Observatii despre un procuror si stenogramele lui

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 23 octombrie 2012, 14:03 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Cazul stenogramelor cu Traian Basescu, Elena Udrea si Dorin Cocos nu pare altceva decat rezultatul actiunilor unui procuror care a stiut mereu sa se evidentieze la momentul potrivit. Despre Marian Drilea presa a scris, la inceputul lunii septembrie, ca vaneaza postul de sef la Departamentul National Anticoruptie si ca este sustinut de premierul Victor Ponta, amandoi avand o pasiune pentru raliuri. Drilea a negat, cu argumentul ca nu-l cunoaste. Intr-un interviu pentru EVZ, procurorul a mai spus: "Niciodată nu m-a interesat şefia parchetelor. Nu m-a interesat, nu-mi doresc. Dimpotrivă, în momentul de faţă îmi doresc să plec din ţara asta cât mai departe". Procurorul are o cadere de memorie. Prin 2005, doar impresia proasta lasata l-a impiedicat sa ajunga sef.

Marian Drilea era, in urma cu sapte ani, in razboi cu sefii ierarhici din Brasov. Puterea se schimbase de cateva luni. Pentru tanarul procuror, este o buna ocazie sa se remarce. Trimite un memoriu ministrului Monica Macovei in care-si prezinta viziunea despre reforma in sistem. Vezi detalii aici

O face dezinteresat sau cu un anumit scop? Potrivit presei locale, Drila se deplaseaza la Bucuresti unde are o discutie cu Macovei. Presei i-au scapat atunci cateva detalii cheie. Conditiile absurde ridicate pentru a obtine o functie si impresia proasta lasata l-au obligat sa se intoarca la Brasov, tot ca simplu procuror. Macovei era in cautare de magistrati tineri si dornici sa schimbe sistemul, dar nu paria pe dubiosi cu jeep. Potrivit unor surse din sistem, Drilea fusese cercetat, la fel ca Ponta, din cauza unor sponsorizari suspecte primite la competitiile de raliu, insa dosarul fusese inchis cu neinceperea urmaririi penale.

Evident ca Drilea si-a dorit multe de la viata, altfel nu s-ar fi zbatut atat. Chiar daca n-a obtinut o functie mai grasa, CV-ul sau raporteaza o avere frumusica pentru un bugetar fie el si magistrat: "Drilea a absolvit Facultatea de Drept din cadrul Universitatii "Lucian Blaga" din Sibiu, in 1996 si si-a sustinut doctoratul la Chisinau. In 14 ani de magistratura, el a acumulat o avere de invidiat: sase terenuri, dintre care patru situate intravilan in Brasov si Vulcan, trei apartamente in Brasov in suprafata de 225, 200, respectiv 60 metri patrati, o casa si un BMW X5. Anul trecut a vandut un imobil si un teren cu 60.000 de euro, respectiv 587.000 de lei. "

Procurorul a avut rabdare iar soarta ii surade iarasi in 2010, cand ii pica in mana dosarul Motorina, anchetat fiind seful fiscului, Sorin Blejnar, suspectat ca favoriza grupari infractionale specializate in evaziune cu produse petroliere. Norocul vine cu un bonus: pe mandatele de interceptare obtinute in 2010 pe numele lui Blejnar se mai aud cateva voci interesante.

Procurorul le retine la dosar, just in case, chiar daca nu par sa aiba legatura cu cauza. Vocile pot fi, la o adica, mina de aur, deoarece ele apartin lui Traian Basescu, Elena Udrea si Dorin Cocos. Intre timp, scena politica se schimba radical iar atotputernicii zilei, inclusiv cei din stengorame, ajung in opozitie iar Traian Basescu la un pas de suspendare. Pretul aurului se dubleaza iar procurorul Drilea isi face din nou avant catre Bucuresti.

In iulie 2012, CSM aproba detasarea lui Drilea ca formator la Institutul National al Magistraturii. Drilea finalizeaza rechizitorul in dosarul Blejnar pe 31 august. In presa apar primele informatii din dosar inainte ca dosarul sa devina public prin trimiterea la instanta. Pe 6 septembrie, seful DIICOT, Codrut Olaru, sesizeaza inspectia judiciara de la CSM, deoarece informatiile din dosarul nu puteau pleca decat din doua locuri: de la procurorul de caz sau de la seful ierarhic superior care avea rechizitorul pentru confirmare.

Activitatea lui Drilea la Bucuresti ca formator la INM incepe la 1 septembrie. Un prim pas catre Capitala este facut. Intre timp,  presa scrie ca fostul ministru al justitiei, Titus Corlatean (PSD) i-ar fi propus lui Drilea functia de sef la DNA. Insa si de aceasta data Drilea are ghinon. Cand sa faca si pasul doi, Corlatean este inlocuit din functie pe 25 august cu Mona Pivniceru iar functia de sef se indeparteaza din nou.

Nu e clar de ce stenogramele cu Basescu, Udrea si Cocos aparute astazi nu au iesit inca din septembrie. Desi neaga vehement, greu de crezut ca procurorul este strain de aceasta scurgere de informatii. Seful sau, singurul loc unde se mai afla rechizitoriul pentru confirmare, nu parea sa aiba vreun interes sa le xeroxeze. El, in schimb, avea.

Profilul procurorului care a instrumentat dosarul Motorina nu dimineaza cu nimic gravitatea acuzatiilor aduse sefului fiscului, nici ceea ce rezulta din stenograme. Discutiile lui Blejnar cu Traian Basescu si Elena Udrea sunt benigne. Insa din dialogul cu Dorin Cocos, sotul Elenei Udrea, are o relevanta aparte. Din el aflam mai multe decat din toate celelalte.

Asadar un particular, om de afaceri, intretine o relatie cordiala cu seful fiscului. Blejnar este cel care suna, nu invers, detaliu semnificativ pentru pozitia de subordonare in care se plaseaza acest personaj  acuzat ca patrona grupari specializate in evaziune fiscala. Cocos il trateaza cu glumite de smecheras de cartier: "uite, recunosc, mananc la un restaurant fara bon fiscal". Seful fiscului se prinde in hora: "Spune unde si venim". Sotul Elenei Udrea se dovedeste un bun cunoscator al jupanilor de la fisc, cel putin asta reise din replicile sale: "Nu, lasa, nu mai spun, ca tu trimiti pe nenorocitul ala de Stelica sa-i inchida. Ce faci tata?".

Cand un om de afaceri se adreseaza sefului fiscului cu "Ce faci, tata?" si este apelat de acesta din pozitia ghiocel ne putem imagina orice. Putem intelege cine l-a tinut in functie, pe ce criterii efectua controale, aplica sanctiuni sau inchidea ochii si de ce coruptia din sistem a explodat. Din cele trei steograme, cea mai relevanta este si cel mai putin dezbatuta.

Restul sunt detalii pe care le cunoaste cel mai bine fostul sef de cabinet al lui Blejnar, Codrut Marta, disparut din peisaj la cateva saptamani dupa instalarea guvernului Ponta. Marta era cunoscut drept cureaua de transmisie, persoana de legatura cu unii oameni de afaceri si politicieni dusi la Monaco pentru distractie, curve, dezmat, toate pe bani grei. Apropo, cum de nu citim interceptari cu Marta si selecta clientela de la Monaco? ​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11754 vizualizari

  • -24 (46 voturi)    
    ok, sa-l spanzuram pe vinovat (Marţi, 23 octombrie 2012, 14:12)

    Colonel [utilizator]

    Dar apoi sa ne ocupam si de mincinosul sef al Romaniei care nu il cunoaste pe Blejnar.
    • +35 (47 voturi)    
      Lasă-l pe Ponta în pace... (Marţi, 23 octombrie 2012, 14:21)

      meioza [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      Ăla o să mintă și mort...
      • -26 (34 voturi)    
        Ponta cu ce a mintit ? (Marţi, 23 octombrie 2012, 14:40)

        Colonel [utilizator] i-a raspuns lui meioza

        arata-mi dovezi de minciuna clara, precum asta cu Blejnar la Basescu. Nu teorii ca a zis ... si am interpretat ca ... si el de fapt zicea altceva.
        • -20 (32 voturi)    
          hai, lasati galceava, mai interesant e Tapalaga (Marţi, 23 octombrie 2012, 15:44)

          Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Citesc cu atentie tot ce iese din pana lui pentru ca asa aflu care-i treaba la basisti.
          Pai, acum e incurcata...nici ei nu stiu sigur ce se intampla.
          Asa este si articolul de mai sus...un ghiveci amestecat.
          Mai intai face praf, preventiv, imaginea procurorului implicat.Doar din condei, este facut un fel de gangster fara scrupule.
          Ca a ajuns formator la Institutul National al Magistraturii...asta este nimic pentru don Tapalaga....formator!
          Apoi, tot preventiv, identificam convorbirile ca "benigne", adica nevinovate......oare?
          Pai nu sunt chiar nevinovate....zugravesc un stat corupt si mafiot pana sus la varf.
          Dovedesc , daca mai era nevoie, ca Basescu minte fara sa clipeasca...etc.
          Ce am aflat?
          Ca nici basistii nu stiu ce lucratura e asta, a cui, pentru cine, a lor sau a dusmanilor...
          Nasol.
          Pana acum stenogramele foloseau clar cuiva, stiam cine le arunca pe piata si pentru ce. Erau "ai nostrii" si stateam linistiti zambind satisfacuti.
          dar acum.....ce dracu' se intampla?
          • +21 (25 voturi)    
            pana acum.. (Marţi, 23 octombrie 2012, 16:43)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

            pana cum ne bucuram cand auzeam ca mai exista si procurori care isi fac meseria. acum ne aducem aminte de reteaua lui Voicu si motivul pentru care a pierdut Nastase alegerile..
            daca ar fi toate stengoramele ca aia dintre base si blejnar am trai mai bine ca elvetienii.
            • -5 (19 voturi)    
              intre Basescu si Blejnar pe care nu-l cunostea? (Marţi, 23 octombrie 2012, 16:54)

              Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Dupa un an de la convorbirea respectiva (in care i se adresa pe numele mic) Basescu declara ca habar nu are cine este Blejnar asta....
              Ca in Elvetia zici?
              • +6 (8 voturi)    
                Cam subtirel dosarul... (Marţi, 23 octombrie 2012, 20:01)

                Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                ...daca singurul argument este folosirea numelui mic
          • +3 (9 voturi)    
            Iar te bagi in seama mercenarule? (Marţi, 23 octombrie 2012, 16:59)

            Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

            ?
          • +2 (6 voturi)    
            haha ! (Marţi, 23 octombrie 2012, 18:42)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

            iete cine nu pricepe !
            mai draga, asta este din catogoria fum si ceata.
            noi toti furam, noi toti minitim, toti suntem romani !
            cu cashulili pi frunti !

            adica, nu mai dati doi bani, romani, pe inregistrari ca... e trucate ! :))

            domnu' precurore sa plece !
            poate'i da un loc de munca latifundiarul din madagascar. pe plantatie ! :))
          • +2 (4 voturi)    
            In ce onsta minciuna? (Marţi, 23 octombrie 2012, 20:59)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

            Tot aud de asta, dar nimeni nu mi-a argumentat-o
            • -3 (5 voturi)    
              brusc va lasa inteligenta....... (Miercuri, 24 octombrie 2012, 9:22)

              Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

              Din stenograme reiese ca Basescu, nu numai ca-l cunostea pe Blejnar, dar "lucra" serios cu el (evident, contra coruptiei si pentru fericirea neamului)...
              De ce, dupa un an, cand Blejnar a picat nasol, Basescu s-a spalat pe maini de el?
              Imaginile reluate de posturile nebasiste sunt teribil de edificatoare.
              Sunt reluari dupa TVR, acel TVR unde se simtea bine, la acea vreme, Basescu.
              Basescu insista sa ne convinga de lipsa oricaror legaturi intre el si personajul picat, accidental, in dizgratie.....
              Basescu?
              Ala care se jura ca el nu minte niciodata !!!!!!
              L-am vazut cu cata inocenta, cu ce fata, cu ce convingere ne minte privind in obiectivul camerei video......
              Si, evident, nu mai avem nici o incredere in el (cei care o mai aveati...).
              Antena 3, postul vostru favorit, a pus una langa alta secvente in care marinarul a mai mintit la fel...( cu demisia in 5 secunde, cu criza care nu vine, cu salariile si pensiile care nu sunt amenintate de nimic....)
              Ce vreti mai mult?
              Si astea sunt justificate de pixelul albastru?
              In asta "onsta" minciuna....
              • 0 (0 voturi)    
                Incerc sa profit... (Miercuri, 24 octombrie 2012, 20:26)

                Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                ...de inteligenta celor cu acces la net. Recunosc ca m-ar ajuta o precizare mai exacta a detaliului din stenograma care defineste gradul de apropiere sau de cunoastere dintre cele doua personaje.
                Pur si simplu, citind textul mi-e greu sa afirm cat de bine se cunosc cei doi.
                La posturile de televiziune romanesti nu pot apela.
                Sunt de acord ca razgandirea in privinta demisiei a fost nedemna. Atitudinea din acele momente si-a invocat-o dealtfel si presedintele ca pe o greseala, desi din alt punct de vedere.
                Neacceptarea crizei ar fi greu sa treaca drept minciuna, cata vreme se refera la evenimente viitoare, necontrolate de autorul predictiei. Ar fi ca si cum am acuza de minciuna un meteorolog. Si majoritatea agentilor de bursa ar trebui sa intre in puscarie, in acest caz. Eroarea profetiei da, e evidenta si poate fi taxata drept neprofesionalism. Sunt si circumstante atenuante, date de ambiguitatea expertilor in acele zile.
                Nerealizarile economice de asemenea consider ca trebuie tinute minte si taxate, comparandu-le cu solutii viabile pe care, insa, nu le-am vazut inca.
              • 0 (0 voturi)    
                Completare la comentariul anterior (Miercuri, 24 octombrie 2012, 20:41)

                Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                Undeva mai sus se identifica drept dovada a relatiei dintre cei doi folosirea numelui mic.
                De ce ignor argumentul acesta: din cauza experientei personale.
                Mi se intampla sa vorbesc la telefon cu zeci de persoane zilnic. Pe mai mult de jumatate din acestea nu le cunosc.
                In majoritatea cazurilor folosesc adresarea protocolara numai pentru ca asa aleg, si adesea fara reciprocitate de la celalalt capat al firului. Nu ma leaga nimic de persoana care imi vorbeste, relatia este numai institutionala; totusi, accept sa fiu apelat pe numele mic si mi s-ar parea absurd sa cer altceva. In schimb eu trec la familiarism numai cand implicarea e la nivel personal.
                Acum, il stim cu totii pe presedinte. A tutui pe oricine cand are chef e in firea lui. Posibil, defect profesional, caci in tinerete am inteles ca era mult mai timid. A face din apelativul "Sorine" un caz de incalcare a regimului circulatiei documentelor mi se pare exagerat, fara a incerca sa protejez pe nimeni.
                Consider ca avem lucruri mai importante de facut decat sa ne risipim energia identificand soparle.
        • +10 (12 voturi)    
          minte la fiecare respiratie (Marţi, 23 octombrie 2012, 17:45)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          tonta a spus intr-un interviu ca nu-l cunoaste pe procurorul in cauza. La televizor i-am vazut pe amandoi filmati mergand umar la umar si foarte veseli, cu tricouri la fel, la un raliu pe undeva prin tara, cred. Nu pot sa-ti dau mai multe detalii pt. ca nu i-am dat atentie. Interviul/ declaratia (ce-o fi fost) il poti gasi mai usor, a fost zilele trecute, fraza era: "nu-l cunosc pe procurorul in cauza". poti sa cauti cu aceste cuvinte cheie.
          Poate esti colonel si ai anumite atributii, dar nu pot sa cred ca nu-ti este lehamite de ceea ce faci.
        • +6 (8 voturi)    
          Cuvantul minciuna... (Marţi, 23 octombrie 2012, 20:00)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          ...ar trebui justificat, in cazul de fata. Pana acum am auzit numai speculatii.
          Un exemplu de neadevar spus de premier este returnarea catre Parlament a legii energiei de catre presedinte, care nici nu o primise.
          Am putea crede ca a fost gresit informat. Sa luam un alt exemplu: Asigura ca nici nu concepe sa nu reprezinte Statul la Bruxelles, ia masuri ca presedintele sa nu aiba la dispozitie mijloc de transport, iar odata ajuns acolo declara ca se astepta sa-l vada pe seful statului prezent, dar cum acesta nu a aparut, se va sacrifica el si va participa la sedinta.
          Sau: Se angajeaza la Bruxelles ca va respecta decizia CCR privind cvorumul la referendum, dupa care ajuns in tara declara ca nici vorba sa promita respectarea unui prag electoral.
          Lista e prea lunga si e reala. Speculatiile ridicate pe seama acestor stenograme sunt deocamdata fantezii. Ion Cristoiu, cu stilu-i binecunoscut, le explica si rolul: http://www.evz.ro/detalii/stiri/ROMNIA-LUI-CRISTOIU-Traian-Bsescu-n-postura-celebrului-gentleman-cu-urechile-turtit-10.html
        • 0 (0 voturi)    
          Sunt prea multe (Miercuri, 24 octombrie 2012, 23:14)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Una ce mi-a placut: Nu mai sunt bani de pensii si salarii pentru ultimile 45 zile din an. Nu le-a prevazut Boc in buget.
    • +25 (35 voturi)    
      de acord (Marţi, 23 octombrie 2012, 14:24)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      sa ne ocupam insa si de criminalul ilici. propun sa ne ocupam de ei in ordine cronologica, pentru ca asa mi se pare corect si cinstit, mai ales ca ilici teoretic are mai putin timp la dispozitie sa mai dea socoteala.
      • -17 (23 voturi)    
        scoate stenogramele cu Ilici (Marţi, 23 octombrie 2012, 14:39)

        Colonel [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Demonstreaza-ne ca si-a batut joc de noi si ne ocupam si de el.
        • +29 (31 voturi)    
          Stenograme??? (Marţi, 23 octombrie 2012, 14:58)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Pai astea sunt adevarurile inconstestabile, stenogramele? Dar de realitatea surprinsa in direct de camerele de luat vederi?

          http://www.youtube.com/watch?v=Cbe3VSlAOTI

          Vezi pe la secunda 21-22:
          "Va multumesc inca o data tuturor pentru ceea ce ati demonstrat si in aceste zile: ca sunteti o forta puternica cu o inalta disciplina civica, muncitoreasca, oameni de nadejde si la bine dar mai ales la greu", etc
          Am incercat sa iti redau prima stenograma, sper ca esti multumit.
          • -5 (7 voturi)    
            si ce te face sa crezi (Marţi, 23 octombrie 2012, 16:12)

            Colonel [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            ca sunt impotriva mineriadelor ?
            • +2 (4 voturi)    
              atunci clarificati-va pozitia (Marţi, 23 octombrie 2012, 17:29)

              codo [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              formuland clar cine sunteti "voi"
              "Demonstreaza-ne ca si-a batut joc de noi, securistii, si ne ocupam si de el"
            • +1 (3 voturi)    
              cu intrebarea asta (Miercuri, 24 octombrie 2012, 10:26)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              te-ai clasificat singur ce hram porti si ce politica iti place.
          • 0 (0 voturi)    
            Eu credeam... (Miercuri, 24 octombrie 2012, 20:57)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            ...ca e vorba de Vladimir Ilici.
            In privinta d-lui Iliescu, pe care il respect ca om politic, ar fi greu sa mai cerem a se dovedi ceva.
            Prima oara am fost dezamagit cand a aprobat executarea celui care l-a precedat in functie, anuland astfel sansele de aflare a multor din secretele importante.
            Ulterior, seria de tentative de justificare a greselilor propriului regim m-a convins de fragilitatea pe care un spirit liber-cugetator afiliat politic o capata in fata deviatiilor de la moralitate.
            Totusi, consider ca reprezinta un varf al profesionalismului pe care-l putea naste clasa noastra politica posbelica. Atat s-a putut, adversarii nu au fost in stare de mai mult.
            Nu m-as grabi sa afirm ca "ma ocup" de el, nici chiar polemic vorbnd.
            • 0 (0 voturi)    
              Foarte rau (Miercuri, 24 octombrie 2012, 23:01)

              nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

              Foarte rau ca il apreciezi chiar si ca si "om politic".
              E normal sa fii "bun politician" daca stai pe cadavre: Ceausestii si apoi victimele mineriadelor. Asta asa, de antrenament...

              Ceilalti "nu au fost in stare de mai mult"... mare prostie... normal ca dupa ce il vezi ca e in stare de orice nu te mai pui cu el... e greu sa te pui in pielea personajelor, dar fii sigur ca nu ai fi riscat multe in perioada aia impotriva lui.
              • 0 (0 voturi)    
                Ceea ce nu e o scuza. (Joi, 25 octombrie 2012, 21:41)

                Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

                Ar fi naiv ca cineva sa aiba pretentia ca adversarii sai sa lupte dupa reguli unanim acceptate.
                Ceea ce sunt obligat sa respect sunt profesionalismul, seriozitatea si lipsa ambitiilor materiale. Abilitatea sau stiinta politica pot fi apreciate numai de cei din aceeasi tabara. Ceea ce regret este ca toate aceastea sunt puse in slujba unui Big Brother strain de valorile in care cred.
                Chiar avand opinii diferite, consider ca ar fi o greseala sa i se minimalizeze calitatile.
                Inclin sa cred ca prima victima a lui Ion Iliescu este chiar Ion Iliescu. Din punctul acesta de vedere il compatimesc. Cand cineva cu constiinta afectata de decizii insangerate nu mai are cui sa ceara iertare, unica solutie ramasa e renuntarea la constiinta.
                Asta e problema domniei sale. Pentru ceilalti, ramane ca cine are ochi de vazut sa vada, iar cine are de adaugat o caramida la constructia societatii, sa o adauge, fie si sub forma unei opinii pe forum. In lumea celor 70 de procente, nascuta din epoca unanimitatii, trebuie sa ne inarmam cu si mai multa rabdare ca sa o scoatem la capat.
      • +13 (13 voturi)    
        greşeşti! (Marţi, 23 octombrie 2012, 15:12)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Eu cred că trebuie să ne ocupăm de toţi în egală măsură!
    • +27 (31 voturi)    
      Salut Colonele! (Marţi, 23 octombrie 2012, 14:36)

      Rasmus [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      Welcome back! cat e norma astazi? :)
      nu am mai vazut Mazeta la lucru, e in concediu?
    • +22 (28 voturi)    
      sigur ca da (Marţi, 23 octombrie 2012, 14:46)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      da puisor, te stim! tot asa indignat erai si cand presedintele a spus la el in masina "tiganca imputita" si ai tacut malc atunci cand Becali a ajuns stindardul PNL-ului :)

      ps: tot cu 50 de lei pe zi va plateste?
      • +2 (18 voturi)    
        nu inteleg (Marţi, 23 octombrie 2012, 14:59)

        ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

        vad ca-ti amintesti ce-a afirmat basescu. si unde. mai tii minte cum de-am aflat?
        o rugase frumos pe ziarista sa-i imprumute telefonul. parca asa a fost. nu?
        • +3 (5 voturi)    
          nu ma mira ca nu intelegi (Marţi, 23 octombrie 2012, 22:07)

          Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui ioan16

          1. sigur..iar ziarista il rugase frumos si cu respect pe presedintele tarii sa raspunda la niste intrebari?

          2. iar ala care a fost carat de Becali in portbagaj a cerut el sa fie inghesuit acolo
          • -1 (7 voturi)    
            scuze, ai dreptate (Miercuri, 24 octombrie 2012, 8:29)

            ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

            scuze, ai dreptate, mi-am amintit.
            ziarista il sechestrase pe presedinte si-l supusese torturii...
            despre becali, ce sa zic? bin laden a organizat atentate. e rau, nu? iar attila aproape a distrus imperiul roman. iar stalin a omorat milioane de oameni. dar ce legatura are asta cu basescu? citeste cu atentie, eu despre basescu vorbeam.
            • -1 (3 voturi)    
              despre atentie (Miercuri, 24 octombrie 2012, 10:42)

              Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui ioan16

              mie mi-e clar ca atentia ta este reglata pe Antena 3. de ce mi-as pierde timpul cu o gasca al carei singur program este "JOS" ?

              "jos" este un program pentru oi. multumesc, nu servesc asa ceva!
              • 0 (0 voturi)    
                uite ce nu servesti. (Miercuri, 24 octombrie 2012, 12:18)

                ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

                cine nu striga "jos usl/ponta/antonescu/voiculescu/etc", indiferent ce zice, cu ce argumente, sau despre ce e vorba - greseste. asta e judecata ta.
                iti pare ca ti-am atacat presedintele, nu mai conteaza daca am avut punctual dreptate sau nu. nu mai conteaza c-am laudat usl-ul sau n-am vorbit de el, nu mai conteaza nimic.
                atentia mea e la inaltime. m-am referit mereu la comentariul anterior, sau la o parte a lui, despre care am avut ce sa zic. unde n-a fost cazul, sau am fost de acord cu el, am tacut.
                dar tu? imi zici de becali? nu ma intereseaza, n-am vorbit deloc despre el. de antena 3? la fel. n-am discutat asta. "jos" basescu/sau altcineva, nici la asta nu m-am referit.
                dar per total ai dreptate..
  • +14 (18 voturi)    
    sa ne ocupam...de cine? (Marţi, 23 octombrie 2012, 14:46)

    nedumeritul [utilizator]

    In curand nu ne vom mai putea ocupa de nimeni si nimic….USL demonteaza cu grabire putinele elemente care asigurau transparenta si trasabilitatea intamplarilor din tara.Fara trasabilitate nimeni nu poate fi investigat,dovedit si pedepsit dca a facut o ilegalitate.Atitudinea lor de a nu lua in seama si pune in aplicare hotarari definitive arata clar acest lucru….
    Pe vremea PSD-ului procuratura refuza sa-mi inregistreze o sesizare,politia refuza sa-mi inregistreze o reclamatie(atrebuit sa o trimit prin posta)....vremurile acelea par a se intoarce....
  • +10 (12 voturi)    
    de ce nu apare Marta?! (Marţi, 23 octombrie 2012, 15:10)

    corvus coraX [utilizator]

    Poate pentru că era agent sub acoperire (SRI?) pus să-l aibă sub lupă pe Blejnar, poate era şantajabil şi l-a dat în gât pe Blejnar cu preţul "dispariţiei". Blejnar a declarat că avea încredere în Marta 100% (asta şi după ce aflase cu ce se ocupa madam nevasta lui Marta). În asftel de joburi nu există prietenii, probabil şi Blejnar ştie asta, afirmaţia despre încrederea în Marta fiind doar o perdea de fum.

    De ce au apărut stenogramele doar acum? Pentru simplul fapt că se apropie alegerile. Foarte probabil că există altele şi mai şi. Când te bazezi pe cocoşi şi găini blonde, nu se poate să nu dai chix la un moment dat. Totdeauna rămân urme, nu pot fi şterse toate. QED
  • -2 (18 voturi)    
    Ce frumos ... (Marţi, 23 octombrie 2012, 15:18)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... domnul Tapalaga scrie un articol frumos in care pune doar ce ii convine (ca de obicei) si interpreteaza totul in pofida evidentelor.

    Dar ce sa vezi ... de exemplu despre partea cu judecatorul ICCJ care vorbea despre "nasul din sufletul nostru" nu zice absolut nimic. Daca, in loc de un judecator basist care l-a scapat pe Basescu de un dosar de spalare de bani, ar fi fost altcineva (sa zicem un senator pe nume Voicu de la PSD, asa ales la intamplare) sarea domnul Tapalaga si scria un eseu si mai frumos despre "mafia" politica din spatele USL. Nici partile in care domnul Basescu ordona anchete fiscale impotriva unui avocat cu care a avut o altercatie sau partea in care dl Blejnar acorda o deosebita atentie verificarilor de la Antena 3 nu sunt relevante pentru dl Tapalga.

    Asa ... de vina e procurorul care a scapat stenogramele ca deh, e prea ambitios si prea putin basist si Dorin Cocos care oricum nu mai e chiar asa de important, el si cu doamna Udrea dormind in ultima vreme in camere separate (informatie pe surse!!!).
    • +2 (2 voturi)    
      Dl. Tapalaga a deschis discutia (Marţi, 23 octombrie 2012, 20:57)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Comentariile pot adauga elemente noi. Din pacate, cele mai multe sunt insinuari lipsite de argumentatie. Ambitia procurorilor nu e neaparat de condamnat. Lipsa integritatii sau a competentei, insa, este. Spre nenorocul nostru, ne lovim tot mai mult de aceasta din urma, la cel mai inalt nivel.
      • +2 (4 voturi)    
        Stenogramele erau bune...acum nu mai sunt? (Miercuri, 24 octombrie 2012, 9:33)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        Luni de zile am protestat aici, pe Hotnews, impotriva aparitiei in presa a inregistrarilor unor comvorbiri telefonice.
        Procedeu mai murdar, in lupta politica, nu exista...(poate doar fotografi din intimitatea dormitorului...).
        Dreptul oricui la confidentialitatea vietii sale este calcat, cu nesimtire, in picioare.
        Ca se asculta telefoanele intr-o veselie....treaca mearga.
        Cu mandate date pe banda rulanta fara justificari, cica folosesc la aflarea adevarului in cauze penale.
        sa zicem (desi dosare bazate doar pe asa ceva mie mi se par niste aberatii), dar de ce se permite iesirea lor "pe piata"?
        Nu numai ca procurorilor sau judecatorilor " le scapa" inregistrarile...dar, sunt sigur de asta, ele sunt lansate programatic, strategic chiar de ei.
        Serviciile secrete? Miroase de la o posta amestecul lor in mizeria asta.
        Suntem un stat mafiot, politienesc, abuziv...
        Acum ca sunt implicate niste personaje basiste (cu titularul in frunte)...sare in sus Tapalaga, EVZ, CSM-ul, toti !
        Dar pana acum , la protestele mele, primeam doar replica "dar ce ai de ascuns, de nu accepti sa fi inregistrat?"
        Ipocritilor !!!!!!!!
        • 0 (0 voturi)    
          para-tematic... (Miercuri, 24 octombrie 2012, 10:58)

          likurici [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          ...dar in acelasi registru:
          ...cum se face ca dupa ce un accident /sau alt eveniment are loc, concomitent cu cei care trebuie sa intervina,ajunge si presa? nu ca asta ar fi un lucru rau,insa se pare ca ''scurgerea'' e un sport national...
        • -1 (1 vot)    
          Modul in care sunt dezvaluite fapte reale... (Miercuri, 24 octombrie 2012, 19:53)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          ...nu ii scuteste pe autorii faptelor de raspundere. La fel, continutul documentelor nu il scuteste de raspundere pe cel care le-a manipulat. Sunt evenimente diferite. Investigatia poate continua pe ambele piste.
          Ipocrizia apare atunci cand, punandu-se in evidenta greseala unei parti, se incearca protectia celeilalte.
  • 0 (0 voturi)    
    dom'le (Marţi, 23 octombrie 2012, 18:38)

    nash pandelica [utilizator]

    io'i urez calatorie sprincenata si vant din pupa !
    cu cat mai departe, cu atat mai bine..
    vaya con dios, amigo !
    • 0 (0 voturi)    
      in corabie cu totii (Marţi, 23 octombrie 2012, 22:09)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      eu i-as urca in corabia asta si pe alde Felix, Ponta si Antonescu ( si Becali si Diaconescu)
  • -1 (5 voturi)    
    d-le tapalaga... (Miercuri, 24 octombrie 2012, 7:31)

    laurentiucat [utilizator]

    si de nasul nostru al tuturor, adica mai ales al dvs...ce ne mai puteti spune? de judecatorul de la csm care banuiesc ca e mai mare in grad decat procurorul ala, ce opinie aveti? cati or mai fi ca el in justitie? ca basescu a numit procurori si judecatori cati toti presedintii dinaintea lui...
    • 0 (0 voturi)    
      judecatori si procurori (Miercuri, 24 octombrie 2012, 12:39)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

      adica mgistrati, devin dupa un examen.
      basescu o fi numit multi, dar don dottore di catania, prin mila lui ilici si'a varanului, prim menistru, se vaita ca tot sunt putini.
      au amanat implementarea codurilor din lipsa de magistrati.
      ca cica n'ar fi fost prevazuti de boc in buget.

      un ban prevazut in buget, nu'i un ban in seif.
      nu inseamna ca'l ai.
      bugetul prevede venituri si cheltuieli.
      ca sa cheltui, adica sa platesti lefuri la magistrati, sa le creiezi conditii de munca, trebuie sa ai si niste venituri.
      d'aia sunt rectificarile bugetare, sa se actualizeze atat veniturile cat si cheltuielile, in functie de faptic.

      daca, la procesele economice, s'ar face si niscai confiscari si amenzi, s'ar crea si niste bani pentru magistrati, curti de diferite rangurif.
      un procentaj din amenzile penale, din confiscarile de avere, evaziune fiscala, hotarate in tribunal, sa revina ministerului justitie si csm.

      si, nu in ultimul rand, daca se lauda cu succese economice, cel mai cinstit guvern, inseamna ca nu are a se plange ca n'are venituri, aaaa ?!
      • 0 (0 voturi)    
        ups... (Miercuri, 24 octombrie 2012, 15:16)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        pi ce mai trebe sa faca tonta? n-ati reformat voi justitia...?
        deocamdata intrebam care e treaba cu telefoanele
        judecatorului de la csm catre blejnar.
        puteam sa intreb si de ariton, de toader, de elena udrea,...da sa vedem ce raspuns primesc...////(editat de HotNews.ro)