OMV a gasit gaze in Marea Neagra. Ura, sa ne pregatim sa le crestem redeventele!

de DP     HotNews.ro
Joi, 23 februarie 2012, 7:39 Actualitate | Opinii


O regula de bun simt ar spune ca n-ai de ce sa liberalizezi pretul la gaze cat timp nu cresti redeventele ridicole pe care le plateste Petrom in acest moment (vezi in consecinta profitul de 1 miliard de euro obtinut in 2011 inainte de ... amenda Consiliului Concurentei). Acum, OMV a gasit ditamai zacamantul in Marea Neagra (ce coincidenta, stirea a venit imediat dupa anuntarea rezultatelor fulminante pe 2011, ce convenabil pentru cei care aveau niste profit de marcat, nu?). Daca pana acum am fost tinuti pe loc de prevederile contractuale, dupa 2014 putem “actualiza” insa redeventele Petrom tinand cont de cantitatile suplimentare de gaz ce pot fi exploatate de companie, de marja consistenta de profit pe care au avut-o asigurata austriecii pana acum si de viitoarea liberalizare a pretului la gaze ce va obliga statul sa subventioneze o parte dintre facturile populatiei, scrie Cristian Dogaru pe blogul lui.

Redeventele pe titei si gaze variaza intre 3,5-13,5% din valoarea productiei brute, fiind in medie de aproximativ 6% pe titei si sub 9% pentru gazele naturale. Daca ne raportam la ce se mai intampla prin Europa in chestiunea asta ar trebui sa fie cel putin duble (iar daca privim la lumea araba ar trebui sa creasca de cateva ori-vezi Libia inainte de “eliberare” de pilda). Nu insist, s-a scris destul de mult pe tema asta. Contractul de privatizare a fost pagubos din start, cu jumatate din rezervele de gaze oferite ca “bonus” si redeventa inghetata 10 ani. Iata ca acum ne apropiem de momentul dezghetului. Preturile la titei si gaze s-au dezghetat de mult (ce pacat ca firma care a asigurat consultata in momentul privatizarii n-a anticipat cresterile ce urmau, ghinion Romania!) iar compania a descoperit gaze naturale in Marea Neagra, de cateva ori productia anuala interna.

In prezent, OMV preseaza de zor pentru liberalizarea pretului la gaze cu avocatul FMI in spate. Ar vrea sa vanda romanilor la pret de gaze... rusesti, asa cum si titeiul scos cu vreo 20 de dolari/baril e vandut la pret international. Statul va trebui sa subventioneze in curand facturile nevoiasilor (probabil din 2015) si cea mai sigura sursa pentru asta ar fi tocmai redeventele majorate pentru OMV. Cum ne jucam cartile in 2014? Sa speram ca “liberalizarea” redeventelor Petrom va fi una dintre temele campaniei prezidentiale din 2014 cu care se suprapune. Asta pentru ca dezbaterea generata sa reduca riscul unui nou plocon pasat austriecilor. Intre timp, statul va reincerca sa-si vanda un pachet minoritar prin bursa dupa esecul de anul trecut. Daca chiar vrem sa taxam in sfarsit capitalul austriac din energie cum... merita, poate n-ar trebui sa ne limitam la 10%. In definitiv, OMV s-a priceput mai mereu sa ascunda profitul pentru a nu-l imparti cu minoritarii acordand divindende (vezi benzinariile prealuate de Petrom de la compania-mama, politica “ambitioasa” de investitii, etc). Nu exclud ca in 2012 si 2013 OMV sa faca exceptii si sa vireze o parte mai mare din profit spre fondul de dividende, in scopul de a-si imbunatati imaginea si a obtine o redeventa mai mica, dar cine ii mai crede acum?

Pana atunci, sa remarcam o coincidenta: marea descoperire de gaze din Marea Neagra a fost anuntata intamplator chiar in ziua profitului record raportat de companie la bursa. Marcati, baieti, marcati (ati observat si articolele din presa de specialitate gen “cine a cumparat o actiune SNP la inceputul anului are acum un castig de peste 30%”?).

Citeste si comenteaza pe blogul lui Cristi Dogaru








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4116 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Avertisment (Joi, 23 februarie 2012, 7:47)

    Vizitiul [utilizator]

    Se vor scumpi carburantii!
    • +1 (1 vot)    
      Corect ... (Joi, 23 februarie 2012, 10:48)

      Jorge [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      inclusiv amenda Consiliului Concurentei tot noi o platim. Petrom a scumpit carburantii imediat dupa anuntul privind amenda. Statul roman isi umfla muschii pe pielea noastra.
  • +4 (4 voturi)    
    Vor avea politicienii grija ... (Joi, 23 februarie 2012, 8:51)

    Alin_N [utilizator]

    Tara bogata, dar plina de prostani. In alte locuri sa faca acelasi jaf politicienii ar fi fost linsati de mult. Dar de, mamaliga nu explodeaza. Deci meritam. Cine sa se bucure de descoperire? Normal, austriecii. Al cui este teritoriul rromanistan-ului? Al austriei. De ce? Pentru ca nu suntem in stare sa linsam politicieni.
  • +4 (4 voturi)    
    comentariu (Joi, 23 februarie 2012, 8:53)

    nel [anonim]

    Bravo noua,vai ce fericire pe capul nostru,ce mare si neimplinita bucurie ca putem da gazele oemveului,gaze pe care tot noi le vom cumpara dar mult mai scumpe cas doar de la oemv.
  • 0 (4 voturi)    
    Dupa principiul... (Joi, 23 februarie 2012, 8:53)

    Cristian [anonim]

    Nastase,va informam ca o delegatie compusa din Videanu,Berceanu,Umbrarescu si Cocos asistati juridic de Elena Udrea negociaza intens insula in care se va plati, majorat,pretul redeventei.
    • +2 (2 voturi)    
      Am inteles (Joi, 23 februarie 2012, 14:01)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      Voiai sa pari spiritual dar ti-a iesit...pe nas!
      • 0 (0 voturi)    
        Eram sigur ca.... (Joi, 23 februarie 2012, 18:31)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

        Un tinerel nu va intelege...deh...remuneratie dupa buget...si minte...offf...offf..
        Ma referam la insula Cipru,idem Martinica,asisderea Antilele Olandeze...
  • +3 (3 voturi)    
    Primul ? (Joi, 23 februarie 2012, 9:12)

    droid04 [anonim]

    Deci sa recapitulam situatia din 2014 :
    Basescu nu mai poate candida, in schimb, in momentul asta USL pare sa castige. Deci presupunem ca romanii voteaza candidatul USL.
    Acum stam si ne intrebam - retoric desigur - cat de bine va negocia Nastase majorarea redeventei ?
    Oare nu l-a fel de bine - pentru el desigur- cum a facut-o si la privatizare ?
    • +1 (1 vot)    
      Sila. Greata. Ura. Dezgust. (Joi, 23 februarie 2012, 11:19)

      Alin_N [utilizator] i-a raspuns lui droid04

      Da, ca redeventele la aur de 4% sunt al dracului de mari. Sau vanzarea sanatatii n-ar echivala cu donarea a miliarde de euro sub forma de profit firmelor de asigurari STRAINE. Toti sunt ********* si ****, indiferent de partid si eu i-as ******* pe toti care au de-a face cu furaciuni care ne nenorocesc pe noi.
    • +2 (2 voturi)    
      Nastase (Joi, 23 februarie 2012, 13:57)

      dorin [anonim] i-a raspuns lui droid04

      Nastase a privatizat in mod mafiot PETROM si tot Nastase vrea sa renegocieze cu OMV contractul in 2014, de aceea aceasta inversunare a USL sa revina cit mai repede la putere.RUSINE!!!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Redeventele stabilite de PSD si PNL (Joi, 23 februarie 2012, 9:44)

    mircea [anonim]

    Sunt ridicol de mici. Trebuie crescute cu orice risc de scandal cu firma austriecilor OMV. Fac profituri uriase din resursele noastra naturale!!
  • +2 (4 voturi)    
    Castigul va fi tot al lor ...... (Joi, 23 februarie 2012, 10:07)

    VULPCRIS [anonim]

    Pietele au reactionat...........vorbim de cotatia pe bursa

    Pentru populatia Romanie NU va insemna si un castig real mai ales ca presiunile pentru liberalizarea pitei energetice este fff mare.

    Castigul va fi tot al lor a grupului exclusivist international care controleza energiile deci puterea.

    Zacamintele sunt ale..............lor
  • +1 (5 voturi)    
    PRAFUL DE PE TOBA (Joi, 23 februarie 2012, 10:23)

    STAN PATITU [anonim]

    Ura? Gazele vor fi exportate. Sa ma contrazica cineva...
  • -1 (1 vot)    
    O DATI (Joi, 23 februarie 2012, 10:29)

    sabo [utilizator]

    pe un partid sau altul ..pa tariceanu sia ltii..este usa?
    nimeni nu varidica banul la cat trebuie!!
    si apoi ce?
    nu poutea tara noastra sa scoata gaul
    e jaf din start!!
    rusii dece nu vand gazul..arabii de ce nu-l vand asa cu totul..din subsol!! ..e jaf ca in africa!!
  • 0 (2 voturi)    
    Ce folos? (Joi, 23 februarie 2012, 10:33)

    Tepes [anonim]

    Care-i castigul romanilor ca s-a mai gasit un zacamant de gaze? De exploatat si comercializat oricum se ocupa altii, noi stam doar si privim cum bogatiile acestei tari le fura strainii, la fel va fi si cu aurul de la Rosia Montana, la fel se intampla cu padurile, raurile de munte sunt bagate in tevi ca baietii destepti sa incaseze banutii pe certificatele verzi, a mai ramas ceva de furat in tara asta? Oare cand o sa se rascoale poporul asta si sa-i spanzure pe toti tradatorii? Trebuie trecut in Constitutie faptul ca resursele acestei tari sunt exclusiv ale poporului roman, si ca trebuiesc exploatate exclusiv de catre companii ale statului roman. Acuma poate vor intelege romanii care-i pretul intrarii in UE.
    • 0 (2 voturi)    
      mda (Joi, 23 februarie 2012, 12:07)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui Tepes

      Tot nu duci rationamentul pana la capat...pretul intrarii in UE, de parca ar fi si beneficii in contrapartida...n-ai priceput, SUNTEM COLONIE ! UE este o mare minciuna, de fapt este globalizarea capitalista !
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 23 februarie 2012, 10:54)

    [anonim]

  • -2 (2 voturi)    
    visati frumos (Joi, 23 februarie 2012, 10:54)

    sorin [anonim]

    Pai isarestii si basestii nostrii ne-au indatorat cu 30miliarde de dolari ca sa salveze bancile austriece; au dat rezervele de petrol de 100miliarde pe gratis OMV-ului, au dat resursele de gaze pe gratis, au dat RENEL-ul pe gratis. au dat bancile la jumate de pret, au dat romtelecomu , sidex ...

    Pe ce va bazati cand sperati ca o sa-si schimbe comportamentul?
    • +1 (1 vot)    
      tembelule.. (Joi, 23 februarie 2012, 15:30)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      toate astea s-au facut in timpul guvernarii NASTASE si TARICEANU.
  • -1 (3 voturi)    
    austria (Joi, 23 februarie 2012, 11:07)

    andrei [anonim]

    Austriecii n-au un stop de gaz sau petrol, insa au profit enorm din aceste resurse. In general, de pe spatele Romaniei, Kazahstanului & alte state pe care natura le-a inzestrat cu nr. redus de neuroni. La Viena e sediul OPEC, deci tot austriecii decid pretul. In afara de politicieni si alte resturi, sunt multi altii care traiesc din "resursele" carpato-danubiano-pontice. Si un zvon: e posibil sa ne demonstreze canadienii ce se face cu aurul. Alimentati la omv, castigati o cana cu sigla lor!
  • -1 (3 voturi)    
    Propunere (Joi, 23 februarie 2012, 11:54)

    radu [anonim]

    Hai să le dăm atunci şi Romgaz-ul şi Transgaz-ul, să le aibă ei pe toate ce bine ne-o merge... Păi dacă aşa am promis?!? Acum s-o dăm la întors???
  • 0 (2 voturi)    
    mai bine (Joi, 23 februarie 2012, 12:07)

    yo [anonim]

    am anula contractul de vanzare al snp si am da legi mai dure impotriva tradatorilor si sabotajului impotriva Romaniei si romanilor.
    oricum contractul de vanzare e nelegal de la un cap la altul!!!
    in constitutie e stipulat clar ca resursele naturale nu pot fi cedate !
  • 0 (0 voturi)    
    ce ne mai place sa ne plangem (Vineri, 24 februarie 2012, 17:14)

    Victoras [anonim]

    Avem si noi o (singura) companie romaneasca care poate exploata resursele naturale si nu ne convine. Avem si noi o companie care isi permite sa bage miliarde in dezvoltare ca sa poata accesa acele resurse. Ce vor? Sa le vanda ? Huaaa! Mai bine stam si ne uitam la ele. Cine ar trebuii sa le exploateze ? Banii din taxe intra la bugetul de stat de unde se platesc pensii si salarii. Sau preferati un alt imprumut FMI ?
  • 0 (0 voturi)    
    omv si petrolul romanesc (Vineri, 29 iunie 2012, 14:14)

    eduard [anonim]

    Toate aceste zacaminte din platforma Marii Negre erau cunoscute f.f.f.f bine de pe vremea comunista, a lui ceausescu.Au fost furate (de catre anumiti romani) hartile cu cartografierea zacamintelor si cu aceste harti excrocii au intrat in afaceri cu strainii in dauna poporului roman.'' Nu este vinzare de tara '' caci marea ramine tot acolo !"; n-o fura nimeni.Exploatarea acestor zacaminte de catre austrieci (cei mai mari dusmani ai romanilor) au facut sa creasca ,de ex.pensiile austriecilor cu 10%,pe cind la noi a disparut si ce trebuia sa fie.Dupa revolutie am avut numai conducatori excroci din rindurile securistilor si activistilor de partid (cu fosta Stefan Gheorghiu) care au vindut intr-adevar tara.Eu nu cred despre contractul cu OMV ca este inatacabil si ca Romania va pierde f. mult daca il va anula unilateral,sint doar niste minciuni comuniste.Cel mai indicat ar fi sa facem cit mai repede o renationalizare anticomunista a tuturor unitatilor industriale privatizate .Nu afost decit o MARE HOTIE.Srainii care le-au luat n-au investit nimic din banii lor,ci doar din profitul scos de pe urma exploatarii acestor unitati. Le-a fost si le va fi mereu frica ca isi vor pierde banii cind se vor inerva romanii si si le vor lua pur si simplu inapoi.
    Acel slogan scos de securisti :"noi nu ne vindem tara" este doar o timpenie. Sintem romani si trebuie sa traim in Romania cinstit din ceeace ne-a last Dumnezeu.Se dovedeste si acum ca securistii n-au fost buni de nimic ,au aparat doar sistemul din care faceau parte , in detrimentul societatii romanesti si s-au specializat doar sa-i insele pe romanii de linga ei.Reprezinta bastarzii Romaniei, fostii boschetari , facuti din flori si apoi fara mama.fara tata care au urit totul in jurul lor.Sint totusi bine organizati si mai ales buni asasini si de aceea ne este inca greu sa-i inlaturam de la conducere ptr. simplul fapt adevarat ca sint incompetenti ptr.ca rezolva problemele doar prin hotie si asasinat.