Probleme de constiinta

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 20 martie 2012, 15:55 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Unul dintre cele mai stranii pasaje din cele doua iesiri publice ale lui Traian Basescu, de duminica si luni seara, este aluzia insidioasa ca Victor Ponta ar avea ceva pe constiinta, ceva de ascuns, sugestia ca din acest motiv a tacut liderul PSD atunci cand i-a propus, pe 6 februarie, functia de premier. Cred ca aici se afla cheia de lectura a ultimelor dezvaluiri prezidentiale. Mai importanta chiar decat stirea ca i-ar fi propus functia de premier pare explicatia tacerii si refuzului, insinuata de presedinte. "Doar daca are ceva care inca nu poate fi spus public si de asta n-a existat un da", "Poate are ceva pe constiinta, nu va pot spune", "Sa vada daca are ceva in constiinta legat de posibilitatea de a fi prim-ministru sau nu. Eu nu voi merge mai departe, pentru ca astea-s problemele lui".

Declaratiile brute si ceva context: 
  • "Hai sa-l desemnam pe Victor Ponta prim-ministru. De fata erau toti cei trei presedinti de partid. Victor Ponta a tacut, a raspuns odata Antonescu, cand am spus a doua oara a raspuns Constantin. S-ar putea ca Victor Ponta sa aiba ceva pe constiinta, nu stiu, de n-a vrut....dar nu poti sa spui ca esti responsabil (...) Am spus domnul Ponta poate fi un prim ministru. Doar daca are ceva care inca nu poate fi spus public si de asta n-a existat un da." (Traian Basescu, duminica, 18 martie, B1 TV,  intervievat de Ion Cristoiu. Vezi in fragmentul video de la min 5'30'' incolo)
  • Ati spus ca poate domnul Ponta are ceva pe constiinta de nu a acceptat. Ce ar putea sa aiba pe constiinta un tanar presedinte de partid care isi doreste sa fie premierul Romaniei?(...) Nu are dupa parerea mea decat propria constiinta. Sa vada daca are ceva in constiinta legat de posibilitatea de a fi prim-ministru sau nu. Eu nu voi merge mai departe, pentru ca astea-s problemele lui. Astazi insa vad ca surprinzator a anuntat ca el nu va fi prim ministru niciodata cu Traian Basescu presedinte. Oare ce sa inteleg. Ca a renuntat sa mai fie prim ministru? Ca eu voi fi presedinte dupa alegerile din 2012 (...) Lucrurile pe care le stiti astazi nu le stiati pe 9 februarie? V-am spus eu ca stiu ceva? Am spus doar daca are el o problema pe care o stie el de nu primeste functia de prim ministru. Exista multe moduri de a spune ceva, exista si tonul insinuarii. Dati-mi voie sa fiu un politician experimentat. Va suparati? Nu. Dar va intreb inca o data. Nu stiati in 9 februarie? Ba stiam tot. Daca e de stiut ceva. (Traian Basescu la TVR, intervievat de Alina Stancu si Dan Cristian Turturica. Vezi fragmentul video de la min 14' incolo)
Prin atacul fara manusi la Victor Ponta, Traian Basescu genereaza cateva propozitii puternice, numai bune de utilizat in campania electorala de care liderii PDL: liderul PSD a fugit de responsabilitate, USL n-are solutii la guvernare, nu se baga la greu. Obtine apoi efectul scontat, pozand din nou in profesorul de lovituri dibace, in artistul dezbinarii si ridiculizarii adeversarilor. Nu mai conteaza prea mult ca anul trecut spunea ca, in mandatul sau, nu va da niciodata tara pe mana copilotului Ponta, incapabil sa conduca o masina, d'apoi o tara. Nu mai are importanta pretentia ca planul desemnarii lui Ungureanu premier fusese stabilit inca din luna decembrie, ceea ce intra in contradictie totala cu propunerea desemnarii lui Victor Ponta lansata doua luni mai tarziu. Basescu a tras primul o rafala scurta, din sold, naucind opozitia in aplauzele multimii. Restul sunt explicatii lungi, plictisitoare si cam ridicole. Cine mai sta sa le asculte?

Cum vi se pare insa metoda insinuarii utilizata de Traian Basescu? Corecta? Legitima? Cum i-am putea spune oare: santaj ordinar, amenintare de tip securist, atac sub centura, bluff total, tentativa murdara de compromitere, tehnica de dezbinare prin strecurarea unor suspiciuni grave in ce priveste moralitatea liderului PSD? Chiar totul e permis in campanie? Daca propunerea in sine pare facuta mai degraba pentru a rade putin de liderii USL si pentru a-i umili mai tarziu cu argumentul ca au fugit de raspundere cand era mai greu, explicatia refuzului, modul in care a fost forumulata ea, ingrozeste orice om cu bun simt.

Asa se comporta un sef de stat cu liderii opozitiei? Sugerand ca au schelete in dulap, muste pe caciula, pete la dosare, "ceva pe constiinta", despre care tu, presedinte, "stii tot" si razi manzeste cand esti intrebat despre ce-i vorba? Daca presedintele afla ca unul din liderii opozitiei a incalcat legea are obligatia sa sesizeze in secunda doi institutiile statului, altfel se face vinovat de tainuire. In tot cazul, nu are dreptul sa utilizeze, arborand aerul superior al omniscientei si omniprezentei, informatii compromitatoare in scopuri electorale. Altfel, se intelege ca ochiul vigilent al tatucului, cu tot muschiul sau rupt, (supra)vegheaza tot ce misca, inlcusiv pe liderii opozitiei, si foloseste fara scrupule orice i-ar putea distruge.

Acest mod de a face politica e inacceptabil. Asa cum intolerabile sunt grosolaniile opozitiei, aluziile onctuoase la presupusa relatie amoroasa cu Elena Udrea etc, etc. Am vazut aseara un cor sinistru format din jurnalisti-ciomagari si de tinere femei politician ranjind cu subinteles in timp ce evocau pasiunea pentru calarie a Mariei Basescu, precizand cu falsa inocenta ca au vazut-o si pe Udrea calarind cu pricepere. Coborata sub centura, lovitura politica arata - indiferent de pozitia celui care o aplica - primitiv, dezgustator, revoltator. Si suntem abia la inceputul campaniei electorale.

Sigur ca acum toata lumea brodeaza, speculeaza cu imaginatia incinsa. Are cu adevarat "ceva pe constiinta" Victor Ponta? Daca da, ce? Multi fug cu gandul la un atac imund, cu conotatii sexuale, lansat acum cateva luni impotriva sa. O fi asta? Altii isi amintesc ca insusi Antonescu il suspecta, inainte de a deveni aliati in USL, ca joaca pe o mana cu Traian Basescu, ca e prins cu ceva in plasa Cotroceniului.

In Romania, tara barfelor de budoar, suspiciunea, odata strecurata public, lucreaza si se intinde ca raia. Nu mai conteaza daca-i adevarata sau nu, nu mai distinge nimeni intre minciuna, manipulare si adevar. Traian Basescu pare maestru in a-si deregla adversarii din cateva vorbe indelung premeditate, amintindu-le in treacat ca "au ceva pe constiinta", improspatandu-le memoria cu biletele albe sau roz (cazul Radu Stroe sau Calin Popescu Tariceanu), cu "mapa profesionala", cu stenograme, ma rog, cu ce mai gaseste prin dulapul cu schelete.

Desigur, vor fi destui fanatici dispusi sa accepte orice, sa vada intr-o porcarie prezidentiala o mutare magistrala, sa citeasca in grosolanii incalificabile replica fireasca a opozitiei etc. Bine le-a zis Basescu! Tare Antonescu cand vomita laturi, coltos Ponta cand nu tace cu capul intre urechi! De acord ca o campanie electorala nu-i un concurs de maici si de ingerasi. Dar totul are o limita. Excesele, comportamentul incorect, se cer taxate fara ezitare atunci cand ele se produc de ambele parti, altfel spirala nebuniei nu va mai putea fi oprita. Vom cobori iarasi in mocirla iar mirosul fetid ne va tine pe multi departe de vot. Ca sa inteleaga asta, Traian Basescu ar trebui sa faca apel la propria constiinta si sa vada daca, dupa episodul Ponta, n-are nimic pe ea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16719 vizualizari

  • +75 (97 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 20 martie 2012, 16:17)

    rmalu [utilizator]

    Domnule Tapalaga, privind prin aceeasi prisma a "barfelor de budoar", as avea si eu o nedumerire.
    Din ce am citit (sunt departe de casa asa ca nu pot sa urmaresc la tv) domnul Presedinte a spus ca, domnul Ponta POATE are ceva pe constiinta. O supozitie pe care, cred eu, este indreptatit sa o faca. Daca cineva vine la dvs. si va propune sa fiti "sef" iar dvs. nu spuneti nimic, nu e indreptatit acel cineva sa creada ca ceva va impiedica sa acceptati? Mai ales ca inainte sustineati ca vreti sa fiti sef.
    In acelasi timp, dvs., ca jurnalist nu cred ca (din nou, parerea mea) ar trebui sa va "impotmoliti" in acea afirmatie. Este o supozitie si ar trebui tratata ca atare. Scriind un articol despre ea nu faceti altceva decat sa amplificati "barfa de budoar". Cel mai simplu pt. o barfa sa dispara este sa nu fie bagata in seama, nu sa fie negata, nu credeti?
    • +15 (15 voturi)    
      emisiuni (Marţi, 20 martie 2012, 16:29)

      bibishte [utilizator] i-a raspuns lui rmalu

      daca vreti sa urmariti cele 2 emisiuni, dati click pe linkurile din articol cu numele "fragment video". cea de pe B1TV a fost duminica, iar cea de pe TVR1 aseara.
      • +53 (65 voturi)    
        Santaj la Ponta din interiorul PSD (Marţi, 20 martie 2012, 16:51)

        De ce a tacut Ponta ? [anonim] i-a raspuns lui bibishte

        La nicio intalnire cu basescu de pana acum ponta n-a rata ocazia sa arunce obraznicii la motive cu mult mai putin serioase decat propunerea de a fi PM
        acum a tacut

        Daca era o bascalie, de la ponta ai fi asteptat sa reactioneze imediat cu obraznicii pe masura, ca de fiecare data - dar de data asta si-a inghitit cuvintele

        Daca exista probleme pe constiinta lui Ponta, Nastase si Iliescu sunt primii care stiu despre ele; ceea ce inseamna ca Ponta consimte la santaj din interiorul propriului sau partid

        Basescu n-a facut decat sa ne anunte - pentru prima oara - acest fapt.

        Cred ca propunerea pt. functia de PM a fost reala si pe bune: daca un om ca Ponta e bun pentru PSD, el trebuie sa fie la fel de bun si pentru popor, daca poporul vrea PSD la putere :))
        • +43 (51 voturi)    
          nu uitati ca ponta a ajuns pres la psd... (Marţi, 20 martie 2012, 17:02)

          popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui De ce a tacut Ponta ?

          in urma uni santaj asupra lui cristian diaconescu...ponta a promis ca va face o ancheta si va elucida cazul...de ce nu a finalizat ancheta?
        • -26 (32 voturi)    
          hold your horses, cowboy ! (Marţi, 20 martie 2012, 17:43)

          sean wayne [anonim] i-a raspuns lui De ce a tacut Ponta ?

          pontanacul, tot la cristoiu (vejnicul cristoiu !), a explicat ca nu vrea sa fie pm decat dupa alegeri, cu o majoritate in parlament.
          si a mai zis ca, la congresele reunite, se va stabili si pune in hotarari, cine va fi cine.
          si se va stabili ca usl nu va face nicio alianta, fie ca uniune, fie ca partide separate, cu pdl.

          stim toti ca, in politica, nu exista niciodata.

          totusi, io zic sa asteptam, congesele alea anuntzate si alegerile locale.
          atunci se va sti.

          dar, desigur, voi, oranjii, puteti fabula, puteti aduce omagii carmaciului, in timp ce ailalti pot injura pe base, idolatriza pe antenescu.
          it's a free country, isn't it ?!

          pentru unii din noi, este ca la circ.
          suntm in faza cand se intarata fiarele :)
          • +37 (41 voturi)    
            haide mai ! ponta e un ghiveci de "ziceri" (Marţi, 20 martie 2012, 18:47)

            x [anonim] i-a raspuns lui sean wayne

            de ce n-a i-a zis toate astea pe care le zici tu acum, lui basescu, atunci ... ? :)))))


            din cauza asta absolut nicio zicere de-a lui Ponta nu e credibila sau absoluta, toate sunt "absolut" relative
            incep sa cred ca absolut e doar ce are pe constiinta

            a zis si de anticipate, si de jos guvernu (acum, pe loc), si ca doar ei reprezinta "poporu" pt. ca au 60% in sondaje la televizor :))

            pai daca doar ei ne reprezinta,e logic sa ne si conduca : unde e barbatia de lua puterea si de a conduce Romania ?

            Daca nu gasea sprijin, anticipatele se justificau cu atat mai mult -> deci, exact ceea ce doreste USL
            Daca gasea sprijin, avea prilejul sa vina la guvernare si sa-mparta el pomeni in locul lui MRU -> deci, exact ceea ce doreste si USL
            sau, sa anunte ca vine la guvernare dar cu conditiile USL, si iarasi ar fi castigat

            Ambele variante erau castigatoare si practic, orice varianta ar fi fost castigatoare pt. USL. iar orice varianta necastigatoare (pe care n-o vad) ar fi pus USL in pozitia de factor pozitiv de progres in perioada pre-electorala, in contrast cu PDL



            nu-nteleg de ce orice tampenie a lui ponta trebuie acoperita cu insulte ("voi oranjii") sau de ce, daca ponta tot insulta tot timpul, n-a insultat si cand i s-a parut ca propunerea de PM era o bascalie :))
            m-am plictisit
            • -14 (22 voturi)    
              oranjii si ailalti (Marţi, 20 martie 2012, 19:06)

              sean wayne [anonim] i-a raspuns lui x

              pai, aste sun injurii ?
              mai ales ca pe oranji ii nominlizez pe culoarea de steagul de lupta.

              mai suparati ar trebui sa fie...ailalti :)

              lupta continua, circul e sigur !
          • +30 (34 voturi)    
            eu cred ca de fapt (Marţi, 20 martie 2012, 19:01)

            adyQ [utilizator] i-a raspuns lui sean wayne

            pontilica nu avea verde de la tatuca si omu cu oole care fac jocurile prin psd...ar fi fost ceva sa iasa de la sedinta cu base si sa ii zica lu ilici stii base m-a propus prim ministru si am acceptat....ii lipea ala doua palme :))
            din pacate base a facut ce a facut si cu geoana inainte de alegeri, l-a lasat masca pe kinder
            PT Tapalaga: insinuarea respectiva nu mi se pare mai de prost gust decat atacurile opozitiei la basescu, sincer mie mi se pare o nimica toata fata de clipurile presedintelui statului palmuind un copil rulate zile intregi nonstop la tv care s-a si dovedit un fake si multe altele
          • +1 (1 vot)    
            organizarea alegerilor? (Miercuri, 21 martie 2012, 16:32)

            curios [anonim] i-a raspuns lui sean wayne

            un PM in functie organizeaza alegerile. Dar daca PSD era la guvern ar mai fi putut sa urle ca "s-au fraudat" alegerile? Iar "frauda" nu e cea mai buna scuza cand esti perdant? A spus-o Ponta si in 2008 si in 2009 ("au furat mai bine ca noi"). In plus, USL ar fi putut sa-si puna in aplicare promisiunile si nu inteleg de ce nu a vrut sa le dea romanilor numai bine si fericire cu 10 luni mai devreme.
        • -2 (14 voturi)    
          o intrebare: (Miercuri, 21 martie 2012, 3:20)

          monitor la o turma de boi si de vaci [anonim] i-a raspuns lui De ce a tacut Ponta ?

          te duci la unul si ii ceri doua lucruri ultimative: demisia si alegeri anticipate. daca el iti propune sa ramana in functie si in schimb, sa te puna premier, ce faci ? In cazul tau sunt sigur ca accepti.
          • +12 (14 voturi)    
            Serios ... ? (Miercuri, 21 martie 2012, 7:46)

            De ce a tacut Ponta ...? [anonim] i-a raspuns lui monitor la o turma de boi si de vaci

            ... pai ala a ramas in functie indiferent ce-ai ales tu ... :))
            n-ai venit la intalnire cu nimic, ce sa zic de vreo solutie inteligenta care sa-l faca sa plece atunci pe loc. nici n-aveai cum. tot el ti-a dat chiar si solutia castigatoare pentru tine


            luai puterea, si diferenta e ca tu cresteai pt. ca-ti tineai cuvantul fata de "popor" si guvernai mai bine decat ailalti
            si nu oricum, ci pe cai mari, ca reprezentant al "strazii" - nu al sondajelor lui Felix ... :)))

            plus: deveneai in mod legitim cel din cauza caruia a plecat Boc - deci cel care-a castigat
            batalia.

            dar...
            asta e ceva ce nu se preda la televizor :))

            its the real world
            (note that: it takes virtue and stamina to jump off the TV screen :))
          • 0 (0 voturi)    
            iti propun sa (Miercuri, 21 martie 2012, 14:55)

            math [anonim] i-a raspuns lui monitor la o turma de boi si de vaci

            Aplici aceleasi metode. Cand te duci in audienta la seful tau direct, spune-i dinainte (eventual in scris) ca vrei sa isi dea demisia si sa plece din tara imediat. Este important sa ai principii si sa fii hotarat. Nu conteaza rezultatele, nu conteaza ca masina se rastoarna sau ca tara va ajunge pentru noi ca un fel de Grecia 2.
    • -8 (16 voturi)    
      greu la mal (Marţi, 20 martie 2012, 17:28)

      dealu valea [anonim] i-a raspuns lui rmalu

      cand esti departe.

      dl. tapalaga a urmarit amandoua emisiunile/interviurile/showurile.
      vazand si auzind, intelegi mai bine.
      fiecare om are un limbaj al trupului, al fetei, al gesturilor. vazandu'l atat de des, si in diferite situatii, il inveti pe base pe dinafara.

      deci, inainte da a face un proces...
      pe hn s'au dat imagini video cu declaratiile importante, dela cele doua showuri.
      deci, probabil ca ati vazut, dar nu recunoasteti, felul in car base face ..dezvaluiri.
      intr'un comentariu mai devreme, la alt articol, exact asta sustineam si eu, ca e vorba de santaj. sau, amenintare voalat. probabil, vom afla ca pontacul frecventeaza conacul dela cornu, unde se rasfata in spa, cu bonbonel..:)

      un domn oranj, sugera, chiar, ca ceea ce stie base, va exploda la momentul oportun.

      nu zic ca base n'a fost si el supus, la randul sau, la santaj.
      sa ne amintim filmuletul lui paturiciu si pe ing. dumitrescu dela zvonalitatea vintului.

      este exact asa cum spune autorul..
      traim un razboi civil, fara crutare, intr'o doua tabere disperate sa puna mana pe haznaua statului, pe banul public. si sunt multi, multi bani de praduit.

      daca ar avea machetas sau topoare, s'ar hacui ca'n africa.

      base, si el pare mai nesigur ca niciodata.

      si acum, sa lamurim o minciunica, prin joc de cuvinte, a basescului. anume, pontanacul a afirmat adesea ca nu vrea sa fie primul ministru -al lui- basescu.
      base a schimbat o leaca fraza pontacului, in loc de ministrul lui base, a schimbat ca nu vrea sa fie ministru -cu-basescu.
      o mica, crede el, insesizabila schimbare, de la zis, la citat.
      probabil, asta va preda la academia ce o planuieste.

      asa'i, e jenant sa traiesti in romania.
      ramai acolo, departe.
    • +35 (39 voturi)    
      Domnule din Turn (Marţi, 20 martie 2012, 17:32)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui rmalu

      Faptul ca presedintele a ajuns destul de jos cu atacul la Tanarul Ponta, ne dovedeste urmatoarele:

      - morala indivizilor nu supravietuieste intacta, daca este supusa atacurilor imunde multa vreme;
      - este nesanatos pentru viata noastra politica sa lasam actorii politici singuri atunci cand sunt tinta unor atacuri concertate si continue, menite sa le zdruncine increderea si viata de familie.

      O sa fie destui care sa argumenteze ca nu-i obligatoriu sa ramai presedinte si ca n-ai ce sa cauti in viata politica daca nu faci fata.

      Va intreb atat: daca arma principala a politicienilor de dupa '90 a fost injuria, daca dosarele si inregistrarile sunt argumentul huliganilor politici, daca posturile de televiziune vor, pot si practica defaimarea si distrugerea adversarilor politici, CE SANSA AU AVUT pana acum politicienii tineri?

      Nici o sansa.

      Basescu este singurul care putea face fata valului de laturi "emanat" de eminentele din Kiseleff, Grivco si Imperiul FNI.

      Rezistenta asta a venit si cu un pret... care acum nu ne mai convine.
    • +35 (37 voturi)    
      Ponta-prim ministru ? (Marţi, 20 martie 2012, 21:46)

      Gg [anonim] i-a raspuns lui rmalu

      Aproape toata lumea comenteaza ce a vrut sa faca presedintele, ce a spus, ce a gandit, etc.
      Nimeni nu analizeaza ce a facut ( sau ar fi trebuit ca faca Ponta )
      El avea doua variante : DA sau NU.
      Putea cere si un timp de gandire iar la iesire sa spuna ziaristilor: mi s-a propus postul, ma gandesc sau accept/refuz.De ce nu a acceptat in conditiile lui si sa vedem ce face atunci presedintele?
      El nu a avut NICI O REACTIE.
      Asta-i omul pe care-l vor unii sa conduca tara?
      Hai sa fim seriosi!
      Toata opozitia cu toti mogului/gogulii nu ajung la degetul mic al presedintelui, cu toate eforturile lor disperate.Si nu este el vinovat ca ei sunt la grupa mica.
      Daca nu te duce capul asa patesti.
    • -7 (17 voturi)    
      chapeau, inca o data! (Miercuri, 21 martie 2012, 0:39)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui rmalu

      dle Tapalaga!
    • -2 (10 voturi)    
      d-l tapalaga a facut o (Miercuri, 21 martie 2012, 10:28)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui rmalu

      radiografie excelenta a clasei politice in intregul ei, avand in vedere ca a scos la lumina mocirla fetida in care se complace atat puterea (cel mai reprezentativ fiind "strategul jucator" basescu) cat si opozitia (cuplul de "umoristi" ponta si antonescu), cerandu-le revenirea la un minim bun simt, macar acum in ceasul al 12-lea al campaniei electorale.
      altfel exista riscul ca foarte multi din alegatori (indiferent de simpatiile politice), deja sastisiti de ceea ce s-a vazut si auzit pana in prezent, sa nu mai catadicseasca sa mai voteze. chiar si in cazul in care odata cu alegerile locale s-ar desfasura si referendumul privind modificarea constitutiei.
      • 0 (8 voturi)    
        DL. TAPALAGA A FACUT O ... MANEVRA IDENTICA... (Miercuri, 21 martie 2012, 12:05)

        db [anonim] i-a raspuns lui nahir

        Deci, facand pe "observatorul" de pe margine, nepartinitor dar ingenuu de uimit, dl Tapalaga ne "pregateste" (rumega, desface) cheia, mesajul presedintelui, ca sa nu alergam ca "musca in tilindru " si s-o pierdem din cauza de electorat prost, viermi, elemente suburbane, neandertalieni ce suntem. Asa, mai bine ne pune in focus tema, sa fim atenti la orice noi dezvoltari ale cazului, ba, mai mult, sa murim de curiozitate sa aflam mai multe pe temele: deci, are Ponta ceva grav pe constiinta si care este problema lui Ponta cu femeile.

        Daca subiectul este introdus asa, aproape subliminal, inseamna ca " baietii cu ochii albastri" ori n-au mai nimic clar si vor sa confectioneze inca o poveste urbana, ori se negociaza tare dovezile si nu se stie inca cine va castiga licitatia, dar se merge tare pe ambele teme, ca nu se stie cu care sunt sanse sa se castige.
        Manastire-ntr-un picior, ghici ghicitoarea mea!

        Parerea mea e ca baietii cu ochii de peruzea au doar o (noua) fasaiala. Traim-vedem!
  • +58 (76 voturi)    
    Cu tot respectul (Marţi, 20 martie 2012, 16:17)

    corpore Sano [anonim]

    domnule Tapalaga, dar cum eposibil sa citim/ascultam doi oameni aceeasi propozitie si sa intelegem lucruri complete diferite?!

    Intrebarea corecta pe care ati fi putut-o pune e "ce a avut in minte Ponta, cand a declarat ca nu i s-a propus postul de prim ministru?"... mai ales ca acuma avem transcrierea si nu o mai poate da cotita.

    Pana una alta, permiteti-mi sa-l cred mai degraba pe Basescu decat pe Ponta (pana vine ponta cu transcrierea lui).
  • -11 (27 voturi)    
    Bravo Tapalagă! (Marţi, 20 martie 2012, 16:22)

    bors cu miere [utilizator]

    Înca o dată ne arăţi cat de bulversate sunt valorile!
    • +32 (44 voturi)    
      Care valori? (Marţi, 20 martie 2012, 16:38)

      Ponta [anonim] i-a raspuns lui bors cu miere

      Pana nu mai demult (ce memorie scurta avem) toata lumea voia prim-ministru de la USL.

      Can li s-a propus, au tacut malc... ciudat totusi, ca pe la televiziuni zi Ponta si Antonescu is cocoshi mari, chiar foarte mari. Da cand vine vorba sa discute o treaba serioasa s-ar parea ca treaba sta altfel.

      Intrebare e chiar foarte indreptatita: ce au domle oamenii astia pe constiita de una zis ai alta fac. Imi mai amintesc o discutie mai veche dintre Antonescu si Basescu in care tot asha, se ascundea viteazu dupa scaun, si pe urma tare viteaz mai era pe post.

      Pe bune acuma, care e planul? Sa-l stim si noi...
    • +7 (11 voturi)    
      Valorile politicii sunt la locul lor (Marţi, 20 martie 2012, 16:38)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui bors cu miere

      in articolul lui Tapalaga insa nu m-am dumirit pe care-o considera mai insemnata: banii sau femeile?
  • +38 (54 voturi)    
    E vorba de opinii... (Marţi, 20 martie 2012, 16:25)

    Cataleya [utilizator]

    Daca dl Tapalaga declara ca:
    "CRED ca aici se afla cheia de lectura..."
    Inseamna ca asa crede dânsul si ca tot articolul se bazeaza pe subiectivitatea autorului.
    Nota 10 pt Dl Tapalaga, cand a scris ca "asa crede dânsul.."
    Nota 4 pt ceea ce a urmat in articol.
    Nu poti pleca de la o simpla parere, ca apoi sa transformi acea parere intr-o axioma!
    Ma mir ca totusi Tapalaga este considerat un fel de "formator de opinii"

    Premiile Pulitzer nu zburda, aiurea, pe campii, domnule Tapalaga!
    • -15 (21 voturi)    
      luntrea cea ingusta (Marţi, 20 martie 2012, 17:41)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      E normal ca articolul sa ilustreze opinia autorului ca e de aia e jurnalist, sa isi dea cu parerea. De unde si potentiala calitate de formator de opinii. Daca scotea axiome pe hotnews ar fi fost prof de mate.
      In orice caz, cheia de lectura a comentariilor e "daca nu esti cu noi, esti impotriva noastra". Nu se poate sa tii cu Basescu si sa vezi ca mai da cu bata in balta, nu poate sa fii monarhist si sa nu suporti PNL si Antena 3 (ca, deh, l-au propulsat pe rege in fata cu ocazia jubileului), nu se poate sa il dispretuiesti pe Ponta si sa nu te bucuri ca ia o lovitura sub centura. Tocmai asta evidentiaza Tapalaga aici: jocul meschin al presedintelui care nu se diferentiaza de restul politicienilor.
      • +11 (13 voturi)    
        Corect (Marţi, 20 martie 2012, 21:18)

        Corect [anonim] i-a raspuns lui codo

        nu poate sa fii monarhist si sa te aliezi cu un turnator.

        ... sau ai zis pe dos?!
      • +12 (14 voturi)    
        hmm... (Miercuri, 21 martie 2012, 9:23)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui codo

        sunt monarhist...si sunt liberal...

        Dar daca tu crezi ca eu voi fi vreodata de acord cu acest PNL care s-a aliat cu un partid neocomunist si cu unul condus de un fost securist, te inseli amarnic. Ca sa nu mai zic de discursurile cu tenta cvasi-nazista ale lui Antonescu. Parca-i un facut, vrea sa se apropie de celalalt Antonescu! Oricum nu-i ajunge nici la genunchi aluia.

        Permite-mi sa nu fiu de acord cu regele in aceasta privinta. De altfel nu pot intelege cum el a uitat tratamentul la care a fost supus in anii 90 de catre un anumit personaj. Poate a imbatranit.
    • -7 (11 voturi)    
      Re: Andradda (Marţi, 20 martie 2012, 19:26)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Ia loveste-ma si pe mine te rog cu o certitudine de-a ta. Doar una, da' de care sa fii foarte sigura.

      Asa, de control ....

      Bozeeee !
    • +8 (14 voturi)    
      Basescu,Basescu si iar Basescu... (Marţi, 20 martie 2012, 23:15)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Ma scuzati, stimata doamna ca adaug si eu cuvintelor dv o pareare.... Domnul Tapalaga, altfel om inteligent, ne demonstreaza ca Basescu nu e bun, nu-i de noi. Ne mai demonstreaza ca nici dl Ponta nu e coser. Nici d-l Antonescu. Ba chiar nici MRU nu e taman ce ar trebui... Iar acesti "nici" s-ar mai putea exemplifica si cu altii, ma rog ,alesi pe spranceana sau fara . Nu conteaza. Conteaza oare ceva ca stau si ma intreb : da `cine conteaza atunci domnule/ domnilor?? Te pomenesti ca domnul Tapalaga vrea sa ne determine sa fugim din fata urnelor murdare(pai, nu?) si pline de umele mustelor? Bine , o facem si pe asta(eu - NU) Insa nu cumva vrea domnul Tapalaga sa ne propuna drept model electoral pe vreunul din inaltele suflete calatoare din cele zenituri si care a dat o palma la rahat pe scena Muzeului Taranului Roman, zilele trecute?
      Altfel, ce-i al cezarului, dau cezarului. Domnul Tapalaga combate tare,si zice bine, are fix in pix. Iar omul cuminte si la locul lui politic nu poate sa nu-i dea dreptate. Care va sa zica.
      La `946 era scris pe toate gardurile: "Votati Soarele" . Si s-a votat.
  • +4 (30 voturi)    
    Arta manipularii (Marţi, 20 martie 2012, 16:26)

    Radu [anonim]

    Articolul dlui Tapalaga este un bun exemplu de manipulare deoarece vinde, cu talent, o singura idee: Ponta are probleme de constiinta. In invalmaseala de informatii de pe piata, problema de constiinta a domnului Ponta disparuse din prim-plan. Dl. Tapalaga puncteaza acest lucru intr-o mod inspirat. Felicitari pentru stilistica - o buna metoda de a vinde neutralitatea.
  • +21 (25 voturi)    
    sa analizam un pic (Marţi, 20 martie 2012, 16:26)

    Reader [anonim]

    MRU fost sef SIE, cu siguranta stie o gramada de lucruri despre multi adversari.
    TB are acces la informatii sensibile despre o gramada de adversari / apropiati

    ce rezulta de aici? calmarea instantanee a lui ponta. s-a vazut lucrul asta la discursul din parlament.
    • +15 (17 voturi)    
      Nu pot sa stie mai mult decat Iliescu si Nastase (Marţi, 20 martie 2012, 17:05)

      x [anonim] i-a raspuns lui Reader

      Pt. ca Iliescu si nastase au fost primii papusari ai lui ponta
      in cazul asta, se pune intrebarea: de ce si-au pus iliescu si nastase un sef de partid ca ponta ?
      • +17 (17 voturi)    
        Nastase & co. (Marţi, 20 martie 2012, 17:35)

        Reader [anonim] i-a raspuns lui x

        nu prea mai are acces la butoane / informatii de vreo 3 ani (de cand a fost arestat voicu). cu siguranta ponta in prostia lui a facut ceva fara stirea lor ... oricat de mic, nu conteaza.
        • +21 (21 voturi)    
          Nu poate fi "ceva mic" (Marţi, 20 martie 2012, 17:52)

          x [anonim] i-a raspuns lui Reader

          Daca il costa functia pt. care s-a auto-propus de atat de mult timp nu poate fi nici ceva mic, nici ceva despre care sa nu stie Iliescu si Nastase
          Magariile mari Ponta le-a facut pentru Nastase in 2003-2004; asta l-a avansat de la "micul procuror" la "micul Titulescu".
          Crezi ca Nastase si-ar fi pregatit un asistent/succesor ne-santajabil si incoruptibil ? (atat lucru a invatat si el de la iliescu)
  • +20 (36 voturi)    
    ca sa nu uit.... (Marţi, 20 martie 2012, 16:26)

    Cataleya [utilizator]

    Spun si eu ce CRED, dle Tapalaga...
    CRED ca in ultima vreme va cam scaldati cu curul in doua luntrii!
    Luati-o cum vreti dv. Ca axioma sau ca o simpla parere personala.
    (asta in cazul in care nu-mi cenzurati comentariul)
    • +13 (21 voturi)    
      nu-l lua si tu asa tare (Marţi, 20 martie 2012, 16:51)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      are dreptul la opinie! totusi, ma uimeste cand scrie sufocat de patima (ca de madam Udrea, caini si mi se pare ca si acum) - isi pierde clasa...
      • +19 (21 voturi)    
        asemanari (Marţi, 20 martie 2012, 17:39)

        mica [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        mie mi se pare ca seamana cu madam Pippidi care a ramas sedusa si abandonata.
        • +23 (23 voturi)    
          Imposibil (Marţi, 20 martie 2012, 17:50)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui mica

          Madam Pippidi a fost sedusa?

          Peste poate!
      • -4 (10 voturi)    
        Intrebare (Marţi, 20 martie 2012, 19:08)

        George [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Hai sa fim seriosi! Pai a avut vreodata clasa?
        • +6 (6 voturi)    
          sincer? nu vad intrebarea (Marţi, 20 martie 2012, 20:02)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui George

          e o eticheta mascata de semnul intrebarii
    • +24 (24 voturi)    
      Corect! (Marţi, 20 martie 2012, 19:38)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Si eu cred ca d-l Tapalaga a inceput sa stea cu fundu' in doua luntrii. Si apropo de constiinta:
      Sugerati ca Basescu ar trebui sa-si verifice constiinta si sa fie atent sa nu aiba ceva pe ea; dar nu inteleg de ce nu i-ati sugerat lui Ponta sa faca acelasi lucru cand a afirmat mai deunazi ca Basescu cauta sticla de whisky pe langa fotoliu, la alta intalnire la Cotroceni.
      Eu cred ca cel mai bine ar fi sa va verificati chiar Dvs propria constiinta! Nu -i asa ca ar fi oportun in aceste clipe dupa ce ati produs acest articol?
    • -1 (7 voturi)    
      hmm... (Miercuri, 21 martie 2012, 8:45)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      din punct de vedere deontologic, un jurnalist nu trebuie sa fie echidistant si obiectiv?

      Nu-i iau apararea Domnului Tapalaga dar nu vad problema? Sau ar trebui sa fie precum antenistii dar viceversa, si sa scuipe laturi pe Ponta si Antonescu in timp ce-l ridica-n slavi pe marinar?

      Presedintele a gresit cu acest tip de insinuari "securiste", iar aceasta greseala a fost taxata de o maniera politicoasa (nu anteneasca). Scopul jurnalistilor intr-o democratie este de-a critica de o maniera constructiva atunci cand este cazul (buldogii democratiei ca sa zic asa...). Acum a fost, la fel cum a mai fost doar de cateva ori cu actualul presedinte. Suntem oameni, toti facem greseli, chiar si presedintii. Terminati cu acest cult al personalitatii (de-o parte sau de alta) si cu propaganda pro sau contra si ganditi obiectiv. Cu minusuri si plusuri. Actualul presedinte oricum castiga, la plusuri fata de Ponta si Antonescu si co. dar nu incercati sa-l spalati cu detergent ca nu tine!
  • +19 (33 voturi)    
    Deziluzie (Marţi, 20 martie 2012, 16:27)

    Adrian [anonim]

    Unde sunt subtilele si finele d-voastra analizele politice de altadata . . . d-le Tapalaga ?
    Pareti de nerecunoscut in ultima vreme
  • +21 (35 voturi)    
    7/10 (Marţi, 20 martie 2012, 16:28)

    bibishte [utilizator]

    un text bine scris, care prezinta cu coerenta o perspectiva interesanta

    DAR..

    sunt de acord 99,99% cu ce le-a facut Presedintele liderilor Opozitiei. domnule Tapalaga, nu ii mai aparati de dragul de a fi impartial! si-o merita cu varf si indesat. chiar ii considerati niste ingerasi? dumneavoastra si alti colegi din presa sunteti scandalizati de tratamentul pe care l-au primit Antonescu/Ponta/Constantin de la Cotroceni. dar cei 3 lideri ai Opozitiei sunt necajiti din alt motiv --- ca idolul lor in politica, cel pe care incearca sa-l copieze si sa-l inlocuiasca, si aici ma refer la Basescu, nu la Voiculescu, le-a servit iar genul de miscare pe care ei isi doresc sa aiba vreodata sansa si inspiratia sa o faca.
  • -7 (13 voturi)    
    subanteles (Marţi, 20 martie 2012, 16:30)

    adrian_mm [anonim]

    se scrie subinteles.

    Dar deh, greu.
  • +33 (47 voturi)    
    Va rog sa ma mai scutiti dle Tapalaga cu gargara (Marţi, 20 martie 2012, 16:30)

    George [anonim]

    Auziti domnu' Tapalaga, da' de ce nu faceti dv o investigatie ca sa descoperiti cam ce probleme grave (si reale) de constiinta are copilotul Ponta? Chiar va rog sa mai puneti mana, alaturi de alti jurnalisti de la Hotnews, si sa faceti ceva jurnalism de investigatie si sa mai lasati carcoteala asta penibila pe care-o faceti de pe mantinela. Haideti, putin efort va rog! Poate veti descoperi ceva conexiuni intre moartea procurorului Panait si tovarasul procuror ratat si copilot rasturnat, Victor Ponta.

    P.S. Observ ca ocoliti in continuare, cu obstinenta, suficienta, napasarea si smecheria liderilor "opozitiei". Despre comportamentul copilotului, despre apetenta pentru minciuna si demagogie a acestei marionete sinistre, nu suflati o vorbulita. De ce? Oare de ce a devenit de luni bune de zile presedintele tinta corp nr. 1 a dv? Ignorati cu buna stiinta faptul ca presedintele este nevoit sa joace dur pentru simplul fapt ca are ca adversari niste canalii veritabile. ce-ati vrea sa faca? Sa stea cuminte intre zidurile de la Cotroceni si sa cante gratios la pian? Sa faca jocurile mafiei USL?
    • +30 (42 voturi)    
      de acord cu dvs (Marţi, 20 martie 2012, 16:49)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui George

      S-a umplut lumea cu "jurnalisti" care nu-si misca fundul din fotolii si din fata computerului si care umplu spatiul de informare cu "analize" facute dupa ceea ce vad la TV.
      Pana si "reflectorul" de pe vremea lui Ceausescu era mai credibil..
      Nu prea mai citim in presa articole de genul:
      Am vorbit cu...
      L-am intrebat pe..
      Am vzut (cu ochii mei) ca...
      Nimic din toate astea.
      Stau alde Tapalaga, Badea sau Ciutacu si se uita la TV sau rasfoiesc ziarele si apoi ne traduc noua "analfabetilor" ce-au inteles ei din acele declaratii sau imagini!
      Fara suparare, dle Tapalaga, romanii nu mai au nevoie de "traducerile " voastre.
      Daca Basescu sau Ponta sau Antonescu fac niste declaratii publice, de ce considerati ca este cazul sa rastalmaciti cuvintele lor?
      Daca Basescu spune "mi-e sete" toata lumea intelege ca lui Basescu ii este sete.
      Dar nu, nu se poate asa ceva.
      Trebuie sa veniti voi sa ii convingeti pe romani ca de fapt, Basescu a cerut alcool sau lapte sau cine stie ce alta bautura care nici macar nu s-a inventat!
      Cred ca ar fi timpul ca cititorii sa sa-si vada de treaba lor si sa lase la o parte articolele astea scoase "cu ghiotura" in spatiul public!
      Prea ne credeti prosti, dle Tapalaga!
      • +31 (37 voturi)    
        Unde este jurnalismul de investigatie? (Marţi, 20 martie 2012, 17:25)

        George [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

        Multumesc pentru aprecieri. Eu i-as mai recomanda dlui Tapalaga, devenit de nerecunoscut in utlimele luni bune de zile, sa-l intrebe pe Radu Tudor de la Haznaua3, daca chiar vrea sa afle cam ce probleme de constiinta are tovarasul Ponta. De ce? Pentru simplul fapt ca Radu Tudor, binecunoscuta sluga a Varanului, a fost cel care, dupa discursul tinut de copilot in parlamentul Romaniei, discurs prilejuit de ocazia investirii guvernului MRU, l-a amenintat explicit, chiar pe blogul sau personal, pe Ponta, ca va dezvalui opiniei publice lucruri neplacute din trecutul presedintelui marioneta al PSD! E limpede ca multa lume a trecut cu foarte multa usurinta peste acest aspect extrem de important devoalat de Radu Tudor. Anume acela ca Victor Ponta este santajabil si santajat. Din plin. De cine? Pai ia sa vedem noi ce avem aici... Si cui face jocurile copilotul? Pai e limpede ca Varanului Felix si somnorosului Crin Antonescu.

        P.S. Daca as avea ceva mai mult talent, recunosc ca n-as ezita o clipa sa ma apuc sa scriu un articol care s-ar numi cam asa: "Lasii din media care stau comod in spatele tastaturilor de-acasa".
        • +18 (22 voturi)    
          impreuna (Marţi, 20 martie 2012, 19:07)

          mica [anonim] i-a raspuns lui George

          Felicitari Andradda, bravo George ! Si pentru mine este de nerecunoscut Tapalaga.Nu faptul ca critica puterea respectiv pe presedinte ma deranjeaza ( desi pt. asta puteam accesa a3 ) ci maniera in care o face, ca si cum Basescu l-ar fi tradat in dragoste si este orb la toate magariile opozitiei .
      • +15 (21 voturi)    
        S-a intamplat ceva cu d-l Tapalaga! (Marţi, 20 martie 2012, 19:51)

        inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        De la o vreme nu m-ai este corect in aprecierile facute asupra unor oameni politici, a devenit partinitor!
        L-a un articol anterior al d-lui Tapalaga am fost cenzurat pt ca mi-am permis sa scriu "Tapalaga nici nu sti cat de mic incepi sa fi" simtind deja aceasta "cadere" in aprecierile politice ale d-lui Tapalaga
        Rusinicaaaa!
        • 0 (8 voturi)    
          Poate (Marţi, 20 martie 2012, 23:26)

          manusha [utilizator] i-a raspuns lui inganduratul

          te-a cenzurat pentru ca ai facut greseli gramaticale ? Ia mai uita-te odata pe text !
    • +7 (7 voturi)    
      De acord (Miercuri, 21 martie 2012, 7:58)

      aurel [anonim] i-a raspuns lui George

      D_l Dan ar putea face intai o lista a jignirilor si a insultelor proferate de Ponta si de Antonescu de cativa ani aproape zilnic,(chiar comparativ cu cele ale presedintelui,daca ii pasa atat).La parlament la munca platita nu se duc ,dar la tv da .Cum s_au prezentat la Sediul Presedentiei ROMANIEI?De fiecare data cu provocari ,obraznicii si jigniri.Presedintele a mintit,striga Ponta si apoi...Da, e o problema si de,constiinta.A responsabilitatii.
  • +5 (13 voturi)    
    "jurnalisti" cumparati, fara coloana sau cu coloana pe stanga (Marţi, 20 martie 2012, 16:30)

    Wtf [anonim]

    Praf si acid
  • -11 (19 voturi)    
    Iesiri de Cotroceni (Marţi, 20 martie 2012, 16:36)

    catalin_mattei [utilizator]

    T Basescu a bruiat zgomotul care incepuse sa se faca auzit din perspectiva legaturilor sale cu Securitatea comunista ( perioada Anvers)... unul din cele mai puternice atacuri la presedinte! Nu doar ca unul din oamenii care au avut continuitate in demersurile lor anti-comuniste si anti-securitate facea aceste dezvaluiri .. mai mult: apare si un interviu acordat in 1998 in care recunoaste anumite elemente ce incriminau statul roman in cazul incendiului din portul Rouen si modul in care a sechestrat un cetatean sirian care reprezenta la bordul vasului condus de capitanul Basescu chiar statul sirian pe a carui teritoriu era... si cireasa de pe tort: un document datat 1991 legat de o cerere pt plata unei sume de cca 600 mii $ pt scoaterea de sub sechestru a unui remorcher arestat in Suez ( document semnat si de Stolojan/ ministru de finante la acea perioada) pe care premierul vremii, Petre Roman scrie ca Traian Basescu sa rezolve situatia caci este direct implicat si ca statul roman nu va plati incompetenta si hotia... aceste lucruri se ascund in spatele interviurilor care fac mult zgomot dar fara a spune nimic ale lui T Basescu.. este doar o metoda tipica unui anumit sistem din vremea Ceausescu
  • +19 (29 voturi)    
    constatare (Marţi, 20 martie 2012, 16:37)

    corectu [anonim]

    Oare cei din opozitie se comporta ca niste oameni politici cu bun simt ? Eu cred ca dimpotriva limbajul folosit de cei din opozitie si atitudinea lor de multe ori cu o morga superioara arata ca nu prea avem multe de asteptat la actuala clasa politica in totalitatea ei. Din pacate. Ce atitudine sa aiba Basescu atunci cand in Romania exista un post de televiziune care ii este dedicat si care ar trebui sa-si schimbe numele din antena 3 in antibasescu 24 din 24.
    • +4 (4 voturi)    
      Doar un POATE (Miercuri, 21 martie 2012, 11:18)

      Anonimul [anonim] i-a raspuns lui corectu

      Presedintele a spus POATE numai daca are ceva pe constiinta. Pentru Dan asta inseama insulta ,jignire etc. Maine va spune ca Ponta a fost atat de insultat incat USLul cere suspendarea Presedintelui. Hei asta va fi o problema de stat. Faptul ca la propunerea Presedintelui Ponta nu a raspuns nu numai Presedintele se inreaba dece Antonescu si Constantin a trebuit sa raspunda si noi prostimea ne-am pus aceias intrebare : OARE CE STIE PONTA, ANTONESCU SI micul CONSTANTIN DE AU SARIT CU RASPUNSUL SI NU L-AU LASAT PE PONTA SA DESCHIDA GURA. Dan Tapalaga ca si cei dela latrina 3 a venit sa arunce si el cu laturi in Cotroceni. Stie si el ceva despre constiinta lui Ponta? Poate da poate nu dar cu siguranta ceve arginti a incasat dela Feklix sau va incasa.Tapalaga nu mai este jurnalistul la care ma uitam cu respect. A inceput si el sa mance din troaca cu laturi impreuna cu ceilalti porci
      • 0 (0 voturi)    
        dovada (Miercuri, 21 martie 2012, 20:43)

        vasca [anonim] i-a raspuns lui Anonimul

        Faptul ca Tapalaga nu ti-a stres postarea, e un argument pentru ce ai spus: miine se va duce cu un extras la Felix din aceste comentarii in care sa demonstreze cit de hulit este el, Tapalaga, din cauza amorului lui cu Felix
  • -9 (17 voturi)    
    mie nu mi se pare ca a "naucit" opozitia (Marţi, 20 martie 2012, 16:38)

    Andrei [anonim]

    din contra: l-a facut "premierabil" pe Ponta! Alt mesaj nu am inteles, din tot discursul, decat ca Ponta e bun de prim ministru. Chiar nu inteleg cum poate sa foloseasca asta impotriva lui Ponta. Poate nu vad eu logica. Oricum toata lumea stie ca discutia respectiva de 10 min a fost "la misto". Si din pacate pentru domnul Basescu credibilitatea lui este mai jos decat a liderilor opoziteii. Sunt sigur ca, la un scurt sondaj legat de propunere o sa iasa teoria opozitiei in fata teoria presedintelui. Asta este situatia din pacate. Daca vroia sa dea o lovitura trebuia sa aleaga pe cineva cu credibilitate ca sa transmita mesajul, de ex pe domnul Ungureanu.
    • +7 (11 voturi)    
      omiti ceva important ( din legile lui Murphy) (Marţi, 20 martie 2012, 16:58)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      "The Peter Principle. In every hierarchy, whether it be government or business, each employee tends to rise to his level of incompetence" - in pozitia aia de "premierabil" era Victor Contra
    • -10 (16 voturi)    
      si daca... (Marţi, 20 martie 2012, 17:04)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      si daca T Basescu ar veni in acest moment si ar face cele mai "tari" dezvaluiri nu cred ca ar mai produce valuri caci credibilitatea sa este atat de scazuta incat putini sunt dispusi sa mai creada ceea ce spune.. cred ca ceea ce produce este un sentiment de oboseala, de nervozitate... deja actiunile domniei sale par mai repede parti ale serialului O Zavoranu decat ceva ce tine de viitorul tarii ce o conduce
      • +14 (18 voturi)    
        a cui? si fata de cine? (Marţi, 20 martie 2012, 17:37)

        naiv [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

        nu te stiam sef de casa de sondaje INDEPENDENTA ca sa stii (sigur, nu ca altii) ca TB are credibilitate scazuta. O fi scazuta si cand spune ca maine e miercuri? PS. numai votul pt. USL poate elucida. Daca va fi scazut va fi din cauza ca ce a spus TB nu e credibil? sau din cauza ca USL (sefii) nusunt credibili? sau din cauza ca A3 si A1 si.. nu sunt credibile? De ce nu ne lamuresti de pe acum?
  • +15 (19 voturi)    
    ... (Marţi, 20 martie 2012, 16:48)

    Aph [anonim]

    O sa fie... interesant. Am eu asa o impresie ca o sa avem parte de circ in campanie, dar sa vedeti dupa alegeri. USL daca e sa castige, o sa o faca destul de chinuit; si un ipotetic 60% nu le ofera suficient spatiu sa se joace de-a suspendarea, mai ales cand orice cheltuiala aiurea si instabilitate politica se vad automat in economie, rating-uri, s.a.m.d. Poate un esec Schengen sa-i ajute, sa turuie televiziunile despre cat de izolata este Romania pe plan extern, coruptia portocalie din vami, regine s.a. Ii vad in stare sa spere la asta, in detrimentul interesului national...
    Altfel, daca MRU trece reforma sanatatii, leul isi mai revine un pic, cateva lovituri evazionistilor, o absortie mai buna a fondurilor, cresc salariile bugetarilor, intram in Schengen si se termina macar autostrada pana la Constanta...
  • -12 (18 voturi)    
    facatura de presa (Marţi, 20 martie 2012, 16:50)

    anaerobik [anonim]

    Tot taifasul lui Oportunoiu a fost o facatura de la un capat la altul. Sper ca opozitia sa creasca in sondaje si sa rastoarne intentiile distructive ale lui Base. Daca nu profita de aceste prilejuri create prosteste, va pierde in alegerile parlamentare. Pedeleul cu Basescu in spate va fura si insela fara rusine.
    • +15 (15 voturi)    
      Interesant (Marţi, 20 martie 2012, 17:15)

      Sica [anonim] i-a raspuns lui anaerobik

      Nu neg faptl ca PDL-ul fura(e adevarat ca nu am nici probe ca fura) dar ma gandesc cu groaza cand o sa ajunga "profesionistii" din opozitie la ciolan (sau la ce a mai ramas din el). Sun curios adca aia o sa fure "asa mai rusinos" sau o sa faca la fel?
  • -6 (8 voturi)    
    cum poti sa fi PM fara o majoritate in Parament.? (Marţi, 20 martie 2012, 16:52)

    mi [anonim]

    si pe urma mai discutam si altele...presedintele e incoltit si spune toate nazbataiile dar nu presedintele trebuie sa propuna opozitiei un PM ci opozitia trebuie sa propuna un PM...daca crede ca a adunat o majoritate in spatele lui. Cum aceasta majoritate nu exista...orice aluzie, insinuare, propunere de PM e o aiureala...nici nu merita comentata. si abtinerea de la a comenta o tampenie mi se pare un minim necesar.

    ca presedintele e sub nivelul functiei lui...nu mai e nevoie sa ne amintiti...sa ne aducem aminte de cum l-a legat pe antonescu de Porumbacul si la cererea expresa sa spuna tot ce stie din partea lui antonescu ori sa recunoasca ca vorbeste ca o proasta in targ...a zis ca o sa ii spuna lui ce stie...
    • +13 (15 voturi)    
      cum a fost Tariceanu (Marţi, 20 martie 2012, 17:30)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui mi

      dupa ce s-a descotorosit de aia care il urcasera pana acolo (iar acum zbiara ca guvernul de acum e nelegitim, impreuna cu tatele din opozitia unita)
      • -1 (1 vot)    
        tarliceanu (Joi, 22 martie 2012, 7:31)

        kokosh [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        a guvernat cu majoritate parlamentara conditionata si presedinte minoritar.

        in cazul lui pontac ar fi fost cu minoritate in palavrament, faultat tot timpul si cu presedintele carcotas, atacand de la cristoiu si tvr.

        o fi el pontanac, dar are destula experienta in politichia mioritica. plus cativa versati in spate.

        iar, in base si'au pierdut increderea pana si pedelistii sai.

        cu miscarea populara o dadura pe langa poarta, iar sansele pedelelei la guvernare sunt egale cu max.20%.
        udmr are alte tzinte, iar unpr, cu lavinia si minca, are toate sansele sa intre in palavramentul dambovitzesc, pe aceleasi cai stiute. adica, ceva mai tarziu, dupa alegeri.

        daca usl reuseste, pnl va fi absorbit. se vor transforma intr'un singur partid.

        iar, pdl se va reforma in opozitie. va avea timp sa devina, cu adevarat, un partid de centru -dreapta. si atunci, va avea, cu adevarat, suportul a jumate din populatie.
        cu conditia sa renunte la politicianismul ieftin si sa impuna calitatea.
        calitate care ar veni daca ar reusi sa convinga clasa mijlocie in formare.
  • +2 (8 voturi)    
    corectati (Marţi, 20 martie 2012, 16:54)

    iulia [anonim]

    -Traian Basescu pare 'maestrul' in a-si deregla
    -Vom 'cobora' iarasi
    - Ca sa 'inteleleaga'

    ar trebui sa iau salariu de la voi deja :)
  • +26 (32 voturi)    
    ca la scoala (Marţi, 20 martie 2012, 16:59)

    phane [anonim]

    In generala aveam cativa colegii zurbagii, care-i teorizau pe ceilalti: porecle, piedici, palme peste ceafa, bilete lipite pe spate, ghemotoace de hartie aruncate in ore etc. - tot arsenalul de glume proaste de generala. Doamna nu prea le facea observatie, cred ca se saturase si isi dadea seama ca vorbeste degeaba.

    In schimb, cand eu ripostam cu aceeasi moneda, imediat eram pus la punct (eram premiantul clasei): vai, nu se face asa ceva, nu ma asteptam de la tine, e frumos ce-ai facut ? etc.

    Cam asa face si dl. Tapalaga. Dupa ce dl. Basescu e tocat de 4 ani de zile in modul cel mai josnic (betiv, chior, afemeiat, hot etc.), sa apreciezi ca "innaceptabil" faptul ca le-a raspuns cu aceeasi moneda, mi se pare culmea ipocriziei.

    Ce propuneti: dl. Basescu sa stea ca o fecioara intr-un turn de cristal, zambind seren la toate imunditatile care i se pun in carca...

    PS. Cu toate ca apelativul "Basescu" e universal folosit, mi se pare lipsit de respect pentru o persoana care, de bine de rau, a fost votat de jumatate din tara si reprezinta tara noastra peste hotare - nu suntem vecini cu dansul si nici n-am facut armata impreuna.
    • +13 (13 voturi)    
      respect (Marţi, 20 martie 2012, 18:46)

      cbogdan [anonim] i-a raspuns lui phane

      Ma bucur ca mai sunt si persoane cu "manera" (vorba lui Caragiale). Multumesc.
    • +5 (5 voturi)    
      CORECT... (Miercuri, 21 martie 2012, 9:13)

      Varga [anonim] i-a raspuns lui phane

      Nu ma mai chinui sa comentez si eu tot ce puteam scrie este aici. Bravo D-le !
  • -9 (19 voturi)    
    Tipic securistic (Marţi, 20 martie 2012, 17:03)

    adi [anonim]

    Pai Base nu face decat sa-si mai confirme o data in plus modul de lucru securistic. Doar a fost agent DIE cat a fost capitan de nava si apoi rep. tarii la Amvers. Sa nu ne ilozionam ca nu i s-a gasit dosarul si alte argumente de tipul asta. Omul a fost securist, cu pregatirea specifica si se vede clar ca nu poate iesi din filosofia in care a fost format. Faza asta cu Ponta eu o traduc asa: "eu sunt seful securistilor care va asculta si va fileaza pe toti si stiu totul despre fiecare din voi. In plus nu ma voi feri sa fac publice informatiile pe care le stiu de la securisti daca asa voi putea castiga o batalie politica". Simplu si la obiect. Romania a ramas un stat securistic in care o parte a serviciilor secrete inca face politie politica. Jenant si penibil. Bine ne fac olandezii ca ne tin la respect. Ar trebui sa ceara lustratia tuturor securistilor si deci inclusiv a lui Base inainte sa ne lase in Shenghen.
    • +15 (17 voturi)    
      da' slab instructor ai! (Marţi, 20 martie 2012, 17:41)

      pedant [anonim] i-a raspuns lui adi

      ca nu va invata mai nimic la partid, asta e evident, dar nici macar lb.romana? AMvers e Anvers, ilozionam e iluzionam, Shengen e Schengen etc. Iar informatiile despre... nu trebuie publicate??? e ceva de ascuns? (poate Panait, poate Porumbacu, poate...)
  • +14 (18 voturi)    
    dar d-voastra (Marţi, 20 martie 2012, 17:06)

    barbulautaru [anonim]

    domnule Tapalaga aveti ceva pe constiinta?
    Caci prea ati intors-o ca la Ploiesti in ultima perioada.
    • +18 (20 voturi)    
      Mda... (Marţi, 20 martie 2012, 17:35)

      George [anonim] i-a raspuns lui barbulautaru

      Asta l-am intrebat si eu... Nu vom primi un raspuns, stai calm. Drama e ca dl Tapalaga si-a facut niste fani, unul si unul... Exact cei care il injurau cu, sa zicem, cam cu un an in urma... Oricum, eu unul m-am saturat de "analizele" astea psihanalitice pe care majoritatea "jurnalistilor" le prefera in locul jurnalismului de investigatie. M-am saturat sa aud pareri personale impanate de subiectivisme si partizanat politic mai mult sau mai putin evident. M-am cam saturat si de Hotnews care, din nefericiare, a devenit, in opinia mea, un site media neglijent, superficial si lipsit de consistenta.

      Sa-ti traiasca noii fani dle Tapalaga! Va meritati.
      • 0 (0 voturi)    
        asa e! (Miercuri, 21 martie 2012, 20:56)

        costa [anonim] i-a raspuns lui George

        Notorietatea relativa a lui Tapalaga deriva din oameni cu idei cu ale dumitale. Noi l-am creat. Acum i s-a urcat la cap si se da ranit.Succes, numai vezi ca pe acolo concurenta e zdravana la lins varani
  • +12 (12 voturi)    
    Despre scheletul din dulap (Marţi, 20 martie 2012, 17:09)

    AdrianCinta [anonim]

    http://exploziv-news.ro/special/847-victor-ponta-este-asasinul-procurorului-cristian-panait-dupa-9-ani-exploziv-news-redeschide-un-dosar-bine-ascuns-de-catre-complicii-psd-dosarul-117p2002-dosarul-crimei.html
  • -2 (2 voturi)    
    Fara probleme, constiinta nu exista! (Marţi, 20 martie 2012, 17:24)

    Constantin.stan1967 [anonim]

    Deci oamenii fara probleme nu pot fi de incredere iar in cei cu probleme mai mari decat constiinta lor poti avea o incredere oarba.
  • -2 (6 voturi)    
    sistemul ticalosit=serviciile (Marţi, 20 martie 2012, 17:58)

    radu [anonim]

    inca o dovada ca puterea politicienilor se bazeaza pe structurile de informatii, pe santaj.
    asta e veritabilul sistem ticalosit, care ne tine de 21 de ani in haznaua cu kkt.
  • +18 (20 voturi)    
    Probleme de constiinta (Marţi, 20 martie 2012, 18:01)

    costel [anonim]

    Cred ca are ceva de ascuns Ponta.Foarte bine ca Basescu ii da de gol.Nici un fel de mila pentru niste golani gen Antonescu sau Ponta care au improscat cu noroi pe toata lumea.De Porumbacu de Antonescu sunt sigur ca vom auzi pina la urma.Nu poate si nici nu vrea Basescu sa-i ierte pe toti cei care l-au jignit fara motiv.Si bine le face.Daca nu le-a placut pacea atunci sa suporte razboiul.Felicitari d-le Presedinte!
  • +13 (13 voturi)    
    . (Marţi, 20 martie 2012, 18:16)

    bibishte [utilizator]

    in timpul asta, la emisiunea Alexandrei Stoicescu de pe A3, Ciuvica il face pe Basescu "securist prost si oligofren". aseara, Ilie Sarbu la emisiunea lui Razvan Dumitrescu l-a facut "prost" pe Daniel Nazare.

    tineti-o tot asa, romanii mei! urati-va unii cu altii si aplaudati limbajul scabros, fie ca va adresati celui mai amarat om care nu are casa/masa si pana la demnitari.

    --- "vizitati Romania, gazda a olimpiadei internationale de injurat sportiv 2012."
  • -7 (9 voturi)    
    Sa nu ne indepartam de la subiect, (Marţi, 20 martie 2012, 18:27)

    dtndelagaramaritima [anonim]

    si mai ales sa nu ne pierdem simtul umorului.
    Mai pe romaneste spus, avem un Presedinte, ce facem cu el ?
    Pai deocamdata dl. Presedinte sta si se uita din 5 in 5 minute sa vada ce a spus Ponta; ce a zis Antonescu, ce a facut Gigi (vezi episodul cu cameramanii), ce mai debiteaza Vadim, dupa care, in celalate 5 minute se duce fuguta la o televiziune si incepe sa se tateasca ca o chivuta'n piata, cand vine perceptoru' sa o intrebe cata ceapa si cata salata a vandut.
    Tara de rahat, oameni de rahat, ... Presedintele insa e brriliant! Haida de !
    Pai sa ne spuna don Presedinte ce discuta cu Szarcozi acu' un an jumate, cand isi faceau pase pe creier unul la altul. Sau sa ne spuna ce discutau greii Eurpei, cand Presedintele noastru mergea la 15 metri in spate, singur singurel, si neinteles.
    Da' sa ne spuna de ce era sa se ia la bataie (ca de injurat, s-au injurat sigur), cu Berlusconi.
    Pai sa ne spuna cand in toamna toata lumea buna a Europei a mers la dreapta, iar el (auto)izolatul, a carmit-o la stanga.
    Macar sa ni le spuna pe toate acestea dupa 2 ani, dupa 1 an, dupa 3 luni.
    Dupa aceea, mai vedem noi ce face imberbul de Ponta, imaturul de Antoescu si stersul ala de ... cum ii zice Doamne? Constantinescu . Deocamdata astia sunt niste mascarici ce fac raiting pe la Antene (nu si procente in sondaje). Dar el, el incomensurabilul, el inegalabilul, el maharajahul politic, el ce a facut ? Pentru ce i-am dat voturile? Aud
    Pentru vii dle. Presedinte e o vorba, cum traiesti, asa mori. La Presedinti, e altfel cum domnesti, asa te retragi. Pai ce ati fi vrut dupa 7 ani de bascalie, mistouri, caterinca si vrajeala? Respect? As! Uitati-va la Iliescu, demn cu verticalitate, si totdeuna cu o vorba (de duh, si bine plasata) in contra.
    In fata lu' Nastase, palesti dle. Presedinte. De fapt nici nu existi . Stupida si imposibila comparatie, scuzati-ma .
    • -7 (7 voturi)    
      cam ai dreptate (Marţi, 20 martie 2012, 18:55)

      George [anonim] i-a raspuns lui dtndelagaramaritima

      dupa ce e 0 in Europa, printre ceilalti presedinti, macar sa fie "cineva" la B1!

      marile realizari ale lui Baselu sunt certurile si hahaielile.
    • +13 (13 voturi)    
      Pai dumneata chiar asta ai facut (Marţi, 20 martie 2012, 19:42)

      George [anonim] i-a raspuns lui dtndelagaramaritima

      Ai luat-o razna pe campii... Cu voiosie. Asa cum o fac si slugoii aia ai Varanului de la Haznale si exact asa cum o fac cei doi tolomaci care "conduc" USL, manevrati prin fire vizibile de nimeni altul decat Varanul in persoana. Dumneata crezi cumva ca esti credibil daca te prefaci ca-i repudiezi pe siamezi, ironizandu-l in modul cel mai penibil pe Basescu? Nicidecum. Auzi, da' un presedinte cu un Parlament ostil si cu o opozitie mafiotizata cam ce poate face pentru "vii" mai tovarase? Dumneata cam ce crezi ca ar putea face un singur om? Ia spune dumneata ... stupidule? Lumineaza-ne!
      • -6 (6 voturi)    
        Pe mine ma intereseaza Presedintele (Marţi, 20 martie 2012, 20:09)

        dtndelangautc [anonim] i-a raspuns lui George

        tuturor romanilor, a carui existenta in functie, nu imi intareste convingerea ca pot circula linistit pe orice strada din Romania, ca nu pot circula linistit pe orice strada din Europa fara sa ma arate cineva cu degetul si sa imi spuna "Basascu's man", sau "Basasecu Mensch", nu pot intra in siguranta intr-o banca fara sa nu am temerea ca cineva impusca, fura sau da o spargere. Nu am siguranta chiar ca voi mai fi la anul intr-o Europa unita social, politic, administrativ si cultural .
        Ceea ce ii ceream Presedintelui (fiindca el nici nu se sinchiseste) era sa ne spuna ce a facut acolo unde trebuia sa ne reprezinte, ca sa ii spunem noi, cate am facut noi pentru el. Si nu am facut putine lucruri .
        Daca valorile si optiunile tale sunt altele decat siguranta, demnitatea, echitatea si etica sociala, n-ai decat sa te faci georgele tata catel la poarta Scrovostei sau Vila Lac 1 . Daca mai ai rude pe acasa, cu atat mai bine.Veti fi o haita fidela.
        Eu am prins gustul reformarii intregii Ro, inclusiv a Presedintelui. Si Asta trebuie reformat. Sau poate primul reformat.
        Nu m-a interesat (si nu o sa ma intereseze ) Ponta, Antonescu, ... si alti virtuali candidati .
        Dar pentru ce vreu eu in acesti 5 ani de mandat, cineva trebuie sa imi spuna ce a facut, ce face, si ce va face. Si cum trebuie sa o faca .
        Daca sta ca papagalul pe bani nostri fara sa faca nimic, numai pe motivul ca Parlamentul ii este ostil, dar este majoritar, e tot la fel de zdreanta ca si USL care nu vine la munca si ia banii. Si daca se tateste la TV cu retardatii, dar se vaicareste ca e singur, dar ne ia banii, cu ce este mai presus decat ailalti.
        Ce dulce este reformarea reformatorului !
        • +11 (11 voturi)    
          Zau? (Marţi, 20 martie 2012, 20:35)

          George [anonim] i-a raspuns lui dtndelangautc

          Sta degeaba pe banii tai? Hai, nu mai spune!? Ceva argumente la purtator ai? Iar bati campii, dar asta e problema ta. Vezi ca e unul care doarme cat vrea si se trezeste cand vrea, pe banii tai. Ma lasi?
          • -9 (9 voturi)    
            Asta cu siguranta e Presedintele Basescu (Marţi, 20 martie 2012, 22:04)

            antiGeorge [anonim] i-a raspuns lui George

            De fapt nu prea are ce sa faca decat sa doarma. Vorba lui "pana si grei din PDL" l-au lasat la greu. Darmite opozitia.
            Numai gura casca ca alte tine se prosterneaza
            Ce facem? Il reformam si p'asta la pachet? Sau il ejectam ?Nu poti sa pastrezi un nereformat arhaic, intr-un stat atat de modern, si de modernizat. Mai ales unul care se odihneste comutand posturile,din telecomanda .Pe banii mei ma? Hai flitt
            • +8 (8 voturi)    
              Hmmm... (Marţi, 20 martie 2012, 22:23)

              George [anonim] i-a raspuns lui antiGeorge

              Educatia ta e mai mult decat precara. Se vede din avion... Tipic fanilor USL si injuratorilor de profesie ai lui Basescu. in rest ce sa comentez spusele uni individ care si-a ales, ca un veritabil psihopat, pseudonimul "antiGeorge". Trebuie ca esti cam dus cu capul tovarase.
          • +5 (5 voturi)    
            degeaba sta opozitia (Marţi, 20 martie 2012, 23:57)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui George

            in greva pe banii tai de multisor
      • -4 (4 voturi)    
        ce poate face ?! (Marţi, 20 martie 2012, 20:21)

        costica [anonim] i-a raspuns lui George

        Ceea ce si face !!!
        Poate sa se uite toata ziua buna ziua pe la toate posturile de televiziune si apoi sa vina la posturile portocalii si sa ne povesteasca si noua ce-a vazut, ce-a auzit, cred ca Basescu este cel mai cel client al televiziunilor lui Voiculescu si ale fostului Vantu !!!
        Apoi, sa ne mai minta, sa ne mai abureasca cu verzi si uscate, sa-l atace pe unul sau pe altul...
        Sa atace profesorii, medicii, politistii, pensionarii, bebelusii si mamicile lor, sa atace politicienii corupti si ipocriti ai Romaniei(din care Basescu se exclude, el este extraterestru!!) care nu vor sa tina seama de dorinta poporului suveran pe care Basescu l-a pacalit la Referendum castigand al doilea mandat, desi nici portocaliii lui nu vor sa auda de rezultatele acelui referendum si cred ca nici Basescu nu se omoara, dar trebuie sa "dea bine" in fata natiunii "seduse si abandonate" !!!
        Sa coaca tot felul de mizerii acum in prag de campanie elctorala cand deja se vede suspendat de opozitia care va veni la guvernare din toamna, dupa ce PDLul prezidential se scufunda(mai marii PDLului, cei ce conduc PDLul fug ca dracu' de alegeri si nu vor nici sa candideze de frica unui esec rasunator, incat l-au trecut naduselile pe saracu' Basescu!!) iar Basescu va fi la mana opozitiei din toamna asta!!!
        Cu Boc trecut pe linie moarta daca va candida la Cluj unde clujenii sunt stupefiati de coruptia si matrapazlacurile Primarului PDList Apostu, pupila lui Boc!!!
        SUCCESURI, cum spunea mezina prezidentiala analfabeta trimisa la Brusselles !!
        Si dupa toate astea, sa le transmita romanilor in viitoarea campanie electorala acel SA TRAITI BINE neimplinit !!
        Nu ??!!
    • -3 (3 voturi)    
      OK !Gata, ca au terminat cu postarile la 08,57 (Miercuri, 21 martie 2012, 9:24)

      George [anonim] i-a raspuns lui dtndelagaramaritima

      Hai sa facem schimb de adrese de mail, fiindca imi place gandirea ta, si ideile tale. Recunosc ca s-a sarit calul, dar asta este asa, .. de ochii lumii .
      Imi cer scuze ! Ai dreptate; sunteti mai buni!
      De altfel s-a si recunoscut in prima postare ca Basescu este un zero al Europei, dar e mare vedeta pe la B1TV.
      Serios, imi face placere sa schimb cateva idei cu tine .
      PS Ce sunt denumirile alea lungi, greoaie si imposibile ?
  • -5 (7 voturi)    
    democratie bizantina (Marţi, 20 martie 2012, 18:30)

    sorell fiul [anonim]

    Presedintele tuturor pdlistilor si serviciilor se intrece pe sine si baga din top material pentru campania electorala a pdl. Avem in acest moment o democratie bolnava deoarece presedintele in loc sa adopte o atitudine echidistanta fata de partide s-a transformat in agent electoral pdl. Conversatia cu pricina trebuia sa ramana ingropata sau trebuia imediat dupa ce a avut loc sa fie data publicitatii. In prima varianta trebuia sa ramana ingropata deoarece discutia asa cum a fost initiata de presedinte nu a fost decat o bascalie, pusa la cale sau nu, mi s-a parut ieftina si penibila. Nu mai era nevoie sa o dea publicitatii. Faptul ca a dat-o pe post dupa o luna dovedeste ca institutia prezidentiala din Romania spus mai pe romaneste >da din casa> ceea ce cam ne pune intr-o situatie penibila.....
    A doua varianta care ar fi insemnat o abordare de bun simt si intr-adevar onorabila era cea prin care presedintele ar fi spus imediat dupa consultari despre faptul ca a fost propus d-nul Ponta ca PM dar nu a primit nici un raspuns..... Atunci puteam vorbi de buna credinta si de tratament echidistant fata de actorii politici. Dar sa vii dupa o luna cu bazaconii d-astea ca opozitia nu vrea sa isi asume responsabilitatea guvernarii ne arata ca la presedinte ii este frica si asa cum a anuntat salariile taiate s-a transformat agent electoral cam penibil probabil ca sa impresioneze manelistii. Sa vada ei ce smecherii mai pune la cale tatucul.... Nu stiu daca manelistii nu s-au lamurit intre timp la cat ii ceasul cu stilul asta de urlat de unul singur ca sa te afli in treaba. La biserica cand te insori preotul pune intrebarea cu cine are ceva de comentat cu privire la casatorie sa spuna acum sau daca nu sa taca pe vecie.
    Democratie bolnava, fanariota!!!!! Poate ne revenim! Sa mai fim si oameni nu numai catze barfitoare! Barbati de stat nu precupete din piata.
    • -3 (3 voturi)    
      sa dea toate transcrierile (Marţi, 20 martie 2012, 18:57)

      tomaso [anonim] i-a raspuns lui sorell fiul

      inatlanirilor de la Cotroceni! Sa dea si alea cu UNPR si cu PDL, cu Anasatse si Udrea! Daca tot e "onest"!
  • -5 (5 voturi)    
    excelent articol (Marţi, 20 martie 2012, 18:39)

    alain [anonim]

    Cand corul nebunilor de ambele parti devine asurzitor, ma bucur ca exista si minti lucide si pene acide, care au curajul sa spuna raspicat ce gandim cei mai multi (sper): Pute prea tare prostia politicienilor nostri!
    Au trecut aproape 3 luni din acest an electoral si inca n-am auzit nici o discutie despre economie, despre saracie, despre infrastructura, despre o tara care trebuie recladita din ruine.
    Mai trageti-i de maneca pe cei care isi inchipuie ca vor primi voturi prin circareala asta ieftina: It's the economy, stupid!
  • +21 (23 voturi)    
    Patinaj artistic (Marţi, 20 martie 2012, 18:41)

    Rafaila [anonim]

    Dl. Tapalaga scrie: "Altfel, se intelege ca ochiul vigilent al tatucului, cu tot muschiul sau rupt, (supra)vegheaza tot ce misca, inlcusiv pe liderii opozitiei, si foloseste fara scrupule orice i-ar putea distruge."
    Ce legatura are aluzia la muschiul rupt cu subiectul articolului? Ce legatura are "tatucul" cu tot restul? Asemenea derapaje frapante in scrisul domnului Tapalaga ma pun adesea pe ginduri. Daca sustii ca un anume mod de exprimare este inacceptabil, de ce il practici tu insuti? Ca nu ti-ai dat seama? Nu cumva obsesia insinuarii este in tine insuti? "(supra)vegheaza" QED.
  • -4 (4 voturi)    
    upit (Marţi, 20 martie 2012, 18:44)

    ce constiinta au unii... [anonim]

    ce mai constiinta au unii...proaspatul ales in sefia senatului la universitatea din pitesti, n.branzea, ruda cu pdl-istul mircea andrei, sef de mosie in arges, isi pune sotia, educator, in functia de lector...nu ne mira nivelul pregatirii celor care predau la universitatea din pitesti, angajati in ultimii ani...cei buni sunt un pericol, de! cine aude?!
  • +15 (15 voturi)    
    nedumerire dumirita (Marţi, 20 martie 2012, 18:59)

    tzu [anonim]

    ma intrebam ce i-a casunat dlui Tapalaga pe Basescu in ultima vreme si cred ca m-am prins. Dl Tapalaga nu mai este beneficiarul informatiilor bomba de la Cotroceni. Favorit a devenit Dan Andronic. De aici si pana la a refuza cu obstinatie sa scri ceva (de bine sau rau, nu conteaza) de Ponta, Antonescu sau USL il descalifica incet,incet. Macar dna Mungiu a spus ca Ponta e magistral. Pana la urma subiectul este refuzul functiei de primministru. Despre subiect nimic dle Tapalaga?
    • -1 (1 vot)    
      !!!! (Marţi, 20 martie 2012, 20:48)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui tzu

      Cherche la femme !
    • +1 (1 vot)    
      magistral (Miercuri, 21 martie 2012, 17:04)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui tzu

      A spus d-na Mungiu lucrul acesta? Inseamna ca s- a defectat rau. Ceamai mare dezamagire a mea parea a fi madam Weber dar se pare ca d-na Pi-pi-di urca vertiginos.Oameni buni s-a "uzat"si ea. ALO,d-nu Base da-i si ei ceva la Cotroceni,un os micut.
  • -7 (7 voturi)    
    oare Ponta o fi vandut flota? (Marţi, 20 martie 2012, 18:59)

    constiinta [anonim]

    sau a dat foca la vapor?
    • +10 (10 voturi)    
      Nu (Marţi, 20 martie 2012, 20:36)

      George [anonim] i-a raspuns lui constiinta

      A facut altceva. Cu mult mai grav. Placa cu flota s-a ruginit tovarase uslas... Schimb-o!
  • -2 (4 voturi)    
    base e complice? (Marţi, 20 martie 2012, 19:04)

    jiji [anonim]

    daca stie ceva, de ce "tainueste"?
  • +14 (16 voturi)    
    base (Marţi, 20 martie 2012, 19:21)

    ali [anonim]

    Voi, care-l muscati tot timpul pe Basescu,nu aveti altceva de facut? A-ti vrea sa fie o carpa sa stearga pe jos Ponta si ai lui cu el ? Daca voi a-ti fi presedinti, v-ar conveni sa va jigneasca toti nesimtitii ? Eu nu-l apar pe Basescu,dar ma pun in locul lui;deocamdata este presedinte ales si pana la proba contrarie ramane asa.E presedintele nostru deocamdata si ne reprezinta;daca el e un idiot,noi,care suntem reprezentati de el ,ce suntem?Idiotii idiotului! Si dece va enervati pe Tapalaga? El sta pe scaun si "cujeta".Daca vrem luam in consideratie ce spune,daca nu, nu luam.Sa vedem ce o sa mai ziceti cand la putere vor veni armata de flamanzi care a fost in opozitie! P.S. Sunt privat si nu am,nu am avut si nici nu voi avea contracte cu statul.
    • 0 (0 voturi)    
      intelepciune populara (Miercuri, 21 martie 2012, 11:58)

      anton pan [anonim] i-a raspuns lui ali

      iese ca paduchele in frunte.

      sarpele, cand il doare capul, iese in poteca.

      fiecare pasare, pe limba ei piere.

      ce tie nu'ti place, altuia nu face.

      cainii latra, ursu'si vede de drum.

      unde nu e cap, vai de picioare.

      gura bate kuru.

      lista deschisa...
  • -6 (8 voturi)    
    "Cum vi se pare insa metoda insinuarii..." ??? (Marţi, 20 martie 2012, 19:22)

    costica [anonim]

    Mi se pare ca Basescu e disperat.
    PDLul lui drag e pe faras, Miscarea populara nu i-a iesit, se profileaza victoria opozitiei in toamna si desi o suceste si o invarteste p-aia cu Art nu stiu care din Constitutie cand vine vorba de desemnarea viitorului PM, stie foarte bine va orice nume de PM desemnat de Basscu dupa bunul lui plac va cadea in Parlament la votul majoritatii parlamentare ce va fi alcatuit de actuala opozitie!!
    Pe langa asta il mai paste si vreo suspendare daca va castiga opozitia !!
    Suficiente argumente pentru disperarea crescanda a lui Basescu!
    Oricum, este model in materie de ipocrizie si lipsa de scrupule, cu atat mai mult acum ca incepe campania electorala ce-i aduce sfarsitul vedem un Traian Basescu disperat si care trage din toate directiile in opozitie doar doar i-o mai scadea ceva procente !!
    Numai ca romanii ce vor vota stiu deja cu cine au de-a face: cu un Presedinte care i-a mintit, in care nu mai au deloc incredere, asta a pierdut Basescu in cei 7 ani de mandat: increderea romanilor.
    Este constient de asta, nu e deloc rupt de realitate, numai ca stie ca vorba aceea care spune: "Arunca cu noroi ca ceva-ceva va iesi in final" poate sa aiba ceva efect, dar eu nu mai cred.
    In opinia mea Traian Basescu este terminat ca om politic, este definitiv iesit din joc, romanii s-au saturat de minciuna, numele lui este asociat cu minciuna.
    Asta l-a terminat, minciuna si ipocrizia si lipsa de scrupule la extrem.
    Depaseste la aceste capitole tot ceea ce are politica romaneacsa, iar la scoala de politica ce vrea sa o infiinteze dupa ce se va retrage, probabil ca asta-i va invata pe urmasii lui portocalii, astea sunt "valorile" in care crede Basescu.
    MRU in care am mai multa incredere ca valoare nu este inca liber de sub aripa lui Basescu si a coalitiei, dar sper ca pe viitor dupa ce scapa de Basescu sa dea masura valorii si a "stofei" de calitate ce zace in el.
    Este cu totul altceva un MRU decat YESMANul incompetent Emil Boc...
    Peste ceva timp, insa....
  • +16 (16 voturi)    
    Azi o bila neagra. (Marţi, 20 martie 2012, 19:35)

    Nenea Iancu [utilizator]

    Domnule Tapalaga, sa ne-ntelegem: Basescu nu, Ponta nu, Antonescu nu. Pai bine domnule, toti nu? Ramane sa-l votam pe Diaconescu? Sau poate vreti sa spuneti ca ori cu Basescu ori cu ailalti, tot un drac? Domnule, eu nu sunt de acord ca toti sunt la fel. Ori fi partidele, dar intre oameni mai putem si noi vedea oarece diferente. Intre Basescu si ailalti doi, l-as pune pe primul presedinte pe viata. Domnule eu zau ca nu va inteleg, ultimele Dvs. editoriale m-au cam turmentat. Cum sa fie Basescu baba cloanta cand a doar insinuat ca Ponta ar avea ceva de ascuns, in timp ce Ponta & co. nu insinueaza nimic, ci il catalogheaza pur si simplu pe Basescu ca fiind anticristul, raul incarnat pe pamant. Si in fond, daca era destept, putea ca imediat dupa ce a primit propunerea si sa iasa pe antenele lui cu declaratii de genul: Am primit o propunere cel putin curioasa din partea presedintelui pe care din respect pentru aceasta institutie o vom analiza mai in amanunt si vom vedea daca majoritatea parlamentara ne permite, bla bla bla asa ar fi aruncat mingea inapoi la Basescu fiindca este evident ca propunearea asta este neserioasa, este o diversiune. N-a zis nimic fiindca un lucru este clar: nici Ponta si nici Antonescu nu au suficient creier pentru ceea ce isi propuna sa faca. Au avut si au in spate toate antenele, toate crizele, toti banii si nu sunt in stare de nimic, fiindca, ca s-o spun pe romaneste sunt prea prosti pentru cat de destepti sunt romanii. Ei si maestrii-papusari din umbra.
  • -6 (8 voturi)    
    D-le Tapalaga... (Marţi, 20 martie 2012, 20:29)

    codrutz [utilizator]

    ...desi eram obisnuit sa va "combat" ideile, de data aceasta m-ati lasat fara "munitie"... Nu-mi ramane decat sa va apreciez pentru acest articol si pentru indepartarea de "pestilentzialul" Basescu. Bun venit tuturor in "era post-Basescu!"
  • +13 (15 voturi)    
    de ce a tacut ponta? (Marţi, 20 martie 2012, 20:42)

    ALL GAARF [anonim]

    Acum un an ziarista Simona Ela Fica aducea in atentie
    redeschiderea dosarului 117/P/2002 privind moartea
    procurorului Cristian Panait in conditii suspecte,dosar instrumentat si musamalizata.Ponta era prieten cu
    Panait si se pare ca in seara mortii lui Panait, Ponta a fost in locuinta lui Panait
    • +8 (10 voturi)    
      aici ma ducea si pe mine gandul (Miercuri, 21 martie 2012, 4:12)

      mary_ [utilizator] i-a raspuns lui ALL GAARF

      La moartea procurorului care era prieten cu domnul Ponta ma ducea si pe mine gandul. Si sa nu uitam inca ceva: Ponta a fost omul lui Nastase si stie extrem de multe despre dosarele care acum sunt instrumentate impotriva lui Nastase.

      Trecutul lui Ponta se leaga de cel a lui Nastase si Nastase probabil ca a stiut cum sa il lege pentru o viata de el pe domnul Ponta.

      Sunt lectii valoroase de viata care ne sunt servite acum, chiar daca nu esti implicat in politica.
  • +17 (19 voturi)    
    Alegerea armelor (Marţi, 20 martie 2012, 21:08)

    Ivan Zubeldian [anonim]

    Subscriu aproape în totalitate, ca de altfel la toate comentariile tale din ultima vreme, cu o rezerva majoră: lupta pentru reformarea României nu e concurs de maniere. Asta a fost teribila eroare a lui Constantinescu. Băsescu îi bate cu armele lor. Și e, de altfel, singura șansă pe care o are. Dacă obține rezultate, e treaba lui cum o face. Eu l-am votat pentru rezultate nu pentru ca să-mi placă de el sau de manierele lui. Da, comite mârlănii și lovește sub centură. Nu uita însă că e bătaie de stradă, cu niște mardeiași care au șișurile ascunse în mânecile costumelor Armani. (pe mine unul m-a dezamăgit mult mai mult chestiunea "umilinței vieții mele". Un luptător veritabil nu se plânge că viața e grea și lumea nedreaptă)
    • -3 (9 voturi)    
      de acord, Ivane (Marţi, 20 martie 2012, 22:42)

      Dan Tapalaga [utilizator] i-a raspuns lui Ivan Zubeldian

      Nu poti obtine rezultate legitime, durabile, prin santaj si incalcarea grosolana a regulilor. Asta te descalifica pe termen lung si iti submineaza bunele intentii, daca le ai. Sa admitem ca obiectiviul major al presedintelui ramane reforma cu orice pret, apeland cum zice Preda la machiavelismul extrem. Acum, ma intreb: ce a obtinut cu propunerea adresata lui Ponta si cu insinuarea ca are "ceva pe constiinta"? Care e castigul, mie imi scapa. Ce-i de aplaudat aici? Mai degraba par gesturi disperate, de luptator care trage cu munitie interzisa. Ivane, tu il judeci din interior, din perspectiva lui, de politician. Din perspectiva asta, totul e permis. Eu il judec din perspectiva interesului public, care are de aparat, intre altele, chestiuni etice, valori, chestii desuete. Suntem, cred, in tabere diferite. Pot intelege rationamentul tau, nu-l pot accepta.
      • +11 (13 voturi)    
        Pragmatic (Marţi, 20 martie 2012, 23:51)

        Ivan Zubeldian [anonim] i-a raspuns lui Dan Tapalaga

        Poate că pe Băsescu îl descalifică, pe termen lung însă victoriile sunt victorii. În modernitate aplaudăm tactici din bătăliile de odinioară care la vremea lor vor fi părut cel puțin murdare. În memoria colectivă nu rămân decât victoriile. Dacă obiectivul de a demantela teribila mașină securistă nășită de Iliescu e atins, mi se cam rupe de mijloacele lui Băsescu. Pe termen lung nu e nimic subminat. Învingătorii iau totul. America pe care o admirăm s-a construit exact așa, fără scrupule. Dacă scopul final e vindecarea de securiști, e greșit să spui că nu suntem în aceeași tabără. Băsescu e providențial din perspectiva asta, nimeni nu poate s-o facă mai temeinic decât el. Și spun asta deși sunt, am fost și voi fi repetat și serios dezamăgit de multe din reacțiile lui.
        • -6 (8 voturi)    
          o remarca (Miercuri, 21 martie 2012, 10:15)

          Pongo [anonim] i-a raspuns lui Ivan Zubeldian

          Domnule "Ivan" si domnule Tapalaga, ma scuzati ca intervin in disputa dumneavoastra. Am un amanut interesant pe care doresc sa vi-l precizez: in viatza (politica sau nu) TOTUL se plateste. Daca avetzi oarecari dubii (normale, in functie de alcatuirea fiecaruia) uitati-va putin la diferenta gigantica intre omul Traian Basescu din 2002-2004 si acelasi om zilele trecute. Vi se pare aceeasi persoana? Credeti ca degradarea s-a incheiat? Pe calea lipsei de scrupule si a "atingerii scopului nobil cu orice pretz" se ajunge inevitabil in Iad. Adevarul nu are nevoie de minciuna si mizerie pentru a triumfa, de aia Iadul e punctul terminus. Din pacate in acest moment asta se intampla: suntem bombardatzi cu laturi in numele unui scop vag, care se schimba dupa cum bate vantul.
          • 0 (2 voturi)    
            Scopul scuza mijloacele! (Miercuri, 21 martie 2012, 13:07)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui Pongo

            O tinta inaltatoare, odata atinsa, transforma drumul pana la ea din mocirla in autostrada. Basescu ce tinta are, tepele din Piata Victoriei, nu? Tinta asta e inaltatoare pentru infractori, dar nu si pentru populatie.
        • 0 (0 voturi)    
          am savurat comentariul dumitale (Miercuri, 21 martie 2012, 16:32)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Ivan Zubeldian

          bravo
  • +10 (14 voturi)    
    Ponta (Miercuri, 21 martie 2012, 0:33)

    grigs1981 [utilizator]

    D-le Tapalaga,nu stiu daca cititi reactiile articolelor Dvs.In caz ca le cititi,am o nedumerire.De ce ati intrat si dvs.intr-un joc pervers,zic eu,al interpretarii pe fata si pe dos al vorbelor Presedintelui,specific unui maestru in asa ceva,CTPopescu.Ati scris in stilul lui,fara accentele de...manie proletara.De data asta nu doar i-ati analizat spusele dar ati incercat sa-i "cititi"si gandurile si informatiile si ati hotarat:e asa sau asa.Nu ati precizat ca poate fi si altfel decat ganditi dvs.Nu stiu de ce incercati sa-l prezentati pe Marinar ca pe un geniu(al raului?)pe langa care Machiavelli e un novice.Poate Presedintele are informatii in plus,ca e totusi sef de stat.Poate ca exista informatii care nu pot fi spuse nici de un presedinte.Sau poate nu are si a facut o simpla supozitie.Pot fi asa de multe variante ca este chiar interesant de ce le-ati rezumat.De multe ori si mie mi se pare ca insinueaza ceva,de la defectul ala de la ochi si de la un anume tip de zambet.Oricum nu insinuarile prezidentiale conteaza ci mai ales reactia lui Ponta pe care-l prezentati cu simpatia milei fata de un amarat.Si nu e un amarat,e un personaj care se pregateste sa conduca tara.Daca asa reactioneaza,sa ne pazeasca Dumnezeu!
  • +5 (7 voturi)    
    O fi Ponta lustrabil? (Miercuri, 21 martie 2012, 8:04)

    Curios [anonim]

    A tacut malc iar copresedintii sai au trecut peste propunerea lui Basescu suspect de repede.
  • +6 (10 voturi)    
    exagerati mult domnule Tapalaga.. (Miercuri, 21 martie 2012, 8:55)

    bogdan [anonim]

    Tactica presedintelui numai porcarie prezidentiala nu poate fi...
    Este mai degraba o modalitatate mai subtila de a scoate la suprafata cateva adevaruri:
    -USL-istii sunt competenti doar la tergiversat proceduri prn parlament si la scos oameni in strada
    -Ponta si Antonescu sunt doi "lideri" fatarnici, iresponsabili si fara caracter
  • +8 (10 voturi)    
    V-ati pripit, Dle Tapalaga! Pacat! (Miercuri, 21 martie 2012, 8:57)

    Dr. Marutza [anonim]

    "Atac fara manusi la Ponta"?"Santaj"?"Porcarie"? Sa fim seriosi, dle Tapalaga! Si Dvoastra sunteti, din cate stiu pana acum, un jurnalist serios. Ati devenit si Dvs, un soi de "hair splittig engineer", nu de dragul analizei serioase ci doar pentru a gasi firul de par din supa (cum se zice!)
    Cum de n-ati reactionat la fel de virulent si la nenumaratele atacuri verbale de mahala, la injuriile mitocanesti la adresa Presedintelui, la laturile unui antonescu si (DA!), ponta? Va sesizati, plin de manie si desconsideratie, la cele afirmate de dl Basescu in cele doua emisiuni in cauza?Asa, brusc, v-a prins jalea de bietul ponta? Pacat, dle Tapalaga, mare pacat ! Au fost "biletelele albe si roz", "stenogramele", false invinuiri? S-au dovedit realitati care nu au mai putut fi contestate. Nu-l apar pe PRESEDINTE; DAR IN MOCIRLA, IN MARASMUL POLITICII ROMANESTI A FOST SI ESTE SINGURUL CAPABIL SA SUPRAVIETIASCA! Oricare altul ar fi clacat neputand face fata atator injurii si atacuri ticaloase!
  • +6 (8 voturi)    
    e greu de sesizat? (Miercuri, 21 martie 2012, 9:47)

    claundor [anonim]

    Domnule Tapalaga,
    nu ati sesizat ca de fapt Base il ajuta pe PM?
    Era convins ca pontacul va sari sa nege afirmatia si apoi a "scos" dovezile.
    Se leaga cu cele spuse de pontac referitor la schimbarea robertei. Pontaa afirmat ca a discutat cu PM de schimbare si ca acesta este de acord dar nu poate. PM a zis ca ponta mite. Acum base a dovedit ca pontacul e un mincinos notoriu...
  • +1 (3 voturi)    
    joc politic (Miercuri, 21 martie 2012, 10:44)

    cezar [anonim]

    Domnule Tapalaga, de principiu va admir si o voi face in continuare. Articolul dumneavoastra mi-e teama ca nu-l inteleg. Sunt jocuri politice, murdare, cu lovituri sub centura. Dumneavoastra scrieti despre politicieni, care sunt in buna masura : infractori, mizerabili, unsi cu toate alifiile, gata sa submineze statul roman, etc. In arena politicii romanesti, mi se par posibile si acceptabile toate miscarile. Regulile sunt prea putine si nu au nicio legatura cu interesul cetatenilor. Noi suntem masa de manevra. So, din punctul meu de vedere , daca s-ar suprima intre ei cei de proasta factura, nu ar fi decat un lucru bun.
  • +6 (8 voturi)    
    articolul dvs. (Miercuri, 21 martie 2012, 10:49)

    ld [anonim]

    Dle Tapalaga,
    Articolul dvs. nu spune nimic. Doar intinde mocirala. Cred ca va lipseste capacitatea de a face o analiza competenta. Nu e suficient sa va aratati indignat. Un jurnalist bun mai si gindeste. De exemplu, ce va face sa credeti ca dl Ponta nu este deja "in lucru" la organele competente daca este vinovat cu ceva? Si vedeti dvs. ca fiind viabil un comportament politic gratios in tara noastra? Avem politicieni de la care sa asteptam sa umble cu manusi? Asta este tragedia: nu sunt lasati sa se afirme oameni noi, cu educatie.
  • -3 (5 voturi)    
    Cat pe aci' ... (Miercuri, 21 martie 2012, 11:13)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... sa uit ca TVA-ul e 24% din cauza faptului ca o persoana fara credibilitate (Traian Basescu) mi-a zis ca unul din adversarii sai politici cu care nu reuseste sa ajunga la un compromis (a se citi "o smecherie golaneasca") s-ar putea sa aiba ceva probleme de constiinta. Cat pe aci'....
  • -4 (6 voturi)    
    Ponta nu a vrut (Miercuri, 21 martie 2012, 11:36)

    Mihai [anonim]

    sa fie pm din cauza lui Basescu, nu a vrut sa fie o alta marioneta Boc sau MRU, motiv care a si refuzat. De ce sa aiba Basescu pe cine sa arunce vina pentru cateva luni pana la alegeri, sa-l arate cu degetul pe Ponta in timp ce el cu mafia lui portocalie si clientela incompetenta si corupta au scufundat tara prin ipocrizie si tot felul de insinuari tipic securiste pe care le-a invatat de la mentorul sau Ceausescu. In rest vorbarie goala de 7 ani incoace, are guvernul la degetul mic si nu a fost in stare de nimic, altii cand se zbateau ca vine criza peste ei Basescu radea la tv ca se pare ca iesim din criza, ha ha ha(va mai amintiti?)ca pe noi nu ne atinge, ca nu vom imprumuta bani de la FMI, va nu se vor taia pensii si salarii, ca criza va fi pentru toti. Si tov. Boc in timp de criza i-a marit bugetul presedintiei si guvernului pentru a alimenta armatele de consilieri inutili. Cam tot ce a zis Basescu a fost minciuna.
  • +5 (7 voturi)    
    Sa ne legam la ochi? (Miercuri, 21 martie 2012, 12:13)

    Laur [anonim]

    Asadar Tapalaga nu puncteaza minciuna vizibila de pe luna a lui Ponta - "Basescu minte cu nerusinare, nu mi-a propus niciodata" dar extindem "analiza" la supozitia de constiinta. Ca ziarist care te pretinzi corect poti avea afinitati si contr-afinitati personale. A trece insa in barca "ziaristilor" acre incearca sa dreaga busuiocul lui Ponta (PSD) precum cei de la Antene, CTP si Realitatea, el neffind in stare cu intreg partid in spate de diversioniti mi se pare lamentabil. Ajutandu-l nu faceti decat sa-l infundati si mai tare. Daca as fi fost Tapalaga as fi sarit in sus ca ars atunci cand PSD-ul "informeaza" populatia ca gasca lui Base fura 1.5 miliarde euro/zi!!!! pai asta inseamna vre-o 365 de miliarde pe an adica imposibil!!! Atunci cand MINTI institutionalizat ca partid aceasta nu este o problema de constiinta? Refuz sa cred ca d-ul Tapalaga si-a negociat cu PSD mentinerea statutului de jurnalist atata timp cat stim ca la PSD exista o lista de jurnalisti care trebuie sa dispara.
  • -5 (5 voturi)    
    diversiune prezidentiala (Miercuri, 21 martie 2012, 12:27)

    phoenix5 [anonim]

    După episodul "Ponta premier", la Palatul Cotroceni se va intra doar cu aparatură de înregistrare lipită de corp, iar în locul nasturilor vor fi camere video. Nimeni nu va mai risca, deoarece în loc să fie un factor de încredere, seriozitate şi mediere, consultările de la Cotroceni sunt pricipalul factor al dezbinării. Aceasta este România neserioasă, plină de manipulări şi intoxicări. Devine absurd faptul că preşedintele poate desecretiza parţial, după bunul său plac, conţinutul stenogramelor, dar nimeni nu îi poate impune să prezinte şi conţinutul înregistrărilor audio. Ale tuturor discuţiilor, nu doar cele purtate cu USL. Sunt ele un secret de stat sau pot demonta o minciună prezidenţială? Imi permit sa cred ca nu e decit un joc pervers ( al citelea ?? ) al presedintelui care si-a pierdut orice urma de incredere la popor.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu stiu daca (Miercuri, 21 martie 2012, 12:28)

    Gabi M [utilizator]

    Ponta are sau nu ceva pe constiinta.De fapt Basescu a spus POATE!Ma intereseaza ca dupa ce Basescu a dezvaluit la B1TV ca i-a propus lui Ponta postul de Prim Ministru,cei doi copiloti au iesit si unul,Ponta,a spus ca Basescu minte iar somnorosul chiulangiu,Crin,a spus ca a fost o propunere ca la crasma. Daca Ponta era un adevarat om politic accepta postul si demonstra astfel ca poate ocupa acest post si dupa alegeri!Neacceptand si-a dat masura adevaratei sale valori:Zero!
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 21 martie 2012, 12:29)

    lucian [anonim]

    Ponta a arata ca nu poate fi un" animal" politic asa cum vrea el dezamagit cumplit prin refuzu de a fi premier ne putand trece peste dorinta egoista de a fi la putere numai cu ai lui .
    Asta insemnand ca nu se gandeste la acest popor nici macar o clipa .
    Dupa parerea mea, Ponta si toti cei din USL sunt meschini .
  • +5 (5 voturi)    
    Dupa 22 de ani... (Miercuri, 21 martie 2012, 12:37)

    Don Ciccio [utilizator]

    ... se poate lesne observa cum tipul de jurnalist-analist al anilor '90 - bun si priceput in toate - s-a metamorfozat treptat intr-un simplu "părerist" asezat in fata calculatorului sau al televizorului si dandu-si cu "părerea" despre ce a mai vazut sau a mai auzit.
    Din nefericire pentru acest tip de jurnalist-analist autohton, publicul a evoluat considerabil, devansind prestatiile multora dintre jurnalistii cu pretentii de vedete ale ziaristicii postdecembriste romanesti. Autorul acestui "articol-părere" se inscrie in pleiada "analistilor-părerişti", depasiti de vremurile pe care le traiesc sub clopotul de sticla pe care si l-au confectionat - cu sau fara stiinta lor.
  • +5 (5 voturi)    
    .... (Miercuri, 21 martie 2012, 12:42)

    mircione [anonim]

    Faptul că Victor Ponta a negat iniţial că i s-a propus să ocupe funcţia de Premier este dovada cea mai clară că minte cum respiră. Nu-l interesază adevărul sau dreptatea, ci doar să-şi protejeze imaginea şi să o mânjească pe a altora. Nu înţeleg cum un om poate nega un lucru evident
  • +4 (4 voturi)    
    Doar o parere (Miercuri, 21 martie 2012, 12:46)

    Jianu [anonim]

    Sper ca acest mesaj sa nu fie sters precum acelea care nu avea acelasi punct de vedere cu d-ul Tapalaga! Raman uimit de faptul ca toate mesajele cu continut sunt sterse iar cele care folosesc un limbaj simplist gen Dan Diaconescu raman? Nu stiu daca este intamplator sau nu dar Ponta pare din ce in ce mai mult protejat de Hotnews? I se trec cam multe cu vederea si se pretinde "eleganta" din partea celor care nu sunt de partea lui.
  • -3 (5 voturi)    
    Putea dl.președinte să ofere ? (Miercuri, 21 martie 2012, 12:58)

    Andrei George [anonim]

    Domnule Tapalagă,

    Înainte de a vedea ce- și câte- are pe conștință dl. Ponta ar trebui să vedem dacă mai avem un președinte constituțional sau un fel de Caligula care-și face calul senator când vrea el. Din câte mai știu eu- vagile urme de democrație din România băsistă au totuși un anumit tipic- respectiv alegeri- o majoritate parlamentară- care își definește un prim ministru dintr-un anumit partid- prim ministru numit apoi de președintele României și aprobat de Parlament. Ori, dacă nu mi-a scăpat cumva, alegeri n-au fost, majoritatea parlamentară atâta câtă e e PD-L-UDMR- UNPR-naționalități iar oferta dlui. Președinte făcută așa cum pretinde - la modul serios- este la fel de valabilă ca și cum i-ar fi oferit comoara lui Harun al Rașid- ca să nu mai spunem pe dna. Udrea- pentru folosință limitată- oricum ceva pe care dl. Președinte nu-l poate oferi dintr-un motiv foarte simplu- Constituția României. Apare deci normal- și firesc- modul în care au reacționat liderii USL trimițând la plimbare un dl.Președinte care oferea semințe, floricele, bigi-bigi și orice altceva decât putea domnia sa să ofere. Din câte știu eu dl.Președinte nu îți putea permite nici măcar să oblige PD-Lul să plece de la putere dacă partidul refuză- declanșând astfel alegeri anticipate. Iarăși, demisia dlui. Boc atunci când guvernul n-a căzut sub o moțiune de cenzură apare nu numai de neînțeles ci și pune problema calității materialului uman din PD-L. În acest fel, doamna Udrea în loc să se întrebe de ce dl.Ponta n-a vrut să-și demonstreze dovada incapacității domniei sale ca șef de guvern ar fi trebuit să se întrebe de ce șeful ei de partid și-a dovedit incompetența demisionând atunci când nimeni nu l-a obligat să o facă. Situația ar fi fost identică și dacă dl.Președinte ar fi oferit puterea USL- nu numai dlui.Ponta- pentru că nu putea să facă o astfel de ofertă în mod legal.
  • +3 (5 voturi)    
    Conștiința națiunii (1) (Miercuri, 21 martie 2012, 13:01)

    Fisherman [utilizator]

    Se pare că foarte multă lume a uitat acțiunea celor 322 de parlamentari care l-au suspendat, abuziv, pe președinte deși Curtea Constituțională recunoștea că acestuia nu i se putea imputa ceva din pdv constituțional.
    Mecanismul suspendării a fost declanșat de cei 322 de conjurați în perioada imediat următoare evenimentului din Parlamentul României în care, în baza concluziilor Raportului Comisiei Prezidenţiale pentru Analiza Dictaturii Comuniste din România, Instituția Prezidențială declară regimul comunist din Romînia ca fiind nelegitim și criminal.
    Însă nu această declarație a declanșat acțiunea comuniștilor ci paragraful din Raport imediat anterior celui care expunea concluzia finală prin enumerarea celor 21 de acțiuni criminale desfășurate de activiștii PCR împotriva poporului și națiunii romîne. Iată acest paragraf:
    ”În România, în decembrie 1989 s-a produs o revoltă cu caracter spontan, alimentată de nemulţumirea maselor sărăcite, umilite, minţite, care nu îşi mai puneau nici o speranţă în capacitatea regimului de a mai rezolva problemele cu care se confrunta. Acestui element esenţial, al revoltei spontane de jos, i s-a alăturat regruparea nomenklaturii şi preluarea puterii, prin aranjamente de culise, de către grupuri şi persoane din eşaloanele secundare ale vechiului regim (partid, UTC, Securitate, Armată, Procuratură).
    Acest lucru ne determină să subliniem că faptul că fenomenul de „continuitate” a reprezentat o frână majoră în eforturile de a întemeia o comunitate politică democratică. Vechile reflexe leniniste au continuat să inspire, din partea noilor diriguitori comportamente intolerante, paternaliste şi autoritariste.”
    Spaima că Băsescu ar putea declanșa acțiunea de epurare a instituțiilor statului de nomenklatura comunistă i-a determinat să renunțe la măștile cu care mimau democrația și să-l execute sumar pe Băsescu.
    • -2 (2 voturi)    
      Cine are dreptate și de ce ? (Miercuri, 21 martie 2012, 15:46)

      Mai mult de un neuron [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

      Eu cred că 322 de păreri contra unui cap chel și găunos sunt totuși 322 de păreri. Cât despre faptul că dl.Băsescu a fost un comunist- parcă a spus-o chiar el cu gura domniei sale la faza de seară cu Adrian Năstase. Așa că, dacă n-aș fi mumificat, pus într-un cavou și îngropat aș fi extrem de curios ce fel de iepurare e aia de o face un comunist tovarășilor săi. Că de epurare nici vorbă.
      • 0 (0 voturi)    
        Neuronul N+1 (Miercuri, 21 martie 2012, 19:08)

        Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui Mai mult de un neuron

        Fiind vorba despre Conștiință, și anume despre conștiința acestor indivizi care ne conduc, iar conștiința neavând nimic în comun cu politica ci cu umanul, deoarece nu capeți conștiință odată cu carnetul de partid, mă obligi să constat că:
        -Băsescu a fost tot atât de comunist ca și Iliescu.
        -Iliescu a fost tot atât de comunist ca și A. Năstase.
        Nu uit niciodată acest fapt: Ceaușescu a fost împușcat de comuniștii pe care credea că-i conduce.
        -A. Năstase nu a fost niciodată un comunist, el a fost și este un Intelectual Pragmatic.
        -Iliescu nu a fost niciodată un comunist, el a fost și este un Zoon Politikon pragmatic.
        -Băsescu nu a fost niciodată un comunist, el a fost și este un Lider.
        Foarte mulți români au primit carnetul roșu al PCR dar asta nu i-a făcut părtași la tovărășia furtului dezlănțuit de camarila ucigașilor după 1989.
        Românii au prețuit întotdeauna Liderii Adevărați, mai ales pe aceia care au dovedit că nimic din ceea ce este de prin partea locului nu le este străin: nici o vorbă de duh dacă o cere momentul, nici un pahar de vin dacă ai cu cine, nici o înjurătură dacă celălalt o merită, nici o ripostă fermă contra unui inamic dovedit.
        Tovarășii Comuniști au fost suficient de inculți pentru a pierde startul pe care l-au furat în 1990. Cu relațiile pe care le aveau, cu banii furați din bănci și cu terenul viran pe care activau puteau duce țara asta mult peste celelalte folosind mecanismele care funcționau, în virtutea inerției, cu același combustibil – conștiința poporului român - indiferent de existența sau inexistența comuniștilor.
        Tovarășii Comuniști puteau construi capitalismul adevărat sărind peste faza de carton. Chinezii cum au putut ? Ai noștri au preferat alt drum, cel din tristul banc pe care ni-l transmiteam pe șoptite, noi, cei care nu aveam carnet de partid și deci nici conștiință proletară:
        • 0 (0 voturi)    
          Dle.Fisherman, nu... (Vineri, 23 martie 2012, 11:45)

          Mai mult de un neuron [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

          Eu, ca un democrat ce mă consider, nu vreau lideri adevărați. Ăia de îi doresc să facă bine să meargă cu ei în pribegie prin Kazahstan, Tatarstan sau alte stan-uri unde e nevoie de lideri adevărați.
          Eu îmi doresc niște lideri totalmente nereprezentativi, pe care să nu mi-i amintesc cum îi cheamă dar care să facă treabă (ceea ce Băsescu n-a făcut niciodată) și pe care să nu-i auzim că dau din gură (ceea ce Băsescu face tot timpul).
          În rest, pentru amatorii de nostalgii cu bau-baul-ul comunist, ăsta e mort și îngropat din 22.12.1989.
          • 0 (0 voturi)    
            Nimic nu funcționează fără lider ! (Vineri, 23 martie 2012, 15:40)

            Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui Mai mult de un neuron

            Dle. MultiNeuron, Democrația este o poveste despre Reprezentativitate !
            Puterea ta constă în a delega reprezentarea ta în treburile statului de care depinzi.
            Delegatul este Liderul tău. Tu l-ai votat dar trebuie să stai cu ochii pe el să n-o ia razna, să nu i se urce reprezentarea la cap. Nu ai voie să-l uiți !
            Acum mai rămâne să demonstrezi că nu te uiți cu un ochi la făină și cu ălălalt la slănină !
      • 0 (0 voturi)    
        Bancul Neuronului N+5 (Miercuri, 21 martie 2012, 19:09)

        Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui Mai mult de un neuron

        Se zice că Proletarii au fost îmbarcați, într-o bună zi, în trenul care trebuia să-i ducă pe toți în Comunism. Merg ei ce merg până când cei din ultimul vagon primesc vizita unui Tovarăș care le spune că trebuie să se mute în vagonul următor deoarece acest vagon trebuie dezmembrat pentru că locomotiva nu mai are cărbuni. Zis și făcut; cu hotărâre proletară ultimul vagon este făcut să dispară. Mai merg ei ce mai merg, zi de vară până-n seară, din vară până-n primăvară și istoria se repetă. Cei din ultimul vagon se pomenesc că vine la ei un alt tovarăș care spune același lucru: să dezmembrăm, tovarăși, vagonul pentru ca locomotiva să meargă mai departe. Ei, ce să mai lungim vorba, au tot dezmembrat ei vagon după vagon, și s-au tot mutat ei în vagonul următor până când, ce să vezi: când să se mute din nou în vagonul următor s-au pomenit cu toții, proletari și tovarăși, în Locomotivă. Acum se tot uitau ei unii la alții până când l-au auzit pe fochist grăind: -Nu mai avem combustibil, ce facem ? Unul dintre tovarăși, se spune că era cel care nu lipsise de la nici o ședință de pregătire ideologică, găsi soluția. –Tovarăși, spuse el cu avânt, să folosim hainele și încălțămintea noastră pentru ca Locomotiva să ne conducă mai departe spre Comunism ! Zis și făcut. Câtăva vreme mai târziu, focul se stinse.
        După o vreme, plictisindu-se să mai privească spre cenușa din vatră, unul dintre Proletari îndrăzni să întrebe: -Tovarășe, mai avem mult până-n Comunism ? –Nu, spuse calm Tovarășul. Am ajuns !
  • +3 (5 voturi)    
    Conștiința națiunii (2) (Miercuri, 21 martie 2012, 13:04)

    Fisherman [utilizator]

    În numai trei luni (18 Ian 2007 - 19 Apr 2007) au făcut această demonstrație de lipsă de conștiință și indiferență față de cetățenii României, pregătind în Comisia lui Voiculescu complotul, simulând alinierea la Constituție prin solicitarea avizului pozitiv de la Curtea Constituțională (pe care nu l-au obținut dar asta nu i-a oprit) și în final votând în Parlament suspendarea, cu 322 de votui Pentru.
    Nu aceeași lipsă de conștiință au dovedit românii care, 30 de zile mai târziu, anulau prin referendum făcătura celor 322, votând cu o covârșitoare majoritate reîncredințarea mandatului de președinte lui Traian Băsescu.
    Au trecut de atunci, iată, cinci ani !
    Băsescu este același luptător iar în fața sa se află aceeași conjurație de nomenklaturiști având același unic scop: ”Jos Băsescu !” ceea ce înseamnă că paragraful citat mai sus nu și-a pierdut actualitatea.
    Toată această perioadă a fost folosită de conjurați pentru măcinarea încrederii populației în mitul lui Băsescu Inimă de Leu și în neprihănirea și neînfricarea Cavalerilor săi Portocalii folosind metoda picăturii chinezești: calomniază, calomniază, în final va rămâne ceva. S-au asigurat că există o mai strânsă unitate în jurul Partidului Interesului Unic creând USL. Au folosit efectele Crizei ca pe un tăvălug în tentative successive instigare la revoltă pentru zdrobirea reformării statului. Au batjocorit una dintre cele trei puteri ale Statului de Drept, Parlamentul, neîndeplinindu-și mandatele dar încasând beneficiile bănești.
    Dacă vom studia cu atenție metodele folosite de USL vom recunoaște cel puțin patru acțiuni dintre cele 21 enumerate în Raport: (2), (3), (10), (13), desigur cu adaptările cerute de condițiile contemporane.
    Se pare că problemele de conștiință sunt mult mai grave în tabăra celor care-l contestă pe Băsescu.
  • 0 (0 voturi)    
    O fantomă bântuie prin România (Miercuri, 21 martie 2012, 13:05)

    Fisherman [utilizator]

    http://www.presidency.ro/static/ordine/RAPORT_FINAL_CPADCR.pdf
  • +4 (6 voturi)    
    De ce minte Ponta? (Miercuri, 21 martie 2012, 13:27)

    val [anonim]

    A-ti aflat informatia la Realitatea in studio si v-ati grabit sa spuneti ca Basescu minte,apoi Poanta intra in direct si spune ca nu i s- a facut niciodata o astfel de propunere.Imediat cum a auzit Cristoiu il anunta pe presedinte ,acesta scoate stenogramele si surpriza mincinos era Ponta.Dar d-voastra ca ziarist de ce va grabiti sa dati verdicte fara sa verificati informatii???Daca Ponta are ceva grav pe constiinta ?A fost procuror pe vremea lui Nastase ?Este vreo legatura?De ce nu faceti investigatii voi ziaristii ?Ce incredere sa ai in Ponta cand imediat dupa alegerile la presedentie din 2009 a declarat"ai lor au furat mai bine ca ai nostri"
  • +2 (2 voturi)    
    Imunitate (Miercuri, 21 martie 2012, 13:34)

    dorin bretan [anonim]

    Daca o insinuare este o problema, atuci afirmatii care le fac toti politicienii despre colegii lor din celelalte partide de genul : cutare fura ! Cutare minte ! fara nici o justificare ulterioara , cum vi se par. Problema majora a societatii romanesti este aceasta imunitate care iti da voie sa calomniezi . Faptul ca Basecu a pus un semn de intrebare mi se pare o miscare politica nevinovata si chiar decenta pe langa afirmatiile directe si dure facute de liderii opozitiei.
  • +2 (2 voturi)    
    santaj? (Miercuri, 21 martie 2012, 14:00)

    hot news [utilizator]

    D-le Dan Tapalaga,vreau sa te asigur de stima si aprecierea mea(un om umil nu sarac),pentru munca d-ta,pentru onestitate,pentru sinceritate,dar te rog da articolelor d-ta o mai multa tenta de supozitie,pune la sfarsit semnul intrebarii.Nu concluziona,fa-te ca astepti si de la noi o parere(e adevarat nu de la toti hahaitii si antisemitii).Altfel subiectul este interesant.Cunoscandu-l pe domnul Basescu as putea spune ca coace el ceva,are el ceva in mana,dar nu a venit timpul propice pentru a ne spune si noua.S-au poate nu are inca nimic dar a hotarat ca e bine sa pui oarece presiune pe adversari,ca asa-i in politica.Cert este ca d-l Ponta ar trebui sa ia in serios aluzia d-lui Basescu,sa faca pe mortul in papusoi si sa sape cum poate pentru a afla ce are la ciorap preopinentul. Pe dealta parte de hiene nu te poti apara decat cu bata si slava Domnului,d-l Basescu stie, este un expert in acest domeniu.Pe d-l Basescu nu-l poti bate cu armele lui,asta nu stie d-l Ponta.Bunele maniere este o baricada peste care d-l Basescu nu ar putea trece,din care sigur ar iesi invins.Tocmai aici se dovedeste ca opozitia este plina de pigmei:iese cu prastia in fata tancului!Si atunci eu(om umil dar nu sarac de minte)cum sa dau votul meu la asemenea specimene? Vedeti,eu am pus semnul intrebarii! Inca odata va asigur de toata stima mea(un umil om de 63 ani harsit de multe).Asi fi fericit sa va stiu reactia la postarea mea.SA AUZIM DE BINE.
  • +2 (2 voturi)    
    probleme de constiinta (Miercuri, 21 martie 2012, 14:14)

    tara [utilizator]

    D-le Tapalaga,
    Cred ca dumneata ai probleme de constiinta.Iti convine oare ceva?
  • +2 (2 voturi)    
    gresit! (Miercuri, 21 martie 2012, 14:14)

    andrei [anonim]

    Pai dle Tapalaga mai curand,cf argumentelor Dvs, Antonescu il are la mana pe Ponta,din moment ce si-a permis sa raspunda in numele lui. nu e mai logic?
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta nu a spus da,pentru-ca nu are solutii . (Miercuri, 21 martie 2012, 14:18)

    mircea [anonim]

    Ponta a spus clar ca vrea sa fie prim ministru numai daca va fi votat.Cu alte cuvinte,el nu vrea,dar daca poporul il vrea ,el nu va zice nu,dar nici sa nu aiba careva pretentii de la el.Cu alte cuvinte,daca-l vrea cineva primministru,acela sa nu fie Basescu ,care ar putea sa-i ceara socoteala pentru ce nu face,ci sa fie poporul care pana-i cere socoteala,Ponta a scapart hotii de puscarie si apuca sa transfere banii in conturile sigure din strainatate.Constiinta la Ponta?Nu exista.Orice inseamna bani ,in buzunarul propriu.Amintiti-va replica lui Ponta dupa pierderea alegerilor de catre Geoana."Interesul meu are prioritate".Asa se si comporta.
    • -1 (3 voturi)    
      Ha,ha,ha (Miercuri, 21 martie 2012, 14:41)

      Andrei George [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Dle.Mircea, tocmai au băgat soluții la birtul din colț. Numai că nu sunt prea proaspete. Oricum, până când rezolvați chestia asta- eu am întrebarea de principiu cum de poate oferi un președinte constituțional ceva care nu are cum să-l ofere...
  • -2 (4 voturi)    
    curat murdar (Miercuri, 21 martie 2012, 14:57)

    cocotim [anonim]

    Tehnic vorbind, discuţiile de la Cotroceni, din ziua de 6 februarie, purtate de preşedintele Băsescu cu liderii partidelor parlamentare, sunt păstrate în arhiva Administraţiei Prezidenţiale. Există un set de documente de primă mână, sursa necesară pentru a cunoaşte ce s-a întâmplat cu exactitate. Fiecare cuvânt rostit de cei prezenţi poate fi citit, dar şi ascultat. Probabil, există şi înregistrări video. Sunt minute de adevăr pur, care lasă loc la puţine speculaţii. Consultarea tuturor surselor este esenţială într-un astfel de caz.
    Ceea ce m-a surprins insa a fost cum toate slugiile PDL in frunte cu Flutur au iesit sa declare ca ei stiau de aceasta intelegere,inclusiv prima absorbanta a tarii doamna Udrea. orice reactia a ei urmind imediat iesirilor pe post a presedintelui...E totusi jenant ,penibil si mai ales nedemn ca institutia prezidentiala sa se preteze la o astfel de aiureala. Cel care nu a tratat cu seriozitate momentul a fost chiar presedintele pentru ca Ponta nu putea veni in fruntea unui guvern cu ministrii PDL si UNPR..friseaza absurdul. Si chiar daca propunerea ar fi fost seriosa Ponta trebuia s-o refuze sau sa puna el conditii ca sa accepte...Restul e demn de cascadorii risului chiar mai penibil decit palma data copilului aratata in campania electorala din 2009.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 21 martie 2012, 15:38)

    catalin [anonim]

    normal ca isi faca problema de constinta pentru ca niciodata nu va fi premier, mai ales ca el atata o femeie, este josnic.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 21 martie 2012, 23:01)

    baicu cristian [anonim]

    Ponta putea cere si un timp de gandire iar la iesire sa spuna ziaristilor: mi s-a propus postul, ma gandesc sau accept/refuz.De ce nu a acceptat in conditiile lui si sa vedem ce face atunci presedintele?El nu a avut nici o reactie.Asta-i omul pe care-l vor unii sa conduca tara? Hai sa fim seriosi!
  • -1 (1 vot)    
    Ce plictiseala... (Joi, 22 martie 2012, 2:57)

    Prostu' satului [anonim]

    Ati descoperit apa calda, d-le Tapalaga...
    Asa a fost dl. Basescu dintotdeauna, nu doar de 1-2-3 saptamani sau luni. Doar ca dvs. preferati sa va uitati in alta parte cand il ameninta tot pe Ponta cu vacanta din Liban, pe multi altii cu dosare, sau se cobora la nivelul inimaginabil chiar si pentru ultimul boschetar de a-l admonesta pe Antonescu (pe vremea aia un tip inca intreg la minte si urban) cu privire la moartea primei sotii.
    Domnul Basescu are macar meritul de a fi egal cu sine insusi in toate cele; si in actiunile meritorii, si in cele mai abjecte. Unii considera ca totalul e pozitiv, altii ca e negativ, dar toti stiu si accepta ca asta-i Basescu si nu-l poti scoate dintr-ale lui.
    Dvs. insa, ca multi altii, pretindeti ca vedeti de-abia acum latura intunecata a presedintelui... iar asta dupa 20 de ani de politica basesciana, din care sapte ani din postura de presedinte...
    Asta nu spune prea multe lucruri bune fie despre agerimea dvs. jurnalistica, fie despre motive.
  • +1 (1 vot)    
    ciudat partizanat din partea d-lui Tapalaga (Joi, 22 martie 2012, 11:11)

    alex [anonim]

    ce i se poate 'insinua' unui membru PSD despre constiinta? Nimic, daca ar fi avut asa ceva, nu se inhaita cu ion iliescu.
    • 0 (0 voturi)    
      Există marțieni sau conștiință băsesciană ? (Vineri, 23 martie 2012, 11:52)

      Mai mult de un neuron [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Cred că mai degrabă marțieni...