De la 1 martie, "nasterea la privat" va costa dublu. Multumiti guvernului "liberal"!

de Ovidiu     La coltu' strazii
Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 20:22 Actualitate | Opinii


Sa zicem ca esti un contribuabil din atat de aclamata clasa de mijloc. Ai in jur de 30 de ani, lucrezi independent sau intr-o corporatie, ai un venit decent, peste medie. Platesti taxe mult peste medie. Constributiile de sanatate pe care le platesti sunt cu mult mai mari decat serviciile de care beneficiezi, ca esti tanar si nu ai probleme (inca). Dar suporti constiincios, ca intelegi solidaritatea sociala. In sfarsit, vine momentul cand banii aia platiti la fondul de sanatate aduc un folos, adica vine fericitul moment al nasterii unui copil.

Iti faci repede un calcul: nasterea la privat te costa pe la 6-7.000 de lei, poate un pic mai mult daca iei servicii optionale. Decontezi la fondul de sanatate (ca doar ambii parinti au platit contributii!) cam jumatate (3.300 lei). Daca te-ai duce "la stat", cu spagile de la portar si infirmiera pana la asistente si doctori (mana intai, a doua, a saptea, anestezist, cine mai sta sa ii numere?), la care se adauga costul medicamentelor, cam tot acolo ajungi. Si ajungi acolo pentru ca ei stiu ca ai un venit peste medie si tu nu te pricepi sa te descurci in jungla sociala, deci te vor jumuli corespunzator. In schimb, serviciile nu se compara. Decizia rationala este clara: mergem la privat, platim cinstit, suntem tratati corect, in fond pentru asta muncim. Cine vrea sa vada un exemplu concret al aplicarii acestui rationament este invitat sa citeasca acest articol.

Dar daca ti-ai facut un astfel de plan, e momentul sa te grabesti. Intre timp a venit la putere partidul "liberal" si un ministru "liberal", Eugen Nicolaescu, a fost numit la sanatate. Confruntat cu furtul si lipsa de eficienta din sistemul public, Nicolaescu a gasit solutia: nu schimbam nimic, nu privatizam, nu reformam, turnam si mai multi bani in gaura neagra a spitalelor "de stat", bani pe care ii luam de la privati! De la 1 martie CNAS nu va mai deconta servicii catre spitale private. Sub acest anunt sec se ascunde exact distrugerea rationamentului de mai sus. Nasterea la privat va fi platita integral de client - si nu doar nasterea, orice alte servicii.

Aceasta masura, spune ministrul, muta cam 10% din banii asigurarilor de sanatate de la privat la stat, dand o gura de oxigen sistemului public. Probabil ca dupa sase luni vom fi fix in situatia din care am plecat, adica banii in plus vor fi disparut in meandrele concretului. Masura loveste direct in clasa de mijloc din Romania, adica in cei care isi permit sa mearga la o clinica privata, combinand decontarea de la fondul de sanatate cu co-plata din buzunarul propriu. Pentru ei, serviciile clinicilor private vor costa dublu.

Comenteaza pe blogul La coltu' strazii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















24077 vizualizari

  • -67 (99 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 20:41)

    Mazeta [utilizator]

    Ce îmi plac mie privații ăștia milogi: mari ifose de capitaliști dar mereu cu mâna întinsă la stat!
    • +50 (60 voturi)    
      se vede ca esti un ..... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 21:11)

      ikataly [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      bugetar....atata vreme cat platesc CAS la stat am tot dreptul din lume sa primesc servicii de sanatate...e problema mea daca vreau la stat sau la privat...statul trebuie sa-mi dea polita de asigurare in valoare proportionala cu cuantumul cotizatiei de asigurare lunare . Daca vreau sa ma tratez in orice stat dupa lumea asta pot sa-mi pun polita in buzunar si statul sa o deconteze....iar daca depasec polita platesc diferenta din banii mei..Asa e just si corect Apropo ce se va intampla daca ,,privatii" de fapt clasa mijlocie va parasii meleagurile natale... de unde va mai incasa ministerul bani?
      • +34 (38 voturi)    
        Comment sters de user (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 22:18)

        GigiBanosu [anonim] i-a raspuns lui ikataly

        • -8 (8 voturi)    
          clasa mijlocie si mujicimea (Duminică, 13 ianuarie 2013, 8:22)

          GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui GigiBanosu

          Suna a multa automultumire ca exista unii mai saraci decit tine cel din clasa "mijlocie".
          Si mult dispret pentru clasa "Mujicime" ...
          Nu stiu de ce dar am mai multa simpatie pentru "mujicime" decit pentru clasa "mijlocie".
          Ca daca nu ar fi clasa aia dispretuita, toti ar fi in aceeasi clasa "mijlocie" si unde ar mai fi automultumirea atunci. Deci sa va rugati pentru sanatatea "mujicimii" ca sa ramineti superiori..
          • +2 (2 voturi)    
            Comment sters de user (Luni, 14 ianuarie 2013, 12:36)

            GigiBanosu [anonim] i-a raspuns lui GeorgeT

      • -3 (3 voturi)    
        dupa sau de pe (Duminică, 13 ianuarie 2013, 8:39)

        gebeleizis [utilizator] i-a raspuns lui ikataly

        Tu daca vrei sa te tratezi in orice stat "dupa lumea asta" inseamna ca nu prea mai ai nevoie pentru ca a venit apocalipsa. In schimb daca vre sa te tratezi in orice stat DE PE lumea asta, atunci comentariul tau are sens.
        Gebeleizis has spoken!
      • -2 (4 voturi)    
        oare? (Duminică, 13 ianuarie 2013, 9:07)

        Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui ikataly

        Te-ai gandit la faptul ca un spital de stat nu primeste fonduri pe pacient cum ar trebui? La privat, prin decizie politica (vezi familia Blaga cu a lui salvare privata din judetul Hunedoara!!! ) banii vin imediat, iar la stat, indiferent de numarul de cazuri tratate, primesti doar o anumita suma fixa! Asta e in avantajul spitalelor mici, care trimit pacientii cu costuri ridicate la spitalele mari. Iar aici, unde se trateaza orice caz, se termina banii inainte de terminarea anului. de ce? pt ca nu se deconteaza pe pacient , precum la spitalele private sustinute politic !!!
        In plus, daca nu vreti sa dati spaga prin spitale, sustineti si voi salarii decente pt medici, asistente si infirmiere. O infirmiera are 800 de lei si lucra sambete, duminici si nopti dupa nopti! De ce nu pot medicii si asistentele sa faca parte din clasa de mijloc? Nu sunt suficient pregatiti intelectual? Cum poate sa castige mai mult un instalator decat un medic? (legal, fara atentii) Dar repede v-ati bucurat cand Boc a redus salariile la ei, de parca nu tot pacientii au suportat diferenta !!!
        • -1 (1 vot)    
          ?! (Luni, 14 ianuarie 2013, 23:24)

          Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui Zamolx11

          Pai daca problema e ca "la stat nu se deconteaza pe pacient", solutia e sa le dai in cap privatilor? Iar cu spaga la asistente nu se rezolva crescand salariul acestora, ca daca castigi 1600 RON in loc de 800 RON nu te doare sa intinzi mana dupa 5 lei injectia.
      • -6 (8 voturi)    
        nu si eu! (Duminică, 13 ianuarie 2013, 12:36)

        gicacontragica [utilizator] i-a raspuns lui ikataly

        ar fi ok la daca ati spune si cat se castiga la un spital privat! si ca vreti sa ajungem ca in america! ca o zi de spitalizare o sa fie mai mult decat salariul unui om intr o luna! lasati o mai moale cu spitalele private! mai bine mergeti pe partea cu salariul unui medic dintr un spital privat si cat de disproportionate sunt salariile fata de cele ale asistentelor! sanatatea e locul in care se pot stoarce o groaza de bani! ce va face sa credeti ca un privat nu o sa urmareasca profitul si nu o sa ne taxeze mult mai mult cand o sa fie mai multi privati? de ce considerati ca medicii sunt singurii care au pe mana viata oamenilor? de ce nu platiti un salvamar care isi risca viata in fiecare zi la fel de bine ca un medic? si de ce considerati ca a memora e mai greu decat a inventa? nu v ati simti mai realizati daca ca ati face bine (inclusiv voua si familiilor voastre) -decat daca reprezenta privatii?
        • 0 (0 voturi)    
          logica de balta (Luni, 14 ianuarie 2013, 23:27)

          Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui gicacontragica

          Ce te arde pe tine grija cat profit face unul sau altul? Daca ti se pare scump la privat, mergi la stat. Dar lasa-ma pe mine sa ii mai bag privatului niste bani in buzunar, ca poate eu consider ca ii chiar merita. Cu cati sunt mai multi privati, cu atat preturile vor scadea, pentru ca va fi concurenta si ai de unde alege.
    • +41 (45 voturi)    
      nu sunt cu mana intinsa ///, (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 21:16)

      edx [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      isi cer drepturile pentru asigurarile pe care le platesc lunar catre bugetul statului. cu mana intinsa sunt aia ca tine care vor de la stat fara sa munceasca si sa pateasca nimic.
      Si nu ar fi nici o problema cu ce fac daca nu ar fi obligatorii contributiile catre bugetul de stat. De ce sa platesc acea asigurare daca nu ma voi mai putea niciodata folosi de ea? Eu merg la privat, vreau sa imi fac asigurare privata si sa nu mai platesc la stat. Dar atunci adevaratii cersetori ar muri, si ce bine ar fi pentru toti.
      • 0 (0 voturi)    
        Rabdare (Duminică, 13 ianuarie 2013, 9:15)

        Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui edx

        Acusi o sa intre legea noua a sanatatii si o sa-ti faci asigurare unde vrei si UNDE POTI ! SI daca-ti faci la vre-un euroins, sa vezi ce vii tu cu banii de acasa, ca sanatatea nu-i gratuita in capitalism... Iar in asigurarea de baza nu primesti tu operatii complexe (proteze de sold, genunchi, operatii pe cord sau creier) nici daca vii cu 500 de euro spaga !!! Iar la privat nu se fac asemenea operatii, pt ca aia iau doar operatiile usoare si profitabile, nu cele care cer o ingrijire de durata postoperatorie...
    • +22 (28 voturi)    
      Normal (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 21:26)

      aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Bugetarul asta trist nici macar nu e obisnuit cu intinsul mainii. E obisnuit sa primeasca si atat. Daca nu primeste, iasa in strada si lesina in direct la latrina 3. Apoi voteaza "pungile largi".
      • +3 (3 voturi)    
        :) (Duminică, 13 ianuarie 2013, 9:17)

        Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

        Angajatii din spitale nu sunt bugetari decat cand trebuie sa li se taie din salarii. Cand trebuie sa li se dea, nu mai sunt !!! Teoretic ar trebui sa fie platiti din contributiile de sanatate in functie de numarul de cazuri tratate.
    • +20 (24 voturi)    
      ok, la stat cu tine (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 22:13)

      Demostene [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Impini-ti-s-ar ce-ti doresti, Mazeto, sa platesti cu varf si indesat (nu cum faci acum) asigurarea medicala la stat si sa nu beneficiezi vreo data de vreun serviciu medical la privat.
    • +16 (20 voturi)    
      Nu prea e de ras (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 23:17)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cele mai multe maternitati din tara atenteaza la demnitatea umana.
      Aici nu e vorba de mana intinsa, ci de clarificarea unor servicii pe care statul, reprezentat in acest caz de dl. orator Nicolaescu-PNL, are pretentia ca le asigura.
    • +18 (20 voturi)    
      Nice try (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 23:48)

      Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Batrane, nu e cazul sa faci pe desteptul in discutia asta. Problema e veche si se refera la injustetea calitatii serviciului medical in raport cu plata pentru acesta. Daca zici ca "milogii privati" intind mana la stat, de ce nu sunt lasati sa-si aleaga plata unor servicii medicale private coroborata cu neobligativitatea platirii CAS-ului? /// (editat de HotNews.ro)
    • +8 (10 voturi)    
      Nu inteleg de ce va deranjati (Duminică, 13 ianuarie 2013, 1:57)

      dan tulceanu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sa-i mai dati replica acestui uselist platit. Daca maine Ponta va spune ca romanii sunt maimutze, acest Mazeta ar fi primul care ar aproba. Si daca ma gandesc la felul cum s-a votat pe 9 Decembrie.... cred ca are dreptate. Avem conducatorii pe care ii meritam, halal sa ne fie !
    • +5 (5 voturi)    
      >>>>>>>>> (Duminică, 13 ianuarie 2013, 12:05)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Vez ba, vez ce gherle dai daca esti nascut la stat. Cred ca au jucat asistentele volei cu tine inainte de a te expedia.
    • +5 (5 voturi)    
      ===================== (Duminică, 13 ianuarie 2013, 19:05)

      Zede [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mazeto (bun nume de utilizator ti-ai ales),

      Tu ar trebui sa pupi mainile "privatilor" (un termen post-comunist). Sa iti explic de ce:

      Din pacate pt noi, "privatii", voi, bugetarii sunteti tolerati de guvernarile astea sub-mediocre numai pentru ca din 4 in 4 ani trebuie sa le dati votul.

      In rest, sunteti niste lenesi, sub-calificati, habarnagii, care nu ati rezista nicio saptamana intr-o firma cu capital privat. V-ati pripasit prin vreo directie cu spaga sau cu ajutorul vreunei rude si impingeti vreun dosar pe acolo.

      Niste paraziti care va capatati banii de leafa NUMAI din impozitele noastre.

      Sper sincer sa va imputinati prin orice mijloace, inclusiv prin servicii medicale proaste (si voi si enorm de multii pensionari), pentru ca altfel neo-boierii de la putere tot pe noi "privatii" o sa ne omoare cu impozitele. Si nu e drept.

      Macar nu va mai impuiati, pentru inceput!
    • +1 (3 voturi)    
      un lenes bugetar (Luni, 14 ianuarie 2013, 8:06)

      ciolanos [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ce pretentii sa avem de la tine .voi astia ati votat usl .ia zi cata spaga iei ? vino la privat comunistule sa vz acolo munca si stres .la voi la ora 14 , vinerea , ati rupt usa.asa ca scuteste-ne .....
    • +1 (1 vot)    
      Cap de duda (Luni, 14 ianuarie 2013, 11:28)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Milogii despre care vb. sunt cei din clasa de mijloc, care fac un efort si aleg calea privatului.
      Pana in prezent mai beneficiau de acest mic ajutor, cum ca o parte din costuri le deconteaza statul. Ceea ce este perfect normal avand invedere faptul ca platesc aprox 100Euro/luna taxe pt. sanatate la stat.
      Dar un parazit ca tine ce sa inteleaga.
      Am 12 ani vechime si am cotizat la sanatate mai mult de 10.000 Euro, in schimb cand am avut o problema a trebuit sa-mi platesc singur RMN-ul ca dehh statul nu poate suporta costuri asa mari.
  • +35 (41 voturi)    
    ....... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 20:52)

    GeorgeCraciun1308703791295 [anonim]

    Atata timp cat clasa mijlocie nu se injoseste sa fie plimbata cu autobuzul ca sa voteze in 10 locuri, va fi lovita, marginalizata si ignorata.....
    • +4 (4 voturi)    
      Nu asa se pune problema! (Duminică, 13 ianuarie 2013, 1:49)

      gazania [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeCraciun1308703791295

      Clasa de mijloc TREBUIA sa iasa la vot. Acum tragem ponoasele acestei guvernari. Si nu numai la spitale ma gandesc dar sunt si o multime de analize facute la privat si decontate 50% de stat (tomografii , RMN etc)
    • -6 (8 voturi)    
      du-te tu (Duminică, 13 ianuarie 2013, 9:19)

      Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeCraciun1308703791295

      clasa mijlocie nu a votat "masiv" la ambasada din Paris? cate 5 voturi pe secunda, in 2009 ca sa iasa marinarul. Clasa mijlocie nu voteaza cu autobuzul, doar fura din pix !!!
  • -20 (50 voturi)    
    Pai tocmai asta inseamna liberalism (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 21:01)

    finutza [utilizator]

    Adica, sa se lase frau liber initiativelor de orice fel, sa trieze preturile si calitatea serviciilor ce alege orice cetatean. O practica de baza in, ma repet, liberalism, este ca interventia statului sa fie cat mai mica sau cat mai discreta in afacerile private (opusa politicii cu caracter social).
    Acum... hai sa fim sinceri, ce fel de afaceri sunt alea in care niste doctori (medici, unii de renume in spitale de stat) isi fac cabinete sau spitale proprii, catre care... imping pacientii pentru a realiza si alte venituri pe langa cele de la buget? Si culmea, acele spitale, iata, se dovedesc a mai fi si subventionate de la... buget!
    Poate conditiile din spitalele de stat vor avea de castigat prin faptul ca o parte insemnata din bugetul de sanatate nu se va mai indrepta catre zona privata. Nu mai zic ca, sigur-sigur, si aceste subventii catre privat sunt directionate pe criterii clientelare...
    • +37 (45 voturi)    
      Foarte corect (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 21:09)

      Twisted [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Dar daca eu nu vreau sa cotizez la sistemul asta public, si vreau sa platesc doar servicii spitalelor private , cum fac? Ca statul asta inca imi fura lunar banii pe care-i arunca in gaura neagra numita "buget sanatate".
      • -7 (13 voturi)    
        Da, ai dreptate, dar... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 22:00)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui Twisted

        ... banuiesc (recunosc, nu ma pricep) ca ar trebui sa existe o forma prin care o parte din contributiile de sanatate, destul de consistente acum (5,2% de la patroni + 5,5% de la salariati), sa se indrepte catre retelele private de sanatate, dar asa cum vrea fiecare asigurat sa o indrepte.
        Ceva de genul "jumatate (sau, sa zicem, 60-70%) la stat, restul la reteaua de spitale cutare, dupa optiunea fiecaruia".
        • +3 (5 voturi)    
          Banuiala asta... (Duminică, 13 ianuarie 2013, 12:53)

          MihaiParaschiv [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          banuiesti prost...nu exista asa ceva. Prin faptul ca esti atat de sigur..arati valabilitatea unui proverb romanesc..prostul nu e prost destul daca nu e si... (aboslut sigur in ce spune).
      • -1 (3 voturi)    
        ??? (Duminică, 13 ianuarie 2013, 9:24)

        Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui Twisted

        Tu stii ca la privat nu poti sa te operezi de orice? pur si simplu nu se complica cu operatiile grele care cer ingrijiri indelungate si costuri uriase !!! Aia duc la spitalul de stat orice caz mai dificil. documenteaza-te ! e adevarat !!!
        Ce faci tu atunci? ca nu mai ai asigurare la stat? ceri asistenta sociala? Sa-mi ia din banii mei de asigurare medicala la stat sa te trateze pe tine??? asta vrei sa ajungi? un asistat social? :))
    • +31 (39 voturi)    
      Gresit! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 21:19)

      Andy500 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Faptul ca platesc o asigurare privata si una de STAT, imi da dreptul sa beneficiez de amandoua, cand am nevoie.
      Atat timp cat la spitalele de stat e jegul care e, am tot dreptul sa ma duc la privat si sa-mi deconteze CNAS partea din asigurarile PLATITE de mine la STAT.
      Asta nu e intins mana la stat, e pur simplu partea de intelegere a statului, mai ales ca ma pune sa ma asigur si pe ultimii 5 ani in URMA. Noi avem asigurare medicala pentru TRECUT.
      • +2 (10 voturi)    
        Nici la tine nu e chiar corect rationamentul (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 22:08)

        zambara [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

        Daca ai asigurare privata, nu inseamna ca poti merge la orice clinica sau spital privat ci doar la cele care au contract cu asiguratorul tau.
        Astfel daca vrei sa mergi sa te tratezi la spitalul X care nu e in reteaua asiguratorului la care platesti asigurarea, vei plati pretul ca si cand nu ai fi asigurat.
        De ce nu ar fi asa si cand vb de asigurarile la stat? Ce logica are sa subventionezi concurenta?
        Sigur ca serviciile la stat sunt execrabile. Asa ca aici trebuie sa lucram, la calitatea lor.
        Sa mutam banii de la stat catre privati e acelasi lucru cu a muta banii de la Reteaua privata X la reteaua privata Y doar pentru ca la X sunt servicii mai proaste. Ori daca credem ca e ok in primul caz dar nu e ok in al 2-lea mi se pare dubla masura.
        Opinia mea.
        • +1 (1 vot)    
          Asa este (Duminică, 13 ianuarie 2013, 10:35)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui zambara

          Dar in cazul asta sa ma lase sa virez contrbutia la casa vreau eu si numai la cnas.
        • +1 (3 voturi)    
          wrong ... (Duminică, 13 ianuarie 2013, 11:52)

          IuliusHutuleac [anonim] i-a raspuns lui zambara

          Eu am o asigurare privata si platesc pentru ea exact 1300 de Euro pe an si care imi acopera familia si pe mine. Merg la ABSOLUT ce clinica vreau cand vreau si atata vreme cat costurile nu sunt aberative (de exemplu o vizita normala trebuie sa fie sub 50 de euro, nasterea sub 4000 de euro etc) platesc iar asiguratorul imi vireaza in cont banii dupa ce ii trimit chitantele. Daca suma e prea mare cer asiguratorului sa plateasca direct clinica iar pana acum fie ca am fost in Romanica sau in SUA sau oriunde in Europa nu am avut probleme cu decontarile.
          • +1 (1 vot)    
            n-as zice ca e bine sa fii asa sigur (Luni, 14 ianuarie 2013, 14:58)

            zambara [utilizator] i-a raspuns lui IuliusHutuleac

            Atata timp ai nevoie doar de investigatiile uzuale functioneaza, bineinteles.
            Sper sa nu ajungi in situatia in care ai nevoie de un tratament scum sau o operatie costisitoare. Ca atunci imaculatul asigurator nu-ti va mai vira banii ci va vira stanga imprejur si va angaja un investigator care sa demonstreze ca din cauza ta te-ai imbolnavit si ca nu ai dreptul la decontarea cheltuielilor (acelea mari, of course).
            Ca doar, nu-i asa?, privatii vor in primul rand profit si mai apoi sa te faca bine pe tine.
            Atata timp cat contributia ta la ei va fi mai mare decat costurile ce le au ei cu tine iti vor zambi la fiecare atat de larg ca ai zice ca vor sa se dea la tine.
            Nu ti-as dori sa le vezi zambetul cand cnstata ca cheltuielile lor cu tine sunt mai mari decat contributia ta la ei
    • +7 (11 voturi)    
      Liberalism? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 21:37)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Daca tot vorbiti de liberalism, ce inseamna liberalism? Inseamna ca statul sa nu se bage in piata asigurarilor de sanatate si sa nu existe spitale publice si asigurari obligatorii, sa lase liber fiecaruia sa isi faca asigurare (sau nu) unde doreste. Cand statul nu o sa mai fure bani (cand iei banii fara acceptul proprietarului se numeste furt, nu solidaritate) atunci nu o sa mai aibe nimeni pretentii de decontare, dar atata timp cat asiguratul plateste cotizatii atunci serviciul trebuie asigurat; daca o face un spital privat sa primeasca fix aceeasi suma pe care o primeste spitalul de stat pentru acelasi serviciu prestat.
      • +1 (1 vot)    
        Iar (Duminică, 13 ianuarie 2013, 12:34)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        economie de piata inseamna ca toti agentii economici,publici sau privati,sunt tratati in mod egal de catre stat.Dar asta n-o stie ministrul liberal al sanatatii.
      • -1 (1 vot)    
        N-ai dreptate (Duminică, 13 ianuarie 2013, 14:32)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        Un stat normal si democratic, trebuie sa plece de la ideea ca toti cetatenii sai sunt egali in drepturi si obligatii. Iar apararea drepturilor universale ale omului este o obligatie constitutionala. De aceea exista asigurari obligatorii de sanatate, pentru a asigura serviciile de urgenta, protectia copilului, a celor cu nevoi speciale, etc. La un nivel decent. Iar daca pe unii ii tin buzunarele, vor sa fie singuri in rezerve cu aer conditionat... de ce sa se suporte asta din banul public?
        Spitalele si cabinetele private sunt, in primul rand afaceri, de ce s-ar implica statul in plata serviciilor acestor tipuri de afaceri? Doar cei care isi doresc si pot financiar sa se duca la astfel de stabilimente.
        Daca e greu de inteles, inchipuie-ti ca toata lumea isi doreste sa aiba un BMW, un Mercedes, un Porsche, iar statul, in bunavointa sa, ar plati firmelor care aduc astfel de masini in tara, diferenta de valoare de la Logan (de exemplu) pana la pretul acestor limuzine.
        • +2 (2 voturi)    
          Normal si democratic? (Duminică, 13 ianuarie 2013, 15:27)

          AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          Nu, finutza, ala e un stat comunist, nu normal si nu democratic. Toti cetatenii sunt egali in obligatii? Autnci de ce doar unii platesc asigurari si beneficiaza toti? De ce asigurarile sunt in suma diferita de la cetateni diferiti si nu in suma egala?
          Dreptul la ingrijiri medicale gratuite nu e un dreot universal si nici o obligatie constitutionala. Atata timp cat cineva trebuie sa plateasca pentru a asigura drepturile astea atunci nu au nici o acoperire reala, sunt vorbe in vant. Ce faci, obligi doctorii sa munceasca gratuit daca nu ajung fondurile? Obligi producatorii de medicamente si echipamente sa furnizeze gratuit? Dar dreptul la Mercedes de ce nu e universal si garantat prin constitutie, daca tot aberam?
        • +1 (1 vot)    
          Daca spitalul privat ... (Luni, 14 ianuarie 2013, 7:46)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          ... e in stare sa asigure servicii mai bune decat cel de stat din aceiasi bani, ce treaba are ministrul sanatatii sa imi dicteze unde sa-mi cheltui eu banii ce i-am platit la casa de asigurari de sanatate? O fi oare chitit sa ma trimita la stat pt. ca la privat el si colegii lui din USL n-au cum sa incaseze spaga?
    • +12 (14 voturi)    
      Total gresit (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 22:22)

      Demostene [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Si nu ti se pare mai corect sa li se interzica medicilor sa-si faca un cabinet "capusa" (oricum aici era vorba de spitale/clinici private si nu de cabinete capusa) decat sa li se interzica platitorilor sa hotarasca in deplina cunostinta de cauza cum isi cheltuiesc "asigurarea" medicala?
      Asta ti se pare liberalism? Sa vina un contabil de 2 bani si sa dea cu cizma in portofelul meu spunand ca stie el el mai bine decat mine de ce servicii medicale trebuie sa beneficiez pe banii mei?
      • -1 (1 vot)    
        E chiar benefic faptul ca este contabil (Duminică, 13 ianuarie 2013, 14:34)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui Demostene

        Doar asa cineva a observat "afacerea" spitalelor si cabinetelor private, platite cu bani de la stat.
    • +3 (5 voturi)    
      ai inteles gresit (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 23:37)

      sfinxsoft [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Spitalele nu sunt subventionate de stat. Pacientii care se trateaza acolo au dreptul nu platesc suma integrala ci doar ce costa suplimentar la privat fata de cat costa la stat.
      Hala liberalism.
      • 0 (0 voturi)    
        Dupa cum zici tu... (Duminică, 13 ianuarie 2013, 14:36)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui sfinxsoft

        ... ar fi normal ca toate spitalele de stat sa se declare private si... atunci sa vezi preturi la serviciile spitalicesti...! Fiindca fiecare ar avea tarife maximale, statul ar deconta o valoare infima (dupa posibilitati) si atunci... cine s-ar mai duce la spital?
        • +1 (1 vot)    
          Nu-i asa (Luni, 14 ianuarie 2013, 8:06)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          Exista destule institutii medicale private care functioneaza bine mersi pe exact aceleasi tarife ca cele de stat. Daca pe stat il costa la fel, de ce nu ma lasa sa merg sa ma tratez unde vreau eu?

          Motivul pt.care spitalele de stat merg ca pasta e ca acolo nu doar se fura in nestire, dar se si capuseaza spitalul cu tot felul de servicii si angajati inutili. Cu banii ce-i plateste CNAS, chiar si fara coplata, serviciile ar putea fi mai bune la stat, daca managementul ar fi corect si eficient, dar fara concurenta asa ceva nu se va intampla niciodata.
    • +7 (9 voturi)    
      fals (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 23:38)

      igor28 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      aceasta masura ar insemna liberalism daca am fi lasati sa ne alegem sistemul privat/stat la care sa cotizam si de care sa si beneficiem. atat timp cat esti obligat sa virezi bani fara sa beneficiezi de nimic se numeste furt si nu liberalism.

      faptul ca medicii incearca sa obtina un venit in plus este firesc. oricine face asta daca poate, hai sa nu ne mai ascundem dupa deget. atat timp cat o fac legal si platesc taxe si impozite e mai bine decat sa o faca la negru sub forma de spaga.

      ce te face pe tine sa crezi ca statul stie mai bine unde sa directioneze acea diferenta de bani. ai fost vreodata intr-un spital de stat? dar in unul privat? daca da, unde crezi ca s-au cheltuit mai eficient banii investiti ?
      • -2 (2 voturi)    
        Spitalele private... (Duminică, 13 ianuarie 2013, 14:47)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui igor28

        ... sunt eficiente fiindca primesc bani de la sta. Daca nu ar exista acest fapt, fii sigur ca nu ar fi aparut in Romania mai multe astfel de spitale decat am eu degete la maini.

        Sa-ti dau un exemplu: o prietena trebuia sa nasca. A mers la Polizu, iar doctorul i-a recomandat spitalul privat unde lucra si el, expunandu-i avantaje cum ar fi confortul, atentia deosebita, personal supercalificat, aparatura made in Germany, etc. S-a internat acolo, a platit cat un avans la o masina de top, iar in timpul operatiei de cezariana a intervenit o complicatie (i-au taiat un vas de sange avand o hemoragie abundenta) si... ai chemat salvarea s-o transfere la Polizu, unde acelasi doctor, dar cu medici si asistenti cu experienta si cu aparatura de top, au rezolvat situatia.

        Ma intrebi daca am fost la stat si la privat. Da, am fost, si in afara de lumini multe, spatiu excedentar, curatenie si zambete pe fetele tuturor (era culmea la cat platesc sa mai stea si imbufnati) nu am vazut altceva. Fiindca medicii sunt aceiasi!!!
        • 0 (0 voturi)    
          deci sa inteleg (Duminică, 13 ianuarie 2013, 21:33)

          igor28 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          ca preferi sa te tratezi la stat. foarte bine! eu prefer sa ma tratez la privat. de ce sa nu avem posibilitatea sa platim asigurarea acolo unde vrem sa ne tratam? de ce vrei tu sa ma obligi sa platesc asigurarea la stat? daca va aparea situatia in care spitalul la care eu sunt internat nu poate asigura serviciile necesare atunci firma la care eu m-am asigurat va plati spitalul care ma va trata fie ca e de stat sau privat. asta tine doar de conditiile in care eu m-am asigurat deci e raspunderea mea. ce e rau in asta?
    • -1 (1 vot)    
      Si cine a oprit statul pana acum? (Duminică, 13 ianuarie 2013, 1:53)

      gazania [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      De ce privatii investesc in aparatura moderna si cele de stat au majoritatea vechituri?In felul asta cine va mai beneficia de cele performante? Cati isi pot permite preturi necompensate?
      • +2 (2 voturi)    
        Cand iei bani cu doua maini... (Duminică, 13 ianuarie 2013, 14:48)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui gazania

        ... adica si de la pacienti si de la stat, prost ai fi sa nu ii dai pe aparatura de top.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca medicii (Duminică, 13 ianuarie 2013, 4:15)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Aveau salarii ca lumea. La stat nu isi mai faceau cabinete particulare.
      Daca asistentele si infirmierele aveau salarii ca lumea nu mai de schideau buzunarul sa ii bagi bani.

      Ai fost vreo data la un spital particular? Acolo toate asistentele se feresc sa primeasca spaga, ca lecda afara.
      Dar de' cei ca tine or fi mergand la spitalele securitatii si au pile.

      Nu cuciana, subventiile erau bune si pentru privati, ca mai decongestionau spitalele de stat.

      Ia incearca (daca ai cu ce) cum ar fi sa mearga toti cei care acuma merg la privat - la stat. Pana acum se statea si cate 2sau 3 in pat. Acum unde or sa-i mai puna? Pe hol? In curte?

      Nu ai minte nici cat o gaina cu gripa aviara!
    • +1 (1 vot)    
      Ai dreptate, dar . . . . (Duminică, 13 ianuarie 2013, 9:23)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      . . . faci o mare confuzie. Confuzia ta este determinata de catre acest individ, actual ministru, care foloseste sintagma subventie de stat, cand de fapt nu e deloc asa. Acea subventie de care vorbeste pitecantropul este cota parte care mi se cuvine din ssigurarea platita de mine cu alte cuvinte individul imi taie mie dreptul de a avea un serviciu dorit si ma impinge obligatoriu catre spiatalele de stat. Si nu e vorba doar de spitale e vorba si de consultul de specialitate si de setul de analize si de orice inseamna medicina in tara asta. Toate aceste pleaca ce la Arafat un socialist uns cu toate alifiile, nu de la Niculaescu ca el e prea proaspat pentru asemenea treburi, Arafat pe care bine l-a ghicit Presedintele acum un an. Dar tot noi am protestat si acum culegem roadele. Parerea mea este ca nu se va intampla acest lucru, ca UE va interveni energic si Ponta se va lepada precum Pilat din Pond de flacau si va spune cu fata aia candida. Nu e adevarat, nu se va intampla asa ceva. Punem pariu?
    • +1 (1 vot)    
      alta marxista? (Duminică, 13 ianuarie 2013, 11:47)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      care SUBVENTIE? daca Stan Papusa se duce la stat spitalul primeste X lei (iar STan da spaga la doctor si nu vorbim de ce primeste in schimb). Daca se duce la rpivat, acel privat primeste ACCEASI X lei, iar Stan plateste diferenta FARA SPAGA (nu discutam de ce primeste in schimb). Ministrul TAU vrea sa-l oblige pe Stan sa plateasca spaga la spital. Unde e subventia? L-ai votat asa ca tineti-l si roaga-te sa n-ai nevoie de spital.
  • +5 (11 voturi)    
    pacat (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 21:33)

    20051954 [utilizator]

    Pacat ca nu mai pot sa nasca si BABELE,iar bosorogii nu mai sunt virili ,sa vada cum este sa-si dea pensia pina la sfirsitul vietii .
    Ar merita asta fiintca ei au votat hotii si mincinosii astia de sunt acum la putere ,o" majoritate " zdrobitoare de cinci milioane de babalici ,au nenorocit o tara intreaga .
    • +2 (2 voturi)    
      Cei 60% care au stat acasa nu-s vinovati? (Duminică, 13 ianuarie 2013, 2:00)

      gazania [utilizator] i-a raspuns lui 20051954

      Nu mai generaliza, si eu sunt "o baba" , cum spui tu , am votat cu ARD . Voi , cei tineri, de ce nu ati iesit la vot? Acum toti ne plangem , dar milioane au STAT ACASA .
  • -5 (9 voturi)    
    Decontatul asta la privat (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 21:36)

    evoque [utilizator]

    chiar a facut din spitalele private o afacere profitabila. Medicii stau in spitale de stat doar pentru a racola clienti pentru cabinetele lor private sau spitale private.
    Este adevarat, conditiile din spitalele private sunt mai bune dar hai sa facem un calcul.
    Nasterea
    Spaga pentru cezariana este aproximativ 1500 ron, anestezistul 500 ron. Total 2000 ron, inca vrea 300 ron cheltuiti cu asistentele, total 2300 ron. Toate astea la sa zicem Polizu.
    Daca mergem la Sanador pachetul minim este vreo 6500 ron in care ai inclus un salon pentru doua mamici.
    Diferenta: 4500 ron.
    Daca o mama asigurata naste la Sanador statul ii deconteaza 3300 ron, practic spitalul privat baga banii astia in buzunar fara sa faca nimic. In concluzie este bine sa faci afaceri pe banii statului.
    Diferenta sta in conditii pentru ca asistentele si medicii indiferent de stat sau privat tot mai vor si ei ceva in plus.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu inteleg ce te ... pe matale grija ... (Luni, 14 ianuarie 2013, 8:23)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ... de cum isi cheltuie altii banii. Plateste statul mai multi bani daca merge cineva sa nasca la privat decat la stat? Daca nu, de ce nu e lasat sa aleaga?

      Ca medicii din spitalele de stat isi trimit pacientii la cabinetele private e drept. Pacientii insa se duc la cabinetele private pentru ca acolo capata serviciile pe care si le doresc, nu pt. ca-i trimit medicii. Majoritatea medicilor si-ar face treaba si-n institutiile de stat, doar ca managementul din spitalele de stat e pus pe criterii politice, si-ar face orice numa' sa nu imbunatateasca performanta institutiei. Crezi ca are vreo sansa un medic sa-si trimita pacientul la spitalul/cabinetul privat daca in spitalul/cabinetul de stat serviciile sunt aceleasi? Fara concurenta insa serviciile nu se vor apropia niciodata la stat de cele de la privat.
  • +5 (7 voturi)    
    Dottore (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 21:40)

    GeorgeCraciun1308703791295 [anonim]

    Am vazut ca si Nicolaescu este Dottore....in economie...stie engleza satisfacator....curios cum a reusit un stagiu in Scotia.....
    O sti ca in bancul cu Iliescu...tu ti tu tu tu tu......adica pe romaneste ``2 ceaiuri la 222`...
  • +3 (5 voturi)    
    spaga pentru obtinerea contractului cu casa (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 21:46)

    sarita [utilizator]

    aveti dreptate dintr-o anumita perspectiva, insa trebuie sa stiti ca in marea majoritate, privatii primesc banii de la casa in baza unei spagi consistente. de multe ori calitatea este indoielnica, uitati-va la o gramada de laboratoare de doi lei care au super plafon cu casa si unde ti-e frica sa te intepe sa nu capeti vreo boala. valabil si pentru anumite spitale private. din pacate ne afecteaza pe toti spagareala asta generalizata si asa se ajunge in situatii critice si pentru pacienti si pentru privatii cinstiti.
  • 0 (4 voturi)    
    Domnu' Ovidiu... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 22:17)

    Dacos [utilizator]

    Ce spital se afla printre sponsorii dvs? Corect, ar fi ca statul sa lase contribuabilul sa opteze unde sa se duca CAS-ul sau: in sistemul de sanatate public sau in cel privat. Si mai corect ar fi ca, medicii ce lucreaza la stat, sa nu lucreze la privat si nici invers. Si cel mai supercorect ar fi ca, spitalele private sa nu mai aiba niciun contract cu statul de unde sa isi ia fonduri de orice fel, ca d'aia e privat...ca se bat cu pumnul in piept ca se descurca singuri, insa, majoritatea contractelor tot cu statul le au!!
    Vezi, dl. Ovidiu, d'aia n-are ursu' coada....
  • +3 (7 voturi)    
    Clasa de mijloc are nevoie si de spitale publice (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 22:24)

    Raluca9 [utilizator]

    Clasa de mijloc are nevoie si de spitale publice. Daca in cadrul unei operatii la o clinica privata intervin complicatii grave, pacientul trebuie transportat la un mare spital public, pentru ca numai acolo exista linii complete pentru interventii de urgenta. Am citit despre cazul unei tinere operate la o clinica privata. Din greseala, i-a fost spart un intestin si a facut septicemie. A fost dusa la un spital de stat cu o intarziere care i-a fost, in cele din urma, fatala.

    Daca banii nu ajung pentru ambele categorii de spitale, trebuie sa aiba prioritate, totusi, cele din sistemul public, de care are nevoie absolut toata lumea, nu numai saracimea.
  • -13 (21 voturi)    
    Draga HotNews (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 22:47)

    Dr.I [utilizator]

    Opozitia trebuie facuta de catre partidele din opozitie, nu de catre presa.
    Cu acest articol cautati nod in papura, la declaratia lui Nicolaescu.
    Da! Bani stransi de stat pentru sanatate trebuie cheltuiti in sistemul public de sanatate. Nu sifonati in privat.
    • +1 (3 voturi)    
      Serios ? Le-ai spus asta si celor de la A3? (Duminică, 13 ianuarie 2013, 2:03)

      gazania [utilizator] i-a raspuns lui Dr.I

      Daca ai fi doctor , n-ai scoate astfel de perle , nici cu subventiile, nici cu opozitia.
    • +1 (1 vot)    
      Ciudat (Duminică, 13 ianuarie 2013, 10:51)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Dr.I

      Mai gandesti. Nu e cazul sa o dam pe politica. Pur si simplu trebuie discutat obiectiv ce se intampla cu banii mei (contribuabil) pe care sunt obligat sa-i vars la cnas si sa nu primesc mai nimic in schimb... Nici macar sa-mi aleg spitalul sa nu mai am dreptul? Atunci nici nu ar trebui sa fiu obligat sa-i vars la cnas ci la o alta casa care sa-mi permita sa merg la ce spital vreau.
    • -2 (2 voturi)    
      Foarte corect! (Duminică, 13 ianuarie 2013, 13:25)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui Dr.I

      HotNews sare in sus cand da in vileag exemple prin care banii publici sunt oferiti firmelor private, sub forma unor licitatii suspecte. Mi se pare ca este aceeasi speta...
      • 0 (0 voturi)    
        Nu (Luni, 14 ianuarie 2013, 8:46)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        Este deloc aceeasi speta, chiar nu vezi?
        Pur si simplu se deconteza un serviciu la acelasi pret ca la un spital de stat. Si nu ma obliga pe mine cetatean sa ma duc la spitalul privat (ma rog, ma obliga numai prin conditiile si atitudinea personalului din spitalele de stat). Daca eu cetatean nu aleg sa merg la spital privat atunci spitalul privat nu ar incasa nimic.
    • +1 (1 vot)    
      banii (Duminică, 13 ianuarie 2013, 13:54)

      Vuck [utilizator] i-a raspuns lui Dr.I

      Banii aia stransi de stat, cum zici tu, sunt stransi cu japca: nu ma intreaba nimeni unde vreau eu sa ma tratez: la privat sau la stat.
      Pe banii mei, aia platiti ca impozit, un stat liberal nu poate sa ma oblige sa ma tratez unde vrea el. Unul cripto-comunist insa poate (sa incerce cel putin).
      Cu asta nu vor reusi decat sa-i faca pe si mai multi sa-si ascunda veniturile reale pentru ca sa plateasca cat mai putin impozit la stat.
  • +1 (3 voturi)    
    O sa se mareasca spagile (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 23:18)

    Captain Obvious [utilizator]

    La asta se reduce totul
  • -3 (5 voturi)    
    Hotnews minte cu nerusinarea tipica basistilor (Duminică, 13 ianuarie 2013, 3:00)

    LucianFlorescu [anonim]

    Chiar TREBUIE sa ii multumim lui Eugen Nicolaescu, pt ca masura face dreptate spitalelor publice. Cei care au bani de spitale private, pot plati cu 10% mai mult, insa cei care n-au bani deloc vor beneficia macar de un sprijin de 10% pt medicatie si alte necesitati medicale in spitalele publice.
    • 0 (2 voturi)    
      Serios? (Duminică, 13 ianuarie 2013, 14:41)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui LucianFlorescu

      Din banii cui vor beneficia? Intai sa plateasca, dupa aceea sa beneficieze.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai inteles prost ! (Duminică, 13 ianuarie 2013, 21:21)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui LucianFlorescu

      Sa citam:
      "Cei care au bani de spitale private, pot plati cu 10% mai mult."

      In articol exemplul este altul:
      "...nasterea la privat te costa pe la 6-7.000 de lei, poate un pic mai mult daca iei servicii optionale. Decontezi la fondul de sanatate (ca doar ambii parinti au platit contributii!) cam jumatate (3.300 lei)."

      Adica se DUBLEAZA costurile daca mergi la privat.

      10% este procentul din cheltuielile totale ale CNAS care sunt decontate acum la privat si care vor ramane pentru spitalele de stat.

      Daca ar creste doar cu 10% tarifele la privat, n-ar fi mare lucru, dar cand dublezi pretul pentru ca Statul nu mai vrea sa deconteze banii pe care pacientul i-a platit deja pentru asigurarile sociale, asta este furt pe fata ! Din partea Statului...
  • +1 (1 vot)    
    salut cum mai e pe la voi? (Duminică, 13 ianuarie 2013, 6:53)

    pb80tm [utilizator]

    naspa, eu oricum nu mai platesc cnas si alte taxe, indiferent cu cine ati votat. aici stirile ajung numai daca vreau eu sa le citesc.
  • -1 (3 voturi)    
    Prostia se plateste (Duminică, 13 ianuarie 2013, 7:51)

    AAAAAAAAAAAAAA [utilizator]

    Domnilor,

    Parerea mea e ca sunt doua discutii:
    1. De ce se duce omul la privat
    2. Se duc bani de la stat la privat.

    1. Este o vorba: "Prostia se plateste".
    Am doi copii, nascuti la Universitar in Bucuresti. Am platit la primul 100 $ si la al doilea 200 EUR, 2003 respectiv 2008. Sotia a stat in cele mai bune saloane din spital, curat, civilizat. A mai dat pe la asistente inca maxim 100-150 lei de fiecare data. In salon avea mamici care cheltuisera 800 EUR!!!! De ce? Habar nu am. Erau tratate la fel de bine. Deci uneori platesti pentru ca esti fraier. Alteori, cazul baietasului care scrie articolul, cred ca este vorba de prostie. Pare genul de corporatist, care are un salariu de 1000-1200 EUR si se crede buricul pamantului, ii cam miroase tot ce misca in tara asta. Cum i-o fi iesit lui ca plateste 6-7000 RON la stat, habar nu am. O fi facut inmultiri in loc de adunari. Probabil ca in discutiile afectate cu alti colegi, nu trebuie sa ramana mai prejos de prostia lor si atunci clar trebuie sa se laude si el ca a platit 7000 RON pentru 3 zile de cazare la spital privat, atentie privat!!!
    Obrazul subtire cu cheltuiala se tine!

    2. Orice serviciu la un spital de stat are un cost. Nu inteleg aici de ce il intereseaza pe ministru daca acesti bani se duc la stat sau privat? (ma fac, de fapt ca nu inteleg ;))
    Ar putea foarte bine sa spuna. Uite pentru nastere se platesc 5 lei. Daca nu vrei sa nasti la stat si vrei in alta parte poftim 5 lei si du-te si naste. Ca eu apoi vreau sa nasc la privat, la vraci sau in fundul patului e treaba mea. Oricum acei bani intra inapoi in economie. Intr-un fel sau altul.
    Ba mai mult, daca se duc la privat, acolo exista un profit, care genereaza la randul lui taxe si impozite, care se duc la stat. Deci, cred ca statul ar avea de castigat din asta.
    Dar stim foarte bine ca d-nul Nicolaescu este un infocat aparator al bugetului Romaniei!!! :))))

    Toate bune!
  • +3 (3 voturi)    
    asigurari de sanatate (Duminică, 13 ianuarie 2013, 9:58)

    bref [utilizator]

    Am 2 nepoti.Primul s-a nascut cu aproape 7 ani in urma la meternitatea Polizu si a fost o nastere cu probleme la care nepotul putea sa nu mai fie in viata,chiar si mama.Doctorita platita "special"cu vreo 10 milioane inainte,in ziua nasterii si-a inchis telefonul.Mizeria din spital la data respectiva si comportamentul personalului nu se mai pun.Al doilea nepot s-a nascut la o maternitate privata cu servicii medicale de calitate,in perioada graviditatii si dupa nastere de cand s-a depus optiunea pentru clinica ,exact cum sunt prezentate in articol,in ceea ce priveste costurile si serviciile.Schimbarea prevazuta de minister inseamna desfiintarea majoritatii clinicilor private se revenirea la "colectivism"(va creste cantitatea de spagi,procentul ramanand acelasi)
  • -1 (1 vot)    
    nasol (Duminică, 13 ianuarie 2013, 10:07)

    gelu antigelu [utilizator]

    nasterea la privat costa 6-7000 lei iar la stat cu spagi tot pe acolo ajungi? hai nu zau? pai la sume d-astea, aberante zic eu, spagile deja sunt o gluma. inseamna 3-4% cel mult. cine e destept plateste bine medicul, sa zicem cu 20% din suma platita la privat si are parte de ingrijire buna. spagile la asistente si personal auxiliar sunt repet nesemnificative cand vorbim de sume totale de mii de lei. a ca unii vor neaparat sa se sparga in figuri, si nu se simt bine decat daca platesc mult si evident spun asta tuturor asta e deja alta chestie si nu are legatura cu nasterea ci cu sindromul flamandului care a trait de generatii in saracie si acum vrea sa arate tuturor ce bine a ajuns.
    cat despre guvernul liberal sa fim seriosi, eu nu-mi imaginez ca cineva care a pus stampila pe USL s-a iluzionat ca voteaza pentru un guvern de dreapta. Ponta si Antonescu e fi de dreapta pe acasa (cu menajera filipineza si apartamente in Primaverii) dar in spatiul public nu stiu cum sa imparta mai multe ajutoare si indexari la saracime. asta e drama clasei de mijloc, nu are practic reprezentare in Parlament si partid pe care sa conteze. sa fie din cauza ca e rarefiata rau si practic nu conteaza la vot?
  • +2 (2 voturi)    
    adio tratamente pentru copii in clinicile germane (Duminică, 13 ianuarie 2013, 10:16)

    septimiu. [utilizator]

    interesant este ca si spitalele din germania, austria etc sunt din afara sistemului romanesc asa ca vai de cei care au nevoie de un transplat, un tratament , o interventie pe cord la un copil pentru care romania are spital dar nu are medici din lipsa de buget alocat....
    Dl Nicolaescu RUSINE!
  • +2 (2 voturi)    
    tarife spagi (Duminică, 13 ianuarie 2013, 10:17)

    andrey23 [utilizator]

    Va rog sa-mi permiteti sa ofer un update al spagilor cerute in sistemul medical public: Spitalul Universitar Bucuresti, oncologie, operatie extractie nodul mamar, ian 2013:
    anestezist 150 lei, asistente 60 lei, brancardieri 50 lei.
  • +1 (3 voturi)    
    Nu pot sa cred (Duminică, 13 ianuarie 2013, 10:33)

    moka [utilizator]

    Ca asta inseamna liberalismul si reforma.
    Pai dom' ministru, cnas nu finanteaza spitalul privat, ci pacientul care a ales sa mearga la acel spital. Daca apcientul a platit asigurarea sigur i se va deconta indiferent la ce spital merge, daca nu, nu.
    De ce dom' ministru dispune de banii mei, pe care i-am platit cinstit din salariu, cum vrea dansul si ma obliga sa merg la ce spital vrea el, si nu la ce spital vreU eu?
    Hai liberalii!!!
  • 0 (2 voturi)    
    o opinie... (Duminică, 13 ianuarie 2013, 11:06)

    laurentiucat [utilizator]

    la asigurarile auto cum e? cine vrea asigurare totala isi face casco.
    corporatristii astia considera ca daca dau ei doi lei plus
    au dreptul sa faca galagie si sa beneficieze de tratament preferential.
    de ex, un trist din asta uita ca statul trebuie sa aiba grija si de sanatatea copiilor si parintilor celor 3-4 mi de romani in putere plecati afara. cu ce? la referendum aia contau, acum nu mai conteaza?
    pana acu doctorii erau bugetarii aia grasi tinuti in spate de cica clasa mijlocie...erau aia care trebuiau
    externalizati din sistem, eventual trimisi in pa pe cine stie ce coclauri straine.
    ptr toti guralivii astia nepurtatori de creier cenusiu ci doar portocaliu, daca am avea sistem de sanatate ca in america ori ati plati ca eroii ori v-ati feri de spitale ca de cimitire...
    nu mai pomenesc ca toti astia de se dau mari contributori la stat uita o mica/mare chestie... ei si cu masinile lor care se vantura toata ziua pe sosele
    ma polueaza. casele lor care necesita sume considerabile ptr racire si incalzire iar ma polueaza...
    or sa-mi zica ca platesc ptr asta...ca poluatorul plateste...se poate! dar daca eu nu vreau sa-mi vand portia mea de aer curat lor? sau aia e la comun si ce e al lor e al lor!?
  • +1 (3 voturi)    
    RCA si CASCO (Duminică, 13 ianuarie 2013, 11:31)

    Zamolx11 [utilizator]

    Exact ca la masini, faceti-va si asigurare privata, care e optionala. Si va puteti opera sau naste oriunde. Asigurarea de stat e necesara pt complicatii de sanatate pe care nici un spital privat nu vrea sa le trateze, in Romania, cel putin.
    • -1 (1 vot)    
      Mai gandeste-te...! (Duminică, 13 ianuarie 2013, 21:28)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Zamolx11

      Daca ai si RCA si CASCO, iar daca te loveste unul, iar asiguratorul de la care vinovatul a luat RCA iti zice "Ai CASCO ? Perfect ! Du-te si fa-ti masina pe CASCO, de la mine nu vezi niciun ban ! ", cum e ?

      Mai ales ca la anul vei plati mai mult la CASCO, pentru ca deja te folosesti de asigurare, desi esti nevinovat...
  • +2 (2 voturi)    
    limpezirea apelor (Duminică, 13 ianuarie 2013, 12:29)

    Teh-nik [utilizator]

    Daca tot doreste sa faca treaba asta sa o faca, dar pe toate unitatile sanitare de stat sa puna categorie sau clasificare incepand de la cabinetul medicului de familie pana la cea mai peformanta clinica, de la una la cate doreste domnia sa, "margarete" "stele verzi", "cai verzi" ca sa intelegem calitatea serviciilor acolo unde accesam sistemul. Apoi sa se gandeasca sa imparta contributia, atat spre privat cat si spre stat cat considera ei necesar sau sa stabileasca o cota fixa la stat si optiunea pentru servicii private sa depinda de nivelul de servicii pe care contribuabilul doreste sa-l acceseze.Orice serviciu medical urmeaza sa utilizezi, e clar, ca nu vei avea toti banii necesari in acel moment pentru plata integrala.
  • +2 (2 voturi)    
    nu e vorba de finantare liberalul nu stie ce e aia (Duminică, 13 ianuarie 2013, 12:58)

    fosta zoezoe [utilizator]

    ne spune si noua cineva despre ce fel de finantare e vorba , ca sa nu ne mai certam ca chiorii ? E vorba de sifonare, contracte aiurea asa cum numai statul stie sa faca (...),sau despre decontarea costurilor (in parte) a unor proceduri la preturile alea de ras la care persoana adauga diferenta pana la pretul privatului ca atunci nu e finantare ??!! Cred ca e o contributie pe care CNAS o datoreaza omului pentru ca e asigurat .Nu cred ca ministrul are proprietatea termenilor .Adica daca sunt asigurat si trebuie sa ma operez de apendicita si decid ca ma duc la privat din costul privatului de sa zicem 700 de lei eu platrsc 695 iar CNAS deconteaza costul in sistem de stat de 5 lei.
  • +2 (2 voturi)    
    Distorsionare a pietei (Duminică, 13 ianuarie 2013, 13:11)

    Alberto Kurtyan [anonim]

    Dar cu spitalele private din strainatate cum ramane? Alea vor fi decontate in continuare.
    Masura reprezinta o distorsiune a pietei libere, a concurentei si este neconstitutionala.
    Nicolaescu a fost intotdeauna un nauc.
  • 0 (4 voturi)    
    ? (Duminică, 13 ianuarie 2013, 14:26)

    Le Meow [utilizator]

    deci o reducere cu 10% a contributiei statului duce la o crestere cu 100% (dublare) a costului in spitalul privat? mai, sa fie!

    eu zic ca ar trebui sa stam mai calmi.
    • +2 (4 voturi)    
      Ai inteles gresit (Duminică, 13 ianuarie 2013, 15:34)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui Le Meow

      Acum statul acopera o parte din cheltuielile asiguratilor tratati in spitale private. Spre exemplu, pentru o operatie de apendicita un spital de stat primeste de la Casa de Asigurari 1000 de lei, unul privat tot 1000 de lei. Dar la privat costul real e de 2000 de lei, deci Casa de Asigurari plateste 1000 si pacientul inca 1000. Daca nu mai plateste nimic Casa, pacientul va plati dublu.

      Tot ce plateste Casa de Asigurari catre spitalele private inseama cam 10% din fonduri, restul de 90% se duc la spitalele de stat. Nicolaescu vrea sa taie aia 10%. Acum e mai clar?
      • +1 (3 voturi)    
        Acum m-am lamurit (Duminică, 13 ianuarie 2013, 15:59)

        Le Meow [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        Deci operatia de apendicita in sine costa 1000 de lei (daca atata primeste si spitalul de stat si cel privat), dar la privat costa cu 1000 de lei mai mult pentru ca (firesc) ala mai trebuie sa faca si profit.

        Si eu care incepusem sa-i cred pe cuvant pe apostolii privatizarii sanatatii, care tot propavaduiesc scaderea preturilor ce va sa vie pe baza competitiei libere intre spitale! :)

        In al doilea rand: daca, asa cum zici tu, statul asigura 100% din costul procedurilor propriu-zise (aceeasi suma si pt stat si pt privat), dar totusi cuantumul total al contributiilor la sistemul privat este de doar 10%, inseamna ca sistemul privat se ocupa de cel mult 10% din cazuri (in inclusiv cele relativ simple dar aducatoare de bani - nasteri, stomatologie, etc.). Pai in cazul asta poate ca ar trebui sa lasam intai sistemul privat sa se dovedeasca o ALTERNATIVA REALA (sa investeasca in cazuri complicate, in instruirea medicilor, etc - cam ca in Statele Unite) si abia dup-aia sa ne gandim sa le dam bani publici...
  • +3 (3 voturi)    
    Aide bai basistilor .. (Duminică, 13 ianuarie 2013, 15:12)

    STRAIGHT [utilizator]

    .. terminati cu prostiile.
    Pai de unde sa plateasca Nicolaescu firmele care livreaza servicii si produse proaste la stat cu adaosuri de 500-1000%?
    Ca la privat e subtire adaosul, aia se gandesc si la profitabilitate, capitalisti verosi ce sunt. Mai si negociaza nesimtitii.
    Pai da?
  • 0 (2 voturi)    
    MA DOARE FIX IN PIX (Duminică, 13 ianuarie 2013, 15:46)

    Zummm [utilizator]

    Cu trimitere si la o clinica dinasta privata (nu dam nume) Ma costa o radiofrafie 80 de lei. Sa dea mutu banii aia ma. Voi v-ati intrebat cu ce bani s-au construit atatea clinici "private" ??
  • 0 (0 voturi)    
    Eu sunt curioasa... (Luni, 14 ianuarie 2013, 8:51)

    abisala [utilizator]

    ...daca aia din clasa de mijloc care n-au mers la vot din motive de strambat din nas, si ca "toti sunt la fel" sunt multumiti acum.
  • 0 (0 voturi)    
    Arriba Romania! (sic!) (Luni, 14 ianuarie 2013, 11:01)

    Dedalus [utilizator]

    Ar trebui introduse case de sanatate independente, private.

    Sistemul de stat fnantat ar trebui rezervat unui pachet minim catre persoane in dificultate, iar astaq fara taxe.

    Mie mi se pare ca ne intoarcem incet dar sigur spre comunism sau spre o varianta la fel de nefericita, inspirata din regimurile Franco si Salazar.
  • 0 (0 voturi)    
    Pacientii formeaza doctorii (Luni, 14 ianuarie 2013, 15:49)

    D-or [utilizator]

    E preferabil sa nasti la o maternitate cu sute de nasteri pe zi, ca Maternitatea Giulesti, unde doctorii au vazut deja tot ce exista, decit la o clinica privata cu o nastere pe saptamina.
    La spital te duci pentru doctori, nu pentru cazare de lux.