Despre mandatul suspendat al lui Dan Voiculescu   

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 8 ianuarie 2013, 15:50 Actualitate | Opinii


O mica recapitulare, pentru cine nu stie: dl Voiculescu are un dosar penal, ajuns la faza de judecare, legat de privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare. Conform Constitutiei, competenta de judecata a deputatilor si senatorilor apartine Inaltei Curti. In vara anului trecut, liderul de facto al PC si trustului Intact si-a dat demisia din Senat. Motivul prezentat public pentru demisie fiind cusut cu ata alba, e intemeiata speculatia ca, in realitate, dl Voiculescu ar fi urmarit prin demisie sa-si taraganeze procesul: prin demisie, inculpatul si-a pierdut dreptul de a fi judecat de ICCJ si dosarul a trebuit preluat de Tribunalul Bucuresti, cu intarzierea de rigoare, scrie Doc, pe blogul lui.

Ulterior, speculatia asta s-a apropiat si mai mult de certitudine, pentru ca inculpatul a continuat sa uzeze acelas procedeu. A fost ales in decembrie ca senator, insa a refuzat sa depuna juramantul, invocand motive medicale. Tribunalul a decis sa transfere totusi dosarul Inaltei Curti, e de presupus insa ca avocatii dlui Voiculescu vor contesta competenta instantei supreme la primul termen de acolo. Premierul Ponta, comentand potrivit propriilor spuse in calitate de jurist, considera ca au dreptate si dosarul va trebui retrimis de ICCJ la Tribunal.

Eu unul cred ca Tribunalul a procedat corect trimitand dosarul Inaltei Curti. Dl Ponta, jurist care va sa zica, spune ca nimeni nu poate fi si senator si nesenator. Sa ne uitam, insa, in Constitutie:

    "70 (1) Deputatii si senatorii intra in exercitiul mandatului la data intrunirii legale a Camerei din care fac parte, sub conditia validarii alegerii si a depunerii juramantului. Juramantul se stabileste prin lege organica.
    (2) Calitatea de deputat sau de senator inceteaza la data intrunirii legale a Camerelor nou alese sau in caz de demisie, de pierdere a drepturilor electorale, de incompatibilitate ori de deces."

Sublinierea mea. Textul Constitutiei foloseste, si in acest articol si in altele, doua expresii distincte apropo de ce inseamna "a fi senator sau deputat": "exercitiul/exercitarea mandatului" respectiv "calitatea de deputat sau senator". Calitatea de deputat si senator se obtine in urma castigarii unui mandat, in alegeri, decizie care e luata de BEC. Exercitarea efectiva a atributiilor de deputat sau senator e conditionata de validarea de catre Senat a mandatului si de depunerea unui juramant. Aceasta distinctie este, de altfel, prezenta si in alte situatii: suspendarea presedintelui inseamna ca acesta nu-si mai poate exercita mandatul, in schimb pierderea mandatului/calitatii de presedinte se face prin demitere, la referendum. La fel, regulamentul Camerei permite sanctionarea membrilor: acestia pierd temporar exercitiul mandatului si, separat (!), li se restrang tot temporar si drepturile ce tin de calitatea de deputat.

In fine, asta e interpretarea mea, e posibil ca judecatorii supremi sa considere ca situatia dlui Voiculescu este neclara. Si nu poate fi nicio indoiala ca este anormala. Asta nu inseamna insa ca nu exista o rezolvare a ei. Exista, scrisa negru pe alb, in legea privind statutul senatorilor si deputatilor:

    "Articolul 3. Juramantul
    (...)
    (4) Refuzul de a depune juramantul de credinta atrage de drept invalidarea mandatului, de care plenul Camerei ia act
".

De vreme ce e limpede ca asistam la un refuz - dl Voiculescu nu poate pretinde ca nu poate merge in plen sa spuna trei propozitii dupa ce tocmai a fost surprins la Viena povestind cu angajati ai trustului sau de presa - la fel de clara ar trebui sa fie si consecinta: invalidarea mandatului dlui Voiculescu.

Comenteaza pe Inventarul Stricaciunilor Politice








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4402 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Avem o circumscriptie fara senator? (Marţi, 8 ianuarie 2013, 15:59)

    Catch 22 [utilizator]

    Sa se vacanteze postul de senator si sa se faca alegeri in colegiu. Sau omul nostru securist sa depuna juramintul.
    PS: cum e posibil sa avem situatii nereglementate CLAR?
    • +13 (17 voturi)    
      parlamentul (Marţi, 8 ianuarie 2013, 16:06)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Catch 22

      sa-l mai citeze de doua ori pe urma sa-i retraga dreptul de senator...
      oricum, cred ca articolul este cat se [poate de clar, voiculescu este senator atata timp cat a fost ales si validat de bec, ca nu-si exercita inca functia , este o alta mancare de peste, de peste imputit... si cred ca se incalca si drepturile cetatenilor din acel sector, care nu sunt reprezentati in parlament...
      isi bate joc de alegatori...., ca de altfel ce face usl-ul de ani de zile prin intermediul si cu ajutorul tembeliziunilor acestui securist...
      • -6 (10 voturi)    
        Voiculescu ar castiga (Marţi, 8 ianuarie 2013, 17:03)

        Goriot [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

        ori de cate ori ar candida in sectorul 4 cu peste 50 la suta din voturi. Iii pot invalida mandatul, dar nu si dreptul de a candida sau de a fi ales.
      • -4 (6 voturi)    
        voiculescu vrea justitie corecta (Marţi, 8 ianuarie 2013, 17:20)

        soldepace [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

        si asa ar trebui sa si fie. de la cel mai mic la cel mai mare
        • -2 (2 voturi)    
          Mona, ce faci? (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 10:54)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui soldepace

          Cat mai dureaza sa-i numesti lui Domnu' Profesor un procuror sef de incredere ca sa nu mai aiba emotii la proces?
          • -4 (4 voturi)    
            :) (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 11:47)

            GabrielMihai [anonim] i-a raspuns lui Dianora

            daca nu stiai, draga Dianora, justitia e la mana lui base, d-aia avem asa de putina eficacitate in justitie, in comparatie cu alte state din UE
  • +14 (20 voturi)    
    Felix vrea sa puna catusele justitiei (Marţi, 8 ianuarie 2013, 16:00)

    Stefan Hontz [anonim]

    Romania este condusa de un Hot , un Mincinos si un Trantor. Mincinosul il apara pe Hot pe care deasemenea trantorul il sustine. Te mai miri de ce traim cum traim.
    • -7 (13 voturi)    
      Al 2-lea comentariu, la fel, pe un alt articol (Marţi, 8 ianuarie 2013, 16:42)

      GabrielMihai [anonim] i-a raspuns lui Stefan Hontz

      Te repeti amice, mai schimba placa
      • +6 (6 voturi)    
        Pai tu ce parere ai stimabile (Marţi, 8 ianuarie 2013, 18:32)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui GabrielMihai

        Ti se pare normal ca nen'tu Voiculescu sa-si dea demisia din parlament anul trecut ca sa-i fie trecut dosarul la tribunalul Bucuresti, dupa care in noua legislatura sa nu-si depuna juramantul ca sa nu se mai stie cine tre sa-l judece?

        Si in general, ti se pare normal ca cineva sa cumpere o firma de stat cu 30 de mil de euro in conditiile in care doar terenul pe care sta firma respectiva valoreaza ~ 150-200 mil de euro? Si dupa aia sa se fofileze in spatele juramantului din parlament pentru a scapa de judecata?

        Da' probabil ca'n mintea ta de telespectator antena 3 totul e un joc murdar al dictatorului nenorocit si a procurorilor lui care vor sa bage oamenii cinstiti la puscarie...
  • +9 (15 voturi)    
    Parlamentul se reuneste in 21 ianuarie (Marţi, 8 ianuarie 2013, 16:29)

    Gryphus [utilizator]

    daca Felix nu depune juramantul nici in 21 ianuarie, opozitia trebuie sa ceara invalidarea mandatului de senator pt ca e evident un refuz de a depune juramantul
    • -11 (11 voturi)    
      hmmm (Marţi, 8 ianuarie 2013, 16:44)

      GabrielMihai [anonim] i-a raspuns lui Gryphus

      Am o intrebare, voi mereu il criticati pe Ponta, sustine ca a plagiat, dar voi nu faceti acelasi lucru? Vreau sa spun ca tu si colegul tau Stefan Hontz, sunte doar niste copy - paste ... mai schimbati si voi placa ...
      • +6 (6 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 ianuarie 2013, 17:28)

        [anonim] i-a raspuns lui GabrielMihai

      • 0 (0 voturi)    
        revolta ghilimelelor (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 10:58)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui GabrielMihai

        Gryphus e prim ministru? Parca aici se fac niste comentarii, nu se candideaza la primele functii in stat. ... si parca plagiatul e una, iar reluarea unei teme e alceva.
  • -10 (14 voturi)    
    Sigur (Marţi, 8 ianuarie 2013, 16:31)

    GabrielMihai [anonim]

    Si marmota invelea ciocolata, justitia romana este condusa de base, cel mai mare contestatar al lui voiculescu, este si normal sa apara asemenea articole ..
  • +12 (14 voturi)    
    Daca Base ar conduce justitia in Romania (Marţi, 8 ianuarie 2013, 16:58)

    tigan2012 [utilizator]

    Nu-l iubesc pe Base, insa, daca ar conduce cu adevarat justitia in Romania, asa cum spunea cineva pe aici, atunci Tonta, Varanul si Gashka lor ar fi de ceva vreme in compania lui Bombo.Sau nu?
  • +1 (3 voturi)    
    Un abuz al justitiei in cazul lui Voiculescu (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 9:37)

    predatora [utilizator]

    Nu se poate explica altfel mutarea dosarului la ICCJ
  • 0 (4 voturi)    
    asa sunt tratati de justitie adversarii lui Basesc (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 9:54)

    predatora [utilizator]

    Am vazut cum a u fost tratati romanii care au votat suspendarea!!!! Au fost chemati la Parchet!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • -3 (3 voturi)    
      Bietul Dragnea! (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 11:02)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui predatora

      .. Nici o frauda electorala nu mai poti organiza in tara asta, de raul justitiei! Apropo, unde au disparut vreo 3 milioane din alea rasnumarate de USL in vara? ... ca numarul de electori vad ca ramane constant si sub sceptrul lui Stroie la administratie .... s-or fi intors in lumea umbrelor de unde au venit?
      • -1 (1 vot)    
        REA VOINTA (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 12:35)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        Chiar credeti cà existà 18 milioane de alegàtori (faimoasele liste)?
        Adicà populatia totalà este de 22 de milioane?
        Cind se vor publica rezultatele recensàmintului, và invit sà và cereti scuze.
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 11:46)

    GabrielMihai [anonim]

    si-a dat demisia din senat pentru ca nu i-a fost acceptata o lege prin care voiculescu cerea reducerea tva-ului la alimentele de baza, un lucru bun pentru populatie, spun eu