Cineva sa-i opreasca pe ei. Pe Antonescu, Ponta, Iliescu, CTP

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 15 august 2012, 20:45 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Presedintele interimar Crin Antonescu merita suspendat pentru presiunile inadmisibile exercitate asupra Parchetului. A cere explicatii in regim de urgenta Parchetului pentru un sir de anchete justificate, asupra carora nu planeaza nici o suspiciune credibila de abuz, reprezinta o forma clara de interventie in mersul unor anchete penale. Voi comenta mai jos cateva aberatii emise de Crin Antonescu, Victor Ponta, Ion Iliescu, CTP si trompetele de la Antena 3.

Aberatia 1:  Prin aceste anchete poporul e intimidat sa mai voteze.
Prin aceste anchete este descurajat furtul in masa petrecut in mod evident prin prezente record de 200% la vot, prin numeroase cazuri de vot multiplu. Aceste fraude se vad de la Washington, care a solicitat in mod explicit, prin emisarul special Philip Gordon, anchetarea ilegalitatilor in masa. Cine a votat legal pentru demiterea lui Traian Basescu nu are motive de ingrijorare. Oamenii nu sunt anchetati pentru cum au votat, ci sunt intrebati daca au semnat de mai multe ori, daca li s-au oferit bani etc pentru a merge la vot in cazul in care CNP-ul lor apare de mai multe ori pe listele electorale. Vin alegerile generale peste trei luni, iar practicile de furt electoral pe scara larga experimentate la referendumul pentru demiterea presedintelui trebuia inhibate atat in randul politicienilor cat si in randul cetatenilor. Altfel, adio democratie si alegeri libere.

Aberatia 2. Anchete in masa ca pe vremea comunistilor
Aici e simplu. Avem de-a face cu anchete in masa deoarece s-a furat in draci la referendum. Romania postdecembrista a mai vazut anchete in masa: vamesi, politicieni, functionari, politisti. Cum ar fi sa cerem oprirea ancehetelor si in cazul lor? Dupa logica unor Antonescu sau CTP  ar terbui oprite deoarece bietii oameni nu vor mai indrazni sa se faca vamesi, sa candideze sau sa devina politisti. Cum poti compara anchetele de azi, petrecute in cadrul perfect legal, in baza unor sesizari legitime, cu anchetele arbitrare din anii 50? Atunci te legau, te bateau pana lesinai si dupa aia te intrebau ce-ai facut. Acum te intreaba ce-ai facut, nu te leaga parchetul ci un judecator decide daca te condamna sau nu. Cat despre bataie, vad ca cetatenii i-au luat la alergat pe anchetatori, nu invers, ca in anii 50.

Aberatia 3. Parchetul trebuie sa opreasca anchetele pentru ca se incalca un drept fundamental (dreptul la vot)
Dreptul la vot nu inseamna dreptul la furt. Dreptul la exprimarea unei opinii politice nu-ti da voie sa incalci legea. Legea imi confera drepturi fundamentale insa nu le pot exercita neconditionat. In numele unor drepturi fundamentale, la libera exprimare de pilda, n-am voie sa calomniez, sa insult la fel cum n-am voie sa fur in numele dreptului la vot. Prin descalificantul apel lansat de Ponta, Iliescu, CTP si trompetele de la Antena 3 la oprirea anchetelor desfasurate de procurori, sus-numitii indeamna populatia la refuzul autoritatii. CTP tinea pana mai ieri teoria disolutiei autoritatii. Acum, cand autoritatea isi face treaba, indeamna la refuzul autoritatii. Acesta este comportament de tip anarhic nu are nimic de-a face cu democratia occidentala.

Aberatia 4. Procurorii i-au pus pe cetateni sa jure pe Biblie in sfanta zi de sarbatoare
Articolul 85 Codul de Procedura Penala spune clar: "(1) Inainte  de  a  fi  ascultat,  martorul  depune  urmatorul  juramant:  "Jur  ca  voi  spune adevarul si ca nu voi ascunde nimic din ceea ce  stiu. Asa sa-mi ajute Dumnezeu!". (2) In timpul depunerii juramantului, martorul tine mana pe cruce sau pe biblie." Daca nu s-ar respecta procedura prevazuta de cod, declaratia martorului ar fi lovita de nulitate. Punand sub semnul intrebarii o prevedere legala si obligatorie pe durata unei anchete - pana una alta cetatenii anchetati au calitate de martor - Crin Antonescu dovedeste pur si simplu ca nu cunoaste legea. Sau ca o ignora cu buna stiinta, manipuland opinia publica, sugerand ca procurorii sunt, cum ar veni, oameni fara Dumnezeu, haite primitive cum le-ar zice Iliescu, care ancheteaza oameni nevinovati de sfanta Marie, zi de sarbatoare. 

Aberatia 5 Crin Antonescu spune ca ministrul justitiei are in autoritate procurorii si trebuie sa le ceara la randul sau explicatii
Ministrul justitiei are in autoritate strict administrativa Ministerul Public. Nu are nici un drept legal sa intervina in anchete, sa exercite vreun tip de presiune in sensul stoparii sau grabirii unor dosare. Cu atat mai putin Victor Ponta, care este si sef de partid politic, deci nu are nici un fel de autoritate asupra unor procurori independenti. Altfel, Victor Ponta a comis la randul sau un gest incalificabil comparand - de pe pozitia de premier si ministru interimar al justitiei - anchetele procurorilor de azi cum cele de pe vremea comunistilor.

Nota: Remarc multa disperare la Crin Antonescu in interventia sa de duminica seara. Sa fie ceva in anchetele procurorilor care-l sperie? Sa fie groaza ca listele electorale incapute pe mana Parchetului au ajuns la nume din varful "grupului infractional organizat", cum se exprima un liberal in interceptarile din dosarul Dobre?






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















33118 vizualizari

  • +36 (50 voturi)    
    juraminte intr-un stat laic... (Miercuri, 15 august 2012, 20:56)

    pehash [utilizator]

    Asa sa-mi ajute Dumnezeu, Allah, Buddha, Bossonul si Mama Natura!
    • +23 (35 voturi)    
      si totusi... (Miercuri, 15 august 2012, 21:49)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      ....asa le ajuta Dumnezeu !!! Habar nu au fraierii ca s-au autocondamnat prin acest juramant.
      Cat priveste pe cei ce trebuie sa ii opreasca pe acesti besmetici, ar trebui ca si dumneavoastra domnule Tapalaga sa luati in serios apelul meu de a candida la alegerile parlamentare ca independent.
      Acelasi apdel il fac tuturor nemultumitilor care au ceva de spus si care au curajul de a'si spune deschis opinia.
    • -23 (33 voturi)    
      stat laic (Miercuri, 15 august 2012, 22:21)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      De obicei intr-un stat democratic majoritatea este cea care decide, nu ? Daca Romania este o tara unde peste 90% se declara crestini atunci cum de este un stat laic ?
      Debitezi prostii "Jeane"...
      • +13 (23 voturi)    
        De ce? (Miercuri, 15 august 2012, 23:19)

        war4peace [utilizator] i-a raspuns lui luxdesign28

        Pentru că România e un stat laic prin constituţie, de-aia. Sau nici dumitale nu-ţi mai plac legile şi decizi să le încalci prin flexarea muşchilor propriu-justiţiari?
        • +9 (9 voturi)    
          confuzie (Joi, 16 august 2012, 8:31)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

          confundati statul laic cu statul ateu. a fi stat laic nu inseamna ca oamenii nu au religie ci doar ca Biserica nu decide asupra statului si legilor sale.
          • -3 (5 voturi)    
            Religia e temelia (Joi, 16 august 2012, 11:07)

            Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            pe care e construit sistemul legislativ, de la condamnarea criminalilor pana la zilele libere.
      • +11 (17 voturi)    
        90% (Joi, 16 august 2012, 1:02)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui luxdesign28

        democratie prost inteleasa. 90% decide cum il cheama pe prietenul meu imaginar? dar daca am zece? :))
        din pacate unii cred ca e normal 'intr-un stat democratic' ca o majoritate sa decida ca poate trai din munca unei minoritati...

        totusi, ce facem daca baronii USL decid maine ca e mai simplu sa o aresteze pe Kovesi, sustinuti de o majoritate care pune mai curand mana pe ciomag decat pe carte? invocam 'un stat democratic' in comentarii online?..
        • +1 (3 voturi)    
          Realitatea-i pe dos! (Joi, 16 august 2012, 9:16)

          Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          O minoritate traieste din munca majoritatii.O fi imoral insa aceasta mizerie este carburantul ce face ca economia sa avanseze.
        • +1 (3 voturi)    
          Kovesi (Joi, 16 august 2012, 9:55)

          fan geoana [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          si cum o sa o poata face..?.....
          daca ar fi putut.....eheee.....
      • +1 (1 vot)    
        usor cu definitia! (Joi, 16 august 2012, 11:08)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui luxdesign28

        separarea bisericii de stat inseamna laic. Absenta unei biserici OFICIALE este laic. In Constitutie RO este stat laic. Juramantul este cerut pe cartea sfanta declarata de fiecare.
    • -1 (19 voturi)    
      ... (Miercuri, 15 august 2012, 22:31)

      theZed [anonim] i-a raspuns lui pehash

      fraza aia nici n-ar trebui sa existe. este o discriminare. un ateu este obligat sa jure pe un zeu in care nu crede, deci sa minta.
      • +3 (11 voturi)    
        habar n-ai (Joi, 16 august 2012, 0:46)

        ws [utilizator] i-a raspuns lui theZed

        despre ce vorbesti.

        poti refuza sa juri pe biblie, si bineinteles, poti refuza sa rostesti "asa sa-mi ajute D-zeu". nu se intampla nimic.

        ce spui tu e propaganda de doi lei cinzeci.

        statul laic nu e totuna cu statul ateu.

        ws
    • +17 (21 voturi)    
      nope (Miercuri, 15 august 2012, 22:59)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      romania e stat laic, dar nu ateu. din cate stiu, poti sa refuzi sa juri pe biblie.

      nu ne apucam sa juram pe numele lui zarathustra, thor sau geea.

      in tara asta nici macar ridicolul nu ucide.

      ws
    • +7 (15 voturi)    
      le cam strica.... (Joi, 16 august 2012, 0:28)

      neintelesul [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      ... apele celor din psd. se stie ca din '90 incoace, ei au prindere mare la "rural". acum vin astia si le arata oamenilor care sunt regulile scrutinului,.... va fi mai greu controlabil psihicul taranilor care pana acum luau galeti: au vazut ursu la portile lor.
      p.s. asa e cand cei alesi de tine, tarane, dau 250% prezenta la vot; asa cum dadeau, pe vremea lu ceasca, 250% productivitate agricola! na, iata ca acu, cineva se uita de 2 ori pe hartii.
  • +34 (48 voturi)    
    cine, dane?????? (Miercuri, 15 august 2012, 20:56)

    romanique [utilizator]

    gindeste-te:
    -asteptam o decizie a ccr, toate merele puse in acelasi cos nu poate decit sa ne vulnerabilizeze.Am vz ce s-a intimplat de la referendum incoace...
    -singura pavaza in fata tavalugului pucistilor este in acest moment justitia, in special Parchetul. Cine ne poate garanta ca cei 2 KKrau si Copylotul nu vor face un ultim gest, letal democratiei noastre, de-a o schimba pe Kovesi.
    Cred ca trebuie sa ne angajam intr-o miscare civica cu reprezentare in Parlament insa, ma gindesc la MRU.
  • +13 (21 voturi)    
    Stiu si Antnescu si Poanta si CTP.. (Miercuri, 15 august 2012, 20:58)

    Alius [utilizator]

    ...ce sunt si de ce sunt facute aceste anchete. Ceea ce ei trebuie sa faca (cei amintiti mai sus), asta si fac: trebuie spus pentru "bizoni" ceva, trebuie rastalmacit totul, pregatit pentru urmatoarele actiuni in forta (demonstratii in strada, cu ajutorul unora ca Dogaru). Deja ce se intmpla in acele localitati in care se fac cercetari, adica faptul ca procurorii "sunt alergati" de "cetateni de bine" mobilizati de primarii USL, spune totul.

    Aceste iesiri ale lui Poanta si Antenescu nu au nimic de a face cu realitatea si daca se ajunge sa fie date pe fata furturile facute la acest referendum, va fi jale pentru unii din USL.

    Totul se joaca pe o singura carte si nu mai este cale de intors pentru ei. Nu mai au nimic de pierdut: ori, ori.
  • +38 (48 voturi)    
    "cineva ar trebui ..." (Miercuri, 15 august 2012, 21:00)

    V. Val [utilizator]

    Cine, domnule Tapalaga ?
    Eu cred ca raspunsul esxte : NOI TOTI. Dumneavoastra facandu-va datoria de jurnalist onest si prezent la ceea ce se-ntampla in Romania, politicienii de buna credinta prin mijloace specifice politicii, institutiile statului facandu-si datoria si actionand prin mijloacele care corespund vocatiei lor - de pilda acum Parchetul ar trebui, cred sa se autosesizeze, ca si institutiile Justitiei - noi, cetatenii de rand, prin exprimarea opiniilor, prin eventuale petitii, manifestatii si, evident, prin VOT RESPONSABIL.
    Toti putem si trebuie sa facem ceva iar responsabilitatea si unirea reprezinta o forta mai mare ca cea a unei gasti de borfasi.
  • +9 (17 voturi)    
    Cum (Miercuri, 15 august 2012, 21:03)

    DacianDraco [utilizator]

    De cand au venit la putere acesti oameni stau si ma intreb cum putem scapa de ei? Cum? Proteste? Mercenari?
    • +1 (7 voturi)    
      ajutand (Joi, 16 august 2012, 10:01)

      fan geoana [utilizator] i-a raspuns lui DacianDraco

      cel mai bine si mai eficace este sa sustinem institutiile statului care trebuie si pot sa actioneze...asa cum face acum DNA si ceilalti procurori... dar mai avem si ICCJ,CCR, si altele...
  • +40 (54 voturi)    
    cum sa nu fie multi! (Miercuri, 15 august 2012, 21:04)

    foarte-curios [utilizator]

    sun cel putin 300 dosare penale cu invinuiti MULTIPLI, sunt printre ei primari USL de comune si orase, sefi de sectii de votare. Cei mai multi vor povesti cine i-a pus sa fraudeze ba si unde si cum s-a fraudat. Daca pana si Iliescu s-a speriat. Incepe -ca in Italia- operatiunea MANI PULITE si la noi? acolo au disparut doua partide si a plecat in exil definitiv un prim-ministru. Doamne ajuta!
  • +40 (52 voturi)    
    cateva certitudini (Miercuri, 15 august 2012, 21:07)

    uica_john [utilizator]

    1. N-au fost chestionati toti cei 46%. Nici macar 5% din ei. Ci doar cei al caror CNP apare de mai multe ori pe liste. Ce e anormal in asta?
    2. sa spuna dansii cum au ajuns CNP-urile lor pe mai multe liste suplimentare, in mai multe sectii.
    3. Intelegem ca nu pot oferri explicatii si ca altcineva e vinovat de asta ( presedintii sectiilor de votare? Primarul? )
    4. Nici o problema: haideti la sectie pentru declaratii in scris ca sa lamurim cine sunt cei care au instigat la vot multiplu si cine sunt vinovatii( cei de la punctul 3 sau...Basescu? Obama? Madonna? Poate Tanti Aglaia)
    5. Unde este presiunea si cine o face?
    6. orice cetatean normal care nu e implicat in frauda nu are de ce sa se teama.
    • +9 (19 voturi)    
      KKrau, caricatura lui Visinski (Miercuri, 15 august 2012, 22:18)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui uica_john

      Distorsionarea adevarului prin tehnici de discurs (tehnica oglinzilor deformatoare a realitatilor) si inflamarea a publicului prin minciuni si comparatii ireale hiperbolizante.
    • 0 (8 voturi)    
      ai uitat-o (Joi, 16 august 2012, 10:02)

      fan geoana [utilizator] i-a raspuns lui uica_john

      pe Lady Gaga, si miss Cacarau...
    • -3 (7 voturi)    
      rau a ajuns justitia romana (Joi, 16 august 2012, 11:31)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui uica_john

      tocmai ca procurorii au batut din poarta in poarta la intamplare intreband oamenii cum au votat ... deci incalcand secretul votului ...

      Normal ar fi fost sa fie interogati numai cei la care exista dovada ca au votat de 2 ori.


      Rau au ajuns procurorii DNA ... sa fie codosii lui Basescu!
  • +4 (10 voturi)    
    suflet de roman (Miercuri, 15 august 2012, 21:07)

    georgebadeas [utilizator]

    ADEVARAT GRAIESTI!
  • +42 (56 voturi)    
    Da, domnule Dan, se pare că vârful ... (Miercuri, 15 august 2012, 21:14)

    gabbi [utilizator]

    "grupului infractional organizat", anchetat de procurorii români, a fost chiar dibuit.
    Aveţi dreptate, Antonescu miroase a frică şi disperare, ceea ce indică că are multe de pierdut, poate chiar cel mai mult, dintre indivizii "grupului infractional organizat".
    Ca urmare, interimarul Antonescu încalcă grav constituţia cerând socoteală Justiţiei.
    NU AR FI CAZUL SĂ-l SUSPENDĂM?
  • -45 (59 voturi)    
    ... (Miercuri, 15 august 2012, 21:15)

    vitan.sandu [utilizator]

    Dle Tapaleaga, da pe noi cei 7,5 milioane cine o se ne opreasca? Dumneata, procurorii, Basescu, Macovei? Chiar nu va e rusine obrazului? Care noi toti, dle Val? Pe noi cei ce am votat ne puteti ignora? Vad ca ati invatat lectia de la pdl si Basescu.
    • +10 (20 voturi)    
      sunteti mai putini de 7,5 (Miercuri, 15 august 2012, 21:29)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      si nu va opreste nimeni, o sa votati la toamna cum va trece capu' (sau cum va dicteaza constiinta/antena), la fel si peste doi ani. poate aveti noroc si se-ntoarce "mihaela dragoste mea".
      • -8 (14 voturi)    
        Votez USL in toamna... iarna nu e ca vara (Joi, 16 august 2012, 2:29)

        Ansy [utilizator] i-a raspuns lui Harold

        Eu ma duc sa votez USL in noiembrie. Puteti voi toti basistii sa stati si in cap . Ne vedem in iarna. Si iarna nu-i ca vara :)
        • +6 (10 voturi)    
          succes! (Joi, 16 august 2012, 8:34)

          Harold [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

          foarte bine, numai nu vota de doua ori!!!
          • 0 (6 voturi)    
            Votez de doua ori la iarna! (Joi, 16 august 2012, 10:05)

            Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Harold

            Si pentru parlament si pentru presedinte.
            • +2 (2 voturi)    
              Cacarau (Joi, 16 august 2012, 19:38)

              Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

              Cacarau o sa aiba dosar penal in decembrie, nu cred ca va mai candida la nimic.
              Iar alegeri prezidentiale nu vor fi decat in 2014.
          • 0 (8 voturi)    
            pilulele se dau la ora 15 fix.. (Joi, 16 august 2012, 10:07)

            fan geoana [utilizator] i-a raspuns lui Harold

            si candideaza si napoleon ca independent, asa ca ai de unde alege...
      • 0 (8 voturi)    
        ce viata... (Joi, 16 august 2012, 10:05)

        fan geoana [utilizator] i-a raspuns lui Harold

        chiar ar fi fost frumos cu geoana...... mai mult ne-am fi amuzat, decat sa suferim
      • -3 (3 voturi)    
        Draga Stolo (Joi, 16 august 2012, 13:23)

        anonimo [utilizator] i-a raspuns lui Harold

        Oricum mai bine "mihaela dragostea mea" decat "draga Stolo - hahaha"
    • +11 (21 voturi)    
      hm (Miercuri, 15 august 2012, 21:34)

      uica_john [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      te-a cautat vreun procuror pana acum? Esti liber ca pasarea cerului pana acum si asa vei ramane, fara nici un fel de sicane din partea nimanui. Sa vedem cati din cei 7.5 milioane veti ramane, persoane legale in carne si oase, dupa anularea fraudelor. Pana atunci..esti un cetatean liber si onest .poate doar un pic frustrat ca nu cei iubiti de el nu au trecut pragul de 50%+1 din voturi dar...asta e viata.
    • +15 (25 voturi)    
      Depinde ce vreti sa faceti... (Miercuri, 15 august 2012, 21:36)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      De exemplu noi, ceilalti 10 milioane care nu suntem de acord ca legile sa fie incalcate!
    • +9 (19 voturi)    
      Mai numarati-va o data (Miercuri, 15 august 2012, 21:41)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Sfatul meu e sa va mai numarati o data sa vedeti ca sunteti numai 5M :)
      Inca nu stiti nimic despre anvergura anchetelor si rezultatul are sa va surprinda in cateva luni cand se va putea da presei.
      Sa va fie cald in celula!
    • +6 (14 voturi)    
      Dl Sanduv, sunteţi singur că nu a-ţi votat de .. (Miercuri, 15 august 2012, 21:41)

      gabbi [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      cel puţin două ori?
      Dacă jumătate din cei 7,3 milioane au votat la fel ca Dvs. înseamnă că doar 3,65 milioane de voturi sunt corecte pentru demiterea lui TB?
      Ce părere aveţi de un astfel de unghi de a vedea lucrurile?
      • +1 (3 voturi)    
        vor ramane la jumate ,probabil, dar categoric nu d (Joi, 16 august 2012, 9:46)

        diden [utilizator] i-a raspuns lui gabbi

        sunt de acord cu d-voastra in totalitate dar nu si cu gramatica " ati votat " intotdeauna se scrie legat '{ perfectul compus eu -am votat , tu- ai votat, el a votat noi am votat , VOI ATI VOTAT , ele,ei au votat
        • +1 (1 vot)    
          Mulţumesc! (Joi, 16 august 2012, 12:29)

          gabbi [utilizator] i-a raspuns lui diden

          Chiar aveam dubii.
      • +1 (1 vot)    
        Gramatica (Joi, 16 august 2012, 13:26)

        anonimo [utilizator] i-a raspuns lui gabbi

        Lasa unghiul si vezi cum scrii ati votat. S-a dat o circulara de curand in care se spune ca nu se scrie cu liniuta :) desteptaciune!
    • +11 (19 voturi)    
      Faci pe prostul? (Miercuri, 15 august 2012, 21:44)

      Andrei18 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Nu intelegi ca merele nu au legatura cu perele. Voi cei 7,2 mil (daca tot cresteti numarul o sa ajungeti la 8 mil) ati votat am inteles.. dar aici e vb despre o ancheta a in dosare penale. Vrei sa imi spui ca daca tu ai votat frauda nu mai e importanta.
      PS: Sincer sa fiu ma doare undeva de votul tau, eu mi-am exercitat dreptul de vot neprezentandu-ma si consider ca si optiunea mea conteaza nu doar a flamanzilor.
    • +11 (21 voturi)    
      Pai asta este problema voastra.. (Miercuri, 15 august 2012, 21:57)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      ... ca dupa aceeste anchete se va dovedi ca cifra asta de 7.5 milioane este umflata si falsa. De asta va e frica voua.

      Voi toti care ati votat veti fi ignorati, cum de fiecare data la vot o parte mare a populatiei este ignorata. La referendumul din 2009 au votat 9 milioane de oameni, care sunt de atunci ignorati. Acei 9 milioane sunt mai putin importanti decat asa zisii 7.5 milioane?

      Plus ca daca se respecta legea, nu se mai ajungea la nici un referendum. Asta trebuie sa va intre voua in capsor: ca acest referendum nu a fost legal si ati votat degeaba. Presedintele se alege o data la x ani si gata. Restul sunt numai magarii si incalcari de legi, sa va dea voua apa la moara si sa-si faca ei treburile murdare cu ajutorul vostru. E simplu, dar trebuie sa mai si gandesti pentru asta.
    • +12 (22 voturi)    
      Voi sunteti max. 5 mil. Restul e furt. (Miercuri, 15 august 2012, 22:09)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Noi, cei care facem parte din celelalte 13 mil. va cerem sa faceti ciocu' mic. Sunteti o minoritate. Poporul suntem noi.
    • +13 (21 voturi)    
      Milioane (Miercuri, 15 august 2012, 22:20)

      mariusncn1974 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Sandule, in primul rand nu sunteti 7,5 milioane. Parerea mea maxim 6-6,5 restul sunt furaciuni de 200% . In rest sunteti vai de capul vostru. Poate in timp o sa va dati seama cat de condusi sunteti. Sa stii ca ura fata de o persoana nu-ti da dreptul sa omori o tara, o democratie. Si in 45 o fost cateva milioane care vroiau socialismul. Asta nu inseamna ca au fost majoritatea. Voi sunteti cati sunteti, uitai intodeauna ca Romania are peste 21 milione de persoane.
      • +3 (11 voturi)    
        Au fost (Joi, 16 august 2012, 1:51)

        Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui mariusncn1974

        aproape 4 milioane,restul e furt marca usl!

        http://casajurnalistului.ro/alegeri-pe-mosia-lui-bula/
    • +10 (20 voturi)    
      sunteti (Miercuri, 15 august 2012, 22:20)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      7,5 milioane? Daca sunt unii care au votat de 25 de ori si peste 300 de dosare deschise pentru vot multiplu cati crezi ca sunteti de fapt cei care ati votat?
    • +7 (21 voturi)    
      Bunul simt (Miercuri, 15 august 2012, 22:21)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      va poate opri, "intelectualilor" !
    • +13 (29 voturi)    
      . . . (Miercuri, 15 august 2012, 22:32)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Putem gasi si alte criterii de evaluare a rezultatului de la referendum. De exemplu in cite judete au votat 50 + 1 din alegatori. Pai si in cazul asta ai pierdut Antonescule. Doar in15 judete s-a intrunit cvorumul.
      Arges - 54.78
      Botosani - 54.16
      Buzau - 53.11
      Calarasi - 53.65
      Constanta - 56.20
      Dimbovita - 53.13
      Dolj - 55.63
      Giurgiu - 58.56
      Gorj - 55.63
      Ilfov - 57.59
      Mehedinti - 69.24
      Olt - 73.89
      Teleorman - 70.23
      Vilcea - 58.30
      Vrancea - 54.52
      In nici un sector al Bucurestiului nu s-a ajuns la 50 %
      Deci, tu interimar cum esti, in numele cui vorbesti?
      In logica ta strimba intr-un meci de fotbal care se termina cu 1 - 1 nu ar trebui sa mearga mai departe echipa care a jucat in deplasare. Ar trebui schimbat criteriul, dupa terminarea jocului, si de exemlu, sa mearga mai departe cel ce a avut mai multe cornere. Pai atunci de ce a trebuit sa facem referendumul? Nu trebuia decit sa finalizati ce ati inceput: lovitura de stst.
    • +4 (14 voturi)    
      pentru aia 7,5 milioane .... (Miercuri, 15 august 2012, 23:04)

      adrian_s [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      in conditiile in care in tara sunt 18 sau 16 milioane cu drept de vot, voi aia 7,5 milioane nu sunteti majoritatea in absolut nici un caz 16 sau 18 mil.

      deci conform oricaror reguli democratice minoritatea voastra trebuie sa se supuna majoritatii ....

      sa va intre bine in cap lucrul asta si voua si tuturor conducatorilor vostri de la kkrau pana la criptocomunistul iliescu....

      sper ca nu vreti sa aveti de-a face cu o majoritate care va este total impotriva ...
      • -10 (18 voturi)    
        Dle talpalunga (Joi, 16 august 2012, 2:05)

        temelie [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

        Evident, anchetele prin sate nu te deranjeaza - taranii sunt pesedisti si prosti, nu? comportamentul de prezident al lui basescu nu-ti pute, nu-ti miroase; 7 mil juma' ti se pare o gluma, las' ca mai taie baschetbalista din numar dupa ce-si trimite incultii prin sate. oare, ai simtul realitatii sau obnubilarea tip antene te bantuie? nu ma intereseaza usl-istii, dar australopitecul numit TB nu ma reprezinta. pe tine, in mod sigur da. l-as vrea pe MRU prezident, dar asocierea basista nu-i face cinste. nici asocierea cu tine prin emisiuni tv nu-l avantajeaza, desi mediocritatea din jur il ridica.
        • +4 (12 voturi)    
          raspuns lui temelie! (Joi, 16 august 2012, 4:23)

          bau-bau [utilizator] i-a raspuns lui temelie

          Domnu' fundatie, ma scuzati, temelie,

          Baschetbalista nu poate sa trimita nici un incult prin sate deoarece nu are putere nici asupra lui KaKarau nici asupra lu' Dottore.
          Tot ce pote face este sa trimita niste procurori, educati la Universitate nu la Spiru Haret sau ceva asemanator.
          Inca o data incercati cu arimetica si vedeti ca 7,5 este un pic mai mic decit 9 sau 10.
          Daca pretinde-ti a fi cit de cit educat, incercati sa vedeti cum merge cind puneti caii innintea carutii si nu invers.
          Deci orice numar mai mare de 7,5(in milioane daca vreti) 9,5; 10 isi cere dreptul la respect.
          Toti cei care in respect pentru constitutie si in acordanta cu litera ei si care nu au fot la sectia de votare si-au exprimat tot la fel de clar si fara echivoc vointa.
          Deci civilizat af fi sa v-a linistiti si sa v-a consolati.
          In rest sint de acord ca TB nu te reprezinta, nici nu cred ca s-ar putea.
          • -1 (7 voturi)    
            educatie (Joi, 16 august 2012, 7:53)

            nu-conteaza [utilizator] i-a raspuns lui bau-bau

            Tu n-ar trebui sa vorbesti despre educatie. Mi-au dat lacrimile citindu-te.
          • -2 (2 voturi)    
            Bau-Bau, mergi si invata sa scrii mai intai (Joi, 16 august 2012, 13:31)

            anonimo [utilizator] i-a raspuns lui bau-bau

            Nene Bau-Bau, nu te mai da aparatorul democratiei, vezi ca va linistiti si va consolati se scrie legat. Nu te mai umfla asa ca pocnesti usor.
          • 0 (2 voturi)    
            la gramatici, tovarăși! (Joi, 16 august 2012, 16:24)

            temelie [utilizator] i-a raspuns lui bau-bau

            Acu' chestia cu educațiunea e clară, stimabile! limba română asta suavă.....pretinde-ți, v-a linistiti, v-a consolidati, in acordanta.....are ceva din succesurile esucaționale ale Ebei. Nu merită efortul să polemizez în asemenea mediu! Aferim!
    • +2 (12 voturi)    
      raspuns pentru sanduv (Miercuri, 15 august 2012, 23:12)

      bau-bau [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      mai draga sanduv,

      arimetica zice ca daca scadem 7.5 milioane din, sa zicem 18 sau daca te ajuta un pic ci doar 17, ar ramine cam 9,5 sau 10,5 milioane care nu au votat.
      in constitutia "Iorgovana" precum si in legea 3/200 se zice ca:

      " Potrivit art.2 alin.(1) din Legea nr.3/2000 referendumul naţional constituie „forma şi mijlocul de consultare directă şi de exprimare a voinţei suverane a poporului român”, însă legea nu prevede obligaţia cetăţenilor de a participa de referendum, ci dreptul acestora. De altfel, Constituţia consacră dreptul de vot, şi nu obligaţia de a vota (a se vedea, în acest sens, şi Comentariul general nr.25 referitor la art.25 din Pactul internaţional cu privire la drepturile civile şi politice - Dreptul de a lua parte la conducerea treburilor publice, drepturile electorale şi dreptul de a avea acces, în condiţii generale de egalitate, la funcţiile publice, comentariu realizat de Comitetul Drepturilor Omului). De aceea, acest drept este inclus în Titlul II Capitolul II al Constituţiei – intitulat Drepturile şi libertăţile fundamentale."

      atunci intrebarea mea ar fi: cine pe cine ignora?
    • +4 (12 voturi)    
      noi.. (Joi, 16 august 2012, 1:24)

      keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      ...ceilalti 11-12 milioane ! e grava situatia cand ai atatia p r o s t i , ce sa o mai dam dupa copac !
    • +1 (3 voturi)    
      si ceilalti? (Joi, 16 august 2012, 11:11)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      cei 11-12 mil. vrei sa-i omori?
    • +1 (3 voturi)    
      Nene (Joi, 16 august 2012, 12:33)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Tu, ma tem, ori nu ai citit articolul ori nu ai puterea sa intelegi o fraza cu subiect si predicat, ori esti intr-adevar rau intentionat.
      Tapalaga nici macar nu a oferit vreo parere personala radicala, doar a precizat legi si regulamente dupa care trebuie sa functioneze justitia si dupa cum se face si acum ancheta.

      Ce poate fi mai clar de atat ? Nu s-a legat nimeni de nici un votant , asa cum vrea Iliescu sa prosteasca pe prosti. Anchetele se rezuma STRICT la cei prinsi cu mai multe voturi la ref, si la responsabilii cu organizarea sectiilor care pot fi partasi, responsabili sau martori in cazurile de furt .

      CE DRACU NU E CLAR ?!
  • +11 (21 voturi)    
    Justitie! (Miercuri, 15 august 2012, 21:16)

    Cocolina [utilizator]

    Se strange latul ! Puscariabilii,tradatorii de tara,hotii,pomanagii,mincinosii,cei care au incalcat legea,se revolta ca vor fi prinsi??
    Cat sa va mai toleram in tara asta??Pe voi si pe cei 6 milioane de trantori analfabeti??
    Justitia sa-si faca treaba!
  • -35 (49 voturi)    
    Condamnàri in urma votului din 2009 ? (Miercuri, 15 august 2012, 21:17)

    dincannes [utilizator]

    Domnule Dan Tapalagà, unde erati cind parchetul a primit plingeri, pentru voturile din 2009? Nu v-a-ti manifestat atunci, nu?
    In plus, de data asta parchetul s-a autosesizat; Bàsescu a recunoscut cà n-a contestat in termen legal alegerile.
    Vreti stat de drept, dar sà fie numai dreptul lui Bàsescu!
    Da, este NE MAI VAZUT, ce face acum parchetul pe stradà. Asta va ràmine sigur in istorie. Combàtindu-l pe Antonescu, dumneavoastrà và declarati pàrtas, la asa un tip de anchete rusinoase.
    • +16 (28 voturi)    
      mai bine golan (Miercuri, 15 august 2012, 21:34)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      mai bine partas cu Base, Merkel, Barosso, Gordon, Tapalaga etc., decat cu vocea rusiei, cei trei crai (ilici, crin, ponta), catalin voicu, badea, voiculescu, adi de la rahova (zis nastase) etc.
    • +6 (16 voturi)    
      De la un minoritar (Miercuri, 15 august 2012, 21:41)

      maxxie jazz [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Aia doi de deasupra mea. Ne-am prins rapid ce culoare aveti. Mergeti la scoala! Pe hotniuz se incearca si-un pic de educatie, fie ca e ea politica... sau altfel.
      V-ati prins. 7,5 milioane trasi la XEROX. Greseli, furturi, etc. Dupa putina scoala, sunt sigur ca o sa vedeti lucrurile puuuuuutin mai altfel.
      In rest, sanatate! avem nevoie de 7,5 milioane salariati.
      • 0 (6 voturi)    
        rugaminte (Joi, 16 august 2012, 8:28)

        adrian_s [utilizator] i-a raspuns lui maxxie jazz

        va rog sa nu mai folositi cuvantul XEROX alaturi de cei 2 infecti kkrau si antenescu si cei 7,5 milioane de cretinei din romania ....

        XEROX inseamna altceva si este un brand international .

        utilizati cuvintele : plagiator, hot, mincinos ... sau chiar numele lor ... ponta respectiv antonescu ...

        cred ca incepand din zilele astea mii de romani care poarta numele de ponta sau antonescu vor dori sa se numeasca altfel ...
    • +1 (11 voturi)    
      Care au fost incalcarile in 2009? (Miercuri, 15 august 2012, 21:42)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Ai facut vre-o sesizare atunci si au ignorat-o? Daca da, ai tot dreptul sa actionezi Parchetul in judecata (da te rog si numarul si data sesizarii aici).
      In legatura cu contestarea in termen legal, era vorba de cum au fost declansate, organizate alegerile, NU DE DESFASURAREA lor. Nici nu se putea contesta la acea data ca nu aveai ce, nu avusesera loc ca sa stii de voturile multiple, schimbarea listelor DUPA alegeri, etc...!!!
      • 0 (6 voturi)    
        ... (Joi, 16 august 2012, 8:12)

        vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Nu, nu o sesizare ignorata, cum spui, optsprezece mii der sesizari au fost in 2009. Ai vazut tu vreo ancheta cu biblia prin sate? V-a spalat creierul Basescu. De fapt, cred ca, mai curand sunteti platiti. Stiti cum se cheama a face dragoste pe bani?
        • 0 (2 voturi)    
          deci minte Norica? (Joi, 16 august 2012, 11:19)

          foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

          Norica zicea ca sunt 12 000, dupa ce a zis Ponta ca sunt 6000. Auzi prost sau e simbria mai mare daca mai umfli si tu cifrele. Esti sigur ca toate sesizarile din 2009 erau reale? vreo baba care-si toarna vecina pt.vreo cratitza sparta e imposibil?
    • +6 (16 voturi)    
      de ce nu ati cerut atunci verificari d-lor USL-asi (Miercuri, 15 august 2012, 21:42)

      the one [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      O tineti danga langa cu alegerile din 2009 , dar nimeni nu a adus niste dovezi clare la momentul respectiv( prb pt. ca nu existau?!..) . Referendum-ul este inca in dezbatere si aceste verificari sunt mai mult decat binevenite . Cine se simte deranjat de aceste verificari inseamna ca are ceva de ascuns,punct.
    • +3 (11 voturi)    
      Şi cel peste 300 de plângeri penale trebuie... (Miercuri, 15 august 2012, 21:43)

      gabbi [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      să le ancheteze cine?
    • +5 (11 voturi)    
      De ce sunt rusinoase? (Miercuri, 15 august 2012, 21:52)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      ca sunt anchetate fraudele? Aveti aceeasi placa de fiecare data: "da' in anul x de ce nu s-a facut ancheta?", "da' pe cutarescu de ce nu-l ancheteaza si numai pe ixulescu"? etc.

      Deci cand trebuie incepute anchete in privinta voturilor multiple si a fraudelor comise la alegeri/referendumuri? Incepand cu ce data? Ca sa stim si noi de cand se da voie de la stapanire, nu de alta.
    • +5 (9 voturi)    
      pai.... (Miercuri, 15 august 2012, 22:02)

      ikataly [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      In 2009 nu s-a mai sesizat Parchetul fiindca au fost coplesiti procurorii de camioanele de dovezi ale lui Nica...:)))
    • +3 (11 voturi)    
      Si de ce, ma rog, ar fi trebuit... (Miercuri, 15 august 2012, 22:12)

      MrMeisenshi [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      ...sa se manifeste DT in 2009. Este problema procurorilor sa cerceteze si a judecatorilor sa hotarasca eventuale infractiuni. Iar in 2009 nu i-am auzit nici pe TB, nici pe Boc cerand Parchetului sa opreasca anchetele.
      Si DA, speram sa ramana, daca nu in istorie, macar in memoria celor care ar mai fi tentati sa-si dea libertatea pe o bere sau pe o straqngere de mana de la seful de partid.
      Si sunt sigur ca dupa anchete cele 7,5 milioane clamate de alde sanduv o sa se mai dezumfle putintel.
    • +4 (14 voturi)    
      tu uiti cu atata nerusinare, omule din cannees (Miercuri, 15 august 2012, 22:15)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Cum poti sa "uiti" cu atata nerusinare mai comunist idiot? Da, in 2009 parchetul a primit plangeri comuniste (hotul a strigat si atunci prindeti hotul!)le-a anchetat si cea rezulatat? Ca din diaspora au fost voturi valabile mai multe decat s-au raportat, ca fraudele masive au fost de la PSD, ca Basescu a castigat cu voturile de 90 % din partea basarabenilor!! Asta e, mai mincinosule!! Si la acest referendum ati dus o propaganda furibunda intre basarabeni sa spuna Da , impotriva lui Base si a iesit un FAASSSSSSSSSSS!! Desi PSD si-a infiintat acolo o filiala oficiala, acceptata de autoritatile"moldovenesti"(Ce chestie, domnule, neobservata de presa !!) si de data asta basarabenii cetateni romani nu s-au prezentat la vot cu miile!! Mama ce-ar mai fi urlat antenele si jurnalistii lui peste daca PDL si-ar fi facut o filiala in R> Moldova!! Alaturi de "Vocea Rusiei" se subintelege!! Asa ca du-te dracului "dincannes"-ul tau cu tot!! Te pomenesti ca esti un supra-supravietuitor al Comunei din Paris !!
      • 0 (2 voturi)    
        A, să moară toți basarabenii, mai ales (Duminică, 19 august 2012, 14:36)

        Mai mult de un neuron [utilizator] i-a raspuns lui solar

        ..cei care l-au votat pe Băsescu. Și cine rămâne, e rus.
    • -4 (14 voturi)    
      Cine a castigat? (Miercuri, 15 august 2012, 23:07)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Cine a castigat in 2009? Dl Basescu. Deci de aia nu s-a anchetat nimic pentru ca a castigat cine trebuie. La fel urla domnul Basescu si in 2004 ca a fraudat Nastase alegerile. Apoi a castigat (cine trebuie iar) si nu s-a mai intamplat nimic.

      Dl Basescu a dat ordin clar la intalnirea cu G-Ordon. Intai i-a transmis prin ambasador ca a fost frauda mare apoi i-a confirmat face-to-face ca e 20% frauda. Acum "daca e ordin, cu placere" Parchetul trebuie sa scoata macar 2, 3, 5 idioti care au votat de mai multe ori. Nu se va strange de 1,6 milioane de "exemple" dar sunt suficienti tembeluti care sa zica "aha...deci am avut dreptate! Frauda masiva ...".

      Si tot "rahatul" asta urat mirositor a interese individuale basiste politice e imbracat in poleiala luptei justitie "independente" impotriva infractionalitatii (electorale in acest caz). Superb sau ce naiba?
      • +1 (3 voturi)    
        lege sau zbierete? (Joi, 16 august 2012, 11:21)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        castigatorul NU ARE VOIE sa conteste!!! E lege! poate il intrebi si pe instructorul tau de partid (asta daca nu e coleg de facultate cu KKRAU sau cu Zgonea).
    • -1 (5 voturi)    
      lege pentru hoti (Joi, 16 august 2012, 10:09)

      diden [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      hai d-le straduieste-te, poate puneti de vreo lege de aparare si legalizare a fraudei, nu de alta dar vin alegerile parlamentare, sa putem merge la vot de dimineata pana seara de cate ori vrem si sa tot votam de cate ori avem chef , pana se termina tusul la stampila.
      cat tupeu, si ce fel de oameni are natiunea asta romana, sa ajunga pana acolo sa le planga de mila infractorilor,si mai ales celor care au ajutat si sustinut fraudele ? daca 23 de ani procuratura nu a facut nimic de o asemenea anvenrgura , inseamna ca a devenit independenta, s-a format si educat in spirit democratic european
    • +2 (4 voturi)    
      maskirovka! (Joi, 16 august 2012, 11:16)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      adica dezinformare. DOsarele din 2009 sunt la judecatori si intereseaza-te acolo. Basescu a recunoscut ca nu a contestat LISTELE (daca stai prost cu auzul , sa-ti citeasca instructorul tau de partid). Vezi ca cel ce PARTICIPA la o frauda, e complice. Deci daca tu impiedici ancheta de frauda esti complice. O iei tu sau instructorul tau de partid? pt. 50 ron pe zi nu merita!
  • +8 (18 voturi)    
    interviul cu Ponta (Miercuri, 15 august 2012, 21:21)

    ion_pozitiv [utilizator]

    D-le Tapalaga, Premierul a exploatat direct si parsiv firestile dvs necunoasteri a termenilor juridici. El stie foarte bine semnificatia juridica a notiunii de domiciliu. Domiciliul este locatia pe care si-o declara cetateanul si care este inscrisa pe actul de identitate, BI sau CI. Nu si pasaport.Nimeni, dar absolut nimeni (nu primar, sef de post, ..... prim-ministru sau presedinte) nu poate schimba domiciliu. Un cetatean poate lipsi din tara oricat timp doreste si daca are document de identitate valabil domiciliul este cel inscris in acel document.Chestia cu Pacepa este praf aruncat in ochii publicului. Daca omul are CI valid, are si domiciliul in Romania.Eu abia astept sa vina primarul sectorului sau oricine alt oficial sa schimbe domicilul fiului meu care activeaza in strainatate. As obtine despagubiri cat nu poate duce Primaria.
    Pentru putin timp, in iulie, am crezut ca Ponta si Sova nu cunosc termenii. Am constatat ca desi sunt foarte slab pregatiti juridic, pe acestia, legati de identitatea persoanei, ii cunosc. Dar fara scrupule, exploateaza cunoasterea comuna in sensul fraudarii la lege, pentru scopuri de manipulere si influentare politica, distrugand statul roman.
    Orice intreprind acestia, acum in august nu va servi decat actiunii de a insufla vulgului ca ei au incercat, dar "absurzii aia de la CCR" nu au vrut sa tina seama de "realitatea" pe care guvernarea o construieste pe minciuna si cu grava incalcare a legilor.
    PS Va rog ca anterior interviurilor sau talk-show-urilor, consultati un avocat asupra termenilor si aspectelor pe care le aveti in vedere.Ati putea demantela panza de minciuni sfruntate spuse de scursuri percum Ponta, Sova.... . Nu e cazul lui Antonescu. Acesta e atat dee incult si incapabil, incat oridecate ori deschide gura, emite numai ineptii. E ca si cum ati intervieva un gandac de bucatarie.
  • +7 (17 voturi)    
    Cand ii vad inchisi pe astia? (Miercuri, 15 august 2012, 21:39)

    Romandemulteori [utilizator]

    Domnule Tapalaga, pentru un om cu mintile la locul lor si suficiente pentru o fiinta numita cu inteligenta, manipularea promovata de derbedeii astia (Ponta, Antonescu, Iliescu si altii asemenea) e ridicola, daca ar fi sa traiesc in alta parte si sa fiu un simplu spectator. Dar traiesc in tara asta, sunt martor la toata aberatia asta si trebuie sa suport.
    Sa va spun eu cum s-a votat la locale. Oamenii erau mituiti si pusi sa jure pe biblie ca voteaza pentru cel care a mituit. Asta se intampla in sate romanesti.
    Imi pare rau ca am atatia colegi care inchid ochii la toate nelegiuirile astea doar pentru ca Basescu le-a luat "25% din salariu". Chestia e ca si mie mi-au luat dar nu am pus botul la demiterea asta de tot circul. Sincer ma lupt cu ei sa-i conving ca dau un rau, sa-i zicem pe raul absolut. Mi-e rusine ca sunt coleg cu oamenii astia atat de slabi.
    Nu putem sa facem plangere pe situatia data impotriva domnilor Ponta si Antonescu? Nu avem destule justificari?
    Va doresc putere in continuare sa tineti dreptatea la suprafata.
    • 0 (0 voturi)    
      traiesc in alta parte (Joi, 16 august 2012, 19:42)

      Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui Romandemulteori

      Eu traiesc in alta parte si nu pot sa fiu un simplu spectator.
  • +6 (16 voturi)    
    Exact ultima sută de metri (Miercuri, 15 august 2012, 21:41)

    Kayros [utilizator]

    Nu știu ce va face Băsescu atunci când va reveni dar e cert că asta îi sperie pe infractori mai mult decât o eventuală invazie germano-americană (vedeți cât de absurd sună față de o una rusă?)

    Și mai logic este că adevărul este aproape, aproape de tot, sunt deajuns câteva litere și întreaga lume va afla adevărul despre grupul infracțional organizat de la conducerea țării.

    Atâta nu știu, cine și când va trăda!
  • +9 (17 voturi)    
    Sper sa reziste Justitia (Miercuri, 15 august 2012, 21:43)

    emigrant [utilizator]

    Excelent articol. Poate ar trebui niste miscari civice intru apararea Justitiei? Pina la urma despre asta este vorba.
    Noi toti care realizam ca s-a ajuns prea departe si ca TREBUIE sa ii oprim pe pucisti trebuie sa ne facem vazuti si auziti. Din pacate nu sint in tara dar poate ICCD sa faca ceva, acum ca a inceput sa se organizeze?? Recunosc, exista pericolul contramanifestatiilor "oamenilor de bine". AStia oricum sint disperati.
  • -27 (41 voturi)    
    Penibil (Miercuri, 15 august 2012, 21:48)

    Runner [utilizator]

    Amice, faptul ca ii ataci permanent pe cei de la USL nu ma deranjeaza.Din contra. Dar felul in care susti tabara lui Basescu si a "intelectualilor" aflati in slujba lui (probabil ca te consideri si tu parte dintre ei) este de-a dreptul gretos.
    • +1 (19 voturi)    
      Tu esti (Miercuri, 15 august 2012, 22:28)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui Runner

      penibil, hintelectualule ! Nu stiu cum se intampla ca usl are sustinatori numai hintelectuali de calibrul tau !
  • -3 (17 voturi)    
    despre credibilitate... (Miercuri, 15 august 2012, 21:48)

    MariusU [utilizator]

    Aberatia 1 : de ce Traian Basescu si PDL nu au corectat pana acum sistemul de votare? Traim in era ciberneticii, doar interesul poate justifica "omisiunea".
    De ce e credibil CTP si va fi un comentator pertinent intotdeuna?
    Pentru ca, daca cititi si sunteti cinstiti, omul ala chiar ii critica pe toti!
    De aceea domnul Tapalaga va fi doar un ziarist oportunist al unei tabere pe care, dupa acest eveniment SPER ca il vom uita cu totii.
  • +11 (17 voturi)    
    Lupta comunista cu datul parului (Miercuri, 15 august 2012, 21:52)

    solar [utilizator]

    Nu mai trebuie de demonstrat nimic!!! Asta e asalt comunist asupra noastra a tuturor, participanti sau neparticipanti la Referendum!!!Am spus inca din prima zi a evenimentelor ca e vorba de o lovitura de stat parlamentara si ca totul se va derula prin escaladarea conflictului intre comunismul care n-a murit si democratie tanara (sau subreda?) construita de 23 de ani in Romania>
    Am spus si atunci si spun si acum:
    J O S C O M U N I S M U L!
    AFARA CU COMUNISMUL DIN ROMANIA!
    Legile se respecta , nu se incalca dupa bunul plac!!
  • +25 (37 voturi)    
    TOT RESPECTUL (Miercuri, 15 august 2012, 21:53)

    fc [utilizator]

    AM TOT RESPECTUL PENTRU DUMNEAVOASTRA D-LE ZIARIST SI CETATEAN DAN TAPALLAGA
  • -3 (15 voturi)    
    Asa este (Miercuri, 15 august 2012, 21:59)

    sentenced [utilizator]

    Articolul este perfect valabil daca judecam prin prisma legilor basiste si a faptului ca in toate institutiile si functiile cheie ale statului se afla oameni de-ai lui Basescu si PDL.
    Judecand insa articolul dupa normele lumii reale si de bun simt, este o mizerie care intrece orice am vazut vreodata la antene si intra chiar cu usurinta in "Top 3 Propaganda articles by Dan Tapalaga".
    • 0 (6 voturi)    
      Propaganda? (Joi, 16 august 2012, 8:24)

      Andrei18 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Articolul este un raspuns la ineptiile lui Antonescu Ponta CTP si Antene.
    • -4 (6 voturi)    
      schizofrenie (Joi, 16 august 2012, 8:39)

      bunicul [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Cum poti afirma in acelasi timp ca "articolul este perfect valabil daca..." si "este o mizerie care..." indiferent cu ce argumente sustii fiecare dintre afirmatii. Stii cum se numesc in termeni medicali asemenea rationamente? Se numesc ambitendinte si ambivalente si sunt semnele premonitorii ale schizofreniei.
  • +3 (7 voturi)    
    educatia (Miercuri, 15 august 2012, 22:05)

    donache [utilizator]

    Singurul lucru care ii poate opri este educarea cetatenilor acestei tari. Macar daca cei care s-au nascut dupa 1990 ar fi fost educati in spirit civic, cu drepturi dar si responsabilitati, mai aveam o sansa in urmatorii 30 de ani.
    Asa populatie, asa conducatori.
    EDUCATIA e singura care ne-ar putea salva, dar asta cere zeci de ani si multe generatii
  • +3 (9 voturi)    
    juramant (Miercuri, 15 august 2012, 22:05)

    IoanaDC [utilizator]

    Desi consider ca substanta articolului e buna, cred ca acel articol 85 se refera la juramantul martorilor in timpul procesului, si nu in timpul anchetei. Inca nu s-a ajuns cu aceste dosare la faza de proces.

    In alta ordine de idei, mi se pare barbar, lipsit de respect pentru multi oameni obligatia de a jura pe Biblie sau cruce (desi personal sunt credincioasa) si cred ca procedura ar trebui schimbata. Legea trebuie sa fie laica. Juramintele religioase isi au locul lor, dar in alta parte.
    • 0 (4 voturi)    
      credinta-i una (Joi, 16 august 2012, 2:14)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui IoanaDC

      realitatea-i alta.

      Articolul 85 se aplica procesului penal in intelesul Art.1 care conform Art.2 inseamna atat judecata cat si urmarire penala:

      "Art. 2. - Procesul penal se desfasoara atat in cursul urmaririi penale cat si in cursul judecatii..." . Nu exista nicaieri descrise proceduri distincte pentru urmarire si judecata in ceea ce priveste audierea martorilor. Logica dvs ? Credinta pura ?
  • -1 (13 voturi)    
    Observatie (Miercuri, 15 august 2012, 22:19)

    J158852855514 [utilizator]

    Nu este rau ca Parchetul isi face datoria, rau este ca isi face datoria selectiv. Atunci cand presedintele Basescu a castigat alegerile, au existat cel putin aceleasi suspiciuni de fraudare ca acum, dar Parchetul a ramas inert. Asta ma sperie pe mine.

    Si o clarificare:
    Articolul 85 Codul de Procedura Penala se refera la declaratia martorilor in fata instantei.
    • -3 (13 voturi)    
      legat de articolul 85 (Miercuri, 15 august 2012, 23:17)

      anjin2 [utilizator] i-a raspuns lui J158852855514

      iti dai seama ca nu e scapare, ci o modalitate de manipulare, minciuna prin omisiune ..., facuta ca la carte ... (pui citat si toti iubitori de Base cad in extaz, ce bine le zice Tapalaga ....)

      Horibil ...
    • +1 (5 voturi)    
      Spre deplina clarificare (Joi, 16 august 2012, 2:37)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui J158852855514

      merita sa cititi cele cateva articole din jurul art.85 precum si cele din Titlul 1 care va vor lamuri ca notiunea de proces penal include atat urmarirea penala, cat si judecata. Probabil ati fost inselat de intelesul popular al "procesului penal" ce se refera doar la judecata / sedinta de judecata.
      Daca nu ar fi asa, ar trebui sa descoperiti proceduri de audiere a martorilor explicitate separat pentru partea de cercetare si judecata, dar nu este descrisa decat una.
  • +1 (9 voturi)    
    Cine? (Miercuri, 15 august 2012, 22:23)

    paul155 [utilizator]

    Cine sa opreasca prostia? Nu realizati cata MANIPULARE fac acesti USL-isti.Demagogia si manipularea bine facute aduc voturi.Bani din cotizatiile penalilor pana acum au facut minuni.Daca nu pot realiza acapararea justitiei,atunci sa vezi si sa auzi invinuiri,capete ,,sparte"
  • +4 (22 voturi)    
    Domnule Tapalaga (Miercuri, 15 august 2012, 22:25)

    puricelu [utilizator]

    Daca toata lumea ar gandi cu mintea pe care Dumnezeu i-a pus-o in cel mai de varf punct al corpului, ar fi extraordinar pentru toata Romania si pentru intreaga lume ! Dar, din pacate, nu este asa. Si, cea mai buna dovada este Antonescu si cei din USL. Si, pe langa ei, a aparut si nelipsitul C.T.P. Este evident ca, unui presedinte interimar - numai apelativul de interimar specifica anumite limite care se presupun a-i fi atribuite implicit - nu poate sa-si exercite drepturile de presedinte deplin ca unui presedinte ales. Si asta se datoreaza si faptului ca se poate sa se mai insele privind anumite aspecte esentiale ale democratiei, pe care le-ati punctat foarte bine in articolul de mai sus pentru care meritati felicitat. Sunteti un ziarist exceptional si un analist extraordinar.
  • +3 (19 voturi)    
    Felicitari Dan! (Miercuri, 15 august 2012, 22:26)

    gabrieel [utilizator]

    Atat pentru articol cat si pentru autoevaluarea interviului de la B1 (nu folosesc Facebook si nici nu o voi face in viitor, dar citesc comentariile tale).
    Este clar ca disperarea a ajuns la maxim si ei vad cum procurorii incep sa se apropie.
    Poate ai un comentariu si pe replicile excelente ale presedintelui suspendat la vocea rusiei.
    Recomand si un interviu cu dl Vasile Dancu, mai ales dupa execelentul post de ieri - http://vasiledancu.blogspot.ro/2012/08/politica-si-camaraderie.html

    Gabriel
    • -4 (12 voturi)    
      hitman@teleson.ro (Miercuri, 15 august 2012, 22:48)

      babula [utilizator] i-a raspuns lui gabrieel

      Articolul 85 Codul de Procedura Penala spune clar: "(1) Inainte de a fi ascultat, martorul depune urmatorul juramant: "Jur ca voi spune adevarul si ca nu voi ascunde nimic din ceea ce stiu. Asa sa-mi ajute Dumnezeu!". (2) In timpul depunerii juramantului, martorul tine mana pe cruce sau pe biblie."

      domnu ziarist asta se practica la tribunal nu pe strada ....si fara o citatie, sau mandat n-au nici un drept ptr interogatoriu .....cea ce fac procurorii este = 0 sa vina la mine acasa ca le dau de mancare de o sa le ajunga si ptr la iarna
      • +2 (2 voturi)    
        rock (Joi, 16 august 2012, 14:49)

        TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui babula

        citeste mai departe un pic mai jos ,:) ceva de organe abilitate ?.... fii corect - cel anchetat are dreptul sa refuze.
  • +2 (16 voturi)    
    dl. Tabalaga (Miercuri, 15 august 2012, 22:27)

    Itsoc [utilizator]

    dvs spuneti frumos ce spuneti dar ce ne facem cand trompetele au ajuns cu dezinformarea pana intr-acolo incat spun ca fiecare om care a votat va fi chestionat. eu locuiesc intr-o comuna de la marginea bucurestiului, in ilfov, aici e panica mare, lumea e speriata ca-i vor aresta pe nedrept ca asa au auzit la antena 3 si vor sa iasa cu furcile si topoarele si sa nu-i lase pe procurori nici sa intre in comuna. ce facem in cazurile astea cand nu mai exista respect pentru autoritate? mai cu seama ca indemnul la a nu respecta autoritatea (recte. ANARHIE) vine de la varfurile politicii prin trompete? personal nu vad nicio iesire din situatia asta, sunt doua grupari imense de oameni, "basistii" si "uslistii", orice s-ar intampla, unul din grupuri va iesi masiv in strada in ciocniri cu fortele de ordine fara precedent, mai trist e daca or sa iasa ambele grupuri in strada, atunci s-ar putea sa se intample cum a spus macovei.
  • +1 (15 voturi)    
    sa inceapa panica (Miercuri, 15 august 2012, 22:32)

    Cristian-Liviu [utilizator]

    Se spune ca pestele de la cap se impute dar in cazul partidelor e invers. Primaru X din catunu Y membru partidului Z (ca sa nu zica lumea ca suntem pro sau contra) a incercat influentarea votului mai multor persoane. Vine procuroru si o ia pe tanti Lenuta la sectie si incepe asta sa toarne ca X i-a promis o galeata , o asfaltare, gaze etc sau X i-a luat buletinu si a votat in mai multe sectii sau deloc. Procuroru baiat finut ii face dosar penal dar sa nu uitam ca X din catunu Y nu e Mazare sau Boc sau mai stiu eu ce mare in politica si nu are bani de avocati care stiu toate chichitele si el se baza pe sprijinul partidului Z.
    Ceea ce vedem acum este doar o incercare de a scapa primarii X din catunele Y. Daca astia sunt condamnati sau incepe urmarirea penala atunci alegerile locale s-au castigat de pomana pentru ca nu vor mai fi de nici un ajutor la parlamentare pentru simplu motiv ca le va fi frica(au dosare de frauda pe rol) si nu se mai baga nici unu pentru aia de la centru :).
    Ceea ce este inacceptabil este modul in care procurori sunt pusi sa se justifice de catre persoane in functii publice. Pentru asta ar trebui sa fie judecati toti "formatori de opinie" care nu inteleg ca justitia trebuie lasata sa-si urmeze cursul.
    • +4 (10 voturi)    
      Stii care e marea problema? (Miercuri, 15 august 2012, 23:43)

      coco04 [utilizator] i-a raspuns lui Cristian-Liviu

      Iti spun prieteneste si sper sa nu te superi.
      Foarte multi romani ,inclusiv tu, spun ca unii oameni "nu inteleg"ca justitia.......
      Ei inteleg foarte bine dar au alte interese!
      Deci daca cineva e necinstit sau de rea credinta nu inseamna ca e si prost.
      Inteligenta e una iar cinstea alta!
  • +2 (18 voturi)    
    foarte bine analizate Aberaţiile Ruso-Fililor ! (Miercuri, 15 august 2012, 22:39)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    foarte bine analizate Aberaţiile Ruso-Fililor !
  • -5 (17 voturi)    
    sinistru conducator, jalnici slujbasi (Miercuri, 15 august 2012, 22:51)

    Gustav666 [utilizator]

    Cea mai buna dovada ca Basescu se afla la butoanele Parchetului General este, daca va aduceti aminte, declaratia lui de dupa referendum prin care-si stabilea ca prioritate pedepsirea vinovatilor pentru fraudarea referendumului.
    Ce vedem astazi, hoardele de gestapovisti care dau buzna in casele oamenilor si in biserici, intrece cele mai pesimiste asteptari.
    Cat de bine trebuie sa fiti platit, domnule Tapalaga, ca sa puteti scrie cele de mai sus? Nu va tremura mana pe tastatura? Va puteti uita in ochii parintilor dumneavoastra?
    Sinistru conducator, jalnici slujbasi...
  • +5 (15 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 15 august 2012, 22:51)

    NikosGalis [utilizator]

    Ar trebui "cacarau" suspendat pentru declaratiile sale. Parlamentul sa se autosesizeze si sa il suspende.
    Am urmarit pe o doamna la tv din cugir care a mentionat ca a fost luata la audieri cu un microbuz....sa se fi schimbat duba politiei cu un microbuz....iar unei alte persoane i-au spus sa isi ia bani pentru a se intoarce acasa dupa audieri..
    le cam fuge pamintul de sub picioare?????!!!!!

    Pe bunicul l-au luat o saptamina de zile si l-au anchetat (a fost plimbat cu un IMS) sa il convinga sa intre in CAP si familia a fost amenintata pe fata atunci. nu putem compara evenimentele de atunci cu cele de astazi.

    sa auzim de bine!
  • -3 (13 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 15 august 2012, 22:58)

    MariusU [utilizator]

    Multumim pentru diversitatea opiniilor si forumul liber, domnule Tapalaga ! Pana la urma asta este masura obiectivitatii comentariului si "democratiei" dumneavoastra...pentru ca si eu am facut unul anterior fara injurii care a fost oprit...
  • -4 (20 voturi)    
    Minciuna prin omisiune ... (Miercuri, 15 august 2012, 23:00)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... nu se vorbeste in articol despre faptul ca procurorii sunt DNA. Daca fur o masina de pe strada (sau votez multiplu) e o fapta de coruptie?

    De asemenea nu sufla domnul manipulator basist o vorba despre intrebarea "cu cine ati votat?" pusa de procurori care incalca secretul votului.

    De asemenea, daca nu exista un mandat judecatoresc de aducere, domnii procurori pot chema "martorii" la sediul de politie sau la parchet. Nu este nevoie sa incalci demnitatea oamenilor venind la ei acasa la niste borfasi ziua in amiaza mare sa vada toti vecinii. Cu atat mai mult in cazurile in care nu exista indicii clare (ex. semnaturi multiple, CNP-uri multiple pe liste diferite) despre persoanele respective.

    Daca dl Tapalaga are impresia ca suntem suficient de prosti toti incat sa nu facem diferenta intre o ancheta normala (care apropo e prima oara cand se petrece, de ce oare? pentru ca de cand controleaza dl Basescu Parchetul e prima oara cand nu ii convine rezultatul votului si atentie, spre deosebire de localele din acest an e o problema de cvorum acum) si o ancheta tip "iti bag lumina in ochi si te intreb aceeasi intrebare pana raspunzi cum vreau eu" se inseala.
  • -8 (16 voturi)    
    Adio dle Tapalaga (Miercuri, 15 august 2012, 23:04)

    republicanu [utilizator]

    Dle Tapalaga, daca tabelul in care sant inscris se afla la parchetul general-si se afla ! apoi peste f.putin timp va apare-pe surse'CNPul si semnatura n ziare -poate chiar in hotnews.Uite un borfas ! Si nu este o angoasa ci invatatura de minte de nu a mai participa la alegei De ce sa-mi fac rau cu mana mea si sa dau de lucru unor ziaristi ! Duceti-VA Ds.si votati pe cine vreti si cand vreti !
    • +2 (10 voturi)    
      n-ai nicio grija! (Miercuri, 15 august 2012, 23:34)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui republicanu

      tu chiar vorbesti serios?
      te asigur/asiguram ca or sa apara doar cei care au votat de cel putin doua ori. atat doar, daca or sa apara....
      ideea este sa se sanctioneze doar votul multiplu.
      e normal ca pe antene sa va spuna opusul.
      daca tu ai votat de doua ori, nu-i vina ta, spui cine te-a indemnat si gata!

      uita-te pe tabelele astea si-ai sa intelegi de ce trebuie verificate unele comune:
      http://blogs.mediapart.fr/blog/samuelr/010812/la-roumanie-est-elle-gouvernee-par-des-anarchistes
    • +1 (11 voturi)    
      Daca ai votat de doua ori, adio intradevar (Miercuri, 15 august 2012, 23:47)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui republicanu

      Ne vedem când ieși de la mititica.
  • +1 (13 voturi)    
    ... (Miercuri, 15 august 2012, 23:09)

    tirolez [utilizator]

    crin e doar disperat ca trebuie sa plece, ceilalti probabil mai au si alte ingrijorari.
  • +3 (19 voturi)    
    Marea tocmeala post-referendum (Miercuri, 15 august 2012, 23:20)

    EllySt [utilizator]

    Aveam o vorba din popor "unde-i lege, nu-i tocmeala". Inteleg ca a fost abrogata prin OUG de d-l Ponta. Astfel cum s-ar explica aceasta "tocmeala" cu aplicarea legii pentru stabilirea fraudelor de la referendum.

    Probabil ca USL a gandit ca va castiga referendumul si procentele acelea fabuloase de participare vor ramane istorie uitata.

    Cred ca numai in Romania se poate intampla ca reprezentanti ai partidului aflat la guvernare, prim- ministrul = ministrul justitiei, presedintele interimar si un ziarist independent (CTP) sa indemne la nerespectarea legii sau sa ceara explicatii imediate de ce se desfasoara anchete pentru stabilirea fraudelor de la referendum.

    Oare nu exista o asociatie a jurnalistilor care sa analizeze prestatiile membrilor ei? Parca d-l CTP a fost presedintele unei asemenea asociatii.
    Cum este posibil sa ceri sistarea anchetelor in cazurile in care suspiciunile de frauda sunt foarte clare. Cum crede d-l CTP ca se post stabili vinovatii daca nu sunt interogati cei care au votat de mai multe ori?

    Cum crede d-l CTP ca se va vota in toamna, cand tot USL va organiza alegerile, daca acum nu se stabilesc vinovatii pentru fraude? Oricum o mare parte dintre fraude nu vor fi dovedite. Ma gandesc la cele in care oamenii au fost constransi sa mearga la vot sau acolo unde s-a abuzat de urnele mobile.

    Ce se intampla in aceasta tara? Acest comportament al USL si al unor "jurnalisti independeti" (a se citi CTP, A3 etc.) va face sa fim, in continuare, o problema pentru UE si NATO.

    Nu trebuie sa ne mire sau sa ne supere ca intr-o zi UE si NATO vor dori sa externalizeze in afara granitelor lor aceasta "problema". Poate chiar aste este dorinta USL. In acest fel nu se va mai baga nimeni in treburile noastre interne. Iar noi stim sa le rezolvam pe toate in stil dambovitean. Adica una zicem, alta scriem si cu totul altfel facem. Iar aplicarea legii se va face din cand in cand. Numai cand va avantaja pe cei de la putere.
  • +1 (9 voturi)    
    A vota=drept fundamental (Miercuri, 15 august 2012, 23:28)

    n.dumiritu [utilizator]

    In sfirsit se spune lucrurilor pe nume. Bravo, domnule Tapalaga!
    A vota este un drept fundamental, este unicul instrument politic dat in mina individului pentru a influenta/corija autoritatea politica, este caramida de baza a democratiei (o metafora de 2 lei, dar daca tot mosmodim "democratie" macar sa intelegem din ce e facuta). Autoritatea administrativa cere supunere si trebuie sa ofere minimul de garantie al respectarii votului celui care se exprima prin vot. Daca autoritatea se joaca cu acest drept al individului (prin frauda, prin nesocotire, prin tactici de impunere), atunci ea isi pierde chiar substanta pe care se intemeiaza.
  • +3 (17 voturi)    
    Asa e Dane... (Miercuri, 15 august 2012, 23:42)

    Gelu. [utilizator]

    CTP-ul este Iliescu ziaristilor romani...
    Oracolul vietii politice romanesti.Cu atat mai nociv cu cat amesteca ganduri profunde si inteligente cu furii si neimpliniri sublimate in pozitii nevrotice fata de istoria noastra recenta.

    Am o propunere : Ce Antena 3, asta e nume de televiziune ?
    Le propun :
    1.Vocea Romaniei , sau
    2.Garantul libertatii voastre, sau
    3.Televiziunea sapte milioane si jumatate, sau
    4. Cum sa-l condamnam pe Basescu ? sau...

    hai baieti, v-ati pierdut imaginatia ?!
    S-ar putea ca Felix sa re-improspateze efectivul
    de trompete, cu instrumente de suflat mai eficient in.....
  • +2 (8 voturi)    
    Daca procurorii dau înapoi la toamna avem (Miercuri, 15 august 2012, 23:49)

    Alui [utilizator]

    50 de milioane de votanti pe puțin. Nu vad de ce n-as vota si e de zece ori cel puțin.
  • +3 (9 voturi)    
    Somn usor (Miercuri, 15 august 2012, 23:58)

    andrei florescu [utilizator]

    Visele lui Crin din perioada de hipiot ratat s-au implinit. Doarme de o luna la Cotroceni. Scenariul pus la cale de Voiculescu,cu episoade filmate cand in studioul antenelor, cand la Cotroceni, arata un personaj principal, in rol de interimar prelungit, gafand jalnic, total nepregatit pentru situatie. In afara de sprijinul regizorului, Crin s-a trezit in patul prezidential, in urma unei serii prelungite de faradelegi: o tradare a alesilor neamului, cateva abuzuri si absurditati. Presedintele Antenei 3, ales al treilea la alegerile parlamentare, cu de 3 ori 3 mii de voturi, declara ca se va retrage din viata politica daca nu vor veni la referendum de 3 ori 3 milioane de votanti. In lipsa de votanti, s-ar fi multumit chiar si cu tot atata voturi. Numai ca nici frauda n-a putut aduna atata buletine de vot. Dupa ora 3X3 seara, s-au pus in urnele fixe si mobile, aproape 30% buletine de vot.Si tot n-a fost suficient. Frauda degeaba.Unii au votat cu buna credinta, altii au votat multiplu riscand puscaria, pana la urma doar pentru a satisface orgoliul somnambul al lui Crin.
  • -2 (12 voturi)    
    Tapalaga, esti praf (Joi, 16 august 2012, 0:10)

    Colonel [utilizator]

    Sti cine controleaza justitia intr-un stat de drept ? Sti care sunt cele 3 puteri in stat si cine controleaza pe cine ? Parlamentul controleaza guvernul (nu justitia), guvernul controleaza justitia si justitia controleaza parlamentul. Daca nu stiai asta inseamna ca nu ai nici o treaba cu democratia si statul de drept.
  • +3 (11 voturi)    
    sunt atat de disperati... (Joi, 16 august 2012, 0:21)

    egroeg5 [utilizator]

    de ce va iesi la iveala urmare anchetelor incat,neavand alta sansa sa estompeze adevarul,au iesit in haita(da.dle Iliescu,aici e povestea cu haita) si latra prin toate mediile incercand sa-i prosteasca pe romani, doar-doar vor scapa...Valizele dlor,valizele pregatite langa usa ca atata va mai ramane,fuga,altfel va trebui sa dati socoteala din greu pentru tot ce ati facut,pana la urma impotriva romanilor.
  • -4 (16 voturi)    
    Dan Tapalaga (Joi, 16 august 2012, 0:32)

    Tepes58 [utilizator]

    Nu ca vreau sa te laud da' esti mare javra:)) si nun orice fel de javra ci javra securista! Prin tine scuipa SRI-ul tot ce vor si javrele alea sa apara in presa.
  • +4 (12 voturi)    
    frica (Joi, 16 august 2012, 0:57)

    cotora [utilizator]

    nu stiu de ce le este frica ?, se simt cu musca pe caciula, eu de ex, vreau sa stiu cum s-a furat la referendum, este un drept al meu, sa stiu hotii si cum s-a furat
  • -1 (15 voturi)    
    infractorul Basescu (Joi, 16 august 2012, 1:01)

    mariuscos [utilizator]

    Daca esti asa de batut in cap si nu vezi ca nu este nici un grup infractional la acest referendum mai bine lasa-te de scris asemenea aberatii.in fond tu crezi ca nu e posibil ca sa existe oameni care sa nu-l vrea pe Base?
    Nu vezi ca de fapt singurii infractori sunt Base si cu kovesi cu procurorii ei?Vor sa faca in asa fel ca sa se creada ca lumea a fraudat si ca de fapt nu 7 mil de oameni au zis da la referendum.Nu mai stiu astia de la PDL cum sa-i scape fundu lui Base.Daca nu vezi toate astea esti orb si du-te dracu si nu mai scrie prostii
  • -3 (15 voturi)    
    Dl.Tapalagă, matale ești fascist de-a dreptul (Joi, 16 august 2012, 1:11)

    Mai mult de un neuron [utilizator]

    Ce-ar fi să ceri eventual și niște lagăre de concentrare pentru ăia care au avut curajul pe care matale- ca limbist oficial nu-l vei avea niciodată ? Sunteți din cele mai josnice creaturi de pe fața pământului, ăștia de întoarceți albul să pară gri. S-ar putea- și mi se pare foarte normal- ca această monstruoasă aventură polițienească- pe banii noștri, evident- să se termine așa cum merită- cu niște capete de procurori puși pe pari ca să servvească și altora drept învățare de minte să nu mai fie chiar niște slugi ordinare băsiste. Iar dumneata, dle. Tapalagă intri cumva cu această imundă mizerie la vreun capitol din codul penal- ăla cu amenințarea și teroarea ca împiedicare a drepturilor cetățenești ? Cred că intri așa că s-ar putea să mai ai un drum la tribunal- poate găsești vreun procuror băsist prieten....
  • +1 (9 voturi)    
    de mai putina buna credinta (Joi, 16 august 2012, 1:51)

    necos1985 [utilizator]

    Tapalaga, spuneai in seara asta la B1 ca in 2009 nu au fost facute anchete cu privire la fraude desi fraude au existat insa au fost nesemnificative. Pai, mai baiatule, fost mare consilier de ministru de justitie, lasa-ma sa-ti explic eu: orice frauda trebuie si trebuia anchetata. Intelegi tu ce spun?
    Daca tot suntem la subiectul asta iti mai zic o chestie: fraudele din 2009 nu au fost ele chiar asa de nesemnificative: se vorbeste ca in Paris au votat doi oameni pe secunda. Bun, trebuie sa fiu de accord ca daca atunci parchetul nu s-a implicat nu inseamna ca trebuie sa fie si acum pasiv.
    Mi s-a parut tare ca ti-ai citit articolul la tv. ))))))
    Tapalaga, sa te mai intreb ceva: e moral sa ai dreptul la doua mandate de cate trei ani, pe care sa la duci la bun sfarsit, dupa care sa mai fi delegat pe aceeasi functie? E in spiritul legii si a constitutiei (si a bunului simt)?
    Tu insa daca ai fi obiectiv, ai fi valoros. Dar nu esti.
  • +4 (10 voturi)    
    Felicitari Dan Tapalaga (Joi, 16 august 2012, 2:23)

    barbudan [utilizator]

    ... pentru ca sustineti o cauza corecta.
    Este clar ca se urmareste o manipulare a opiniei publice spre deturnarea de la mizeriile acestui referendum. Cand justitia incerca sa isi faca datoria asta se numeste "terorizarea cetatenilor". Cei care nu au de ascuns ceva nu vad de ce s-ar speria. As vrea sa vad un caz de "abuz" in care s-au acuzat oameni ilegal, dar de fapt acesti oameni au fost perfect legali.

    In ceea ce priveste jurnalistii, trebuie sa intelegem ca si presa este impartita. Nu am pretentii de la Antena 3 care este a lui Voiculescu. Dar de la un asa zis ziarist "independent" (CTP) care de fiecare data observa orice abatere impotriva democratiei a celorlalte partide non-PSD, mai putin a PSD-ului, am pretentii. Rusine CTP ca te opui justitiei !!!!
  • +3 (7 voturi)    
    Nu se vor opri (Joi, 16 august 2012, 7:55)

    PuicaConstanta1329033645217 [anonim]

    Au crezut ca Romania a ramas incremenita,ca ei,in anii 2000-2004 si au reluat lucrurile de unde le-au lasat.Stupoare insa,nu le mai merge,nu le mai iese pasenta.E inadmisibil ca un presedinte,chiar si provizoriu,sa nu stie ca incalca legea atunci cand face presiuni repetate la adresa institutiilor fundamentale.Mi-e teama insa ca,dupa invalidarea referendumului de catre CCR,vor recurge si la alte masuri,de data asta de forta si vor cauta sa creeze instabilitate,pentru ca le plac apele tulburi.
  • -1 (3 voturi)    
    Solutie (Joi, 16 august 2012, 8:09)

    xrogo [utilizator]

    Da,asta este singura solutie decenta,demiterea celor doi din fruntea justitiei,madam Luluta si mister Morar care s-au insurubat in scaune cateva mandate,n-am inteles, nu mai este nimeni in Romania competent sa conduca destinele justitiei,nimeni nu este de neinlocuit.
  • -1 (5 voturi)    
    CTP (Joi, 16 august 2012, 8:15)

    sun [utilizator]

    Intradevar CTP este un Iliescu al presei romanesti!
    Acest CTP este lipsit de caracter ori cat talent la invective are! Este jos jos de tot! A mai fost si in fruntea presei! si vedem ce a iesit acum din ea!
  • +1 (3 voturi)    
    pentru dl. Tapalaga (Joi, 16 august 2012, 8:29)

    falcis [utilizator]

    Domnule Tapalaga
    Daca cititi cu atentie stenogramele aparute in presa veti sesiza afirmatiile a doi politicieni care au facut psibila frauda referendumului:
    1."Impotriveala" lui Ioan Rus.
    Ioan rus spune ca n-are nici o "impotriveala" daca altii vor sa faca ceva ilegal dar el nu o va face,pentru ca nu vrea sa-si petreaca batanetile la puscarie.
    Ministrul MAI Ioan Rus avea obligatia sa se impotriveasca,sa impiedice orice incalcare de lege.Probabil ca acesta a fost cuvantul de ordine pentru intreg ministerul la referendum,de la ministru pana la politistul de comuna:faceti-va ca nu vedeti,nu aveti nici-o impotriveala!
    2."Mortii" lui Varujan Vosganian
    Vosganian spune ca eliminarea mortilor de pe lista este insuficienta pentru validarea referendumului.
    De aici se poate trage concluzia ca dl.Vosganian cunostea numarul de morti aflati pe listele electorale inainte de finalizarea minirecensamantului.Daca-l stia,il stia de la MAI inainte de referendum,dac-l stia inainte de referendum si nu a fost scos din lista a fost pentru ca USL sa foloseasca acest nr. de morti in folos propriu la referendum dar si la alte alegeri.
    Domnule Tapalaga, va rog pe dv. sa adresati intrebari celor doi,poate au expicatii pe care eu nu le gasesc si ii acuz degeaba.
  • -1 (11 voturi)    
    Amuzant (Joi, 16 august 2012, 9:26)

    OvidiuDiaconescu [utilizator]

    Cel mai amuzant e ca tot ridicularizati antenele si alte canale media pt propaganda pro-usl, dar aplaudati scriitura lui Tapalaga pt propaganda pro-pdl. Sunteti niste obiectivi, niste echilibrati moral, voi, aplaudacii din mediul online. Cat priveste articolul... scriitura e frumoasa, dar nu pentru un articol de PRESA; ii lipseste un mic detaliu - obiectivismul. Tare as vrea sa vad aplaudacul obiectiv, sa iasa pe "post" cu un comentariu care sa critice lipsa de neutralitate din presa. Dar deh... unde nu e.. nici Dzeu nu cere; cine suntem noi, cititorii site-ului, sa avem pretentii?
    • -1 (7 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 16 august 2012, 9:45)

      zet [anonim] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

      • +3 (5 voturi)    
        Dupa parerea mea, (Joi, 16 august 2012, 11:29)

        OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui zet

        Jurnalistul ar trebui sa prezinte faptele. Singurele nuantari permise, cred eu, sunt acelea menite sa prezinte esenta mesajului intr-un mod care sa-l faca pe intelesul mai multor cititori, usor de inteles si asimilat. Jurnalistii sunt oameni, intr-adevar; au pareri proprii si au tot dreptul la ele. Dar respectivele pareri, consider eu, nu au ce cauta pe un site de STIRI; spuneti-i blog de campanie daca vreti, si postati in nestire. Asa cum politicienii nu au dreptul generic sa calce pe langa lege, nici jurnalistii nu au dreptul sa ii ajute canalizand opinia publica intr-o directie, oricare ar fi ea. Jurnalismul ar trebui sa fie obiectiv, ar trebui sa relateze stiri, lasand dreptul cititorului la o opinie, nu sa le nuanteze favorizand una din tabere (oricare ar fi ea).

        Preventiv, daca sariti cu critici si insulte din care sa reiasa ca sustin usl prin mesajul asta, cautati firimitura aia de bun simt si abtineti-va.

        Multumesc,
      • +1 (1 vot)    
        cu siguranta NICIUNA!! (Joi, 16 august 2012, 14:17)

        bemel [utilizator] i-a raspuns lui zet

        Asta e durerea noastra: suntem doar pro sau contra si nu avem nici cale de mijloc si nici simtul masurii!!!
  • +3 (5 voturi)    
    mai crede cineva ca (Joi, 16 august 2012, 10:50)

    visio [utilizator]

    Romania va fi un Stat democrat cat timp va fi condus de un plagiator si un lenes? Romania, trezeste-te...
    atat Ponta plagiatorul cat si antonescu instigatorul, vor avea o mare supriza saptamana viitoare; voiculescu are bani sa isi cumpere libertatea sau are ce sa vanda si sa plece intr-o tara care refuza extradarea; insa ponta, antonescu, gadea, badea, stroe, dragnea...sunt prea saraci...veti vedea...
    • -1 (5 voturi)    
      Faptul ca si ultimul om, ca valoare, (Joi, 16 august 2012, 11:33)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui visio

      din Romania poate ajunge prim ministru sau presedinte demonstreaza ca orice roman, nu numai Basescu, poate conduce Romania, deci e o dovada de democratie.
      • 0 (4 voturi)    
        a conduce e prea mult spus (Joi, 16 august 2012, 12:11)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        au ars rezervatii nationale, au murit zeci de delfini...Romania este neguvernata odata cu venirea comunistilor dela usl;
        despre base ai oarecum dreptate, in sensul in care si el este produsul comunismului; indiferent de cate eforturi face, el nu va intelege niodata utilitatea tabletei grafice, sau a dezvoltarii industriilor romanesti; tarziu a descoperit utilitatea unui funeriu; important este ca romanii sa inteleaga ca viitorul se face cu oameni tineri care au cv original si consistent; ponta, antonescu, iliescu, voiculescu, patriciu, SOV, Sova, etc...sunt nulitati perfecte.
        cu democratia ai perfecta dreptate; insa trebuie sa privim situatia per ansamblu: in toata lumea vie exista un echilibru; cand se intampla ceva naspa, exista ceva care contrabalanseaza situatia; romanii isi inchipuie ca democratia este o chestie precum plastelina; democratia este o forma de organizare, a speciei, care trebuie sa contina reguli scrise (cod rutier, fiscal, etc) si reguli nescrise (de bun-simt); cand romanii vor intelege ca numai indivizii inteligenti le pot asigura o viata mai buna, abia atunci vom trai decent; ca exemplu general, nu mergi la banca sa iei un overdraft pentru un concediu de 7 zile la bulgari sau turci...
        am mai spus pe aici, ceea ce s-a intamplat in ultimele 3 luni in Romania este incercarea unor comunisti de a tine Romania pe loc, de a o tine in lumea lor de plagiatori si incompetenti; de bine de rau, pe timpul lui base a fost democratie; ca s-a trait si bine si rau e alta discutie; adica, numai cand ne vom aprecia valorile, asa cum o fac nemtii sau italienii, numai cand ii vom plati corect, numai atunci vom avea o democratie reala, cu judecatori si procurori sau politisti care nu tremura in fata fiului (infractor marunt) senatoarei Placinta; si oamenii aceia au familii si rate si nu isi baga gatul in lat de dragul unor romani inculti care cred ce spun latrinele lui felix;
        daca cu boc ne-a fost greu, iti dai seama cum ne va fi cu usl-ul? (asta ca scenariu sf ).
        • -1 (3 voturi)    
          Apreciez un om de valoare (Joi, 16 august 2012, 12:42)

          Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui visio

          in masura in care gasesc ceva nou de invata de la el. De la Basescu ce sa invat nou? Ce spune el si voi pe aici cu respectarea legii mi-a facut tata capul calendar de mic copil.

          Cinstea am invatat-o nu din vorbele tatalui meu ci din comportamentul mamei mele.
          • 0 (0 voturi)    
            legile asigura o siguranta minima (Joi, 16 august 2012, 14:03)

            visio [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

            fara ele, ar fi haos total; daca nimeni nu ar plati la sistemul de pensii, ce s-ar alege de batrani? oricum ne imprumutam sa platim pensiile, oricum platim tributul propriei prostii; ce s-ar intampla daca semafoarele ar avea numai rol decorativ? asadar, legea este obligatorie dar nu suficienta (asa cum am spus si in primul post);
            inteligenta romaneasca, dela care am fi avut ce invata, a murit la canal (exterminata de tovarasii lui ion iliescu si de parintii lui Ponta plagiatorul); altii au plecat din Romania de scarba unor plagiatori, criminali, dar mai ales a unui popor indiferent la soarta lui; am ajuns sa cerem ajutorul UE pentru ca ni se suie in cap plagiatorii, criminalii si turnatorii? eu zic ca asa ceva este deosibit de grav...am mai spus pe aici, vine vremea ca fiecare sa aleaga binele tuturor...
            revenind la basescu, de bine de rau pe timpul lui oamenii erau liberi sa se exprime; ceea ce este o realitate extraordinara; un lenes si un plagiator, asociati cu hoti si criminali dar si cu turnatori, iti vor lua orice drept si mai mult te vor cocosa cu impozite si taxe.
  • -2 (8 voturi)    
    ... (Joi, 16 august 2012, 11:17)

    Anonymous89 [utilizator]

    Cata prostie! Dar aberatia cea mai importanta revine inca de la cea mai mare prostie a presedintelui suspendat!Ati mai auzit voi de un presedinte democrat , intr-o tara democrata care sa indemne lumea la boicot ; cu alte cuvinte sa le ceara sa renunte la dreptul lor constitutional. Asta este Aberatia numarul 1.
    • 0 (2 voturi)    
      Exemplu dur (Joi, 16 august 2012, 14:33)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui Anonymous89

      Daca s-ar initia un referendum la tine in bloc pentru penalizarea neveste-ti ca e parasuta si da un exemplu negativ locatarilor, tu te-ai duce? Daca da inseamna ca recunosti ca nevasta-ta e parasuta, nu?
      Astfel, daca s-ar fi dus Basescu la referendum ar fi recunoscut ca a incalcat Constitutia.
      • 0 (0 voturi)    
        Off-topic (Joi, 16 august 2012, 17:50)

        somesanu [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

        Bun exemplu :D
        Mai ales daca initiatorii referendumului de bloc stiu ca tu vrei sa te insori cu o alta parasuta si-mai-si, dar n-ai motive serioase de divort.
        Daca aia din bloc zic ca nu-i intereseaza, nu e treaba lor si nu participa la referendum ce te faci?
  • -2 (10 voturi)    
    Aberant? (Joi, 16 august 2012, 11:20)

    Anonymous89 [utilizator]

    Aberant este sa fi trimis acasa de 7,5 milioane de romani , iar tu pe langa faptul ca te ascunzi in spatele decedatilor si al maghearilor boicotati sa mai trimiti si DNA-ul sa se duca din usa in usa si sa intrebe omul de rand "DE CE A VOTAT"? Asta este Aberant.
    • 0 (2 voturi)    
      Of, Antena 3 asta (Joi, 16 august 2012, 14:15)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui Anonymous89

      Mai anonimule, tu intelegi ca nu ii intreaba nimeni "DE CE AU VOTAT"? Alegatorii sunt interbati daca au votat sau de ce au votat de cinci ori. Aici e vorba de ilegalitatea votului multiplu si de votarea "in lipsa" (de ex. seful comisiei baga voturile in urna si semneaza pentru unii care nu au intrat in sectia de votare)
      Cat de gaga sa fii ca sa nu intelegi?
  • +4 (6 voturi)    
    Cineva sa-i opreasca... (Joi, 16 august 2012, 11:39)

    andreesanu [utilizator]

    Exista o singura cale sa se potoleasca aceasta mascarada politica de mahala bucuresteana:
    -Continuarea anchetelor parchetului privind fraudele electorale ,anchetarea celor care au organizat fraudarea .
    -Incheierea urmaririlor penale si trimiterea spre judecare a celor care au destabilizat Romania ( de la directori -la ministri vezi marile tunuri ale privatizarii)
    -Evazionistii fiscali trimisi in tribunal.
    -Curatarea Parlamentului de puscariabili,cum pot vota azi legi indivizi condamnati,ce cauta in parlament indivizi judecati pentru trafic,evaziune fiscala,proxeneti,mafioti,interlopi.
    -eliminarea baronilor locali ,virfurile mafiei din teritoriu.
  • +2 (4 voturi)    
    Chibitzul toxic (Joi, 16 august 2012, 13:30)

    urbanie [utilizator]

    CTP e doar un chibitz, n-are el cojones sa intre in arena. Dar e toxic !...