undeva dupa moarte: fie la crematoriu, fie intr-un cimitir privat. Iar familiile lor vor sa faca asta si pe ritmuri aromate cu tamaie, cantate de un preot.

Cum e la altii


Pentru aceia care se intreaba cum o fi la altii, daca tot ne place sa ne raportam la civilizatia altora: in Germania si Austria statul colecteaza un impozit de la cetateni, pe baza propriilor declaratii ca apartin unui anume cult religios, si varsa strict acei bani in contul cultului respectiv. Cetatenii care se declara fara religie si ies voluntar din randurile credinciosilor unei parohii, nu mai platesc nimic, prin urmare nici nu mai beneficiaza de serviciul religios. La inmormantarea lor exista firme specializate care desemneaza un cetatean sa le vorbeasca rudelor mortului, langa sicriu, despre cat de bun sau rau a fost omul respectiv. Si gata. Bisericile nu primesc bani de la stat, nu sunt obligate sa presteze servicii decat acelora care le doneaza procent din impozitul lor pe venit.

Si ca sa raspund la intrebarea din titlul, e putin probabil ca FMI si-ar permite sa zica ceva despre subiectul asta, pentru ca s-ar considera un atentat la libertatea religioasa a poporului. Numai ca ce face biserica in cardasie cu statul roman nu e libertate religioasa, e cumparare de bunavointa. Ca sa nu-i spunem coruptie la nivel inalt.

In timpul asta, de exemplu cel mai mare spital de neurochirurgie din Romania, Bagdasar-Arseni, are un pavilion nou nout care sta nefolosit de un an de zile din cauza ca nu are paturi. I-ar mai trebuit de la buget infima suma de 5 milioane de euro ca sa fie pus in functiune.

Comenteaza Dollo.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6386 vizualizari

  • -24 (28 voturi)    
    He-he-hei (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 18:27)

    rad_prostii [utilizator]

    Pun si eu o intrebare: li s-au retrocedat bisericilor toate proprietatile, in natura?
    Daca nu atunci nu avem dreptul sa criticam, sa li se retrocedeze si sa li se dea si niste dobanzi pentru perioada cand nu s-au putut folosi de ele, apoi pot spune bisericii: autogospodarire pacuta!
    • +17 (19 voturi)    
      ! (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 19:36)

      vertical1 [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

      Nu vad ce legatura are retrocedarea proprietatilor cu toate acuzatiile reale aduse bisericii in acest articol.
    • +18 (20 voturi)    
      aiurea (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 19:42)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

      ..n-ai vrea sa li se retrocedeze bisericilor si sclavii si serbii alaturi de terenuri acuma ?

      Terenurile alea nu sunt ale unor borfasi in sutana ci ale tari, iar tara trebuie sa se foloseasca de ele !

      BOR-u a parazitat destul ! Au active de miliarde de euro (mai multe decat Petrom-ul) si sunt si cei mai mari evazionisti fiscali.

      Cum ramane cu "Sa dam Cezarului ce-i al Cezarului si lui Dumnezeu ce-i al lui Dumnezeu" ?
      Aud ?
    • +17 (19 voturi)    
      dumnezeuamurit (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 19:46)

      Nadgob [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

      Să retrocedeze "proprietăţile bisericilor"?!? Înainte de toate, aş întreba: cum au intrat ei oare în posesia acelor proprietăţi? Apoi, la ce nevoia de proprietăţi în afară de terenul de sub biserici plus o curte modestă?! Că doar... nu pleacă nimeni cu ele în rai, nu?
    • +2 (4 voturi)    
      NU EXISTA ARBITRU (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 22:10)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

      Nimeni nu poate sti, dacà ce promite biserica (ortodoxà sau in general), este 100% adevàrat. Lumea "cumpàrà" ceva, dar fàrà nici-o garantie.
      Cred cà mondializarea ne va apropia de adevàr. Cum de existà mai multe credinte pe glob, in paralel, pentru aceeasi specie « om »? Promisiunile càrei religii sunt cele adevàrate?
      Nimeni nu are dreptul sà impunà cuiva o religie.
      Publicitatea mincinoasà este pedepsità de legea multor state. Dacà cumva, averile actuale ale bisericii sau cele ne retrocedate, se incadreazà aici, ar putea fi foarte grav.
      Lipseste arbitrul!
  • -23 (27 voturi)    
    hai sa batem campii in cor (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 18:35)

    DragosMc [utilizator]

    atatea aberatii pe cm patrat nu mai citisem de ceva vreme..
    Hai sa desfiintam tot.. scoala, armata, politie, biserica, spitale, parlament, ca de'.. costa bani de la buget..

    57 mil de euro e suma alocata de stat numai pentru peluza de la stadionul national, dar nu mai conteaza asta, cand e vorba de biserica, fiecare banut devine brusc important pentru unii..

    Cat despre celelalte 'argumente' ale autorului... sunt niste subiecte atat de neigienice incat ar fi si penibil sa mai comentez ceva.
    • +20 (22 voturi)    
      bati campii (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 19:46)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

      Suma alocata pentru peluza de la Arena Nationala nu e de 57 milioane de euro, dupa cum insinuezi, ci de 3 milioane de RON anual.

      Stadionul a costat 233 milioane de euro dar statul cheltuie mai mult pe o catedrala total inutila (in contextul in care Romania are deja cele mai multe biserici si manastiri din UE...iar spitalele si scolile abia mai rezista).

      Diferenta enorma e ca Stadionul e o investitie amortizabila in 5-7 ani (daca rata actuala a veniturilor se pastreaza). Biserica e doar o gaura neagra si cel mai mare parazit al economiei romanesti.
    • +17 (19 voturi)    
      nu, doar tu... (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 19:59)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

      scoala, armata, politia, spitalele costa bani de la buget. si toate platesc taxe si impozite pe proprietati si venituri, si toate se supun legilor economiei de piata, cerere/oferta si concurenta.

      numai biserica nu. ea primeste bani de la buget, nu plateste nici un impozit pe proprietati (si e cel mai mare proprietar imobiliar din romania), nici pe venituri, atat ca institutie cat si ca angajati, de taxe nici nu se poate aduce vorba. in acelasi timp impune prin forta monopol asupra unor produse si servicii, pe care le comercializeaza fara sa plateasca absolut nimic catre bugetul statului si ca bomboana pe coliva , nici mai mult, nici mai putin, in cel mai pur stil mafiot, incaseaza taxa de protectie de la TOTI cetatenii tarii.

      mda... as zice ca stadionul ala e problema, ca e adimistrat separat, si dupa ce a platit catre buget tot ce trebuia si a tras linia si a iesit si cu un pic de profit nu a cotizat nimic catre BOR.
      • -2 (2 voturi)    
        esti foarte neinformat (Joi, 24 ianuarie 2013, 9:35)

        Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        niciuna din institutiile enumerate de tine nu plateste taxe si impozite, ca de altfel niciun fel de institutie/asociatie de utilitate publica. Trebuie sa fii nu foarte limpede ca sa meditezi prea mult de ce. Singurul oximoron fiscal acceptat si util este impozitarea salariilor bugetarilor.
        • +3 (3 voturi)    
          serios? (Joi, 24 ianuarie 2013, 10:32)

          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

          nici macar alea private? cum ar fi spitalele alea pentru car e urla unii ca sa nu mai manance banutii greu adunati ai statului?
          • -1 (1 vot)    
            foarte serios (Joi, 24 ianuarie 2013, 12:37)

            Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

            nici macar acelea daca nu desfasoara activitate comerciala ci serviciu public - cazul institutiilor din subordinea ministerului sanatatii, a asociatiilor non profit / fundatiilor.
            Daca activitatea este comerciala, fapt implicit cand operatorul este societate comerciala, atunci se supune taxarii - cazul laboratoarelor sau clinicilor operate de un SRL/ SCS/ PFA/ AF/ II/ SA.
            Stii vreun spital privat ce apartine unei societati comerciale? Nu exclud o exceptie, sau doua, dar ma indoiesc sa fie atat de fraieri incat sa nu-si faca o fundatie netaxabila pentru asta si pe care sa o capuseze cu off-shore-uri pe partea de consultanta de orice fel. Pot avea intelegere pentru cei ce cred in Creator, dar nu pentru cei ce cred in Mos Craciun.
            • +1 (1 vot)    
              ceva nu se leaga. (Joi, 24 ianuarie 2013, 15:21)

              thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

              de spitale nu stiu exact, nu am avut si sper sa nici nu am vreodata nevoie de ele. dar policlinicile private si cabinetele specializate pe diverse chestii mi-au eliberat facturi fiscale.
              cele cateva institutii de invatamnt cu care am avut tangenta mi-au oferit facturi fiscale.
              socitatile de paza si protecti ofera toate factura fiscala.
              as zice toate astea sunt totusi societati comerciale cu tot ce implica asta.

              cand ai primit ultima oara,nu factura ci macar o chitanta de mana de la biserica?
    • +13 (15 voturi)    
      ah (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 20:04)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

      si ai idee cam cate spitale puteau fi modernizate, cate scoli echipate, cati medici si profesori puteau primi o leafa mai buna si cati copii puteau fi ajutati sa se duca la scoala numai din banii pe care II DA STATUL pentru a construi abominatiunea aia din fundul parlamentului si de care NU ARE NEVOIE NIMENI si care in final VA INTRA IN PROPRIETATEA BOR?
    • -6 (8 voturi)    
      CREMELE LUI M.R. UNGUREANU (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 22:16)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

      Nici astea n-au costat mult, dar a fost un abuz, nu?
  • +20 (24 voturi)    
    Atunci (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 18:38)

    rubini [utilizator]

    cind numarul bisericilor il depaseste pe cel al scolilor si al spitalelor luate la un loc , este un semn ca ne indreptam spre fanatism religios.
    Daca BOR va interzice incinerarea pe care eu personal
    o accept si sustin (este un act de libera vointa) , voi migra spre un alt cult care nu se amesteca in deciziile
    personale , si in extremis voi emigra intr-o tara unde
    biserica isi vede lungul nasului.
    • -11 (13 voturi)    
      Poate ne puteti spune (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 19:38)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui rubini

      Cand a depasit in Romania numarul scolilor si spitalelor cel al bisericilor? Care este acest raport in SUA, sa zicem?
      • +16 (18 voturi)    
        La nivel national (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 20:18)

        Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Statisticile arata ca sunt in jur de 18300 de biserici, 4700 de scoli si 425 de spitale. Si iti garantez eu ca raportul in SUA este inversul celui specific Romaniei avand in vedere ca sunt peste 20% de nonreligiosi (atei, agnostici si cei ce nu fac parte din vreo religie).

        In SUA, accentul se pune pe scoli si pe spitale, niciodata nu s-a pus pe religie. Chiar daca or exista anumite state care au mai multe biserici, la nivel national, SUA nu e Romania, nici pe departe. Acolo 20% din cetateni mai au capul pe umeri, la noi aproape 90% sunt deja compromisi si ce e mai rau e ca ei trag statul in jos. Sa nu te aud ca vei comenta ceva de educatie sau sanatate in Romania, pentru ca sistemele subfinantate nu pot produce decat pagube pe termen lung.

        A dat vreodata BOR bani unei scoli pentru renovare, sau unui spital? Niciodata. Tu cand esti bolnav, te duci si te tratezi la un medic sau, daca mai e grav, te duci la spital. Cand vrei sa citesti o carte, nu mergi la biserica, mergi la o biblioteca. Educatia si sanatatea sunt motoarele unei natiuni prospere, nu religia.
        • -3 (5 voturi)    
          Nu cred (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 21:04)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

          La prima intrebare n-ai raspuns, la a doua ai raspuns incorect. Te invit la mine in Gainesville, FL, sa numeri spitalele si bisericile.
          • +3 (3 voturi)    
            daca la tine-s mormoni (Joi, 24 ianuarie 2013, 11:52)

            Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            asta nu inseamna ca e acelasi procent in toata america :).
            daca nu-ti convine fanatismul americanilor, io zic sa te muti la romani, ce spui? acolo si asa nu platesti nici un cent pt. bisericile alea, macar aici biserica are nevoie de tine.
            • -1 (1 vot)    
              Concluzia (Joi, 24 ianuarie 2013, 15:47)

              Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

              I-am aratat omului ca dupa criteriul lui, romanii nu sunt nici mai fanatici ca inainte, nici mai fanatici ca altii. Dar bineinteles ca argumentele nu conteaza pentru cei "deschisi la minte".
              • 0 (0 voturi)    
                nu chiar (Joi, 24 ianuarie 2013, 20:11)

                gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                Pana una alta hai pana in NYC sa vezi cat de "multe" biserici sunt prin oras...apoi compara asta cu Romania.

                18300 de biserici, pentru o tara mica si relativ saraca e enorm.

                18300 de biserici in conditiile in care multe spitale s-au inchis pentru ca sistemul medical sa faca fata costurilor, iar majoritatea scolilor sunt sub-standard e pur si simplu grotesc pentru o tara din secolul 21.
                • 0 (0 voturi)    
                  Sa vedem (Joi, 24 ianuarie 2013, 22:12)

                  Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

                  Numai in zona Fifth Avenue am numarat 22 de biserici. Sa vedem tu cate spitale gasesti in aceeasi zona.
                  • 0 (0 voturi)    
                    da? (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 18:22)

                    thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                    si cate din cele 22 recunosc celorlalte 21 statutul de biserica?

                    si ca sa intelegi ce vreau sa zic, pentru ca sunt convins ca fara explicatii nu reusesti...
                    una e ortodoxa, alta e catolica, luterana, anglicana, mormona, adventista, etc.

                    care din cele 22 e casa domnului si care sunt facaturi pagane?
        • +3 (3 voturi)    
          Cum sunt platiti (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 22:02)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

          preotii ( pastorii ) in America ? De la bugetul de stat sau din veniturile proprii ale bisericii ?
          • -6 (6 voturi)    
            Fanatism (Joi, 24 ianuarie 2013, 0:31)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            Indiferent cum sunt platiti, daca numarul de biserici e semn de fanatism religios, atunci nu suntem mai fanatici ca americanii.
            • 0 (0 voturi)    
              ignori detalii esentiale (Joi, 24 ianuarie 2013, 20:31)

              gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

              Nu era vorba numai de numarul de biserici. Ci de numarul mare de biserici relativ la scoli si spitale, plus faptul ca BOR-ul e o entitate parazita in esenta. In America veniturile se cam impoziteaza. In Romania BOR-ul e stat in stat.

              In plus, cifrele arata cam asa:

              - in USA ai o biserica (sau sinagoga,etc) la fiecare 1100 de locuitori; in Romania ai o biserica la fiecare1020-1028 de locuitori

              - in USA ai o scoala la fiecare 2025 de oameni; in Romania ai o scoala la fiecare (aprox)4000 de oameni (dotarile nici nu indraznesc sa le compar)

              - numarul de spitale din Romania e aproximativ egal cu numarul de spitale din New York City (care are vreo 8.8 milioane de locuitori)
      • +7 (7 voturi)    
        iarasi tu... (Joi, 24 ianuarie 2013, 1:35)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        1. niciodata, dar acolo ar trebui sa tindem, nu sa marim discrepanta.
        2. nu stiu care este raportul, dar stiu ca indiferent de valoarea acestuia, acele biserici sunt finantate din donatii benevole (pleonasmul este intentionat), si ca serviciile respective sunt prestate chiar si in lipsa acelor donatii. in romania, bisericile sunt finantate de la bugetul statului, fac evaziune fiscala cat sa finanteze o armata africana si daca nu "donezi", asta e, o sa arzi in iad. altceva ce mai vrei? torquemada?
        • 0 (0 voturi)    
          Da (Joi, 24 ianuarie 2013, 15:57)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

          1. De unde stii tu incotro trebuie sa tindem? Daca numarul bisericilor ar fi egal cu numarul spitalelor ar fi bine? Eu sunt sigur ca s-ar gasi suficienti sa se indigneze si pentru existenta unei singure biserici.
          2. Indiferent de cum sunt finantate bisericile, argumentul "X biserici Y spitale" este nul in lipsa unui termen de comparatie.
          • 0 (0 voturi)    
            stiu (Joi, 24 ianuarie 2013, 22:17)

            thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            cam cate boli e in stare sa vindece religia? dupa care spune-mi cam cate le rezolva stiinta.
            cam cati oameni hraneste religia? dupa aia spune-mi cati oameni hraneste stiinta.

            si as putea continua cu inca multe domenii benefice omenirii in care religia nu are nici cea mai vaga implicare sau influenta, dar scolile da.

            de aici stiu unde ar trebui sa tindem.

            si tot de aia nu e indiferent cum sunt finantate bisericile. finateaza biserica si castiga biserica. finateaza scolile si spitalele si castiga o omenire intreaga.
            • 0 (0 voturi)    
              Stiinta (Vineri, 25 ianuarie 2013, 5:09)

              Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

              Stiinta cu fiecare problema rezolvata creeaza altele doua.
              • 0 (0 voturi)    
                :)) (Vineri, 25 ianuarie 2013, 22:10)

                thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                ... pe care le rezolva ulterior. si nu dupa mult timp barbosu' nu mai e capabil sa numere cate probleme a rezolvat stiinta. in timp ce la el e mult mai simplu. nu a rezolvat niciodata nici una. doar a creat.
        • 0 (0 voturi)    
          " donatii benevole???" (Joi, 24 ianuarie 2013, 19:21)

          BME [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

          de ce se cer bani la inmormantari, botezuri, nunti? Nu pt asta sunt platiti preotii? Unde scrie in biblie ca trebuie sa platesti toate aceste datini? Oare IOAN BOTEZATORUL i-a cerut bani lui ISUS cand l-a botezat?
          • 0 (0 voturi)    
            vezi ca nu te-ai prins? (Joi, 24 ianuarie 2013, 22:20)

            thebblack [utilizator] i-a raspuns lui BME

            ce treaba are biserica ortodoxa romana cu isus si ioan botezatorul? de unde pana unde faci tu aceasta asociatie? daca a existat vreodata, a fost anulata, stearsa, eradicata acum multa vreme.
  • -5 (7 voturi)    
    hihi... :D (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 19:39)

    Codruta N [utilizator]

    Sa VEZI, acum, anateme pe forum... :D

    Eu zic sa trimiti petitia la FMI - sau macar sa le trimiti o intrebare ;)
  • -4 (6 voturi)    
    Aberati cu totii (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 20:38)

    magicianul [utilizator]

    1. Biserica face parte din stat. Imaginati-o ca pe un minister... De ce ne amagim? Toate ministerele sunt pe minus, de ce biserica ar fi pe plus?
    2. Biblia spune ca e pacat sa critici, accepta si vezi-ti de treaba ta. Nu castigi nimic, doar alimentezi ura altora... Construieste ceva nu blama!
    3. Repet ce am mai spus astazi... aberati pt ca va plictisiti.. autorul putea alege alt subiect. Ce-ar fi sa construim ceva? Arata-ti-mi ce a realizat presa pana acum? Ce guvern a cazut? Ce lege buna au obligat Parlamentul sa adopte?? Nimic.. Inseamna ca ori e proasta toata presa ori directia e gresita!
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Joi, 24 ianuarie 2013, 10:38)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui magicianul

      1. atunci sa se supuna legilor la care se supun si celelalte ministere. dar asta ar fi... incomod, nu?
      2. biblia spune ca e pacat sa critici. si cum se cheama ce a a facut BOR la incinerarea lui nicolaescu? sau BOR a abrogat bilbilia, sau pur si implu nu o intereseaza ce zice acolo.
      3. asta e un fel de pumn in gura. "Scrie despre altceva!" de ce? ne fulgera? si chiar daca nu a reusit presa sa schimbe nici o lege sau sa darame vreun guvern, ce? hai sa o desfintam cu totul si gata. pe post de mass media functioneaza foarte bine si clopotele.
    • 0 (0 voturi)    
      omule (Joi, 24 ianuarie 2013, 14:12)

      RusIonut [anonim] i-a raspuns lui magicianul

      De cand pana cand poti cita o carte criminala ca argument pt ceva rational sau uman? Ce daca zice biblia?

      Biblia zice sa-ti omori vecinul daca munceste duminica, sa iei sclavi, sa abuzezi celelalte specii etc....

      Atat de fraieri sa fiti?
  • +1 (1 vot)    
    o dar de ce? (Joi, 24 ianuarie 2013, 11:51)

    bogdan. [utilizator]

    la ce ne trebuie medici, cand avem preoti destui pentru fiecare dintre noi?
  • +1 (1 vot)    
    doamne ajuta (Joi, 24 ianuarie 2013, 12:01)

    [utilizator] [utilizator]

    n-am nimic cu biserica si nici cu slujitorii ei ...insa nu pot sa nu observa ca in coasta imobilului unde locuiesc, nu departe ...acum 10-15 ani s-a construit o biserica....treaba serioasa.
    preotul care deserveste lacasul s-a ascimbat de la an la an...de unde era mai umil la inceput, acum a ajuns cam la cateva masini si cateva apartamente.
    bravo lui....om strangator si chibzuit.

    mi-am pus si eu problema cum ar fi fost daca as fi tras o teapa la fisc timp de 10 ani( nu 15) si am ajuns la concluzia ca sa fi fost mult mai bogat.

    si uite cum frica de Dumnezeu le baga bani in buzunar slujitorilor Domnului( am multi vecini cu frica de Al De Sus).

    Oare Dumnezeu ala nu-I mustra si pe ala care nu plateste taxele?
  • 0 (0 voturi)    
    vrem spitale nu biserici (Joi, 24 ianuarie 2013, 18:41)

    BME [utilizator]

    spitalele sunt la pamant,nu exista medicamente,lenjeria e rupta si in biserici este un lux orbitor. Cred in DUMNEZEU dar nu cred in preoti si biserici si asta de cand in familia mea am avut un bolnav de cancer. M-am imprumutat la banci pentru a cumpara medicamente si a face RMN si alte analize pentru care am platit cu toate ca bolnavul respectiv a platit la asigurari sociale 18 ani si pana cand a depistat cancerul nu a beneficiat niciodata de spitale,medici sau medicamente. Cand m-am dus la biserica sa ma rog pana si preotii mi-au cerut bani. Pe langa manastiri s-au construit hoteluri nu spitale sau aziluri sau case de copii .Preotii au masini de lux si cate 2-3 case (bineinteles ca pe numele membrilor de familie),la tara beneficiaza de pamanturile bisericii si guvernul tot le mai da bani.
  • 0 (0 voturi)    
    Acum...... (Joi, 24 ianuarie 2013, 19:44)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Voi scandaliza pe multi! E clar ca in sinul societatii romanesti nu poate fi vorba de vre-o reforma! Reforma s-a intimplat acolo unde populatia s-a modernizat mai iute. Apoi propietatile bisericesti au fost secularizate o data - poate unul din motivele pentru care a picat Cuza!. Uimitor de repede biserica si-a refuct averile. Si mai uimitor ca reusim sa intretinem 18000 de biserici dar nu sintem in stare sa tinem functionale 420 spitale. Ca sint sate ce traiesc exclusiv de la buget, nu au scoala sau dispensar (nu vorbim de spital) dar au macar trei biserici!
    Ca nu am vazut vre-un spital/adapost/orfelinat construit de biserica - n vorbim de cele 2 cazuri infiintate de preoti cu frica de Dumnezeu! Si fiind organizatie non-profit......are o gramada de avantaje!
    E timpul sa desprindem biserica de politica si viata contemporana. Si asta fiindca in momentul de fata biserica este numai o afacere.