Un om sau o tara

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2012, 0:20 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Va spun sincer, m-am saturat de circul asta cu remanierea si schimbarea lui Boc. Am obosit sa stau, asa, cu ochii tinta pe tot ce misca, sa citesc printre randuri, sa caut ratiune acolo unde nu e, sa descifrez absurdul, sa constat - ca de fiecare data in ultimii ani - ca totul se blocheaza in acelasi punct. Acest punct, caci altceva nu e, decat un punct negru, are un nume. Va las sa-l descoperiti singuri. Am vorbit cu multi oameni in aceste zile si toti, dar toti isi pun urmatoarea intrebare: va pleca si ea? Cu ea ce se va intampla? O fi inteles ca atarna, la fel ca Boc, ca o piatra de moara? Sau dragostea de putere e oarba, la fel ca orice pasiune extrema?

Ea a devenit Soarele in jurul caruia graviteaza tot sistemul politic romanesc: presedintele, protestele opozitiei, partidul ei, televiziunile, turismul mondial, primarii, fondurile europene, cadastrul, inspectoratul in constructii, Bucurestiul, Guvernul, totul. In ea s-a concentrat nefiresc de multa putere si un sfert din bugetul Romaniei. Pentru ea, pentru vanitatea si banisorii ei ne batem cu poporul si cu FMI-ul, cu ambasadele jenate de insistenta ei de a fi acceptata in lumea buna. Asociata cu indecenta si parvenitismul politic, a devenit un simbol nefast al guvernarii Boc. Ea, vestitorul dezghetului politic, a venit, duminica seara, sa ne spuna pe un ton usor speriat, la un post tv (Niro si Gabi Oprea sa traiasca), ca altii trebuie sa plece degraba, mai putin ea.

Bun, pleaca Boc. Am fost printre primii care au sustinut, la debutul protestelor, ca zilele premierului  in fruntea Guvernului sunt numarate, ca rational ar trebui sa demisioneze in cateva saptamani, in tot cazul dupa domolirea strazii si nu sub presiunea opozitiei. Acum a venit vremea. Dar nu in Emil Boc s-a concentrat tinta nemultumirilor, in tot cazul nu doar in el. De ce el? De ce nu si ea? De ce nu tot Guvernul?

M-am saturat de atatea remanieri ratate, de lupta lui x cu y din partid, de atatia destepti care ba il trimit pe Boc la plimbare, ba il scot erou national. Ba ne spun ca Guvernul trebuie decuplat de PDL, ba ca partidul trebuie musai sa-si arate muschii pana la alegeri. Toti analistii pamantului evita sa spuna negru pe alb ceva simplu, banal, de domeniul evidentei: ca Doamna, cum i se mai zice in soapta, face infinit mai mult rau daca ramane decat asta mic, cum i se spune in gura mare, daca pleaca singurel, eventual tragand dupa el niste anonimi din guvern. Altfel, totul pentru un om, in rest poate sa arda lumea.

De asta, va spun sincer, m-am cam saturat: de un presedinte care alege mereu intre un om si o tara.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19443 vizualizari

  • -9 (51 voturi)    
    Papuci (Luni, 6 februarie 2012, 0:30)

    eroan [anonim]

    Am donat si eu, în seara asta, 3 perechi de papuci. Doua sunt ca noi, una e chiar îmblanita. N-am gasit nimic cu toc, din pacate :(
    • -5 (25 voturi)    
      Si pe ea ! si pe ea ! (Luni, 6 februarie 2012, 9:37)

      Petronius. [anonim] i-a raspuns lui eroan

      Mai stiti bancul de pe vremuri, in care apare un soarec in timpul unei sedinte de partid si toti sar de pe scaune sa-l prinda si sa-l omoare. Doar unul adormit, care se trezeste brusc incepe sa tipe: "Si pe ea ! si pe ea !"

      Cam asa si cu aceasta Lenuţă ... Trebuie data jos si cercetata penal pentru furtul banului public.
      • +29 (47 voturi)    
        Domnule Tapalaga, incercati sa ganditi (Luni, 6 februarie 2012, 9:56)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Petronius.

        In vremurile astea in care eforturile massmedia ale unui fost securist cumulate cu cele ale unor afaceristi infractori pur si simplu bombardeaza Romania cu gunoaie este greu sa mai gandesti limpede. Dar incercati!

        Care Ministru al Turismului a avut curajul sa darame constructii, hoteluri ilegale costruite pe plaja si protejate de Mazare al Psd? Cat a crescut Turismul romanesc anul trecut? Cine a dezvoltat obiective turistice cum ar fi domenii de ski, promovarea Maramuresului si zonelor din Ardeal in ultimii 20 de ani?

        Incercati sa raspundeti rational si va veti simti mai bine pentru ca ganditi singur si nu ce va spun altii.
        • -8 (22 voturi)    
          va imbatati cu apa rece (Luni, 6 februarie 2012, 10:14)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui mircea

          daca a facut ceva in plus fata de altii nu inseamna ca e un bun ministru.
          cate miliarde de euro vom pierde pt ca nu nu a fost in stare in 3 ani sa dezvolte niste proiecte coerente? cum stam cu gradinitele promise? cu casele pentru medici si profesori in mediul rural?
          sa te lauzi ca in 3 ani ai defrisat cateva hectare de padure ca sa faci o partie si ai demolat cateva corturi pe malul marii (care oricum erau ilegale, deci nu era decat o chestiune de respectare a legii). turismul, daca a crescut, a crescut pentru ca e recesiune si oamenii cauta destinatii mai ieftine, plus situatia greciei...

          un ministru bun ar fi pus pe masa niste proiecte serioase, ar fi inclus societatea civila in dezbatere, ar fi folosit toate resursele disponibile, ar fi promovat pe site-ul ministerului transparenta totala si, nu in ultimul rand, ar fi realizat ceva dupa 3 ani.... si multe miliarde cheltuite.
          • +11 (15 voturi)    
            si unde ati vazut un astfel de ministru???? (Luni, 6 februarie 2012, 10:35)

            dodu [anonim] i-a raspuns lui pehash

            Ca dupa criteriile d-vs nici un ministru din Romania ante- si postbelica nu este competent...
          • +11 (19 voturi)    
            probabil ca esti singurul (Luni, 6 februarie 2012, 10:59)

            Ghita [anonim] i-a raspuns lui pehash

            investitor care a facut bani din dracula park a lui agaton, un ministru care a scapat de puscarie iesind din lumina reflectoarelor.

            Iar de alti ministrii ai turismului chiar nu imi aduc aminte in cei 22 ani trecut de la revolutie (si mai mult ca sigur au fost multi).

            Daca EA a creat atatea discutii inseamna ca si-a lasat amprenta, si in afara de frunza de o arunca toti in fata (de parca frunza asta a saracit romania) altceva nu aveti ce sa ii reprosati, poate doar ca e blonda, poate doar ca a facut bani inainte sa ajunga ministru (nu ca patriciu & co), poate doar ca deranjeaza pe unii.
            • -4 (12 voturi)    
              depinde de baza de comparatie (Luni, 6 februarie 2012, 11:45)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

              Daca o compari cu Agathon poate o fi mai buna... dar daca o compari cu Elena Ceausescu? Pff... e buna si de presedinte.. (si aia si-a lasat 'amprenta' ca au vorbit multi de ea?)

              Daca nu a facut nimic rau nu inseamana ca a facut ceva bun. Nu avem ce sa-i reprosam? Pardon? Care parte a pregatirii ei profesionale crezi ca o recomanda pentru cele doua ministere pe care le conduce? :))
              • +4 (4 voturi)    
                tu crezi ca (Luni, 6 februarie 2012, 23:55)

                Ghita [anonim] i-a raspuns lui pehash

                poporul asta infect si jegos plin de asistati si cersetori poate sa sara asa cu civilizatia si politicienii de la epoca de piatra la anii hightec?!?!

                ce a facut defineste omul, nu neaparat pregatirea profesionala (vezi pnlistul nicolaescu de nu stia ce e un stat de plata pe functie mare) sau crinu care nu a facut nimic in 23 ani desi a fost ministru.

                CE A FACUT CRIN ANTONESCU cat timp a fost ministru?!|!?! In afara de pleata si parfum???
        • -1 (5 voturi)    
          Boc demisioneaza (Luni, 6 februarie 2012, 12:15)

          .Marius. [utilizator] i-a raspuns lui mircea

          Dle. Tapalaga, Boc si-a trântit mandatul. Pentru "linistea" multora. Sa vedeti acum insa cum USL va arunca tara in haos, fiindca nu vor trece nici un guvern prin parlament, pâna la alegeri. Problema este ca parca vad deja cine va fi vinovatul: Basescu! Pentru ca nu poate numi premier nu?
      • -4 (12 voturi)    
        exact (Luni, 6 februarie 2012, 10:01)

        Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Petronius.

        La asta m-am gandit si eu. Ca intr-un anumit decembrie, in Piata Palatului se striga "si pe ea!". Nume predestinat, ce sa-i faci.
      • -3 (3 voturi)    
        genial... (Luni, 6 februarie 2012, 11:12)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Petronius.

        am ras de ma doare burta si acu...
    • -4 (4 voturi)    
      sau cine stie... (Luni, 6 februarie 2012, 11:46)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui eroan

      nu am vazut pana acum asa o privire speriata ca a doamnei udrea, a vreunui membru din guvern, dupa anuntul lui boc. cred ca simte ca e groasa...
      aseara la realitatea tv era foarte volubila ...acum se pare ca nea base ii trage clapa...
  • -9 (51 voturi)    
    Simplu domne! (Luni, 6 februarie 2012, 0:31)

    Un gaozar [anonim]

    Dupa blonda potopul! De vina suntem NOI! TOTI!
    • +15 (73 voturi)    
      articol defaimator (Luni, 6 februarie 2012, 7:07)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui Un gaozar

      E trist ca un astfel de articol e scris de Tapalaga. N-am vazut vre-un argument de genul "Udrea a cheltuit banii pe X sau pe Y"
      E un atac josnic care pentru o vreme ma va tine departe de a mai citi articolele autorului :(
      Mi se pare in continuare trist ca poltica in Romania e despre oamenii si nu despre idei.
      • +17 (35 voturi)    
        doamna (Luni, 6 februarie 2012, 7:37)

        aurel [anonim] i-a raspuns lui ginel

        De acord.A furat a deturnat,a atras fonduri sau nu?
        Pacat!Primul articol gratuit fara argumente.
      • -4 (22 voturi)    
        Bravo! (Luni, 6 februarie 2012, 8:55)

        kayser soze [anonim] i-a raspuns lui ginel

        Poti folosi timpul in care nu mai citesti art. d-lui Tapalaga pt. a mai pune mana pe "vre-un" abecedar, ca sa scrii si tu ca un om intre "oamenii".
      • -7 (19 voturi)    
        NU pentru Udrea (Luni, 6 februarie 2012, 8:57)

        Renesmee [utilizator] i-a raspuns lui ginel

        Gresesti. Aceasta femeie a facut un rau imens PDL-ului si lui Basescu. Nu neg ca este relativ isteata, are intentii bunicele comparativ cu alti politicieni, dar are infinit mai multe defecte pe care USL a stiut sa le speculeze. NU te poti imbraca ca o femeie de pe centura si nu poti afisa tinutele scumpe cand esti un POLITICIAN care plange pe umerii sarmanilor, acei sarmani care poate nu au nici bani de paine. Si pentru ca stia ca antenele lui Felix sunt cu ochii pe ea, trebuia sa fie DECENTA si sa explice 24 din 24 faptul ca proiectele aberante cu sali de sport/parcuri la tara sunt urmare a unor proiecte vechi care nu se pot rezilia, sa stopeze orice alt astfel de proiect si sa orienteze cumva banii UE pe proiecte in fabrici de prelucrarea laptelui/legumelor/fructelor si reabilitarea locuintelor fara contributii din partea locatarilor. Nu cred ca era imposibila o astfel de abordare.
        • -2 (8 voturi)    
          pe bune? (Luni, 6 februarie 2012, 11:29)

          laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Renesmee

          uite o chestie! la mine in comuna avem din 2008
          inceput un poriect cf og 7 cu canalizarea. e inceput si abandonat pana cine stie cand. de ce in loc de parcuri nu s-a facut asta si amanat cu salile de sport si arborii plantati in padure?
      • +18 (30 voturi)    
        ..., da, ai dreptate (Luni, 6 februarie 2012, 9:00)

        kappa_cj [utilizator] i-a raspuns lui ginel

        ...care-s argumentele?? Singurul argument vizibil de până acum, e imaginea pe care i-au creato propagandiștii USL-ului. În rest..?????
      • -2 (18 voturi)    
        CHIAR? (Luni, 6 februarie 2012, 9:17)

        STAN PATITU [anonim] i-a raspuns lui ginel

        Tu chiar nu ai auzit de sate de vacanta, telegondole, teleferice, sali de sport la tara pentru babe, sali de festivitati la tara, locuri de joaca pentru copii, terenuri de sport tot pentru babe la tara, etc, etc, etc...
        • 0 (8 voturi)    
          salile de sport.... (Luni, 6 februarie 2012, 10:38)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui STAN PATITU

          apartin lui Nastase... Hai sa ii "laudam" pe fiecare cu "realizarile" lui...
          cat despre telegondole, teleferice... astea nu tin de turism? sau trebuia ministerul sanatatii sa se ocupe de ele
      • -4 (16 voturi)    
        Toapa (Luni, 6 februarie 2012, 9:19)

        dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui ginel

        Dupa cum se imbraca in situatiile in care se cere o tinuta decenta ( Parlament, Guvern, intalniri oficiale) iti poti da seama de calitatea persoanei. Si pe mine ma enerveaza- dezgusta. Oare chiar nimeni dintre apropiati n-a avut curajul sa-i spuna toate astea Presedintelui ? Ma duce gandul la vremuri pe care le credeam apuse ... de vre-o douazeci de ani !
        • +2 (12 voturi)    
          Gogu (Luni, 6 februarie 2012, 10:25)

          miki [anonim] i-a raspuns lui dorin valeriu

          Ai putea sa o numesti toapa pe mata,cu ea esti ruda si o si cunosti mai bine decit pe Udrea.Cum ai vrea tu momirlane sa se imbrace in catrinta si naframa pe cap?In primul rind este cea mai bine imbracata si cu gust femeie dintre toate parudele de politicieni.Uita-te la altele,daca vezi ceva,apoi compara daca ai ce.Cu parere de rau trebuie sa-ti spun ca,dupa cele afirmate,nu prea le ai cu moda ,cu imbracatul in general.Poate cu dezbracatul.
          • 0 (6 voturi)    
            iti spun eu cum (Luni, 6 februarie 2012, 11:31)

            laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui miki

            ca angela merkel sau madame lagarde...
          • -2 (2 voturi)    
            'Doamna' (Marţi, 7 februarie 2012, 13:07)

            Radu [anonim] i-a raspuns lui miki

            Corect. Bun gust desavarsit, dovada poza in pantaloni de piele cu 'camel toe' la vedere.
            Ce poate fi mai rafinat ..... :))
      • -3 (11 voturi)    
        Cu tot respectul, dar nu aveti dreptate (Luni, 6 februarie 2012, 9:41)

        Petronius. [anonim] i-a raspuns lui ginel

        Atunci cand condamnam comunismul, nu uitam sa-i condamnam si pe exponentii acestuia: Lenin, Stalin, Ceausescu.

        Cand condamnam nazismul, nu-l uitam pe Hitler si clica.

        Cand condamnam PSD-ul, nu-l uitam pe Iliescu si pe Nastase.

        Si, in sfarsit, cand vom avea voie sa condamnam PDL-ul nu-i vom uita niciodata pe Basescu, pe Boc si pe Udrea.

        Sa nu uitam ca politica este facuta de oameni !
      • -4 (8 voturi)    
        Chiar stapanul stapanului tau a zis ceva despre (Luni, 6 februarie 2012, 9:43)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui ginel

        cum cheltuie bugetul Doamna. Chiar si cineva de la CE a criticat programul de reabilitare a drumurilor cu banii guvernelor viitoare. Mai studiaza problema, poate te luminezi!
        • +2 (4 voturi)    
          sa fie oare... (Luni, 6 februarie 2012, 10:39)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui ....

          Daciana? aka miss Ponta?
      • -4 (12 voturi)    
        Doamna Udrea (Luni, 6 februarie 2012, 9:44)

        Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui ginel

        E trist ca ati ajuns sa sa luati singura apararea pe forumuri... :)
        Asta imi aminteste de ziua in care ati sunat la Europa FM la Turcescu...
      • -5 (13 voturi)    
        poftim argumente (Luni, 6 februarie 2012, 9:53)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui ginel

        - Romania are cele mai mici cheltuieli bugetare cu invatamantul din UE, si e departe de medie.
        - Romania are cele mai mici cheltuieli bugetare cu sanatatea si e departe de media UE.
        - In schimb, Romania are cele mai mari cheltuieli bugetare cu un Minister al Dezvoltarii sau ceva similar, desi fonduri pentru dezvoltare vin de la UE si raman nefolosite.

        Ministerul Dezvoltarii a fost facut special pentru doamna Udrea. Din cauza ambitiei ei ne batem joc de sistemul de sanatate si, mai important, de sistemul de invatamant.
        • +8 (8 voturi)    
          alte argumente... (Luni, 6 februarie 2012, 10:42)

          dodu [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

          Romania are cele mai mici contributii per capita la sanatate si invatamant..
          Romania are si alte statiuni montane decat Sinaia, Predeal, Busteni... Ca ele sa devina cat de cat "profitabile" cineva trebuie sa investeasca si acolo...
      • +15 (19 voturi)    
        Compilatie, cu dedicatie pt Dan. Dan Tapalaga. (1) (Luni, 6 februarie 2012, 10:04)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui ginel

        M-am decis sa imi spun parerea despre acest articol si "problema" tratata intr-un fel mai aparte. O super compilatie :p
        Voi alege frânturi sau comentarii intregi la acest articol, (pe care le voi expune intre ghilimele), aranjate in asa fel incât sa constituie un raspuns.

        Sa incepem asadar
        Ginel spune "E trist ca un astfel de articol e scris de Tapalaga. N-am vazut vre-un argument de genul "Udrea a cheltuit banii pe X sau pe Y"" . Emma continua "Cred ca e prima oara cand nu sunt de acord cu dvs." Pentru ca "nu va exista bunastare in tara asta, penru ca politicienii sunt atat de orgoliosi incat nu vor continua nimic din ceea ce au facut predecesorii.
        astfel ca suntem condamnati ca din 4 in 4 ani sa reinventam roata si sa o luam de la zero." spune ingineru. Pana la urma "timpul va arata si va dovedi daca a fost bun sau rau boc." adauga tot ingineru. Asa ca "Eu unul nu inteleg de ce va agitati toti atat, remaniem nu remaniem." declara SKB. Adica, spune Alfred, "Dan, ce se inseamna ca te-ai saturat ? Te-ai uitat prea mult la canalul asta sau ce ?
        In toate tarile politica e la fel." tu chiar nu stiai? Andradda iti reproseaza "Pare scris mai mult din motive de ura personala, fara urma de obiectivitate!
        Dar, fiecare cu parerile sale." Tot SKB isi pastreaza sângele rece si te lamureste "Sa presupunem ca se schimba guvernul. Ce se poate face in 6 luni, ca sa "albesti" imaginea unui partid? Sa fim sinceri. In schimb, ce semnal se transmite extern printr-o remaniere de guvern, intr-o perioada de turbulente pe pietele financiare?", are dreptate Dane! Te rog asadar revino-ti in fire, cum spune Andradda "In sfarsit am ajuns la un punct in care atat UE cat si FMI si Banca Mondiala lauda un guvern pt masurile luate...Si pe buna dreptate, pt ca Romania sta intr-adevar mult mai bine decat multe alte tari din UE. Si perspectivele sunt imbucuratoare!". Deci "Domnule Tapalaga. Va rog sa argumentati si documentati pentru ca sunteti un om de a carui parere eu tin seama"
        • +13 (15 voturi)    
          Compilatie, cu dedicatie pt Dan. Dan Tapalaga. (2) (Luni, 6 februarie 2012, 10:40)

          Marius [anonim] i-a raspuns lui Marius

          Pentru ca sincer, nu vad de ce "Sa plece Boc ca sa vina X care sa faca ce? Ce politica? Ce nu a facut Boc? Singura mare problema a lui Boc pare sa fie ca nu il injura pe Basescu si ca e mic. Adica va veni X si va avea alte politici prin care ne va creste nivelul de trai mai repede? Iar despre Dna Udrea, eu o consider mai capabila ca si Crin Antonescu sau ca Ponta. De ce sa nu plece Antonescu sau Ponta? Iar presiunea strazii e cam mica. Asa ies si eu maine si cer demisia lui ponta, antonescu, iliescu, voiculescu si mai am si altii pe lista." pe drept cuvânt, Athos are dreptate!
          Pentru concluzie prefer sa imi spun parerea personala, fara ghilimele de data aceasta. Asa ca Dane, (imi permit sa te tutuiesc, scuze daca nu esti prea de acord), dupa cum poti observa, opinia publica majoritara nu este de acord cu darâmarea guvernului actual. Trebuie sa recunoastem ca multi dintre autorii comentariilor au fost mai pragmatici decât ai fost tu in in scrierea articolului. Nu este ceva rau, din contra, poate la multi chiar tu le-ai deschis ochii si le-ai batatorit cautarile lor pentru a-si forma o opinie corecta despre asa cum stau de fapt lucrurile in România, cu bunele cu relele ei. Antenele si Realitatea sunt la polul opus. Dezinformeaza, manipuleaza. Este pâna la urma logic sa te "taxeze" comentatorii deci, fiindca nu ei nu inteleg si pe buna dreptate, schimbarea ta brusca de atitudine. Este interpretata ca un fel de "intoarcere a armelor", la sfârsitul jocului, asa cum a facut România in '45. Stii la ce a dus asta si la faptul ca nici astazi nu ne-am spalat imaginea negativa de tradatori. Nu cred ca este si cazul tau, asa ca trebuie deci sa fii mai atent cu aceste lucruri. Inclin sa cred ca ai scris articolul la "nervi" cum spunea cineva, si poate si ora din noapte a fost târzie. Nu-i nimic, la toti ni se intâmpla sa mai avem zile proaste câteodata. Trezeste-te, fa un dus semi-rece, asculta albumul Conditions, a celor de la The. Temper. Trap. si pastreaza sensul de mers!
          • 0 (0 voturi)    
            Stimate, Marius (Miercuri, 8 februarie 2012, 22:42)

            nana [anonim] i-a raspuns lui Marius

            Am sa vin eu cu un argument, nepolitic. Dumneata afirmi ca d-na Udrea a ridicat turismul in Romania. De acord, desi, ma indoiesc de faptul ca este meritul total al dumneaei. Insa, populatia, o vede doar ca pe o femeie usuratica si frivola. Asta este imaginea pe care a creat-o insasi dumneaei. Si de aici vine intrebarea. Pai cum sa nu ridice turismul, care in esenta, este un domeniu in care oricarei femei ii place sa se plimbe si sa se distreze pe banii altora? Cat despre Andradda, daca este persoana pe care o presupun, am tot respectul, dar cred ca, are motive foarte, foarte intemeiate ca sa fie avocata doamnei Udrea. Imi permit sa am o alta parere despre politica altor tari. Nu toate tarile au aceeasi politica, poate doar acelea in care politicienilor le lipseste mandria profesionala. Cat despre demisia guvernului Boc, a fost discutata si decisa inca de ceva timp, nu de doamna Udrea si nici de noi. Comentariile sunt de prisos. Probabil, nu albirea imaginii partidului este necesara, ci doar a unor membrii ajunsi in functii importante, doar prin merite artificiale.
            Parerea mea este ca articolul domnului Dan Tapalaga, nu a fost scris din ura personala, ci din acel sentiment pe care il au toti romanii care isi iubesc originea. Mi-ar fi placut, s-o vad mai des pe doamna Basescu, in atentia publicului, cu chipul dumneai bland si placut decat ... Doar aceasta femeie, il respecta si il sustine cu adevarat pe Presedintele Romaniei. Timpul si evenimentele urmatoare vor clarifica interesul real al Presedintelui Basescu.
      • -5 (7 voturi)    
        Pai a furat si a cheltuit (Luni, 6 februarie 2012, 10:17)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui ginel

        Inteleg ca vreti dovezi. Iata cateva dovezi simple a parvenitismului acestei femei:

        1. Contracte de reprezentare juridica a RAPPS pentru milioane de euro. Cum au fost obtinute aceste contracte ? Pai simplu, ganditi-va ca ea a fost singura care a sustinut-o pe hoata aia de la SGG care a fost demisa de Boc dupa ce s-a aflat ca barba-su, securistul, care fusese si el sef pe la RAPPS.
        2. Constructii la suprapret gen patinoare, bazine, sali de sport.

        Si asta e doar ce se vede.
        • +8 (10 voturi)    
          Ce se vede... (Luni, 6 februarie 2012, 10:44)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui Marius

          De ce nu mergi matale, ca te vad foarte convins sa depui plangere la procuratura impotriva madamei, ca doar aveti dovezi beton....
          PS: unde se vede? La antene???
  • -18 (48 voturi)    
    suspans mare (Luni, 6 februarie 2012, 0:33)

    Mazeta [utilizator]

    Cine va învinge? cine va învinge? Cel mai bun încasator sau cea mai bună înghițitoare? Rămâneți pe recepție... Urmează lupta în harem.
  • +8 (16 voturi)    
    ... (Luni, 6 februarie 2012, 0:34)

    John [anonim]

    Auci!
  • -2 (44 voturi)    
    Ai dreptate (Luni, 6 februarie 2012, 0:37)

    XTribut [utilizator]

    udrea asta ar cam trebui trasa pe tusa si mai tarziu si pe la DNA n-ar fi rau
  • -4 (18 voturi)    
    despre cartile de munca! (Luni, 6 februarie 2012, 0:39)

    Vlad [anonim]

    Nu-i asa ca e bun articolul lui Tolontan?
  • +30 (56 voturi)    
    Dan, trebuie schimbata clasa politica. Toata. (Luni, 6 februarie 2012, 0:39)

    Emil Stoica [anonim]

    Dan,

    toata clasa politica trebuie schimbata, remaniata, etc. Nu numai Boc. Nu numai Udrea.

    Toata.

    De ce nu vrem sa scriem despre adevarul asta???
    • -4 (26 voturi)    
      O fi platit sazica asa (Luni, 6 februarie 2012, 1:30)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Emil Stoica

      Titlul e gresit , cica sacrifica o tara pt un om!!!!!Eu zic ca sacrifica USL dar din pacate vorbeste in numele tuturor romanilor dl. asta care imi aminteste de Bogdan Chiriac.
    • -1 (5 voturi)    
      nene (Luni, 6 februarie 2012, 7:39)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Emil Stoica

      nene ..propaganda amestecatoare!!
    • +3 (7 voturi)    
      Au mai schimbat unii clasa politica cu clasa (Luni, 6 februarie 2012, 9:53)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Emil Stoica

      muncitoare si parca nu a iesit prea bine. Totusi, ce e aia "clasa politica"? Eu vad doar unii politicieni aflati la putere si altii in opozitie. Ce vreti sa facem cu actualii politicieni (cred ca va referiti si la primul politician al tarii) si de unde ii aducem pe cei doriti de dumneavoastra?
    • +10 (10 voturi)    
      schimbare la urne (Luni, 6 februarie 2012, 9:55)

      rz [anonim] i-a raspuns lui Emil Stoica

      Clasa politica se schimba la urne, ai grija pe cine votezi data viitoare. Nu zic ca e usor, trebuie sa ai si intre cine si cine alege. Dar ce semnal se transmite cand Voiculescu e ales, Iliescu la fel, Morega e in parlament, un trimis in judecata pentru coruptie de la Turda e ales (nici nu-i mai stiu numele, parc e arestat acum), etc. De la absolut toate partidele. Pai semnalul e clar: conteaza doar notorietatea, eventual partidul din care faci parte (si asta e secundar, de asta bataia pe parlamentari). Vom alege din ce in ce mai mult intre "notorietati" pentru ca majoritatea romanilor asa aleg. Tot la vot e solutia, dar nu imi pun mari sperante nici la alegerile urmatoare.
  • +3 (29 voturi)    
    Dan, trebuie schimbata clasa politica. Toata. (Luni, 6 februarie 2012, 0:39)

    Emil Stoica [anonim]

    Dan,

    toata clasa politica trebuie schimbata, remaniata, etc. Nu numai Boc. Nu numai Udrea.

    Toata.

    De ce nu vrem sa scriem despre adevarul asta???
    • -1 (5 voturi)    
      De acord. (Luni, 6 februarie 2012, 9:58)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Emil Stoica

      D-le Tapalaga, ati reusit (iar!!) sa punctati ceva ramas in umbra zgomotelor si fumigenelor... Cit priveste alte opinii... actualele 'virfuri' ale politicii noastre ( 90..95 % dintre parlamentari si deputati) trebuie trase 'pe dreapta' pt. 'verificarea actelor' (=legitimitatii). Si cu toate ca pestele care se impute de la cap trebuie curatat totusi de la coada, mai bine curatam capul acum decit sa asteptam pina cind vom putea incepe curatarea de la coada.
  • +34 (56 voturi)    
    .... (Luni, 6 februarie 2012, 0:40)

    emma [anonim]

    Cred ca e prima oara cand nu sunt de acord cu dvs.
    De ce ar fi acum momentul sa plece Boc? Si-asa sunt atatea probleme din cauza conditiilor meteo. Ce inseamna un guvern nou acum? Chiar suntem o tara atat de bine organizata incat sa speram ca toti isi vor face treaba perfect si fara sefi? In mod firesc toti vor sta cu frica sa nu fie urmatorul cap taiat de catre noii sefi.
    Si unde ajungem? O tara sub nameti si de-asta nu mai poate astepta demisia lui Boc?
    Poate i-ar fi mai bine PDL-ului dar pe mine nu prea ma intereseaza procentele lor in sondaje.
    • -5 (7 voturi)    
      Cred ca domnul Tapalaga vrea sa spuna ca (Luni, 6 februarie 2012, 10:03)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui emma

      sunt suficiente catastrofele naturale, nu mai e nevoie de alte catastrofe cum ar fi Udrea, Boc, Igas, etc. Legat de cum ar mai functiona tara fara guvern, eu cred ca mult mai bine (cel putin mai bine decat cu guvernul Boc).
  • -6 (28 voturi)    
    Pe cale de consecinta, (Luni, 6 februarie 2012, 0:43)

    cornel [anonim]

    udrea este o problema a lui basescu, dar una din problemele acestei tari (adevarat foarte vizibila) este basescu. Subliniez, una din probleme si care se poate rezolva, relativ usor. Dar inlaturarea lui, nu rezolva pachetul de probleme, al ro. Ptr, mai multa clarificare basescu, udrea, boc, antonescu, iliescu, ponta, samd, sunt produsul pachetului de probleme al acestui popor. Eu aceasta am detectat in partea calitativa a manifestantilor din bucuresti si din tara, si nu numai acolo. Identificarea problemelor si prezentarea lor nuda, brutala, creiaza un foarte serios disconfort, multor segmente ale populatiei. Basescu nu a facut decat un simulacru, la aceasta actiune, si a avut un caracter grotesc.
    • +7 (7 voturi)    
      concluzii ? (Luni, 6 februarie 2012, 9:22)

      dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui cornel

      Mai trebuie sa ne spui si ce punem in loc ! Si cum ?
      • -1 (1 vot)    
        Proces obligatoriu. (Luni, 6 februarie 2012, 11:21)

        cornel [anonim] i-a raspuns lui dorin valeriu

        Ce incerc sa spun, ca ptr. a pune in loc, am nevoie de grupul de oameni responsabili, onesti si competenti, care sa identifice moral si material si cat mai complect PROBLEMELE ro. Cu o comunicare adecvata, aceasta ar reprezenta solutia corespunzatoare. In esenta ADEVARUL necosmetizat, rastalmacit, interpretat, etc. Daca doriti un fel de antipoliticianism, aceasta este modesta mea opinie. Multumesc ptr. atentie.
  • -3 (37 voturi)    
    Bravo Dle Tapalaga (Luni, 6 februarie 2012, 0:53)

    gregoire [anonim]

    ati fost aproape curajos! gata gata sa va razvratiti pe fata, in sfarsit; m-am decis asadeci sa va dau o mana de ajutor: acest "punct negru" pe care ne invitati sa-l ghicim este "Doamna" Elena Udrea; si mai exact, sustinerea neconditionata (si irationala) a Dlui Presedinte Basescu pentru susnumita toapa (veti observa ca nu pun ghilimele cand folosesc cuvintele in sensul lor propriu). intradevar, aici sta chestiunea: oricate calitati are avea Base, nu justifica catastrofa contrapunere a parvenitei Nutzi intereselor Poporului Roman! cu mult inaintea Dvs. Dle Tapalaga, m-am dezis de Base din cauza (sau poate datorita) acestei funeste mediocre Nutzi, care iata, belestem repetat pe capul nostru, se crede mare politician, diva, poate si savant, ceva; sper ca va fi judecata pentru multiplele matrapazlacuri pe care le-a facut, si va plati conform legii; cat despre raul pe care l-a facut acestei natii, nu se mai poate recupera mare lucru, din pacate;
    • -4 (18 voturi)    
      N-ai inteles nimic (Luni, 6 februarie 2012, 1:14)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui gregoire

      Aripa Udrea se lupta cu aripa Basescu-Udrea. Pentru bine romanilor, fireste
    • +13 (13 voturi)    
      Gogu (Luni, 6 februarie 2012, 9:42)

      miki [anonim] i-a raspuns lui gregoire

      Asa se spune la magari Bravo. A inebunit lumea,ce aveti cu Udrea sau cu Boc,doar pentru ca unii striga jos Boc jos Udrea de cam multa vreme trebuie dati jos.A facut cineva o analiza a ceea ce au facut,pas cu pas ,leu cu leu ,euro cu euro?Si atunci ce vorbim discutii?Ii puneti in circa lui Udrea bazinele si patinoarele dar cu adevarat cineva a cercetat sa vada de cine sunt facute,cu ce bani?Asa vine Oana Stancu,Gadea,Grecu,Ciutacu,Ciuvica si tot insira tot felul de timpenii fara noima si acoperire.De ce nu merg la procuratura daca tot sunt reale spusele lor,nu am vazut publicata in nici un ziar a unei plingeri penale impotriva lui Boc sau a lui Udrea.De ce?Simplu ,daca plingerea nu este reala se intoarce impotriva mea si devine un denunt calomnios.Si atunci Dle Tapalaga,nu ar fii fost mai intelept sa nu scrieti acest articol si mai intai sa stati sa cugetati?Va credeam totusi mai calculat si mai rational decit ceilalti confrati pe care ,parte din ei,i-am insirat mai sus.Pacat,mare pacat.
  • +23 (49 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 6 februarie 2012, 1:01)

    [anonim]

  • +22 (42 voturi)    
    timpul va arata ce va fi (Luni, 6 februarie 2012, 1:03)

    ingineru [anonim]

    nu va exista bunastare in tara asta, penru ca politicienii sunt atat de orgoliosi incat nu vor continua nimic din ceea ce au facut predecesorii.

    astfel ca suntem condamnati ca din 4 in 4 ani sa reinventam roata si sa o luam de la zero.

    si tot asa pana la infint cand se va vinde tara bucata cu bucata corporatiilor.


    timpul va arata si va dovedi daca a fost bun sau rau boc.

    nu uitati ca boc a controlat tara si a reusit sa ii tina pe toti in frau pentru ca a stiut sa isi aleaga ministri.

    degeaba urlati voi, dar udrea si boagiu au fost la inaltime si au stiut sa se impuna, si multi sefi, primari, bastani, regi ai asfaltelor s-au dus cu sarumana si au inghitit galusca ca sa ramana pe pozitii si in functii.

    sa vedem cine va veni in loc, sa vedem cat de profesionisti si patrioti vor fi. restul sunt povesti.

    dar cand il auzi pe ponta ca numai in al doilea mandat dupa ce va vei usl-ul la putere se vor vedea cu adevarat schimbarile atunci, imi pare rau - votez otv pentru ca macar otv-ul macar are ceva strategii pe care le prezinta tari - bune rele, dar macar prezinta o alternativa.

    ponta i schimb recunosc ca fraieri ca daca vin la putere nu vor avea inca stabilita echipa, ca trebuie sa vada ce si cum, bla bla-uri deastea, si uite asa ne mai duc cu zaharelul 8 ani de zile si apoi iarasi va fi os chimbare si iarasi o vom lua de la zero.
  • +26 (54 voturi)    
    Articol slab (Luni, 6 februarie 2012, 1:05)

    Cataleya [utilizator]

    Pare scris mai mult din motive de ura personala, fara urma de obiectivitate!
    Dar, fiecare cu parerile sale.
    In ultima vreme, Tapalaga a dat tot mai multe rateuri de acest gen.
    • -7 (33 voturi)    
      Dvs. sunteti Dna Udrea? sau doar o admiratoare :-) (Luni, 6 februarie 2012, 1:17)

      gregoire [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      prin "admiratoare" a se intelege lingusitoare, ca sa nu zic unde, specia aceea dezgustatoare care poate lauda personaja ca toapa de Udrea, aia cu Presedintele Norvegiei, aia care se imbraca ca o patachina, spre jena oamenilor cu bun simt din tara asta; E de departe cel mai bun articol pe care Tapalaga l-a scris pe site-ul asta, pentru ca e si cel mai sincer.
    • +4 (8 voturi)    
      peste (Luni, 6 februarie 2012, 9:03)

      nero [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      un an de zile o sa-l vrei pe boc inapoi,pe pariu!asa sunt marii ziarici,n-au consecventa in logica .vor doar "subiecte"!altfel,ce i-ai face tu lui udrea ,daca ati fi doar voi doi,nu?ce ai mai...certa-o,ce-ai mai mustrului-o,ho ho!nu esti departe de ponta si restu',ai o fixatie cu udrea,cred ca ai cosmaruri cu ea!dar pe ponta pot sa-l inteleg daca ma uit la...daciada lui!
  • +21 (37 voturi)    
    Cum adica te-ai saturat ? (Luni, 6 februarie 2012, 1:08)

    Alfred [anonim]

    Dan, ce se inseamna ca te-ai saturat ? Te-ai uitat prea mult la canalul asta sau ce ?
    In toate tarile politica e la fel.
    Poate ca in Romania, din cauza faptului ca presa e atat de concentrata pe politicieni si avem si o gramada de televiziuni de stiri care ne freaca 24/7 cu imaginea lor, am ajuns schizofrenici si nu mai putem schimba canalul.
    Acum ar fi si culmea ca politicile sa se faca dupa cum ne saturam sa nu noi privitorii sau spectatorii. Nu le mai da atata atentie, nu mai scrie articole despre efemer, fa si tu un efort si scrie despre lucruri mai serioase ...
  • +19 (55 voturi)    
    >Si...cine esti matale.,..... (Luni, 6 februarie 2012, 1:09)

    Cataleya [utilizator]

    dle Tapalaga ca sa declari public ca Udrea trebuie sa plece?
    pt ca nu-ti place de ea?
    Ca de altfel n-ai adus absolut niciun argument solid, viabil si obiectiv care sa-ti sustina epistola plangacioasa!
    Sa plece Udrea pt ca asa vrea tapalaga.
    Bine..sa vina vecina de la $ pt ca asa vreau eu. sau sa vina macelarul de la colt pt ca asa vrea brutarul de langa el.
    Penibilitatea jurnalismului romanesc mai are inca un "varf de lance" ...
    Triist!
    • -3 (7 voturi)    
      si eu declar public: nu-mi place Udrea! (Luni, 6 februarie 2012, 9:11)

      tiberiu [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      de ce ar trebui sa fiu "cineva" ca sa declar ca nu-mi place Udrea? vrei argumente? uite cateva: 1. pentru ca e incompetenta: credea ca Norvegia are presedinte, si ca e tara membra UE, pe cand Nutzi ocupa functia de consilier prezidential pe politica externa! 2. pentru ca e toapa: se poarta, vorbeste si se imbraca inadecvat, tradand lipsa de educatie; 3. pentru ca e imbogatita pe spinarea statului: bunastarea ostentativa si-a realizat-o excluisv din daravele cu statul, de exemplu Parcarile Dali, asistenta juridica la RAPPS etc; 4. pentru ca nu a realizat nimic din ce a promis, cu toate ca administraeaza jumatate din bugetul Romaniei! unde a furat se va vedea cand va fi anchetata corect activitatea ei. sper cat mai curand...
  • +11 (37 voturi)    
    javra (Luni, 6 februarie 2012, 1:16)

    javra [anonim]

    probabil TAPALAGA NU S-A trezit din somn cind a scris acest articol. De obicei era mai coerent
  • +42 (56 voturi)    
    Remaniere? (Luni, 6 februarie 2012, 1:21)

    SKB [anonim]

    Eu unul nu inteleg de ce va agitati toti atat, remaniem nu remaniem.

    Ce domolire a strazii? Care strada? Care popor? Membrii partidelor din opozitiei? Galeriile de fotbal platite? "Revolutionarii" + "pensionarii"(care oricum altceva nu au altceva mai bun de facut)?

    Va uitati prea mult pe Antene si iRealitatea. Nu sunt postac, nu sunt portocaliu, dar normal ar fi ca acest guvern, bun-rau cum e, sa mearga pana la alegeri.
    Si acolo se trage linie si lasam atunci poporul sa vorbeasca. Vedem atunci daca prefera o "doamna" sau doi papagali.

    Sa presupunem ca se schimba guvernul. Ce se poate face in 6 luni, ca sa "albesti" imaginea unui partid? Sa fim sinceri. In schimb, ce semnal se transmite extern printr-o remaniere de guvern, intr-o perioada de turbulente pe pietele financiare?

    PDL ar trebui sa mizeze pe continuitate, eventual sa schimbe 2-3 dintre cei mai incompetenti ministri si sa-si asume rezultatul alegerilor din vara-toamna. Sunt extrem de curios daca situatia din 2000 se va mai repeta, cand Bombonel a sosit pe cai mari sa culeaga roadele guvernarii CDR. Acolo, in 97-98-99 a inceput Romania sa mearga bine si atunci a disparut un partid (PNTCD). Nu i-am inghitit niciodata pe taranisti, poate si fiindca ei au bagat religia obligatorie in scoli, dar economic vorbind, ei au pus Romania pe sine. De doua ori intr-un secol. Asta a fost soarta lor, sa conduca Romania de fiecare data cu cutitul creditorilor la gat, dar au iesit cu fruntea sus din istorie.

    Am mai spus-o, chiar sunt momente in care imi doresc sa castige USL alegerile, sa-i vad dupa 6 luni cum dau din colt in colt, fiindca nimeni nu-i va mai imprumuta precum la inceputul anilor 2000.
    • +12 (16 voturi)    
      de acord (Luni, 6 februarie 2012, 9:35)

      marmota [anonim] i-a raspuns lui SKB

      Nici eu nu inteleg ce l-a apucat pe dl Tapalaga. Pacat. Nici nu vreau sa ma gandesc ca USL va ajunge sa guverneze aceasta tara. Incercati sa va aduceti aminte cum a fost in perioada 2000-2004. Nu exista presa libera, nu existau dezbateri. Se fura in liniste. Veti vedea voi cum toate aceste dezbateri care acum ne asurzesc vor disparea pur si simplu.
  • +18 (32 voturi)    
    Si totusi (Luni, 6 februarie 2012, 1:22)

    Mircea [anonim]

    Udrea vrem nu vrem este o persona careia ii place sa fie in fata. Si pentru asta ar da cred si toata averea. Ar face foarte bine sa faca precum Basescu, sa candideze la Primarie si apoi sa traga concluziile. Si mie articolul imi pare scis la nervi dar subiectul ramane si este foarte actual. Am insa o mare presimtire: ca va sari in barca USL-ului si atunci sa vezi ode dedicate de Ponta&Antonescu si mai ales de A3.
    • 0 (6 voturi)    
      sa-si dea averea?! (Luni, 6 februarie 2012, 9:14)

      stanpatitu [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      vezi dle de treaba, nu-si da nicio avere, vrei sa spui e in stare sa fure oricat ca sa si-o creasca, asta poate. tapele de tipul lui Nutzi nu stiu sa dea, stiu doar sa ia!
  • +28 (54 voturi)    
    Absurdistanul romanesc (Luni, 6 februarie 2012, 1:25)

    Cataleya [utilizator]

    Boc trebuie sa plece , dar cel care vine trebuie sa continue masurile si linia impusa de Boc.
    Care e logica aici?
    In sfarsit, turismul romanesc a inceput sa miste mult mai bine, iar problemele cu fondurile pt dezvoltare incep sa se puna pe un fagas conform cerintelor europene.. Ce vrea Tapalaga? Udrea trebuie sa plece!
    De ce?
    Nu prea ne-a lamurit (in afara de faptul ca, "asa vrea muschii lui"
    Sa nu uitam ca Udrea a fost singurul ministru care a reusit sa faca sa fie premiata atat Romania cat si ea, ca ministru, in acelasi an, de catre 800 de observatori internationali care urmaresc dezvoltarea turismului la nivel global. Prcatic, atat Romania cat si Udrea au luat Oscarul turismului.
    Dar, bineinteles ca Udrea trebuie sa plece.

    Mass-media romaneasca n-o sa-si decat peste 100 de ani.
    Si nici atunci nu e sigur!

    Dle Tapalaga...un articol cat se poate de jenant. Si cred ca numai cineva care nu intelege limba roman nu-si da seama din acest articol ca totul se rezuma la un rezboi personal, al dvs si ca articolul nu are absolut nimic palpabil, viabil si obiectiv.

    Si, da. Nu e nicio problema ca acest comentariu va fi sters.
    • +9 (19 voturi)    
      te intrebi (Luni, 6 februarie 2012, 2:12)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      care e logica, daca trebuie Boc sa plece, dar inlocuitorul lui sa continue linia.
      iata ca tocmai d-na Udrea, admirata, iti raspunde. o sa contesti tocmai logica Ei infailibila?

      "Partidul care şi-a sacrificat voturile doreşte în mod legitim să câştige aceste alegeri sau sa-şi revină în increderea cetăţenilor. Acest lucru îl poate face şi cu o guvernare cu o mai mare simpatie, o guvernare care să relanseze optimismul oamenilor. Un alt guvern, alte măsuri, oricare din aceste variante", a subliniat Udrea.

      http://www.realitatea.net/udrea-despre-schimbarea-guvernului-decizia-va-fi-conforma-cu-asteptarile-oamenilor_911015.html
  • -7 (23 voturi)    
    articol de ceas de noapte (Luni, 6 februarie 2012, 1:32)

    El Condor [anonim]

    Destul de indraznet articolul, mai ales ca nu o sa-l citeasca decat vreo doi - trei " huhurezi " treziti de visele urate cu blonda, chiorul si piticul. In aparenta lucrurile s-au linistit, problemele manifestantilor ( suporteri reali ai unor echipe de fotbal mioritice ), s-au racit, iar cei trei cauta solutii FMI -stice, cu mormoni, patroni, bozoni si alte particule necesare vietii, pentru a se mentine in functiile in care au fost pusi de " dumnezeii " lor, nu de poporul ( FRAIERUL DE ELECTORAT ) romanesc si el mioritic, la fel ca si sustinatorii echipelor de footbal. Si o sa coboare de pe soclurile lor cheltuitoare si razbunatoare, pe care si cainilor le e frica sa se .. usureze ( ca nu cumva sa li se aplice legea eutanasierii ), dar mai asteptati putin pana la anu', cand o sa-nfloreasca bostanul. ASA SA NE-AJUTE DUMNEZEU ; AMIN.
  • +19 (29 voturi)    
    Absurdistanul romanesc (continuare) (Luni, 6 februarie 2012, 1:35)

    Cataleya [utilizator]

    In sfarsit am ajuns la un punct in care atat UE cat si FMI si Banca Mondiala lauda un guvern pt masurile luate...Si pe buna dreptate, pt ca Romania sta intr-adevar mult mai bine decat multe alte tari din UE. Si perspectivele sunt imbucuratoare!
    Dar la romani, e pe dos.
    Guvernul trebuie sa plece!
    De ce?
    Nimeni nu are un raspuns , pt ca nimeni nu are de gand sa raspunda la asemenea intrebari!
    Ca de obicei, Comisia europeana de monitorizare a justitiei a laudat din nou DNA, ANI si Guvernul, si a criticat bresla judecatorilor..
    Dar romanii (prin vocile domnilor Tapalag) ii apara pe judecatori si critica DNA si ANI.
    Ore unde o sa duca toate astea?
    La un guvern si la o tara conduse de Iliescu si de Voiculescu?
    Asta va doriti?
    Macar spuneti-o clar, in fata cititorilor, nu va mai ascundeti dupa motive strict personale care n-au absolut nimic de-a face cu realitatea romaneasca ci NUMAI cu orgoliile jurnalistilor si a celor care de 20 de ani se cred "mari analisti politici ai natiunii"!

    .............
    • -1 (5 voturi)    
      gluma, gluma dar acum chiar cred ca... (Luni, 6 februarie 2012, 10:00)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Andradda, dupa ultimele doua postari, chiar suna a Udrea, Elena Udrea....mai sa fie.
      madam Nurzi, chiar nu ai treaba pe la minister?
      Toata ziua postacesti....crezi ca te mai ajuta?
      Pentru restul comentatorilor:
      Intrebare: - unde si ce era Udrea fara Basescu?
      concurs cu participare libera, fara premiu
  • +16 (32 voturi)    
    fara eleganta (Luni, 6 februarie 2012, 1:39)

    sandu [anonim]

    Dle Tapalaga, cu regret da-mi voie sa spun ca mi se pare ca esti minabil in acest articol.
    Am fost foarte contrariat de decaderea dnei Mungiu, pe care nu o inteleg nici acum. Incep sa am aceiasi impresie si despre dvs. Ridicolul si resentimentul ucid.
  • +23 (33 voturi)    
    Va rog sa argumentati... (Luni, 6 februarie 2012, 1:50)

    dana [anonim]

    Domnule Tapalaga. Va rog sa argumentati si documentati pentru ca sunteti un om de a carui parere eu tin seama in chestiuni legate de politica. Totusi, in acest articol imi transmiteti o atitudine fata de un om politic fara a o argumenta iar eu nu stiu ce sa inteleg din asta...
    Cu respect.
  • +25 (31 voturi)    
    Nu va necajiti, se poate mult mai rau... (Luni, 6 februarie 2012, 2:13)

    Athos [anonim]

    Dle Tapalaga cred ca nu e chiar asa de simplu cum prezentati dvs lucrurile. Nu e vorba neaparat de un om ci de PRINCIPII. Iar dvs. asta mi se pare ca promovati, principii, cel putin in articolele pe care le-ati scris.
    Iar un principiu ar fi ca un om sa nu plece din cauza ca un grup de vuvuzele te surzeste zi de zi, noapte de noapte. Pentru ca practic dvs spuneti ca trebuie sa cedam in fata propagandei comunisto-securiste si sa-i acceptam miciunile otravite. Sa plece Boc ca sa vina X care sa faca ce? Ce politica? Ce nu a facut Boc? Singura mare problema a lui Boc pare sa fie ca nu il injura pe Basescu si ca e mic. Adica va veni X si va avea alte politici prin care ne va creste nivelul de trai mai repede? Iar despre Dna Udrea, eu o consider mai capabila ca si Crin Antonescu sau ca Ponta. De ce sa nu plece Antonescu sau Ponta? Iar presiunea strazii e cam mica. Asa ies si eu maine si cer demisia lui ponta, antonescu, iliescu, voiculescu si mai am si altii pe lista. Poporul nu e chiar asa de unitar pe cat credeti ca asa e in democratie. Sunt multe pareri, iar faptul ca unii le striga si le racnesc mai tare nu inseamna ca au si dreptate. Asa ca eu raman la intrebarea mea: Sa vina X, tehnocratul sau politicianul care sa faca ce? Sa creasca salariile? Ma-ndoiesc... Si chiar daca sa zicem vrem guvernare USL, ramane intrebarea: care sa faca ce? Crede cineva realist ca ne va face bine si ne va implini visele cu aceeasi oameni vechi si plini de rele? Eu chiar cred, obiectiv vorbind ca daca am pune-o pe Udrea premier ea ar fi asa bucuroasa ca s-ar stradui sa ne arate ce premier bun e si ar fi un premier mai bun ca Ponta, de exemplu. Si ar fi clar un presedinte mai bun ca Antonescu, care e si gol in cap si isteric. Asta ar trebui sa ne ingrijoreze...
    Ce as prefera: Tanasescu premier si Paleologu presedinte. E mai bine ca varianta ponta-antonescu, nu?
    • -3 (3 voturi)    
      variante (Luni, 6 februarie 2012, 9:10)

      just [anonim] i-a raspuns lui Athos

      vezi ca la spitalul nr.9 mai sunt locuri!
  • +19 (29 voturi)    
    nu pot sa cred (Luni, 6 februarie 2012, 3:08)

    blueela [utilizator]

    ca va puneti aceasta intrebare. Ca se intreaba altii, nu stiu cine sunt. Dar din partea dv. ma asteptam la alte intrebari de genul - continuarea reformelor, pomeni electorale, clientelism, competente...Sau cel putin daca ati fi exprimat o opinie directa - printre ministrii care trebuie sa plece primul este Dna pentru ca 1).. 2)..3)...etc. Ma dezamagiti !
  • +9 (13 voturi)    
    femeia, blonda... la cratita (Luni, 6 februarie 2012, 3:55)

    Mockito [anonim]

    Mi-am amintit de ce am plecat din Romania. Din cauza ideilor preconcepute, a badaranismului, a lipsei de respect... a ideii ca femeia este inferioara barbatului...iar daca mai este si blonda, arata bine si face parte dintr-un guvern... e dezastru national...cum putem accepta asa o combinatie? A nepotismului, a ideii ca daca ai suficienti de multi bani esti imun si nu ti se poate intampla nimic. Din cauza sentimentului romanesc de superioritate...toti le stiu si se pricep la toate... asa cum era si Ceausescu. Din cauza invidiei, a sentimentului de ura fata de cei care reusesc in mod cinstit (sunt toti bagati in aceasi oala cu coruptii si banditii), a securistilor, comunistilor si a celor care-l regreta pe Ceausescu desi n-au trait in anii 80. E o societate bolnava, un virus care a infectat aceasta tara frumoasa care nu mai poate fi vindecata.
    • 0 (6 voturi)    
      Boagiu nu e tot femeie? (Luni, 6 februarie 2012, 10:33)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Mockito

      Or fi unii care vor sa o trimita si pe ea la cratita, dar sunt incomparabil mai putini decat in cazul Udrea. Hai sa nu denaturam situatia. Nu misoginismul urla importiva lui Udrea. Nu e o biata victima a conspiratiei masculine. Cum ar putea? Doar pe barbati i-a exploatat cu succes pentru a ajunge unde e.
  • +17 (31 voturi)    
    protest (Luni, 6 februarie 2012, 4:25)

    Spartacus [anonim]

    Jenant articol Dle Tapalaga. Ati intrat in corul fripturistilor de la Antena 3 si iRealitatea precum si Romania TV. V-am apreciat pana la un moment dat, chiar am cumparat si cartea Dv-stra oferita prin internet -care m-a uns la suflet. Acum, dezamagire pentru modul pesimist in care v-ati convertit. Credeti ca nu sunt destui critici ai guvernarii actuale care manipuleaza in mod ordinar populatia? Mai era nevoie de inca unul?
  • +15 (33 voturi)    
    Domnule Tapalaga esti o dezamagire (Luni, 6 februarie 2012, 5:36)

    ddoina [utilizator]

    Un articol execrabil.
    • +14 (16 voturi)    
      Exact! (Luni, 6 februarie 2012, 9:47)

      Anca [anonim] i-a raspuns lui ddoina

      Din acest articol rezulta si ca sunteti cam impulsiv. Pare un fel de copy-paste de pe la Antena 3, fara argumente si doar un perdaf care ricoseaza in mai multe directii. Ce-aveti cu dl Boc si cu d-na Udrea? Incearca fiecare, atat cat poate, sa isi faca treaba. Macar sa incerce toti politicienii sa isi faca treaba precum o fac ei, am fi departe. Daca maine ar incepe atacuri pe la Antene si asupra dvs. asa ar trebui sa reactionam si noi, cititorii? Sa spunem ca ne-am saturat de dvs.? Nu cred. Sper sa nu apuc vreodata sa cred acest lucru.
  • +10 (24 voturi)    
    Comentariul meu la articolul tau (Luni, 6 februarie 2012, 5:42)

    rafaila [anonim]

    Dane, bre, astea sunt fleacuri. Te-au ciuruit. In rest, oboseala despre care vorbesti s-a numarat recent in recensamintul populatiei acelei tari. O parere personala, in neoboseala acestei oboseli despre care vorbesti, poti spune ceva de genul 'm-am saturat de acest presedinte care etc', dar - si comentariile celorlati cititori par a sesiza acest lucru - tu spui 'm-am saturat de un presedinte care'... Un presedinte? Vezi, bre? Nu-i nimic, un fleac, te-au ciuruit... Citeste-o la cald. E de bine.
  • -14 (26 voturi)    
    Felicitări! (Luni, 6 februarie 2012, 6:04)

    TK9 [utilizator]

    Eu nu reuşesc deloc să înţeleg de ce a promovat-o, de ce o ţine în braţe şi de ce e acolo unde e în loc să vîndă flori sau seminţe într-o piaţă. Aceeaşi problemă cu Igaş, Boagiu, Anastase şi încă prea mulţi alţii.

    Băsescu va trebui să plăteasca pentru toate astea şi sper să o păţească rău de tot, pentru că explicaţiile nu cred că mai interesează pe cineva. De unde, odată, aveam o vagă simpatie pentru el, acum nu m-ar emoţiona nici cît negru sub unghie să îl văd pe youtube cu băţul în fund ca pe Gaddafi, sau beneficiind de un proces ca acela al lui Ceauşescu.
  • +14 (26 voturi)    
    Dan (Luni, 6 februarie 2012, 6:45)

    radu [anonim]

    Esti intr-o grava eroare !Ai sa vezi ,cu timpul ce fel de animale sunt cei ce azi isi clameaza venirea la putere !Si,in acest sena : succes !
    • -3 (5 voturi)    
      corect (Luni, 6 februarie 2012, 8:40)

      george [anonim] i-a raspuns lui radu

      unde zice ca cei care isi clameaza venirea la puterea sunt sfinti ?

      Stiu toti (cu capul pe umeri si creier nespalat) ce la poate capul sau mai bine zis ce nu le poate, insa aici se discuta de astia de acum si mai ales cum zice Dan de ...ea :)
  • -7 (23 voturi)    
    da (Luni, 6 februarie 2012, 7:05)

    adi [anonim]

    Un articol excelent, scris cu obida de cineva care a crezut....
    Sa salutam schimbarea, care va veni fie ca doresc 'inaltimile lor', fie ca nu doresc.
    Veau sa vad oameni cu scoala, cu bun simt, politicosi si competenti la conducerea tarii.
  • +12 (14 voturi)    
    Dle Tapalaga, (Luni, 6 februarie 2012, 7:13)

    gelu [anonim]

    Nu credeti ca ar fi mai bine sa luati niste declaratii ale lui Nastase si Voiculescu si sa le cititi ?!
    Daca inca sunteti in ceatza, cred ca va veti lumina.
    Voiculescu a spus-o foarte clar, vrea sa-l demita pe Basescu ! Nu conteaza daca are motive sau nu, nu conteaza ca toate tarile europene sunt in criza, nu conteaza ca poate intram si noi in groapa.
    Si Felix, care are experienta in domeniu, ajutat si de prietenul Vantu, a inceput prin toate mijloacele care-i stau la indemana sa dezinformeze si sa destabilizeze. Vad ca a inceput sa prinda scenariul, daca si un om de la care am anumite pretentii vorbeste asa....
    Guvernul trebuie sa plece din cauza manifestatiilor !
    Care manifestanti ?! Cativa pensionari militari, revolutionarii lui Ilici, cativa platiti si membrii USL ?!
    Din cauza lor trebuie sa plece guvernul ?!
    Vis-a vis de dna Udrea, n-am vazut nici o analiza a activitatii ei, am vazut numai afirmatii fara suport, de genul celor de pe televiziunile sus-numitilor.
    Incercati sa faceti analize serioase, daca tot le publicati....
  • -6 (8 voturi)    
    Domnule Tapalaga (Luni, 6 februarie 2012, 7:46)

    albescu [anonim]

    Cand veti reusi sa intelegeti ca o tara cu un presedinte care alege el in locul altora este o tara caracterizata pin regim dictatorial, poate atunci veti face distinctia intre masuri si modul lor de aplicare. Noi jucam un mewci de fotbaql in care arbitru este al 12 lea jucator al echipei de la putere care are cele mai bune conditii. Bineinteles, cele mai bune conditii de manipulare, caci daca juca cinstit traiam mai bine astazi...
  • +14 (16 voturi)    
    Argumente aveti ? (Luni, 6 februarie 2012, 7:47)

    Violeta [anonim]

    De data aceasta nu sunt de acord cu dvs., d-le Tapalaga. De ce ar trebui sa-l schimbe pe Boc ? Pentru ca asa cere masa manipulata ordinar de televiziuni si politicieni de mana a treia ? Masa care incuraja minerii sa bata manifestantii din Piata Universitatii si-i aplauda frenetic in iunie '90 strigand cu voiosie : noi municm nu gandim ? Pai cum a evoluat acea masa ? Cea mai mare parte din ei s-au pensionat, unii la termen dar cei mai multi cu sfanta spaga au cumparat boli inchipuite si...mor de foame prin blocuri desi aveau case batranesi si ceva pamant, macar un hectar acolo, in colturile de tara de unde au venit, si puteau trai chiar binisor daca nu crapau de lene. Sau, daca sunt oraseni, sa va povestesc de cosmarul prin care am trecut acum cand aveam nevoie de o femeie la copil ? Nu voiam decat o mamaie curata care sa-l plimbe pana in parc doua ceasuri si sa-l hraneasca de doua ori...Stiti ca o femeie care face curat cere 80-100 de lei ? Indraznesc sa spun ca daca ar vrea sa tina furtunul aspiratorului, sa apese pe butonul unei masini de spalat si sa faca marele efort de a plimaba o carpa de praf pe niste rafturi nu s-ar mai plange de foame. Si exemplele pot continua... Dar asta e gloata. De 20 de ani primeste fara sa merite...de ce n-ar primi in continuare ?
    Despre opozitie ce sa zic ? Daca n-ar fi intrat in politica crapau si astia de foame, caci nu sunt in stare sa faca altceva. Exemplu ? Vezi Ponta & Sova& Antonescu... Carte sigur nu stiu, daca absolventi de drept fiind si avand in prajma cohorte de juristi au crezut ca pot schimba seful senatului pe sest, cand se duc pdl-istii la toaleta...

    Prin urmare, nu cedati gloatei, si isteriei televizate si va rog argumentati cererea dvs de demisie a oricui.
  • +13 (15 voturi)    
    oboseala dlui Tapalaga (Luni, 6 februarie 2012, 8:11)

    Ana [anonim]

    asta e diferenta intre d/voastra si dna Udrea. Dansa nu oboseste, e cel mai muncitor ministru si a dezvoltat turismul romanesc asa cum n-a facut-o nimeni altcineva inaintea ei. Asta vara litoralul romanesc a fost plin, Bucovina full, iar acum in Poiana Brasov nu gasesti un loc de cazare. In plina criza! Astea-s FAPTE, dle Tapalaga!
    Ati obosit doar stand pe margine si comentand, dar daca ati fi in locul lui dlui Boc sau al doamnei Udrea si-ati avea de luptat cu mentalitati, cu criza, cu presa, cu nemultumitii samd, cum ar fi? Chiar nu fac nimic bun acesti ministri care, in timpul unei crize foarte dure, au asigurat salarii, pensii si linistea tarii?!
    Am si eu nemultumirile mele, dar nu Boc ma fura la cantar, nu Udrea imi refuza un serviciu medical daca nu-i dau spaga, ci concetatenii mei. Haideti sa ne mai uitam putin si in oglinda, nu numai la televizor!
    As fi dorit ca dna Udrea sa candideze la Primaria Capitalei si sa demonstreze ca, in momentul de fata, e nevoie de mai multe femei in varful politicii romanesti. Ele nu obosesc asa usor!.
  • +13 (15 voturi)    
    un argument, ceva? (Luni, 6 februarie 2012, 8:21)

    catelu [utilizator]

    Am inteles ca nu va place madam Udrea. Nici mie, sincer sa fiu, nu e genul meu de femeie. Dar nu e chiar cel mai prost ministru (vezi Borbeli) si nici n-a facut vreo gafa de proportii in calitate de ministru.
    Pai si atunci de ce sa plece tot guvernul din cauza ei?
    V-ar placea mai mult o Rodica Stanoiu ministru la justitie si Ponta prim ministru?
    Din pacate cam asa arata alternativa, pana se naste vreun Adenauer si pe meleagurile noastre.
    • -3 (3 voturi)    
      Tanti cu frunza (Luni, 6 februarie 2012, 10:19)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui catelu

      Pai Frunză aia ce e daca nu o gafa? Si ce realizări a avut madam, in afara de a ii poci voit numele lui Orban?
  • -6 (6 voturi)    
    asa e toata guvernarea portocalie... (Luni, 6 februarie 2012, 8:29)

    lili [anonim]

    Dna Udrea este simbolul, este cea mai vizibila !!
    In rest, toti sunt la fel de corupti, analfabeti sau scoliti pe seara pe la varsta de 30 si muuulti ani pe diplome cumparate la Spiru Hret sau Dimitrie Cantemir si mai ales toti absolut toti fara nici un pic de grija pentru cei care i-au votat.
    Si mai ales toti absolut toti de o ipocrizie pe care numai Traian Basescu le-o depaseste, lucru explicabil, el este seful lor!!1
    La nivel local, in judetul Covasna, la fel este, au numit o doamna de vreo 50 si ceva de ani fost muncitoare tipografa la ziarul portocaliu pana acum vreo 7-8 ani, au numit-o in toate functiile inalte de cand PD(L) e la guvernare, iar ea saracuta e dusa rau cu mintea needucata si neinstruita, dar a facut o facultate in anii trecuti, nici nu-i apare CVul pe nicaieri!!
    Puteti cauta muuult, este Dna Nogoita Angela, Directoare acum la APIA Covasna, a fost inainte pana anul trecut Directoare Adjuncta la Finantele Covasna, o muta PDistii peste tot de cativa ani de cand au intrat la guvernare, nu are CVul pe nicaieri desi ar trebui sa fie pe site-ul institutiei, nu are Declarartie de avere sau de interese, desi sotul ei este om de afaceri cu contracte cu statul(cu primariile locale din Covasna si din alte judete portocalii) !!
    Asa este peste tot, oamenii vad asta nu numai la nivel de Bucuresti, peste tot clientela portocalie este ca o caracatita plina de venin impotriva poporului roman, sunt corupti mai ceva ca PSDistii de care am sperat sa scapam cand in 2004 am votat Basescu si PD(L)..
    Am scapat de dracu' si am dat de tatsu', vorba romanului....
    Iar SFIDAREA pe care o arata intrega guvernare PDLista a lui Traian Basescu o vor plati, chestie de putin timp, dupa Traian Basescu PDLul se duce in istorie si atat.
  • +11 (13 voturi)    
    nu cred ca trebuie sa plece (Luni, 6 februarie 2012, 8:33)

    omoni [anonim]

    Mie mi-a aratat ca vrea sa faca treaba, ca e tenace si, intr-o lume a barbatilor laudati excesiv de cenusiile lor neveste, e foarte greu sa apari si frumoasa si mai desteapta decat multi barbati;.
    Si d-na Boagiu e tenace si face treaba si d-na Sulfina face treaba iar de d-na Vass imi place si mai mult; toate aceste femei stiu ce au de facut si fac fara sa le pese de atacurile nedemne din partea barbatilor mai ales dar si din partea unor femei invidioase.
    Eu as propune o remaniere din care sa rezulte un guvern format doar din femei harnice si tenace precum cele de mai sus. Nu obraznice ca Olguta Vasilescu sau tupeiste ca Norica Nicolai care, din rautate si invidie nu sunt in stare sa gandeasca pe termen lung si ar vota negativ acest guvern .
  • +12 (14 voturi)    
    Nu aveti dreptate domnule Tapalaga (Luni, 6 februarie 2012, 8:37)

    xpress [anonim]

    Nu cred ca aveti deloc dreptate domnule Tapalaga. De altfel se pot vedea si majoritatea comentariilor de pana acum la articolul dvs. Nu aduceti nici un fel de argument in favoarea pozitiei pe care o exprimati.
    Nu e suficient sa aveti dvs niste impresii sau presupuneri. E adevarat ca opozitia si foarte multi invidiosi fac galagie mare cu privire la doamna Udrea, dar pe de alta parte trebuie sa recunoasteti ca nu i se pot reprosa foarte multe lucruri in privinta activitatii profesionale. Eu sunt de parere ca in cazul unei remanieri Anca Boagiu, Elena Udrea, Sulfina Barbu si Daniel Funeriu nu trebuie in nici un caz schimbati. In ceeace priveste ambitia doamnei Udrea, mi se pare un lucru normal si laudabil pentru un politician.
  • -2 (6 voturi)    
    politicienii trebuie batuti, toti, fara alegere... (Luni, 6 februarie 2012, 8:39)

    Lucky [anonim]

    ca in bancul cu barbatul care intrebat de ce cand se duce acasa da, de fiecare data, nevestii o palma, a raspuns: Eu poate nu stiu de ce, dar ea stie...
    Poate in felul acesta vor intelege ca nu ei sunt stapanii acestei tari, ci poporul ei!
  • -5 (5 voturi)    
    Cate un Guvern pe rand! (Luni, 6 februarie 2012, 8:41)

    Xiel [anonim]

    Deci Basescu a ales intre Udrea si tara...aceasta este concluzia trasa de Dan. Boc joaca rolul nebunului ce trebuie sacrificat - cand, cum etc. vom vedea...insa regina, acesta Doamna pare a avea aceeasi imagine in ochii presedintelui. Mai mult, ea a dovedit ca are o pofta de putere incredibila si vinovati sunt toti din PDL (si nu numai) care i-au cantat ode si au ridicat-o in slavi. Nimic nou sub soare - in fond de acolo le vin banii pentru judet - sunt curios cate parcuri, sali de sport si alte investitii "strategice" in acest vremuri grele au fost facute cu fondurile MDRT.
    Se spune ca atunci cand D-zeu vrea sa piarda pe cineva, mai intai ii ia mintile - ei bine eu sper ca Basescu sa renunte la Boc si sa o propuna premier pe Udrea. Macar asa poate intelegem de ce ne lovim din nou de o Elena.
  • +11 (13 voturi)    
    Din 2 rele pe care il alegem? (Luni, 6 februarie 2012, 8:44)

    Armand [anonim]

    Bine bine il inlocuiesti pe Boc dar cu cine??sau faci alegeri anticipate dar cine vine in loc si mai ales ce va face???
    Il apreciez pe Emil Boc pentru ca a avut curajul sa ia masuri nepopulare care se vede ca fac mult rau partidului...asta pentru a asigura stabilitatea Romaniei.
    Fie ca ne convine sau nu masurile pe care le-au luat au fost benefice pentru Romania, iar daca a facut un lucru sureros dar bun cred ca merita putina apreciere.
    Imi pare rau sa vad atata ura in presa la adresa lui, sincer nu merita.Cei care ii doresc plecarea sa isi asume responsabilitatea celor care vor veni, pentru ca inevitabil in conditiile date vor ajunge la putere Ponta si Antonescu.
    Nu as dau raul de acum pe alt rau, care nu imi pare mai deloc mai mic decat cel pe care il traim.
  • -4 (6 voturi)    
    hehe (Luni, 6 februarie 2012, 8:50)

    kayser soze [anonim]

    se scufunda corabia...
  • +11 (13 voturi)    
    micutul (Luni, 6 februarie 2012, 8:52)

    dorel [anonim]

    domnule tapalaga, o sa plangem dupa micutul, mai vorbim peste ceva ani, a fost cel mai bun prim ministru din cei 9 care a avut romania dupa lovitura de stat din '89, trebuie sa-i multimim ca nu a dus tara in haos economic, si a luat masurile de austeritate si de reforma, care trebuia luate demult, poate chiar de 20 de ani, in legatura cu doamna, moare de ciuda usl, ca gestioneaza o mare parte din buget si mai spune unele lucruri in numele marinarului
  • -4 (4 voturi)    
    asa o fi................... (Luni, 6 februarie 2012, 9:07)

    danutza [anonim]

    dane, oare de ce femeile platesc mai mult?
    oare de ce femeile ,uneori trebuie sa munceasca dublu ca sa demonstreze ca se pot aseza la acc masa cu barbatii?
    nu ma refer in acest caz, in general

    acum, trebuie sa recunosc ca ai cam avea dreptate

    un pas back, cum au facut candva berceanu,videanu, ar trebui si la aceasta garnitura
    eu calatoresc mult, in toata taarisoara noastra.....

    pentru binele ei politic, un pas , ca la ofsaid?
  • -3 (3 voturi)    
    INTERESUL NATIONAL (Luni, 6 februarie 2012, 9:09)

    STAN PATITU [anonim]

    Ai dreptate domnule ! Cand este vorba de interesul nationalnu vad de ce atatea fasoane !
  • +8 (10 voturi)    
    si pe cine ai pune in loc? (Luni, 6 februarie 2012, 9:22)

    Dnn [utilizator]

    spune domnule un nume!! dar spune-ne clar.. cine ar putea fi in locul lui boc??? cine????? numele asta trebuie sa aiba sustinere in parlament (sa fie politic!!) si sa fie putin sinucigas politic(ca mai sunt reforme de facut ce nu o sa placa populatiei) si desigur sa fie din sistem (un om dinafara sistemului ar avea nevoie de luni de zile pana sa se dumireasca). am uitat.. trebuie sa nu fie sluga presedintelui (nu stiu de ce asta ar fi gresit) dar nici sa nu se certe zilnic cu presedintele (vezi tariceanu).

    deci astept un nume..
  • +9 (11 voturi)    
    Astazi Tapalaga e cu Fratii Petreus ! (Luni, 6 februarie 2012, 9:23)

    martin [anonim]

    Am mai scris ca exista 2 Tapalaga:unul care scrie bine si unul care scrie invers. Astazi a scris cel de al doilea . Nu pot sa cred ca un om inteligent poate scrie in beneficiul Fratilor Petreus , Poanta si Crina. uitandu-l ca intotdeauna ca nume pe cel mititel, desi este His Master Voice al Papusarului Felix Voiculescu !
  • +15 (17 voturi)    
    Ati cedat ! (Luni, 6 februarie 2012, 9:25)

    shuly [utilizator]

    Domnule Tapalaga daca si pe dumneavoastra v-au rapus vuvuzelele de ati ajuns sa scrieti in felul acesta incepsa ma ingrijorez.Vreti sa plece Doamna Udrea pai atunci haideti sa mergem la minister si sa vedem de ce trebuie sa plece.Sa cautam cifre,fapte,greseli,furaciuni si apoi sa facem o analiza pertinenta a perioadei de ministeriat.
    La fel si cu Domnul Boc sa vedem de ce trebuie sa plece acum Guvernul Boc si sa vina un alt guvern care va bajbai cateva luni prin ministere in loc sa ii dam viteza maxima cu atragerea de fonduri europene,cu constructia de drumuri si autostrazi,de cai ferate,atragerea de investitii straine,consolidarea bugetara si fiscala,reforma diverselor companii de stat si a diverselor institutii si sisteme ale statului.
    De ce sa lece acum Domnul Funeru Inainte de a implementa clasa pregatitoare?Doar pentru a bulversa din nou pe profesori si elevi/DEunazi il laudati pentru faptul ca a taiat sursa sindicatelor mafiote.Credeti ca cine va veni va merge mai departe ?Si daca de atunci de ce sa plece?
    De ce sa plece doamna Boagiu tocmai acum cand s-au semnat contracte multe pentru autostrazi si mai sunt de semnat atatea si in plus trebuie urmarite mult mai strict lucrarile?Sa vina alt ministru care sa stea vreo trei luni sa vada despre ce este vorba cel putin?
    De ce sa plece domnul Orban acum cand tocmai a muncit sa puna pe picioare Ministerul fondurilor europene?De ce sa plece cand trebuie sa culegem roadele?De ce sa plece ministrul Predoiu acum cand trebuie implementate atatea lucruri noi in justitie?Sa vina altcineva care sa faca concesii si sa asteptam iarasi cativa ani?De ce sa plece acum domnul Diaconescu de la externe intr- o perioada dificila din punct de vedere dipomatic si in momentul in care Romania poate juca un rol important in Europa si in zona Marii Negre?ETC.
    Da Domnule Tapalaga si eu m-am saturat de cei care urla JOS,JOS,JOS fara sa aiba solutii si fara sa se bazeze pe lucruri concrete.
    Va trebuie un pic de deconectare de la vuvuzele!
  • +9 (11 voturi)    
    O intrebare legitima... (Luni, 6 februarie 2012, 9:33)

    Rescatorul/Judex [anonim]

    Domnule Tapalaga, imi plac analizele dvs. Sunt scurte, la obiect si pline de substanta si, de ce nu, intelepciune. In privinta acestei analize, sunt partial de acord cu dvs. Poate "Doamna" era mai bine sa stea mai deoparte,.... pentru binele tuturor, desi, sincer, nu am nimic sa-i reprosez si, tot sincer, cred ca este un politician bun si de perspectiva, in orice caz superioara lui Ponta si Antonescu. Intrebarea mea este: pleaca Boc, pleaca Udrea, pleaca Basescu, pleaca PDL. Si atunci, cine vine? Vine USL? Vin Ponta si Antonescu, doi circari de duzina? Vine Dan Diaconescu? Pe mainile cui lasam Romania? Pe cine alegem sa ne asigure viitorul? Ramanem o tara second hand, nemodernizata, necivilizata si la periferia Europei?
  • +14 (16 voturi)    
    Daca.... (Luni, 6 februarie 2012, 9:37)

    atoni [anonim]

    Daca ea nu ar fi fost blonda, daca ea ar fi fost batrana si cracanata, daca ea ar fi fost un el, n-ar mai fi atatea contestatii.
    Tapalaga, ceea ce ai facut cu articolul de fata se numeste atac la persoana! M-ai dezamagit si incep sa cred ca barbatii romani sunt toti misogini incorigibili. Cum dracu sa-mi educ eu fiicele sa traiasca intr-o societate ca asta?!

    Salutari din Italia!
    un barbat
  • +6 (8 voturi)    
    intangibilii (Luni, 6 februarie 2012, 9:41)

    soacra prostanacului. [anonim]

    Cu ce sunt mai buni ,, capabilii " ministri UDMR-isti , pe care nimeni nu-i critica ( nu stiu de ce ) ? Dupa cate vad , cei mai performanti ministri sunt la cultura , mediu si sanatate - se numesc ministri tabu !
  • +10 (12 voturi)    
    imi pare rau domnule Tapalaga (Luni, 6 februarie 2012, 9:43)

    marmarin [utilizator]

    Din acest articol am inteles ca nu va pasa de ceea ce face un om. Daca se gaseste o armata de nebuni care ,dupa cum stiti si-au propus sa distruga mediatic un ministru le tineti isonul fara sa va uitati la ceea ce a facut omul ala. Din asta deduc ca nu suteti deloc documentat. Nu-mi place aceasta doamna, dar a facut mult mai mult decat toti ministri turismului pana acum . Documentai-va putin ca nu este greu. Si mai are in derulare o gramada de proiecte care vor dispare odata cu ea. Pacat ca dati apa la moara celor care barfesc si nu au nimic comun cu realitatea.
  • +11 (13 voturi)    
    Sa ia piatra si sa dea cel........ (Luni, 6 februarie 2012, 9:48)

    Gheorghe Buhac [anonim]

    La orice m-am asteptat dar ca DT sa fie cel care va lua piatra si va da , nu m-am asteptat . In felul acesta demonstreaza ca este dambovitian , ca degeaba a fost pe afara , si ca nici barem nu a citit Biblia .
    Sa ne intelegem Ministrul Udrea a avut rezultate peste toti ministri de pana acum , desi cand a preluat si turismul toatra lumea ia sarit in cap , sunt multe de spus aici dar timpul le va recunoaste si chiar si presa .
    Femeea Udrea deranjeaza pentruca , badaranii vad in ea o femee usoara , dar pentru Dumnezeu trebuie sa-i omoram pe daltonisti ca vad verde in loc de rosu , sau sa lasam femeia sa fie femeie
    si sa-si poarte cu demnitate menirea pe care o are .
    Si Crin Antonescu a fost la turism ,desi cu plete , nu a facut nimic , mai tineti minte ?
    Si Aghaton zis si Dracula a fost la turism ...............
    Si Ridzi .......................................................
    A da , femeia trebuie tinuta la tigae , sa stea in spate sa spele , etc , etc , etc .......asa DT ?
    Nu m-am asteptat ca DT sa ridice o piatra din piata si sa arunce - l-o fi facut articolul asta mai barbat , mai jurnalist , sau a primit si el o fisa in gura , e problema lui . Pacat .......
    Daca n-ati inteles ca un jurnalist pe langa educatia necesara exprimarii trebuie sa aiba si tact atunci e grav .
    Gheorghe Buhac
    • -3 (5 voturi)    
      Nu zau! (Luni, 6 februarie 2012, 10:15)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe Buhac

      "Sa ne intelegem Ministrul Udrea a avut rezultate peste toti ministri de pana acum"
      Exemple?

      "si ca nici barem nu a citit Biblia ."
      Cucu-cucu;)!

      "Femeea Udrea deranjeaza pentruca , badaranii vad in ea o femee usoara , dar pentru Dumnezeu trebuie sa-i omoram pe daltonisti ca vad verde in loc de rosu , sau sa lasam femeia sa fie femeie
      si sa-si poarte cu demnitate menirea pe care o are ."
      Adică, are menirea sa fie femeie ușoară?:))

      "Femeea", "pentruca", "tigae" :))

      "Daca n-ati inteles ca un jurnalist pe langa educatia necesara exprimarii"
      Tare:)).
    • -2 (2 voturi)    
      ont (Luni, 6 februarie 2012, 10:37)

      turist [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe Buhac

      dna udrea este ministra dezvoltarii regionale, in primul si primul rand !
      a fost turista intr'un guvern anterior, si ca sa'i dea putere, au atarnat ce era mai important in romania, dezvoltarea regionala, ca anexa la turizm.

      si am avut udrea cea mare, spaima si adulatia, in acelasi timp, a primarilor si sefilor de judete.

      deci, mai draga, mai usor cu turismul, ca nu asta este prioritatea romanie.

      dna udrea trebuie judecata dupa numarul de comune si sate cu gaze, apa curente, uliti pietruite/asfaltate, canalizare. cate imm-uri au aparut in mediul rural, unde lumea n'are alta solutie decat ajutoarele sociale.
      tzaranu nu dispune nici de pamant suficient, pentru a deveni fermier, nici utilajele necesare.
      ministerul dezvoltarii rurale trebuia, impreuna cu ministerul agriculturii sa aiva programe de desvoltarea agriculturii in ferme mici, de familie.

      in judetul teleorman, sunt trei latifundiari, mari: dragnea, niculaie si prefectul care este.
      cumpara tot pamantul care este de vanzare si arendeaza, pe grau sau bani putini, lotisoarele amaratilor de tzarani, care, oricum nu au cu ce le lucra..

      mai sunt niste arendasi amarati, cu utilaje invechite.
      banii merg cu dedicatie, in fermele lui dragnea, niculaie, unde vezi utilaje mari, moderne.

      cam asta este cu ministerul si ministra...turismului !
      partii de schi, bazine olimpice, hoteluri si frunza !
      asta este cu ce se lauda ministerul dezvoltarii regionale !
  • +4 (4 voturi)    
    politica (Luni, 6 februarie 2012, 9:49)

    gabriel [anonim]

    Articolul lui Dan Tapalaga poate sa placa sau sa nu placa, dupa cum fiecare dintre noi are diverse afinitati - politice sau pur si simplu personale. Cred insa ca articolul este reflectia unei probleme mult mai mari pe care cu totii o avem: politica romaneasca este mai degraba o adunatura de interese personale, o cardasie de persoane care actioneaza precum o armata de ocupatie: acumuleaza cat mai mult intr-un timp cat mai scurt, stiind ca vin alegerile si vor trebui sa plece. Sau supara pe cineva mai tare din haita si vor trebui oricum sa plece. Problema este ca problemele lor, ale politicienilor, nu sunt aceleasi cu problemele noastre - deci nu avem cum a astepta rezolvare din acea parte. Nici anarhie nu putem sa ne dorim. Alegeri anticipate? No way - asta s-ar justifica daca ar exista alternativa, ceea ce eu unul nu vad in acest moment. Singura solutie este o primenire profunda a clasei politice - dar aici ei sunt in avantaj, preaputini de pe partea aceasta a societatii (nepolitica) este dispusa sa isi asume riscurile implicarii. Sau poate ma insel?
    • +4 (6 voturi)    
      Solutii? (Luni, 6 februarie 2012, 10:05)

      atoni [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      Din mesajul dumneavoastra si din articolul lui Tapalaga imi rezulta un lucru: noua clasa politica nu trebuie sa includa femei blonde si barbati mici de statura!
      Vrem o noua clasa politica, dar clasa asta nu este oare tot rodul societatii noastre? O vrem buna dar noi suntem buni?
    • +1 (3 voturi)    
      cameleonii (Luni, 6 februarie 2012, 10:34)

      omoni [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      La fel si presa scrisa sau nu, e plina de interese si cei mai multi sunt oameni fara vointa , slabi care cedeaza , li se face frica cand merg impotriva curentului, care, de data asta, este un curent toxic.
      E a doua oara cand ma dezamagiti; baleiati de la o extrema la alta cameleonic. precum Badin. Tot din frica, nu din principii; vezi, de aia pot astia sa puna haturile pe voi, nu aveti principii solide si nu veti avea atata timp cat nu va fi stabilitate si o siguranta a zilei de maine; asta vor sa strice acum, bruma de stabilitate si speranta in mai bine momindu-va exact cu acea speranta pe care v-o descriu ca fiind mai apropiata, de maine chiar si atunci omul credul si plin de frustrari cedeaza, vrea si el azi si nu maine sa se realizeze speranta de mai bine. Ce aduc ei si guvernul actiual nu da? Promisiuni; nu au nici un plan de salvare, de redresare, nimic dar promit si denigreaza; in gasca asta vreti sa intrati? Apoi sa ii laudati cat de bine s-au imprumutat ei si ce pomeni din banii nostrii au facut?
  • -5 (7 voturi)    
    bun articolul, in sfrasit se spun lucruri pe nume (Luni, 6 februarie 2012, 10:00)

    mihail [anonim]

    ...si observ ca aripa Oprea-Udrea din PDL(!!!) s-a mobilizat exemplar si aici, deh, interse neicusorule...
  • -2 (4 voturi)    
    dece nu, EL ?! (Luni, 6 februarie 2012, 10:03)

    ginel de iarna grea [anonim]

    sa se intruneasca partidele si societatea civila si sa cada de acord pentru reforma la varf, a statului.
    ar fi momentul.
    neincrederea generala in clasa politica anuala, o justifica.

    un presedinte interimar, blaga care este, si un guvern interimar, tehnocrat, apolitic.
    dizolvarea parlamentului si alegeri anticipate pentru o adunare constituanta, formata dintr'o singura camera, care sa redeseneze o constitutie noua, de la cap la coada, in care sa se defineasca, clar, locul si rolul presedintelui, structura si rolul palavramentului si locul si rolul guvernului, al justitiei, precum si a relatiilor si legaturilor intre puterile in stat.
    deasemeni, introducerea democratiei directe, adica a referendumului inainte de elaborarea legilor fundamentale.
    primul referendum sa fie referitor la forma de stat: monarhie sau republica/ce fel de republica-pezidentiala, parlamentara.

    alegeri comasate la o data stabila, fixa, de preferinta prin oct-nov, zi lucratoare, sa nu fie lumea la munte la manele si gratare. poate fi marti, miercuri sau joi, ultima saptamana a lui oct sau prima din nov.
    atunci sa se aleaga toti, intr'o miscare, prin vot direct, simplu. buletinele de vot sa aiba si posibilitatea votului alb, negativ.
    presedintele sa fie ales pentru aceiasi perioada ca toti ceilalti alesi, si in acelasi timp.

    sa fie un post de ministru pentru legatura guvernului cu parlamentul si cu poporul, ales, tot prin vot direct. sa fie trimisul poporului in guvern. din societatea civila.

    caci, daca se schimba boc cu ponta, sau cu blaga, sau cu udrea si se mai rotesc cadrele de partid, pentru ultimul furtisag, n'am facut nimic.

    si ca o ultima remarca, dl. tapalaga e pe urmele lui boc cu mult inainte, decat recunoaste in articol.
    are un dinte antiboc. :-)
  • -3 (3 voturi)    
    ipocrizia Dnei Udrea.... (Luni, 6 februarie 2012, 10:12)

    costica [anonim]

    Am vazut aseara o parte din emisiune, a mintit fara sa clipeasca, a intrebat-o realizatoarea cate locuri de munca a creat PDL in anii astia si a raspuns vorbind la viitor despre un Program care va face si va drege!!
    Cand realizatoarea i-a atras atentia: Vorbiti la viitor!, cate ati creat asta este intrebarea, Dna Udrea a raspuns ca faptul ca au platit o parte din arierate inseamna ca PDL a creat locuri de munca, altfel oamenii din acele firme ar fi ajuns someri!!!!
    Dan Tapalga are dreptate, Dna Udrea face mai mult rau PDLului decat incompetentulBoc care a nenorocit o tara intreaga.
    Basescu oricum a creat un partid dupa chipul si asemanarea lui, am citit zielele trecute un articol in Evenimetul zilei scris de portocaliul Mircea Marian, care-si amintea de Boc cand era in opozitie, un om politic care avea pricipii, care se lupta cu opozitia PSDista si era apreciat de presa.
    Nici el nu intelegea cum de s-a schimbat asa Boc de cand e la guvernare, nici urma din acel Boc care milita pentru ca opozitia(atunci era-n opozitie PDul lui !!) sa fie bagata in seama de PSDul aflat la guvernare!
    Asa s-a intamplat cu tot PD(L)ul in care Traian Basescu ne-a chemat in 2004 sa avem incredere, promitandu-ne ca PD(L) este "altceva" decat PSDul corupt!!
    Si l-am crezut si i-am votat.
    Azi, PDL si toti PDListii lui sunt mai rai si mai corupti decat PSDul, ce averi au astia in cativa ani, nici gand sa-i mai egaleze careva, au furat cat au putut, nici DNA, nici procurorii Codrutei Kovesi nu se baga in coruptia generalizata portocalie!!
    Scapam de ei, mult nu mai e, dupa ce Traian Basescu se va retrage(el e oricum terminat politic) nu o sa mai auzim de PDL, ma indoiesc eu ca Roberta si Udrea vor resuscita PDL.
  • +8 (10 voturi)    
    Scuze (Luni, 6 februarie 2012, 10:34)

    Jeu [utilizator]

    Dupa sapuneala sincera de la forumisti onesti si nu postaci de partid (se vede asta dupa calitatea comentariilor si diversitatea lor) cred ca ar trebui sa va cereti scuze pentru scrierea acestui articol sau mai bine pentru d-voastra sa aduceti si niste argumente in sprijinul afirmatiilor impotriva Elenei Udrea. Poate femeia asta a dus turismul in jos si noi nu stim, poate a dat fonduri europene firmelor apropiate lui Cocos si neamurilor lui sau ai ei. Sincer m-ar bucura o astfel de ancheta care sa demonstreze ca Udrea este rea si trebuie de indata inlaturata, nu ca as avea ceva cu femeia dar asta ar demonstra ca poate exista si presa de calitate care cheltuie bani si timp pentru a arata nereguli care ne afecteaza la buzunar. Ce vad in schimb in presa romaneasca: numai analisti de toate felurile care isi dau si ei cu parerea despre toate stand comod in fotoliul de acasa si preluand de pe internet fara o cercetare cat de cat toate prostiile pe care le debiteaza te miri cine. Adica o gramada de Monica Tatoiu, cel mai celebru analist universal. Basta mister Tapalaga.
  • +7 (9 voturi)    
    Prea putine lucruri s-au schimbat la poporul asta (Luni, 6 februarie 2012, 10:41)

    deno [anonim]

    Izmenele, catrinta si opincile au fost inlocuite de blugi si papuci de firma dar mentalitatea nu a fost schimbata deloc.

    Elena Udrea are noroc ca traieste in sec XXI ca altfel ar fi fost linsata deja de o gloata democratica. De ce? Pentru ca tembeliziunile sunt non stop ca fura. Ce fura? Stiu ei ceva si nu ne spun? Daca chiar ar fi "furat" nu avea deja cercetata ca si infractorilor din PDL urmand sa-i fie colga de palier cu Nastase si Vantu?

    De ce nu ne spune Pota si Antonescu ce a furat Udrea si dupa aia sa mearga la politie si sa spuna si acolo ce a furat.

    De ce nu se duc? Simplu, nu-i intereseaza. Blonda e doar buna de tap ispasitor si functioneaza ca un paratrasnet pentru ura irationala a romanului de rand.

    Majoritatea barbatilor din Romania nu suporta idea ca o femeie ar putea conduce chiar si un minister chiar daca ar fi mai calificata decat Basescu sau Boc.(Ponta si Antonescu nici nu intra la categoria asta). In schimb majoritatea femeilor din Romania nici nu-si pun problema ca o femeie sa aiba rolul de lider pentru ca, din nou majoriteatea, nici nu-si pun problema ca ele ar putea face asa ceva.

    Pe deasupra Udrea arata bine. Inca un punct in minus pentru o femeie care vrea sa fie lider in Romania.

    Opinia romanului de rand arata cam asa: vrajitoarea trebuie arsa si daca nu se poate macar trimisa inapoi la bucatarie.
  • +4 (8 voturi)    
    Hai ca-i tare! (Luni, 6 februarie 2012, 10:46)

    Pascu [anonim]

    Cum adica o tara sta in loc pentru un om numit "blonda"? Vi se pare ca cumva ca nu sa baga carne la alimentara pentru ca Base sta in brate cu blonda, vi se pare ca s-au oprit avioanele si trenurile, ca de aceea nu se mai fac ore in scoli, ca suntem obligati de "dictator" sa-i ducem flori zilnic sau sa-i inchinam ode? Nu stimabile, nu suntem in Corea de Nord iar acest articol il deplang sincer si nu pus de cineva. Poate stiti mai multe si nu aveti curaj sa spuneti? Dar in acest caz aveti o problema cu meseria. Ca va fi Udrea sau nu la MDT tot 2/3 din buget va gestiona pentru ca sunt bani europeni. Incerc sa gasesc argumente la aceasta iesire viscerala si nu gasesc. Stiu ca Blaga ar face-o jumari dar Blaga este un produs politic expirat caci buldogii nu mai plac acestei generatii. El este bun la organizare dar pe sticla, vorba lui Petrica arata ca Dracu.....
  • +7 (9 voturi)    
    LUI GINELICA SI TAPALADICA (Luni, 6 februarie 2012, 10:46)

    zoe [anonim]

    cata reforma ati vazut de la base nu mai vedeti nici in 30 ani de acum incolo ! Nu am vazut in Piata si nici in criticile opozitiei nimic din ce ma nemultumeste pe mine (declaratii de avere si pentru liderii de sindicat si ong-uri si magistrati, avansarea sau retrogradarea procurorilor in functie de soliditatea dosarelor si nu de numarul lor , interventia cna cu amenzi pentru televiziunile care manipuleaza cetatenii sau exploateaza oameni cu afectiuni psihice , cresterea rolului ANI,plata despagubirilor CEDO de catre magistrati -sau prin o asigurare profesionala a acestora-si nu de Romania , adica de mine etc,etc.)Cat despre Udrea dle Tapalaga , uite ca mata nici nu-i scrii numele asa ca ar putea sa-ti spuna :"Liftul dle Tapalaga"Adica,daca n-ati inteles cred ca dna Udrea este mult peste multi barbati din parlament iar faptul ca pe unii i-a umilit public nu se poate ierta ,nu-i asa , ca nu poate o femeie sa fie mai desteapta decat multi barbati !
  • -1 (5 voturi)    
    Gata cu oboseala (Luni, 6 februarie 2012, 11:00)

    Marv [anonim]

    S-a rema(n)iat singur ... ca doara vrea sa ramana prezident de partid, nu sa-l execute tovarasii ...ce sa mai faca in Cluj ?!
  • +1 (3 voturi)    
    wasp nest (Luni, 6 februarie 2012, 11:26)

    Vlad C [anonim]

    Si uite cum a starnit Tapalaga cuibul de viespi :)

    As rezuma asa reactia mea initiala la articol: "not sure if troll or just misogynistic".
  • +3 (3 voturi)    
    eroare... (Luni, 6 februarie 2012, 11:30)

    todor [anonim]

    Cred ca multi nu au inteles mesajul lui Tapalaga, care e mai nuantat: el spune ca imaginea care s-a creat in jurul dnei Udrea e aceea, nu neaparat si realitatea. Iar in politica imaginea conteaza, creaza consecinte.
    Dar care si el in capcana dezinformarii la un punct -- cica, Udrea controleaza un sfert din bugetul Romaniei? Care domnule, de unde si pana unde, ia arata-ne socoteala.
    Aici Tapalaga face greseala celor 50% studenti lenesi si 90% ziaristi romani (succesiune fireasca) care cred ca toate fondurile UE sunt la Min Dezvoltarii. Nu, doar 1 program din 7 este la Min Dezv, nemaivorbind de restul bugetului tarii, cu pensii, sanatate si tot.
    In relitate poate sa fie pe la un 5-6%, procent normal in tarile UE.
  • -2 (2 voturi)    
    Nu stiu ... (Luni, 6 februarie 2012, 11:30)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... de unde au tras predecesorii mei in comentat concluzia ca este vorba despre doamna Udrea in articol. Eu cred ca este vorba despre Mioara Mantale sau maxim Sulfina Barbu ...
  • +3 (3 voturi)    
    Si daca nu e Udrea (Luni, 6 februarie 2012, 11:33)

    adi [anonim]

    Eu tot n-am inteles. Sunteti siguri ca despre Udrea vorbeste Tapalaga? Ca in primul raspuns la un comentariu al articolului o lauda cu ce a facut ca si ministru al turismului. Poate e o metafora si o sa ne spuna zilele urmatoare. Prin EA s-o fi referind la Criza sau la Reforma Statului, sau la Coruptie. Ca Tapalaga are asa uneori formulari din astea metaforice chiar daca pragmatisul lui e ceea ce ma face sa-i citesc articolele cu fidelitate.
  • +8 (8 voturi)    
    Tineti minte D-le Tapalaga, (Luni, 6 februarie 2012, 11:50)

    Nenea Iancu [utilizator]

    va apreciez articolele dovada faptul ca va citesc. Dar tineti minte ce va spun, o sa-i plangeti pe amandoi. Si pe Boc si pe Basescu. Nu ca ar fi ei geniile de care tara are nevoie, dar fiindca pur si simplu tara asta, cu actuala clasa politica, nu are alternativa mai buna.
  • -2 (2 voturi)    
    Aproape imposibil (Luni, 6 februarie 2012, 12:08)

    aura [anonim]

    "Doamna" e foarte valoroasa pentru jocul politic transpartinic. Dinsa face jonctiunea intre foste structuri de putere subterane si noile structuri "democratice". Nu are influenta doar in PDL, ci si in celelalte partide.
    Nu m-as mira sa o vedem intr-o functie de decizie si intr-un viitor guvern USL.
  • +8 (8 voturi)    
    Genial (Luni, 6 februarie 2012, 12:47)

    Bogdan [anonim]

    Ati prevazut ca Boc va demisiona. Adica pe intelesul nostru ca e mai bine cu imaginea decat cu fapta. Daca am scapat de situatia Greciei (ce ar fi spus stimabilii ce se "manifesta" atat de vehement daca s-ar fi impus masuri atat de drastice ?) e ca unii au preferat sa ia masurile ce trebuiau luate (si azi le ia toata Europa) decat sa castige capital politic. Penibil circul din parlament al unui fost prim ministru, mai preocupat de amante decat de economie, si care ne-a adus , intr-o perioda linistita si cu crestere, la marginea prapastiei. Penibil cum ziaristii se aliniaza la corul celor ce vor demisia (si aducerea unor incompetenti la conducere - personal il doresc pe Dan Diaconescu cu ministrii lui sa vina cat mai rapid pentru a ne da adevarata lectie de "competenta"). Si la ei e mai buna audienta decat adevarul. Si cum prostii domina mereu o populatie prin numarul lor e clar unde merge presa. Penibil domnule Tapalaga, mai ales ca la un moment dat v-am suspectat de inteligenta si obiectivitate. DD ar trebui sa va rezerve un minister.
  • -1 (1 vot)    
    Mai , oameni buni (Luni, 6 februarie 2012, 14:58)

    meme [anonim]

    Voi chiar nu stiti nimic de contractele sotului doamnei Udrea cu statul , contracte obtinute prin atribuire directa , nu prin licitatie ? Documentati-va in arhiva revistei Kamikaze. Eu nu-mi inchipui ca luxoasele toalete ,de la firme renumite , pe care le poarta in mod absolut nepotrivit cu functia pe care o are, si le-ar fi cumparat din salariul de ministru. De asemenea , nu cred ca dl. Cocos nu a mai semnat contracte cu statul de cind este d-na Udrea ministru. Nu m-as repezi prea tare sa-i iau apararea d-nei Udrea. Altfel , sint chiar un admirator al guvernarii Boc si al bunei colaborari cu presedintele.
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 6 februarie 2012, 15:38)

    [anonim]

  • -1 (1 vot)    
    comentariu (Luni, 6 februarie 2012, 17:42)

    Kiril [anonim]

    Foarte tare! Rar mi-a fost dat sa vad atata solidaritate fata de un om politic. Am citit, este adevarat, in diagonala cele 131 de comentarii la articolul de fata. N-am nimic cu doamna Udrea. Chiar o cunosc. Este un om normal, mult mai normal decat se poarta ca persoana publica. Dar un om comun. N-are absolut nimic remarcabil. Poate ca femeie da! Asta-i alta discutie. N-o cunosc sub aceasta forma. De unde acest impresionat val de simpatie? Chiar toti sunt o grupare de aplaudaci platiti? Chiar nurii ei sunt atat de puternici? Mi-am exprimat doar uimirea.
    Domnule Tapalaga, ne-am cunoscut la lansarea unei carti la Penitenciarul Rahova, acum cativa ani, v-a trebuit atat de mult sa intelegeti ca Regimul Basescu este o calamitate pentru Romania? Niciodata nu-i prea tarziu. In ianuarie scriati un articol prin care va manifestati uimirile fata de manifestatiile publice impotriva Regimului. Sesisazi, pe buna dreptate ca acolo ceva nu este in ordine. Si asa este. Iata doua intamplari care ne arata ca Romania in care traim are probleme de identitate. Nu-i in ordine!
  • -1 (1 vot)    
    Tapalaga are dreptate... (Luni, 6 februarie 2012, 18:35)

    costica [anonim]

    aseara dna Udrea spunea ca ei PDListii cunosteau situatia grea a romanilor, ca ei inteleg bine asta..
    Pai, dna Udrea avea aseara pe ea haine de vreo 15 000 Euro, cum sa inteleaga ea situatia aia grea a romanilor cand ea nu vorbeste decat despre Vuittoane si alte farafastacuri de mii de Euro, ca si juna pezidentiala !!
    Imaginea aia a ei de zeci de mii de Euro face mult rau PDLului, are dreptate Dan Tapalaga!!!
    Iar romanii s-au saturat deja de vorbe goale despre intelegerea asta, vad ei ca una vorbeste Dna Udrea si alta pune pe ea !!!
    Ipocrizie de culoare foarte portocalie !!
    Scapam de ei, mult nu mai este !!
    Hai Romania!!!
    Asta seara la Satu Mare 100 de oameni au iesit in strada sa salute demisia lui Boc !!!!!!!!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Mare dreptate (Luni, 6 februarie 2012, 19:02)

    viorica [anonim]

    Mare dreptate aveti,domnule Tapalaga.Si ma bucur ca o spune un barbat ca dvs.care nu poate fi acuzat de invidie.Daca ramane E Udrea in guvern chiar mi se face total greata de Presedinte.
  • +2 (2 voturi)    
    rateuri.. (Marţi, 7 februarie 2012, 9:18)

    Dnn [utilizator]

    ati ratat domnule Tapalaga. ati ratat rau de tot. chiar in ziua in care a plecat boc ati scris un articol in care ziceti ca nu vrea sa plece nici mort. .. :)). e ok. toti o mai dam in bara cateodata..
  • 0 (0 voturi)    
    ati avut dreptate (Marţi, 7 februarie 2012, 20:26)

    sindbad [anonim]

    Dan Tapalaga, din nefericire, aceasta e tristul adevar....

    Doamna nu a ramas in guvern, desi a dat cu poseta in masa, dar pentru onoarea ei nereperata a fost dati afara toti ministri!!!

    acum vedem ca prin vitrina niste tineri imbracati misto, cu porshe si romano-americana la baza, care o duceau bine pe acolo prin spate, cum sint adusi in fata boborului, ca la targ. cumparati asa ceva, dragi romani?

    e incredibil ce se face pentru Doamna. ORICE
  • 0 (0 voturi)    
    domnule Tapalaga, (Marţi, 7 februarie 2012, 21:43)

    radu mazariche [anonim]

    ca altfel nu stiu cum sa va spun, nu va mai sfiiti atat. Despre cine e vorba in eseul scris (pe putini bani, se vede) mai sus? Sa fie vorba despre doamna Nina? Haideti, ce naiba, sunteti om mare. Aveti los cojones si dati cu nutzi de gard.