Mihai Razvan Ungureanu si capcana cuvantului sau favorit

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Vineri, 10 februarie 2012, 14:04 Actualitate | Opinii


Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu, Deutsche Welle
​E ca atunci cand, dupa 5 ore petrecute la o nunta zgomotoasa, poti asculta linistea: aceasta este senzatia cu care am ramas dupa sedinta in care Parlamentul Romaniei a votat cabinetul Ungureanu. Discursul politicos si cumpatat al noului premier a diferit de cel al liderului PSD, Victor Ponta, doar prin lungime. Venita atat de brusc dupa luni de vacarm isteric, aceasta liniste poate fi vazuta ca un vestitor al normalitatii. Sau poate nu.

Duminica trecuta, cei mai multi romani nu stiau unde se afla Mihai Razvan Ungureanu. Miercuri, toti romanii cunosteau exact acest loc, televiziunile afisand periodic titluri de tipul “Ungureanu a plecat la consultarile cu UDMR”, “Ungureanu este la palatul Victoria”, etc. Sa parcurgi in doar doua zile drumul de la Omul Invizibil la cel mai filmat om din tara este atipic si straniu pentru orice standarde.

Tranzitia de la fotoliul SIE direct in cel de la Palatul Victoria este un subiect care nu poate fi ocolit. Dar abordarea poate fi una stupida, precum temerea lui Crin Antonescu ca Ungureanu cunoaste numele agentilor acoperiti, ignorandu-se faptul ca directorului numit al unui serviciu secret ii sunt aduse la cunostinta doar dosarele, nu si numele agentilor. Sau poate fi una inteligenta, precum cea a lui Victor Ponta, care ii spunea lui Ungureanu in Parlament ca “sunt convins ca aveti informatii serioase si credibile despre starea natiunii”. Si nu a fost singura aluzie de acest fel.

Sa spunem lucrurilor pe nume: sursa actuala a puterii lui Mihai Razvan Ungureanu nu este apropierea sa de presedintele Traian Basescu, apropiere care ar putea repede deveni o vulnerabilitate. Ci intrebarea nelinistitoare care ii bantuie pe politicienii romani (indiferent de partid) in timp ce-l privesc pe noul prim-ministru: “Cat stie si despre ce?”. Adversari sau aliati politici, cu totii sunt convinsi ca Ungureanu are informatii serioase. Cat de multe, asta nu stie decat el insusi. Or Ungureanu cunoaste raspunsul lui Machiavelli la intrebarea “un principe puternic trebuie sa fie iubit sau temut?” Aici sta in prezent sursa puterii politice a noului prim-ministru al Romaniei.

Cuvantul cel mai des pronuntat de Mihai Razvan Ungureanu in interventiile sale publice din momentul nominalizarii este “dialog”: de sapte ori. Este un alt paradox, Ungureanu fiind prin prisma ultimelor sale demnitati publice un maestru al dialogului aluziv, diplomatic. Or, aflat in criza de timp (mai sunt doar 8 luni pana la alegeri), Ungureanu va trebui sa practice frecvent si stralucit exercitiul comunicarii cu poporul. Caci astazi, principala criza a Romaniei nu este cea economica, ci una a increderii.

Medicii nu mai au incredere sa astepte ca guvernul sa le creasca salariile si pleaca. Multi tineri nu mai au rabdare sa astepte tepele coruptilor din Piata Victoriei si pleaca. Oamenii nu mai au rabdare sa-i astepte pe acei politicieni normali si, prin absenta la vot, abandoneaza viata cetatii. Precum un creier care are suficienti neuroni dar nu are sinapse, poporul roman este astazi o comunitate nefunctionala

Daca dorinta lui Mihai Razvan Ungureanu de a avea “o tara in care copiii nostri sa aiba incredere” este autentica, atunci el trebuie sa reconstruiasca aceste sinapse. Este principala sa provocare. Inteligenta si pregatirea academica l-au propulsat in postura de lider institutional si politic. Dar daca aspira sa fie mai mult decat seful unei haite politice, Ungureanu are nevoie de empatie si onestitate.

Am vazut in aceste zile ca nu se teme de cuvinte mari: “patriotism”, “democratia increderii”. Le foloseste fara retineri pentru ca a intuit exact nevoia romanilor, nevoia comunitatii de a avea un sens. Patriotismul poate oferi acest sens. Cu o conditie: sa fie pe bune.

Cat de adevarat este patriotismul lui Mihai Razvan Ungureanu vom avea ocazia sa apreciem. “Nu am absolut nicio retinere in a remania acel ministru care nu se ridica la inaltimea asteptarilor”, a spus premierul. Asteptarile sale, “competenta, decenta, responsabilitatea”, sunt inalte pentru nivelul clasei noastre politice. Nimeni nu credea ca noul guvern va fi o colectie de aspiranti la sfintenie dar, privind realist cabinetul Ungureanu, e foarte probabil ca asteptarile premierului sa fie curand inselate. Nu e o prezumtie de vinovatie, ci o constatare generata de experienta.

Si ce va face atunci Mihai Razvan Ungureanu, atat de atasat astazi cuvantului “dialog”? S-a prezentat in aceste zile ca o figura care doreste sa inspire moderatie si siguranta. E clar ca astfel va atrage simpatia romanilor satuli de gafele si isteriile liderilor politici. Dar, spune Ungureanu, “eforturile mele se vor indrepta spre relansarea dialogului transpartinic”. Cum va dialoga Mihai Razvan Ungureanu cu hotii, condamnatii penal, coruptii si incompetentii din toate partidele? Raspunsul la aceasta intrebare este esential. Caci linistea unui dialog civilizat poate construi dar poate si ascunde.

In biografia sa, fostul premier britanic Tony Blair scrie despre cele trei lectii ale curajului politic: “1. Sa te gandesti intotdeauna de doua ori. 2. Sa fii pregatit sa decizi.” Mihai Razvan Ungureanu stapaneste deja aceste prime doua lectii. Despre cea de-a treia, “sa stii sa-ti asumi un risc calculat”, Tony Blair avertizeaza ca “ii place sau nu-i place, un lider isi va instraina anumiti oameni. In momentul in care iei decizii, esti obligat sa te desparti.”

Apropiat de Traian Basescu, prieten cu Victor Ponta, imbratisandu-se cu Blaga, coleg de guvern cu Gabriel Oprea, discutand cu Silviu Prigoana, votat de Monica Iacob Ridzi – astazi Mihai Razvan Ungureanu dialogheaza (intr-o forma sau alta) cu fiecare dintre acestia. Maine va veni momentul in care va trebui sa se desparta de unii dintre ei. Si abia atunci vom vedea daca dialogul lui Mihai Razvan Ungureanu construieste sau doar ascunde.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17304 vizualizari

  • +5 (41 voturi)    
    Incomplet cred eu (Vineri, 10 februarie 2012, 14:12)

    Covacs [anonim]

    In citatul "Inteligenta si pregatirea academica l-au propulsat in postura de lider institutional si politic." sigur nu ai uitat sa adaugi si altceva, dle Vlad Mixich? Numai si numai Inteligenta si pregatirea academica sa-l fi propulsat acolo? Eu nu cred asta.
    • 0 (26 voturi)    
      hmmm (Vineri, 10 februarie 2012, 16:48)

      johnny [anonim] i-a raspuns lui Covacs

      Oare? Si daca ...
      Iar teoria conspiratiei. Lasa-l pe om sa dovedeasca ce poate si apoi carcotesti.
      • -4 (6 voturi)    
        Adevarul este ca nu avem inca... (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 10:30)

        Ililie [utilizator] i-a raspuns lui johnny

        de unde alege. Alegem in continuare intre "securisti" buní si "securisti" rai. Sa fim multumiti daca macar dintre baietii destepti si cu ochii albastri, ne conduc aia mai buni si mai patrioti. Hai sa fim realisti... Inca nu avem oameni care sa conduca tara, fara sa fie "securisti" sau sa aiba macar sustinerea lor. La ora asta "securitatea" actuala este elita noastra, ca ne convine sau nu.
      • -3 (13 voturi)    
        Incomplet cred eu (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 13:38)

        Covacs [anonim] i-a raspuns lui johnny

        Nu e nici pe departe vorba de ceea ce va face acest domn ci modul cum a ajuns in aceasta functie iar articolul evita a spuna asta. E o manipulare clara a opiniei publice prin omisiune. Nu sumtem asa fraieri sa credem naivitati de genul asta. Sau poate cuvantul "Inteligenta" nu se refera la capacitatea personala a dlui Ungureanu, numita inteligenta.
  • +8 (32 voturi)    
    Cam multa imprecizie (Vineri, 10 februarie 2012, 14:22)

    bogdan [anonim]

    Documentare manelistica. SIE nu are agenti in Romania, poate doar Sarkozy sa se teama ce stie Ungureanu despre el. Antonescu are un discurs evident isteric si paranoic deconectat de realitae. Dialogul pare a fi pus in contradictie cu curajul de a asuma raspunderi ceea ce evident e aberant. Cat despre lectiile de politica a unui fost premier britanic complet decribilizat in tara sa si pe plan mondial mai curand sunt o lectie despre ce nu trebuie facut. Darc cand avem idei (fixe ?) nu ne mai trebuie informatii. Doar un aer vag de gandire profunda.
    • -5 (19 voturi)    
      Mie mi se pare un articol bun (Vineri, 10 februarie 2012, 15:20)

      my2cents [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Mihai Razvan Ungureanu are si in opinia mea cateva decizii grele:

      - sa nu accepte 'prietenia' celor care nu vor binele tarii si anul asta o sa fie multi. Sa continue linia Guvernului Boc in lupta cu cei corupti. Sa puna presiune in mod constitutional pe CSM care inca nu pedepseste judecatorii care iau decizii imorale si ilegale.

      - sa ajute la promovarea agriculturii si industriei romanesti. Am ajuns sa importam pana si produse agricole ceea ce inseamna ca am cam ajuns colonie/piata de desfacere iar lanturile de supermarket-uri straine isi cam fac de cap, indepartand produsele romanesti.

      - sa creasca atragerea de fonduri europene prin proiecte cu efecte cat mai rapide, prin atragerea unor surse de finantare de la populatie, prin realizarea cu firme serioase din Romania sau R. Moldova. Sa fie clar ca va pedepsi orice dovada de coruptie sau lipsa de profesionalism si eficenta in proces si sa fie dur daca se intampla.

      - sa contribuie la cresterea nivelului de intelegere, de educatie si competitivitate a romanilor, sa-i scoata din modul pasiv, cinic, distructiv si sa-i faca activi, muncitori, cinstiti, profesionisti.

      Are sanse sa faca toatea astea in cateva luni de zile? Eu cred ca va fi imposibil..
  • +6 (30 voturi)    
    Vrajba creata de o parte a presei. (Vineri, 10 februarie 2012, 14:41)

    mircea [anonim]

    O parte a presei romanesti creeaza si intretine vrajba politica din Romania,iar cealalta parte sta indiferenta,sau nu indrazneste sa-i numeasca pe confratii care fac Romania de batjocura.Ma uitam la televizor cum o fatuca jurnalista acuza cu foc guvernul pentru-ca un puturos nu si-a dat zapada in curtea lui si nu putea iesi din casa.Nu era un batran sau bolnav,ci un zdrahon care ranjea complice.Despre autoritatile locale nu auzi nimic.Toata vina pentru inzapezire este la guvern.In sate sunt zeci de tractoare in fiecare localitate,dar nu-i vezi sa curete drumurile de zapada.Un plug de zapada tras de tractor este simplu de facut.Miile de asistati sociali,care au obligatia sa presteze munci in folosul comunitatii nu-i vezi la treaba in aceste zile si d-nii ziaristi acuza tot pe cei care nu mai pot ,sunt epuizati de efort.Inteleg ca sunt si ziarist rai,dar unde sunt cei buni?
    • +5 (17 voturi)    
      Cum unde sunt ? (Vineri, 10 februarie 2012, 15:20)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Stau la televizor si injura Guvernul ca nu vine sa le curate zapada si sa le ia gunoiul din prag. Apoi fireste sa le dea ajutoare si un bonus anual de 20000 EUR. Mai ales ca ziarist si "partide" de viitor le spun ca asa este firesc
      • +2 (6 voturi)    
        rugaciune (Vineri, 10 februarie 2012, 17:07)

        zozo [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Doamne , de-ar citi si colegi de-ai mei cu studii " suparatoare" aceste comentarii , poate ar intelege si ei ceva!
    • -1 (1 vot)    
      Ma lamuriti si pe mine? (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:43)

      nana [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Nu este primul post in care citesc afirmatii despre, "miile de asistasi sociali" si cum ca, au tot soiul de obligatii de a presta diverse munci in folosul comunitatilor. Poate imi lamuriti nestiinta si concretizati, cine sunt acesti asistati si in ce conditii ajung la aceasta "calitate"?
      Cat despre articolul domnului Mixichi, cred ca este foarte pertinent, demn de luat in seama pentru informatia opiniei publice. In rest, voi decide pe parcursul faptelor reale din deciziile viitoare luate de acest guvern.
      Faptul real, se va simti concret, in functie de cum va creste nivelul de trai in urmatoarele luni, pana la alegeri. Sloganele cu, masurile de austeritate impuse de UE si FMI, nu mai au valoare.
      In esenta este simplu! Cand voi auzi in jurul meu si voi simti personal ca lumea este multumita, se intelege de la sine patriotismul si intelegerea pe care o are acest guvern, atat pentru tara, cat mai ales pentru populatie.
      Cat despre plugurile amintite mai sus, cred ca au oarece proprietari. La ei trebuie insistat.
  • +11 (25 voturi)    
    Inadecvat! (Vineri, 10 februarie 2012, 14:44)

    Mih. [utilizator]

    Involuntar (sau nu?), domnul VM "garniseste" incertitudinile despre MRU cu citate din premierul laburist TB (STANGA). Asta in timp ce noul PM al Romaniei s-a declarat de la bun-inceput, tare, scurt si raspicat de DREAPTA.
    Incertitudini sincere, domnule Mixich?
    Mie imi par propagandistice...mai din stanga...
    • -6 (8 voturi)    
      ???? (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 1:29)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Mih.

      Ce treaba au cele trei lectii ale curajului politic scrise de Tony Blair in autobiografia sa cu doctrina politica? Daca te gandesti de doua ori esti de stanga si daca gandesti o data sau de trei ori esti de dreapta? Daca esti pregatit sa decizi esti de stanga si daca nu esti de dreapta? Si cu asumarea riscului calculat cum o fi?
  • +8 (18 voturi)    
    Dle Mixich, (Vineri, 10 februarie 2012, 15:17)

    gelu [anonim]

    Se pare ca se poate scrie un articol si fara dna Udrea !
    Este un pas, avem nevoie de ziaristi nu de zvoneri si raspandaci. O analiza pertinenta este oricand binevenita.
    Vis a vis de discursul lui Ponta, da a surprins.
    A surprins prin faptul ca pana acum opozitia nu a stiut decat "Huuuooo" si 'Jos".
    Deci se poate vorbi si civilizat. Asta vreau oamenii, dialog si argumente !
    E drept ca Antenescu a ramas blocat in instructiunile de la Grivo.
    Pacat de ideea de Partid Liberal....
    Sa speram ca opozitia va intelege ca politica se face in Parlament, nu in strada. Ca exista deosebiri mari intre democratie si ceea ce doresc ei.
    Asteptam idei si programe pentru redresarea economica, nu mitinguri si greve ghidonate din laboratoarele Grivco.
  • +5 (15 voturi)    
    vlad, ai fost cumva sef la vreun serviciu secret? (Vineri, 10 februarie 2012, 16:09)

    eu [anonim]

    atfel, de unde esti atat de sigur ca "ignorandu-se faptul ca directorului numit al unui serviciu secret ii sunt aduse la cunostiinta doar dosarele, nu si numele agentilor."?
  • +2 (14 voturi)    
    Tony Blair (Vineri, 10 februarie 2012, 16:12)

    All Blacks [anonim]

    Citat din Tony Blair?
    De ce nu din Lolek si Bolek?
  • +5 (13 voturi)    
    asteptari cam mari (Vineri, 10 februarie 2012, 16:37)

    andimi [utilizator]

    am impresia ca oamenii au asteptari cam mari de la acest om, MRU. Sa nu uitam totusi ca va fi premier doar vreo 8-9 luni, nu ARE CUM sa faca MINUNI intr-un timp atit de scurt. Macar de am avea parte de o guvernare corecta si echilibrata, daca va fi asa eu voi fi mai mult decit multumit.
    • +4 (8 voturi)    
      De ce numai 8-9 luni? (Vineri, 10 februarie 2012, 17:49)

      costa [anonim] i-a raspuns lui andimi

      Daca performeaza nu vad de ce nu ar fi acest guvern si dincolo de alegeri?
      Chestia cu guvern USL eu zic ca deja e caduca.
      Mai degraba as vedea un guvern in care toti tinerii de valoare de la PDL, PSD, UNPR, ,UDMR, vor pune de-o formatiune chiar in timp ce sunt la putere. Basescu ii poate ajuta la asta si in acest fel scapam de toate loazele . Daca nu am putut genera o lege a lustratiei, macar prin alte tertipuri putem reusi sa ajungem la acelasi rezultat.
      Cit despre PNL, sa ii lasam sa continue cu proiectul lor jos Basescu si dupa 2012, din opozitie desigur
      • +4 (4 voturi)    
        Gandesti bine (Vineri, 10 februarie 2012, 19:09)

        magda [anonim] i-a raspuns lui costa

        sa te auda Dumnezeu si tinerii de care vorbesti
  • +1 (9 voturi)    
    cuvintele si..... Dl MRU.... (Vineri, 10 februarie 2012, 19:46)

    lili [anonim]

    1. "dialogul"
    M-a dezamagit azi cand intrebay fiind despe lipsa de comunicare dintre ANM si MT (Dna Boagiu a decalarat ca avertizarile au venit prea tarziu!!), Dl MRU a raspuns scurt, ca cei din Serviciile speciale:
    "Nu comentez, eu lucrez" !!
    Mai rau ca Dl Boc cand ne spunea in ultimele zile ca el stie ce trebuie sa faca !!
    2. "competenta, decenta, responsabilitatea"
    Pai, va trebui SA SCHIMBE toata administratia publica romaneasca, toata duce lipsa cronica de asa ceva!!
    Ori, Dl MRU nu si-a facut nici macar Guvernul, partidele coalitiei au facut numirile!!
    Il va schimba oare Dl MRU pe Dl Oprea sau pe Dl Laslo Borbely sau pe Dna de la Ministerul Muncii numita de PDL ?!
    NU cred, de aceea vorbele mi se par fara acoperire, daca Dl MRU si-ar fi facut SINGUR numirile in Guvern l-as fi crezut, dar asa cum s-a intamplat NU il cred.
    Toata administratia publica romaneasca are aceasta problema a coruptiei, a clientelei politice incompetente pe posturi caldute, iar la gaurile negre reprezentate de companiile de stat unde clientela efectiv isi face veacul, NU cred ca se va atinge, e an electoral si trebuie bani muulti la PDL !!!
    2. Dl MRU mai are o problema, de empatie.
    Oricat ar incerca Dumnealui, pare ca ii lipsste ceva, pare a fi in niste sfere inalte, fara prea mult contact cu multi din lumea reala.
    TB avea in schimb acea "priza" la oameni, mi-l amintesc in anii 2004 cand chiar am crezut ca el va fi cel care va schimba Romania.
    La Dl MRU, cu toata aprecierea pe care o am pentru Dumnealui, nu-l vad in stare de asa ceva, mi se pare ca nu-i domeniul lui de a face PERFORMANTA acest post de PM.
    Poate ar fi mai bine in cel de Presedinte al Romaniei, mi se pare ca i se potriveste mai bine decat postul de executiv.
  • +8 (10 voturi)    
    Guvernul Ungureanu... (Vineri, 10 februarie 2012, 21:07)

    solar [utilizator]

    Domnule doctor,
    intreprinzi cu mult prea putina subtilitate sa inoculezi idei gresite si paguboase in multe capete. Avansezi ideea decuplarii lui Ungureanu de Basescu . Asa ceva nu se va intampla , nici nu e oportun. Cele 10 luni cate au mai ramas pana la alegeri trebuie lasate sa se consume normal ,nu sub presiune nerabdarii USL de a pune mana pe putere cu orice pret si cu orice mijloace stradale. Asta inseamna sa ai rabdare sa astepti efectul masurilor intreprinse pana a cum sa-si produca sau nu efectul.Nu e o dovada de maturitate politica(sau ...nepolitica)sa intrerupi un proces pentru care s-au depus eforturi mari de multe parghii institutionale ale statului. E ca si cum dumneata ai intrerupe tratamentul prescris unui..." pacient englez"(vezi filmul) ca asa ti-a venit per chelie, desi toata lumea ti-a confirmat si diagnosticul si tratamentul .Ca nu-l suferi direct si personal pe dumnealui conu Basescu, te priveste ,dar nu sugera si nu pretinde tuturor sa te si urmeze in rationamente . Apoi, cu toate ca disimulezi bine aroganta sfatoasa, nu da lectii d-lui Unbgureanu. Nu-ti permite acest lux, chiar daca ai in spate "Fanaticii". Din pacate constat si la domnia ta aceeasi suficienta docta a presarului roman care prea se avanta in lectiuni de comportament civic si moral irevocabil si contondent( la urma urmei!) In ...Cetate esti tot un om politic si matale in cele din urma(formator de opinie, care va sa zica) ,iar ceea ce citezi din Tony Blair sunt de luat aminte si in cazul trasuricii proprii in care te-ai urcat .Eu unul nici nu m-as fi dus la citate din Blair, as fi poposit mai ...patriotic in ograda interbelica romaneasca. S-ar fi gasit exemple si mai convingatoare mi se pare. Alba -neagra e demult un joc romanesc in piata publica. Chiar si a ideilor.
  • +6 (8 voturi)    
    Dezamagit... (Vineri, 10 februarie 2012, 21:23)

    Nichifor [anonim]

    Sunt profund DEZAMAGIT de ce ati asternut aici, domnule Mixich.
  • +1 (5 voturi)    
    O noua etapa! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 0:51)

    01 [utilizator]

    Aceasta noua echipa va consolida crestearea economica, pe care cabinetul Boc a lasat-o mostenire si a realizat-o cu multe sacrificii importante din partea populatiei si mai ales va trebui sa castige increderea romanilor garantand bunastarea lor.
  • +4 (10 voturi)    
    nici nu stiu ce subiect sa scriu (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 1:46)

    maria [anonim]

    recunosc ca acum cativa ani am avut un moment in care ma gandeam care politician dintre cei pe care eu ii cunosteam mi-ar place sa-mi fie presedinte dat fiind faptul ca la momentul respectiv nici unul dintre candidatii la functia de presedentie nu ma satisfacea. raspunsul a fost mihai razvan ungureanu. acum cand pot spera la o candidatura a dansului la prezidentiale nu mai sunt asa de sigura.
    din urmatoarele motive:
    1. dintr-un interviu pe adevarul tv dansul spunea cu alte cuvinte ca este adeptul "selectiei sociale"
    2. tare imi este teama ca manifestatiile din ianuarie are legatura cu dansul si pdl. in sensul ca eu cred(eu) ca ar fi fost puse la cale de pdl :) mda. sunt paranoica.
    3. si pentru ca dansul este adeptul "selectiei sociale" probabil ca daca toata tara (19 milioane locuitori) nu a iesit sa protesteze dumnealui considera ca romanii nu doar supravietuiesc ci chiar traiesc si nu oricum ci chiar decent. deci! de ce nu s-ar continua cu masuri care sa bulverseze mintea si sufletul celor 7 milioane de oameni ce traiesc la limita subzistentei ? si de ce nu ar mari randurile acestora?
    4. acest personaj a ajuns sda-mi aminteasca de hitler.
    • -4 (10 voturi)    
      @lili,@maria (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 8:56)

      yoma [anonim] i-a raspuns lui maria

      mai femei fiti barbate !
      sau daca santeti femei , santeti cumva "apropiatele" lui mru ?
      sau santeti melissa si vanessa si v-ati bagat laptopuri pe sest la bulau ?
      sau poate aveti "lenjerie intima rosie" pe voi ?
      nici n-a apucat bietul mru sa ia o masura,sa faca ceva,ca voi deja stiti cum e el...
      aveti putintica rabdare...
      pana marti nici n-ati auzit de el si sambata deja-i cunoasteti toate intimitatile . "mru ii hitler" !
      "rabdare zoitico,rabdare" !
    • +1 (1 vot)    
      raspuns (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 23:25)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui maria

      Stimata doamna Maria, Las-o balta , te rog ,chestia cu "selectia sociala". Da, stimata doamna exista si se produce zi de zi aceasta selectie sociala pe care o incrimienezi. De fapt este o selectie naturala(indraznesc sa zic , de la Dumnezeu lasata) si ori ca ne place , ori ca nu ne place ea se produce. Eliminati-va acest mit de gandire marxista(da, da asa e!)Mai adaug un singur lucru: intre noi oamenii , doar circa 12-14 % au un IQ mai inalt decat normal(scala incepe cu 100) restul ... asta-i situatia!! Ce trebuie acum sa facem:sa-i ...sinucidem sau sa ne sinucidem. Ganditi-va bine pt ca nu trebuie sa imi dati raspunsul.
      Si ca sa inchei, imi permit un citat din Sf. Maxim Mantuitorul , care zice asa: ",,,fiecaruia cat poate primi vrednicia mintii lui>"
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Duminică, 12 februarie 2012, 16:49)

        maria [anonim] i-a raspuns lui solar

        selectia sociala nu-i altceva decat moartea celor asa zis adaptati social la un moment dat, deoarece mereu se vor naste oameni care vor proteja viata celor asa zis neadaptati.
        suflarea de viata odata venita peste trupul de lut nu mai necesita selectie.
  • +4 (8 voturi)    
    Noua Republica a deschis un sistem usor (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 4:16)

    mreanvan [anonim]

    de donati on line (www.nouarepublica.com). Acum cei care se regasesc in idealurile celor de acolo, pot face donati rapid fara mare bataie de cap.
    De ce anunt asta:
    1. Intradevar marele rau in coruptia din politica depinde de dependenta de"bani pentru partid"
    2. O rezolvare ar fi ca cei care sunt convinsi de utilitatea demersurilor celor de la NR sa faca un mic efort sa doneze un leu pe zi.
    3. Sunt convins ca se vor gasi 1 milion de oameni sa doreasca sa starpeasca mizeria din politica romaneasca (stati linistit nu ma gandesc la postaci de profesie, ei sunt platiti din alta parte, din bani furati).
    4. Eu unul am decis sa donez 1 leu pe zi (365 lei pe an). Am inceput si sunt foarte multumit, cred ca sunt cei mai bine investiti bani.
  • -2 (6 voturi)    
    Guvern (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 7:25)

    Ştefan Brăgărea [anonim]

    Stimate Dle Mixich
    Aveţi evident dreptate şi articolul semnat este rezonabil - în limita informaţiilor de care se poate dispune; în rest, vom vedea.
    Ceea ce mi se pare interesant sunt comentariile (pe care nu le urmăresc în mod normal). Faptul că se comit puncte de vedere normale şi civilizat exprimate (chiar cu nedumeririle şi inconsecvenţele de rigoare) constituie un progres cert.
    Cu bună urări
  • +8 (8 voturi)    
    HOTNEWS (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 11:51)

    Elena B. [utilizator]

    Citesc cu placere articolele dvs, dar mai ales ma incanta comentariile care, se vede de la o posta , sunt a unor oameni inteligenti, care vin cu idei , critici argumentate. Ii felicit pe toti acesti romani, sunt o femeie in varsta care este total dezamagita de toti cei care trec prin studiourile tv, politicieni, analisti, ziaristi sau simpli cetateni, care vorbesc doar vorbe, de cele mai multe ori vulgari sau isterici.

    Va felicit.
  • +10 (10 voturi)    
    Din nou Rusia .... (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 12:22)

    DEMA GOGU' [anonim]

    Numirea lui Ungureanu ,fostul sef al SIE ,ca priministru ,este un mesaj puternic pt. serviciile ostile Romaniei !
    In principal pt. Rusia ,care a atacat puternic ,stabilitatea si ordinea constitutionala ,prin interpusi gen Felix,SOV,Patriciu,C. Antonescu (cunoscut apropiatilor ca filorus fiind lipovean...),mitinguri platite ,campanii de presa etc.A se vedea situatia geostrategica a regiunii si inclestarea intre rusi si americani...
    In acesti registrii se poate observa "inmuierea " discursului lui Ponta (dupa chip e mai degraba mongoloid ,in nici un caz roman...)pupilul lui Ilici Iliescu si al lui A. Nastase (cel care a vandut rusilor de la OMV Petrom ,pe nimic...).
    Restul sunt ...apa de ploaie si vorbe in vant !
  • +4 (12 voturi)    
    DATUL CU PRESUPUSUL LA ROMANI (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 13:00)

    Gheorghe Buhac [anonim]

    Nici nu a ajuns sa consulte bolnavul si deja ii prescrie retete . Absolvent al facultatii de medicina ar fi trebuit sa stii ca medicii nu pot exprima puncte de vedere decat dupa consult .
    Asa a fost si cu Alexandru Ioan Cuza .
    Caruia i s-a spus vestita propozitie
    " SCOALATE IOANE CA TE-AI CULCAT OM SI TE-AI SCULAT DOMN "
    Tot de la Cuza ne-a ramas vestita OCA cu care a speriat boierii si precupetii incurajand poporul sa nu se lase inselat .
    Nici nu s-a uscat cerneala pe Decret ca v-ati si repezit sa-i cantati deja prohodul , vezi doamne nu va putea sa impace nelinistile unui doftor ratacit in presa - se putea rataci intr-un laborator , intr-un Spital renumit , ar fi putut sa fie medic de tara , ar fi putut sa fie un conferentiar de perspectiva , sau un transfug care sa scrie la The Economist cate , cate ,....... dar a ales DATUL CU PRESUPUSUL !!!!
    Lasa-l barem sa-si cunoasca locul de munca , colegii , adversarii , etc ,etc
    Am condus 13.000 de oameni timp de ani , dar niciodata nu mi-am permis sa-mi dau cu presupusul .
    Pacat , esti tanar si ar trebui sa ajuti la constructia neamului , nu sa creezi ceata cine stie poate nu ne vede nimeni cand dam cu pietre .
    Am 70 de ani si am deplina incredere in acesti tineri care au curajul sa se inhame la o treaba serioasa pentru Romania .
    Gheorghe Buhac
    Gheorghe4 Buhac
  • 0 (0 voturi)    
    stingacii (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 17:39)

    LOGOFATU [anonim]

    nenea autorul...era credibil daca nu era un socialist cu impresii de de echidistant...ii place sa se dea mare pe linga subiect intodeauna...norocl stingacilor astora este ca in marea lor majoritate oameni sunt de stinga , ca ziaristi sunt de stinga ca intelectuali sunt de stinga ca , ca ca ca ....daca unu care are o idee de dreapta scrie la ziar sau pe un blog sau face si el un coment undeva acolo , este atacat si considerat fascist....rau este ca , noi ne speriem si bagam capul la cutie....astia de dreapta cu tot cu intelectuali si ziaristi si cine mai crede in dreapta....
  • 0 (0 voturi)    
    MRU (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 22:29)

    ostropeata serapim [anonim]

    Frate, puterea e in tine - dar nu numai. Poate ar fi bine sa vorbim.
  • 0 (0 voturi)    
    Stilul este omul (Duminică, 12 februarie 2012, 12:16)

    Alexandru Jecu [anonim]

    Dialogul se poate duce intr-o nota condescendenta, amiabila sau una imperativa, incriminatoare. Functie de cine te crezi, pe ce te bazezi, ce urmaresti. De fapt, cine esti. Ungureanu a confirmat ceea ce intuiam.
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca numirea este "singura" solutie pentru R ! (Marţi, 14 februarie 2012, 5:16)

    jib [anonim]

    Oricum R nu avea nici o sansa sa continue cu un PDL destramat si impartit in atitea "bisericute". Dl Basescu a procedat magnific , evident are in vedere si salvarea personala, inainte de cea nationala !!
    Situatia era disperata si s-a apelat la "un profesionist" sa duca R pina la alegeri...Alegerea insa a fost excelenta..dl MRU poate devenii un candidat potential la Presedentia R in 2013 !!?
    Are depline calitati pentru asta si eu sint convins ca va reusii...A venit momentul tinerilor in R si asta conteaza..!!
    Succese Dle MRU !! jib din Miami